BTW: Váhavé pokusy o zjištění strašlivého vlčáka

Minule jsem se tu mimo jiné zabývala otázkou, jací psi jsou vlastně němečtí ovčáci. Sama mám prvního a navíc fenku, takže se teprve snažím své teoretické úvahu konfrontovat s postupující praxí. Jaký vlčák je vlastně naše Berry?

 

 

 

„Jsem strašlivá fenka! Vlčák!“

„Jsi.“

„Venku je tma a zima, vítr skučí a duchové pláčou. U tebe je teplo a hezky.

„Tak pojď.“

 

 

Pokud jde o praxi, tak jsem jen na začátku a experiment je omezen tím, že mám fenku a ne psa, který se obvykle vychovává přece jen hůř – s testosteronem člověk prostě musí počítat 🙂 Mohu samozřejmě ledacos jaksi extrapolovat; vždyť všichni moji ostatní psi byli samci, tedy nějaké zkušenosti mám. Radši se ale budu držet faktů.

Jako vychovatel jsem poměrně trpělivá, pokud to není nezbytně nutné, tak na psy nekřičím. Už proto, že mám špatné hlasivky a jedno pořádné zařvání sice setřese veverky ze stromů, ale já pak dva dny jen šeptám.

Nemám ráda násilí a nepoužívám ho, což ovšem neznamená, že s nezvedencem pořádně neškubnu, pokud se to jeví jako nejrychlejší řešení. Musím říct, že žádný z mých psů mě k tomu nenutil příliš často a jediný opravdový exces, na který si vzpomínám, byl výprask, který dostal Kazan mrtvou slepicí na sousedově dvorku poté, co jich devět zakousnul. Od té doby (a je to už osm let!) má Kazan konto naprosto čisté a slepice prostě radši nevidí. 

Díky tomu, že Berry vyrůstala na laskavém anglickém venkově, kde jsou přátelští psi, kolem se nepotulují šílení myslivci s flintou, a podél silnic jsou neprostupné živé ploty a nehrozí tak vběhnutí pod auto, byla odmalička venku na volno. Učila se mě následovat a hlídat – když se někde zapomněla nebo mi utekla za psy, mohla jsem se s klidným svědomím schovat a nechat ji, ať si mě najde. S tím, že po okolí nestrašily zástupy vysoké jako u nás doma, to byl v podstatě ideální terén pro výchovu psa.

A Berrýška vyrostla do psí slečny ochotné slyšet na zašeptání, jako pokárání nebo upozornění stačí normální důrazný tón hlasu. Nechá si ode mne všechno líbit, včetně různého ošetření, ale nesmím použít násilí nebo ji znehybnit – to se potom snaží utéct. Snaží se být se mnou pořád nějakým způsobem v kontaktu, dokonce i na vycházkách, pokud to kolem není zrovna vzrušující, tak se drží blízko u mě a velmi často mi sama od sebe vsune čenich do dlaně. Jestli chce ujistit mě, že je u mě, nebo sebe sama, že jsem s ní, to nevím, ale je to milé.

Neznamená to, že by Berry byla naprosto vzorný pes – to se ví, že kolem ní došlo k všelijakým škodám a drobným nehodám. Občas páře plyšáky, kouše míčky a ukusuje šňůrky z těch házecích. Jako malá vydatně zahradničila – tedy přesněji pletla se do všeho, na co jsem položila ruku já. Hloubí jámy, roztahuje po zahradě polena a bedlivě sleduje kompost, jestli tam není něco zajímavého. Několikrát mi podrazila nohy, párkrát mi samým nadšením vyšplhala tlapami až do obličeje, po návratech z delších cest jsem byla obvykle poskákaná až na hlavu.

Ale musím uznat, že nikdy nedělá škodu naschvál a vždy se snaží vyhovět, i když někdy dost překvapivým způsobem. Zatím existuje jediná situace, kdy mám chuť jí zakroutit jejím něžným krčkem – a to když se v noci, či spíš nad ránem, oddává hlasité meditaci. Zatím jsem se omezila na to, že z okna ložnice na ní zařvu „tichobuď“ nebo „držhubu“ – to podle toho, kolik jsem stihla do jejího meditování naspat. Někdy to pomůže, jindy ne. Ale to je na jiné povídání.  

Pochopím, když někomu takový pes přijde nudný. Ale po akčních letech se svérázným jezevčíkem a dvěma malými kluky mám pořád dojem, že pes, který se snaží vyjít svému pánečkovi vstříc a vyhovět mu, je spíš poklad, než suchar. Pořád mi připadá, že i za těchto podmínek má Berry radost ze života a dostatek podnětů, aby jí svět připadal zajímavý.

Co žijeme na naší vesnici, tak mi připadá, že je ve vztahu ke psům plašší, než byla v Anglii. Nesnáší pátravé čuchání psích milovníků a myslím, že i proto oceňuje Kazanův protekcionismus, který zase musím hlídat já. Kazan ji bez problémů nechá si hrát s jinými psy, ale běda, když má nějaký psí Don Juan snahu změnit hru v něco důvěrnějšího. Tehdy já bleskově chytám naježeného Othella a jeho načuřený pohled obvykle přiměje pánečka nyjícího milovníka si svého psa ukáznit.

Přitom si nemyslím, že by mu vadilo a priori ono neslušné chování, protože on má první a nejjasnější pohled na to, jak na tom Berry s případnou plodností je. Hlavním spouštěčem ochranitelského chování je v tomto případě podle mě její nelibost a strach, protože ona ty psy nechápe a ještě si je neumí zpacifikovat sama. No, je jí právě rok a čtvrt, na spoustu věcí teprve musí přijít. Zatím to za ni řeším já, aby Kazan nemusel a nestal se nějaký průšvih.

Popravdě Kazan nikdy nejevil ani náznaky agresivity, spíš by se našla potměšilost a provokace. To je něco, co on dělá rád, ale jen směrem k velkým psům. A to mu zase zatrhnu já. Když mu ale o něco jde – a jeho psí holčička nějaké něco opravdu je – tak se úplně změní. Z toho na první pohled nebetyčného trouby je najednou nepříjemně ostrý pes. Jsou chvíle, kdy právě takového psa potřebuju mít vedle sebe, ale jsem moc ráda, že to většinou není nutné.

No, a pokud jde o Berry, tak cítím, že je to v ní také. A podle mého názoru silněji než v Kazanovi. Možná jednou bude mít svůj „práh naštvanosti“ podstatně níž, než ho má Kazan nyní. Zatím je mladičká, dost nesmělá, drží se hlavně mě a Kazan je jejím velkým vzorem. To něco je občas vidět v jejích očích, v jejím postoji, když vidím, jak se snaží vyhodnocovat situace kolem sebe.

Pořád je důvěřivá a já moc doufám, že ani člověk ani pes její důvěru v dohledné době nezklamou. Protože tuším, že přestože je anglická a dlouhosrstá, lehává na gauči a ráda se mazlí, tak v ní ten poměrně nekompromisní strážce je. A já bych byla radši, kdyby zatím zůstal opravdu jen uvnitř.

 

 

 

Aktualizováno: 26.7.2011 — 19:53

67 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To jsem si hezky početla o Beryšce Ostružince, vím, že to není možné, ale přijde mi celej strejda Kazan, aspoň na obrázcích.
  Jinak nový vzhled stránek mi udělal radost – sice moc nemůžu posoudit jestli je hezkej, ale hlásím, že stále chodí přiměřeně čitelně na IE6, což je fajn.
  Díky

 2. No, asi nie som v norm. Momentálne si pripadám trochu schizofrenicky. Nesúvisí to s Berry ani Kazanom. Ale keď som si bola pozrieť Yetiho (highlandera) tak som prepadla čaru čivavi (očaril ma Tango), ktorá doteraz pre mňa vôbec nebola žiadnym psom. Teraz naraz začínam chápať výhody aj takého psa. Som normálna? Začínam o tom pochybovať. Našťastie Tango už má svoj nový dobrý domov, ale jeho chovatelia okrem britských mačiek chovajú aj čivavy a nebezpečie je stále prítomné, pretože vždy som tvrdila, že keď pôjdem do dôchodku, tak budem mať psa. Že by to bola čivava? Ale na tomto fóre je asi zbytočné pýtať si podporu pre odolanie. To skončí ako s Yettim, pre ktorého si ideme v piatok. Shrarka, počuješ, šiesta mačka!!! Yvor je stále voľný. Fakt nie sme v norme 🙂

  1. Fakt nie som v norme. Tie gramatické preklepy, chodím kanálmi a už mlčím. Radšej ani neopravujem.

  2. Milá Edito, ty se nezdáš 😀 Nejen přitáhneš domů šestou kočku (a jakou!), ale navíc se zamiluješ i do psa! A já si říkala, že jak jsi poslala ty první fotky, že tam vedle kotěte kouká i psík… že je to zvláštní. A vidím, že to zvláštní nebylo – bylo to velmi přirozené 😀

 3. OT: dnes jsem udělala dobrou zkušenost se státní správou – potřebovala jsem přehlásit auto. Objednala jsem si elektronicky termín na příslušném pracovišti a ono to FUNGOVALO! Ale nepřála bych vám vidět pohledy těch padesáti lidí, kteří si termín neobjednali (rofl)

 4. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Potká Roubíček pana Jajtelese na Wilsoňáku a ptá se:
  – Odkud jedou?
  – Z Vídně.
  – I toto, a co dělali ve Vídni?
  – Ále, tchýni na pohřbu.
  – Jó, Vídeň je holt Vídeň… .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer,
  hezké sny a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 5. Pekný deň.Vratila som sa z dovolenky a hned som sa vrhla na zviretnik.Krásny članok!!!Berry a kKazan su mojou tajnou láskou,hrozne rada si pozerám ich fotky,sú proste bezvadní.
  Nová úprava ma najskôr vydesila:jednak sa mi na PC objavil nápis,že mám počítač ohrozený virmi,potom úplne niečo nové/Jak som blbá,tak som si myslela,že to je ten virus/No,ale všetko je opravene a nová úprava je fajn.Všetci ste v poriadku?budem doháňať resty celý týždeň.

 6. K funkcionalitě: Testoval jsem to, včetně smajlíků, na Internet Explorer 9, Firefox 4, Chrome, Safari (nejnovější) a Opera (nejnovější), to vše na Windows 7. Navíc jsem to testoval na Safari na iOS a všechno funguje dobře, aspoň mně ano a to na několika počítačích nezávisle na sobě, čili opravdu problém musí být v nějakých individuálních nastaveních prohlížečů, které někteří z vás mají a s tím bohužel nic neudělám…

  1. Já se jsem teda asi dutoň a nebo zeby můj PC (chuckle)
   Já si ty smajlíky klidně vypíšu (nod)
   Finrode prosím ,co dělaj vlastenci zapadlý, nějak zapadli ??

 7. Vždycky ráda čtu „jak rostou“ jiné přírůstky….Berry je moc krásná veselá psina. To, že ji Kazan chrání je normální. Já jsem se právě tohoto bála, protože jedna paní ze cvičáku si k psovi pořídila fenku a ze psa se stala zuřivá bestie schopná sežrat cokoliv a to jsem rozhodně s Terryho nechtěla!! Ale prý s tím nejde nic dělat – říkal jeden známý „krotitel“ psů 🙂 nevím jestli jde či ne, Terry Nastěnku brání v případě nutnosti

 8. Berry je pěkná a šikovná. S tou kastrací kvůli nemoci), mrzí mě že má Berrýsek trabl ale zase Vám to vyřeší soužití. Stará pravda. Jak ten had uroburos co se chytá za ocas.Všechno zlý je i něčím dobrý.

  Mimochodem i opačně. Neříkal někdo, že až zvíře ztratí status věci bude snažší útulkáče utrácet? A je to tady http://www.novinky.cz/domaci/240240-novy-obcansky-zakonik-povede-ke-kolapsu-utulku-varuji-ochranci-zvirat.html?ref=boxE už nebude muset obec se starat jako o věc nalezenou.A platit její pobyt v útulku. V zákoně bude že vybrané peníze ze psů můžou (ale nemusí) být užity pro útulky.Řekla bych že na to nedojedou ti kdo jsou za psa zodpovědní, ti kdo je „vyrobili“, koupili ale dojedou na to odvržení psi. Schválit tohle bez pořádně dozavedený registrace zvířat a registrace chovů bez papírů je schválnost, která má asi urychleně vyřešit nadbytek těch stvoření nešťastných. Hezký 🙁 .

 9. Berry je krásná mladá slečna vzorného chování. Až bude dáma, bude trochu jiná, určo. My máme naproti Berušku, fenku cane corso. Kamarádka, miloučká pejska. Chtěla bych takového psa a v našem prostředí je třeba hlídače. Bylo mi divné, že Beruška pustí dovnitř za vrata cizího chlapa a nechá se podrbat. Trochu mě to odrazovalo, tohle bych si nepřála. Nechci zlého psa, ale přece jen jsem byla zvyklá na bodyquarda. No a Berušce už je přes dva roky a hele! Mění se holka, začíná být hlídací.

    1. Dalmi, nechystáš se náhodou na příští týden někam na dovolenou? Budu mít plnej barák lidí a děcka v úterý olympiádu. Kdyžtak, prosím tě, aspoň nesněž, jo? Dík (rofl)

  1. No, to bude zejména tím, že molossové dospívají až kolem dvou let, do té doby jsou to štěňata (i když vypadají jako mamutík) 😀 Moje Norka zatím hlídá jenom v lese, ale už pomalu pozoruju, jak se začíná z důvěřivce měnit na hlídací mimino občas i doma. Však ona canička za pár měsíců taky změní názor a to se pak budou zločinci divit 😀

 10. Berry je krásná pejska, kožich se jí leskne jako naolejovaný a i velikostí už dohnala Kazana – jestli dokonce už nepřerostla. Ochranný instinkt v ní určitě někde spí a kdyby bylo třeba vyplave. Hlavně, že toho zatím není (a nikdy nebude) třeba a ona si užívá jen samé úsměvné dny.

  A jestlipak jsi se Dede už s Berynčiným vzhledem a povahou pochlubila chovatelce Sue? Ta jistě musí být zvědavá, jak se její malé holčičce daří „v cizině“.

  Smajlíci mi také jdou jen vypisovat, ale ne vždycky se mi to povede, asi špatně odděluji 🙂

 11. Doufám, že tohle je začátek dloooouhýho seriálu (ehm, znáte to? šedesátý osmý díl desetidílného televizního seriálu (rofl) (whew) ).
  Ovšem tady je obsazení prostě vznikající (y) (dog) (toivo)

  Dále hlášení o počasí za polárním kruhem: včera bylo až 3O stupňů, večer přišla bouřka. Dneska nás chytla venku, ale už se zase chystáme vyrazit, už jen mrholí (wave) . Zítra se má dost ochladit, tak uvidíme.

  1. sakra, obsazení nevZniká, ale VYNIKÁ, to je ta jinak nastavená klávesnice. A to si ty texty furt kontroluju (think)

  2. Kdyby všechny seriály byly tak dobré jako tenhle (dog) , tak bych se na ně i dívala 🙂

  3. Za polárním kruhem v půlce července +30 !!! Je to možné!!! Tak si to užívejte a foť, foť, foť.

 12. technické OT k ladění stránek :
  někdy nesedí malé obrázky u upoutávek posledních článků. Třeba zimní Jizerky z „tisícovek“ jsou i u „brusinek“ a dneska taky je tam (dog) místo (cat)

  A ještě se poptám – chodí vám už smajlíci ?? Mně v IE nee. Ale už jsme si je tak zvykla vypisovat, tak mi to ani neva

  1. Smajlíky mi taky nejdou. Bohužel neumím některé vypsat, např. středník neumím, rovnou čárku apod., nějak se to na té klábosnici přehazuje, ale čím čimčarara čím???

   1. Pro psaní těchto znaků buď musíš přepnout na anglickou klávesnici, nebo středník je na klávesnici úplně vlevo nahoře vedle +, svislá čárka je vedle z/y vlevo dole přes shift, tedy alespoň na mé klávesnici

  2. Smajlíci chodí ve všech prohlížečích, ale v jejich nejnovějších verzích. Zkus aktualizovat! 🙂
   Výměny obrázků v přehledu článků jsou záhada a to záhada náhodná, což je k vzteku, protože se těžko přichází na to, co to způsobuje. Vyzkoušela jsem všechno možné – znovu obrázky zadávala, aktualizovala je a nic. Když se článek rozklikne, je to správně. Popravdě jsme už uvažovali, že to vyhodíme a dáme tam ten jednoduchý přehled bez obrázků, který tam původně byl. Ale zatím jsme to nevzdali 🙂 Dnes dorazí synovec – jediný z rodiny, kdo má přece jen nějaké vzdělání v IT, a tak mu problém předložíme. Určitě bude mít radost 😀

   1. Věřím, že to synovci vysvětlíš tak, že pro něho bude jen a jen radost se do toho pustit 😉 Je to přece velmi záslužný úkol. Možná bych ho povzbudila nějakou lákavou lahůdkou, jen nevím, ještli je spíše na kus pečeně nebo buchty. Mimochodem, mám tu verzi IE cca 9 a smajlíci mi nejdou. Na Mozille ovšem bez problému.

     1. Já ani nevím, jestli mi to někdo v počítači aktualizoval, já teda ne, ale na Mozille mi smajlíky jdou.

     2. Tak to je pak něco jako kruhy v obilí – někde jsou a někde ne. Prostě je něco mezi dráty – nebo vlnami a zemí, proč to někde jde a jinde nejde. Třeba to synovec Dede rozsekne.

    1. A ještě jedna technická, když se na IE snažím vrátit z rozkliknutého článku zpět pomocí šipky, tak se to nevrátí. Musím rozkliknout domovskou stránku. Ne že by to nějak strašně vadilo, ale jen, že to tak je. Na Mozille to musím věřit, tu mám doma.

   2. Smajlíci. Aktualizovat novou verzi čeho? Internet Explorer? Který program má být v poslední instalaci?

   3. utekl „kazan“ – poslední fotka pod článkem a utekl ke článku ve stejném dni. Utekly mrazivé Jizerky – poslední fotka pod článkem a utekly ke článku ve stejném dni.
    Ale kaníková od LA utekla a fotku měla normálně v textu…
    Záhada

    1. No, já si musím pstěžovat na něco jiného – na strašně malinkou velikost písmenek. I když mám velikost zobrazení nastavenou na 125 % a režim prohlížeče nastavený na kompatibilní s IE 9, který mám, jsou to fakt blechy. Velikost písma psaní příspěvku je cca dvakrát větší. Chybějící smajlíci mi nevadí, stejně je moc nepoužívám, a pokud ano, píšu je pomocí pomlček, závorek a středníků, on se z toho ten obrázek nakonec udělá.

     1. Hmmm a teď se koukám z Mozilly a je to OK, tak fakt nevím, čím to je. Ještě to na tom druhém PC zkusím nějak poštelovat, podle všeho je chyba na mojí straně.

      1. Zkus držet klávesu „Ctrl“ a přitom točit kolečkem myši nahoru (pro zvětšení textu) nebo dolů (pro zmenšení) – mělo by fungovat v běžných prohlížečích.

 13. Berryška je strašně prima strašlivý vlčák. Nepochybuju, že někde v ní je ten nekompromisní strážce. Kdyby bylo potřeba, jistě by sitauci vyhodnotila a nebylo by strašnějšího obránce. Ale teď je to mazlík postelový. A drbna převeliká.
  Koneckonců, i naše labradořice Bára, co se jí děti můžou dloubat v zubech a… a vůbec je přátelská i k vetovi, tak tahle Bára jednou v lese velmi správně vyhodnotila situaci a zahrozila tak, že z ní šel strach.

 14. Uz jsem se bala, ze zadne dalsi pribehy nebudou, ale dnes jsem si k me velike radosti precetla dalsi pejsci btw. 🙂 Moc dekuji za krasne povidani!

 15. Dede, krásné a moc milé čtení o přestrašném divokém zvížeti. Berrynka a Kazan jsou krásná dvojka psího soužití a mají štětí na bezva pánčičku a smečku.
  Díky ! (h)
  My jsme měli vždy fenky a po pejsince je stále nevyplněné prázdno. Chybí mi.

 16. Strašlivý vlčák Berrynka je nádherná psová. Jsem ráda, že si našla cestu k vám domů a prosvětlila život vám všem včetně Kazana. On je vlastně takový velký táta – strejda a věřím tomu, že si to moc vychutnává. Prostě dostal ji na starost, je součástí jeho smečky a proto ji musí ochraňovat. A jsem přesvědčena, že Berry mu to vrací stonásobně. A mít psa, který také umí říci dost, tuhle si ochráním proti všemu zlému, to také není k zahození. Myslím, že oba dokáží velmi dobře poznat hranici, kde je ještě hra, a kde začíná skutečné nebezpečí. Jen doufám, že za tu hranici nikdy nebudou muset z žádného důvodu jít.

 17. Po dlouhé době jsem byla v Praze, pak v Hradci, pak v Doubravici a v rámci přátelství mi byla přidělena bílá postel v malé ložničce v přízemí. Strašlivý vlčák a pozorný chodák konstatovali, že kapsy jsou na svém místě, svoji funkci náležitě plní a celý den jsme se všelijak kamarádili. I v noci. Tělo si žádalo své i vyklopýtala jsem ve tmě do koupelny. Polospící se vracím, vejdu a bílá postel nikde! Zamumlám, obracím… ale sakra, dyt to tady musí bejt! Bylo, leč postel zčernala. Strašlivý vlčák si celým svým dlouhým tělem lebedil ve vetřelcově posteli a v měsíčním světle po mně jen louply trochu rozpačité oči. S otazníkem. Vmáčknu se na zbylé místo a vtom se ukázala dobrá výchova! Odsunula se kousek stranou celkem ochotně.

  Všestranná péče má své výsledky. Berynka je dobře socializovaný a dobře vedený vlčák. Kéž by to byl standard!! Všeobecně.

 18. Strašlivý vlčák Berrýšek! Ta se má, taky bych chtěla mít takového ochranného strýčka Kazana. 🙂

 19. Berry je krásná a jsem na ni moc zvědavá. A má s efajn, že má stráčka Kazana.
  To Borůvka strýčka nemá a cizí psy ji nechávám řešit samotnou, dokud nedojde ke špatné situaci a v tom případě zasáhnu. Ovšem obvykle u velkých psů postupuje dle návodu: Opatrně se přiblížit bokem a dát najevo, že jsem malá a hodná. Nechat se očuchat, ale jestli mi TAM bude rvát ten čenich moc, tak si sednu a budu držet zadek na zemi. Pak si jdu čuchnout já, a protože mi oňuchali uši, tak si teda stoupnu na zadní, opřu přední o krk velkého psa a čuchnu si taky. Pak si můžeme hrát.
  Zajímavé je, že ve fázi, kdy začne Borůvka očuchávat velkému psovi uši a ten stojí jak vyřezanej, tak se většinou vyděsí majitel a málokdy ustojí to další hraní. Škoda. Borůvka je obratná a šlápnout na sebe nenechá, čehož se všichni bojí.

  1. Milá Selidko, uvažovala jsem. Ale v době falešné březosti se u Berry objevil demodex, parazit, kterého má prý hodně opsů v populaci, ale objeví se jen při poklesu imunity psa a to se fenkám stává právě v době hárání a falešné březosti. Nevím, jestli k tomu přispělo i to, že byla v té době dost nemocná, ale protože to prý nebyla ta juvenilní forma, doporučili nám veterináři (konzultovala jsem to)kastraci a to dost důrazně. Prý, kdyby již byla chovná, tak by se to s prevencí a léky dalo nějak zařídit, aby třeba jeden vrh mohla mít, ale v tomto případě se shodli všichni, že kastrace je pro ni menší riziko než hrozba opakovaného onemocnění, které má prý v recidivách tendenci mít stále horší průběh. Navíc je to parazit, který se šíří právě jen z feny na štěňata a v čistokrevném chovu by prostě taková fenka štěňata mít neměla. Takže ji kastrace nemine a já to musím zařídit co nejdřív, abychom to stihly před druhým háráním. Tož asi tak.

 20. Nádherné hlásanie o Berryške, ktorú ja nepokryte milujem (inlove) už od článku „Malá domů“. Je z nej úžasná pesinka, postavičku má ako lusk a na fotke s Kazanom v potoku hádžu obidvaja prasiatka. Ešte sa ňufinka úplne nespráva ako dospelá a môže si to dovoliť, lebo má v svorke aj super strýčka Kazana a tak si zjavne užíva, že je milovaná a ochraňovaná (a nech to tak ešte dlho, naozaj dllllho vydrží) . A nejako si Dede neviem predstaviť, že by si mala iných než milých a citlivo vychovaných psíkov (nod)

 21. Berry vyrůstala s choďákem a to se nějak muselo projevit 😉 . Spousta majitelů choďáků říká,že jim „pochodil“ psa jiného plemene, takže mají třeba barzoje s chováním choďáka 😀 😀

  1. Choďáci jsou veeelmi dobří učitelé a vychovatelé, s tím mohu plně souhlasit. A prostředí v kterém pejsina vyrůstá jen ten zdárný vývoj podporuje. Jak jsem tady již psala, Don kamarádil v raném mládí s úžasnou choďandou. Byla to pěkná kamarádská dvojka. Dede jsem obrázek posílala, sem neumím.

 22. Hlídací geny určité má, ale výchovou se dá docílit, že je nemusí použít. Určitě je „strašlivý vlčák“ milá a hodná holka. Je úžasné, žes nikdy nemusela zvýšit hlas. Já musím občas holky uřvat, občas jsou příliš „samostatné“ a i když loveckého psa by myslivec zastřelit neměl, přesto se o ně trochu bojím. Závidím mládí v Anglii, to by se cvičilo, kdyby člověk nemusel mít strach z aut (velký) a z myslivců (menší). To auto je totiž prvděpodobnější nebezpečí i když se vyhýbáme frekventovaným silnicím.
  A neboj, znám víc hodných „strašlivých vlčáků“, navíc Berry je z chovu, ve kterém se ostrost nepodporovala. Sice časem nabere sebevědomí, ale ta základní povaha zůstane.

  1. Lípnu se z dovolením pod Evu. Také jsem znala NO pravého českého, který byl vychován s rodinou, v domku, ale hlavně uvnitř a neměli s ním problémy. Také tušili, že kdyby bylo opravdu potřeba zasáhnout, tak pes zakročí,správně si vyhodnotí situaci. Záleží na atmosféře v rodině a na výchově psa.

 23. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Berrýška je milá, malá, poslušná, usměvavá, veselá psí holčička (nod) . Dede ji pomlouvá, když říká, že je to druhá kosatka (bat) Je vidět, že si Barry s paničkou (i celou smečkou) padly do noty a že je jim fajn (inlove)

  1. Se musím Dede zastat. Kdo pomlouvá? Ty! Ty o chudákovi Betce říkáš, že je kosatka, přitom je to milá doguška (no řekni, nezamilovali jste si tu povahu? 😉 )

   1. nezamilovali (rofl)
    Je hysterická – umí se bát blbostí a úplně vypnout spolupráci. Umí vrčet ze strachu na cizí lidi a děti, kteří se chtějí jít kamarádit (ale rychle se rozkouká a pak se hladit dá). Vytáčejí ji otravující psi – hraje si nejraději jen s těmi, které dobře zná. Jinak je nalepená na mě (viz fotka v deníčku, kde je ona a šest skvělých pudlíků – všichni na volno – a proto je na mě nalepená)
    Přitom všem je děsně aktivní až radioaktivní. Potřebuje každý den vybít energii pohybem a přetahováním. Byla u mě kolegyně, která dogy moc dobře zná (její rodiče měli vždy chov dog a ona sama má šedého mamuta Montyho) a taky nevěřícně kroutila hlavou, že ten živel lítající domem a nosící jí hračky je německá doga, které už pátý rok života uplynul…
    Prostě je s ní mnohem víc práce, než s „normální“ dogou. Ale je naše – milovaná Kosatka dravá (bat)
    Rčení „tu povahu si zamilujete“ se skřípěním zubů doma citujeme všichni docela často (chuckle)

    Protože jsem s Berrýškou strávila jedno fajnové odpoledne a večer, tak můžu srovnávat (wait). Je úžasně vnímavá, zvědavá a hlavně – zcela vyrovnaná.

    1. Nojo, mě aktivní pes nepřijde divný. Nejdřív jsem měla aktivní až hyperaktivní dalmatiny, teď flety. Ája už má trochu rozum, přece jen jí už bylo 6, a nelítá jak cvok. Ty druhé dvě nám to vynahrazují.
     Ne, vážně. Souhlasím, že nervní, nevyrovnaný pes může být problém a pak má štěstí, že se dostane do rodiny, kde jí poskytnete vše, co potřebuje, dokážete ji zklidnit a zvládnout a zabráníte tak průšvihům. Takže máte sice hyperaktivní dogušku s nestandardní povahou, ale šťastnou a spokojenou.
     To připomenutí povahy bylo jen rýpnutí – protože to sama často používáš.

     1. jo jo – používám, protože mi jsme si ji vážně zamilovali (nod) Tedy Betku – ne tu povahu (rofl)
      Páník měl v poledne dvě hodiny čas a tak nádobí nenádobí, ani kafe nebylo – hned po obědě shodil oblek, natáhnul „lesní“ oděv a hurá na hodinu do lesa. Houby mají teplo, vlhko a proto nerostou (chuckle) ale i tak jsme se alespoň hezky vylítali – všichni tři…

      Prostě (bat) pečuje o náš zdravý životní styl… žádné povalování

    2. Víš Xerxová, ona taková do prvního hárání opravdu byla – lítala jak blázen, lovila nás i Kazana, přesně, jak popisuješ u Betky 🙂 Jenže po hárání se hodně zmenila a ty jsi ji viděla zrovna v té době. Naštěstí, co opadly hormony, je už zase veselší, víc běhací a s Kazanem vyvádí, ale není to už ono, jak když byla malá. No a do tvojí Kosatky má daleko předaleko 🙂

 24. Dede, to se to tak pekne cte, jak mala holcicka ma panicku a strejdu Kazana. (h) (Ovsem Kazan JE ma tajna laska.) Myslim si, ze pes vychovany s laskou a respektem zustane psem hodnym a milym – ale ty hlidaci geny v ni urcite jsou a je mozne, ze v pripade potreby zapracuji tak, jak by mely. To pres koleno nezlomis.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN