BTW: Rovnou za nosem

Poté, co jsme s Berry nesplnily očekávání precizní práce na dvorském cvičáku, musela jsem vymyslet, co dál. Nechat naši vlčku pouze šťastně se povalovat na zahradě a lítat za míčkem na vycházkách se nejevilo jako optimální řešení, protože její vrozený workholismus nutně potřeboval nějaké jiné vybití.

 

 

 

Motto:

„Paničko, pojď něco dělat!“

„Co?“

„Cokoliv!!

 

Nedalo se nic dělat, musela jsem podle vzoru Evy Žampachové uvažovat o vrozených vlohách. Například těch mých. Hledala jsem styčné body, zvažovala možnosti a zkoušela sladit nabídku s poptávkou. Nebylo to jednoduché, protože moje vrozené vlohy se moc nekryjí s vlohami přirozeného vůdce a většina psích činností, tedy s výjimkou těch ilegálních, na schopnostech vůdce tak nějak stojí.

 

Takže co mě baví a v čem jsem dobrá? Ráda chodím do přírody a jsem nenasytný pozorovatel – především potom svých psů. Mohu procházet tutéž trasu každý druhý den a nenudím se. O to se postarají psi, pro které je ta trasa díky čtvrtému rozměru – v tomto případě pachům měnících se v čase – pokaždé jiná. Dokážu se nadchnout pro užitečnou věc, nemám ráda cvičení pro cvičení. Hm.

 

Tak to vezmeme z druhé strany. K čemu má vrozené vlohy naše Berry? Jako německý ovčák by měla mít dobrou hlavu, dobrý nos, měla by být přirozeným hlídačem, možná i strážcem. Jako Berrýška má dobrou hlavu, je nenasytně zvědavá, miluje jakoukoliv činnost, která přináší vzrušení, soutěž a hru. Je celá spolupracující, chce být napojena na svoje lidi a každá společná zábava je (zatím) na žebříčku jejích zálib výš než činnost, kterou dělá sama.

 

 

 

Takže co bychom mohly dělat společně, aby nás to bavilo a bylo to aspoň trochu užitečné? A bylo to dostupné z naší vísky uprostřed ničeho? A tady se ukázalo, že ten nahoře na nás byl dobře připravený, protože tu nejvhodnější činnost máme přímo pod nosem. Záchranářský výcvik, stopování za účelem nalezení pohřešované osoby, mantrailing. Starosta naší obce spolu se svou ženou, přítelem a bloodhoundy založili záchranářskou skupinu poté, co jejich psi získali osvědčení na mezinárodních soutěžích. A nevadilo jim vzít do party začátečnický stopařský tým.

 

Zatím vám nemohu vykládat moudra o tom, jak se liší vyhledávání osob podle zásad mantrailingu od sportovního stopování – na to toho vím moc málo. V zásadě jde o to, že pes nesleduje přímo šlépěje hledané osoby, ale řídí se jejím pachem, který se podle stáří stopy, povrchu a povětrnostních podmínek může nacházet na jiných místech, než jsou šlépěje. Díky tomu může sledovat i osobu jedoucí třeba na kole, na bruslích, nebo třeba nesenou jiným člověkem. Zkušený pes dokáže zaregistrovat dokonce i člověka v autě. Pes by se měl dokázat orientovat i ve městě, kde je plno jiných pachů, stejně jako by měl dokázat sledovat i třeba den starou stopu. Pro mě je to zatím jen mlhavá teorie, ale hodlám se pronikavě zlepšit 🙂

 

Na spolupráci jsme se domluvili už v květnu, ale u Berry se v době po hárání objevil demodex (parazit využívající dočasně snížené imunity psa) a přestože teorie tvrdí, že se mohou nakazit jen štěňata od své matky, nepřišlo mi fér vyrazit mezi cizí zdravé psy. Člověk si pořád říká… co kdyby. No, a protože léčba demodexe není záležitost dnů, ale týdnů, začala naše spolupráce se stopaři až v druhé půlce července.

 

První přišel na radu tříhodinový briefing u Paulů doma, kde jsem představila Berry, jaká je a co už umí, a zároveň se pokusila vstřebat pár stovek základních informací o tom, jak pracovat na stopě. Domluvili jsme se na tom, co všechno bych měla mít s sebou, jaký má dostat Berry postroj, a že je třeba ji oblékat vždy těsně předtím, než na stopu vyrazí a svléknout hned poté, co je pochválena za nález pohřešované osoby. Zkrátka je třeba vytvořit návyk, aby naše vlčka vždy přesně věděla, kdy je v práci.

 

 

 

První stopování mělo být snadné. V zásadě šlo o to, aby pes pochopil, co se po něm chce. Takže Berry měla hledat mě. Jaksi se předpokládá, že každý pes je vysoce motivovaný k tomu, aby si pánečka nebo paničku našel. Když jsem Berry chystala na cestu, dostala reflexní vestu. Vytvářím tak náš soukromý rituál, takže ona ví už ve chvíli, kdy skáče do auta, že se jede stopovat. Kazan to už ostatně pochopil také a vrhá na mě popuzené pohledy, protože ví, že zůstane doma. Jenže s jeho bolavýma nohama stejně nemá na vybranou, jsem ráda, když zvládne společné vycházky.

 

Ve středu 26. července jsme tedy s Berry vyrazily na vzrušující schůzku do lesíka kousek nad naší vískou. Na naši premiéru čekal celý záchranářský tým vybavený tentokrát pouze vysílačkami – GPSku jsme na to motání se po louce ještě opravdu nepotřebovali. Byly určeny dvě trasy – na začátek jedna krátká, vcelku přímá, přes louku a navazující cestu Ležela jsem na kraji pole za příkopem, ohlásila se do vysílačky, sledovala, kolik se v trávě hemží všelijakého hmyzu a živočichů a říkala si, kolik všelijakých blbin je dospělý člověk schopný udělat kvůli svému psovi.

 

Pro tentokrát mě nic ani nesežralo, ani nepoštípalo, protože Berry byla rychlá jako blesk. Stopu sledovala bez problémů, ale přes cestu nešla tudy, kudy já – jakmile nosem zjistila, kde jsem (vidět mě nemohla), tak to vzala přímo. Zajímavé bylo, že důsledně ignorovala pamlsky – jak ty položené v prvních šlépějích stopy, tak ty, co jsem jí nabídla jako odměnu. Byla nadšená, doslova excitovaná a o nějaké mlsky neměla zájem – piškot jí vypadl z tlamy neporušený! Poskákala mě, několikrát mi přinesla míček a byl čas ji odstrojit. Smotala jsem stopovačku, a vyrazili jsme zpět na začátek stopy. Berry běžela napřed a poctivě si dohledala pamlsky, které prve s přehledem minula.

 

 

 

Příprava na druhou stopu byla maličko obtížnější, protože Berry tušila, že se jí zase ztrácím, a hlasitě vyjadřovala svůj názor na věc. Pokyny jsem měla jasné – přejít louku s terénní vlnou a zase se někde schovat. Navíc padlo upozornění – nepřibližovat se ke spáleništi. Na louce totiž pár dní předtím shořel zbytek stohu slámy. Inu, nejsem nejspíš nejbystřejší jedinec, protože jsem vyrazila hezky přímo… ke spáleništi; jak jsem zjistila hned, co jsem vyšla na terénní vlnku. Inu, co zbývalo. Udělala jsem oblouk, abych se dostala k cestě, mohla přelézt přes kopřivami zarostlý příkop a schovat se na kraji pšeničného pole. Zezadu se stále ozývalo Berryino uražené povykování.

 

Ohlásila jsem do vysílačky, že jsem připravená a čekala. Nic moc se nedělo, ticho se prodlužovalo. Najednou se ve vysílačce ozvalo – už to má, přišla na to! A chvíli na to jsem uviděla Víťu, jak pádí za Berry, která vzorně našla, kudy jsem zatočila na cestě, a rychle našla ten správný průchod vysokým bejlím, aby mi vzápětí, unesená radostí a hrdostí, skočila na hlavu. Chválila jsem, házela míček a Berry tryskal adrenalin i z uší. Teprve po chvilce jsem se dozvěděla, jak to bylo.

 

Berry vyrazila na první rovný úsek přesvědčena, že když to byla předtím brnkačka, tak to musí být zase stejně lehké. Jenže já udělala oblouk a sebejistá fenka se najednou ztratila. Zastavila se a rozhlížela se, kdo by jí mohl napovědět. Postupně přišla tázavě hledět na všechny tři zúčastněné záchranáře, ale nikdo se neměl k tomu, aby mě vydal. Jen byla nabádána, aby hledala stopu. Chvíli se bezradně motala okolo, ale nakonec se rozhodla nejlíp, jak mohla – prostě šla zpět na začátek stopy (kde si předtím očuchala moji ponožku – nošenou 🙂 ) a zkusila to podruhé. Tentokrát pořádně. Dala nos k zemi a začala skutečně pracovat. Tento okamžik mi ohlásil onen radostný výkřik ve vysílačce. I proto došla po stopě správně, protože nehádala, ale čuchala.

 

Dala jsem jí napít, a zatímco jsem skládala výstroj, házela jí Dana míček. Ovšem Berry nebyla natolik mimo, aby si nevšimla jedné zajímavé věci – Daně stačilo míček vyplivnout pod nohy, nemusela jí ho podávat do ruky! Ha! To je příležitost, jakou nelze minout. A výsledek? I když jsem míček hodila já, nosila ho Daně! Rozhodně se tedy nedalo říct, že by prací nějak utrpěl její svobodný duch.

 

Začátek byl tedy slibný. Ale jenom slibný – to zásadní nás teprve čekalo. Bude Berry ochotná hledat i cizího člověka? No a o tom si povíme příště  🙂

 

 

 

Aktualizováno: 17.8.2011 — 09:30

132 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To je fakt moc nadějné pro vás, děvčata a pěkné čtení pro nás, co máme gaučáky! Jó kdybych překonala lenost, věřím, že naše Bóňa by to po výcviku taky zvládla – ale my jsme vychovali gaučáka a jsme tomu spokojeni.
  Tak ať vám to, děvčata, pěkně čuchá!!

 2. Všem Petrám přeji pozdě ale o to více od srdce všechno nej, nej a splnění všech přání. (h)

  Taky jsem byla jednu Peťu slavit, fakt dobrý. (chuckle) (d)

 3. Dede, Berrynka je skvělá pejsková a určo si obě dvě užijete skvělý život pospolu. Dívala jsem se na starý fotky a stejně se mi zdá, že se výrazem tak trochu Berry podobá Daníkovi.
  Stopaři, to je to pravé, co Vám bude velmi slušet. (h)

  1. Malý velký milovník skutečně vyznává zásadu Čím větší dáma, tím větší láska. (chuckle) (h) (wave)

  2. Teprve jsem od rána dorazila domů, kouknu na komentáře, větší radost jste mi nemohly udělat, jsem u vytržení. Tedy ti dva to je foto, krááásný, mám hubu od ucha k uchu. (rofl) (wave)

   Teď jdu dočíst Berrynku a další (h)

   1. Se Sýkorovými je teď sem tam v kontaktu MLP (když má v okolí práci, neodolá a staví se pro víno) – jsou v pohodě :- )

  3. Jarko a Louk, tohle je úžasná fotka (rofl) A můj obdiv má Vendy, která dokázala takto malému velkému milovníkovi podlehnout, aniž ho překousla vejpůl (chuckle)

 4. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Běhá zajíc po poli a nadšeně vykřikuje: „Ať žije vláda! Ať žije vláda!“
  „Proč se tak raduješ?“ vyzvídá druhý zajíc.
  „Zase zdražili broky!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. Tak marně přemýšlím, co by vláda měla ještě udělat, abych i já vykřikovala „Ať žije!“ 8-|
   Jovásku, děkuju (f) 🙂 a mávám Janičce. (h)

   1. Nad tím přemýšlím také. Přitom jsem si vzpomněla, jaké nadšení zavládlo vloni po volbách v Doksech a já si připadala jako pitomec, že se neraduji. Ne že bych si přála socany nebo nechtěla vyměnit staré vykopávky, ale měla jsem pocit, že se nahoru dostávají lidé, kteří by tam být také neměli. Já totiž byla jedna z těch, kteří prakticky neměli koho volit a nakonec jsem se snažila rozhodnout pro to, co jsem viděla jako nejmenší zlo. No nepovedlo se. Ono to bylo samozřejmě těžké, staré jsme nechtěli a vyzkoušet se něco muselo. No dopadlo to ještě hůře než jsem si myslela, ale kdoví jestli by nebylo ještě hůže, kdyby tam zůstali jen ti staří s jejich vychozenými finančními cestičkami. Bohužel ti novi si je prošlapávají více než udatně.

   2. AD “ … Tak marně přemýšlím, co by vláda měla ještě udělat, abych i já vykřikovala „Ať žije!“ … “ Propadnout se do západního Německa? (nod)

    1. Jó, Ygo díky za vzkaz u článku „O vlivu prostředí….“
     Já už fakt myslela,že mám sklerózu cementózu 🙁 🙁

 5. Všem Petrám krásný den a všechno nejlepší k svátku (rose1) (d) (^)

  palečky pro všechny potřebné (y) (y) (y)

  a Dede jste obě frajerky, Berynka je úžasná, ale to ty taky, Kazan i Bery si tě museli vysnít, Doufám, že je Berušce už trochu líp a trošku už baští aby udělala paničce radost.

 6. Tak hlásím, že Berry asi před hodinou nejdřív snědla z mé ruky půl vařeného kuřecího stehna a potom byla (po troše váhání) ochotna pozřít druhou půlku nakrájenou ve vývaru, jen trochu zahuštěném kouskem rohlíku. Asi půlhodiny poté se ještě napila vývaru, takže trochu dohnala i zanedbané pití. Vodu pořád pije jen po donucení, na povel. Ale celkově vypadá líp a možná mi už odpustila (blush)

  1. Tak to už bude dobré! Nemám s pejsky zkušenosti, ale Melda mi to odpustil taky, ale chvíli to trvalo! Halt je to zásah do jejich dosud poklidného života. (h)

   1. A musí si to v těch svých kebulkách nějak srovnat. Láska paničky a k paničce ale určitě vždycky vyhraje nad tím, že jim způsobila i nějakou tu bolístku. ()rose1

 7. Tak se hlásím, mám dovolenou – nedovolenou, pohybuji se po okolí domova, ale žádné velké cestování. Cvičím se všemi možnými psy (většinou našimi odchovy), jen z vlastní Derry mi vyrůstá nedocvičené hovado (neumí ještě ani pořádně sedni). Ája je už na mě trochu uražená, ale vcelku spolupracuje (jen občas zkouší, zda by přece jen nešlo něco ošidit. Ginny se po štěňatech zbláznila a venku neposlouchá (ale zkoušky udělala s přehledem, tam byla úplně jiná, než na vycházce. Takže si, prosím, z nás příklad neberte. Máme trojici nevycválaných magorů, kteří rozhodně neposlouchají na zašeptání (někdy musím hodně zařvat). Letos jsme to trochu přehnali s hlídáním odchovů a nemáme na své psy dost času. Větší smečka přece jen potřebuje víc individuální práce a my to tak docela nestíháme.
  Dede s Berry jsou bezvadné. Moc se těším, jak budou pokračovat. Nechutenství po operaci přejde, když pije a je ochotná chodit, tak to asi nebude tak zlé. Zdravé kyčle jsou skvělá zpráva. Ty jsou pro další práci nutné.
  Doufám že Beta bude v alespoň jakž takž v pořádku.
  A samozřejmě gratulace všem Petrám, palce pro Rysátko a všechny ostatní. Budu dočítat postupně.

  1. Milá Evo, problém je, že jsi pořád jenom jedna Eva a štěňat je moc 😀 Jinak taky už jsem řvala, to se rozumí. V zápalu boje o míček nebo o klacek umí být hodně divoká a občas mě nechtěně, ale citelně sekne zubama. Pokud ji mám v tomto stavu ukáznit, tak zařvat musím – pokud ještě chci používat svoje ruce (chuckle) Takové detaily, jako omylem zaseknutý tesák v bundě a následné rychlé trhnutí (s logickými následky) už ani neřeším (tmi)

  2. Beta je dnes zcela na zabití. Prášek evidentně zabral – a z Bety je nukleární hovado, které dohání všechen pohyb, který zmeškala v uplynulých dnech.
   Chová se opravdu střeleně, je na ní vidět, jakou radost má z bezbolestného pohybu. Snad si neublíží…

  3. No jo, jsi na roztrhání 🙂
   Borůvka se Světluškou měly dneska návštěvu- přijel kavalír Bárny 🙂 Mrňu zdvořile očichal, ale děsně blbošil s Borůvkou, která byla po půl roce ochotna se s ním honit a skákat si po hlavě. Úplně mě nadchlo, že si zase hraje 🙂

 8. (rose1) (d) všem zdejším Petrám všechno nejlepší k svátku, hodně radosti ze života, pohody, spokojenosti a hodný pejsky (ale to máte (inlove) (^)

 9. Tak 🙂 . Dneska jsem doma přece jenom dřív, tak spokojeně čtu další Beruščiny příhody…teda je to holka šikovná (y) .
  Jakpak to vypadá s vývarem?
  Ale ona Dalmatin má pravdu (nod)

 10. tak tomu říkám disciplína!!! záchranařina, stopičky,super. My stopujeme jako „sporťáci“ taky to psiska baví (y)

  a k těm cvičákům – tak u nás bývají pejsci před výcvikem vždy spolu, někdy je veselo hlavně mezi dospívajícíma ale většinou lidem jde o tu socializaci. Sice bych si představovala na svém výcviku menší počet lidí ale co už….

  všem Petrám hezký sváteční den (rose1) (h)

 11. Dede, tohle je nádhera, krásná práce pro Berry, která ještě ke všemu může být velmi užitečná. A tohle bych potřebovala já na shazování kil, kdybych neměla tu chromou nohu. To je spousta běhání, budeš v dokonalé kondici. Viděla jsem videjka – Berry je doslova filmová hvězda a už netrpělivě čekám na další povídání, jak se vám pracovalo. Podívala jsem se také na Gumpa – to je velký frajer, když neztratil stopu na tolika křižovatkách. Už se těším, jak to jednou zvládne Berry.

 12. Tedy Dede jsi sqělá a Berry taky. To je fajn, že jste našly takovou zábavnou prácičku. Teď jen držím palce, aby Berry rychle našla ztracenou chuť k jídlu.
  Taky přeju vše nej nej nej všem Petrám.
  Z téměř měsíčního pobytu na táboře jsem se sice vrátila už před týdnem, ale vzpamatovávám se až teď. Tedy tábor přes nepříznivé počasí byl pohodový (i když náročný), ale ten návrat! Pomalu dočítám některé články, držím palce potřebným jako Karakal, Pú, Betka, Bony a další, dodatečně přeju vše nej Georgovi k narozeninám (ale tomu číslu se mi nechce věřit) a vůbec vás všechny s Arinkou zdravíme.

 13. Dede, já myslím, že jsi vymyslela skvělou práci = zábavu pro Berku a i pro sebe 😉 Tak hodně úspěchů.
  Napadlo mě: Berry nejí jogurt z misky, ale z kelímku si léízla. Dede, ten kelímek byl na zemi, nebo jsi ho držela v ruce? Vodu v misce ne, ale na zahradě v nádržce ano. Není to tím, že se rozhodně vlčka nechce při jídle shýbat? Asi jí to bolí. Zkus jí dát jídlo výš. A taky se přimlouvám za vývar. Ten opravdu je na rozjezd výborný. (inlove)

  1. Vrátila jsem se právě z města a tedy vývar se už dělá. Podáván bude na stříbrném podnosu rovnou u nosu 🙂

 14. Všem Petrám všechno nejlepší k svátku!!!!!
  Naše Petra děkuje za blahopřání – fakt, matka jí je přečetla.
  Oslavila tento den mohutnou dávkou parfémového testeru do oka a následným rozruchem v DM, anžto se jí přece tísíckrát řeklo, že se nemá vonět, protože to není pro děti a že navíc neví, na kterou stranu je ta stříkací dírka. Výsledek -„pšíště se navoním opatlně.“

   1. Cheche, Péťa to bere hopem. (inlove)
    VŠEM Petrám a dalším slavícím (rose1) (^) (d) (sun)

  1. šikovná Petra. A chytrá. Taky jí posílám přáníčko k svátku.

   A všem Petrám co jich na NZ i kolem je přeju sluníčko, pohodu, lásku a péči. Hezký den ženský

 15. Dede, to je úžasný!!!!! (clap) četla jsem s úsměvem od ucha k uchu a Berryška se mi moc líbí na fotkách, ouško už má krásně vztyčené (y)… přeju jí rychlé zotavení (h) (h) (h)

  a videa nemají chybu!!!!!!! kdyby náááááááhodou je někdo taky hledal jako blebec (rozuměj jako já), tak sem dám přímý odkaz http://www.rescue-stopari.cz/video.html

  OT
  už je nějaká zpráva od karakal???????

  1. Před chvílí napsala, že je stále 2v1, Rysince se na svět moc nechce. No, je to správná kočička, pelíšek má vyhřátý a nic jí tam neschází. 🙂
   Pozdravovala jsem Karakal a že držíme palce. (y) (h)

   1. Držím palce dál, ať má Rysinka tolik času, kolik potřebuje a Karakal tolik síly, aby to vydržela (inlove) (h)

  2. Jen ať si tam pobude! Na špatnosti světa má času dost. Hlavně aby se narodila zdravá a maminka byla taky v pořádku. Moc na ně myslím a držím palce a posíláme kocouří pohlazení. (h)

  3. Tak jsem si zrovna doprohlídla videa a žasnu, co to v té naší Vuvuzelce dříme za talent. Podívala jsem se na jednoho Gumpa a já jít takhle sama po městě, tak i když bych si mohla číst názvy ulic, ztratím se za třetím rohem. Ofšem vy psovodi se u téhle disciplíny pěkně zapotíte, koukám! (chuckle)
   Gratuluji oslavencům a díkuji za zprávu od Rysů a dál držím všem aktuálně potřebným (y)

 16. Sežralo mi to příspěvek, že moc spěchám (chuckle), tak znova:
  Dede, já myslím, že tvoji pesové tě museli vyhrát v loterii. Ti se prostě mají, že tě mají (rofl) Moc vám, oběma holkám, přeju, abyste se právě v tomhle opravdu našly (inlove)

 17. ŽJOOOOOOO!!! Dede smekám!! smekám hodně moc, protože tuto nejni nic lehkýho, ani pro jednu. Takže holky – jste dobrý, jste nejlepčejší. Myslím, že tohle byl super nápad. A Berry je chytrá, moc chytrá holka, dobře si na to přišla.

  1. hele – na horní liště je tlačítko „o nás“ a podtlačítko „o Zvířetníku“ . I ten článeček má diskuzi a máš tam vzkaz ůod cizince ze za buku“ ze začátku srpna. Protože jsem si všimla nezvykle umístěného příspěvku do diskuze, tak jsem ti psala Emila. Ale to jste se potulovali po Beskydech…

   Emajlíka jsi možná zapadlého nenašla, tak se mrkni tady na stránky.

   1. Teda Xerxová (inlove) , ty jsi mi v noci dala! Zdálo se mi, že sedíme v nějaké třídě (no, byla to učebna z páté obecné, jen lavice byly sestrkané mnohem hustěji), seděla jsem v židličce v lavidi, Ty jsi nejdřív seděla na lavici. Všechny lavice ve třídě byly plné lidí, pak jsi psala něco na tabuli, pak jsi měla výklad a já jsem si do poznámek dělala obrázky a Ty jsi pak můj blok ukazovala všem, že jsem jako výtvarně nadaná ( (chuckle) ) , ale že tudy cesta nevede, že obrázky neee. A napsala jsi mi poznámku.(tmi)
    A to nejhorší nakonec, pak jsi nás nutila napsat si termíny mnoha zkoušek na dva a půl roku dopředu a pak jsme z toho jednak dělali statistiku, druhak jsme se nějak ujednocovali na termínech a nemohli se dohodnout, takže jsi nakonec řekla, že když se neumíme domluvit, tak budeš zkoušet ze všeho už zítra (whew) . A celou dobu na to koukala Beta, měla velké černé kulaté brejle a když jsi zvýšila hlas, vždycky klepla tlapou na lavici.
    No řeknu ti, poslední dobou špatně spím, ale snad je lepší koukat do tmy, než mít takhle strašidelný sen. (whew) (chuckle) (rofl)

    1. jůůů – stala se ze mě černá noční můra a chodím strašit :O (bat) :O i s kosatkou (bat)

     Vavís – tvůj noční život je vskutku děsivý (rofl) (rofl)

     1. Ježkovovoko, Vavís, co jsi to večeřela? :O To musela být noc plná vášní (chuckle)

 18. Hlásím, že video z Berrynčina výcviku je k dohledání na odkazu v článku!!! V hlavní roli nová vycházející hvězda všech evropských a britských pláten, skvělá Berry alias Vuvu Ouško. Nenechte si ujít! Vzrušující podívaná, netušené zážitky!

 19. Když jsme v tom cvičení OT v pátek se u nás zastavil Janin kamarád s nádherným rotvíkem (67kg), krásně vybarveným a tak ohromně poslušným bez křiku a drilu, že jsem jen tiše záviděla. To bylo jen : Míšánku zůstaň a ten se ani nehnul i když viděl naše rozjívence až teprve mu řekl volno tak ten tank vstal a šel se seznámit Luxíkem. Vůbec na našeho drobečka neřval ani neuplatňoval pozici síly a já jsem se vůbec nebála je k sobě pustit. Luxík je taky kamarádský pes a zbytečně neječí na nikoho a já tedy taky ne. Ale vůbec se nemá s kým prolítat i když ve vesnici jsou psi ale s žádnými většinou nechodí za plot zahrady a u nich by byl Lux v nevýhodě protože by byl na jejich území tedy pokud mám na to správný názor.

 20. Tééda super. Blahopřeji k nápadu :-). Taky jsem s Yummou hledala alternativu, protože na obrany, které jsou nedílnou součástí „klasického“ výcviku jí ani trochu nesedí a agility se s dysplazkou dá dělat jen rekreačně a velice opatrně. Jelikož však máme v okolí jen cvičáky stejného typu jaké popisuje Yga, tak se snažíme věnovat sportovní stopařině. Zatím jsme mírně pokročilé začátečnice, ale je to úžasné, když pejsu nějaká činnost baví (h)

 21. Počteníčko, počtení, prima.
  Dede, tobě by se chtělo druhý den po operaci jíst? 😉

 22. Dede to stopování vypadá náramně. A v tvým podání ano ne složitě.
  Třeba teď Beryšku zlobí žaludek. Kdysi jsem Arga rozjedla tím že jsem mu na jazyk násilím několikrát mázla olej ze sardinek nebo kousek sardinky, nebo třeba trošku oliv oleje. Nejdřív plival, ale pak začaly fungovat šťávy, zjistil že ho nenatahuje a břicho nebolí a začal jíst.

  1. Radanovo (inlove) , ráno jsem četla, co všechno vás potkalo. 🙁 Držím palce, aby bylo líp a ještě líp. (y) (h)

  2. Radko (h) , to je ten hematom v uchu? Četla jsem, že se to léčí pomocí nějakých svorek, které mají držet ušní chrupavku tak, aby se to zase nenaplnilo… Každopádně chudáci vy, Dan musí být pěkně vykulený a představa malování ložnice kvůli krvavým skvrnám je dost hororoidní (tmi)

   1. Vave díky.

    Dede nevím jestli se jedná o hematom. Jsou to takový porozbitý konečky uší. Co jsem našla na netu tak uši jsou pak takový jako okousaný. Psali že snad je chyba v prokrvování ucha ale to si neumím spojit s tím proudem krve co mu crčí z ranky cca 2mm, která se septonexem v mžiku zatáhne a pokud se zabrání „mlácení ušima“ tak se i rychle zastrupuje. Jenže stačí jedno plácnutí a je to znovu. Sem se snažila dopočítat kolik tak má 11kg pes v sobě krve, ten první večer a noc než jsem přišla na to jak fixovat se to stalo asi 4x a třeba než jsem ho vytáhla z pelíšku, odnesla do koupelny bylo jí v pelechu,na stěnách,na podlaze, na něm a v umyvadle docela dost. To sem se docela bála,ale on nevypadal že mu něco chybí, krom volnýho ucha.Ráno po louce lítal jak vítr.No snad pomůže mast a pak ten olej.

 23. Teda holky, vy jste skvělýýýýý!!! (clap) Dede, myslím, že jsi našla Berrynce tu nejlepší zábavu a zároveň práci, jakou jsi mohla. Tak ať je holka brzy ve formě a můžete pilně trénovat!

 24. Śrdečně zdravím a děkuju za milé komentáře 🙂
  Hlásání o stavu pacientky: rána vypadá pěkně, Berry jde bez problémů ven, pohybuje se zdánlivě bez bolesti, ale… nechce jíst. Pila (venku z nádržky pod okapem – z mističky nechtěla), ale jídlo ani omylem. myslela jsem, že ráno bude líp, ale pohrdla i jinak milovanou a rychle konzumovanou potravou. No a nesměje se, pochopitelně. Přemýšlím, co jí nabídnout, aby si to vzala…

  1. Zkus ji vzít na kratičkou procházku a uplácet cestou nějakou ňamkou (kousky masa, sýra ??)

   Jinak jsem někde četla, že po operační nežravost „zlomil“ až kus zcela nezdravého salámu typu uherák, čabajka… Prostě psice po operaci nic dlouho nechtěla, už to vypadalo na veta a kus „jedovatého“ slaného salámu ji rozežral…

   No a klasika je silný vývar (nod)

   1. No, zatím jen tak „štábně“ olízla kelímek od jogurtu (jeho obsah na misce nee – prý to je jedovaté) a slupla kousek taveňáku – obvykle v něm Kazan dostává tabletky a ona taky dostane. Doufám, že jí nebude blbě a jídlo vezme na milost. Ne, že by jí hned něco hrozilo, ale stejně je jak mezi dva chleby… no a já bych byla mnohem šťastnější, kdyby něco snědla, že jo 😛

  2. Obecná zásada u jakýchkoli pacientů je jídlo nenutit, tělo má plno práce s hojením a jakmile to bude jen trochu možné, hlad se přihlásí. Berrynka má určitě dobré instinkty, a pokud se rána nehorší… Ale nejsem psí, zkušení určitě poradí.
   Vypadá to s Berrynkou dobře (y)

   1. Dede – myslím, že Lika má pravdu. Ono jí prostě tělo říká, že potřebuje teď chvilililinku oraz. Trochu bych se bála toho silného vývaru, tady si dovolím Xerxový oponovat, některý pes by z toho mohl mít průjem. Ešus ač čistě masový, tak patří zrovinka mezi tyhle případy. Kuřecí vařené jsi zkoušela?
    Držím Berrušce palce, ať se to rychle zahojí a ať jí je brzo dobře.

   2. Na instinkty bych moc nesázela. Viděla jsem na veterině fenu, která byla po kastraci (pyrometra), týden nežrala a skončila na kapačkách…, prý do ní nic nedostali. Bylo to nějaké velké plemeno a fena byla slabá jak čajíček, apatická, naprosto bez zájmu.

 25. Dede, tiše závidím. Už mockrát bych byla ráda reagovala na tvoje povídání o ovčounovi na vsi, ale vždycky se dostanu ke čtení pozdě. Jak ráda bych byla bývala dělala s Maxem nějakou práci nbo činnost,která by ho bavila. Jenže nejbližší (daleko široko) cvičák je prostě zaměřený pouze na takový ten soutěžní dril a mě opravdu nebavilo řešit, jestli si pes sednul o deset centimetrů dál, než měl, nebo má jednu nohu trochu stranou. A kýžená socializace se psy se taky nekonala, buď se cvičilo, nebo byli psi v odkládačce. Max právě tím, že na vsi se s jinými psy nepotkává, tak z nich byl tak na větvi, že mě ani moje povely absolutně nevnímal, pokoušel se ze všech sil dostat ke psům, plazil se, válel se po zemi.., zkrátka to ztratilo jakýkoliv smysl a po půl roce jsme to vzdali. Tak je z něj blboň, ale hodnej. No a ze mě taky.

  1. No právě – cvičák Terku taky zklamal – doufala, že se tam bude Brooke socializovat, ale jak říkáš – buď byla v kotci nebo sama cvičila. Tak to po několika návštěvách vzdaly, neb na cvičáku, v bytě, v ohrazeném prostoru poslouchá jak hodinky, ale jenom vyrazí ven a uvidí ty naše velké širé rodné lány, ohluchne, oslepne, leč neochromne a vyrazí do dáli rychlostí závodního koně sprintera (fubar) (viz pět hodin ve slunečnicovém poli).
   Celkem mne to mrzí, že nechodí, neboď i tam jsou zaměření na stopování dokonce s mezinárodními výsledky. Jenomže pro Brůču to fakt nemělo valného významu – když s Terkou cvičila, tak jim vlastně nikdo neporadil, co a jak – ten cvičák je pro lidi, co už ví, ale začátečník se moc nechytá. Škoda, protože na stopy by byla Brůča dobrá (ovšem, musely by se jí svázat zadní nohy, jak to děla Olda Šetrný koni, aby mu v noci neutekl (chuckle) )

  2. Bohužel, takových cvičáků je většina, my jsme to vzali po první návštěvě. Její průběh – nováčci byli nahnáni do klubovny a tam nám začal zupák vykládat, jak musíme psa DONUTIT, aby udělal cvik, kupte si stahovák (na tříměsíční štěňátko), vykládal o přípravě na zkoušky…., nikoho se nezeptal, co si od cvičení slibuje, jestli má nějaké ambice účastnit se závodů, zkoušek…Na place jsme stáli v mokré trávě do půl lýtek, on tam něco vykládal, co pět minut jel vlak, takže jsme nic neslyšeli, psa unuděná, my taky. Na závěr lekce nám rozdal přihlášky s tím, že příště musíme zaplatit členský příspěvek (na konci září za celý rok) a bylo zdůrazněno, že se dělají brigády a kdo nemá čas, tak je nemusí odpracovat, ale zaplatí je. No upalovali jsme od tamtud a už nás tam nikdo neuvidí.

   1. já se tedy přiznám, že se cvičáky mám dobrou zkušenost. Jak s tím prvním, kam jsme chodili, když byl Ešus malý a tehdy se ten cvičák rozjížděl, tak i ten druhý, kam jsme chodili později. Ono to chce trochu se porozhlédnout, posoudit a pak vyměnit. Na obou cvičácích jsme právě cvičili hromadně, cvičili se hodně socializační cviky, i s ohledem na jedince a jeho potřeby,zlozvyky, strachy. Neházejte ještě flintu do žita a pokud máte možnost rozhlídněte se nejdřív i někde jinde. Zajeďte se podívat, kolikrát mají cvičáky i ukázkovou hodinu zdarma, abyste si to mohli nejen okouknout, ale zkusit i s pesanem pospolu, jestli je to to pravé ořechové.

    1. Milá Petro, možnost najít nový přijatelnější cvičák je jedna z výhod větších měst. Na venkově buď máš něco solidního v dojezdové vzdálenosti, nebo nemáš. Chápu Ivu i Inku, my tu nemít záchranáře, tak nemáme taky moc na vybranou 🙂

     1. Asi tak,na výběr byl jeden cvičák (blush) v Přerově, další 10 km za Přerovem, vzhledem k permanentní ucpanosti Přerova cesta skoro na hodinu (wasntme)

    2. Mezitím se nám rozrostlo pestvo na tříčlennou smečku, ta už si skoro vystačí sama :d . Tenkrát to byl takový pokus, bohužel není času – manžel pracuje na Slovensku, jezdí domů na víkend a z toho mála ještě trávit půlden na cvičáku je dost škoda.

 26. Milá Dede – to je super, toto stopování. Mně osobně se zdá, že je to jeden z nejlepších sportů pro čuchací pejsinku, protože tady musí pes taky myslet. A na rozdíl od Xerxové si myslím, že to pro vás bude hlavně zábava a ne práce (z té bolí ručičky – chichichi). Moc se těším, že v Podmitrově názorně předvedete, jak stopujete – to bude bezva.
  A těším se na další pokračování

  1. Ech – špatně jsem se vyjádřila. Samosebou, že pejsan musí myslet u každé činnosti, ale u stopování se musí spolehnout na čich, pachy vyhodnotit, a rozhodnut se, jak dál – třebas sluch a zrak mu tady moc nepomůžou.
   Jo – je to vlastně skoro to samé, co provozuje Dáma s kachnou, akorát že při skončení akce pes nepřivleče divočáka ale čelavěka (chuckle)

   Jenom mě tak napadá – EvaŽ s sebou nosí zamřelou slepici, co s sebou zamřelého nosí Dede?

   1. No, já s sebou nosím jen vodu pro Berry (někdy taky pro mě 😛 ) a „pachovku“, neboli předmět s pachem hledané osoby. Ten je ovšem v pytlíku, aby si Berry v případě pochybností mohla čuchnout znovu a já ho moc neinfikovala vlastním pachem 😀 Takže nic vzrušujícího a k Dámě s kachnou (inlove) máme daleko – především co do znalostí a zkušeností. Ale přiznám se, že to bylo právě Evino vyprávění, které mě přimělo věřit, že i osoba středního věku bez vynikající fyzické kondice může se psem dělat užitečné věci a tímto jí za to děkuju 🙂

   2. Nečetla jsi pozorně, drahá YGO. Dede přece s sebou nosí zamřelou poňožtičku. (chuckle)

    1. Ále četla, já si jenom říkala, že ponožtičkou to začíná, nožkou pokračuje … (tmi)

  2. z téhle práce budou Dede bolet nožičky (chuckle) i ručičky držící stopovačku (rolf) Ono reálné vyhledávání ztracených je často o našlapání pěkné řádky kilometrů…

   Teď jsme byly na procházce – potkali jsme krásného dlouhosrstého mladého NO. Panička byla z Bety nadšená, on moc nee – že prý tak veliké baby by být neměly (chuckle) Pohrát jsme je nenechaly, bojím se teď Betu nechat honit s velkým psem – přeci jen bych raději, kdyby další tabletky na záda nepotřebovala… Přeci jen máme klidový režim.

   1. …………on moc nee – že prý tak veliké baby by být neměly……..

    hoooouby ví o životě 😀 😀 😀

     1. však taky Beta vidí buldočka a přechází na druhý chodník (rofl) Ona ty ctitele tak nerada… (chuckle)

 27. Berry bude zkušená stopařka, ta se má! Dede, dáma s kachnou se stala tvým vzorem, že? kdo ví, co ty potáhneš v batohu příště….
  Stopování se u nás na cvičáku dělá taky. Myslela jsem si, že s kavalírem to nejde, ale možná by to šlo. Na agility chci zatím zkusit jednotlivé překážky a uvidíme, co an to tlapka. Podle toho se rozhodneme. Normální pohyb potíže nedělá, t.j. lítání a hrabání jam.
  Včera jsem vzala Borůvku večer ven samotnou a začala s ní trochu cvičit. U pole jsme si vyjasnily, že utíkat tam bude, jen když já jí to dovolím (párkrát jsem holt škubla vodítkem) a pak už to najednou šlo- odvolání, odložení… když s sebou nemá piditrapičku, co jí skáče na hlavu, nemusí hrát mazáka a radostně se mnou spolupracuje. Snad se to časem nějak utřepe a budu mít poslušnou starší psici, i když bude mít Světlušku za zadkem.

 28. Dede, to je fantazie! A názorná ukázka, že možnosti CD jsou nesmírně pestré a neomezené. Je báječné, že se vzájemně máte. Z Berry bude svobodomyslná, ale zodpovědná a pracovitá vlčka a ty nemáš šanci zlenivět (inlove) . Nemůžu se dočkat pokračování.

  Zrovna včera jsme při venčení potkali osmiměsíčního, nohatého a střapatého, černého ovčounka. Chlapci se sice chvilku dohadovali o pozicích, rozverného puboše bavilo s uchrochtanou hračkou válet sudy – teda, vždycky buldokovi lehce máznul tlapou a ten dělal kotrmelce. Pedrouš chvíli hloubal, jestli se má načuřit a po chvilce seznal, že když zůstane nad věcí, bude větší prča (von je fakt zlatej) . A tak blbošili do úplného buldočího schvácení. Prima vycházka. Jenom kdyby pak nebylo třeba oslintaného buldoka skorem ždímat (wasntme) .

 29. Joooo! A srpnová série pokračuje, dnes mají svátek naše Petry! (h)
  Všechno nejlepší k svátku, hlavně hodně růžových dnů. (chuckle)
  (f) (sun) (music) (^) (dance) (*) (wave) :*

  1. Ano ano, milá Ešusová a Ap a s Barrym a všechny ostatní… krásný sváteční den! (sun)

  2. Ano, v srpnu padají perseidy a svátky. Dnes se kupodivu řadím na začátek (rose1) a přeju PetřeK, Ap, a všem ostatním krásný den (sun) , všechno nejlepší (d) a velkou oslavu. (party)

  3. Milé Petry – ať už K, tak s Barrym či Ap (a taky Petruše od Baty) a další díftky s krásným jménem – krásný sváteční den vám přeji, hezky si ho užijte a splňte si jedno tajné přání – čin čin (d) (^) (rose1)

  4. Všem Petrám i Petruškám všechno nej… (f) nějaká ta přání se jim budou plnit sama od sebe (d) (dortíček) atd

  5. Petro, předpokládám, že tatranku i hubana od Ešuse jsi už dostala, takže ode mne přání, ať si ten dnešní den krásně užiješ! (f)

  6. Vave- růůžovejch,jo?? :@ 😀 😀

   díky moc za přání. A to nejen Vave ale i ostatním. A přidávám se zároveň do fronty gratulantů a přeju svým jmenovkyním taky FŠECKNO NEJ A HODNĚ ZDRAVÍ A KRÁSNÝ DEN SLAVÍCÍ (rose1) (^) (d)

   1. Nooo, růžovejch! 🙂 Přece Ti nebudu psát „hodně černejch dnů“, to je blbosť. :O A vůůůbec, růžová je dobrá a Tvá oblíbená, přece. (chuckle) :*

    1. No jistě, růžová je moje nejvoblíbenější z voblíbenejch :@ :@ (rofl) (rofl)

     a nejrůžovější den je ten nejčernější 😀 😀 😀 😀

     1. Takže správně by mělo být: „hodně černých dnů, které jiným připadají nechutně růžové“ (chuckle)

  7. Milé Petry, Ešusová, Ap, s Barrym a třeba i malá Petruško od Baty, užijte si krásně svátek a přeju všechno nej (inlove) (h) (sun)
   A naším psím cvičitelká, ať jim pejsci dělají radost, jsou zdraví a třeba i poslouchají (dog) (chuckle)

  8. Všem našim Petrám – a že jich je – přeju všecko nejkrásnější, pohodu, radost, splnění přání, no a zdraví, zdraví, zdraví.
   A posílám obrázek, o jakém mě v životě nenapadlo, že ho uvidím. Perseidu pozorovanou shora! (Když už jsem letos žádnou Perseidu neviděla, béé)
   http://www.astro.cz/apod/ap110817.html

  9. všem zdejším Petrám přeji hodně zdraví a štěstí a vůbec krásný svátečkový den – venku svítí (sun)

   (rose1) (h) (d) (f) (^)

  10. Milé Petry, Ap, Petřičky a Petruše, přeji krásný svátek a krásný den, týden, měsíc a tak vůbec. A přeji i všem Alenkám a Hankám jakož i ostatním oslavencům z minulých dnů (Bětuláskovo). (rose1) (h) (^) (d)
   Mám poněkud hektické časy, nestíhám ani číst, tak jen držím Půovi, Karakal s Rysinkou a Berry po kastraci (snad to bude pohoda, ne jako s Příšerou) jakož i ostatním potřebným!

  11. Dnešním oslavenkyním Petrám a zítřejším Helenkám přeju hodně sluníčkových dní a pohody. (sun) (f) (sun)

 30. Pobavila jsem se, Berry je opravdu šikula. Stopování mě fascinuje. Jednou mi někdo říkal, že je těžké naučit psa, aby šel po stopě pozpátku, tedy vysledoval místo cíle start. No nevím, náš Reny to dělal vždycky v lese, když nás ztratil z dohledu – takže musel být pod bedlivým dohledem, aby nám nepláchl opačným směrem než jdeme.
  Jen jedna poznámečka, pořád se nějak nemohu přenést přes slovo excitovaná, au. Vzrušená mi zní lépe.

  1. Musím se lípnout – přesně tohle dělávali naši amer. kokříci, takže pokud jsme se některého z nich delší dobu nedočkali, tak jsme se jen stejnou trasou vraceli a opravdu pesíš seděl vzorně na počátku trasy a s výrazem: Kde se tak dlouho flákáte, já tu vás čekám a čekám….

 31. Krása, jak článok, tak aktivita. Berry sa vyšantí a baví vás to obe. 🙂 Tá Berry si ale dokázala vybrať paničku 😀 😀 😀

  1. OT pro Editku: jestlipak vedeš Yettimu deníček o sžívání se smečkou a vůbec o tom, jak se všeobecně vynachází? Myslím, že nejsem jediná, koho by článek na tohle nesmírně zajímavé téma zaujal… Posílám podrbání 🙂

 32. Uaaau!!! Šikovným šťastie praje, vyzerá to, že ste natrafili na výbornú partiu príbuzných duší.
  A že budete s Berryškou za (*) (*) (*) jasné úžasné, o tom niet pochýb.
  Držiac palce všetkým potrebným (Karakalovi zvlášť) miznem do procesu, čaká ma za pár dní audit a mám resty …

 33. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak (wait) hezky Berry srůstej, ať můžeš zase pěkně do práce. Protože to, co s paničkou podnikáte není hra, není to zábava… ale je to opravdická práce. A budete holky šikulky, to je jasná věc.
  A že půjde hladce i cizí stopička ?? Tomu všichni věří (nod) … auž se na povídání těší (wave)

 34. To je paráda, milá Dede! Máte krásně našlápnuto k tomu, aby se ze střapaté vlčky stala seriózní vlčka-záchranářka, arciže poněkud střapatá. (chuckle) (h)
  Je to krásné čtení, plné sluníčka a radosti (nojo, sem tam i kopřiv, ale to k tomu patří).
  (Hihi, jen si vzpomínám na Tvé občasné poznámky-povzdechy, že jako dáma moc nevypadáš. Mám za to, že touto činností svůj obraz moc nevylepšíš. 😉 A vlastně ano! Vždyť se začínáš převelice podobat Dámě s kachnou. 🙂 :* (h) A to je moc krásné. )
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Jasan, model ála dáma s kachnou je ze všech nejšarmantnější (happy) . Jen si tak představuju, jaké rozličné učební pomůcky s sebou (nebo za sebou) bude Dede průběžně vláčet… Juj, to mě baví – bujná představivost je prevít (rofl) .

 35. Koukám, že jste vyřešily problém, který se u nás vyřešit nepodařilo. Když jsem hledala náhradu za Mimi a věděla jsem, že je to můj poslední fufu, chtěla jsem dělat vodní práci. Ze začátku se jevila Majda zcela srozuměná, ale po zimě se někde něco stalo a ona prostě nechodí do stojaté vody. Ani za mnou a nutit ji nebudu. Na nějaké hodně akční sporty nemám já a na dlouhé prochajdy Majda, takže jsme spolu trochu zůstaly na místě. Poradí nám někdo – nepříliš chodivé Majdě a obézní starší paničce?

  1. hele a co taky vyzkoušet pachové práce. Nemyslím teď na žádnou profipráci, ale na vyhledávání pamlsků (pachový čtverec) , hledání paničky (pánečka, skautíků… ), hledání oblíbeného míčku (panička přiváže psici, odejde do lesíka, „ztratí“ míček či plyšáka, vrátí se, odváže psici… a ta hledá a nebo nehledá a pak hledají obě (chuckle) – nedoporučuju zkoušet třeba na svazku klíčů)

   1. Tu stopu nám už říkala naše kamarádka s bernicema, taky tažné práce, ale to Majda nee. Problém je v tom oblíbeném plyšákovi a hlavně v myších. Záliba v myších se stupňuje a nevím, zda bych netvrdla v úkrytu a Majda nedolovala myši. Navíc i po roce u ná – jojo, letí to – narážíme na důsledky její prakticky nesocializace v dětství.

 36. Jj – když se nos k nosu vine, tak se dílo podaří ! 🙂
  Berýška má nos, že najde paničku a panička má nos, že pro Berýšku najde tak prima zábavu.
  Takže z Berýšky vyroste velká a odpovědná psová, vědomá si povinností a úkolů. Co lepšího si lze přát ?!
  Tak vám držím palce, jakož i za to, aby bylo Berýšce momentálně už líp!
  (sun)

  1. Rputi, „nos k nosu se vine“… já si to teda představila, a vyšlo mi z toho, že Vuvu by ten čumec nadšeně omotala Dede kolem hlavy několikrát (rofl) Ale je vidět, že ho nemá jen pro parádu, to je fakt výkonný stroj!!

   1. Liko, hlavně, že má každá svůj – tedy nos! Představ si, že by si ho vyměnily :D. Hlavně, že jim oběma sluší!

 37. Tak tohle je nádherná zpráva a povídání. Z Berry bude záchranářský pes (moc se mi líbí slovo „vlčka“, přímo na ní ušíté). Tak něco takového by mě také velice bavilo a máš úžasné štěstí, že právě tihle lidé bydlí u vás. Jestlipak jsi Dede v momentě, když tě Berry našla udělala „baf!!!“ No velice živě si tě přestavuji, zalehlou v trávě s vysílačkou u ucha a s bušíčím srdcem, jak se ta tvoje holka předvede. A jak pak byla vlčka Berry štěstím bez sebe, že si svoji ztracenou paničku našla. Kéž by byla úspěšná a stala se právoplatnou členkou týmu i když není bloodhound.

  Psí čich je prostě něco úžasného. Pokaždé, když je nějaké zemětřesení, pád laviny či podobné katastrofy, mezi prvními dorazí právě záchranáští psi. Nejprve hledají zasypané lidí, ale pak nasadí psy, cvičené na hledání mrtvol. A nejen to, pes prý dokáže podle čichu poznat, že člověk trpí rakovinou – viděla jsem o tom kdysi krátký pořad.

  Přečetla jsem si též, že Berry už je po kastraci a tak jí přeji, aby se co nejrychleji vzpamatovala a určitě bude dobře. Pokud jsi se Dede opravdu vzdala možnosti chovu, nemohla jsi dojít k lepšímu rozhodnutí.

  Karakal a její Rysince nadále držím palce.

  1. Maričko – nejenom, že trpí rakovinou, ale dokáže předvídat epileptické či srdeční záchvaty, zde jsou jako asistenční psi nedocenitelni a nedocenění (bohužel, na jejich výcvik náš osvícený stát nepřispívá). Psí smysly jsou dalším divem světa a lidi se svými technickými a technologickými vynálezy jsou proti nim obyčejní čučkaři. (nod)

 38. Je, Dede, to je krasny povidani. Berry se ma, ze te ma. A doufam, ze v dobe, kdy to pisu, uz je berusce lip. Rozhodla jsi se dobre s tou operaci. A ty usi ji stoji bezvadne – i kdyz mne se moc libila s tim jednim svislym – vypadalo to – no, jak nedbala elegance.

 39. Dede, jakmile ses zmínila o vůních (třetí odstavec, myslím), tak trochu jsem čekala, že vždycky večer vyrazíš na vytipovanou trasu a budeš na ni stražit skryté buřtíky a piškoty, aby si je ráno mladá jako dohledávala 🙂
  No ale skutečnost… To vypadá na velmi ušlechtilý sport, smysluplný a plný adrenalinu. Berrynka se krásně vyřádí. Jestli jsi někdy neodolala a z polohy ležícího střelce vykoukla na řítícího se psa, je to jako pohled z kolejí na lokomotivu 😀
  A fotky jsou krásné.
  Doufám, že je dnes Berry už relativně v pohodě a Kazana trochu méně zlobí klouby (y)

 40. Jejda, to závidím, že máte někoho, kdo dovede poradit.U nás v dědině je takový starý morous, s vnučkou cvičí psy, dělají stopy…ale jsou tak protivní, že nemám ani chuť se jich na něco zeptat. Slečna je s prominutím namyšlená kravka, dědek se na naše psiny dívá jako na póvl (má vlčáka a maliňáka),no holt zůstanou nevzdělané 😉 .

  1. No a co kdybys to přece zkusila. Někdy se z morousů umí vyklubat prima lidi. Za pár slůvek nic nedáš.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN