VETERINÁŘ VE SLUŽBÁCH STÁTU: Let balónem

Nejen prací živ je člověk. Manžel na jaře letošního dostal od spolupracovníků k padesátinám jako dárek poukaz na let balónem. Tato aktivita mě dlouho lákala, ale na druhé straně, kromě finanční stránky, jsem nenašla odvahu proto, že jsem nikdy nevlezla ani na řetízkový kolotoč, na houpačce nebo lodi se mi spolehlivě dělá špatně od žaludku a v letadle jsem také ještě neseděla. Ovšem různé rozhledny a rozhledy z vysokých skal vyhledávám ráda. Takto bylo rozhodnuto za nás.

 

První pokus nevyšel, v době letu se zvedl příliš velký vítr.

Nedávný páteční večer, právě když jsme umístili poslední z 36 balíků sena na půdu stodoly, manžel si otevřel pivo a já ulehla na rovnou podložku, abych si napravila záda, zazvonil mobil s nabídkou, zda bychom nemohli během půl hodiny letět. Rozhodla jsem. Vyrazíme, alespoň nebude moc času na obavy.

Již při přípravě balónu k letu nás naši průvodci začali zásobovat různými historkami, jednou z nich bylo například konstatování, že dnes asi nepřekonají rekord ani v rychlosti startu ani v rychlosti sbalení balónu po přistání, který prý mají 4 minuty. To když přistáli na nějakém poli a opravdu nerudný zemědělec se rychle blížil.

Před startem

Stavovská čest mi nedala, abych se zemědělců nezastala: „To se na ně nesmíte zlobit, když ochrání úrodu před holomrazy, suchem nebo naopak lijáky, kroupami, houbami a plísněmi a živočišnými škůdci a pak jim to zválí nějací turisti, taky byste byli rozezlení“. Byla jsem ujištěna, že se velmi snaží nezpůsobovat škody, a už jsme byli vyzváni k nástupu do koše.

Start byl klidný, pluli jsme ve výšce 200 metrů nad důvěrně známou krajinou, zamávali dceři na dvorku našeho domu, v balónu bylo teplo, ani to nehoupalo. Byla jsem nadšená, i když přenést váhu z nohy na nohu jsem se odvážila až po deseti minutách letu a záda stále bolela. Půl hodina rychle minula a naši průvodci začali hledat místo na přistání. Prý támhleta loučka nebo i přímo na té úzké silničce.

Místa byla na dohled a my stále ve dvěstěmetrové výšce? Překvapeně jsem konstatovala: „Tak rychle klesnout přece snad nemůžeme?“ Když se mi dostalo odpovědi: „Chcete to vidět?!“, rychle jsem v sobě potlačila další nutkání vyslovovat nahlas své pochybnosti. Dostali jsme se ale blízko řeky, zvedl se větřík, takže první louku jsme rychle minuli. Tak prý na tu loučku za silničkou. Už jsme byli ve výšce stromů, když doprovod z auta zahlásil: „Bacha, tam jsou včelí úly“.

Okamžité spuštění hořáku nám pomohlo přeletět hradbu stromů a pod námi byla řeka. Překrásný pohled, ale jak to už u řek bývá, hluboké zalesněné údolí, za řekou jeden rozměrný statek, všude okolo pastviny se skotem a hned za tím zas prudký zalesněný kopec. Nejhorší však bylo, že údolím vedly dráty, snad ne přímo vysokého, ale vyššího napětí určitě. Vítr ustal a my s balónem stáli přímo nad elektrickým vedením.

„Hlavně udržuj hladinu“, radil zkušenější průvodce tomu druhému. To jsou rady – když začnete klesat, samozřejmě logicky je třeba spustit hořák, ale ohřátí vzduchu v balóně chvilku trvá, takže stále klesáte, abyste pak najednou vystřelili vzhůru.

Místo přistání

„Třeba nás to sfoukne nazpátek“, snažili se nás uklidnit naši průvodci. Jo, zpátky nás to sfoukávalo, ale po drátech. Vtip, že jsme jako tramvaj, držíme se trolejí, jsem příliš neocenila. Nedokážu souhlasit s názorem jednoho z dárců, že zážitek nemusí být za každou cenu příjemný, hlavně když je silný.

Elektrické vedení bylo to nejhorší, mám z elektřiny velké obavy, ale vůbec nic z okolí se nezdálo příznivé. Že by nám zvířata ublížila, kdybychom přistáli na pastvinách, toho jsem se až tak nebála, i když tam byl určitě i plemenný býk a krávy s malými telaty, spíš jsem se obávala, že je strašně poplašíme, oni protrhnou elektrický ohradník, rozprchnou se do okolí, tma je za chvilku, okolo chatové osady, máme na krku obecné ohrožení.

Na dvoře statku přistát nejde, tak snad na tamto malé políčko pšenice. Ale hanbou se propadnu, hospodáře na tomto statku jsem znala, byla jsem u něj na kontrole. Ze všeho nejvíc bych preferovala řeku, ale to se samozřejmě nelíbilo balonářům.

Ve chvíli, kdy jsme se odklonili deset metrů od vedení a byli nad asfaltkou širokou na jednou auto, ozval se povel. „Jdeme na to!“ Teď??! Půl metrů od silničky vedl na dřevěných kůlech elektrický ohradník, po silničce jela skupina čtyř turistů na kole.

„Prosím, prosím, můžete nám pomoc?“ zazněla otázka z koše a až jsme seděli na asfaltu. Jeden z balonářů vyskočil z koše ven (my měli přísný zákaz, museli jsme dělat závaží), uchopil provaz z vrcholu balónu a stahoval ho na silničku. Cyklisté dostali za úkol ručkovat po těle balónu a skládat ho na cestu a tak se snažit zabránit jeho zachycení na kůlech.

Díky, cyklisté, díky! Stalo se neuvěřitelné, skutečně naši průvodci byli schopni přistát a složit ten obrovský balón na uzounkou vesnickou silničku.

Po přistání

A už přichází hospodář se svým psem. Přehlédl situaci a pochválil profesionální práci. Pak jeho pohled padl na mě. Samozřejmě, že mě poznal!

„Ježíš, paní doktorko, kontrola přímo z nebes?“ Cítila jsem trochu ostych, ale snažila jsem se žertovat: „To víte, státní správa je stále sofistikovanější, ale musíme šetřit, tak letadlo jsme nedostali“.

 

Závěr? Bylo to překrásné a budeme dlouho vzpomínat, pokud mohu vyslovit doporučení, pak:

1. Pokud vás let balónem jen trochu láká a je ve vašich finančních možnostech, leťte.

2. Vezměte si s sebou místně příslušného veterinárního inspektora nebo oblíbeného soukromého veterinárního lékaře, který má zde obvod, případně nějakého hodně oblíbeného soukromého zemědělce, protože pravděpodobnost, že přistanete na soukromé zemědělské půdě je víc než devadesátiprocentní a klientelismus se někdy hodí 🙂

 

 

Aktualizováno: 3.8.2011 — 22:21

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Fuky, díky za všechny články, sqělé, piš prosím dál!
  Já mám k létání malými letadly a balóny moc kladný vztah a neukojenou touhu se svézt malou dvousedladlovou helikoptérkou a to všechno přes to, že nesnáším hloubky 😀

 2. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Sára Lustigová se byla poprvé podívat v kostele. Přijde domů cela rozčílená: „Tahle svatá familie co ji tam maj na obrazech, no, to jsou teda echt gojim – ve stáji bydlejí, dítě nemá co na sebe, ale od Tintoreta se vymalovat nechají!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 3. Fuky, to bylo primo napinave. A pristani na te silnicce… Chicht, nejbliz k balonum jsem se dostala ve svych mladych bujarejsich letech v Praze, kdyz jsem se kamaradila s lidma z prazskeho balonoveho klubu a tudiz mohla chodit na jejich plesy. Tam vzdycky nejaky balon byl zavesen ze stropu. (chuckle)

  1. Hani, nejdřív Bonapart, teď plesy balón klubu.. My se snad vážně známe! Škoda, že jsem se nedostala na pražení.

   1. A hele, balon klub (wave) To nahodou byla desiva sranda. A kolik lidi zavidelo, ze jsme na to se sestrenici mely vstupenky kazdy rok. Hec! Pamatuju, ze jednou tam byl Landovsky – to jeste nez emigroval, ponekud upraveny a delal hajzlbabu na Damach. Kde ty casy jsou… Moznost, ze jsme se uz nekde potkaly se zvysuje. 🙂

    1. Jo a jednou muj kamarad Egon a spol. leteli nekam balonem a podarilo se jim, co se skoro podarilo Fuky – ovsem oni opravdu na tom dalkovem vedeni pristali. Vyhodili tehdy hlavni privod proudu do nejakeho dolu ci co v Pribrami. Melo to nejake zajimave dohry, co si uz nepamatuju, akorat vim, ze kdyz jsem to od nich slysela, tak jsem se mlatila smichy.

  2. Milá Hanko, tohle je asi největší blízkost, na jakou bych si s balónem troufla 😀 Letadla mi nevadí, ale na let balónem bych asi odvahu nesebrala (blush)

 4. No, pane jo, to byly nervy (whew)
  Mně by se balon líbil, ale …no, neznám toho veterináře (rofl)

   1. Ale no tak (blush)
    Hrozně ráda se na balony dívám ze země, zvlášť když jich je víc. Tím, že bych měla být uvnitř, si úplně jistá nejsem (chuckle)

    1. No – uvnitř balonu bych taky nechtěla být – myslím, že je tam moc horký vzduch. Ovšem v tom koši … kdybych se nemusela dívat dolů … (rofl) (rofl)

 5. Fuky, pěkné, jako obvykle.
  MLP teď bude mít 45 a protože se o cokoliv spojené s létáním vždycky zajímal (nejdřív letadýlka lepil, pak jejich konstrukci vyštudoval), taky bych mu ráda tenhle let koupila, jenže nevím kde a jak. Neporadíte mi někdo? Díky moc předem.

  1. Prodávají to ty firmy, co podnikají v „zážitcích“. Ale pokud se neozve Fuky, zeptej se Bláži – ta letěla.

 6. Milá Fuky, jsem ráda, že jsem si nechala tvoje napínavé létání až na večer. Je totiž léčivé. Nádhera. (sun)

 7. „Nedokážu souhlasit s názorem jednoho z dárců, že zážitek nemusí být za každou cenu příjemný, hlavně když je silný.“

  Milá Fuky (inlove) , protože dnes jsem musela časně ráno na ouřad skrzevá auto a potom byl den jako na kolotoči, dostala jsem se ke čtení až teď. A asi je to dobře, protože Ty jsi skvělý životabudič. (y) Děkuju. (f)

  Mimo vybrané věty bych mohla citovat jednu perlu za druhou, Tvůj článek je jimi přímo nabitý. Snažně prosím, piš dál, živé vody není nikdy dost. (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Tahle věta mě taky zaujala. Nejdřív jsem se zasmála. Teď si říkám, že je to v rozumných mezích – vlastně možná pravda.

   1. Třeba něco jako cesta za jezírky. 🙂
    Ale vážně, člověk většinou nejvíc vzpomíná na to, s čím se musel poprat. A nakonec to taky zesládne.

  1. Veram, díky za připomenutí písničky. Obávám se, že se mi dnes bude melodie a části textu ozývat v uších až do večera 🙂 . Měla jsem ji moc rád,a jak Čeřovskou, tak tuhle veselou písničku.

   1. My mladsi tu pisnicku nezname z doby kdy poprve bezela v radiu a v televizi ale od Nagana. Dóminiku -niku -niku ty jsi sám jak poustevník, já hříšnou duši mám … 🙂

    1. Jeníku, my dřívějc narození jsme se ráno budili s touhle melodií na rtech jdouce radostně do školy (chuckle) .

 8. To sa ale krásne čítalo! A je naozaj zaujímavé, že väčšina takýchto ozaj dobrých akcií, na ktoré človek potom dlho spomína, sa strhne presne takto – z minúty na minútu sa treba rozhodnúť, zbaliť a vyraziť.
  No ale ja a výšky, neviem, neviem. Letecké zábery sa mi strašne páčia, ale v telke. Ale možno pod Kinedrilom by to šlo, no (chuckle)

 9. TAKHLE úzkou silničku jsem si nepředstavovala, ještě že jsi přiložila foto (rofl) I na papíře fakt dobrý zážitek, taková podvečerní vzduchoplavba. A líbilo se mi to stupňování: dráty, bejk, soud… a nejhorší nasr* statkář s vidlema v ruce!

 10. TAKŽE, VYHLAŠUJI KONEC HLASOVÁNÍ A OD NYNĚJŠKA PROSÍM MI HNED PIŠTĚ NA HADY, NEBO NA MŮJ EMIL. STETISEK(áčkovsáčku)GMAIL.COM, KOLIK A KDO CHCE KALENDÁŘŮ MALÝCH, STOLNÍCH,A6, ZA 112,- (POKUD SE NAJDE TĚCH 50 ZÁJEMCŮ)
  BYLO BY DOBRÉ, ABYCHOM TO I TISKEM A POŠTOU STIHLI DO PODMITROVA, JINAK BUDE DISTRIBUCE Z PRAHY
  Fotky vybrané pro stolní kalendář jsou: http://stolnikalendar.rajce.idnes.cz/stolni_kalendar_2012/
  Děkuji

 11. Milá Fuky! Krááásné! Sním, sním o plavbě balonem po obloze. Když se mi letos na jaře poštěstilo letět malým letadlem, byl to tak velký zážitek, že mám před očima stále tu krásnou krajinu viděnou očima ptáků.
  A tahle věta mě dostala: „To víte, státní správa je stále sofistikovanější, ale musíme šetřit, tak letadlo jsme nedostali“. (rofl)

  1. Už jsem s Tvými fotkami prochodila jih Čech a bylo to pěkné jako kdybych byla na dovolené. Takové obrázky bych ale třeba ani neviděla protože Tvoje vidění je dar. Stejně nejraději se ,,kochám“ Jižní Moravou, nevím co z těch fotek vyzařuje. Možná je to chuť moravského vína nebo zrajícího ovoce a barvy slunečnic…

  2. YGO, díky za fotky a pohledy na Jižní Čechy – Třeboňské. Svět rybníků a luk je krásný, pro nás, žijící na suchu je to obdivuhodná skladba přírody.

 12. Krásný let vám moc přeji. Já si přála let balonem od MLP k padesátinám. Od narozenin uplynulo již půl roku a pořád nic. Že by to bral jako vtip?!

 13. Balóny kolem lítají skoro každý vhodný den. Když já jsem tak trochu zatížený na ty aparátky těžší než vzduch a taky snáz řiditelné. Navíc to vychází o něco levněji. No, uvidíme, uvidíme.
  Ale sotry je to parádní – hned jsem si připomněl Vratné lahve – vy nám klesáte… (rofl)

 14. Ještě jsem nestačila číst, musím jít něco vyřídit.
  Jenom jsem chtěla upozornit KAROLINU. Pod článkem „KOČKY : Nová kočička“ jsem ti Karolino doporučovala FEROMONY ač jsem je ještě na Garykovi nevyzkoušela. Mohly by Zrzínkovi pomoci. Přeložím ti co o nich na webu švédských lékáren píší. Ale to až se vrátím. (wait) 🙂

  1. Děkuji, četla jsem to včera. Ráda se o feromonech dozvím něco víc. Ale jsem rozhodnutá necpat do Zrzínka žádný sedalin nebo jiné svinstvo. Prostě nebude jezdit a nějak se s tím popereme. On je šťastný ve svém skutečném „doma“, což je tady, je fixovaný na mne i na ten náš malý prostor a cítí se tu bezpečně. Tak proč ho stresovat. Vyzkoušeli jsme to, nefunguje to, tak se přizpůsobím já. Včera byl stulený u mně na psacím stole, vrněl, oddaně na mně hleděl, tomu zvířátku prostě nemůžu ubližovat.

   1. Milá Karolino to se neužívá, je to vůně která se čímsi šíří a nebo je ve formě spraye. Přeložím ti potom bližší informaci. Pohlaď za mne kočičí kluky a speciálně Zrzínka s jeho oddaným pohledem. Ozvu se později.

    1. Já vím, je to něco podobného, jako Bachovy květy. Ale teď momentálně jsem tak vystresovaná z těch dvou cest, že opravdu o dalším cestování se Zrzínkem neuvažuji! Nicméně jsi moc hodná a velmi ráda si o tom něco přečtu.

       1. Karolí, možná by se Ti ty Bachovky po dojezdu hodily taky – teď mě napadá, že se to celkem rýmuje s becherovkou 🙂 Rozhodla ses dobře, já jsem se nakonec taky zařídila tak, že ty svoje neurotiky útulkové nechávám pokud možno doma. Kočka je na stres hodně citlivá, to pes je odolnější.

 15. Ježíš, paní doktorko, vy jste lepší a lepší. Ten balon by mne taky lákal (občas vzduchoplavce u nás vídám), ale co s mojí fóbií z výšek? Ale tak mne napadá, že by to byl hezký dárek pro muže – on je přece jenom odvážnější (nod) !

  A jsem ráda, že jste si to hezky užili a že přistání bylo nakonec hladké.

 16. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  určitě to byl krásný zážitek. A je úžasné, že i když nebyl o tvé práci, tak o tvé práci tak trošku byl (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN