VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: Horolezecký tábor u Batizovského plesa (1)

Náš horolezecký oddíl při jednotě Spoj – Brno se už zkonsolidoval, přibylo pár nových členů a mnozí ze zkládajícího jádra oddílu už měli kvalifikaci cvičitelů. Měli jsme nyní dva vedoucí. Zdeňka Kašpara, zvaného Kaspr, pod jehož taktovkou jsme prožili v posledních pěti letech nesčetná dobrodružství už jako turisti zatížení na hory a tvrdé podmínky. Jakýsi klub masochistů.

 

A pak nového příchozího, Ing. Mojmíra Ticháka, řečeného Kazimír, který k nám přestoupil z jiného horolezeckého oddílu, tuším, že Slávie Brno nebo Lokomotivy. Tento byl zkušený horolezec a měl za sebou i expedici na Kavkaz. Oba byli kolem čtyřicítky a tehdy pro nás už vlastně staří dědci.

 

Po zimním horolezeckém extempore v okolí Téryho chaty, kterého se zúčastnili pouze 3 členové pod vedením Kazimíra, jsme se rozhodli uspořádat letní pobyt ve Vysokých Tatrách. K pobytu jsme si vybrali Batizovskou dolinu a základní tábor naplánovali u Batizovského plesa. Tehdy to nebyl z ochranářského hlediska problém, spíš to byla obvyklá rutina. Jen pro pořádek, o koho tu tentokrát šlo. Tak předně naši dva vedoucí, Zdeněk Kašpar, zvaný Kaspr a Ing. Mojmír Tichák zvaný Kazimír či Kazoš. Další účastníci byli: Míla Staněk zvaný Ježek, Jiří Šteflíček zvaný Kurýr, Jan Kryštof zvaný Jenis, Jarek Ventruba, Petr Rampl, Michal Kryštof, mladší brácha Jenise, Honza Rusňák, Kračmar a Jiří Švehla zvaný Yetti. 

 

Takže k obvyklé výbavě, zásob jídla a paliva na týden přibyly i stany. Když se to dalo na kupu, tak to zaneřádilo půl obýváku a nabalená krosna pak připomínala almaru. A tak jsme se každý se svojí almarou objevili v sobotu kolem desáté večer, 30. června 1962 na „roli“ jak se v Brně říká hlavnímu nádraží, abychom se pak už tradičně narvaným vlakem vydali do Popradu, kam dorážíme nevyspalí časně z rána, v neděli 1. července 1962. Zde se potkáváme s Ježkem, co jel ze Znojma. Nyní už v plné sestavě nasedáme na električku, která nás doveze do Tatranské Polianky.

 

Zde se trochu posilníme a pak už to je pro každého s almarou na zádech po zelené značce prudce nahoru do Velické doliny pěkný záhul. Po probdělé noci ve stoje v narvaném vlaku to je pochoutka pro masochisty. Ve strategických místech se občas zřítíme na zem či na balvan a odpočíváme. Nikdo kupodivu do kroku nepěje. Ve Velické dolině u tehdejší chaty Sliezsky Dom, co později vyhořela, jsme skoro až v poledne. Jde nám to pomalu. Odtud si to štrádujeme po Magistrále do sousední Batizovské doliny. Prakticky obcházíme masív Gerlachu, jeho pověstný Kotol.

 

Kolem třetí hodiny odpoledne, patřičně zničení, dosahujeme za deště naše místo určení. I v nevlídném počasí to je místečko přívětivé. Od Magistrály je odděleno čelní morénou, takže na tábor není vidět a máme tak soukromí. Směrem k dolině se rozprostírá Batizovské pleso. Mírně zvlněný terén je porostlý sporou horskou travou a tato zatravněná místa mezi balvany přímo zvou k postavení našich příbytků na příští týden. Ostatně jak celá dolina, tak i tábořiště je dnes krásně vidět na Google Earth a nebo Google maps. Přesvědčte se sami.

 

Jsme rozděleni do dvojic nebo trojic. Jak k bydlení a sdílení stanu, tak ke společnému vaření a stravování. Vaří se pod širákem na vařičích. Vedle každého stanu si z kamenů postavíme jakousi kuchyňku, kde pak vytváříme naše vysokohorské kulinární zázraky.

 

Jak už tehdy bylo mezi námi zvykem, tak jsme všichni neodjeli na vrcholu zdraví. Zdeněk Kašpar pokašlával, měl nateký krk ve kterém ho bolelo. Však vynáška do základního tábora ho patřičně zřídila. Toho, který byl vždy dynamem a honil nás. Jakmile jsme postavili stany, tak byl rád, že se může natáhnout a zalézt do spacáku. Také nám už přestalo pršet a tak si každá dvojka vaříme večeři, čumíme po nejbližším okolí, kde je ještě dosti starého, zimního sněhu který se odráží v hladině Batizovského plesa. Díky přeháňkám a celkově nevlídnému počasí, teplota kolem nuly a vítr, zalézáme brzy do stanů a jdeme patřičně utahaní spát. Doháníme minulou probdělou noc. 

 

V pondělí 2. července 1962 se probouzíme do mrazivého a sychravého rána. Na hladině plesa je čerstvá krusta ledu a kolem je stříbrná jinovatka. Prostě typické tatranské letní ráno ve zhruba 1880 metrech nad mořem. Vidět nic moc v okolí není, dolinou se válí mlha a občas z hustých mračen drobně sněží. Vaříme si snídani a pak se vydáváme na poznávací procházku dolinou směrem nahoru směrem ke skalní špičce zvané Kostolík, která ční z doliny jako velký pomník před jejím závěrem tvořeným Batizovským štítem. Počasí nic moc, výhledy taktéž a tak jdeme pomalu a doufáme, že se to trochu vybere. Toto velice vyhovuje nemocnému Kasprovi, který každý odpočinek bere s povděkem. Když jsme došli k patě Kostolíku, tak se počasí trochu umoudřilo. Dokonce místy prosvitlo i slunko. Tak jsme se rozhodli, že si na Kostolík vylezeme. Kaspr se na to ale necítil a pomalu odchází zpět do nedalekého tábora.

 

Na Kostolík jsme se vydali čtverkovou cestou západní stěnou a komínem. Ve spodní části byl terén nepříjemně lámavý, čili rozchrastaný, aby v horní části byl už pevný a pěkně exponovaný. Když jsme pak seděli na vrcholku jako vosy na bonbónu, tak nám Kazimír nezapomněl připomenout, že bezpečnosti není nikdy dost. Jak jeden výborný polský lezec se na vrcholku odvázal z lana a přezouval se, převážil se, a pak se dole rozpleskl. S vrcholu pak asi dvě délky lana slaníme a dál to už je pohodlný sestup. Aby to však bylo zajímavější, tak na zpáteční cestu do tábora padla hustá mlha a začal padat sníh s vodou.

 

V táboře zalézáme do stanů a bavíme se, Kazoš brnká na kytaru a zpíváme horolezecké balady. Venku je stále nechutně a večeři si pak vaříme za mrholení a mlhy. Psa by jeden nevyhnal a tak zalézáme do stanů a máme brzo večerku.

 

Úterní ráno 3. července 1962 nás vítá čerstvou sněhovou pokrývkou na okolních svazích. Ve vzduchu stále poletuje sníh smíšený s kapičkami vody. Je krajně nevlídno a díky čerstvému sněhu i nevhodno k lezení. Nikomu se nechce z teplého spacáku ze stanu. Jen Kaspr se rozhodl, že to zabalí a pojede domů, je mu čím dál hůř. Už si nepamatuju, jestli šel dolů na vlak sám, nebo s ním někdo šel. Každopádně v táboře moc zábavy není. A tak do jednoho horolezeckého stanu pro tři se nás narvalo osm i s kytarou a do mlhy Batizovské doliny se neslo vyřvávání, tedy zpěv různých, placama i méně slušných písní. Večeři jsme vařili za deště a nálada byla pod psa. Jak se zešeřilo, tak jsme zalezli do spacáků a upadli ve spánek spravedlivých.

 

Ve středu 4. července 1962 nás ráno vítá mrazivý dech velehor, čerstvým sněhem ozdobené bílé svahy a šmolková obloha. Nevěříme vlastním očím. Hladina plesa je bílá pláň jak na led napadl sníh. Nálada je rázem výborná, Jenis poletuje jen v trenkách a dokonce provokuje rozcvičkou. Málem jsme ho za tuto provokaci hodili do plesa. Na sluníčku si vaříme snídani a pak se vydáváme na ranní procházku kolem plesa. Počasí je stále pěkné a tak kolem půl deváté jsme se rozhodli vydat se na tůru. Rozdělili jsme se na dvě skupiny a vytyčili dvě cesty. Náš cíl je vrchol Malé Končisté, pouhých 2475 metrů vysoký. Naše skupina jsou dvě lezecké dvojky. Na každém konci lana jeden dobrodruh. Ježek s Kurýrem na jednom a Kazimír s Yettim na druhém. Vedl Kazimír. Kam šla druhá skupina pod vedením Honzy Rusňáka si už nevzpomínám.

 

Zvolili jsme si trojkovou cestu po hřebeni ze sedla pod Drúkom. Ovšem cesta do sedla je díky sněhu „zajímavá“. Cepíny a mačky jsme v létě nechali doma a na strmých polích umrzlého firnu si vyrábíme stupy horolezeckými kladivy. Postup to je „delikátní“. Kdyby jednomu uklouzla noha a svezl se dolů do suti, tak by byl tak akorát k sesbírání. Na takovém strmém sněžném poli se velice rychle nabude značná rychlost a pak se už sešup nedá kontrolovat. Však každý rok bývalo v letní tatranské sezoně několik případů těžkých úrazů neznalých turistů, co se chtěli na sněhu svézt. Pod sněžným polem skončili mezi balvany, o které se nepěkně potloukli a někdy i zmrzačili.

 

Jak stoupáme do sedla, tak se nám otevírají nádherné pohledy na okolní štíty. Za zády máme masív Gerlachu. Když se při odpočinku otočíme, tak po levici je Kačí a Batizovský štít. Ze sedla, do kterého se sápeme, vede doprava pěkný hřeben na Popradský Ľadový štít a doleva ten „náš“ kudy polezeme na Malou Končistou. Sice trochu fouká, ale je furt azuro a čerstvý sníh oslnivě září. Konečně jsme se doškrábali do sedla pod Drúkom a odtud se nám otevřel nádherný pohled na západní část Vysokých Tater.

 

Po obloze se už zase začínají honit mráčky, fouká čím dál tím víc a my se po krátkém odpočinku vydáváme po krásném skalnatém hřebenu místy ozdobeném až osmicentimetrovou námrazou. Horko nám rozhodně není. Cesta to je relativně lehká, jen trojka, ale impozantní. Jak pro výhledy do kraje, vhodné pro krále, tak pro svůj exponovaný charakter, kdy se mnohdy mezi nohama díváme přímo na dno doliny. Hřeben vede na Drúk, pak do Vyšného sedla pod Drúkom, přes Vežu nad Ľadovým, štrbinu nad Ľadovým, štrbinu pod Malou Končistou na vrchol Malé Končisté.

 

Jak se tak pomalu suneme k našemu cíli, tak se postupně zatahuje a sluníčko mizí, vítr sílí a na vrcholku se už zrovna opalovat nedá a výhled už také není to, co byl ještě před hodinkou. Proto se zde zdržujeme jen krátce a sestupujeme opět hřebenem. Pokračujeme dále na Východní vrchol Malé Končisté a odtud dolů do Kahulské štrbiny a odtud nepříjemným, vlhkým a lámavým žlebem, který nad dnem Batizovské doliny přechází v suťový kužel na dno doliny. K táboru už jdeme opět mlhou a drobným deštěm. Večeři si vaříme za deště, větru a povšechně počasí, do kterého by ani psa nevyhnal. Tak je opět časná večerka, nic jiného než zalézt do tepla spacáku a spát se nehodí.

 

Další fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Batizovska_dolina_cervenec_1962/

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 10.7.2011 — 20:25

65 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mily Jiri, to vypada jak pekna historka zbrojnosovska. URCITE si ji prectu, az prijedu do zpatky do J. Karoliny. Ted finisuju konec dovolene, zatimco zacatek byl pianko a pohodicka (zasila jsem se do hor) , tak ted je to hon a nastaly jiste zadrhele.

 2. Jirko, další odvážné horské dobrodružství. V mládí jsem toho ve stanech naspala hodně (na pionýrských a pak letních pracovních), ale nedovedu si představit přespat takhle „natrvrdo“ i když stan s podlážkou – vždyď i skrze spacák jste museli ty kameny cítit. No byli jste muži odvážní.

  1. Maričko, naspala jsem toho venku hodně. Na takových kamenech opravdu ne a jako tebe, tak i mne napadlo něco o fakírech 😉 Moje nejhorší spaní bylo u Židovy strouhy ve vandráckém srubu. V podkroví. Tenkrát moc pršelo, tak se nás tam naskládalo jako ze zájezdu. Ta podlaha podkroví byla dělaná z „plotovek“. Jestli se tomu tak ještě dnes říká. Prostě ze soušek smrčků tak 5 – 6 cm tlustých. Nevydržela jsem na té roletě spát ani hodinu a radši jsem šla pod nízké větve milovaného smrku, kde jsem běžně přespávala i na sněhu.

 3. Prosím tě Jiří, neměl někdo z vás kliku od počasí? Nebo jste si extra domlouvali drsňácký počasí s meteorology? Já ty slovenské kopce prolezla dost, ale hnusně jsme měli jen 2x a ještě jen 1,5 dne maximálně. Je pravda, že jsem na to svoje lození po kamenech nepotřebovala ani mačky a cepín. Prostě vobyč. túúúrista. (sun) Ale vyprávění je to dost výživný. HUF.

 4. od Apiny – Micánek dnes ráno v 9:30 přešel Duhový most. Ráno poprvé zvracel a bylo vidět, že se trápí, při zvracení začal naříkat. Nemělo nejmenší smysl se pokoušet o jakékoli další léčení, jen bychom ho dál trápily. Veterinář byl u nás do hodiny a velmi šetrně mu pomohl na druhou stranu. Zemřel v domečku, kde se narodil a do kterého také přišel ze své poslední výpravy zemřít, protože věděl, že to je pro něj to nejbezpečnější útočiště. Byly jsme s mámou obě s ním do posledního vydechnutí. Kruh jeho života se uzavřel tak dobře, jak to jen šlo. Je pohřbený na zahradě, která byla jeho teritoriem. Už jsme nedokázaly udělat více. Byl s námi skoro 15 let, ale narozeniny 12. srpna už neoslaví. Byl to báječný kocourek, nesmírně komunikativní. Naučili jsme se návzájem si rozumět. Měl se celý život tak dobře, jak to jen šlo.

  1. Milá Apino – hladím po tlapce tebe i maminku. Byly jste holky ohromně statečné a moudré, když jste Micánkovi pomohly přes Duhový most v té pravé chvíli. Teď to strašně bolí a bolet to bude dlouho. Držte se (h) (h)

  2. Milá Apino, udělaly jste správně, to je ta poslední odpovědnost vůči milovanému zvířeti. (h) Bolest to nezmírní, ale jemu to pomohlo.
   Myslím ale teď na tvoji maminku – určitě nebude chtít, ale měla by dostat nové kotě – veselé, hravé a důvěřivé. Bojím se, že po všech těch úmrtích v rodině by se mohla uzavřít do sebe a odmítat vyjít zpátky. To v jejím věku není vůbec dobré. Myslím, že bez ohledu na pocity (Micánek už svůj věk měl a výčitky si rozhodně dělat nemusíš) bys měla nějaké kotě opatřit. Pejska asi ne – s tím, jak jsi zaměstnaná by vám to mohlo přinést víc problémů než radosti. Ale za pěkné zdravé koťátko bych se přimlouvala (inlove)

  3. Soucítím s Vámi, ono to konečné rozhodnutí je vždy velmi, velmi těžké. Ale zajistily jste mu krásný život a postaraly se o lehký odchod z tohoto světa. Díky.

  4. Micánku, měj se tam hezky a hlídej ty tvoje dvě pečovatelky okem kočičím spoza Duhy… (rose2) Apino s maminkou (hug) (hug) ….

   1. Já se připojím Apino, klidně i dvě koťata,aby si spolu mohla hrát a nebyla tak závislá na mamince, jako byl Micánek. Ono pozorovat dvě klubíčka je nejlepší lék…vzít z útulku,socializovaná,naučená na záchůdek…to by bylo to pravý vořechový..pejska ne. Okolo něj je moc práce a maminka by ho nezvládala ( s ohledem na ni) a ty časově taky ne…. a čím dřív je doneseš domů, tím líp…. Beda by ti určitě nějaká poradila… (y)

  5. Apinko, čekala jsem to, ale stejně mi vyhrkly slzy, protože vím, co pro Tebe a maminku Micánek znamenal. Hladím tě po tlapce, objímám Tě. (u)
   Udělaly jste to dobře, jste statečné. Tahle služba z lásky je velmi těžká. A ano, kruh se uzavřel nejlépe, jak mohl. Domeček je místem, který byl Micánkovi největším domovem.
   Souhlasím s Dede, možná bude dobré napomoct CD, aby maminka měla na léto společníka, který ji rozveselí.

  6. Apino je mi to moc líto (u)
   Kocourek s Vámi prožil krásný život a Vy jste mu pomohly, aby se netrápil, to je opravdu nejvíc, co jste pro něj mohly udělat.
   A přidávám se k Dede – nové hravé, mazlivé, přítulné a chundelaté koťátko, i když maminka ho zpočátku bude jistě odmítat. Bude stále s Micánkem srovnávat, ale určitě podlehne. Koťatům podlehne každý. Tedy skoro každý!!!! (cat)

  7. Hladím po tlapce. Ono to zjevně muselo přijít, stejně se dožil pěkného věku. Už ho nic nebolí. Teď potřebujete něco, co vás vrátí zpět ze vzpomínek. Přimlouvám se za novou kočičku. Jí bude dobře u vás a vám s ní. Nezapomenete na Micánka, kotě nebude náhrada, jen pokračování života tak, jak to má být. Jinak bude bez něj strašně prázdno.

  8. Apino, teď s maminkou zažíváte bolest, ale víte, že kocourek té bolesti a trápení ušel. Byl do poslední chvíle tam, kde to měl rád, a s těmi, které měl rád, obklopený láskou.
   Souhlasím s Dede a sharkou, hlavně maminka potřebuje nové kotě či koťata. A ty taky. Kočičí vrnění je nejlepší lék na bolest srdce.

  9. V skrytu duše jsem to čekala, Micánek byl přece jen už starší kocour. A pravdu mají předřečníci, i když se maminka bude asi bránit, měli byste si pořídit nové kotě, aby se neuzavřela do sebe, to by byl teprve velký problém. Ono na první pohled může maminka vypadat v pořádku, ale nemusí to tak být.
   Ta poslední služba je to nejtěžší. Taky mě to jednou čeká.

  10. Pláču s vámi, držte se! A rozhodly jste se správně a je hrozně dobře, že jste nejely na veterinu, ale doktor přijel k vám, nebyl Micánek ve stresu a poslední chvíle byly klidné…….

  11. Mila Apina a maminka,veľmi s Vami sucitím,boli ste ku kocurikovi úžasné,mal krásny život.navzájom ste si priniesli šťastie.A možno prinesiete dalšiemu radosť a ten nový tvoreček prinesie radosť Vám

  12. Je mi vždy líto, když náš zvířecí kamarád opustí svou rodinu, ale lék je opravdu jen jeden – dát domov jinému zvířátku, které člověku prosvětlí život. Dívám se na ta svá a život bez nich by byl asi snadnější ale mnohem prázdnější.

  13. Milá Apino, je mi to moc líto. Dalo se to čekat, ale stejně je to vždycky bolest. (u)
   Výhoda venkovských veterinářů je, že jezdí bez problémů domů, loni skoro touhle dobou jsem musela uspat Pizizubíka, taky k nám pan doktor přijel.
   Za další kočičku se přimlouvám – co takhle ty dvě dole? Nejsou to roztomilá koťátka, ale třeba by maminku hřál dobrý skutek, taková určitá oplátka za radost, kterou vám Micánek a předtím Micinka přinesli.

  14. Apino, jako už napsali jiní, také jsem už včera tušila, že dneska zde bude tahle smutná zpráva. A přesně vím, jak vám s maminkou je a jak moc Micánkova ztráta bolí. Ale také chápu, že teď potřebujete čas Micánka „oplakat“, než se případně rozhodnete pro další kočičku nebo kocurka.

  15. Apino, vždycky jsi psala o Micánkovi moc hezky – bylo vidět, jak ho máte s maminkou rády, jak o něj pečujete a jaký krásný život on u vás má. Je dobře, že mohl odejít za Duhový most v domečku, kde se cítil bezpečně, a že jste byly u něj. Ach jo, těm našim zvířecím kamarádům utíká čas tak rychle! (u)

  16. Mila Apino, poskytly jste s maminkou Micankovi posledni laskavost – nechaly ho dustojne odejit. Vim, jak moc to boli, ale takovy je zivot; bolest a radost se snoubi. (u)

 5. Jirko! To, že se jedná o skupinu masochistů, jsem pochopila již v prvních článcích o vašich zimních přechodech hor. Ale, že jste takoví borci! Kdysi jsem četla knížku o Vysokých Tatrách v souvislosti s horolezectvím. Vyšla někdy koncem, 80-tých let. Tatry nikdy nepodceňovat! Těch obětí! Pochopila jsem, že jsou velmi nebezpečné kvůli náhlým změnám počasí a jako horolezecký terén jsou drolivé. Vy jste vlastně předchůdci dnešních železných chlapů! Dobrá průprava pro život na klokaním kontinentu (chuckle) .

 6. Milý Jirko – jedna, aspoň jedna expedice, která byla plná sluníčka a tepla! Tak to asi nenajdeš, že jo. Vy jste ani tak nebyli „macochysti“ (chuckle) , jako spíš magořisti (rofl) . Leč u kafe v teplíčku (a že ho tu momentálně máme na rozdávání) se o tom čte náramně.

  Prohlídla jsem si tradičně dobré fotky. Podle popisků jsem pochopila, že tato expedice neskončila moc dobře a je mi to líto. Čest Kasperově památce.

  1. Koukla jsem se na základě Tvé poznámky na fotky hned, YGO, a není mi z toho dobře. ;(
   Georgi, co se stalo Kasperovi?

    1. Lípnu se pod Dede. Také si myslím, že šlo jenom o nemoc něco jako angína. Proto si cením téhle party ještě víc, že nepřeceňovali své síly a dokázali si přiznat, že když to nejde, tak to nejde.

   1. Zdenál měl rakovinu, plíce. Ještě v Tatrách o tom nevěděl. Když se kluci vrátili, tak už byl v nemocnici. Zemřel zanedlouho po této výpravě. Jirka se příště jistě zmíní. S hochy to hodně otřáslo a Jirka na hodně dlouhou dobu přestal kouřit.
    Je zajímavé, že já jsem chodila se Zdenálovou dcerou Evou do ročníku na gymplu. Každý ji znal, protože velice dobře závodně plavala.

     1. Ano, čtu až teď a taky jsem doufala v nějakou banálnější chorobu. Díky, Mílo.

 7. Milý Georgi, tvoje mamka musela mít neuvěřitelně silné nervy, že se z tebe nezbláznila. Nepochybuju, že nevěděla všechno, ale musela vědět rozhodně víc, než kolik je pro mateřské srdce zdravé 🙂 Ale byli jste silní – fyzicky i charakterem a to se cení (inlove)

 8. Milí Georgi (inlove) , označení „klub masochistů“ je naprosto přesné. (nod) Sice si o vás stále myslím, že jste byli cvoci 🙂 , na druhou stranu, takoví silní lidé tvoří páteř národa, a jen tak silní a zocelení lidé mohli uspět v emigraci.
  Klobouk dolů. (y)

 9. Dělá to jenom na pelíšku? Nebo prostě když si někde lehne a chce mít klid? Dělal to asi tak od kdy? Je to jen otázka dospívání? Každopádně byť je submisivní, v pubertě se bude prosazovat.
  Já jsem hodně velký měkouš a kokra proto nemůžu mít, ale jak já psa zbytečně nebuzeruji, nesmí projevit agresivitu ani náhodou. Takže já bych sic trpělivě, ale důsledně takové jednání netolerovala.

  1. Druhá varianta – pes je po celém dni utahaný, večer upadne na pelech a furt mu nikdo nedá pokoj, leze za ním a hladí ho. Bych na jeho místě i kousala.
   Pelech má pes od toho aby na něm měl klid. Pokud mu něco chcete, tak si ho přivolejte. Jestli máte děti, hlídejte ať psa na pelechu neotravují a ať má možnost se tam kdykoliv „uklidit“.

   Každá agrese má svůj důvod a každý pes se rodí jako malé hodné štěně…

   1. Pokud pes vrčí jen při vyrušení, dala bych na radu Petry+Barry. Pokud ale tak reaguje i na pohyb na druhé straně místnosti, vsadila bych na cvičení podle EvyŽ. Nebo i na „čtení pohádek“ podle Aleny s Maxem – zkrátka, chce to vypozorovat a vyzkoušet, v žádném případě ale netolerovat. Pejsek dospívá a musí mít přidělené místo ve smečce, které musí respektovat.
    Držím palce! (y)

    1. Ahoj, nedělá to jenom na pelechu a že chce mít kolikrát naprostý klid chápeme a na pelechu cho neotravujeme. Jenomže on si třeba vleze pod psací stůl v obyváku a pokud má blbou, tak si k tomu stolu nesmí nikdo sednout. totéž stůl v kuchyni, kdekoliv, jednou se dokonce válel uprostřed chodby a vrčel. Dělá to už asi 3 měsíce a okamžitě jsme nasadili při každém excesu krátký výcvik poslušnosti, (takhle jsme vycepovali i předchozího kokra – a to byla palice dubová) zatím naprosto bez výsledku, splní všechny povely, nechá pohladit, podrbat za ouškem, slastně si u toho zachrochtá za pět minut zase z pod stolu vrčí… Sice bydlíme ve městě, ale vybití má dost, denně je venku minimálně 4 hodiny (a to když máme fakt málo času), chodí na volno, aportuje, hraje si se psy. Ale po 7 večer mu občas prostě rupne v kouli a je vymalováno.

     1. Připomíná mi to Georgova Maxe – že jsme zrovna pod Georgovým článkem 🙂 A tam byla jediná rada – přitvrdit v „pánovství“ – méně zábavy pro psa, víc práce, jídlo až po povelu a podobně. On je asi malej, ale zatraceně silnej charakter a pokud to teď necháte být, bude hůř a doplatíte na to všichni. Najděte si starší Georgovy články – ty o Maxovi, tam a v diskuzích by mohla být dobrá inspirace. Držím palce, je to nepříjemné – člověk by chtěl ňuchňat štěňátko a musí přitvrdit. Ale holt musí! (inlove)

      1. Souhlasím s Dede. Je třeba jasně ukázat, že vy rozhodujete. Pokud to udělá 5x, tak dostane 5x pořadové cvičení a pak ho odkažte na místo a nechte být. Na procházkách průběžně několikrát přerušte pro psa příjemnou činnost a zavelte cvičení. Pokud by se mu to nelíbilo, ta cvičte na vodítku, kde ho budete mít pod kontrolou. Vy začínejte hru a vy ji ukončujte. Pokud spal v posteli, vyhražte mu jen jeho pelech. Nekrmte od stolu. Prostě se začněte chovat jako přísný a dominantní pán. Bude to delší práce, ale mělo by to jít.
       Ale ono se na dálku blbě radí. Řadu věcí by člověk potřeboval vidět.

     2. A možná je to tím, že po sedmý večer zasednete ke zprávám a on chce pozornost…..jen mě to tak napadlo….. (think)

     3. Já nevím, nejsem zkušený chovatel, ale co ho „vyhodit“ za dveře? Za chvilku zavolat, pocvičit, dát volno. A když bude vrčet, zopakovat to.
      Na děti tahle metoda (bez cvičení) občas docela fungovala, když se rozhodly se vztekat. 🙂

     4. Tak já se přiznám – toto vrčení a „dělání ksichtů“ jeden čas dělala Brůča – ale výhradně na mne a výhradně v přítomnosti Terky (hlavní paničky). Když jsem vešla do pokoje, tak vrčela, cvakala zubama a vůbec se tvářila jak pes Baskervilský – asi ten pokoj byl pro ni psí bouda (no – ruku na srdce, i tak vypadá). Ale dělala to někdy i v obýváku. Jinak mne poslouchala (když tam nebyla Terouš), ve žrádle jsem se jí mohla hrabat, z huby hnusy vypačovat – zatímco s Jendy si dělala srandu, leč nikdy na něj nezavrčela.

      Vrčení v Terčiném budoáru jsme odbouraly potupnými úplatky z mé strany (čehož dnes využívá a když jdu kolem, tak bleskově zajede do klece a poklepáváním na dráty mi říká, že je na místě a je na čase jí dát desátek – hérečka jedna hnusná, krásná). Vrčení v ostatních místnostech – jedině pořádné zpérování – dolů z kanape, pár pořadových cvičení a odchod z místnosti do svého pelíšku.

      Nevím, jestli se předváděla před „šéfem“ smečky a mne chtěla degradovat na nižšího psa (což jsem jí důrazně upozrnila, žá JÁ jsem v rodině vždycky ta nejvyšší pesa) nebo to byl průběh její puberty, ale už to nedělá – tak nějak jsme se srovnaly.

      1. Naučte povely „vypadni“ a „místo“. Klidně bych psovi doma nechávala krátké vodítko a vydaný povel si v klidu vynutila. Nelíbí se ti že sedám ke stolu pod kterým ležíš? tak jdi na místo. Nelíbí se ti že procházím okolo tebe? tak vypadni jinam. Neplatí pro vrčení na pelechu, tam bych to řešila buď ve stylu „ty mi taky…“ nebo přivoláním, chvíli počkat a zase poslat na místo. Já v těch pořadovkách vidím smysl když pes začne s držkováním při poslušnosti (sedni – nesednu a nesednu a nesednu – sedneš, lehneš, sedneš, lehneš a příště si to odpustíš). Ale cvičením za každé zavrčení by se taky rychle mohli propracovat k tomu že budou cvičit furt, psovi akorát cvičení znechutí a ničeho tím nedosáhnou.

 10. OT: Ahoj, jsem dlouholetý čtoucí, ale zarytě mlčící návštěvník nejdřív starého zvířetníku a teď i tohohle. Máme ale problém se psem a doufám, že nám místní poradí. Máme 10 měsíční štěně ang. kokra, náš druhý pes (ten první odešel za duhový most před dvěma lety, taky kokr). Bohoušek je přes den velký mílius, hodně submisivní a velký závislák na kontakt s námi, na procházce se nevzdálí na víc jak 10 metrů, poslouchá jako hodinky, doma sleduje každý krok, ale večer, když si lehne, tak na nás často vrčí a křiví hubu, když ho pohladíme nebo někdy se jenom přiblížíme. A to není, že by spal a my ho vylekali, prostě si třeba sedne na pelech a je zle, i když k němu jdu a vlídným hlasem na něj mluvím. Neumíme si to vysvětlit, máme ho od 10 týdnů, žádně špatné zážitky s námi nemá, je s PP od chovatele, naprosto zdravý, že by ho v bytě něco znervózňovalo jsme vyloučili, protože to dělá i jinde, když poté co zavrčí, zavoláme K noze! tak přiběhne a toužebně očekává odměnu, takže se nás asi nebojí. Náš předchozí pes taky občas vrčel, při umývání tlapek, ale to bylo spíš nesouhlasné mrčení bez známky agrese, ale co předvádí on, tak z něj jde občas i strach. Když to udělá tak ho vyhubujeme, ale kvůli jeho povaze ho nechceme nijak drsně seřvávat, aby jsme z něj neudělali ještě většího magora, protože jinak je velice poddajný a poslušný. Byla by nějaká rada?

  1. Drsně seřvávat asi ne, to by pro nervózní štěně nebylo dobře. Ale asi bude nejlepší, jakmile zavrčí, zkusit přivolat (důsledně, na každé zavrčení kdekoliv a kdykoliv) a trochu pocvičit základní cviky: sedni, lehni. Pak pořádně podrbat, pohladit (aby tam byl úzký osobní kontakt) a dát odměnu. Nedávala bych odměnu bez předchozího kontaktu (podrbání). Prostě pořadí : poslušnost – pohlazení – pamlsek. A asi tunu trpělivosti, kokr je poměrně tvrdohlavé plemeno. Zkuste s ním nějak cvičit, aby se vybil (aportování míčků, hledání míčku, nějaké překážky). Nejen aby se vyběhal, ale zaměstnal i hlavu. A kromě toho cvičením upevníte jeho vztah s vámi. Ale buďte důslední. NIKDY nepřejdětě zavrčení jen tak, nikdy se nenechte vyhnat. Vždy za něj naordinujte cvičení poslušnosti, aby si pes uvědomil, že šéfovat budete vy. Z cviků poslušnosti je účinný prostředek „srovnání“ psa cvik lehni a krátké odložení. Ale měňte cviky, jejich pořadí a délku cvičení, aby se mu to úplně neznechutilo a neodmítl poslušnost.

  2. jste mi připomněl kokřici Lucinku, byla moc krásná,milovala děti,nadšeně si s nimi do úplnýho vysílení hrála…nikdy dítě nekousla ani na něj nezavrčela, když ji občas někdo v zápalu hry podržel za plandavý ucho nebo za nohu…pak jednou z ničeho nic,pokousala velice ošklivě dědečka svého páníka. Děda byl starej,hluchej ,sotva se šoural…útok viděla sousedka. Ta Lucinku milovala, takže neměla důvod zveličovat a děda jí fakt nic neudělal. Lucinka šla do kotce a mezi děti ani nápad. Ano, lezli jsme přes plot a Lucinku si pouštěli a zase ji vraceli,vděčnějšího psa jsem nepoznala. Páník ji pouštěl, když dělal na zahradě. jednou, byl slunečnej krásnej den a na zahradu vyvezli dědu na vozíčku, aby si ohřál kosti. Lucinka dědu napadla znova. Nikdy jsme se nedozvěděli proč. Děda se třásl,Lucinka byla v tu chvíli nejběsnější pes na světě. Lucinku utratili. Má hrob pod starou třešní. Kde si s náma hrávala. bylo mi tenkrát asi 10 let. Obrečela jsem ji a páníka od Lucinky přestala zdravit. Máma se mi to snažila vysvětlit, marně. Stejně si i dneska myslím, že to příčinu mělo. Jen nevím jakou. Děda byl sám prakticky nepohyblivej, nemohl by ji ani uhodit,nakopnout….

   1. Sharko, u kokrů (hlavně zlatých) se objevovala hysterie. Chování, které popisuješ bylo pravděpodobně tento problém. Díky opravdu zodpovědné péči chovatelů se ji povedlo v papírovém chovu prakticky vymýtit a dotyčný pes je papírový. Navíc vrčení na pelíšku hysterii neodpovídá. Hysterie je opravdový útok při sebemenším vydráždění, neočekávané, nelogické – tento kokřík jen hrozí z pelíšku a na povely reaguje. Tady si myslím, že jde spíš o trochu neurotické štěně, které se dá zvládnout laskavou důsledností.

    1. Víš, mě EvoŽ nějak pořád nemůže hlava pobrat,proč se to neprojevilo vůči nám, proč jen vůči starému dědovi….Lucinka byla nádhernej kokr, žádná ta funící popelnice, co ji doma přecpávaj a dělaj z ní gaučáka. Srst měla jak čerstvě vylouplej kaštan. Jsem netušila, že dokážu po 30ti letech tak silně někoho nenávidět, jako tehdy, když ji dali uspat.
     Dík za vysvětlení, ale i když si to vybavuju zpětně…fakt si myslíš,že to byla hysterie? Já si o tom asi něco najdu na netu,abys mi to nemusela vysvětlovat (abych tě neobírala o čas)….

     1. Ještě jedna věc: pes kupodivu velmi silně reaguje na lidi s hendikepem. Nick byl zlatej, ale byl schopen zavrčet ne člověka kulhavého nebo postiženého. I celkem hodný pes nemá rád lidi na vozíku – o to víc si cením canisterapeutických psů. Prostě fyzický hendikep je nějak ruší. Musí se empatii k postiženým učit. Z mých holek to zvládne vyrovnaná Ája, Ginny se některých hendikepovaných trochu bojí a radši ji příliš nestresuji, aby se neohnala ze strachu. I k tomu musí pes vyzrát a získat sebevědomí. Ale opět, není to problém zmíněného kokra. Mohl by to být ale faktor, spouštějící neadekvátní reakci. Vy jste byli štěňata, těm se toleruje víc…

      1. Eva má pravdu, Max také neměl rád lidi nějak postižené – především však mentálně postižené. Ale neútočil, klidil se stranou. Nazgúlové v tomto byli neuvěřitelní – oni v sobě měli zcela přirozeně snahu postižené lidi snad potěšit, ochránit, nevím. Rozhodně k nim šli snáz než k jiným a nechali se mazlit, byť způsob byl třeba nezvyklý.
       Berry zatím měla jedinou možnost potkat postižené lidi – potkali jsme před pár dny v lese mentálně postižené chlapce na výletě (byli už velcí, žádné děti). Měli strašnou radost ze psů, jejich vedoucí se na mě jen koukl, jestli je to bezpečné, já kývla, a jen jsem odpovídala na otázky (Jsou policejní? Proč nesmějí sežrat naše svačiny a podobně 🙂 ) a bez zábran se psy snažili hladit, mluvili na ně a vůbec byli celí vedle. V opravdovém pozoru jsem byla jen já a jejich vedoucí – nespustit psy z očí (on sledoval kluky), odpovídat, usmívat se… No a Berry byla skvělá – probíhala mezi nimi, nechala se vždycky krátce pohladit a už byla jinde, u dalších hladících rukou. No, k strašlivému vlčákovi má opravdu hodně daleko 😀
       Osobně si myslím, že „snášenlivost“ k postiženým lidem může být dána i velikostí psa – tito lidé jsou asi pro psy méně čitelní a menší psi se o sebe mohou bát a kousat tak říkajíc preventivně.

       1. Šarikovi taky mentálně postižení ani jinak postižení-vozíčkáři, nevadili, nechal se hladit i fotit, ale důchodce s holemi rád tedy neměl…

  3. A já bych taky asi zkoušela si vedle něj sednout, u pelechu, a nevšímat si ho. Opravdu se na něj nedívat, nevšímat si ničeho, co dělá, třeba si u něj chvilku číst.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN