BTW: Berry na cvičáku – fáze první

Asi dva týdny poté, co jsme se přistěhovali z Anglie, jsme vyrazily s Berry na místní cvičák. Cvičitel je pořád stejný, ale se zájmem jsem zjistila, že metody se změnily – aspoň v začátcích výcviku.

 

 

 

Motto:

„Berry, k noze!“

„Proč?“

 

S Nazgúly jsme kdysi začínali na vodítku a pořadovým cvičením, tentokrát byli mladí psi na volno a učili jsme se fixovat jejich pozornost na hračku nebo kousacího peška, a tím jaksi i na sebe. Berry zpočátku fixovala pohledem všechny psy okolo a hračka ji nezajímala ani náhodou.

Poté, co v Anglii vyrůstala mezi množstvím přátelských psů všech velikostí, tak u nás na vsi trpí vlastně samotou. Psi jsou sice řekněme u každého třetího domu, ale pouze za plotem, a pokud jdou ven, tak jsou na vodítku – obvykle aby neutekli nebo se neporvali. Přestože máme z jedné strany zahrady knírače Šerika a z druhé létajícího křížence Maxe a skorolabradorku Sáru, tak nemít Berry Kazana, tak by psa nepotkala. Nebylo divu, že na cvičáku z nich byla celá divá. 

Ale jen chvíli – poté, co na ni vyjela jedna nervózní fenka německého ovčáka a většina psů nejevila zájem o nic jiného, než o harašení, tak se radši stáhla. Kamarádem zůstal jenom mladičký československý vlčák Feron, který ještě byl ochoten s naší holčičkou lítat zcela nezávazně a měl větší zájem ji za ocas pořádně chytnout, než ji nemravně očuchávat.

Pokud jde o práci, tak mohu i to krátké období, které jsme tam strávily, rozdělit do dvou odlišných období: a to před Berryiným háráním a po něm. Rozdíly byly především v jejím přístupu k cvičiteli a ostatním psům.

Zpočátku jsme byly chváleny, přestože „vybuzení kořistického pudu“ nám šlo pomaleji – Berry nechtěla bojovat o věc, kterou jsem držela v ruce. Pomohlo jednoduché zařízení, a to hůlka s kusem šňůry, na kterou se onen pešek přivázal. Jak lítal vzduchem, tak byl báječná kořist a Berry ho lovila jedna radost. Je zajímavé, že doma jsme narazily stejně – o věc, kterou jsem měla přímo v ruce, nebojovala nikdy, musela být na šňůře.

Potom docházelo k legračním situacím, kdy jsem dráždila Berry, ta lovila a potom jsem na svém konci šňůru pustila, aby Berry mohla kořist „usmrtit“ a vyhrát. Jenže tou dobou se obvykle šňůry zmocnil Kazan a nastalo přetahování. Ty první dny to obvykle končilo tak, že si Kazan Berry zakousnutou do kořisti klidně na šňůře odtáhnul domů, jakmile usoudil, že ho už výcvik na louce nebaví. Musela jsem sice potom „oficiálně“ ukončit hru, ale stejně mě Kazan vždycky rozesmál. Fixace na hračku se nám ovšem povedla.

Potíž byla v tom, že Berry jaksi přišla jen do toho prvního stupně – hračka ji fascinovala, moje současné pokyny nikoliv, protože jí přes to nadšení prostě nedorazily do mozku. Výsledkem bylo, že jsem neměla psa, který by mi oddaně vzhlížel do očí a toužil mě sledovat až do pekla za příslib lákavé hračky, ale psa vlajícího mi kolem uší. Berry se opět změnila v klokana, na hračku skákala (najednou jí nevadilo, že ji mám v ruce) a já se ji marně snažila umravnit. 

Ono se sadou působivých tesáků poletujících kolem vašeho obličeje se těžko soustředí a Berry se odmítla soustředit úplně – dokud jsem hračku neschovala. Potom cvičila celkem hezky, ale onen žádoucí nepřetržitý oční kontakt tam prostě nebyl. Když jsem se ptala, co mám dělat lépe, aby neskákala, tak jsem rozumnou odpověď nedostala – jen významný pohled. Když si ji vzal cvičitel, tak Berry koukala a neskákala, takže bylo zřejmé, kde se onen slabý článek výcvikového procesu nachází.

Právě tehdy jsem mohla občas vidět, jak by Berry pracovala, kdyby ji dostal někdo, kdo chce a umí psa cvičit. Když si ji tehdy vzal cvičitel, tak mu, ač nezkušená, chodila moc pěkně a v té chvíli namouduši vypadala jako správný německý ovčák! Já jsem byla pokárána, ostatně stejně jako před deseti lety s Nazgúly, že nevelím, ale doporučuju a to jsem prosím dělala, co jsem mohla.

Potom začala Berry hárat, já si v té době zranila nohu, a na cvičáku jsme nebyly šest dlouhých týdnů. V té době jsem dosáhla pro mě fantastického úspěchu ve výchově – několikrát za sebou jsem odvolala Berry rozeběhnutou za srnami, naposledy na můj povel ani nevyběhla. A to prosím bez použití pamlsků! Ostatně neznám pamlsek, který by byl sladší než pořádná štvanice 😀 Byla jsem na ni nesmírně hrdá a s tímto vědomím jsme se dostavily znovu do vyučovacího procesu.

 

 

Další fotky najdete zde http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_doma_-_Kazan_a_Berry_-_prvni_vycvik_se_snurou_a_uzlem_unor_2011/

 

Aktualizováno: 7.8.2011 — 22:26

73 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, já Tě úplně vidím….a že je to hezká změna ve způsobu výcviku??? mě se teda líbí ale taky bojuju, Terry je už vychovanější takže už mi po peškovi tak neskáče ale úplně se v Tobě vidím 😀 jen tak dál!!!!!

  Nastěnka je momentálně ve fázi kdy upřednostňuje pamlsky před hračkou a „kořistnický“ pud má jen na lovení Terryho a koček (rofl) upozorňuju, že fšeci zúčastnění jsou živí a zdraví ale štastná jen jedna mrňavá neunavná rusanda 🙂

  1. Mrňavá rusanda (rofl) (rofl) (rofl) jestli já jsem si neříkala, že to tak skončí (chuckle)

 2. Dneska si naše paní uklízečka nesla domů štěňátko dlouhosrsté jezevčičky jménem Daisy II. S vychováním nemá starosti (paní uklízečka), ona si celou rodinu určitě vychová správně k obrazu svému (to ta pejska) a začne hnedka zítra, kdy bude doma s mladším páníkem, který má vysokoškolské prázdniny 😀

 3. Dede, prima hlášení i dokumentace. Moc se mi líbí, jak se vyjádřila norská Jana: „Přirozená autorita u Dede a snaha vyhovět u Berry bude dostatečné a přirozené pojítko pro jejich soužití“ . K tomu není co dodat (inlove) . A že stále pejskům doporučuješ? Dělala bych si starosti, kdyby tomu najednou bylo jinak (chuckle) .

  Nojo, evidentně nepatřím ke cvičákovým typům. Jsem na to příliš pohodlná, nedisciplinovaná a jaksi neambiciozní? Či jak to říct. Nutno však dodat, že znalá a moudrá CD mi proto přiděluje dobromyslné a poměrně tvárné jedince. BTW: Po třech letech musím dát za pravdu ochranitelským členům buldočíkova fan klubu a přiznat, že není takový blbec, jak jsem donedávna předpokládala 😛 . Stále překvapuje, a to příjemně 🙂 . Eh, asi by si zasloužil aktuální hlásání… ale nejsou lidi (wasntme) .

  1. Ale Loučko, takhle podceňovat člena diplomatického sboru Pedrouška! Zvířátka nejsou blbá, to jen my se někdy neumíme naladit na jejich frekvenci. Pedroušek je ozdoba KV a okolí. Už jsi mu pořídila motýlka?

   1. Jj, motýlek a doutník pro sira Winstona… 😀

    Ále, Maruško, vždyť víš, jak to myslím 🙂 . Sladění jsme. Jen mě léčí z blahosklonných tendencí pohlížet na něj jako na umíněné trdélko. Jak dospěl, projevuje se sem tam dokonce jako pes 😀 . Podrbání koliáčkům (wave) .

  2. Milá Louk, jak ráda tě zase vidím (inlove) O Pedrovi nepochybuj,je to malej buldok, ale buldok 😀 a ti vědí, na co mají hlavu.
   Jinak pokud jde o Berryšku, tak nepochybuju, že až doopravdy dospěje, tak bude mít vlastní hlavu a já budu na tyhle doby vzpomínat. Ale zatím si to užívám 🙂

  3. Jen pěkně dodej ambiciozního jedince (jedinku (rofl) ), co briskně vysmahne hlášení o svým úžasným pesovi (y)

 4. „Berry, k noze!“

  „Proč?“

  Dede, si si istá, že v Berry nie je kus mačky 😀
  Krásne, len pokračuj v cvičení a v hláseniach 🙂 Potešíš 🙂

  1. No, ona v jistém směru kočičí je 😀 je to zvláštní a Daníkovité – ten byl taky takový (inlove)

 5. Dede, tvoje cvičákový hlášení je krásný. A vlastně je celý o tom, že se všichni nevejdeme do jednoho pytle – že my ženský nemáme všechny 180 cm a 56 kg, chlapi nejsou taky dokonalí idolové z filmu…a místní psi prostě nechodí synchronně s vůdcem hledíce mu upřeně do očí.
  Na co taky? (inlove)

 6. Dede, z fotek je jako vždy vidět, jak jsou tvoji pesové báječně sehraná dvojka a člověk úplně cítí, jak si ten svůj psí život u vás ve smečce fakt užívají… Já jsem nikdy se žádným ze svých psů na cvičák nechodila. Nějak jsem v mládí nemohla rozdýchat sousedovic něm.ovčáky,kteří skutečně reagovali na každý pánův pohled, ale všichni mi připadali jakoby psychicky zlomení – reagovali jako roboti. To mám raději občasný adrenalin, když třeba sedím půl hodiny na mezi, než se mi z toho lánu vyplazí zpátky uřícený a hóódně provinile se tvářící pes, než mít psa, který se bojí byť i jen pootočit hlavu jinam, než se zrovna dívá panička…. Ale je fakt, že všichní mí pesové mě vždycky respektovali coby alfu naší rodinné smečky (na rozdíl od mé matky, synečka i MLP) a dodnes mé kámošky, majitelky pesů, na mě žárlívají, když jsou u nás na návštěvě a jejich pes dává přednost mým povelům před jejich, takže dochází ke komickým situacím, kdy mi k noze (či na klín) místo tří mých pesů dorazí ještě jeden navíc (chuckle)

 7. Nejsem psí, ale jsem úplně klidná. Když jsem kdysi viděla cvičit Daníka a Kazana a Dede za dirigentským pultem, jak jen mávne ručkou… Šikovná Berunka to zvládne hravě. Ale nejspíš se její umění nevejde do tabulek cvičitelů profíků 😀

 8. Na čtvrté fotce vidím zcela vzorový oční kontakt. Jako nepsí poměrně žasnu, co se po těch psech všecko chce! Tedy i jejich pánech/paničkách. Tak se těším na pokračování. Čenichem štrykující Kazan je na pusu čumákovku (inlove)

 9. Milá Dede, naše nová láska Berry, vlastně staronová. Vždyť je už Berry velká holka a ne štěňátko. A ta se má že má Kazana. Já mám dva psy v jednom. Poslušného Garyka a Garyka strachem vytřeštěného a zablokovaného. Bohužel si spolu nemohou hrát. 🙁
  Ten kontakt se psem je o něčem jiném než jenom kontakt očí.
  Těším se na další zprávy (a fotografie)o pokrocích Berry. 🙂 (inlove) (h)

  1. Ahoj Velká Kočko (inlove), jak se máš? Máte v Jetebořicích taky tak teplo, jako je v Norsku? A co kočičky? Posílám ti (f) a (sun) a ať tě nic moc nebolí 🙂

   1. Ano milá Dede, jsou tu dusné dny, sem tam zaprší a jede se dál. Garyk na procházkách funí, bodejď by ne v tom kožichu. Už i začal línat. Jestli je to reakce na to vedro a nebo se předčasně připravuje na zimu to nevím.
    Tindra kudy chodí tudy pláče. Vysvětluji si to tím že pootevřenými okny je lákána ven. Chystám se koupit postroj a řemínek a začnu ji vyvádět ven. Budou to pro mne procházky navíc, protože každou chvíli vyděšeného psa a divokou Tindru najednou nezvládnu. Daisy asi na procházku nedostanu, ta se nenechá ani vzít do náruče, tu bych do postroje nenavlékla. No uvidím.
    Pohlazení Vuvuzelce a vlídnému Kazanovi (dog) (h) (dog) (h) a „kram“ (je to tak taky norsky, ne?) všem dvounožcům smečky od nás všech :* cat) (cat) (dog)

 10. Milá Dede, ty a Xerxová jste u mne nedostižný vzor jak správně vychovávat psa (až potkám EvuŽ a její trio, mám dojem že to bude stejné). Fila poslouchala vééélmi laxně. Spíš jen tak proto, abych přestal kecat. (rofl) Příšera jako alfa začala poslouchat asi tak stejně, Cindy poslouchá buď na pohyb okem nebo vůbec. Prostě buď se jen nadechnu, že jako něco a ona ihned hodí záda nebo můžu klidně řvát jak nalesy a ona si vykračuje jako bych tam nebyl. Naštěstí ji nezajímá zvěř. No a Dasty neposlouchá vůbec, resp. pokud se na procházce příliš předběhne, tak na zavolání zůstane stát (prý je ten trs trávy děsně zajímavý) a čeká, až ho dojdem. (rofl)

  1. Honzo, neblbni (chuckle) , Xerxová neumí vycvičit psa. Ani moc vychovat. Je nedůsledná, nedotahuje věci do konce. Ano – její psi můžou (mohli) chodit na volno (až na Aronu – ta honila těžkou nebo hlučnou techniku), nikoho nenapadají, neomezují, nestraší. Doma jsou klidní, nic neničí, jídlem se bez dovolení neobslouží.
   Ale třeba Beta žebrat umí, odložení na místečku taky dělá jen když se chce jí… řve u plotu, často hru přepískne (modřin a šrámů mám dost) , na vodítku táhne… Ne – výcvikář opravdu nejsem (rofl)

   1. Ale ve všem podstatném, milá Xerxová, psa vycvičíš 🙂 takže Honza má pravdu.
    Jsi milý, Honzo, ale já opravdu neumím cvičit psy. Vychovat, to asi ano, ale cvičit ne. A nemyslím si, že by na tom tvoje čubičky byly nějak špatně 😀 A že si york dělá tak trochu co chce… (wasntme)

    1. na rozdíl ode mě, ty máš alespoň nějaké výcvikové plány (wave) Já nee. Výcvik je i o detailech – třeba u IPO je to třeba ten oční kontakt, přesnost provedení, … každý řád (IPO, TART, národní, záchranařina,…) lovecké, kanisterapeutické řády i neřády… množství psích sportů – vše má daná jasná pravidla. Obdivuju všechny ty, co se něčemu důsledně věnují a dokáží pravidelně a dlouhodobě se psem pracovat.
     Já jsem pohodlná a proto mám německou dogu – klidného, ovladatelného, až trochu líného mazlíka… Tedy ne že by to sedělo na Kosatku dravou… , jejíž povahu si zamilujete…

 11. Měla jsem nedávno možnost si Berrušku podrbat a podle všeho je to úžasná čubina. Milá, přátelská, poslušná. A navíc taky krasavice inteligentní. A že není úplně vycvičená úplně dokonale? Důležité je, že je vychovaná a ochotná se přetrhnout, aby paničce vyhověla. A aport předává vzorně do ruky (skoro vždycky).
  My na cvičák nechodíme, ani jsme nikdy nechodili, Bára není vycvičená, ale vychovaná a aport mi buď flusne pod nohy, nebo machruje a hraje se mnou hru, seber mi to, jestli to dokážeš. Proto taky nepoužíváme povel aport, ale přines a pusť.

 12. Někdo se tady o tom zmínil a já se přidávám. Přivolat už rozběhnutého psa, kterému v mozkovnici svítí obrazovka s běžící kořistí, je veliký úspěch. Rozhodně větší než když pán s přilepeným a zírajícím psem spolu upochodují 20 metrů. Déle se stejně tento způsob chůze nedoporučuje.
  Náš pes nikdy nezíral. Při drilu se nudil, čuměl pořád kolem, povely vykonával laxně. Byl celkem za outsidera (spolu se mnou). A jak už jsem tu jednou psala, při zkouškách se vesele pobavil tím, že exceloval. Ajcem trajcem, ze všech těch pilných pilušek dostal nejlepší známku a 285 bodů ze 300. Nakonec, ozdoben červenou šerpou, odběhl si konečně sebrat tu větev, po které pořád šilhal. Povely opět ignoroval.
  Zijeme spolu už přes 12 let a drill nám nikdy nechyběl. Myslím, že nebude chybět ani Berry a Dede. Přirozená autorita u Dede a snaha vyhovět u Berry bude dostatečné a přirozené pojítko pro jejich soužití.

 13. Milá Dede – já si myslím, že máš Berrušku vycvičenou tak, jak potřebuješ – a to je důležité (teda pokud nechceš dělat výcvik sportovně).

  A závidím ti, že je TAK poslušná – předevčírem se Brooke zapoměla ve slunečnicovém poli – cca 5 hodin. A to měla štěstí, že tak dlouho, neb po dvou hodinách by ji Tereza přerazila, po třech okamžitě odlifrovala do útulku, po čtyřech chovatelce. Po pěti hodinách se stmíváním na krku ji vzala na milost. Hajzlík jeden – klidně si probíhala kolem nás a na zavolání se tvářila, že jsme úplně cizí a velmi podezřelé osoby, které ubohé pejsky strkají rasům do pytle! A nakonec si došla k zadnímu vchodu, způsobně čekala a nechala se okolojdoucími litovat, že pejsinku někdo vystrčil za dveře (zatímco my jsme na kole objeli světa kraj!).

  No a včera se pro změnu vyválela v mršině – házela do ní rybičku a vesele na Terku pomrkávala.

  1. Milá Ygo, pro tohle mám veliké pochopení (tmi) – ach ouvej, s Nazgúly jsem si to užila vrchovatě. Pět hodin je hodně a chudáci vy, představivost je strašná věc. Možná proto nepřestávám žasnout, že s Berry je možná domluva 🙂 Ona (patrně 😀 ) není výjimečná, ale ve srovnání s vyváděním mladých Nazgúlů mi připadá prakticky dokonalá (angel)
   Tak budu držet palce, aby Brooke stihla dospět do zdravého rozumu ve zdraví svém i vašem (inlove)

   1. DEDE, MOC JSEM SE BAVILA, ALE PŘÁVIDÍM, ŽE PSY DOKÁŽEŠ VYCVIČT VELICE DOBŘE. STYDÍM SE, ŽE JÁ TO U HOKINA TOLIK ZANEDBALA. A OT: MRKNI PROSÍM DO SVÝCH SPAMŮ, BO TO VYPADÁ, ŽE TAM SKONČILY DVA MOJE ZAHRADNICKORADILSKÉ EMÍLKY A POKUD DOKÁŽU VYMYSLIT, JAK NĚCO OSKENOVAT A ROVNOU EMÍLKEM POSLAT, POPUTUJE JEŠTĚ JEDEN, JAHODOVÝ, ALE AŽ VEČER.. MĚJTE SE DOBŘE VŠICHNI, PRCHÁM NA POŠTU A NA ZAHRÁDKU NĚCO DĚLAT. A HURÁ, 2+5 SPOČTU SNADNO I V PRAVÉ POLEDNE.

 14. Na první fotce Berynka navazuje oční kontakt se mnou – a jak krásně! 🙂 (h)
  Milá Dede (inlove) , máš báječnou psovou, která je vycvičená tak, jak je potřeba k bezproblémovému soužití s lidmi. (y) (h)
  My jsme na cvičák s Ankou chodili jen krátce, než těžce onemocněl syn. A po těch několika letech jsme se k tomu už nevrátili. Tedy, po pravdě, já jsem na cvičáku nebyla nikdy (blush) . tehdy jsme usoudili, že mě Anka poslouchá, a tak na cvičák chodil na střídačku syn a přednosta. Řekla bych ale, že bez valných výsledků. 🙁
  Vlastně, byla jsem jednou, jako divák – ale po chvíli mě cvičitel vyhodil jako demoralizující osobo. Jo! A Anka tehdy cvičila jen sama, víc psů tam nebylo. To se mi nelíbilo.
  Přeju všem krásný den! (h)

 15. Berryška v krásnom dlhom článku aj s krásnymi fotkami! Ja mám dnes krásne ráno, ja sa mám 🙂
  No možno nebude vychovaná podľa príručiek, bude vychovaná podľa teba. Naučíš ju a ustrážiš si presne to, čo bude do života s tebou potrebovať. (wave)

 16. No jo, ono se řekne oční kontakt …. znám takové, co jim oční kontakt slouží hlavně ke zjištění, zda-li je páník už dostatečně vytočen … 😀

 17. Milá Dede, o očním kontaktu se hádají výcvikáři ze dvou táborů. Jedni tvrdí, že je to nutné (pes má na tebe koukat tak, že kdyby byl v cestě kanál, tak tam musí spadnout), druzí jsou názoru, ža by pes měl vědět, co se děje kolem. Já se přiznám, že mi chůze s vyvrácenou hlavou připadá legrační (z čehož jasně plyne, že my ve výcviku chodíme „normálně“ a pes o mně ví, ale sleduje okolí, aby si zapamoatoval, kam padaly aporty.)
  Ovšem je zřejmé, že tvé výcvikářské metody nejsou špatné. Ta srna je daleko důležitější, než oční kontakt. A pokjud budete dělat stopy, tak oční kontakt potřeba nebude.
  A cvičit s dvěma psy současně prakticky nejde – pokud nejsou oba dokonale vycvičení (což třeba u nás nejsou). Ten kořistnický pud tam bude 😉 ač se to na cvičáku nezdá

  1. Dog Whisperer Cesar Millan tvrdí že je nejdůležitější naše energie kterou pes zaznamenává. Cesar dokáže psa ukáznit beze slov a povelů což obdivuji. Přenese povel myšlenkou na psa ještě s trochou fysického kontaktu. Moje energie není vyrovnaná, zřejmě jsem bídný velitel.
   Koupila jsem psovi dvojitý obojek se stahovacím dílem nahoře který ovšem nepoužívám. Škrcení psa nenávidím. Myslela jsem že se Garyk nemůže z takového obojku vyvlíknout. Už se vyvlékl dvakrát, no Houdini hadr. Naštěstí se nevyvlékl ze strachu a hrůzy před nějakým zvukem, ale jenom tak z touhy po svobodě kterou postrádá. Co je to za psí život být neustále přivázaný na řemínku. v takovém případě neuteče a nechá se přivolat. Strach ho naopak zablokuje a to potom prchá hlava nehlava.

 18. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jste holky šikulky (nod) . Já jsem asociál, já cvičák nerada. I proto je Beta taková, jaká je… Ale pochválím ji taky. Na začátku nedělní veleexpedice před nás z lesa vyskočila laň. Na chvilku zkameněla – Beta taky a hup, už obě vyrazily… Stačilo však opět jen jediné zavolání (no-zařvání- děsně jsem se lekla) a Betka ihned vykoukla zpátky z lesa na silničku s výrazem „no co co , jsem si jen trošku poskotačila…“

 19. To je velmi hezké, Kazánek má krásně Berrynku na laně! A ty pohledy Bery jsou docela výmluvné. Moc se fotky povedly.

 20. To jsou krásné fotky Dede. Berry je krásně štíhlá, ale není už ona vyšší, než Kazan, nebo se mi to jen zdá?

  My jsme u Sadie a Trixie přetahování raději nepodporovali. Dokud byla jen Sadie (a větší štěně), měla také takové na koncích zauzlované lano a s velkou radostí se s námi o něj prala. Když se později začaly přetahovat s Trixie, tak Sadie párkrát zavrčela, Trixie pustila, ale my se toho lekli a podobné hračky jim raději odebrali. Přeci jen si nejsme jisti, které z těch smíšených genů by v nich takováhle hra mohla nežádoucně vyvolat. Teď je Trixie sama a lano s uzlem občas dostane na hraní. Nejprve se z hračky snaží vytřást duši a pak se jí masochisticky bičuje. Já se s ní ale raději ani teď o něj nepřetahuji.

  1. Milá Maričko, Berry už vyšší než Kazan je, a není štíhlá, ale fakticky hubená jak chrt! Přitom jí třikrát denně (v poledne jogurtek 😀 ), ale protože je většinu dne v tryskovém pohybu, tak nějak nemůže přibrat. Naopak – od stavu na fotkách dvě kila zhubla, takže má svých 31 kilo, což opravdu není moc. Vet na ní po doléčení demodexe nic špatného nenašel, odčervená je… tak snad je to prostě tím, že jí nic nesmí ujít a pohybovat se pomalu jí moc nejde 🙂

   1. Tak zkuste krmit zátěžovkou (sportkou), Fleur jsme tak krmili, když byla dorostenka, neměla taky čas na jídlo a tudíž ani na tloustnutí. Ale kdeže jsou ty doby, teď by potřebovala odtučňovací kůru, přeci se jako hlava smečky nebude honit 😀 😀

    1. Ivo, čím krmíte? Náš Lux by se mohl jmenovat Lunt, má jen 22,5 kg. Vůbec to není ten pejsek hladový jako když jsme ho přivezli. Jídlo není zajímavé, jen lítat by mohl pořád. Má o kilo míň než Don. Don je sice starý ale není vůbec tlustý ale ten se neošidí. Má strašně rád čerstvě vařené jídlo/psí/. Když má pohyb tak není líný se najíst, nekrmím seniorskými granulemi. To jsme zkoušeli chvíli a byl bez elánu a energie. V těch jeho šestnácti ujde každý den 1 až 2 km sice svým tempem ale ujde. Nevím co vybrat z toho nabízeného sortimentu aby po tom měli také pěknou srst. To znáš, když vylínají a špatně obrostou tak vypadají jako vodní krysy.

     1. Mlaďasové, kteří nemají čas na jídlo pro samé lítání, se nespraví i kdybys je cpala horem dolem. Ája byla žížalka hubená – no a teď mby potřebovala dietku. Elís má 28 kilo (Ginny měla v jeho věku 32!) a Derča je taky hubeňour. To přejde. Pro hodně mladé mám štěněčí, pro hubené zátěžovku, ale nejvíc sbaští masa (a astejně nepřiberou). To bych je musela krmit jak hudu na posvícení (a také zavřít do bedýnky). Jak říkám, ve věku kolem roku, roku a půl je to vcelku normální (asi jako 14 letí mládežníci, taky někteří vypadají jak postižení hladomorem). Počkejte rok.

      1. zbaští a o a méně – neumím po sobě číst, včera jsem byla za anonyma, ach jo. To ten rakušák, co mi vše schovává. (nem Alzheimer nebyl Němec, ale Rakušan)

     2. Krmíme Acanou pro dospělé psy, v zimě dávám zátěžovku Acanu. Jsou to granule, ve kterých kromě napařeného ovsa (jako vločky 😉 ) nejsou žádné obilniny ani kukuřice. Jsou to jediné granule, které mi žere Fleur bez odmlouvání už skoro dva roky, dost dlouho jsem s ní bojovala, navíc má Ellie zřejmě alergii na pšenici (průjem i po suchém rohlíku) a ta je bohužel skoro ve všech granulích. Srst mají holky krásnou, nečervenají, v granulích je i losos, takže ani nepřidávám lososový olej. Tady jsou všechny druhy, po rozkliknutí se dá stáhnout i list se složením, obsahem energie… http://acana.cz/products.php

      1. Dík, já jsem na ní taky chtěla přejít protože po Purině mi připadají hladoví a ještě musím pořád něco přidávat. Ve zvířecích prodejnách mi většinou řeknou, že to neberou, že je to drahé ať si vezmu českého Brita. Asi to budu muset objednat přes internet. Ono, co to je drahé když se musí ke granulím ještě masíčko nebo alespoň kapsička a zeleninka aby to bylo jedlé. Moje kamarádka ta co má choďáky ji také krmí a chválí. Líbí se mi, že to není nacpané obilovinami. Erika říká, že v létě dává tu s jablky a v zimě tu druhou. Tak to asi bude pravda, že po ní jsou pěkní.

       1. Tak hladoví 🙂 , to ty naše se taky tváří, že je to málo 😀 😀 😀 . I když teď Fleur začala dělat fóry, do granulí dvakrát drbne, zbaští ten jeden nadrobený piškotek, který dostává navrch jako zákusek a zbytek nechá těm dvěma. Tak nevím, jestli se budou konat štěníci nebo má jen falešku, teď je to období, kdy by měla trpět nechutenstvím a těhotenskými nevolnostmi 😉 . Bože, a ten náš vet musí mít dovolenou a na utz půjdeme až příští týden :S

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN