ZVÍŘATA: O škodlivosti zvěře domácí

Češi jsou známí tím, že na poměrně nevelký národ připadá dost velký počet domácích mazlíků- koček, psů, ptactva, křečků, potkanů a další havěti běhací, létací i plavací. Ovšem tato činnost má stejný počet odpůrců jako nadšenců. V poslední době jsem zaslechla některé argumenty, které mi připadaly až kuriózní.

 

1. Každá domácnost, kde je zvíře, smrdí!

V domácnosti, kde je zvíře opečováváno, klece a záchodky se čistí často, nikdo nic necítí. Je to jen o lidech, ne o zvěři (ale nevím, jak je to u fretek a tchořů a jiných podobně „voňavých“ zvířat).

 

2. Všude se válí ožižlané kosti!

Kosti ne, zato u nás každou chvilku někde vykoukne tenisák nebo polovykuchaný či oválený plyšák. Plyšáky pravidelně peru, problém je jen v sušení- plyšáci zavěšení na venkovním sušáku jsou rychle objeveni, psice sedí pod sušákem a žalostně vzlyká, že jsme jí oběsili pana Vlnku a pana Kuře a soba… Onehdy jsem musela hračky ze sušáku vzít, aby si sousedi nemysleli, že toho psa týrám. Jednu hračku jsme vyfénovala a ostatní tajně nacpala za žebříkové topení v koupelně. Borůvka sice zajásala, že se pan Vlnka vrátil, ale stejně venku chodila pod sušákem s podezřívavě vyvrácenou hlavou a zkoumala, kde jsou ty ostatní hračky. A pak že pes neumí počítat…

 

3. Psi spí s lidmi v posteli a kdoví, co tam s nimi dělají!

Potichu přiznávám, že Borůvka nám spí v nohách postele, byť jsem tvrdila, že náš pes nikdy… jo a pokud jde o to, co s ní dělám, tak si o ni za chladných nocí hřeju nohy. Kočka spává v úložném prostoru Mušketýrovy postele. S tou snad nemůžeme dělat nic.

 

4. Zvířata vyvolají okamžitou alergii!

S tím zkušenosti nemám. Můj syn je alergik a dcera má atopický ekzém, ovšem problém byl nakonec prokázán jinde než ve zvěři (u dcery je to např. reakce na kovy). Přesto se mě lékaři na alergo i na kožním snažili přesvědčit, abych zvířata okamžitě vyhodila, byť ještě nevěděli, co je příčinou potíží. Jen tak pro jistotu.

 

5. Zvířata jsou špinavá!

Podle pověry odporně špinavý potkan se čistil téměř neustále. Kočka se myje pravidelně a psa si osprchuji sama, pokud to uznám za vhodné. Přesto si nemyslím, že by zvířata byla výrazně špinavější než my – vždyť kolik špíny přineseme na botách, oblečení, na rukou a taky se jí pracně zbavujeme. K nejšpinavějším věcem se zvířata vlastně ani nedostanou – vědci tvrdí, že nejvíc bakterií je na madlech nákupních vozíků, jsou prý horší než veřejné toalety.

 

6. Po psech jsou všude bobky!

Ale za to snad psi až tolik nemohou, je to spíš o lidech, nemyslíte?

 

7. Lidi mají zvířata místo dětí!

Někdo možná ano, ale pro většinu lidí je zvíře neustále dobře naladěný společník. Můj původně nezvířecí manžel konstatoval, že ať se stane cokoli a přijede v jakékoli náladě, psice ho bouřlivě přivítá a okamžitě mu náladu zlepší. To je asi hlavní důvod, proč si lidé pořizují domácí mazlíčky. Zvíře nevyčítá, nestěžuje se, zato svou náklonnost rozdává plnými hrstmi. Proto je máme.

 

 

 

 

Aktualizováno: 31.5.2011 — 21:19

308 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tolik pěkného o živočíšcích! A tolik pěkných smajlíků – to je výběr! A nezobrazují se mi smajlíci – to je nemilé! Kitty.

  1. Vítám tě milá Kitty 🙂 A s těmi smajlíky, to ber jako hru. Když dáš myša na vybraného smajlu, tak se ti ukáže, jak ho vytvořit. Jen mu musíš dát prostor- Já 2x odklepnu před ním a 2x za ním (dance) (*) (cat)

 2. Halooo anonymní anonymko, hooooonem, ale opravdu fofrem se ohlaš, která že Ty jako jsi. V pátek dopoledne odjíždím do Poštorné s objednávkou.

  1. to jsem byla jáááááá Snížek Bílý, ehm jeho panička 🙂 psala jsem z práce, tak jsem si nevšimla, že se jaksi nepředstavuji 🙂 mailík je eva.beranzavinaccentrum.cz dííííky!!

 3. Ano, kocouři jsou špinaví, smradlaví, tím pádem jsem smradlavá, špinavá i já! Domácnost mám hnusně zaprasenou, protože tam mám špinavé a smradlavé kocoury. Proto, že tam jsou, neuklízím.
  Když jdu na WC po pozření tatarského bifteku, rozhodně nevoním. Nevoní ani oni po svých kapsičkách a konzervičkách, granule taky vůni nepřidají. Ale já si po sobě exkrement spláchnu, jejich výtvory pohltí silikát. A když už mi zasmrdí, tak si pomůžu jinak.
  Zajímavé je, že na mých současných 30 m2 nikdo netuší, že tam je nějaké zvíře, natož 3 kocouři, když přijde na návštěvu. A na Maršovských 80 m2 jsme úplně v pohodě. Krom toho, že je občas někde chlup, nikde nic jiného není!
  Jo, že si návštěva odnese chlupy na oblečení, to ano, ale to je tak všechno. A to, že je mám na sobě i já, to je jasné, ale nejmenovanými válečky a kvalitním vysavačem se i toto dá snížit na minimum.
  Dále si ovšem návštěva odnese pohodičku, kterou kolem sebe ti plyšáčci šíří a odnese si i úsměv pro další dny, když si na ty chvilky vzpomene.
  A pro mne jsou životní vzpruhou v tom, co prožívám při každodenním vypětí a v poslední době zrovna moc do skoku není! Ale těším se domů, těším se, že si budeme hrát, že se ke mně přitulí chlupaté tělíčko a začne vrnět, že mně ráno vzbudí čumákovka nebo hebká tlapička, že zapomenu na to, co mne trápí, protože na smutky je nejlepší hladit hebký kočičí nebo psí (nebo jiný!) kožíšek.

  1. ráda bych poznala autora níže uvedeného výroku… to je jistě lidumil vysoce estetického cítění, nad jiné elegantní a vykoupaný až v litru kolínské vody …. prosloví-li cosi, pak co slovo, to perla jest! (wastntme) tak s takovými si, Karolínko naše Tříkocourová, vážně nemusíš dělat hlavu 😀 mě tedy nerozhodí sem tam chlup a že se musí uklízet po panu Zrzečkovi Netrefném…a nezahrabav, nevoní on ani bezprostřední okolí – ale říct mi někdo, že po kocourech nevoním i já, asi bych si k němu čichla, nakrčila nos a se slovy “ pchchch“ odešla středem po vzoru Snížka, který takto komentuje cokoliv, co mu neleží ani na špičce ocásku 😀

   1. No, u nás je občas „netrefný“ Melíšek.
    Nicméně – není to jen o elegantním lidumilovi, co jest estétem od přirození! Je to i o lidech, kteří si tím kompenzují nějaké své komplexy.
    Ne každý snese doma zvíře a každému ho nelze vnucovat. Je mi jasné, že zvířátko, žijící v prostředí, kde ho někdo nemá rád, není šťastné. A je mi taky jasné, že jedinec, zvířata nesnášející, prostě bude proti jejich přítomnosti v bytě. Chápu takové lidi a chápu jejich postoj. Ale v tom případě nemají právo na to šmahem odsoudit ty, kteří zvířátko chtějí, touží po něm a milují ho a udělají pro něj maximum, protože jim to vrátí svojí láskou a přítulností. A rozhodně nemají právo na tvrzení, že je smradlavé, nečisté, hnusné a obtěžující. Stačí, když přiznají, že zvířata rádi nemají, max. tak na smetaně a ať si každý po svém činí. Myslím, že by takový jedinec nemohl vstoupit do žádné společnosti lidí, protože více, jak 50% z nich by mu smrdělo. Podle toho by poznal, že mají zvíře! Pozná to takový jedinec např. v kolektivu svých kolegů v práci? Asi těžko!

  2. Kdo nemá rád zviřátka, ten nemá rád lidi. A vydává takovej nenávistnej pach,že se mu všichni vyhnou.
   Takovej člověk zůstane nakonec sám… takovej člověk mi nestojí ani za ten čas, co jsem věnovala napsání téhle odpovědi.

 4. Nesnáším všudypřítomný chlupy.
  Nesnáším uslintanou tlamu v nákupní tašce.
  Nesnáším všude roztahaný plyšáky a pískací mrchy.
  Nesnáším rozcapený zvíře v posteli.
  Nesnáším ten příšernej puch, kterej ze zvířete občas unikne.
  Nesnáším sbírání exkrementů.

  A nejvíc nesnáším pomyšlení na okamžik, až se mladej bude chtít odstěhovat a vezme si toho mizernýho čokla s sebou 🙁

  1. přesně napsané.

   Nesnáším denodenní vytírání louží a blitků.
   Ale už dnes se děsím toho, až náš staříček kočičák Honásek tu nebude.

   Jak mi bude chybět to jeho mazlení a určitě i to vytírání.

 5. Také Tobě se Matyldo omlouvám, že Ti vstupuji do téma.
  Milí přátelé Zvířetníci!
  Je nejvyšší čas odevzdat objednávku na výrobu letošních suvenýrů – deštníků a, aby v tom nebyl mazec, zkontrolujte, prosím, přiložený seznam: (nick – počet kusů).
  Alča—3; Vave—1; Emteska—1; Yga—2; Pitrýsek—4; Louk—1; Alex—1; La—1; Miki—2; Asteris—1; Myš—1; Bubu—2; Yezi—1; Matylda—1; Xerxová—1; Kim—1; Evah—1; Hanča—1;
  Jakkel—1; Jenny—1; Epulka—1; Karolína—1; Veram—3; Jana Pešková—1; Kytka—1; MaRi—1; Ejška—1; Zuzka—1; Jitča—1; ( + rezerva pro návštěvy a tak) psáno v pořadí došlých přihlášek. Ještě dnes můžete seznam doplnit.
  Těším se na Vás a hezké dny Vám všem přeje zabukistka Pitrýsek

  1. Pitrýsku, pomooooc 🙂 já jsem si zapoměla hlídat kalendááář a neobjednala jsem si deštníčky včas… šel by ještě jeden nebo dva objednat?díky!!

   1. Tak to jsem vážně zvědavá, jestli tohoto hanonýma Pitrýsek vyčmuchá (rofl) Mně je docela líto, že si neobjednám zvířátkový deštníček 🙁 Jenomže já bych ho měla jen jako prachuusedátko. Prostě deštníčky nenosím. (sun)

 6. 1.Každá domácnost, kde je zvíře, smrdí!
  Zastrčit špičku svého nosu pod křídlo mé korely, no to je krásný, jemný slepičí odér!
  2.Všude se válí ožižlané kosti!
  Je přece nejlepší si schovat zásoby pod svetry do nezavřené skříně, ne?
  3. Psi spí s lidmi v posteli a kdoví, co tam s nimi dělají!
  Smečka je smečka a pelíšek je třeba zahřívat.
  4. Zvířata vyvolají okamžitou alergii!
  Sterilní děti mají nejvíc alergií i na ostatní lidi.
  5. Zvířata jsou špinavá!
  Zdravé zvíře dokáže být vždy čisté.
  6. Po psech jsou všude bobky!
  Lidi jsou čunata.
  7. Lidi mají zvířata místo dětí!
  Kolik lidí má už jen možnost pohladit své “zviře” či se nechat olíznout jen od toho svého “zvířete”?

  1. Matylda článek napsala stručně, jasně, úderně (jak se říkalo). A Milada ho výborně okomentovala.

 7. Matyldo článeček jak malina, ale to si hodná holka že odebíráš list před tiskem taková kočičí perdelka otisknutá na nějakém protokolu by mohla mít úspěch. Tak málo radování kolem a kolem. A diskuze je tedy výživná a mňamozní. Abyste věděli si kolikrát říkám, jsou ti pejsové stejně hodní, že když už mě z toho dvoulůžka systematicky vystrkávaj na podlahu tak mě aspoň v noci hrdlo neprokousnou.

  Heduš mám to v budíku a budu pěsti i palce svírat ku prospěchu a když se nechaj tak zmermomocním i nějaké tlapky

  Vilíkovi a Svatavě přeju samý zdraví a pokroky k one narozkám a díťatům kolkolem se snad svátek propršenej vydařil jak těm tady – zmokly málo vyblbly se hooodně.

  Tara pro sloničku je hezký.

  Palce potřebným (y) a pozdrav pro kdo jej chce (toivo)

 8. OT dotaz: víte někdo, jak zjistím kvalitu studniční vody? Kam se mám obrátit a kolik to tak stojí? Jde mi jen o zjištění, zda voda je nebo není pitná.

   1. Díky, zavolám tam. V tom jejich ceníku jsem to nedokázala najít, ale pravda je, že za sebou mám čtyřhodinovou domovní schůzi (rofl)

     1. Díky, četla jsem ceník globálně povrchně 🙂 Já to tušila, že se o to nemám zajímat. To by mi tady neprošlo, protože dětiček, které bez zábran ze studny pijí, je pouze podpoloviční menšina družstevních podílů. I když je možné, že někteří šetřiví sousedé by si rádi nosili vodu ze studny, aby ušetřili na vodném a stočném, a tuto investici by podpořili (rofl)

      1. U nás jsme to vyřešili jednoduše. Do koupelnové stoupačky jde voda ze studny, do kuchyňské voda z veřejného vodovodu. Částky za vodné a stočné spadly okamžitě o 80%. Ve studni je Nautila, v bývalé kočárkárně 500 litrový expanzomat a bojler na TUV, ohřívaný solárním elektropanelem na střeše s případnou výpomocí z elektrické sítě (noční proud.) Topení zůstalo dálkové, ale začínáme uvažovat o kogenerační jednotce.

       1. To je velmi chytré, ale moc to nevykřikuj, nebo se někdo všetečný bude ptát po stočném za tu studnovou vodu (dance)

  1. kontroly vody by měli dělat na Vodovodech a kanalizacích, nevím jak je to v Praze, vlastně jsem neměla příležitost to tam zjišťovat, ale na říčansku jsme provozovali studnu pro osadu a dávali jsme to do laborky ve VaK Říčany, oznámilo se to tam founem oni řekli kdy si dojít pro nádoby(asi sterilní) pak se tam dodal odběr (vzorek) a oni vydali doklad s kvalitativním posudkem a s hodnotama obsahu

  1. Každé z předložených jmen je pěkné, ale hlasovala jsem pro Taru (*) a toto jméno zatím vede. Dík za upozornění dobrá vílo! (f)

 9. A jeste jeden duvod, proc pes v dome je skodlivy ba az primo nebezpecny. Podle me tchyne pes, zejmena vetsi, muze skocit spicimu cloveku na krk a zakousnout ho. Tuto teorii propagovala zejmena kdyz jsme meli Grizzly a tchyne nabadala i Chetovo sestry, kdyz u nas mely prespat, at se v pokoji na noc zamknou. Ale ona se krom toho jeste obavala i knihoven, co mame zabudovane v hostinskem pokoji. Protoze, pravda, mohly by spadnout a jednoho cloveka rozdrtit. Asi nejsem nejlepsi snacha, protoze jsem jednou poznamenala, ze ty rozdrcene lidske zbytky by se psovi urcite lip oziraly. 🙂

  1. Hanko, ty jseš zvíře (rofl) (rofl) (rofl)
   I když teda… jeden čas jsem ještě za svobodna spala pod takovým obřím obrazem – olej, tak 150 x 150 cm. Občas mě napadlo, jestli bych zpod něj vylezla živá (chuckle)

  2. A proto je mi-mo-řád-ně nebezpečné nechat zvlášť většího psa, aby si v knihovně volně hrál se smetákem, protože ho určitě zasune pod knihovnu a tu na chudáka budoucího rozdrceného zbytka zvrhne! 😀

  3. Jéžiš! To je z ouplně stejnýho soudku jak ten hoaxovej email, kde si phyton měřil holčičku k sežrání tím, že si vedle ní lehnul (rolf)

 10. OT : Pomóóóc ! Máme na zahradě ptáčátko, neumí ještě lítat, jen poskakuje a roztahuje křidýlka a ječí jak o život . Co s ním? Dočetla jsem se na stránkách záchranné stanice, že pokud je nezraněné, má se dát na vyvýšené místo, kde si je matka najde a nakrmí. Co myslíte, mám to tak udělat? Nemáte někdo ještě nějakou radu ? – To jsou nervy!

  1. Já bych to tak udělala. To víš, první let je vlastně pád. Je aby ho nenašla nějaká čičina.

  2. Kdysi jsme se tu o tom bavili, akorát už vůbec netuším, kde to bylo. Ale vyznělo to přesně takhle.

  3. Matyldo, skvělý článek, diskuze je moc dlouhá, pročtu později.

   Ale na tohle musím odpovědět. Pokud ptáče řve, tak je jeho máma určitě někde blízko a najde si ho. Na naší zahradě se to už stalo několikrát, naposledy právě nedávno. Vypadlo ptáče vrabčáka a navíc jak hopsalo po kamenech, spadlo do bazénu, který byl právě vypouštěn (bude malován) a špinavá voda byla už jen taková louže u dna. Podběrákem na to ptáče nešlo dosáhnout, tak já sundala pantofle a že tam dojdu blíže. No došla jsem sotva do poloviny a jak se bazén svažuje, na tom kluzkém podkladě mi to ujelo a já za ptáčetem do toho zeleného smradu zahučela celá. Ale vylovila jsem ho a nejprve posadila na zahradní stolek pod vrabčí budky. Přiletěla tam samička a místo krmení do ptáčete prákrát klovla. Buď jí divně smrdělo, nebo to nebylo to její. Spíše to druhé, protože ptáče nekřičelo, až teprve, když přiletěla jiná samička, začalo třepetat křídly. Bála jsem se, že ho chytí Trixie, která běhala venku (kočky byly uvnitř). Tak jsem ho dala do malé závěsné klícky, tu pověsila na větev a dvířka uvázala otevřená. Asi po hodině tam ptáče stále sedělo jak pěna a nevěděla jsem zda k němu máme lítá, nebo ne. Tak jsem ho vysadila na vršek klícky, mrňě se chytlo těch špriclíků a já pak z kuchyně dalekohledem sledovala, jak po chvíli přiletěla máme i s krmivem. Pak ho tam létala krmit ještě mockrát a k večeru už ho asi odlákala někam jinam. Ale žádnou mrtvolku jsem na zemi nenašla. Tak ať se zadaří a kdybys náhodou měla nějakou klícku nebo třeba i krabičku, která by se dala zavěsit na větev do chládku, tak to zkus.

   Štětinko, jak se povedlo chilli ???

  4. Hančo nedávno jsme obdobné řešila. Jestli je to kos, tak ho nech bejt! Mladí kosáci vypadávají z hnízda dřív, než umí lítat a staří dozorují a učí.

   1. Včera k nám na balkon (2. patro) zahučelo sojče. To bylo něco pro kocoury! Stačila jsem je zahnat a pták to křídlo asi neměl zlomené. Dokázal postupně po květináčích vyskákat až na zábradlí, kde chvíli vrávoral s otevřeným zobákem (za kocouřího dunění bubnů na okna) a pak odplachtil skluzem do nejbližšího stromu. Teda předpokládám, že to bylo mládě, protože dospělá sojka by snad nebyla tak hloupá, aby k nám padala. A mělo to krátký ocásek.

    1. Tak sojku bych si já osobně ochočil, je srandovní, naučí se mluvit a na život v lidské smečce si velmi rychle zvykne. A na rozdíl od papouch nepotřebuje klec.

  5. Díky za rady. Dala jsem ho na okenní parapet (nastavila jsem mu lopatku a on na ni sám hopsnul) a šla s Denisem ven. Po návratu jsem se zaradovala, že už je parapet prázdný – bohužel předčasně, sedí na zemi pod ním a je potichu, už neječí. Zkusím ty záchranáře. A není to kosák, je to maličký ptáček, možná sýkorka.

   1. Akce ptáček skončila. Liberčtí záchranáři byli fajn (překvapili mě, že vzali telefon po 20 hod.). Prý se ptáčci, pokud nejsou viditelně zranění a pohybují se, byť třeba přískokem, mají nechat, trénují i na zemi. Ale s tím naším to nedopadlo, možná byl už vyčerpaný nebo vystresovaný, teď jsem objevila na zahradě mrtvolku. Vypadal takhle :
    http://hanca1.rajce.idnes.cz/Srnec/#Ptacek_004.jpg
    Chudinka!

     1. Tak přesně tohle, ale dospělejší, jsem přinesl jednou na podzim domů. Usadilo se to na monsteře, po dvou dnech si to na pobyt v bytě zvyklo a začalo to být oprsklé jak nádražní veverka! Živilo se to ujídáním z talířů, na přiblížení kterékoli části člověka na blíž, než 20 cm to reagovalo načepýřením a bojovým pokřikem, bez jakékoli snahy utéct, (tady je všechno moje, neotravuj!). Přes zimu se zlomené křídlo zahojilo a na jaře jsme oprsklo vypustili. Hodinu sedělo na parapetu a přemýšlelo, jestli má, nebo ne. Nakonec vystartilo na nejbližší strom, chvíli tam šmejdilo a frrr zpátky. Teprve po několika dnech usoudilo, že přecejen patří ven.

 11. OT-moc prosím o radu: Moje kolegyňka má dvouletého vykastrovaného kocoura, částečně i venkovního a ten si začal z kožíšku vytrhávat chlupy. Místama už má lysinky, nejhůř je na tom ocásek. Kůži má čistou, baští normálně, ale začal hubnout? Máte s něčím takovým někdo zkušenost? Moc děkuju za případné rady

  1. S tímhle nemám zkušenost, ale myslím, že by kolegyně měla popadnout kocoura a utíkat s ním k veterináři – zvláště, když ztrácí váhu při normálním jídle. Může tam být nějaká hormonální nerovnováha nebo mu chybí nějaký prvek – i mikroprvek a potřebuje dodat. Některé mikroelementy (zinek, měď a pod.) jsou součástí enzymatických reakcí a to může být endokrinologická záležitost (produkce vnitřních žláz). Také může mít doma něco jedovatého, co postupně konzumuje, tudíž se neotráví najednou, ale postupně. TO všechno je třeba vyloučit. Prostě bych mu nechala udělat rozbor krve, moče a nechala ho vetem celkově prohlédnout. Teprve, kdyby vyšetření byla v pořádku, řešila bych, zda se třeba nenudí a zda mu nechybí nějaká společnost – tedy psychické problémy. Což mě ještě napadá – nestalo se něco v rodině? Nějaké změny?

   1. Máš pravdu, Apino. Tohle může být docela náročné pátrání 🙁 Taky jsem to řešila u Míny. Když přišla o první a poslední koťata, jedno ze dvou se nechtělo narodit, tak se to řešilo císařem a zároveň kastrace. Mezi tím umřelo i to první. A Mína měla po uzdravení kožní problémy. Už měla po těle lysinky. Upravil to Bkomplex. Ale vypadalo to na doživotní pravidelné upravování hormonální nerovnováhy.

  2. Taky odčervit, na to lidi zapomínají, a co baští, Často se tak projevuje potravinová alergie, a zvlášt na levnější granule včetně těch, co by je kočky kupovaly……..

 12. OT – doktor kamarádovi řekl, že je slušná šance na to, že jeho útvar na ledvině je onkocytom, což by bylo fajn – ten je benigní. Jenže dosud nemůže úplně vyloučit adenokarcinom ledviny, protože ten se také dlouho rozvíjí opouzdřený. Takže bude další vyšetření na magnetické rezonanci a pravděpodobně operace, kde to diagnostikují na 100%. V každém případě to zatím sedí na jednom místě, tak doufám, že je to v rámci možností pozitivní zpráva.
  Takže vaše palečky zatím zabraly a teď jen, aby to opravdu byla ta benigní záležitost. Možná kamarádovi tu ledvinu ani nevezmou celou. Tak jen kdybyste přidrželi palečky na tu benigní formu, moc prosím.

 13. A všimli ste si jak nehorázně pesům smrdí nohy? Já jo, vždycky , když pejsová zaujme svoji oblíbenou pozici polštářové boa a chrápe (lehne si na polštář postele tak, že mám místo na hlavu akorát mezi jejíma předníma a zadníma tlapama) tak nemám vyhnutí a nos mám přímo u jejích předních či zadních tlapek. Takovou intenzivní ukolébavku jsem míval naposled na vojně, kde na cimře spalo 30 dalších kluků.
  Jinak naše psiska naučila mé dcerunky pořádku. Co bylo na zemi bylo záhy užito. Cena věci naše kerrýčky nezajímala. A když mladší dcera přišla o týden starou parádní podprdu za cca 1800,- naučila se velmi rychle uklízet své věci tam, kam patří.

  1. Tak s tím odérem to beru, ale ten dobrý příklad edukační, to si nechte, jo?!
   Nenapadá Vás ještě něco, co nám ty potvory páchají? (nemyslím děti)

 14. PRYČ SE ZvǏŘATY V DOMÁCNOSTI – 2
  SAKRA, sakra – jak jsem na to mohla zapomenout?
  Ovšemže se pak nestane, že ZADUSÍ KOJEŇÁTKO, takové domácí zvíře, kočka pak zejména (u rybiček si to taky umím představit).
  A taky nebudete mít blechy (pokud ovšem nepojedete pražskou tramvají v noci) a jiné nemoci (nevzpomínám si, ale moje babička hovořila, tuším o svrabu – ovšem to ještě neznala naše houmelesáky).

  Nic dalšího mne nenapadá.

  A až budeme mít příští týden výsledky z laboratoře, napíšu vám článek o tom, jak si naše čubizna, česká strakatá slečna Bony, pomohla k zánětu dvanácterníku. A nebudu vám psát, kolik stála gastroskopie, to byste mi ani nevěřili, chichi…

  1. No s těmi rybkami, já Ti nevím …. špatně zavřeš akvárium, ryba vyskočí přímo na spící kojeňátko, spadne do pootevřené pusinky (děti spí na zádech, tak to není tak velký problém), dítě ji vdechne a neštěstí je hotovo… 😉
   Já bych zrušila v domácnostech s malými dětmi vše, pokud možno i rodiče, o dítě by se starali naprogramovaní roboti ve sterilním prostředí a rodiče by se na miminko dívali jen přes sklo a radovali by se, jak je v bezpečí. Po dokončení vývoje v dospělého člověka by pak ten opečovávaný tvor mohl opustit své sterilní prostředí a zařadit se plnohodnotně do světa dospělých (a nechat se skolit prvním virem, který potká) 😛 😉

   1. No právě – taky jsem si tak představila, jak rybka vyskočí kojeňátku do pusinky, a ono se dusí, modrá až do úplného udušení obou.
    Anebo když to kojeňátko mácháš v tom akváriu, pěkně za nožičky, aby ses nenamočila, tak jak lapá po vzduchu, může i tu rybku nešťastnou náhodou lapnout..
    Ale FUJ, tak dost.

    1. Ještě je varianta, že akvárko rupne a vylitá rybička dopadnuvší na dítě neblaze koná, byť nechcačky.

     1. Bóže Liko (rolf) my používáme „chca nechca“ ale „nechcačky“ ?? To mě málem položila na zadel =))

     2. No to doufám, že nechcačky – protože, kdyby chcačky, tak by dítě bylo nejenom udušené dušenou rybou, ale ještě i utopené … (chuckle)

      1. Ygóóó (rofl) Tahle varianta se v jennyině suplice na Brusel bude ovšem parádně vyjímat.

      2. vy můry:-D budete mě mít na svědomí, chcačky nechcačky !!! smíchy jsem řvala tak, že kočky se jako jeden koč vrátily z terásky, kdež byly lovily noční hmyz!!! (cat)

   2. Jen zírám, jak jsou rybičky nebezpečné (chuckle) . A máš pravdu, děti je třeba zavřít do akvária a koukat na ně přes sklo. Jen tak zůstanou zdravé. 😀 Pak ovšem v 18 a později nebudou schopné si ani vyplnit přihlášku na školu nebo nedej bože jít pracovat a nebo se dokonce starat o své potomky. Ale některé se možná v životě dostanou do jiných akvárek, ve kterých budou plavat jako rybky a vnější život se jich týkat nebude. Ty „nejschopnější“ to možná dotáhnou i do parlamentního akvárka…. ale to už jsem jinde, než jsem chtěla být. Tudíž tečka.

   1. Tak tohle všechno nad sebou sepíšu a pošlu jako návrh do Bruselu na zavedení jednotného systému při ohrožení rybičkami a ublízáním, páchané na ubohých zanedbaných českých dětech. Pak založím komisi, která to všechno bude řešit, do konečného nevyřešení a na závěr založím agenturu pro psaní žádostí na finance z EU a to tak abych jako nejvyšší komisařka přes dušení rybičkama měla nejvíc peněz. (chuckle) (rofl)

    1. UUUF Takové nevinné téma.Chroustám si tu jabko a doháním zmeškané povídání. Tak A) mi to jablko zaskočilo a B) když jsem se zachránila, tak škytám a hejkám a budím tu škodlivou zvěř. Koukají na mě jako na momentálně zavostalou. 😉

    2. Vůbec bych se nedivil, kdyby to EU vzala vážně a začala posílat peníze; blbců tam sedí víc než dost.

 15. Krásný článek! Zvířata jsou členové smečky a ve smečce se vždycky všechno líp řeší – čím víc členů, tím víc se případné stresy rozloží na prvočinitele a vyzmizíkují se. Silně si uvědomuju, jak jsem vděčná za to, že o přítomnosti zvířete v domácnosti můžu rozhodovat v podstatě sama (MLP už je taky zvířecí).
  Znám ještě jednu setrvalou pověru: kočka nesmí k miminu, protože ho zalehne a zadusí. Tož tak.

  1. máme maléhou vnoučka. Už od narození, když k nám přijeli, tak se kočky zdekují a schovají.
   Ale asi už ne na dlouho, malej leze a tuhle když zahlédl kočičáka, tak na něj radostně výskal.
   Jinak mám pocit, že když vnouček s rodiči odjede, tak kočky sebou okamžitě doslova prásknou do pelíšku a spí a spí.

  2. Jo, zalehne a zadusí. A proto ten náš blonďák chodí ve tři ráno zalehnout postýlku. Uvelebí se na opačné straně, než je Sváťa a chrápe jak baryn. Od jedenácti do tří spí s Áňou, zavrtanej pod dekou v nohách. Do těch jedenácti dusí mě, když mi šlape po hlavě a visí na krku.

   1. Jasně že udusí. A někde v sousedství bydlí paní a ta má příbuznou-známou- kamarádku a té se to doopravdy stalo! Z podobně pošahaného důvodu se nesmí odstraňovat mateřská znamínka- jak se do nich rýpne, do roka je člověk po smrti. Jo, to jsou věci- znám je od babičky, mnohokrát mi je zdůrazňovala…

    1. Svého času jsem trochu bádala, odkud se tohle asi vzalo: se znamínkem se šlo k dochtorovi, až když došlo k viditelným a pokročilým změnám a ještě pozdě (kdo by k doktorovi chodil rád, že), takže šlo již o pokročilé stadium hodně agresivního typu rakoviny včetně metastáz a skutečně došlo k tomu, že „znamínko“ bylo operováno a člověk poměrně rychle zemřel. Takže dle neinformované logiky opravdu platilo „do znamínka rýpnouti = do roka zemříti“.

     Pokud jde o kojeňátko zadušené kočkou (zřejmě desítky a stovky kojeňátek), mohlo jít třeba o syndrom náhlého úmrtí (dříve se tak tomu neříkalo) a rodiče zákonitě hledali příčinu. Nu, v domácnosti třeba byla kočka, ta má ráda teplo, tudíž mohla děcko zalehnout. Navíc kočka skutečně mohla být poblíž a miminko hřát, rády to dělávají a některé se chovají k malým dětem i ochranitelsky, pokud vycítí problém. Myslím, že tahle pověra vznikla spojením dvou nesouvisejících jevů. Neznám nikoho, kdo viděl kočku ležet přímo na dítěti nebo mu pro své pohodlí nějak bránit v dýchání.

     1. Bych chtěla vidět zdravé, průměrně zdatné mimino, jak si nechá kočku ležet tak, aby se mu špatně dýchalo, či mu to bylo jinak nepohodlné. :^) A nevěřím tomu, že by se nějaká domácí kočka zuby-drápy držela miminu přes obličej, aby ho zadusila. Ta zvířata reagují instinkivně a nejsou blbá.
      Jinou kapitolou jsou samozřejmě děti slabé, nedonošené apod. …

      A ty případy zalehnutí kočkou …. no, asi tak, jako případy zalehnutí dítěte matkou. Tak by se asi měly matky taky stěhovat nejlépe do jiného bytu, než jsou jejich děti, pro těch pár případů, kdy dítě spící vedle matky zemřelo (úmyslně nříkám, kdy matka dítě zalehla, protože na to nevěřím, pokud nebyla pod vlivem omamných látek). No nic, lidé jsou různí 🙂

      1. Abych upřesnila: ta moje dedukce o zalehnutí dítěte kočkou je pokus o modelování úvahy zoufalých rodičů. A ze zoufalství se rodí iracionalita.

      2. sem se už do toho tak zamotala, že sem četla, že jsou případy zalehnuí kočky dítětem (think) (rolf)

     2. Mam doma jeste docela cerstvou miminku, necele tri mesice. A taky mame tri kocky. Kocky si mimca vubec nevsimaji, jedine co je zajima je jeji postylka, tam se pry dobre lezi. Kdyz odnasim miminku pryc, tak pres postylku pretahuju kocici deku, a stejne kocky jeste vyhanim. Jednou jsem byla u toho, ze nas kocour Karlik nejak zapomnel ze jsem v mistnosti, a skocil tam. Miminku videl az kdyz na ni skoro pristaval, a jeste se dokazal skoro obratit a o okraj postylky odrazit pryc. Rozhodne nevim co by ho prinutilo, aby na ni dopadl.
      Obecne si ji nikdo z kocek nevsima, jen Miki se mi cpala na klin, ikdyz uz bylo obsazeno miminkou. A bylo ji jedno, ze mala rve jak sirena. Ale to neslo vubec o miminku, jen o to byt na kline, kdyz na ne ted mam trochu min casu na mazleni.

      Predstava, ze kterakoliv z nasich kocek bude chtit mimince ublizit je zcestna, a kdyz to jen trochu jde, tak ji jdou vsichni z cesty… kdo to ma prece poslouchat, no ne?

 16. 1/ máme kocoura (kastrovaného) už 21 let. Nesmrdí, je příkladně čistotný a nemáme s ním žádné problémy. ,,Psí“ domácnoust, pokud někam přijdeme na návštěvu, lze čichem prvních pár sekund identifikovat, ale ještě nikdy se nám nestalo, že by příchozí návštěva, pokud kocoura nespatřila, řekla: Vy máte kočku“?
  2/Kocourek má své misky, kde má neustále vodu, mléko (plnotučné, jiné je EeeE), a granule, dvakrát denně dostává maso, nebo konzervičku a, pochopitelně, musí alespoň očmuchat všechno, co jíme my. Takže jediné, co musíme uklízet, jsou chlupy, ale těch zase není tolik (navíc jsou černé), aby bylo nutno nějak drasticky zvedat frekvenci úklidových prací.
  3/A proč ne? Není nad to, když se k vám za mohutného předení přitulí hebká, příjemně hřející chlupatá kulička a po několika minutách hlazení vypne motorek a spokojeně usne.
  4/ Manželka trpěla alergií na posekanou trávu. Kdykoli jsem posekal zahradu, otekla jak pučmeloun. Od té doby, co máme kocoura, je alergie ta tam.
  5/ Kočky rozhodně ne! A na rozdíl od psů, které je nutno pravidelně a někdy i navíc koupat, kočky si dokáží svůj kožíšek udržet dokonale čistý samy, aspoň pokud nejsou nemocné. Pokud o sebe kočka přestane dbát, znamená to, že není v pořádku a je nejvyšší čas na návštěvu u veta.
  6/ Bobky a loužičky dělají všichni živočichové, včetně lidí. To, že zvířecí a často i lidské bobky se povalují tam, kde nemají, je otázka výchovy, nikoli chyba zvířátek. A pokud pejsek hodí bobo doprostřed chodníku, je čuně ne pejsek, ale páník, který jeho a často i svou) výchovu zanedbal.
  7/ Děti vyrostou, založí vlastní rodiny a odstěhují se. To je normální koloběh života. A pokud se děti ,,povedou“, tak starým a opuštěným rodičům nic jiného, než domácí mazlíček nezbývá. A, jak známo; těžko je člověku samotnému.

 17. jo a chlupy ty máme všude. I na spodním prádle. Zvláště na černém.
  A to při žehlení používám lepicí válečky od nejmenované dobře známé firmy.
  Ale když se Honás přivine na moji hruď a přede a přede, to je slast.

  1. chlupy taky i v nově otevřené konzervě nebo pečivu z obchodu…. nechápu,jak to ty potvory stihnou…..ale už to dávno neřeším…

   1. Lítají vzduchem. Chlupy, ne potvory. 😉

    Si postěžuju, včera jsem šla dát konvičku na čaj do dřezu a urazila jsem si ji o skříňku… tak mám pryč mou oblíbenou konvičku… nemám uklízet nádobí unavená, dobře mi tak… bejt nepořádná, nerozbila bych ji. 🙁

    1. Jo, to chápu, pořádkumilovnost je někdy zhoubná. Takhle jsem jednou šla umývat – celkem zbytečně – oblíbenou dózičku a rozbila jsem si vrchní část (pokličku). Je sice slepená, ale už to není ono. (doh)

    2. Jasně příliš pořádku škodí. Takovému „skleníku“ rozhodně. Proto skříň se skleničkama glančím maximálně! jednou do roka.

    3. Jste zlatí, hnedka je mně líp a už mě tolik nemrzí, že nemám z čeho pít pořádnej hustej černej mlíkovej čaj. Vyhrabala jsem půllitrovej hrnek a je to. Tak budu zkrátka vařit vodu častěji, no. 🙂 Aspoň častěji zvednu zadek od noťasu. 🙂

     1. Mě záchvat pořádkumilovnosti málem připravil o oko. Když jsem se o půl na půlnoc připlazila z práce a šla se na to spaní vyčůrat, napadlo mne, že ta nádržka na splachování je vlastně určitě plná vodního kamene a šmorajzu (headbang) , i drapla jsem, stavu již zcela gumového, do ruky Savo v rozprašovači a ano, nevšimla si, že ho mám obráceně a cca z 15 cm jsem si ho stříkla rovnou do oka…málem jsem se neudržela radostí, ale nakonec to naštěstí dobře dopadlo (whew)

       1. Spíš jak to, že ho ještě máš?? To je hrůza, jen si to představím! Kristepane, Štětinko, na Tebe nemusí ani přijít muslim (wasntme)

 18. že zvířata smrdí, no a co lidé také a někdy mnohem více .
  Je sice pravda, že když náš kočičák položí ty svoje cepy.
  Tak by ten odér vysklil okna. Ale na to máme pach lapající pěnu a je po zápachu.
  Záchodky pravidelně čistíme, neboť kočička Hepinka by do zanešeného ani nešla.
  Jediný problém je, že Honzík i přestože je katrovaný nám očůrává rohy. No očůrává, to jsou louže jak moře. Paní vetka po všech vyšetřeních usoudila. že je to o tom, že Honzík se prosazuje. Celý život žil ve smečkách a tímto se prosazuje.
  Co naděláme, holt vytíráme , vytíráme . Ještěže máme plovoucí podlahu.
  Ale stejně bych Honzíka nedala ani za nic.
  A Hepinku také ne.

 19. Matyldo, opět hlavičkou na hřebíček 😀 Ano, má to u nás daleko k vzorně uklizené domácnosti. Dlohý holky X+B si v mokru na podvozcích přinesou nánosy hlíny a pokud je nestihnu odchytit přede dveřmi, možná bych v chodbě mohla i něco zasázet… No a co, máme smeták a hadr. K tomu tříčlenná opeřená demoliční četa, která prostě pořádek neuznává – vlastně ano, hračky si uklízejí a k nim občas i něco navíc. Chlupy na oblečení – přelínávající kůň je zárukou, že jsou chlupy všude.
  Jenže – při příjezdu domů se člověku řítí vstříc uvítací výbor ve složení dva psi a dva koně. A mají opravdovou radost, že je doma. Těm sametovým nosům klidně odpustím, že se před chvílí v čemsi vrtaly, když se mi připlácnou na obličej a zafuněj. Dvě vrtící se ušatky spolehlivě vyvolají úsměv. A po otevření dveří do bytu ihned následuje otevření klece – jednak bych jinak ohluchla, jednak se nemůžu ochudit o ten další příval upřímné radosti!

 20. OT – Růůůůžová! 😀

  Snad mi prominete, že zaplevelím tohle prima téma… (blush)

  Chci jen oznámit – Petra a Vave si zacpou uši a oči (chuckle) – že je na světě je várka zboží z fler soutěže, o které už jsem psala –
  http://www.fler.cz/blog/jaro-se-vyspalo-ruzova-1#comment-153850

  Myslím, že i navzdory barevnosti, která nemusí každému sednout, tam jsou zajímavé kousky, je tam i kočičí částečně šustivý tunel (kdyby nějaký kočkař chtěl), fotky, brože, bižu, jedna origoš ČERNÁ taška s růžovozelenou aplikací atd.

  Máte-li zájem, mrkněte, některé zboží už je prodané, pár kousků rezervovaných, takže pokud vás něco zaujme, jednejte rychle. Všechno samozřejmě půjde do Skřivan a do Dášenky, víc v článku z 26.5. tady na Zvířetníku.

  Konec hlásání, díky za trpělivost a pěkný den (sun)

  1. Teď koukám, že jsem ten odkaz dala blbě na komenty… tak si prosím případně zarolujte nahoru na článek nebo ještě správný odkaz tady:
   http://www.fler.cz/blog/jaro-se-vyspalo-ruzova-1

   Jo, v nabídce je taky (myslím, že moc originální a pěkný) svícen, který má tu růžovku jen náznakem – http://www.fler.cz/zbozi/svicen-jaro-se-vyspalo-do-ruzova-zvire-v-nouzi-1744000

   Bedo, sharko – ad tašky, poslala jsem Bedě mail, ty zelenkavé tašky bohužel nejsou, Beda má možnosti, proberte to prosím, jestli si vyberete.

   PetraK. – můžu tě poprosit o vzkaz vlkovi na cz.pes? Ty větší velikosti triček bohužel teď nejsou k dispozici…

  2. Děkuju za odkaz! (f)
   Už jsem si růžovou nalovila – jsem zvědavá, jak se pochlapí PetraK. 🙂 A možná, že by i Jarce něco růžového prosvětlilo život. (chuckle)
   … ještě přemýšlím nad jednou akvizicí, chjojojo, zatím teda odolávám, protože to je do zelena, ale slábnou mi z toho kolena. Nejspíš do večera podlehnu. (tmi)

   1. Vavísku, já už nakoupila a další máme se sharkou rezervovaný.. těším se, až to dorazí

    1. Bedo, písla jsem ti sumarizaci tašek, prosím tě mrkni, jestli jsem to dobře pochopila, jo?

     Kurník, proč mám u toho druhýho příspěvku poznámku, že koment čeká na schválení? že bych tam písla něco zakázanýho? (think)

 21. Řekla bych, že žádná domácnost, kde žijí lidé radostným a plným životem nemůže být úplně pořádná – když mají lidé své zájmy, tak po nich vždy zůstávají nějaké stopy. V domácnostech, kde jsou děti a zvířata je Dokonalý pořádek záležitostí měřitelnou v minutách – pokud si někdo dá práci s úklidem a na nějakou dobu tedy vyhodí smečku – dvou i čtyřnohou – z domu. Pokud jde o čistotu, tak tam záleží na lidech – dětský binec ani zvířata nemusejí źnamenat smrad a špínu. Znám lidskou špínu, které se štítím, ale písek, chlupy a přírodniny nanošené na chlupech za špínu nepokládám – chvilka s vysavačem, smetákem nebo mopem to bez problémů zvládne.
  Co je problém, je nenávist k opačnému přístupu v životě a snaha šířit svoji víru ohněm a mečem. Kdo nemá rád zvířata nebo děti, ať si ani jedno nepořizuje – bude šťastný a žádné dítě nebo zvíře se nebude trápit nad jeho přístupem. Netřeba však útočit na ty, co děti a zvířata mají. A samozřejmě to platí i naopak. V podstatě je to strašně jednoduché – stačí být tolerantní a neobtěžovat své okolí svým způsobem života. Možná pro tu jednoduchost se to stále a stále nedaří:))
  Jinak moc blahopřeju Vilémovi Kvilíkovi a Hvězdičce Svátě k prvním narozeninám! (inlove) Ať se radují ze života a jeich rodiny s nimi (h)

  1. Joj, doufám, že zas někomu nevnucuju názory 🙂 Fakt je ten, že jsem byla bezzvířecí hodně dlouho (tedy zvířata v klecích a akaváriích jsem měla, to zas jo) a to z toho důvodu, že mě děsila představa toho, jak kvůli x-tému venčení štěněte oblékám dvě batolata, tudíž psa jsem dost dlouho neměla, byť jsem ho chtěla… Ale až nastal ten čas a děti mě donutily, protože tu výmluvu jsem z pohodlnosti opakovala dost dlouho- a nechtěla jsem vést domáci boje, Mušketýr byl dlouho nepřítelem zvířat nebedýnkových- pořídila jsem si- nám- no hlavně si psa s nadšením. Vybojovat druhého už taková fuška nebyla, slib byl dán 🙂 I kočka mi prošla relativně snadněji, argumenty byly silné- 4 myši na podzim ve sklepě udělaly své a to jsme je tam ani nemusela sama dávat 😀

   1. Matyldo, nevnucuješ a nevnucovala jsi to ani v tom předchozím článku. Já si myslím, že ty poněkud hysterické reakce na tvé líčení soužití rodiny a zvířat jsou od osob, které si nejsou jisté tím, jak samy žijí – možná i u nich žebroní děti o zvíře. A právě z důvodu této nejistoty útočí na někoho, kdo napíše (ne prosazuje, jen napíše) rozdílný názor. Ten, kdo si je jistý tím, že žije tak, jak chce, tak má obvykle nadhled a jeho reakce je maximálně – no když to zvíře chceš, tak si ho měj. Ale já to domů nechci a vyhovuje mi to. Ono ostatně za většinou přehnaných a hysterických reakcí bývá nejistota, pochroumané sebevědomí a někdy i strach…

    1. Dneska je tam podobně psaný článek- o tom, že bavlněné plenky jsou lepší než papírové. Ta autorka napsala svůj názor a přidala své vlastní důvody. Sesypaly se na ni docela drsně, aspoň co jsme si ráno všimla. Proto tam už nic posílat nebudu. Nemá to smysl. A to jsem tam dřív chodila docela ráda.

     1. V tomhle tě chápu. Tenkrát jsem si na tom fóru přečetla diskuzi (článek už tady 😉 ) a jen jsem zírala. Dotyčné dámy jsou samy netolerantní, když nedokáží rozumně diskutovat o jiném názoru. Potom ty diskuze o indoorových a outdoorových zvířatech – to už jsem si připadala jako v Jiříkově vidění. Jen si myslím, že chudáci jejich děti. Vidím to sama na jedné z mých neteřiček. HOlky vyrostly bez jediného zvířete doma – částečně za to mohla švagrová se strachem ze psů a vůbec rodinnými názory na zvířata (viz o něco níže). Ta starší prostě zvířata nemusí a už vůbec ne psy. Nevím, zda to není jeden z důvodů, proč její chlapeček bojuje s ekzémy a alergiemi. Druhá má naštěstí manžela trochu jiného ražení a k jeho životu patří pes. Tak si opatřili psa, k němu později holčičku. Má švagrová, jen co zjistila že druhá neteřka otěhotněla, po ní chtěla, aby se psa okamžitě zbavila. Ta to naštěstí odmítla a malá má vlastně psího bráchu, hlídače a netrpí vůbec na nic. Ta starší neteřička se psa bojí tak, že ho odhání koštětem, což dotyčný bígl považuje za bezva hru a o to více na ni doráží – sice v dobrém, ale … prostě dvě sestry a dva naprosto odlišné životní postoje při stejné výchově v dětství. Z mého pohledu ale vyhrává ten pes.

      A ty plenky asi číst nebudu – mám na to sice názor, ale podle mě je věcí každé maminky, co čeho zabalí své miminko. Obě varianty mají svá pro i proti. A to tu ještě máme bezplenkovou výchovu, že….. to v té diskuzi není?????

      1. Taky jsme nechtěla, aby to někdo četl… byl to jen příklad. Pokud tam někdo nevypráví o tom, jak je nutný přirozený porod, kojení na veřejnosti do tří let a případně jak jsou doktoři nemožní, nemá šanci. Dřív tam bývaly články i o starších dětech, škole, náhradní rodinné péči… dokonce i naše Dede tam jednou poslal článek, který byl i tady na zvířetníku. Dneska by jí s tak slušnou diskuzí jako tehdy nejspíš neprošel, nesplňuje kritéria 😀 Ale to se časem stane asi s každou stránkou, Neviditelný pes asi taky dřív býval jiný.

   2. jsem si to o těch plínách přečetla a já s tou holkou souhlasím…i s tím legem .-)

  2. Domácnost s chlupatcem je mírně vystlaná chlupy a hračkami, ale mně osobně je moc milá. Mám kamarádku, která má nový byt. Byla jsem na návštěvě a můj dojem byl smíšený. Je to luxusně zařízený byt podle návrhu architekta, vzorně uklizený, že by se z podlahy dalo jíst, ale nějak jsem se tam necítila dobře, chyběla mi tam domácí zabydlená atmosféra. Tím samozřejmě tenhle způsob bydlení neodsuzuju, každý to máme jinak a v něčem jiném se cítíme dobře.

  3. Ano, takto som to prosím nejako myslela, ale nevedela tak krásne vyňadriť! (clap)
   Raz darmo, máš ten dar, Dede.
   Tak sa aspoň prilepím s plným súhlasom.

 22. Prima napsané, Matyldo – sbírka pověr a mýtů snad věčná jako Řím… Jsme zvířecí, jak známo – sice především kočičí, ale terra měl psisko, jeho rodiče andulky, když jsem byla úplně malá a chvíli jsme byli bez koček, i nějaký ten potkýš se semo tamo mihnul (ale už tehdy mi vadilo, že jsou tihle chlupatci tak krátkověcí…) Jo – a pak taky rybičky, ale ty mě přestaly bavit skrze nepříliš velkou komunikativnost 🙂
  Domácnost s opečovanými zvířaty a více méně rozumně udržovaná nesmrdí, prosím. Důkazem může být náš naprosto nezvířecí známý, před kterým kočkouří smečka mizí v patře a nesleze, dokud není pryč. Ten ani nezaregistroval, že jsou v domě zvířata – kdyby to věděl, počítám, že by se myl a desinfikoval ještě teď. Jinak je to celkem soudný tvor, ale tohle je jeho slabost…

  A k těm nemocem bych přidala ještě jeden mýtus: je-li jedna těhotná, musí všechny kočky z domu, protože určitě dostane toxoplazmózu a potratí. Ehm… Milé dámy, které máte podobný názor, táži se zcela vážně: vy si libujete v pojídání 48 hodin „odleželých“ kočičích hovínek? Protože přesně to je jeden z mála možných způsobů, jak se v případě, že jste toxoplasmu nikdy nepotkaly, nakazit a způsobit si nějaký problém. Proto se taky doporučuje – jako jediné „předběžné opatření“ – ponechat alespoň v prvním trimestru vyklízení kočičích toalet jinému členu domácnosti. Ale rozhodně ne vyhodit kočku!

  1. O toxoplasmóze a dalších jsem na Zvířetníku psala a mám to i na stránkách v rubrice Články. Snažím se mýty vyvracet… Je to zřejmě nezvládnutelné, mýty mají výdrž (viz špenát jako zdroj železa…)

   1. Já vím, EvoŽ. , byla jsem moc ráda, že jsi ty články napsala – mám totiž podobnou zkušenost. Tyhle strašidelné mýty o „škodlivost a prospěšnosti“ mají tuhý kořínek… Je mi jasné, že Zvířetníci s tímhle problém nemají, ale co kdyby nahlédl někdo náhodně, ze zvědavosti…

 23. No jasně, u nás doma smrdíme, máme špínu (tedy chlupy fakt jo a špínu podle počasí, tři chlupaté holky, které mohou na zahradu a zpět přece jen nanosí), sbíráme bobky (což bobky, ty se ještě sbírají dobře, ale tekutější…, no nic). Děti jsme odchovali i se zvířaty, teď už máme psy místo dětí. V posteli spí občas (a co bychom tam s nimi měli jako dělat?! se zbláznili?!). Ožižlané kosti jsou zdroj různic, tak je po krátké době likviduji, jinak plyšáky v různém stádiu rozkladu máme všude. Nejlepší je, když mi ráno cpe psice oslintaného plyšáka jako dárek, nejlépe do xichtu…
  Ale ať ti troubové nemluví o alergiích, když tomu nerozumí. S oblibou cituji jednu americkou studii, kde chtěli prokázat, že kočka (kočky) v domácnosti zvyšují riziko alergie. Prokázali, že čím více koček, tím menší riziko vzniku alergie u dětí – tedy kočky CHRÁNÍ před vznikem alergie. U rozvinuté alergie to bohužel tak jednoduše neplatí (ne každý má štěstí jako Bubu). A kočka je nejčastější alergen (alergií na psa je řádově méně). Další pověra – nahatá plemena ve skutečnosti způsobují podobné alergie, jako chlupatá (alergie je na „lupy“ a sliny, ne na chlupy).
  Ovšem z hlediska infekce je největším nebezpečím pro člověka zas jenom člověk. Přenos infekce ze zvířete je vzácný.
  Takže zvířatům (chlupatým, pernatým i bezsrstým) se nevyhýbejme, nejde o riziko fyzické, jen psychické (a dumejte, čí psychika je ohrožená, kdo je ten nenávistný…)
  Dočítám, nestíhám. O zlodějích a podvodnících bych mohla psát když ne romány, tak aspoň povídky. A zdravím Rikouška

  1. O alergiích mohu potvrdit. Já alergička snad na všechno – pyl, prach, peří, zvířata, plísně,….. No a synek? Teď mu byl rok, od narození v bytě či domku s 10-12ti kočkami a jedním psem a musím zaklepat – zcela zdravý a zatím bez jakékoli nemoci! Máme z něj radost 🙂

  2. Nejhorší je to, že ty mýty šíří především doktoři. Náš syn má atopický ekzém, od nástupu do školky byl nemocný v jednom kuse. Byli jsme tudíž odesláni na alergologii a imunologii. Kromě toho, že klukovi nezjistili alergii na nic, ačkoliv jsem vypozorovala, že je alergický na mák a umělá barviva, tak jsme absolvovali výslech – máte doma kočku, psa, ptáky, plíseň a byli jsme „poučeni“, že zvířátka ne. No bydleli jsme v paneláku, v té době jsem ještě byla nezvířecí a tak zvíře nehrozilo. S nástupem puberty se ekzém zhoršil a najednou se zjistilo, že je kluk opravdu alergický na ty barvičky a na mléčnou bílkovinu, opět nám zakázali zvířátka, ale to už jsme měli venkovní kočku. Kluk byl i tak nemocný a olezlý, paní doktorka tvrdila, že je astmatik 😀 , nikdy nekašlal, záchvat neměl, prášky jsme mrskli do skříně a po tříměsíčním neužívání pídr konstatovala, jak moc se vylepšil. Za nějakou dobu jsem poté, co jsme během roku pochovali dva ani ne roční kocourky vyměkla a kocouři bydlí doma. A stal se zázrak – kluk (no už bude mít dvacet) najednou přestal marodit několikrát do roka, odbyde si tu svou předvánoční angínu, ekzém sice má a celoroční rýmu taky, ale je podstatně zdravější. A já se tluču do hlavy, že jsme mu kočičku nepořídili, když byl malý, možná mohl mít pokoj, neničili bychom mu játra a ledviny ATB šestkrát do roka a nemusel se mu ten ekzém tak rozšířit.

   1. Jak který doktoři. Teď už imunolog, který sleduje nové věci takové blbosti neříká. se synem je to komplikovanější. Ony se alergie v pubertě mohou zhoršit nebo naopak vymizet, nedá se to předpovědět. Takže nejen zvěř, ale i hormony a změny v imunitě… Alergie jsou velmi složité a ne každý tomu rozumí

   2. Mám atopickej ekzém a můžu ti potvrdit, že s tím jdou potravní alergie (u každýho jiný) a alergie na umělý barviva nebo vlákna (když je nejhůř, nosí se bílá bavlna, co jde vyvařit), celkem sranda je „alergie“ na saponáty (což si vysvětluju tak, že už tak blbá ochranná vrstva toho kyselýho na kůži se smyje a pak se do člověka zakousne kde co). Mám teda od malinka psy, ale průběh stejnej, jak popisuješ ty – přes pubertu hrůza, pak ustálení. Myslím, že to má spíš co dělat s hormonama, než s přítomností nebo nepřítomností zvířete, a s blbým složením potu. Taky se to zhorší při stresu.
    A pomáhá… kyselý mýdlo. (Většna mýdel je zásaditých.)
    Doktoři nevědí. Zkouší metodu pokus-omyl. Akorát že oni rvou hormonální mastičky, případně u holky se snaží vnutit antikoncepci. Zjistila jsem, že to jde regulovat tím mýdlem, vyhýbáním se umělým vláknům v oblečení, vyhýbáním se parfémovaným avivážím a jídelníčkem – vynechat, co dělá zle. Pak ani není poznat, že člověk něco s kůží má, jen je křehčí a snadno se poraní, jinak dobrý. 🙂

 24. Matyldo díky za krásný článek. Lidem jejich názory bohužel nevymluvíme, hlavně, že my zvířecí víme své 😉 . Jestli odmácnost páchne nebo ne, závisí čistě na tom, jak je domácnost vedena. Já tedy opravdu nejsem vzor hospodyňky, ale kocour nikdy nepáchl (když odpočítám jeho nekastrované období, ale kupodivu se i to dalo udržet – tedy za cenu praní záclon a koberců v noci a podobných úkonů). O kočce ani nemluvím. Ti bezzvířecí lidé ani nevědí, o co přicházejí.
  K těm tvým bodům bych ovšem přidala ještě třeba:
  Lidi za zvířata DOKONCE zbytečně utrácejí u doktora místo, aby je okamžitě zlikvidovali!!
  S nemocným zvířetem přece patří třísknout o dveře!
  Ze zvířete má být užitek, jinak nemá cenu!
  Zvířata roznášejí akorát nemoci!

  No, mohla bych pokračovat, že. Takto máma naší Micinky při jednom z dalších porodů uhynula někde v koutě s vyhřezlou dělohou. Stařičký pejsek (tudíž skoro slepý a hluchý) našich známých po sražení autem měsíc trpěl (byl notoriský útěkář a oni ani ve stáří nepokládali za nutné ho pohlídat), než ho nechali utratit – vet už nemohl nic dělat. Otec mé švagrové si klepal na čelo, když zjistil, že jsme s mámou nechaly kocourovi operovat zuby a zaplatily za to 1600 Kč….. Koťata (tak 4 měsíční) jiných sousedů zčistajasna údajně dostala prašivinu a umřela…………. toho je….. bohužel ;(

  1. Ani nemůžu nikde říkat, kolik jsme u veterinářů utratili každoročně při odchovu štěňat, ultrazvuk, odčervení, očkování, tetování, veterinární kontrola štěňat, kontrola feny… A to už máme množstevní slevy… A některé porady jen gratis po telefonu. Holky jsou naštěstí celkem zdravé, zatím kromě drobných zranění (tlapka, kousnutí…) jsme těch chorob moc neměli.Doufám, že je nepřivolávám….
   Ale odchovaná štěňata jsou krásná, zdravá a zprávy o nich zahřejí na duši – skoro všechna jsou „nejbáječnější“ psi.

   1. Kdybych já začala počítat! Tak mě vyhodí chlap z baráku. Tak mám za to doma běluhu i s mořem. Tak děti jedou letos na tábor. Tak jedeme alespoň občas na dovolenou. Tak chodím do salonu krásy a jsem krásná. ….. Tak jsem smutná a depresivní, zavřená v Bohnicích.

  2. Bývaly doby (kdy jsme měli za sousedy „starší ročníky“ ), kdy jsme platili za exoty, protože jsme odčervovali a odblešovali kočkoury a vozili je k vetovi, když se něco stalo. Časy a lidé se zvolna mění… je to asi rok, co mě sousedka vezla s Dalím k vetovi – kočkour se začal dusit (nakonec to byl zánět dýchacích cest, který jsme dva týdny hubili antibiotiky), terra byl na druhém konci republiky i s autem… pravda je, že tihle sousedi jsou nejen psí a kočičí, ale protože mají velké pozemky, tak i ovčí a kozí…

   1. Taky jsme exoti, chodíme k vetovi „s každou blbostí“ – tu pro prášky na průjem kocourům, dokud jsme neměli kastrované kočkoury, tak s prokousnutou tlapkou, strženou a zahnisanou tváří…S psiskama jsme tam taky dost často – tu kulhající psina (zřejmě rafnutá v rámci boje o míček), tu průjem, zánět kůže po kousnutí klíštětem, očkování, utz…Už jsem si vyslechla od místních, že ty psy stresuju, že s nimi k vetovi chodím…oni psa dotáhnou násilím jednou ročně na očkování. Koťátka a štěňátka se topí místo toho, aby si fenku ohlídali a kočku nechali sterilizovat…

  3. Našeho kocourka srazilo v pěti letech věku auto. Domů přišel, či spíše přilezl s nářkem až po čtyřech hodinách. Ihned na veterinu, rentgen – dg. tříštivá zlomenina kosti stehenní. Odjezd na veterinu na Elznicově náměstí, operace, sdrátování úlomků, sádra 6 týdnů, další operace (odstranění drátů), další dva týdny obvaz, rentgeny, rozbory – celková částka bez pár drobných 15.000 Kč. O dva roky později selhání ledvin. 6 týdnů intravenózně na glukóze (injekce 3x týdně), rozbory, cestovní náklady – celkem 17.000 Kč. Ale kocourek se nedávno dožil v plném zdraví a záviděníhodné kondici 21 let! Jsme cvoci? Možná, ale pro nás má zdravé a spokojené zvířátko větší cenu, než jakékoli peníze. A kdo z vás se může pochlubit kocourkem, který u veta nejen že nenadává, ani se nepere, ale po provedeném úkonu začne vrnět a olízne doktorovi ruku?

 25. Krásny deň želám! Ja som toho názoru – čím viac, tým je veselšie. Teraz síce nemôžeme, lebo si dávame do haptáku domčúrik, ale až to bude – zas si nejaké zvieratko opatrím. A Matylda, krásne napísané.

 26. PRYČ SE ZVÍŘATY V DOMÁCNOSTI!
  Ubyde alergií – či spíše pseudodůvodů alergie, nebudete utrácet za krmení a tedy ušetříte, nebudete muset chodit ven na procházky, nebudete muset tolik uklízet, omezíte si konverzační témata, posílíte své sobectví a nebudete se potkávat s dalšími pejskaři a kočičkáři. Budete mít víc času na sezení u televize, u počítače, v hospodě a celé dlouhé víkendy můžete trávit v obchodních centrech, těch chrámech konzumu, nebo u mekáče. Anebo můžete kolem dokola leštit svůj dokonale odchlupený uklizený byt. Děti se nebudou muset starat o čtyřnohé či opeřené nebo plavací potvory, proč by se vlastně měly starat o něco jiného než o sebe?!
  Veterináři ve městech uvolní své prostory pro něco užitečnějšího, třeba pro autoprodejny nebo PC prodejny nebo herny, průmysl krmiv a potřeb pro mazlíčky po zásluze zkrachuje, nějak jinak se budou muset uživit i chovatelé akvarijních rybek.
  Nebudete si povídat o těch tvorech, co do domácnosti nepatří, ale o kosmetice, o módě – o čem vlastně? Vztah ke zvířatům postupně zredukujeme na obsah balíčku v chladicím boxu a porci na
  talíři.
  TÝ JO – TOHO SE SNAD NEDOŽIJU?!

  1. Jen doufám, že takový svět snad nikdy nebude. Vždyť kolik lásky by ubylo na tomto světě?

  2. A vůbec, pryč s lidmi, řekla planeta Země, zhluboka se nadýchla smrádku z lidí, krkla si
   a všechny utopila. (chuckle)

   1. To už tady bylo. Prej ňáká potopa… Jenže Země nebyla důsledná a pár lidí nechala. Zase se pomnožili a…..

   2. Potkají se takhle dvě planety:
    „co ti je? ňák blbě vypadáš?“
    „aaale chytla jsem lidi“
    „to bude dobrý, to přejde“

  3. Já tedy určitě ne! A pokud by někdo přišel s tím, že mu náš kocour vadí, tak ho kopnu do zadku, i kdyby to byl prezident a doporučím mu, aby se nám na hony vyhýbal.

   1. Odposlechnutý vesnický dialog:
    „Panéé, ztište si toho psa, pořád štěká!“
    „On neštěká pořád, jen když jde kolem nějaký blbec.“

 27. napsala jsem obsáhlý a ftipný komentář a vono mi ho to sežralo :@ mrcha.
  No tak nic zkrátim to na tu poslední větu jen:

  Škarohlídi ať si řikaj co chcou, ale nevědí, že bez zvířat je nuda

  1. Je nuda, ale nejsou povinnosti- někteří ty povinnosti prostě nevydýchají. Beru. Každý si v tom libovat nemusí, že hlídá, jak dlouho je z domu a na výlety jezdí časově omezené nebo si psa bere s sebou a v tom případě řeší, jak zvládnout prohlídku zámku.

   1. ááále vydýchají :D, jen se na ně musí kapánek to…. vod lesa. Jednoho vydýchanýho mám doma 😀 :D. I když přiznávám, že i to vydýchání má svý meze… páč druhýho psa zatím vydejchanýho ééšče nemáme :D.

    ne je mi jasný, že někdo to má jinak…….. jen neví o kolik se ochudí. Alee, zase lepší, když to má takhle srovnaný a ví, že prostě ne-e a přes to nejede vlak, než kdyby se pak to zvíře mělo špatně.

    Já prostě bez psa nemůžu, nemůžu bejt, i kdybych ho někdy nejradši -VČERAAAA! – zabila :D. Od mimina jsem nutně potřebovala psa, vždycky jsem potřebovala psa a vždycky budu. ty tři roky bez něj, když umřel Murphy byly hrozně prázdný. Vždycky říkám, že bych na svým životě nezměnila nic, ani tudle tečku: . no ale tuhle mi došlo, že zrovna ty tři roky bych změnila ráda, kdyby to šlo. 🙂

    pes je úžasnej parťák.

    1. Petro, chce to čas (i když každá polovička potřebuje jinak delší časový úsek), ale nakonec se poddá a budeš mít druhého pesana. Já už se dočkala…. Od neděle máme doma druhého kavalířího klučíka Kubíka.
     A je to supeer, hlavně když se obtočí MLP kolem krku, zapíchne čumák za ucho a sladce spí 🙂

     1. jo jo, já vím. Pracuju na tom neustále, obrušuju, obrušuju, měnim trasy do lesa… 😀

      hm, tak u nás je mi jasný, že by se ale nekonalo stočení psíka kolem pánikova krku a láskyplné zapíchnutí čumáčku za ucho a spánek. Je mi jasný, že zas vytáhnu poděsa, magora, potrhlíka-to vše v jednom a spíš pánikovi ukopne hlavu, než cokoliv jinýho 😀 😀 😀 uuuuž aby to bylo 😀

      1. za ty 3 dny co máme Kubíka doma, tak jsme stačili zjistit, že je to kavalír který má v blízkých předcích klokana. Skáče jako kdyby měl místo tlapek pérka 🙂 . .

    2. Já vydržela bez psa nejdýl 5 dní. Od doby, kdy jsem se nemusela ptát, jestli si psa smím pořídit. A můj nejdražší byl původně zcela nepsí. Když se na něj prvně vyčítili mí dva dalmatini, šel trochu do kolen. No a teď lítá po zkouškách s Ginny a baví ho to. Rozdejchal nakonec i tu třetí (o neco hůř, dva byli OK, třetí už trochu moc, ale Derry to zvládla).

      1. Slečnu kavalírovou blenheimovou- páník by si přál druhou strakatici- co bych mu nesplnila, že?

       1. U nás je to v opačném gardu s kočkama. Po tom, co jsme přišli o dva kocoury MLP zakázala kočky. No, máme 3 a všechny přitáhla ona. (rofl)

 28. Lidé se holt dělí na žvížecí a nežvížecí. Mám novou paní zubní, se kterou jsme se ze začátku nějak dost nemusely. Až tuhle, čekajíc než mi před odejmutím tesáku ztvrdne huba, dostaly jsme se na téma žvížecí a dále pak při oboustranně vzrušené debatě o nešťastném sloníkovi, vytrhla mi píDr zub, ani nevím jak. Na odchodu jsme se přátelsky poplácávaly. Prostě – zvířetník/nice všude bratry má. 🙂

 29. OT – mohla bych poprosit o palcodržnu pro jednoho mého kamaráda? Má nález na ledvině (prý v horní části ledviny okrouhlý 4 cm útvar, vnější část špatně viditelná na sonu). Dnes v 10:30 jde na CT a tam se rozhodne o dalším postupu. Já jen, že raka mám okolo sebe až až a byla bych ráda, kdyby se alespoň tohle dalo řešit. Kromě toho kamarád má bohužel i roztroušenou sklerózu, bratra schizofrenika, manželka také není úplně v pořádku a vůbec dost jiných nehezkých problémů. Mám proto o něho dost obavy, aby to všechno unesl. Je sice věčný optimista, ale tohle s člověkem zamává.

  1. Držím, ale i ledvina se dá operovat a může to dobře dopadnout. 4 cm není ještě velký útvar a je slušná šance. Ale souhlasím, že je takový nález na houby.

   1. Já také moc doufám, že ta šance je slušná, i kvůli tomu, že ledviny jsou naštěstí párový orgán (i když si myslím, že je vždycky lepší mít obě plně funkční). Ale má základní nemoc RS, sice stabilizovanou za cenu dost nepříjemných injekcí a v tomto směru se jeho stav momentálně nezhoršuje, ale netuším, co tenhle nález a následné léčení mohou s jeho RS dále provést.

  2. Apino ! (hug) Tak přesně tohle potkalo mladšího bratra mého předosty, je po operaci a doufáme !!! (h)

  3. Pokud nejsou metastázy, je to ,,dobré“ (Na rakovině toho nikdy nic dobrého není). Bohužel nádory ledvin rády metastázují do kostí a to je naprostý průšvih.

  4. No, a já byl včera ublíženej, když mi doktor naměřil tlak 140/100 a začal vyhrožovat práškama… Držím, snad se z toho vyloupne nějaká nepodstatná pitomina…

   1. To je ale ošklivý tlak. 🙁 Koukej hezky poslouchat pandra, máš to nejvyšším zvířetnickým příkazem! 🙂 (h)

 30. O.T. pro Viléma Xerxovic – Viléme, přeju ti všecko nejlepší a strášně moc dárků a hodně výletů s (bat) a vůbec (sun) (f) (pi) (^) . Přeci jen jsi o chvilku starší, takže můžeš slavit od rána. Já spustím mejdan (dance) až v poledne.
  A třeba nás konečně někdo seznámí, když už nejsme úplný mimina 😉
  Měj se zatím parádně. Stella Svatava

   1. Připojím se k Tobě, malým milým oslavencům všechno nej (f) (f) (f) a dortík nenakreslím ani nevypíšu.

  1. NO JO! Hlava mapa. (fubar)

   Tak předně, všechno nejlepší astrálním blíženečkům Vilíkovi Kvílíkovi (h) a Stelle Svatavě (h) . (skvělé, milá Abyt!) Ať jsou dal zdraví a veselí, no a to seznámení by mělo proběhnout, než Vilík odfrčí za vodu. (nod)

   A potom, všechno nejlepší všem Zvířetníkům! (h) (party) (f) (sun) (music) Mám za to, že v každém je pořádný kus dítěte. 🙂 Ostatně, velice úzce to souvisí s tématem Matyldího článku. (nod)

  2. Pro Vilíka a Svaťu – co nejvíc (sun) a usměvavých dnů, něco dobrého na zub (^) a taky (f) aby pěkně rostli a vzkvétali…

  3. Sváťo a Vilíku, ať rostete k radosti svých blízkých lidských i chlupatých! (h) (^) (party)

  4. Vilík děkuje (*) Svatavě (nod) i všem ostatním (wave)

   Tady pár fotek – pozor, polovička pravil, že už bude vytříďovat jen nejkřiklavější „zakázané“ fotky a tak do víkendového alba nacpal i několik psích… Fotky webeny v nouzovém režimu, PC nefungují jak mají a síť od blesku se taky ještě neuzdravila…

   http://www.drporkert.com/vilem/alba/Jedniny/index.html

   1. Jak vidím, Kvílík zrychluje pohyb nad bezpečnou rychlost, takže se stává jednorožcem. (rofl) Co trefil?

  5. Přeju prťatům všechno nej a jdu koupit dárek pro Mušketýra- slaví dneska taky, akorát hračkou bych ho už asi nenadchla 🙂

   1. Mňo, kdyby tou hračkou byl nový model nebo třeba něco z výstroje či výzbroje, asi by nepohrdl. (chuckle)

  6. Oslavenečkům všechno nééééééj .Ať rostete do zdraví, krásy a pohody (heidy) (hug)

  7. všechno nejlepší k PRVNÍM narozeninám Vilíkovi (sun) i Svátě (sun) – i Mušketýrovi, třebaže pro něj nejsou první (d)

  8. (h) (f) (*) (rose1) (*) (f) (h)
   Malí zvířetníčci, rosťte ve zdraví a v samých legráckách k potěšení všech vašich a k potěšení celého Zvířetníku
   (h) (h) (h) (h) (h)

 31. No prostě zvíře domácí nepřináší užitek (vajca, maso,… ) a tak je to jen vyhazování peněz a zráta času. Taky to někdy tomu bílýmu děsovi říkám. Ale on nedbá a dál je neužitečný 😉

 32. Jasně Matyldo… máš můj plný souhlas! Jsem zářný příklad toho, jak jsou zvířata pro alergiky škodlivá. Od té doby, co bydlíme na vsi, okolo baráku máme trávu a kytky, máme zvířata (psa a kočku), máme je doma (!!!!!) a když chtějí i v posteli (!!!!!), od té doby jsem nemusela kvůli astmatikému záchvatu na pohotovost. Prostě mírně „zahnojená“ domácnost je ku prospěchu.
  Jo a mokrá čuba vymáchaná v rybníku fakt smrdí. A včera jsme na čubě odchytili dokonce blechu (asi třetí za jejích 7 let), takže je celá smečka momentálně vykoupaná a voní jako parfumerie. Měli jste vidět, jak se tvářila Prachovka s Prckem. Tohle budu dlouho žehlit. A beztak to dovlekl dom kocur, co se lajdá po záletech.

  1. Mokrej pes smrdí jako mokrej pes a na velikosti nesejde- i mokrá kavalírka smrdí. Ale dá se utřít, na to mám ty staré plážové ručníky. Jo, vyšamponovaná smečka musí být hodně uražená, to budeš muset vyžehlit masíčkem….. 🙂

   1. Od mokrýho psa to jeden čeká – horší bylo, že mně smrdělo jako mokrej pes krásné a především velice oblíbené a pohodlné vlněné sáčko… Jakmile jsem v něm zmokla, stávalo se společensky neúnosným…

     1. Navhlhle damy to je vubec neco … mame na swingu jednu … zelezo ruzne po gezichtu, zada i ruce potetovany jak starej kriminalnik a poti se jak … hodne. To by vsechno nevadilo … jenze je jeste promorena kourem a napajcovaná čert ví čim … chuťovka. Kam se hrabe mokrej pes!

 33. Milá Matyldo, souhlasím s tebou ve všech sedmi bodech ! Moc pěkně si to napsala. (h)
  I můj život spočívá v soužití člověka a zvížat a to různých. Je to můj život a moje volba. Pokud mne někdo takto nebere, chápu to ale je to zase jen a jen jeho volba. Proč někdo řeší můj život se zvířaty aniž by měl dotyčný/á se mnou cokoliv společného. (dog) (cat) (cat)
  Jj, k tomu smrádku bych mohla dodat své, zvíže někdy není zrovna libé vůně ale člověk také, zvláště někteří v parném létě. (chuckle)

  OT včera jsem měla úžasný zážitek v marketu, u pokladny jsem pískala jako že něco převážím tajně ale neměla jsem ani tašku jen peněženku, jedu do druhého marketu opět pískám, platím benzín a zase pískám, doma jsem obrátila peněženku naruby, nic, prostě nikde nic. Až jsem se shazovala oblečení, zjistila jsem ,že na zadku kalhot mám přilepený čárkový kód bůh ví z čeho. Tak nevím, byl to žert nebo nějaká náhoda,či přímo záměr. 8)

  1. Pokud jde o lidský odér- narvaná šalina v létě je hrozná, ae co teprve za deště, když se ti lidi tak jako paří…. (doh)

   1. tudlevá jsem musela vystoupit, při jízdě do práce, z autobusu o zastávku dřív a zbytek cesty dojít pěšky, abych se vydýchala :-D. Jel tam se mnou jeden mesjé Odér 🙂 – neumím udělat smajlu se zacpaným nosem, že to nešlo vydržet.

  2. Jenny, promiň, není to zlomyslný, ale představa jak pískáš v marketech s přilepeně zkrytým kódem, mě zkolila pod počítač a chvilku jsem tam vzlykala a dusila se. Hezký den ti přeju, protože díky této historce se já budu uculovat den celý. (inlove)

    1. No, doma jsem se taky už řezala (rofl) a už jsem přemýšlela jak to na někom zkusím. (rofl)

   1. Jsem na tom stejně, ta představa fungujícího „čipu“ na zadní části je kouzelná, i když připouštím, že především proto, že to nebyla MOJE záď… (rofl)

  3. Pískání v bezpečnostních branách jsem si užil taky. Cca kolem r. 2000 se můj nej zákazník rozhodl, že přestane sponzorovat jistou komunitu a zavedl elektronickou ochranu svého zboží (kosmetiky) a jako dodavatel pokladního systému jsme jim taky dodali patřičné zařízeni. A taky potřebné nálepky. Nedovedete si představit, jak brány u obchodů řvaly, když jsem kráčel kolem a měl jich v kufru tak kolem 20000. Cca 10000 je jich na jednom návinu samolepek. Taková ochranka Tesca na Národní na mně pořádala málem hon. Zajímavé je, že náklady na provoz této ochrany byly větší, než stačili za srovnatelné období zloději ukrást.

 34. Já teda mám jen jednu pravdu. Kombinace dětí a zvěře je špínotvorná. Jak nosej trávu morčatům, , tak do večera máme doma posetou cestu senem. Všude neustále přítomný písek. K tomu dodám, že ani děda nezůstává pozadu, zrovna včera byl s Rikoslavem u rybníka a házel mu tam aportek. Pak šli domu, Mozkožrout se oklepal v předsíni, přičemž ohodil nejen všechny boty,ale i komplet zrcadlo, pračku ve sprcháči, a poťapal WC. Když se zbavil přebytečné vody, šel spokojeně doschnout ven. Tuhle mi utekli slepice a našla jsem jednu sedět na kýbli pod umyvadlem,…no porstě pokud nebydlíte v paneláku, kde zvěř chodí na prochajdu jen s Váma, nikoli samostatně, tak je o bordel postaráno

  1. Do určitého věku dětí jo. Mokrá a zablácená zvířata moje děti při vstupu do domu umývají, schválně máme koupelnu se sprcháčem blízko vstupních dveří, aby byla blátivá trasa co nejkratší.

   1. No jo,ale u nás jsou zvířata samochodný. Jen v zimě, když zavíráme dveře, je stačím odchytit. Kupodivu nejvíc našlapou kočky. Když je mokro a jdou přes uhlí, tak to fakty stojí za to. Ty zavřený dveře ale neplatěj na Ondrovu Stinu, ta si totiž umí dvěře odevírat. Pověsí se na kliku a odrazí zadníma a je doma

    1. U nás máme samochodnou zvěř dveřmi na zahradu- a tam je trávník, kde se nestihnou tak uprasit. Pokud prší, stejně zavírám (a to žádné slušné zvíře ven neleze, tedy podle názoru našich chlupatic). Mokré tlapky naťapají, ale dá se to jen utřít- no a přehozy na pohovkách peru každou chvilku, od toho je tam mám. Fakt je ten, že nemáme v okolí velký výskyt bahna nebo jiné výrazné špíny. Bahno je až na poli, ale tam kočka nechodí a psice jen s námi, takže projde okamžitě po návratu sprchou. Mírný binec mi nevadí- konec konců, myslím, že nejhůř naše domácnost vypadala, když mi po prvním porodu hodně padaly dlouhé světlé vlasy- psí chlupy se uklízí o hodně líp.

     1. tak to jo, my máme bohužel přede dveřmi beztravnato. A taky to, že je kočičích tlapek šestkrát a psích třikrát tolik

     2. Na chatě, kde pokud můžu, chodím bosky, nejvíc naťapu já… a to je tam trávník. 😀
      Dokonce už mám před verandou na schodech instalovanej kýbl a lavór, abych si ty haxny umyla, než vlezu dovnitř. 😀
      Kam se hrabe pes… 😀

 35. Pěkný Matyldo! My ještě vozíme psa na dovolenou a světe div se, píšeme o tom i cestopisné články. Soužití člověka se zvířetem zpravidla prohlubuje lidskou empatii, má kladný vliv na vývoj dětí, o terapeutických zvířatech a jejich pozitivním přínosu nemluvě 🙂

  1. Co vy, Krejg se vejde do větší tašky, ale Xerxovi – to by ti chytráci nerozdýchali – jezdit na dovču s mamutem. (rofl) (rofl)

 36. Přesně tak, zvíře člověka miluje bezvýhradně, což naši bližní většinou nezvládají. A fretka ná svůj pach, jako pes a potkan. Smrdí pouze v obraně, kdy zapuší, jinak je to pohodové zvíře, se kterým si užijete spoustu legrace.

  1. Právě že o fretkách toho moc nevím, tak jsem si nebyla jistá. Ale čistá psice jen tak voní psinou, nesmrdí. Náš vet říká, že nejhorší jsou dvorkoví psi, které nikdo v životě neumyl, zato se ve všem vyváleli. Po nich prý větrá ordinaci i 10 minut. než může přjmout dalšího pacienta…..

 37. Pekné, Matylda.
  A k tým hračkám: dnes ráno som sa skoro prizabila na hašlerke. MlP nechal na stolíku otvorený sáček a chlapci skúšali zrejme hrať fotbal 😀 Mám sa dívať pod nohy a MLP odkladať cukríky, čo keby to ochutnali. Mal by priekak (pruser), samozrejme MLP a nie kocúrici. 😀
  A čo sa týka toho zápachu, tak to mi pripomenulo návštevu kolegyne, ktorá sa obzerala po byte a čudovala sa, že ich nevidí, necíti, kde ich teda vôbec mám 🙂 Podotýkam, vôbec nebola zaujatá, prišla si ich obzrieť.

  1. U nás se zakopává o odstřižky králičích kůží (chlupatých, samozřejmě), zvlášť od doby, co k nám přišla Ruby. Ta jich má v provozu nejmíň pět najednou (číhá na všechny a pak se bleskurchle vrhne po té, která se podel jejího mínění „pohnula“ první…), a na korkové podlaze umějí za jistých okolností bezvadně klouzat…

   A mimochodem, zachytila jsem tu při dočítání cosi o modrých highlanderech… budou, budou?

    1. Já mám nějaké od Inky, ty co nejdou sešít protože jsou drobné,taky dávám holkám na hraní…chceš?

    2. Kdysi jsem nakoupila zásobu (větší pytlík) v jednom kožešnictví – byl to odpad, jsou opravdu malé. Určitě tam pro spřátelené kocourstvo nějaké zbyly, příležitostně přinesu, jestli chceš – určitě se uvidíme, a kůžičky se nekazí…

 38. Úžasně napsáno Matyldo, já ve své domácnosti neustále vařím Dýně, stelu Dýně, uklízím Dýně, plním přání Dýně, peru Dýně … a jsme rádi, že nás nejen proto miluje, a o tom to je …vaše Polárková a Borůvková jsou vaším domácím pokladem …

 39. Polárka je dvojnice naší Princezny, jen ten mozeček zřejmě pobrala jen jedna.
  1. Co se týče zápachu, tak NF opravdu trochu cítit je, s tím se nic nenadělá. Jo a slinty, ty jsou na nejnepravděpodobnějších místech
  2. Všude se válí rozkousané tříděné odpady – takto tripaky
  3. Občas v nohách, jinak plně s Kačkou. Valinka na mém polštáři, gerontíci různě poskládaní, Princezna velmi ráda přeskakuje z jednoho na druhého. Obešla bych se bez nich, ale je to milé
  4. Sama jsem atopik a pochopitelně nesmím rajčata a jahody…. holt se sem tam osypu. Těžká alergie na srst je problém, není však vyvolána přítomností zvířete, tedy není jím způsobena
  5. No, jak která, znám spoustu lidí, kteří jsou špinavější
  6. Jo, od toho nosíme pytlíky. Majda je uvědomělá a kaká pouze doma na dvorku
  7. Mami ty máš toho psa radši než nás poslouchám od té doby, co se dětičky naučily srozumitelně vyjadřovat. Ne, mám ho k nim a jemu vděčí za to, že jsem v pohodě

  1. Ano, pytlíky- i děti po něm automaticky sáhnou, když jdou s psicí ven. Cpou nám do nich v obchodě kde co, takže mám v botníku krabici, kam je pravidelně házím a jsou zase odebírány. Vzhledem k velikosti bobku nám stačí i ty tenké 😉

 40. Hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví (všechny děti a navrch dneska první rok slaví (*) Sváťa, náš Kvílík (inlove) a jeho jihokarolínská sestřenice Magdalenka ), přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hezký článek (nod)

  Jsem bez internetu – porucha na ústředně. A ve škole stíhám se tak akorát ráno ozvat… Mějte se tu krásně, pokračuju ve zkoušení a stěhování celé budovy… to se fakt vhodně doplňuje (rofl) – třeba to, že na zkoušky chodím za dámu a pak ta dáma stěhuje laboratorní binec…

 41. Jo, jo, hezky napsáno. Zvířátka i lidi by si v domově měli vzájemně vyhovovat. Tj. pokud má někdo zvířátka rád a bude mít čas se jim věnovat, tak nechť si je pořídí – bude spokojen on i zvířátko. Jinak to asi není dobrej domov ani pro člověka ani pro ty zvířátka (někdy z toho mám u nás takovej pocit – prostě na vesnici má každej mít psa, tak si ho pořídím, i když bude furt jen uvázanej na dvorku).

  Jinak hlásím, že už jsem zase zpátky doma 🙂

  1. No jasně, zvířata jsou jen pro ty, co je chtějí, mě jen zarážely ty negativní, někdy až nenávistné reakce….

   1. Rozmýšľam ako to vyjadriť … Myslím že ľudia s tými až nenávistnými reakciami majú proste strach. Strach z toho sa odovzdať inému živému tvorovi, strach prejaviť cit, strach zo zodpovednosti … Je pohodlnejšie reagovať nenávistne. Si niekedy myslím. A ešte ako bea píše hore, aj s tým sa dá len súhlasiť.

    1. Myslím, km11, že tohle podepíšu. Pokud znám nějakého takového „zapřisáhlého bezzvířetníka“, většinou má někde svou Achillovu patu – má strach z upřímnosti, z otevřenosti, z nějakého důvodu není schopen projevit city (nebo je naopak projevuje způsobem málo společensky vhodným, a jen ty negativní – tzv. „samonasírací typ“). Prostě tam někde uvnitř není něco, jak by mělo být.
     Protože kdyby bylo, třeba by taky neměl žádné zvíře – ale toleroval by ostatní, kterým zvířata přinášejí radost, a nemusel by sám sobě hloupě zdůvodňovat, proč nemá rád zvířata…

   2. Je mi jich spíš líto.
    Je to možná strach, jak píše km11, ale taky omezenost. A občas taky blbost nesmírná, někdy až vesmírná.

    1. Kdo se neumí srovnat se zvířaty, nedokáže se srovnat ani s lidmi. Kdysi dávno řešila manželka mého nevlastního syna problém, jak dosáhnout toho, aby k nim tchán nelezl do bytu jako domů a nebuzeroval, zejména během jídla.
     ,,To je jednoduché, pořiďte si kočku, nebo psa, ale raději kočku s tou je míň práce“. ,,Myslíš“? ,,Na tuty, on má ze zvířátek panickou hrůzu, jak nějaké vidí, začne ječet“: Bacily, bacily, koukej mazat! Takže teď mají doma krásnou černobílou mazlivou kočičku snacha se jen potutelně uculuje a tchánek už buzeruje jen zvenku přes okno.

 42. Bezva článek, milá Matyldo. (inlove) (y) (Eh, pošleš ho zase na ty rodinné stránky? To zas bude dílo! (chuckle) )
  Moc se mi líbí Polárková i Borůvková, na každé fotce se tváří úžasně důležitě a nezbytně. 🙂 Je hned čitelné, že u vás doma zaujímají svůj prostor v bytě i ve vašich srdcích. A taky je samozřejmě čitelné, že to jsou náramné kočky. (wasntme)
  Přeju všem krásný den. (h)

  P.S. K bodu 5: ano, zvířata jsou někdy špinavá. Například Anka po návratu z procházky. Lehá si do potoka a pak si cestou na břicho nahází všechnu špína z lesa. A doma si pak k němu čuchají kočeny; vypadá to někdy, jako kdyby Anka kojila prazvláštní potomky. 🙂

  1. Nikoliv, Vave, zase by mě roztrhali na kusy jako posledně. I tak mám neustále pocit, když něco píšu, vyvolaný těmi reakcemi, že zase někomu vnucuji svoje názory 😉

   1. Článek o prospěšnosti soužití dětí a zvířat jsem poslala na rodina.cz a byla jsem strhána za to, že vnucuji svoje názory, že jsem měla napsat máme doma zvířata, je to s nimi tak a tak. Mně zas vadí, když mi někdo tak moc vnucuje formu článku- tak tam zřejmě už podobné články posílat nebudu, byť mně tak škodlivý nepřipadal- ale to je zase jen o názoru….

    1. Chápu, že je tam nepošleš. Ta banda slepic tam byla úžasná. Outdoorový a indoorový pes mě spolehlivě posílá do kolem ještě teď. (puke)
     Ale jako taková drobná provokace… (chuckle)

     1. Jo aha – to jsou ty dámy s outdoorovými psy! Ty snad ani nemá cenu provokovat, ještě by je kleplo a člověk by nadělal sirotků a vdovců… Tady je asi veškerá osvěta marná, mám z nich dojem, že si nepřejí být jakkoliv osvěcovány, neboť nalezly svou pravdu. Na ten blog opravdu nechodím, nahlédla jsem jen kvůli tomu Matyldinu článku a ještě teď se mi ježí vlas i vous 😀 !

 43. Veledůležité OT: prosím všechny Zvířetníky, o velikánskou palcodržnu pro Karolínu. Před chvílí odjela na jednání do Německa, tak ať jí to dobře dopadne.
  (y) a (y) a (h) a (hug) a moje holky (cat) taky (y)

  PS. za 10, to je moje šťastné číslo…

  1. Držím palce, ať je Karolína s výsledkem jednání spokojená (nejdou mi vkládat smajlíci), ale jedenáctka to jistí!

  2. Pre Karolínku najprv a predovšetkým (y) (y) (y) (y) !!!
   (5:15??? ďalšia čo ani nespáva ????)

   1. km11: ale ne, já bych klidně i spala, ale ode dneška jsem zase v PRÁCÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍÍ…takže vstávám před pátou a vyjíždím před šestou do roboty…. takže jsem tak nějak pozdravená,ale přej regenerovat budu ještě nějakej čas…..takže tíémto děkuji všem, co na mě mysleli…jo a zejtra jdu na tu Mirenu.

    1. Časy vstávania aj vyrážania do práce máme cez kopírák! 🙂
     Len ja sa potom pripojím až v robote (zatiaľ).
     Zajtra pre istotu pridržím (y) !

  3. Pro Karolínu tříkocourovou k těm palcům přidržíme i tlapky a ocásky, aby všechno vyšlo podle jejích představ. Velká a dobrá zakázka je něco, co může změnit život… (y) (y) (y) (cat)

   A mám to za 13 – to je šťastné číslo!

  4. halo halo ze Snížkova jakpak tedy v Brabantech paní Tříkocourová pořídila? tady se drží tlapičky od rána… můžeme je uuuuuž opatrně pustit???? (cat)

 44. Moc pěkně jsi to Matyldo zhodnotila. Ehmmm, k té kočce v posteli – Pitina mi v noci dělá podhlavníček a uspává mě vrněním a Noriska mi zahřejvá bok…ty další dvě to ani nenapadne, ty jen hledají místo, jak ležet na měkkém a ohřívat se….

 45. Všude se válí plyšové hračky a je záhodno koukat se pod nohy, jinak se člověk zabije na pískacím čemkoli nebo na balónku!
  Ale kdybych měla doma sviště, asi by se válely taky. Nejspíš by to byly houpací koně, autíčka a plyšáci a pískáci, pokud se pamatuju dobře. A knížky pod křeslem a oslintaný slánky.
  To zarputilcům nevadí.
  Tak proč by jim měly vadit hračky mýho psa? 🙂
  Jo a s tím sušením vypraných plyšáků na topení/balkoně: ano, Penny umí počítat a má sakra paměť. „Pověsilas pískací myš na šňůry.“ — „Já vím, Penny.“ — „Nechceš ji dát domů?“ — „Ne, je ještě mokrá.“ — „Jseš si jistá, že ji tam v noci nic nesežere?!“
  😀

  1. Když byly děti menší, tak s evšude válely hračky. Pak nastalo krátké bezhračkové období, teď se všude válí Borůvčiny hračky a puberťácké oblečení. Borůvka mi ty hračky aspoň občas nosí do pracony, abych jí je házela, s úklidem oblečení to bývá náročnější organizace…

   1. Ještě nedávno bylo přinejmenším obtížné rozlišit, které plyšmyši ožižlaly kočkouři a které dítka… teď se počet ožižlaných plyšáků poněkud snižuje, protože Domča vyrůstá z „plyšového“ věku a má už jen pár nejoblíbenějších (hlídají jí důležité věci – jeden sedí na pracovním stole, jeden u houslí… a tak).
    Cedrik si v poslední době oblíbil jednu původně Domčinu pískací plyšmyš a předevčírem ji proháněl domem asi tak ve tři ráno. Plyšmyš pištěla, Cedrik dupal… všichni o tom věděli…

  2. hračky máme všude, nosí mi je i do postele, takže kromě koček se mnou spí oslintanej ikea potkan, malý myšky, pěnový míčky a sem tam i strunka nebo holubí brko…blbý je, když někdo chce hračku,na který ležím a budí mě v jednu ráno,ať vydám nebo ať uhnu….

   1. Taky jsem si onehdy nevšimla, že nám večer neobvykle rozradovaná psice donesla do postele polovykuchanou plyšovou opici, protože si chtěla hrát- no, spala jsem na opici celou noc a nijak jí to neublížilo 🙂

   2. Hračky z postele vyhazuju, protože když pěkně celým pozadím lehnu na příšerně ječící gumovou činku, tak se vylekám, vyletím, praštím se o poličku… to mi za to nestojí. Hračky chrápou v pelechu vedle postele, když už musí spát na měkkým. 🙂

   1. Nehlídá papír, je na cestě na okno, aby mohla zírat ven, protože za špatného počasí slušná kočka nevytáhne ani špičku ocásku. Jen nesmím zapomenout sundat vrchní papír, když tisknu faktury, aby nebyly s motivem kočičích tlapek. 🙂

    1. No co, prostě další ochranný prvek. Banky mají vodotisk, ty zase kočkotisk. (rofl)

 46. On i kdysi Lenin, ať už měl jakékoliv zhůvěřilé názory, prohlásil:

  Kdo nemá rád zvířata, toho si všímejte. Nemá rád ani lidi.

  1. A upřímně, tam kde jsou lidi to nesmrdí? Pokud se nemejou, nečistí si záchody atd. pak to umí lidma zavánět! Tyhle všechny argumenty jsou jen o tom, že někteří lidi prostě zvířata nechtějí. Ok, je to jejich volba, ale proč pořád kážou nám, co blízkost zvířete potřebujeme, chceme a radujeme s ez ní? Já jsem alergik s kočkou i bez kočky ( a to víte, těch řečí…). Jednou jedna velmi „ušlechtilá “ dáma prohlásila s pohrdavým pohledem ke mně, že: si nedovede představit zvíře v domácnosti. Já jsem ji jen odsekla, že si nedovedu představit domácnost bez zvířete. Jen zafuněla. Holt, každý jsme jiný, ale nechte brouka žít.

  2. Nikdo není dokonalý, (kromě našich ,,pravicových“ politiků,že?) Ale je mnohem pohodlnější a jednodušší, odkývat bez výhrad to, co káže masmédii zmanipulovaný zblblý dav, než si dílo dotyčného prostudovat a utvořit si vlastní názor. Jenže pokud by se nějaký národ začal takto chovat jako celek, bylo by velmi obtížné mu vládnout, což platí zejména pro naši současnou vládní garnituru.

   1. Ano, dilo dotycneho bych opravdu doporucoval si peclive prostudovat. Jen je dulezite nevsimat si az tolik toho co napsal, ale spis toho co zpusobil.
    Ale co, pokud si nekdo chce zopakovat gulagy, hladomory, nasilna stehovani celych narodu, doslova bratrovrazedny boj ve strane a vlade, valku vedenou stylem „nas mnogo, nepratel se nelekejte a na mnozstvi nasich mrtvych nehledte“, …
    Na papire se buduje idealni spolecnost snadno.

    1. Je otázka co konkrétně způsobil on osobně a co blbci a lumpové, kteří jeho myšlenky realizovali tím ,,jedině správným“ způsobem! Jenže tohle je přesně to, co tobě a mnoha jiným nedochází. Každá ideologie, pokud se dostane do pracek darebákům, začne být špatná! A když říkám každá, myslím tím doopravdy každou bez výjimky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN