VETERINÁŘ VE SLUŽBÁCH STÁTU: Lama

Po úspěšné akci čipování klokana jsem byla spokojená, ale brzy jsem zjistila, že ne vždy je dobré být úspěšný. Takto jsem byla za pět měsíců přizvána k porodu lamy.

 

Účastnila jsem se zrovna kolaudace karantény papoušků, na rozdíl od svého obvyklého ustrojení (mimo úřední hodiny jezdím po chlévech, takže moc žensky se neoblékám) tentokrát v bílé halence, sukni a lodičkách, když zazvonil mobil: „Paní doktorko, hned přijeďte, rodí nám lama!“

„Ježiš a co já s tím? Já nikdy nerodila ani lamu, ani koně, ani tele. Nemám nic s sebou, nemám zkušenosti, zkuste nějakého praktického veterináře, třeba specialistu na koně.“

„To už jsme udělali, ale je nedostupný, prosím přijeďte, vy to zvládnete.“ 

„Ale já opravdu nic potřebného s sebou nemám! Jsem na kolaudaci, třicet kilometrů od vás.“

„My nemáme nikoho jiného, než vás!“

„Tak já jedu, sežeňte nějakou dezinfekci, nůžky, teplou vodu. Porodní provázky asi nemáte, tak spleťte do copů čisté obvazy!“

Pracovníci stavebního úřadu i stavebník zůstali za mnou hledět s otevřenou pusou, když jsem se jim omluvila, že musím odjet porodit lamu. Přes rameno jsem křikla, že ke kolaudaci nemám námitek a protokol přijedu podepsat někdy jindy, sedla jsem do auta a hurá do zámeckého parku.

V autě naštěstí pořád vozím starší triko, bílé lékařské kalhoty a holinky, ale ve spěchu jsem holinky v zavazadlovém prostoru zapomněla. Přiřítila jsem se přes zámecký park k ohradě, otočila ke stromu, stáhla halenku a navlékla triko. Pod sukni jsem nasoukala kalhoty, sukni shodila a pověsila na strom vedle halenky. Lodičky jsem vyzula a do ohrady lezla bosky.

Zaplať Pán Bůh. Malé lamě již leželo na zemi ve sternální pozici (na hrudníčku). Vydezinfikovala jsem a ošetřila pupeční pahýl, stále po očku pošilhávající po matce lamě, otce se podařilo zahnat předem. Určila jsem, že se jedná o holčičku, pomohla jsem mláděti vstát a když začalo samo hledat na správném místě struky, vrátila jsem se přes ohradu zas do parku.

Bála jsem se o své bosé nohy v blízkosti rozložitých paznehtů lam. Ošetřovatelům jsem přikázala sledovat, jestli se matka do 5 hodin zčistí. Byla jsem tam vlastně úplně zbytečná, ale alespoň mohu o sobě hrdě prohlašovat, že jsem rodila lamu. Který úředník a na čtvrt úvazku vesnický veterinář, který nemá ani vlastní ošetřovnu, to může o sobě říct? 🙂

 

 

 

Aktualizováno: 19.7.2011 — 20:55

120 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Lidi, myslim na ty, co se nachazeji v oblasti potencialnich zaplav; je to hruza, ale snad to nedopadne tak jak loni. Drzim palce. U nas je opacny extrem, uz nekolik (dost) dnu teploty ve stinu pres 40 a s tepelnym indexem je to skoro 50. A konec neni v dohledu. Tohle je taky brutalni pocasi. Jsem z toho ospala a jak mouchy vemte si mne.

   1. To je index, ktery kombinuje teplotu vzduchu ve stinu a relativni vlhkost vzduchu za ucelem odhadnuti teploty, kterou clovek ve skutecnosti citi. Ono totiz cimz vetsi vlhkost vzduchu, tim mene se telo chladi. No a u nas ta vlhkost je tradicne velmi vysoka. V techto hodnotach, jake mame tred, je to velmi nebezpecne pro lidi starsi, kardiaky, lidi s dychacimi potizemi a tak. Ja todle taky uz moc nerozdejcham.

    1. Dík. Předpokládám, že se to uvádí v předpovědi počasí a tak podobně? A uvádí se ten index (a všichni vědí) nebo ta výsledná vnímaná teplota? Je to velmi zajímavé. Nemohla bys sem přilepit odkaz na takovou předpověď, abychom se poučili? Jestlipak mají v Klokánii podobný index, který naopak zohledňuje malou vlhkost vzduchu?

     1. Renáto, s dovolením předběhnu Hanku. Tohle je odkaz na „heat index calculator“. V levo napíšeš jaká je teplota a pod tím jak vysoká je vlhkost. Kliknes „convert“ a v pravém okýnku ti to ukáže teplotu, jakou „cítíš“. Čím vyšší vlhkost vzduchu, tím se zvyšuje i ten teplotní index. Např. u nás je právě 37 (ve stínu) a vlhkost vzduchu (jak jsem si našla) je 56%… takže i když je „jen“ těch 37C, tobě se zdá a tělo cítí jakoby by bylo +49C. A když u nás zaprší, ale teplota se i po velkém lijavci sníží jen o pár stupňů, zato vlhkost se o hodně zvíší – no je to pak hrůza a opravdu jak v deštném pralese. Naopak v poušti, kde je vlhkost minimální, naopak teplotní index cítí o několik stupňů méně, než ve skutečnosti je.
      A při hlášení počasi v TV většinou ukazují na tabulkách nejen kolik je skutečně stupňů, ale hlásí i jaká je vlhkost vzduchu a tedy i jaký je ten „heat index“.

      http://www.srh.noaa.gov/epz/?n=wxcalc_heatindex

      1. Maričko, děkuji! Zkusila jsem pár údajů a zjistila jsem, že nejnižší hodnota teploty je 27,6 stupňů Celsia. To už u nás pomalu zavírají banky (rofl)

  1. Cheche, teď jsem na to koukla a přeposlala mláďatům 🙂 Mají to tam kousek za domem.

  2. To je okurková sezóna v plném proudu. Vsadila bych se, že až koule rozmrzne, vypadne z ní mimozemšťan – nebo okurka (rofl)

   1. Zítra bude rychlý posel na otočku v Praze (jede ráno, večer se vrací), mám mu na Tebe dát konakt, nebo to necháme na někdy jindy?

 2. Kerkonoše východní: leje a leje. Do toho fouká a fouká, teda spíš duje! Silnice z Maršova na chalupu je posetá větvemi a listím, vítr je tak silný, že mi sráží všechno, co není připevněné, v úterý vyprané a pověšené prádlo jsem prala znovu, vítr ho urval z kolíčků a odnesl do bláta u potoka, musela jsem zavřít všude okna a vyhlídky, to se fakt nedalo nechat větrat. Je tu celých 9°. Potok vypadá jak Úpa, Úpa vypadá jak Labe. Mostek k nám do sídlišťátka je zavřený. Sousedům to sebralo květináče, lítaly vzduchem a končily přelomené o stromy. Mám spadlý strom sousedů na pozemku a vítr je stále tak silný, že mám strach, že i ty dva další, co jsou načaté od loňska a ve špatném stavu, budou taky na stejném místě. Je tu fakt hnusně. Ve sklepě už mám 20 cm vody, to tu bývá při jarním tání. Vodu neberou ani odtoky, udělané přes zahradu, hlavně ten vítr je nepříjemný. Nezávidím to nikomu, kdo teď řeší problém s vodou jako loni. Jen jsem šťastná, že jsem před 2 roky nechala odstranit smrky od domu, snad ty velké jasany nespadnou tak snadno, jako by mohly ty smrky, mělce kořenící. Není tu dobře a věřím, že to skončí brzy.
  Akorát kocourkům je to jedno. Nabaštili si, Zrzínek si užívá polštáře v posteli, Melda si čistí kožoušek v pelíšku a Ríša přemítá, co by kdyby………. třeba by mohl po vydatné večeři spáchat nějakou kocourovinu…….., nikoliv, nenechá mně v klidu a tak jdu drbat. Snad bude zítra líp

   1. Díky, chlapečky chlupaté drbu co můžu. Teď tu Ríša s Meldou vlají prostorem. Vylitá Úpa už zaplavila kus pozemku u domu. Jak to vypadá nahoře, to nevím, ale asi také nic moc, protože neustále leje. Potok už bude taky asi v půli zahrady. Nerada bych zase přišla o lávku k sousedům! Teď nám vypli elektřinu, takže máme zimu, vlhko a tmu! V patře domu mi nic nehrozí, ale příjemné to není. Jezdí tu auto s tlampačem a hlásí, že hrozí nebezpečí vylití Úpy ještě dále a bez elektřiny že budeme ještě dlouho. No, tak vedra ráda nemám, ale tohle taky ne!
    Aspoň že ten přitulený Zrzínek v posteli hřeje!

     1. má ho u baráku….no, to by se děly věci,kdyby se to vylilo ..to by byl Maršov pod vodou…..

    1. Karolíno, držím palce, ať Tě to nevyplaví! My v tomhle marastu odjíždíme na dovolenou. V Mnichově má být zítra hůř než tady a v Rakousku, kam máme namířeno potom, to nemá být o nic lepší… A to budeme bydlet na statku u jezera, protože jsem si v březnu, kdy jsem to objednávala, bláhově myslela, že to bude koupací dovolená. Tak místo plavek, vezeme pláštěnky. A plavat vyrazíme do termálních lázní… Chjo. Moc na Tebe a kocourstvo budu myslet.

 3. Doufám, že budeš v příhodách pokračovat, moc se mi líbí.
  Jinak jen prolítávám, mám dovolenou, ale velmi pracovní – už mě bolí celý člověk a skoro se těším do práce. Vždy jen nakouknu, nemám čas reagovat. Ještě že máme psy, s těmi se musí ven, tak aspoň kousek odpočinku máme. Cvičíme pilně s Elísem – beru ho na zkoušky. Je to zločinec, občas si ze mě dělá sr.. legraci, tak počítám reálně s možností, že jestli ho to rafne, tak vyplachtíme. Zítra už ho jen vyběháme, tak mé nervy dostaly dnes poslední nálož adrenalinu, abych nebyla náhodou klidná.
  Hlavně držím palce ohroženým vodou. Tady na jihu je klid. Přes den nepršelo, vody je spíš málo, teď odpoledne lilo, ale už se to zase roztrhalo. Tak myslím na Hejnici a další.

 4. CHjo, jak je asi v Hejnici (chtěla jsem napsat naší Hejnici, ale (inlove) ona je tak malinko naše)

   1. Zpravodajství od Zuzky z hor. 1) neutopí se, protože bydlí na té šikovnější straně hor. A Souš sice hodně upouští, ale má rezervy. Dnes jela ze zkoušky schválně druhou stranou, aby koukla, jak jsou na tom sousedi přes kopec. Prý to ještě jde, ale jestli má někdo kliku od počasí, tak prosí už nepršet. Na net nemůže, protože jí odešel modem při nějaké veliké bouřce to dokázal i vypnutý 🙁 Všechny moc pozdravuje. (sun)

    1. a prší a prší… fakt furt (rain) . Za chvilku vezmu obojek a vodítko a potáhnu Betu ven… Večerní venčení prostě být musí…

     1. Ono tady v Praze prší taky furt (no, někdy po obědě částečně oschly chodníky, ale zase začalo), jenže tady o nic nejde, že. Koukala jsem z mostů na Vltavu – je hodně zkalená, ale ani nijak viditelně nestoupla.
      Já mám takovou radost, že už v kanclu nemám přes třicet, že mi to ani nevadí, ale kdyby to všude bylo tak…

      1. Smědá z 15 cm včera na 3 metry dnes… Taky jsem koukla na radar z Jizerky – večerní snímky včera neměly vidět Jizerku (koryto je dost hluboko) , teď tam teče veletok… Uffff – nám nic nehrozí, ale ta místa znám a ještě se nevzpamatovala z loňska…

       Hele – než odjedeš dovolenčit – kalendář nechceš ?? Nejsi na seznamu.

       Tímto žádám i ostatní – na Hadech je seznam objednávek na kalendáře 2012. Zítra končí hlasování, v neděli objednávky…

       1. No jo…já patřím k těm, co chtějí zboží osahat a potěžkat 😀 . Teoreticky připojení bude, tak to snad zvládnu.

        1. to zvládneš i z letiště (rofl) stejně se budeš na přestupu nudit a tam připojení bývá

 5. To muselo stát zato – lamátko je kouzelné a u lam v brněnské ZOO jsem vždycky vydržela stát strašně dlouho. Trochu mi to připomnělo zážitek z ledna 1991, kdy mě kolega požádal, abych pro jeho kamaráda Novozélanďana překládala u projednávání kontraktu v jednom ZD u Tišnova. A protože byla zima, Novozélanďan byl fešák oblečen vždy jak z módní přehlídky, tak jsem natáhla bílý kabátek z umělé kožešiny s bílými kozačkami a světlou pletenou sukni – nakonec jednání bylo v konferenčce toho ZD. Jenže oni ho pak pozvali na prohlídku živočišné a on trval na tom, že mu to musím přeložit…. no a co čert nechtěl, zrovna když jsem klopotně překládala, jak jim úžasně funguje na zvýšení laktace přípravek s bovinním somatotropinem, který jeho firma prodávala, tak kravička, s níž jsme byly vzájemně otočené zády, zvedla ocas a ulevila si (tmi) No, půjčili mi hadici, kterou jsem kompletně nahozená záda kožíšku přestříkla a doma pak všechno vyřešila automatka. Ale ten odér, který nešlo ani osprchovat, mé tehdejší dvoučlenné psí smečce náramně voněl ještě pár dnů 😀

 6. OT EXCELOVÉ – omlouvám se, Fuky.

  Mám tabulku a v ní jednoduchý vzorec; jednotlivé buňky v řádku se na přeskáčku přičítají a odečítají, na konci buňka na výsledek, v každém řádku je to stejné. Zkopíruju buňku se vzorcem a ať ji vložím do dalšího řádku normálně nebo jako vzorec, či přetáhnu myší, objeví se mi v té buňce předchozí výsledek. Ovšem v náhledovém řádku vidím správný vzorec! :O
  A teď pozor, stačí udělat ve vzorci „opravu“, třeba sežrat a zase napsat závorku nebo číslici, a hle! Vzorec začne fungovat. :O
  V nové zkušební tabulce (nový soubor) ovšem vzorce kopírovat jdou normálně. A ta tabulka, co zlobí, je letitá, vždycky fungovala – naposled v prvním čtvrtletí. Nevíte někdo, co se pokazilo? Za ty roky se mi nic podobného nestalo.
  Děkuju. (f)

  1. Existuje funkce automatické přepočítávání – je někde v Nástrojích. Ale nevím, jakou máš verzi, v 2003 jsem ji nenašel…

   1. Mám Excel 2007, Hanýsku, už tak rok?, ale s tímto problémem jsem se ještě nesetkala. Potřebuju prostě přidat řádky s funkčními vzorci, ale ono to nejde a nejde. :o(

    1. Jo, když jakože opravím vzorec, tak výpočet funguje, ovšem když poté změním nějaké číslo, které se má vypočítat, vzorec na to nereaguje. Jen když mu zase sežeru a napíšu závorku – něco je špatně, ale co? Vypadá to jako vzorec, ale nefunguje tak. :o(

     1. Jo, to by mělo být automatické přepočítávání. Já mám 2003, takže ti to těžko najdu, ale jednou se mi to stalo taky. Proto vím, že tahle funkce (za normálních okolností trvale zapnutá) se ovládá přes Nástroje, měly by to Vlastnosti sešitu nebo listu nebo tak něco. Zkus hledat, víc ti asi neporadím, promiň.

       1. Ááááá, děkuju moc, Hanýsku (inlove) , jojo, měl jsi pravdu, něco se poondilo v nastavení vzorců, bylo zaškrnuto přepočítávat vzorce ručně. (fubar) tak jsem mu to zatrhla, doslova. 🙂

    2. A čo skúsiť skopírovať len vzorec? Neviem ako sa to povie v českom exceli, ale skrátka je to tá prvá záložka, kde je Vystrihnúť (Cut) , Kopírovať (Copy) , Kopírovať formát atď… a celkom vľavo je Prilepiť (Paste) a dajú sa prilepiť len Hodnoty alebo len Vzorce.
     A s tým, že vzorec začne fungovať až keď v ňom človek niečo zmení som sa už určite stretla – myslím že to súvisí s tým, že tá cieľová bunka je nejako inak naformátovaná, napr. ako text. Mne tuším pomohlo, keď som vybrala celý zošit a naformátovala (Formátovať bunky) na „Všeobecný“ (General) (ale to radšej asi až po „Uložiť ako“ – spraviť si najskôr kópiu súboru pod novým názvom a na tej experimentovať, pre istotu).
     Nie som exprt, toto je len tak skusmo …

  2. Nevypnula sis omylem automaticke prepocitavani? Netusim jak se to jmenuje cesky … ja nesnasim kdyz na me pocitac mluvi cesky … kazdy preklad je jiny …
   V me anglicke verzi Office 2010 je to záložka File, Options, záložka Formulas, oddíl Workbook calculation.

   1. JJ, vypnula jsem si to nějak, Jendo. 🙂 Ještě že tu máme takové Chytré Honzy – děkuju! (wave)

 7. Krásná malá lama, lamátko, kůzlátko. Díky za napsání jurodivého zásahu veterinárního úřadu, komu čest, tomu čest. 🙂 Kdyby to byl úředník muž, tak nevím, nevím. (tmi)

  U nás leje a leje. Naštěstí bylo před tím sucho takže zatím nikde neplavem. Pro mně je absolutně nezbytné aby v sobotu bylo nebe blankytné, máme akci Letní slavnosti s folklorem a večer pro mladší ročníky tuc, tuc, hudba při svitu loučí a měsíce. Jdu se modlit a přeji si aby mně tlak klesal a atmosferický stoupal.
  Mějte si všichni nádherně, budu na Vás myslet a přát si ať u Vás voda nestoupá.
  Všem pac a zvířátkům hubana. Nebudu mít do neděle na nic čas. (wave)

     1. Pár dní nazpátek se Jenny zmínila o jednou přírodním útvaru – tak jsem mrkl na mapu… 😛

      1. Tož, chlapče milý, já už ani nevím ,o čem jsem to psala. asi se mi dělá nějaký přírodní útvar v palici. (rofl)

   1. Býškovice ale na web koukni když tak na starý fungující pod mikroregionem, nový mně poondili hoši grafiku, zadání bylo jiné, tak budu předělávat. (wave)

    Pořád prší, tak jsem s vnučkou, je třeba mně účelně zapojit. (rofl) Čekám na
    (sun) , slůňo prosím, vylez. (inlove)
    Chudáci zatopení, už zas, mám z toho kopřivku. ;(

  1. My máme Slovaňák moc z ruky, takže tam s Polčou nechodíme, ale u nás pro změnu brzy po ránu (chodíme
   teď v létě už před pátou) zase nalétávají na Polču poštolky hnízdící na panelácích – a dělají to jen, když mají mladé – ale ony jen proletí pár metrů nad ní a šíleně vřískají, takže se hódně rychle klidíme, abychom občanů nepotrefeným zvížaty dopřáli klidné dospání (rofl)

   1. Je to už dva roky, co na Toyu pořádala nálety kosice-matka. Asi jí připadala příliš kočkoidní (rofl) . Chudina Toya nevycházela z údivu, toto se jí ještě nestalo.

    A O.Téčko – volala Terka, že nepotřebujeme otvírák na konzervy, Brůča se už obslouží sama (ovšem že si při tom pořezala hubu, debilka jedna, ale Zikiho konzervu ulovila!) Ach jo, každý den nějaké překvapení!

    1. Už asi 2 týdny máme na kafi pod třešní „zvostření trestu“ 😉 Kosice na nás vříská jak saň. A to má hnízdo u sousedů a asi 6m nad zemí. Ale kosice je preventistka. (bat) (flex)

 8. Lamy ma dostávajú pohľadom, to robia tie ich krásne dlhé mihalnice :). Je dobre, že si príroda poradila a tak či tak je to skúsenosť pre Fuky aj pre nás, čo si to vychutnáme ako peknú príhodu v teple a suchu pri pecku 🙂

  Lejak pokračuje, sucho už rozhodne nebude. Na takéto lejaky má môj tata jednu průpovídku, z ktorej sa už stala taká celorodinná hláška – to sa uprostred najväčšieho zlieváku povie že „Tuším už prestáva“ 🙂
  Pochádza to z nejakej hríbačky, kde sme tak 6 – 7 hodín v lese mokli a mokli … ale vtedy sme aj našli. Aj po týchto dažďoch by niečo mohlo vyliezť! (smajlík s dubákom by niekde nebol?)

 9. Milá Fuky, teto Sama Velikého, Nenažraného, Ukecaného I. Myslím, že lamátko jsi pomáhala uvést do života na Jemništi, že jo ? Byla jsem tam asi před 3 týdny, miminek lámových tam bylo víc, ale příběh může být trochu starší a možná ani lokace nesedí. V každém případě, tady určitě nemáš žádnou těžkou práci. Lamy jsou v krásném výběhu v lesoparku se spoustou čerstvé podestýlky, krmelci napěchovanými voňavým senem a rozměrnými stříškami, aby byly chráněny před sněhem nebo deštěm. Že jsou spokojené je vidět i na tom, že jsou poměrně aktivní, vždycky vidím, že se procházejí a zajímají o všechno v lesoparku. Některé si i rádi vezmou seno jen tak z ruky, což je například pro děti obrovský zážitek. Taková fotka s lamou jak žere z drobné ruky hrstku sena je úlovek nad úlovky. V lesoparku mají i neuvěřitelně drzého osla, který se mě jednou pokoušel přemluvit, abych ho pustila ven z obory, pár daňků… ty si tam jsou sami pro sebe, nikdo je nezajímá a nádherné papoušky Kakadu růžové ve voliéře obřích rozměrů. Papouchové jsou-li dobře naladěni říkají Ahóóój a na vlastní uši jsem slyšela Karle běž… přitom zámecký pán je milý a příjemný hrabě Jiří… 🙂 tak nevím.

 10. Fuky, to jsou náramná povídání. To nesmí být pravda, že lamí má být poslední. (inlove)

 11. OT – tak už je Smědá z břehů… Ve Višňové je to časté (téměř každé jarní tání) – lidi to znají… ale pokud bude lijavec stále pokračovat, bojím se bojím, že to odskáčou i níž po proudu. Radar nic dobrého nevěští … A prší a prší (rain)

  1. Tady, ve východních koloniích, prší už třetí den. Naštěstí ne v kuse, ale i tak je to hnus a otrava – na výšku Ostravice raději koukat nechodím.

  2. bojíme se, bojíme – Jeřice v Mníšku už má opět 3.stupeň. Vodu máme asi metr od baráku… Prosím držte všem tam palce, nejen nám…

   1. vzpomněla jsem si na vás (nod) Jsi tam s dětma ?? Potřebuješ v případě nouze azyl ??

    1. ne, ne sledujeme to z domova. Ale chtěli jsme tam na víkend jet, tak jen doufám že tam nepojedem opět uklízet. Nebo rovnou s bagrem… Díky moc za nabídku. 🙂

     1. V Raspenavě už zavřeli most… myslím, že šéf mojí polovičky zase půjde domů pěšky. Ach jo… A já mám polovičku na školení na Vysočině až do zítřejšího večera, tak ani jako pomocné přibližovací vozidlo fungovat nebudeme

 12. Milá Fuky (inlove) , s radostí jsem redigovala poslední zaslaný díl tvého povídání – je to krásný příběh o tom, že když musíš, tak musíš, ale někdy je ten nahoře milosrdný a k úspěchu stačí jen zcela vážně míněná snaha 🙂 A myslím, že mluvím i za ostatní, když bych si přála, abys psala dál (sun)

  1. I já doufám, že toto není poslední článek od Fuky – koneckonců tady někde slibovala, že minimálně odpoví na různé dotazy, které se pod jejími články objevily. Tak budu vyhlížet ….)

 13. Fuky! (h) Takové lamátkové povídání ve čtvrteční upršené ráno je snad ještě lepší než koláč s borůvkami. 🙂 Řekla bych, že jsi jeden z nejlepších úředníků v Čechách, na Moravě i ve Slezsku a že zasloužíš nějaký mimořádný řád – třeba Zvířetníkový. 🙂
  Praha se zalyká vodou; snad nikdo z nás není v ohrožení, snad jste všichni v bezpečí. (y)
  Přeju všem krásný den a myslím na naše nemocné. (h)

 14. Kerkonoše hlásí mokro a zimu. Včera odpoledne začalo pršet a od té doby už jen leje. Všechno je mokré, nacucané vodou, fouká studený vítr a opravdu není letně. Což mi ovšem nevadí, při uklízení půdy nepotřebuju žádné vedro, spíš naopak, pod tou plechovou střechou se lépe pracuje v chladnějším počasí. A déšť mi bubnuje na střechu, takže je u toho aspoň veselo.

  1. Chčije a chčije, řečeno klasikem. I tady v pardubicích a v Přelouči. Hm, je to fajn,že nelítá pyl a nekejchám..ale ty přechody: vedro-ještě větší vedro-kosa-vedro-déšť…mi nedělají dobře.

   1. Ano, tie náhle seky medzi teplom a zimou sú úplne najsamlepšie, hlavne preto, že je to zásadne o 20°C, hore aj dole!

 15. Krásne dobré ráno z upršanej Bratislavy všetkým. Dážď a vietor robí u nás obrovské škody, len tu u nás v polovici kopca to tak necítiť. Je určite pravda že si treba veľmi dobre vybrať, kde postaviť dom – ibaže podmienky sa časom menia – a potom je zle. Tak nech to zlé už ide do čerta, to všetkým zo srdca prajem! A článok od Fuky sa tak dobre číta. (f)

 16. hlášení počasové:
  leje celou noc, teď začalo hrozně foukat a venku se čerti ženěj. Voda stojí na trávníku…
  Betka vyhozena ven ráno na venčení – stihla vše během pár vteřin metr ode dveří (chuckle) a pak oknem koukala, jak nesu bobek do popelnice. Všechnu vodu z tisu jsem si naklepala za krk… přišla celá mokrá za tu půlminutku a ona se smála v suchu (punch)

  Ještě máte sucho?? Myslím tím Brno, Břeclavsko a Dede ??

  1. V Brně máme po suchu. Od ranních 5 hodin prší, ušatí kluci nechtějí chodit do mokra, takže venčení bylo bleskurychlé na zahradě 😀

  2. Břeclav hlásá – od rána prší krásným zahradnickým deštíčkem a vypadá to, že to dneska vydrží. Nevadí, furt to má kam jít. A ještě že jsme včera otrhali letní jabka.

   A podruhé 6 + 10

  3. I u nás leje, začalo okolo 3 a leje furt. No neva, bude zalito. Slota psota, psa by nevyhnal….
   Bára se tvářila, že ani čůrat nepotřebuje (byla venku ve 4 ráno), takže pojedu v poledne na otočku dom ji vypustit. Kočka se zahrabošila do peřiny a tvářila se tak, že jsem se neodvážila ustlat.

  4. Podzvičinsko 🙂 hlásí příjemný zahradnický déšť, začal někdy v noci a vypadá vytrvale. Zahrada se raduje, psi sice bez problémů ráno komentovali dění na vsi, ale jakmile jsem ráno otevřela dveře, tak se mi radostně vytřeli do noční košile a hupli na pelechy. 🙂

 17. Lamátko na fotce je srandovní, velká hlava a malý zbytek těla. Dobře to dopadlo, převlékání v zámeckém parku mě pobavilo a byla jsme zvědavá, jestli tam polezeš bosa nebo v lodičkách- sama mám nezapomenutelný zážitek, kdy jsme jako tlumočnice musela doprovázet klienty do slévárny, kde vyžadují trošku jiný druh obuvi, jenže mě nikdo neřekl, že tam půjdeme- pracovník, co nás tam provázel, nakonec víc hlídal mě obutou v lodičkách na vysokých podpatcích, než zahraniční návštěvu 🙂

  1. U nás by se ti to nestalo. Do provozu zásadně v ochranných brýlích a v botkách s okovanou špicí. Všichni pracovníci i kancl-krysy je nafasovali a návštěvám se botečky i brýle zapůjčí. Takže bys přes kostýmek nafasovala reflexní vestu a na nožičky epesní pracovní botky (po každém použití samozřejmě botky procházejí „deratizací“).

   1. Jj, a „medvědi“ (všimněte si, že taková skupina, kterou protahují provozem, se kolíbá a točí a vůbec pohybuje jako parta medvědů 😉 v hutích ještě obdrží na hlavy blembáky. Jsou v jednotné barvičce, aby byli okamžitě identifikovatelní a aby si na ně domácí dali zatra pozor. Takový medvěd pod jeřábem s trubkami, nic dobrého nevěstí 😀

    1. Dole v dole se na „velké pány“ (báňská komise apod.) vždycky něco přichystalo. U nás měli projít asi 2 metry pod nezajištěným stropem a tak na ně byla od rána nachystaná sprška. Jen, co se ozvalo „Čest práci“ (havíři včetně ředitelů zdravili zásadně „Zdař bůh“ – ani soudruzi jim to nedokázali zničit), předák hlásil volnou cestu a jak byli pod dírou pomocník něžně klepl brécou (ocelová tyč tak 2 metry dlouhá se zobáčkem na jednom a špicí na druhém konci) a na pány se sesypala sprška kamení. Ti zdrhali! Štajgr nás pak přišel na oko seřvat, ale prý to ani řediteli nevadilo. Hůř dopadla jiná komis, když si šli prohlédnout „předek“ (rubání). Těm místní osádka, která právě končila, nas.. nakálela do vzduchotechniky, takže to měli i s čichovým zážitkem. Puch vydržel asi den, takže si toto užily i směny, ale když věděli, o co šlo, bavili se tím velmi. Havíři jsou prostě lid rázovitý. (chuckle)

 18. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  krásné povídání s úspěšným nežným koncem

 19. Také by se mi líbilo omluvit se z takového nudného úředního jednání, že musím rodit lamu. Hádám, že tohle patří mezi ty lepší zážitky. Milá Fuky, přeji ti, aby takových zážitků bylo co nejvíc (třeba i bez toho spěchu a převlékání) a minimum těch špatných.

 20. Nepochybuju, že bys zvládla lamě pomoci, kdyby to potřebovala, ale stejně bylo prima, že to zvládla sama.
  Lamátko je krásné.

 21. „…když jsem se jim omluvila, že musím odjet porodit lamu“. Tedy takovouhle omluvu bych také někdy chtěla mít 🙂
  Ta „maličká lamička“ je tááák rozkošná. Já vím Fuky, že ne každý tvůj zážitek je tahle něžný, ale jsem moc ráda, že právě takové zde popisuješ, ty se tak krásně čtou. A doufám, že tyhle v tvé úžasné práci převažují.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN