ČLOVĚČINY: Jízda Klatovskem

Druhý červnový víkend letošního roku patřil setkání veteránů v Běšinech. Nejde o nějakou lokální akcičku, ale o sraz mezinárodní.

 

 

Výchozím bodem byl onen kontroverzní Eurocamp v Běšinech, kam se od časného rána sjížděli účastníci a později i diváci. Někdo při tom poznával známá auta, někdo známé psy.

U některých aut se otevíraly kapoty, aby proběhla poslední kontrola před startem. Obvykle se kolem utvořil hlouček kibiců. Jedna Tatra dokonce dorazila na Barkasu, jen by sám už měl nárok na status veterána, byť v mladší kategorii.

 

 

Když nastala chvíle startu, obdrželi jsme nejprve poslední instrukce. Poté jsme postupně vyrazili. Cílem sice nebyla žádná historická památka, zato trasa vedla krásnou krajinou Pošumaví. První etapa nejdřív vedla přes Klatovy směrem na Nepomuk a pak se stočila zpátky na Klatovy, kde byl na Erbenově náměstí cíl první etapy a zároveň oběd.

Zatímco jsme tam pauzírovali a obědvali, začalo pršet. Nepršelo moc, ani příliš dlouho, ale stačilo to na to, aby se kabrioletisti vrhli ke svým miláčkům a natahovali střechu.

Druhá etapa vedla směrem na Plánici a pak zadem zpátky do Běšin. Po celé trase bylo rozmístěno několik stanovišť s různými úkoly. Zpátky v Běšinech jsme odevzdali jízdní výkaz a čekali na vyhodnocení.

Po vyhlášení výsledků už zbývalo jen odjet domů, aby bylo auto včas v bezpečí pod střechou, dřív než padne rosa.

 

 

 

Trocha statistiky:

Počet účastníků: 70 motocyklů + 69 automobilů + lidí nepočítaně

Nejstarší automobil: slavný Ford T z roku 1914

Nejstarší motocykl: Praga BD 500 z roku 1927

Nejvíce početně zastoupený automobil: Škoda Felicia (celkem 10x, všechny z roku 1960-1961

Nejvíce početně zastoupený motocykl: Jawa 250 pérák

Počet automobilů startujících klikou: 1

Fyzicky nejnáročnější vozidlo: motokolo Dürkopp M10, které je nutné rozšlapat

 

 

 

 

Více fotek zde: http://pejsatko.rajce.idnes.cz/9._jizda_Klatovskem_2011/

 

 

 

Aktualizováno: 6.7.2011 — 16:54

120 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ot – jak to tak vypadá, zítra pojedeme s Fleur za ženichem (inlove) (inlove) . Doufám, že ženich bude chlap a neuteče před ní. Ráno to ještě nevypadalo, ale večer Sodoma Gomora, ty dvě prdliny po ní skáčou a pilně nakrývají 😉 😉

   1. Nevím, chci paní zavolat. V pondělí mi psala nějaká slečna, že by o něj měla zájem, dala jsem jí číslo na majitelku….nic nenapsala, tak nevím, jak to dopadlo.

 2. Díky za pěkné komentáře. Jízda ve veteránu má svá specifika: je fyzicky náročnější (chybí různé posilovače), ale člověk jede v autu, které hodně lidí obdivuje. A pak je tu ještě jedna věc, kterou mužští málokdy pochopí: Co na sebe? Přece si nemůžu vzít odrbané džíny a vytahané tričko! :S Naštěstí se dá něco vylovit z archívu.

  OT – Kdyby byly nějaké volné palečky nebo tlapky, vzpomeňte si na nás – děláme vodu po celém baráku. My jsme holt ti šílenci, co v prostřed léta přestavují 2x koupelnu + prádelnu + přípojku ve chvili, kdy na ní kromě většího množství rostlin závisí i hejno slepic, kachen a malých bažantíků, početná rodinka králíků a 3 psi. Nemluvě o tom, že se Anežka momentálně nemá kde osprchovat, je jí horko a mění kožich.

   1. Dá se říci, že studnu máme. Ovšem voda je vhodná max. na zalévání a je jí asi tak 1 vana denně – naštěstí (rain) . Na mytí už se ta voda příliš nehodí, protože je dost kalná.

 3. Krásná autíčka, prohlédli jsme s manželem, který stará auta miluje (vyzná se i dost v českých). Já se na veterány ráda dívám, ale touha nějakého vlastnit mi bohužel zcela chybí. Ale obdivuji lidí (tedy včetně LA a jejího tatínka), kteří těm svým „koníčkům pod kapotou“ věnují čas, energii a nezanedbatelnou sumu peněz.
  Zajímavé, jak spousta Američanů dodnes pozná typy am. aut přesně na rok výroby zpět až někdy do 40. a 50. let. Choť v tom není vyjímkou. Často zastaví nějaký starý film na DVD, jen aby se pokochal nějakou značkou Ford, Chevrolet či Mercury a přesně určí, jestli to je třeba z roku 1950 nebo 1951. Zvolá „jé to byl….! “ a už vrací film, kde se to auto mihlo. A i podle těch aut odhaduje, kdy byl asi film natočený, dříve, než si to pak na konci filmu přečte.V mládí vlastnil černého Jaguara XK140 a dodnes se mu mlží oči, když na něj vzpomíná a na to, jak ho musel téměř za babku prodat, když se stěhoval přes oceán. Těch pár fotek, které z té doby má si velice cení a musím říci, že mu to za volantem toho sporťáku sluší.

 4. LA, to jsou ale krasavci! Tahle auta miluju a moc by se mi líbilo s takovým brázdit silnice. Občas se s Frantou velmi konstruktivně hádáme, jakýho bysme si pořídili, kdybysme na něj měli peníze a garáž (chuckle)

 5. Ťuky, ťuk, to jsem zase já a tentokráte OT!
  Na Hadopasech je v tématu diskuse k Podmitrovu jeden důležitý vzkaz, kerý jsem vložila před chvílí. Ti, kteří jedete na Setkání, prosím, mrkněte na něj! Díky.

 6. Prosím, promiňte mi O.T.
  Má někdo zkušenost s nákupem na amazon.com? Ráda bych tam koupila dvě knížky a nevím, jak se platí poštovné a vůbec všechno. Kdyby mi někdo poradil, může psát na můj nick na volny v cesku, dík

  1. Postovne zaplatis primo na amazonu, ale pocitej ze ti o jeste procli a az si pro to na postu pujdes, tak jeste budes muset zaplatit tam.
   Podivej se jestli by to nemeli na http://www.amazon.co.uk/ … v tom pripade by postovne melo byt nizsi a je to v ramci EU takze bez cla. I kdyz myslim zase s dani.

  2. Veram, my nakupujeme přes internet hodně a právě přes amazon.com je to více jak 90%. Jsou velice solidní, spolehliví a hlavně s nimi máme výborné zkušenosti při případném vrácení (výměnu) zakoupeného – nikdy žádný problém. Ale, jak napsal Jenda, jejich cena asi nebude to, co nakonec zaplatíš. Jak jsem se dívala, u vás se pak ještě připočítávají celní a jiné poplatky, takže se věc asi dost prodraží. Pokud vím, stačí při objednávce napsat číslo tvé kreditky a když pak vypíšeš adresu (tedy v Praze), tak myslím, že automaticky naskočí při „placení“ i vyšší poštovné. Ale bohužel osobní zkušenosti s tím nemám.

  3. Jenda má pravdu, v současné době nemá smysl objednávat cokoli ze zemí, které nejsou v EU, za cenu vyšší 22 euro (poštovné je v ceně). Veškeré balíčky dojdou na jedinou poštu v Praze, kde nezvládají, tam si balíček měsíc a půl poleží, pak ti vyměří DPH a celní deklaraci (ta činí 180 kaček). Dokud se pošta nenaučí pracovat v novém režimu, nemá to cenu, jsou s tím děsné potíže. Pokud je i s poštovným cena nižší než 22 euro, dojde rychleji a spolehlivěji než z druhého konce ČR.

   1. Je pravda, ze uz jsem delsi dobu nic neobjednaval. Bejvavalo to celkem rychly. Narozdil od toho kdy me neco vezlo DHL nebo ktery certi … ti nejdriv prudili, ze jim musim dat plnou moc aby to mohli proclit a pak to teprve dodali a vybrali si ode me pri dodani clo.

  4. Veram, synek říká, že na britským Amazonu je to bez daně i bez cla. Na americkým platíš clo, pokud kupuješ za víc než 15 EUR. A daň (DPH).
   Jinak potvrzuju dobrý zkušenosti (jenže já kupuju knížky do Kindlu, takže tenhle problém nemám 🙂 )

    1. To bude ono, za balík ze Slovenska, pravda, povětší, ale ne těžký, jsem tuhle cvakla 20 euro.

 7. ;( . To jsem netušila, že zemřela Eva Palyzová, je mi to líto. Byla pro mne v době mého mládí velkým jezdeckým vzorem ;( (rose2) .

 8. Jarkoooo F. Nyní jsme se spánečkem dořehtali nad přečtením cesty do Rigy v roce 1988. Šmánkote máš nás na svědomí!!!!

  1. Mooc pěkný (rofl)
   Takhle dobrý zážitky teda nemám, ale krátce po svatbě jsme si pořídili fiata 850, samozřejmě ojetinu.
   Taky mám pár vzpomínek – jak jsme se přijeli koupat na přehradu Seč a Franta celej den vyndaval a zandaval rozdělovač, protože to furt nebylo ono. Další dny už pršelo. Jak jsme jeli do Brna na Velkou cenu, před nádražím se cosi stalo se spojkou a po celodenním opravování jsme se vraceli domů večer na jedničku. Asi v půlce cesty se tam podařilo narvat dvojku…
   Po letech se na to úžasně vzpomíná 😉

 9. Milá LA! Díky za zajímavou reportáž z hezké akce. Fotky jsme si prohlédli s pánečkem, ten to tu a tam komentoval, co jsem stačila, tak jsem napsala pod fotky do komentáře. U toho bílého krasavce, Spartaku, jsi to ty? Dáma v klobouku a bílé halence? Ještě jednou díky i za hezkou fotoreportáž!

  1. Ano, to jsem já – ta v klobouku, bílé halence a skládané sukni. Přiznávám, že když mám chuť chodím v tom i do práce.
   Ten erdelteriér je aktivní fanda. Byl i na té akci o 2 týdny dříve, jel s páníčky v tmavě modré Tatře (?). Je to takové odrostlejší štěně, ještě ne zcela přezubený a dobře jsme se skamarádili.

 10. Krásná auta, krásný koníček.
  Kdybych někdy měla tolik peněz, že je v životě neutratím, tak bych si na machrování nepořídila ferrari, porsche, lamborghini, maserati… Pořídila bych si jaguára , e type, v červené…. a jezdila bych maximálně 40 km/h, aby si mne každej všimnul. 😉

   1. Za takové finanční situace, bych si pořídila i T87 a tou bych se nechala vozit… Nádhera nádherná.

  1. Hale Bubu, který si vybereš? Je velmi důležité, jestli ti mají vlááát vlasy. (chuckle)

    1. Nebudu troškař. Pořídím si tmavozelený kabrio a červený s pevnou střechou…. 😉

  2. Jaguar E Type je v užším výběru, ovšem zásadně zelenej – Racing Green (makeup)
   A aerovky a britský sporťáky z 60. let (třeba ten spirfire na obrázku) a …těch byl bylo 🙂

   1. Zano, to jsou krásná auta Aerovky z šedesátých let ale tolik srandy s nimi už nebylo. Můj strejda vlastnil AERO z třicátých let. To bylo to s odklápěcím kufrem – vzadu po odklopení byla sedačka- no místo k sezení to nebylo. Naložil tetu a mě /já jsem byla ještě malá/ dozadu a jelo se. Vyjelo se 200-300 metrů od baráku a upadlo autíčku kolo. Strejda sehnal dva chlapy a trámek a na trámku to dotáhli domů a my jsme to došly. 😀 To nebylo jednou. A to bylo v padesátých letech. Pak to prodal jedněm starším manželům a oni s tím jezdili a paní byla taková sekernice a pána strašně komandovala a pořád mu říkala ať jede pomalu ať to moc neopotřebuje. To kolo jim taky upadlo a auto předběhlo, ona nevěděla a říkala : zastav, někdo ztratil kolo, bude se nám hodit!

  3. Bubu, když budeš jezdit max. 40 km/h, všimne si tě každý i bez auta s (cat) . (chuckle)

   Už nějakou dobu přemýšlím: Když má někdo na Aerovce SPZ AER 0x-xx, jde o kmotrovské číslo? Nebo byl jen příslušný úředník fanda?

  1. Jendo! Ty poťouchlíku v dobrém slova smyslu! ROZŠLAPAT! Jó, ta češtin, jaký to bohatý jazyk (chuckle) .

  2. Když se nepovede rozšlapat, může se rozšlapat. 😉 (Čeština je opravdu úžasná řeč.)

 11. Díky za krásná stará auta, já miluju staré věci, stroje, přístroje, nástroje nábytek…………

  Evě Palyzové přeji klidné spočinutí, byla opravdu velká koňařka
  Omlouvám se, ale popelnicová dovolená nemá chybu, Kačka snad něco nafotí, nemůžeme je nechat ani minutu samotné, hrozí utonutí. Alespoň jsme se vyspali, dneska sloužila Kačka

  1. Úžasné. Také doporučuji jízdu s děravým chladičem. Není nutné jet nikam daleko a zážitky budou také, byť jednotvárné – jízda od pumpy k pumpě.

  1. To je smutek. Úžasná osobnost. Jeden čas jsem ji potkávala za Labem v Lipovce. (rose2)

  2. To jsem byla já,ta ňouma…
   Evy Palyzové jsem si vážila a velmi jsem ji obdivovala. (rose2)

 12. Veterány jsou pro mě ztělesněním starobylé elegance, ta fordka teda je!
  U žabek je horko, obilí je fakt skoro zralé- právě jsme to byly na poli zkontrolovat. Na polňačce byla jediná louže plná bahna a co byste řekli? Samozřejmě že ji Borůvka prolezla a cestou zpátky se ještě na silnici snažila pořídit parfém Přejetá myš No.5. To snad není možný…. takže venku je sice sucho, ale přesto jsem sprchovala psici, které z těch chlupů na packách to bahno šlo moooc dobře… 🙂

  1. Ty máš prasopsa, já mám prasodítě…. Jen abys věděla, že v tom nejsi sama. Byli jsme ve Stromovce, kde byla na celý maxiploše toho parku jediná – opravdu jediná – louže s bahnem. Kam myslíš, že sebou Sebík plácnul? Prostě se mu před tou louží nějak zamotaly nohy, a už ležel přímo pěkně uprostřed. Kromě toho byl na cestě na procházku přistižen, kterak v rukou s velmým zájmem zkoumá a obrací mrtvého, placatého, přejetého, vysušeného ježka. Stačilo jen vyhazovat pytel s odpadkama a asi tak 28 sekund nekoukat, co dítě provádí 😀

   1. Mám též jeden zážitek. Minulý pátek jsem zaregistrovala, že Iva mizí po kolenou z dětského pokoje do kuchyně. Dvojčata tam mají dávku hraček, tak jsem nespěchala s pronásledováním. Moje chyba. Beruška přehlídla hračky a hurá do předsíně. Stál tam opuštěný kbelík, vodou napuštěný k okraji. Co udělala princezna jedna akční? Vrazila do něj ruku až po rameno.
    Dítě se umí namočit i v suchém bytě. 🙂

     1. No – nebo mohla do něj hodit šipku (chuckle) ! Některým matkám se děcko nezavděčí (wasntme)

  2. Závidím, že můžeš sprchovat psa. Nám dneska rozkopali vodu a Anežka je naštvaná, že si nemůže dát sprchu.

 13. Jééé – tolik krásných aut! Ten černozlatý ford vypadá úplně jako kočár bez koní (chuckle) . Ale stejnak nejkrásnější jsou ta stará česká auta – aerovky a tatry a jawy.

  Jinak počasohlásání – na jihu Jižní Moravy p.l. je léto léto léto. A včera večer jsem letos poprve cítila vůni zralého obilí, kterou naprosto miluju. A lítají tu rorýsi a netopýři a vůbec … (sun)

  1. S tou vůní jsme dvě. Že by za tím byla vzpomínka na moje dětství na Hané? Nebo ještě starší vzpomínky mých zemědělských předků? A nejlíp voní žito, chlebem.

  2. Tady je naštěstí pod mrakem a lehce pofukuje. Možná všem budu připadat jako nenormální, ale pro mne je nejhorší období roku právě léto. Vedra nesnáším, dělá se mi špatně, nejsem schopná nic dělat, ani chodit, jsem jak paralyzovaná. Když teď hlásí opět tropy až přes 30°, tak už se toho dopředu děsím. Pro mne tak měsíc zima se sněhem (od půlky prosince do půlky ledna), pak postupné oteplování. 9 měsiců minimálně by mohla být teplota tak od 20° do max. 25° (to už je mi vedro). V noci občasný deštíček na svlažení, přes den mírný větřík. Kam se mám odstěhovat???????

      1. No prosím, když se chce udělat Karolíně radost, tak na Madeiře i sníh napadne (clap) .
       A proto se tam stěhovat nebudu – člověk čeká krátké rukávy a ono je to tam na kožuch (nod) !

 14. LA, musím Tě i tatínka velmi pochválit (*) jsou to vzpomínky mého mládí. Můj tatínek měl autodílnu a takoví fešáci čtyřkoloví i dvoukoloví procházeli naší dílnou. Po válce i do těch šedesátých sedmdesátých let se udržovalo co se udržet dalo aby to jezdilo protože nová auta byla jen sporadicky. Pamatuji jednoho pána ten měl Tatřičku z dvacátých let a ta se opravovala tím způsobem, že karoserii opravoval kolář protože byla dřevěná a pod… Díky za vzpomínky.

 15. To jsou krásná přibližovadla! Paráda. Ale stejně je mému srdci nejbližší 3P1 0226! (h)

 16. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je fajn, když mají lidi nějakého toho koníčka (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN