PSI: Jaká je Popelka?

No jaká, různá. Může to být lehce unylá krasavice, která čeká, až si jí někdo všimne, nebo Popelka podle známé filmové pohádky, trochu divoká, jezdící na Juráškovi a střílející z kuše. Naše Popelka je černá, chlupatá střela. Ano mluvím o našem novoročním přírůstku, fletí holčičce celým jménem Cinderella Tercius, Derry, Popelka.

 

Takže znovu, jaká je? Samozřejmě ve všem nej, protože je naše. Bydlí doma, kde se v noci se Silvestra na Nový rok narodila naší Ginny spolu s dalšími 10 sestřičkami a bráchy. Absolvovala výchovu dvou matek, tedy matky vlastní rodné Ginny a babičky Áji, která dělala výpomocnou matku včetně toho, že pomáhala kojit.

Po dlouhém rozhodování, kdy jsem se snažila přesvědčit sama sebe, že tři psi jsou opravdu moc, přišla zpráva, že Derčin táta nešťastně vběhl pod auto a zahynul. Tento vrh byl jeden z jeho posledních. A protože jsem o tuto krevní linii měla zájem, osud naší holky se rázem zpečetil. Jsem blázen, máme tři psy.

 

 

Derry byla jako malá velmi aktivní až hyperaktivní. Měla ve svém výrazu něco uličnického, střapatého, neučesaného. Její sestřičky byly elegantní, ona vypadala jak skřítek. Přesto, nebo možná proto, mi padla do oka.

Když odešly obě sestry a několik brášků, začalo být zřejmé, že se Derry daleko víc druží s dospělými fenami, než se stejně starými kluky. Holky k ní také byly tolerantnější, než k pejskům. Nakonec zůstaly doma už naše tři holky. Sice pořád ještě občas nějaký kluk na čas přibude, protože jsme ochotni pejska pohlídat, pokud páníčci mají nějakou akci, kam pes nemůže.

Ale holky už jsou domácí smečka a novému příchozímu rychle vysvětlí, jak se bude u nás muset chovat. Ája je samozřejmě šéfová, ale klidná a relativně laskavá. Ginny nabyla sebevědomí a občas štěňata vychovává drsnějším způsobem. A Derry ukazuje bráškům, že tedy ona se v žádném případě nedá. Sufražetky by jí mohly závidět.

 

 

Výhoda smečky je, že nepotřebují příliš mnoho kontaktů z cizími psy. Už jako poměrně malé štěně se dala Derča od cizích psů odvolat. Lidi ji moc nezajímají, pokud sami nenavazují kontakty. Zvykla si, že se má vyhýbat cyklistům (i když ji pro jistotu přivoláváme, střet s kolem by byl hodně nepříjemný pro obě strany), neloví běžce. Prostě se začíná chovat jako poměrně gramotné štěně.

Začínáme pomalu pokládat základy výcviku. Opatrně, hrou, ale začíná aportovat na suchu i z vody. Předání má k dokonalosti hodně daleko, ale to od ní ani nečekám. Plavala hodně brzy, ale pak ji Ginny, když se vrhala do vody, smetla, a asi trochu potopila. Tak se Derry bála pustit na hloubku a jen se brodila. Ovšem nesměla by být flet, aby jí to vydrželo dlouho. Sice neskáče do vody, jako její máma, ale to mě rozhodně nemrzí. Skoky jsou trochu nebezpečné.

 

 

Začíná se učit, že nelze mít vše hned, že i na zábavu (vlastně práci, ale pro psy to není takový rozdíl) se musí čekat. Občas ještě hlasitě protestuje, když nemůže do vody nebo pro aport, ale pomalu se učí klidu. Ve skupině to jde snadno – holky se musí v aportech vystřídat. Je až překvapivé, kolik se štěňata naučí napodobováním dospělých. Ostatně v přírodě je to hlavní způsob učení. Naše malá kouká, co dělají dospělé feny a pak se vrhne do houští, do trávy, do vody a napodobuje je. Nám stačí ji jen usměrňovat, učí se skoro sama.

Nejvíc napodobuje svou mámu Ginny. Ája je už klidnější, tolik nelítá. Ginny je ovšem blázen a po „mateřské“ je její chuť do práce ještě větší. Prošmejdí každé houští, prolítne vodu, po poli běhá jak šílená. To vše s malým satelitem za patami. Nejprve jí malá nestačila, ale postupně se síly srovnávají. Za dva roky už jí Ginny stačit nebude. Prostě to, co bylo mezi Ájou a její dcerou Ginny se opakuje mezi Ginny a její dcerou Derry. Když je vidím, jak se řítí terénem, říkám si, že bude zázrak, jestli malá dožije dospělosti bez zranění a celá, nerozbitá. Ale obě naše holky byly v dětství stejně divoké, stejně běhací. Pokud by měl takový běh vliv na dysplazii, musely by být obě starší holky chromé. Přitom mají klouby naprosto zdravé, tak doufám, že si ta malá také nic neudělá.

 

 

I jiné rysy chování mě přenášejí o tři roky zpět, kdy Ája vychovávala svou dceru. Obě měly jeden rituál, který je legrační, pokud člověk ví, o co jde. Když je pustím z vodítka, Ginny vyběhne a s hrozivým vrčením a štěkáním „zakusuje“ Áju. Ája vrčí v odpověď, takže výsledek vypadá, jako vážný zápas, zuby se blýskají, zvuky jsou vhodné jako kulisa ke psím zápasům. Přitom se obě báječně baví. Náhodní kolemjdoucí berou své psy do náručí nebo na vodítko a prchají před „rvačkou“ poté, co po mně vrhli velmi nesouhlasný povel, že se mi psi rvou a já se směju. Teď je to zpestřené tou třetí. Derry chvilinku kouká, pak vysokým hláskem vyštěkne, zavrčí a začne zakusovat Ginny. Takže se po sobě válí tři feny, kromě dvou sad úctyhodných zubů se blýská jeden mléčný chrup ve výměně a poněkud kolozubá tlamka vyluzuje rádoby výhrůžné zvuky.

V některých rysech je Derry podobnější babičce Áje, než vlastní matce. Vůbec se nebojí výšek, doma dokáže vlézt na stůl, dokáže chodit po velmi strmých schodech s mezerami mezi stupni. To vše dělá Ginny problémy. Na druhé straně Derry neřeší, jakým křovím nebo kopřivami proběhne, což nevadí ani Ginny, ale fajnovce Áje ano.

Uvidíme, zda bude paličatá po bábě, nějaká účelová hluchota se už u ní vyskytla a musela být hlasitě upozorněna, že se poslouchat bude. Zatím se učí číst terén, hledat si vhodnou cestu do vody a z vody, učí se soužití doma s námi i venku s cizími psy.

Zatím je to nohatá holka a nevíme, zda z ní vyroste princezna nebo domovnice. Ale zdá se, že tak či onak zapadla do smečky, a je jí s námi dobře. A nám s ní.

 

 

 

Aktualizováno: 14.6.2011 — 18:35

227 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. No, tahle Popelka žádná upozaděná chudobka nebude, ta bude na každým cvičáku růže v trní… 😉 taky jsem už letos získala obdiv na nádraží, když jsem v řádícím veselém klukovi správně odhalila spolucestujícího fleta.

  Ouplně OT miminko hroší – hrošice Maruška v Tróji už vyvádí potomka před oči lidí. Mimi sice občas klesá do vody zadelkou napřed, no ale to jsou podružnosti.
  http://libkak.rajce.idnes.cz/Hrosi_2011_-_Maruska_s_miminkem,_Zoo_Praha#maruska_s_miminkem_15_06_11_2.jpg

 2. Derrynka se má.
  A to učení psa psem jsem měla možnost pozorovat. Je to úžasný. A taky to má komický stránky, třeba když jsou psi každej o dost jinej, povahou i postavou, a ten mladší se pokouší napodobit pohyby toho staršího, na který prostě nemá dost dlouhý nohy. 😀 Anebo když zkušenější starší kriticky zahlíží na ztřeštěný štěně a říká si u toho: Já bych být tebou neblbla. Já bych nelítala kolem dokolečka. Já vím, že když má člověka na nohách tyhle boty, budou nás bolet tlapky dost i jenom z tý cesty, kterou si vymyslela ona sama. Já bych si nepřidávala poletováním v kruzích… 😀
  Smečka je super a závidím každýmu, kdo na ni má místo a možnosti. (h)

 3. Evo, máte krásnou smečku a Popelka je malou zvonivou perličkou té smečky.
  Díky za pěkné povídání a přeji hodně vzájemné radosti. (h)

 4. Milá Evo, tvé fletí holky upřímně obdivuju. A stejně tak jejich páníky, kteří jim dokáží dát přesně to, co potřebují ke štěstí (h)
  A ještě k té trojce – je to skvělý počet, vím, o čem mluvím. Zvlášť u smečkových plemen. Dokud byl s námi Argusek, nebyl problém někam vzít jednoho hafana a ti ostatní doma netruchlili. Teď je to docela problém – holky jsou na sobě strašně závislé. Xena momentálně hárá, což jsem vždycky řešila tím, že se mnou jezdila do práce. Teď je musím brát obě, jinak Buffinka děsně truchlí. (dog) (dog)

 5. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Policajt na horách. Přijde policajt k bačovi a říká mu:“Bačo, vsaď se o jednu ovci, že vím, kolik přesně jich tu máš.“ Bača koukne doleva a vidí obrovské stádo ovcí. Koukne napravo a vidí ještě větší stádo ovcí. Tak teda souhlasí a ptá se: „Tak teda kolik?“ „768.“ „Správně. Tak si teda jednu ovci vem.“
  Policajt si jednu vybral a odchází pryč.
  Bača za ním volá: „Vsaďme se o tu ovci, že uhodnu, jaké máš zaměstnání.“ Policajt souhlasí. „Jsi policajt!“ „Jak jsi to uhodl?“ „No, nejdřív mi vrať toho čuvače a pak si o tom můžeme popovídat.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 6. Nejsi blázen, také máme (ještě pořád) 3 psy a ještě k tomu každou jinou. Kimina (NO) je taková nevrlá stará dáma (12 let), která už se sotva vleče. Rija (jag) je vyložený lovecký blázen se silně dominantními sklony. Anežka (CC) je takové kůzle splašené, věčně hladové. Buď ráda, že máš celkem stejnorodou a rozumnou smečku.

  Ale Derrynka vypadá krásně a určitě z ní bude vznešená domovnice.

 7. Derry je krásná holka a dělá čest svému rodu. Ale nejsou to jen geny, že milá EvoŽ? Všechno tvé úsilí vykazuje výsledky. Gratuluji. Ať Popelka Derry splňuje své poslání a dělá celé smečce radost.

 8. O.T.: palcodržna… děkuju moc všem za palečky a povzbudivá slova.. Táta je po operaci, dle dr.vše prý proběhlo bez komplikací, odpoledne už komunikoval, vzali mu asi 70% ledviny (i když se spíš počítalo s tím, že ji budou muset vzít celou).. Tak ještě jednou díky, už to ze mě trošku spadlo, ale ještě poprosím chvilku přidržet. Doufám, že mu pak budu moct povědět, kdo za to může, že to takhle dobře dopadlo.. 🙂 (h)

  1. To je dobrá zpráva. Dále držím palce, protože to ještě bude potřeba. Ale věřím, že je to na dobré cestě.

  2. To je prima, že tatínek už má operaci za sebou. Budu palcodržit, aby uzdravování probíhalo hladce.

 9. Evo blahopřeju k Popelce. Holt člověk míní a naše zvířata mění. My byli původně nezvířecí, i když tři psi je něco jiného, než jeden pes a dvě domácí kočky. Budu držet palce a nakukovat, co je u vás nového. Fleti jsou úžasní! 🙂

 10. EviŽ, nejsi blázen taky mám 3ks a ještě 2 (cat)

  Nastěnka taky se taky hodně učí od kluků, jasně, že neplecha se učí líp ale jelikož Frogi je papučenosící a Nany velice závistivá čekám kdy bafne druhou papuč ona, jinak od Terryho odkoukala, že při oblékání obojku je třeba strkat hlavu mezi přední packy a nahodit výraz tuze týraného pejska. Přitom Frogi se do obojku obléká sám štastěn…..no a momentálně je moje nejposlušnější holčička (y)

  do Brna se těším, ale změnili nám rozhodčího…….

  1. To je senzační herna! (y) Myslím, že později štěníky „ve velkém světě“ jen tak něco nevyděsí. (nod)

  2. Nádhera! Docela bych tam viděla ty svoje kocouří chlapečky. ti by si to užili, hlavně Melíšek. Ale Ríša by určitě taky nezůstal pozadu v blbnutí.

  3. Hluboce smekám! Něco tak úžasného jsem ještě neviděla. A to si myslím, že naše štěňata se, díky dvorečku a výchově strýčka Chrise, který je permanentně učil lumpárny a zvyšoval mimískům kondičku, měla nadstandartně dobře.

 11. Derrynka je nádherná fletí puboška 8:) A já se stejně nemohu zbavit dojmu, že tyhle krásně fungující smečky nejsou jen dílem dobrého výcviku, ale i odrazem celkové pohody a naladění jejich smečky lidské (h)

   1. Tak to si můžem všichni říkat: my máme tři psy, ó, my se máme. (rofl)
    Evo, tvoje holky se mají, protože mají tebe a ty se máš, že máš je – děsně přeju ještě moc a moc podobných článků! (y)

    1. Řadím se do fronty šťastných majitelů trojhlavých smeček. Byl to vždy můj sen, mít tři. Bohužel se mi splnil dost pozdě. Paní z Chipsinek

 12. Jen tak pro pořádek:
  Všechno nejlepší k svátku Vitrovi, našemu Vítkovi jakož i ostatním Vítům! (rose1)

  1. Tož Vítkovi k svátku nějakou dobrůtku (neumím na klábosnici zobrazit ten dort!!!) a dalším Vítkům všechno dobré – a raději ještě lepší!!!

    1. Tak já mu to moc přeju, i když nevím, co to je, protože náš „proklatý“ server mě na ten link nechce pustit (headbang)

     1. „Moderní útočná puška kompaktního tvaru, horní a spodní lišta, sklopná pažba, velkokapacitní zásobník, polymerové tělo shodné s originálem.
      hmotnost: 2820 g
      kapacita zásobníku: 470 BB
      úsťová rychlost: 350 fps“

  2. Přeju našim Vítkům k svátku jen to nejlepší, hodně sluníčka a zdraví a radosti. (h) (f) (sun)

   1. A také naší vnučce Ivě, která úspěšně odmaturovala.
    Ani nevíte, jaký balvan mi spadl ze srdce.

 13. OT – Evelín, král zahrady aneb příspěvek ke kočičí etologii.
  Evelín měl Žofíka rád. Ty čtyři poslední Žofíkovy dny s ním v noci spával na dece u mně a ve dne posedával v blízkosti něj někde na zahradě. V neděli dopoledne se Žofík ještě vypotácel na zahradu a napil se z nádržky. Pak musel odpočívat a tak tam zůstal chvíli ležet na kamenech. Evelín k němu přišel, očuchal ho a asi mu to už bylo jasné. Velice jemně, skoro jen náznakem, do něj opatrně ducnul hlavičkou. „Jsem u tebe, kamaráde!“
  Žofíkův odchod vzal prostě na vědomí.
  V pondělí mne ale začal usilovně mazlit a zalehávat a bylo vidět, že jeho dušička jaksi nabyla na objemu. Odpoledne vyrazil na zahradu a označil si každou růži a každý kámen. Ta zahrada je totiž od pondělka Evelínova. Jenom jeho! Číhá na mne za trsem trávy, přepadá mne ze zálohy, usilovně konverzuje, zúčastní se všeho, co dělám, láká ke hře a mazlí se jak o život. Nemá už žádnou kočičí konkurenci a jeho svět se stal dokonalým.
  Evelín – král zahrady!
  (sun)

  1. to je krásný Rputinko, že to vzal tak,jak se to má brát…a netruchlí…asi ví Evelín, že takovej je život…a možná to ví líp,jak my lidi…. (h)

   1. „takovej je život…a možná to ví líp,jak my lidi….“ určitě ano!!! Mnohokrát by se mi takový postoj moc hodil.
    Žofíkovi posílám za duhu (h) a Evelínkovi přeju dlouhý život v jeho novém království. (cat) (h)

  2. MIlá Rputi, Žofíka je mi moc líto, ale měl krásný život – kolik koček se mělo jako on? A jen díky tobě! Tak teď ať žije Evelýn, král zahrady (než CD zjistí jistý úbytek… 😡

  3. Zas to píšu podesáté, už mně to neba!
   Když Ríšovi diagnostikoval Dr. Beránek onkologické změny třetího víčka, vyděsila jsem se. Jistě, že mu věřím, že to není zhoubné a Ríša tu po operaci může skotačit ještě spoustu let, jen bude na to očičko slepý. Ale i tak mnou docela zmítaly pochybnosti: jak to vezme Melíšek, kdyby náhodou se něco s Ríšou stalo? Jak by reagoval, kdybych s Ríšou odešla a bez něj se vrátila? Mají se moc rádi. Melda o Ríšu pečuje dojemně, pucuje mu očičko a dovádějí spolu. Zrzínek ho respektuje, ten si moc nehraje, když tak se svým krtečkem sám, ale kolektivní hry nevyhledává. Ale Melíšek by Ríšu strašně postrádal. Docela mi to vrtá v hlavě a dokud nebude po operaci jasno, tak asi vrtat bude.

   1. Tyhle myšlenky si prosím vůbec nepřipouštěj!!!!! Celý Zvířetník Ríšánkovi drží (y) , tak to bude musí být dobré!!! Ale faktem je, že když vloni na podzim jsme museli odvézt Boninku na její poslední cestu k vetovi, tak náš Bojárek ji ještě několik dalších měsíců vyhlížel několikrát denně před domem a domů jsme ho museli párkrát proti jeho vůli i odnášet… a jak on, tak Polča ji hezkých pár dnů doma hledali…

    1. Já vím, milá Laďko, že zdejší Zvířetnická palcodržna je mimořádně účinná! Ale všechno taky nezmůže a lépe se připravit na to horší a radovat se z lepšího nežli obráceně! Ale samozřejmě, že věřím, že Dr. Beránek nepatří k těm „chlácholilům“ typu „To bude dobrý paninko“. Ale už abychom to měli za sebou!

     1. Asi právě proto jsme 3 (dog) a 3 (cat) . Ťapka hledala Bessy a potom i Čerta dost dlouho. Sousedovic Micka (co s ním měla koťata) ho u nás ve sklepě hledala snad 2 měsíce. Příšera Filu taky hledala dost dlouho, no teď by možná byla raději občas sama. (chuckle)
      Ale ty jsi taky 3 (cat) .

   2. Karolíno, může to být individuální, ale zažila jsem tohle už několikrát a vždycky to kočičáci zvládli, zvlášť, když je jich víc. Jediný opravdu průšvih, o kterém vím, když dvě kočičky-sestřičky žily od narození spolu. Smrt jedné ta druhá dlouho nepřežila.
    U Evelína mě jen zaujalo to imperátorské rozhodnutí si označit teritorium, ve kterém je neomezeným pánem a ta radost, že má tu „svoji“ zahrádku 🙂

    1. Rputi a nejenom koček navzájem. Když jsme museli uspat Erisku, naši druhou knírajdu, tak tehdejší kocour Tomík, asi 12-ti letý ze dne na den oslepl (říkali mi vetové, že se to může stát, po náhlém stresu a šoku, u koček se stane něco se sítnicí, jako následek prudkého překrvení). Rok ještě žil, byl králem domu i zahrady, to už přibyla i Klérka, ale potom to náhle zabalil … a nebyl. Strašně mu chyběla Eriska. Ze současného kocoura Darečka a Klérky mám také obavy. Jsou na sebe vázaní, vyrostli spolu a jsou od sebe rok staří, Klérce bude 14, Darečkovi 13.

   3. Karolínko! (inlove) Tytytyty! Okamžitě přestaň vymýšlet, co by kdyby! Nebo ještě něco ošklivého přivoláš. (whew)
    Buď ráda, že nejhorší diagnóza se nepotvrdila. A tohle zvládnete, však jste nějací borci! 🙂 (y)

    1. Já vím, ale mám strach a hlavně bych už chtěla, aby to měl Ríša za sebou! A já taky.

   4. tady někdo dostane vyprášíno a Melíšek to teda nebude 🙂 jestli Beránek něco řekne, CD a tři ze tří kočičích čarodějnic potvrdí, tak to prostě tak je. a ty nebudeš vytvářet žádné katastrofické scénáře, jinak tě upozorňuju, že jedeme v sobotu se sharkou a davem do Prahy a to se neboj, že si tě nenajdeme 🙂 hlaď kočkourky a hoď na starosti loď 🙂 papapa 🙂

  4. Žofíčka je mi moc líto, ale on si ten život u Rputi a její smečky určitě víc než krásně užil (u)

  5. Ja jsem si, bohuzel uz, taky vsimla, ze zvirata vyciti smrt driv, nez my. Ale je to Rputi, takove vlastne utesene povidani.

  6. Milá Rputinko, on byl možná překvapený i sám Evelín! Možná ani netušil, jak sladké je mít paničku pro sebe a teď si to začal užívat. Každopádně máš pořád ještě oddaného kožicha, pro kterého jsi radostí jeho dnů – a to se počítá (inlove)

   1. Dede, Evelín je mým oddaným chlapečkem už od těch dob, kdy jsem ho, jako mrňouska, stáhla hrobníkovi z lopaty. Ale zřejmě nějak chápal, že když je těch kožichů víc, tak se musím věnovat i těm druhým. Zlobila ho jen Sára, když ho ode mne vystrkovala. Máš pravdu – užívá si to! (sun)

 14. Krásné povídání, příjemné pro duši. U nás na vsi jsou dva fleti. Stará fenka má zkoušky ze záchranařiny, mladá už jde pomalu v jejích stopách. To jenom potvrzuje Evi, Tvoje slova, že se fleti hodí ke každému psímu sportu. Minulý týden jsem potkala na prochajdě u rybníka dva mladé cizí flety, štěňata tak do půl roku. Nebyli to sourozenci, jenom přátelé, pánící byli dost překvapení, že jsem poznala, že jsou to fleti. Máš Evo, velkou zásluhu na našem psím vzdělávání 😉 .

 15. Fotky jako vždy super, ale článek si nechám na potom. Jestli dovolíš, mám OT pro Štětinku – šel ti mailík.

  1. Zmijovec vlastnila má máti v pokojové verzi- a když vykvetl, tak i tenhle menší kousek měl odér, který dokázala evakuovat byt…. 😉

   1. ten chlapec na fotce umí zadržet na dlouho dech,co? A fotograf…hm, vůně hnijícího masa, při prvním nádechu bych se pob…malej nebo velkej zmiják, to by mi bylo fuk. (whew)

   2. A co takové exotické ovoce Durian….. Odér nemá chybu, něco mezi zmijovcem a obsahem 3 týdny vypnutého ale nevyprázdněného mrazáku. V Indonésii na dveřích některých hotelů a restaurací visí cedule s nápisem Zákaz vstupu s durianem.

    1. a to je pro někoho jedlý???? To snad jen v těch šílenejch pořadech Sežer co můžeš (jste to,co jíte) nebo Faktor strachu ..atd…to bych nepozřela…

 16. EvoŽ, na tenhle článek jsem se moc a moc těšila. Je paráda, jak se malá Derry – Popelka učí ode všech. Vychováváš další šampiónku práce, to je jisté. Je jasné, že nejlépe se učí lumpárny (chuckle) . Ale také, podle toho co píšeš, určitě to nejlepší od babičky Áji i maminky Ginny. Jo a uši má postavené jako babička Ája. Na fotkách rozeznám Áju od Ginny podle hlavy a hlavně podle uší, i když oči i čenich jsou také trochu jiné. Jak mám ale do budoucna rozeznat Áju a Derry? (whew)

  1. Jak je poznat? Časem to jde, zatím se mění a pozná se tím, že je menší. Ale oni mají nakonec každý svůj „výraz“
   A s tou šampionkou … já nic neplánuji. Může se stát cokoliv, nemoc, zranění, nebo ji to jen nebude bavit. Ostatně teď se pravidla pro udělování šampionátu práce dost přitvrdila, Ája už by ho podle nových neměla, Ginny ano. I konkurence je větší, tak to nebude jednoduché. Ale o tituly tolik nejde, hlavně že je zdravá a hodná. Když se zadaří, budu ráda a když ne… život půjde dál i bez šampionátu. Míň ráda ji mít nebudu.

   1. Je vidět, že taky nechováte psy pro zisk. Už jsem u choďáků slyšela, že majitelka chovné stanice si kupovala fenku s tím, jestli nebude vypadat podle jejích představ, nebo se jí nepodaří ji uchovnit, tak jí prodá (puke) . A u nás v dědině chová paní amstafy, ročně prodá kolem třiceti štěňat (i víc) za cenu kolem 20 tisíc/kus a není ji hanba nabízet k prodeji fenku (6let), která jí už těch třicet štěňat dala – že co s ní, už má jiné chovatelské záměry…Nad takovými „chovateli“ se chce člověku zvracet.

    1. Korinu jsem si kupovala na chov (od poradce chovu). Byla krásná, ale chyběly jí zuby. Hodně – 8. Tak jsem na ní nechovala, no. Jsem sice chovatel, ale na živobytí si vydělávám jinak. Prodej štěňat ani nevydělá na „provoz“ fen (na štěňata přímo nedoplácím, ale práci do toho dávám skoro zadarmo). Psi jsou pro mě kamarádi a společníci. Chov je navíc.
     I když titul šampióna na chov nepotřebuje (pro někoho je to spíš na škodu, buď mají pocit, že bude pes drahý nebo že je pro ně tak dobrý pes škoda). Já po nikom nepožaduji, aby psa vystavoval nebo cvičil (mám radost z úspěšných odchovů, to jo). Chci jen, aby měli psa rádi a starali se o něj.

 17. Evi, máš psíkov (psíčky?) s veľkým P! Vlastne so všetkými P. A strašne sa mi páči záber Derčinej pacičky na deke s pacičkovým vzorom 😀

 18. Milá Evo (inlove) , mám velkou slabost pro tvé psy a vlastně jsi to byla až ty, kdo mě naučil flety poznávat a znát – u nás tady v okolí nejsou, takže jsem se školila až v Norsku 🙂 A nejen pro tvé psy – obdivuju tvůj vztah k nim, tvůj způsob práce a výcviku. (No, kdybych sečetla všechny otázky, co jsem ti už mailem poslala a tys mi na ně trpělivě odpovídala, tak by z toho už půl příručky bylo 😀 ) No a dopadlo to tak, že jsem si pořídila německého ovčáka, který nyní zove vlčák fletovitý (rofl) Myslím, že Berry by mezi tvoje holky bez problémů zapadla 🙂

  1. Dede a bude najbližšie niečo o vlčke Beruške fletovitej? Aspoň fotečky?
   Sím nebiť, mám absťák! (wasntme)

  2. Určitě by zapadla do smečky, ale nejdřív by si užila, protože Ája by ji vychovávala. Musím říci, že se mi povaha „anglických“ německých ovčáků moc líbí a Beruška zvlášť. Ostatně – nemá tady NĚKDO zpravodajský dluh. Ten někdo, kdo mě honil, abych něco napsala?! Taky bych ráda něco o tom, jak si Berry zvyká v Čechách.

   1. Já to zkusím (blush) , ale když ona je většinou tak hodná, že nějak není o čem psát 🙂 tedy mimo její důlní činnosti, ta opravdu stojí za to 😀

    1. Dede! (inlove) Uvědomuješ si, co jsi právě nahlas řekla? (whew) To já bych si nikdy netroufla, CD má uši všude! (rofl)

     1. I já už jsem v podobných prohlášeních zdrženlivější, například jsem kdysi řekla, že Borůvka se v mršinách neválí, a během pár dnů jsem tohoto tvrzení trpce litovala…

     2. ona je opravdu Berrýška moc hodná psí slečna. Když jsem byla na návštěvě – očekávala jsem trošku tajfunku řádivou – a ona milá, přítulná, poslušná psí holčička. A je malá (rofl) – s ní se parádně bojovalo o klacík – jsem se nemusela namáhat, neboť je to mrňavec slabčák (chuckle) … A na Dede může oči nechat – pěkná závislačka (nod)

      1. Prej mrňavka! 😀 Potíž s tebou je, že zvíře pod padesát kilo máš potíž zahlídnout! 😛 Ovšem při tvém dozím tréninku se ani nedivím (chuckle)

 19. Tak tohle u mě spadá do šuplíku „až“. V dalším životě mít několik psů. Já se snad už těším…

 20. tak si tak říkám, že máš štěstí, že psi pohlavně nedospívají a nemnoží se jako třeba myši. To kdyby sis z každého vrhu nechala jednu, tak… Ne, do hlavy ne! Ale bylo by to krásné třicetispřeží. Víš, jakou reklamu bys dělala plemeni?
  Co tak koukám, tak fleti dobíjí srdce psůchtivých lidí čímdál víc. Z dříve málopočetného plemene pomalu vzniká plemeno,co útočí na pozice těžkotonážnějších labradorů a zlaťáků. Tam už jehodně bezpapíráků se zdravotníma handikapama. Flatíci snad zatím dobrý, ne?

  1. U fletů byly dysplazie jen u několika málo dovozových psů (včetně špičkové švédské krve…), naše odchovy dobrý (většinou 0). Nemají vady očí, nemají metabolické vady, nejsou tam (u nás) popsané epilepsie. Jediné drobnosti jsou občas pupeční kýly, občas drobná vada víček, samozřejmě mohou být problémy se zuby jako u všech plemen(ne kazivost, skus nebo nadpočetné zuby, chudozubost je vzácná). A jediný zdravotní problém je relativně vyšší výskyt rakoviny kostí ve starším věku (kolem 10 let). Jde o vzácnou rakovinu, neznamená, že ji má většina fletů. A bývá i u některých dalších plemen.
   Jinak vloni bylo narozených kolem 700 štěňat labradorů, 400 goldenů a 270 fletů (ostatních plemen jen desítky kusů) – to jsou informace z našeho klubu, ještě asi tak 20-40% navíc z Retrívr klubu – tam mají fletů méně. Takže na pozici labradorů neútočíme, zlaťáci mají problémy s reprodukcí, mají největší procento nezabřezlých fen a méně štěňat (krytí bylo u labradorů 135, goldenů 93 a fletů 35). Ale jinak se dostáváme do povědomí lidí a naštěstí nejsou módní plemeno.
   Bezpapíráky nikdo neeviduje a ani nekontroluje kvalitu. V sobotu na nás zaútočil zlatý retrívr (naštěstí byl na dluhém vodítku, tak holky mohly utéci) – i to může být výsledek bezpapírového množení.
   Jo a z Béčka jsem si nenechala. Derču jen kvůli tomu, že její táta zahynul (no nejen…). A při průměrném věku psa a jednom vrhu ročně bychom to na víc než 12 nedotáhli 😉

   1. když potkám flata venku neptám se, zda má papry. Ale faktem je, že je potkávám velmi často. Jednoho máme ve vsi, jinýho jsem minulý týden viděla v centru Prahy, dalšího o den pozdějí v úplné pustině na zbraslavském kopci. …
    Prostě skota potkám jednou za rok, za dva ale flatíků přibývá, zatímco štěňat labradorů a zlaťáků už tolik není 😉

    1. Ale já ani od více fen neplánuji víc, než jeden vrh ročně…. I když jsou teď obě, Ája i Ginny plodné, stejně nemají obě vrh v jednom roce.

 21. Ten popis chování tříčlenné smečky je přesný – u nás nejstarší Fleur (4) je už klidnější a když se ty dvě mladší (necelé 3 a 1,5) honí a perou, tak jim uhne. Ale když jí chytne bláznivá nálada, tak „zabíjí“ smeták, míč a boty, jako když byla štěně. A pro tenisák je ochotná se přerazit. Mlaďoška Aira je docela prčovní, občas se chová jako přerostlé štěně, občas se snaží vymezovat vůči Ellie a holky se porvou, ale už to není taková hrůza jako v zimě. My jsme se naučili, že do města můžeme vzít kombinaci Fleur-Aira, Fleur-Ellie, kombinace Ellie-Aira je smrtelná a už to neriskujeme. Ono taky trhat od sebe dva vlastní psy je zážitek, hlavně pro kolemjdoucí (envy) , takže abychom nedělali špatnou reklamu plemeni, mají ty dvě divošky se společným výletem do města utrum.

  1. My je netrháme, jen poznamenáme, „tak se sežerte, ale neřvěte u toho tak“ (jednou jsme si za to vysloužili dost nesouhlasný pohled). Jenže naše to nikdy nemyslí ani trochu vážně, není to vymezování, ale čistá hra. A ve městě, kam se dostanou výjimečně, jsou zaražené a nervou se.
   Derry je samozřejmě ještě úplné štěně – není jí ani půl roku – a na vážné konflikty je mladá. Doufám, že jim dobrý vztah vydrží. Ginny a Áje vydržel (po Ginniných štěňatech se to už dá říci na 100%).

   1. No, tak ty naše to myslí skoro vážně, není to takové to pokusování a otevřené držtičky proti sobě. Nejvíc se vytočí, když musejí čekat na páníka před obchodem, to si, jak stoupá hladina adrenalinu, přidávají plyn a po jeho příchodu se do sebe pustí….Proto ty dvě nemůžou jet do města spolu. My je bereme do města každý týden, právě proto, aby se otrkaly a pak nebyly paf na klubových výstavách, kde se sejde 100 psů, 200 lidí…

    1. To u nás je plná dědina berňáků, labíků a zlaťáků, občas jorkšíři, zato kavalír jen jeden 🙂

     1. U nás je kavalírů v okolí několik (myslím, že asi 4). A ku podivu máme docela dost frbulů (asi 6-8) Asi jak si to kde lidé řeknou nebo co vidí u sousedů. Samozřejmě jorkšíři a labradoři (ale často divní labradoři a divní jorkové jak exteriérově tak občas bohužel i povahou- asi produkty množičů) vedou i tady.

      1. Tak u nás na sídliště je to tak asi padesát na padesát – něcojakoyork versus ostatní plemena psí. Je tu pár pitíků (velmi slušně vychovaných), semtam labík či zlaťák, nějaký ten bišon (nebo něco tomu podobného), frbulíčci jsou tady taky a pak směsky. Co se týká kníračů – tak teď je tu jedna malá P+S (Toya (chuckle) ) a jeden velký černý … a fertik. U německých pinčů je to stejné – jedna krásná mládežnice (Brooke (nod) ) a jeden pán v nejlepších letech. Dá se říct, že až na ty jorkšírky je tu hezké zastoupení mnoha psích plemen.

 22. Tak štěně se učí od dospělého psa? V to teda budu doufat, až to bude aktuální…. 🙂 Dneska jsem s Kubou diskutovala o tom, že bude druhý pes asi na podzim. Byla jsem tázána, jestli by páníkem mohl být on a jestli by se štěníkem mohl chodit na cvičák, že já bych si jako nechala Borůvku 🙂

  1. Učí. Samozřejmě i blbosti a zlozvyky. Někdy se stane, že starší pes mladšího nechce a ignoruje. Mně se to nestalo ani s Nickem a Korou, ani s touhle trojkou. Ale jedna známá si nechla dceru od své fenky a matka se nikdy s přítomností dcery nesmířila, odhání od sebe. Mladé je rok a půl a stará ji ignoruje, v její přítomnosti ukazuje paničce, jak trpí. V tom případě se mladý od staršího učit nemůže
   Jinak pes může mít i víc páníčků, ale většinou jednoho poslouchá nejlépe. Toho, kdo se mu nejvíc „pracovně“ věnuje. Ginny poslouchá nejlépe páníčka, ale když jí něco je, jde za mnou.
   Držím palce, aby kavalíří smečka fungovala!!!

   1. Přesně, naši psi se hledali až se našli. Přes veliký věkový rozdíl jsou na sobě závislí i ,,perou se spolu“ ale nijak hrubě, jen Doník dělá na Luxe držky a Luxík se snaží Dona okusovat a tahat ho za uši. Lux se hodně naučil od Dona včetně toho, že si u auta stoupne a čeká až mu vyzvedneme zadek jako Donovi. Jinak tam skáče sám. Za ten rok je to úplně jiný pes než když jsme si ho přivezli. A nekecám, mám svoji narozeninovou devítku.

  2. Šarik se učil od táty Frena i od mámy Báry. Jen kdyby ho neučili taky ty věci, co jsm ejim zakazovali …..ale Fren byl trpělivej učitel,učil ho hrabat, lovit….plížit se travou…lidi,to bylo nádherný je pozorovat….

   1. Přesně (učil ho hrabat… taky jsi měla pocit, že tě nikdo nevaroval, že i tak velký pes může být norník?! A že ty nory jsou velikostně úměrné? Nás by mohli brát na výkopové práce, holky jsou docela pracovité…Grrr)

    1. ano…hlavně, když mi vyhrabaly keře s růžema, angreštový stromky a Fren jednou v zápalu chuti na jablka podhrabal jabloňku a pak ji skákáním naklonil tak, aby si mohl trhat jablka,na které nedoskočil….
     to jsou nezapomenutelné zážitky a ty válečný zákopy a vodní příkopy….teď už se směju…. (chuckle)

     1. Ono člověku nic jiného nezbyde, než se smát 😉 Jinak by musel plakat. Keře občas zničí, ale stromy se jim (zatím) nepodařilo. Většina našich stromů je přes 20 let, možná proto… Pod švestkou měly holky díru, do které se vešla celá dospělá fena. Švestka přežila.

    2. Náš Lux by se taky uživil jako dělník pro výkopy, to ale Doník nedělal. Má takový zákop pod tůjemi a ještě si tam nanosí hračky a pak tam vydrží půl dne ležet. A opět devítka!

     1. Chelsea se rozhodla podkopat boudu. Normálně vyhrabala pod paletou, na které jejich bouda stojí díru, že by si do ní lehnul bernandýn. Když svítí sluníčko, vyvalí si na dvorku pupík a chvíli se opaluje. Pak jde do té jámy a tam se zase chladí. Takže před boudou je hromada hlíny a štěrku, jako by ji tam složil náklaďák. Jinde ale nekope. Až na drobné jamky za účele zahrabání kosti máme větší díry od želvy, která se snaží vykopat metro do Prahy

    3. Nám je líto, že už vymřeli mamuti, takhle na ty nory nemáme využití a jen doufáme, že stodola od podhrabání nespadne.

  1. No… nejsou 😉 Už přes dva se v kuchyni blbě chodilo. A byl by problém, je vozit v autě. Na delší cesty jsou i tři hodně. Ovšem střešní box byl nezbytností už od dvou 😉

 23. EvoŽ, moc hezké. Ti flati jsou krááásní, skoro jako zlaťáci 😉 😀 A že máte doma 3 psy – no a? My taky 😀 Sice jeden je o hodně menší, ale zato je to jezevčík. A ten někdy vydá za další 3 🙂 🙂 🙂

  1. Nojo, zlaťáci jsou blondýny 😉 :-)) kdežto fleti brunety. Včetně těch ftipů o blondýnách 😉
   Ale ne, goldeni jsou fajn, ale fleti mají přece jen trochu jiný temperament. Každý holt přísahá na to své, ale retrívři jsou všichni prima. (ano i některá další plemena jsou prima, nebijte mě…)

 24. Popelka Derry je moc krásná holčička. Je dobře, že sis ji nechala k mámě i babičce. Tak ať dělá jen samou radost a občas ať o sobě dá tady vědět. Těším se na její pokroky ve výcviku. Určitě bude moc šikovná. A s tím „rvaním“ mi to připomíná Melíška s Ríšou – oba se na sebe vrhnou, vycení zuby, zakousnou se jeden druhému do kožichu, kopou se zadníma nohama a vrčí u toho. Když jsem to viděla poprvé, měla jsem hrůzu, že si opravdu jdou po krku. Jenže pak se obejmou ručičkama a začnou se láskyplně navzájem olizovat a stočí se do klubíčka, položí si hlavičky na sebe a spinkají.

 25. O.T. Palcodržna…
  Milí Zvířetníci, chtěla bych vás zpoza buku moc poprosit o palcodržnu pro mého tátu, dneska v 10 dopoledne ho budou operovat, má nádor na ledvině, není už nejmladší a já se docela bojím..
  Jinak článek mi i přesto rozzářil po ránu oko, fletí holky jsou elegantní krasavice, ať už se zamřelou kachnou v hubě nebo s vodní rostlinou za uchem 🙂

  1. Držíme. Sama operace není nejhorší, je důležité, aby se nádor odhalil včas. Pak to obvykle dobře dopadá. Když se odhalí pozdě, bývá to průšvih. Takže držíme, aby tohle bylo včas.

   1. Díky moc, snad je to včas, doufám, odhalilo se to při úplně jiném vyšetření, prý má velikost třešně.

    1. Tak to je dobrý – do 3 cm to nemetastazuje a uříznutím se to zcela zlikviduje. Z hlediska pacienta je náhodný nález to nejlepší. Tak držím palce na operaci.

     1. Uf, můj kamarád má 4 cm, také to našli náhodou. Raději mu ani nebudu nic ošklivého povídat a počkám, až bude také nějaká histologie – on má podle snímků pořád ještě šanci na benigní nádor. Má i tak starostí až až.

      1. Je známá jen hranice 3 cm – ale platí jednosměrně. To znamená, že menší nemetastazuje nikdy, u většího se to už nedá předpovědět. Ne že by větší metastazoval pravidelně.

  2. (y) Dobře to dopadne. Chůvičce mých kocourků operovali tento nádor před 2 lety a vše v pořádku. (rose1)

  3. Tatínkovi držím palečky. (y) (y) (y) Doufám, že to dobře dopadne.

   Jeden můj dobrý kamarád má zrovna ten samý problém a zítra jde domlouvat operaci. No u něho je ještě šance na benigní nádor, i když poslední diagnóza „málo agresivní“ může znamenat i něco maligního, ale pomalu rostoucího. Ze snímků to ovšem nejsou schopni přesně posoudit, ale je to alespoň dobře ohraničené, což je vždy lepší. To se všechno uvidí, až to budou mít doktoři v ruce.

  4. Milá Romano, musí-li být tenhle druh diagnózy, tak tahle je ještě dobrá. Moc držím tatínkovi palce, uvidíš, bude to dobré (h)

 26. Sálá to příjemně pýchou,láskou,hrdostí, obdivem a spoustou nádhernýho času v přítomnosti krásnejch psích holek. To jsem potřebovala dneska číst. Pozdrav všem 3 (dog) holkám…. (h)

 27. Takové čtení po ránu mám moc ráda. Plné lásky, příjemně tetelivé – koutky jdou hned nahoru a den začíná sluníčkově. (sun)
  Evi (inlove) jsi nezačala psát o Áje, vlastně jsem o fletech nic nevěděla. A to byla škoda, protože jsou to úžasní psi. Jednak pracovně nadaní (což mě popravdě ani tak moc netankuje 🙂 ) , ale hlavně jsou nádherní a elegantní, krásně ladní v liniích i pohybu.
  Pravda, když fletík vyleze z vody s chcíplou kachnou v hubě, za uchem má vodní rostlinu a spodek špinavý od bahna u břehu, elegance se trošku ztrácí. 🙂 Ale ať! Pro mě jsou stejně fleti jedni z nejkrásnějších pejsků. A Tvoje holky jsou úplně nejkrásnější ze všech. (nod) (h)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Neví, proč by měly ztrácet eleganci kvůli chcíplé kachně nebo troše špíny (větší než malé) 😉 Je aspoň vidět, že to nejsou jen hloupé manekýny, ne?
   Kromě toho většina fletů žádné chcíplotiny nenosí. Tu vodní rostlinu a bahno ano. Retrívr je čím dál tím víc společenský pes s příjemnou povahou od klidnějších (zlatý retrívr) po potřeštěnější (flet), aby si každý mohl vybrat podle svého založení a temperamentu. ti potrhlejší páníčci dopřávají psům i takový výcvik, jako my. Jinak se s retrívrem dá kromě kousání dělat skoro jakýkoliv psí sport, nebo může pes jen doprovázet páníčky a dělat jim společnost (dva z našich loňských odchovů jsou společníci důchodců a pokud vím k oboustranné spokojenosti – jen páníčci přestali bazírovat na tom, aby zahradní úprava byla podle jejich gusta nechali si poradit od psa).

 28. Hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Evo, parádní hlášení – už ne z porodnice, ani z kuchyně plné štěníků… ale z domku a zahrady plného psích krásných ženských (nod) Tak ať vám dělají jen radost – starají se o vaši pohodu tělesnou i duševní. Popelka se vyloupne v krásnou chytrou princeznu, která bude tak trošku domovnice (rofl)

  1. Bude to chytrá domovnice, která se občas bude tvářit jako princezna (doufejme, že ve správnou dobu, třeba na výstavě – pokud bude jako princezna ohrnovat nosánek nad aportem, tak ji přetrhnu). Prostě svůj k svému, já taky nejsem žádná dáma.

 29. zana napsal/a 14.6.2011 v 21:19
  Ještě O.T.
  Americké pražení je už vyvěšeno tamtéž v neveřejném, v rubrice Setkání, srazy – Americké pražení s HanouW.
  Hlašte se!

  1. Helé pražácííí, eslivá vy to neděláte schválně. Jak je Pražení, tak jsem v páci a nemůžu přijet. Počkejte ale ,až mě to jednou vyjde (flex)

   Evo, vy se máte, že se máte. Takový tři tasmánský čertice, se nedivím, že kolemjdoucí prchají s hrůzou v očích (whew)

   1. Prchají oprávněně! Jinak by mohli být ošlapáni, oslintáni a vylízáni z povrchu zemského 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN