ROZHLEDNÍK: Kudzu – spása a prokletí amerického Jihu

Projíždíte-li jižními státy Ameriky, všimnete si, jak je všechno podél silnic a dálnic hustě zelené. Zdejší teplotní podmínky růstu rozmanité vegetace více, než přejí. Přesto vám brzy neujde, že někdy je ta zeleň i desítky kilometrů nepřerušovaně jednotvárná, jakoby někdo přes stomy přehodil hustou zelenou deku. Vytváří téměř fantastické obrazce, za šera nabývajících až strašitelných tvarů a podob. To, na co se díváte je kudzu – spása a prokletí amerického Jihu.

 

Kudzu je neuvěřitelně rychle rostoucí popínavá rostlina. Tam, kde roste, se o ní mluví jako o rostlině, která pohltila Jih – „The vine, that ate the South“. Dokonce jedna zdejší pojišťovna má pro své zákazníky reklamní motto „We cover you like Kudzu“ – Pokryjeme vás jako kudzu“.

 

Invazní rostlina kudzu (vyslov kadzu) se latinsky jmenuje Puerario montana a pochází z Číny a Japonska. V roce 1876 se ve městě Philadelphii (stát Pennsylvania) konala hospodářská výstava k stoletému výročí vzniku Spojených Států. Mezi pozvanými zeměmi bylo i Japonsko, jehož výstavní pavilónek hýřil exotickými květy a rostlinami. Nejvíce ovšem zaujala širokolistá, ornamentální rostlina s příjemně vonícími květy a se zvláštním jménem kudzu. Její schopnost v krátké době pokrýt širokou plochu a vytvořit tak žádoucí přírodní stín u domů, na verandách a v zahradních altáncích z kudzu udělala okamžitý hit. Návštěvníci výstavy si jí za tímto účelem kupovali, ale teplomilná rostlina tamější silné zimy dlouho nepřežila. 

 

Za pohromu, kterou kudzu na Jihu způsobilo mohou vlastně dva objevy. Nejprve v roce 1920 zjistili Charles a Lillie Pleasovi, že rostlina chutná dobytku. Krátce nato jí začali z jejich zahradnictví v malém floridském městečku Chipley, rozesílat nadšeným farmářům na dobírku. Kudzu během krátké doby jejich pastviny zarostlo rychleji, než jí dobytek stačil spásat. (Shodou okolností, městečkem Chipley projíždíme při každé cestě k moři). O něco později, během hospodářské krize našla spousta mužů dobře placené zaměstání při federálně organizované výsatbě kudzu. Neuvěřitelná rychlost růstu, odolnost a hluboké pevné kořeny se ukázaly být spásou pro erozi půdy. Do té doby mohutné deště kromě hlubokých erozí půdy, z polí spláchly i ceněnou vrstvu tzv. „top soil“ – výživné, kvalitní farmářské zeminy. Zasázené kudzu podle plánu rychle obrostlo meze, zaplnilo výmoly a zpevnilo okraje silnic – stalo se rostlinou, která spasila Jihu.

 

Jižanské podnebí, s mírnou zimou, dostatkem vody a nepříliš písečnou půdou, poskytlo kudzu ty nejlepší podmínky k jeho růstu. Dokonce se mu tady dařilo lépe, než v jeho původní domovině. Ponechané volnémU růstu se však začalo množit až hororovou rychlostí a postupně se z něho stal nenáviděný plevel – jakýsi zelený mor. V roce 1970 bylo kudzu oficiálně prohlášeno za plevel, v roce 1997 dokonce za škodilivý. Rozrostlo se po celém Jihu a jihovýchodních státech, nejvíce jsou jím zasaženy státy Alabama, Georgia, Florida a Mississippi.

 

Za sezónu dokáže kudzu narůst o 20 metrů, 30cm za den. Jeho základní tlustý kořen může být a 3m dlouhý a vážit až 180kg. Zbavit místo dobře „zabydleného“ kudzu může trvat i deset let. Dlouhé šlahouny jsou schopny zachytit se na čemkoliv, co mají v cestě a zakořenit se i na sebemenším množství půdy. Plazí se po zemi do všech směrů a v pravidelných vzdálenostech zapouští kořeny. Z nich v krátké době vyroste samostatná rostlina a pokrytí kvapem houstne. Kudzu může vyklíčít i ze semen, která se na podzim vytvoří v podlouhlých luskách. Semena jsou uzavřena v tvrdých slupkách a jejich vyklíčení může trvat roky. Kudzu se tak nečekaně objeví znovu i tam, kde už se myslelo, že je vyhubeno.

 

Potud shrnutí mnou vyčtených informací. Náhodou jsem na internetu našla i obsáhlejší české povídání o kudzu. Autor v něm navíc dovedl přeložit chemické procesy které se dějí jak v rostlině, tak v půdě. Na to si já netroufám, nechci dělat chytrou, protože ani v originále té chemii moc nerozumím. Ale koho by to zajímalo, může si to přečíst tady (dokonce je tam dole i anglické ukázkové video).

 

http://www.osel.cz/index.php?clanek=5055

 

Můj první dojem při jízdě po alabámských silnicích (a pak i sousedních států) byl také ten „zelený“ Jako spolujezdec jsem měla větší možnost přírodu pozorovat a brzy jsem si tohoto zvláštního jevu všimla. Navíc kudzu zrovna kvetlo a při zastávce na odpočívadle jsem si šla k jeho asi 12cm vysokým, sladce vonícím květům přičichnout. Na první pohled ale bylo jasné, že tenhle zvláštní, hustě rostoucí svlačec stromy a keře nejen obrůstá, ale i dusí. Když jsem se pak doptala na jméno a zároveň se dozvěděla co je to za hrůzu – na kudzu jsem silně zanevřela i když jeho rychlorůst mě stále dost fascinuje. Mám stromy ráda. Tady jsem ale viděla chudinky borovice, smrky a všemožné listnáče, jak se oslabenými větvičkami marně snaží prorazit hustý porost pro trochu světla a kyslíku. Přítomnost kudzu je odsoudilo k pomalému umírání udušením.

 

Rostlina v zimě uschne a alespoň povrchový růst se na čas zastaví. Tam, kde se kudzu v sezóně uchytilo, zůstanou viset jen suché chuchvalce šlahounů se zbytkem listů. V čerstvém stavu jsou to úžasně silná, pružná lana, která rukou jen tak nepřetrhnete. Suchá se postupně rozpadnou na slámu. Celý zelený porost se slehne na nevzhledné suché „roští“. Brzy zjara pak mají některé keře a stromy chvilku šanci tímto roštím prorůst, zazelenat se, vykvést, nebo jim stačí i dozrát plody. Jako třeba u nás ostružiny. Těch zde bývá moře, ale např. v parku, kde roste i kudzu je to urputný boj s časem – již předem prohraný. Zatímco ostružiny dozrávají, kudzu nasává novou mízu. Narůstající šlahouny snadno proráží hustým ostružiním, listy je překrývají, obtáčí a dusí. Během dvou, tří týdnů v místě, kde byla záplava ostružin je už jen hustá zeleň. Celý tento kolotoč se rok co rok opakuje – je to příroda na nezadržitelném pochodu.

 

Škody, které kudzu každoročně způsobí, se pohybují v desítkách i stovkách milionů dolarů. Vzhledem k mohutnému, hluboko zapuštěnému kořenu a rychlému růstu boj o jeho vyhubení zatím člověk prohrává. Aby opravdu tahle rostlina nepohltila celý Jih, je třeba jí alespoň držet v mezích tam, kde je to opravdu nutné. U dálnic, silnic, v parcích, okolo budov, soch a vůbec všude tam, kde je „objetí kuzdu“ nežádoucí. Kudzo jako had obtočí elektrické sloupy, namotá se v silných hroznech kolem destíky metrů natažených drátů a postupně svojí vahou strhne celé vedení. Omezení jeho růstu lze docílit pravidelním sekáním a chemickými postřiky. Oboje je sice účinné, ale pouze dočasně. Při sekání je totiž nutné zároveň vyrvat i dlouhé plazivé šlahouny, což sekačka nedokáže a ručně se to asi příliš pracné. Sekačka pouze usekne listy prorůstající trávou. Šlahouny většinou jen odře a ony zanedlouho znovu vyraší. Chemický postřik zničí listy, vzhled místa na čas „zoškliví“ ale kudzu z nej trvale nevyhubí. Navíc chemikálie v silném opakovaném postřiku půdě rozhodně nesvědčí.

 

Ano, pro kudzu se našlo využití v přírodní medicíně, někde se ze šlahounů pletou košíky (na vlastní oči jsem je nikdy neviděla) a je to výživné krmení pro dobytek. Ovšem jeho ničivý růst zatím převažuje a dosud se ho nikomu nepodařilo zastavit. Ba naopak, zdá se, že kudzu začíná být odolnější zimě, pomaloučku, ale jistě se rozrůstá i do severnějších a západnějších států US. Objevili ho už i v Kanadě a dokonce až v Austrálii.

 

Invazních popínavých rostlin, které na Jihu zdomácněly, je řada. Kudzu si ale na všech seznamech drží své prvenství. Naštěstí i v Alabamě jsou ještě stále místa, kde kudzu není vůbec, nebo kde se ho daří úspěšně omezit. Ke svému růstu potřebuje světlo a prostor. Proto i v naší oblasti roste nejvíce podél silnic, v parcích, na pastvinách a polích. Jak už jsem napsala, dá se jeho růst alespoň omezit. Ovšem tam, kde se uchytí a nikdo si ho nevšímá, je to pohroma. Rychlost, jakou dokáže zahltit volnou plochu je až neuvěřitelná, do druhého dne doslova změní vzhled místa. Stačí jedna sezóna a opuštěné auto, nebo rozpadající se stodola se změní v menší či větší zelený hrbol. Musím přiznat, že když kudzu kvete, je to velice příjemná vůně a i ten zelený koberec má určitý půvab. Ale na zahradu bych si ho rozhodně nezasadila.

 

Dále už za sebe nechám „mluvit“ svoje fotky, na které se můžete podívat tady http://marickac.rajce.idnes.cz/Kudzu_-_spasa_a_prokleti/

 

P.S. A tady je odkaz na stránku, kde je sbírka „kudzu architektury“. Když těsně pod hlavním obrázkem kliknete na jednotlivá slova, najdete spousty příkladů, co kudzu dokáže. A i „Kud-zoo“ stojí za to.

http://www.jjanthony.com/kudzu/

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 3.6.2011 — 23:17

173 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nás je podobným problémem bolševník. Z Kynžvartu, kde byl poprvé zasazen jako okrasná rostlina se šíří na východ a prozatím, (na jak dlouho?) se zastavil na levém břehu Vltavy. Jenže na rozdíl od kudzu je jedovatý a lidem i zvířatům vyloženě nebezpečný.

 2. Milí Zvířetníci, omlouvám se za dnešní zmatkovité objevování a mizení článků, ale snažím se dělat Zvířetník na celý týden dopředu ve chvíli, kdy mi a) každou chvíli vypadne net (a nešel celé odpoledne až do devíti hodin) a b) je neustále nepřístupný server se Zvířetníkem, takže já vypadávám z redakčního systému od nedokončených článků jak kroupy z mraku (tmi) , tedy rychle a s ničivými důsledky… 😛
  Jinak první půlku příštího týdne strávím v Bratislavě, druhou potom v Norsku. Pokusím se občas odněkud nahlédnout do pošty i na stránky, ale jedu bez počítače, tak se na to nedá spoléhat. Dohnatelná budu na mobilu, případné sos články posílejte Andymu…
  Mějte se tu hezky, držím palce všem potřebným a oslavencům dopředu mávám (inlove)

  1. Milá Dede, přeji šťastnou cestu na obě místa a krásně prožité dny. Pokud norské zastavení bude i u JanyBa, oba moc pozdravuji.

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Před kostelem sedí dva žebráci. Jeden má na krku přívěsek s křížkem, druhý má přívěsek s Davidovou hvězdou. Lidé začali vycházet z kostela, a klobouk toho s křížkem se začal potěšitelně naplňovat. Nakonec vyšel farář a povídá tomu s hvězdou:
  „Vidíte, vidíte, proč se nejdete raději posadit před synagogu?“
  Když se vzdálil, povídá ten s hvězdou tomu s křížkem:
  „Tak to viděj Kohn. Tihle by nás chtěli učit marketing. “ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný nedělní večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. Jovásci, zapomínám napsat. Ten vtípek, jak si zvířátka otevřela obchod – tak to je nejlepší vtip století !!!!! Já se mohla uchechtat, tekly mi slzy smíchu a škytala jsem (chtěla jsem ho přeložit choti, ale smíchem jsem to ze sebe ani nevykoktala – a choť se smál tomu, jak jsem se smála já). Rozeslala jsem to kde komu, ti zase dále a protože letěl i do ciziny – smál se celý svět. Schválně jsem si ho v duchu často vždy „přeříkala“, protože mi dělalo táááák dobře se od srdce vychechtat – přímo léčivé (Dixie stonala a já to potřebovala). Ležela jsem ve vaně, připomněla si vtípek a už se ve vodě dělaly vlny, jak jsem se smíchem třásla. Tahle reakce mi vydržela hodně dlouho a dále pokračuje. No prostě vtip století, děkuji za něj 🙂

  2. 😀 😀 Tak marketing zvládají pánové skvěle (rofl) 😀
   Ale já nevím který vtip byl o zvířátkách a obchodu Taky se chci smát (cláp)

   1. Zdeno b.p. nevím přesně, u kterého článku vtípek byl, tak přelepuji z mailu, který jsem rozesílala.

    Zvířátka v lese si udělala svůj vlastní obchod a ráno stojí před obchodem děsně dlouhá fronta. Kolem fronty projde zajíc, vecpe se až dopředu, ale vidí ho medvěd, zařve: „Tak to teda NE, zajíci! Předbíhat nebudeš!“ a zahodí ho pryč. Zajíc vstane a jde dopředu znova. Zas ho medvěd vidí, vynadá mu, chytne ho a zahodí pryč. A zajíc se znova sebere a tlačí se dopředu. Medvěd ho zase okřikne a vyhodí. Zajíc se zvedne, opráší a zamumlá: „Do háje, já snad dneska nevotevřu!“

 4. Milá Maričko, díky za velice poučný, ale opravdu hororový článek. Přečetli jsme si jej s pánečkem a shodli se, že lidé jsou na celém světě neponaučitelní. Kolik druhů invazních rostlin i zvířat se stále někde nově vyskytuje, i když už jsou mnohaleté neblahé zkušenosti. Je to fakt strašidelné čtení něco jako trifidi. Jo,mimochodem zítra dávají v nějaké naší televizi filmové zpracování Den trifidů.
  Ano a Tvoje fotky jsou bezva dokumentem o síle téhle rostliny.

  1. Alex děkuji, když člověk jede za šera, krajina zarostlá kudzu opravdu vypadá hororově. Snad jediné, co je na něm pozitivního je to, že tou dokonalou zelenou dekou vytváří pro spoustu zvířat letní stín – i když na úkor stromů které zahaluje. Ne, nemám ho ráda, nemám ho ráda.

   A já sem teď přišla také pro stín a chládek. V domě hučí klimatizace a je tu příjemný chládek. A to máme teplotu nastavenou na +27°C. Ale když je venku +39 tak těch 27 je opravdu chládeček. Právě jsem tam do stínu zasázela ještě 12 sazenic rajčat, protože nejméně polovina těch dřívějších mi tím vedrem zašla. Zalévala jsem, ale nepomohlo to, ten žár listy spaluje. A ty co přežívají mají zase dost prožrané listy jak kde jaká havěť hledá zdroj vlhkosti. Také fazole mi vůbec nevzešly, neuvěřitelné, z té nejméně stovky, co jsem dala do země – ani jedna. A to byly čerstvě koupené sáčky. Papriky se drží, ale rajčata asi letos moc nebudou. Uvidím, jestli se tyhle pozdnější uchytí. Normálně si podzimní satbu nedělám, protože jsem na podzim bývala dva týdny v Praze. Letos tam nebudu, tak si zkusím fazole zasadit na podzim, teď už je na ně moc vedro. Asi letos budu mít nejhorší zahradní úspěch co se pamatuji. Ale zase se nepamatuji takhle horký květen, jak jsem se už zmínila, máme tu už delší dobu denní teploty nejvyšší v celých USA.

   1. Maričko, stejně Tě obdivuji, jak krásnou zahradu máš na té vaší „jižanské výhni“, pamatuji si ji z nějakých fotek na Rajčeti.

   1. Neklovnul (shake) Ale nebojí se jí (shake) A to holčičku přivádí do rozpaků (chuckle) . Třeba se nemůže jít napít, když ta ptíca klidně plave v její blízkosti… Co kdyby na ni zaútočil ?? Je třeba raději jít žíznivá dál. Slušně vychované kachny taky mají před Betkou uletět do středu rybníčka. A ne že si kačer na břehu bude cpát zobák kousky rohlíku, co mu tam někdo nadrobil. On ví, že mu nic nehrozí (stihne žbluňknout rychle) , a tak Betka běží ke kačence, běží, běží, zpomaluje, jde, ohlíží se, zastavuje… a kačer se cpe a cpe… No a já mám jít tu nebezpečnou kachnu zahnat na vodu, aby byly věci tak, jak mají být…
    Ale nechávám ji – alespoň vím, že nebude honit zvěř… Myslím, že její ovladatelnost u srn a zajíců má základ v její bázlivosti a nevyrovnanosti…

    1. Hmmm, pokud jde o tu vyrovnanost…. půjde se vyrovnaný pes na nepřátelskou věc podívat a čuchne k ní, nebo bude trdlovat kolem, poštěkávat a vrtět ocasem typu „bojím se, ale ne zas tolik, abych utekla“? Přivezli jsme míchačku na dvůr- obrovská modrá kráva- a Borůvka kolem ní takhle trdlovala. Tak jsme ji popadla, strčila jí nos k míchačce, zavětřila, položila jsem ji na zem a od té doby si té modré krávy ani nevšimla.

 5. Od rána přemýšlím, proč jsou ke mně i k sobě navzájem holky kočičí tak milé: už to mám – ono je jim vedro. Zapnula jsem aspoň větrák…
  Chci bouřku!

 6. Hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

 7. Přeji všem hezkou neděli.

  Pro letmý nedělní úsměv se můžete kouknout na videjko veverky-skokanky. Veverkám a chipmunkům nejvíce chutnají slunečnicová semena. Ta má i směs (a ještě přidám) kterou plním krmítko, protože kromě vrabců a hrdliček ostatní naši ptáci jim dávají přednost. Těsně pod krmítko jsem připevnila i siťové plato, aby se semena déle udržela „nahoře“a ke krmítku mohlo více ptáků najednou. Vždycky, když krmítko naplním, tak ještě pod něj a o kus dále rozsypu sluneč. semena právě pro veverky a chipmunky. A ti hlodavci se tam chodí ládovat. Chipmunk si nacpe tváře a odfrčí si je někam vyprázdnit, veverky tam sedí a hodují . A kočky je rády sledovaly (jako na fotce z 22.4 v Dixině albu). Jenže, když už tam jsou jen slupky, veverky semena ptákům závidí. A pokouší se tam dostat. Jenže krmítko má ochranný límec na tyči, který „neobskočí“ a tak hledají všemožné jiné možnosti, většinou skokanské. Téhle na videu se to nakonec podařilo a pak to opakoval furt dokolečka. Seskakovala tam z cesmíny. U cesmíny jsme už několikrát odstříhli vyčuhující větve, když i z tenkých konců veverky skočily. Ale jak vidno nebylo to dost. Jenže právě v místě, odkud veverka skákala má hnízdo mockingbird (drozd mnohohlasný) a nechtěli jsme je dalším sestřihem rušit. Na videu to není tolik vidět, ale odvážná veverka skáče nejméně 3 metry napříč ze stromu na krmítko. Vždycky, když jsem jí tam viděla, šla jsem jí odehnat, ale za pár minut už tam byla znovu. A byla kvůli tomu ochotná snášet nálety rozzlobených ptáků. Tak jsem to nakonec zkusila natočit. Je to špatná kvalita, ale do té husté zeleně se špatně fotí. Veverka tam ale vidět je. Sledujte pravý roh videa, levou polovinu cesmíny.
  A ještě jsem přidala zpěv kardinála – ten si zase dlouze vyzpěvoval na magnolii, ale než mně napadlo to natočit, už ten svůj trilek pěl hodně zkráceně a chystal se odletět. Navíc se mi moc třásla ruka – tak omluvte tu děsnou kvalitu. Ale obě videa jsou pouze „informační“.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/veverka_skokanka_zpev_kardinala/#

  1. Macánci mě dnes vytáhli už před pátou z postele, je krásný den. A ještě krásnější při pohledu na kardinála – vždyť vypadá jako papoušek! A ta veverka teda dává řachy jako z děla, doufám, že vám tam takhle neřádí hned po ránu…

  1. Bětuláskovo, díky, že dáváš videjka. Sice jsem je nestačila všechna pokoukat, ale napravím.

   1. Poslední dny sem ani videjka nedávám, všude samej sex – nebo následky sexu. 😀

    Najdu pro Tebe nějakou pěknou kočinku nebo něco podobného.

  2. Bětulásková, neříká se HOP ……. Jsem teď hlasovala, a Tara má – 400 hlasů 🙁

 8. A do prcic…. Prave se dostavil s Chetem dnes vysamponovany , vykartacovany pes, pred 2 tydny chemicky osetreny, spolu s kockama, proti blecham a klistatum, a co to me oci vidi?????? DVE klistata produciruji se na tlapach, jedno uz, po blizsim ohledani psa, lehce zakousle na brichu. Za co hergot platim chemii na osetreni peti zvirat za mesic???? Asi jim zas zacnu pridavat cesnek do jidla. Snad je to tim horkem.

  1. On je letos klíšťatovej rok. Asi všude. (wave)

   Hele, to už jsem dlouho nevyprávěla, ale já jsem „přitahovač hmyzu,“ oblaka much i jiná zvěř neomylně v každém davu vypíchnou mne.
   Jednou jsem se vrátila z nevinné půldenní houbové procházky a našla jsem si slovy a číslem 27 klíšťat.

   Od doby doufám, že jsem zákonitě imunní. 🙂

   1. BĚTULÁSKOVO,PÍSNI MI PŘES HADOOPASI NEBO NA lenka 53na centru českém. pošlu ti vyzkoušený recept na protihmyzí a odpuzovací prostředky, co je lze ,použít i na zvěř domácí. Jen budu muset recepty trošku pohledat, což bude v naší současné časové tísni) kvůli ježdění za Petrou) dost problém. Proti komárům to fungeje skvěle. Pokud tě hmyz obtěžuje doma v bytě( mouchy apod, najdi rostlinu vratič( stačí i jen listy nebo´t ještě aspoň u nás nekvete. Přidej ke kytičce vratičových listů nebo celých kvetoucích rostlin něco rostlinek přesličky a trochu snítek levandule. Udělej z toho kytičky, které zavěsíš do každého okna.když nemáš kytí, zkus vnější rám okna potřít rozkrojenou cibulí.

    1. Recepisy proti hmyzu, který tak rád ssaje mou krev, si ráda ozkouším. Děkuji.

    2. Milá LenkoS, moc na tebe vzpomínám a držím palce !!!!! Též tvému Jiřímu posílám vřelé pozdravy – držte se oba.

     1. Maričko, děkuju , Jiřímu jsem vyřídila . A hádejte, co dneska máme k obědu. I na zahradě už roste spousta mladého kopříku, takže je koprovka.por jirku s hozuskovými knedlíky, pro mne jen s noky.Mňam

   2. jedno ihned po příchodu na hřbitov, tak už nežije…..a jen po mě lezlo…mrcha! (bug)

  2. To je asi chyba vyšamponovat psa, účinné složky antiparazitik jsou rozpustné v tucích a tak jste je z té srsti vymyli.

 9. Milá Maričko, o potížích s kudzu jsem věděla, ale zdaleka ne tolik, jako po přečtení tvého článku. Je to dost šílená rostlina, ne nadarmo jsem si vzpomněla na trifidy (tmi) Po tomto článku patrně shlédnu okem laskavým i na svůj převytrvalý pýr a lebedu! 😀
  A jsem moc ráda, že ses dokázala s pomocí krásného alba rozloučit s Dixie (h) – měla u tebe krásný život a dovolím si dokonce říct, že i krásnou smrt. A to doopravdy není málo…

  1. Ano, Dede, kudzu je opravdu prokletí Jihu. A děkuji za srdíčko pro Dixie a též mailik

  2. Dede, tak se na ně můžeš i kouknout, v pondělí a ve středu od 20:00 jde dvoudílnej ´Den trifidů na Nově (chuckle)

   1. Jsem na to zvědavá, pochybuju, že se to bude rovnat kvalitě knížky. Děsně mě takhle zklamal Herriot a jiné

   2. Myslím, že na to bych se v zájmu zachování klidu své duše nedívala, ani kdybych tu televizi měla 😀 Ehm, nemáme anténu (při stavbě Domu jsme na ni jaksi zapomněli) , nová telka koupená na cestách si s kusem drátu místo antény neporadí, a plán pořídit satelit je stále ještě jen plánem. Takže jsem osoba beztelevizní, tedy vlastně neinformovaná :O (rofl)

    1. A když vydržíš několik let, zjistíš, že ji vlastně nepotřebuješ. A pak přijdeš do domácnosti televizní a zjistíš, že tam život končí o půl osmé, kdy se povinně zasedá před blikající světla. A pak si řekneš, že ji ani nechceš. 🙂 Aspoň takhle jsem těma fázema procházela já. (Na začátku byla babiččina stará černobílá, co fungovala na sirky, žhavila nějakou tu hodinku a nakonec tiše pufla a odešla do věčných lovišť. )

     1. Máš pravdu 🙂 Já jsem vlastně bez televize už víc než pět let a ještě mě nenapadlo, že bych ji postrádala. Ale říkám si, přijde zima… 😀

      1. televize doma máme (dokonce dvě) Běží tak hodinu týdně – když u nějakého sportu žehlím…
       Zrovna včera byla atletika… takže košík na prádlo je úplně prázdný… Jinak nekoukáme na nic… A vůbec mi to nechybí – tedy nemám patřičný rozhled o „Růžovkách“ a dalších klenotech televizní tvorby… ale to neřeším (chuckle)

       1. Televizi jako bednu jsme nezapli rok, dva, tři… dokonce jsme tuhle řešili, jestli by vypukl pořár nebo ne, kdybysme ji pustili :-).
        Bez signálu nejsme, televizní karta v PC to jistí… sledujeme předpověď počasí na ČT1, tedy přednosta, já ani to ne.
        Jednou před pár lety jsem si ze zvědavosti pustila nějaký seriál – vydržela jsem asi dvě minuty…
        A ano, nahrávám si občas přírodovědné seriály o mořích a oceánech. Že až jako budu mít čas, tak si to pustím… zatím to nějak nehrozí.

        1. Hlásím se do klubu. Poctivě přiznávám 2 hodiny týdně, někdy ani to ne. Do loňských vánoc jsem nekoukala ani minutu cca 10 let 🙂 A budu upřímná, když jsem si po tolika letech před ni sedla, nedokázele jsem některé cestopisné a historické populární filmy vystát. Jak to vyjádřit. Uváděla se fakta, potom trošíčka souvislostí a zase se dostali k těm stejným faktům a … jako kdyby to vyprávěli ve spirále o malinkatém stoupání. 🙂 A když se ke stejnému faktu dostali potřetí, tak jsem už odcházela. Prostě jsem byla leta zvyklá vyhledat si zajímavosti na netu, nebo si je vylovit z archivu rádia. A teď už jsem na sebe opatrná a do takových pořadů se nelámu. Asi mi není nic recht, jak říkala babička. Ale zase nebrblám a řádně přispívám 😉

         1. Televizi obvykle používám jako monitor pro DVD- dívám se obvykle v neděli na pohádku, pokud stihnu, tak na Toulavou kameru- no a to je zhruba všechno.

         2. Prirodopisne serialy americke provenience nebrat! Ty stoji velmi jemne receno za nic. Jsou delane jak pro deti z prvniho stupne s poruchou pozornosti … nebo pro znudene americke couch potatoes zvykle, ze co pet minut bezi reklamy a neschopne pamatovat si co bezelo pred nimi.
          BBC, frantici, nekdy australani … to jde.
          Coz mi pripomina netusite nekdo jak se jmenoval ten prirodopisny serial, myslim francouzsky, jehoz znelka byla kreslena a spocivala v tom, ze nejaky bagrista si sednul, za zady mu vyrostl strom, z nej se spustila liana jemu pred nos a na te vyrostl velky kvet prave pred jeho oblicejem?

          1. Jendo, zjistil jsi uz, jak se jmenoval ten serial, na ktery se ptas?
           Vzpominam si, ze jsem ho obcas videl v TV za komancu. Z obsahu si nepamatuju zhola nic, ale ta znelka (hlavne hudba) byla nezapomenutelna. Dej vedet! O.

          2. Ondro, nezjistil. Nenapada me podle ceho to hledat.

          3. serial se jmenoval La aventura de las plantas a znelka je na youtube 🙂

          4. Derrande, to je ono!! Díky na stotisíckrát!!!

    2. Dede, vitej do klubu beztelevizních exotů. televizi jsme vlastni zhruba rok a jak skoro nová šla z domu pryč. nebylo nač koukat a ještě byla zdrojem sporů nás dospělých. Tehdy jsem vytočila číslo raditržiště plzeňského rozhlasu, vylíčila parametry a stáří, položila sluchátko a už to jelo jak kulůový blesk vteřinu p zavolání telefon zvonil a chlap na 2. konci mne doslova zapřísahal, at telku neprodávám, že pro ni okamžitě vyráží. Dojel asi kolem třetí odpoledne,Jiří právě dorazil z práce, takže tu telku chlap dostal za pětistovku i se dvěma anténami , s bytovým a silným zesilovačem všech signálů, který Jiří sám vyrobil, a ještě obdržel poučení od Jiřího přesné , jak vše instalovat. Ten chudák musel kupovat telku takto narychlo a z druhé ruky, jelikož měl doma doslova tři závislačky na ubohých a vážně pitomých seriálech, co běžely skoro deně. telka mi už od té doby nesmí přes práh. televizní kartu k pecku nemám, jelikož pecko je vyřazené z nějakého úřadu a repasované, tudíž je tam patrně nainstalovaný nějaký blok na tyhle programy. ale nemrzí mne to. stejně bych si jen oči dál kazila a nešetřila je dost.
     Jinak mám, DEDE, jednu drzou ot otázku: jak jsi na tom se zahrádkou? P.S. Hlásím, že celý den si v Bělé podávaly kliku od nebe bouřky, takže mám zahrádku skvěle zalitou zhůry a ještě všechny nádoby na deš´tovku přetékají. Libuju si tu a nevadí mi ani to, že jsem byla jak scíplá skoro celej den. Mějte se krásně všichni.

 10. Zcela OT – kdo jste z Brna a okolí, šup šup na ohňostroje. Nejlepší výhled je z loděnice Lodních sportů na Rakovci. Mají tam lavičky, dobré pivo z Černé Hory, párky a klobásy z udírny a taky speciálně naložené a moc dobré stejky.
  A zítra nezapomeňte sledovat Primátorky, nejstarší a nejtradičnější veslařský závod u nás, je to od 10:55 na ČT4 Sport. Zvláštní pozornost prosím věnujte „Jarnímu skulérskému závodu Josefa Rösslera-Ořovského“. Konec hlášení.

   1. Přidávám se k Vave s dotazem – četla jsem už dříve a držela palec za brzké uzdravení.

  1. Dceři je líp, ale stále ne moc dobře. Pořád je na kapačkách. Ale aspoň už nezvrací a začíná mít hlad, to je plus.

 11. Jé Maričko,
  já se nejdřív zaradovala, že něco zabrání splavování půdy. Nojo, ale takhle ne. (shake) Moc zajímavé, jako všechno od tebe.

 12. Omlouvám se za OT – před chvílí mi volala majitelka „našeho“ Arnolda – zemřel jí manžel a ráda by pejska dala za symbolickou cenu někomu, kdo mu bude moci poskytnout čas a dostatečný prostor. Pejsan je celoročně na zahradě a na kryté verandě, je velmi aktivní, zvládá základní povely, přátelský k dětem a lidem (jako choďák), není zvyklý v domě. Paní bydlí v Liberci. Pokud byste někdo věděl, tak se mi ozvěte na ivazavináčmontdesoleiltečkanet

 13. Děkuji za ohlasy na článek a hlavně vám všem za “pohlazení za Dixie” a komentáře u fotek. Moc jste mě potěšili a pomohli. Těch prvních pár dnů bylo opravdu zlých, hlavně asi proto, že jsme si oba mysleli, že „láska všechno zmůže“ a nakonec to nevyšlo. Teď už jsem se ale opravdu uklidnila a budu jen už vzpomínat. Dixina životní dráha je zakončená také proto, že včera jsme si přinesli její popel a tak je zase doma, už provždy. Je to zvláštně uklidňující. Já původně plánovala udělat jí hrob na zahradě, ale manželovi se to (z různých důvodů) nelíbilo (smrt Dixie jsme takhle brzy neplánovali, proto o možnostech uložení nikdy zatím nemluvili). A protože on Dixie miloval snad ještě více, než já (pokud je to vůbec možné) odsouhlasila jsem kremaci. Konec konců jsem se také trochu bála, zda by náš tunelářský bagr – fenka Trixie, nebyla schopná hrobeček Dixie vykutat a podobné představy. Zjistili jsme že zvířecí kremace jsou dvoje – hromadné a soukromé. U těch hromadných se zpopelní vice zvířat (psů a koček) najednou a popel se rozdělí (tedy pokud o něj majitel zvířete má zájem). To jsme nechtěli, když už popel, tak jen od Dixie. A to je pak tzv. Privátní kremace. V tf. seznamu ani na internetu jsme nenašli, že by to tady v okolí někdo dělal a už jsme plánovali cestu na na Floridu. Ale manžel ještě zavolal našemu vetovi a jeho asistentka nám řekla, že to zde ve vedlejším městě už přes 20 let dělá jeden moc milý pán, farmář jako takový vedlejšák. Sama asistentka si u něho nechala spopelnit dvě kočky. Manžel s tím pánem pak telefonoval sám, prý byl moc soucitný a milý a ujistil ho, že zpopelňuje vždy jen jedno zvíře. Oba jsme z toho měli příjemný pocit. Tak Dixie ještě pro jistotu dostala ceduličku na krk a manžel jí odvezl k vetovi, odkud si jí ten pán vyzvedl.

  A ještě jedno. Volala mi také kamarádka, aby vyjádřila soustrast. Kdysi dávno také měli psa NO. A tak mi teď povídala, že když ho muesli nechat utratit, ona s ním poslala manžela, sama prý by to nezvládla. A když se manžel vrátil, ptala se ho, zda tam se psem zůstal až do konce (mrtvého psa zpět nechtěli). A on prý řekl “to si o mne myslíš, že bych se v tom vyžíval – to víš, že jsem nečekal a odešel”. Já z její odpovědi byla dost paf a ona zase z mé, protože já naopak u Dixie chtěla být až do konce, což se mi splnilo (stejně jako jsem drželi u veta packu Kotěti). Prostě mít možnost být s milovaným zvířetem až do úplného konce (doma či u veta) a nevyužít jí (a zbaběle odejít) – to nechápu.

  1. Vyprovodit člověka nebo zvíře na poslední cestě je služba. Jednou jsem musela k veterináři s těžce nemocnou kočičkou. Nakonec jsme se domluvili, k mé lítosti, že utracení je nejšetrnější. Samozřejmě jsem ji přidržela při píchnutí injekce, a v posledních chvílích jsem na ní měla ruku, aby se nebála. Vybavuji si to docela přesně a po osmnácti letech mi zas tečou slzy.
   Cítím to též, že ten Váš známý pejska zapomněl vyprovodit.

  2. Taky jsem Maričko přemýšlela o kremaci pro Šarika, ale jediné místo ,kde to před 5ti lety dělali,bylo Brno a cena 8.000,- korun. Tak jsem našla Zvířátkovej Lesní hřbitov v Malšovicích (Hradec Králové) a Šarik odpočívá tam a s ním desítky dalších zviřátek…..tenkrát to stálo 100 korun na rok, tak jsem předplatila 10 let…a za vykopání hrobu si hrobník nevzal ani korunu.

   1. Sharko, pro Šarika jistě krásné místo, obklopen zvířátky. Kdyby to bývala pro nás byla také jediná možnost, brala bych ji též. Ono to často není o tom, co by si jeden pro své milované zvíře přál, ale zda je to přání opravdu splnitelné.

    1. Já měl anejvětší hrůzu, ž emi někdo nabídne,že ho mám nechat na veterině, že ho dají do kafilerie..to bych se asi zbláznila…..a kopat mu na sídlišti hrob..to by asi neklaplo….

 14. Ráno jsme byli u Nisy a v řece netekla skoro žádná voda. Sucho v lese děsivý. A vida – teď už hodinu prší, chvílema leje (rain) . Bouří dost, ale snad tentokrát o modem a telefon nepřijdeme… Mimochodem prý to ten minulý čtvrtek prásklo do místního kostela a „vedlejší blesky“ – bratříčci od toho velikého odepsali nejen „nás“, ale také televize a telefony a modemy a PC v širokém okolí…

  1. Tady konečně taky bouřka! Vždycky vytáhnu dráty z noťasu a trápím mu baterku. Minulej mi právě při bouřce chytil bleska a scíplo mu to navždycky baterku a ještě něco ve vnitřnostech, pak už šel strašně rychle dolů, během roku bylo po něm. A jelikož je tenhle Milášek můj první opravdu novej a nerepasovanej, tak se o něj bojím. 🙂

 15. Jj, i mezi rostlinami jsou dravci a expanzionisté. Maričko díky za vyprávění. S tímhle zeleným divochem jsem se ještě nepotkala.
  A Dixie? Byla to krásná a hrdá slečna kočka každým chloupkem až do posledního dne. Krásná a milovaná. (u) (cat)
  Co Smoky? Nehledá ji? Co já vím, tak kočky ikdyž se nemusí, tak v takovém případě pak jedna druhé chybí.

  1. Zdeno b.p – děkuji. Smoky se zatím chová normálně i když se nám zdá taková tiší. Kdyby zemřela Smoky první, myslíme, že Dixie by po ní netruchlila, ale Smoky se s ní přeci jen celou dobu vytrvale snažila spřátelit a teď je pryč, tak uvidíme, jestli se to na jejím chování nějak podepíše. Já (my doma) jsem od dětství měla doma vždycky jen jednu kočku. Když pak umřela Kotě, bylo doma děsně prázdno. Teď co jsme těch 13 let měli kočky dvě, člověk si zvyknul, že toho pohybu bylo v domě nějak vice, bylo tu živěji. A tak když tu teď chodí zase jen jedna kočka, i když se asi chová normálně (mazlí se, přede), je tu jaksi ticho po pěšině. Zvláštní pocit.

   1. Ono je to nevyzpytatelné. Mína ztrátu Mr. Zrzavého nesla opravdu těžko. Ale když se tu objevilo nemocné a podvyživené kotě, tak ho doslova nesnášela a přivedla si jednoho bezdomovečka, který byl nemocný a podvyživený a byl jen o 4 měsíce starší, než to ubohé kotě. Když Packu (mně to nevadilo a pečovala jsem i o toho bezdomovečka, ale on byl svůj a bydlel jen v kůlně. Pak ho z kůlny vyhnal kocour ze sousední ulice. A Mína na Mouryna ječela zcela pravidelně. Ale POZOR, i při tom ječení byla v lepší kondici a pohodě, než když byla sama. Po letech je jejich soužití naprosto bez problémů, ale rozhodně to není nuda, protože Mína je palice dubová. 😉

   2. A pak pry, ze kocky nemaji cit…. Muj kocourek polovenkovni Pepa skutecne trpel depresi, kdyz mu umrel jeho bracha Glen. Oni byli kluci jedina dve kotata ve vrhu a stala se z nich neuveritelna dvojka v relativnim bezpeci nasi a sousedni zahrady. Pepa jak lazensky svihak, mazel; Glen napohled pomaly (ovsem to bylo jen zdani – pohyboval se neuveritelne rychle, kdyz musel) ohromny bily kocour s cernyma skvrnama. Doplnovali se skvele. Jenze Glen dostal rozsahlou trombozu a museli jsme ho uspat. Kdyz jsme si ho privezli zpatky domu, tak jsme nechteli, aby to Pepa videl. Zahnali jsme Pepu s jeho maminou na verandu a zatahli zaluzie, nez jsme vykopali hrobecek pro Glena a tam ho ulozili. jenze on Pepa si umel zaluzie roztahnout…. Z mazla se stal pres den nerudny kocour. Nedal na sebe chmatnout – tak skoro rok. Asi si myslel, ze jsme mu Glena zahlusili schvalne. Prestal lozit na stromy – s Glenem se doslova honili v dubech a pecan stromech. Prestal chodit na vylety. Dodnes je z nej v podstate takovy smutny kocour, co nevi co se sebou. Do baraku nevleze, jen na tu verandu. Rano jim otevru dvere a Pepa jde ven, ale ten svihak z nej vymizel ten den, co jsme pochovali Glena.

   3. Ten smutek je asi individuální i každé kočky. Měla jsem vždy pocit, že Micinka by byla bývala nejraději sama kočka v domě. Ale nakonec žila skoro celý svůj život se svým synkem Micánkem. No, neměla se nám spustit. Komandovala Micánka ovšem nesmírně a ten o třetinu větší kocour ji poslouchal. Myslím ale, že by jeho ztrátu asi bývala oželela celkem bez problémů, protože ona byla ta královna. Jenže to bylo naopak, opustila nás dříve ona, navíc v už tak vystresované situaci. Micánek trpěl viditelnou depresí, dokonce tak hlubokou, že jsem se neodvážila přinést domů jinou kočku. Přitom už jsem tenkrát o nějakých kočičích kamarádech pro Micánka jednala. Rozmyslely jsme si to s mámou z několika důvodů. 1) Samy jsme byly po všech událostech doma v hlubokém šoku. 2) Nevydýchala jsem představu, že nová kočka doma může převzít vládu a tenkrát naprosto letargického Micánka třeba i terorizovat. 3) Zjistila jsem, že kocour je už asi opravdu starý (v srpnu mu bude 15 let) a při volném pohybu okolo domečku mu několikrát nabančil mezitím dorostlý mladý kocour ze sousedství. Prostě už se nedokázal sám ubránit. Dotyčný kocourek sice mezitím zahynul, ale může se to opakovat. 4) Navázal velmi úzký vztah s mámou – asi místo Micinky, tak asi nemá cenu, aby se jim do toho někdo další pletl. Ovšem stejně jsme málem domů přivedly bezprizorné kotě, ale ztratilo se dřívě než jsme stačily zareagovat po opuštění jiného domova, odkud ho vyštval dospělý kastrovaný kocour.

   4. Maričko, drahá, myslím, že si nemusíš vůbec lámat hlavu… je jisto, že Nejvyšší Kočka už s rozmyslem probírá album (cat) na CD je spoleh, vždyť víš…

 16. To je teda sviňucha to kudzu! Ta naše mrcha křídlatka zdaleka není tak rychlá, ale taky mě dost štve. A neodpustila bych jí ani za ty krásné květy. Jo, člověk musí sázet s rozmyslem.

  Dixie byla krásná kočka, udělali jste, co jste mohli a ona to věděla.

  1. Bubu, musela jsem si to jméno “křídlanka” vyhledat. A mám dojem, že ta japonská křídlanka tady také rostě a dokonce myslím, že je to tohle (č.31) http://marickac.rajce.idnes.cz/Kudzu_-_spasa_a_prokleti/#31_-_zjara_vonne_kvetouci_kere_v_parku.jpg
   (pokud to nenaskočí rozšířené, roztáhněte si to, je to lépe vidět). Zde jsou to keře různých výsek a šířek, lemují parky, nebo kraje lesů a silnic. Kvete v květnu a příjemně voní

 17. Maričko, tu „bílou mámu“ jste koupili už takhle? Nebo je to vykuchaný polštářek? Nebo je to tzv. obal na pyžamo?

  1. Liko, Bílou mámu jsem dostala od kamarádky v době “po Kotěti a před Dixie”. Ona mi jí dala právě s tím, abych měla “alespoň nějakou kočku”, když zemřela Kotě. Byla to velká bachratá kočka. Když jsem jí položila před maličkou Dixie, ona na ní okamžitě zareagovala a začala mléčný pochod a předla. Plyšová kočka dostala název Bílá mama a Dixie jí opravdu milovala celý život. B.máma většinou ležela uprostřed stolu na verandě a Dixie si tam k ní sama vyskakovala. Časem B.mámu tak zmordovala, že měla úplně placaté břicho, které už jí zůstalo, nešlo načechrat. Několikrát jsem B.m prala (máme někde fotku, jak visí venku za uši na právelní šňůře). Smoky si také na B.m někdy lehala a rozvalovala se, ale nikdy na ní “nepochodovala” a nepředla u toho. Prostě to pro ní byla měkká podložka na krátký odpočinek. Jsem zvědavá, jestli si jí teď vice zamiluje.

   1. Maričko, když jsem zadala do googlu „plyšová kočka“, vykoukla na mě Bílá máma pověšená za uši na šňůře hned na druhém místě (rofl)

    1. Vida Davida 🙂 🙂 Ano, je to přesně ta fotka, co jsem měla na mysli ! Já věděla, že jsem jí jednou dala do Dumky, ale honem jsem nevěděla ke kterému článku a byla líná hledat. A zajímavá shoda, že právě v tomhle článku (vlastně v prvním dílé) se zmiňuji o tom, že jednou na tyhle postřehy budu jen vzpomínat.

 18. Maričko, moc zajímavý článek, tady u nás jsou agresivní hlavně křídlatky, jdou velice špatně vykopat a na chatě mně zadusily clematis Pak taky ten bolševník,to je velká potvora a ještě škumpa, ta se taky krásně dovede množit a otravovat.
  (f) (bat)
  Z druhé strany musí jeden žasnout jak je ta rostlina chytrá, napřed zachutná dobytku, naláká lidi, pěkně voní a až se zalíbí pak už jen pěkně ukusuje. Kdo je teda na té naší planetě nejchytřejší ? (chuckle)

 19. Zajímavé zelené povídání- připomíná mi to psí víno jakéhosi druhu, který si soused zasadil k zídce sousedící s námi- z jeho strany porůstá, ale pak se přehoupne k nám a to mi zrovna nevyhovuje- zídka je šeredná a nedodělaná a my ji právě chceme opravit. A tak soused každou chvilku stříhá a stříhá….

  1. Tak to Ti povím případ z naší vísky. Dva bratři žili v nenávisti k sobě celý život a vedle sebe. Ten, co již vloni zemřel si postavil vyskou zídku a nadělal si v ní malé otvory aby věděl co se děje u bratra. Snacha ze zazděného dvora nasadila psí víno a vždy když krásně obrostlo tu hnusnou zeď a dorostlo horní hranu, sousední bratr vzal nůžky a víno bylo do rána na zemi. takhle se hádali a plivali na sebe celý život.
   Půldomek je nyní předmětem dědictví a spory se přenesly na další generaci. Tak někdy nevím, je horší ten plevel nebo lidi ?

   1. Plevel to nedělá naschvál. 😉

    Maričko, z alba s Dixie dejchá její jistota, že je milovaná. Ona neměla jen jednu bílou mámu, měla dvě. (h)

    Šimli jste si, co jsem psala včera? V Ostravě maji 3 tygříčí ussurijská mimi. Snad je máma Mája zvládne.

    V Gorilkově bylo tento týden tolik sexu, se všema holkama včetně Kamby, že už jen očekávám, kdy se Richard hodí marod.

    A stále hlasujeme pro Taru (někteří odbojáři pro Rashmi):
    http://www.zoo-ostrava.cz/cz/novinky/611-jak-se-bude-jmenovat-sloni-samicka-zapojte-se-a-hlasujte/

     1. Máma tygřice vypadá velmi vznešeně a hrdě, tygřata se batolí tak roztomile, až by si je člověk chtěl pomuckat… Tygr je stejně ze všech nejkrásnější 🙂

    1. Ad sexuálně nabitý týden v Gorilkově – já si všimla, že posledně se Richard „poté“ už stavěl skoro na hlavu, skoro jako by si potřeboval srovnat krevní tlak (rofl)

     1. No prosimTebe, on během dvou dní zmermomocnil nejméně 4x (dokladováno kamerami) Kambu, jen doufám, že Kamba už nezabřezne – však to minule bylo o nervy, když umřelo mimi a málem umřela i ona sama! 🙁 – ale zas kdyby taková Bikirka konečně nosila holčičku…
      … ale to jsou jen sny.
      Hlavně, že mají v Gorilkově dobrou náladu a chuť do života stejnou jako k jídlu, co víc si přát.

      1. Co během dvou dní, ale Kambu během pár hodin (rofl) a Shinda mu nedovolila žádný timeout a druhý den na něj rovnou nastoupila ona. Jsem teda voajér, ale Kamba vypadala velice hravě a vesele a vyloženě si to užívala. Správný začátek léta!

   2. Jo, psí víno, to je věc… ale sousedi se těší na to, že zídku shora a z naší strany opravíme, takže stříhají ochotně- psí víno zasadili proto, že s původními majiteli nebyla domluva možná.

 20. OT – PODĚKOVÁNÍ VŠEM ZVÍŘETNÍKŮM:

  Věruška moc děkuje (clap) za proplacení kastrací 5 kocourků. Ona a počítač si nerozumí,tak mě poprosila, abych tlumočila její dík. Hele, moji skorotchyni máloco rozbrečí,ale když mi říkala,ať Vám poděkuju…tak byla naměkko a to hodně….Kocourkové jsou zahojení a v pohodě.

  Snad se někdy Dan pochlapí a o té jejich 14kočičí smečce napíše…. (nod)

  1. Jediná vada je na tom videu, to musím říct. Jsou tam vidět staré přehozy na miminka, ne ty naše. 🙁
   Ale jinak je to video opravdu NEJ! (y)

  2. Já hlasovala, protože to fakt bylo nejlepší a navíc vtipné. K zahození nebylo ani poučení!

  3. Děkuji všem, kteří nám dali hlas (potřebujeme vyhrát (dance)
   Tohle jsou záběry z tzv. intermediáru, to není JIPka s nejmenšími dětmi. A ty naše přehozy jsou právě na tom nej nej JIPu

   1. Dala jsem hlas, video je povedené (skvělá hudba)! Ale ohřála jsem si taky rodinnou polívčičku – synovec je tam neurochirurgem. 😉

 21. Maričko (inlove) , opravdu to vypadá nepřirozeně a proto strašidelně až depresivně, jak poznamenala Hanka.
  Prohlížela jsem fotky, je to někdy krásné a fascinující, ale takovou zvláštní děsivou krásou, něco jako mimozemský organismus.
  Děkuju Ti za reportáž a hladím po tlapce. Album s Dixinkou je velice něžné a láskyplné. (h)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Mně to trochu připomínalo náš břečťan, když se nehlídá. Ale u nás to trvá roky. Máme vedle nás zarostlou zahradu patřící pani, co sem přijede jednou za rok, spráskne ruce a odjede. Takže to je taková buš nebo prales a právě tím břečťanem jsou tam porostlé vysoké smrky, ale on se plazí po všem i po malinách, po rebarboře, dusí rybízy,… Před pár lety nám dovolila si tam sekat trávu pro králíky. Ale bylo to tak děsně zaroslý, že to moc nešlo. Loni jsme tam vtrhla a ač to s kosou neumím, pomlátila jsem tu směsku kopřiv, břečťanu a trnitých šlahounů. Bylo to větší než já, tak mi to padalo do obličeje. Nadřela jsem se tam několik dní. Posbírala napadané větve, vyčistila od náletů, ostříhala stromy a pak to tam na hromadě spálila. Když začala zahrada krásně obrůstat „jedlou“ trávou, tak přijela pani sousedka a nelíbilo se jí to. Očoudila jsem tam totiž jednu starou a nemocnou hrušeň.
   Tak jsem se jí omluvila a zařekla, že už tam nevlezu. Letos je tam náááádherná vysoká tráva, šťavnatá,ale jen na ní koukám. Za pár let to bude zase směska kopřiv a břečťanu.. Je mi to líto, udělala jsme tam spoustu práce

   1. Štětí, trávu ti přece paní nezakázala, tak si ji sekej, když jsi ji vysvobodila. Řeči kolem očouzerné hrušky sem nebo tam, kašli na to. Hlavně se tolik neposlouchej, když ses zařekla, udělej to Štětince naschvál a králící budou rádi!!!!
    (Měla jsem takovou maminku, co se ráda zaříkala a komplikovalo jí to život, tak vím, o čem mluvím.)

    1. když ona je ta sousedka taková divná. Nemám z ní dobrej pocit a raději už to s ní nechci riskovat. Předloni, jak byla ta ohromná vichřice, tak to u ní porazilo vysoké smrky a napadalo to k nám a zničilo společnej plot. Nikdo na ni nemáme kontakt, tak jsme čekali ještě několik měsíců, než dorazila, aby nám povolila tuto její škodu uklidit.

 22. Mně to kudzu bylo celou dobru při čtení povědomé – a hle, ono se to jí! Kudzu se používá na získání škrobu, ale ten, co se tu prodává, je z rostliny Pueraria lobata. Cituji: „Kuzu je tradiční japonský produkt. Pro velký obsah kvalitního škrobu se kuzu používá hlavně jako zahušťovadlo. Kuzu je lehce stravitelné, má příznivé účinky na lidský organizmus.“ Nedivím se, že těm kravám chutná.
  Děkuji za výborný článek. A za to Dixiino albíčko… (heart)

 23. Hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Maričko, moc zajímavé zelené povídání (nod)

 24. Maričko, u Vás kudzu, u nás bolševník (říkám jim trifidi)….taky se děsím toho, až ten trifid vyroste i tady… je to parádně napsaný, když to čtu,jako bych tam někde stála a kudzu mi šlo vstříc….
  Dixie byla statečná, krásná a milovaná kočička. Já vím,jak moc to bolí….taky mám album Šarikových fotek, tenkrát digitální foťáky nebyly…a slzy volně stékají a člověku se trochu uleví…. hladím tě po tlapce a (hug) a (h) a (rose1)

  1. Sharko děkuji a ze všech tvých zmíněk o Sharikovi jsem vždycky cítila ten tvůj smutek po něm a sdílela ho. Mmě to shrnutí fotek do souboru doslova léčí (album ať už na rajčeti, nebo normálním). Opravdu se mi pak velice uleví. Asi pocit, že teď jsem si ty drahé vzpomínky „organizovaně založila“, aby byly kdykoliv k dispozici. Stejné album jsem si udělala krátce po maminčině smrti s jejími fotkami.

   U vás je už dávno sobota, u nás končí pátek a jdeme do hajan.

  2. Mně zase křídlatku,ale je fakt, že snad díky podnebí to nemáme tak příšerně rychlé.

   1. Křídlatka je opravdu velkej prevít, ze zahrady jsme ji už dostali ale za plotem na obecním se pořád nějaká objevuje i když ji hubíme všemi možnými způsoby. Ale je tam trafo a vodojem a pokud to nesekáme my tak nikdo. Letos se smiloval jeden soused a ten plevel pomlátil kosou. Chvála mu.

 25. Teda u nás jsou vedra !!!! Už trvají skoro měsíc a deště v nedohlednu. Dokonce už kolikátý den jsou u nás nejvyšší teploty z celé Ameriky !!! Dneska ještě v 5 odpoledne náš teploměr ukazoval rovných +40 (mám to vyfocené, 104°F) . Trochu na něj sice padalo sluníčko, ale přeci jen už bylo těch 5 odpoledne.

  A teď si pod svůj článek dovolím malé O.T. s albem posledních dnů naší Dixie. Pro mně je to druh terapie, pomáhá mi to v těch prvních dnech se s její ztrátou vyrovnat a dostatečně se z ní vybrečet. Stejné to bylo, když umřela předešlá Kotě. Tehdy nebyl ještě digitál, ale vyštrachala jsem všechny její fotky a dala do samostatného alba. Občas si ho vyndám a prohlížím. Kdo máte zájem, můžete se na Dixie podívat, abystě viděli, že se až do posledních dnů snažila žít, byla šťastná a rozhodně netrpěla. Ráda, že je ve svém. A já, že jsem u ní do poslední chvíle mohla být. Ty vyholené packy má od veta, jak se jí snažili napíchnout žilu.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Dixie_-_fotky_poslednich_dnu/

  1. Maricko, to je dobre, ze jsi se podelila. Ja mam na cernobile slabost, resp. stesti, protoze muj kockopark (chuckle) je cernobily. Ale vsimla jsem si na tom videu, kde prede manzelovi na kline, ze mela takovy ten vyraz, jako kdyz se diva jinam…., do jineho sveta, pryc…. kdo vi? Videla jsem ten vyraz na lidech kratce pred tim, nez umreli; neumim to dat do slov, ale ty oci najednou byly jine. Videla jsem ten pohled na kolegyni z prace par dnu pred tim, nez umrela na rakovinu. Jakoby uz byla nekde jinde. A videla jsem to na Grizzly. Nechci te tim rozesmutnit, ale i to je soucast zivota. (h)

   1. Hanko, možná máš s tím pohledem pravdu, když jsme na Dixie mluvili přímo, nebo ona nás sama vyhledala (pro pohlazení), měla oči stále jasné a „soustředěné“. Ale kdo ví, na co myslela, když je přivírala při předení. Ona vždycky předla silně (mnohem silněji, než Smoky), ale na tom videu to bohužel ruší hukot, ten jsem slyšela, až když jsem si to pustila. Asi je to klimatizace, nebo takové to neonové stolní světlo. Hlasitost předení je nejvíce slyšet až úplně na konci.

   2. Hanka,s tým pohľadom sa v praci stretávam bohužiaľ často u našich zomierajúcich-hovoríme tomu,že už sa díva na druhý breh.Mnohokrát som s nimi v noci sedela,dozvedela som sa veľmi veľmi osobne veci,snažila som sa im pomôcť prejsť na ten druhý breh a zároveň som presvedčená,že oni pomohli mne….mnohé pochopiť,na mnoho vecí sa pozrieť inak.

  2. Maričko, Dixie byla krásná, milovaná bytost a ve své kočičí důstojnosti Vám dovolila se s ní s láskou rozloučit. Vím jak Vám je a objímám Vás na dálku.
   (hug) (h)

  3. Maričko, krásné album na rozloučenou. Nevím proč,ale žila jsem v tom, že Dixie byla mourinka. Ale byla moc krásná, mám ráda tyhle plášťový kočičky. Album jsem oslzela a ty jsi statečná, že tohle dokážeš.

  4. Dixinka byla nádherná kočka! Z těch obrázků mi přijde taková něžná, jemňoučká.
   Myslím, že věděla. A že byla ráda, že je s váma. (h) (Nevím proč, koukám se na srst; u Penny je taky poznat, že jí není dobře, právě na srsti… )
   A naprosto kouzelnej je ten čumáček, bílej na jedný půlce!
   Maričko, (hug)

   1. Ano Ioannino, Dixie měla kožíšek jako neskutečně lesklý samet, nikdy předtím jsem takhle jemnou srst na kočce nehladila. A byla to křehoučká princezna jako z porecelánu.

 26. Maričko, akorát ses mi trefila do přemýšlení! Chodím na jedno zahradnický fórum, je tam spousta Američanů a momentálně tam visí pár dotazů typu „co byste na ten záhon ještě přidali?“ No a já nestačím zírat, kolik rostlin, který od nás znám jako uhlídatelný půdopokryvný, se v Americe chová jako plevel všehubný dusivý. Čím je to, větším teplem? Nic jinýho mě zatím nenapadlo.
  Je taky fakt, že se naprosto nevyznám v jejich určování (asi vegetačních) zón: oni napíšou Zóna č. to a to, jim je to jasný a já jsem vesele v háji. Nejsem, ke své škodě, dost silná v zeměpise, abych si okamžitě vybavila, jaký je tam podnebí, když někdy (málokdy) dodají jméno města nebo státu.
  No a krom toho plavu v anglických názvech kytek, ale to řeší strýček Google. Díky Linnému a spol. za systematický latinský názvosloví; kdyby toho nebylo, nedomluvíme se… 🙂

  1. Ioannino, bude to tím počasím, nepamatuji se, že bych se ve střední a výchoadní Am kdy setkala s tolika „plevelem“, jako tady.

   Zde jsem našla jeden odkaz na zóny, teploty jsou uvedeny i v C. Ale ono ani to někdy neplatí, protože záleží nejen na teplotních podmínkách, ale i na složení půdy. Já jsem dříve už dostkrát naletěla, kdy podle katalogu tady to a to mělo růst a pak sotva to vyrašilo, tak to zašlo.

   http://www.your-garden-ponds-center.com/hardiness-zone-map.html

  2. Cim vyssi cislo zony, tim vic teplejsi, takze jizni Florida nebo jizni Texas a tak – patrne zona 8. Ja jsem v Jizni Karoline nekde v sestce. teda pisu to od oka, ale jestli chces, tak to upresnim.

   Ze tady takove veci rostou jak kdyby braly speed je nejen teplem. Puda na Jihu je hodne kysela a to vyhovuje udajne mnoha orientalnim rostlinam. Proto se tady treba tak nadherne uchytly kamelie. Pravi manzel biolog. Proto mas taky casti Apalacskych hor na Jihu v cervnu obalene kvetoucima rododendronama. Ty orientalni rostliny jsou fakt problem, mnohdy vytlacuji native druhy a v nekterych chranenych oblastech je nemilosrdne eradikuji.

  3. Holky, díky moc oběma! Založím si to a třeba se budu orientovat.
   Kyselá půda. Já si říkala, že bude ještě něco, proč se ty kytky chovají tak divně… Co vím, tak zrovna na mým kousku světa moc kyselá není, ono je to právě na hranici mezi Vysočinou a vápencem. Babička se celej život snažila tam udržet vřes, protože ho nekonečně milovala, ale i když měla zelený ruce, vždycky jí chcípl nejpozději po druhý zimě.
   No a podle toho, co lidi za louží popisujou, jak se jim kytky chovají, a podle fotek, co se občas objeví („pomožte mi identifikovat kytku“), je tam strašně moc věcí jinak.
   Pro mě je to takový super dobrodružství, snažit se na to přijít.
   Tak ještě jednou dík!

  4. ioannino, tak mě napadlo, že nejlepší by bylo vymanévrovat jednoho včera nejmenovaného toxického jedince s destruktivními sklony někam do Alabamy…

   1. … a nechat zarůst touhle Mariččinou voňavou kytičkou?
    Že by se uvidělo, kdo z koho?
    Jestli myslíme toho jedince od psů, tak tam je potíž v tom, že ta kyti je jedlá. Jestli toho s tou pilou, tak ten umí používat Roundup. Heh, možná by vyčistil Alabamu od kyti! To je ge-ni-ál-ní nápad. 🙂

    1. Měla jsem na mysli možnost za bé. Tam by měl práce a práce… představuju si, jak kráčí Alabamou a okolím s motorovou kosou v ruce a kráčí stále dál k zapadajícímu slunci, a všichni ve schnoucím pokosu za ním mu blahořečí. On je prostě člověk na nesprávném místě!

     1. Pravdu díš! 🙂

      (Radši si nepředstavuju, co by se stalo, kdybych to dotyčné navrhla. (Jo, byla jsem mlžná jak hory, je to ta dotyčná. ) Jej, to by bylo řevu! (flex) (punch) 😡 Ale utěšovat se tou představou – kráčení s kosou na západ – můžu a rozhodně budu! )

 27. Maricko! Parada, priblizilas to bezvadne. Takova biologicka verze hrnecku var. Kdyz pred nekolika lety tady byla neter s jejim pritelem – v lete, tak se jim to napred moc libilo, ale taky na ne za chvili z toho sly deprese. Mne to deprimuje obzvlaste v zime, kdyz ty suche slahouny vypadaji strasne hnusne. Obzvlaste deprimujici pro mne je kus dalnice I-20 z Augusty do Atlanty, pobliz predmesti Conyers. Zaplat Pan Buh, v JK se to zas tak moc neobjevuje, i kdyz v podhuri jsou mista zasahla. Tady, kde my jsme, jen sporadicky.

  Jo, a moc se mi libi popisky na tvem albu. 🙂

  1. Hanko děkuji. A přesně jsi se třefila popisem – „biologická verze Hrnečku vař!!! To je přesně ono – nezastavitelné. Vím,že vědci dělají co mohou, ale nějak pochybuji, že se jim kudzu někdy podaří zceal vyhubit.

   1. Sharko, já jí znám pod jménem řeřicha a té se tady také daří. Kdysi jsem jí měla pod okny, ale teď už si nepamatuji, zda jsem jí musela každý rok zasít, nebo byla trvalka – myslím, že to první. Mladé lístky jsem sekala do jarního salátu, ale pak jsme dali kolem domu pruh kamínků a řeřichu už jsem jinde nesázela. Ale je ve Státech běžná, používá se i jako závěsná kytko do visacích květináčů. Její nerozkvetlá poupata se někdy nakáldají jako falešné..??? – hm, teď mám ale úplné vokno a vůbec si nemohu vzpomenout, jak se to jmenuje (snad kapie???). Takové ty maličké zelené bobulky naložené ve slaně kyselém láku v malých skleničkách (na chlebíčky a tak). Neznala jsem název “bolševník” a když jsem si ho vyhledala, hned jsem ho poznala. Takový ohromný, jaký byl na obrázcích jsme ho vídali při procházkách Šumavy.

    1. Maričko, ty myslíš falešné kapary. A lichořeřišnice (lidově řeřicha) je buď nízká, nebo ta dlouhá (prý pnoucí, ale moc se nepne 🙂 a je to letnička. Ale když se nedohlídají zralá semínka, tak i příští rok vyklíčí.

     1. Díky Zdeno, ano kapary !!! Kapie jsou naložené červené papriky, že ? Já tu asi měla tu řeřichu nízkou, byl to hustý porost, ale spíše při zemi.

     2. A někdy i jinde než člověk čekal, když ty semínka popadají, kam chtějí. 🙂
      A přitahuje mšice. Mně je na balkon dotáhla. 🙁
      (A měla původně hrát v tom mém šíleném příběhu, ale nakonec se do toho truhlíku tam procpal měsíček a šalvěj. Což neznamená, že ji tam ještě nenacpu, žejo. 🙂 )
      Jinak ten českej název řeřicha je docela zmatkotvornej, protože znám minimálně dvě jedlý řeřichy: řeřichu setou (Lepidium sativum) a řeřichu tuhletu, lichořeřišnici větší (Tropaeolum maius). Toho prvního se spásají do salátů jenom mladý lístečky. Zkusila jsem ji kdysi nechat vyrůst, abych zjistila, jak kvete (lepidium). Nic moc. A je hořká, když přeroste. 🙂
      Oranžovou řeřichu, lichořeřišnici, jsem ještě jíst nezkoušela. Musím zas někdy pořídit a zkusit. (Nevím jestli letos, letos jsem úspěšně zaplavená ředkvičkama. Sakva, chci foťák, abych se mohla chlubit zahrádkou…!)

      1. vidíš a mě díky ní mšice zmizely…mšice nasazujou mravenci účelově, aby měli sladkou šťávu….a tohle jim nechutná…..

       1. Sharko, pokud bydlíš někde v patře, slimáci nehrozej. na zahrádce tahla e kytka moc nevydrží. Slizákům slimákům španělským i ostatní plazivé havěti rostlinky velice chutnají taky. Ti slizouni si dovedou pro ni dolézt i do patra a spasdou ji doslova všechnu. Vloni mi ji takto spásli taky. Vloni jsem tuhle kytku bohužel špatně zasadila. Dala jsem jí do truhlíku moc dobrou zem, takže potvora nadělala listy veliké jak moje dlaně, ale květ nebyl ani jeden. letos mám na zahrádce opět spoustu rostlinek liochořeřišnice, ale semtam mezi rostlinky taky kladu protislimáčí nástrahy. je s podivem, že sežráno zatím nic není. Slimáci se nažerou jedu a odejdou pochcípat jinam. Mám vždy s sebou hokinka, takže granulky proti slimákům musejí být bez toxických účinků na domácí zvířátka. Sice byly dost drahé, ale fungujou i za deště a po něm a nerozmáčejí se. lETOS NAŠTĚSTÍ MÁM SKORO SLIMÁKUPROSTOU ZAHRÁDKU A POŽERY SE NEVYSKYTUJOU.

        1. MÁM JE V TRUHLÍKÁCH NA BALKONĚ V PRVNÍM PATŘE…SLIMÁKY NEMÁME…MRAVENCE OBČAS..ALE UŽ POCHOPILI,ŽE TEDA CPÁT MI SEM MŠICE NEBUDOU…LICHOŘEŘIŠNICI MOC NEHNOJÍM,PAK MÁ LUPENY JAK LOPUCH, ALE PŘIDÁVÁM DO VODY KRISTALAN,NA KVĚT….MÁM JAK OBYČEJNOU,TAK PLAZIVOU, LEZE NAHORU PO LANKÁCH JAKO FAZOLE A MOJE OBLÍBENÉ NETŘESKY JSEM SI ZASE NAMNOŽILA..TAKY JICH MÁM NEPOČÍTANÝCH….PAK 4 BYLINKOVÉ TRUHLÍKY S PETRŽELKOU,KORIANDREM A KOPREM, JEŠTĚ POTŘEBUJU ODKOPEK LIBEČKU DO VELKÉHO KVĚTNÍKU A BUDU SPOKOJENÁ…

         1. SHARKO, ŠKODA, ŽE JSI PRO MNE TAK DALEKO A NA PRAŽENÍ JÁ UŽ JEZDIT NEMŮŽU. MÁÍM LIBČKU TŘI SADIČKY A TAKY JEHJICH ZDROJ U ZNÁMÉ, CO S NÍ MĚNÍME NEJRŮZNĚJŠÍ BYLINKY. LIBEČEK AK CHUTNÁ SLIZÁKŮM, TAKŽE JE ZABEZPEČEN PROTISLIMÁCKÝM ZPŮSOBEM. KOLEM KAŽDÉ SADIČKY NĚJ JE ŠPATKA GRANULEK, TAKŽE JE KLÍDEK. TRUHLÍKŮ MÁM ZA OKNY HODNĚ, JE VNICH SKORO VŠE, CO K VAŘENÍ POTŘEBUJU. JEN KŘEŠN, ŠALVĚJ A LIBEČEK SI ROSTOU NA ZAHRADĚ VE VOLNÉ PŮDĚ. LIBEČEK MI TOTIŽ PŘES ZIMU VYMRZNUL DO KOŘENE A PRÁVĚ VE VELIKÉM KVĚTNÍKU. VŠUDE MÁM RŮZNÉ DRUHY BAZALKY, MÁTU, PETRŽELKY OBĚ, TYMIÁN, ROZMARÝNU, A MINIKOPŘÍK KOMPACT, ABYCH NA ZAHRÁDKU NEMUSELA LÍTA TKVŮLI SNÍTKÁM. BYDLÍM VE 2. PATŘE BEZ VÝTAHU A NĚKDY SOTVA LEZU, TAKŽE PRO KOŘENÍ BY SE MI NECHTĚLO. ZA OKNY MÁM NA PARAPETU TAKY 3 VELKÉ TRUHLÍKY PRÁVĚ TRUHLÍKOVÝCH PIDIRAJČÁTKEK- JSOU ŽLUTÁ I ČERVENÁ. STAČÍ PZDĚJI JEN OTEVŘÍTOKNO, UTRHNOUT A BAŠTIT . VLONI JSEM TĚMIHLE TRUHLÍKOVÝMI CHERŘFY RAJČÁTKA ZDOBILA VÁNOČNÍ I NOVOROČNÍ MENU, TAKŽE LETOS JSOU ZAS.

     3. Zdeni, bez psa, budu ti oponovat. Koupíš-li si plazivou( tedy pnoucí) formu lichořeřišnice, dokáža se plazit podobně jako ta potvora, co líčí Štětinka. Mně plazivá forma doslova udusila jeden keř rybízu. Prodávají se tu tyhle kytky ve vícero druzích. Jsou pnoucí lichořeřišnice, nízké a taky jakési panašované. Ale ta plazivka(pnoucí) se plazí stejně jak břečťan. A prom Maričku: Z nezralých , zelených a ještě a čerstvých semínek se tu dělají náhražky kapary. Celá tahle kytka je nejen léčivá, ale taky jedlá. a řeřicha zahradní( neboli setá) je trochu jiná rostlina, což by jistě potvrdil sám terra .

    2. Kapary, když si ten můj odkaz přečteš, to budeš koukat,co všechno lichořeřišnice umí……..

     1. Sharko, já odkaz četla – díky. Před nedávnem zde LenkaS právě o téhle rostlině básnila, jaký je to vlastně zakuklený poklad.

      1. Maričko poklad to je, pro mne hlavně proto, že když jsem v její blízkosti,tak nekejchám, prpotože má pyl schovanej v tom kalichu a odpuzuje hmyz..a létají mi sem motýli a čmeláci,což je podívaná pro kočky i pro mne….květy mám od bélé,přes žlutou,oranž,červenou..sem tam i nějaké dvojbarevné variace…..až pokvetou,nafotím….v salátech je dobrá ,to vím, al eto ostatní mne dostalo…

       1. Sharko, lichořeřišnice působí dokonce i proti virům, opravdu je to poklad. A když jsem ji měla na balkóně, milovali ji úplně všichni – od sousedů (potěcha pro oko), včel a čmeláků, vrstev tlustých mšic až po bělásky a jejich macaté naducané housenky (rofl) Jsem zvědavá, jestli Ti na ten koriandr a kopr, až rozkvetou, budou lítat otakárci, ti je milujou…

        1. LIKO, KE ŽIJEŠ, ŽE TI NA KVĚTY KOPRU LÍTAJ OTAKÁRCI, JÁ PĚSTUJU I FENYKL, NA ZAHRADĚ MÁM VELIKÉ LÁNY KOPRU, ALE OTAKÁRKA NEVIDNO. JEN PAVÍ OČKA, BABOČKY ADMIRÁLOVÉ.- ČMELÁKY, VČELKY A SPOUSTY JINÝCH MOTÝLŮ VIDÁM MNOŽSTVÍ. ADMIRÁLOVÉ , JINÉ BABOČKY A,PAVÍ OČKA I DALŠÍ UŽITEČNÝ HMYZY ILUJOU ZAS MOU RUDBÉKII ECHINACEU, KTERÁ VŠAK KVETE JEŠTĚ POZDĚJI. OTAKÁRKA JSE NAPOSLEDY VIDĚLA JEŠTĚ ZA HLUBOKÉ TOTALITY A JEN NA BEROUNCE, KOUSEK OD KLARLŠTEJNA.

         1. LENKO, ČLOVĚČE POPRVÉ JSEM OTAKÁRKY VIDĚLA AŽ TADY V PRAZE NA BALKÓNĚ PRÁVĚ NA KVETOUCÍM KOPRU… (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN