ROZHLEDNÍK A MLSOTNÍK: Vzpomínka na Louisianu a gumbo

Před nějakou dobou jsem napsala pro Mlsotník recepty na jambalayu a red beans and rice (červené fazole s rýží), klasická, známá a dobrá jídla z Louisiany.  Ale vynechala jsem snad to nejdůležitější. Gumbo (vysloveno gambou) – jídlo, které nepochybně patří do louisianské kulinářské výstavní síně.

Vynechala jsem to tehdy úmyslně, protože jedna z tradičních ingrediencí, zelenina či lusk zvaný okra (k mému údivu český název je ibišek jedlý), se patrně ve vašich končinách běžně nedostane. Ale pak jsem o tom přemýšlela a zjistila, že okra tam vlastně být nemusí, protože je, zejména v gumbu, chuti nevýrazné a funguje jako zahušťovací prostředek. Můj manžel se mnou hluboce nesouhlasil, protože gumbo samé má jméno odvozené z afrického jazyka Bantu, kde okra se řekne gombo. Ale nedávno mi koupil novější louisianskou kuchařku od uznávaného kuchaře a odborníka na louisianskou tradici. A tento Emeril Lagasse též tvrdí, že gumbo se bez okry případně možná obejde. Loni na podzim jsem vyzkoušela uvařit jeden hrnec s okrou a druhý bez ní. Chuťově v tom rozdíl téměř nebyl, jen gumbo bez okry bylo o poznání řidší.

Co tedy je gumbo? Na první pohled je to hustá polévka, která se naleje na uvařenou rýži. Je v tom maso, je v tom zelenina. Ale, jak pravil jeden šéfkuchař z Louisiany, jehož jméno jsem zapomněla, ale citát mám v počítači: „Nazývat gumbo polévkou je jako říkat, že Rolls-Royce je ta věc, kterou jezdím z jednoho místa na druhé. Gumbo je král polévek a existuje tolik variant co je lidí v Louisianě.“

Gumbo je výsledek soužití kultur. Francouzské pot-au-feu a bouillabaisse, ochucená okra vařená ve velkém hrnci s masem pro celou vesnici v Africe, indiánská tradice vařených krevet a krabů, a karibská záliba v koření, která má nakonec své kořeny také v Africe. A nakonec tomu dali korunu Francouzi z druhé francouzské migrační vlny, která z velké části nuceně emigrovala z Nového Skotska, Nového Brunswicku a Ostrovů Prince Edwarda (dnešní Kanada) kolem r. 1763 přes celou Severní Ameriku až k Mexickému zálivu, kde měli v New Orleans francouzské kamarády.

Britové tuto část dnešní Kanady ovládli už v r. 1710, ale loayalitu francouzského obyvatelstva nezískali; ve francouzsko-indiánské válce (1754-1763) podporovali Francii. Po skončení války byli v podstatě odsunuti. Tento odsun je znám pod jménem Le Grand Derangement. Kolem toho je jedna pikantní historická zajímavost: v roce 1762 Francie tajně postoupila tuto část Louisiany Španělsku, kterýžto fakt byl zveřejněn teprve v prosinci 1764, kdy se jak původní francouzští kolonisté v New Orleans a Francouzi přicházející z Kanady dozvěděli, že vlastně nejsou ve francouzské kolonii.

Jenže klasická francouzská smetánka z New Orleans na nové přistěhovalce pohlížela z patra a tak se tato vlna přistěhovalců přesunula buď k bažinatým ramenům a zátokám (bayous) rek Mississippi a Atchafalaya anebo víc na západ, kde mají hlavní kulturní centrum v okolí města Lafayette. Byli a jsou to lidé zarputilí a svérázní – bodejť, ta cesta přes Ameriku nemohla být jednoduchá a žili dlouhou dobu v deltě a bažinách víceméně sami o sobě. Když se přemístili z té dlouhé zimy Nového Skotska do bažin s mechem a aligátory a přežili to…

Zachovali si francouzštinu a do určitě míry i francouzskou venkovskou kuchařskou tradici. Takže když v New Orleans dodnes mnohé restaurace podávají jemné francouzské omáčky v nejlepší tradici, tihle lidé, zvaní Cajuns, si to upravili po venkovsku a s využitím všech běžně dostupných ingrediencí v novém domově. A proč se jim říká Cajuns? Zajímavá etuda na výslovnost. Té jihovýchodní části dnešní Kanady, odkud přišli do Louisiany, se říkalo Acadia (i ve státě Maine v USA je nádherný národní park Acadia) a tedy to byli Acadians, vysloveno přibližně jako A-kej-diens. Od toho kejdžens – tedy Cajuns.

A je to kultura velmi vibrantní. Jednou na dovolené jsme jeli s Chetem z New Orleans do Lafayette, kde jsme se chtěli oddávat cajunské kuchyni. Bohužel cestou Chet pozřel cosi z nějakého fast foodu, což mu způsobilo salmonelu, se kterou skončil čtyři dny v lafayettskem univerzitním špitálu. A byli tam strašně fajn. Sestry mezi sebou mluvily převážně francouzsky, a tak jsem se přidala s mou chabou francouzštinou a najednou všechno bylo jinak. Nechaly mne zadarmo na prázdném pokoji ve špitále – prý co budu platit za hotel, když už platíme špitál.

A ještě mi poradily, kde je opravdu autentické Cajun vaření. Což obnášelo vyjet kus za město do nějakého dost rozbordeleneho místa, a tam v nějaké dřevěnici měli nejlepší eggs benedict na světě a gumbo, a malé ráčky (crawfish) na loupačku, a angličtina v těch místech nezazněla. Po návratech jsem Chetovi s pumpou zavedenou do žaludku a na kapačkách dlouze povídala, jak jsem se měla. Trpěl.

Než přijdu k samotnému receptu na gumbo, tak pár slov o okře. Jeden český katalog ji popisuje následovně: „Plodem je kuželovitá, podélně brázditá tobolka, dlouhá 6 – 20 cm, která je předmětem konzumu. Plody (tobolky) se sklízejí mladé, krátce po odkvětu (asi 5. den). Jsou velmi křehké, slizovité, asi 5 – 6 cm dlouhé, porostlé jemnými chloupky.“ Slizovité s chloupkama je dost přesný popis. Chcete číst dál? Ale ano! Právě ten sliz zahušťuje správné gumbo.

Syrové se to jist nedá; musí se buď podusit, nebo osmažit v trojobalu nebo v hrubé kukuřičné mouce. Velmi dobrá je nakládaná v octě s chili paprickama. Okra není omezena jen na Louisianu, používá se po celém Jihu. Moje nejoblíbenější úprava je okra s rajcatama. Na rozpuštěné slanině se podusí cibule a okra na plátky, po chvíli se přidají kousky rajčat, sůl, pepř, případně i něco ostřejšího; já přidám i česnek a nakonec zelenou petrželku. A protože ráda experimentuju, tak do toho občas šoupnu lžíci sladké maďarské papriky. Podává se buď s rýží nebo s kukuřičnou kaší (grits).

Tak, a teď jak na to gumbo. Už víme, že gumbo je hustá polévka, do které může přijít ledacos – a ledacos jsou velmi často krevety, malí ráčci, (crawfish), krabi a ústřice, případně i maso z aligátora. Vždycky tam přijde něco uzeného, jako třeba klobása nebo kousky uzeného masa. Velmi často se tam dá i kuře. Žádný recept není stejný.

Ale musí se zachovat určitá pravidla. Za prvé si musíte udělat zásmažku – v Louisiane roux. Ovšem to není jen tak nějaká zásmažka; řekla bych, že je to zásmažka přímo dobrodružná. Bez této zásmažky je gumbo nemyslitelné, protože dodá nezaměnitelnou chuť a barvu.

Okra

Připravuje se z přibližně stejného množství oleje a hladké mouky – na dávku pro asi 8 lidí ? až 2/3 hrnku rostlinného oleje (v žádném případě ne olivový – přepálil by se a navíc dodal chuť, která tam nepatří) a ? až 2/3 hrnku mouky. Do velkého těžkého hrnce dáme olej a začneme zahřívat na mírné až střední teplotě. Postupně přidáváme mouku za stálého míchání. A mícháme a mícháme soustavně dobře 20 až 30 minut, až směs nabere tmavou barvu.

Jak tmavou, o tom se vedou dlouhé diskuse. Nejsvětlejší přijatelná roux je barvy kávy s trochou smetany; někteří říkají také barvu opražených lískových oříšků. Tahle roux je dobrá do gumba s mořskými plody. Do robustnějšího gumba, jako s kuřetem a uzenou klobásou, vaříme o něco déle, až dosáhneme barvy čokoládové. Podívejte se na přiložené album a uvidíte tu přibližnou barvu.

Za druhé budete potřebovat tzv. Svatou trojici (Trinity) kreolské kuchyně, což je směs nasekané cibule, řapíkového celeru a zelených paprik zhruba ve stejném množství. Opravdu se tomu tak říká. Používá se jako základ na řadu jídel a je i nezbytným základem gumba. Pokud nemusíte řapíkový celer, můžete ho vypustit ze směsi a šoupnout v pozdější fázi do hrnce jeden až dva řapíky přelomené na velké kusy a před podáváním je vyhodit. Chuť tam zůstane. Pokud ale vůbec nemusíte řapíkový celer, tak holt nemusíte.

Za třetí si můžete, ale nemusíte, připravit kořenící směs na maso. Mně se osvědčil následující recept (Rustic Rub, autor: Emeril Lagasse): 4 pol. lžíce sladké papriky, 1 pol. lžíce cayennskeho pepře, 2 a 1/2 pol. lžic čerstvě namletého černého pepře, 3 pol. lžíce česnekového prášku (bez soli), 2 a 1/2 pol. lžíce cibulového prášku (bez soli), 3 pol. lžíce soli, 1 pol. lžíce sušeného oregana (dobromysli), 1 pol. lžíce sušeného tymiánu. Co se týče cayennskeho pepře, nejde o překlep. Směs je opravdu ostrá a používá se buď s rozvahou, nebo s gustem. Ovšem můžete i tak ubrat.

Základní a pro české poměry nejlépe proveditelné je Chicken and sausage gumbo – gumbo s kuřetem a uzenou klobásou.

Budete potřebovat

1/2 hrnku rostlinného oleje

1/2 hrnku hladké mouky

1 a 1/2 hrnku nasekané cibule

1 hrnek nasekaného řapíkového celeru

1 a 1/2 hrnku nasekaných zelených paprik

1/2 az 3/4 kg uzené klobásy nakrájené na 1 cm plátky

1kg kuřecího masa bez kosti, nakrájené na 5 cm kostičky

1 pol. lžíce jemně usekaného česneku (může se vynechat)

3 pol. lžíce usekané zelené petrželky

3 bobkové listy

Používáte-li okru, tak asi 2 hrnky okry na plátky

Několik větviček tymiánu nebo jedna větší kávová lžička suchého

Případně něco oregana (dobromysli)

Cayennsky pepř nebo rozdrcené pálivé papričky – dle chuti

Sůl, pepř.

Ve velkém hrnci s těžkým dnem začneme zahřívat olej a postupně přidáváme mouku. Teplotu snížíme na menší a bez přestání mícháme asi 20 – 30 minut až docílíme hnědé barvy. V tom momentě přidáme všechnu cibuli a mícháme asi pět minut. Cibule v tom horkém tuku s moukou zkaramelizuje a dodá příjemnou chuť a barvu.

Poté přidáme všechny papriky, celer, zelenou petržel a česnek a pokračujeme v míchání dalších 5 minut. Přihodíme klobásu a bobkový list, a mícháme dalších 5 minut. Pak začneme přidávat vodu. Kolik vody je rovněž předmětem diskusí. V žádném případě nechceme mít gumbo husté omáčkovité. Já bych na to odhadem dala napřed něco přes 2 litry vody a případně dodala víc později. Do bublající vody přidáme kuře.

Pro výraznější gumbo kousky kuřete napřed obalíme v kořenící směsi, jinak jen osolíme a opepříme. S kuřetem přidáme okru na plátky, tymián, dobromysl, sůl pepř, něco pálivého, snížíme teplotu a pomalu dusíme, až je kuře měkké. Ke konci můžeme přidat pár stonků mladé zelené cibulky. Podáváme v hlubokém talíři s rýží a zasypeme zelenou petrželkou.

Dělat to v menším množství nemá skoro cenu, protože úměrně menší množství té zásmažky se začne rychleji připalovat – a to nechceme: otestováno a potvrzeno. Na druhou stranu se gumbo krásné zamrazí a tudíž si jeden může nasyslit na příště.

Nakonec přidávám přibližný recept z jedné staré kuchařky na naprosto extravagantní gumbo v pravé louisianské kreolské tradici:

2 a 1/2 kg větších krevet/ 12 krabů/ 50 ústřic/ jedno větší kuře/ 1/2 kg předního hovězího/ 1 velká kost od šunky / ? kg sušené slané šunky (country ham)/ 4 silné plátky kvalitní slaniny/ 3 opravdu velké cibule/ 2 svazky zelených cibulek/ 4 veliké stroužky česneku/ jeden hrnek nasekaného řapíkového celeru/ 1/2 hrnku nasekané petrželky/ 1 a1/2 kg nakrájené okry/ 4 velká rajčata anebo 1 větší konzerva rajčat/ plus všemožné koření. Českému čtenáři tato krmě, vzhledem k množství mořských plodů, přijde nákladně extravagantní, ale u pobřeží a v zátokách (bayous) si jde nachytat krevety a kraby a nasbírat ústřice asi jako když vy jdete v sezóně na houby.

Pro úplnost bych ještě dodala, že můžete najít recepty na gumbo, kde se k zahuštění ke konci vaření přidá prášek filé (file powder nebo gumbo file powder). Jsou to na prášek pomleté listy sassafrasu a používali to místní Indiáni. Ve svém vaření to nepoužívám, protože jednak mi to moc nechutná, pri delší tepelné úpravě to zhořkne, ale především v klasických tradičních recepturách, které jsem použila, se filé neobjevuje.

Cajunská tradiční hudba je taková docela rozverná, se skřípavýma housličkama a harmonikou. Jedna z nejlepších současných kapel se jmenuje BeauSoleil a pochází z Lafayette. Pro zajímavost přikládám jednu nahrávku. Třeba vás naladí i k přípravě gumba.  

Fotky, včetně přípravy roux jsou zde

HanaW

Aktualizováno: 27.5.2011 — 23:23

231 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ahoj!
  Gumbo, to je nebe v puse. Dělávám ho s kukuřičným chlebem. Miluje ho jak manžel, tak i mí tři synové.Ibišek kupuji v obchůdku s indickými potravinami nebo v řeckém obchodě.
  Dík za článek, je fajn. (happy)

 2. Můj milovaný kousek světa a milované chutě, děkuju! Bylo to krásné. Přiznávám, kapku mne překvapilo, že na recept na gumbo narazím právě na zvířetníku, ale překvapení to bylo nadmíru příjemné.:)
  A jo, souhlasím, okra se tu moc sehnat nedá, což je docela škoda. Třeba i na jihu Itálie jsem narazila na hospodyňky, které to – jak také zmiňuješ – podávají smažené v trojobalu, či řídkém těstíčku na způsob Japonských mlsek Tempura… Mňam. Ehm, pardon, ještě jsem nevečeřela. 🙂 Zmraženou jako na snímku jsem ji v našich obchodech ještě neviděla. Ovšem, co si jeden nevypěstuje, to nemá: http://www.salviaparadise.cz/ibisek-jedly-okra-semena-6ks-p-282.html
  Ještě jednou děkuju, bylo moc hezké to číst.

 3. Můj milovaný kousek světa a milované chutě, děkuju! Bylo to krásné. Přiznávám, kapku mne překvapilo, že na recept na gumbo narazím právě na zvířetníku, ale překvapení to bylo nadmíru příjemné.:)
  A jo, souhlasím, okra se tu moc sehnat nedá, což je docela škoda. Třeba i na jihu Itálie jsem narazila na hospodyňky, které to – jak také zmiňuješ – podávají smažené v trojobalu, či řídkém těstíčku na způsob Japonských mlsek Tempura… Mňam. Ehm, pardon, ještě jsem nevečeřela. 🙂 Zmraženou jako na snímku jsem ji v našich obchodech ještě neviděla. Ovšem, co si jeden nevypěstuje, to nemá: http://www.salviaparadise.cz/ibisek-jedly-okra-semena-6ks-p-282.html
  Ještě jednou děkuju, bylo moc hezké to číst.

   1. Jedna historka, už ani nevím kde jsem ji slyšel:
    Na chatě nám celou noc rejdily myši, pořád nějaký šustění, cvakání, nedalo se při tom pořádně spát. Tak jsme nastražili spousty pastiček. Jenže to zase celou noc cvakalo a taky se nedalo spát…

    😀

    1. Víš, proč jsem dala rozluštění zvlášť? Protože jsem doufala, že to nikdo nevykecá a hlavičku si budou lámat i později příchozí (rofl)

     1. Aha, tak to se omlouvám.
      Nechám si na čelo vytetovat nápis „před použitím protřepat“.

     1. To nejsou potkyši, jsou to normální myši a myšice černopásá. Že mi potvory občas sežerou mouku nebo něco takového, to už jsem si zvykla. Ale tentokrát sežraly silikonovou formu na muffiny a silikonovou mašlovačku. To mě dost naštvalo a proto jsem nastražila tolik pastí 🙂

  1. No prosím tě, vždyť jste ještě před dvěma týdny vyprávěli o chumelenici. A ty tady s nějakým červnem (wsntme)

 4. ;;) R O Z V E R N Í Č E K ;;)

  .(*) Kohna zažaloval jeho bývalý společník Kindelman. Kohn je celý ustaraný:
  „Jestli z nás Kindelman to odškodné vysoudí, tak jdem s kšeftem zugrunt. Co říkaj, neměli bychom soudci poslat nějakej prezent – třeba uzeného lososa nebo růže pro paní?“
  „To jich nesmí ani napadnout!“ vyděsí se advokát. „Soudní rada Koenig si zakládá na své neúplatnosti. Strašně by se rozzlobil.“
  Na příštím stání Kohn vyhraje. Žaloba je zamítnuta, výlohy platí Kindelman, Kohn s advokátem si gratulují.
  „Tak ten prezent jsem nakonec přece jen poslal, i s pugétem“, povídá Kohn. „Akorát jsem to podepsal Nejuctivější služebníček – Kindelman.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný nedělní večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 5. Mili Zviretnici; dekuju za ohlasy. Dost mne to bavilo psat, neco vic nez jen recept. Spis jsem chtela priblizit jednu zajimavou cast USA. Ono mistni kolorit bez typickeho jidla by nebyl uplny. Vlastne diky Zviretniku se na svet kolem sebe obcas koukam jinak – jako, jeee, to by mohlo lidi zajimat, toto musim vyfotit; a pak kdyz o tom pisu, tak se i krapet privzdelam. Za coz jsem vam vsem vdecna.

  1. No a my jsme zase vděční tobě. (f)
   A vice versa: typické jídlo by zase nebylo úplné bez toho místního koloritu. 😉

  2. Hanko, moc pěkný článek! Já bych si s chutí dala i tu verzi plnou mořských potvůrek.

   1. Jo, ta verze s morskym potvorstvem je dobra. Jednou jsem to extravagantne navarila, kdyz k nam prijeli Rakusaci, co mi strasne moc pomohli, kdyz jsem tam byla za uprchlika. Za tri dny mne vysvobodili z tak zvaneho traiskace(Traiskirchen) – velky uprchlicky tabor ve starych terezianskych kasarnachna predmesti Vidne- rezim jak vycvikovy tabor, dozorci nebyli slovansky naladeni… Nahlizeno zpetne, ani se jim moc nedivim, tam se dely veci… A to gumgo z tech potvorstvech bylo jedno z nejlepsich jidel, co jsem kdy navarila.

 6. Pro Štětinku

  Ptala ses na recept na „Chilli con carne“ (chilli s masem). V Texasu se považuje za jejich národní jídlo a je to původně mexické jídlo. Když jsme předloni na podzim projížděli Novým Mexikem, v jednom motelu tam v recepci pobublával ohromný kotlík výborného chilli, které bylo zadarmo a samoobslužně k dispozici hostům a moc jsme si na něm s manželm pochutnali – už dlouho jsme ho nejedli, byla zima a tak nám přišlo moc vhod. Receptů jsou na něj tisíce, dokonce se do některých dává hořká čokoláda, kakao či skořice. Pořádají se soutěže o to „nejlepší“ a také o to „nejostřejší“. HankaW možná také napíše svůj oblíbený, já jsem ho jeden čas dělávala, teď už dlouho ne. Může se to nazvat buď hodně hustá polévka, nebo řidší guláš. Dvě nejhlavnější přísady je mleté hovězí a konzervované červené fazolky-ledvinky (kidney beans). Množství všeho záleží na tom, pro kolik budš vařit.

  Takže takhle jsem ho dělala já.
  Na oleji zpěníš cibuli, česnek (nebo můžeš později dát v prášku), posekanou papriku (červenou nebo zelenou) a máš-li ráda na kostičky posekaný řapíkový celer. Pak přidáš libové mleté hovězí. Když zhnědne, zaleješ rajským protlakem (nebo trochou červeného vína) a konzervou sekaných rajčat (nebo celých, která rozsekáš). No a pak přidáš koření. Tady se prodává směs koření pod jménem „chili powder“. Ale to u vás asi není, takže ho musíš nahradit tím, co v téhle směsi je – tedy sladká i pálivá paprika, cumin, česnek a oregano (sice český dobromysl, ale v chuti je velký rozdíl). Můžeš přidat i kapku worcesterovy omáčky. Pak přidáš vykapané fazole (ale já jsem je tam myslím lila i s tou šťávou). Pak to na mírném ohni vaříš až se trochu vody vypaří a zhoustne to. Podává se horké, v hlubších miskách, bez další přílohy, jí se lžící a přikusuje chleba nebo slané sušenky.

  1. maričko,
   tady koupíš jak českou dobromysl..tak italský oregano…a máš pravdu,voní i chutná to jinak 😉

    1. Z oregana se mi stala velmi uzitecna rostlinka na zahrade. Jednou jsem to zasadila nekam dal dozadu, vyplnit prazdne misto u chodniku. Za nekolik let bez jakekoli pece mam tak 4×4 metry, vytlacilo to plevel, kvete to, vcelicky a motylci to maji jak bufet, striham soustavne dlouhe stonky a nosim trsy do prace, a v nasem podnebi mi to vydrzi zelene celorocne. Z tehoz duvodu bych ovsem neradila zasadit do bylinkove zahradky, protoze to pak preroste pres vsechno. Docela se mi osvedcilo vzit velky stary plastovy kvetinac, odriznout tomu spodek, ponorit do pudy a do toho oregano zasadit. Tim se zamezi agresi. Totez delam s ruznymi matami.

     1. Jo, to je dobrej trik. Babička to taky dělala tak, že bylinkám vymezovala místo na výšku zakopanýma kamenama.
      Já mívám pro máty vyhrazenej jeden velkej květináč (přesněji dřez 🙂 ). Spolu se tam poperou, jak chtějí, a neutlačujou mi ostatní bylinky. 🙂
      Oregano je zlatý, brabrouci ho mají moc rádi. A krásně voní. (h)
      Mít foťák, plácla bych nějaký fotky balkonový zahrady, ale foťáku nemajíc… 🙁 🙂

  2. Tak moc děkuju, to vypadá jednoduše a vše tu i mám. Teda krom řapíkatýho celeru, to jsem ještě nikdá nejedla. Ale zkusíme. Fak děkuju!

     1. jemnější,chuťově lahodný,více šťavnatý, není to tak štiplavě ostrá intenzivní chuť ani vůně….a je ten stonek křehčí……

      1. řekla bych, že záleží na tom, jakej vztah máš k celeru obyčejnýmu. Pokud ti chutná, tak budeš nejspíš nadšená. Já ho nemusím, takže řapíkatýmu se vyhýbám širokým obloukem. Zkrátka je takovej ještě celerovatější 😀

       1. no celer jak v čem, dám ho tam trochu a uvidim. Třeba ve svýčkový mi chutná, ale pak ještě druhej den se mi to „vrací“, celerovou pomazánku mám celkem ráda, ale kilo ji nesním. ale vyvařený z polívky, to teda ne-e

         1. jí se hlavně za syrova,ten řapík, mě to chutná s tvarohovou pomazánkou, namáčím si řapík a ukusuju… ale mě nevadí ani celerová nať našeho celeru….

          1. Ja mam rada oboji. Ovsem celer cesky korenovy, ktery miluju moc, je zde vzacny a hlavne drahy. Kdyz uz ho sezenu, tak jedna mala bulva je tak asi za 5 az 6 dollaru. Proto treba do polivek pouzivam rapikovy, ktery se rozvari na nechutnou blatovitou hmotu, chut ale doda, a proste ho pak vyhodim. Ovsem cerstvy s pomazankama neni spatny. Nebo jako kruplava prisada do salatu.

          2. A ze semínek by ti nevyrostl?
           Řapíkatej celer taky ráda. Jo a spráskala jsem čili a jsem mírně přež- ech, přepapaná, a ještě mi zbylo na další dva dny. Je bez celeru, protože jsem na něj zapomněla, a je s kouskama vepřovýho, ne s mletým hovězím, protože mám ráda kousky masa, mňam. A pálivý je tak akorát.
           (Jojo, kdysi v dřevních dobách jsem do čili přidala asi čtyři čerstvý čilipapričky rovnou z keříku… to se muselo jíst na balkoně, tak velký bylo nebezpečí požáru… 😀 )

  3. Ja chilli moc nevarim, protoze prednosta neji fazole – je na ne alergicky. Jedla jsem fantasticka chilli, pozrela jsem tu a tam i takova, co jsou zaruceny predpis na zlucnikovy zachvat a paleni zahy. Jsou chuti mdle i ohnive palive. Fakt zalezi na osobnosti kuchare a je vyborne na improvizovani. ja uz kdyz to delam, tak misto mleteho masa tam davam na male kousky predni hovezi. Nektere ceske recepty pisou, ze se prida mlety kmin – neeeee. Je to, jak uz zminila Maricka, cumin, asi cesky recky kmin.

   1. Hani, česky „římský kmín“. Ale nepoužívám ho, znám ho jen „od vidění“ z receptů.

    1. Dik. Furt se mi to plete. (fubar) To je takove koreni, na jake si jeden asi musi vypestovat chut. Zkraje mi to vubec nechutnalo, ale dnes rada pouziju, hlavne do stredozemskych jidel.

 7. Hani, diky za recept, vypada zajimave, asi to zkusim. okru tady sezenu v supermarketech. ja casto delam kure asopao, coz je myslim ze stejne oblasti a mame to moc radi, a kure jambalaya jsem mela uplne skvele v las vegas, a nic moc v jedne radoby mexicke restauraci tady v anglii, tak bych to rada zkusila doma ale byla jsem zmatena premirou receptu, musim si najit vas, protoze mi to nejak uniklo.

 8. U žabek slůní, takže práce je před námi hafo. Když to dobře půjde, bude večer bylinkový záhon, na který budu moct vysázet bylinky z květináčů….

 9. HanoW, přidávám se k nadšeným děkovačům za článek. A speciálně za vysvětlení, kde se vzali Cajun – občas na to narazím a velice mi to vrtalo hlavou.
  Zřejmě zapátrám po okře. Vypadá na sympatické zahušťovadlo bez škrobu. I když, proč se tam vlastně dává, když je tam tolik mouky…? Zřejmě dodává nějaký chuťový odstín. Nejlíp bude vyzkoušet 🙂

  1. LIKO, DORAZILA JSEM POZDĚ, ALE SNAD TĚ NĚKDO ZE ZVÍŘETNÍKŮ UPOZORNÍ NA MOU NABÍDKU, I KDYBY SES SEM NEVRRÁTILA. MÁM OD SVÉ PŘÍTELKYNĚ Z LOŇSKA SEMÍNKA OKRY. JELIKOŽ U NÁS JE DOST STUDENO A JÁ NEVLASTNÍM SKLENÍK, JSOU MI SEMÍNKA OKRY NANIC. POKUD MÁŠ ZÁJEM TY NEBO KDOKOLI JINÝ ZE ZVÍŘETNÍKŮ, KTEŘÍ NEBYLI NA LOŇSKÉM ZVÍŘETNICKÉM SRAZU NA MÁCHÁČI NEBO JSEM NA NĚ ZAPOMNĚLA PŘI ROZDÁVÁNÍ, MOHU TA SEMÍNKA POSKYTNOUT. SNAD JEŠTĚ VYKLÍČÍ. KDO BY O SEMÍNKA STÁL, MŮŽE NAPSAT ZPRÁVU PŘES HADOPASI, KDE JSEM REGISTROVANÁ. POKUD BUDU ZNÁT, KAM SEMÍNKA POSLAT, RÁDA JE POŠLU. A NYNÍ PRCHÁM DO PELECHU. ZÍTRA VSTÁVÁM BRZY A JEDU ZA PETROU. DORAZÍM HODNĚ POZDĚ, TAKŽE ODPOVÍDAT BUDU V NOCI NEBO V ÚTERÝ RÁNO.

 10. Jak si tam dole notujete u Kuchařky stařenky Oggový, tak se tu chechtám u představy, jak se nějaký uctívač Zeměplochy přihlásí do pořadu PROSTŘENO a předloží meníčko podle téhle kuchařky a podle receptů z jiných příběhů…
  přípitek: mačkadlice (pálenka z jablek)
  předkrm: ovčí oči s pravou Kolíkovou uzenkou v rohlíku
  hl.jídlo: Kyselá prdel (naloženej zaječí zadek na kyselo) s knedlíky hadrdky nebo Boty v blátě s
  dezert: Jahodový klátil a k němu Kořeněnej poďobanej puďák

  kdo nebude sytý, může si dát: knihovníkův banán 😉

  a hlavně se řehtám, při představě, jak to komentují a pak jedí…..sílu bodovat mít asi nebudou (rolf)

   1. Sem si našla Jahodovýho klátila.
    Nemám správnou formu, fix, a v míse to podávat nebudu, to není stylový. 😀

 11. Hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  (sun) vstává, nebe je jasné, čekám na vydání mimíše, pak vzbudím polovičku a hurá směr hory. Pak přijede švagrovka a spol, mejdaníme Vilíkův svátek a narozky v jednom… Ještě že jsem si včera předvařila a předpekla.

  Mrkněte na hady, někde dole je tam zmínka o kalendáři – jestli ano či ne… (wave)

 12. Dobré ráno všem,
  přeji Vám krásný den a ať Vás chlupatí kamarádi nechají spát déle než mě…..
  (sun)

  1. Mě poslední dobou buděj těsně před čtvrtou na snídani. Pak si chtějí chvilku pohrát a pak se teda ještě můžu odpotácet do postele. Jenže pak se nemůžu dospat… Asi budu chodit dřív spát a vstávat se svými chlupatými slepicemi…

 13. Hezkou neděli všem!
  Gratuluju všem oslavencům – Vilíku,všechno nejlepší! – a držím palce všem potřebným.
  Moc se omlouvám,že jsem se tu nevyskytovala a neúčastnila se zvířetnického dění,ale minulých 14 dní nebylo pro naši rodinu šťastných.Události šly velmi rychle,ani jsem nestačila požádat o palečky.Proti chmurám mi pomáhá Zvířetník, jen nemám zatím náladu psát.Díky,že jste,beru vás jako lék (wave) !

 14. OT: Prosím o palečky
  I když pod palcodržnu nepíšu, samozřejmě vždycky jsem na značce – jasně, až pozdě v noci – můžu teda poprosit?
  Manžel mé kolegyně a kamarádky ve čtvrtek nešťastně spadl z lešení a rozdrtil si obě paty. Leží v nemocnici a operovat ho budou asi až v pondělí, až trochu opadne otok. Kdyby zbyl paleček nebo drápek, at´ operace dopadne co nejlíp. Je to velmi vitální a činorodý člověk a dlouhá nečinnost ho ubíjí.

  1. Taky se přidávám. Jestli je tak činorodý, je potřeba najít náhradní program pro sedícího neposedu, nebo než se mu uzdraví paty, tak se roznemůže nečinností. (y)

 15. Hani, ten článek je jako vaše fotky – poučný, přesně instruktivní, vtipný a s úžasnou atmosférou – a navíc nádherně česky.

 16. Hanka, priznám sa, že ja som sa s gumbom stretla len u Terryho Pratchetta a nijako zvlášť netúžim svoje poznanie rozširovať, ale zato som mimoriadne ocenila Tvoju starostlivosť, s akou si chorému mužíčkovi popisovala svoje kulinárske zážitky 😀 😀 😀 Len predpokladam, že jeho to vtedy pobavilo menej, ako mňa teraz .
  Ale zato sa teraz všetci môžete pobaviť na mne, pretože už som si dohodla návštevu u Simbových chovateľov. Samozrejme len úplne nezáväzne 😀 😉 , len tak si obzrieť malých highlanderov. Komu niet rady, tomu niet pomoci. Asi fakt nie som celkom v norme.

  1. Víš, Edito, já ti to vlastně moc přeju – víš přesně, do čeho jdeš. A mimochodem – předoucí kočičí kožíšek je jedna z nejkrásnějších věcí vůbec. (h) A je určitě hezčí než od psa okousané kroksy pod rozkvetlým rododendronem. (chuckle)

  2. Editko! jasně, že ta návštěva je úúúúúúúplně nezávazná a ty se jdeš jenom kouknout a určitě si žádné kotě nezamluvíš ani neodneseš. To je jasná věc! 😉 😀

   1. Hm, hm, Editka mi poslala link na ty krasavce soukromě, to ona asi nechce, aby jí je vyfoukl jiný Zvířetník. Takže můžu zvířetníkům potvrdit, že nošteky mají krásně do modra a wellmi ňuňací. Editka podle mě nemá šanci 🙂

 17. Právě jsem položil nějakých 18 m2 plovoučky (u naší nejstarší), zítra mě čekají dodělávky. Tahle dobrota mě ale moc zaujala a tu kořenící směs si asi zkusím napřed na grilování. Jen ne tento víkend – kuře v kari a zázvoru už zraje v lednici. Hani díky za zajímavé typy a hlavně za moc krásné povídání (představa jak Chetovi s žaludeční sondou vyprávíš o špičkové večeři mě nadchla – asi jste všechny ženské stejné (chuckle) ). Jan místo tvé oblíbené muziky mám puštěno tohle: http://www.youtube.com/watch?v=Tiwj5lE3gu4&feature=related

  1. čéče, ty se taky nikdy nezastavíš. Nechceš někdy přijet? Tady pořebuju obložit schody a barák a položit dlaždice na cestičku a sporák mi při namočení začně sám od sebe cvakat zapalovačem. No a pak bych ti něco uvařila, udělal kafe a budem se kochat, jak si šikovnej 😉

  1. Zdeno, díky za odkaz, už putuje do oblíbených. Já to taky ten den poslouchala v rádiu, lístky byly nekřesťansky drahé (3 až 5 tis.).

   1. Ale poslouchá se to sqěle (teda krom těch keců rozhlasáků). Nevíte, proč jsem čím dál víc alergický na kecy v rádiu?

    1. Ty „vltavské“ jsou ještě únosné, ale asi nejsem objektivní – jiné rádio než Vltavu neposlouchám. Když občas (např. u holiče) zaslechnu něco jiného, okamžitě mi naskáčou pupínky duševního původu.

    2. zdravím večerně, díky za odkaz, koncert to byl krásnej, ráda si ho vyposlechnu znovu … já kupovala lístky za tisícovku cca 15m od pódia, pravda, asi druhý den, co se začaly prodávat ;o)
     Krásný recept, ale asi nevyzkouším, představa jak jím gumbo týden, mě trošku vyděsila :oD

     1. Jé, Tys tam byla, Závidím. Já už fakt narazila jen na ty dražší lístky a při představě, že bychom tam šli všichni 3, jsem si to rychle rozmyslela. Muselo to být úžasné, závidím.

 18. HaniW. Velmi zajímavé kuchaření. Ale ještě zajímavější čtení. A tvoje péče o chorého mužíčka, mě opravdu položila. Jak dojemné, že jsi ho pečlivě informovala, co jsi spapala s myšlenkou na něho. (rofl) :O (chuckle)

 19. O.T. tak si musím postěžovat. Fakt je to tak a každá změna vede k horšímu. Chtěla jsem vyrobit rajče a ten novej design (čti: dezygn) mě tak namíchnul, že teda nevím, jestli se dokopu. To prakticky znamená, že si člověk musí komplet celej soubor připravit mimo a pak ho tam jen naklopit (punch)

  1. To je ještě zlatý voproti tomu, co udělali na Aukru. Tam to jde úplně proti jeho základní myšlence :@

   1. Viď, spíš jak se zbavit prodejců a kupujících ..taky si to už delší dobu myslím….

    1. no spíš, jak nedražit s co nejvíce zájemci. Po tom co zrušili sledování jsem myslela, že mě omejou

      1. ale je nefunkční! Respektive se ti to načte, ale už tě to neupozorní na končící aukci (n)

       1. tak jsem to včera zkusila, já už dlouho nic nepotřebovala koupit, no to je teda na palici,to jsou kreténi….takže si zase budu dávat poznámky do mobilu,aby mě upozornil….dělaj,jakoby za ty maily platili!!!!

  2. Nevím jak na Aukru, ale Rajče mě nadzvedlo dost. Pište jim názory. Já jsem si připadala, když jsem napsala, co si myslím, že jsem jediná v celé střední Evropě, která rejpá 🙁 Nevím, nevím, jak to dopadne se zvířetnickou aukcí. Snad nejvíc mě nadzvedly ty transparenty do fotek. Je sice pravda, že je můžeš vypnout, ale pak to musíš udělat u KAŽDÉ fotky. No, VEEELMI zdařilá inovace. To snad musel zase někdo vykázat činnost.

    1. A piš, než vychladneš. Já to tak udělala taky. Ale je to plat prdný 🙁
     rajce.net podpora

      1. Jo takhle 🙂
       Už jsem se trochu vyvztekala na nějakým fóru, kam se jistě nikdo nedívá. No, tak to zkusíme znova. Díky.

       1. Hodně štěstí.
        Já tu zeleninu nepěstuju, takže mě štvou jenom ty popisky přes obrázek.
        Ale co vím, tak když někdo takhle vykázal činnost, v našich krajích se to ještě nikdy nepovedlo zvrátit. (Jediní, kdo dají do placu něco novýho, napíšou o tom dlouhej článek s vysvětlivkama, mají u toho diskusi s několika sty příspěvků, v té diskusi odpovídají na nejpalčivější dotazy a když zjistí, že se to lidem fakt nelíbí, omluví se, slíbí nápravu a buď to opravdu vrátí, nebo vymyslí něco tak, aby s tím byli lidi spokojení, jsou lidi z LJ. A to na ně američtí – jejich vlastní, LJ je na americkejch strojích – LJáci nadávají a odcházejí od nich, když jim cokoli přeletí přes nos. By měli mít chvílu naši zeleninu, by se z toho zcvokli. 🙂

      2. tak napřed mě nasejřili na Aukru, tohle jsem taky nevydejchala,takže jsem byla hodně ošklivá i na Rajče !!!!
       Dík za ten mail na ně!!!

  3. Ano, s oblibou cituju názvy dvou kapitol z knížky „Gold za všechny peníze“.
   1. Nic se nezdaří podle plánu
   2. Každá změna je k horšímu.

   1. Ale tuto teorii zastávala i moje přeslicová babička.
    1) Žádné zprávy – dobré zprávy
    2) S dobrým NEHÝBAT!

    1. Pripadne anglicky coby heslo zkusenych sitovych administratoru „If it in’t broke, don’t fix it!“.

 20. Nojo, na Pratchetta se v souvislosti s gumbem nedá nevzpomenout.
  Eh, pravda, tu se cíleně a s úspěchem zkoušel jiný receptík dle Stařenky Oggové, byste neuhodli který (chuckle) . Ovšem jinak nezbývá než se přidat k jedné povedené Zvířetnici, která hlásá: ať vařím, co vařím, vždycky je to gumbo (rofl) .

  Hani, díky za náramně zajímavé počtení (y) 🙂

   1. Trefa do černýho! (y) (rofl) Matyldo, ty snad taky, že takhle na první pokus… ? (wasntme)

    1. Nezkoušela, ale nadchl mě 🙂 Kuchařku stařenky Oggové vlastním, takže jsem si postup přečetla a představila si to v barvách. Myslím, že jednou to svému nejdražšímu naordinuju jako lék proti trudnomyslnosti 🙂

     1. Matyldo, jak jsi zpozdilá 😀 Jsou jedinci, kteří již tento recept dovedli k realizaci. I dokumentaci provedli (rofl) (dance) (tmi)

  1. „nezbývá než se přidat k jedné povedené Zvířetnici, která hlásá: ať vařím, co vařím, vždycky je to gumbo“
   A kdo to je? Jestli jsi nemyslela mě, tak takové už jsme tedy nejméně dvě 🙂

   1. Eh, darmo se jeden pokouší bejt taktní. Ale co, když se dotyční napráskají sami… 😛

   2. 😀 Moje ségra těmhle „gumbo“ říká šlochotec. Tak se to u nás v rodině ujalo a já teda šlochotcuju dost často

 21. Když je to tu o tom vaření: koupila jsem chřest, dala jsem si práci s loupáním, uvařila a výsledek? Jde to vařené do kompostu, je to strašně nahořklé. Kde udělali soudruzi chybu? Řekne mi to někdo? Co jsem s tím provedla? Jsem prostě trumpeta, mám se držet toho co znám.

  1. A příprava?Je chřest bílý a zelený,bílý se loupe,zelený se vaří bez loupání.chřest tedy očistíme zaschlé konce asi o centimetr zakrátíme a vložíme do hrnce s vodou.Osolíme,přidáme lžíci cukru,aby chřest nebyl hořký,máslo,aby byl chřest jemný,a rozkrojený citron,aby chřest zůstal pěkně bílý.
   Přivedeme k varu a vaříme mírným varem asi 20 minut.Chřest musí být na zmáčknutí poddajný,ale nesmí být rozvařený.Je vynikající k přírodním kuřecím nebo krůtím plátkům nebo grilovaným canátovým filetám.Jako přílohu dáváme vařené nové brambory a holandskou omáčku.
   Specifická chuť vařeného chřestu je lehce nahořklá.

   1. Já jsem Ti chtěla napsat o recept, ale pak jsem si říkala, taková stará větev to snad zvládne a nebudu otravovat a : nezvládla. Nedala jsem cukr ani máslo a hlavně jsem ho neochutnala. Krůtí bylo bez chřestu, s hlávkovým salátem

    1. Marsko, jsme z minulého tisíciletí. Jsme zvyklé na „prosté“ zásobování. Doporučuju to, co dělám já. Koupím od drobnopěstitele a uvařím v páře květáček, nebo růžičkovou kapustičku, lehce přeleju máslíčkem, nebo francouzskou omáčíčkou a je to tutovka 😛

     1. Zdeno b.p. zkus tu růžičkovou kapustu 5 minut povařit a pak ji po vychladnutí obal v trojbalu jako řízek a usmaž….je to super…

      1. Růžičková kapusta? Tak to sem ještě hoď smažený celer a budu se tvářit jako Tojefuk na cuketu…

      2. Kapustičku (ani jinou zeleninu) prosím neobalovat a nesmažit, nejlepší je jen na páře, s trochou másla.

       1. Já jak to „zelí“ (všeobecně tak označuju veškerou zeleninu) moc nemusím, vařenej květák zbodnu celej. Jen tak, bez soli, bez másla. Už se těším na příští víkend, v Pardubicích koupím od pěstitele a zase se ho přežeru na rok dopředu. (rofl)

        1. 🙂
         Nejlepší takhle vařené bez ničeho, jen s kouskem másla, je mladé zelí, každému doma čtvrtku, kdo chce, posype si to trochu sýrem, jinak nic. Na jaře ta největší dobrota.

     2. To dělám, jen jsem se tady nakazila a chtěla jsem se taky vytáhnout s něčím jiným. Ale dobře mi tak. V mimulým století jsme tak špargl dávaly do kytic. Skoro na každé zahrádce rostl. A Zdeno, s marmeládičkami jsme taky příbuzné, já je miluju a jen jsem to teď trochu omezila protože bych za chvíli neprolezla dveřmi. Jo a tu z Billy neznám i když tam nakupuju každý týden.

   2. Uctive bych si, sharko, dovolila nesouhlasit. Varim chrest s uspechem tak max. 3 az 4 minuty v osolene velmi varici vode se spetkou cukru. Okamzite vyndam, proplachnu studenou vodou. Takhle zustane jasne zeleny, kyticky na konci jsou jeste cerstve a je to kruplave. Pak uz to zalejes cim chces – prepustenym maslem, nejakou tou francouzskou kejdou ze zloutku, masla a bileho vina. Bily chrest nekupuju, protoze je podstatne drazsi, a, uprimne receno, ten rozdil od zeleneho je chutove nepatrny. Ale to su treba jenom ja – proste nemam rada jako prilohu prevarenou zeleninu.

    1. Máme Hani pravdu obě, buď ve vroucí 3-4 minuty nebo pomalým vařením… víš, ono , to, co se tu prodává, je po těch 4 minutách prudkého vaření někdy tvrdý jak podešev…..
     zelený vařím krátce,byť je to ten samej chřest,jen ponechaný na světle a nezahrabaný uvnitř…..

     1. Aaahaa… No, kdyz jsem za komunisty zila v Ceskoslovensku, tak chrest nebyl zadny, takze je to snad uz pokrok. Netlucte mne. (wasntme)

      1. Snad už se blýská na lepší chřestové časy; mám štěstí, že můžu chřest koupit na trhu od českých pěstitelů a nemůžu si na kvalitu stěžovat. Radši mám ten zelený, ten se dá nakrájet i zasyrova do salátu, jemnou chutí trochu připomíná hrášek

  2. Volala jsem mamce, ta mi řekla, ŽE NEŽ HO KOUPÍ,TAK OPATRNĚ SLOUPNE KOUSEK SLUPKY Z TĚLA CHŘESTU A NA VNITŘNÍ ČÁSTI JI OCHUTNÁ, KDYŽ JE HOŘKÁ,TAK TEN CHŘEST NEKOUPÍ…
   někdy to cukrem při vaření srazit jde, když se to řádně oloupe, někdy ne..

 22. Vilemovi jizerskemu preju, at se mu vsech 10 zubu obali dobrotami od babci, a vubec at mrnous prospiva. Buubaaababaaaa. Tomu jsem se vcera v praci strasne smala. (toivo)

 23. A dneska se mi ozval brácha z Londýna, kde je na služebce, že mi veze originál Čarodějek na cestách, neboli zrovna tu o gumbu. Se budu těěěěšit 🙂 Nabídl mi to jako lepší variantu magnetku na ledničku a podobných pytlovin….

 24. Ahoj lidi, tak jste mne dostali a toho Pratchetta si asi konecne prectu. (inlove) Ten citat od Veram stal za to. On uz mi ho jednou cpal synovec v Praze, ale zabrana do jinych myslenek mi to tehdy nejak nesedlo.

  DOPLNENI: V textu se parkrat u ingredienci objevil otaznik „?“. Kdekoliv je v textu OTAZNIK , znamena to 1/4 (kg nebo hrnku). Uz jsem na to prisla, cim to asi je – stava se to na Mlsotniku obcas. Word mi, kdyz napisu rucne 1/4 , to v zaverecne fazi zmeni na symbol a ta 1/4 je pak v textu takova prtava. A patrne to pak server jinak prelozi. Potesilo mne, ze se vi, kde je okra v ceskomoravskych krajich. Ale pozor, kdyz nakoupite nalozenou v octe, tak na mnamku jo, ale do gumba neee. I kdyz jsem znama tim, ze smicham pul lednicky do jednoho jidla, tak i v chaosu musi byt poradek. To kysele by gumbu nesvedcilo.

  1. Už je to dávno, co mi kamarádka věnovala Otce prasátek. Do té doby jsem o Pratchettovi jen četla, ale nečetla jsem JEHO.
   Vzápětí jsem jela na prodloužený víkend a nedošla ani na houby, ani 300 metrů pod chatu k řece: celou dobu jsem četla na terase a slzela smíchy. 🙂 Chvílemi spíše řvala smíchy…

   Tady je bezva pohovor s naším dvorním Terryho překladatelem Honzou Kantůrkem:
   http://www.protisedi.cz/article/otec-uzasne-zemeplochy-zahani-alzheimera-do-kouta

   A heč! Na zdi nad počítačem mi visí plakát na Kobercové s autentickým podpisem. Kurňa – teď koukám, že na den přesně deset let a měsíc jeden.

   1. Tedy já jsem od něj zatím četla jen takovou tu krátkou věcičku o kočkách, která je přesná a vtipná, to jo. Mladá kolegyně před pár lety byla do Pratchetta doslova zažraná, ale jak jsem slyšela, že je to fantasy, tak mě to nelákalo.

    1. Mě to podle vyprávění taky nijak nezaujalo, ale pak jsem si jednu knihu půjčil a bylo vystaráno. Zkrátka a dobře, mám všechny v prvním vydání. Sharce jsem je tak dlouho půjčoval, až si koupila komplet. 😀

  2. Terry Pratchett a jeho Dobrá znamení a celá Zeměplocha, je něco nepřekonatelného….hlavně v kantůrkově překladu..to je přímo excelentní !!! Vřele Hani doporučuju…
   Š.

  3. Tolkiena jsem si už přečetl, Sapkowského mám staženého, ta teď ještě toho Pratchetta? Ať to mám komplet… Proč se neptáte na Martina, Herberta, Neffa, Verna, Trosku? Ty všechny znám!
   A mám to za sedm!

   1. Sím, já mám všecko výše uvedené, heč, jen ne Sapkowského, toho má nejstarší vnuk – a četla jsem to samozřejmě taky 😀 😀 😀

 25. Hanko, krásné, jako vždy…
  Ještě jsem ve státech nebyla (a pochybuju, že se tam v dohledné době podívám – možná až v důchodě, až bude víc času), ale pokud bych někam chtěla jet, je to právě jih, New Orleans a okolí, nejlépe kolem Mardi Gras (viz Jitterbug Perfume, moje nejoblíbenější knížka vůbec).

  1. Ta Moja už je tak veliká! A něžná… (inlove)
   A Kibísek měl pěkného šiškového dudlíka!

 26. Hanko, tebe je radost číst (clap)
  Akorát že mi teď ten jogurt, co jsem měla (kdysi dávno) k snídani, přijde takovej neuspokojivej…

  1. Ale má to jistá pozitiva – jogurt je uvařený hned, a ani se pak nenadřeš při umývání nádobí 🙂

 27. Hi hi, vidím fakt polskou klobásu? 🙂
  …buď s rozvahou, nebo s gustem… Hani, ty jsi úžasná! 🙂 🙂 🙂

  1. Ano, Polish kielbasa uz dlouha leta vstoupila do repertoaru zakladnich ingredienci v USA. Nezapomen, ze Polaku do teto zeme prisly mraky a urcite zde zanechali vliv. Metamorfozoval ten vyrobek do cehosi, co by se dalo nazvat tocenou klobasou, ale existuje verze krapet uzena, kterou soupnu do rady jidel, jako zelnacka a tak. I zde je tato kielbasa bezne pouzivana v gumbu. Ovsem dole hodne na Jihu si v lokalitach delaji vlastni, komercne nedostupne. ja bych pouzila ve vasem pripade slusnou CR uzenou klobasu.

 28. Áá, gumbo! (happy) To jsem přišla právě včas. Říkala jsem si, že dneska snad dočtu resty, ale ty budou muset ještě chvilku počkat, teď se budu kochat popisem gumba. A založím papírek, co mám koupit, až se dostanu do civilizace. Sice už moc pro sebe nevařím, tak kuřecí gumbo vyrobím. A až vyhraju ve sportce pokud obživne), tak si nakoupím i ty kýbly mořských potvor. I když vlastně za ty vyhraný miliony si do New Orleansu klidně zaletím. 8)
  Poznámka: na tyhle plány mi děti vždycky říkají – no jo, mami, ale to by sis musela taky vsadit.
  Jo, a koukám, že včera dělala RenataE marmeládičky. tak to je moje parketa, já jsem děsná Rettigová, zavařuju, nakládám, a pak to kdekomu nutím, hlavně nevděčným potomkům. „Nechcete ještě višňovou? Nó, když tak ale jenom jednu. “ Válku na ně, jak říkala moje babička.

  1. Aleno, vzpomínáš si na tu jednu z mála totáčních reklam, kde Josef Zíma (řečený Pepa Plastika) říká kouzelně vlezlým hlasem „Kdo nehraje, nevyhraje“
   (rofl)

   1. No jasně. (nod) A nechápala jsem už tenkrát a dneska nechápu tím spíš, proč vůbec bolševik vyráběl reklamy. Kvůli jaké konkurenci?

  2. Joo, to nase babicka taky rikala, kdyz jsme ji chteli vyhazovat ruzne nevhodne zbytky a starsi pouzite oleje ukryte ve spajzu: pockejte, az zas prijde valka. Ona si prozila 1. svetovou, Mnichov a 2. svetovou, a znarodneni. Taky kdyz bydlela v Praze s rodinou, tak 21. srpna 1968 nebedovala, ale vydala se rano fofrem do obchodu nashromazdit zakladni potraviny.

    1. Presne tak. Jeste nam koupila pribinacky (chuckle) aby nam z te okupace nebylo tak smutno. 🙁 A jeste si pamatuju jako decko, kdyz nastala kubanska krize, tak babky u nas na vesnici chodily s koleckama do kramu nakupovat rejzi, mouku, cukr. A u nasich na pude byly takove sikovne drevene cosi – kontejnery, asi bych rekla, mely vysroubavane otvory, aby to dejchalo a pry si to mamy rodina poridila na zacatku valky a tam skladovali, kdyby bylo nejhur.

    2. Já tehdá kromě mouky a cukru ještě nakoupila pytel brambor a konzervy. A tři balení Sunaru, i když už Ivo se Sunárkem skončil asi v květnu…

 29. tak trošku OTík: nemáte někdo odzkoušený recept na chilli con carne? U nás doma to maj všichni rádi a já to nikdy ani neochutnala, tak to „nevyvodím“

      1. Ale Hanka jistě poradí co a jak, jak se to u nich dělá, co je autentické – tohle mám opravdu jen vyčtené z netu, nikdy jsem to nevařila, jen takové české zpotvořené variace.

       1. koukala jsem na ten druhý odkaz a ten se mi celkem líbí. První bez fazolí asi nebude ono, oni tam chtěj fazol (y)

 30. Krásné dobré ráno! 🙂
  Jen ve spěchu zdravím, jedeme pro Tádu a pak do ZOO. Hani (inlove) , článek si dám až jako večerní zákusek.
  Přeju všem krásný den! (h)

 31. Á, čarodějné gumbo paní Gogolové! Já ho teda mám přímo spojené s Pratchettem, teprve pak až s Hanou, ale vzhledem k oblibě jambalayi v naší kuchyni časem zkusím i to gumbo. Hanina jambalaya se stala velmi oblíbenou, akorát minule jedna z paprik byla pálivá a já jsme si toho nevšimla, takže výsledek byl sice trochu pro dráčka Soptíka, ale snědlo se to stejně…

 32. Nechce se mi vstávat a tak čtu Hanku, protože miluju její vyprávění. Gumbo určitě zkusím a děkuji za recept. A fotky a písničku. A vůbec za pohodovou sobotní náladu (h)

 33. Hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví (kdopak asi dneska má svátek? 😉 ), přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ne ne – luštěniny nemusím.

  Teď vezmu Vilíka do krosny, Betku na vodítko a jdem se venčit směr lesopark… Je mokro, docela chladno – takže jen na chvilku. Taky s nima půjdu sama, tak raději krátce, abych mladíka někde nevysypala (chuckle)

  1. Hele, Vilík má dnes svátek, že? Blahopřejeme (h) Dejte mu něco dobrého na zub (4 zuby) 😀

   1. má těch zubů 10 … (nod) Venku byli vzorní oba – tak mám radost, že můžu sama s tou dvojkou vyrážet ven.

    hn hgfdfnhvgvvvdccd fddyxfvvvghhhnbgvcxx To já nééé (rofl)

 34. Zní to velice jedle a vařit to na ohni v kotlíku musí být příjemné vzrůšo……mohl by to zvládnout i náš vojenskej kuchař…… (clap)

 35. Hanko, moc zajímavé a hezky vysvětlená historie. Já jsem gumbo doma nikdy nedělala, nějak jsem po tom až dosud netoužila. Ale jedla jsem ho několikrát u našeho kamaráda, který pochází právě z New Orleansu a výborně vaří. Tvůj recept ovšem vypadá natolik zajímavý a snadný, že to možná někdy zkusím. Jen tu okru určitě vynechám. Já jí prostě nemohu přijít na chuť. Jedině, jak mi docela chutná, jsou smažené kousíčky (takové jednubkové špalíčky). S přáteli si jí objednáme společně se smaženými hlavičkami žampionů doprostřed stolu jako předkrm a to pak okry sním docela dost kousků.

  Creolské koření je v mé kuchyni nejvíce používané. Já vím, „Creoles“ jsou správně potomci Francouzů a Španělů, zatímco „Cajuns“ jsou z Kanady – ale ono to za ta léta zplynulo.

  Louisianské mluvené francouštině já nerozumím ani ň a v jejich písních jakbysmet, občas snad jen tam pochytím slovíčko. Ale hudba je to zajímavá i když asi celý večer by mne jí nebavilo poslouchat, za čas mi to přijde jednotvárné. A dovolím si doplnit, že do Louisiany k té cajun hudbě patří také tzv. „Zydeco“, kde kromě harmoniky se ještě hraji na takovou na břiše zavěšenou valchu (frottoir). Také zajímavá hudba a je fakt, že ve filmech právě tyhle dvě hudby správně navodí tu pravou atmosféru.

  tady je ukázka zydeco hudby
  http://www.youtube.com/watch?v=BE7SCXUG1eE&feature=related

 36. Gumbo zmiňuje Terry Pratchet v Čarodějkách na cestách. Píše, že v dobrém gumbu je všechno.
  Nejprve zkusím připravit roux. Pak se uvidí, je-li mi gumbo souzeno.

  1. No právě, v gumbu je opravdu všechno.
   Je to ve své podstatě vlastně eintopf, ale chutná to určitě líp.

   Kdyby tam nebyly ty „potvory z moře vytažený“, tak bych to po sharce snad chtěl i uvařit.
   Za to může ta „luisiána“ a nostalgický vzpomínky na začátek devadesátých let, když jsem začínal v CACWA jako 1st Louisiana Infy bat.
   Joj, pšakref, ty roky ale letí.
   Omlouvám se všem za OT.

   PS: to první je reakce na aktuální. pod tím je reakce na recept, který tu byl, ale někam zmizel.

   1. Proto jsem se Dane soustredila na druh kure s klobasou. Ja to vlastne ani moc doma s tema morskyma potvorama nevarim – mam je rada ve vice prirodni chuti, ktera se v tom gumbu celkem ztrati. Tam dole je to tem lidem suma fuk, kdyz bydlis u vody, tak si to nachytas.

    Kdyz se ale rika „vsechno“, tak bych tam treba necpala zeleny fazolky, kukurici, cukety, brokoli, fazole…. A to jsem dost improvizacni kuchar, ale nektere dalsi dodatky mohou sice byt chutne, ale jsou mimo parametr.

  1. Ale Veram, bourbon ja celkem netajim, ale v gumbu jsem ho nevidela, neslysela. Ovsem, kdyz se nad tim zamyslim, tak proc neee? 🙂

  2. Veram, web mi řekl tohle (Omlouváme se za dočasnou nedostupnost většiny textů na serveru Český-jazyk.cz. K databázi se v tuto chvíli nedaří připojit. Děkujeme za pochopení…), ale bourbon se hodí (podle mne) ke všemu a do všeho… Tedy pokud není k dispozici irská…

  1. Dane, to máš kousek, tak ji ze SAPY přivez..uvaříme…jistě to bude příjemná změna …..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN