ROZCESTNÍK: Beta a tisícovky Jizerských hor

Má Mont Everest nadmořskou výšku 8848 nebo 8850?? Je nejvyšší horou Evropy Mont Blanc s 4810 metry nebo to má být správně Elbrus, který je podstatně vyšší (5642)?? Je složitější lézt na naši nejvyšší Sněžku (1602) nebo třeba na Milešovku, které má „jen“ 837 metrů? A je vůbec důležitá pro horu výška, když slavný Říp je mrňous jen 456 metrů vysoký???

 

Uváděná výška hor se v čase mění přírodními vlivy i přesnějším měřením. Hranice států i světadílů se posouvají. Není důležité kolik metrů se vystoupá, ale jaká je cesta, nálada, počasí… a i maličký kopeček může být ten nejúžasnější vrchol.

Ale lidi rádi zdolávají překážky. Vrcholky hor je lákaly a lákají. A tisíc metrů nadmořské výšky už je docela kopec. Navíc nic vyššího v Čechách ani na Moravě nemáme, a tak nám prostě tisícovky stačit musí :o) Mimochodem podívejte se na www.tisicovky.cz. Zjistíte, že existuje řada nadšenců, kteří mají zvláštního koníčka – snaží se vystoupat na všechny vysoké vrcholy u nás.

Beta a Jizerky

My měli skromnější cíl – zdolat všechny tisícimetrové vrcholky Jizerských hor. Na výše uvedeném webu píší, že mají 14 hlavních tisícimetrových vrcholů a jeden vedlejší tisícimetrový vrchol. No a hned vyplývá otázka – co je to hlavní a vedlejší vrchol??

Doporučuji sestudovat na uvedeném webu, mají to hned na prvním místě pod tlačítkem „časté dotazy“. V krátkosti – na jednom kopci může být více „hrbolů“ a stále je to jeden kopec a počítá se výška toho nejvyššího hrbolu. Pokud jsou to dvě hory, jsou jednak kus od sebe a jednak je mezi nimi výrazný pokles výšky. Pokud to tak úplně není splněno, je ten nižší vedlejším vrcholem, ten vyšší hlavním… Prostě je to věda.

Ale dost teorie, nastala praxe. Některé hory jsou turisticky známé a hojně navštěvované. Jiné známé nejsou, ale vede na ně turistická značka. A na některé vede cesta neznačená a na některé ani ta nee… Jsou kopce, které jsou pěkně umístěny v blízkosti záchytných parkovišť a jiné jsou nepřátelsky umístěny „v divočině“.

Jednotlivé vrcholky jsme zdolávali při následujících výletech:

 

Bukovec (1005 mnm)

Je to krásný kus Jizerek. A zcela netypický – Bukovec je totiž z čediče. Takže na něm třeba rostou i jiné kytičky než všude kolem. Pod ním se rozkládá osada Jizerka – „srdce“ hor. Na vrcholek se dá dojít snadno, vede tam naučná stezka, parkoviště „Mořina“ je na jeho úbočí.

 

Polední kameny (1006 mnm)

Spousta krásných žulových útvarů, dvojviklan, horolezecké terény, daleké výhledy. Po značených cestách se dá navštívit ze Smědavy (to jsme zvolili my) i z Hejnic.

 

Černý vrch (1026 mnm)

Ano – to je ta hora, co měla být úplně jiná :o) Zmatení smyslů a pojmů jsem popisovala v prosincovém čertovském povídání. Tak tedy – Černý vrch není na značené cestě a nepatří k známým cílům. Ale podzimní průseky plné zlaté vysoké trávy, zbytky mrtvého lesa, impozantní Čertův kámen, první námraza, setkání s jelenem… prostě tenhle výlet se moc vydařil. Start byl na Smědavě, cestou jsme navštívili ještě nižší Zelený vrch.

 

Jizera (1122 mnm), Na knaipě (1013 mnm), Smědavská hora(1084 mnm)

Jizera

Jizera není oficiálně nejvyšší, ale určitě je nejkrásnější. A je to nejvyšší žulová hora. Stoupá se na ni po značené cestě od parkoviště na Smědavě. Na vrcholovou skalní hradbu vede kovový žebřík, na vrcholku od roku 2002 je opět vztyčen kříž. Když se řekne „na knajpě“ tak se každému vybaví jedno z mála občerstvovacích míst v horách. Málokdo ale tuší, že táhlé nevýrazné stoupání nad kioskem vede na stejnojmenou tisícovku. Je tak trošku ukryta ve stínu majestátních sousedek – Jizery a Smědavské hory.

Je to taky jediná tisícovka, na jejímž vrcholu jsme fakticky nestanuli. Její plochý vrcholek tvoří rašeliniště… pro jistotu ještě oddělené od cesty oplocenkou. Smědavská hora je celá opásána pohodlnou vrstevnicovou cestou. Jen na samotný vrchol se musí jít „za nosem“ – cesty tam nevedou, jen lovecké průseky trošku usnadní cestu. Není to snadné ve vysoké trávě a mezi padlými kmeny a žulovými balvany držet směr. Ale výhledy z Příčné skály i z vrcholové skály stály za tu námahu. A pěkně tam foukalo.

 

Černá hora (1085 mnm) a Sněžné věžičky (1070 mnm)

Tak na tuto výpravu jsme se vydali z Nové louky. Cesta přes Kristiánov je značená, značené jsou i odbočky k vrcholům. Opět parádní skalní útvary – ať už jednotlivé skalní věže Sněžných věžiček nebo čertova sedátka na Čertově odpočinku kousek od vrcholku Černé hory. Velmi zajímavé je i vrchoviště mezi těmito dvěma tisícovkami – nejvýše položené rašeliniště Jizerek.

 

Zámky(1002 mnm)

Rosnatka

Zcela neznámá hora. Leží vlastně blízko Bukovce, je podobně vysoká. Kdysi na ni vedla značená odbočka, značení je dávno vybledlé a zničené… dalo nám dost práce nalézt samotný vrchol. Je ukryt ve vysokém nepříliš přehledném lese. Od parkoviště pod Bukovcem se k ní dá dostat Umrlčí cestou. Kde ta vzala své jméno jsem zatím nezjistila…

 

Milíře (1003 mnm)

Další vrcholek, na který jsme si museli cestu nalézt sami. Nevede na něj značená cesta, šli jsme z Antonínova přes Mariánskohorské boudy. Na mapách se píše, že má 999 metrů. Nová měření ho zařadila do „klubu tisícovek“. Zatím rozsáhlý vrchol kryje jen mladý les, který nebrání výhledům. Opět spousta žulových krás – skalní hřib, okno, viklánek…, prostě zase výlet, který stál zato. Navíc cestou zpátky jsme si našli „náš viklan“ :o)

 

Věžní skály (1018 mnm)

Věžní skály se jmenuje vrchol Jelení stráně nad osadou Jizerka. Vede na ně značená cesta, jsou při cestě na známé Pytlácké kameny. Několikrát jsme šli kolem rozcestníku, ale protože jsme nezdolali vrcholek, páník nám je odmítl započítat. A tak jsme to museli napravit a na vrcholovou skalku vylézt.

 

Ptačí kupy (1013 mnm), Holubník (1071 mnm), Sedlo Holubníku(1007 mnm)

Sněžné věžičky

Taky vydařený výlet. Z Nové louky po značených cestách na Hřebínek a pak stoupat mezi „rozsypanými“ žulovými balvany na Ptačí kupy. Pak odpočinek při focení kvetoucích rosnatek a bílé záplavy suchopýrů v rašeliništi a zase stoupání na vrcholek Holubníku. Vše po červené značce. Sedlo Holubníku je ten jediný vedlejší vrcholek Jizerek, takže jsme ho pochopitelně nevynechali – ono to ani nejde, cesta vede kolem.

 

Smrk (1124 mnm)

Na závěr ta nejvyšší hora Jizerek. Přiznám se, že se mi na ni vůbec nechtělo – to stoupání po Nebeském žebříku nemám ráda a je to daleko a je tam kolem hodně asfaltu… Je to jediná zdejší tisícovka, která má na vrcholu rozhlednu (ale ne s občerstvením). Svoji nechuť jsem „vědecky“ zdůvodňovala tvrzením, že Smrk „nejsou Jizerky“. Totiž podstatná část Jizerských hor je tvořena žulovou Jizerskou hornatinou.

A rozlohou maličká Smrčská hornatina je geologicky zcela odlišná. Smrk prostě není typický vrcholek Jizerek. Já mám raději rozeklané žulové divoké skály, než kovové moderní rozhledny :o) Ale je nejvyšší. Pochopitelně k rozhledně se dá dojít po značených cestách, ale na vrchol je dost daleko (a hlavně vysoko) od všech parkovišť. My jsme šli za Smědavy.

 

Žádný z výletů nebyl delší než 20 kilometrů. Pravda, některé cesty necesty nebyly moc schůdné, ale vše se dalo zvládnout. Na žádné vrcholové skalisko se nemusí složitě lézt, dají se zdolat docela snadno. Beta si výletění užívala. Ne, nestanula na všech vrcholech, protože třeba kovový žebřík na vrcholové skalisko Jizery prostě nezvládne. Přesto si myslím může hrdě říkat, že dobyla všechny Jizerskohorské tisícovky. Asi bude první doga, která to dokázala.

 

Ale určitě je ráda, že nebydlíme na Šumavě. Tam je 180 hlavních a 96 vedlejších tisícimetrových vrcholů… :o) Naštěstí sousední Lužické hory jsou na ni tak hodné, že žádnou tisícovku nemají . A jediný zástupce z Ještědsko-kozákovského hřebene Ještěd (1012mnm) už je zdolán taky.

 

No, páník pravil, že teď jsou na řadě rozhledny. Naštěstí tu na Smrku už máme za sebou :o)

 

Zimní výhled

 

 

Aktualizováno: 19.7.2011 — 20:36

103 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Xerxova, to bylo moc pekne povidani. Pri te prilezitosti hrde hlasim, ze jsem v Jesenikach letos jeden den usla pul roku po operaci pres 10 km. Ano, nechala jsem se vyvezt autem az nahoru ke hrebenum – to bych nevystoupala, ale pak jsem sla a sla… i dolu peknym sesupem. A radu kratsich cest hodne do kopce jsem tez podnikla. 🙂 No, na takove odvazne vylety jako vy delate uz neaspiruju, ale radost mam stejne.

 2. Hmmm, tohle beru asi jako Georgovy cestopisy. Jednak to mám z ruky, a druhak nějak na velké chození nejsem. Ale čtu to rád. Teda krom těch komentářů o dešti – toho tady na severu máme až moc. Děti mají opět „poněkud mokré“ prázdniny. Pokud neprší, teploty nepřesahují moc přes 20°C.

 3. Xerxová, ještě dotaz: někde v komentářích jsem zahlídla, že jste chodili na brusinky na Rašovskej hřeben. prosím tě kam? :O Když jsme tam jezdili, tak jsme naopak měli pocit, že je třeba odjet někam jinam (kolem Hamru třeba) 😀

  1. kousek od pomníku „tábor lidu“ – mezi Pláně a Šámalku. A fakt tam bylo čisté brusinčí a bylo ho tam hodně.

 4. Ještě jsem nečetla Xerxová ale už těším.
  K jednomu shlédnutému komentáři já na Ještěd vyhupkala po kamení v rané fázi jedné lásky PARÁDA 😀

  Moravo jižní – holky já teď jdu ven a budu tlačit mokrý mraky směr Morava jo? Jděte taky a tahejte k vám. My už tu máme vody fakt hodně a krší a krší. Už stačí. Kdo si potřebně uštipne po cestě nevadí Dede. Tak zaberte!!!!

  1. tady taky střídavě mží, prší nebo leje… S postupujícím večerem liják vítězí, mžení už se nekoná…

   1. U nás v Přerově napršelo za celý den 1,5 mm a na další déšť to nevypadá. Sucho alespoň u nás není, ta šílená tráva roste a roste a to máme půl zahrady jíl s pískem a tam každoročně v létě usychá na stojáka.

   2. Jsem někde psala, že se na Placatce pršení nekoná. Vše je jinak. PRŠÍÍÍÍ a dost fest. 😉

 5. Xerxová, to je ale pěkný shrnutí (y) . Už se těším, až to v klidu na mapě zkouknu – určitě jsme nebyli všude!
  A taky existujou brdský osmistovky a ty jsme zmákli všecky :*

  Jo, Sněžka je prej teď taky trochu vyšší 🙂

  1. dělají mi binec ve školních znalostech. Nejvyšší hora světa mi vyroste, teď prý i Sněžka. A když jsem si v jednom textu přečetla, že nejvyšší horou Evropy je Elbrus, tak jsem na to nechápavě zírala. I proto ten „poučnej“ úvodníček.

   Jizerky jsou malé hory – takže asi všechny tisícovky byste i bez auta zvládli. A hodně už jich máte zdolaných. Teď dumáme nad tou Velkou jizerskou… pokud bude „taxík“ , je to v pohodě. Pokud to budeme chtít zkusit dřív než s váma v tom září (abychom vás netáhli někam blbě) , tak je to s návratem k autu skoro třicet. My si věříme, jen Betku musíme nějak přesvědčit, aby neplýtvala zbytečně silama už na startu. A to se asi nepodaří…

    1. 25 umí – a to ještě lítá jak cvok… Takže se až tak nebojím. Jen nesmí děvenka moc bláznit – zase ale to má být docela nestoupavé a hlavně po cestách – takže skákačky v terénu a balvany nebudou. Snad nebude moc asfaltu… polskou stranu neznám

   1. Já se taky kydysi učila, že to je Elbrus 🙂 Jestli vono to nebude tím, že někdo posouvá hranici mezi Evropou a Asií.

 6. mila xerxova, vase clanky o vyletech po jizerkach a severnich cechach tak rada ctu, vzdycky mi to pripomene mladi a domov, my mame jizerky taky prochozene. tady v anglii mi vylety do prirody moc chybi. nejak moc se to tu nedela, a tady na jihu anglie ani tak moc prirody nebyva. a taky mi chybi videt kolem sebe ty nase kopecky severoceske. tak diky moc za clanky.

   1. kdyz rikate, ze jste jested uz zvladli, to jste jeli lanovkou nebo hopkali nahoru po kamenech primou carou pod lanovkou?

 7. Všechny zdravím, jen prolétám, už se těším na večer až se s Betynkou a spol virtuálně projdu.
  Nemohu udělat na klábosnici tečku Od něco vala se mi jedna klábosnicová klapka Nevím jaji tam mám přikurtovat , přilepit nebo tak nějak (wave)

 8. Moje milé zvířetnice vysílám jedno SOS pokud jste z Prahy. Mám vnuka(toho nejkrásnějšího, velikého chlapa) je mu 23 let má maturitu na Ekonomickém lycelu a 2 roky VŠE. Vylít u zkoušky matiky a chybí mu kredity. Dívám se na chlapa který se trápí že nemůže v dnešní době sehnat práci , posílá inzeráty na všechny strany ale prostě je nějaká blbá doba. Já vím že jsem troufalá prosit o pomoc , ale náhoda je blbec a třeba někdo z vás hledá šikovného kolegu. Ještě jednou se omlouvám , ale vím že zvířetníci jsou srdce otevřená a laskavá tak třeba, kdo ví ?Dnes odpoledne v Praze prší . co dím leje a moje zvířecí pusinky sedí naštvaně u balkonu a otáčí hlavičky abych už s tím hergot něco udělala co je to za pořádek že se nemůžou povalovat venku.

  1. Nemůže nějak opakovat tu zkoušku, celý semestr nebo studium dočasně přerušit? Nebo se přihlásit na jinou VŠ v podobném oboru (třeba na ČZU, tam mají ekonomických oborů docela dost)? Nebo zkusit něco úplně jiného? Ale berte to jako laickou radu, moc se v současném systému českého vysokoškolského studia nevyznám, synek teprv ukončil první ročník a moc mi toho neříká; pravda ale je, že kreditů má nasbíraných už skoro na dva další semestry. Třeba bude někdo další vědět něco víc?

   1. Myslím, že může opakovat ročník (či jak se to u vysokoškoláků nazývá) – třetí semestr.

   2. Studovat pochopitelně chce, ale na přihlášku pro letošní rok je pozdě, ekonomie ho moc baví, od září jde na večerní jazyjkovku, ale nemá práci aby mohl přečkat rok, nebo studovat při práci, nemá žádné závazky , ale potřebuje pracovat aby nevisel rodině na krku. V Praze se mu nabízejí zatím samé podvodné práce typu letadla nebo dýleři a burzovní makléři nebo telefonní obtěžovači – já nevím jak se tomu říká.

    1. na vnitrofaktultní zkoušky by nemuselo být pozdě – pokud by si domluvil, že ho to nechají dělat – že mu oznámení o vyloučení ze studia pošlou „se zpožděním“ (angel)
     Zkusila bych za proděkanát pro studijní záležitosti a škemrat a škemrat

  2. Zkusil se zaregistrovat na všechny ty servery – Dobrá práce, Jobs atd?
   Jinak to, Marto, děláš dobře, přes všechnu techniku se nejlíp hledá po známých.

 9. Tak já nevím. Já měla pocit, že v noci se zalilo dost. Ale příroda si to asi nemyslí a už zase zalejvá (rain) . Jenže mi měli konečně domluvený rande s rysí sestřenkou na hřišti a bude prd. Teda bude návštěva u nás, pokud holky neusoudí, že by cestou moc zmokly. Chjooo, já doufala, že odpoledne bude sucho. No aspoň si přečtu ještě vycházku po Jizerkách, neb nemusím Rysíka budit, když my nikam nejedem. Ho můžu vyorat až bude návštěva tady.

   1. My tu máme smutného Rysíka. Sedí na okně a smutně kouká do deště. Pořád ještě je naděje, že mu setřenka dorazí, ale rozhodně ven nepůjdou a to jsou taaaak smutný oči. Je z toho celej špatnej, strašně se těšil. A pořád prší a venku chodějí lidi s deštníkama a doma je docela tma … Teď konečně začal honit po podlaze dřevěnou kuličku (dostala jsem ji na nějakém zvířetníkovském srazu), ale prokládá to vzlyky: Mámo, já chci ven. Tak já si jdu aspoň hrát.

     1. To samozřejmně takový problém není. Problém je to hřiště a sestřenice. To měl slíbené a na to se těšil. On je totiž děsnej slon, co se mu slíbí, to se musí splnit. A když se nesplní, tak je zle. Pokud mu něco slíbíte před usnutím, je to to první, po čem se ptá po probuzení. No a my to dneska nesplnili a trvalo několik hodin, než nám to odpustil.

    1. Chudák Rysík (inlove)
     Začalo pršet před třetí a prší furt – někdy jen tak mrholí, někdy leje jak z konve.

 10. Myslím, že tohle povídání vč. kouzelných fotek – samozřejmě ta nejkrásnější je s Betynkou… jak jináč – by víc než uvítala řada cestovek, protože i já, která si túristiku do našich hraničních oblastí, plánuje na to „AŽ“, si s dovolením tento článeček vytisknu a uložím, protože to „AŽ“ se mi už docela blíží, resp. měl by jím být můj předčasný důchod v květnu 2012, kdy mi bude už celých osmapadesát (chuckle)

  1. ono je všude hezky – my prostě jsme v těch našich kopečkách rádi (nod) A stále máme co objevovat (wave)

 11. Hm, tak mi to sežralo příspěvek. (devil) Zkusím znovu, ale určitě to už nebude ono 😛
  Milá Xerxová, jsem si jistá, že trysková Beta se k vám dostala za odměnu za tu lásku a oddanost, kterou ke svým horách chováte 🙂 Křivonožka nekřivonožka, Kosatka má s vámi báječný psí život a trénink jak olympijský atlet – co jí ostaně jiného zbývá, když vás nemůže nechat courat samotné? Tak si to ještě dlouho užívejte (inlove)

  PS: Konečně začalo pršet i u nás – už jsem si myslela, že všude prší a já budu zase zalejvat 🙂

  1. já má tři dny dovolené … takže co ?? bude pro mě ideální počasí – nebude horko (to já nerada) a bude lejt, takže to prolenoším s noutbůčkem a domácností… Uvařila jsem si děsně dobrou polívku a tak jsem si právě talíř nalila… Polovička se bude divit, proč si ji v poledne k obědu nedám (chuckle) Ale ona tak voní a to hovězí je chuťově moc dobré (jsme se s Betkou o kus podělily) a čerstvá petrželka a pažitka a nočky… ňamňam nevydržela jsem… 😛

   1. takže nejen, že tady ničí kolemčtoucí tím, že MÁ dovolenou, ale ešče navrch kolemčtoucí hladový mučí představou vydatné chutné teplé hovězí poléftky……….. ZAKÁZAT BY SE TO MĚLO! 😀

      1. Ich víc – dovolenou už jsem neměla 3 roky (puke)

       a mám to za sedmnáct, takže asi ještě dlouho mít nebudu (sweat)

  2. Ad PS: já teda nevím, kde všude prší, když u nás ne a ne a ne! Zkrátka žiji na nejsušším míste v Čechách i na Moravě (v době záplav zaplaťpambu).

   1. No, aby vám to nebylo líto, tak pršelo asi pět minut a šlus. Zalejvat se bude 🙂 Noční bouřky nás taky obcházely – bublaly v dáli, ale asi je Zvičina zahnala, takže k nám nedobublaly 🙂

    1. Nám v Brně to líto není, protože u nás je taky děsné sucho, ale na chalupě, která je na Vysočině 60 kiláčků od Brna, nestíháme sekat trávu, chjo, chjo….

     1. U nás na Vysočině – Nový Rychnov taky roste tráva jak blbá, ale truhlíky zalívat musím.

      1. nechci vás moc strašit, ale …. to co proběhlo ráno v naší části Prahé a to co teď padá… , jestli bude padat tak jak slibujou…. no nemusí to být úplně fajn.

    1. k ránu lijavec, dopoledne střídavě mžení a mlha – ale stihli jsme lesík a houby, pak zase déšť… Vody dost

   2. YGO, UŽ JSEM OTRÁVENÁ Z TOHO DEŠTĚ .A NEJEN JÁ,JELKIKOŽ HOKIN V TOM VEN NECHCE . MNĚ SE VWEN DO DEŠTĚ NECHCE TAKY . MKÁM OPBAVU, ŽE PŘI TOM STŘÍDAVÉM LIJAVCI A DOCELA CHLADNÉM VZDUCHU BEZ VĚTRU MI BRZY ZPLESNIVĚJÍ VŠECHNY OKURKY I RAJČATA. NECHCI LETOS STŘÍKAT NIC, ABYCH MOHLA ZELENINKU POUŽÍT NA PŘÍKRMY PRO BUDOUCÍ VNOUČÁTKO, ALE UŽ TOHO DEŠTĚ A ZIMY STŘÍDAJÍCÍ VEDRA K PADNUTÍ JE DOCELA PŘÍLIŠ. DŠŤOVÉ VODY MÁMM UŽ TOLIK, ŽE JISTĚ VYDRŽÍ NEJMÉNĚ NA PŮL LÉTA, I KDYŽ ROSTLIN NA ZALÉVÁNÍ JE HABADĚJ. PRŠÍ A LIJE DOST ČASTO A HLAVNĚ JE FAKT ZIMNO, TAKŽE ANI NAKLÁDAČKY VENKU NA ZÁHONECH NEROSTOU. KRČEJ SE ZIMOMŘIVĚ TĚSNĚ U ZEMĚ A KVETOU JEN SPORADICKY. LETOS BYLA HORŠÍ ÚRODA RYBÍZŮ, A HRIOZNY NEBUDOU, JELIKOŽ SKORO VŠECHNA RÉVA ZMRZLA, ALE MALIN I A HLAVNĚ ZAHRADNÍCH BORŮVEK ALIAS ZIMOLEZU BYLA ÚRODA OBROVITÁNSKÁ. NEJRADĚJIÍ BYCH TI TY HNUSNÉ DEŠTĚ POSLALA, KDYŽ TAK ŽEHRÁŠ NA SUCHO.

    1. LENKO, KDYŽ SI PŘEČTEŠ NÁVODY NA POSTŘICÍCH, ZJISTÍŠ (JAKO JÁ), ŽE NĚKTERÉ PŘESTÁVAJÍ BÝT ZÁVADNÉ PO DNECH (MAXIMÁLNĚ 2 TÝDNECH), TAKŽE NĚKTERÉ SE POUŽÍT DAJÍ. zKUS TO. TKY DÁVÁME BACHA, ALSTŘÍKAT SE OPATRNĚ DÁ.

   3. Kdepák, nejmíň prší v Brně-Krpoli, mračiska celý den, a přesto svítí sluníčko, mračiska mu ochotně dělají ďoury.

    1. tady právě vrcholí další liják (rain) Odpoledne jsme z lese přinesli pár mokrých hřibů a nevím nevím, jak se jim bude chtít schnout…

 12. To je paráda, po horách po dolách s Betynkou – a přitom nožky pěkně v suchu, to je to pravé cestování pro mě. (wasntme)
  Jizerky jsou krásné hory, ale přece jen jsou dost vysoké. Mně stačí menší kopečky, připojuji se k Aleně s Maxem. :o)
  O.T. Ali, příští týden se u Tebe stavíme s Tádou, kytarou a buřty, co říkáš? 🙂

  1. Příliš rychlé ruce!
   Meteo hlášení: v noci bouřka a déšť, na další se asi chystá.
   Přeju všem krásný den! (h)

  2. výška kopečků je relativní – záleží na tom, kde si seženeš bydleníčko… protože kytičky, hmyzáky, rašeliniště, kleče, potoky, kamení, lesy, houby… to všechno tam máme mocmoc hezký (nod) (chuckle) však já tě jednou přesvědčím, že si tím viklanem přijedeš zaviklat (wave)

 13. Xerxová, díky za nádherné povídání o Tvých milovaných Jizerkách. Jako bych tam byla s Tebou! Musí to být krásné hory, tak akorát šité na míru nám, kteří už raději sledujeme obří hory spíše ze spodu nebo z lanovky (chuckle) . Mám radost, když vidím dogu na takových vysokých, divokých, horských výšinách!!!

  1. jen bych té doze potřebovala vysvětlit, že se třeba půjde na dalekou túru… Protože ta bestie první dvě hodiny vždy lítá jak šílená a neví, že poputuje třeba ještě jednou tolik. Ona prostě nechápe rozdíl 8 km nebo 20 km. Přitom jí to jasně na začátku sdělíme (chuckle) . No není blbá (fubar) ?? (rofl)

   1. Já myslím, že néní, protože co kdybyste si to postoprvé náhodou v polovině cesty rozmysleli a chtěli se vrátit, nó a copak chudinka nevylítaná Betynka, že áno???

  1. mlha na blatech… já vím (nod) Ona má vůbec zajímavý vztah k bažinám a rašeliništím – jak může, tak jsi jde začvachtat – klidně až po hrudník zahučí do toho sajrajtu a lebedí si… Musíme ji hlídat, hlavně tam, kde je přísně chráněná rezervace a naše děvenka by si tam šla průzkumničit…

  2. JJ, tady se připojím. 🙂 Potkat Betu na chodníčcích musí být občas pro tůristy zážitek. :o)

 14. jéjéjéééééééééééé moje oblíbený Jizerky a s návodem!! Díky Xerxová. No na Smrk teda taky nepudu, když tam není obžerstvení!! Ještě furt mi z paměti nevymizel ten Kralickej Sněžník :D. A už jsem asi tou vižlou potrefená moc, místo Věžní skály, jsem četla Vižlí skály 😀 😀 😀 😀

  1. nemá hospodu ani kiosek, ale má ÚTULNU (chuckle) prý až pro 25 osob, které se tam můžou útulnit při nepříznivém počasí. Takže posedět kde je a tatranku holt Ešusovi musíš zabalit do ruksáčku (wawe)

   Jinak v Jizerkách moc možností k občerstvení není – kiosky Na knaipě a Na hřebínku, pak Nová louka, Smědava, Jizerka… a jinak až vesnice a městečka pod horama. A na Smědavě byla minule fronta třikrát kolem chalupy… takže jsem byla moc ráda, že něco máme v batohu a na oběd jedeme domů.

   1. jak to že nejni obžerstvení? Je. Na rozhlednách bylo fšade….na Špičáku, na mojí oblíbený Černý studnici, na Slovance….. Na Smrka teda nejdu, nejdu, když mě nanapojej 😀 :D. V batůžku mívá hošíček housku, aby nezemřel potupně hlady, páč když „jde“ /jakože on nikdy nejde, ale lítá prostorem/, tak je úúúplně slyšet, jak von chudera hubne :D:D:D:D:D

    a fakt díky za návody

    1. no jo – ale tyhle občerstvovačky jsou vlastně v civilizaci – nejsou daleko od silnic (spíš na ně ty silnice vedou) Okolí Královky, Prezidentské… to je prostě Bedřichov a pak Hraběrtice… tam to jde – tam se najíš. Ale uprostřed hor neee

     1. však já jen žertovala Ivánku, ono to neva, když není obžerstvovna, člověk má vždycky něco v batůžku Je lepší ,když není obžerstvovna, než když v nádherným Labským dole člověk kouká na obludnou Labskou boudu :-(. Ten Kralický Sněžník byl vražednej tím počasím, sluníčko si nás vychutnávalo, nikde ani cm stínu a nahoře navíc čoklid zneuctí pramen Moravy, páč do něj hópne a zvíří to tam, že si to sedá ještě po další tři generace.

      1. Betka tak letos řádila v pramenu Seiny… a chlastala a flusala… páník tvrdil, že za pár dní Paříž vyhlásí evakuaci kvůli netekoucí husté řece (rofl) Naštěstí jsme v celém Burgundsku byli asi jediní turisté… takže nikdenikdo, byť knižní průvodce varoval před davy a zájezdními autobusy…

       1. fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj prasátkoooooooooo, obří, flekatý prasátko 😀 😀 😀 😀 😀 😀 . Český žgryndy v Paříži 😀

   2. Počítáte kiosky? Haha! MLP je se svým kamarádem z Ceska na cestě po západní straně Norska. Včera volal, že dorazili na další nocležné místo a … je tu překrásně, to si opravdu neumíš představit atd. Na můj střízlivý dotaz kde budou večeřet se zarazil. To je zajímavá otazka, děl. Už několik kilometrů jsme potkali jenom ovce. Pak se rozveselil. Ale večeřeli jsme včera, se snažil sám sebe uklidnit. Takže kiosk? He!

 15. Já chodím moc ráda, ale hory nějak nemusím. Jsem milovník zlaté střední cesty, ve všem. Zvlněná krajina, tu kopeček, tu rovinka, prostě Sedlčansko. 😉 No, a dvacet kilometrů asi taky ne… Ale ty čtyři kiláčky denně si s Maxem dáme, svižným tempem. Pokud neleje nebo není strašný vedro, přičemž strašný vedro je pro nás nad 25 stupňů, nad 20 je jenom vedro.

  1. stejně je kouzelné, jak má každý tu „svoji“ krajinu někde v sobě (inlove) . Kopečky mám taky moc ráda, ale třeba když jsme byli u Raveny v nekonečných nížinách poblíž delty Pádu, tak jsme museli alespoň dvakrát v týdnu odjet na dlouhý výlet „do kopečků“ . Prostě ani moře nevyvážilo tu podivnou placatost okolního světa…

   My jsme holt oba místní a oba jsme z rodin, kde se hodně chodilo a výletilo. Co se v mládí… (wave) Chudinka moravačka Beta, musela se přizpůsobit (chuckle)

   1. Sice jsem z hrbatého Brna, ale nejlíp se cítím tady, na placce, kterou občas zvlní vinohrad. Asi pozůstatek minulých životů 🙂

  2. Ještě to chce tu rybník, tu lesík, …
   A všechno v lidských rozměrech. Žádný dech beroucí velikány, placky kam oko dohlédne, mooooře kde nedohlédneš konce, mrakodrapy že je vedne nich člověk takhle maličkej, …

   1. Mluvíš o Brdech 🙂

    Srandičky…ale já fakt neumím říct, jestli mám raději Jizerky nebo ty Brdy. Závidím ukrutně Xerxový, že tam žije odvždycky. No jo, Praha je pěkná, ale že by to byl zrovna přírodní ráj (whew)

    1. Jeste kousek jizneji. V Brdech je moc lesu a malo rybniku. At tak nebo tak cela tahle republika je tak nejak … human sized 🙂

 16. Venku je ticho před bouří- fučelo a najednou se to uklidnilo- vyběhla jsem s Borůvkou, abych nemusela řešit znechucené psí pohledy, že ona potřebuje jít ven a já tam drze prším. Teda doufám, že bude pršet, je tady fakt děsně sucho.
  Betka je šikovná, že výstupy zvládá. My zatím Borůvčí tlapku ještě trochu šetříme, ale koncem prázdnin ji už zase budeme zatěžovat víc, snad to nebude problém. Ovšem režim žádaný ortopedkou to není, pětiminutové procházky na vodítku jsme prostě nezvládli. Necháváme ji proběhnout na rozumné vzdálenosti, psice sama ví, když už začíná být unavená, není hloupá. Ale na zdolávání tisícovek by to zatím nebylo 🙂

  1. bouřka u nás byla zase pořádná – asi ve 4 ráno. Betku jsem po té, co „bouřkově“ vstala, vyhnala ven – tam jí bouření vůbec nevadí – vyvenčila se na zahradě, poběhala (to jen krápalo) , ani nespěchala domů. Já pak zalezla klidně zpátky do duchen a ona zůstala dole – do ložnice se vrátila až ráno, když odešla bouřka i děsivý liják (zase vody ažaž – ještě že jsem včera stihla posekat – jeden den bylo konečně sucho, i když šťavnatá tráva se v sekačce stejně občas ucpávala).

   Borůvčici držím palce, ať se podaří najít nepajdavý režim, který vám všem bude vyhovovat (wave)

  2. Matyldo, u nás je to stejné. Děsivá tma tmoucí, takřka na svícení, ale ani jedna kapička vody. Nu, halt tento cípeček Moravy je v jakémsi dešťovém stínu.

 17. Krásna, pre mňa až trochu tajomná krajina! A čím to, že z väčšiny Xerxovej horských fotiek sa do mňa hneď dáva zima? (chuckle)
  Ja tu u nás si môžem dať tak ešte Záruby (768 m) . Tá výška vyzerá takto napísaná až smiešne, ale v skutočnosti je to s celou trasou celkom slušný výšľap. A veru chystáme sa tam ešte toto leto, keď sa podarí aspoň nafotím.
  Nech vám pohodové výletenie s mamutkou – kosatkou ešte dlllllllho vydrží!

  1. no – ta zimní fotka Jizerek z Ještědu je dost mrazivá… Ale ty ostatní až tak nezebou. Jizera je focená loni v půlce listopadu – bylo překvapivé teplo, bundy zůstaly v ruksaku – bylo to na tričko (jindy tou dobou je na Jizeře sníh). Mlžná Betka a Sněžné věžičky jsou ty správné podzimní tajemné hory – stejný den focené, loni 17.listopadu. Jen ta fotka rosnatky je letní – focená před pár týdny…

 18. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Mám radost, jak to stále Betě dobře šlape (nod) Měla jsem strach, že už letošní sezónu budu muset začít trošku omezovat a zatím to vypadá, že žádné krácení výšlapů kvůli stárnoucí křivonohé mamutce být nemusí (wave)

 19. My máme k tisícovce dost daleko, ale zato máme rádi rozhledny. Jednu máme přímo nad chalupou http://www.skalnimesta.cz/cz/decinsky-sneznik.html . Příslušné regionální sdružení vydalo pohlednici s asi sedmi rozhlednami v okolí, z těch už jsme šest navštívili – ono to okolí je značně široké.
  A právě teď bouřka na Hanspaulce spadla – leje jako z konve.

  1. Zapomněla jsem podotknout, že naše rozhledna je pozoruhodná mj. tím, že na ní byl poprvé v ČR zachycen televizní signál, byl to přenos z olympiády v Berlíně 1936.

  2. Rozhleden máme v libereckém kraji 24. V Jizerkách jich je o maličko míň – ale asi půjdou zvládnout všechny, i ty nejizerkaté (nod)

  3. Jé, my taky máme skoro u domu rozhlednu, sice ne přímu u chalupy, ale vzdušnou čarou asi 4 km, to je co bys kamenem dohodila. Na Křemešníku, akorát má díratý schody a manžel má závratě, tak tam se mnou nechce chodit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN