MLSOTNÍK: Oblíbená jídla mého dětství

Na začátek předesílám, že jsem řezníkova dcera, která se naprosto nepotatila. Jelikož můj táta byl opravdu v širokém okolí vyhlášený a velice žádaný řezník, byly na našem rodinném stole zabijačkové produkty skoro denně, výjimečně obden. Jak jsem tohle vše nenáviděla, to si jistě dovedete živě představit , když vám povím, že mne táta pokaždé pořádně zřezal, protože jsem ty „dobrůtky“ (jak pro koho, že) odmítala vůbec pozřít.

 

Má zlatá bábrlínka uměla vařit výtečně a všechno, ale taky někdy nemusela mít v kuchyni k dispozici ani kousíček masa. A právě takové babiččiny bezmasé dobrůtky vám chci dneska nabídnout. Obě tato jídla byla vítaným zpestřením zabíjačkové stravy a otcem vnucované“masové kuchyně“ a se sestrou jsme je přímo milovaly.

Když si však babička troufla jídla uvařit, sklidila od našeho táty nespokojnost vyjadřující řev, bo na jeho talíři nepřistál flák masa. Končím lamentace a vzpomínání. Tady máte slíbené dva recepty.

 

Podotýkám, že oba dnešní recepty sice používám, ale uvařeného jídla sama moc sníst nemůžu. Pro diabetiky jídla opravdu vhodná nejsou, ale nám doma chutnala všem a můj sladomil Jiří miluje obě jídla stále, takže občas je uvařím, ale jím velice maličko. Na obě jídla musíte zhotovit pouze obyčejné „nudlové“ těsto. Recept na něj najdete u závinu.

 

Netradiční tvarohový závin vařený v ubrousku – pro 4 střední jedlíky

 

Suroviny:

 

Na „nudlové“ těsto:

500 g polohrubé mouky (pro ty, kdo ji nemají, k dispozici, lze dát jen hladkou),

1 celé vejce (samozřejmě bez skořápky!),

2 polévkové lžíce rozpuštěného másla nebo rostlinného oleje,

1 špetku soli,

1/8 litru studeného mléka.

 

Na náplň:

500 g polotučného tvarohu (raději 2 kostky nežli vaničky, jelikož ve vaničkách bývá hodně tekutiny),

100 g spařených, omytých, a pak namočených rozinek,

2 polévkové lžíce rumu do vody na jejich namočení,

1 žloutek,

moučkový = mletý = pudrový cukr podle požadované sladkosti náplně,

půl kávové lžičky strouhané citrónové kůry,

1vanilinový cukr nebo trochu vanilkové tresti

 

Na vaření každého závinu je třeba suchá utěrka (nebo kus plátna), kterou jsme celou z jedné strany potřeli přímo z kostky vrstvičkou hery nebo másla, vroucí voda ve velkém hrnci a 1 polévková lžíce soli, kterou tuto vroucí vodu osolíme.

Na posypání hotového jídla na talíři použijeme několik lžic nasucho opražené strouhanky, moučkový cukr dle potřeby a chuti, na omaštění rozpuštěné máslo.

 

Postup:

Z výše uvedených surovin na těsto vypracujeme tužší nudlové těsto, které si rozdělíme na poloviny. Jednotlivé díly těsta postupně rozválíme asi na 2-3 mm tenké placky. (Je to docela dřina, ale jde to)

Rozinky dáme na cedník, spaříme, dobře promyjeme. asi na hodinu namočíme do horké vody s rumem. Po hodině scedíme a necháme dobře okapat.

Tvaroh na náplň dáme do mísy, přidáme žloutek, moučkový i vanilinový cukr nebo vanilkovou tresť, citr. kůru a dobře vyšleháme. Žádnou tekutinu nepřidáváme, jelikož náplň musí být tužší, aby ze závinu netekla už při plnění. Nakonec vmícháme scezené rozinky. Hotovou náplň taky rozdělíme na poloviny.

 

Každý vyválený plát těsta potřeme náplní, závin sbalíme a přeneseme ho na pomaštěnou plátěnou utěrku, do níž ho dobře zavineme. Konce utěrky svážeme buď do pevného uzlu, nebo je spojíme gumičkou do jakési podkovy, aby obsah nevytekl . Sbalený závin vložíme do vroucí osolené vody, odlepíme ho vařečkou ode dna hrnce a vaříme ho na velice mírném ohni 20 minut. (Je třeba většinou vařit po jednom kuse, aby se podkovy závinu vešly a měly místo, i když během varu nenabudou na objemu).

 

Každý uvařený závin vybalíme ještě za horka z utěrky, necháme trochu zchladnout a nakrájíme ho na kolečka – asi jako knedlíky silná. Na talíři kolečka závinu sypeme opraženou a poté oslazenou strouhankou a pokapeme je rozpuštěným máslem. Tento závin lze jíst i jako studený zákusek s čímkoli libo. Moji mlsouni ho mají rádi právě studený a posypaný cukrem smíchaným s mletou skořicí. Všemu lze dodat ještě korunku čepečkem šlehačky nebo nějakým ovocem, ale to už nutné není.

 

Povidlové taštičky

Nejprve vyrobíme nudlové těsto (viz tvarohový závin). Připravíme si povidla, která můžeme vylepšit trošičkou rumu. Nesmíme je však rumem zředit moc, aby z taštiček nevytékala.

Nudlové těsto rozválíme na 2 mm silnou placku, kterou nakrájíme na čtverečky o straně cca 4 cm. Doprostřed každého čtverce dáme 1 lžičku tužších povidel, přehneme čtverec napůl přes náplň a jednotlivé taštičky prsty dobře uzavřeme. Hotové taštičky vložíme do vroucí osolené vody, opět je odlepíme ode dna hrnce a vaříme 8-10 minut, dokud nevyplavou na povrch vody. Uvařené taštičky vyjmeme děrovanou naběračkou, necháme okapat a na talíři sypeme cukrem s mletou skořicí nebo cukrem smíchaným s kakaovým práškem. Povrch polijeme rozpuštěným máslem.

 

Se sestrou jsme zbožňovaly kakaovo-cukrové sypání, jelikož při zalití máslem vznikla výtečná tekutá skoročokoládička .

 

Podotýkám na závěr, že ten, kdo má formu na raviolky nebo jinak řečeno taštičky, snadno ji zde využije a nemusí se krájet se čtverečky.

 

Tyto taštičky lze naplnit i slanými či masovými náplněmi podle fantazie každé kuchařky nebo podle aktuálního stavu zásob v lednici. Lze je plnit různými hašemi nebo umletým a dokořeněným zbytkem pečeného masa z předchozího dne. V tom případě podáváme taštičky s různými zeleninovými saláty nebo s dušeným špenátem. Ale tyhle variace už musí vymyslit každá hospodyňka sama.

 

Přeju vám všem dobrou chuť a prosím nebít. Vím, že tyhle recepty už spousta z vás, kdož jste před několika roky obdrželi mailem mou kuchařku z červeného sešitu, (která však stále ještě není hotova), zná. Jen jsem se pokusila oživit a předat recepty těm, kdož na Zvířetníku nejsou dlouho.

 

 

Aktualizováno: 11.8.2011 — 23:28

170 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ZDRAVÍMM VŠECHNY AŽ POZDĚ VEČER, JELIKOŽ JSEM MĚLA MNOHO JINÝCH ÚKOLŮ NEŽ SLEDOVAT NET. BOHUŽEL JSEM NEMĚLA TUŠENÍ,ŽE TU MLSOTNÍK BUDE PŘES CELÝ VÍKEND. MUSELA JSEM ZAVAŘIT SPOUSTY OKUREK TAKY PRACOVAT NA ZAHRADĚ, PROTOŽE MI RAJČATA OPRAVDU LIKVIDUJE PLÍSEŇ, TAKŽE ZACHRAŇUJU, CO SE JEŠTĚ ZACHRÁNIT DÁ. DNES BYLO CELÝ DEN VELKÉ TEPLO, ALE KOLEM ŠESTE ODPOLEDNE SE TU ZAČALY TOČIT BOUŘKY, LILO JAK Z KONVEA FIČEL HNUISNĚ SILNÝ VICHR.TEPRVE PŘED CHVÍLÍ ROZZUŘENÉ ŽIVLY UTICHLY A JÁ MOHLA KONEČNĚ ZAPNOUT PECKO. JEŠTĚ DLUŽÍM ODPOVĚ´D , PROČ PŘEDMĚŘICKOU MOUKU UŽ DÁVNO NEKUPUJU, I KDYŽ DŘÍV BYLA OBČAS VZATA NA MILOST. ASI TO JE FAKT TÍM, ŽE JSEM SE PRÁVĚ S NÍ NĚKILKRÁT NAPÁLILA. POPRVÉ TO BYLA BÁBOVKA, PAK HNUSNÁ KEJDA, KTERÁ MĚLA PŮVODNĚ BÝT SVÍČKOCVOU OMÁČKOU, A PAK TO BYLO PRÁVĚ VÁNOČNÍ CUKROVÍ.VRCHOL TOMU NASADILY MASARYKOVY POCHOUTKY, KTERÝMI JSEM CHTĚLA UDĚLAT RADOST NEMOCNÉ PETRUŠCE. COKOLI JSEM PEKLA NEBO VAŘILA S PŘEDMĚŘICKOU MOUKOU, NEBYLO VŮBEC DOBRÉ. URČITĚ TO BUDE ŠPATNÝM SKLADOVÁNÍM, ALE PODOTÝKÁM TU, ŽE V SUPERHYPERMERKETU JSEM KOUPILA MOUKU POUZE JEDINKRÁT A NAPOSLEDY. A BYLA PRÁVĚ Z KAUFLANDU.UŽ DTOHO MOC NENAPEČU KVŮLI CUKROVCE, ALE KDYŽ UŽ PEČU NEBO VAŘÍM NĚJAKOU DOBROTU I PRO JINÉ, CHCI SI NA NÍ TAKY ASPOŇ TROŠKU POCHUTNAT. A TOHLE SE MI PRÁVĚ S PŘEDMĚŘICKOU NEPODAŘILO NIKDY. NEŘÍKÁM, ŽE TAHLE MOUKA JE ŠPATNÁ ÚPLNĚ VŽDY A VE VŠECH PRODEJNÁCH, ALE MNE NA NÍ UŽ ZARAZILA A ODRADILA PRÁVĚ NA OBALU DEKLAROVANÁ A VÝŠE OSTATNÍMI DISKUTOVANÁ VODA. TČŘEBA U NÁS V SÁMOŠCE JE MOUKA SICE PROTI PLZEŇSKÉ VELICE LEVNÁ, AVŠAK NIC SE Z NÍ NEDÁ DOBŘE A CHUTNĚ UVAŘIT ANI UPÉCT, TAKŽE JSOU TO VYHOZENÉ PENÍZE, KDYBYCH SI JI KUPOVALA. A S JOVÍČKŮ JANINKOU SE SHODUJEME V TOM, ŽE PRÁVĚ PLZEŇSKÁ MOUKA JE KVALITNÍ A VE VŠECH SMĚRECH SWE S TĚMI JINÝMI SROVNAT FAKT NEDÁ. DŘÍVE JSEM PEKLA HODNĚ A TYK JSEM DOST I ZAHUŠŤOVALA MOUKOU OMÁČKY,TAKŽE JSEM OPRAVDU MĚLA DOBRÝ PŘEHLED.DNESKA TOLIK NEPEČU ANI MOUKU SKORO NIKAM NEPŘIDÁVÁM, TAKŽE KUPUJU PRO VŠECHNY ÚČELY TO, CO SE MI OPRAVDU SKVĚLE A PO DLOUHÉ ROKY UŽ OSVĚDČILO A STÁLE VÍC OSVĚDČUJE.POKUD CHCI DOBRŮTKU, PŘIPLATÍM SI ZA MOUKU KVALITNÍ.JEŠTĚ NIKDY ZA TY ROKY, CO ŽIJEM V BĚLÉ A ZAČAL JI SEM JEDEN SOUKROMÝ PRODEJCE VOZIT, MNE TAHLE MOUKA FAKT ANI JEDNOU NEZKLAMALA, I KDYŽ NA JEJÍM OBALU NENÍ ŽÁDNÁ VODA DEKLAROVANÁ. A UŽ TO, ŽE TAHLE MOUKA JE DOCELA ČASTO VYPRODANÁ VE VŠECH TYPECH MLETÍ, ASI NĚCO O JEJÍ KVALITĚ NAPOVÍDÁ. A KOLEM VÁNOC HLADKÁ ZMIZÍ Z PULTU NEJDŘÍVE TO JE VŠE, CO JSEM CHTĚLA DODAT NA VYSVĚTLENOU, I KDYŽ JE UŽ PATRNĚ POZDĚ A SEM NEVRÁTÍ NIKDO. DOBROU NOC VŠEM, JDU SPÁT.

 2. Tak my jdeme spát, neboť nám to bylo doporučeno. Děkuji za palečky. Každopádně prosím moc nepouštět, Rysinka poněkud spěchá a rozhodně se zítra, maximálnně pozítří, vykulí na svět. Trošku fofr na to, že se původně měla narodit až v září. Sice nám posunuli termín ještě do srpna, ale pořád je to víc než dva týdny předem. Zatím jsme obě v pohodě a Rysík už odcestoval k babi a dědovi (předtím ale slyšel, jak miminku buší srdíčko, bez toho odjet nechtěl). Prej všechny ty nevolnosti co jsem měla byly reakce na to, že se to už chystalo.

  1. My budeme v pohotovosti (h) A ty zkus usnout, ať něco naspíš. Pak se ti to nemusí podařit. (sun)

  2. Karakale (inlove) , držím vám všechny palce. Zvládnete to! 🙂
   (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y)

  3. Milá Karakal, když se chce Rysince na svět, tak jí to holt nerozmluvíš a budeš mít doma lvici (inlove) Začni se těšit a opravdu zkus odpočívat, budeš síly potřebovat. Rozhodně držím všechny palce co mám (h) (f)

  1. držím všechny palce, co mám. Ať vše dobře dopadne!!!!!! (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Pan Katz si navlékl ušitý oblek a rozhořčeně se rozkřikl: .Podívejte ten rukáv! Je o pět centimetrů delší!“ „Tak vytrčte loket,“ navrhl krejčí. Ohne se paže a hned je rukáv akorát!“ „A límec! Leze mi až někam po bradu!“ „Tak vystrčte hlavu nahoru a zakloňte ji. Límec se dostane dolů,“ „A levé rameno je o pět centimetrů širší než pravé!“ „Tak se takhle nakřivte a ono se to vyrovná.“ V tomto neskutečném postoji pan Katz od krejčího odešel. Pravý loket od těla, hlava jako u žirafy, levé rameno naštorc. Hned k němu přišel cizí člověk: „Promiňte, ale nemohl byste mi dát adresu svého krejčího?“ „Cože'“ zhrozil se Katz. „Zbláznil jste se? Kdo by chtěl znát mého krejčího?“ „Víte, člověk, který ušije i na takovou postavu, jako jste vy, to musí být génius!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný nedělní večer, hezké sny a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. Jééé tenhle vtípek znám od maminky, která ho znala od svojí. Jen má trochu jiný konec…když jde ten pán od krejčícho, minou ho dvě dámy a on zaslechne „koukejte, na něj,takový mrzáček, ale oblek mu padne jako ulitý“…. Když jsem si v mládí na sebe šila a maminka mi pomáhala špendlit lem sukně či rukávů, často jsme si právě tenhle vtípek připomínaly.

   1. Cheche, Maručko, my, když jsme si jako patnáctileté holky na sebe šily, tak jsme měly heslo, které nám vydrželo až do dneška:“Je to trošku křivý? Když se budeš rychle pohybovat, tak si toho nikdo nevšimne 😀 „

     1. Když jsme za mlada něco takového našpendlily a ušily, pravila kamarádka herečka: „no, a zbytek sežerou světla, můžeš v tom jít“.

 4. Trochu OT, ale musim se podelit o bezvadny recept. Mate radi susena italska rajcata? Narazila jsem na perfektni a jednoduchy recept na neco, co podle mne je podstatne lepsi nez vetsina susenych rajcat – protoze i ta nalozena v oliv. oleji jsou casto nahorkla. Potrebujete k tomu cherry rajcata – v mnozstvi, kdy podelne rozpulena rajcata zaplni plech a nemate moc mezer. Plech vylozime aluminiovou folii – jednodussi na uklid. Troubu si predehrejte na asi 175 stupnu. Rajcata osolime a opeprime, zalijeme olivovym olejem – ne aby plavaly, ale v zadnem pripade nestradaly. Pak zakapneme balsamikovym octem – ja jsem pouzila bily, a nechame v troube tak asi hodinu. Kdyz uz to po pul hodine nevydrzite a nutne musite nahlednout, tak je mozno pridat oliv. olej a pripadne balsamik. Taky ochutnat a pripadne krapet zasypnout hnedym cukrem, ale trochu – cim zralejsi rajce, tim mene cukru. Hotove to je, kdyz jsou rajcatka jakoby srazena, misty nahnedla na okrajich, ale jeste si udrzi stavu. Na aluminiu se vam udela takova tmavohneda husta zkaramelizovana stavicka.

  No a co s tim? Dala jsem to ten vecer do penne testovin s trochou taragonu ze zahradky do jednoho talire a do druheho s cerstvou bazalkou. Slo by to davat na topinky, na pizzu, rozsekane jako ochuceni slaneho testa, jako zelenina na taliri ke grilovanemu masu. Taky jsem experimentovala, ze jsem jich par zamrazila s olivovym olejem a po rozmrazeni se vratily do puvodniho stavu. Ale hlavne je to strasne dobre – v jednoduchosti je krasa. Planuju, ze toho udelam moc a moc aby bylo na zimu.

  1. Hani, skladovat to budeš zamrazené? Nešlo by to zavařit do malých sklenic v mikrovlnce? Tohle je od tebe přímo BINGO. Právě jsem si dala do dřezu odmočit cca 3 kg maličkých rajčat, která jsem chtěla jen načtvrtit a napěchovat do pytlíků. Ašup do mrazáku 🙂

   1. Zdeni, jak se zavaruje v mikrovlnce? Ja mam totiz takove dve varty – nesekam travu, pac tvrdim, ze to neumim zapnout a chcipa mi to. A, pravda, poslednich 5 let kycelnich udalosti na sekani travy zrovna nebylo. Ale psssst – umim to, akorat prednosta nemusi vedet vsechno.
    A druha varta je – nezavaruju. Zkousela jsem na jare ty pecene caje od Sharky, zachovala postup s obracenim vydezinfikovanych sklenicek – i rumik dezifenkcni byl pouzit, ale polovina mi z toho brzy zplesnivela. Ja kdyz bych jednou prekonala zavarovaci averzi, tak uz se vidim, jak patlam marmelady a nutim je rodine a znamym…. 😀

    Ale zpatky k veci. Takze nezavaruju, ale mrazim. S velkym uspechem mrazim leco – uz mam v mrazaku nasyslino. Taky si delam do mrazaku lehce – tj.jen par minut – podusena rajcata se salveji a jen lehce zpenenou cibuli. Po rozmrazeni to jde udelat jakkoliv. Mrazim i kopr – jemne nasekany preliju varici vodou a hned rozdelim do tech tacku na led, necham zamrznout, pak je vydloubnu, jednotlive kosticky zabalim do mikrotenu a pak z toho udelam veliky pytel ziplockovy a koprovka a kulajda se muzou konat celorocne. Mne prijde, ze ty zamrazene veci chutnaji cerstvejc, nez zavarene. Tyhle rajcatka bych mrazila v olivovem oleji – nevysusi se.

    1. Teď už je to velmi žertovné zaváření, ale když byly děti malé a já neměla mražák, tak jsem zavařila snad i punčocháče 😉 Každoročně 20 – 30 kg okurek a kompotů a hub a strouhaných jablek a… nepočítaně. Děťátka byla okurková a mně už kdysi velice vadil nakládáček. Tak jsem měla opravdu mňamózní recept a okurky byly bez nakládáčku a bez cukerýnu. Kompoty byly míň sladké a různě míchané. Velmi ceněné byly kukuřičné klásky a jednoleté cibulky (kdysi se prostě nekoupily). To jsem dělala v zavařovacím hrnci a poctivě s teploměrem. Loni mi soused dal recept na zavařování v mikrovlnce. Velmi mi to vyhovuje, protože nemusím hloupnout s hrncem pro pár skleniček. Já dokrájím rajčata a přetáhnu sem recept 🙂 Pokud by byl zájem i o okurky, vylovím recept i na ně. Já ten lák používám na kde co. Jen koření obměňuju.

     1. Minimální počet sklenic = 2 ks
      Velké sklenice :
      1 sklenice 3/4 l:
      700W…………….6 min.
      750W…………… 5,6 MIN
      800W…………….5,3 MIN.
      850W…………….5 MIN.
      900W…………….4,6MIN

      1 sklenice 1/3 l – malá
      700W……………..2,6 – 3 MIN
      Co sklenice, to minuta, tedy názorně:
      4 sklenice x 6 min. = 24 min.
      Nálev půl cm pod okraj, zavíčkovat a zavařovat.
      Sklenice naskládat do kola. NIKDY NE NA STŘED!!!
      ================================================

      1. Ha Zdeni, děláš mi tu silnou konkurenci 🙂 Už asi 3x mi to nepustilo komentář, protože se srážely s těmi tvými – vždycky jsi naskočila hned po mně. No já už tady stejně musím končit, jdu udělat borůvkový koktejl pro odpolední schlazení, ale dáme si ho uvnitř domu, venku je šíleně hic i v chládku.

      2. ZDENI, MÁM VELICE VŠETEČNÝ DOTAZ, KTERÝ ZNÍ: CO MÁŠ ZA MIKROVLNKU, ŽE TI NESRŠÍ, KDYŽ DO NÍ VSTRČÍŠ KOVOVÁ VÍČKA. JELIKOŽ JINÁ, NEŽ TA KOVOVÁ NA ZAVAŘOVÁNÍ NEPOUŽÍVÁM A PLAST BY SE TAM MYSLÍM MOHLA ROZTAVIT, NENÍ MI TVÉ ZAVAŘOVÁNÍ POCHOPITELNÉ. ALE ASI MÁŠ NĚJAKOU TECHNOLOGICKOU VYCHYTÁVKU NEBO ZVLÁŠTNÍ MIKROVLNKU, KTERÉ KOVOVÁ VÍČKA NEVADĚJ. JSEM ZVĚDAVÁ, CO MI ODPOVÍŠ A PŘEDEM DĚKUJU.

     2. jÁá zavařuju ve staré pračce, nechalas jsem si vířivou pračku a zapínám ji pouze na ohřev vody, sklenice mám naskládané v ní a naráz můžu zavařovat cca 40 sklínek – záleži na velikosti, mám je naskládané na 1 patro…kdysi to radil někdo v Receptáři,takže když se kupovala v roce 1985 Tatramatka, starou pračku jsem bránila a ubránila….mikrovlnka není špatná,ale zavařovat po dvou sklínkách by mě kleplo….

      1. Milá FRUTo – Sharko, 🙂 když se koukneš výš, psala jsem o malém zaváření. Ne o 30 g okurek, nebo o dvou stromech višní. Tyto objemy jsem zásadně zavařovala v klasickém zavařováku s teploměrem. teď už nemám ani zdroje ovoce, ani důvod. 🙂 Ale např. taková vypečená rajčátka, nebo pohlídané mini okurčičky budou mít objem tak do dvou – třech malých sklínek. A právě takové já zavářím v mikrovlnce. Má to jen pár pravidel:
       1) vždy musí být víc, než 1 sklenice.
       2) sklínky se nesmí dotýkat (zejména víčky)
       3) prostředek musí zůstat prázdný

       1. Fruta ne, té nekonkuruju…ale když dělám chutney nebo pálivý hrozinky, česnek ve víně, hrušky s badyánem a s jeřabimama..tak těch malejch sklínek je hodně…podarovávám je pak k vánocům….do velkejch jen strouhaný jablka na štrůdl,tak to mám na jednu pračku, někdy na dvě….a když už zavařuju,tak donesou své trošky i sousedky 😉

        jako teď houby…za víkend 60 sklínek..ale nebyly moje, tak jsem jen půjčila a nastavila pračku…..

       2. No, nevím, jestli není jednodušší těch pár sklínek nastrkat do menšího hrnce, než riskovat zničení mikrovlnky. Kromě toho při menším počtu sklínek nemusí být doba sterilace u málo kyselých kompotů (třeba třešně) dostatečně dlouhá.

    2. Hanko, já také plním mrazák místo zavařování. Zavařuji vlastně jen borůvková povidla.
     Raději vše cpu do mrazáku. A jako ty, tak tam dávám také leče. Podusím cibulku, přidám papriky a rajčata a plním tím zipovací sáčky. Pak v den večeře jen doplním klobásou (na kolečka pokrájenou a oprečenou) a vajíčka. My máme lečo rádi řidší, takže i pro dva lidi dávám jen jedno vajíčko, vyjímečně dvě.

  2. Nejdřív jsem se chtěla zeptat, ale našla jsem si to – tak kdyby někdo nevěděl jako já : taragon = estragon.
   Sušená rajčata jsou mňam mňam a recept jistě skvělý, jen mi chybí ta úroda cherry rajčátek. 🙁

   1. Kdysi mi rostl na záhonku, ale pak vymrzl. Já estragon používala jen do lahvičky octa na lak do salátu. Včera jsem si naložila aspoň kopr. 🙂

 5. Jsem to ale moula, zapomnela jsem poprat vcera Alenam – a ze jich je tady spousta. (h) Takze, ja male poupe, ja sedim v koute a opozdene vinsuju.

 6. Včera som tu nebola-celý deň som makala v zahradke na burine/ta s.ine!-rastie a rastie/,večer som únavou padla do postele.A tak mám resty:Všetko,všetko najlepšie prajem Alenkám a viem,že ich je tu veľa.A povidlové taštičky sa u nás volaju perky-bolo to obľúbená vára v školských družinách a v pionierskych táboroch a už ako decko som sa zapovedala,že toto jedlo na moj súkromný stol nikdy nepríde-a ani neprišlo.Ale verím,že LENKAS ich robí chutné a že sú jedinci,ktorí ich milujú.Tým som perky vybavila a som prvá,ktorá blahožela Hanke W-až do Emeriky všetko najlepšie.Nóo,ale blahoželám aj tunajším Hankám a Haničkám a Hančám-teda dúfam,že som si správne prečítala,že zajtra majú sviatok!!

 7. Zdravím letem od žabek- od rána jsem vařia slavnostní oběd, taky oblíkala Kačku do kroje a česala ji, což jsem si po obědě zpola zopakovala znovu. Při dopolední hodové mši Kačka málem omdlela z horka a za chvíli začíná průvod dědinou, bude cca na 3 hodiny a venku je 27 stupňů. Myslím, že v těch vysokých botách, punčocháčích a čtyřech sukních to nebude žádná hitparáda. A odpoledne musím vletět na vaření večeře, protože Kačka musí pozvat svého stárka. (Včera ho vzala neplánovaně na oběd, naštěstí jsem před odjezdem na svatbu předala tchýni téměř hotový oběd v dostatečném množství.) Uf, je to dost frmol.

  1. Páááni, ono nestačí, že jsou u vás hody a ty máš doma stárku a jako její matička máš horu povinností? Ty si jen tak ještě stihneš jet na svatbu, uvařit pro batalión návštěvníků slavnostní oběd v sobotu, a v neděli taky a upéct a …. ve volné chvíli plácat cihly 😉 Tak Matyldo, dej si pořádnou sprchu a něco dobrého k pití. (sun)

 8. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dneska o něco později… ale přece.
  Ráno Vilík hodně brzy vstával a s ním jsem se k počítači nedostala. Teď jsme se vrátili z lesa. Beta řádila, v terénu se tváří normálně. Vilík řádil taky (wave)

  1. Šak už jsem si říkala, kam si se nám ztratila. Jak není ráno Xerxová, tak mi něco chybí (wasntme)

 9. Přeji všem krásný den, dodatečně všem Alenkám všechno nejlepší k jmeninám, mám snašku Alušku, tak jsem raději přála už v pátek a dobře jsem udělala.
  Včera jsme měli mikroregionální hry v Rouském, přijeli v rámci přeshraniční spolupráce Poláci.
  Totálně nás to všechny vyplavilo, vody po kolena, silnice se změnily v řeky, příkopy v potoky, ti co byli minulé dny vyplaveni jsou zase pod vodou.
  Naši vesničku opět!!!! uchránily protipovodňové nádrže, jsme v údolí a vše teče k nám , znovu a znovu říkám zaplaťpán bůh, že tehdejší zastupitelstvo dalo přednost důležitým věcem.
  A dokola všude řepka, řepka, řepka, kukuřice a mák . Ať žije tržní hospodářství v našem českém zemědělství.
  Promiňte mi ale jsem toho tak plná,ty nešťastní lidé,někdy je fakt jeden z toho už na nic.
  Přeji všem suché pelíšky a klušu do terénu. (wave)

  1. Jenny, právě jsem to četla, lituji všechny postižené lidi. Bleskové povodně, byly jsou a budou vždycky strašlivé svou prudkostí, náhlostí ;( .

  2. Milá Jenny, já jsem tak ráda, tak neuvěřitelně ráda, že se u vás zastupitelstvo rozhodlo moudře a ono se to vyplatilo! Lidi totiž mají tendenci koukat jen na špičku vlastního nosu a plány, slibující výsledek až někdy v budoucnu a navíc stojící velkou námahu, se prosazují těžko. A u vás se to povedlo a vyplatilo. A věřím, že je to hodně i tvá zásluha – však tě známe (inlove)
   Držím palce vyplaveným – právě jsem slyšela předpověď a bleskovými povodněmi tady u nás hrozí na zítra…

  3. Jenny, rada slysim, ze tvoje vesnice zustala sucha. A je mi lito tech, co jsou zase zatopeny. Tak ja to prasknu – ja jsem to vodni dilo zabranujici povodnim videla, Jenny mi to vysvetlila, detaily mi uz zas vypadly z hlavinky, ale byla jsem v udivu, jak to funguje, zejmena kdyz jsem videla fotky, jak vesnice byvala zaplavena pred tim. (y)

   1. Dobře děláš, že jsi to práskla. Neodvažuju se koketovat s myšlenkou, aby Jenny o tomto díle napsala, ale až pojede na Pražení, tak já nezapomenu. A BUDU ŠKEMRAT, aby přivezla fotky 🙂 (sun)

    1. Děkuji všem za chválu našim nádržím. Už jsem na to i pomýšlela, že napíšu ale nechtěla jsem nikoho obtěžovat,v podstatě jsou to takové pracovní věci ale už se tu byli dívat i z Troubek (pamatujete? symbol povodní 1997, pak začaly stavět sami ochranné valy, nečekaly už na stále slibující stát).Takže ano,zkusím napsat,v podstatě mám hotovo,zveřejnili mi to v tisku před rokem, pak uvidíte jak je to stále aktuální.
     Moje zásluha je ovšem jen částečná, pomáhala jsem obci s dotacemi a některý odbornými věcmi, z titulu své tehdejší práce.
     Jsem ale více přes mosty a komunikace. Stavbu nádrží zahájila a dokončila paní starostka Libuše S., ta mně vlastně nabídla zdejší bydlení, které je nyní našim domovem. Po ní byl pak chlap,za kterým nebylo vidět vůbec nic a pak teprve moje maličkost.
     Musela jsem se naučit manipulaci a obsluhu nádrží, které vlastně prověřily až současné a loňské povodně. Tož tak je to.

   1. Sharko, tipuji, že v té předměřické mouce bude ještě nějaká další zrada, jestliže se z ní blbě peče. V té vodě to až tak nebude, ale může mít nějaké kvalitativní parametry horší. Záleží na zrnu a jeho kvalitě. To kvalitnější je samozřejmě dražší. Jenže kvalita hodně závisí na počasí a částečně také na odrůdě. Jestli kupují něco na hraně mezi potravinářskou a krmnou pšenicí (protože tipuji, že normy budou mít víceméně v pořádku) a něco na tom ušetří, objeví s to v mouce, potom samozřejmě se asi dá napáchat celá řada technologických chyb. Ale tohle by lépe řekl nějaký mlynář. Letos to bude zvlášť špatné, jak pršelo, zrno ztrácí rychle kvalitu a spoustu toho zemědělci nebudou vůbec moci prodat v potravinářské kvalitě, ale v krmné – čímž prodělají, protože ta už je pod cenou nákladů.

    1. My dlouhá léta kupujeme mouku v Makru – Aro 5 kg. Téměř nikdy s ní nebyl problém, ale posledních cca 8 týdnů je to děs běs. Pečeme chleba v pekárně, musím dávat mouky více, přidávám lepek a stejně to stojí za …, no nebudu sprostá. Zřejmě mlýn koupil „velmi kvalitní“ pšenici a dokud to vše nesemelou a neprodají, tak to lepší nebude a kdoví, jak to letos dopadne, zatím obilí není plesnivé, ale předpověď počasí není zrovna optimistická.

     1. Hm, taky kupuju předměřickou, a taky s ní nemám problém. Ale já peču málo na to, abych dělala statistiku 🙂

     2. Těch chyb může být určitě celá řada včetně skladování – viz Bukinka. Ona cesta od klasu na poli k mouce v pytlíku doma je hodně dlouhá. těžko říci, kde přesně je chyba díky které LenkaS nechce k pečení předměřickou mouku. Ale věřím, že má k tomu důvod. Jinak si mylím, že mouky z letošního obilí ještě na pultech moc není. Leckde sotva dosekali. Spousta lidí má obilí ještě na poli.

 10. Přeji všem krásnou neděli, doufám, že si Vave a ostatní Alenky užily svůj den a Zana se šťastně navrátila do sucha a tepla.

  Malý zahradnický horor na neděli.

  Když se mi letos přeci jen vzpamatovaly keříky rajčat, začaly krásně rodit a já si pochvalovala – napadly je „Tabacco Hornworms“(něco jako tabákové rohovité housenky – mají na ocase červený „roh“). Řadu let jsem je tu neviděla, až zase letos. Jsou pohroma pro zahradu, dokáží během dne sežrat celý keřík. Jeden den nic nevidíte, přijdete tam druhé ráno a celá rostlina rajčat je fuč – okousaná od shora až dolu. Mělo mě to hned napadnout, že tu letos zase jsou. Den před tímhle jsem venku už skoro za šera viděla „kolibříka“. Jen to nebyl kolibřík, ale právě můra přerozená z kukly téhle housenky. Velikostí i letem jsou kolibříkům hodně podobné a jednomu druhu těchto můr (s podobnou housenkou) se říká „Hummingbird Hawkmoth. Následující den jsem pak našla dokonale okousané rajče, takže můry se rodily. Jsou to děsní žrouti – input/output, jedním koncem dovnitř, druhým ven. Zem pod keříkem byla posypaná kuličkami výkalů. Housenky jsou ke stonkům a listům tak přisáté, že skoro vždy nějakou přehlédnete. A to se stalo i mne. Na rajčeti jich bylo asi 6, myslela jsem, že jsem sebrala všechny. Jenže druhý den (dneska), se pustily i do dvou zelených rajčet, která na keři zůstala. Když jsem pak pro jistotu obhlédla i ostatní keříky, zjistila jsem, že během noci, nebo brzy ráno stačily okousat – naštěstí jen vršky – dalších asi 6 rajčatových keříků a dvou paprik. Půl hodiny jsem tam „studovala“ každý keřík, obracela listy a odtrhávala ohromné housenky do kbelíku s vodou, kde jsem je utopila. Teď budu muset kontrolovat denně, protože určitě jsem nějakou menší přehlídla. Housenek nemusí být kvanta na to, aby během pár dnů zruinovaly úrodu.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Tabacco_Hornworm_Manduca_sexta/#

  1. „..input/output…“ Maričko, tomu jsem se musela chechtat. Ale musí to být pohroma, o tom žádná. Jinak housenky jsou to krásné, o to nic, ta očka a apartní proužky po těle… A jak jsou potvory podobné větvičkám! To je jak obírání mandelinek na bramborách – neverending story. Určitě se Ti ozvou zdejší zahradnice bojující s importovanými slimáky, to je taky věc. Žerou je (ty slimáky) jenom zase importované slepice, jmenují se indický běžec. Ale myslím, že v tyhle indické běžce se proměňují spíš naše zahradnice, aby ty sviňáky aspoň trochu eliminovaly. Tak hodně štěstí s rajčaty. Ty housenky se na ně nějak specializují? Budu muset naštudovat ten článek. A můry-kolibříky mám ráda, tady se taky vyskytují některé druhy.

    1. 😉 Správně, kachna! Můry-kolibříci jsou lišajové a dostali se k nám z území jižně od Alp, v posledních horkých a suchých letech. Chodí sosat hlavně na převislé muškáty.

    2. Jj, kačena, správně. Pro mě všechno pernaté je slepice. Pokud to plave po vodě tak kačena. Indického běžce jsem ještě plavat neviděla, vždycky rejdil někde po zahradě a luxoval slimejše. Tak proto ta moje zkratka.

     1. měl tam být smajlík (angel) a té kachně patří svatozář, že žere takovej hnus!!!

  2. Maričko, je mi líto, že jsi se tak pracně piplala s rostlinkami rajčat, uchránila jsi je před suchem a teď tohle. Tolik práce! To ta imperialisty importovaná mandelinka je proti těmhle housenkám pomalá jak želva (chuckle) ! U nás zase díky poněkud rozmarnému létu začíná rajčata napadat plíseň, i když jsem je zpočátku proti ní stříkala, přece jenom atmosférická vlhkost je vysoká ….

   1. Alec, děkuji za soucit 🙂 Dneska ráno jsem tam sebrala dalších deset vypasených dlouhých potvor a určitě tam zítra zase pár bude. Je odporné je strhávat, ony se drží stonků fest a jak je chytnu uprostřed, dak se „zavlní“ a dvakrát mi z ruky vypadly.

  3. Uf, jedna až dvě housenky dokážou zlikvidovat celej rajčatovej keř (envy) .
   A bestie to berou i s tím rajčetem…
   Brr, lituju velice.

 11. Milé Alenky, Alči, Alísci, Abýtci a Vavísci, i jakákoli jiná a jinak sklonná jména.
  Nesu s opakovanou gratulací první album z oslavy Bikirčiných narozenin. Dort ve tvaru srdce dostala a pohříchu sežrala Bikča ještě v ložnici (a moudře ošetřovatelky učinily) a tento dort kupodivu nezabavil Richard, ale sebrala ho všem před očima Mojka šikulka.
  http://jdem.cz/qk686

  1. Ahoj Bětulásková! Bikiřiny narozeniny jsem taky sledovala a hlásím, že tou dortovou zlodějkou byla spíš ředitelka Shinda. Richard tedy čuměl.

   1. Nojo, máš recht, teď koukám na jiné fotoalbum – byla to šéfová. Už jsem chtěla chválit Mojku, jak je čikouná, ale holt tam je jiná pořád ještě čikovnější… (rofl)

 12. Děkuju ještě jednou všem za přání. (h)
  A milé Aleny a Alenky, jsem dneska nějaká momentálně zavostalá, tak alespoň (skoro doslova) za minutu dvanáct přeju všechno nejlepší. (h)

 13. Děkuju všem za přání k svátku, moc mě to potěšilo. Zbývajícím Alenám přeju ještě rychle krásný zbytek svátečního dne. (rose1)
  Jo, a díky taky za fotky, JoVovým i Veram.

 14. jsem sice posledníček, ale ráda bych popřála všem Alenkám jen to nejlepší
  (f) (sun) (f) (sun)

  1. KDEPAK, MARI, POSLEDNÍ BUDU JÁ, ALE STÁLE JE JEŠTĚ SOBOTA, TAKŽE VŠEM ALENKÁM VAVÍLÁM, ALČÁM A TAKY BARVIČKOVÉ VAKANDI PŘEJU VŠE NEJ. POZDĚ, ALE PŘECE. DORAZILA JSEM ZE ZAHRADY AŽ S TMOU. CELÉ DOPOLEDNE SICE LILO, ALE NA ZAHRADĚ TO MOC VIDĚT NEBYLO,JELIKOŽ PIOZDĚJI I DOST FOUKALO.VE ČTYŘI SE VYČASILO, VÍTR UTICHL A CVYLEZLO SLUNKO, TAKŽE JSEM MUSELA VYTÁHNOUT Z OPELECHU HOKINA , VYVENČIT HO POŘÁDNĚ A PAK JSEM PRACOVALA NA ZAHRÁDCE.LIDI, DĚLÁ SE MI ZLE, KDYŽ VIDÍM TY SLIZKÉ SLIMÁČÍ NENAŽRANCE, KTERÝCH JE FAKT VÍC A VÍC A PO KAŽDÉM SEBESLABŠÍM DEŠTI DALŠÍ PŘIBUDOU. CO NESWEŽRALA PLÍSEŇ, SEŽEROU NYNÍ ONI.I ADMIN MNE LITUJE, TAKŽE MÁM SEČÍST 1+4.

 15. Sladká jídla moc neděláme. MLP je jí, ale moc často nemusí a Rysík totálně ignoruje. My jsme vždy před sladké jídlo dělali zeleninové polévky, tak holt Rysík jí jen polévku. Povidlové taštičky jsem dělávala z bramborového těsta, ale v dětsví jsme je mívali asi z toho nudlového mražené jako záchranu, když doma nebylo nic k jídlu. Ten závin vůbec neznám, ale táta dělal z nudlového těsta „jablkové knedlíky“ tak si to trochu umím představit.
  Dneska je mi trochu lépe, ale vařila jsem pracantům, co mi tu dodělávali skříň a ani jsem neochutnala. MLP se mi smál už u včerejšího pečení bábovky, že jsem jak ten Jiřík, co vařil kouzelného hada. Jsem zvyklá u vaření a pečení oblizovat prsty a podobně a teď jsem se musela strašně hlídat, aby mi zase nebylo zle. Nakonec jsem oblízla prst při přendavání zbytků do krabičky (ale bábovka fakt nezbyla) a hned se mi otočil žaludek. Ale sladký oběd bych si dala, že bych zkusila už zítra? To už bych mohla být aspoň na nudle s tvarohem dostatečně v pohodě.

  1. Karakal, to je mi líto, že je ti tak ouvej. Co sis to ulovila? Snad ne, tu nepříjemnou střevní virózu, která se v těchto končinách potuluje každý rok touto dobou? 🙁 Kéž je zítra tročku líp. (sun)

 16. HMM, TEN „SVIŇÁK“ S TVAROHEM JE VELMI ZAJÍMAVÝ. ALE U NÁS CELKEM NEPOUŽITELNÝ, STEJNĚ JAKO TAŠTIČKY S POVIDLY. ALE PŘIPOMNĚLO MI TO ÚŽASNOU BABIČKU MOJÍ PRVNÍ LÁSKY. PŘIŠLA S MANŽELEM – LEGIONÁŘEM DO ČECH ZE SEVASTOPOLU PO 1. SV. VÁLCE. BYLA JSEM ZVANÁ NA OBĚD, KTERÝ SE PROTÁHL AŽ DO VEČERA. A TA VAŘILA PELMENĚ. NÁPLŇ MLELA Z DVOU – TŘÍ MASÍČEK A ÚŽASNĚ JI OKOŘENILA. NÁRAMNÁ DOBROTA. 🙂 A JEJÍ VZPOMÍNÁNÍ NA MLÁDÍ V ŠLECHTICKÉ RODINĚ A PUTOVÁNÍ OKOLO SVĚTA BYLO JEŠTĚ ÚŽASNĚJŠÍ.

 17. Všechno (rose1) nejlepší (rose1) Alenkám (rose1) (a včerejším Klárkám (rose1) a předvčerejším Zuzankám (rose1) ) – zdraví, pohodu, dobrou náladu! Na zdraví (d) (a běžím ještě popřát své drahé sestřičce)!

 18. LENKO, DALA BYCH SI OBOJE – ZÁVIN (TEN NEZNÁM) I TAŠKY. ALE TO BYCH MUSELA VAŘIT JEN PRO SEBE. TEDA NE ŽE BY SE SLADKÁ JÍDLA NESNĚDLA, KDYŽ UŽ JE UVAŘÍM, ALE NENÍ V TOM TO NADŠENÍ. ZROVNA DNES JSME MĚLI SMAŽENÝ KVĚTÁK, NEODOLALA JSEM, KDYŽ JSEM HO VIDĚLA V KRÁMĚ, BYL TAK KRÁSNĚ BÍLÝ A PEVNÝ, A BYLO KOLEM TOHO MÍRNÉ BUBLÁNÍ A VYPTÁVÁNÍ, PROČ ZROVNA KVĚTÁK A KONSTATOVÁNÍ, ŽE JE TO HLADOVÉ JÍDLO VHODNÉ MAXIMÁLNĚ TAK K VEČEŘI.
  ALE S TÍM NUDLOVÝM TĚSTEM JSI MI PŘIPOMNĚLA, ŽE JSME DOMA MÍVALI ČASTO ŠIROKÉ NUDLE A STŘÍDALO SE JEN SYPÁNÍ – NASLANO BYLY SE SÝREM A NASLADKO S MÁKEM, TVAROHEM NEBO – POCHOUTKA NEJVĚTŠÍ – S MLETÝMI OŘECHY SMÍCHANÝMI S CUKREM. HA, A TY TAKY UDÉLÁM, AŽ ZASE BUDU MÍT VNUČKU ANIČKU – ASPOŇ TÉ BYCH SE MOHLA ZAVDĚČIT. RÝŽOVÝM NÁKYPEM SE CPALA STATEČNĚ. 🙂

  1. Jee, Hanco, od te doby, co si vozim z Ceska mlety mak, tak obcas delam siroke nudle s makem – a svete div se – Chet to ma strasne rad.

   1. Zkus někdy místo máku ty ořechy – tedy jestli máte rádi ořechové náplně v moučnících nebo cukroví. Směs pomletých ořechů s cukrem politých rozpuštěným máslem je vlastně něco podobného.

   2. Odklepla jsem to trochu brzo; chtela jsem jeste podekovat za pripominku nudli s mletyma orechama a cukrem – MNAM. Mam jeste asi pul kila mletych orechu v mrazaku, tak vim, co bude jedno jidlo o vikendu.

    A zde je italsky recept na nudle s orechama. Ve velke panvi oprazime na olivovem oleji kousky vlasskych orechu a hodne cesneku. Zamichame do toho oleje s vecma uvarene spagety a zalejeme krapet vodou, v niz se ty spagety varily. Osvezime sekanou petrzelkou. Zni to mozna divne, ale je to dobre. Pro ceske publikum: Maminka moje hanacka z generaci sedlaku a rezniku ma tohle rada.

    1. HANI, TUHLE TVOU DOBRŮTKU SI UVAŘÍM V PONDĚLÍ, JE TO RYCHLÉ A JEDNODUCHÉ A STÁLE TROŠINKU VLAŠÁKŮ VE SKOŘÁPKÁCH MÁM. SNAD JEŠTĚ BUDOU JEJICH JÁDRA K JÍDLU. JIŘÍ DOSTANE SLADKÉ MERUŇKOVÉ KNEDLE. PODAŘILO SE MI Z KRAJE TÝDNE ULOVIT OPRAVDOVÉ MERUŇKY, NIKOLI TY KRÁSNĚ VYBARVENÉ, AVŠAK ZCELA NECHUTNÉ RÁDOBYMERUŇKY ODNĚKUD Z TRAMTÁRIE. MERUŇKY BYLY DOSTI MĚKKÉ, TAKŽE NA KOMPOT TO NEBYLO. PŘESNÍDÁVKY PRO BUDOUCÍ VNOUČÁTKO A KNEDLE Z TOHO ŠLY NÁDHERNĚ.BYLO MERUNĚK SICE JEN PÁR KILO A BYLY VELMI DROBNÉ, AVŠAK KNEDLE JSOU UVAŘENÉ A ZMRAŽENÉ, ABY SE MOHLY TAHAT V PŘÍPADĚ POTŘEBY. VĚRKA KNEDLE TAKY MILUJE, AVŠAK JEJÍ MICHAL JE NA TOM STEJNĚ JAKO TI, CO SLADKÝ OBĚD NEPOVAŽUJÍ ZA OBĚD.

 19. O.T. Milé Aleny a Alenky, všechno nejlepší k dnešnímu svátku přeje Buffí smečka! (rose1)

 20. U nás k obědu je dneska taky jednoduché jídlo – zapečené palačinky se špenátem. No a jako moučník palačinka nasladko…
  V ZOO bylo mokro… přeháňky velmi časté. Zvířatům to nevadilo a Vilíkovi taky nee.
  Doma Vilém sebral švestkovou buchtu – jeho mamina vyjádřila nesouhlas (protože ji nesní, ale rozdrobí) a tak hned zasáhla Beta… Velmi hbitě a jemně mu celou buchtu odebrala… Přitom mu nic z ručičky nebere – ani hračky, ani piškoty, rohlík… nedovolí si to. Ale teď jasně pochopila, že ta buchta v té pacině být nemá (rofl)

 21. OT – Tak si jdu takhle s košíkem oborou, jak Karkulka Červená, bzučím si „Ja idu za malinoj“, aby se dědeček hříbeček nelek …. když v tom …. zachrochtání …. a ještě jedno!
  „Co tu, sakra, dělá ten kanec“, říkám si a krve by se ve mě nedořezal. Jedním okem brousím po houští, druhým nahoru do smrku, kudy by se dalo rychle vylézt.
  A jak tak brousím, zachrochtalo potichu znovu …. kručelo mi v břiše.

  Jdu dál, jedu si takhle s košíkem po Tescu, a najednou koukám, von tam Kalousek.
  „Co tu sakra dělá, ten …….. Kalous“, říkám si ….
  Takové apokalyptické ráno…..
  😀

  1. Rputi, válíš jako vždycky (rofl) (rofl) Ale Kalouskem se dnes přidám.
   To se mé mámě zdál sen. Vyjížděla z Letenského tunelu, jenže jak. Seděla v zahradnickém kolečku a vezl ji Kalousek. Namířili si to po nábřeží ke Strakovce. Pak mámě přišlo hloupé se jen vézt a nabídla Kalouskovi, že ho chvíli poveze. Tak si to vyměnili a máma vezla Kalouska na kolečku ke Strakovce. Jenže pak jí došlo, že je dáma a zaptala se Kalouska, jestli mu není blbé, aby ho kolegové z vlády viděli, jak ho na kolečku veze dáma ve značně seniorském věku. Což Kalousek uznal a opět si vyměnili místa a k té Strakovce mámu dovezl.
   Co máma chtěla ve Strakovce a co chtěla Kalouskovi a jak se tam vzalo to kolečko ze snu jaksi nevyplynulo. Tož tak.

   1. Apino, to je jako když mě přišel kontrolovat zahrádku ,blahé paměti“ Štrougal, taky nevím kde se to vzalo, kdyby vodník nebo hejkal ale toto?…. (fubar) ani ten sen nemohu zapomenout po létech. Asi to bylo hodně příšerné.

    1. Povidltáčkrln byly specialitou mé babičky. Uměla dobře asi tři jídla, protože vaření neuznávala, ale to pak stálo za to. A povidlové taštičky neboli povidltáčkrln byly jsdnou s těch úžasných pochoutek. Jo a mateřská řeč babičky byla rakouská němčina….
     A dnes jsem si na ně vzpomněla a také na mou milou babičku.

     1. šmarjá, kam se toto dostalo? cHTĚLA JSEM ŘÍCI, ŽE šTROUGAL TAKÉ DOBRÝ. hOLT, KAŽDÁ POLITICKÁ DOBA PŘINÁŠÍ JINÉ SNY. 😀

   2. APINO, JAK VIDNO, I TVOJE, NEJEN RPUTÍ KONETÁŘE JSOU NEBEZPEČNÉ. TO JE NÁDHERNÝ SEN A ŠKODA, TŽE PRÁVĚ JEN TEN SEN.

  2. RPUTI,ZAS RPUTÍŠ A TO JE PRIMA. A V ŽALUDKU MI KRUČÍ NYNÍ. JSEM DOMA SAMA, DNES NEVAŘÍM.JELIKOŽ JIŘÍ V TOM DEŠTI LÍTÁ NĚKDE ZA VLÁČKY PARNÍMI.BUDU MÍT K OBĚDU JEN HOLÝ PÁREK S BRAMBOREM A VLASTNORUČNĚ VYPĚSTĚNÝMI RAJČÁTKY MODRÝM KEDLUBNEM. NA SLADKÉ ORGIE SE CHYSTÁM. DNES DOPOLEDNE VĚRKA HLÁSILA, ŽE MLÁDEŽNÍCI DOJEDOU VE STŘEDU.

 22. LIDIČKOVÉ ZVÍŘETNIČTÍ, DĚKUJU VŠEM ZA KOMKENTÁŘE, ALY PŘIBYLA JSEM PŘED MALOU CHVÍLÍ, BO JSEM POTŘEBOVALA VYVENČIT HOKINA, COSI NUTNÉHO VYŘÍDIT A JEŠTĚ VYPRAVIT MLP DOMDOMAŽLIC NA MAŠINKY.MARIČKU MOHU OPRAVDU JEN VŘELE UJISTIT, ŽE TOHLE NUDLOVÉ TĚSTO SE FAKT NEROZBLEMCÁ.KDYŽ ZKUSÍŠ NEJPRVE UDĚLAT NĚKILIK TAŠTIČEK ZE SVÉHO TYPU MOUKY A VHODÍŠ JE DO VROUCÍ VODY, HNED( CCA ZA MINUTU) UVIDÍŠ, ZDA SE TEBOU VYROBENÉ TĚSTO NEROZVÁŘÍ. TOHLE MOJE TĚSTO JE OPRAVDU DOST TUHÉ A NEUVEDLA JSEM V RECEPTU, ŽE STOJÍ DOST PRÁCE I SÍLY, KDYŽ SE MÁ ROZVÁLET. POKUD BYS VŠAK PŘIDALA TEKUTINU, UŽ BY TO BYL BLEMT. U NÁS V ČR SE PRODÁVÁ SPOUSTY DRUHŮ MOUKY. JÁ KUPUJU NEJRADĚJI POUZE JEDINÝN TYP, KTRÝ SE VŠAK V ČESKÝCH ANI MORAVSKÝCH SUPERHYPER NEDOSTANE. JE TO MOUKA PLZEŇSKÁ.TA MI VELMI VYHOVUJE ZEJMÉNA PROTO,ŽE NENÍ TZV.“VYMLETÁ“ A MÁ V SOBĚ HODNĚ LEPKU.TAKY MI PŘES PRÁH KUCHYNĚ NESMÍ JAKÝKOLI DRUH MOUKY, NA JEJÍMŽ OBALU VÝROBCE DEKLARUJE, ŽE MOUKA OBSAHUJE VODU!!! TO NENÍ MOUKA, ALE HNUS A U NÁS V ČESKU JI PRODÁVAJÍ HLAVNĚ V PENNY,TESCU A LIDLU. UŽ JSEM JI VIDĚLA I JINDE, ALE PRÁVĚ PROTO , ŽE JE AŽ O 3 KČ ZA KILO LEVNĚJŠÍ NEŽ TA PLZEŇSKÁ, BYLA MI HNEDLE JEJÍ CENA PODEZŘELÁ. PRO BEZRADNÉ KUICHAŘKY UVEDU HNED NÍŽE TIP. JAK SNADNO POZNAT, KOLIK LEPKU MOUKA OBSAHUJE. VEZME SE STUDENÁ VODA( STAČÍ JÍ 200 ML. dO TÉTO VODY SE ZAMÍCHAJÍ 2 LŽÍCE TESTOVANÉ MOUKY A VŠE SE NECHÁ PROJÍT VAREM. VLASTNĚ SE VYROBÍ JAKÝSI DRUH BEŠAMELU, KTERÝ SE NECHÁ STÁT DO VEČERA, NEJRADĚJI VŠAK DRUHÉHO DNE. POKUD JE DRUHÝ V NÁDOBĚ JEN ŘÍDKÁ KEJDA , NEMÁ MOUKA DOST LEPKU A TĚSTO SE BUDE ROZVÁŘET. POKUD JE V NÁDOBĚ 2. DEN VELICE HUSTÁ KAŠE,KTERÁ JDE ŠPATNĚ MÍCHAT, JE MOUKA DOBRE POUŽITELNÁ OPRAVDU NA VŠECHNO. JÁ TAKTO TESTOVALA NĚKOLIK DRUHŮ U NÁS PRODÁVANÝCH A JEDINĚ TA BEZ DEKLAROVANÉ VODY BYLA POUŽITELNÁ NA VŠECHNO.JINAK ABYSTE VĚDĚLI, TAK U NÁS PRŠÍ TAKY. JE TO BOHUŽEL KAŽDOROČNÍM PRAVIDLEM, BO V DOMAŽLICÍCH SE KONAJÍ KAŽDOROČNÍ CHODSKÉ SLAVNOSTI A VĚTŠINA AKCÍ SE ODEHRÁVÁ POD ŠIRÝM NEBEM. PRAVIDELNĚ DÉŠŤB USTÁVÁ AŽ V NEDĚLIM ODPOLEDNE, KDY SLAVNOSTI POMALU KONČÍ. UŽ TU V BĚLÉ JSME LETOS 21 LET A ZA TU DOBU JSEM ZAŽILA SNAD JEN DVAKRÁT, ŽE NA CHODSKÉ SLAVNOSTI BYLO PĚKNÉ POČASÍ. MĚJTE B SE DOBŘE, JDU NĚCO DĚLAT.NAKOUKNU ZAS ODPOLEDNE.

  1. LENI, ŽE ZÁLEŽÍ NA MNOŽSTVÍ LEPKU V MOUCE, TO UŽ VÍM, ALE ŽE MŮŽE OBSAHOVAT MOUKA UŽ OD VÝROBCE VODU, TO MĚ ANI VE SNU NENAPADLO 🙁 . DÍKY. POTOM SE NĚKDY DIVÍM, JAK TO, ŽE SE MI TO A TO NEPOVEDLO, KDYŽ MÁM S TÍM JINDY ÚSPĚCH. ŽE ZA TÍM VŠÍM STOJÍ MOUKA A JEJÍ MOMENTÁLNÍ KVALITA MI UŽ KDYSI ŘÍKALA TCHYNĚ, KTERÁ BYLA EXCELENTNÍ KUCHAŘKA-PEKAŘKA.

   1. ALEX, JÁ TAKY ZÍRALA NEVĚŘÍCNĚ, KDYŽ JSEM VZALA PŘEDMĚŘICKOU MOUKU Z TESCA NEBO Z OPENNY A TAM ČETLA, CO MOUKA OBSAHUJE. OPRAVDU JE NA SÁČKU VODA UVEDNÁ.TAKŽE PŘEDMĚŘICKÁ MOUKA KE MNĚ DOMŮ NESMÍ.NĚCO, CO SWE JAK MOUKA TVÁŘÍ, JE HNUS.A Z JINÉHO RANKU JSOU TŘEBA TZV „KŘEHČENÁ MASA,COŽ JE ÚPLNĚ STEJNÝ HNUS A PODVOD. ZKRÁTKLA VÝRIOBCI SWE RYCHLE NAUČILI, JAK POTRAVIÍNÁM PŘIDAT NA HMOTNOSTI. LIDI JSOU HLUPÁCI NEBO TAK POSPÍCHAJÍ, ŽE A POPISKY NEČTOU. JÁ JE ČTU PEČLIVĚ PRÁVĚ KVŮLI CHEMII, VODĚ A VEŠKERÝM PRO MNE NEPŘIJATELNÝM SLOŽKÁM. A ZÍRÁM POKAŽDÉ S VYVALENÝMA OČINA. STAČÍ SI UDĚLAT ČAS ,PŘI NÁKUPU SE ZASTAVIT A POČÍST SI. TO SE FAKRT ČLOVĚK DOZVÍ VĚCI. PAK MU TWPRVE DOJDE PROČ TOTO NEB ONO BYL NEJEDLÝ HNUS MÍSTO VYBRANÉ POCHOUTKY..

    1. ASI JDE O TO, KOLIK TÉ VODY MOUCE JE. vĚŘÍM, ŽE V TĚCH SUPER-HYPERMARKETOVÝCH MOUKÁCH JE JÍ PŘÍLIŠ (ČERT VÍ, JAK TO SKLADUJOU A VŮBEC S TÍM ZACHÁZEJÍ NA DRÁZE OD ZRNA PO PYTLÍK V SÁMOŠCE), ALE ONA NĚJAKÁ ZBYTKOVÁ VODA BUDE V KAŽDÉ MOUCE. VEZMI SI, ŽE SAMO ZRNO PŘI SKLIZNI MÁ NĚJAKOU VLHKOST – LETOS JSME SKLÍZELI PŘI 14-15% VLHKOSTI, COŽ SAMOZŘEJMĚ POSTUPNĚ DALŠÍ VODU ZTRÁCÍ). ONO TOTIŽ DOKONALE SUCHOU VĚC V PODSTATĚ NEMÁTE ŠANCI ZÍSKAT – TEDY POKUD NEJSTĚ NĚKDE NA POUŠTI, KDE JE 0% VODY VE VZDUCHU. A ANI V TÉ POUŠTI BYCH SI NEBYLA ÚPLNĚ JISTÁ. OBSAH VODY V ČEMKOLI ZJISTÍŠ, KDYŽ SI ZVÁŽÍŠ VĚC TAK, JAK JE, POTOM JI NECHÁŠ DOBŘE USUŠIT PŘI 105 C (NAD BODEM VARU) A PŘEVÁŽÍŠ. MOC BYCH SE DIVILA, KDBYS NEZJISTILA, ŽE TAK 2% VODY NAVÁŽÍŠ SKORO VŠUDE VČETNĚ DŘEVA. TAKŽE V TĚCH SUPER-, HYPER- SE ASI JENOM JISTÍ, ABY JIM JI NĚKDO NEHODIL NA HLAVU. A VĚŘÍM, ŽE S PLZEŇSKOU MOUKOU SE DOBŘE ZACHÁZÍ A PAK SE S NÍ DOBŘE VAŘÍ.

     1. JJ, Z DOMOVA MÁM NAUČENO, ŽE CUKROVÍ SE PEČE Z LOŇSKÉ (TJ. SUCHÉ) MOUKY. ABY SÁDLOVÉ KOLÁČKY A TRUBIČKY NEPRASKALY…

      1. LIKO, KDE TU LOŇSKOU MOUKU BEREŠ. U MNE DOMA SE MOUKA „TOČÍ“ STÁLE DOKOLA, TAKŽE BYCGH SI JI OPRAVDU MUISELA NĚKAM DOBŘWE SCHOVAT, COŽ U NÁS JISTÉ STEJNĚ NENÍ. MÁM V BYTĚ ZATÍM STÁLE DOST VLHKO A DOČKÁM SE NOVÉ STŘECHY A ZATEPLENÍ DOMU SNAD AŽ NAPŘESROK. ALE APINA MÁ PRAVDU S VODOU. MYSLÍM SI VŠAK, ŽE POKUD ZROVNA VODU PŘEDMĚŘIČTÍ MLYNÁŘI DWEKLARUJÍ, ASI JI TAM TAKY PŘIDÁVAJÍ.NA JINÉM SÁČKU MOUKYJSWEM TUHLE INFORMACI O VODĚ NEČETLA. A NA PEČENÍ ČEHOKLOLIV PŘEDMĚŘICKÁ MOUKA TAKY NENÍ BŮHVÍJAKÁ VÝHRA. I KDYŽ NEKECÁM A NEVYMÝŠLÍM SI, MÁM SPOČÍTAT 8+5 PODRUHÉ. POPRVNĚ JSEM NESPOČETLA, NAD SWE TREFÍM NYNÍ

       1. DO MOUKY TĚŽKO MŮŽOU VODU PŘIDÁVAT (JO, JAK ŘÍKÁŠ SPRÁVNĚ, KŘEHČENÉ MASO, TO JE ÚPLNĚ JINÁ ZLODĚJNA, TO JDE DOBŘE NAPUSTIT), ALE TIPLA BYCH SI, ŽE BUDE NĚJAKÁ ZRADA VE MLÝNĚ, MOŽNÁ BEROU I MÉNĚ KVALITNÍ OBILÍ (ONO TOTIŽ MUSÍ MÍT NĚJAKÉ KVALITATIVNÍ PARAMETRY – KROMĚ SPRÁVNÉ VLHKOSTI TAKÉ SPRÁVNÝ OBSAH DUSÍKATÝCH LÁTEK – TÍM ODHADUJÍ AMINOKYSELINY, MÉNĚ KVALITNÍ JE VE VÝKUPU SAMOZŘEJMĚ LEVNĚJŠÍ) A NEBO VE SKLADĚ, KDE TA MOUKA VODU ZE VZDUCHU NACHYTÁ SAMOVOLNĚ.

       2. MOUKA NA CUKROVÍ SE PROSTĚ NAKUPOVALA PŘED ŽNĚMA (NEMOHLA BÝT NAMLETÁ Z ČERSTVÉ SKLIZNĚ ALE VYSCHLEJŠÍHO ZRNA) A UKLÁDALA SE V SUCHÉM VĚTRANÉM ŠPAJZU. DNES TO ŘEŠÍM TAK, ŽE MOUKU CHVÍLI NECHÁM NA PLECHU PŘI 50 °C V TROUBĚ PROSCHNOUT, POKUD UŽ POTŘEBUJU TU SUŠŠÍ NA CUKROVÍ.

 23. MOJE MAMINKA TAŠTIČKY Z NUDLOVÉHO TĚSTA TAKÉ VAŘÍVALA A JÁ JSEM JE MĚLA RÁDA S TVAROHOVOU NÁPLNÍ, ASI JAKO TEN ZÁVIN. JÁ SLADKÝ TVAROH MÁM MOC RÁDA, RODINKA UŽ MÉNĚ. TAŠTIČKY NEVAŘÍM A NEJEDLA JSEM JE UŽ HODNĚ DÁVNO

 24. Ještě k tématu – sladká jídla jsou u nás oblíbená a dělám je často. Sama ale jím jen to, čemu neodolám – tedy švestkové nebo meruňkové knedlíky 😛 (ten je olizovací!), ty tvarohové. Díky tomu znám taštičky, ale právě jen z tvarohového těsta. 🙂 Tohle vypadá na zajímavé vylepšení poměrně stálého domácího repertoáru 😀

 25. Brr, úplně jsem se osypala při představě sladkého jídla k obědu. Ani jako dítě mě tato jídla moc neoslovila, byl po nich hned hlad. Občas udělám žemlovku nebo knedlíky, sním pidiporci a na rok mám vystaráno.

  1. IVO, JAKO DĚCKO JSEM BÝVALA FAKT PODVYŽIVENÁ,TUDÍŽ SE MNE SNAŽILI VŠICHNI STÁLE VYKRMOVAT. JAKÝ SLONOHROCH ZE MNE V DOSPĚLOSTI NAROSTL, TO SI JISTĚ NĚKDE NA HADECH NAJDEŠ NA FOTEČKÁCH ZE ZVÍŘETNICKÝCH SRAZŮ. A MASO NEBO ZABIJAČKU JSEM FAKR ODMÍTALA JÍST. BYLO TO NA JÍDWELNÍČKU DENNĚ A LEZLO MI VŠE KRKEM. PROTO BABIČKA RISKOVALA TÁTOVU ZLOBU A ŘEV A VAŘILA I JÍDLA SLADKÁ. VĚTŠINA DĚTÍ A DOSPĚLÝCH NEMUSELA UŽ V DĚTSTVÍ ZÍSKAT TAK SILNÝ ODPOR KE VŠEMU MASITÉMU, JAKÝ SE MÉMU TÁTOVOI PODAŘILO VYTVOŘIT U MNE.

   1. Já jsem na tom opačně: maso jsme za mého dětství měli tak málokdy, že mi chybělo a dneska jsem „masožrout“. Sladká jídla naopak byla hodně často (už jsem zde několikrát psala o své dnešní nechuti k žemlovce!), takže sladká jídla opravdu nemusím. Jen občas dělám cukrářské palačinky, dobré lívance apod., musí na tom být dobrý džem, tvarohová zálivka a šlehačka, sypnuté strouhanou čokoládou……. ale jinak knedlíky s ovocem neee, cokoliv, co se sype opraženou strouhankou, např. nudle nebo bramborové šišk bych nepozřela. Ale miluju škubánky. Sladké se skořicovým cukrem a máslem a pak – opečené se šunkou, sýrem a česnekem. Nejím mák v té mleté podobě, koláče s mákem opravdu neeee, když koláč, tak tvarohový, povidlový nebo s džemem. Se sladkými jídly je to se mnou hodně těžké!

    1. KAROLÍNO, JÁ DNESKA VAŘÍM SIC ŠKUBÁNKY, JELIKOŽ JE JIŘÍ MILUJE A SMÁKEM ZBOŽŇUJE. NAŠE VĚRA MÁK NAOPAK NENÁVIDÍ A JÁ HO NEMOHU KVLI MNOŽSTVÍ SACHARIDŮ, TAKŽE DILEMA JSEM VYŘEŠILA. ŠLUBÁNKY VAŘÍM, NA STŮL K NIM PŘIKLÁDÁM: MLETÝ MÁK PRO JIRKU, SKOŘICI NEBO KAKAO PRO VĚRKU A TAKY STROUHANÝ SÝR PRO MNE. A ZKUS NĚKDY NA ŠKUBÁNKY NADROBIT BRYNZU NEBO TAKY BALKÁNSKÝ SÝR. VĚRKA UŽ JEDNOU DOKONCE VYZKOUŠELA I POSYPKU ZE STROUHANÉHO TVAROHU. K TÉHLE SPECIALITĚ JSEM SE JÁ OSOBNĚ NEDOPRACOVALA. DOBŘE SI PAMATUJI SKUTEČNĚ SRDC ERYVNÉ NÁŘKY SVÉHO STRÝČKA. TETA ŠKUBÁNKY SIC VAŘILA, ALE NA STŮL PUTOVALY PRÁVĚ JEN S TVAROHOVOU POSYPKOU, JELIKOŽ ONA BYLA STEJNĚ TĚŽKOU DIABETIČKOU JAKO JÁ A MÁK NEMOHLA. STRÝČEK VŽDY DOSLOVA SKUČEL A TVRDIL, ŽE S TVAROHEM ŠKUBÁNKY VŮBEC NELZE, JELIKOŽ NELEZOU DO KRKU VŮBEC. ALE TEN SÝREC JE DOBRÝ, TO UŽ JSEM VYZKOUŠELA A APRAKTIKUJU STÁLE.

     1. Ano, když škubánky, tak já teda rozhodně bez máku a sladkého, ale sypu je strouhaným sýrem, i ten balkánský jsem vyzkoušela, Nivu, tvrdý tvaroh…… vše mi chutná, hojně zalité rozpuštěným máslem, aby to „klouzalo“.

     2. Tak pro diabetika jsou daleko horší samotné škubánky než mák, který má pouze 20 % sacharidů, převážně komplexních.

    2. Šišky s mákem, brr, v jídelně jsem je polykala skoro vcelku. Nejlepší sladké jídlo dělala jednou za sto let babička – lívance s borůvkovou pěnou. To jich nasmažila pro celou rodinu a pak to podělila. Ale byly studené…a byl to mls ane hlavní jídlo.

    3. Škubánky opečené se šunkou, sýrem a česnekem – to slyším poprvé. Malý návod by nebyl? (happy) Já si je opékám jako placičky posypané kmínem na dobrém sádle.

     1. Já ráda jíšku, teda škubánky – s měkkým tvarohem (neslazený!) a kyselým mlíkem 🙂
      A opečený placičky dělám taky a jako dítě jsem je milovala s vloženým kolečkem šunkovýho salámu mezi dvěma placičkama :*

      1. Já jsem je dřív jedla jedině na sladko s mákem nebo tvarohem posypané cukrem + máslo. Ale teď je mám nejraději opečené. A kombinace „nahatých“ i opečených škubánků se zeleninou a gril. kuřetem je taky ňam. :p

     2. Je to víc než jednoduché: nasekám šunku najemno a smíchám se třeným česnekem případně i nějakými bylinkami. Pak utvořím tenké placičky a plním – placička, na ní směs šunky a další placička. Zamáčknu okraje takové „kapsy“ a dám smažit na rozpuštěné sádlo. Horké sypnu strouhaným sýrem a podávám. Je to moc dobré.

 26. Ahoj všichni !
  Týden jsem byla mimo,tak dočítám – bezvadný psí týden (y) !
  LENKO, TVÉ RECEPTY JSOU JAKO VŽDY SUPER,MŇAM (WAVE) .Všem oslavenkyním tohoto týdne přeju všechno nej (rose1) (inlove)

  1. FALLOWO, TY TOHLE UČITĚ MUSÍŠ ZNÁT TAKY. SPÍŠ JSI UŽ ZAPOMNĚLA.JÁ ZÁVIN BUDU VAŘIT UŽ NA STŘEDU, BO SE K NÁM KONEČNĚ DOVALÍ NAŠE TĚHUJE VĚRKA . ALE CO DÁM K OBĚDU TOMU JEJÍMU MASOŽROUTOVI, KTERÝ STEJNĚ JAKO IVA NEPOVAŽUJE BEZMASÝ A SLADKÝ OBĚD ZA JÍDLO, TO ZATÍM NETUŠÍM. ASI UDĚLÁM TĚSTA VÍC A K ZÁVINU JEŠTĚ VYTVOŘÍM TAŠKY MASOVÉ, ABY SE VLK NAŽ… A BYKLA SPOKOJENOST OBOUSTRANNÁ. MŮJ JIŘÍ SLADKÁ JÍDLA MIJUJE A I PREFERUJE, ALE NYNÍ MÁ SVŮLU. UŽ JE VAŘÍM JEN SPORADICKY., BO SE ZE MĚ ČASEM STALA TĚŽKÁ A NA INZULÍNU ZÁVISLÁ DIABETIČKA A NECHCI DRÁŽDIT CUKROVKOVOU KOBRU BOSOU NOHOU.

 27. Všem Alená, Alenkám, Vavískovi, Alče, Abyt, Aleně s Maxem a všem ostatním Alenám přeju všechno nej (f) a navzdory dešti krásný slavností den (inlove) (rose1) (party) (d) (dance)

  1. Jů, tady je Alen! A jak jsou prima!
   Tak všem jim a všem dalším, co něco slaví (že by i Bikiře?) posílám přání všeho nejkrásnějšího, radost, pohodu a hlavně zdraví, zdraví, zdraví.
   (Vidím, že to teda nemusí být přáníčko jen pro lidi 😀 )
   Ale Bikirka by určitě neocenila tuhle fotečku, co vám, drahé zvířetnice, posílám:
   http://www.astro.cz/apod/ap110813.html

 28. Tady taky prší. Na hody nic moc. A tak bude součástí kroje pláštěnka- průhledná tenká pelerína, aby ty kroje byly vidět.

 29. Děkuju vám všem za přání k svátku. :* Mám tady tchýňku, tak jen v letu mávám a přeju všem krásný den! (h)

  1. AKDEN, MÁŠ TO TROCHU ZB RUKY, ALE ZVU TĚ. A MÁM DOMÁCÍ, VLASTNORUČNĚ ZHOTOVENÝ POVIDLÍ

 30. JEMINE, lENKO….POVIDLOVÝ TAŠTIČKY! JAK DLOUHO UŽ NA NĚ MYSLÍM (clap) . ¨TAK TY ZKUÍM HODNĚ BRZO (VĚČNÁ ŠKODA, ŽE DOMŮ JEDEME AŽ V NEDĚLI, ZKUSILA BYCH HNED). (y)

  1. ZANO, PÍŠU TO PODRUÉ,JELIKOŽ NEUMÍM SČÍTAT. PROSÍM NA KOVÁŘSKÉ FOŤ, JELIKOŽ TO JE OBLAST MÝCH DĚTSKÝCH VZPOMÍNEK, KDY TAM JEŠTĚ YLY NÁDHERNĚ ZELENÉ LESY SE SPOUSTOU BORŮVEK A JINÝCH LESNÍCH DOBRŮTEK.JSEM VELICE ZVĚDAVÁ NA TO, JAK VYPADÁ PŘÍRODA KOLEM VEJPRT, VÝSLUNÍ A KOVÁŘSKÉ DNESKA. SLYŠELA JSEM TAKY ŽE OCHRANÁŘI I LESÁCI NECHALI ZDEVASTOVANOU PŘÍRODU DĚLAT, CO UMÍ.PRÝ ZUBOŽENÝ ZBYTEK LESA POUHÝCH SUCHÝCH PAHÝLŮ STROMŮ KRÁSNĚ OBROSTL. UŽ JSEM VTÉHEL OBLASTI NEBYLA SPOUSTY LET. NAPOSLDE, KDYŽ JSEM TAM POBÝVALA, BYLO MI CCA 5.V SAMOTNÉ KIOVÁŘSKÉ BÝVALA NA TEHDEJŠÍ DOBU KRÁSNÁ ZAHRADA.PRO DOSPĚLÉ SICE PLNÁ KÝČŮ, ALE PRO NÁS DĚTI OKOUZLUJÍCÍ POHÁDKOVÉ KRÁLOVSTVÍ MEZI SAMÝMI KVĚTINAMI. UVNITŘ TÉHLE ZAHRADY JEZDILA DOKOLA MALIČKÁ PIDI LANOVČIČKA. BYLA PATRNĚ NA POHON VODNÍM MLÝNKEM,NE PATRNĚ BATERIEMI NEBO´T FUNGOVALA P NEPŘETŽITĚ A CELÉ DNY OD RÁNA DO VEČERA.U TÉHLE ZAHRÁDKY JSEM DOKÁHZALA STRÁVIT HODNĚ ČASU A NIKDY SE MI NEOKOUKALA. JE TAKY VELIKÁ ŠKODA, ŽE SPOUSTA ŽELEZNIČNÍCH TRATÍ VKRUŠNÝCH , ALE NEJEN V KRUŠNÝCH, HORÁCH JE UŽ ZRUŠENA. TAKOVÁ JÍZDA V ZIMĚ, VE STAŘIČKÉM VLÁČKU S DŘEVĚNÝMI LAVICEMI A S ROZTOPENÝMI KAMNY UPROSTŘED VAGÓNKU , TAŽENÝM PARNÍ LOKOMOTIVOU BYLA VELKÝM DOBRODRUŽSTVÍM. V DUBÍ SE PŘEPŘÁHLO A PAK UŽ SE JELO SMĚR HROB A MOLDAVA. A TRAŤ NA VELPRTY BYLA TAKY MOC PĚKNÁ. VLÁČEK SE PLAZIL POMALINKU A BYLO NAČ KOUKAT. TOHLE VŠE JE DNES DÁVNÁ MINULOST. VLÁČEK DO VEJPRT NAHRADILY AUTOBUSY A ROMANTIKA JE V PR… ŠKODA JE, ŽE VÁM V KRUŠNÝCH TAK LIJE.CESTA Z ŮBOŽÁKU“ DO KOVÁŘSKÉ JE SICE DELŠÍ, ALE VÁM, POLYKAČŮM KILOMETRŮ,BY DLOUHÁ NEPŘIŠLA. A PODÍVALI JSTE SE NA TEN NÁDHERNÝ LESNÍ HŘBITOV VE VEJPRTECH. NEVÍM UŽ, KDO MI TENHLE MAIL POSÍLAL, ALE MYSLÍM, ŽE TO BYL MEDVÍDEK PÚ. TEN HŘBITŮVEK JE FAKRT NÁDHERNÝ, JEN JÁ SI NEPAMATUJU PŘESNĚ, ZDA HO OPRAVDU NAJSDEŠ V TĚCH VEJPRTECH. JE TO MOC DLOUHO, CO JSEM HO DOSTALA.A MEDVÍDEK NENÍ, ABY POTVRDIL NEB VYVRÁTIL MÉ ÚVAHY. MĚJTE SWE KRÁSNĚ.

   1. LENKO, TAK BOHUŽEL…KOVÁŘSKÁ NEBYLA. LILO TAK UKRUTNĚ, ŽE JSME TO VZDALI (n) . ALE VZHLEDEM K TOMU, ŽE FRANTA MOC CHCE VIDĚT TO MUZEUM, TAK SE TAM ZŘEJMĚ ČASEM VYPRAVÍME EXTRA, TAK FOTKY SNAD BUDOU.

 31. Připichuju pod mlsky přání sváteční soboty Vaví i dalším Alčám (rose1)
  a mimo záznam hlásím, že Bikirka měla včera 16 a dnes odpoledne bude mít oslavu. Až bude foto dortu, přinesu, ale gratulaci taky můžete mít společnou…
  http://jdem.cz/qk3k5

   1. Alenky (call) malenky, taky vše nejlepší k svátku přeji a třeba trochu sluníčka (sun) (sun) (sun)

  1. Vave (rose1) , Alena s Maxem (rose1) , Alča (rose1) , Abyt (rose1) …určitě jsem ještě na někoho zapomněla (blush) ….děvčata, ať vám sluníčko svítí na oslavu (sun) .
   Hodně radosti, zdraví a štěstí (h)

 32. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jo jo – oblíbená jídla… taky jsme na včerejší večer vařila hustou bramborovou polívku, protože jsem věděla, že ji Vilík má tuze rád. Nezklamal… 😛

  Betka má klidový režim, my půjdeme do ZOO. Drobná komplikace nastala – opět co??? (rain)

  1. Myslíš takový to jako tady (rain) ? My máme na dnes naplánovnou Kovářskou(muzeum leecké bitvy), je to odsud trochu z ruky, tak doufám, že nebude lejt furt (jako v noci). Teď je tam teda jen šeredně šedo, morko a mlhavo (tmi)
   A zítra jedeme domů, tralala (clap)

   1. LENKO, TÁÁŠTIČKÝÝÝ S POVIDLÍÍÍM, ACHICH OUVEJ, TY JÁ MOC RÁDA! VŠECHNA SLADKÁ JÍDLA MÁM RÁDA, MOJE BABIČKA JE TAKÉ VAŘÍVALA. BYLA BĚŽNOU SOUČÁSTÍ JÍDELNÍČKU VEDLE ZELENINY A MASA. MŮJ TATÍNEK SE JIM NEBRÁNIL MILOVAL JE TAKÉ. MŮJ MUŽ JE BUCHTOŽROUT A NEJVĚTŠÍ RADOST MU UDĚLÁM S BRAMBOROVÝMI PLACKAMI S POVIDLÍM (chuckle) . NUDLOVÉ TĚSTO MNE ZAUJALO, NEMUSELO BY SE TAK „OSLIZNOUT“.

    1. OMLOUVÁM SE ZA ZMATEK, TO MĚLO BÝT SAMOSTATNĚ NAHOŘE. ZANĚ JSEM CHTĚLA NAPSAT, ŽE JE OBDIVUJI, V TAKOVÉM POČASÍ SE DOVOLOVAT, JISTĚ SE UŽ TĚŠÍŠ NA POHODLNÉ DOMA.
     XERXOVOU POTĚŠÍM, JSEM NA JEDNÉ LODI, U BRNA TÉŽ (rain) A HODNĚ.

  1. I TY,BRUTE? VLASTNĚ RPUTI.DLOUHO JSEM PŘEMÝŠLELA, JAKÝ RECEPT VYBRAT ZEŠ SVÉHO RPERTOIRU, KDYŽ DEDE POPICHOVALA SVÝM STARŠÍM MLSOTNÍKEM. VELIKÉ SPOUSTY JSEM NA UŽ PŮVODNÍM ZVÍŘETNÍKU UVEŘEJNILA, TAKŽE ZBYLA JEN SLADKÁ INSPIRACE.ALE JÁ JI UŽ NEJÍM-VIZ VÝŠ NEBO NÍŽ. CUKROVKA K NIM NEJDE.

 33. Tak to jsou ty správné babičkovské recepty, vyzkoušené a dětmi milované. A ten vařený závin… o něm jsem ještě neslyšela, ale vypadá to velmi chutně! Děkuji za inspiraci.

  1. LIKO,JÁ TAHLE JÍDLA V DĚTSTVÍ MILOVALA, JELIKOŽ U NÁS DOMA BYLA DENNĚ NA STOJE MASOVÁ FLÁKOTA. TO BY LEZLO UŠIMA I ZAVILÝM MASOŽRAVCŮM, KE KTERÝM JÁ NIKDY NEPATŘILA.

   1. LENKO, MÁM PRO TEBE S TÍM MASEM POCHOPENÍ, I KDYŽ VEGETARIÁN NEJSEM. MNĚ STAČILO, KDYŽ JSEM SE JAKO DÍTĚ ZÚČASTNILA ZABIJAČKOVÉHO DNE U STAŘÍČKŮ. MASTNÉ PUCHY MI STRAŠNĚ VADILY A VADÍ DO DNEŠKA. TEHDY JSEM BABIČCE CHODILA CELÝ DEN NA „PRSTKY“ (JEDNODUCHÉ KOLÁČE S POSYPÁTKEM) A DYNDALA SUCHÝ (VÝTEČNÝ) CHLEBA. KUS JITRNICE JSEM MOHLA POZŘÍT AŽ ZA PÁR DNÍ.

 34. Milá Lenko, oba recepty vypadají lákavě, hlavně ty taštičky. Štrůdl v utěrce jsem nikdy nedělala, asi my chyběla odvaha – obava, že se těsto (s náplní) ve vodě rozblemcá. Ale když ty to máš léty vyzkoušené, možná se jednou odvážím i já. Zato ty povidlové taštičky vyzkouším určitě – milujeme povidla, obzvláště můj choť, tak ho jimi jednou překvapím. Když jsme jeden čas bydleli ve Švábsku, velice jsme si oblíbili jejich specialitu „Maultaschen“ (taštičky do pusy). Já jsem si je často dávala v restauraci, většinou byly plněné mletým masem, někdy uvařené a pak opražené na másle. Měla jsem na ně dokonce recpet, ale dokud v Německu, byla jsem líná si je doma udělat – proč také, mohla jsem si na ně zajít kdykoliv do rest. a bylo možné je běžně koupit mražené(stejně jako další oblíbené jídlo – Spaetzle). Milujeme i italské ravioli a na ně jsem si dokonce kdysi koupila vykrajovátko. Ty jsem alespoň jednou vyzkoušela, pak jsem je raději kupovala. Teď jsi ve mě ale probudila „spící chutě“ a taštičky určitě zkusím – když budu líná krájet čtverečky, použiji vykrajovátko na ravioli (mám dokonce dvě velikosti)

  Všem přeji krásný víkend u nás bude zase vedro na padnutí. Dneska jsem sbírala borovicové šišky, které během silného lijáku před dvěma dny doslova pršely z našich dvou vysokých stromů před domem (a ještě jich tam spousty zůstaly). Manžel potřeboval posekat trávník, takže šišky musely zmizet. Bohužel tenhle druh borovice má šišky pichlavé, každý koneček „lístku šišky“ (či jak se to jmenuje) má ostrou špičičku a sbírání je hrůza. V kožených rukavicích na to nemám správný cit, poberu tak dvě tři, zatímco v ruce o něco víc. A hráběmi to také nešlo, právě ty ostré špičky zadrhávaly v trávě. Byly jich tam dvě pořádné hromady. Divím se, že po té práci ze mně ještě něco zbylo,odkapávalo ze mne jako z tající Sněhurky.

  1. Maričko, kdyby tak bylo možný to zprůměrovat…tady bude tak dvanáct :S . A už zas leje (rain) .

   1. MARIČKO A LIDI EMERICKÝ, SEM S TROŠKOU TEPLA PROSÍM. TADY LIJE A PRŠÍ. SICE JE VENKU PRÁDELNA, ALE DOST UŽ BYLO DEŠTĚ. VŠECHNO JE DOSLOVA NADITÉ VODOU. UŽ ZAS MUSÍM HLOUBIT ODTOKOVÉ STRUŽKY, ABYCH NEMĚLA MÍSTO ZAHRÁDKY JEZERO. A TO JIŘÍ NEDÁVNO STRUŽKY ZAHRÁBL V BLÁHOVÉ NADĚJI, ŽE LÍT PŘESTANE. NO, NEUSTALO NIC A MNĚ ZAČALA PLESNIVĚT NEZRALÁ RAJČÁTKA. JE MI TO VELICE LÍTO. SKORO VŠECHNY PRÁCE S PĚSTOVÁNÍM ZE SEMÍNEK PŘIJDE PATRNĚ NAZMAR.JEN HNUSNÝM SLIMÁKŮM SE TOHLE POČASÍ NÁRAMNĚ LÍBÍ. MNOŽEJ SE GEOMETRICKOU ŘADOU,JSOU ČÍMDÁL HLADOVĚJŠÍ A VŮBEC NEUBÝVAJÍ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN