ROZCESTNÍK: Kumarina Roadhouse

Roadhouse se na cestách po skoro liduprázdném vnitrozemí Klokánie rovná oáze na cestě pouští. Zvláště ty roadhouses které jsou v těch odlehlejších, pouštních končinách zdejšího kontinentu. Je to obvykle konglomerát služeb, které těm, kteří cestují po silnici, umožňují pokračovat v cestě.

 

V prvé řadě tam jsou k mání pohonné hmoty, hlavně nafta, benzin se tu ve vnitrozemí moc nenosí z důvodů domorodců, kteří jeho výpary s oblibou inhalují. Stejně většina vozidel co se v těchto končinách pohybuje má vznětové, tedy Dieselovy motory. Toto však nejsou pouze čerpací stanice pohonných hmot, ale ostrůvky civilizace usnadňující a zpříjemňující cestování mnohdy krajinou, že si myslíte, že jste na expedici na Marsu.

 

Mimo pohonných hmot si zde můžete doplnit zásoby pitné vody, dát si sprchu a zajít si na úlevnu, v obchodě zakoupit základní potraviny, suvenýry, nějaké oblečení a někde i nějaké náhradní díly na vozidlo. Také tu zpravidla je „watering hole“, jak se zde říká hospodě, kde mimo zahašení žízně je možno se i najíst a pak i místnosti k přespání. Prostě ostrůvek civilizace uprostřed nehostinné krajiny.

 

A tak mě dovolte abych vám přiblížil jeden takový ostrůvek, který průměrnému Evropanovi připadá dosti exoticky. Tento se nachází v Západní Austrálii, na vnitrozemském „tahu“ z Perthu do Port Hedland. Silnice „Great Northen Highway“ zde prochází oblastí Pilbara, kde jsou pohádkové zásoby železné rudy o pohádkové kvalitě, která se zde zcela prozaicky a nemilosrdně těží také pohádkovým způsobem v množstvích rovněž pohádkových a nyní končících převážně v Číně.

 

Nejblíže tomuto Roadhousu je hornické městečko Newman, které je dalších 166 km na sever a leží už v tropech, za obratníkem Kozoroha. Jak tu je zvykem, Roadhouse je soběstačná civilizační jednotka. Vodu získává z artéského vrtu, elektřinu si vyrábí dieselagregátem a zásoby dováží ohromné náklaďáky nebo silniční vlaky.

 

Takový „establishment“ vyžaduje majitele zvláštních kvalit. Počet permanentních obyvatel tu je DVA. Pětašedesátiletý Bob Currie, jinak majitel a manager, se svojí ženou Joan. Společnost jim tvoří čtyři přátelští psíci – schnauzeři a papoušek korela jménem Sam. Pak tu jsou zaměstnanci, kteří se ale stále mění, kterých je někdy 3 a někdy 8. Tyto je mnohdy obtížné získat. Také to musí být jedinci zvláštního ražení, kterým nevadí odloučenost této lokality a poměrně tvrdé podmínky. Ať už co se počasí týče, tak i prostředí připomínající ponorku. Jeden potkává furt ty stejné lidi, kterých stejně není moc. 

 

Podíváme se, jak vypadá typický den v prostředí takového roadhousu. Je ráno, 5:30 a sluníčko ještě ani nezbarvilo tmavou oblohu, ale Kumarina roadhouse v centrální WA se už probouzí k životu. Řidiči náklaďáků, kteří vyráží za úsvitu, se sprchují a v kuchyni už kuchař smaží šunku s vejci a fazolemi a jiné zdejší speciality. Motory obludných náklaďáků spokojeně brumlají, aby se zahřály před cestou. Dieselagregát, co jel celou noc, bafká v pozadí a majitelův ranní pozdrav zní: „Další den v ráji“. Když se tohoto pětašedesátiletého mladíka zeptáte, co se bude dnes dít, tak odpoví: „To stejný jako včera“.

 

Od roku 1962 stojí tento roadhouse 1 000 km severně od hlavního města Perthu, na nevysokém pahorku a slouží pocestným. Každý týden zde projede 400 – 1 000 vozidel. Více jako polovina jsou nákladní obludy a každý osmý je silniční vlak se třemi i více vleky. V zimě, když jsou zdejší teploty civilizovanější, tak také projíždí dosti turistů. Zvláště „grey nomads“ tedy šedivých nomádů, jak tu jsou známí ti dříve narození, zpravidla penzisté, na cestách s karavany anebo v obytných vozidlech. Obvykle vyjíždí na několik měsíců a cestu si plánují tak aby byli na severu v tropech v zimě a když tam neprší a na jihu kontinentu v létě, kdy tam nefučí ledový vítr z Antarktidy.

 

Majitel Bob a jeho žena Joan kmitají už od čtyř hodin ráno. Je třeba uklidit v hospodě. Bar i jídelnu, zrovna tak jako venkovní prostory se stolky a židličkami kde je přes den ve stínu příjemné posezení pro hosty. Kumarina znamená v řeči místních domorodců „místo odpočinku“, ale pro tyto dva to rozhodně neplatí. Joan měla poslední a skutečný odpočinek v roce 2009, kdy strávila 7 dnů v nemocnici kde jí namontovali kyčelní endoprotézu. Osmý den se už otáčela v kuchyni roadhousu. Jinak je furt v kole, 7 dnů v týdnu 365 dnů v roce, zrovna tak jako její manžel Bob a ostatní zaměstnanci. Tedy žádné víkendy, dovolenky nebo svátky. Takový režim by průměrnému Evropanovi připadal asi jako galeje.

 

Když jim před třemi lety vadný termostat v zařízení na smažení hranolků zavinil požár a vyhořela celá kuchyně a jídelny, tak si Joan zřídila kuchyni v karavanu, kde pak vařila bez klimatizace v teplotách 55°C. Ano v létě zde dovede být i více stupňů, nebo se občas přižene cyklon z Indického oceánu a pak teprve nastává ta pravá kratochvíle, kdy se okolní poušť promění v záplavovou oblast zpustošenou vichřicí která duje rychlostí až 250 km/hod.

 

Kde by lidé z města viděli útrapy a strádání, neprůstřelná Joan vidí štěstí a radost. Když před sedmi lety s Bobem uviděli, že je tento roadhouse na prodej, tak se nemohli dočkat, až se budou moci přemístit do tohoto „nebe na zemi“ jak sama říká. Joan by tu mohla, podle jejích vlastních slov, žít na vždycky.

 

Průměrnému pocestnému toto místo však Nirvánu příliš nepřipomíná. Pár budov a přístřešků, bafající dieselagregát a sem tam se zastaví nějaký pocestný. Za hospodou jsou budovy kde jsou pokoje k přespání a pak široké prostranství na kempování, kde je možnost přespat ve vlastním karavanu nebo pod stanem. Sprchy, teplá a studená voda, záchody a pár praček k přeprání toho nejdůležitějšího je pod střechou z vlnitého plechu. Za tímto vším je prostranství kde trůní staré ledničky, pračky, myčky nádobí, automobily a dokonce i bývalý autobus. Jakýsi klokaní skanzen. Spíš ale hřbitov kuchyňských spotřebičů a dopravních prostředků. Neschází tu malý bazén k ochlazení hostů, do kterého větřík přináší z nedaleké pouště rudý prach. V létě jeho voda příliš neosvěží, mívá přes 45°C bez ohřívání, jen tak sama od sebe, vystavená zdejšímu sluníčku.

 

Místní menažérie čítá, mimo již zmíněných čtyřech schnauzerů i čtyři kočky, tři velká akvárka s rybičkami a čtyři voliéry s uřvanými papoušky. A to nepočítáme Sama, papouška korelu co žije ve velké kleci u vchodu do roadhousu a který každého návštěvníka vítá svým: „have a good day“, tedy pěkný den přeji, aby pak důvěřivému a neopatrnému návštěvníkovi svým zobanem málem urval prst. V místnosti jsou na zdi i „historické“ fotky dokazující, že po cyklonové záplavě zde bylo uvnitř 30 cm bahna a voda sahala 1,2 metru vysoko. A to vše i přes to, že roadhouse je na nízkém pahorku. V hospodě je velká plošná televize, krmená signálem ze satelitu nebo z přehrávače DVD, kulečníkový stůl, barový pult a pak židličky a stolečky pro hosty.

 

Pro řidiče náklaďáků to je vítaná oáza, kde se mohou nejen dobře najíst, napít a vysprchovat, ale i v klidu vyspat v pohodlných kabinách svých na náklaďáků. Noční jízda po této silnici je plná nebezpečí. Jsou zde spousty potulných krav, velbloudů, oslů, koz a klokanů. Proto přijdou vhod bytelné ochranné rámy jak na náklaďácích tak i ostatních vozidlech, kterým se tu říká „bull bars!. Takové „setkání“ obvykle znamená smrt zvířete a značné poškození vozidla. Ostatně jedna z fotek v albu zobrazuje zbytky malého „čehosi“ jak na ochranném rámu tak i masce chladiče. Řidiči přirovnávají noční jízdu touto krajinou jako jízdu zoologickou zahradou. A to tu neschází velké náklaďáky, každý přepravující 80 tun trhavin do okolních dolů. Však řidiči těchto dostávají příplatek za nebezpečnou práci.

 

Kumarina roadhouse je mezi řidiči velice oblíben. Jak pro přátelské služby, tak pro dobré a vydatné jídlo. Každý raději jede i o nějakou tu hodinku déle, jen aby si mohl odpočinout v tomto příjemném prostředí.

 

A na závěr snad trocha statistiky. Pokojů k přespání tu je 19, za den prodají průměrně 1 900 l nafty, její průměrná cena je $1.80 za litr a dieselagregát spotřebuje 200 l nafty denně. Jídel se denně servíruje průměrně 36. Kolik se zde vypije, to jsem se nedověděl. Asi to je státní tajemství.

 

Fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Kumarina_Roadhouse

 

 

 

 

Aktualizováno: 4.7.2011 — 21:01

52 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jirko, zase moc zajímavé povídání. Ale dobrovolně si vybrat žít takhle uprostřed „ničeho“ – tak to už chce opravdu jinou náturu, než je ta moje. Jenže bez těchto lidí a „roadhousů“ by asi v Austrálii nemohly jezdit ty dálkové silniční vlaky. Tady jsou též podobná zařízení (hlavně na Západě, v pouštních státech), ty pro dálkové náklaďáky často pod názvem „Truckstop“. Ale přeci jen nemají mezi sebou takové ohromné vzdálenosti.

 2. Úžasní obdivuhodní lidé a úžasný článek, milý Jiří! Je to pro mne prostě exotika, ale podívat bych se tam chtěla. Třeba bych chvilku to vedro vydržela 🙂 😉

 3. Přeju hezké sluníčkové odpoledne od žabek.
  Polárka včera hodinu driblovala myší po zahradě, občas si ji přitáhla k sobě za ocas- Kuba to přirovnával k autíčku na setrvačník- a nakonec ji triumfálně sežrala. Proč žere myši a ptáky, když má k dispozici granule neustále a ráno a večer dostává kočičí kapsičku nebo paštiku?
  Borůvka je šťastná, protože je tu na návštěvě babička, která jí i přes několikeré žádosti podstrkuje jídlo pod stůl. Ale babička dneska odjede a Borůvici sklapne, jenže několik dní to zase bude na nás zkoušet.

  1. Matyldo, to jsem moc ráda, že se Polárka uráčila vrátit domů – hurááá. A navíc nezraněná.

 4. hezkou sváteční středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  (sun) vstává a já s ním (chuckle) Bude hezky, tak si ty volné dny v půlce týdne krásně užijte (nod)

  1. Ahoj, po sobotě, kdy bylo tak hnusně, že i net spadnul, neděli, když už bylo jenom obyčejně hnusně a včerejšku, kdy už nepršelo a dokonce k večeru se i mraky protrhaly, je dneska nádherně, světle modrá obloha, hory vyleštěný, tráva zelená – no, prostě jedeme domů… ;P

   1. Já myslela, že se ještě zdržíte – tak jsem si říkala, že alespoň ta druhá půlka vám vyjde…

    Koumala jsem nad tou Velkou Jizerskou na září – vychází to asi na 25 kiláků (když budeme mít „taxíka“ na Bukovec a ze Smědavy)

    1. Velká Jizerská mě láká už dlouho, však víš – takže pokud bys měla chuť, tak my vyrazíme rádi. Ovšem to bysme se nestihli vrátit na dopolední kafe 😀

     1. Jak jako vrátit? Na takovéhle „procházky“ nosí Xerxová nejen kafíčko a čekuládíčku, ale i papů 😉 Jo, a když si přizveš Zuzku, tak budou i řízečky. Jen se musíš děsně tumlovat, aby ti Beta nějaký nechala 😀

 5. Korelák Sam je pěknej macek, taky jsem měla koreláčka, ale ten byl proti tomuhle „pravému domácímu“ hotovej drobeček. 😉

  OT na druhý svátečný den – fotogalerie z Ostravy. Raráška Rashmička má zrzavý číro nejen na hlavě, ale i s prominutím na zadelce. 😉
  http://ovka.rajce.idnes.cz/Zoo_Ostrava_a_hlavne_sloni_slecinka_Rashmi#418.jpg

  OT II. Dohlídala jsem svěřené kočky (Micka přirozeně domů za tetou nepřišla, to až páníčkům se ukáže, zato přišel návštěvní kocour a den starou kočičí paštikou opravdu nepohrdl) a opečovala své. Zatímco druhé kočky léčivé pasty obvykle plivají zpátky na mne, Babetka mlsně sežvejká Orozyme a když jí dám na noc na talířek deset cenťáků Maltsoftu, sblafne nudli do pěti sekund. Chm. Fakt zvláštní kočka.

   1. To je tak milý, jak si hraje s tím člověkem. 🙂
    A některý zvířata jsou fakt zvláštní. Tak jak má tvoje kočka ráda léčivý pasty, docela stejně Penny bez protestů žere léky – poté, co si ten konkrétní smrad spojí s tím, že jí první dávka uleví. Třeba antibiotika po tom pokousání. Tam mi poslední dávky zobala z dlaně. A to to byly obyčejný prášky, žádná pasta.
    Holt nejsou blbí. 🙂

 6. Tak tahle oáza rozhodně není pro padavky. A myslím, že největší „chlap“ je Joan. (sun) Díky Jiříku. Až budu mít chuť fňukat, tak se k chlapácké Joan vrátím.

  1. Milá Zdeno, dnes se píchnu pod tebe, protože sama bych to nevyjádřila líp (inlove) Ostatně všimli jste si, jak náš George do toho australského prostředí se svojí povahou báječně zapadá? Uměli si s Mílou vybrat pro svůj nový domov tu správnou zemi:)

 7. Zrzínek pořád stejně – očičko má přivřené. Kápla jsem, zkontrolovala možný chlup nebo něco uvnitř, žádný velký úspěch. Uvidíme ráno. Ríšovi se ta rána zase zatáhla, to je pořád dokolečka, než si to zase rozdrápe doživa a poteče mu krev. Tak zalehnu k Čingishánovi a usnu a někdy v noci tu tv vypnu! Všem pohodový večer a brou.

 8. Jo, dřívávejc se tomu tady říkalo formanská hospoda. Později to byla Pošta, protože se tam přepřahali koně.

 9. Tak jsem si to přečetla a napadlo mě, kromě obdivu tomu, co jsem se zase nového o Klokánii dozvěděla, že teda mít pocit, že nezvládám je dost velký přepych. Co zvládají australáci, to je neuvěřitelný.

 10. Jiří, děkuji za zprostředkování další skládanky Klokánie. Moc zajímavý článek. Svět každodenních rituálů spojených s prací pro jiné a pobyt v krajině bez hranic může mít něco do sebe. Sama bych chtěla ještě hodně cestovat pokud mi to dovolí zdraví. Docela těm přesunujícím se důchodcům přávidím. Jednou zase nasadím toulavý boty a prásknu do prachu cest. (wave)

 11. Ufff – to byla parádní „procházka“. V půl deváté jsme byli první auto na Smědavě (výběrčí ale byli v pohotovosti a stovku si vzali) a vyrazili směr nejvyšší hora Jizerek – Smrk (1124 mnm) . Cestu jsme si trošku prodloužili, protože jsme asfalt vyměnili za měkko pod tlapátky a šli od Předělu (na některých rozcestnících má maličko umazaná písmenka… a rázem je z něj Prd… (rofl) ) kolem Klínového vrchu. Na Smrk vede takzvaný Nebeský žebřík – kilometr šíleného stoupání. Kamenné stupně se ale změnily díky počasí předchozích dní v potok… A vyhnout se není kam (smrkový hustník z obou stran) a tak jsme čvachtali směr vrchol. Tam je moderní nová rozhledna, ale výhled byl abych tak řekla mračný…
  Prostě sluníčko se střídalo s nízko letícími černými mraky a na Smrku to vyšlo zrovna na mrak. Ale nezmokli jsme. Zatímco směrem tam jsme nepotkali živáčka, cesta zpátky byla zcela přelidněná a přecyklistovaná. Procesí lidí, dětí, psů, vozítek, bruslařů… ale Beta už měla dost kiláků v tlapkách a tak se chovala jak dáma. Na volno bez jidiného prohřešku vůči slušnému vychování.
  Dokonce nás napadlo, že bychom si na Smědavě mohli dát polívku… ale třikrát obtočená fronta kolem chalupy nás odradila. Hrozná fronta… :O ještě že kafe a čokoláda a banány byly v roksáčku s náma (nod)
  Hory jsou úžasně namočené – příkopy jsou plné průzračné vody, všude zurčí a bublají prameny a potůčky – krása (wave)
  No – a budu moci napsat dlouho plánovaný Rozcestník – s Betou na všechny Jizerskohorské tisícovky (tedy (Wait) jen na té české straně, jinak by jich ještě přibylo… )

   1. Parádní snímky (y) Jinak mě děsíš, Ty si normálně libuješ ,že ti teče voda do bot (sweat) ty si normální přírodní úkaz (wave)

    1. nelibuju si, ale ani mi to moc nevadí. Prostě bylo mokro (chuckle) A přece se kvůli tomu nevrátíme.
     Ale je fakt, že když mám volit mezi vedrem a deštíkem, volím mokrou variantu

  1. Pamatuju, jak jsme se na Smrk po nebeských schodech vláčeli s běžkama na rameni. Takové běžecké boty, kluzké zasněžené kamenné schody a běžky a hůlky … Ale vylezli jsme. Jen mám pocit, že zrovna na téhle výpravě při sjezdu ze Smrku dolu táta vymetl nějaký potok, naštěstí nemrzlo a kalhoty na něm cestou domu nezmrzly. Kdeže loňské sněhy jsou. Běžky jsem už nevytáhla 3 roky a v Jizerkách jsme sice byli před dvěma lety, ale moc jsme nenachodili.

   1. jééé – asi všichni, co jim hory s běžkama nejsou cizí, mají podobné zážitky. Já zase byla s běžkama na Jizeře – a ten sjezd dolů byl taky nezapomenutelný (rofl)

    Hory počkaj. Jen co mrňousci trošku povyrostou, tak se do nich vrátíte (nod)

 12. Když jsem viděla název dnešního článku, napadlo mě, jestlipak bude mít něco společného s kumaríny. A vlastně v podstatě ano, taková osvěžovna taky slouží k řádnému naředění krve, aby všechno fungovalo, jak má… Ty manžele musí velice uspokojovat potřebnost jejich konání, a určitě si s těmi řidiči pořádně pokecají, tedy jestli najdou chvíli času. Až mě zase někde dloubne nebo píchne nebo něco nepůjde jako na drátkách, vzpomenu si na ně.

 13. OT Na hadech je naléhavý vzkaz od Zany ohledně Podmitrova !!! Pro moravské sestry !! (wait)

 14. Povídání opět krásné a hlavně velice zajímavé. Je to úžasné se takto krůček po krůčku seznamovat se zemí, do které se asi už nikdy nepodívám, ale díky těmto krásným článkům mám pocit, že toho o ní hodně vím. Díky za ně.
  OT. Asi se z toho půjdu oběsit do rybníka. Zrzínek přivírá levé očičko, má v něm takový divný sliz, vyčistila jsem mu ho, je celý posmutnělý, spí a moc se mi to nezdá. Snad jen zase slyším trávu růst! Ríša si to zase rozdrápnul, takže má hlubokou ránu, která krvácí. Čistím a zasypávám framykoinem, Ríša pucuje a pucuje, takže má snaha je stejně nanic! Snad jen Melda je zatím v pohodě, lidi není toho už tak trochu moc na jednu Karolínu???

  1. Karolíno, neboj, u Zrzínka to určitě bude nějaké smítko, takže oko jemně omýt třeba borovou vodou, případně prohlédnout, jestli není smítko vidět… Ríšovi ranku omývat třeba tím řepíkovým výluhem (namočit vatu a „poťapkávat“) a kocoura si držet jako mimino, Ríša je chovací a chvíli tak vydrží, rád se nechá opečovávat, takže si pro ti chvíli s tlapkami dá snad pokoj… ona ta jeho rána stejně musí zgranulovat zevnitř, zhloubi, rychlé zaschnutí na povrchu by nic neřešilo. Aplikace léků kočkám je svízel, co se mastiček a podobně týče obzvláště. Jeden veterinář ve své knížce klientovi radil, aby kocourovi nejdřív máznul zdravé oko a teprve pak nemocné. Prý aby si nejdřív začal umývat to zdravé, a každá minutka pro to nemocné oko dobrá… -) A u nás kocouři taky pospávají, co je to upršené zamračené počasí, je to u nás jak ve spacím vagóně. Držím (y)

   1. Zrzínkovi jsem vytáhla z oka zase nějaký sajrajt. To je ten nešťastný koberec tady! Ale má ho přivřené pořád. Pospávají všichni. Teď jsem přišla z kanceláře a je to tu jak u Šípkové Růženky. Jenže venku zase začíná to příšerné vedro. Šla jsem domů a pár kroků mi připadalo jako kilometr. Dýchat se nedá, už se to zase vrací, o víkendu budou tropy, to se asi zblázním. Ty teplotní skoky mě ničí! Tak snad to bude dobré. Ještě mu očičko kápnu a dobře prohlédnu. Ale když ho otevře, je jasné, bez zákalů, já už tomu nějak nerozumím!

    1. Zrzínek může mít to oko třeba trošku škrábnuté od toho vlákna nebo smítka, a proto ho to pořád trošku dráždí a oko přivírá. Už to vypadá dobře. (h)

    2. Teprve teď jsem si přečetla o mém miláčkovi neboj bude zase dobře. Asi mu taky chybí moje podrbání. Moc kluky pomuchluj (cat) (cat) (cat)

  2. Karolíno, Zrzínek určitě bude mít jen něco v očičku!!! (h)

   a pokud jde o Ríšu, přece víš že Beránek ti říkal, že to MÁ BÝT otevřený, naopak stroupek že mu máš strhávat… Lika to napsala úplně přesně 🙂

   samozřejmě to nic nemění na tom, že držím (y) (y) (y) (y) (y) (y)

 15. Vracím se ke včerejšku, pro ty, kdo už večer nenahlídli:

  Prosím všechny, kdo poslali fotky, nebo mají zájem o stolní kalendář se zvířetnickými fotkami, aby mrkli na Hady do sekce: Ostatní neveřejná témata – Stolní kalendář 2012. K tomuto musíte být na Hadech přihlášení a schválení adminem

 16. Teraz som si v záhlaví všimla.VY MÁTE 2 DNI ŠTÁTNY SVIATOK?! Neskutočné!!A my zajtra makáme.

 17. Zdravíme od žabek- honí se mráčky, ale pokud vykoukne sluníčko, tak je to pařák. Máme rodinnou návštěvu (přijela tchýně), tak si jdu vymýšlet činnosti. 🙂
  Georgi, nátura Australanů je neuvěřitelná. To jsou tam fakt všichni takoví nefňukací?

 18. Tak šedivý turista – to by byl můj ideál důchodu. Bimbo zase tvrdí, že si na důchod pořídíme hasbot. No, spíše kanálovou moztorovou loď. Hezký den

 19. Jiří,viac ako opis tejto oazy v nehostinnej krajine ma fascinuje životná sila obyvateľov Klokánie,ich vitalita,radostný/?/ boj s každodennými ťažkosťami,ich esprit…chcela by som byť taká.Nie fňukajúca stará baba.Pokúsim sa o to.
  U nás prestalo v noci pršač a pršalo dva dni a fest,vykuklo slniečko.Dufam že vo štvrtok/mám voľno/ budem môcť za radostneho spevu zemedelcov-spomínate na Novotného? ísť kopať,trhať a večer mrazit výsledky mojej práce.teraz by to mal byť mangold,cvikla a snaď aj baranie rohy.
  Pekný sviatočný den a niečo si prečítajte,ked je výročie vierozvestcov,čo nám priniesli písmo.

 20. hezké sváteční úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další dílek australských rozcestníkorozhledníků (nod)

  Neprší, ale černé mraky se honí. Váháme, jestli jít do hor nebo nee…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN