ROZCESTNÍK: Za polárním kruhem

Když jsem v práci zjistila, že se v rámci výměnné rekreace můžu podívat do oblasti 300 km severně od polárního kruhu, bylo mi jasné, kam se letos vydáme. A tak jsme zažili úžasný týden v turistickém ráji, v místech, kam už se sice pronikly vymoženosti civilizace, ale ještě ne její nepříznivé dopady. A snad to tak i zůstane, protože jsme byli ve finské části Laponska, která je chráněná kvůli způsobu života a životnímu prostředí původního obyvatelstva.

 

Dostat se tam byl trochu organizační oříšek (a přiznejme, že i finanční – letenky do těchhle končin se za hubičku neprodávají). Takže letadlem do Helsink, dalším letadlem do Ivalo, což je nejsevernější letiště (letišťátko) ve Finsku a odtud autobusem do Saariselky, kde jsme měli bydlet.

Saariselkä… to mi připomíná, že musím pohovořit o finštině. Celkově pobyt ve Finsku má jen dvě negativa – drahotu (jídlo veze český turista pokud možno sebou) a finštinu. Což o to, průměrný Fin mluví anglicky jako zcela nadprůměrný, jazykově nadaný a zcestovalý Čech. Jenže když před vámi je jen ten nápis a žádný člověk, je to docela problém – třeba když jsme chtěli umístit odpad do těch správných kontejnerů, nezbylo než je zotvírat a rekognoskovat jejich páchnoucí útroby. Do příště jsme to samozřejmě zapomněli….

Finština se nepodobá ničemu, co můžete znát, a navíc vyniká délkou slov. Chovám silné podezření, že občas se podle jakýchsi pravidel jednotlivá slova shlukují v předlouhé útvary, které si člověk nemá šanci zapamatovat (obzvlášť to oceníte při hledání trasy na místo, jehož název prostě neudržíte v hlavě). Jedinou výhodou je, že je to jazyk, který se vyslovuje a píše stejně, jen zdvojené samohlásky se čtou dlouze.

 

 

Vlastně existuje ještě jeden problém, ale ten jsme naštěstí nepotkali. Komáři. Laponsko je jimi proslavené. Jejich hlavní sezona je v červnu a červenci, prý dokážou být strašliví. Ve Finsku dokonce jeden čas existovaly soutěže v zabíjení komárů, než je zakázali ochránci přírody.

 

Zbývají výhody. Tak třeba Saariselka nabízí přes dvanáct tisíc lůžek, několik obchodů včetně malého supermarketu, infocentrum, pár restaurací… a není to vidět. Přijedete do osady s dřevěnými řadovými domky, které jsou schované mezi stromy. Těch pár větších staveb (hotelů) má maximálně tři patra. Co vidíte, jsou oblé kopce okolo. Působí trochu šumavským dojmem.

 

Světlo… nepodařilo se mi narazit na noční dobu, kdy by byla tma. Přiznávám, že neručím za období mezi dvanáctou a půl druhou v noci. Ale vím, že ve dvě jsem byla vzhůru, všude světlo (a k tomu snaživě svítily lampy). Fungovalo to asi tak, že někdy kolem šesté večer slunce zapadlo do takového toho oparu, co při zemi bývá…a pak už to tak zůstalo. Ze začátku to člověka mate. Říkáte si, jo fajn, času dost – v domnění, že je třeba sedm. Ovšem ono je dvanáct a garantuju vám, že ráno při vstávání ten rozdíl na sobě ucítíte. Ale pro nás, kteří rádi celý den někde bloumáme, je v neznámém terénu obrovská výhoda, když víme, že se nám cestou domů nesetmí.

 

 

 

Příroda: asi za to můžou Mayovky. Pro mne je kamenitá horská krajina překrásná. Než jsme jeli, hledala jsem někoho, kdo už z práce tady byl. Našla jsem dvě kolegyně, kterým se to oběma líbilo, ale jedna podotkla, že „ty lesy jsou trochu monotónní“. Takže se může stát, že vás ta obrovská hromada fotek prostě nenadchne, každý máme rádi něco jiného.

V téhle oblasti je na výběr buď les nebo… asi je to tajga, možná i tundra. Prostě v nižší nadmořské výšce je borový, případně březový les, hodně řídký. Na kopcích roste vřes, borůvky, brusinky, další bobule, zakrslá bříza a občas soliterní borovice. Všechno to roste z písku a kamení, půda jako taková, tedy hlína, tu prakticky není. Díky tomu písku tu ani nejsou pořádné močály, občas v nějakém dolíku ano, ale nikdy to není moc rozsáhlé, to spíš voda postává na kamení.

Písek je samozřejmě i na cestách, takže tam není bláto. Můžete si vybrat širokou pískovou cestu, která se v zimě přemění na běžkařskou dráhu, nebo přírodní cestu, která je písčitá s kamením (ale lépe schůdná než třeba naše cesty v Krkonoších). Cesty jsou důsledně značené, zabloudit se nedá. Tím, že jsou písčité, vypadají trochu jako cestičky v parku, dojem podtrhuje určitá „úhlednost“ zdejší přírody – nikde žádné roští, přerostlá tráva… prostě se tu neplýtvá silami.

 

 

Finové vám nezakazují sejít z cesty, a to ani v přírodním parku. Taky můžete sbírat houby a trhat borůvky, brusinky a jiné berries (některé jsem v češtině prostě nedohledala). Prý jich tu roste 50 druhů… Podél cest jsou nachystané malé chaty, kde se turista může schovat před deštěm, rozdělat oheň, případně přespat.

Většinou jsou u nich záchody (suché, někdy vylepšené pytlem pilin místo splachování). Poblíž bývá voda – obvykle potok. Řekli nám, že z potoků se dá pít, což jsme dělali skutečně bez následků. Když jsem poprvé našla potok, byli jsme celí nadšení z chuti krásně studené vody. Za chvíli jsme potkali v protisměru chlapíka se dvěma velkými, úplně mokrými psy 🙂

Jezdí sem hodně mladých lidí „na čundr“: s krosnou odejdou do lesů a vrátí se za týden nebo za čtrnáct dnů. Kromě letenky to vyjde lacino.

Na různých cedulích najdete (výjimečně vícejazyčná) poučení jak se chovat mimo civilizaci včetně takových lahůdek, jako jak poznáte, že máte omrzliny, co dělat, když se vám z mrazu a únavy chce spát… prostě jak v zimě mimo civilizaci neumřít. Člověk si uvědomí, že příroda je tady méně krotká než u nás.

 

 

Sobové: nejsou tak docela divocí, patří jakýmsi organizacím (chce se mi říct JZD, ale to by určitě bylo nespravedlivé). Někde jsem četla, že laponská rodina kdysi k přežití potřebovala 200 sobů. Takže i dnes je jich spousta a lidi jim nijak nevadí, i když je nevyhledávají. Co vyhledávají je lepší pastva poblíž lidských příbytků (lidé sejí trávu, která se ve zdejší přírodě prakticky nevyskytuje). Takže v Saariselce jsme je vídali každý den, mimo ni občas (v přírodě je sob téměř neviditelný, pokud se nepohybuje, tak totálně splyne s pozadím).

 

Voda: Finsku se říká Země tisíce jezer. Názorně jsme to viděli z letadla, jednotlivá jezera vypadají jako kapičky rtuti rozprsklé po stole a je jí víc než pevné (?) země. V okolí Saariselka velká jezera nebyla, ale malých hodně a všechna krásná. Vlastně nevím, jestli se opravdu má říkat jezero útvaru, který vznikne na potoce jako rybník, jen bez lidského přičinění. Nikde jsme neviděli ryby, ale nakonec proč by se nám měly ukazovat. Neviděli jsme ani moc vodních ptáků, jen v okolí vody pár budek velikosti XXL – tak na slepici. Nevím, komu byly určeny…

 

Nádherně se tu fotí krajina. To jsem pořádně ocenila až po návratu. Člověk tu prostě namíří objektiv na scenérii, která se mu líbí, a stiskne spoušť. Nikde žádné dráty, cedule, reklamy, stožáry mobilních operátorů… Nikde nikdo 🙂

 

Fotky: http://1234zana.rajce.idnes.cz/Finsko%2C_Saariselka_-_posledni_tyden_v_cervenci_2011/ (nepovinně lze zkouknout i další tři 🙂 )

 

 

Aktualizováno: 17.8.2011 — 22:59

195 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Možná už to někdo napsal, nemůžu číst celou diskusi, ale to bílé chlupaté je suchopýr.

 2. Finština je ugrofinskej jazyk, takže by ti vzdáleně pomohlo (spousta fantazie a) znát maďarsky. Jinak pokud si pamatuju správně, dojem ze slepených slov je správnej. On je to aglutinační – lepící – jazyk. On se tak fakt chová. Lepí jednu koncovku na druhou, až mu slovo přeleze ze stránky ven. 🙂
  Jinak ti sprostě závidím a odcházím se inspirovat. Hrad už víceméně stojí (dělám interiér) a začínám sbírat okolí. Sice tohle je o pár kilásků šejdrem, ale neva.
  Z bobulí mě taky bere čert. Hlavně chci vědět, jak se jmenujou ty sladký žlutý jakomaliny. Mám teorii, že morušky, ale jistá si nejsem. Rostou akorát tam, v psovi.

  1. poznala jsem tě, Io 😉
   Já si taky myslím, že cloudberry je moruška, ale krk za to nedám.

   1. Ať to jsou maliny nebo morušky ale jsou moc moc dobrý. A fotky i psaní jsou překrásné. Tam se taky mikdy nepodívám in natura, jen díky Zano Tobě. I když tam je provdaná dcera jednoho dejšího veta.

  2. Maďarština nepomůže, sice obě řeči agglutinujou, stejně jako ještě spousta jiných řečí malých národů na východním severu, ale jak z vlastní lingvistické zkušenosti, tak z kontaktů na debrecenské letní škole vím, že začátečníci Finové byli v Hůnsku stejně ztracení, jako každej jinej, a ti pokročilí si brousili teoretickou komparatistiku, ale šprtat jazyk museli stejně, jako my.

 3. Je, tady je dnes prijemne! Pu se objevil u pocitace, Karakal ma Zuzanku, Heleny a Helenky maji svatek a Martin R. ma narozeniny. Takze vsem vsechno nejlepsi!!!!!! (wave)

  1. 19:37 – čtvrtý dráček se vylíhnul. To mám ale kliku, nebyla jsem u počítače tolik chvil a přece jsem stihla odrodit tři kluky!
   Rysinko – narodila ses ve znamení čtyř dráčků. 😀

 4. Milá Zano, moje slabost pro sever dostala další rozměr – jsi skvělá reportérka a ty fotky jsou krásněj průhled jinam – s tou atmosférou (inlove)

  Jinak všechno nej Helenám i Toscám (party) (h)

  a s radostí vítám malou Rysinku Zuzanku (h) , ať rozkvétá jak (f) k radostisvé a potěše své rodiny. Blahopřeju ke skvělému výkonu, milá Karakal! (inlove) (h) (rose1) (sun)

   1. Norsko je ošlehanější, drsnější se svými skalami, jehličnany a hlubokými fjordy. Finsko je víc tiše zadumané s jeho jezery olemovanými břízami. Tak to tedy vidím já.

 5. Zano, dík, žes k fantastickým obrázkům přidala i velmi poutavé psaní.
  Nojo, už sem se vyáchala na rajským. K fotkám se asi budu často vracet a těžko se omrzí. Nevím, jestli Mayovky anebo snad i atavizmus akýsi (místy fakt krajina připomíná pravěk), ale je to místo snů (h) . Achich. Na čundr do tajgy by mě nikdo přemlouvat nemusel…

  Gratulace oslavencům narozeninovým, svátečním i novorozeným (sun)

 6. Zano díky za povídání. To je nádhera a fotky také. MOc krásná je fotka s těmi mraveništi – jedno vedle druhého. Mravenci stavějí naprosto dokonalé kupičky. Úplně nostalgicky jsem vzdychala, jednou se na sever, ale ne do měst, musím vrátit. I když pravda Helsinky měla alespoň tu výhodu, že tam byly nápisy i švédsky a tomu už se dalo docela rozumět narozdíl od originál finštiny. Nedávno jsem našla deníček z cesty do Norska před 20 lety. To byla tenkrát také paráda. Skoro abych ho přepsala, jenže s fotkami bude trochu problém – většina jich je na diácích.

 7. Na dovolenou zatím mířím zásadně do teplých krajů, ale jestli nám Šumavu nechají napospas kůrovci a ten jí sežere, možná ještě přijde doba, kdy se do Finska vypravím. Ráda jsem se tam prostřednictvím fotek podívala. A ty houby! Krása!

 8. Teda, musím si postěžovat. Když jsem klikla na varaníky poprvé, byl tam jeden a čtyři vejce a z jednoho vykukovalo mrňo. Při druhém kliknutí byla vejce tři, pak dvě a teď tam je jen jedno. Cákryš, co se to – u všech všudy – vlastně děje? Že bych prošvihla všechna proklubávání? A kam dávají mrňousky, když se proklubou? Buééé, chci je vidět!

  1. Mrňousci tam sou někde furt, ale vejce po odepnutí od vaječné žíly chovatelé odebírají na genetický rozbor. Víš co, ono u varánků čekáš den, dva, tejden, dva, furt nic, a pak kukne hlavička a zas na den zaleze, to není jak u goril a furt akce.
   To je vo trpělivosti. Tady musíš sedět a čučet jak kedlub.
   Já k svému nezměrnému nadšení dnes trefila na klubání dvou varánků, ale teď už musím počítač předat. Snad je ten čtvrtej taky životaschopnej…

   1. Jo a miminka zůstávájí v inkubátoru den dva tři – to jak vypadají vyvinutě, to posuzuje kurátor. Že je nevidíš, to asi sedí někde bokem, ale dnes tam určitě ještě všichni jsou.

    1. No tohle! Jen na chvilku jsem odběhla a zrovna jsem koutkem voka viděla, jak mi zdrhnul ze závěru, ještě napůl s vejcem. Jůůů, to je drámo! Abnějaký ten bráška se občas zahemží, jojo.
     Díy za odkaz, Lásková! (h)

 9. Martinovi R. všechno nejlepší k jubileu, Helenkám k svátku a Zuzance-Rysince do života!

  Zano, dík za výlet, ze kterého nebolí nohy a oči se dosyta vykoukají do nádhery!

 10. Tak jsem sem ráno napsala obr pochvalu na Zaniny finské fotky a teď koukám, že trpajzlíci sežrali, či co. Takže ještě jednou – fotky nádherný a výlet ti ukrutně závidím.
  (sun)

  A rysátko jmenovkyni moc vítám na svět a přeju hodně štěstí do toho začřínajícího živůtku! (f)

 11. krásné vyprávění, já nejsem zas tak veliký cestovatel ale tímto výletem bych asi nepohrdala (y)

  Rysinku Zuzanku vítám mezi Zvířetníky! (h)

  všem potřebným držím (y) a Helenkám k svátku (f)

  jdu vařit klobásu pro pány studnaře, dneska konečně dojeli a čistí a čistí od rána, takového marastu co z té naší sotva 6metrové studničky vytahali….aj jsem se styděla a přitom za tento čurbes fakt nemůžu

 12. Zano, krásné povídání, bohapustě závidím. Kdybych měla s kým, tak se tam roky neroky vydám na čundr!! Musí to být úžasné, ale jen v létě, to by se mi líbilo. Fotky jsem jen přeletěla, v klidu prohlédnu až doma.

 13. Zaně díky za reportáž, Finsko má báječnou přírodu. K tomu jazyku…Zano nezoufej, čeština a finština má jedno společné slovo – smetana. Stejně se píše a totéž znamená. 😉

  1. Tak tohle druhá dobrá zpráva dnešního dne: nejdřív Rysinka Zuzanka na světě a potom Pů u počítače. (y) (h) (sun) Hurrrráááá! 🙂

  2. Přišla jsem dost pozdě, proto se lípnu trochu výš. Milý Pů, moc jsi mě potěšil, že jsi zavítal (sun) Všichni na tebe velice myslíme.

  3. Teda Pů, ty jseš třešnička na dortu, víš o tom (inlove) – všichni mi tu tak hezky píšou a ještě ty vykoukneš (y) .
   Tak držím palce, ať vykukuješ čím dál častěji (h) 🙂

 14. Děkuji všem za krásná přání – moc to potěšilo. A Zaně navíc za pěkná písmenka a fotky finské. Na té lesní cestě musí být úžasné běžkování…
  Zdravím Zvířetníky,
  Martin

 15. Karakalovi a její rodině moc-mocajda gratuluju k úspěšnému dotvoření dalšího rysátka a panu Martinovi R zase k narozeninám. Cink! pomyslnou sklenicí. 🙂

 16. Zano to lze jen trpce závidět. A doufat že třeba jednou… Pěkně psáno i užito. V teple a ještě bez komárů! To se není co divit, že Vám to pak Marzebilla v Krušných osolila.

  1. Upřímně řečeno, taky bych si záviděla 😉 Ale na druhou stranu přiznávám, že pravidelně závidím všem, kdo žijete více méně v přírodě…

 17. POZOR – POZOR – POZOR! DŮLEŽITÉ HLÁSÁNÍ! DŮLEŽITÁ SMS!

  Rysinka Zuzanka se vykulila na svět ve 13:19 hod. 3,37 kg / 50 cm, obě jsme v pořádku.

  Tak přeju malé rysí kočičce a její mamince hodně zdraví.
  (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  1. hurááááááááááááááá!!!!!!!!!

   třikrát sláva Zuzance, a její mamince též (h) (h) (h) (h) (h) (h)

   1. Nádherná zpráva. Zuzanko, zahraju si na sudičku: Hodně zdraví, lásky, štěstí pro tebe a pro brášku a pro maminku a pro tátu a vůbec (sun) (h) (rose1)

  2. „Zuzanoó-ó! Chci Ti jenom jednu větu, jenom jednu prostou větu vyjevit…“

   Pámbuzaplať, krásnej kus ženský – už mi trochu trnulo!, mějte se Rysíkově v celém Karakalově, a Ty, prdelinko, první dny moc nekníkej a nemňoukej a nech maminku odpočnout! :*

   1. A ještě ke všemu v 15:21, spokojená, že u Rysíků dobré konce, přepnu na komodské dráčky – a zrovna se vykuluje druhej brácha. S tím prvním, co od rána čekal na sourozence, se ňuchali a muckali – no tři minuty jsem zrak neodtrhla. Teď se odtrhli oni a tak to honem běžím hlásit.

   2. Rysince Zuzance i mamce statečný samé zdraví a dobré spaní. Gratuluji.

    Bětulásková spojovat Rysinku s dráčkama to si zahráváš. Až Rysinka dračice poleze mámě po hlavě dostaneš za ucho :* .

    1. To asi jó – ale slavit budou současně, už jsou spjatí, je to prostě kočička narozená s dráčkama.
     (Vim, vim, mám jít do pošty, zatím máčím nohy v lavóru, ale už du, nó, fúúrt…)

  3. Vave díky moc za tu krásnou zprávu a Rysince Zuzance přejeme hodně zdraví a štěstí a krásný život 3x (cat) a já (h) (h) (h) a spoustu (rose1)

  4. Ať žije Zuzanka! Sláááááva! A fůůůru zdraví pro mimi, pro mámu, pro brášku a vůbec pro celou rodinu. Rysinko malinká, ať taky necháš mámu vyspat!
   (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)
   (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  5. Jééé, to je krásná zpráva, tak ať dělá Zuzanka všem jen radost a Karakal přeju rychlé zotavení, ať si může dětiček v klidu užívat.

  6. Skvělá zpráva, další lidský červíček se prodral na svět. Ať se v něm Zuzance líbí, dostala na svoji životní pouť moc hezké jméno. Její okatý bratříček se na ní určitě už moc těší a doufám, že tohle setkání bude zdokumentováno.

   Hodně zdraví nejen Zuzance, ale i její mamince. (h)

  7. Jéééééééé, gratuluji Karakal k rysince Zuzance. Ať jste obě zdravoučké a hlavně hodně štěstíčka a zdravíčka do života.
   Tedy my jsme tady jako sůůůůdičky, jen přejeme pouze to dobré a žádné trny v cestě.

  8. Senzace (inlove) (inlove) (inlove)
   Tak Rysince Zuzance (to je ale hezký jméno 😉 ) všechno krásný do života, hodně zdraví, kupu štěstí (príma rodiče má). A mamince rysici přeju, ať si trochu odpočine a pak je na ní mladá hodná.
   Hodně zdraví a štěstí celý rodině (h) (inlove)

  9. Rysinka malinká a ešte aj Zuzanka!!! Chvalabožku že ste obe v poriadku! Jupíííí! (party) (party) (party)
   a ešte (h) (h) (h) !!!
   (a nemôžem sa zbaviť dojmu, že Rysinka bude mať také krásne kukadlá jak má Rysík, len v dievčenskom vydaní)

 18. …zabiju Betu… (devil)

  včera lítala po zahradě, nešla zastavit. Dneska jsem ji dopoledne držela násilím (zavřené dveře) doma, jen po obědě jsme ji vyvezli na chvilku do lesa. Dohoda byla jasná – půjdeme po cestě, v klidu, nebudeme se rozcházet (aby nás nesháněla dohromady)… je vedro, tak bude klidná… No nejprve se nás snažila rozpohybovat taháním za končetiny… pak to vzdala, přeskočila příkop a zmizela v lese. Chvíli se ozýval dusot tlap, lámání větví, sesuvy kamení… no děvenka si jen udělala pár nadšených koleček terénem a zase se přiřítila. Seskočila do potoka, vyráchala se a zase zmizela ve stráni…
  Zvěř neloví, je to jen čistá radost z pohybu. Mám ji zabít ??
  Je zřejmé, že drahá tabletka působí. Jen bych byla raději, kdyby už další nepotřebovala… Ale na to by to asi chtělo trošku klidu… Mimochodem pokud ji zavřu doma, lítá barákem a vraždí velehračky a polštáře… takže to taky klid na záda rozhodně není. Prostě klidná důstojná starší dozí dáma (tmi)

  1. Xerxová, já to vidím na svěrací kazajku. Jen tak na 2 x 2 hoďky, aby si trochu vorazila. 😉 Ono je to děsně těžký. Když tě po dlouhé době nic nebolí, tak máš radost ze života, no (sun)

   1. Jak říká Zdena – krucidrahá tabletka zabrala a holka se prostě raduje, co naděláš, šak jí tu radost popřej… 😉

  2. No Xerxová to není moc ekonomický, nacpat drahej prášek a teď nositele zabít. Svěrací kazajka je dobrej nápad 😀

  3. Phe! Jen naivní panička si může myslet, že má doma důstojnou dozí dámu. My všichni ostatní víme, že Kosatka Betynka je stále sličné děvče v rozpuku a jako taková má právo na trochu ztřeštěnosti. 😉 A bodejď by nechtěla běhat, když jsi jí držela takovou dobu pod zámkem. Vždyť je to pesinka od malička navyklá na prudké dlouhé pochody. (nod) (y) 🙂

  4. No, je fakt, že teď ji zabít by bylo děsný vyhazování peněz (rofl) .
   Co nějaký podpůrný prostředky na klouby a tak – bere?

  5. Áaaaaale, nezabíjej jí 😀 Nám už ani veterinář neříká, že máme být v klidu. Už pochopil, že russlák s raslburbulou prostě v klidu ebudou, leda bych je nadopovala práškama. Kdyby jí něco bolelo, tak nelítá. a není veselá 😀

 19. AAAAch Zano, já tu tvoji severskou dovolenou chodím mlsat na rajče 😉 Úžasná krajina. Nádhera. Díky moc. Být mi o pár míň, tak se tam potopím do lesů a dva týdny bych nevylezla. Že bych možná nevylezla vůbec? No, a co? (sun)

  1. Zdeno, to je přesně ono – mít tu sílu, abych si naložila expediční bágl a chodila tam s ním celý dny (sun)

 20. Zano, krása. Nádherné fotky, muselo tam být moc krásně. Díky za povídání, děsně přávidím! (y)

  1. Honzo, bylo to fakt úžasný. Přiznávám, že se mi o tom i špatně psalo…abych jen neáchala a nekvílela nadšením.

 21. Zano, nebudeš se moc zlobit za takové jedno O.T.? nebudeš viď? 🙂

  vím, že lidé kolikrát hledají cíleně staršího pesana, kterému by rádi poskytli na starý kolena klidný domov. a přijde mi jako dobrý nápad, že někoho napadalo vytvořit speciální stránky, kde budou takový pesani z celé ČR soustředění, aby ten, kdo hledá, nemusel projíždět weby všech útulků v zemi. Takže tak jako mají různá plemena své stránky, kde nabízí pséky v nouzi, tak už i psi staří, handicapovaní, nebo se špatnými životními zkušenostmi mají takovou svou stránku. Odkaz na ní je tady

  http://www.dejtenamsanci.estranky.cz/

  člověk nikdy neví, kdy se takový odkaz může hodit, takže pokud by ve vašem okolí byl někdo, kdo uvažuje, že poskytne zázemí starému, či nemocnému pesanovi, řekněte mu, že už nemusí složitě hledat, ale stačí si projet tuhle stránku.

   1. no myslím, že kdyby to šlo, tak oni budou rádi, vždycky je dobře, když jsou pesani na očích co nejvíc.

  1. To jsem blboň, že mě nenapadlo to sem dát dřív, tenhle web funguje už pár let, měla jsem odtamtud i Žaníka.
   Právě se zvolna po nějakém malém stařečkovi rozhlížím, ale všichni jsou moc daleko.

   1. Nemám tucha, to je normální zvuková kulisa, když prohlížím zoostránky. (happy)
    A teď jsem zjistila, že v dnešním magazínu MfD je čtyřstránka o Rashmičce, tak asi budu muset vyrazit do veder pro noviny…

    Jo a oprava, dráček čeká na bráchy, protože tohle je s vysokou pravděpodobností snůška neoplodněná samcem, čili Darwin by zaplakal (štěstím) a varanka Aranka si vyrábí kluky sama, když je nouze vo chlapy.

    1. jsem moc zvědavá, kolik jich varanka Aranka nakonec sama samička dokázala přivést na svět (inlove)

     1. To už bude asi všechno, tahle vejce snesla začátkem roku a od té doby nenesla – ale i tak je prý s pěti snůškami světovou rekordmankou. Už se čtyřmi byla.
      Napoprvé tři živá, napodruhé nevim, napotřetí z dvaceti vajec dvacet varaňat!! (to jsem tu hlásila vloni), napočtvrté dvě živá a už tehdy podezření, že si je vyrobila sama, a tady napopáté bylo 16 vajec, z toho pět s plodem, a čtyři vydržela doteď.
      No prostě celou školku už vyrobila, Aranka plodivá. Teď se jí bude muset s ňákou inou zoo vyčenžovat ňákej pořádnej chlap! (chuckle)

      1. Napodruhé 7; zatím 32 dětí vyrobila varanka Aranka. 😉
       Takže po brášcích poskakuje třiatřicítka.
       Nedaří se mi najít, kolik je Arance let, tipuju kolem deseti, varani se dožívají až třiceti, staří jsou ve dvaceti – takže eště by se mohlo Aranit dál, když přijede novej kluk…

 22. Všem našim slavícím (Helenky, Martine,)přeju všecko nejkrásnější, pohodu, radost a zdraví, zdraví, zdraví.
  Zano, dík, že můžu s tebou putovat a nebolí mě přitom nohy.
  A jak to vypadá v tmavé noci nad Finskem, jsem nenašla, v Norsku je to takovéhle:
  http://www.astro.cz/apod/ap101124.html

 23. Po 1.Všetkým,čo dnes oslavujú,či meniny,či narodeniny všetko naj,naj,len samé slnečné dni./Helenky,Martin/
  Po2.Držím naďalej palce všetkým potrebným,obzvlášť pre Pu,Karakal.
  Po 3.cestovanie bezva,fotky na to ani nemám slov.Len tíško skučím to musím vidieť naživo,musím.

  1. Tak Karakal už držať palce nemusím /momentálne/,blahoželám a malej Zuzke prajem len samé slnečné dni,nech sa jej tu medzi nami páči,nech rastie pre radosť rodičov i nás takých rezervných pomocníkov-keby niečo…

 24. Helenkám k svátku a Martinovi k narozkám jen to dobré a nej… (d) (f) všechno jiné ať vás mine

 25. Tam by se mi mooc líbilo! Klíďo bych tam bydlela. Neuvěřitelný, že je ještě krajina bez lidí!!! Krásný fotky, z některých jsem měla takový zvláštní pocit. (y)

 26. Zano, neodolal jsem! Obvykle se tvářím, že s sebou „v poli“ mám noťas pouze na práci, ale tohle nešlo! Mám slabost pro severskou krajinu i pro tvé cestovatelské příběhy… Bezvadné povídání, díky. Na pařezu nad rašelilništěm Kapličky sedě moc pěkně jsem si zacestoval. K té tajze a tundře – pro nejrychlejší rozlišení stačí vědět, že tajga je les – sice boreální, řídký, ale les. Tundra je bezlesí, které následuje v zeměpisném smyslu „nad ním“, tedy severněji. Důležité je to bezlesí… 🙂
  Ta podivná rostlina na posledním obrázku je plavuň, pravděpodobně jedlová.
  Zdravím Zvířetníky, přeji všem oslavencům a snažím se myslet i na všechny potřebné (wave). Mějte se tu krásně a užívejte léta.

  1. Terro, udělal jsi mi radost, že jsi neodolal (happy) . Jednak jsem si výjimečně pamatovala, že jsi o severních krajinách mluvil, druhak že jsi srozumitelně vysvětlil tajgu/tundru…snažila jsem se to nastudovat, ale nějak mi unikalo, jak zařadit případ, kdy dole je les a nahoře ta bezlesá pláň.

   1. Případ, kdy dole je les a nahoře bezlesá pláň – to je tím, že někde uprostřed toho kopce probíhá horní hranice lesa – co je les, je tajga, co už ne, je tundra. Ona se totiž ta hranice pohybuje nejen např. od jihu k severu, ale taky zdola nahoru podle nadmořské výšky. Takže když jsi na dost vysokém kopci, můžeš mít tundrová společenstva i v zeměpisných šířkách ČR… Jo, já vím, je to zmatek. Vypínám GPSku a jdu na oběd. To bude blábolení z hladu…

 27. Žjo!! Zano!! Kde jsi se to až ocitla?? Díky za krásný čtení a krásný fotočky. Muselo to být úžasný!

  1. Ať žije náš drahý hlásný Rozverníček :* ! (h) (f)
   Ať žije Martin! A ještě jednou Ti přeju všechno nejlepší. (h) (f) (sun)

   1. Všem Helenám přeju spoustu radosti, štěstí, zdraví – mějte e moc príma, děvčata (h) (^) (rose1)
    Martinovi totéž v bleděmodrým, jak už to u chlapečků bývá (chuckle) (handshake) (^) (d)

  2. Všechno nelepší všem Helenám, Helenkám a Toscám a taky Martinům, kteří mají dnes narozeniny (sun) (^) (d) /rose1)

  1. Připojím se do fronty gratulantů a přeju FŠECKNO NEJ (d) , HODNĚ ZDRAVÍ (f) A KRÁSNÝ SVÁTKOVÝ DEN (sun) všem HELENÁM A HELENKÁM (f)

 28. Zano, skvělá reportáž. Na fotky si musím nechat ještě nějakou chvilku zajít chuť, ale nabídka u článku slibuje mnohá potěšení.

  Helenky, jmenovitě Tosca a HCHO, všechno nejlepší ke jmeninám. (rose1) (d)

  1. Připojím se sem s přáním: Milé Helči, Hely, Helenky, přeju vám všechno nejlepší k svátku, hlavně hodně pohody a zdraví. (h) (sun) (f)

 29. Milá zano – díky díky díky za krásné povídání „Jó Laponsko … tak tam jsem taky ještě nebyla!“ (rofl)

  A fotky super superior – nejvíc se mi líbí ty s vodou a pak taky sobi, protože ti chodí v lodičkách (chuckle) (všimněte si jejich kopýtek, opravdu to vypadá, jako by byli obuti).

  Já – na rozdíl od NĚKTERÝCH TADY (wait) – ti nezávidím. Nejsem moc velký cestovatel a tak si tyto výlety užiju nejvíc tehdy, když je absolvuje někdo za mě (chuckle) a jenom podá zprávu.

  1. S dovolením se přidám, taky si vždycky spolu s tebou říkám: „Tak tady jsem taky nebyla.“ A dodávám: „A asi už nikdy nebudu.“ V době, kdy bych byla bývala ráda cestovala, se nikam nesmělo, a teď už na to nemám čas, síly, peníze, parťáky atd.
   Na fotky se teprve těším, je to vždycky potěcha pro oko. Musím se ale obrnit trpělivostí, protože internet je tady značně dýchavičný a já mívám chuť hodit počítač z okna.

   1. Jo, Aleno, jsou bohužel věci, který nedohoníme… Když jsme letěli tam, cestovali s náma dva taťkové s třema malejma klukama, tak kolem deseti. Všichni s báglama, spacákama…hnusně, sprostě jsem jim záviděla. Tohle už fakt nestihnu.

      1. že jste to neřekli včas, mohla jsem vám je vyfotit zblízka, aby byla vidět ta značka (rofl)

 30. Našli jste si na dovolenou fakt krásný kout země! Naši mlaďasové tam byli před dvěma lety – na motorkách, cvoci! Ale zvládli to a zážitek to pro ně byl nezapomenutelný, dojeli až k polárnímu kruhu.
  Díky za nádherné fotky!

  1. Ano, upřímně řečeno, tohle jsou končiny, kde si to člověk víc užije jako mladej (y) . Sebere spacák a vyrazí na pár dnů bloumat po těch kopečkách.
   Lucko, že napíšeš o tý Francii? Tam by mě to děsně lákalo, ale moc si nemyslím, že bysme to bez auta a pořádný francouštiny zvládli.

 31. Děkuju za článek, Zano. (inlove) Fotky už jsem si prohlížela a jak už jsem psala, často mi přišly jako reportáž z (úpravného) Liliputska. Musí to tam být krásné a zvláštní, ale asi by to nebyla země pro mě, protože tam je moc dlouhá zima. Každopádně jsem ale moc ráda, že ses tam podívala Ty, protože jsem si opět bezstarostně a bezbolestně užila zajímavé cestování. 😉 🙂
  Přeju všem krásný den. (h) A sypu si popel na hlavu, protože mobil jsem nechala doma a dostanu se k němu až cca v jednu. Takže jestli jsou nějaké novinky u Karakal, dozvím se to až potom. (blush)

  1. Přemýšlela jsem o tý úpravnosti. Myslím, že to je vlastně úspornost. Příroda tam prostě nemá čas a sílu na to, co není nutný pro přežití do příštího jara.

   1. Asi máš pravdu, Zano. Úspornost. Ale na první pohled to vypadá, jako by tamější přírodu stále někdo uklízel. Dojem civilizované přírody podtrhují ty pískové cesty. Je to zvláštní a krásná krajina.

 32. Tam by se nám líbilo. A mokrým psům… jéje. Jen netuším, jak se s nimi tak daleko dopravit.
  Trochu závidím tvoje cestování, ale jen maličko (dá se říci spíš přávidím). Je vidět, že už tě tělo nezlobí, to je dobře. Takový „podnikový výlet“ bych také mohla – bez spolupracovníků..

  1. No, myslím, že líbilo. Ale dojet bys tam asi musela trojspřežím…psím…
   Dodnes si chvílema říkám, jestli se mi to nezdá, jestli fakt je možný se na takový místa podívat. Nijak jsem s tím nepočítala v těch dobách, kdy bych si to bejvala užila víc, došla dál a pamatovala líp (whew)

 33. Zani, proste nádhera!!! A to „nikde-nikto“, to ma teda berie pri srdci, to tu už nemáme šancu zažiť…
  Fotky už sa u teba ani neoplatí komentovať, to je trieda sama o sebe. A snáď je to aj tým uhlom slnka, ale majú také zvláštne striebristé svetlo. No vyložene som si to tam s vami užila, vďaka (clap)
  A môj favorit: P7250096.jpg (kozák brezový jak vyšitý)
  Pekný deň všetkým, držím všetky (y) potrebným (stále hlavne Karakalovi a Rysinke) (sun)

  1. Celej život toužím vidět, jak vypadá noční krajina bez osvětlení…zase to nevyšlo 😀 . Ne, vážně…je to úžasný, moc.

    1. určitě je to sojka zlověstná – je menší než „naše“ sojky a víc „masožravá“. Bydlí pouze v severských lesích.

     Jo a ty vlasaté kytičky jsou suchopýr. Ten „bydlí“ i u nás – chodíme se na něj koukat do Jizerek

     1. Tak zlověstná 😉 – vida, její místní příbuzná mi přijde agresivnější. Tahle nevím, kde si to jméno vysloužila, takovej milej pták (happy)

   1. No, než u nás nedávno nechali velkoryse svítit veřejňák celou noc, tak při novoluní a zatažené obloze byla tma dost. Kdybych otevřela dveře a někdo mi vrazil facku, ani bych nepoznala, kdo to byl.
    Loni na podzim jsem se vracela s Maxem už potmě domů, kousek od domu najednou slyším: Prosím vás, zavolejte si toho psa. Zavelím tedy a ozve se znovu: To jsi ty, Aleno? Odpovím: Jo, a kdo jsi ty? Byli jsme od sebe necelých 10 metrů…
    A když už je řeč o elektřině, musím se pochlubit, že v sobotu se ve vsi slaví 50 let ode dne, kdy k nám byl zaveden elektrický proud (střídavý). Lidi už skoro lítali na měsíc a tady se svítilo petrolejkama.

     1. Jé, díky, o tomhle videu jsem nevěděla. I počet obyvatel by souhlasil. Ukládám do záložek.

   2. jak vypadá noční krajina ?? To by se ti asi dalo v září vyplnit. Přece oblast Jizerek je mezinárodní rezervací TMY !! Centrum je na Velké jizerské louce v Polsku. Tak to naplánujeme tak, abychom se vraceli k autu po setmění – cesty jsou široké, značené… užiješ si krajinu po tmě (nod)

    1. To by se mi moc líbilo (y)
     Teda počítáme s tím, že na nás Velká jizerská ještě počká, když má Betka zaracha.

     1. Betka se už na Velkou Jizerskou nepodívá… To se nedá nic dělat. Ale my klidový režim nemáme a my rádi půjdeme. V září je to v plánu (nod) jen aby počasí nebylo moc proti. Aby ta temná obloha nebyla i v poledne

 34. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  To jsem ráda, žes to nakonec napsala. Moc pěkné povídání a ty fotky (co už jsem dáááávno prolistovala) to skvěle doplnilo.
  Zase někdy vyraž na nečekaný firemní „tábor“ (nod) , alespoň se podíváme trošku dál za humna (nod)

  1. Chichi, firemní tábor…já se tomu snažím vyhýbat (lidi z práce mi většinou bohatě stačej v práci 😛 ). Fakt je, že jsme si ráno zabalili nějakej chleba a něco k němu a vraceli se večer mezi osmou a desátou, tak vlastně nevím, co by mi na tom tak vadilo 😀

 35. Mějte se tu celý den pěkně, palečky všem potřebným :* . U nás začne za 10 minut black out do večera, prý pravidelná údržba – zajímavé je to, že ve městě se nikdy neprovádí, vždy to odskáčou vesnice. A protože je dědina v údolí a na kopci nad ním, tak nepůjde voda, protože tlakové stanice nebudou mít šťávu (envy) …

  1. Pěkně to s váma koulej…
   Myslím moc na všecky, co to potřebujou (a pokusím se nakouknout v poledne, vzala jsem si notebook).

 36. Kouzlo divoké přírody lidmi příliš netknuté. Připomíná to Ohňovou Zemi a nebo Jiží cíp Patagonie, či severní Kanadu a nebo Aljašku ale je to víc „učeasný“. Ten Kozel v hospodě se mě móóć líbí. Nejlepší pro šílence mýho typu by bylo zaletět si tam s krosnou a na měsíc zmizet v „tajze“. Dík za pěkný cestopis a nádherný fotky, Zano. A abys snad začala šprtat finštinu, stálo by to za další návštěvu! Pak by ty nápisy nebyly tak odstrašující…. Ještě bych to tam chtěl vidět v zimě. Ráj na běžkách a nebo sněžnicích, přespat v záhrabu, dnes je výbava, že ani 40°C pod nulou neva. Až na to, že v tu dobu tam je skoro furt tma, pokud jenomu neposvítí měsíček a nebo polární záře.

  1. Ty fotky vážně vypadají jako park (nod) – na místě mi to až tak nepřišlo.
   Díky, od cestovatele tvýho typu pochvala potěší moc.

 37. Jako vždy, překrásné zanovské fotky – ve všech 4 albech není ani jedna, nad jejíž krásou bych nevzdychla. Ze všech přímo dýchá severská, drsná romantika – borovice, zakrslé břízy, husté borůvčí, kamení a potůčky, sobi,chatky pro unavené chodce. A k tomu tak skvěle popsané dojmy. Musel to být nádherný týden. Ale ty nápisy tedy jsou (shake)

  Jak to tam asi vypadá v zimě? Zelené je to krásné, ale když všechna tahle krása zapadne sněhem, jednotvárnost krajiny musí být skoro deprimující. Věřím, že lyžařská střediska mohou být vyhledávaným cílem zimního sportu. Ale co ti, kteří si vyjedou na snowmobilech. Jak ti se v tom nekonečnu orientují? Skoro celý den je tma a cesty (předpokládám) bez světelných značení. A mají z jízdy vůbec nějaký vjemový požitek – vždyť není nic vidět, jen bílo. Ale pro takové je asi zajímavější ten randál, který dělají, než okolí, kterým jedou. Kdysi jsme si ze zvědavosti v NH (kde jsme 3 roky žili) půjčili na hodinu snowmobil – a kvůli randálu, který dělal jsme neslyšeli žádné ptáky a na tenhle sport okamžitě zanevřeli. Tedy chápu to jako dopravní prostředek pro obyvatele v takových končinách a podmínkách, ale jako rekreační sport – vůbec ne, jen tím plaší přírodu.

  1. Maričko, co jsme viděli zimní fotky, tak vypadaly taky krásně. Ovšem s tou tmou….
   Některý běžkařský trati (a všechny sjezdovky, který jsou tam taky) jsou osvětlený… ne že by mne lákalo motat se jak můra kolem lampy.

 38. Zano, to je krasa, i kdyz na ty fotky jsem se koukla uz driv. Sobi se mi moc libi. A trochu mi ta krajina pripomina stat Maine, ktery mam prevelice rada. Tam jsou zas spis losi, ovsem to je vetsi nez krava – doslova. Ale vypada to, ze za polarnim kruhem bylo dost teplo. Urcite vic nez v Krusnych Horach.

  Mne takhle fascinovala madarstina – vzdyt jsou si s tou finstinu pribuzne, ale nejak nevim, jak je to historicky provazane. Treba Baty by nas osvitila. My kdyz jsme s rodici projizdeli Madarskem k morim lidove demokracie, tak to taky byl napor. Samozrejme nebyly dalnice a jezdilo se v podstate necim jako dnesni okresni silnice. Tak jsme s mamou mely mapu a tatinka dirigovaly. Pamatovaly jsme si tak prvnich pet pismen nejakeho mista, protoze cele to proste neslo. A jeste tam meli tehdy jedno vylepseni ze ukazatele smeru byly pode silnice a to se casto nedalo cist. Zastavili jsme u krizovatky, mne vyhnali k ruzcestniku, tam jsem si to prelouskala, abych vedela kudy kam…

  1. jo,jo, takové pěkná osada Balatonmáriafýred, tam jsme spali pod širákem a málem nás sžrali komáři.

  2. Letos bezkonkurenčně nejlepší počasí bylo tam (sun)
   Hanko, jestli se nemýlím, tak finština a maďarština mají společný kořeny (ale Fin a Maďar se prej nedomluví 😀 ).

   1. Ano – neb patří do skupiny ugrofinských jazyků (a myslím, že žádný jiný jazyk tam už nepatří) (wait) . Slyšela jsem, že finština nemá žádné mezinárodní slovo – např. policie či telefon nebo taxi (wasntme) .

     1. :O mně se odeslal jen konec příspěvku… začátek vymizel :O

      Tak znovu – jen jsem psala, že i ve Walesu je sranda se čtením (a to rozhodně nejsou ugrofinský jazyk) Policie se řekne HEDLU (chuckle)

 39. To člověk zvířetníkový ani nemusí vědět ,že jsi byla za polárním kruhem. Hned jsem po pár řádcích věděla kdo nám zase podává skvělou reportáž a pak už jsem jen dělala „koch, koch“
  Zano moc moc díky (y) (y) (handshake)

  1. Díky – fakt je, že doma bych asi nevydržela. Bývá mi celkem jedno, jestli jedu na Sázavu nebo daleko, ale tady to bylo fakt nádherný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN