VEVERKY: Veverky – opičky našich lesů

Svého času jsem pravidelně na Zvířetník psávala texty o divoké veverce Pinky, hrdince pozdější knížky „Veveřácká kronika“ i o veverkách, kterým pomáháme v naší specializované záchranné stanici pro nalezená veverčata. Před několika dny mi Zdena Knotková napsala, zda bych zde veverky nechtěla opět připomenout, a až tehdy jsem si uvědomila, jak dlouho jsem už pro Zvířetník žádný text nenapsala…

 

Není to tím, že bych na Zvířetník zanevřela, jen prostě v posledních letech nemám na pravidelné psaní kamkoliv jinam než na můj „veverčí“ web čas. Naší záchrannou stanicí, pojmenovanou po veverce Pinky, totiž rok co rok projde kolem 80 nalezených mláďat z celé republiky, pro která si musíme dojet na místo nálezu, vyléčit je, dokrmit a následně je na námi budovaných výpustných místech s budky a krmítky vrátit zpět do přírody. A protože to vše děláme s manželem jako „koníček“, tedy při své normální práci, jde ve veverčí sezóně (od března do října) vše stranou a ve zbytku roku pak pro změnu stavíme voliéry a sbíráme síly na sezónu novou. Naší pýchou je 6 metrů vysoká „rozběhávací“ otevřená voliéra, v níž starší veverčata „zdivočujeme“ a připravujeme tak, aby je po návratu do přírody nic nepřekvapilo.

 

Ale práce je to krásná a troufnu si říct, že i smysluplná. Mnohé z veverek pozorujeme v okolí výpustných míst i několik let po návratu do přírody a máme zdokumentovány i případy našich „nalezenkyň“, které po vypuštění a pohlavním dospění několikrát úspěšně porodily a vychovaly mláďata.

 

Letošek je navíc mimořádně náročný – jsme sotva v polovině sezóny, a už jsme přijali 55 nalezených mláďat z celé ČR (obrazně řečeno – od Beskyd ke Krušným Horám). Z toho se nám letos už dvakrát podařilo úspěšně zachránit a dokrmit mláďata pouhých 7 dní stará, tedy při nálezu menší než krabička od sirek.

 

Fotografie těch nejzajímavějších nalezenců a jejich životní příhody pravidelně umísťuji na náš staniční web Veveřátka (http://veveratka.cz), který nahradil můj starý (již technicky neprovozovatelný) web Veveřáci. Na rozdíl od původního webu je ten nový zaměřený hlavně na fotografie, protože se snažím zaznamenávat jak nalezená mláďata, tak i divoké veverky, které žijí v okolí naší záchranné stanice. Budete na něm samozřejmě coby čtenáři vítáni…

 

Pro Zvířetník jsem vybrala tři nedávné příběhy, které hezky ilustrují různorodé osudy „našich“ veverčích nalezenců.

 

 

Shledání

 

Před dvěma týdny, v pátek odpoledne, jsme měli telefonát z Prahy z Proseka, kde paní Šedivá našla v parčíku na sídlišti mrtvou (potrhanou) dospělou veverku a poblíž vystrašené mládě. Cca šestitýdenní veveří holčičku jsme si na místě převzali dehydrovanou, hladovou a hlavně vystresovanou z hrůzného zážitku s mrtvou matkou. Cestou domů jsme samozřejmě přemýšleli, co se asi stalo s dalším mládětem (či mláďaty), protože veverky obvykle rodí nejméně „dvojčata“…

 

Druhý den, v sobotu odpoledne, jsme měli další telefonát z Prahy – paní Demková našla za domem ztracené veveří mládě, které se „přidávalo“ k okolojdoucím lidem. Jako vždy jsme zadali adresu nálezkyně do internetové mapové aplikace kvůli naplánování jízdy, a pak už jsme jen nevěřícně zírali na monitor – dům nálezců mláděte totiž byl vzdušnou čarou pouhých 100 metrů od místa, kde byla v pátek nalezena mrtvá matka s mládětem.

 

Po příjezdu k nálezkyni už nebylo pochyb – i druhé mládě, opět samička, bylo stejně staré jako to „páteční“ a bylo od něj takřka k nerozeznání. Šance, že obě mláďata nejen přežila v prostoru mezi paneláky plném psů a koček, ale že oba různí nálezci nezávisle na sobě kontaktovali naši záchrannou stanici, přitom byla snad 1 k miliónu.

 

V sobotu večer tak u nás v pokoji, 80 kilometrů od místa, kde se veverčata narodila, došlo k dojemnému shledání dvou ztracených a nakrátko odloučených veveřích sester…

 

 

Hladovkář z Boháňky 

 

Z Boháňky u Hořic v Podkrkonoší nám jeden květnový čtvrtek večer telefonoval pan Tobolka, který na zemi na kraji lesa, sousedícího s jeho domem, nalezl prochladlé a zcela vysílené veverčí mládě. Po příjezdu na místo jsme se dozvěděli, že týž den našli sousedé, kteří byli týden pryč, v bazénu na zahradě utopenou dospělou veverku. Na místě nálezu mláděte pan Tobolka několik dní předtím slyšel z koruny zvláštní pískavé zvuky, o nichž se domníval, že jsou ptačí.

 

Podle těchto indicií jsme sestavili následující smutný „příběh“. Veveří máma se zřejmě nešťastnou náhodou utopila v bazénu a v hnízdě vysoko na stromě zůstalo opuštěné měsíc staré a ještě takřka nepohyblivé mládě. Veveří kluk, čím dál zoufalejší z hladu, na sebe upozorňoval „křikem“, a když už byl po několika dnech na pokraji smrti hladem a dehydratací, vyplazil se z posledních sil z hnízda a z výšky se zřítil na zem. Naštěstí ho tam v poslední možný okamžik našel pan Tobolka – tu noc se totiž krajem prohnala série bouřek a trvalého deště, kterou by mládě ležící na zemi určitě nepřežilo…

 

Veveřáka jsme při příjezdu i tak našli již na samé tenké hranici mezi životem a smrtí – totálně vyhublého, prochladlého, apatického, se zápalem plic a se zastavujícími se životními funkcemi. Po příjezdu k nám nastal opatrný a piplavý noční „boj“ o jeho záchranu – zahřátí, antibiotika a postupné opatrné „rozjídání“ zcela vysíleného organismu po kapkách…

 

Až po třech dnech jsme se odvážili – k naší velké radosti – nahlas říct, že veveří kluk je z nejhoršího venku a pomalu se mu vrací životní síla i elán. Dnes, po takřka měsíci u nás už víme, že několikadenní hladovění v prázdném hnízdě bez matky na veverčím klučinovi „Tobolkovi“ nezanechalo žádné fatální následky, takže se na přelomu července a srpna bude moci vrátit do přírody přímo do lesa, kde byl v květnu nalezen.

 

 

Líza 

 

Zatím nejdojemnější nalezenkyní letošní veverčí sezóny je rezavá samička Líza z Brna, odkud jsme si ji přivezli společně se sestrou na začátku dubna. Jejich matka pravděpodobně zahynula, a zoufalá hladová mláďata (tehdy ještě slepá a takřka nepohyblivá) se vyplazila z hnízda na vysokém stromě a následně z koruny spadla na zem.

 

Zatímco silnější ze sester pád přežila bez úhony, slabší sestra si při pádu zlomila přední nohu a úderem do hlavy došlo i k nevratným neurologickým postižením. Zlomenina sice dobře srostla, brzy po otevření očí se ale ukázalo, že kromě občasného třesu a nekoordinovanosti je samička bohužel nevidomá.

 

Slepá samička Líza u nás ve stanici samozřejmě zůstane natrvalo. Než trochu odroste a dostane vlastní speciální vypolstrovanou voliéru (aby si neublížila), žije společně s malými mláďaty ve voliéře uvnitř domu. Chybějící zrak se snaží nahradit při pohybu hmatem a sluchem, takže se při pohybu po voliéře od počátku snažila držet ocásku některého ze zdravých veveřat před sebou.

 

Líza se rychle unaví, a tak tráví většinu času spánkem. Protože si oblíbila kapuci na mé mikině, občas ji sebou beru na „projížďku“ po domě. Rytmický pohyb mých kroků Lízu uspí spolehlivěji než ukolébavka…

 

Katka

 

Aktualizováno: 13.6.2011 — 18:15

82 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobry den, nasla jsem malou veverku, poradite mi kam s ni zajet. Kde se o ni postaraji. Dekuji

  1. Na stránce vpravo je mezi odkazy i ten na Záchrannou stanici pro veverky Pinky. Tam najdete telefonní číslo a s Katkou se domluvíte. Ona s mužem si pro veverčátka jezdí, ale pokud byste ho sami/y přivezli/y, jistě by to také šlo.

  2. Volejte záchrannou stanici veverek Pinky kdykoliv na tel. 606 070 632.
   Nebo, když je obsazeno, na číslo 728 986 350.
   (obě čísla jsou v síti O2)

   Jinak tato stanice má odkaz zde na stránce v pravé svislé liště. Hodně štěstí!

 2. Milí Zvířetníci, děkuji vám všem za pochvaly a milá slova a omlouvám se, že reaguji až takto opožděně. Důvod byl prostý, kromě standardního běhání kolem veverek jsme dnes časně ráno vypouštěli další partu mláďat do přírody a večer jsme jeli pro osiřelé veverče do Prahy, takže jsem se k počítači dostala až v noci. Udělalo mi velkou radost, že si mnozí z vás ještě pamatují na divokou veverku Pinky a že na ni vzpomínají stejně jako já.

  Jinak k otázce o rezavých a černých veverkách. Jedná se o ten samý druh veverky – veverku obecnou (Sciurus vulgaris), která se vyskytuje v různých barevných mutacích od světlounce rezavé (téměř plavé) až právě po černou. V jednom vrhu může mít veverka klidně i několik různě zbarvených mláďat, záleží na barvě matky, otce, případně otců atd. Jiná veverka než veverka obecná v České republice nežije.

  Mohutnější veverka popelavá (Sciurus carolinensis) v Čechách ani v okolních zemích zatím není a problémy působí hlavně v Anglii, kde ji vysadili před mnoha lety, dovezenou z její americké vlasti a v Anglii skutečně již téměř vytlačila původní druh – veverku obecnou. Veverky popelavé jsou v drtivé většině šedé, i když se vyskytují i melaničtí černí jedinci, kteří do USA původně „doputovali“ z Kanady.

 3. Ještě O.T.
  Americké pražení je už vyvěšeno tamtéž v neveřejném, v rubrice Setkání, srazy – Americké pražení s HanouW. (clap)
  Hlašte se!

  1. pěkně prosím, já sem z práce nemůžu – mohl byste to někdo zítra ráno připomenout, aby si všimli všichni?
   Díky (y)

 4. Katko, tohle je …prostě úctyhodný. Děkuju (inlove)
  Na Hady do neveřejné části, do rubriky Zvířetnický pelíšek a kastrace (bude vám tam blikat červený zvonek 🙂 ) jsem dala něco ohledně příspěvku (y)

 5. Kateřino, vyjadřuji Vám svůj hlubokosklonza práci , kterou děláte pro naši původní faunu, veveřičky. Jste velmi obětaví a laskaví lidé, díky !! (toivo) (y) (clap)

 6. Milá Kateřino, díky za Váš článek, na Vaše záchranné stránky chodím. Vzala jsem si mustr a vybudovala jsem s pánečkem veverčí krmítko, (prošmejdila jsem různé webové stránky, našla krmítka a páneček vyrobil. V naší lokalitě se objevuje černá veverka, ale svůj rajón má poměrně velký, je v něm ulice domků se zahradami, vzrostlými stromy vč. ořešáků, hned vedle je „divočina-buš“ s lískáči, spousta jehličnanů se šiškami, takže na krmítko se nám vybodla 😉 . Ale to nevadí vždy ji ráda pozoruji. Vyfotit nejde, jak se někdo pohneme okamžitě zmizí za kmenem. Ani nevíme, jestli je to samec nebo samička, ale vzhledem k tomu, že se nám tady veverky bohužel nevyskytují ve větší míře, asi to bude starý mládenec 😉 . Faktem je, že jsou zde v posledních letech přemnožené sojky, je tady dost kun a snad chodí i liška z nedalekého lesa, ale ta preferuje sousedovic slepice a králíky. V každém domě je alespoň jedna kočka, to také může být příčina, proč se nám tady veverky neusadily natrvalo.

 7. Vrátila jsem se z cest a takový krásný článek. Klobouk dolů!!! Tady v US jsou veverky většinou šedé až stříbřité a zdá se mi, že huńatější ( prostě čikaly))), ve městech většinou nebojácné. Zrovna včera taková mladá veverka pelášila po silnici a já jsem na ní volala, jdi z té cesty, jedou auta…chvilku kličkovala, ale naštěstí ji to došlo a hup na strop a pryč od nebezpečí. Mám ty zviřátka ráda. Ovšem záchranná stanice jako „koníček“, to už je opravdu něco, co potřebuje srdce a celého člověka.
  Nicméně jedna dáma se rozčilovala, že veverky mají jakési parazity, které chytají kočky a lidé. Myslím, že jsem jednou četla ( a myslím, že to bylo zrovna na Zvířetníku), že mají jednou za sezónu jakousí kožní infekci, ze které se pak většinou dostanou. To bylo asi ono, ale neslyšela jsme, že by to chytaly kočky…

 8. Paní Kateřino, moc vás obdivuju už od doby, kdy jsem o vás poprvé četla na Neviditelném psu, a to nejen za to, co všechno děláte pro veverušky, ale i za to, jak o tom krásně a s láskou píšete (h) Na zahradě naší chalupy sï letos poprvé za dlouhá léta založily hnízdo veverky (zřejmě proto, že celou zimu krmíme nejen ptáčky, ale i dospělé veverky), takže si, když jsme hóódně hodní a potichu, občas užíváme pozorování, jak „vyvádějí“ tři veverší mláďátka a je to nádhera (heidy)

   1. 🙂 tak vypadá veverka, která opravdu jí oříšky 🙂 můžou za to turiské, kteří ochočené veverky krmí buráky, prý jich tam je hodně dobře vykrmených, ale tahle byla rekordman 🙂

 9. Malinké OT(ale zase veveří:D):Jelikož bydlíme v parku, a do lesa to máme coby kamenem dohodil a 3x doplivnul, o zvířectvo všeho druhu tu není nouze. Že po ránu plašíme srny, zajíce a bažanty jsme si už zvykli (jsme na okraji Ostravy:D), a veverek tu je nepočítaně. A k tomu mám dotaz. Minule jsme z okna sledovali vevrku, která měla ocásek a špičky uší žluté, jako kdyby proběhla peroxidem. A strýček google nic nevyplivnul. Neví někdo?:D
  A samozřejmě pro katku, úžaná práce, máte můj obdiv:)

  1. Ja som našla že farebne sú rôzne, od čiernej až po červenú, s rôznymi medziodtieňmi. A dvakrát do roka menia srsť – na zimu tmavšia a hustejšia, na jar redšia a svetlejšia. A pri tej jarnej výmene im zrednú a zosvetlejú aj tie krásne štetôčky na uškách, tak či to neboli takéto jarné blondíny 🙂
   MMCH – Corinka – upírka je na fotkách úžasná! (a nepochybujem že aj v skutočnosti)

 10. Mají nádherný ksichtíky – a při pohledu na tu krásku v kapuci mě napadlo, že bych někomu ze svých lidí udělala veverku jako familiára. (heidy) Tak jsem si šla počíst, jestli můžou být i jako mazlíci… hm… to by to ten chudák postava měl těžký. Leda by nechal vevču pobíhat po světě a sbírat kousky informací. To by moh. 🙂

   1. Zrovna tohle je takovej v mládí nepříliš zodpovědnej trotl. Ale je zvědavej jako ta veveřička, tak by si dobře sedli. 🙂 A vlastně jo, proč by to měl mít lehký, chlapec? (heidy)
    Jeho nejlepší kámoš tam dovlekl psa. To chci vidět, jak to bude fungovat. :*
    Ale co pes při zemi, veverka ve výškách.

    1. Jen mu dej veveřičku! Bude to tuze zajímavé. 🙂 Přítel skoro v oblacích je k nezaplacení! (nod)

 11. Katko, to je paráda, vybudovali jste jim profi zařízení, které by mohli závidět i v Emerice! Nevím, jestli se letos urodí oříšky,vypadá to, že asi pomrzly,ale kdyby, tak zase pošlu!

  1. Shari – spletla jsi to! Tento odkaz patří pod článek od klokanského Jiřího (rofl) (rofl) . Ale zaplať pambu, že se Emil našel (nod) .

 12. To je nádhera! Tak takhle to vypadá, když se z někoho stane profesionál… jen tak, mimochodem, plíživě a krásně. Jste skvělí a veveřáci rovněž. A myslím si, že nejlepším důkazem je to shledání z prvního příběhu: pokud dva různí navzájem neznámí nálezci kontaktovali vás, potvrdili vaši pověst. Ví se o vás, ví se, co dokážete. A je moc fajn, že jste se zase ozvala…

  1. ……………. A myslím si, že nejlepším důkazem je to shledání z prvního příběhu: pokud dva různí navzájem neznámí nálezci kontaktovali vás, potvrdili vaši pověst………….

   JO, PŘESNĚ, to že se nezávisle na sobě takhle sešli zpátky sourozenci z jednoho vrhu je jednak neuvěřitelný a skvělý a druhak, je to důkazem toho, že jste jednak profíci a druhak, že vše běží dokonale tak jak má. A věřím, že to stojí nemalý úsilí.

   1. Tak pod tohle se podepíšu (inlove) Sleduju Katčiny veverky už mnoho let, knížku ráda čtu a stále znovu mě fascinuje, jak se z prvu nevinného zájmu a posléze koníčka stala profesionální záležitost. Však kdyby se sečetly hodiny, které Katka strávila s dalekohledem někde v houští, tak bychom se nestačili divit 🙂 Samozřejmě jsme pro, abychom Katčinu stanici finančně podporovali (h)

    Jinak hlásím návrat od lišejníků 🙂 Bylo tam krásně a hodně mokro – dva dny nám důkladně propršely. Ale prošli jsme si staré stezky a já jsem měla pocit, že jsem si zase na chvilku pochytala kousky svého já, které jsem tam nechala… (inlove)

 13. Když má hlava vyhodnotí něco jako dojemné, zvláštně se mi sevře hrdlo a okolo srdce se vytvoří podivný tlak – nepříliš hezký popis pro slovo dojemné, že jo ? A nevím jak moc se to hodí na veverčátka a Tebe Kačko, ale židovské moudro praví to o tom jednom zachráněném člověku… , to musí platit i o veverkách. Jste s mužem rytíři, praví, nefalšovaní. Jeden zachráněný tvor je zachráněný vesmír. Tady na Zvířetníku to vědí všichni. Smekám klobouk.

 14. Můžu se jen přidat k všeobecné chvále. A chtěla jsem se zeptat: rozlišujete nějak mezi černými a zrzavými veverkami? Tedy ne že bych čekala, že černé holátko necháte napospas větru dešti, ale svého času jsem zaznamenala „poplašné“ články o tom, že černé veverky jsou import a domácí zrzky jim těžce ustupují…?

  1. Dobrá otázka! Ona ale nie je čierna veverička ako čierna veverička 🙂
   Čierna farba sa ako náhodná farebná mutácia vyskytuje aj u našej veverice obyčajnej (Sciurus vulgaris).
   Omnoho častejšia je ale u zavlečenej, o niečo mohutnejšej severoamerickej veverice sivej (veverka popolavá, Sciurus carolinensis).
   Táto patrí medzi invazívne druhy, v Anglicku už vytlačila domácu veveričku obyčajnú na okraje jej pôvodného areálu. U nás to myslím zatiaľ až také dramatické nie je, ale sivé sú aj tu a sú na postupe.

 15. Katko, tak jsem info o vás, vaší práci, stránkách a tom jak vám pomoci hodila mezi psí lid, aby lidi jednak věděli co učunit, kdyby našli mládě či zraněnou veverku a taky, kdyby chtěl někdo přispět ku pomoci 🙂

 16. Katko…………….. tak tu sedím a dokolečka přemýšlím co napsat??? Že jste neuvěřitelní? Úžasní? Že vás obdivuju? že nestačím zírat, kam jste celou veveří „věc“ od dob Pinky posunuli? Že se ty příběhy krásně čtou?? Ty jo….. asi nejlepší bude shrnout to do jediný věty : DÍK ŽE JSTE a DÍK ZA TO CO DĚLÁTE!! (y) (bow)

  jsem ráda, že sis našla chvilku na zastávku na Zvířetníku

  1. Taky nějak vůbec nevím, co napsat.
   Takže to samé – děkuju vám a děkuju za to, že jste. Člověk díky vám jaksi neztrácí naději obecně. (h)

  2. a to já vím, Katko i s veverkama a s manželem, já se Vám klaním (bow) , protože je to moc krásný,co děláte….. (h)

  3. Ano, ano, jste skvělí! Díky! (h)

   Prima, že Zdena požďuchla 🙂 . Jo a taky se přidávám – bylo by fajn přispět na oříšky.

   1. Myslím, že by bylo dobré přispět. Ne na oříšky, ale na speciální mlíčko a taky na benzín. Proto jsem žďuchala. 😉

 17. Krásne že ste sa ozvali! Osudy Pinky som s napätím sledovala a obdivovala vašu pomoc jej aj všetkým jej nápadníkom a mláďatkám. Veľký dojem na mňa vtedy urobili visuté mostíky medzi stromčekmi …
  A toto veru už nie je koníček, už ste profíci a nie že nie. A je super, že ste (sun)

 18. Ale, „pinkulínkové se ozvali,“ v zimě jsem si u Vás byla číst a člověk nemusí znát adresu: zadá do Google veverku Pinky a je doma. 🙂

  OT. Generální ředitelka pavilonu goril Shinda dnes slaví sladkých 20. Má dostat haldu dobrot, tak až bude foto dortu nebo spíše vánočního stromečku, vydodám.
  http://hobby.idnes.cz/shinda-slavi-dvacetiny-miluje-jidlo-docka-se-tedy-stromu-hojnosti-1cn-/gorily-v-zoo.asp?c=A110613_074131_gorily-v-zoo_mce

  1. Tak k Shindě labužnici bych se s chutí přidala!!! Takový ovocný den bych si nechala líbit!!!! Ale i těch 20 bych si dala znovu – teď už načisto.
   Jenže život nanečisto žití neposkytuje… ;(

   1. Jééé – teď jsem četla “ Tak k Shnilé labužnici … “ – asi nějaké erupce na slunku, neboť včera psala Kaštan, že hekala na baloně a já četla na balkóně a divila se, co to jsou dnes za metody antikoncepce, že se rodičky vystrčí na balkón … (chuckle)

 19. to je fakt kousek, můžeme se přijet podívat??? Jsou nádherné a v lakotštině to zní tak vznešeně…dovezeme dle instrukcí nějaké oříšky, případně textil, peněžní příspěvek…. (sun)

  1. jeli bychom s vámi, můžeme? veverky jsou úúúúúžasná zvířátka!!! mám je na žebříčku obliby hned za kočkami, pejsky a lemury 🙂 pak teprve následují leguáni, koně a papoušové.

    1. anooooo a strašně se těším na léto na výlet do ZOO v Lešné… do volného výběhu s průchodem, kde si můžeš s lemuříčky povídat a být s nimi v blízkém kontaktu! když vidím ten pruhatý ocas a obrýlený čumáček, jsem úúúúplně naněžno!! btw: náš Snížek právě pro svoji povahu a kočičárničky dostal přezdívku „lemur Sněhur“ chicht ale Madagaskar za to nemůže, měla jsem je ráda vždycky 😀 nicméně nepochybuji o tom, že lemuři jsou přesně takoví legrandisti, jak je vykreslilo tohle dílko 🙂 ale povídej, přeháněj, jak se má marod Rííííša?

     1. Ríšánek je veselý, baští, hraje si s Melíškem (dneska ráno jsem byla v šoku, protože do hry se zapojil i Zrzínek a proháněl je oba po místnosti, pak si šel vyhazovat míček, oba mu ho svorně kradli, bylo tam veselo! Ve 4.08!).
      Očičko je zakalené, ale na horním víčku se mu udělal obrovský – pro mne obrovský, Beda řekla, že malý, vřed, který si neustále drbe pacičkou, včera strhnul zmokvaný strup až na živé. Vyčistila jsem, sypla trochu framykoinu, za chvíli to bylo pryč. Bojím se, aby se mu do toho něco nedostalo – prach ze steliva, z koberce, z tlapky…… Ach jo, ten chudínek taky musí mít všechno! Kapeme, čistíme, hladíme, drbkáme, muchláme, nevypadá, že by se chystal umřít, ale pohled na to jeho očičko mne bolí!

     2. My máme nově lemuří rodinku v tom velkoobchodu se zvířecími potřebami, kam jezdím na kartu nakupovat se slevou. Je to krásná podívaná, stojí tam lidi frontu, aby se do prostoru, který lemuři obývají, dostali. Mají to tam velké a pěkně zařízené, je radost je pozorovat. Vždycky tam strávím hodinu.

      1. Pro mně by to taky nebyl problém a k nám do vesničky je to taky kousek. Takže, zvažte možnosti a přicválejte k nám a to kdokoliv. (handshake)

    2. já zírám…sice jsem kvůli Kytičce a její rodině ,když šel na Nově seriál o surikatách,vstávala v 6hodin ráno,abych ho nepropásla, ale prootže si na ně nemlžu šáhnout, tak se mi sice líbí,jak jsou podnikavé, ale mám je až za koňmi 😉

     1. mnooo lázeňské šedé veverky chodí zobat pacientům z ruky 🙂 a jsi si jistá, že veverky u Pinkulínků nejsou přátelské zvědavé a kontaktní ? 🙂

 20. Knížku o Pinky mám a čtu si jí, když je mi smutno! Jako knížky kočičí.
  A Vave má pravdu – příspěvek na oříšky by byl v tomto případě určitě skvělé využití Zvířetnických financí. Přidávám se i já (y)

 21. Knížku o Pinky doma mám, je krásná. Chodívaly mi dříve odkazy na novinky na veverčím webu, ale pak se to nějak vytratilo a já teď zjišťuji, jaká je to obrovská škoda, že jsem přestala sledovat vaši úžasnou práci.
  Milá Katko, klobouk dolů před Vámi i Vaším manželem. (y) (h)

  Tak mě napadá, milí Zvířetníčci, na kontě na kastrace máme peněz víc než dost, co takhle dát něco „na oříšky“ pro veverky? Vždyť benzín a speciální potrava, nové voliéry (a já nevím co ještě) musí stát spoustu peněz a na veverky těžko přispívá nějaký místní úřad.

  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Vave, vracím se s dovolením k tomu včerejšku a nabídce kastrace. Problém je, že tihle lidi (je to ten barák v zatáčce, naproti mně, s vraky aut na dvoře) nemají jednu kočku (jednou nebo dvěma to asi začalo), ale nespočítatelnou, měnící se tlupu, kterou bez jejich spolupráce nepochytám. Jsem schopná chytit jenom tři kusy, kočku a dva kocoury, kteří chodí na žrádlo k druhé sousedce. Ano, o jejich kastraci už uvažuju, peníze by přišly vhod, ale musím na rovinu říct, že problém s množstvím koček se tím nevyřeší. Pouze by se ulevilo jedné kočce a dvěma kocourů, kteří bývají hrozně dobití z rvaček.
   Tak, na dvoře mi kopou zedníci, do oběda mám odevzdat práci, které mám tak půlku, pak bych měla připravit prostor pro zítřejší výkopy, zprovoznit hlavní vrata, a pokračovat v sekání trávy. Nevíte někdo o malinkém, ale opravdu malinkém domečku?

   1. Ali (inlove) , je mi líto, že jsi tak zavalená. (hug) je jasné, že všem kočkám nepomůžeš, ale lepší něco než nic. Bylo by zlé, kdyby tam vznikla nekontrolovatelná kolonie. Kastráti si budou hájit své území a třeba se Ti pak podaří nechat vykastrovat i další kočenky.

    1. Vaví, a kam bych měla podat žádost o dotaci, prosím?
     No, ale aspoň mi kopou na dvoře a ne v baráku, že? Jenom si říkám, že za tu životní pojistku, kterou jsem loni zinkasovala, bych měla jet spíš na cestu po světě. A zatím za ty peníze kopu roury od hýzlu.

     1. To máš pravdu, Ali, ale v létě by sis trajdala po světě a pak by se zima zeptala, cos kopala v létě. (chuckle)

      Myslím, že na Hadech máme na kastrace nějaký šuplík. Odpoledne to vyhledám. Nebo Bedulka kdyby nás nasměrovala? (f)

      1. Jo, prosím nedávat sem odkaz na Hady přímo, zase by se nám celý zaspamoval. Když tak navigujte přes mejlíky. Děkuju moc!

 22. Jéje, zrzečky- to jsou sympaťačky, i když existuje rčení „voprsklej jak lázeňská veverka“. V brně na hřbitově jich žije spousta v těch starých stromech, na Dušičky jim lidi nosívají oříšky.

 23. Jo jo, to je vono, si takhle po ránu přečíst o takovejch krásnejch stvořeníčkách a o lidech, co se starají, aby se jim dobře dařilo! (sun)

 24. Hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jéééé, veveřáci se hlásí (nod) (nod) Jasně že si moc dobře pamatuji povídání o divoké veverce Pinky – o jejích cestách za nápadníky, na povídání o jejích dětičkách, o dojemném povídání jak stárnoucí a slábnoucí zasloužilá veverčí máma zvládala vychovat poslední dítka (inlove)
  Občas na stránky Veverek nakouknu, takže mě nepřekvapí, kolik veverčích miminek najde u Katky každý rok šanci nejen na život, ale i na návrat na svobodu. Klobouk dolů.

  Jen zvědavý dotaz. Veverka je pokud se nemýlím chráněný živočich. Dostáváte alespoň nějakou malou dotaci na Vaši činnost?? Nebo je to jen takový rodinný koníček, ze kterého už je velekůň ??

 25. Milá Kateřino, tohle jsou nádherné příběhy a jste s manželem úžasně obětaví lidé. Ochotni vážit dlouhou a dalekou cestu, abyste zachránila mládě veverky. Už dříve jsem průběžně klikala na tvoje stránky o Pinky, ale pak nějak běžel čas a já přestala. Tak jsem si teď s chutí znovu prohlédla ty nové úžasné fotky. Takovou voliéru by vám mohla závidět i ZOO. Neuvěřitelné, že dokážete zachránit i takhle maličká mláďata. Ty naše jsou sice roztomilé, ale proti těm evropským zrzkám mi přijdou se svojí šedí jako takové obyčejné Popelky. Je jich v naší čvtrti hodně. Zde na Jihu byly veverky dříve zdrojem masa a stále jsou považovány hlavně za škodnou a dost lidí je střílí. Navíc skoro denně vidíme nějakou přejetou uprostřed silnice. Pokud po nich v hnízdě zůstanou opravdu maličtí sirotci, myslím, že ti dlouho nepřežijí, buď zahynou žízní a horkem, nebo je vyberou zdejší draví ptáci. Já osobně jsem nikdy žádné mrňavé veverče na zemi nenašla. Na zahradě jsem našla vypadlé veveřičky už 2x nebo 3x, ale nikdy to nebyla taková maličká stvoření, jako na tvých fotkách. Spíše vylezla, než vypadla (a pak se na větvích neudržela), ale pokaždé si je máma nešla a odnesla zpět.

 26. Katko, moc ráda zase jednou o veverkách a vaší báječné práci čtu. Proběhla jsem si web – a opravdu klobouk dolů!

 27. O.T. Dočítám příspěvky a komentáře. Našla jsem ještě spoustu blahopřání k novému človíčkovi. Všem ještě jednou moc děkuji za sebe, dcérenku i mimísku. Holky překonaly pár problému a pomalu se chytají do svého hnízda (wave) (wave) (wave)

 28. Pinky si pamatuji, a vyprávění o dalších veverčácích uvítám asi nejen já (nod) jste úžasní. (handshake)

 29. Teda, klobouk dolů a palec nahoru.
  (y)
  Jestli na mě někdy v lese vykoukne nějaká bezprizorní „zeča čikala“ (malá veverka – lakotsky), jsem rád, že vím kam ji odvézt. Od Sharky z Pardubic to nebude daleko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN