ČLOVĚČINY: Zimní kratochvíle stárnoucích trampů

Bohatýrské doby, kdy jsme byli nerozbitní a nesmrtelní, už velmi dávno minuly. Většina kamarádů a kamarádek už pobírá starobní penzi a svoje, nyní už křehké tělesné stránky opatruje, jak to jenom jde. Zůstali jsme však nevyléčitelní romantici a idealisti, kteří věří na opravdové kamarádství, důvěru a nezávislost, s láskou k přírodě a divočině v duchu lesní moudrosti blahé paměti. A že máme všichni boty z toulavého telete, to snad dodávat nemusím.

 

I když v zimě, tedy klokánské zimě, když je v českém dolíku a na slovenských horách léto, odlétá hodně kamarádů do tepla rodné hroudy, neleníme a vzájemně se slézáme. Však k tomu máme ideální prostředí. U kamarádky Mušky v bývalém skautském výcvikovém středisku, v klínu buše, na okraji Sydney, kde jsem kdysi, když jsem vedl dacany od 14 do 18 let, tyto cepoval. Skautské hnutí tady jaksi umírá na úbytě, středisko zchátralo a octlo se v dražbě. Muška s manželem Blchou ho koupili. Kamarád Blcha byl jako Ferda mravenec a vše náležitě zvelebil, i pěkný obytný domeček z jedné zříceniny postavil. Jejich syn Roman s rodinkou bydlí v bývalém domku správce tohoto zařízení.

 

A časem, celý prostor s četnými budovami, byl velkoryse nabídnut nám všem kamarádům ke slezinám a různým oslavám. Velká hala s kuchyňkou, blok se sprchami a záchody pro pány i dámy, ubytovací pokojíky a spousta místa k přespání, nebo pořádání táboráků ve vyčištěném buši. Obvykle se zde setkáváme k večeru, poslední sobotu v měsíci a pak při různých jiných příležitostech. Potom nevadí, když se zábava protáhne přes půlnoc a někteří kamarádi při mazání hlasivek trochu přemažou. Mají možnost se zde vyspat, ráno pak i dojíst zbytky z večera a beze strachu, že nafoukají do balónku alkoholové výpary, mohou odjet ke svým domovům.

 

 

Vše tak probíhalo ke všeobecné spokojenosti po několik let, až do loňského srpna. Krátko po svých šedesátých narozeninách kamarád Blcha odešel po těžké chorobě k velkému Manitúovi na svůj velký vandr. A protože Muška je frajerka, tak po rozlúčce s Blchom prohlásila, že se nic nemění a že jsme všichni dále vítáni. A tak se u ní slízáme skoro každý měsíc si pokecat, zazpívat při kytaře, nadlabat se donesených „dietních“ dobrot a napít ještě lepších výtvorů kamarádů, kteří nelení a pálí ohnivou vodu z čeho to jde, či pivo vaří.

 

Tento srpen jsme se slezli dokonce dvakrát. V půli srpna nás Muška sezvala k památce odchodu jejího kamaráda a manžela a také všech ostatních kamarádů co už sedí u toho věčného ohně a drží nám tam místo. Byl to takový vzpomínkový oheň na kamarády, co nás předešli na ten velký vandr a už tu s námi nejsou. Memoriál.

 

V pět hodin odpoledne, tedy ještě než se začlo šeřit, se začali kamarádi sjíždět na plac jako švábi na pivo. Rozvětvená rodina Mušky a Blchy tu už byla. Kamarádky jako dycky nanosily připravené a dovezené dobroty do haly a pak jsme se všichni, za ubývajícího světla, vydali na spodní louku. Tady byla připravena hranice na malý oheň a celtu přikrytý velký balvan, tedy malá skála pod odkvétající akácií. To vše připravila Muška za pomoci synů Romana a Milana.

 

Když se všichni shromáždili kolem celtou přikryté skály, tak kamarád Mates pronesl vzpomínkovou řeč, po které Roman s Milanem odhalili skálu s upomínkovou plaketou na Blchu, svého otce. Minutkou ticha jsme pak uctili památku všech našich kamarádů, co nás předešli. Bylo nám „diplomaticky“ a s citem naznačeno, že časem budeme mít na této skalce plakety všichni. Podobně jako na symbolickém cintorínu, co je ve Vysokých Tatrách u Popradského plesa obětem hor. Pak Jano zahrál a zazpíval pěknou trampskou písničku a odebrali jsme se k hranici.

 

 

Po jejím zapálení jsme si stoupli a sesedli se kolem ohně. Kamarádi kytaristi hrábli do strun a bušem se začaly nést pěkné trampské písničky. Oheň to byl neveliký, takový intimní, a bylo nám u něj velice dobře. Na krajinu se zatím snesla noc a chlad. Za zvuků známých písniček jsme zírali do plamenů a vzpomínali. Akce se také zúčastnili věrní čtyřnozí kamarádi. Jano s Darinkou dovezli jejich bílou nádheru, chundelatého samojeda a kamarádka Wikina svou psici Australského blue cattle dog, tedy honáckého psa.

 

Zanedlouho hranice začala dohořívat a tak jsme toto přívětivé místo opustili a přemístili se do haly, kde nás čekaly jen samé dobroty. Takže mimo pěkného memoriálu a písniček u ohně vypukla pak už tradiční žranice přinesených dobrot. Ještě že nikdo z nás na cholesterol a podobné nesmysly nevěří. Většina nás v ten večer byla Slováků a Brňáků, Cajzli, tedy kamarádi z Prahy, byli jaksi v menšině. Také kapela měla tento večer slovenské složení, i když zpívali pěkné české trampské písničky. My to tady tak nějak neberem, odkud kdo je ale spíš jaký je. Kdo do party nezapadne, ten se vyřadí přirozeným výběrem.

 

Naše holky zase nachystaly samé „dietní“ laskominy a kluci donesli domácí pálenky, aby se to nějak zneutralizovalo. Tak hluboko jako ten charakter v Čonkinovi sice neklesli, ale pálí kde z čeho. A není to bílá hůl, protože všichni ještě vidíme zcela dobře. Ukázku naší dietní stravy uvidíte na Rajčeti. Prozradím však, že tento večer to bezkonkurenčně vyhrála škvarková pomazánka a čerstvý žitný chléb. A tak jsme kecali a blábolili, chvílemi zpívali a hlavně se krmili a zdatně popíjeli až skoro do půlnoci.

 

 

Poslední sobotu v srpnu, 27. jsme se slezli za účelem oslavy narozenin jedné z nás. Kristínka slavila 60. Při pohledu na tuto švarnou ženu by jí nikdo nehádal ani 50. Klame tělem. Ale asi to je i zásluha jejího kamaráda a manžela Matesa. Evidentně o ni dobře pečuje a náležitě ji oprašuje. Ostatně tak by to mělo být, že ano.

 

Už před pátou hodinou odpolední se kamarádi a kamarádky začali sjíždět na plac. Z haly se už nesly hlasy živé debaty a ženské chystaly na stoly dobroty. Tentokrát obzvláště chutné a bohaté, pěkně načančané, až oko přecházelo a sliny se sbíhaly. Bramborové a jiné saláty, šnycle, vepřová pečínka, různé salámy na studené míse, vařená vejce s přílohou a také zdravá zelenina a ovoce umělecky naaranžované tak pěkně až se jeden bál do toho pustit. Konečně fotky jsou na Rajčeti a tak se podívejte. Samé „dietní“ poživatiny, které byly jako vždy mňam, mňam, mňam, mňam. Královské završení hodování byl kotel vynikajícího guláše, co připravil a dovezl Mates, jinak manžel oslavenkyně a kterého každý s chutí spořádal talíř.

 

Tentokrát byli početněji zastoupeni i kamarádi z Prahy a přilehlého okolí. Dojeli také Kolmani a ti to mají bratru přes 150 km z jejich farmy u městečka Mudgee. Buchťáci se objevili po tříměsíčním vandrování po Kanadě a USA a tak bylo o čem vyprávět a co poslouchat. Kytary, tentokrát jen dvě, mučili Jano a Mates. Přesto jsme si pěkně zazpívali a Jano dal do placu i méně známé, ale o to pěknější trampské písničky. Ten chlap prostě umí.

 

 

Dlouho jsme ale jen tak nevydrželi a záhy jsme se vrhli na ty nachystané dobroty. Nastala všeobecná žranice a popíjení toho co si kdo dovezl a někteří i toho co si nedovezli. Častujem se tu navzájem. Za spokojeného mlaskání a tlumeném hovoru pohoda zavládla krajinou.

 

Po tomto „posilnění“ nastala velká chvíle, kdy muzikanti zahráli a my jsme zazpívali Kristínce „Happy birthday“ a pak „Mnoga ljeta“ a připili perlivým mokem z australských vinic. Nastala chvíle, kdy se gratulanti řadili a individuálně Kristínce přáli, dárky a nádherné kytky dávali. Dokonce i velmi pěkný obojek od Mušky dostala. Jak jinak než s trampskou tématikou. Na fotkách na Rajčeti je vše k prohlédnutí.

 

Na konec propuklo slavnostní sfouknutí svíčky a nakrojení nádherného a pohádkově chutnajícího čokoládového dortu Kristinkou. Byla to symfonie jak pro chuťové buňky, tak i pro oko. Dokonce i hovor se na chvíli ztlumil, jak každý vychutnával tuto dobrotu.

 

Pak jsme si sesedli kolem kytaristů a začali jsme zpívat, nebo jen poslouchat ty méně známé ale o to krásnější písničky. Pohoda zavládla krajinou. Sem tam byly přimáznuty hlasivky aby se do zpěvu snad nevloudil falešný tón a tak plynul zpěv a volná zábava ke spokojenosti jak oslavenkyně, tak i celé posádky. Aby snad někdo nezeslábl, tak Mates s Kristínkou potom ještě roznášeli velice chutnou tlačenku, čili presvuřt s cibulí a s krajícem čerstvého žitného chleba. Naše ochablé zažívání už teď pracuje přesčas, ale když to je taková dobrota, které nikdo neodolá tak si břicho stejně nacpe i když ví, že bude mít těžké chvíle. Bratr Slovan se nezapře.

 

 

Noc byla temná a jasná a nad námi zářil Jižní Kříž. Okolní buš spal, jen z haly se tlumeně nesly tóny písniček. Žádné řvaní, žádná mela, ale přívětivá melodie se nesla noční krajinou, nad kterou bděla decentně zářící, pěkná keramická sova poháněná solárem u nedaleké budovy záchodů.

 

Pro mě osobně byl tento srpen velmi náročný. Nejprve, počátkem měsíce, v neděli, oslavy mých narozenin v kruhu rodinném, další víkend v sobotu byl výše popsaný memoriál a v neděli hned na to jsme slavili moje narozky s kamarády. Za týden jsme slavili sedmé narozeniny našeho vnuka Fynna a za dva týdny, v sobotu 27. jsme slavili Kristinčiny narozky. Teď už mě nezbude, než se pro něco ohnout a při tom si zlomit játra.

 

Fotky najdete zde http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Zimni_kratochvile_starnoucich_trampu_v_Sydney_a_prilehlem_okoli_-_Warragamba_memorial_a_oslavy/

 

 

Aktualizováno: 29.8.2011 — 21:43

114 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krásný článek, milý Georgi, a k němu skvostné fotografie a videa. Děkuji, a asi ne jenom za sebe.

 2. Připojím se s přáním ještě mnoha podobně vydařených setkání a oslav. Ale tedy tabuli jste měli bohatou a nádherně naaranžovanou a meloun byl přímo uměleckým dílem!

 3. Georgi, krásně se čte o kamarádství a pospolitosti. A vlastně trochu navazuje tvůj článek na včerejší 🙂 . Přidávám se s přáním ještě mnoha takových setkání (h) .

  1. S dovolením se připojím. Krásné zážitky a další pohodová setkávání přeji z celého srdce. (h)

 4. OT, prosba o palcodržnu. Gomez je právě na sále a dělají mu redress lokte.
  Díky moc…

  1. Milá Vakandi, nějak se mi nepodařilo napsat, že palce držím. Doufám, že to dopadlo dobře. (y) (h)

  1. Jestli myslíš „naši“ Laďku, tak to asi ne – já mám dojem, že má krásné princeznovské jméno Lada (jako ta se zlatou hvězdou (nod) ). A tento týden se jmeninově asi nechytáme – až na neděli, kde budeme sborově přát Xerxové (chuckle) (chuckle) (chuckle) (doufám, že to rozdýchá).

  1. Milý FF (inlove) , je dobře, že Tě vidím. 🙂 Nefungují mi prokliky na poslední příspěvky v diskusi, hodí mě to vždy jen na článek, hrozně špatně se hledá, kde vlastně konkrétní příspěvek je.
   Děje se mi to v Chrome, Mozille i v IE. 🙁

   1. A pak taky, když se člověk vydá na některý odkaz osud pryč, tak už se nedá vrátit, dává to hlášku (Chrome)Webová stránka na adrese http://naszviretnik.net/YioTM/2011/08/30/cloveciny-zimni-kratochvile-starnoucich-trampu/?#comment-87041 provedla příliš mnoho přesměrování. Chcete-li tento problém vyřešit, zkuste vymazat soubory cookie pro tento web nebo povolit soubory cookie třetích stran. Pokud problém přetrvává, pravděpodobně se jedná o chybu konfigurace serveru a nikoli o problém ve vašem počítači.
    Naopak můžu psát i dlouhé příspěvky

 5. A OTéčko – tady jsou moje fotky z Podmitrova.
  http://yga.rajce.net/2011-08-26_001

  V pátek bylo nebe poseté hvězdami a my sledovali místo Jižního kříže Kasiopeu a Mléčnou dráhu. Moc jsem litovala, že Veram dorazila až v sobotu (kdy večer pršelo), protože ta obloha byla přichystaná přímo pro ni.

  1. Ano ano, snad každý z nás, kdo v pátek večer vzhlédnul vzhůru, vzpomenul na Veram (h) . Takhle překrásné hvězdné nebe jsem neviděla desetiletí.

   Ygo, bezvadná dokumentace a další střípek do mozaiky z jiného úhlu pohledu. A zase ty překrásné kliky! Jj, seš klikař (inlove) .

 6. Milý Jiří,
  dnešní povídání bylo takové pohlazení – jsem ráda, že se stála scházíte. Doufám, že ta plaketová skála bude zaplněna za hodně hodně hodně dlouho.
  A dokumentační fotky jsou výborné – umím si představit, jak je vám tam spolu dobře (videa si pustím až doma). A víš co, všichni vypadáte báječně.

  1. Ygo, tak pěkně jsi to napsala, že se sem přilípnu, jen bych to opakovala. Máte to pěkné společenství, tak ještě hoooodně pěkných setkání, však játra něco vydrží 😉 .

 7. Páááni! To jsem ani netušila, jak náročnou zimní sezónu mají ostřílení trampové v Klokánii. (chuckle) Ještě že jste se všestranně otužovali už od mládí, milý Georgi. 🙂
  Děkuju za příjemné vyprávění o oslavách, vždycky mě potěší, jakou si zachováváte soudržnost a kamarádství. (h)
  Přeju všem krásný den! (h)

 8. Milý Georgi, muselo to být báječné a přeju ještě hodně takových setkání (inlove)
  Zkusím zjistit, kde je problém, pokud jde o komentáře. Obávám se, že je to spíš záležitost serveru než naše, takže nám asi nezbude, než si na GoDaddy stěžovat a čekat, jak se k tomu oni postaví (think)

 9. Taky se nám občas sejdou oslavy dohromady a je to náročné- ale vždycky pěkné. Užili jste si to (y)

 10. Taky by se mi líbilo mít někde na Sázavě?? či raději na Ohři – třeba ve Svatoškách – plaketu na skále s kamarádama.
  I tento krátký textík posílám podruhé

   1. Jakou barvou? Jaké máš listy? No a poslední otázka – mám letošní přebytky vyhodit, nebo na jaře budete zase něco chtít? Než člověk vychytá přezimování, někdy to trochu vázne

    1. Já bych si, s dovolením, taky vzal (nod) ! Jenom nevím, jak je dostanu od tebe ke mně (wasntme) .

    2. Listy jsou do červena a květy jasně červené. Přebytky, máš-li je kam uskladnit, prosím, nevyhazuj, jestli mi ty moje nepřezimují, určitě si zase vezmu!

     1. Nevyhodím ni brambůrku mrňavou.
      Jo a dostávají se v dubnu normálně počtou, letos to myslím fungovalo úplně perfektně – teda doufám, nikdo si nestěžoval.

      1. Fungovalo to skvěle- mně kvete jen jedna, má zelené listy a oranžové kvty. Další dvě mají červené listy, ale nekvetou. A rozhodně je budu příští rok potřebovat, na schodišti od terasy vypadají moc dekorativně.

    3. tady tady prosím Kočičín se hlásí že by si s dovolením také vzal 🙂 ještě nekveteme, ale jsme velké a světle a tmavě zelené vysoké kany a pilně se vyhříváme na sluníčku :-)necháváme se pěkně hnojit Kristalonem a zalévat shora i zdola :-)a děkujem, že jsi cibulky tak pěkně zazimovala 🙂

 11. Mily Jiri, tak uz asi potreti – nez dopisu asi 4 radky, a chci je poslat, tak mi to pri odesilani sezere cely prispevek s poznamkou, ze jsem timed out. Delalo mi to v praci a ted uz i doma. Tak zase jdu na edit + copy a otevru si nove okynko a tam to prilepim, rychle udelam povinne pocty a kdyz se vlezu s touto akci do minuty, tak se to odesle. takze tak. Svym zpusobem mne potesilo, ze nejenom na Jihu USA se staveji obydleni na betonovych tvarnicich. U nas to ma jednu zasadni nevyhodu – zejmena v tomto rocnim obdobi tropickych bourek a hurikanu to ma tendenci spadnout na bok…

  Mate bezva partu a potesila mne videa. K tomu jeste bych chtela neco pripsat, ale ted pozooor – odesilam.

  1. Hanko, su rád, že se ti naše písničky líbí!! Povím to muzikantům. Budou mít radost, kluci jedni šikovní…

 12. OT – potíže s vkládáním delších příspěvků přetrvávají. Jako by se to muselo velmi rychle „odeslat“ Takže krátký text to vezme, dlouhý nee. Funguje si dlouhý textík „uložit“ – po nezdařeném odeslání ho pak vkopírovat a bez potíží to proleze. Takže ukládejte si… Nezapomeňte…

 13. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jojo – někdy se ty oslavy sejdou a pak to mají játra težké (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN