BTW: Vražda myšlenky neobhájí

Neexistuje na světě myšlenka, která by měla cenu nevinného lidského života. Stejně, jako nelze boží lásku zvěstovat ohněm a mečem, nelze přesvědčovat svět o politické pravdě vraždou. Jakmile tak někdo učiní, tak s ním končí jakýkoliv dialog – i kdyby v době před vražděním byly někomu jeho myšlenky sympatické. Vražda nevinných zdiskredituje jakoukoliv myšlenku.

 

Masakr, který v Norsku v pátek 22. července rozpoutal namyšlený pseudospasitel Breivik, jsem sledovala v podstatě velice zblízka. Jakmile jsem našla na netu první zprávu o výbuchu v Oslo, hned jsem volala svým norským přátelům. Naštěstí byli všichni v pořádku a s Martou jsme potom strávily celý večer na skypu, rozebíraly všechny zprávy, dělaly si starosti a pořád tak trochu doufaly, že skutečnost po varovných zprávách z ostrova Utøya nebude tak hrozná.

Byla ještě horší. Představovala jsem si, jak musí být rodičům těch mláďat uvězněných na ostrově se šíleným střelcem. Jak bylo těm sotva odrostlým dětem, které důvěřivě přišly na zavolání domnělého policisty, který je slovy ubezpečil, že je ochrání, aby je vzápětí chladnokrevně pozabíjel. Představila jsem si, že by na ostrově byly moje děti a hned jsem toho nechala, protože bylo to víc, než jsem mohla snést.

Zkoušela jsem přemýšlet o tom člověku. Prý vzdělaný, tichý, slušně vypadající. Propagující názory, které by mohly získat pochopení podobně smýšlejících lidí. Ovšem nejméně dva roky plánující hromadnou vraždu. Teroristický čin.

Byl natolik zbabělý, že se ani nepokusil zaútočit na premiéra, který zosobňoval politiku, se kterou nesouhlasil. Kdyby se pokusil o atentát, odsoudila bych ho také. Ale přece jen – když se někdo stane premiérem, musí počítat s rizikem. Proto má ochranku. Pokud by se onen namyšlený střelec zaměřil na premiéra a riskoval aspoň trochu svoji kůži v boji s ochrankou, tak bych se možná nějak donutila o něm přemýšlet jako o člověku, který hledal zoufalé řešení, protože jiné neviděl.

Jenže on si naplánoval, že vyhodí do povětří pár budov, přičemž si určitě dal pozor, aby ho neofouklo. Pokud tam byli nějací lidé, tak měli prostě smůlu, protože on se tak rozhodl. Potom vyrazil na ostrov, kde byl tábor mládeže. Mohli bychom si třeba říkat, že ti mladí měli špatný politický vkus, třeba neposlouchali své rodiče, chodili za školu, a kdo ví, někteří určitě pili i alkohol. Většinou normální středoškoláci. Pro našeho nadčlověka ovšem pouze prostředek ke zviditelnění.

Ne tak, že by jim zkusil něco kázat, že by je přesvědčoval nebo je třeba rovnou oblbnul. On je pozabíjel. Kluky a holky, jaké třeba právě máte doma a rozčilujete se, že se vám neozvali z chaty, kam odjeli s kamarády. Tím pro mě absolutně zabil jakoukoliv svoji myšlenku, se kterou bych mohla souhlasit.

V diskuzích na některých českých serverech jsem potom četla výroky, které celou akci relativizovaly. Ano, pozabíjel skoro sto nevinných lidí a stejný počet zranil. Zničil život mnoha desítek rodin. Ale, vážení… on měl pravdu! Já tady, na tomto serveru, tvrdím, že neměl a na tom trvám. Pokud s ním někdo souhlasí, tak schvaluje teroristický čin.

V této souvislosti bych ráda připomněla jednu věc. V době, kdy se k činu nepravdivě přihlásila islamistická teroristická skupina, tak bylo odsouzení masakru zcela jednoznačné. Když se ovšem ukázalo, že to udělal bílý Nor, tak najednou ta zbabělá mnohonásobná vražda získala obhájce. Lidi, kterých se to nijak nedotklo, a tedy mohli bezbolestně dodat: Neměl to dělat, ale…

Mohl mít svoji pravdu, pokud by o ní diskutoval. Pokud by vyzval vládu k dialogu –  klidně mohl premiéra i vládu urážet. Mohl pořádat demonstrace, založit politickou stranu a získávat příznivce, s nimi potom sílu a hlas. Ale on vraždil.

Nevím, jestli je šílený, trochu doufám, že ano, protože pak by pomyšlení na ty zavražděné děti bylo malinko snesitelnější. Potom by to bylo podobné neštěstí, jako když vybouchne sopka nebo praskne přehrada. Ale on šílený nevypadá. Patrně je psychopat. I to je diagnóza, ale nijak neomlouvá.

S většinou takovýchto lidí je potíž v tom, že součástí jejich šílených myšlenek bývají i takové, se kterými by lidé mohli souhlasit. Jenže je tady nebezpečí, že když se jim odsouhlasí ta rozumnější část jejich názorů a takový člověk získá podporu, dojde často i na realizaci myšlenek naprosto rozdílných a často nepřijatelných. A to je důvod, proč s vrahem nikdy souhlasit nebudu.

 

 

Aktualizováno: 24.7.2011 — 23:48

70 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Já ze zaviněí takových tragédií viním z velké části novináře. Pokud by psali o takových zrůdách pouze jako o masových vrazích, jejichž jméno se nikdy nikde neobjeví, oni tudíž nedostanou to co chtějí – popularitu, tak se takové tragédie budou stávat. A druhá věc – tito vrazi jsou zbabělí. Pokud by na ostrově byli třeba někteří vedoucí ozbrojení (na táborech v ČR často realita) tak by bylo mrtvých mnohem méně. Takže lék je nikoliv restrikce, ale naopak více zbraní mezi ledmi – lumpové si vždy zbraň seženou či vyrobí bomby – tomu dnes již nelze zabránit. A i policie v USA přijala doktrínu, že útočníka se zbraní zastaví jen obránce se zbraní – viz střelba ve Fort Hood, kde první ozbrojený člověk (policistka jedoucí do opravny) zneškodnila útočníka. Takže nechť tělo vrahovo shnije v zapomnění a jeho duše nikdy nenajde pokoje !!!

 2. Na dovolené jsem si každý den kupovala noviny a hledala v nich odpověď, jako by nějaká odpověď mohla něco změnit na té neuvěřitelné události.
  Je to lidská zrůda, nic víc, nic méně. A je v podstatě úplně jedno, jakou ideologií zaštítila své nutkání zabíjet.
  Ten čin je stejně hrůzný, ať už ho spáchal kdokoli. Ale musím přiznat, že je pro mě přijatelnější, když se jedná o ojedinělou akci chorého mozku, než kdyby šlo o islámskou teroristickou akci. V tom případě by se totiž jednalo o překročení určité hranice, mnohem hlouběji než to bylo při útocích 11. září, kdy byla v podobě Dvojčat napadena instituce (samozřejmě je to také neomluvitelné). Jenže teď šlo o ostrov a děti.
  Doufejme jen, že tento čin nepovede k radikalizaci – ať už jde o jakoukoli skupinu. Doufejme, že politici v euro-atlantské zóně budou natolik předvídaví, aby radikalizaci předešli.
  A co se týká onoho ne-lidského tvora? Četla jsem, že chce obhájce z jiné země, přístup na internet, že požaduje ve vězení to či ono. To považuji za naprostou nehoráznost. Neznám norské zákony, ale já bych mu neumožnila nic – on není člověk, tak si humánní vězení nezaslouží. Jak píše Xerxová – nejlepší by bylo udělat z něj muže beze jména. A nikdy bych ho nepustila na svobodu, zrůdy prostě musí být izolovány.
  Dede, děkuju Ti za Tvůj článek.

 3. Je to blbé, ale taková ,,událost,, se bez pozornosti médií neobejde, prostě to Norsko ukázat světu musí a on se potom cítí na koni, že to je všude. Ale že se rozhodli neuveřejňovat vše, to je důležité moc. Bohužel to vejde do podvědomí lidí stejně jako 11.září 🙁 Doufám že mu ve vezení pěkně zatopí, smradovi jednomu! A bojím se kdy se něco takového stane u nás…

  1. Ne vezeni. Na okruzni cestu po pozustalych po obetech bych ho poslal. Ne proto aby se mu mohli pomstit, ale aby videl koho zabil. Ze tady Jonas hral za mistni druzstvo fotbal, Emma hrala na housle a tady jsou jeji noty a tahle skladba ji dala zabrat, tady Sander mel rad fyziku a tohle jsou jeho pokusy, Mathias zas cvicil se psem, … udelat z anonymnich obeti lidi. Pokud neni uplne sileny, tak ho sezere svedomi. Par levicackych deti to nic neni, ale zabit Jonase a Emmu a Mathiase a Tobiase co se tak trapil, ze ho Amalie nechce, …

    1. je úžasné, že takový šmejd, který vraždou nic netušících lidí (dětí!) chce vystupovat proti systému, proti státu, proti současným zákonům… se potom rád odevzdá soudnímu aparátu tohoto systému, tohoto státu, současným zákonům. správně předpokládá, že dostane obhájce a ve vězení bude čumět na televizi a chodit na dvůr na procházku. protože systém podle jeho střihu by možná usoudil, že pokud se mu takovýto jedinec nehodí, a prostě a bez milosti by ho odstranil.

  2. Jáchymov a Příbram, stejně jako sibiřské gulagy, by pro takovéto jedince byly to pravé ořechové. Škoda, že byly z ,,humanitárních“ důvodů zrušeny. Nechat ho v Jáchymově makat tak dlouho, až by svítil jak žárovka halogenka!

   1. Dodnes jsou ale kriminály v zemích, které nejsou tak choulostivé na práva vězňů. Naši heroinoví hoši by mohli vyprávět, jak bylo třeba v thajském kriminálu. Ale i takové kriminály někde v Jižní nebo Střední Americe stojí za to. Tam bych ho strčila. Nicméně by mu asi stačil kriminál v USA, tam se s nimi opravdu nemažou, a to by ještě musel mít kliku na stát, kde není trest smrti. Kriminály ve Skandinávii jsou ale opravdu luxusní.

 4. Mila Dede, tvuj clanek vystihnul i co ja citim ohledne mesiaskych myslenek prosazovanych zbrani. A souhlasim i se Xerxovou a jinymi, ze rozebirat a analyzovat jeho nazory jenom dodava jistou oficialitu a poskytuje forum, ktere pred tim nemel. Coz je patrno z letmeho nahlednuti k nekterym diskusim na toto tema. Uz to tam rozumbradove masti o sto sest, a on teda vlastne mel recht, i kdyz strilet zrovna nemusel…. (headbang)

 5. Dede, naprostý souhlas. Tu zrůdu by měli izolovat od společnosti,je tak úchylný a sebestředný jako Hitler a před takovými psychopaty bychom mněli být chráněni. Terorismus jakéhokoliv druhu je neomluvitelný, jsou to jen naprostí zbabělci , kteří vraždí nevinné bezbranné lidi.

 6. Stále se v myšlenkách vracím k tomu činu a pachateli. On si vytvořil teorii a tak dlouho ji promýšlel, až byl skálopevně přesvědčený, že je spasitel. Nevěřím, že někdy z vězení vyjde živý. Je to naprosto nepodstatné. Životy těm dětem nikdo nevrátí. Ale jak dál… Nechápeme muslimské sebevrahy. A tohle? Je to jen osamělá zrůda? Kéž by byla.

 7. A teď něco s dobrým koncem: Vracela jsem se z práce a těsně za cedulí, oznamující, že jsem doma, jsem postřehla pohyb. Nedalo mi to a přibrzdila jsem….naštěstí! V tu chvíli z trávy na silnici vyběhlo s nesmírně ustaraným výrazem štěně dobrmana. Dupla jsem na brzdu, rozblikala jsem blinkry a šla pitomečka odlovit. Byla to psí holčička, fakt malinká, ale měla obojek a na něm známku s telefonním číslem. No tak jsem číslo vytočila a na druhé straně se ozvala totálně šťastná panička malé cestovatelky. Bydleli o pár ulic dál, páník prý vyjížděl ze zahrady, malá vyběhla a strašně se lekla sousedovic kohouta. Nabrala rychlost a tou zmizela za zatáčkou. V době, kdy jsem ji volala, už jí ubrečená majitelka hledala tři hodiny.A to shledání bylo z obou stran nádherně bouřlivé a šťastné (h) (dog) (h)

  1. při tvé sběratelské klice nalezenců se divím, že jsi ji tak rychle udala (rofl) To je fajn, když tyto příběhy mají tak šťastný a rychlý konec. Klika, že byla maličká „podepsaná“

   Jsme právě dorazili z lesa – když domů v sedm dojel páník, tak Beta tak otravovala, že jsme museli na houby (skoro potmě (chuckle) … že prý tři dny paniččiny dovolené a dva dny nonstop mejdanu k tomu, jí na unavení nestačí… a potřebuje se pořádně proskotačit…

  2. Lucko – to je paráda. Musí to být děs, když se tohle stane a pak to štěstí, když člověk v telefonu slyší… „našla jsem…“ 🙂

   A…. souhlasím s Xerxovou, je zázrak při Tvých sběratelských schopnostech, žes jí tak rychle udala 😀

 8. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Přemlouvá katolický kněz varšavského rabína ke konverzi: „Víte – vy jste pořád jen rabín, ale jako katolík si můžete pořád polepšovat a stoupat – můžete se vypracovat třeba až na biskupa nějaké diecéze!“
  „To maj dobrý – ale já jsem vrchní rabín ve Varšave, vědí – a myslej voni, že ta jejich diecéze bude větší než Varšava?“
  „Ale pak se třeba můžete stát i arcibiskupem!“
  „Taky dobrý. Ale kouknou, v celým Polsku ze všech rabínů má hlavní slovo dycinky varšavskej rabín – tak to je tak nastejno, nemyslej?“
  „Ale pak se můžete stát třeba i kardinálem a nakonec i hlavou celé církve – papežem!!“
  „Taky dobrý. Ale mezi náma, poslouchaj, když maj Židi kdekoli na světě nějakej velkej a důležitej spor, tak kam jdou? Nakonec vždycky skončej u varšavskýho rabína jako nejvyšší instance. V čem je ten jejich papež důležitější?“
  Knězi dojde trpělivost: „Tak to už je vrchol – nechtěl vy byste se nakonec stát samotným Bohem?“
  „Taky dobrý. Jednomu z našich se to koneckonců podařilo…“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny a pěkně se vyspinkejte. Musíme doufat, že se u nás nestane to co v Norsku. ~o)

 9. Je mi jedno jaký má zakomplexovanej vrah myšlenky. Mělo by to být jedno všem. Oplakat mrtvé,postavit jim obelisk, vytesat jejich jména, vzpomínat, co už tak člověk může zemřelým. A to všude s gustem psaný jméno zapomenout.Jeho stránky zlikvidovat,fotky taky, spisy zahodit,necitovat a nerozebírat, to vše je práce pro policii psychiatry a protiteroristický jednotky. Jeho zavřít do místnosti bez slunka a podávat jen vodu a chleba dokud to vydrží. Tváře mrtvých bezbraných by ho nakonec navštěvovaly jako jediné. On je teď spokojenej, zajímavej, celej svět o něm ví – to je co chtěl a má to. Sakra. Proklít a zapomenout. Jeho otec se měl zastřelit sám a ne teď kecat. Nemít otcovu pozornost člověka lepším neudělá.

  1. Naprosto přesné (y) . Takto by se mělo zacházet s KAŽDÝM teroristou bez rozdílu barvy pleti, vlasů a vyznání, který se dopustí vraždy. Protože to, po čem touží, je pozornost. Je tudíž nutné jim to nedopřát a tím je zlikvidovat z tohoto světa.

 10. Dede, hezky napsané a nemám k tomu už co dodat. Ale co mi vadí je to, že tahle zrůda může dostat jen maximálně 21 let!!! Možná i proto měl odvahu takhle masově vraždil, věděl, že trest tomu zdaleka nebude odpovídat. Norská justice by měl v jeho případě udělit vyjímečný trest. A nebo alespoň takhle – dobře, jako vrah, dostane 21 let, ale za každou oběť zvlášť. Jinak totiž (jak jsem si přečetla),si za zabití každého jednotlivce odsedí neselých 90 dnů. Pak se dá jedině doufat, že si ve vězení moc dnů neodsedí a i přes ostrou ochranu se někdo najde, kdo mu to tam brzy spočítá.

 11. …………..Představovala jsem si, jak musí být rodičům těch mláďat uvězněných na ostrově se šíleným střelcem…………

  přesně, přesně tohle mi letí hlavou od okamžiku kdy jsem to viděla ve zprávách. Přiznám se, že jsem v takovýhle věcech nemilosrdně mstivá, pro lidi, kteří jdou a chladnokrevně spáchají masakr bych neměla sebemenšího slitování. Neexistuje nic co by to omluvilo.
  Když si představím hrůzu těch rodičů, jejichž dítě se nevrátilo, je mi bez jakéhokoliv zveličování hrozně na duši.

 12. Nějak nevím, co dodat. Vše bylo řečeno. Ale jak řekla RenataE dole, to že to udělal bezúhoně vypadající Evropan mi přijde horší, než kdyby to udělali islamisti, od kterých se to tak nějak „dá čekat“. Ve svém důsledku je to samozřejmně jedno, kdo to udělal. Bolest je stejná. Děsí mě představa, že si onen (nevím, jak ho nazvat, slovo člověk mi k němu nejde) za pár let vyleze z vězení, bude dva roky plánovat a pak to zopakuje. Trest smrti normálně nepovažuji za vhodný trest, ale v tomto případě by to byla dobrá prevence. My jsme v naší kotlině relativně za větrem, ale i tak mi občas při zprávách ze světa bleskne hlavou: Kam ten svět spěje? Do čeho vyroste Rysík a jeho sourozenci? Bojim bojim.

  1. Přiznám se, že pro mě by myšlenka, že to udělal nějaký islamista a tudíž je se to tak nějak „dá čekat“ vůbec neuklidnila. V tomto směru tohoto blonďatého Nora a všechny ostatní teroristy hážu do jednoho pytle. Vše je naakceptovatelné ať se to děje ve jménu čehokoli a kohokoli. Myslím, že si NOrové také mysleli, že jsou u svých fjordů relativně za větrem zrovna tak, jako my v naší kotlině. Tudíž bezpečí bohužel není nikde a odskákat to můžeme i my zrovna tak, jako lidé v New Yorských Dvojčatech, madridském vlaku, londýnském metru nebo nyní v Oslu. Naschvál házím do jednoho pytle islámský terorismus a tohoto pravicového vraha. Ti mrtví jsou mrtví a je už jedno, kdo to způsobil. Koneckonců i u nás takoví lidé jsou, zatím se „realizují“ spíše na malých Natálkách a jejich rodinách a potom zbaběle lžou u soudu. Co když je jednou napadne, že nemáme přiměřeně dlouhé lebky? Že nemáme to správné náboženství? Do čeho děti rostou – to je velká otázka. Bohužel to vidím dost černě, protože situaci vidím jako teprve začínající vyhrocení střetu různých kultur. Bude hůře. Bude třeba se energicky postavit jakémukoli násilí, upřednostňování jednoho náboženství vůči jinému, jedné ideologie vůči jiné a také nastavit pravidla a donutit lidi, aby je respektovali, což bude velmi složité.

  1. Milá Týno, tady je „proužkovaná“, dodatečně vše nejlepší ke svátku Ti přejeme: 3×4 hedvábné tlapičky a já posílám (rose1)

 13. Dede, mas pravdu. Cele Norsko je v soku nad timto strasnym cinem. Jak a co se udalo v hlave pachatele nikdy nepochopime. Moje nejlepsi kamaradka Ellen, kterou jsi take navstivila, bydli v blizkosti Utøya a ja se vzdy moc tesila na tu cestu za ni, ktera vede kolem pobrezi Tyrifjordu a misto cinu Utøya. Povazuji ji za jednu z nejkrasnejsich prirodnich scenerii v Norsku. Jak nyni to budu prozivat, abych neplakala nad tou strasnou tragedii?
  Ale co ja, ale ti vsichni, kteri tu v teto idylicke krajine ziji, jak se s timto vyrovnat. Nevim. Obrazy straslivych udalosti na Utøya nam nedaji spat a jak pises, kazda matka a otec se pta, co kdyby tam byl muj syn nebo dcera?

 14. Dede, děkuji. Za článek, kterým jsi vyjádřila odpor a zděšení nad nepochopitelným skutkem, vycházejícím z pokřiveného vnímání reality. A za ty kluky a holky, kterým toto zlo ukončilo životy, ktere sotva začaly.

  Celá Skandinávie drží ve 12.00 minutu ticha. Třeba se někdo z vás bude chtít připojit.

  1. Ve 12:00 vzdám úctu nevinným obětem tohoto naprosto nesmyslného masakru (u) (rose2).
   Vrah ať se jednoho dne usmaží v pekle.

  2. Mysleli jsme na ně obzvlášť intenzivně a na vás všechny v Norsku. Je to strašná rána jednotlivcům i národní identitě, ale vy na severu jste silní. Dede to napsala krásně.

 15. Hodila bych ho do tmavý díry, bez soudu, bez slitování, bez možnosti zkrácený trestu a hlavně bez medializace a reklamy.Promiňte

 16. Dede, slovo za slovem je čistá a ryzí pravda.
  A k tomu „ale ty myšlenky jsou v něčem dobré“ používám jedno přirovnání: Když si udělám smaženici z těch nejlepších hub a přimíchá se mi k nim jeden hořčák, jídlo si zkazím. A pokud si k těm dobrým houbám přidám jednu muchomůrku hlízovitou,… snad nemusím dokončovat.

 17. Opakuji znovu: Jediné řešení je, všechny náboženské fanatiky, bez rozdílu vyznání pochytat a zaživa rozemlít do krmných směsí pro prasata. Protože kampaněmi pro ti potratům, euthanasii a registrovanému partnerství to začíná, církevní totalitou pokračuje a masovým vražděním pak končí.

  1. Krakonoši, v náboženství – teď mám na mysli křesťanské,jiná až tak moc neznám – ten zásadní problém není. Ten je ve ZPŮSOBU řešení situace. A není rozdílu, pokud náboženský fanatik likviduje zabíjením své odpůrce, nebo někdo chce usmrcovat náboženské fanatiky.

   1. Omyl! Za veškeré svinstvo může pouze a jedině náboženský fanatismus a veškeré masové vraždění, co tato planeta pamatuje, se vždy dělo ve jménu nějakého boha, ať už Alláha, Ježíše, Stalina, Hitlera nebo jiného; jméno je to poslední, na čem záleží. A většina náboženství hlásá slepou poslušnost vlastnímu bohu a nenávist k těm ostatním. Islám je v tomto směru zvláště ,,povedený“ ale křesťanství není o moc lepší a jeho hrozby ohněm pekelným pro hříšníky a jinověrce by měly být dostatečným varováním. Stačí se podívat na výsledky církevní totality v Polsku; dnes jsou na tom Poláci pomalu hůř, než za bolševika!

 18. OT. Skončila jsem dovolenou, jakž takž jsem četla, ale měla málo času reagovat.
  Takže k „strašnému vlčákovi“. On ten ryze obranářský výcvik měl dvě tváře – jednak individuálně probouzel agresivitu, ale hlavně působil selekčně. Služební linie byly šlechtěny a vybírány na ostrost – proto tolik hrůzostrašných historek. U sportovních psů se časem slevovalo a jak se začala dělat záchranařina, uplatnili se i málo ostří psi. A výstavní linie NO nejsou vůbec ostré. Angličané šli zjevně svou cestou a myslím, že dobře. Takže máš milou a vnímavou holčičku – strašlivého vlčáka.
  Jinak podávám zprávu o stavu zkoušek u našich a spřátelených psů. Dělali jsme speciální vodní práce s Elísem (Bedivere, Diviš – loňský vrh). Je to zločinec, blbne s aportem. Přesto jsme docela uspěli. Došel ve 2. ceně, což na poprvé a na to, co máme nacvičeno je docela slušné. Ale byly to nervy…

  1. Milá Evo, ze srdce blahopřeju! Udělat zkoušky na poprvé s rozjívencem, kterému ani nejsi paničkou, to klobouk dolů 🙂 Ostatně je to další důkaz, že máš vynikající chov – i blbnoucí adolescent měl vlohy tak silné, že dokázal dobře pracovat! 🙂

 19. Proč? to jsou otázky, na které nenajdeme odpověď. Proč to udělal, proč s tím někdo souhlasí. proč je násilí ve jménu myšlenky přijatelné?
  Násilí ve jménu jakékoliv ideje je ještě zvrhlejší, než prostý zvířecký útok (jako třeba znásilnění). Ne že bych schvalovala prosté útoky, to v žádném případě. Ale to „přirozené“ násilí nějak dokážu lépe pochopit. Násilí ideologické je zvlášť zvrhlé. Možná proto, že dokáže získat stoupence a je nebezpečnější? Možná proto, že ten tvor nemá jiný motiv než „myšlenku“ – to co by mělo být ušlechtilé a odlišovat člověka od zvířat? Nevím, odpovědět neumím. Ale zcela subjektivně mi připadá podobný tvor jako zrůda, která nemá mezi lidmi co dělat. Asi bych ho nejraději vysadila na pustý ostrov, ať se stará sám o sebe. A daleko od všech lidí. Pro toho je kriminál i trest smrti špatný – obojí mu zvýší popularitu. Ale jít až ke kořenům bytí, strachu o sebe o živobytí, toho bych mu dopřála.
  Obávám se, že politická korektnost a přílišná slušnost podrývá kořeny civilizace. Obávám se, že pokud nenezveme věci pravými jmény, nedopadneme dobře. Zločinec je zločinec a jestli byl v dětství frustrovaný – kdo sakra nebyl nikdy nikým šikanován? A kolik lidí vraždí?

 20. Ano, souhlasím s tímhle článkem a s hrůzou jsem četla komentáře pod zprávami, alespoň v prvních hodinách. Běhá mi mráz po zádech. Bojím se, že s odstupem času bude mít hodně sympatizantů a nedej Bože i následovníků. Představuji si, že nějak podobně začala cesta do pekel ve třicátých letech minulého století.

 21. Nejde o myšlenky, nýbrž o psychopata, který si hledá zdůvodnění. Souhlasím se Schwarzenbergem – extremismus je jen výmluva.

  1. Musím súhlasiť. V tom človeku je niečo celé od základu zle a jeho mozog si už len tvorí bludy, aby si to zdôvodnil.
   Môj mozog to nedokáže ani pobrať, presne ako Dede píše, za určité štádium predstavy sa už nedostanem, je to príliš …

  2. Ano, taky souhlasím, napsala jsi to i za mě.
   Ale pořád se té hrůzy nemůžu v myšlenkách zbavit, je to asi mimo jiné tím, že to byl člověk z „naší“ , evropské civilizace a že vraždil tak osobně, zblízka, a navíc děti. Ta představa, jak asi hodinu doslova loví po ostrově lidi mě děsí a straší a nahání husí kůži. A přitom na fotkách vypadá tak normálně, dokonce proboha i příjemně. Čekala bych, asi naivně, že se stav duše nějak projeví i navenek. Jsem z toho moc smutná a myslím na lidi, kterých se to osobně dotklo. Už nikdy se té vzpomínky nezbaví.

 22. Neexistuje nic, co by ospravedlňovalo tak příšerný čin. Ale jestli najde sympatizanty, tak potěš pámbu.

  1. Bohužel sympatizanty vždycky najde. On přece údajně hájil své „svobody“. Klasický árijský typ, který by před pár desetiletími určitě stál po boku nacistů. Jen si ale vzpomeň, kolik skupin u nás v nejrůznějších internetových diskuzích obhajovalo šílený čin, když kvarteto stejných grázlů hodilo zápalné lahve na romskou rodinu a málem uhořela dvouletá holčička. TO bylo hodně poučné. Potom se u soudu zbaběle obhajovali, že o rodině nevěděli. Tenhle Nor se sice přiznal, ale důvody jsou otřesné. Z takového podhoubí potom rostou diktátoři.

 23. Vždycky, když se někdo pokouší zvěstovat lidem spásu klackem, udělá se mi špatně a tím jeho klackem bych ho nejdradši přetáhla.
  Prostě žádná myšlenka nestojí za vraždu stovky lidí.

 24. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  (rose2) je to hrozně smutné.

  Bohužel ten šílenec dosáhl úplně všeho. „Povedli“ se mu obě šílené akce se spoustou obětí. A hlavně se mu povedlo dokonale zviditelnit. A bohužel na dlouho. Čím víc se o tomto činu bude psát, čím více se bude rozebírat, čím více se bude uveřejňovat jeho deníčků, manifestů, myšlenek… tím hůř.

  Asi by se mu nelíbilo, kdyby jeho šílené vraždění doprovázelo celosvětové důstojné ticho za nevinné mrtvé…

  1. Moc děkuji, trefila jste to přesně. Dnes ráno jsem poslouchal BBC, ptali se nějakých lidí v Oslo, co si o tom myslí. Odpověď byla: „…jméno toho člověka nevyslovíme, chceme jej naprosto ignorovat“. Říkám já: Vyjádřeme zhnusení nad celou událostí a nedělejme reklamu zrůdě.

   1. Přesně tak. Jenže s „popularitou“ tohoto typu on jistě počítal. A mučedníkem se prohlašuje už nyní. Vkládám naději v Nory, kteří už teď odmítají zveřejňovat některé podrobnosti.

  2. Souhlasím s Xerxovou. Vadí mi, jak pořád omílají jeho jméno a fotky… vždyť přesně o tohle mu šlo, psychopatovi. Bohužel média tím přispějí k jeho statutu mučedníka. I když… tohle se mu asi nepovede, norská justice ho nezabije.

   Dneska se prý od toho osvícence dozvíme, jak souvisí povraždění děcek s jeho ideou. Lituji soud, že bude muset ty bláboly poslouchat.

   1. Nejlepší by bylo, kdyby soud toto jednání z piety k mrtvým měl jako neveřejné bez přístupu médií a potom řekl, že názory tohoto individua se nebudou zveřejňovat. To by byl pro něho jeden z mála možných trestů. S pohodlným norským krimem totiž evidentně počítá a chce si vybudovat auru mučedníka. Asi ho ani nepustí mezi ostatní spoluvězně, aby mu náhodou neublížili. Ti jsou totiž také otcové a toto podle mě nevydýchá ani vězeň.

  3. Ten silenec dosahl, respektive dosahne, presneho opaku toho co prohlasuje, ze dosahnout chtel. Po tomhle naprosto posahanem vrazdeni se zas pekne dlouho nebude smět ani špitnout o tom, že dovážet do Evropy muslimy možná není úplně nejlepší nápad. Přesně jak tady požaduje většina komentářů, opět s vaničkou vylijeme i dítě.

   1. S nadějí jsem se chytila slůvka, které vyslovil norský premiér: Norsko zůstane otevřenou, nikoli :naivní: společností.

   2. Nemyslím, že by někdo vylejval vaničky. Problém spočívá v tom, že už i Evropa přejímá teroristický způsob myšlení, čímž deklaruje, jak islámu podléhá.

    1. Ono to bude podle mého názoru ještě trochu jinak. Teroristické skupiny Evropanů existovaly v Evropě i po II. Světové válce – Jen tak namátkou IRA, baskičtí separatisté, německé teroristické skupiny, Brigade Rosse v Itálii (únos a zavraždění Alda Mora, nádraží v Bologni). Tam to mělo nálepku buď „osvobozeneckého boje“ nebo to byli levicoví fanatici. Tudíž něco takového v Evropě existovalo vlastně stále a nejde přímo o podléhání islámu. Příkladů měl tento magor docela dost. Bohužel, tento atentátník si myslí, že zavražděním nevinných puberťáků zamezí přílivu imigrantů nebo co. Tím ale jen jejich příliv pouze posílí, protože teď už lidi i tak podléhající autocenzuře budou mít strach svobodně vyjádřit takové názory, že když imigrant dobrovolně přijede do cizí země, měl by přijmout její jazyk, akceptovat její kulturu a žít podle jejích zákonů. Což ruku na srdce, celá řada z nich, kteří vyrostli v jiném kulturním prostředí, jednoduše neakceptuje a naopak má dojem, že jejich kultura je „lepší“. Obávám se, že toto bude ještě hodně dramatické a čin tohoto šílence je jen vrcholkem ledovce.

     1. Máš pravdu, extremisté v Evropě působili už dříve, mě ale děsí, že tento způsob „dialogu“ se stává jaksi samozřejmější. A jeho dopad zvýší počet jak těch ultrapravicových tak těch ultrakorektních. A samotný problém střetávání kultur to posune jen k vzájemnému vraždění.

 25. Jak může mít někdo právo ukončit život tolika mladým lidem? To je ten svět tak zkažený? Žádná myšlenka tu zrúdu neomlouvá. To nemůže snad udělat jeden člověk sám za sebe. Já to neumím ani vyjádřit,jsem z toho tak rozhořčena. že mi to ani hlava nebere. Dede, Ty jsi to tak správně vystihla a napsala, že nelze snad ani nic dodat, jen se připojit.

 26. Jak může někdo souhlasit s myšlenkami toho vraha?Tím,co udělal, se podle mně řadí na úroveň vrahů z 11 září a jakékoliv jeho myšlenky jsou pro mně nepřijatelné !Pro mne je masový vrah a basta.Dede,plně s Tebou souhlasím !

 27. „V době, kdy se k činu nepravdivě přihlásila islamistická teroristická skupina, tak bylo odsouzení masakru zcela jednoznačné. Když se ovšem ukázalo, že to udělal bílý Nor, tak najednou ta zbabělá mnohonásobná vražda získala obhájce.“
  To opravdu nechápu. Že islamističtí teroristé páchají to, co páchají, a jakým způsobem – to sice taky nechápu, jejich duševní pochody mi unikají. Ale očekávala bych, že když stejně postupuje Evropan, odsouzení bude ještě razantnější?

 28. Dede, souhlas.Jednoznačný, bezvýhradný. Naprosto přesně jsi vyjádřila vše, nač od chvíle, kdy agentury zveřejnily první zprávy, myslím.

 29. Myšlenky nejsou zodpovědné za své nositele!

  Bylo by chybou odmítnout rozumné myšlenky jen proto, že jim věřil i člověk duševně chorý a některé z nich použil jako záminku pro své vraždění.

  A co se týče možnosti dialogu … některé myšlenky jsou v současné hyperkorektní době prostě tabu a už pokus o nich diskutovat z vás dělá v prohlášeních profesionálních ochránců lidských práv odporného rasistu a xenofoba. Ze všech způsobů řešení situace, kdy politici povýšeně odmítají a zesměšňují oprávněné obavy obyvatel, byl ovšem ten zvolený tímhle idiotem ten úplně nejblbější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN