VETERINÁŘ VE SLUŽBÁCH STÁTU: Filozofické úvahy (1)

Moc děkuji za všechna ocenění, kterými jste reagovali na mé články. Nejsem si zcela jista, zda jsou oprávněná, ale na duši pohladí. Naše práce je opravdu hodně pestrá, ale občas nevděčná  — nakonec, která ne? 🙂

 

Snažím se pracovat podle slibu osoby, která dle nařízení č. 106/1939 Sb. měla dozorovat činnosti se zvířaty: „Slibuji na svou čest a svědomí, že dozor nad dodržováním předpisů o ochraně zvířat proti týrání, jímž jsem byl pověřen, budu v obvodu mi přikázaném vykonávati s největší svědomitostí a nestranností a s náležitou rozšafností, že nepřekročím meze svého oprávnění a že budu přesně dbáti pokynů daných mi v instrukci nebo jinak úřadem.“

Bohužel rozšafnosti se mi občas nedostává, tak si v rámci snahy o pozitivní myšlení říkám: „Na životě miluji zejména tu rozmanitost… Každý den mě naštve někdo jiný“.

Také ne vždy souhlasím s instrukcemi danými úřadem. Většinou mi v nich něco chybí, jindy však přebývá. Jako příklad bych uvedla: Stále je u nás povoleno vazné ustájení skotu. Ale je zakázáno přivázat tele do půl roku stáří. Každý řekne – to je rozumné, ať si tele užije svobody. Ale je to tak opravdu? Pokud přivážeme půlroční tele, čtrnáct dnů se škrtí, zamotává, trápí. Pokud má být přivázané, myslím si, že je lepší ho přivázat hned, protože jako jednodenní, dvoudenní si okamžitě zvykne. Klidně se pak může pouštět, nechá se zas chytit. 

Možná zakázat vazné ustájení úplně? Je to proveditelné, je to kontrolovatelné? Třeba k dojení je třeba vždy zvíře nějakým způsobem fixovat. A je vazné ustájení opravdu tak špatné? Souhlasím s tím, že je kravám určitě lépe na pastvě, než celý život uvázaným ve stáji, jenže… ve stáji mají zaručenou, trvalou veterinární péči. Nestane se, že za vámi přijde chovatel, že našel krávu ve křoví, že nemůže porodit a vy zjistíte, že rodí už alespoň tři dny. Plod samozřejmě již rozkládající se, matka ve velmi špatném stavu. Pokud se léčba podaří, nedokončí se, protože jakmile krávě její stav dovolí, aby se zvedla, zmizí vám v dáli. Stále samozřejmě záleží na lidech.

Jsou chovatelé, kteří správně, jak vyžaduje zákon, mají fixační uličku a klec, každý den za zvířaty chodí, krmí je z ruky. Ale v případě, že si zvíře na pastvě například poraní oko, je tu problém. Ve stáji můžete dobře farmakologicky zasáhnout – řešit zánět, tlumit bolest, ale na pastvině? Jednou ji do fixační uličky zaženete, ale takové oko chce ošetřovat třikrát, pětkrát denně a to jde opravdu jen stěží. Obávám se, že kráva s hnisajícím okem musí hrozně trpět, sama ovšem skutečně dobré řešení nevidím a chovatel obvykle řekne –“To je příroda“. Bohužel ze dvou různých mínění vítězí vždy spíše to hlučnější.

Ovšem tady jsme každý na druhé straně barikády, dá se ledacos pochopit. Horší je, když se do vás pustí lidé, kteří by měli být vašimi spojenci – členové různých ochranářských organizací. A musím říct, že prozatím byl jejich slovník daleko horší než slovník kontrolovaných subjektů. Jeden ze sporů se točí okolo patnáctiletého belgického ovčáka, který silně kulhal na pravou přední. Autorky podnětu tvrdily, že pes byl sražen autem, jako důkaz zaslali rok staré! video, kde se pes potuluje po zahradě a opravdu hodně kulhá.

Chovatel na podnět KVS navštívil soukromého veterinárního lékaře, který ve správě uvedl, že pes má pokročilou artritidu loketního kloubu, rentgenologicky nelze vyloučit osteosarkom, o podezření na zranění ani slovo. Po čtrnácti dnech se pes již nemohl sám zvednout a chovatel (vesnický hospodář) ho nechal utratit. To ale opět zvedlo vlnu odporu, autorky podnětu požadují potrestání chovatele za to, že veterináře nenavštívil dřív. Chovatel ale tvrdí něco jiného a my jeho vinu musíme prokázat. 

Jenže – běžný chovatel nemá vůbec žádnou povinnost uchovávat platební příkazy od soukromého veterinárního lékaře. Upřímně si myslím, že pokud se belgický ovčák dožil patnácti let, buď se jednalo o výjimečně odolného jedince, nebo bylo o něj dobře postaráno. Tentýž chovatel má druhého psa, sedmiletého německého ovčáka v kotci. Okamžitě se pozornost zaměřila na tohoto psa – je pořád zavřený, vyhublý, bez vody, miska na žrádlo špinavá, že by se z ní ani čuně nenažralo.

Jenže pes je v průměrné výživné kondici, kotec v době několika kontrol vyčištěný, bez trusu. Není nakázáno, aby pes měl napájecí vodu trvale k dispozici. Samozřejmě, že je to tak lepší, ale ani my nemáme vždy k dispozici pití. Myslím, že každý veterinář pozná dehydratované zvíře, nehledě na to, že nedostatek napájecí vody se odrazí na výživném stavu velmi rychle. Výsledek? Jsme nesvéprávní blbci, co by měli vrátit diplom, blábolíme nesmysly. A to jen proto, že se musíme držet zákonných norem a také váháme, kde je pravda.

Přestože sama jsem měla doma starého německého ovčáka, který se poslední dva roky života nemohl samostatně postavit. Naštěstí jsme bydleli v přízemním domku, mohla jsem ho s pomocí vyvádět, na zahrádce venčit a znovu s pomocí zavádět domů. Bolest neprojevoval, radost z naší přítomnosti měl, občas jsme ho naložili do auta a provezli okolo domu, protože hrozně miloval výlety autem. Všichni mi říkali, že už ho mám utratit. Neudělala jsem to. Dnes už bych to asi udělala. Ale nevím.

Myslím na to často. Můj nynější starý pes je už po druhé mrtvici. Tři dny po té druhé se nemohl postavit, krmit jsem ho musela z ruky, dalších čtrnáct dní velmi často padal. Občas se hrůzně „rozsekal“. Dnes už zas běhá, jen mu zůstalo šikmé držení hlavy a mírné problémy s rovnováhou. Až přijde třetí mozková příhoda, jak poznám, že to už nezvládne a je čas pro tu poslední službu? Věřit všemu je stejná chyba jako nevěřit ničemu.

 

 

Aktualizováno: 11.8.2011 — 00:06

133 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. ,,nevázané“ ustájení skotu nemusí vždy dobře skončit, viz kráva Yvon. Jsem zvědav, jestli se ji vůbec někdy podaří chytit.

 1. Jen jsem nakoukla, než se vrátím do pelechu. Dneska jsem tam strávila celý den (s výjimkou kontroly u lékaře) a dovolím si trošku poprosit o palečky. Nějak mě zlobí trávení k tomu mám trochu teplotu a křeče v břiše. Zatím to není nijak kritické, ale byla bych nerada, kdyby se to moc rozjelo. Nerada bych, aby mi Rysinku (mimochodem, měla by mít dneska svátek 😉 ) z břicha vyhnala střevní chřipka, nebo něco podobného. Radši pomaleji, v klidu a hlavně bez komplikací.
  A protože jsem zhlídla pár posledních příspěvků, tak na oplátku myslím na kosatku Betku, ať to není nic vážného. Třeba si na schodech opravdu jen trocu natloukla a teď se bojí. Koneckonců, schody přece původně ráda neměla.

  1. Milá Karakal, moc držím púalce, aby to rychle přešlo. Nám doma poletuje podobný bacil, takže mám pochopení 😛 Hlavně ať Rysinka nespěchá a dorazíte ke konci srpna ještě jako dvě v jedné (inlove)

  2. Karakal, držím palce, aby si Rysinka ještě počkala, v tvém břiše vychutnala odměřený čas až do posledního dne a pak se vykulila rychle a zdravá.

  3. Taky je u nás bacil, pobolívání břicha, pocit na chcípnutí, u mě vylepšený bolestí v krku a chrapotem- netypicky letní… tak ať to Rysinka ještě chvilku vydrží 🙂

 2. Xerxová, Betka je tedy akční. Nech to zatím být, klidový režim (žádných 20 km, ale jen 10 😛 ). Snaž se,aby nenamokla na záda, nu a časem se ukáže, jestli si ty schody rozmyslí nebo ne.

 3. OT – víceméně náhodou jsem našla v komentářích pod Apinou z 2.8. tuto prosbu:

  ilona p. napsal:
  9.8.2011 v 19:42
  dobrý den, nevím kam to napsat, snad mi tady někdo poradí, mám dva kocourky, které někdo vyhodil, sotva otvírali oči, prožili hodně utrpení, vypěstovala jsem z nich dva krásné fešáky, jsou nesmírně vděční a mazliví, ale jak dospívají, tak by chtěli žít …
  nevíte o někom, kdo by hledal opravdu jen vážně a jen do dobrých rukou ? chápu, že nabídky překonávají poptávky, ale třeba je někdo zrovna tady, kdo by to pochopil, děkuji velmi za přečtení a za ten kousek prostoru.
  ***
  Vím, že Krakonoš sháněl kamaráda, a možná i někdo další, tak aby to nezapadlo.

 4. Xerxová, teprve nyní jsem se dostala na Zvířetník a celkem jsem se vyděsila zprávám o Betce. Dovedu si představit jak Ti je, vím naprosto jistě, že ji máš, perfektně odkoukanou a víš (a vím to i já), že nemáš vidiny. Jsem přesvědčena, že to nebude nic vážného, když normálně běhá, ale jaksi neuzvedne zadek (na víc zvednutí po sobě, do delších schodů). Bude to páteř, jak píšeš. Mohla se nachladit v chladném deštivém počasí. Nám stímhle pomohl už začátkem července náš společný známý pan doktor. Klérka má tři obstřiky tentokrát od hrudní páteře, po bederní. Do schodů sice dál nechodí, nejde jí to (ale je už o dost starší než Betka) má zákaz od p.doktora chodit schody , ale ona nesmí chodit schody ani dolů, i když to jí jde bezvadně. Nahoře u ložnic páneček udělal ke schodišti branku, aby sama ráno nesbíhala dolů a večer ji nosíme. U vás to, pravda, s nošením moc nejde 😉 , ale ty jistě něco vymyslíš. Věřím, že tato situace je pro vás dočasná. Schody fakt nee. Klérka pookřála a po zahradě běhá jako čamrda. Také jsme ji nachladili na Vysočině začátkem června. Vlhko,zmokla, těsně po osříhání a průšvih byl na světě. Pan doktor kroutil Klérce všema kloubama, konstatoval, že jí sice vržou (stáří), ale od toho ty problémy být nemohou. Potom sáhl na páteř a byl doma. Běžte k veterináři, uvidíš, pomůže jí. Je mladá a ve výborné pohybové kondici (flex) . Držíííím (y) a myslím na Vás.

  1. Píchnu se pod Alex. Taky si myslím, že když se Ti u Betky něco nezdá, že prostě něco v pořádku není. Skoro bych taky sázela na záda. Možná bys měla dnes spát dole, aby Betka neměla nutkání chodit po schodech. Přikryj jí a zkus trochu držet v teple a jestli se Ti nebude zdát zítra, zkus drveta, přece jen je víkend před námi.
   Držím palce, aby to nebylo nic vážného. Betynka je má oblíbená (bat) 🙂 (h) .

   1. právě jsme se vrátily z klidové procházky (tmi) – po vypuštění z vodítka vyletěla jak střela – vyběhla do kamenité stráně, zase tryskem seběhla, přepadla mě, přiškrtila na vodítku (mě – nosím ho kolem krku… ) – celou hodinu nechápala, proč jdu tak pomalu (vyhlásila jsem klidový režim, tak jsem ho důsledně dodržovala), lítala sem a tam. U silničky (kde musela na vodítko) táhla jak kůň – prostě venku se chovala zcela standardně praštěně. Tam nic špatného nevidím. A v obřích černých bahnitých kalužích „lovila“ žábu – skákala všema čtyřma najednou – byla zabahněná i mezi ušima …
    Protože to s těmi schody jsme v minulosti v trochu menší míře již zažili, a odeznělo to samo… necháme jí trošku volnější režim (ona se stejně moc uklidnit nedá – ale dvacetikilometrové Jizerky nebudou) a uvidíme. Pokud budou potíže přetrvávat – přejdeme na lepší kloubní výživu a uvidíme.
    Doufám, že to v prvním kroku bude stačit… (nod) Musí (nod)
    Do auta jsem jí pomohla (ale to dělám často). Po návratu venkovní schody vyběhla hravě. Ale nohoru se nedere.

    Ale na schodech jí vadí jen ten začátek – jakmile chytne krokosled a rozejde se, tak už problém nemá – pak už hravě rychle a bez jakéhokoliv kulhání vyleze až nahoru. Jen ten start…

    1. Xerxová, tak to na mne spíš dělá dojem, že chtěla vyběhnout nahoru a na těch prvních schodech uklouzla a nabila si čumec. Takže to asi bude psychické, vzhledem k tomu, že nic zřejmě nebolí. To bude dobré, myslím!

     1. Muhehe, Xerxová (y) (inlove) , podle popisu to na vážně nemocného psa fakt nevypadá. Rpuť má nejspíš pravdu, asi (bat) na schodech uklouzla, možná se i jen vyděsila, možná doopravdy bouchla, prostě je to jen v hlavě. Asi postačí, když schody několikrát za sebou Betku „neousnou“ a bude dobře. (nod)
      Držím palce. (y)

    2. Nám toto občas dělá Aira, tedy ne do schodů, ale do auta. Najednou se rozhodne, že tam nevyskočí a musíme jí zvednout zadek, nic jí nebolí, jen si, z pro nás neznámých důvodů, postaví hlavu, že ne a ne.

    3. Mám velkou radost z akční Kosatky a s úlevou se kloním k tomu, že ty blbý schody prostě nemá ráda a v těchto dnech asi vypadají zuřivěji než obvykle 😀
     Já budu vyděšená příští týden – v úterý jde Berry na kastraci. Náš společně známý pan doktor mi řekl, když jsem kvílela, že mám strach strkat zdravého psa pod nůž, že a) zdravá není, má imunitní problém, jinak by se jí neprobudil demodex, b) pokud má kastrací projít, tak to musíme stihnout před druhým háráním, aby ji to aspoň ochránilo před rakovinou. Tak do toho jdeme, ale vůbec se netěšim 🙁 Jen doufám, že bude do Setkání v pořádku…

     1. to zvládnete (nod) Můj názor na kastraci znáš (shake) , ale v případě demodexáka není co řešit, prostě kastrace ano (nod) . Do Podmitrova bude o.k. Určitě. Musí. (inlove)

      Beta už je v posteli. Sice startovala schody asi 4x … ale proti včerejšku a předvčerejšku paráda. A to jsem se bála, že po té „procházce“ a následném poležení v pelíšku vytuhne a nepůjde to.

      1. Páni, člověk chvíli není na příjmu a vy hned takhle. Tak držím a doufám, že to je hlava…silně to tak vyypadá (inlove)

     2. Jo, to už bude dobrá. Já jsem na konci rekonvalescence spíš měla problém udržet psici v klidu, a to první tři dny po operaci předváděla celému světu, že žádná čubinka netrpěla tolik, co ona!

     3. Já bych měla docela strach, z toho, že bude mít problémy s inkontinencí. Sousedi nechali kastrovat fenu a dost s tím bojují 🙁

      1. Na to jsem se taky ptala, ale řekli mi, že potíže má po kastraci 1-5 % fen – každý doktor měl trochu jiné údaje. Kdyby Berry neměla demodexe, asi bych se k tomu rozhodovala těžko, ale takhle nemáme na vybranou. Ostatně nejen kvůli ní a štěňatům, ale oficiálně (co jsem si přečetla na netu) by se v čistokrevném chovu na fenkách s prokázaným demodexem chovat nemělo vůbec. Výjimku by mohla tvořit juvenilní forma, se kterou by si štěně poradilo samo, ale to nebyl Berryin případ – ona to dostala až během falešné březosti po hárání. A riskovat, že se to po každém hárání může vrátit a pravděpodobně ne už v lokalizované formě, to si na triko nevezmu. On je to doopravdy hnusný parazit a když si vygooglíš obrázky postižených psů, tak pochopíš. Tak to musím risknout. Jde na kliniku do Hradce (vet Ekr), tak to snad zvládnou dobře.

       1. Jé, Ekr, to je náš oficiální posuzovatel DKK. Už jsme u něj dvakrát byli, jeli jsme tu dálku s Fleur a pak s Ellie, obě mají chovné nohy. S Airou se nám nechtělo a v Olomouci nás zviklali, ať to ani neposíláme k vyhodnocení(už jsem psala) a já pořád přemýšlím, jestli jsme přeci jen neměli jet do toho Hradce. S tou inkontinencí to vet našim sousedům taky tvrdil 🙁 , dopadli jak dopadli. Ale když není zbytí, tak co se dá dělat.

 5. Milá Xerxová, nějak si nemyslím, že bys měla vidiny, na to máš Betku moc dobře odpozorovanou. Nohy, klouby a páteř hlídáš pořád… a co takhle hlava? Nemůže se jí z něčeho motat hlava? Nemá nějaké zažívací problémy, není třeba spavější? Přemýšlím o tom, jak byla bloodhoundice Cilka unavená a pak rafla Berry, a potom se ukázalo, že má potíže se slinivkou. Podle veterináře jí bylo jako kdyby měla kocovinu. A tak mě napadlo, jestli se z něčeho nemůže motat hlava i Betce… Rozhodně držím palce a čekám na zprávy (inlove)

  1. na hlavu to nevidím… To by nemlátila vražděnými polštářky kolem sebe, neházela hadrovým velemíčem po zahradě, nepřepadávala by mě ze zálohy. Ona se opravdu tváří děsně aktivně. Až na ty schody… A ty jí trápí, je vidět, jak je nešťastná…

 6. Možná bych to neměl dělat, ale přiznávám zde, že veterinářku, která zde publikuje pod jménem Fuky, už nějakou dobu znám. A mohu říci, že to, co píše, nejsou výmysly ani fráze. Paní doktorka má krásný poměr ke zvířatům, a o některé stárnoucí a bezmocné se vzorně starala a nejspíše ještě stará. Což není, ujišťuji zcela upřímně, její jediná zásluha a dobrá vlastnost. Přeji jí úspěch a co nejméně potíží…

 7. Xerxová,určite máš len vidiny.Zvykla som si na Betku,jej denníček.,to Kosatka je pre ňu aristokratický prídomek ,patri to k nej,držím všetky palce.
  Nakukla som len na skok,chcem zablahoželať všetkým Zuzkám a keby som zabudla tak i zajtrajším Klárkam.Fakt ma mrzí tá Betka.Nemám ani chuť čítať všetky diskusie,možno by ste ju mohli pár dní od schodov oslobodiť/ako mňa na telocviku/

  1. já bych ji osvobodila… ale ona kvílí pod schody, že musí jít do ložnice spinkat… Že ty tři velepelechy dole jí nestačí. Zajímavé je, že když je bouřka, tak jde spát dolů…

   1. No Betka asi není pejsek, který se dá vzít do náručí a vynést do schodů. (nikdy by mě nenapadlo, že pes může vážit víc než já, zvlášť když vypadá tak elegantně jako Betka) O to víc držím palce (h)

 8. nějak se mi nezdá Betka… Doufám, že mám jen „vidiny“ … ale bojím se bojím, že něco není úplně v pořádku. Už druhý den bojkotuje schody. Ona je tedy bojkotuje celý život… ale nyní tak nějak důsledněji. Večer na nich prostě nemůže najít „krokosled“ a brečí, že chce jít nahoru a že jí to nejde… A tak vezmu piškot (za ten všechno), rozsvítím jí na cestu, povzbuzuju a tak tedy dáma nakonec schody zdolá. Ale je evidentně nešťastná.
  Přitom po zahradě lítá normálně (včera jsem jí vyškrtla procházku) , sedá si normálně, lehá normálně – skládá se na obě strany – nepreferuje ani levobok ani pravobok. Olíže se – nemá problémy se skroutit jak žížala, nekulhá. Nikde jí na nohách nic nenateklo, nehřeje, nemá klíště ani žádnou ranku, nemá dlouhé drápy… při manipulaci se všemi klouby se tváří zcela pohodově.
  Nevím – jen se mi zdá (ale to už si můžu namlouvat) , že se trošku hůř zvedá (ale ono to těleso se nikdy nezvedalo jako laňka, spíš jak nosorožec…) a hlavně se zarazí i před venkovními schody a váhá, jakou nohou a jak nakročit…
  Bolest nevydýchává, neklepe se… tak doufám, že je to jen přechodná potíž. Jo a loví mě taky normálně – rozhodně není zádumčivá (chuckle)
  Ale znáte ten pocit asi všichni… prostě se mi něco nezdá (whew) …

  1. Neuklouzla nebo se něčeho nelekla? To Don taky někdy dělá a nejenom teď už to dělal i dřív. Přišel ke schodům a začal dělat před schody kolečka jako když neví kterou nohou má nakročit a kňoural. Polovička ten ho litoval, že nemůže do schodů a tak mu to dělal často a my jsme mu říkaly jak je šikovný a umí chodit po schodech a tak nám to nědělal skoro nikdy. Stačilo mu dát ruku za zadek ani ne přidržovat, jen aby měl jistotu. A pak to zase přešlo a chodil normálně. Budem držet palečky aby to bylo jen přechodné.

   1. kdysi dávno jsem někde četla, že pokud z ničeho nic začne jinak zcela bezproblémový pes bojkotovat schody nebo nastupování do auta, že je za tím bolest páteře nebo velkých kloubů… :O
    Uvidíme. Jen mě zaráží, že to přišlo zrovna v čase, kdy jsme ji nikde extra nenamáhali. I o minulém víkendu jsme byli „jen“ za humny na houbách. Možná má sportovní absťák (chuckle)

    1. No, ono stačí, aby někde blbě šlápla a je z toho namožená šlacha. Každopádně držím všechny palce, aby nebylo nic vošklivýho a brzy se holka dala dohromady!

 9. Fuky, o těch našich psích seniorech mi píšeš z duše. My jsme tohle prožili loni o vánocích s naším stařešinou Donem. Pravděpodobně měl také mrtvičku, protože co tady popisuješ, tak byly projevy stejné. Kdybychom byli jeli na veterinu a setkali se s nepochopením tak by určitě Dona doporučili uspat. Manžel řekl, že ho popravit nedá on je na něm silně závislý. Dcera Jana /ona je velmi obětavá, pro zvířátka by udělala všechno/ se o Dona tak vzorně starala, dávala mu pít, krmila ho z ruky a nosila z patra na dvorek vyvenčit. On se doma ani neznečistil. Doma jsme měli Stomorgyl a B 12, preventivně na zuby tak jsme ho nasadili ve víře, že to nemůže být horší a ono to vzalo obrat k lepšímu. Don se z toho dostal a je tady celkem kvalitně s námi a doufám, že se těch šestnácti dožije, chybí mu dva měsíce. Díky za Tvé příspěvky, které se velmi dobře čtou.

 10. skvělý článek (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (h)

  jen konec jsem zase obrečela – nevím, letos to nějak nezvládám, od 27.května, kdy jsem (i tady) vzpomněla na uplynulých pět let od odchodu Zuzanky první (h) – jen chviličku poté mě zavalil sharky článek o Šarikovi – bulím pořád a neda vším… nevím co to je 🙁

  1. Bedo věř mi, že jsou i větší důvody k pláči!!!!
   O tom v poslední době opravdu něco vím. Tak neplakej, život jde dál a vše má nějaké řešení! A snad začne svítit nějaká ta hvězdička na cestu…………

 11. Proč se mi příspěvky dostávají úplně jinam než patří ? Ten pod Lucku V se vyklubal až někde dole. Co dělám špatně?

  1. Všetko robíš správne, on je tam dobre, lebo odpovedáš priamo Lucke a teda sa to zaradilo pod všetkých, čo medzitým „odbočili“ a odpovedali následne vždy tomu pred sebou … to je len vedľajší účinok radenia príspevkov.

 12. Děkuju moc, milá Fuky, za tvoje psaní. Dotkla ses hodně problémů, o kterých často přemýšlím. Došla jsem jen k několika závěrům, ale povzbudivé to není. Tak jednak domácí zvířata jsme k sobě připoutali a tím je vyčlenili z „normálního“ přírodního koloběhu, změnili je a tedy za ně neseme zodpovědnost. Nelze se k nim chovat ani jako ke zvířatům divokým, ani jako k lidem – děje se kupodivu oboje. Jejich životní pohoda je tedy závislá na kompromisu mezi nutným a možným a obrovský rozdíl v tom, jak to dopadne padá na lidskou zodpovědnost, schopnost vcítění a soucit. Myslím, že tady už vidíte, kde je slabý článek 😛
  Pořád si myslím, že se má líp zvíře v chudším a horším prostředí, ale s láskou opečovávané, než zvíře chované bezcitně, jako věc – navíc jako rychlo a samoobrátková věc. Sedláci dřív byli na svých zvířatech často životně závislí, zabíjeli je a jedli. Naprostá většina z nich se o ně starala slušně, přesto byli takoví, kteří je zanedbávali a týrali – ani ekonomická nutnost je ke slušné péči nedonutila, prostě pro zvířata neměli cit a ani kousek srdce. Ať to hodnotíme odkudkoliv, přes krávy v kravínech nebo psy na pohovce či na poslední cestě, vždycky skončíme u lidského citu a soucitu. Zákon by měl pomáhat zvířatům tam, kde jsou bezmocná proti bezcitným lidem. jenže opatřit paragrafy vše, co se může stát je nemožné, takže to nakonec opět končí na moudrosti, zkušenosti a pochopení lidí, kteří mají zákon představovat. Vidíte tu zase ten problém?
  A proto jsem moc ráda, milá Fuky, že jsi jaká jsi a že pro nás píšeš. Otvíráš témata, před kterými nelze zavírat oči a pomáháš nám tak vidět. (h)

  1. Milá Dede, moc pěkné zamyšlení. A když se to vezme kolem a dokola, při většině problémů narazíme na tentýž slabý článek. Zdravotnictví, školství, doprava atd. atd. Akorát, že u zvířat, dětí či starých nebo postižených lidí se nedostatek zodpovědnosti, ohleduplnosti a zdravého rozumu projevuje ještě palčivěji.

   Milá Fuky, díky za tvé články. Doufám, že ještě nějaké přibudou.

   1. Přidám se k veram (y) pro Fuky i Dede
    Já (z povahy svýho povolání) vnímám tyhle eticko sociální problematiky víc v člověčí než ve zvířecí říši (a někdy je mi z toho hodně smutno). Je zajímavý nakolik je to podobný, člověk by si řekl, že lidi se aspoň (narozdíl od těch zvířat) mohou bránit, ale ono se tohle týká hlavně těch, který se opravdu moc bránit nemůžou (staří a hodně nemocní lidi) …

 13. Tak si mimoděk vzpomínám na jeden 11. srpen asi před dvaceti lety.
  To jsem jednou takhle přišla na zahradu a tam stála rozkročená bílá koza, v hubě měla žlutej tulipán a, nekecám, jmenovala se Oldřiška!
  Ukázalo se, že zdrhla sousedům na Větrově, na svém putování zpustošila záhon rajčat a podupala česnek, vyskočila na zídku, přešla několik desítek metrů, vyděsila všechny místní slepice, rozštěkala všechny psy po cestě a nakonec orvala tulipány babce Tůmový. Zločince jsem lapla a uvázala u vrat mimo dosah čehokoli zeleného, za což mi pustě lála a mečela. Cca za dvě hodiny se dostavil její pán a na usmířenou mi přines pugét cibule!
  😀
  http://www.youtube.com/watch?v=tvKO3bofbXU

  1. Milá Rputi, (h) ,, promiň vole“ 😀 chechtám se jako blázen protože mám bujnou představivost, koza s tulipánem v hubě odrovnala i mého polovičku a to je dost velký umění on si vždycky myslí, že jsem prdlá. (fubar)

  2. Rputi, chechtám se – ostatně jako vždycky (rofl) (rofl) .
   Ale jen malý dotaz, jak se babce Tůmový podařilo mít tulipány v srpnu??? AŤ děláme co děláme, nám vždy kvetou na jaře a touhle dobou už máme cibule dávno vyrýpané abychom je opět na podzim zasadily.

   1. Apino, já jsem na ni taky tenkrát vyrukovala a ona brblala, že je dostala od syna koupené. A že je měla ve džbánu na zahradě … bla bla bla…
    Ale hlas lidu pravil, že bába umí čarovat a ty tulipány v tuhle dobu neměla poprvé.A na hřbitově, na hrobu jejích rodičů taky vždycky nějaký tulipán od jara i přes léto byl. Jak to dělala, nikdy neprozradila…

    1. Uměla čarovat, jinak to není možné. Ale docela bych také ráda tak uměla čarovat, jenže nemám podmínky na umělé vytváření jara v srpnu, ani tepelné, ani vlhkostní ani světelné. Neumím na zahradě prodlužovat nebo zkracovat den (tedy v rachotě to od jisté míry jde, ale sluníčko je sluníčko) a tak se asi srpnových tulipánů nedočkám.

 14. Milá Fuky, obdivuji, s jakým pochopením a nadhledem o své práci píšeš. A jak už tu bylo řečeno – je spousta lidí, kterým opravdu na zvířatech záleží a na druhé straně spousta těch, co se chtějí zviditelnit. V poslední době mi trochu vadí fanatičtí zastánci pastevního ustájení koní. Ano, s rozumným přístupem co může být pro koně lepšího, než celodenní pobyt na pastvinách? Je to ale opravdu vhodné pro všechny? Po staletích, kdy se z koní stala domestikovaná zvířata žijící v chráněném prostoru stájí, už na neustálý venkovní pobyt plemena jako arab nebo plnokrevník nejsou stavěna. Vidím to u našich koníků: Rozhodně nemáme ideální podmínky, ten velký výběh opravdu chybí, na druhou stranu mají celodenní přístup do malé ohrady a kdykoli je někdo doma, jsou okamžitě vypuštěni na zahradu (cca 2700 m2) – sekačku tím pádem nepotřebujeme. Ale… Jsou venku hodinu, dvě, ovšem pak odkráčejí na několik hodin do stáje a v klidu relaxují. Většinou vleže 😀 No a když je venku hnusně, zejména Ráchel se tváří, že má zákaz vycházení a dobrovolně ven nejde. Jenže zastáncům tzv.přirozeného chovu to nevysvětlím, prostě je to špatně.

  1. Ale to je zase jedna ta přírodní kravina – i divocí koně si ve svém areálu našli místa, kde bylo sucho a bezvětrno a kde mohli přečkat nepřízeň počasí. Mimo to koně geneticky vybavení na plnou svobodu. Hezky dej svým koníkům možnost se proběhnout a schovat a fanatiky nech jejich zcestným představám. Je to stejné jako když fanatičtí zastánci pana Desenského zastávají názor že pes = vlk a stejně je možno s ním komunikovat jako spolu komunikují vlci.
   Ráda bych jednou viděla tyto fanatiky jak v rákosových oblečcích žijí v jeskyních bez ohně – pozor oteplování – jedí něco co nemá duši, myjí se za pomoci mydlice, nevím co dělají se zbytky látkové přeměny ale prostě žijí v souladu s přírodou.Už aby to bylo

   1. Ja som kedysi mimoriadne ocenila grinpísakov, ktorí práve vehementne brojili proti jadrovej energii a v pozadí bolo vidieť, ako si nejakú chalupu, do ktorej sa práve nasáčkovali ťahajú elektrické vedenie. Dúfam, že ho aspoň ťahali legálne. Ako písali na elektrofakulte: ebonitovú tyč a líščí chvost do každej rodiny dodá Greenpeace. Proti tomu mám námietky, ako by k tomu prišli líšky. Pekne generátor, bicykel a šlapať, keď už teda oboviteľné zdroje. 😀 Alebo sviečky a prať v potoku. 😀

    1. A když už ekologicky, tak ty svíčky ne z parafinu, (ropný produkt), ale ze včelího vosku a tan ať si vydolují z úlů bez použití výdobytků civilizace, jako jsou kuřačka, rukavice, nebo ochranný oblek! 😀

     1. Jéje, Krakonoš! Jukněte, prosím, na předchozí dny! Jsou tam odkazy na kocourky. Tedy pokud CD už nezasáhla!

      1. CD u nás nefunguje (panelák na sídlišti, ale zároveň v lese), zdivočelé kočičky tu sice jsou, ale s lidmi nechtějí zásadně mít nic společného, nejspíš nemají o potravu nouzi. A dalšího vládce domácnosti budu řešit až se v půli září vrátíme z lázní.

  2. Koníčci jsou chytří a asi se dají rozmazlit jako pejsani. Je jim zkrátka u vás moc a moc dobře a určitě by neměnili bydlení.

   1. To je jasné, ale myslím, že tady nejde až tak o rozmazlenost jako o to, že některá plemena jsou chována X generací ve stáji. Jde o sportovní koně, trénují a není žádoucí je jen tak vypustit na pastvinu a ponechat osudu, už jen z toho důvodu, že nebude kontrola nad tím, kolik toho zbaští, jakmile se začne ochlazovat, budou chlupatí jak medvědi a tím pádem taky nebudou moci trénovat, protože se budou strašně potit atd. Ano, jsou to sobecká hlediska lidí, kteří je k této zchoulostivělosti dovedli. Ovšem určitě teď není možné vše napravit tím, že tímto způsobem vyšlechtěná zvířata vypustíme ven, ať se o sebe postarají, protože je to přeci přirozené…. Na jedné straně tedy sobecký zájem lidí, kteří koně využívají k vlastní zábavě, na druhé misce vah ale vykukuje otázka, jestli bychom jinak dnes koně ještě viděli jinde než v ZOO….

    1. Všeho moc škodí a ušlechtilého koně asi opravdu není dobré pustit do výběhu a nedat mu k dispozici maštal. Nejen kvůli tomu, že nemůže trénovat, protože má chlupy – koneckonců dnes se koním zimní srst dokonce běžně stříhá a pak musí chodit pod dekou, alespoň co jsem viděla. Myslím, že u Ráchelky to bude ještě také tím, že jako arabka je geneticky spíše přizpůsobena pouštním podmínkám než evropské zimě – a to věřím, že si do stáje a „do peřin“ sama ráda zaleze. Asi nevytvoří ani tolik tukových zásob a „nezabalí se“ a tu stáj prostě ke své pohodě potřebuje. Zato takového hucula bych asi venku s možností přístřešku a ochrany před průvanem a plným sluncem venku asi docela s klidem nechala.
     Jinak jsem si při této příležitosti vzpomněla, jak na pražském letišti jednou uletel jeden z jejich dravců, kteří vyhánějí ostatní ptactvo. Chytili ho až za několik měsíců a byli nespokojeni, protože pták na svobodě ztloustl!!! Tak se měl dobře! Kvůli tomu prý mu museli nasadit dietu, aby zase aktivně chránil letadla, že moc sytý by prý málo lovil. Skoro jsem si řekla, chudák sokolík.
     A v Německu prý zase hledají zdivočelou krávu, prý je jí v lese výborně a je plašší než srnky. Vlastně se jí vůbec nedivím. U nás byl prý také takový případ, kdy uprchlou jalovici naháněli skoro rok.

     1. No právě, Ráchel je v létě chlupatá o něco málo víc než vajíčko a v zimě je to jen o málo lepší, takže nepromokavá deka je její standardní výbavou, s Uragánem je to podobné. Ovšem když u nás byl Muf, smáli jsme se, že jsou s Ráchel jak panáček s panenkou na předpovídání počasí. Když svítilo sluníčko, Ráchel se spokojeně opalovala venku, zatímco Muf se schovával ve stínu a stejně se potil. Ovšem jak se ochladilo, princezna zalezla do stáje a jen opatrně vykukovala, ovšem Mufák klidně stál venku v zimě, lijáku a vichřici a tvářil se spokojeně, že konečně nastalo správné severské počasí 🙂

      1. Lucko – zcela OT:
       mrkni na Hady – jde o to, jak budeš chtít dodat kalendář. Nebo snad by ti jednou vyšel výlet na zvířetnický velemejdan ?? Pokud nee, tak se dohodni s Vave na dodávce do Prahy, nebo se mnou na dodávku do Liberce (to kdybyste někam poblíž dorazili závodit)

       1. Díky za upozornění, jsem ostuda, ale nějak nestíhám. Už jsem to začala řešit. Na velemejdan se asi nedostanu, v sobotu odesílám Péťu na soustředění do Lotyšska a musím ji dopravit na sraz. Jelikož jede celá reprezentace, bude se ještě nakládat spousta věcí a až všichni odjedou, my zbylí budeme muset uvést do normálu ten zmatek, co po nich zůstane 😀

        1. už jsem tě „přeregistrovala“ 😉 No – musela bys přijet na večer k „ohníčku“ – však se určitě brzo spát nepůjde…

     2. No, co, kráva je tady zvyklá, ale po Libavé prý se potlouká uprchlý makak, který tam přežil i zimu :O Taky prý se nedá chytit, ale ted ho kdosi vyfotil, takže vědí, že žije.

  3. To je to všeho s mírou. I s rozumem.Hlavně netřeba těm co ví vše nejlíp dopřávat sluchu. Našich Megan irská tinkerka, koník do nepohody, taky ráda po několika hodinách deště dojde do stáje. Když je teplo tak tam bývá dokonce častěji. Nedrží se tam mouchy. Tak si od nich chodí odpočinout pod střechu. Taky ráda vylehává na slámě. Asi by mohla pastevní ustájení zvládnout, ale proč? Takhle je jí líp, celý den může do ohrady, někdy i v noci, podle počasí a chce-li jde pod střechu.

   K tomu jak můžou věci vypadat a nejsou: mám na hlídání dalmatinu Jessu, holka tříletá, milá ale od páníků zpovykaná „vona je takový děťátko šikovný“. Na vodítku zvěř, zavolání minimální. Zvyklá jsou-li tady lítat po kopci, v penzionu minimálně. Na jídlo a na noc přijde domů. Baští tak a tolik že teď na třech letech měla nadváhu 5kilo.Jak zjistí, že někdo potřebuje odjet a jí na dobu určitou zavřít, nedává šanci na odchyt. Protože ráda loví šišky, beru jí do lesa házím šišky a v nestřežený chvíli ji odchytnu. JE OSTRAŽITÁ. Od házení mě bolívá ruka.Nebo jí dávám při odchodu vodítko, který pak přišlápnu. Vzhledem k tomu, že si dost snadno otvírá dveře,zavírá se v penzionu kde neustále někdo někam míří dost těžko. O samotě ječí. Dnes jsem šla do sousedního hotýlku kvůli vodoměru.Tam jsem se dozvěděla, že pravidelně po snídaních, obědech a večeřích chodí na baštu protože evidentně nedostává najíst a ještě je určitě bitá protože na sebe nikdy nenechá sáhnout, je strašně úzkostná. Takže má utrum děvěnka a režim jako mí pejskové.

 15. Ano, nejtěžší je rozhodnout dát „utratit“ zvíře, které žije s vámi (je jedno zda pes, kočka, opeřenec, angora, kterou 3 roky stříháte,houser, který hlídá líp jak pes apod. atd.). Bez těch potvor není život. (toivo)

 16. Milá Fuky, trochu se mi nelíbí že srovnáváš nesrovnatelné a nezmiňuješ další, podle mne tu nejlepší variantu. Krávy na pastvě = na maso. Krávy v kravíně = na mléko. A v tom kravíně můžou být buď uvázané nebo ne. Já osobně jsem všema 10ti za ustájení volné, ovšem i tady jsou obrovské rozdíly – někde se krávy brodí po kolena bahnem ve venkovním výběhu nebo naopak mají jen holý beton ve stáji s trochou plesnivé slámy. Viděla jsem naopak nádherně zmodernizavanou stáj, kde kravám zůstaly volné boxy, vysoce nastlané čistou slámou, drbadla, lizy (kolik krav na vazném má k dispozici liz?),…
  Ty krávy kromě toho že jsou čisté (odpadají problémy se záněty struků a čištění nevyčistitelných vemen), tak mají díky možnosti pohybu i nějakou základní svalovou hmotu, tedy lepší kondice = lepší porody. A to že pohoda zvířete ovlivňuje užitkovost je taky mnohokrát vyzkoušeno. Kontakt s lidmi samozřejmě mají, dojí se, není problém krávu ošetřit, před dojírnou vana na čištění paznehtů (a ty jsou ve vynikajícím stavu i bez toho)… Tak v čem je vazné lepší?

  1. Jeden z důvodů, proč jsem nakonec nešla nikdy do praxe byl, že jsem se nemohla dívat na technologie, ve kterých jsou ta zvířata odsouzena žít. Přitom s tou technologií se mnoho dělat nedalo. Masná plemena se tu tenkrát téměř nevyskytovala. Tehdy se o soukromé farmě ovšem nedalo ani hovořit, no dnes bych na ni stejně neměla. Ale viděla jsem ve VKK na volno krávy s neustálými pohybovými potížemi, hnilobou paznehtů a mezi paznehty, protože na roštech a ve výkalech jim nohy nevydržely déle než několik málo let. Kráva na druhém teleti byla skoro zázrak. Viděla jsem krávy s vemeny potrhanými, jak jim přimrzly k betonu. Ve stejné technologii měly v létě v maštali 50-60 C – on to byl totiž vlnitý plech. Kromě si myslím, že pro ty krávy je docela stres, když jsou vždy po nějakém čase přeřazeny do jiné skupiny (dojné, zapražené, k otelení, jalové, nemocné a pod.) a musí si pokaždé znovu určit svou hierarchii. Oproti tomu jsem viděla – pravda jen některé – kravíny, kde na vazném stání měly krávu slámu pod sebou a byly evidentně v pohodě. Viděla jsem už dávno po plyšáku krávy na pastvě v pohodě (a tak jsou asi nejšťastnější), a stejně je ve výběhu brodit se po kolena v bahně bez možnosti ( se schovat (třeba i jen za lesíček) před větrem a sněhem včetně krávy s vyhřezlou dělohou, kterou vláčela tím bahnem (po telefonátu mi majitel řekl, že s tím tedy něco udělá – počítám, že dostala jednu do hlavy). Prostě bych to hodnotila jednotlivě, protože nakonec to stejně bude v lidech, jakou pohodu nebo nepohodu těm zvířatům zajistí. Docela chápu Fuky, že to nechce hodnotit radikálně jako vždy volné ustájení a nikdy vazné, ale dívá se na to jako na celek.

 17. O.T. Fuky, prepáč, píšeš zaujímavo, ale podám hlásenie.
  Simba je už v poriadku, ale vyspával narkózu dosť dlho na to, aby som bola znepokojená. Pretože, že nebola silná, každú ďalšiu budeme veľmi zvažovať. A keď konečne podvečer panovačne zahulákal, mali sme s mužom chuť otvoriť šampus. 😀
  Čo sa týka mihajúceho sa Yettiho, tak to je minulosť. Náš plachý kocúrik sa potatil a spokojne mi v posteli ohlodáva nohy a skáče na hlavy všetkým mačkám.

  1. Edito prožívala jsem s Melíškem jeho probouzení z narkózy po kastraci, které bylo hodně nepříjemné a dlouhé, měl se probrat za 3 hodiny, probral se za 6 a trpěl a já s ním. Ale přežili jsme, ráno už byl v pohodě a baštil. Ale tehdy jsem ještě byla plašan (ne že teď už nejsem!), o to to bylo horší. Tak chápu, jak vám asi s mužem bylo! Simbu drbkám za ouškama a pod bradičkou a na nepříjemnost ať brzy zapomene.

 18. Milá Fuky, dneska je to tedy opravdu mohutný záběr a já už jsem napsala část svého komentáře a můj PC najednout restartoval a vše bylo v háji…
  Určit kterých 36 krav půjde zítra na jatka v situaci kdy jsem je všechny znala byl problém. S jednou jsme byly stejně těhotné a miminka se nám narodila ve stejný den. Chodila za mnou jako pejsek. Měla jsem jich ve VKK 1200 navolno a je sposta situací, kdy musí být nějaké místo, kde se zvíře dá zafixovat. I na pastvině se utváří hierarchie stáda a dochází k různým půtkám a podobně, takže i různě závažné úrazy mohou být problém. Není to příroda, protože pokud omezím životní prostor, vnesu do společenství živočichů určitý stresový faktor. Takže onon chovatel pravdu nemá. na druhou stranu mnohem horší je utýrat zvíře žízní a hlady.
  Mám li domácího miláčka či množinu miláčků, vytvářím stresové situace na běžícím pásu. Alespoň tedy já ano a pokud by gerontíci mohli, určitě by mne žalovali. Nejdřív seberu každou kočku která se okolo vyskytne, potom místo jejich milovaného Bobánka přitáhnu nevycválaného frocka který si je dovoluje honit a teď jako vrchol skřeta.

   1. Mě kvetou dvě růžové, mimo těch malých. Poprosila jsem Katku o fotky, dneska vám pošlu odkaz

  1. Jů! Úplně jsem zapomněla, a to mám v práci taky jednu takovou Zuzankovitou – děkuju moc za připomenutí. (f)

   Milé Zany, Zuzky, Rputinky a další Zuzanky, přeju vám všechno nejlepší k svátku. (h) (sun) (f) Vy vždycky otvíráte velkou zvířetnickou svátkovou sérii, kolem půlky srpna je svátků neúrekom. 🙂

  2. (music) Zuzano, chci ti jenom jednu větu
   jenom jednu prostou větu vyjevit.
   Zuzano, na zahradě tvoje jméno
   z bílých květů vysázeno chtěl bych mít.

   aby mi tvé jméno Zuzana
   pod oknem vonělo od rána. (music)

   Přejí Vám – užijte si dnešní svátkový den ke své spokojenosti a radosti a splňte si jedno malé tajné přání.

   1. Předběhla´s mě ale budiž ti odpuštěno. (chuckle)
    Zuzany, Zany, Rputi a tak vůbec, přeji krásný svátek a slunce v duši (když je ho na obloze tak pomálu! (h) (rose1) (rose1) (rose1)

  3. Taky se řadím! Všechno nejlepší a hodně lásky, zdraví a štěstí (inlove) (rose1) (^) (d) (sun)

  4. Milé Zuzany, Zuzanky, Rputi, Zany, Zuzky, Sue a všechny ostatní schované po nerozluštěnými nicky, přeju vám hodně zdraví, kousek štěstí každý den a pro dnešek něco bujaře rozpustilého (inlove) (party) (dance) (d) (^)

  5. milá zano, Zuzko, Rpitinko a případné další Zuzany a Zuzanky (včetně té mejí :* ) přeji vše lepčejší, zdravíčko, štěstíčko a „plné misky a ruce k hlazení“ – to snadno přenesete i pro ty dvounohé a platí to i jim v plné míře (h) (h) (h) (h) (h)

  6. Milé oslavenkyně, pořádně si svůj sváteční den užijte. (A nezmrzněte a nechť se vám mlamojové vyhýbají etc. 🙂 ) Všechno nejlepšejší (f) (inlove) (f)

 19. No, magoři se najdou všude. S velkou veselostí vzpomínáme na historku, kterak k nám dorazila kontrola na udání, jakože týráme svoji zvěř. Prosím podotýkám, že šlo o našeho foxteriéra Antonína, jezevčici Blaženku a erdela Róňu (dej mu pánbůh hodně radovánek za Duhovým mostem – loni umřel ve třinácti letech). To takhle jednou naši něco kutili na dvorku, načež se zjevila velmi příjemná dáma s pánem a pravili, že jdou prověřit anonymní podnět o týrání zvěře. Náš taťka je cholerik, takže nejdříve asi pět minut nemohl popdnout dech a mamka – znalá tátovi nátury- se klidila do své pozorovatleny (u okna z kuchyně) a se zájmeme sledovala, jak to pro ty nebohé úředníky dopadne. Když taťka dech popadnul, tak zařval „TÝRÁNÍ? JÁ VÁM UKÁŽU TÝRÁNÍ! VIDÍTE TY OBOJKY? TO JSOU OBOJKY PROTI KLÍŠŤATŮM, JEDEN ZA TŘI STOVKY! VIDÍTE TEN PYTEL S GRANULEMA? TO JSOU GRANULE ZA PATNÁCT SET A MAJÍ JE NA 14 DNÍ!“ Psíci poznali, že jde do tuhého a tak si velmi předpisově sedli a dělali velice dekorativní a vycvičené zvěrstvo. Zejména erdel se umí posadit jako pravý gentleman, takže chudáci úředníci zmateně koukali na tátu, na psy, na mámu (ta se celou dobu smála) a pak něco zamumlali v tom smyslu, že když někdo oznámí týrání, musí to prošetřit. Tož taťka zase zbrunátněl a popadl je za křídlo a odvlekt do svého pokoje a zařval „POSTEL, VIDÍTE TU POSTEL? TAK TAM ONI SE MNOU SPÍ! A VÍTE JAK DLOUHO UŽ JSEM SE NEVYSPAL? TŘINÁCT LET!“ To už se začli smát i ti úředníci a nakonec to dopadlo dobře – dali s kávu a konstatovali, že takhle kdyby se měli i ostatní pejsci, tak by to bylo fajn. A naše drahá smečka je celou dobu pozorovala a smála se pod fousy 😀 Nicméně nutno podotknout, že táta nakonec uznal, že dělají jenom svojí práci a je lepší prošetřit jedno netýrání, než neco přehlédnout… Hezký den Magg a smečka

  1. Vždyť ono to anonymní oznámení mělo nakonec pravdu. V té domácnosti k týrání docházelo. K týrání pánečka zvěří!
   😉 (chuckle)

   1. Svatá pravda! Dneska mě kupříkladu potýrala moje drahá Norinka, kterážto se při ranním venčení vyválela v trusu! (devil) Takže místo abych oblékla kostýmek a vzala si notebooka a kráčela do práce, vzala jsem si kýbl, hadr, gumové rukavice a odhovňovávala psici, která to pojala jako zápas v řeckořímském stylu a celou mě oslintala, koza jedna! A Pikan se nám smál a pak jí ukradl kost a šel jí zakopat do mých rododendronů!

    1. Jo, umím si to představit. Kolikrát mě zvěř sjede takovým pohledem, že mám chuť se sama udat na veterinární správě za týrání. To když vydám z právě krájeného masa jenom malý vzorek. Nebo když si dovolím zvíře vykoupat (a vyšamponovat)…..

    2. Ano, taky jsem týraná 😀 Což o to, chlupatý dlouhý holky jsou zlatíčka, ovšem to opeřené trio nás vychovává… To, že se s nimi ráno bez řečí dělím o snídani, večer o večeři, že kvůli nim piju jen ovocný čaj, aby žili zdravě, že se pohybuju domem ověšena zelenejma démonama a večer místo sledování televize do zblbnutí podávám Kimince míček, kterej mi hází (rofl) mi nevadí. Ovšem když se mě včera Frodo pokoušel vystrnadit z mého vlastního županu, protože už bylo deset večer a tou dobou obvykle zalezu pod deku a on má župan k dispozici, aby mohl hajat v rukávu, mě naštvalo. Jak to dopadlo? Zvítězila jsem, půjčila jsem mu župan MLP!

     1. Papúch vyžadujúci na noc župan – Lucka, to môžeš len ty dokázať (rofl) (rofl) (rofl)

 20. Často přemýšlím, co lidi vede k tomu, aby strkali nos do cizích věcí a kázali, jak se má co dělat – nejčastěji v případě, že sami s tím nemají zkušenosti a vědí o tom starou prdlačku. To by mě zajímalo, kolik psů mají ony stěžovatelky, kolik jich v životě odchovaly. :@
  Milá Fuky (inlove) , jsem velice ráda, že pokračuješ ve svém psaní. Dneska je to opravdu myšlenková nálož. Možnost rozhodnout o bytí a nebytí svého přítele je nesmírně zavazující, je to jeden z nejtěžších úkolů, které v životě máme. Občas je nutné sebrat všechnu sílu a říct „už ne, už myslím víc na sebe než na své zvíře“.
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Ono veci zvonku často vyzerajú úplne inak ako v skutočnosti, niekedy horšie, niekedy zase moc ružovo. Tiež už som v tých rýchlych súdoch opatrnejšia. No a potom sú tu samozrejme ešte chronickí sťažovatelia a udavači. Tí si asi nemôžu pomôcť …
   On ten problém „kedy už netrápiť“ v podstate nemá žiadne dobré riešenie. Robila som „smrtihlava“ (doprovod k poslednej návšteve veterinára) dvom mojim kamoškám, jednej pri 17 ročnom pekinézovi a druhej pri 14 ročnom špringerovi. Obaja psíci mali viac než krásny život, boli milovaní a opatrovaní a aj tak si to obe tieto moje baby stále vyčítajú a stále ich to prenasleduje. Ja si myslím, že sa obe rozhodli správne, ale čo ja už o tom viem :S
   Keďže psíka (raz) plánujem, tak to asi niekedy čaká aj mňa a tak len dúfam, že sa niekto nájde, kto bude robiť tú podporu mne …
   Vďaka Fuky. Napísané srdcom (h)

   1. Až budu muset odvézt na uspání… no to je noční můra. Zatím veškerá moje malá klecová zvířátka umřela v klidu sešlostí věkem, dožila se hodně vysokého věku. Kdy a bude to tak správně?
    Jinak, Fuky, moc dobře napsáno, taky si myslím, že leckterým aktivistům jde hlavně o zviditelnění vlastní osoby, asi jako teď na Šumavě.

    1. Nejvíc škodí Šumavě právě aktivisté a nejen Šumavě. Pokud by byl les v N. P. druhově přirozený, problém s kůrovcem by neexistoval. Smrková monokultura je lidský umělý výtvor a bez lidské pomoci nepřežije, ergo kladívko, nasázet na několika desítkách (nebo stovkách) hektarů poze smrky a pak z toho udělat bezzásahovou zónu je prvotřídní debilita! Takže co člověk zavinil, musí také člověk vyřešit, protože pokud se kůrovec nechářádit, dojde velmi brzy k tomu, že smrky k sežrání dojdou a broučci se, ve směru větru, tedy na severovýchod, rozletí i do lesů dosud nezasažených.

     1. Absolutní souhlas!
      Nejvíc škodí pomáhači, co si vsugerovali, že pomáhají!
      Ještě jsem neviděla ekologického aktivistu, aby bydlel v jeskyni na vlastnoručně nasušeném seně, pral si v potoce na kameni, chodil všude pěšky, obešel se bez elektřiny a dalších výdobytků moderní doby, jedl kořínky a co si ulovil, obouval se do onucí, nenosil oblečení z goretexu a vůbec se choval jako člověk civilizační! Mobilní telefon na svolávání akcí? Počítače? Tak sakra, kde je ta ekologie????

      1. Jeste veselejsi jsou antiglobalisti. Triko Nike, kalhoty Levi’s, na nohou Adidas, za pasem iPhone (pred casem Nokia), v zaludku Cola nebo Sprite a hambáč a hurá zaházet si dlažebníma kostkama.

      2. Jeden takový poděs sídlí na chatě vedle nás. Dokud byl svobodný, jezdil na kole a na naše auto ohrnoval nos, dokonce si ze své strany plotu vysázel všechnu možnou i nemožnou žoužel, prý aby se na tu plechovou obludu nemusel koukat. Teď, když si pořídil rodinu, má z ničehož nic auto taky! Inu, komu není s hůry dáno… Zhruba před třemi roky nás v neděli ráno vzbudil děsný puch. Ten idiot postavil na zahradě vysloužilé Petry (kamna), a vařil na nich krmnou řepu, protože si chtěl vyrobit melasu!!! Samozřejmě, že vítr táhl od něj k nám, takže jsme to dostali na plné pecky! Když jsem mu sdělil, že k získání melasy je nutno vařit řízky z cukrovky pod sníženým tlakem, aby se voda začala vařit při cca 30 – 40 °C, začal čumět jak puk, ale nakonec usoudil, že ta odporně páchnoucí přiboudlina, kterou spáchal, kýžená melasa asi nebude. :@

 21. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  opravdu máš těžkou práci. Bohužel často nejde „záchranářům“ o zvířata, ale o zviditelnění… Dost lidí zvířatům ubližuje a špatně se o ně stará, ale snad ještě více blbců kecá nesmysly a nezná základní fakta ani souvislosti.

 22. Jo – to staré dilema, které člověk řeší znovu a znovu, aniž k tomu má jasný návod…

 23. Paní Fuky, až budete někdy používat narkotizační šipku za účasti rozhorlených „ochranářů“, nemohla byste, jaksi z nezkušenosti, špatně mířit a trefit nějakého takového trotla? Trochu si zdřímne a třeba se z té své blbosti vyspí 😀

  1. Obávám se, že šipek by bylo zapotřebí opravdu hodně velké množství a z blbosti se ještě nikdy nikomu vyspat nepovedlo! Ale nápad je to dobrý!

   1. Ty šipky by musely být naládovány v samopalu (chuckle) , aby se na všechny potřebné dostalo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN