ROZHLEDNÍK: Jak se fotí Zvířetnický sraz

Pomalu se blíží páté velké setkání Zvířetníků. Každé přináší spoustu zážitků, které si chceme v budoucnu připomenout, třeba povedenou fotografií.

 

 

 

Setkání Zvířetníků je velkou, rozmanitou akcí, kde se můžeme setkat snad se všemi typy fotografických scén od momentek, přes krajinky až po aranžované fotografie. Na setkání v Doksech se jako témata nabízely Coursing, Agility, Soutěž co kdo umíme, Lidé, Táborák, Vlastní kemp, Okolí, Charita. Každé z nich dávalo příležitost vidět setkání z jiného úhlu a stálo by za samostatné povídání.

Ale my chceme mít zachyceno celé setkání, jak můžeme ve fotografii vystihnout jeho atmosféru? Není to vůbec jednoduché. Již před vlastním setkáním můžeme přemýšlet nad hlavním tématem, které bychom chtěli zachytit. Nebo nad několika hlavními tématy. Samozřejmě všichni nakonec budou fotit vše 🙂 ale pokud si stanovíme hlavní téma, bude se nám snáze dělat výběr pro sérii fotografií na ukazování přátelům nebo třeba na internetovou galerii. Bude to setkání, viděné „našima očima“.

Toto rozmyšlení dopředu nám pomůže zejména přistupovat k jednotlivým záběrům již s úvahou, co chceme zachytit. Výsledná fotka pak bude mít v sobě náboj, myšlenku, se kterou jsme ji pořizovali a věřte, bude to vidět. V Doksech jsem v mém případě zavrhl přímé focení běžících psů na coursingu, neboť z tohoto sportu má vždy dokonalé fotografie Pes Jíra. Jenom bychom si vzájemně zacláněli. Takže hlavně jsem chtěl fotit lidi, doplňkově jiné psí soutěže a u coursingu mít záběr z jiné strany, než Jíra.

 

 

Díky tomu vznikla série „vyhazování psů na start“. Viz první fotka, kde Matylda vypouští na trať Borůvku, ale byla z toho nakonec celá sada fotografií. U takovýchto akčních fotek chceme pohyb „zmrazit“, abychom měli celou fotografii ostrou. Pro takovéto účely se mi osvědčilo nastavit si režim focení na prioritu clony (u fotoaparátů Canon „A“) a nastavit clonu tak, aby hloubka ostrosti zahrnovala požadovaný rozptyl. Ale spíše nižší hodnoty nežli vyšší.

Testovacím namáčknutím spouště zjistíme, jaký čas nám automatika nastaví. Pro zmrazení pohybu potřebujeme mít ve jmenovateli několikanásobek ohniskové vzdálenosti objektivu. Fotíme-li tedy kompaktem, stačí cca 1/100 až 1/250 sekundy. Fotíme-li teleobjektivem, potřebujeme mnohdy 1/1000 i kratší čas. Pokud nám automat nenastaví potřebně krátký čas, musíme zvýšit citlivost čipu, tedy ISO.

 

 

Zvolíme takovou citlivost, která je nejnižší možná pro námi požadovaný čas. To proto, že vysoké nabuzení čipu (čímž se zvedá citlivost) zvyšuje šum na fotografii. Po této „předletové přípravě“ máme aparát nastaven pro focení akce a aktuální nastavení každé fotografie již necháme na automatice. Zejména u kompaktů je ale jednodušší je využívat přednastavených režimů. V tomto případě „sport“.

Mějte však na paměti, že tyto režimy zapínají i nečekané softwarové funkce, které byste třeba nechtěli jinak použít. Například úpravu barev nebo softwarové doostřování. Přesný popis režimu najdete v mauálu k fotoaparátu 🙂 . V každém případě nezapomeňte po skončení focení takovéto série přenastavit aparát opět na základní režim, obvykle automat, abyste se nedivili u následujících fotek. Do kategorie akčních patří také čtvrtá fotka Boxíkové ze soutěže tahání kačenek.

 

 

Atmosféru setkání ale dělají lidé a jedním ze základních témat je tedy focení lidí. Zejména bychom se měli snažit vystihnout emočně nabité okamžiky. Takové musíme cíleně vyhledávat. V Doksech to bylo například předávání medvědů dětem – viz třetí fotka „Dalmatinovi s medvědem“. Někdy pomůže i štěstí, jako u poslední fotky odpočívajícího Psa Jíry.

A jak na to jít technicky? Podle mne je nejlepší mít aparát nastaven na automat. Pokud to jde tak na krátkou sérii 3 až 5 fotografií a následně si v editoru vybereme tu pravou. Fotky, které jste nevybrali, se nebojte definitivně smazat. A dávejte pozor na to, odkud a jak máte obraz nasvícen. V případě focení předávání medvědů, které bylo pod střechou, světlo přicházelo pod markýzou proti objektivu, tedy na záda fotografovaných.

 

 

Musel jsem aparát přesvědčit, aby si scénu přisvítil bleskem. To se dá v nastavení zapnout. Je to důležité pro prokreslení fotografovaných objektů. Jinak by pozadí bylo příliš světlé a fotografované postavy nezřetelné, neplastické a ploché.

No a na závěr si nechme skutečné momentky, jako je ta na fotce 2 „Pes Jíra se Šmudlou“. Na to neexistuje žádná rada. Musíte fotit tak, jak máte zrovna aparát nastaven a mít štěstí 🙂

Ti z vás, kteří si chtějí připomenout okamžiky na Zvířetnických setkáních se můžou podívat na známou adresu

 

http://zviretnik.jakkel.cz

 

 

 

Aktualizováno: 21.7.2011 — 23:53

104 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jako vzdy velmi povedeny, poucny a uzitecny clanek. Vytisknuto a zalozeno s dalsimi od Jakkela. Prave jsem motivovana tyhle poznatky prevest do praxe, protoze se chci pochlubit, ale napred si musim postesknout. Pri nedavne navsteve jednoho maleho hezkeho moravskeho mesta s jednou milou Zviretnici mi bylo v kratkem nestrezenem okamziku odpomozeno od fotaku. Byl to Nikon Coolpix e7900 z r. 2005 – na svou dobu velmi dobry kompakt, ale uz mel dost odslouzeno. Jak se znam, tak bych s nim fotila do doby az by spontanne sam od sebe prestal pracovat. Byl to hodny fotak – nalomil se mu kryt na baterku a ta tudiz vypadavala. Takze to drzelo pohromade na gumicku a cernou lepici pasku na elektriku, ale fotil a nemela jsem ho obcas pomlouvat skrzeva tu gumicku. Blby na tom je to, ze v nem v dobe odpomozeni bylo asi 400 fotek z ceske dovolene 🙁 A zde se opet ukazuje, ze jeden by mel naslouchat vnitrnimu hlasu. Vecer pred vyletem jsem si rikala, ze uz konecne ty fotky z karty nalozim do pocitace. Ale nejak jsem se zakecala, bylo pozde, odlozila jsem to na dalsi den….. No nic, takze jsme jaxi byli prinuceni poridit novy. Chet vybral, co je udajne kompromis mezi vice sofistikovanymi a velkymi fotaky a mensi kamerou se spoustou funkci a velmi flexibilnim objektivem, v pripade nutnosti rychlosti, atd. Je to Nikon Coolpix P500 12.1. Co na to Jakkel? Vybrali jsme dobre?? Musim rict, ze cena byla velmi rozumna. Ma prijit v pondeli. Pri me technicke blbosti to bude asi chvili trvat, nez si s nim zacnu tykat.

  1. těch fotek je moc škoda (devil) … Foťáku samozřejmě taky, ale i já jsem kdysi měla takovej s gumičkou 😀 (ale to byl ještě analog).
   Tak ať ti ten novej dobře šlape (y)

  2. Já si myslím, že je to dobrý foťák. 12 Mpx je naprosto dostatečných, má celkem slušný objektiv s dlouhým zoomem, hlavně do oblasti teleobjektivu. Nemá dobrý makro režim (nedá se fotit z bližší vzdálenosti než půl metru), ale velmi se mi líbí pořizování sekvencí 8 snímků za vteřinu v plném rozlišení. To nemají ani dražší aparáty, a jak jsem psal v článku, hodí se to 🙂
   U nás se prodává za 10 000, to je 588 $ 🙂

   1. Tak na Amazonu ho meli za $365. Ale nezavidte mi, kdybyste lidi vedeli, co ja treba tady utratim za jednou zubni korunku … to bych snad z kumulativnich uctu u zubare mohla uz fotit pozlacenou Leicou.

 2. Jakkeli já Tě skoro zapomenula pochválit, četla jsem, poučila se a i zaradovala z šmudlí momentky. Však i ten onáhubkovanej stín za Boxíkovou je něco co Dana vystihuje.
  Hezký a poučný. Díky

 3. Přestalo lejt. Ale jen na chvíli. Už zase leje! To už snad není pravda!
  Doma zima, to mi tak nevadí, ale už by to mohlo přestat. Úpa pořád stejně vře a rozlévá se vesele do kraje. Ten zvýšený břeh naštěstí zafungoval a stáhl ten proud na druhou stranu, kde je stromová stráňka a tam to likviduje stromky a trávu. Sousedi mi volali, že potok nahoře je vylitý, ale není to tak děsivé, po těch povodních, co jsme měli v roce 2002 jsou lemy koryta potoka u nás usměrněné kládami a dno potoka se o dost snížilo, tůňky, co jsme tam měli, zanikly, takže potok stíhá pojmout víc vody a rozšířit se do mělkých úžlabin, které tam tehdy vznikly. No, zítra uvidím. Dneska jsem v tom lijáku opravdu nikam nejela. Čerpat vodu můžu i zítra. Zapadnu teď do pelíšku s kocourky, ti se právě nabaštili a odpočívají po té dřině, usnu a snad bude zítra líp!

  1. Tady na kopci je bezpečno, jen už mě bere fantas ze sušení a sušení a vytírání a praní ručníků. 3 psi jsou 3 psi i když je jeden hodně krátkosrstej o to víc se nechá vysušovat, aby o něco nepřišel a ještě tady paničko! Už jsme zredukovaný na tři vycházky po bližším okolí a dvě čůrání pod stříškou. Taky je to neba. Lejt nepřestalo ani na chvíli. Do toho šůrujeme celej penzion, pořád dokola furt někdo nosí bahno. A ještě se mi JUPÍ ozval stavebník na rekreačku sic malinkou ale i tak mám další projektík. Předání podkladů a prohlídku pozemku jsme absolvovali v gumákách a pršákách :D, zmrzlí jak drozdi. K netu sem se od středy skoro nedostala, máme napilno.
   Tak ještě palečky pro ty co žijí u vody, ať stíhá téci korytem a zas jdu uklízet, tentokrát pro hosty, pejsové zrovna dosychají.

   1. No to ti teda nezávidím. Mně stačil včera mokrý Briteček, když se šel utřít ke mně na lavici! Asi měl pocit, že jsem moc suchá a ty fousy prostě potřebují údržbu. Tak jsme si role vyměnili – mokrá jsem byla pro změnu já! A trošku i po psovsku smradlavá!
    Pršet přestalo, Úpa se stahuje, tak snad už bude klid!
    Možná bych mohla o víkendu dosušit to prádlo, co visí na šňůře u sousedů od úterka! Po vytažení z pračky bylo sušší nežli dneska!

   2. Je prima, že máš práci, Radanovo. (h) A doufám, že (rain) přežijete, je to děs, stále sleduju radar. 🙁

  2. Sleduji celý den radar a drží se to pořád na severu. Neuvěřitelné. Přeji celým Severním Čechám, ať už to konečně odejde jinam a přestane pršet, to je učiněná hrůza. Tady v Praze spadlo nějakých 60 mm (což je brnkačka oproti jiným oblastem), ale dnes už byl klid.

 4. Jakkeli, moc vydařený fotky (inlove) .
  A je chválihodný, že děláš přípravku na setkání (y) , jsem si zavzpomínala 🙂

 5. Dede, asi nějaká msta za tu Lybii nebo něco na ten způsob….Zdravím Zvířetníky a prohlašuji že se držím, ale je to mizérie.

  1. Milý Pů, to je nádherné, žes zaskočil! Palce držím pořád a věřím, že tu hydru nakonec skolíš! (inlove)

  2. Milý Pů (inlove) , jsem moc ráda, že jsi se probojoval až na Zvířetník. Všichni na Tebe myslíme a držíme Ti palce. (y) (h) (hug)

  3. Pů, zdravím, myslím na tebe a moc, moc, moc držím palečky. Drž se!!!
   (y) (y) (h) (y) (y) (h) (y) (y)

  4. Pu, to je dobre ze ses ozval. Bojuj!!! Moc nz tebe myslim a drzim palce, ze se to v dobre obrati. (y)

 6. Četli jste o těch explozích v Oslo? Všichni naši přátelé jsou v pořádku, ale nějak mě to vykolejilo. Pro mě je to, jako by se to stalo tady… doma, a není mi z toho vůbec dobře.

  1. Napadla jsi mne ty – a JanaBa, u tý mi fakt zatrnulo, ale pak jsem si řekla, že určitě bydlí někde jinde. Je to strašný…

   1. Tak na tom ostrově je nejspíš víc mrtvých, než v Oslo… byl tam tábor mládeže, z helikoptéry viděli plno mrtvých na břehu i ve vodě, a rodiče teď čekají, aby zjistili, kdo přežil a kdo ne. Na to místo celé roky jezdí v tuto dobu momentální norský ministerský předseda. Vypadá to strašně divně.

  2. Já jsem z toho také v šoku. Člověk takovou hrůzu čeká tak trochu ve velkých státech jako jsou USA, ale v Norsku je to opravdový šok. Hlavně, že přátelé jsou v pořádku, ale před chvílí jsem slyšela, že je potvrzeno 7 mrtvých a kdoví kolik raněných. Tohle je přesně způsob, jak v lidech vzbuzovat strach. Tohle je prostě a jednoduše teror, který odskáčou nevinní, o což těmto teroristickým skupinám koneckonců jde. Vzbudit strach, bázeň a nejistotu. Bude moc a moc důležité zjistit, kdo tohle vlastně spáchal. A hlavně se tomu za žádnou cenu nepoddávat, jinak to s naší civilizací skončí opravdu hodně špatně.
   Pokoj a věčný mír obětem RIP (rose2)

  3. Nechápu to, asi nikdy nepochopím násilí proti bezbranným a nevinným ať už ve jménu čehokoli. Doufám, že ty parchanty chytí!

  4. Je to priserny. Tolik zmaru za co? Ze nekdo chce dokazovat, ze jeho pravda je lepsi? Nejak se ten svet sune divnym smerem……..

  5. Nechápu,jak si tohle lidi můžou ve jménu kohokoliv a čehokoliv dělat! Je mi z toho hodně úzko a smutno, Oslo nebylo jediné,mají tam další …. ;(

 7. Teda Jakkeli, teď jsem se přiřítila a zase se musím odřítit na nákup, neb tu není čím po psu hodit. Tak budu číst až za chvíli. Jen ten nadpis, ten je fakt na odpověď od boku. Jak se fotí? BLBĚ. Protože máš být na deseti místech najednou a ke všemu musíš na bobek (v mém případě do úúúúplného předklonu), protože abys neměl lidi i psy z ptačí perspektívy a ještě při tom povídáš a kecáš a drbeš a zároveň hladíš asi 5 kožichů a nesmíš zmeškat Tádu s princeznou, jak koupají dynouše a tak 😀 A už letím na ten nákup a pak si u kafe přečtu 🙂

 8. a prší a prší a prší… voda je všude, stojí mi na trávníku :O … Snad to večer přestane, jak slibovali…

    1. Snad už konečně přestane. Chaloupka to tentokrát snad ustála. Nejhorší to bylo když přetejkala Fojtka. Opět byla naše chajdička ve zprávách, tak že by si jí někdo vyhlíd kdo by ji chtěl koupit (rofl) Díky za palce. 🙂

 9. Zdravím všechny.
  Až teď, protože ráno jsme byli bez elektřiny a tím pádem i bez internetu. Když v 9 elektřinu zapnuli, stejně se mi internet nepodařilo nahodit, až teď 🙂 To je z toho deště. U nás je slabá elektrická síť a při horším počasí jsou často výpadky. Jdu do garáže zprovoznit benzínovou elektrocentrálu 🙂
  Včera jsme byli bez internetu celý den, neboť vypadla retranslační jednotka na škole ve vedlejší vesnici. Jsou prázdniny a paní správcová přišla až v 6 večer, aby interneťáky pustila do školy a oni mohli zařízení resratovat 🙂

  1. My jsme byli bez proudu později odpoledne i celou noc. Až k ránu se tu rozsvítilo nouzové světýlko, které mám zapojené. Naštěstí notebook vydržel a baterka odešla až někdy v noci. A karta tu funguje skvěle, mám tu naprosto dokonalý signál, to tedy v Praze rozhodně není.

  2. Tak doufám, že to bylo jediné deštívé rozhození tam u vás. Díky za seriál, ale pro mne je to jen krásné povídání. Náš digitál je zoufale primitivní, s příšerně zpožděnou spouští a když se k tomu přidá moje švidravé oko, jsem schopen fotit akorát tak to, kudy vedu ve zdech elektriku. MLP je natom o něco líp, ale krásné akční fotky přenechávám jiným…

   1. To znám. U starších kompaktů je nutno momentku „zmáčknout“ dvě vteřiny před momentem, který chci vyfotit 🙂 🙂 🙂

    1. No, já mám kompakt vcelku nový, ale u 99,9 % snímků musím smutně konstatovat, že jsem je měla zmáčknout o nějakou tu sec dříve.
     Ovšem u mě ti bude asi rukama a hlavou. (fubar) 🙂

 10. Ať žije Jakkel! 🙂 Je zajímavé, že když jsem mívala „normální“ foťák na kinofilm, tak mi nastavování různých hejblátek nedělalo potíže, resp. jsem si uměla představit důsledky různého nastavení. Teď už z těch zrcadlovek mám snad jakýsi blok, že jde o něco jiného (no to sice jo), ale clona i závěrka jsou pořád totéž. Nemluvím o ISO, tomu se prý ISO říká jen ze zvyku, aby z toho lid obecný úplně nezdivočel. Ale když si vzpomenu, jak jsem kdysi v prvohorách horkotěžko sháněla kinofilm čtyřstovku, a teď si můžu klidně nastavit i několik tisíc… Ještě se nebát toho využívat, fotky pak můžou být parádní.
  Stejně ale nejvíc záleží na citu a troše štěstí… viz fotka Boxíkové v ladném modelkovém kroku, nebo důvěrná Jírova chvilka… 🙂

 11. Focení. Máme problém. Už několik měsíců nám nefunguje foťák a protože umíral dlouho a těžce, nemáme chuť ho nechávat opravit (lépe řečeno oprava by e finančně nevyplatila, i kdyby byla možná). Jenže je tu obrovský háček, co koupit místo něj (a něco koupit musíme, když se chystá nové miminko). My oba toužíme po pořádné zrcadlovce, ale za prvé nemáme moc peněz a za druhé jsem si párkrát vyzkoušela nošení složitějšího stroje. Nechci dopadnout jak Xerxovi, že jeden ponese foťák a příslušenství a druhá povleče zbytek. Jenže u nás by to bylo vybavení pro dva dospělé a dvě děti a ty dvě děti. Xerxovi přece jen chodí relativně na lehko, tak jim ta foťáková zátěž tolik nepřekáží. Takže z důvodů praktických a finančních bych já volila nějaký malý kompakt, ale MLP prohlásil, že tim fotit nebude. Kdyby tak byly penízky na obojí.
  Buď se praštíme přes kapsu a bude foťák kvalitní, jenže ho furt budem nechávat doma, protože ho nepoberem (na hřiště ho s sebou sama se dvěma dětma brát opravdu nebudu), nebo bude malý kompakt, který budu tahat v základní výbavě všude s sebou, ale nenafotím si s tím parkurové koně ve skoku a ptactvo nebeské a MLP bude veeelmi zklamán. Co teď? Chjo.
  Jinak Jakkelovy vzdělávací fotočlánky jsou moc prima, ráda je čtu.

  1. Karakal, fotit se dá i malým kompaktem, pokud neaspiruješ na vytváření zvětšenin na zeď a posílání fotek do časopisů. Pokud budeš většinou prohlížet fotky na obrazovce, případně posílat příbuzným fotky pohlednicového formátu, kompakt zatím postačí. Zkuste se podívat na tenhle odkaz :
   http://www.digimanie.cz/art_doc-299D6E3A33C9B976C12578B90057F18E.html
   Pan Šurkala píše snad nejlepší recenze v oboru foťáků. I diskuze bývá poučná. A já bych snad doporučila zatím, pokud nejsou korunky na lepší vybavení, se soustředit na levný, ale slušný kompakt, fotot a fotit (pak by zůstal tobě) – no a šetřit a šetřit na lepší vybavení. Rozhodně myslím, nepropásnout krásné fotky dětí tím, že byste čekali na lepší vybavení. Pro rodinnou fotografii kompakt jistě stačí, ono taky moc a moc záleží na oku a na srdíčku tam za foťákem.

   1. Ten jsme měli do teď. Je to něco mezi. Občas už se mu do batohu nechce, ale většinou se pobere. Fotky dělal za mlada slušné, ale byl děsně pomalej (ale to se o něm vědělo). Olympus C-750. Když jsem zaostřila na překážku předem, tak se někdy i ten kůň nad překážkou povedl. Fakt jsem celá léta toužila po zrcadlovce a kvalitním objektivu s ručním ostřením. To zkazíte 4 fotky a pak už to máte zaosřený na tu jednu překážku dobře a jde to jedna radost. Kdyby ten náš starej foťák nedostal kdysi pořádnou šlupku (netušíme kdy a kdo mu to provedl, ale jsou na něm zřetelné stopy), tak s ním fotíme dodnes. MLP začal s tím, že by koupil zase něco v téhle kategorii, ale pak začal prosazovat zrcadlovku. Já bych uplně nejvíc chtěla foťáky 2, pak ale ten menší opravdu malej. Do kabelky (ne, že bych nosila kabelky, hi hi). Na dva teď není, ale kdyby jednou bylo, tak zase ten prostřední neni ani jedno. Já vím, že jsem strašně nerozhodný tvor. Ale tady jsem byla v podstatě rozhodnutá a kazí mi to MLP tím, že po tom velkém snu touží víc, než já.

    1. Ech – Olympus! Náš první kompakt byl této značky a i když předpokládám, že teď jsou již vymakanější, tak už nikdy více – žral baterky jak blbý, furt se přenastavoval a vůbec to byl krám drahý až hrůza.

    2. Pokud chceš velkou zrcadlovku, tak si s ní stejně nevystačíš. Právě proto, že na vyběhnutí ven s dětmi, psem, kolem atd. je to moc krámů. Ten malý kompakt k ní prostě potřebuješ.

    3. Co takhle Canon S95? Rozměrově skutečně kompaktní kompakt, ale čip i optiku má slušnou, v automatickém režimu ostří opravdu svižně a má i plně manuální režim…

 12. Takhle fotí Mušketýr- tuhle potlačí támhleto a jinde onohleto. Čemuž nerozumím, a tak fotím, jak to vyjde 🙂 A letos budou jen fotky typu „jak to vyjde“, protože Mušketýr v době setkání šéfuje modelářským závodům.
  U žabek přestalo pršet, ale včera pršelo celý den až do noci. Na zdejší poměry napršelo dost, ale ve srovnání s jinými oblastmi zřejmě jen májový deštíček.

  1. Já si vždycky pohejbám hejblátkama a zapomenu to dát zpátky. Když pak potřebuji rychle fotit, dělám zkažené fotky než na to přijdu 🙁 Proto píšu, nezapomeňte přepnout zpátky na automat 🙂 Některé kompakty to dělají samy když se vypnou a znovu zapnou

  2. Matyldo, Eva s Tomem a dětma už vyrazili na dovču, takže je letos zase budeme mít na našem Beaveru u Strážku. Když už dorazí oni, nedojedete v „hadrech“ taky vy?

   1. Ani náhodou. Já jedu za týden do Itálie a děsně se těším na italské sýry a víno. Prostě ten žvanec nepřebiješ 😀

    1. Matyldo, užij si italsku dovolenou. Mňam sušená šunčička, sýry, víno, olivy a… samozřejmě zmrzlina 😛 (olizovací smajla) 🙂

    2. tak my si dáme FLIP a sýry domácí produkce…mám sebou výborné kozí….

     užijte si to… 😉

     1. Sharko, prosím, mrkni na Hady na objednávky kalendářů. Dík (nod) Ať vím, na čem jsem, než se zmizíte dovolenkovat

 13. Jó, to se to fotí, když se u toho myslí! 🙂 Mě zachraňuje automat – a považuji za velký ústrk od osudu, když nechtěně fotím na něco jiného a fotky pak stojí za houby. Bohužel se mi to stává dost často, neb stávající foťák má nějaké lehce pohyblivé kolečko. 🙁
  Dík za odkaz, jakkeli (inlove) , ráda jsem si připomněla loňské setkání a těším se na to letošní. (nod) Drahé organizátorky, doufám, že závod s kačenkami (nebo něco podobného) máte v plánu! Ráda bych také získala pododné sportovní záběry, když už vím, jak na to. (y)
  Přeju všem krásný den! (h) Myslím na nemocné a na ty, u kterých je voda zatraceně blízko. (h)

  1. Drahá Vave – my máme v plánu úplně něco jiného a jakkel by měl dát urychleně instrukce, kterak fotit s bleskem (rofl)

   1. Ááááá, ono bude nějaké překvapení potmě? :O A nebudu se bát? (bat) (tmi) Těším! 🙂

  1. Zatím jsem napsala do Hejnice, že na ně myslíme, myšlenkama mraky odstrkujeme, a až budou mít na to myšlení,ať dají vědět, jak je.

 14. Tak jsem si myslela, že ten noční vítr ty mraky rozežene, nastane chvíli klid a přestane pršet. Omyl převeliký! Cedí naprosto rovně, jako když lejete vodu z miliard konviček. Úpa už teče po louce před domem a co je nahoře, to se dozvím za chvíli až tam vyrazím. Nádrž nad námi už včera byla plná vody a potok vylitý, jestli takhle lilo celou noc, tak můžu začít s instalací čerpadla do sklepa. Zima je tu přímo horská, připadám si jak na začátku listopadu.

  1. Někdy o víkendu,se to snad má posouvat na Moravu – no to jsem ráda…ale buď opatrná, Xerxová ví co radí,auto někam vejš….aby se ti k němu řeka nedostala, ty se probrodíš nebo Vás na člunu převezou, ale auto…..

   1. Jak na Moravu ?!?! Tady leje v kuse už 30 hodin a nevypadá to, že to skončí, napršelo za tu dobu pouze 46 mm.

    1. no,my se tam přesouváme zítra, takže to vezmeme sebou…ještě i odsud….ráno to hlásil nějakej pomatenec v Počasí – déšť se přesouvá na Moravu….

 15. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jo jo – clona, čas, citlivost… automat neautomat… širokáč, makro, seťák… to poslouchám doma a hlavně venku často (chuckle) A proto do hor chodím s batohem se vším potřebným (jindy ho vždy nosil páník) , protože ten má svůj „drobný“ batůžek foťákovský (nod)

  A leje a leje – celou noc. Pokud se mi podaří vytáhnout Betu, půjdeme se podívat k řece. Nejsme z cukru

  1. z cukru nejsme, ale vrátily jsme se úplně promočené (rain) … Sucho v botách nemělo cenu řešit – v lese po všech cestách teče „potok“ . Z normálně maličkého potoka je říčka, rybník je úplně plný a když jsme došly až dolů do údolí k Černé Nise … tak pohled nic moc. Masy kalné vody se ženou úplně plným korytem. A prší a prší. Překvapivě jsme za celou třičtvrtěhodinu nepotkaly ani živáčka (rofl)

   Jdu zadělávat kynutá těsta – slíbila jsem na dědovu osmdesátku koláče. Betka nadšeně asistuje – ta procházka v lijavci ji nějak probrala – prý by máslo na žmolenku mohla trošku ochutnat 😛 … tak jsem ji hnala

   1. Jejda, žmolenka, to jsem neslyšela a nečetla hódně dlouho (asi 26 let :d), tady se říká „posypátko“. U nás leje taktéž, v zahradě na kopci stojí voda v trávě, záhony se proměnily v úžasný bahnitý bazén. Psiny včera prochrápaly celý den v zimní zahradě, kocour několikrát vyběhl ven v naději, že ty dveře vedou do léta a nakonec se o půlnoci nechal velmi rád odnést domů a už nejevil snahy o další výlet.

    1. U nás na jihu JIžní Moravy p.l. už neleje ani neprší, chodníky jsou suché a dokonce jakoby támhle někde bylo slunko čičo (sun) !

     A uznej, Ivo, že posýpátko zní určitě líp než žmolenka – pod tímto slovem si představuju něco nevábného (protože u nás bývají zažmolené hlavně děcka a neptejte se kde (rofl) )

     1. Tady taky neprší, sice je zamračeno, ale mraky jsou vysoko. Ve škopku zapomenutém na zahradě bylo 6 cm vody.

     2. Závidím, tady od včera bez pauzy chčije a chčije a chčije. Tento způsob léta zdá se mi značně ohavný! :@
      Jo a u nás se tomu říká posypka (dyk se to sype na buchtu, ne?) 8-|

      1. Dámy prominou: „Buďte rádi, že chčije, ještě by taky mohlo s*át“.

       Jo, mně se dělá sranda, když nebydlím u vody a v práci mi zatrhli dovolenou, takže nejsem pod stanem (d)

     3. My říkáme drobenka. Žmolenku používala babička a taky to ve mně vzbuzovalo pocit čehosi ušmudlaného nejasného původu.

       1. u nás se tomu říkalo ještě jinak, a já nevím jak, bueeeeee ;( – prostě skleróza… převzala jsem české drobenka (ale štve mě to (chuckle) )

        a ovocný koláč na plech je vždycinky jen a jedině táč (clap) (h)

  1. A co zkusit ty režimy ? Krajina, sport atd. Snadno se přepínají a udělají nastavení, které celkem odpovídá focené scéně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN