ROZCESTNÍK: Přišla zima

Ano, u protinožců, kde je fšecko naopak, nám udeřila zima. Tedy taková jak je zvykem mezi klokany. Žádné závěje a třicetistupňové mrazy jako mezi medvědy v severní Kanadě, ale mírně nad nulou, po nedávných vydatných deštích slunečno, a hlavně kvetoucí akácie v buši.

 

Právě díky tomuto postrachu astmatiků s jistotou víme, že zdejší zima byla jaksepatří nastolena. Záplava žlutých květů i při mírném vánku dodává do ovzduší spousty pylu, podobně jako v historických zemích říše Velkomoravské vydávají na jaře jehnědy. Takže ovzduší pro astmatiky tak na gasmasku.

 

Lidem, kterým to neva, tyto keře nejen oku lahodí ale navíc vzduch parfemují jemnou vůní. A nejsou to jediné květy v buši. Kvete spousta jiných rostlin, které vykvétají díky zkrácenému slunečnímu svitu. Zakrátko tu budeme mít nejkratší den v roce, zimní slunovrat. Však i vánoční kaktusy nám kvetou jako zběsilý. 

 

Takže deště ustaly, sluníčko prozařuje vzduch a těm, co se dříve narodili, a trpí různými bolístkami, se ulevilo. Ráno, když se teploty blíží k nule, si trochu přitopí, aby si přes den na sluníčku vyhřáli staré kosti. Za předpokladu, že zrovna nefuní ledárna z Antarktidy, bývá po poledni i 20°C ve stínu. To se pak u nás na balkoně nevyhřívají jen Habsburci Ferdinand a Maxmilián a kočičák Packa, ale i jejich údržbář, který se o ně stará.

 

Ten si teď po injekci kortizonu k páteři libuje, může se pohnout a dokonce zase chodit do buše. Sice vždy jen s jedním čoklem, ale i to je na tu bídu úspěch. A veškeré bolesti různě po těle, na které si stěžoval? Po různých vyšetřeních, roentgenech a ultrazvucích bylo shledáno, že to je hypochondr a simulant, a že mu vlastně nic neschází. Prostě chlap, že jo. Doktoři mu však jemně a s citem naznačili, že to je fšecko od té zmršené páteře a dali tomu vznešené jméno „referred pain“. Tedy jakési bolestivé ozvěny. Teda povím vám, že v tom jeho břichu je ozvěna jako ve skalním městě.

 

Max, je na procházce vždy cepován, aby snad zase nezvlčil a nezačal pánečky okusovat. Zatím poslouchá jako hodiny, jako by věděl, že česnek je furt po ruce. Třeba mu to vydrží a hostina nebude.  

 

Prostě nastalo počasí jak stvořené k výletu. Ať už jen do okolního buše, tak i do vzdálených pouští. Tam je sice letos po přestálých deštích místy nesjízdno i dobrým terénním autem, ale tyto bahenní pasti na cestovatele časem také vyschnou a koncem zimy už bude možno se tam vydat. Nyní se však spousty vod, co napršely v březnu v Queenslandu, pozvolna valí do Jižní Austrálie, k jezeru Eyre, které je po dlouhých letech naplněno vodou. Toto bývá po většinu času nedozírnou solnou plání, velice vhodnou k překonávání rychlostních rekordů. Však zde v červenci roku 1956 pan Donald Campbell vytvořil světový rychlostní rekord v automobilu rychlostí 640 km/hod.

 

Takže veškerá, po deset let vyschlá vodní koryta, byla opět náležitě propláchnuta. Na úbytě umírající delta řeky Murray byla revitalizována a farmářům, kolem řeky se opět dostává vody k zavlažování. Po deseti hubených letech nebývalého sucha nastalo v Klokánii období hojnosti. Na jak dlouho? Nechme se překvapit, třeba to pár let vydrží. Ovšem jen za předpokladu že v plné síle nenastoupí El Niňo, který přináší zdejšímu kontinentu sucho.

 

Fotky najdete zde http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2011_05_Ke_klokanum_prisla_zima/

 

 

 

Aktualizováno: 13.6.2011 — 18:07

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ta zima v Australii muze spoustu lidi prekvapit, Ja napr. vedel ze velka zima a hodne snehu muze byt ve Sneznych Horach. Vubec jsem ale netusil o mistech jako Armisdale, Tamworth ! Tamtudy jsem projizdel a pres den tomu nic nenasvedcovalo. V noci ale bylo -5. A to prosim na jare, koncem septembru !!

 2. Mila Milo ( (chuckle) – bez hacku a carek to osloveni vypada ponekud divne… Nicmene se pripojuju, i kdyz pozde, k obdivovatelum tvych kytek. Byla jsem cely den sluzebni ceste, takze jsem se driv nedostala.

 3. Zvláštní druh zimy. Asi by mi ten sníh a tma chyběly. V létě si člověk u krbu neposedí 🙂
  A děkuju za přání

 4. OT – dočítala jsem, takže musím honem pogratulovat Akden k vnučce (inlove) a popřát celé rodině v čele s malou princeznou to nejlepší (h)
  Rputinko, je mi moc líto, že smutníš (h), ale Žofík měl s tebou krásný dlouhý život a umřel v klidu doma, což se zdaleka každé kočce nepovede. A Sára snad někoho očarovala, aby měla konečně své doma… (f)
  Jinak vše nejlepší oslavencům – Hanče i Ri a všem, které jsem propásla (inlove) (party) (rose1) (sun)

 5. Milý Georgi, vaše zima má své nepopiratelné kouzlo, i když v hromadách sněhu tedy netkví (chuckle) Vánoční kaktusy nemám a ty vaše obdivuju pokaždé, když jejich fotky uveřejníš. Já jsem krásně kvetoucí vánoční kaktus měla jen jednou a to v Anglli – byl zasazený u nádržky na vodu v zimní zahradě našeho pronajatého domu. Byl růžový a taky plný květů, i když ideální podmínky k růstu tedy neměl.
  No a blahopřeju k úspěchům s Maxem – jste obdivuhodní, že jste byli ochotni kvůli tomu kousavému troubovi ochotni podniknout všechno, co jste jen mohli. (inlove)

 6. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Roubitschkovi jedou vlakem:
  Sára:„Na co myslíš, Iciku?“
  „Ale přemýšlím, co bude, až jeden z nás umře.“
  „A na co jsi přišel?“
  „Asi se odstěhuju do Berouna.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 7. Zdravím ke Klokanům (inlove)
  Ty fotky jsou nádherný. Taky patřím k těm šťastnejm, co jim pyl nevadí, úplně se vidím, jak bych ty akácie očuchávala.
  Měla jsem šok z vánočních kaktusů – to jsem snad ani nikdy neviděla…mně teda potvory obvykle kvetly jen jednou a pak už nikdy a časem scíply docela ;(
  Georgi, díky za zprostředkování australský zimy – nevypadá špatně. Přeju hodně zdraví a držím palce na Maxe!

 8. Jiří, díky za zprostředkování Vaší úžasné zimy,tu bych brala, chválím a obdivuji ty nádherné kaktusy, to je podívaná. (f)
  Jsem ráda, že se Maxe podařilo umravnit, jste moc trpěliví a hodní. (clap)
  Zdravím z Moravy . (wave)

 9. Téda, v tý Klokánii je ale třeskutá zima 😉 Já vím, budu vděčná za to, jaké je počasí tady. I já ti Jiří moc přeju, aby se záda umoudřila. A kytí? Nádhera. Já jsem na vánoční a velikonoční kaktusy zatížená. Ale takovou záplavu jsem ještě neviděla. Vyřiď můj veliký obdiv pěstitelce Míle. (*)

 10. Díky za krásné kytičkovaté povídání.
  Držím palce na ta bolavá záda, aby už nezlobila, i na problémy s Maxem (y)

 11. Milý Jiří, tolik kvetoucí krásy pohromadě, to vám fakt moc přávidím!!! A zároveň zdravím paní Mílu i Habsburky s Packou (sun)

 12. Krásně vám ta zima kvete! To se máte.
  A děkuju za Maxe, ten trouba ani netuší, co jste pro něj udělali. Šikovní jste. A to tak že velmi.
  A držím palce, ať ta svinská záda nebolí.

 13. Ten vánoční kaktus! Závidím! To je úžasná kytka!
  Teda 😎 zima bez zimy? Nevím jestli bych si zvykla. 🙂 I když, pokud tam kvetou stromy a kde co, tak asi jo. 🙂
  Díky za Maxe! (h)
  A vůbec za to, že můžu tvejma očima poznávat opačnej konec Zeměšiše.

 14. Díky za krásný povídání o zimě..nebýt toho pylu,tak se tam snad i odstěhuju….a velký dík za Maxe…za trpělivost a lásku….
  (h)

 15. Jj, i klokanská zima je barevně rozhýřená, velkolepá. Eh, a těch parádních dvacet stupňů bych si dala říct celé zdejší léto. A v zimě klidně ať dorazí kanadští medvědi 😛 .
  Díky, Georgi, za další zajímavé čtení a krásnou podívanou (y) 🙂 Držím pěsti, ať schránka drží po kupě!

 16. Milý pane Jiří a všichni ostatní z Klokánie, zdravím Maxe (dog) a ať mu ta poslušnost dlouho vydrží. Hodnej pes a šikovný pán. Obdivuji vaši zimu, kvetoucí „všechnodohromady“ a každou kytku zvlášť, ty domácí i ty divoké. Nejsem alergik a tak si k akáciím představuji ty záplavy vůně… Mimochodem, byl jsem nedávno venku a kvetly jehličnany. Připadal jsem si jak hodně přerostlá květní tyčinka…a pyl byl i v pouzdře u foťáku.
  Všem oslavencům přeji všechno nej, posílám alespoň virtuálně přípitek (d) a myslím na všechny, kteří to momentálně nemají jednoduché. Držte se!

  A článek kopíruji do složky Klokánie, už je z toho docela pěkné čtení ke krbu. Díky, Jiří.

 17. Fotky těch vánočních kaktusů si vytisknu a půjdu je ukázat těm svým. A jako nealergik (ťuk ťuk) jsem moc ráda, že si různé kvetoucí nádhery můžu užívat nejen očima, ale můžu do nich nořit i nos.

 18. Australské vymoženosti namátkou – Ryby velké jako jezevčík (psal George někde). Klokani pijou červený z hrnečku. A teď ještě dvoumetrové vánoční kaktusy!
  (happy)

 19. Všecko nejlepší pro naše oslavenkyně! (h) (rose1) A pro všecky další, co něco slaví! Hodně moc štěstí, radosti a zdraví, zdraví, zdraví. A jestlipak víte, že zítra, pokud bude hezky, uvidíte večer zatmění Měsíce nízko nad obzorem na východě. Bude to pěkně fotogenické. Ale nevím, jestli to někdo nafotí podobně, jako tohle z roku 2003
  http://www.astro.cz/apod/ap030521.html
  A Jiří, zajímavé jako vždy, fotky nádherné, Míle gratuluju k její rozkvetlé flóře.

  1. Milá Ri a milá Hančo – přejí vám oběma krásný až překrásný narozeninový den, dále přeji štěstí, zdraví a spokojenost a splnění jednoho tajného přáníčka. Činčin (d) (d) (rose1) (rose1)

  2. Hančí a Ri – FŠEEECKO nejlepší a fšecko nejlepší a (inlove) (inlove) (d) (d) (sun) (sun) (rose1) (rose1) (^) (^)

  3. Milá Hančo (h) , milá Ri (h) přeju všechno nejlepší, hodně radosti, hodně zdraví a kus štěstí (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

   1. Díky všem za přáníčka, za kytičky, jste milí a moc jste mě potěšili. (h) Právě tu popíjím místo alkaholu teplý čaj, protože mi na hlasivky sedl zvláštní chcíp – místo mluvení skřehotám a nejčastěji jsem dnes slyšela „co říkáš?“. Ale s tolika vašimi přáními zdraví se můj hlas ke mně jistě brzy navrátí! 🙂

 20. Milí Klokanští – hezkou zimu máte, jen co je pravda, taková jako dělaná pro YGU (chuckle) . U nás teď kvetou lípy a je to taky krásné – skoro jak ty akácie (nod) . A taky držím palce, ať ty ozvěny dozní a ty si vyšlápneš do buše zvesela a se psy (Max je pašák a ty s Mílou pašáci na druhou).

  Jo a kaktusy vám kvetou překrásně – klobouk dolů.

 21. Musím sa pridať k všeobecnému obdivu – teda, tie kaktusy ale sú! Takto zakvitnuté som asi ešte ani nevidela, je to nádhera sama. Fotky z buša ako vždy – akoby som tam bola s vami naživo.
  A s Maxom ste to včas chytili za správny koniec! (y)

 22. Ty kaktusy jsou úžasné!
  Akácie také, ale stačí vidět fotku a už kýchám! Celé jaro jsem letos celkem v pohodě přežila. Včera jsem ale večer měla nějakou krizi nebo náhlou alergickou reakci na něco
  (nebo že by na někoho???), rozkýchala jsem se jak už dlouho ne, z očí mi teklo, z nosu krev….. Vůbec nevím, co to proběhlo, za hodinu byl klid, ale já byla tak unavená, že jsem zalezla a usnula ještě za světla.

 23. Jirko, ty akácie jsou nádherné, i když to musí být skutečně pro někoho hrůza. Všechny kytky, které jsi nafotil jsou krásné. A zima o 20 stupních ve stínu 😉 ?
  Nu, však díky Tobě by nás to už nemělo tak překvapit. Klokánie je opravdu zajímavá země. Užívejte si současného příjemného prostředí. Jo, a díky za Maxe!!!! Zvládl jsi to na jedničku (h) !

 24. Georgi, ty fotky kvetoucích vánočních kaktusů jsou prostě nádherné. Nemůžu se vynadívat.

 25. Já si furt nemohu zvyknout na ta otočená roční období – k vám „přišla zima“ v polovině června a u nás dneska zase padl rekort +41´C !!! Ale Mílo, máš úžasné kytky. Už kdysi jsem tvoje vánoční kaktusy na fotkách obdivovala, ale tyhle jsou snad ještě krásnější. A netušila jsem, že vánoční kaktus může být takhle „závěsný“ – tedy hrozen 2 m dlouhý !!!! Také jsem je jeden čas měla a několik let krásně kvetly – dokonce v jednom květináři byly „naroubované“ tři barvy. Ale pak jsme se stěhovali sem a já je darovala. Tady jsem se k nim už nevrátila – asi bych měla.

  Jirko, ať ti to ještě dlouho v buši šlape a brzy ze zotavíš natolik, abys mohl vyrazit zase s oběma psy.

 26. Gergi, vaše vyprávění na mě vždycky zapůsobí tak….jak to nazvat,lidsky?Kytičky jsou nádherný, me uschne i umělá kytka (wasntme) a z Maxe mám velkou radost, jste machří ,že jste do zvládli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN