BTW: S tím míčkem se mi neztratíš!

Když jsme se už s Berry daly na vojnu, aby z nás byl možná jednou záchranářský tým, musíme se učit. Obě. Takže následovaly dvě akce: nejdřív jsem se dívala, jak pracuje zkušený stopařský tým a potom jsme to zkusily s Berry doopravdy – tedy hledaly jsme cizího člověka.

 

Coby psovod jsem se měla prakticky poučit sledováním Zbyňka s Boženkou – tedy zkušeného psovoda a jeho bloodhoundí fenky. Bylo to třetího srpna v podvečer, bylo opravdu dusno, ale Boženka se na práci těšila – tedy pokud to neznalý člověk dokáže z bloodhoundího obličeje vyčíst. Stopa byla stará tři hodiny a obcházela Bílé Poličany. Sledovala jsem, jak si fena ohledává terén, takže po oblečení do stopařského věděla velmi dobře, kudy na to.

Kráčela důstojně, velmi jistě, jen občas si ověřovala stopu. Nebo taky něco jiného? Když si s chutí vyšlápla zajíce, musel Zbyněk děvče upozornit, že je v práci. Boženka se tedy s lítostí podívala za upalujícím zajochem a vrátila se na stopu. Bylo svým způsobem fascinující vidět, jak dobře si celou situaci uvědomuje, jak přesně ví, co dělá. A co by dělat neměla. Víťa mi potom řekl, že Božka je výborná ve městě, na stopách v lese je ale potřeba počítat s tím, že ji zvěř nenechává chladnou 🙂

 

 

Další úsek cesty byl zajímavý. Dana, která kladla stopu a byla pro ten den pohřešovanou osobou, nám už dopředu řekla, že jak šla po pokosené louce, tak tam přijely traktory a začaly rozházené seno rovnat do řad. To znamenalo, že spolu se senem „uklízely“ i stopu a všichni jsme byli zvědaví, jak si s tím Boženka poradí. Poradila si velice snadno – prostě šla rovnou za nosem a nijak ji nevzrušil ani fakt, že jí traktor balící seno a snášející senové zamotance projel přímo před nosem.

Došli jsme na konec louky, pořád v odstupu řekněme patnáct metrů za dvojicí – abychom nerušili, ale abych já viděla vše podstatné. Stopa vedla přes hustě zarostlý akátový lesík a bylo vidět, jak Boženka přemítá, jestli by se nedal nějak rozumněji obejít. O stopě věděla dobře, ale vysoké kopřivy prorostlé ostružiním delikátní psí dámu nijak nenadchly.

Do lesa vešla kousek nad stopou, ale ven už vyšla v podstatě přesně. Chvíli to trvalo, protože jednak hledala, kam položit tlapu, aby to nepíchalo, a také ji Zbyněk dával napít. Horko a dusno trvalo, v lesíku nám připadalo horší než na loukách. Když vyšla ven, přišlo první vážnější zaváhání. Poté, co Dana přešla přes cestu lemující lesík, aby po louce obešla sousedící sad, projel přes její stopu traktor a na svých kolech přenesl část stopy umístěné na cestě, dolů, směrem do vesnice.

Fena zaváhala a následovala stopu traktoru. Bylo ale vidět, že má pochybnosti, často se dívala po Zbyňkovi, jako by čekala nějaké ujištění. Pokud by to bylo reálné hledání, tak by tady byl problém, protože psovod by sice zaznamenal její nejistotu, ale nemohl by tušit, z čeho pramení, a musel by psa následovat. Ovšem v tomto případě mohl Zbyněk Božence přikázat, ať hledá a ona pochopila, že jde špatně, přestože stopu tam měla.

 

 

Takže se vrátila po cestě zpátky na místo, kde si ještě jistá byla, a snadno našla místo, kde stopa opustila cestu a šla přes louku kolem zarostlého sadu k okraji lesa. Tady jsme dvojici trošku nadeběhli, protože jsme přešli přímo přes sad. Viděli jsme, jak hezky vede fena psovoda, nos měla dole a vypadala velmi profesionálně.

Potom, když přišla tak na dvacet… třicet metrů k Daně sedící pod posedem (měla jsem dojem, že už ji snad musí vidět), tak po nás Božka blýskla šibalským pohledem a začala velmi intenzivně prohledávat palouk. S nosem u země kličkovala sem a tam a velice pilně čuchala.

Čuchání se protahovalo a my jsme měli chuť se smát. Dana do vysílačky suše poznamenala, že ji Božka zaměnila za srnky – že je odtud vyháněla, když si šla po těch třech hodinách sednout do cílového bodu stopy. Teprve když Zbyněk na nezbednou fenku přece jen houknul, tak se psice bezchybně vrátila do stopy a konečně Danu našla. Tedy našla… ono bylo jasně vidět, že o ní velmi dobře věděla už dávno, a když tedy byla na dosah, tak proč se trošku nepotěšit čerstvou srnčí stopou?

Měla jsem dojem, že je to jedna z těch infarktových situací, které nám tu občas popisuje EvaŽ, když povídá o zkouškách a soutěžích svých fletích holek. Chvíle, kdy by člověk svého psího parťáka nejradši přetrhnul na dva kusy, protože machruje a dělá si ze svého člověka prachsprostou srandu. Zbyněk ale zachoval klid a svoji ušatou holku nakonec náležitě pochválil a nechal ji konečně proběhnout podle jejího gusta. Došli jsme k autům a já jsem měla pocit, že už tomu rozumím.

 

***

 

Že pochopit, možná i rozumět, opravdu pro praxi nestačí, jsem si uvědomila následující neděli – tedy 7. srpna. V polích nad Velehrádkem jsme měly s Berry svoji stopařskou premiéru a já najednou zjistila, že bych na všechny potřebné úkony potřebovala další pár rukou. Berry byla radostná už ve chvíli, kdy dostala před cestou z domu „stopařskou“ reflexní vestu, ale jakmile vyskočila z auta a poznala Danu s Víťou, tak její nadšení doslova vybouchlo – bude legrace, hurá!

První stopa byla velmi snadná, dlouhá kolem 130 metrů, vedla po louce na kraj lesíka, za jehož „rohem“ byl schovaný Víťa. Berry zjevně věděla, co se od ní chce, takže si čuchla k pachovce (kus člověčinou načichlé prachovky 🙂 ) a vláčela mě jetelem bez jednoho zaváhání až k hledané osobě. Ke své radosti dostala svůj milovaný míček na šňůrce, takže se odreagovala několikerým aportem a jedním divokým zápasem o ten nešťastný oslintaný kus ježaté gumy.

 

 

Odstrojila jsem ji a vyslechla si instrukce pro druhou stopu. Byla podstatně delší, podle mě nejméně 450 metrů, a prvně jsem se měla orientovat podle navázaných fáborků. Víťa nás nechal s Danou za hranou lesíka a odešel klást stopu. Berry zakvílela a pokusila se vyrazit okamžitě za ním, takže jsem měla plné ruce práce ji udržet na místě. Proč? Protože tentokrát viděla, jak dávám Víťovi JEJÍ míček a on s ním odchází! Čekaly jsme s Danou, dokud se ve vysílačce neozvalo stručné oznámení, že se zdárně ztratil.

Teorie pravila, že mám odvést psa na místo, kde byla položená pachovka a označovala tak začátek stopy. Praxe byla taková, že mě tam Berry s nosem na zemi odtáhla rychleji než spěšný vlak a žádná teorie mi neřekla co se psem, který nechce nic zkoumat, protože má nos na stopě toho bídáka, co krade míčky. Vypadala na mou duši ostře policejně!

Zastavit ji, ustrojit a rozmotat stopovačku byla šílená práce. Vlčka byla dychtivost sama, horko bylo k padnutí, a tak není divu, že se mi teorie jaksi vypařila z hlavy a vzala jsem pachovku prostě do ruky (hrubá chyba) a strčila ji psině pod čumák spolu s vytouženým povelem. Berry vyrazila takovou rychlostí, že jsem udělala další chybu, a nepovolila náležitě stopovačku, takže jsem ji vlastně zarazila. Naštěstí jí to nijak nevadilo, o stopě kradače míčků nepochybovala a vyrazila přes pole s jetelem závodní rychlostí.

S nosem u země šla v podstatě přímo, jen občas si stopu ověřila, takže šla cik cak tak metr na každou stranu. Bylo by to báječné, kdyby tak neletěla – jestli byla předtím spěšným vlakem, tak teď byla rychlíkem. Fáborky se míhaly, jak jsme je míjely a já už dávno ztratila snahu držet stopovačku jemně napnutou. Stopa vedla mírně do kopce po kolena vysokým mokrým jetelem, bylo horko a já nejsem závodní kůň, takže stopovačka většinu času drnčela napnutá jak struna.

Berry se na mě občas otočila, jako „Nešlo by to rychleji?“ Dana zezadu volala, ať ji pochválím, takže já, klopýtajíc, sípěla pochvaly, které měly nejspíš motivační sílu napůl strženého plakátu. Berry byla ovšem motivovaná dostatečně, takže navzdory svému psovodovi nakonec docválala k pohřešované osobě a konečně na ni mohla vybafnout – kde je můj míček??? I byla to veliká sláva a chválení. Hlavně od Víti, já jsem zasípěla tradiční „hodná holčička“ a bezmocně jsem se rozkašlala. Musím něco udělat se svojí kondicí, už kvůli tomu psovi!

Berryška tančila radostí, nejen z toho míčku. Vypadala nesmírně hrdá, cestou zpátky nám ukazovala všechny důležité body – začátek druhé stopy, místo, kde Víťa schovával poprvé, začátek první stopy. Bylo vidět, jak si uvědomuje, že to byla práce, že si všechno pamatuje, a že ji to nesmírně baví. Já jsem měla promáčené a zabahněné botasky i kalhoty, byla jsem zpocená jak kůň a vlekla baťoh se zcela nedámským obsahem. Ale bavila jsem se stejně dobře jako ona. Tak kam vyrazíme příště? No ano, čeká nás les.

 

Videa najdete zde http://rescue-stopari.cz/video.html

 

***

 

Tady musím bohužel udělat jednu poznámku – Boženku jsem viděla naposledy, minulou sobotu umřela po operaci druhé torze žaludku a to jí bylo teprve pět let. Milý Zbyňku, je mi to moc líto.

 

Dagmar Ruščáková

 

 

 

 

Aktualizováno: 31.8.2011 — 07:47

90 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Dede, darmo opakovat superlativa. Je radost si počíst o vaší společné práci a pokrocích (h) . A kondička se dostaví, ani nebudeš vědět jak (chuckle) .
  Chjo, škoda Boženky.

 2. tak já opět až v tuto pozdní na noc chvíli…..článek paradní, Dede jsi borec (y), Boženky je mi líto moc (u) škoda takové pejsky

  jinak mi je smutno, včera jsem si tu chtěla vylét (u) ale nešel mi vložit komentář, celý Podmitrov chválím náš cvičák a najednou je všechno jinak, dva skvělí výcvikáři už cvičit nebudou, z důvodů lidské nesnášenlivosti – jak jinak, já teda zatím zůstávám, je mi líto těch mých štěňátek ale nevím komu je pak předám k dalšímu výcviku?? lidi pozvaní ke spolupráci jsou prostě k ničemu….tak jsem včera měla splín na duši, co dál???

  dneska jsem byla opět zapracovat na svém vlastním výcviku, Terry stopičkoval moc hezky a Nastěnka pažravec taky šikovné, aspoň nějaká radost.

  a jdu na fotky od Jakkela těším se

  1. ach jo – mám pocit, že se hádají lidi snad úplně všude… Dogaři se taky rubou, v práci se lidi hádají…

   Už aby byl víkend – půjdu utopit zanu s Fandou na blata (chuckle) a páník vymýšlí zkrácenou verzi pochodu pro sebe s Betkou (když má holčička ten trošku klidový režim)…

     1. si člověk maluje…navštíví kamarády, příjemně se projde 😛 , fotečky nadělá (schválně mi pošlou Betynku jinudy ;( ).

        1. když jsme my ráno dneska měli jen 5 stupňů, tak očekávám, že teplo na Jizerce nebylo…

      1. tak se hezky projdětě 🙂 my půjdeme pro velký úspěch opět na stopičku a přidáme si poslušnost, zkouška se blíží 🙂 a ve Slušovicích jsou farmářské trhy tak si koupím frgál a sýry…. a bude mi trošku veseleji na světě…..ach jo

        1. v to doufám…pár malých radostí a hned je jedna veliká. Normálně musím koupit vodítko, protože Frogi přepínací v Podmitrově překousl hned v pátek, Tomášek zapomněl a Frogáška přivázal a otočil se…..a já to přepínací používala an venčení, protože má dvě karabinky, pro Frogiho a Nany, Terry nepotřebuje je poslušný a pomocný povel, někteří ví (chuckle) funguje

      2. neboj o Betku nepřijdeš – oni převezou auto (takže nebude pro nás třicítka) a půjdou nám Polskem naproti. Chce to velkou svačinu – nikde nic nekoupíme…

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Manželka nebo milenka.
  Dohadovali se Marx, Engls a Lenin, zda je lepší manželka nebo milenka.
  Marx říká: „Zásadně manželka. Aby mohl člověk dělat revoluci, potřebuje mít jisté zázemí.“
  Engels tvrdí: „Manželství je buržoasní přežitek. Jedině nejistota s milenkou udrží revolučního ducha v pohotovosti! Co ty o tom soudíš soudruhu Lenine?“
  Lenin na to: „No, nejlepší je mít manželku i milenku. Manželka si myslí, že jsi u milenky, milenka si myslí, že jsi u manželky a ty můžeš být v knihovně a …učit se, učit se, učit se!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny, pěkně se vyspinkejte a učte se, učte se a učte se. ~o)

 4. Děkuju za milé komentáře, Berryšce to vyřídím (inlove) Musím prozradit, že na dalších, obtížnějších stopách krapet zpomalila, ale na lehký klus to je stále, takže mě ten trénink nemine (tmi) 😀

 5. Dede, to je krásný! Parádně vám to jde a je to užitečný a vůbec (a kondice bude :D. ).

 6. Dede, díky, že mi rozšiřuješ obzory. Moc se těšívám na zprávy ze cvičiště od Evy Ž. Zvolily jste si s Vuvu taky moc hezký sport. Teď se můžu těšit na zprávy i od vás. JUPÍ (sun)

 7. Dede, to je bezvadna aktivita a s Berrynkou vam to moc slusi. Mas stesti, ze mas v okoli tyhle lidi. (y)

 8. Tedy, až na tu závěrečnou poznámku (u) jsem si to vyprávění moc užila a navíc se přitom zadýchala, jako kdybych za tou Berrýškou taky běžela. Máte obě můj hlubokosklon – moc se mi to líbí a čte, ale nějak čím dál tím víc preferuji vycházky s mými kratinožkami, při nichž oni obíhají kolem mě a já jdu rozvážným krokem a kochám se okolím (rofl)

 9. Krásné čtení, docela Ti Dede závidím, že máš tuhle možnost. A přeju hodně zábavy a úspěšného hledání 🙂 . To je fajn, žes našla pro Berry tu správnou práci – zábavu.

   1. Tak jsem se pokochala jakkelovým fotokinem a moc jsem se pobavila. Ovšem, někteří jedinci, vzhledem k délce produkce (prvních pět řádků z Perníkové chaloupky) mají až moc obrazové dokumentace, no ale, když je to zadarmo (rofl) (rofl) (rofl)

  1. Tak jsem pokoukala 😀 Recitační soutěž nemá konkurenci. Yga je dokonalá… a zadarmo (rofl) A recitace Xerxové mě málem stála udušení obědem 😀 😀 Skvělé fotečky, skvělé (rofl)

   1. Mně to kromě mírně škodolibého pobavení na cizí účet přimělo k zamyšlení, na co bych se tak vzmohla já… no, nic moc (wasntme)

   2. jen se dobře bavte (wait) (chuckle) Chtěli jste básničku, tak jste ji měli – a mohla jsem vytáhnout i podstatně delší (chuckle) No a moje fotky, když rozpouštím „táborák“ jsou koukám u spousty fotografů (že, Vavís) ještě populárnější, než fotky Betky (chudinka nezviditelněná) .

    Koneckonců – u nás doma jsou nejběžnější dvě rčení – O té povaze, co si zamilujete a jedno o ulitém ohni. Buďte rádi, že nebyl kotlík s vodou (rofl)… Někdy vám možná povyprávím…

    1. Jooo! Budeš vyprávět a já Tě u toho zase vyfotím! 🙂 (inlove) … náhodou, mně se moje seriály s Tebou v hlavní roli moc líbí! (y)

     Jakkeli, senzační fotky (y) (clap) (y) … až na několik vybraných. Nechápu, proč zrovna mě jsi furt fotil širokoúhle. (blush) (chuckle)

     1. U mně si také měnil objektiv přímo na rybí oko!
      Ale jinak fotky jsou krásné. A fakt jste v tom vedru jeli na kolech!

 10. Dede, zatím se mi podařilo shlédnout video poslední s Cilkou a Berry 05. To je tak senzační zábava s pejsky!!!! Berry je už dobrá, zvládla oblouk a to nevíme, co pachových lákadel v lese musela potkat! Je to psí (sun) ! Video s Cilkou je psí majstrštik. Sledovala jsem jej jak detektivku, přistihla jsem se, že jsem napnutá jako kšandy. Je zajímavé, že Cilka pracovala s vysokým nosem. To je znak práce bloodhoundů???
  Další poznatek je, že si neošoupeš tak moc klouby, ale získáš perfektní kondičku, i nějaké to kilečko půjde dolů (chuckle) .Pozdravuj celý tým, dělají ohromou práci, ty máš štěstí, že bydlíš, kde bydlíš, přávidím. Boženky i Zbyňka je mi moc líto ;( .

 11. Holky, vy jste báječný! Obě dvě. A ta parta, se kterou trénujete…klobouk dolů.
  A udělalo mi radost, když jsem ve fotogalerii objevila fotku slimáčka Gaskoňáčka, což je podle mě na tuhle práci taky skvělý pes!

 12. Dede – skvělý!! a teď teda nemyslím jen článek, ale i to jak se vám oběma daří (y) (y) (y) (y)

  a tohle : …Bylo vidět, jak si uvědomuje, že to byla práce, že si všechno pamatuje, a že ji to nesmírně baví………….

  je nejdůležitější. Jste šikovný holky. (bow)

  1. Petro, prosím tě, ozvi se mi na mejl, mám vymazanou databázi adres a potřebuju zásah někoho, kdo by dokázal zachránit štěňata před utracením, neb jsou neprodejná, takže nejspíš dát vzkaz na tu tvou „drbárnu“.

 13. Dyš vono je to málo kreativní, psát pořád samý superlativy! V rámci inovace, nemohla bys jednou napsat něco blbě?

  Takže znovu 🙂 . Perfektní a zajímavé čtení. Jenom mám dotaz, vlastně i na EvuZ (neumím háček nad velkým písmenem). Mám dojem, že jsem někde četla, že povely se nemají opakovat furt dokola. Ze pes ví, co má dělat a neustálé připomínání ho jenom mate. Možná se mýlím, ale určitě to někdy někdo někde zmínil. A protože já si pamatuji nepodstatné věci, zatímco podstatné mi unikají, tak se mi to ted vybavilo.

  1. To je strašně složité a nejde odpovědět ano nebo ne. Povely typu „ke mně“ nebo „sedni“ se nemají opakovat. Jednou, podruhé důrazněji a pak nějaký způsob „vynucení“ si poslušnosti. OPakovat dokola nemá cenu.
   Na stopě nebo jiných akcích (vyhledávání apod.) má povel někdy spíš funkci povzbuzení, takže i zkušenému psoví se říká „stopa, hodný…. stopa, hodný…“ v potřebných intervalech. Každý pes je jiný, některého povzbuzení ruší, některý (hlavně mladší a výcviku) ho potřebuje hodně. Na delších stopách se i zkušený pes občas povzbudí, aby se držel kontakt.
   No a pak je výcvik některých dovedností, kde se dá první povel (např aport), ale prorože pes pro něj musí doběhnout, sebrat ho a pak se s ním vrátit, tak se ve výcviku povel i několikrát opakuje, aby pes neztratil motivaci. Čím zkušenější pes, tím méně povelů, až je takový cvik na jeden povel.
   To jen velmi stručně.

   1. Souhlas Evo! Jen se na Tebe obracím, jako na odborníka. Dede napsala, že Berryška sledovala stopu s mírným revírem + -1metr. U nováčka nic strašného, hlavně, že má zájem a zdárně dokončí. Jenže: i když je Berry začátečník, nechtělo by to tu stopu drobet starší? To „revírování“ značí, že stopa je příliš čerstvá – čitelná a mladá se nemusí moc snažit. Jen si jednou na „povlávání“ na stopě zvykne, těžko se to odbourává. A rozhodčí jsou „psi“, body půjdou dolů. A když bude mít Dede s Berry natrénováno, proč by nešly na zkoušku? To je koruna snažení, předvést, co se naučily.

    Dede moc vám oběma přeji tu prima partu na cvičáku. Kámoše, co mají stejné zájmy. paráda. (y)

    1. Pitrýsku – já mám pocit, že tahle „záchranářská“ stopařina má úplně jiná pravidla, než ta klasická „cvičákovská“. Důležité není až tak provedení, ajko výsledek. Spousta skvělých specialistů (mají svoje testování) by na stopařských sportovních speciálkách zcela vyhořeli.

     1. Je to pravda, tady nejde o přesné sledování šlépějí, tady jde o to zachytit pach konkrétní osoby, ať je kdekoliv a najít ji. Proto dokážou jít po velmi starých stopách, sledovat třeba osoby nesené druhým člověkem nebo jedoucí na kole, a neztratí se ani ve městě, kde je původní stopa stokrát popřecházená jinými lidmi – jim stačí zbyteček někde v koutku, aby věděli, kudy dál… Já to neumím říct přesně, ale když si vygooglíš mantrailing, tak najdeš zajímavé věci – základní info je i na stránkách záchranářů http://www.rescue-stopari.cz

 14. Tak jsem si uvědomila, že jsem dlouho nepředčítala z Rozárčiny knihy hříchů, tentokrát zejména květinových. Musím to napravit:
  Pondělí: převrhla malý květináč na balkóně. Těsně po důkladném zalití, takže vše vůkol řádně učunila. Dostala vyčiněno. Odvětila „Mrůůů“ a převrhla ho znovu. Dostala vyčiněno nahlas. Řekla „Mrů, mrů, nojo!“ a pro jistotu květináč shodila ze skříňky na zem a rozbila ho.
  Úterý: zalévala jsem kytky na poličce s nefunkční protirozárkovou zábranou. Rozárka tam vlítla a promenovala se mezi květináči a naslouchala, jak v jednom bublá voda. Zvážila jsem, že vyhodit ji je zbytečné a šla se sprchovat. Rozárka zatím vyhrabala mokrou hlínu z bublajícího květináče na zeď, na poličku, na stůl pod poličkou a všechno vůkol orazítkovala pacičkami. Ječela jsem na ni jako Viktorka (Vochvilka v tu chvíli rostl do velikosti Petřínské rozhledny), Rózka jen přes rameno suše prohodila „Mrů“ a šla na balkón pozorovat ptactvo nebeské.
  Středa (dnes): V noci mi spadla na voko – je mi dost záhadou odkud, neb nad postelí je jen můj oblíbený plakát. Ale na nedávno vyměněném rámu postele jsem mívala cca 10 širokou rampičku na pelesti,po které kočky přecházely na stůl. Teď tam mám jen necelý centimetr širokou lištu na korkovém obkladu, tam nejspíš spadla odtud. :O
  Mám teď v bytě řemeslníky a tak jsem dezertéra Rozinku zavřela na balkóně. Bezprostředně shodila květináč se šáchorem, vylila hliněnou vodu a rozťapala ji všude. Ještě než jsem se stačila nadechnout k proslovu, seřvala mě „Mrů, mrů, mrůůůůůůůů!“, takže jsem se nezmohla na nic.
  Uvažuju o tom, že ji tam nechám na furt, jenže je tam příliš mnoho oblíbených kytek a vánoční kaktus mi právě začíná kvést bíle i růžově, tak to radši nerisknu.
  Nevíte někdo, co s tou příšernou Mrů mám udělat? 8-| (wasntme)

  1. Já se furt divím, že se furt divíš! Vždyť máš, co jsi vždycky chtěla – malou malou želvovinku! (chuckle) (chuckle)

  2. Dej mi ji! Já bych chtěla jednu kočičku mazlivou, ne Kmitoně, který cestou dveře – okno zatne drápy do mé nohy a letí za dalšími zážitky. Ne Princeznu, která po mě v noci horolezí a snaži se mi tetovat obličej. No a hoši kocouři mají jedinou starost – důkladně se nažrat pokud možno bez asistence toho debilního psa. Co takhle jednu kočičku, která se se mnou bude mazlit, nebude zdrhat před Majdou a klidně se mnou může spát.

   1. Ale Inko, to, co chceš ty, není určitě Rozára, co spadla z kočára (rofl) . Já si myslím, že ty potřebuješ úplně něco jiného – kočka, která se mazlí, nelítá jak pometlo, spořádaně spí s paničkou, nepořádá po ní výstup na Mont Blanc pomocí maček, tak taková kočka je jen jedna – a to plyšová (chuckle) (chuckle) (chuckle) !

    1. Inko (inlove) , Rozárka fakt není ta pravá – to spíš Mikeš by splňoval Tvé požadavky, to je plyšák. 🙂
     Rozinka v noci padá z nebe nebo chodí po člověkovi na délku sem a tam sto jarních (letních, podzimních …) kilometrů a přede si u toho do kroku, o vodě a kytkách radši nemluvím. 🙂

    2. Je to jasný. Rozinka je prostě „karakter“ (bat) a ne nějakej devotní kocour (cat)

  3. Co se týče konverzace, silně mi Rozárka připomíná jistou slečnu Scarlettu O´Harovou. (whew)

 15. Dede, myslím, že se Ti fyzička zlepší, ani nebudeš vědět jak. V životě by ses nepřinutila dobrovolně běžet takovým tryskem a zcela mimoděk si takhle úžasně popoháníš metabolismus 🙂
  Já už tedy ta videa viděla, ale stejně mě ta podívaná fascinuje: jak zrychlíte, na deseti metrech přejdete v TRYSK a vzápětí kameře mizíte kdesi v dálavách… Mně jako divákovi zbyla v hlavě jediná tumpachová myšlenka: KDE KRUCI JSOU???
  Ať žije bootcamp Dede-Vuvu (rofl)

 16. Četla jsme to jedním dechem, milá Dede! Berry očividně má aktivitu šitou přesně pro ni, no a ty na tom taky vyděláš- zlepšenou kondicí 🙂
  Chudák Boženka. Já jen doufám, že malí psi nemají k torzím sklony. Já krmím granulemi i masem, ani jedné psici to střídání nevadí a nadšeně se vrhají na misku s čímkoli.

  1. Už jsem četla tolik zaručených návodů, čím krmit, aby psi neměli torzi. Jediné, co jsem si z toho vyvodila bulo že:
   1. nikdo ve skutečnosti neví, co torzi způsobí. Pravděpodobně jde o genetickou a plemennou dispozici (to je větší náchylnost některých plemen). Po první torzi je vysoká šance mít druhou, což svědčí pro genetickou dispozici
   2. doporučení vhodného krmení je natolik různé (granule nikdy, jedině granule, pití po jídle ne, dát po jídle mírně napít….), že je pravděpodobné, že nikdo vlastně NEVÍ jak torzi předcházet.
   3. Jediné, v čem se autoři shodnou je, že by měl pes náchylného plemene mít po obědě klid.
   Malá plemena trpí torzí velmi vzácně.

   1. K torzi: v PPČ vyšel článek o torzích dog a nějak mi z něj vyplynulo, že víc torzí bylo u pejsků krmených granulemi, kteří je navíc potom zapili vodou. Já se toho bojím jak čert kříže (a to jsme netušila že jí může mít i jezevčík) a snažím se proto krmit ve dvou dávkách, dodržovat klid na lůžku a sázet na to, že u boerboelů se o torzi zatím nemluví, neb u nich není častá, ale znáte to…

    1. Ono je to složité. Nezáleží jen na tom kolik torzí je po granulích a kolik po mase. Ale kolik procent ze psů krmených granulemi dostalo torzi a kolik procent po mase. Protože je podstatně víc psů krmených granulemi, je logické, že víc torzí je po granulích. Když si vezeš čísla kolik procent z jedněch a druhých, už to tak přesvědčivé není.
     Nemám nic proti BARF. Jen jde o to, aby se zbytečně neděsili lidi, kteří krmí granulemi (protže BARF třeba neseženou, nemohou, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu). A mám pocit, že se to fakt přesně neví, proč torze vzniká.
     Klidem po jídle a rozložením krmných dávek určitě psům prospěješ. A jinak člověk musí doufat, že má zdravou linii.

     1. No, klid po jídle by u nás byl asi jen tehdy, když bych jim svázala packy. Prostě po nakrmení naskočí energie a chtějí si poběhat a hrát si. Krmím dvakrát denně- teda štěnici třikrát- a tak ňák doufám, že pes, který se takhle hýbe pořád, má zavěsný aparát žaludku prostě trénovaný. Nevím, jak třeba takovou Světlušku přinutit, aby dodržovala klidový režim.

      1. tak tak – i pan doktor na besedě tvrdil, že pohyb se omezovat nemá. Pes se nemá nutit, ale ani omezovat. A když che lítat, tak ať lítá. Když chce odpočívat, ať odpočívá… Že větším spušťadlem je stres (třeba z nuceného odpočinku) než pohyb sám

      1. o torzi se snažím zjistit co nejvíc informací už dlouho. Asi tak dlouho, jako dogařím… Koneckonců všechny dotazníky od dogařů, které byly o torzi vyplněny jsou u mě – protože je pro pana doktora statisticky vyhodnocuju. Máme jich stále málo (pro alespoň trošku směrodatné závěry to chce mocmoc dat a taky srovnávací „beztorzní“ vzorek) a data se získávají blbě…
       Ale je jasné, že torze dnes postihuje mladší a mladší psiska (už se vyskytne i u štěňat – před pár roky věc nevídaná). A dokáže se otočit i zcela prázdný žaludek (třeba i po úplné hladovce před plánovanou narkózou) …
       Možností je moc, názorů taky. Asi by torze vydala na celou dlouhou besedu.

   2. K tomu pohybu – znám foundláka, který měl torzi po klasickém převalování se při hře po jídle. Dědeček nevěděl….. Naše Mimi mělo torzi zřejmě po rychlejším zvednutí se asi 4 hodiny po jídle. Ale žaludek mělo stále plný srdce s těstovinou. Obecně hlavně ten prudký pohyb při naplněném žaludku. No a jakmile se to přehodí a žaludek je plný potravy, nejdou plyny ven a dochází k uskřinutí cév. Granule prý rychleji kvasí a vytvářejí více plynů a tím je průběh rychlejší a možná i životu nebezpečnější. My jsme byli na sále asi hodinu po vzniku torze, takže žaludek byl v pořádku a byli jsme bez komplikací. Dovedu si představit že pokud by se nechal takový stav pár hodin, může dojít k porušení žaludku nejen rupturou.

 17. Smála jsem se nahlas při popisu Berry, vlekoucí paničku po stopě. To znám! I ta předsevzetí o vlastní kondici! Áju jsem rozčilovala pomalým postupem tak, že dělala stopu na řemeni zezačátku blbě. Berry je krásně motivovaná. To, že ji napnutí a stržení vodítkem nerozhodilo je známka velmi odhodlané a nadšené povahy. Prima!!!
  A pes není pitomý, jakmile něco pochopí, tak už to ví. Jen musí získat zkušenosti na obtížnějších úkonech, různých terénech (jen počkej!) No a když získá zkušenosti, tak teprve začne vymýšlet blbosti (jako chuděra Boženka). Ono ji to bude pořád bavit, ale někdy se k tomu pobaví na tvůj účet. Ale jakmile pochopí, že jde fakt o práci, blbnutí zmizí. Časem pozná i rozdíl mezi opravdovou prací a nácvikem. A v opravdové práci se chovají jinak. Je to prima, jak se vyžijete. A uvidíš, jak to rozvine váš vztah.
  Ten dovětek mě rozesmutnil. Torze je svinstvo. A člověku před očima odejde nejen pes, do kterého investoval spoustu práce, ale hlavně kamarád.

  1. Jo, mimochodem, že je to docela dobrá legrace, když může být jedna zcela nedámsky zabahněná, mokrá a uřícená? (inlove) O obsahu batohu už radši pomlčím 😛
   Mě to baví pořád

 18. Dede, parádní čtení! Ať vás ta práce obě baví čim dál víc (pokud to ještě jde) 🙂

  Boženko, ať máš za Duhovým mostem spoustu stop – i těch srnčích, zaječích a dalších. Je mi to líto. ;( (rose2)

  1. Teď jsem zkoukla videa a ten úprk přes louku (Berry 04) mě rozesmál. Začátek dobrý, pesová najde stopu, pak na videu postava vybavená zmenšovacím efektem (tryskově se vzdalující z doshu kamery), chvilku viditelná jako drobná tečka na pozadí, pak už ani to ne, pak záběr na dvě postavy a psa, evidentně už notně pochváleného a spokojeného 😀 😀 😀 😀 Tomu říkám dokumentace práce na stopě 😉 😀 😀 😀 😀 😀

 19. Berryška je báječná a chytrá holka – myslím, že si spolu užijete ještě spoustu legrace (sun)

 20. Báječné čtení, milá Dede! (inlove) Napínavé a trochu udýchané, laskavé a radostné; škoda jen té velice smutné tečky. ;(
  Myslím, že jsi opravdu kápla na to pravé pro Berušku (i pro sebe). Když jsem konečně viděla nejpopulárnější černou vlčku na vlastní oči, je mi jasné, že bez nějaké práce se opravdu neobejde. A jelikož Ty jsi tvor lesní a polní, je to to pravé i pro Tebe. Jen se ty poklidné vycházky změní v terénní poklus, ba někdy i cval. (chuckle) Tak ať se vám to stále líbí a ať se vám daří. (h) (y) (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Až přejdou na těžší stopy, tak cválat nebude. To ji zpomalí. Ale stejně si Dede zlepší kondici

 21. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  To se tak hezky čte, jak se vám oběma práce daří (nod) Jen tedy panička bude muset přidat s fyzičkou (chuckle)

  Ta pitomá torze !! Po německých dogách a vlkodavech jsou psíci svatého Huberta ti třetí do party… kde je torze plemenným strašákem číslo jedna. Ach jo

  1. Jak ony se holčičky krásně baví, to by se Majdě též líbilo. Lety prověřeno – zůstala jsem u klidného, nepříliš pohyblivého foundláka, protože nemohu svému kamarádovi nabídnout takovéhle vyžití. Doufala jsem bve vodní práci. Mám magora, který loví zvěř, lítá jako chrt a do vody vleze se jen napít, nebejbože PLAVAT!
   Torzi jsem si užila s Mimim, foundláci díky své postavě jsou řekla bych před vlkodavama

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN