MLSOTNÍK: Steaky a máslíčka nejen na masíčka

Kdo z nás by neměl rád steaky. Ať už hovězí, vepřové, drůbeží nebo rybí. Připravujeme je na spoustu způsobů a se spoustou druhů koření nebo marinád nebo jen tak, aby vynikla přirozená chuť masa, ze kterého jsou upraveny, nebyla přetlučena dalším kořením, ale jen podtržena a zjemněna a doladěna právě máslíčky. Takhle mám steaky nejraději. Pak už je to na vás, zdali dáte přednost propečenému nebo medium, medium rare nebo jen rare…

Jako příloha se hodí vařené brambory, nasucho pečené bramborové placičky, nemám ráda ke steakům hranolky, americké brambory, krokety a už vůbec ne bramboráčky. Moc voní smažením a dalšími chutěmi a jemná a delikátní chuť kvalitního masa se touto přílohou přebíjí. Ale hodí se k nim jemná zeleninka, jako je chřest, zelené fazolky ve špekovém kabátku, smetanový listový špenát, v páře vařená brokolice, jemně připravené houby.

Nesnáším oblohy typu lžíce kukuřice, lžíce nakládané řepy, dvě lžíce strouhaného zelí, mnohdy nijak lahodně upraveného, ovadlý list salátu a ušmudlaný plátek okurky s výřezem unaveného rajčete. Hlavně, že je oblohy hodně, aby si host pomyslel, že dostává to nejlepší. Zvláště hromady levného a nijak nápaditě upraveného zelí mi vadí přímo ukrutně.

Vždy dávám u steaků přednost tomu, aby vynikla právě ta chuť masíčka. Když mi někdo naservíruje hodně kořeněný steak, k tomu kořeněnou přílohu a slané kořeněné smažené americké brambory a k tomu mi to zaleje nějakou majonézovou kejdou, nikterak mne neosloví. A takové ty zapečené, prominou estéti, hnusy s ovocem, sýrem apod. navrchu, (typ kuřecí steak s broskví, šunkou, zapečený sýrem – brrr), tak to už teda opravdu nemusím. Pana Pohlreicha moc v lásce nemám pro jeho způsob vyjadřování, často neurvalé chování a tak vůbec. Ale jako kuchař je excelentní a v mnohém s ním nezbývá než souhlasit. V jednoduchosti je síla a půvab.

Asi by mi on, a nejen on, mnohé vytkl, v tom lepším případě doplnil a upřesnil. Nejsem profík, jsem mlsný laik. Takže se neumím vyjadřovat jako profesionální kuchař, ale vím, o co jde. A mlsnou hubu neošidíš!

Steaky masové

Jsem klasický masožravec, dávám přednost steakům hovězím, ať už z roštěnce (rumpsteak) nebo ze svíčkové (buď samostatný steak nebo v podobě chateubriand, čili špalek masa), dobrý se dá ale také vyrobit z kvalitního zadního. Z vepřového nemám ráda kotlety, jsou suché, přednost mají panenky nebo vyřezané masité kousky z krkovice, z toho jsou vynikající medailonky. Také divočinu lze upravit jako dokonalé steaky – kančí kýtu, srnčí…

Kuřecí prsa jsou také suchá a musí se jim věnovat zvláštní pozornost, krůtí prsa jsou šťavnatější, vynikající jsou také steaky z kachních nebo husích prsou. Vždy záleží na přípravě. V každém případě nechávám maso dobře odležet, pouze v olivovém oleji nebo másle. NESOLIT!!!! Maso pak pustí šťávu a je nepoživatelné. Když vidím ty směsi, co se prodávají jako „zaručeně nejlepší směs na steaky“ a obsahují vysoké procento soli, tak bych vraždila. A platí, že na steaky pořídíme maso čerstvé, nikoliv zmražené!

Nenaklepávám paličkou, jen lehce pěstí nebo dlaní nebo jen tak prsty masíčko jakoby „prohňahňám“, aby se olej dostal dovnitř, ale nenarušila se struktura masa. Někdo dává přednost přeci jen trochu ostřejší chuti, v tom případě existují oleje s různými příměsemi – chilli, česnek, zázvor apod.

Nakládací oleje si vyrábím i sama – olivový olej zahřeji, přidám zvolenou ingredienci, zavřu do malých skleniček a hotovo. Za pár týdnů lze ochucený olej používat. Maso přitom nechávám vyšší, aby uvnitř zůstalo krásně šťavnaté. Používám velkou pinzetu na obracení, případně obracečku, rozhodně nepíchejte vidličkami do masa při manipulaci s ním, jinak z toho máte houžev – všechna šťáva vyteče.

Maso nechám odležet a pak připravím ten správný steak podle chuti každého strávníka. Lehce osmahnu na steakové pánvi, kterou nemastím, maso už obsahuje tuk, potřebný pro přípravu, pánev musí být náležitě rozpálená. Osvědčila se mi pánev s mřížkovou strukturou, maso se ideálně upraví.

Pokud dělám steaky na grilu, dbám na to, aby dole pod plochou, na které se maso připravuje, byla hodně žhavá výheň – uhlíky, na maso nesmí přijít přímý oheň a pálit ho na povrchu.

Příprava jednotlivých druhů steaků je rozdílná, to by bylo na samostatné povídání, třeba na něj někdy dojde – např. steak ze svíčkové málo propečený (jak já to miluju!) dělám cca 3 min. po každé straně, pak vyndám na horký talířek a přiklopím miskou, maso krásně dojde, nežli připravím oblohu na talíře a zůstane šťavnaté, uvnitř polosyrové, svrchu s tou správnou kůrčičkou, ale přesto je dobře udělané. Předpoklad je, že maso mám asi tak 2-3 cm vysoké.

Kachní prsa nebo prsíčka z mladé husičky jako steak jsou také úžasná: pečou se pomalu na steakové pánvi kůží dolů. Když pustí tuk z kůže, tak se otočí a pomalu v tom tuku pečou z druhé strany. Krájí se napříč i s tou kůží. Ke kachním steakům mám ráda sladší přílohu/oblohu, např. citronovo-pomerančové kousky nakládané v medu a vinném octě, dále chřest, brokolici a malé brambůrky, vařené ve smetaně.

Samostatná kapitolka by byl roastbeef, ten já miluju, ale maso musí být opravdu dobré, musí být v oleji a másle naložené po delší dobu, nežli steaky a musí se opravdu podařit všechno, co k přípravě patří – rychlé orestování, pak pečení za určité teploty a po určitou dobu, ponechání v teple, aby zůstalo krásně šťavnaté, ale uvnitř růžové až červené a mělo tu správnou kůrčičku. Stačí málo a z kusu sebekvalitnějšího masa je nenapravitelná hužva. Udělat dobrý roastbeaf je docela umění.

 

Ryby

I rybí steaky mají své kouzlo, nenechávám je příliš dlouho odležet, hlavně věnuji pozornost výběru druhu ryby. Tuňákový steak mám nejraději. Nezamražený, čerstvý. Lehce naložený v olivovém oleji a minutku-dvě po každé straně zprudka opečený, takže uvnitř je téměř syrový, to je mana nebeská. S tuňákem zacházím jako s hovězím, tudíž většinou nenakládám do žádných bylinek a koření. Lososový steak také není marný, přidávám pro naložení do nálevu hodně citronové šťávy, estragon a olej. Opět zprudka opeču na steakové pánvi, mám ráda, když je losos uvnitř napůl syrový. Odložením obou steaků na horký talířek a přiklopením miskou se maso „dodělá“, ale zůstane stejně krásně přírodní a šťavnaté, jak má být.

Samozřejmě, že steaky také někdy nakládám, už jsem tu, tuším, o nějakých podobných masíčkách mlsotník měla, ale to už pak nepoužívám ta ochucená máslíčka, protože chutě se přebíjí.

Ve finále dávám na každý steak bylinkami, česnekem či jinak ochucené máslo, které si připravím i do mrazáku, vydrží dost dlouho! Mám po čtyřech-šesti kouscích ve speciálních malých mističkách, popsaných, jen vytáhnu ten správný kousíček a nechám ho rozpustit na steaku.

Máslíčka na masíčka

Máslíčka jsou z másla. Ať si mně zavrhují příznivci „zdravého stravování“ jak chtějí, ale nějaké ty margaríny, ramy, perly a další podobné syntetiky jsou pro mě absolutně zbytečný artikl na trhu a nesmí mi to do ledničky. Věřím tomu, že jsou to syntetická svinstva a to já nejím. Máslo je máslo a o jeho škodlivosti a naopak úžasnosti těch umělin by se dalo polemizovat hoooodně dlouho. Ať si každý konzumuje, co chce, já dávám přednost kvalitnímu máslu. Ostatně – na kvalitní maso patří kvalitní máslo.

Základem je tedy máslo, které nechám povolit a dám ho do misky. Dělám více druhů najednou, tudíž použiji vždy jedno máslo na 3 druhy, takže rozdělím kostku na 3 díly. Lehce přisolím hrubou mořskou solí, kterou drtím v mlýnku najemno. Abych docílila lepší barvy, přidám do některých druhů špetku kurkumy nebo šafránu. Do všech se ale přibarvení nehodí – ani chutí, ani barvou! Tím pak je máslíčková směs krásně žluťoučká.

Aby se pak máslo lépe na mase rozpouštělo, přidám do směsi lžíci kvalitní šlehačky. Těmi přísadami opravdu nešetřete! Nejde o to, aby se steak promastil máslem, jde o to, aby máslo vytvořilo pojivo na koření, které obsahuje a které má jídlu dodat tu správnou chuť, aroma a šťávu! Takže v tomto případě u ingrediencí rozhodně patří, že „více je lépe“.

A pak už přidávám to, co by k danému steaku nejlépe patřilo:

 • máslo, sůl (málo), červený nebo černý kaviár, bez přibarvení – vhodné na rybí steaky
 • máslo, najemňoučko sekaný slaný losos, bez přibarvení – vhodné na rybí steaky, ale také, překvapivě, na kuřecí
 • máslo, sůl (málo), najemňoučko sekané olivy (černé, zelené……), bez přibarvení – vhodné na kuřecí steaky a další maso
 • máslo, sůl (málo), najemňoučko sekané kapary, bez přibarvení – vhodné na ryby, kuře
 • máslo, najemňoučko sekané nebo utřené sardelky nebo sardelová pasta, bez přibarvení – vhodné na ryby
 • máslo, sůl, medvědí česnek sušený, bez přibarvení – vhodné na cokoliv
 • máslo, sůl, najemňoučko sekané feferonky, bez přibarvení – vhodné na cokoliv
 • máslo, sůl, najemňoučko sekaná smažená cibulka (slijeme tuk, ve které se smažila nebo smažíme ve fritovacím hrnci), bez přibarvení – vhodné na cokoliv
 • máslo, sůl, najemňoučko sekané čerstvé bylinky dle vlastního uvážení, bez přibarvení – vhodné na cokoliv
 • máslo, sůl, utřený česnek, přibarvíme – vhodné na cokoliv
 • máslo, sůl, jemně mletý zázvor, přibarvíme – vhodné na cokoliv, hlavně na kachní nebo husí prsíčka
 • máslo, sůl (málo), ostrá francouzská hořčice, nepřibarvujeme – vhodné na hovězí steaky
 • máslo, sůl, hutný rajský protlak, bazalka, nepřibarvujeme – vhodné na ryby nebo drůbeží steaky
 • máslo, sůl, drcený pepř zelený nebo barevný – vhodné na masové steaky
 • a takto by se dalo pokračovat, fantasii se meze nekladou

Máslíčkovou směs dám na alobal, utvořím váleček a ten nechám zmrazit. Pak nakrájím na plátky cca 0,3-0,5 cm vysoké a znovu uskladním v mrazáku. Ideální jsou opět v té ruličce, jednotlivé díly proložené alobalem nebo fólií, aby se daly bez problémů odebírat. Ještě se mi osvědčilo rozdělit kolečka napůl. To proto, že některé druhy máslíčkových směsí lze velmi dobře kombinovat.

A pak už jen položím kolečko na horký steak a dívám se, jak se máslíčko rozpouští a vydává tu vůni čerstvých ingrediencí a v tom se pak krásně to maso obalí a také provoní brambůrky………..

A POZOR! SERVÍRUJEME NA PŘEDEHŘÁTÉ TALÍŘE! Jednak je to lepší pro jídlo samotné a také rozpuštěné máslo se nevysráží na studeném talíři. U steaků takto připravených na to skutečně dbám velmi důsledně.

Smetanové brambůrky

Buď maličké oloupané brambůrky (šílená práce!!!), nebo vydloubané kuličky z velkých brambor (zásadně salátových!), dáme vařit do vody s mlékem, solí a kurkumou, aby pěkně zežloutly. Poměr voda:mléko – 30:70. Pak je uvařené vyjmeme, necháme okapat a přidáváme ke steakům. Také můžeme uvařit malé brambůrky ve slupce, pozor – jen do poloměkka. Oloupeme je a ještě teplé je smícháme s trochou zakysané smetany. Necháme vychladnout a vsáknout smetanu. Poté je dáme na pařníček a dovaříme v páře doměkka. Osvědčil se mi na to parní hrnec. Smetana se dílem vsákne a dílem odpaří, je to moc dobré. Hlavně je to nesmažené, takže brambory nechají vyniknout chuti nabízeného steaku. Platí, že barevnost je také důležitá, takže jemně sypnuté sekanou petrželkou vypadají i chutnají excelentně.

Karolína

Aktualizováno: 4.8.2011 — 21:24

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Thanks a lot, An abundance of postings!.
  Seriously quite a lot of beneficial data.

 2. karolino, ja jsem cetla, ze maso by se melo vzdycky zkrehnout v nejakem nakyselem nalevu aby bylo lepsi, jako podmasli, vino, citron, atd, slo by pridat treba trochu do toho oleje nakladaciho?

 3. Jej, to se to krasne cte! Ochucena masla sice obcas delam, ovsem ted jsem nasla inspiraci. Dik. Ta slehacka je vyborny napad. (y) Dobry stejk z kravy mam rada, i kdyz tady se krava kraji trochu jinak. Treba muj nejoblibenejsi je New York Strip steak. Dobry je pekne na tlusto ukrojeny, a musi mit to tzv mramorovani. Nejlepsi jsem snad mela v Chicagu z masa, ktere je dlouho odlezele. I masem udelanym na medium rare tim nuz projel jak maslem. Pak mne pobavila jedna moje znama z Prahy, ktera byla u dcery na Floride a vydatne si mi stezovala, ze ti Americani jsou tak blbi, ze ani ten steak neumi poradne z kravy vyporcovat….

 4. Karolínko, nejradši bych se ti nasadila do kuchyně. Snad ani ne tak k jídlu, ale hlavně bych tě ráda pozorovala při vaření.Ty o tom píšeš tak… tak sugestivně…

 5. OT: pro Krakonoše:
  v útulku v Dolních Měcholupech (vezla jsem tam nedávno plné auto dek, ručníků a granulí, sesbíraných od kamarádů) mi přišel odkaz, že je tam cca 2,5 letý britský kocourek. Byl dán na internet dneska, je zatím v karanténě, ale je kouzelný. Třeba by Vás zaujal a trochu nahradil to prázdno po Ferdíkovi.

 6. Jen v letu mávám, číst budu později – masíčko s nesmím nechat ujít! 😛
  Krásný den a krásný víkend a kdo jede na dovolenou, tak přeju počasí tak akorát na všechno. 🙂 (h)

 7. Smetanové brambůrky založím do pořadníku. Brambory u nás mizí v jakékoli úpravě.
  Před sedmnácti lety jsem trávila prázdniny brigádou v restauraci. Občas jsme si volali s mým nejdražším, tehdy jsme spolu chodili asi tři měsíce. Postěžovala jsem si, že denně škrábu v ruce tak 17-20 kg brambor. Předpokládala jsem politování. Ze sluchátka se ozvalo: „Jen trénuj, já mám brambory rád.“

 8. Karíno, moc krásné a očividně chutné recepty a je vidět, že článek je psaný doslova srcem, moc se mi líbí. Jen jestli bych mohla pro příště poprosit – nešlo by ubrat těch zdrobnělin?, docela to ruší při čtení. Nějak jsem na zdrobněliny poslední dobou alergická. Připomnělo mi to jednu anketu, ktera před časem byla v iDěsu: http://zpravy.idnes.cz/ankety.aspx?id=A20110412_bar_265
  Ale nic ve zlém, prosím, nezlob se, článek je opravdu nádherný!

  1. Ale ano, šlo! Ale jak mám psát s láskou o bramborách? Brambůrky zní líp! Ale já se polepším. Někomu to nevadí, viz JanaBa, u receptů je to obvykle tolerováno, sama také zdrobněliny moc v lásce nemám, ale k tomu jídlu mi to tak nějak sedí.

  2. Panejo, to jsu ale matlák – Karolíno, moc a moc se omlouvám za zkomolení jména!!! Ach jo, jdu se stydět do křoví…

   1. (rofl) Kdybys věděla, jak komolí moje příjmení, to je teprve dílo!!! Karína ještě jde, když mi sousedka říkala zatvrzele Karolko, tak jsem jí docela nenáviděla.

    1. O komolení příjmení bych s dovolením něco věděla, tak v 98 % případů to naše druzí lidi netrefí. 😉
     Ad „Karína“ – já se tak vytočila těmi zdrobnělinami, že jsem si to po sobě zapomněla přečíst… 😉 🙂

 9. Karolíno, tvé láskyplné vyznání plné zdrobnělin zaslouží jedničku s třemi hvězdičkami. Clověče, ty bys mě snad naučila mít ráda/jíst maso! Steaky dělám pro MLP podobným způsobem jako ty, ovšem ta láska k procesu, ta tam není. Ale mohu sem dát tip na vylepšení pepřových kuliček.
  Na suchou horkou pánev hodím hrstičku, pár minutek počkám až se začnou hýbat ba i vyskakovat, sesypu, rozdrtím a nasávám vůničku (všímáš si zdrobnělin?). A ta vůně, ta pane je!! Uložím do kořenky, zavřu a semtam si chodím čuchnout. Jo, pozor nespálit!

 10. Karolíno, jsi má krevní skupina (y) a zcela jistě božská kuchařinka…děkuji, slintám tu jak bernardýn 🙂

 11. Karolínkaaaa, čo mi to robiiiiiš, toto všetko ja straaašne môžem a na raňajky som mala len ovocie a na obed sa možno ani nedostanem a kapem tu od hladu … A MÁM CHUŤ NA STEAK !!!
  A neviem, neviem či sa dnes ešte na Zvieratník dostanem, tak všetkým pekný víkend! (sun) (sun) (sun)
  (A u nás vraj začínajú rásť bedle a možno sa mi podarí na ne aj vybehnúť)

 12. Joj, maso! To já ráda. Pořádný kus masa. Spíš krvané, než propečené. Jsem ta bestie krvelačná. Maso a dobře udělaný steak je nejlepší dort.
  Ochucená máslíčka nedělám, ale asi začnu. Vypadá to náramně.
  Jo a margaríny mi nesmí přes práh. Jak důvěřovat něčemu, co se po týdnu na okně (odjeli jsme a zapomněla jsem to na jižním parapetu) sice roztopí do tekuta, ale po zchlazení to nezměnilo vzhled, konzistenci ani čuch? Dovedete si představit, jak by po týdnu vypadalo máslo?
  Máslo je prostě máslo.

  1. Bubu jsme na tom úplně stejně – můžu hovězí steak opravdu ještě skorosyrový, jen zatažené ty bílkoviny na povrchu a syrové hovězí nebo losos v podobě tatarského bifteku je taky k nezaplacení! Jedno z nejhorších jídel pro mně je propečený tuňákový a vůbec rybí steak. Mám pocit, že koušu třísky. A s těmi margaríny máš pravdu, jestli se mi povede najít v mailech to povídání o tom, co margaríny vlastně jsou, tak sem dám na to odkaz. To je fakt hnus.

      1. No, to záleží na každého vlastní chuti, taky to nejím, ale na druhé straně – v tom spisku je spousta nesmyslů. A pořád si myslím, že je lepší nějaký dobrý olej než třeba sádlo.

       1. Ten hoax jsem nemyslela. Já to fakt viděla roztopený a zase zchlazený. Vzhledem k tomu, že jsem vzděláním chemik, tak vím, že v tom blábolu jsou bludy, ale přesto to jís nebudu.
        Olej – to je naprosto jiná písnička. Ty ošklivosti v margarínech vznikají při ztužování.
        Takže – olej – kvalitní olej je velmi dobrá věc. Smažím na oleji.
        Sádlo – výborné pro svou chuť do některých jídel, ale nesmažím na něm a občas ulítnu na čerstvém chlebu se sádlem a se škvarkama
        Máslo – pokud člověk neslupne kostku másla denně a je v podstatě zdráv, chleba namazaný máslem rozhodně neuškodí. A kostička másla na kusu masa, doplněno zeleninou – to s cholesterolem taky nic neudělá.
        Mám kamarádku, její dceři asi ve 4 letech našli vysoký cholesterol, ale dietní sestra vyloženě zakázala margarín a přikázala máslo (samozřejmě v rozumném množství)

        1. Ano, sádlo, máslo, dobrý olej, to vše používám a chutná mi to. Sádlo si škvařím sama. Ale ne margarín, to nikdy, nejen pro jeho způsob výroby, ale taky mi to strašně nechutná. Dort s náplní z toho svinstva prostě nejím. Pokud člověk zná míru, tak nemusí škodit ani sádlo ani máslo. Ale nic se nesmí přehánět. A smažení nebo pečení na těch umělých tucích? To je vůbec hrůza nechutná. Aspoň pro mě!

 13. Příjemně provoněné ráno a umytá klávesnice, Karolíno jseš vynikající mlsotnice. Já strkám máslo ke všemu, pod i nad,i když peču bůček tak másluju, ono to máslo dodává masíčku i zelenině a koření tu chuť many. Tatínek dělával výbornou roštěnou jako steky, šťávička mňamky kterou se poleje suchá chlebová topinka smažená na másle pomazaná cibulí, na to se posadí steak, přiloží se na drobno sekaná cibule, křen s jabkem a přijídá se chleba nebo vařené brambory;trvalo mi nějakou dobu, než jsem přišla nato, že to dělal na másle abych docílila té samé lahodné chuti. Dělávám steaky i ze slepice a připadají mi lepší než kuřecí, slípka je však na trhu ve stavu čerstvém mizivě. Na másle jsou dobroučký i steaky nemasové – cuketa, patizon, kedlubna atd.,po smažení je potírám směsí z medu+citršť+zázvor+bílý pepř a sypu syrovou strouhanou mrkví(někdy nechám do mrkve zabloudit kuličky zeleného pepře)a k tomu už jen přílohou (růžové) víno. Teď už mi je jasný, čím si vylepším uplakaný víkend.

 14. Maso ráda, stejky ráda. Slintám. KOřeněné máslo je zajímavý nápad. Tuňáka čerstvého jsem nikdy neviděla. Prý je skvělý.
  Tohle jsou hrozné články, člověk dostane hlad i těsně po sídani. Je vidět, ža hlad je z hlavy, ne ze žaludku.

  1. Jo, je skvělý a skoro ještě lepší je mečoun. Občas, tak jednou za deset let 😉 , se podaří koupit v Makru ve slevě za zlomek původní ceny, ještě nikdy jsme neprošli bez povšimnutí.

 15. Teda karolíno, ještě před odchodem do práce jsem pustila pecko (synek mi ho zase štelova, tak si chtěl ověřit, jestli uspěll)….a ty mi takhle děláš chutě. Že já se po ránu takhle trápím (chuckle)
  Moc pěkný recepty.
  Poslyš, ale – O.T…..máš ode mne MAIL (e) (e) (e) – prosím podívej se.

 16. Dobré ráno všem,
  Karolíno, ty jedna labužnice, slintám jak Bobeš s Kubíkem dohromady :-D.Tvoje recepisy na máslíčka jsou jedna velká inspirace. Ale nejen jídlem živ je člověk… proto si dovolím pár foteček
  http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/japonska_zahrada ahttp://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/ruzova_zahrada_v_Portlandu
  Jen škoda, že fotky nepřenáší vůně, některé růžové keře voněly nádherně.

 17. Som v službe,zobudila som sa a šla som na zviretník.A to bola kardinálna chyba!!! Sliny mi tečú,mozog zobudil žalúdok aoba žiadajú steak a masielko-najlepšie až dva druhy.Karolínka,to je fantastické-teda hlavne tie masielká.Musím to robiť,musím.A prave som si spomenula na vetu z knihy D.Sayers:Vražda potrebuje reklamu,kde skusený rekl.pracovník vysvetluje prečo na maslo nerobia reklamné spoty:Maslo je maslo.

  1. Urob si masielka!
   Jsou vhodná na cokoliv, i třeba jen tak na grilované sušší kuře, kuřecí prsíčka……. na jakékoliv maso.
   A je to tak – není nad máslo, všechny ty náhražky jsou svinstvo chemické a to já nerad.

 18. Tééda Karolíno, tys labužník 🙂 Vždyť jsi musela sama poslintat celou klávesnici, než jsi tohle sepsala. Já s hovězím moc pracovat neumím, kupuji ho především na guláše (kari a paprikový), protože ty choť miluje. Steaky dělám jen vyjímečně (pak kupujeme Top sirlions a Filet mignons – nevím český překlad), někdy se mi povedou přesně podle představ, někdy méně, ale i tak si vždycky pochutnáme. A jako ty, také na něj nic dalšího nedávám, když už chci mít steak, tak si tu chuť nechci ničím dalším kazit a na talíři je přeleji jen vypečenou šťávou. Jako přílohu trochu brambor s pažitkou a máslem a salát – zase, tyhle steaky jsou zde drahé, tak aby v puse převládala chuť masa. Roastbeef uměla výborně dělat moje tchyně, býval skoro vždy při rodinném shromáždění. Já se to nikdy nenaučila (moje chyba, tenkrát jsem nějak zapomněla dávat pozor co a jak). Sama jsem se pak o to pokusila snad jen asi 3x, nikdy to nebylo ono, vždycky byl moc propečený, chyběl mu právě ten růžovoučký střed. A tak, když na něj občas dostaneme chuť (při studených večeřích), koupíme si už hotový a pokrájený na váhu v obhcodě. Ale možná to bude tím naložením do oleje, popsala jsi to natolik „šťavnatě“, že mě to skoro svádí to někdy znovu zkusit. A i ta máslíčka vypadají velice lákavě a velice snadná výroba, přidat šlehačku by mě nenapadlo a při tom to dává smysl. Ale přímo jsem se nadchla nápadem s bramborovými kuličkami – to je tedy objev. Zdejší brambory bývají někdy ohromné, div ne jako malá dýně (tzv. bakers) a z nich by se malé kuličky určitě daly krásně vydloubat – zkusila bych to takovým dloubátkem na kuličky třeba z melounu. To by mohla na talíři vypadat úžasně – právě vedle toho streaku.
  No jsem napucnutá, měli jsme lečo s klobásou, zelenina z vlastní zahrádky. Takže neslintám, ale četlo se to báječně

  1. Ha, Maricko, my taky meli leco s klobasou (wave) Suroviny ovsem z farmarskeho trhu. Ja toho vzdycky uvarim ohromny kotel se spoustou kvalitni madarske mlete papriky, a pak to zamrazuju v ziplocich. Na podzim toho uvarim vzdy tak dva pradelni hrnce, a mame to na celou zimu. Obcas do toho misto klobasy naonec krevety a serviruju to s grits nebo kuskusem. ja si hoilt nemuzu pomoct a musim obcas kombinovat.

  2. Pokud máš takové velké brambory k dispozici, tak tam se to jen jen nabízí. Jsou dobré i osmažené místo hranolků. A fakt moc hezky vypadají. Hosty to vždycky překvapí. A ze zbylé brambory uvaříš kaši, aby nepřišla nazmar.

 19. NAPSALA JSEM TOHLE OMYLEM VEDLE KE KORINCE, TAKŽE TO KOPÍRUJUN I SEM. ZA TREST MÁM 6+8.
  APAGE SATANAS!! KAROLÍNO,TEČOU MI Z HUBY SLINY JAK PROVAZY. JE VIDĚT, ŽE JSI Z PRAHY, TAKŽE PRO TEBE NENÍ ŽÁDNÝ PROBLÉM SEHNAT NAPŘ.RYBU ČERSTVOU, NIKOLI MRŽENOU A A NI NEJRŮZNĚJŠÍ INGERDIENCE. MY, CO ŽIJEME V ZADELÍCH VESMÍRU,NA VÝSPÁCH CIVILIZACE A V MÍSTECH, KDE LIŠKY DÁVAJÍ DOBROU NOC,MÁME DO MĚSTA HODNĚ DALEKO I AUTEM, TAKŽE TYHLE “ ČERSTVOSTI“ DOMŮ ZAČERSTVA OPRAVDU NEDOPRAVÍME , MÁME SMŮLU A MŮŽEM SI O TVÝCH DOBROTÁCH NECHAT POUZE ZDÁT.ALE FAKT TO ZNÍ KRÁSNĚ A I NA TU DÁLKU CÍTÍM VŮNI.ZDRAVÍM VŠECHNY A PŘEJU KRÁSNÝ, POHODOVÝ A NEUPRŠENÝ VÍKEND.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN