BTW: Růže

Byla jsem ten den v Hradci a potřebovala kupit něco zahradnického. Bylo strašně horko a před obchodem byl vysunutý vozík s růžemi určenými na prodej. Stály tam v sálavém žáru rozpáleného betonu, listy žízní svěšené, květiny k politování. S uspokojením jsem si uvědomila, jak dobře je mým růžím na zahrádce, skýtající vedle slunečního žáru i chladivý stín a životodárnou vodu.

 

Okamžitě mě napadlo, že bych pro ty růže měla něco udělat. Jenže… pak jsem si začala připadat hloupě. Kolem chodili lidé, okukovali květiny, studovali ceny, někteří se k nim snažili přivonět, a nikdo nevypadal znepokojeně. Ha, mám tě! Přistihla jsem se, že už zase chci zachraňovat svět a trápím se s tím, že nevím jak.

Se záchranou světa to má totiž jednotlivec těžké. Tedy abych to řekla přesněji – jediný člověk nemůže zachránit svět, i kdyby moc chtěl. Přitom na nás média chrlí katastrofy všeho druhu a jeden pak má pocit, že když už mu to říkají, tak asi chtějí, aby se k tomu nějak postavil, ne? Něco s tím udělal?

Ale co já mohu udělat s hladomorem v Africe, sebevražednými atentátníky v Iráku nebo zasypanými horníky v Chile? Nic. Dokonce nemohu řešit ani většinu našich lokálních katastrof a bolestí.

To ale není důvod pro to, aby člověk zůstal strnule stát a nechal se utopit v moři bezmoci a rezignace – stačí se přeci jen rozhlédnout po svém bezprostředním okolí a vždy se najdou věci, se kterými se něco udělat dá. Kolikrát už stačí projevit upřímný zájem, trpělivě naslouchat, nabídnout úsměv a povzbuzení. Tedy alespoň pro začátek – a člověk se hned nemusí cítit tak bezmocný.

 

 

Růže u fjordu Foto: Marta B., Norsko

 

Tak tohle jsem napsala a namluvila pro rozhlas předtím, než došlo k masakru v Norsku. Shodou okolností tento příspěvek slyšela moje norská kamarádka Marta, kterou z už mých článků znáte. A právě uplynulý víkend mi na jeho základě napsala tento mail:

 

Ahoj Dede,

 

tak krásně jsi promluvila v rozhlase o růžích. Opravdu mne to dojalo. Pro nás v Norsku jsou růže právě nyní velikým symbolem. Celé město je zaplaveno růžemi na všech možných i nemožných místech nalezneš tisíce, stovky nebo i osamělou růží. Dokonce i na záchranářských autech i policejních.

Jelikož víš, že cesta k Ellen patří k mým nejoblíbenějších, hrozně jsem se obávala za ní jet, protože nyní se jezdí kolem ostrova Utøya, protože tunel je už spoustu měsíců uzavřen. Ellen se také bála a tak navrhla, že si trasu projedeme spolu. K Ellen jsme přijely jinou cestou, natrhaly růžičky v zahrádce a vyjely.

No, byl to silný zážitek, ale pomohlo mi to, a jak sama říkáš, měla jsem pocit, že alespoň něco malého jsem mohla vykonat. Zastavily jsme u fjordu a růžičky zapíchly do mokrého břehu, aby alespoň chvíli vydržely. Našly jsme si tiché místo, neboť kousek dál u Utøya byla spousta aut a lidí, které se sjíždějí ze všech koutů země.

Všichni jsme stále v šoku a hluboce dojati, nyní se začínají zveřejňovat fotky obětí, a hrůza nabývá konkrétní podoby. A začínají první pohřby… Heslem je nyní: Odpovíme na nenávist a zlo ještě větší láskou.

Samozřejmě je Breivik nenáviděný a budou ho muset dobře hlídat, protože i vězni protestovali proti tomu ho mít ve svém vězení, ale to je už jiná stránka věci.

Tak to jenom, že jsi tak krásné mluvila o těch růžích a potřebě něco, třeba malého, udělat.

 

 

Růže u fjordu Foto: Marta B., Norsko

 

Martin mail mě potěšil a řekla jsem jí to. A potom jsme si povídaly dál. O tom, jak je nyní lidem v Norsku, jak mají k sobě lidé tváří tvář tragédii tak nějak blíž. O potřebě dialogu o příčinách a následcích celého neštěstí, stejně jako o nečekané podpoře veřejnosti vrahově mamince, která o šílených plánech svého syna neměla tušení, a svým činem jí zničil život. O takřka neuvěřitelném gestu Adama Bjørhovde Manafa, který na její podporu založil skupinu na Facebooku.

A píše tam:

 

Milá maminko Breiviková,

v těchto chvílích, tak těžkých pro náš národ i pro tebe, chce naše skupina (na Facebooku) abys věděla, že na tebe také myslíme, jsi také jedna z pozůstalých. Jsi také těžce zasažená, jsi také jedna z obětí, takže i ty jsi předmětem naší péče, pozornosti a lásky.  

 

V době, kdy tento článek vyšel, se do této skupiny přihlásilo zhruba  44 tisíc lidí a jen dvě reakce byly zamítavé. Je jasné, že až opadnou zjitřené emoce, tak to s tou láskou mezi lidmi bude stejné jako vždycky, ale je úžasné, že se lidé aspoň v těchto prvních dnech nenechali strhnout nenávistí a zcela pochopitelnou touhou po pomstě.

V takovéto atmosféře bude, doufejme, snazší začít celospolečenskou diskuzi o sporných otázkách, které nyní Nory velmi trápí. Protože mlčet se nesmí.

 

 

Růže u fjordu Foto: Marta B., Norsko

 

A tady bych se ráda zase vrátila k myšlence z mého původního příspěvku. Události v Norsku nejsou jediné, které dnes straší lidi uvažující nad horizont jednotlivých dní. Potíž je v tom, že člověk skutečně s většinou hrozeb nemůže dělat vůbec nic a toto vědomí je nesmírně stresující. Tedy pokud učiníme pro lidi ve svém okolí něco dobrého nebo užitečného, tak prakticky pomáháme také sami sobě. Je to totiž jedna z těch lepších cest, jak se zbavit ustrašené pasivity, která nám nedělá vůbec dobře.

 

O tom však my na Zvířetníku něco víme a využívám tak této příležitosti, abych poděkovala všem, kdo tu společně v mnoha směrech pomáhají. Možná i to je jeden z důvodů, proč je nám tu většinou pospolu tak fajn.

 

 

 

Aktualizováno: 1.8.2011 — 23:06

64 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mila Dede, smekam pomyslny klobouk pred tvym uhlem pohledu a posilam kondolence lidem v Norsku. Trochu mi tve psani pripomnelo naladu po 11. zari – pri vsi te hruze a hororu na sebe lidi nejakou dobu byli i docela hodni a nejak mel jeden takovy jakysi pocit sounalezitosti. A taky pocit, ze tohle snad neni pravda, ze neco takoveho je nemyslitelne. A pak to probouzeni se do reality zla…

  A Andymu preju hodne stesti v nove fazi. Vlastne tak mas dobrou vymluvu proc casteji jezdit k lisejnikum.

 2. O.T. AP měla dnes narozeniny! Milá AP, ještě dodatečně všechno nejvíc nejlepší! 🙂 🙂 🙂

  1. Všechno nejlepší, milá Ap (inlove) ať máš kolem sebe plno lásky lidské i zvířecí (h) A jak se daří štěňátkům? Už musejí být zatraceně akční (chuckle)

 3. Je asi krajně kontraproduktivní, že slyšíme a čteme průběžně o (skoro) každým neštěstí na světě. Taky nevím, co s tím, a taky nevím, jestli „on do mne kamenem, já do něj chlebem“ je funkční řešení.
  Zřejmě jediný, co člověk může, je důsledně zametat na vlastním prahu a kam až dosáhne okolo.
  Díky za to zamyšlení.

  1. Á, darmo bych se snažila vypotit víceméně totéž, tak se s dovolením přilípnu, jo?

   Milá Dede, díky za zamyšlení! Je moc prima, že opět víc píšeš. Jsi v úžasné formě (inlove) .

   (rose1)

  2. Kontraproduktivni jak pro koho. Z cim vetsi dalky vede penezovod, tim vic lidi po ceste uzivi.
   Nejak me to neustale citove vydirani se^B^B vadí. Jeste tak pokud jde o neco typu zemetreseni nebo tsunami, ale resit penezovodem prelidneni je … kontraproduktivni. Treba za ten dojak, ve kterem se ten odporny bily vyzirka odvazuje uzivat si dortik polozeny na novinach o sto osmdesatem devatem hladomoru nekde v Africe, bych nekomu s chuti ublizil.

 4. Milá Dede, pod Tvé písání přidávám svou virtuální růži a přeji si aby doputovala do Norska,víc nemohu nyní udělat.
  To co se stalo, jakoby nám samým učinil. Tak to chápu.

  (h)

 5. chicht – bolavé nohy se prý musí rozchodit, pravil páník… a vyhnal nás do lesa (rofl) . Rostou – měla jsem smaženici i za tu půlhoďku.
  Betka nadšeně hnala do auta (výýýýléééét) , kníkala standardně, ale v lese se chovala velmi klidně… asi taky rozchází včerejšek (wave)

  1. Xerxová, ty jsi ťuristický ďábel. Na parádních fotkách mně zaujala Bety v mlze, úžasné zdolané pěšinky a voda,voda, voda. Pak také viklany a jiné šutry a v neposlední řadě ,vypracovaná lýtka Xerxové. Také mám pevná lýtka , ovšem od pedálů v autě. (rofl)

  2. Bolavým nohám je podle mých zkušeností nejlíp v bazénu. Touhle dobou je asi procházka po Jizerkách tomu bazénu dost podobná, že 😛 ?

   1. vody je opravdu hodně – les je nacucaný jak houba (nod) Voda prýští z každé stráně, všude je slyšet … i tam, kde žádný potok běžně není.
    Jinak v albu je fotka na černých jezírkách po červené… (rofl) fakt to nebylo snadné přeskočit – odrážet se člověk musel z původního břehu – tj. tak 20 cm pod hladinou a dopadl na druhý břeh – tak 20 cm pod hladinou… hezky to cáklo. Běžně to lze snadno překročit…

  3. Xerxová, já vím, že jste akční, ale teď jste mě zase dostali. (whew) Vždyť vy máte Kosatku úplně předepsanou vyšší mocí CD, páč normální dogu byste načisto uštvali! (wait) (rofl)
   Ale mám velkou radost, že Betě nohy drží a může lítat po horách jako její panička (inlove)

 6. Milá Dewde, tvoje povídání o růži jsem jako tvoje fanynka poslouchala už při premiéře. Ale že to povídání tak neuvěřitelně zapadne do mozaiky, to jsem pochopitelně při poslechu netušila. Nevím, co se objevilo v komentářích, protože rovnou píšu a nečtu, protože se mě ta událost velice dotýká. Vnuci se mi každé prázdniny rozprchnou po Evropě a já jsem ráda, když se vrátí jen s rýmou. …. nebudu psát dál.

 7. Ahoj Zvířetníci, tak jsem konečně na značce 🙂 Děkuju za milé komentáře a slibuju, že zítra budou zase zvířata a dva články. Měli jsme maximálně vytížený víkend, mládeže plný Dům a Andy se loučil – dnes mi vylétlo mládě z hnízda (inlove) Vezla jsem ho ráno na letiště na cestu do nového života. Jak se říká, něco končí, něco začíná… (sun)

  1. Milá Dede, přeji Andymu aby vykročil tou správnou cestou a aby se mu ve zdraví zdařilo všechno na co sáhne. (rose)
   Tobě děkuji za dnešní opět velmi dobrý článek, kterým jsi nás opět dovedla k zamyšlení nad soužitím lidí nejen v Norsku. (f) Prostě umíš (*) to co většina tak vystihnout neumí- např. já. (hug)

  2. Myslím, že tohle ptáče (chuckle) už je dostatečně opeřené, samostatné, i cvičných letů zvládlo hodně a na jedničku s (*)
   A do rodného hnízda určitě čas od času trefí (inlove)

  3. Přeju Andymu štastný let a bezpečné přistání – ale on to zvládne, on má silná křídla.

   P.s. – a co Zvědavé historično, kdy bude nějaké pokračování?!

   1. Milá Ygo, Historično by pokračovat mělo, jakmile se Andy nějak usadí a zařídí si funkční net. Poslední týdny byly dost hektické a času bylo maličko 🙂 Proto jsem taky prošvihla tvé fotky z dovolené, ale já to dohledám – to si nemohu nechat ujít (inlove)

  4. No jo, přijde čas a ptáčátka musí vyletět (inlove) . Tak ať se ti moc nestýská (handshake)

  5. Víš Dede, tohle se mi na tomto světě obrovsky líbí. Ten fakt, že je prostě úplně jednoduše možné odvézt Andyho na letiště, aby někam odletěl za novým a zase úplně jiným životem a naplnil ho tou nejvyšší a nejkrásnější možnou měrou. A přitom můžete být v úzkém spojení díky technice. Když si vezmu, je to jen o něco více než 20 let a tohle prostě nešlo. Měli jsme tu dráty a počíteče byly vyloženě v plenkách – o jejich možné kapacitě si neuměli udělat správnou představu ani Američani, kteří byli o hodně dál. TO nemluvím o možnostech mobilů. Jen kdyby sakra nebylo nutné klást ty nádherné růže obětem strašlivých masakrů a kdyby byl všude opravdu klid, to by bylo doopravdy krásně na světě.

 8. Dekuji,Dede,za krasna a moudra slova a dekuji za ucast, kterou z komentaru citim. Ja jsem presvedcena, ze i vetsina Cechu by se v takoveto srdcervouci situaci zachovala dustojne a laskyplne. (h)

  Moc pozdravu z Norska
  Marta

 9. Dede, díky za krásný článek. Fakt píšeš čím dál líp!
  Je to zvláští – dokážeme zachránit děti předčasně přišlé na svět, lidi s nefunčním srdcem, ledvinami, játry, nervy… Ale nedokážeme zabránit takové hrůze. Tolik zbytečných chybiček, přehlédnutých maličkostí a nakonec asi i chybějící odvaha těch, kteří zasáhnou mohli (a mají to v popise práce). Nějak mi to pořád připomíná scénu z filmu Demolition man – policisté na stanici neschopní reakce na násilí pro ně nepředstavitelné intenzity. Ta scéna je komická, ale teď je vidět, že její podstat vůbec komická není. Je řadovný policista vůbec schopen reagovat v takové situaci? A jsme schopni reagovat my?

  1. Obávám se, že nejsme na okamžitou adekvátní reakci nastaveni. To bychom si museli mozky dlouhodobě formovat, tak jako on.

   1. Takže jsme zdegenerovali? Protože na bezprostřední agresi lze reagovat pouze útokem – i myš zahnaná do kouta zaútočí na kočku…

 10. Milá Dede, díky za tento krásný článek. Musím říci, že reakce Norů mě neuvěřitelně dojímá. Bylo by skvělé, kdyby to dokázalo fungovat. Třeba by se lidstvo konečně obrátilo k podstatným věcem jako je život, láska k životu, ochrana naší matičky Země, abychom tu dokázali žít. V poslední době hodně sleduji dokumenty, mezi nimi i ty astronomické. Nejsem sice naivka a jsem přesvědčena, že mezi miliardami hvězd a evidentně řádově více miliardami planet prostě musí existovat další život, ale ty vzdálenosti jsou tak nesmírné, že každý život je nesmírně vzácný. Kdyby se tak tito fanatici na náš vzácný svět a život dokázali podívat jinýma očima. Třeba by je tyto hrůzostrašné nápady přešly a mohlo by nám být všem lépe.

 11. Milá Dede a milá Marto – dobře jste to napsaly! Tady není co dodat – jenom snad upřímnou soustrast pozůstalým. (rose2)

 12. A abych já nezdvořilý kocour nezapomněl na lidské vychování: vřelé díky Dede za to, co píše a jak píše o událostech v Norsku…

 13. Tak nevím, proč jsem si vzpomněl na modlitbu, která bývá připisována různým moudrým, ponejvíce však sv. Augustinovi:
  Pane, dej mi dost síly, abych změnil věci, které změnit mohu,
  dej mi dost pokory snášet ty, které změnit nemohu,
  a dejmi dost moudrosti, abych dokázal rozeznat jedny od druhých…

  Mějte se tu a v pohodě zůstávejte, já teď jen občas posedávám na té nejvyšší větvi a sleduji zvířetnický cvrkot – a odhadem do konce září to nebude jinak. Lovecká sezona je v plném proudu. Až skončí, zkusím se „vykoupit“ nějakým vyprávěním loveckých zážitků do Rozcestníku 🙂

  (wave)

 14. Jsem moc ráda, Dede, že zase víc píšeš. Někdy je to úsměvné, někdy dojemné, ale vždycky setsakramentsky dobré

 15. Je to rmoc pěkné zamyšlení.
  Mě vrtá hlavou, proč? Proč mají lidé pocit, že musí udělat něco takového? Proč je moderní společnost relativně bezmocná? Je to tím, že je dnes bezprecedntně bezpečno? (já vím po této tragédii to zní divně, ale ono je fakt bezpečno. Dříve kždou chvíli nějaké hordy (lupiči, vojsko, nájezdníci…) vypálily vesnici a pobili obyvatele – a pochopitelně kromě zúčastněných nebo případných pozůstalých (pokud někdo přežil) to nikoho nezajímalo. Ani nemohlo, kdo by se staral o pár (desítek) vesničanů, noviny nebyly. Myslím,že svět se příliš nemění. Mění se technická stránka, mění se vnější podmínky. Nahá opice druhu Homo sapiens se za těch pár tisíc let historie v zásadě nezměnila.
  Tak co je jinak ve společnosti. Jsme změkčilí, příliš blahobytní? To asi ano, relativní bezpečí snižuje pud sebezáchovy, to je biologicky prokázáno. Ale ohrožuje nás to? Jsme přiliš důvěřiví v podstatě nejistém světě? Nebo je to znak naší „dospělosti“, že dokážeme odpovědět na zlo dobrem?
  Odpovídání na zlo láskou… Je to krásná idea, pokud člověk čeká odměnu na onom světě. Ale dokáže tohle pohnout bezcitným člověkem, nebo si to vysvětlí jako slabost? Neohrozíme tím další děti? Jako myšlenka je to úžasné, ale jak to bude v praxi. Není to jen projev rozpaků, že toto udělaj jeden „z nás“?
  Jsou to jen útržky myšlenek, rozpaky, nejistota. Instinkty velí jedním směrem, humanitní výchova jiným? Co je správně? Tak krásně jako Dede bych to nenapsala.

  1. „Odpovídání na zlo láskou… Je to krásná idea, pokud člověk čeká odměnu na onom světě. Ale dokáže tohle pohnout bezcitným člověkem, nebo si to vysvětlí jako slabost? Neohrozíme tím další děti? Jako myšlenka je to úžasné, ale jak to bude v praxi. Není to jen projev rozpaků, že toto udělal jeden „z nás“?“

   EvaŽ přesně popsala moje pocity.

   Ze záplavy katastrofických zpráv na mě padá beznaděj a pocit bezmoci. Kladu si otázku, čeho všeho je ještě člověk schopen ve jménu čehokoli.

   Do Norska posílám (rose1) (rose1) (rose1)

   1. Clovek si musi uvedomit, ze tech katastrof neni vic nez byvalo, ale naopak min. Jen se o nich dozvi mnohem sirsi okoli.

  2. Já mám dojem – možná se pletu – že tou „větší láskou“ chtějí reagovat na původní omyl, že za ten útok můžou muslimové. Aby jim nahradili, že je podezírali neprávem.
   Líbí se mi to. I když mám obavy, jestli to bude pochopený. Doufám, že bude.
   Jinak – proč se neumíme bránit násilí… Tohle téma mi krásně sedlo do dlouhodobějšího uvažování.
   Nevím.
   Možná je to tím, jak píšeš – institucionalizovali jsme si obranu a ochranu; přehodili jsme starost o naše bezpečí na druhý; teď nejen že nejsme schopní se o sebe postarat, ale ani už nejsou ti „druzí“, kteří by to dokázali. Když se člověk nezoceluje v dětských rvačkách, neumí se bít a násilí ho vyhodí z konceptu…
   Proto bych byla dost pro, aby se lidi znovu učili bojovat stylem „ruce proti rukám“. Děti. Dospívající. Mladí dospělí… Aby znovu měli ponětí, jak vlastně reagujou, když jde o život. Protože pak, až o něj půjde, to budou vědět, budou se znát, a dokážou se zařídit. Podle vlastní povahy. Utéct, nebo zaútočit. Nestrnou v šoku uprostřed palebný zóny…

   Jsem říkala, že mi to téma sedlo do současnýho přemýšlení…

 16. Milá Dede, opravdu rosteš, jak napsala Xerxová (wave) . Tyto Tvoje články u mně vyvolávají mrazení (jsem nebrečící typ).
  K datu 11. září jsem si přiřadila datum 22. července – to se opět změnil svět (rose2) .

 17. Tu na Zviretniku sa bud smejem,alebo plačem a ďakujem.Dnes plačem a ďakujem,Dede.A myslim na obete,pozostalých a po Tvojom článku i na tú úbohú matku.-tej ten sviniar vzal všetko.

 18. Milá Dede,
  tvá BTW jsou vždy výstižná,obsahují myšlenky,které mně vždy dostanou a mám dojem,jako bych s tebou už o tématu mluvila – ovšem napsat bych to tak neuměla.Za oknem je uplakané počasí a já tu slzím u monitoru.Už kolikrát jsem si říkala,jak musí být vrahově matce – já bych si zoufala,co jsem to vychovala.Musí to být pro ni hrozný šok.A je fantastické,jak k ní Norové přistupují.

 19. O skupině na podporu maminky onoho vraha jsem nevěděla. Je to ale moc hezké. Původně jsem chtěla napsat gesto, ale ono to je mnohem víc. Je to o lidskosti, vlastně si málokdy uvědomujeme, že jakýkoli zločin má vždy více obětí, než ty bezprostředně poškozené.

  Ano, Dede má pravdu, onen hrůzný čin z 22. července nastolil mnohé otázky, někdy i vzdálené či zdánlivě nesouvisející. A Dede má pravdu i v tom, že nikdo nemůže převrátit svět, ale když mnoho lidí udělá drobnost, může být na tom světě lépe. Protože všechny věci se nakonec propojují, ať ty dobré, nebo ty zlé.

  Všem přátelům v Norsku přeju, aby se s tragédií vypořádali co nejlépe. Aby si dokázali odpovědět správně alespoň na ty nejdůležitější otázky. Potom totiž ta hrozná událost snad alespoň nepatrně ztratí na své nesmyslnosti.

  Přeju všem krásný den! (h)

 20. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  (rose1)

  Dede, rosteš (nod) . Fakt. Tedy ne na výšku (chuckle) , ale obrazně míněno… Ten úvodní minifejetonek je krásný a to, jak jsi ho dokázala rozvést do tohoto článku je úžasné.

  O.T. – je to divný, ale bolej mě nohy (rofl)

  1. Sem se ještě přilípnu – ano, Dede se vrátila domů se vší parádou. 🙂 (y) (h)
   Xerxová (inlove) , Ty se divíš? Včera jsem dlouho odolávala, abych pod Tvou úvodní větu „jsme cvoci“ napsala „ano, jste!“. Vrozená slušnost a dobré vychování mi to nedovolí napsat ani dneska, ale myslet si to můžu, žejo? (chuckle)

   1. ale mám radost z Bety – sice se jí ráno moc vstávat nechtělo a dlouho se protahovala, ale schody sešla bez pajdání, venku v dešti (jak jinak u nás) seřvala roznašeče novin… prostě se tváří jen trošku unaveně, ale nohy držííííí (nod)

    1. To je dobře, že je dobře. Že nožky bolejí trochu jen Tebe. Naši kluci psovští ráno nechtěli vstávat ani starý ani mladý. Vždycky vyskočí v půl šesté, že se musí odemykat a otvírat dílny a dneska dělali, že spí. Ani Luxík neměl obvyklé ranní proslovy /on se udělal strašně ukecaný/. Dede navodila takové téma k zamyšlení při pondělku, do toho přišla kolegyně uplakaná do práce, že jí včera večer odešla za duhu 11 letá pejsková, najednou, bez očekávání. Byla to taková závislačka na paničce, která si ji vzala z útulku. Chtělo by to aby CD zafungovala a přihrála novou pejskovou, ale to se nedá naprogramovat… Počasí taky stojí za bačkoru když se v červenci musí topit. Chtělo by to kapku přeorganizovat zeměkouli. :@

     1. škoda té fenky, která tak nečekaně odešla, ale přopomněla jsi mi sobotní příhodu. Jdu ven a v chodbě domu najdu souseda s neuvěřitelně vystrašeným pejskem. Vypadal jako docela pěkný skoroknírač. Pejska neznám, předtím měl jiného. Tak mi to vyprávěl, předešlý se nešťastnou náhodou utopil. Vzal si toho pejska ten den z útulku v Ústí, je mu 17 měsíců. Měl ho několik hodin, zkusil s ním jít ven, aby se vyvenčil. Jenže pejsek byl tak vyděšený, že žádnou loužičku neudělal, akorát zmokli. Tak šli domů. V chodbě domu se zasekl, že dál nepůjde, což byl moment, kdy jsem je tam našla. S evidentním strachem mi očichal ruku a nechal se hladit. Ocásek měl ale úplně dole, byl hubený jako lunt. Kdoví, co už zažil. Což o to, to se spraví, soused ho nakonec vzal do náruče, do kožichu mu říkal, aby se nebál a do svého bytu ho odnesl. Je to sice podivín, kterého bych doma nemusela, ale pejsky má rád. Tak doufám, že se pejsek brzy vzpamatuje.

      1. Pejsek se uklidní, až mu dojde,že ho čeká ruka která hladí a chystá pelíšek a plnou mističku. Určitě to dobře dopadne. Jsi také jedna z těch hodných dušiček co nepřejde lhostejně okolo a všimne si, že i pejsek má obavy co ho čeká. Tato nebohá pejsinka se měla už na zemi jako v psím nebi ale také to dlouho trvalo než uvěřila, že je jejich a že ji nedají.

 21. Víš Dede, několikrát jsem tu byla přistižema, jak se nepokrytě chechtám…nebo s neskrývanými slzami…..to je i ten dnešní připad.
  Umíš krásně vystihnou, co cítíme i my ostatní jen to neumíme tak popsat jako Ty. Děkuji, nejen za dnešní zamyšlení (rose) (rose) (rose)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN