Kolega na pracovišti si pořídil svého prvního psa. Vlastně fenku. Zůstala odložená kýmsi v útulku, odkud si ji přivedl. Pracoviště je to ale malé, tak že moje „odborné“ kynologické telefonáty většinou kolega musí vyslechnout. Nedávno mi volala nadšená známá, že prý jejich portugalská buldočka je šampiónem už i Rumunska!
Položil jsem telefon a nahlas zapřemýšlel: „tak Amálka už je šampión Rumunska…“ Kolega mě položil nečekaný, ale logický dotaz: „A kolik takových portugalských buldočků v Rumunsku vlastně je?“ „No samozřejmě žádný!“ odpovídám s drtivou převahou. Jak se mě může ptát na takovou samozřejmost… i když, najednou si s hrůzou uvědomuji, že budu muset kolegovi nějak vysvětlit tu záležitost s psími šampióny, jinak si bude myslet, že jsem se dočista zbláznil. Jak ale vysvětlit šílený systém tříd mladých, otevřených, pracovních, mezitříd, výborných, velmi dobrých, CACů a rezervních CACIBů, aby na to nepadla polovina pracovního dne? Nic naplat, jsem nucen užít podobenství…
Představte si chlapečka s maminkou na nákupu kdesi v hypermarketu před regálem plastových figurek jakýchsi bojovníků. Dítě náhle postihne touha takovou figurku mít. Nastává fáze přesvědčování. „Maminko kup mi toho bojovníka. Ke každému bojovníkovi totiž dostanu kartičku. Až budu mít hodně kartiček, pošlu je do centra bojovníků a oni mi pošlou velkou kartičku. Když budu mít velkou kartičku, budeš mi moct koupit velkého zlatého bojovníka. A tak maminka s chlapečkem cestuje po hypermarketech, kupuje bojovníky s kartičkami, až jednoho slavného dne chlapeček získá figurku velkého bojovníka. Nevkusný, bezcenný, ale velmi lesklý kousek plastu.
Výstavy psů fungují obdobně. Jen místo plastových figurek si kupujeme za nemalý vstupní poplatek posudek na svého psa. Papír, kde se nedočteme dvě, někdy dokonce i tři věty o tom, jak náš pes vypadá, ale jak se líbí, či nelíbí rozhodčímu. Na některých výstavách to již nejsou ani ty tři věty. Rozhodčí pouze zaškrtne v jakémsi předtištěném dotazníku vlastnosti našeho budoucího šampióna. K tomu obdržíme několik centimetrů stužky, a pokud to dobře dopadne, tak i vysněnou kartičku.
Když to nedopadne, zaplatíme si jinou výstavu, kde bude jiný rozhodčí a ono to nakonec samozřejmě dopadne. Je však nutné zaplatit si (nebo svému psu?) co nejvíc výstav. Kynologové pro to mají roztomilý výraz – kartičky, tedy šampionát, se dají „ujezdit.“ Nejlépe v zemích, kde se naše plemeno prakticky nevyskytuje. Zato počet vypsaných tříd je ve všech zemích stejný a vítězství v takové třídě znamená zisk kartičky, byť by tam byla naše Amálka sama, nebo v úžasné konkurenci 2 – 3 dalších psů.
Předepsaný počet kartiček pošleme na příslušnou adresu a zakoupíme si papír o tom, že máme doma šampióna. Přátele, známé, i třeba majitele pejsků z útulku potom můžeme ohromovat nejen zarámovaným potvrzením, ale množstvím různých cetek, stužek, medailí a pohárů. Mimochodem, my šťastní, co ty poháry již máme doma, už to víme. Jsou nevkusné, plastové ale velmi, velmi lesklé…
Proč jezdíme na výstavy psů?
„Naše fenka Amálka se přece na výstavy těší, ráda se předvádí a miluje potlesk….“
Jistě, některá plemena psů, např. pudlové, jsou ráda středem pozornosti. Ranní vstávání však nedělá dobře lidem i psům. Neznám psího šampióna, který by vyhledával s nadšením nekonečné česání, koupání a dlouhé cestování. Myslím, že prohnat sousedovu kočku a v něčem „zajímavém“ se vyválet, vydá za deset výstav, byť mezinárodních…
„Těším se na atmosféru výstav, na přátele, co chovají stejné plemeno jako já…“
Samozřejmě, výstavy mají svoji atmosféru. Někdy by se doslova dala krájet, jak je hustá. Také je zvláštní, že chov stejného plemene nefunguje jako společný jmenovatel. Naopak. V každém společenství, později chovatelském klubu, se začnou vytvářet skupinky, které se po určité době začnou nenávidět natolik, že se potom snaží raději vytvářet vlastní kluby. Tak se stane, že jediné plemeno má třeba až tři chovatelské kluby, které spolu jen těžko komunikují. Množství závisti, nesnášenlivosti a zloby na jeden čtvereční metr se tak při výstavách psů vymyká všem přírodním zákonům.
„Konečně se dozvím u úst odborníka, jak krásného psa mám a posudek pomůže při řešení dalších chovatelských otázek, jako je třeba výběr krycího psa…“
Množství psích titulů šampiónů a interšampiónů, uvedených v rodokmenu, má prakticky nulovou vypovídací hodnotu. „Ujezdit“ se dá téměř vše. Otázkou je jen množství peněz, které mohu, nebo jsem ochoten investovat do výstavních poplatků a cestovného. Na jednoho jediného psa mohu mít zároveň to nejhorší i nejlepší ocenění v rozmezí několika dnů, či dokonce hodin. Posuzování rozhodčího je velmi subjektivní záležitost. Kromě toho rozhodčí se rekrutují z řad dlouholetých chovatelů, kteří se navzájem léta znají. Dojemné je např. pozorovat v některých balkánských zemích začátek posuzování. Rozhodčí uvidí nastoupit do kruhu se psy své dobré známé, se kterými se samozřejmě musí pozdravit. Dochází k bouřlivému objímání, hlučnému líbání… Standard (předepsané vlastnosti psa) bývá formulován velmi volně a tak zbývá mnoho prostoru pro vkus i mnohdy osobité názory rozhodčího. Co jeden posuzovatel preferuje, druhý dokáže vidět jako vadu.
„Výstava psů je ovšem úžasná společenská událost… poznávám tak cizí města a země…“
Ano, výstava psů je průsečíkem několika různých světů. Někteří majitelé služebních plemen se na výstavu dostaví v oblečení, jako by měla být odpoledne vyhlášena všeobecná mobilizace. Jiní se tváří, jakoby si právě odskočili ze cvičáku, kde postačí tepláková souprava vietnamského střihu. Mezitím potkáváme lesnické uniformy a nakonec i kostýmky, za které by se nemusela stydět ani Lady Thatcherová. To vše v nedůstojném uprášeném prostředí sportovních stadionů čí průmyslových výstavišť, která bývají umístěna na nevzhledných perifériích měst, tak že o nějaké poznávací turistice většinou nemůže být ani řeč.
„Výstavy psů jsou úžasné hobby. Svět, kam utíkám před protivným šéfem, daněmi a dalšími nepříjemnostmi každodenního života…“
Ano, výstavy psů jsou malý, do sebe uzavřený svět, podobně jako třeba automobilová formule 1. Jde ale o věrný, i když zmenšený obraz celé společnosti. Můžeme zde potkat lidi srdečné, ryzí a charakterní, stejně tak zakomplexované duše s absencí charakteru i morálky. Lidičky držící se při zdi, i veliké showmany. A samozřejmě také zástup v životě neúspěšných, toužících po uznání a realizaci. Ti se někdy s velikým potěšením zmocňují funkcí v chovatelských organizacích, kde vám otráví život stejně jako nepříjemný šéf, či úředník, před kterým utíkáte do světa hobby. Nevěříte?
Malý příklad za všechny. Proč jsem našeho fiktivního pejska nazval třeba „Amálkou“? Všimněte si v jakémkoliv výstavním katalogu, že jméno většiny přihlášených psů začíná písmenem „A“. Doporučuje se, že každá chovatelská stanice by měla první štěňata pojmenovat jmény od „A“. Přitom neexistuje zákon, který by toto chovateli přikazoval. Vaše první štěňátka se mohou jmenovat třeba Xaver a Xénie.
Pokud se ovšem nenajde ctižádostivý funkcionář – milovník pořádku. Jediný zákon, který zde platí, je nepřímá úměra. Čím menší chovatelský klub (třeba jen 200 duší), tím větší a důležitější se cítí být jeho předseda, či dokonce prezident. A čím menší funkcionář, tím větší pitomosti obyčejně prosazuje… Samozřejmě v tom psím – výstavním světě. V tom opravdovém světě takoví lidé neprosadí obyčejně nic ani ve vlastní domácnosti…
Můžete ve výstavním kruhu potkat rozhodčího, který vás na první výstavě dokáže jako začátečníka naprosto znemožnit, znechutit. Jednou a provždy. Anebo osobnost, opravdového rozhodčího, který se bude chovat zdvořile k vám i vašemu psímu kamarádovi. Výstavu si tak můžete prožít jako malý svátek. Bohužel, poplatek za posudek obou typů rozhodčích bude samozřejmě totožný…
No jo, psí výstavy – záleží na spoustě okolností, ale pokud by všechno fungovalo tak jak má (což se bohužel tak úplně neděje), jsou psí výstavy zárukou zdravé plemenitby psů.
A pak jsou ještě mxi-výstavy, jako třeba Crufts – největší výstava psů na světě.
„Doporučuje se, že každá chovatelská stanice by měla první štěňata pojmenovat jmény od „A“. Přitom neexistuje zákon, který by toto chovateli přikazoval.“
To je zajímavý postřeh, plemenná kniha Vám však nezapíše první vrh po jiným písmenem než „A“.
dobrý večer chtela bych se zeptat múžou na vístavu i bez papíroví pejsci dekuji za od pověd pište na partlkarolina@seznam.cz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat co taková výstava obnáší ? co musí pejsek umět ? Chci se svou fenkou poprvé jít na výstavu, aby získala chovnost.. děkuji
Dobrý den ten článek je 99% pravdivý zkusil jsem výstavu s pejsekm.Brali jsme to jako setkání a poznávání stejného plemene.Na výstavě bylo moc pěkných pejsků.Až na pár majitelů kteří své psi preferovali tak až se rozhádali s rozhodčím no hrozná ostuda na to že to byli milovnici pejsků tak jsem to chování moc nechápal. Jinak je pravada,že se to dá ujezdit.Ve Vaší třídě budou 2 psi tak s velkou pravděpodobností získáte dobrou známku. Bouhužel to má ještě jedno velké negativum.Podpora chovatelských stanic kde se množí pejsci ve velkém což je hnus!!! V kotci spousta fen a připouští je šampionem. No hrůza.Už bych si nekoupil v životě pejska,který je s z velké chovatelské stanice.
Ted jsi pořizuji druhého pejska s pp,ale už jsem si víc vybíral jak chovatelská stanice vypadá než kolik titulů měli rodiče.Můj pejsek pochází z chovatelské stanice kde mají jen jednu fenku na mazlení.A to mne těší když Vím,že podporuji lidi co svého pejska milují, než ty co znich mají jen peníze.
Dobrý den, nádherný a pravdivý článek není co dodat!!!! Nejlepší(nebo nejhorší) na tom všem je, že ti skalní vystavovatelé to všechno teoreticky vědí, budou se na výstavy zlobit, ale příště stejně pojedou. Jsme jako gembleři.
Děkuji autorovi, krásně jsem se pobavila dávám mu zapravdu, ale…..
Jana Markovcová
diky za skvely clanek. nase zkusenosti z vystav, v dobach kdy jsme byli mladi a jezdili po vystavach s nasimi kerryky jsou uplne stejne.
Tohle vlastně není úplné OT, jen trochu. Předpokládám, že tento pes asi papíry neměl a výstav si také moc neužil. Všeho ostatního asi vrchovatou měrou. Jen varování pro slabší povahy, na Idnes raději nečtěte diskuzi: http://zpravy.idnes.cz/vyhozeni-najemnici-v-byte-nechali-pitbula-rozkousal-i-odchytovou-tyc-1kb-/krimi.asp?c=A110518_163802_usti-zpravy_alh
Jejda pan Šimeček se ozval, vítám Vás. Tak ta leta, co vy píšete, že jste prožíval na výstavách, já také. A protože jsem z Brna, tak jsem na mezinárodce i pracovávala, abych se něco od rozhodčích přiučila. Napřed jako písařka a potom jako vedoucí kruhu. Musím říct, že i tehdy se tam vyskytovali lidé různí, ale mně nejvíc zajímaly posudky. Jeden z tehdejších postřehů: tehdy rozhodčí měli většinou ve zvyku, minimálně první tři psy „na bedně“ posuzovat hlasitě a veřejně. Když se k tomuto schylovalo, tak se k provazům kruhu shromáždili všichni okolní vystavovatelé i laičtí návštěvníci a poslouchali, jak toho kterého psa viděl rozhodčí. Někteří „chytře“ nesouhlasili, někteří ano (o tom je lidská společnost 🙂 ), ale hlavně se to odvíjelo od zájmu o věc. Na dnešních výstavách jsem tyhle odborné veřejné popisy psů viděla málokdy ;( .
Opět výživný článek ;)! Celou diskusi nečtu, ale mohu se podepsat pod Xerxovou.
V jednom souhlasím s autorem. Ano, na výstavách a i v jiné lidské činnosti se sejdou různé typy lidí. Těm nepříjemným se vyhýbám i za cenu, že třeba nejsem členkou příslušného klubu. Ale to neznamená, že se nejdu ráda podívat na výstavu, ať psů, koní, nebo koček.Nebo květin a nebo aut. Kde jinde bych viděla tak pěkné kousky pohromadě(auta), zástupce plemen a chovů (zvířata) nebo kytek? Výstavy neodsuzuji jako snobskou záležitost už vzhledem k tomu, že k uchovnění jedinců jsou potřeba (proto ten souhlas se Xerxovou, žvíže s PP nebo bez PP, to už zde bylo diskutováno mnohokrát).
Ale zaujal mne příspěvek od Lucky V. – migréna její mladé kolegyňky. Apina správně píše o Centrech pro léčbu bolesti. Většinou bývají při ARECH velkých nemocnic nebo klinik. Na toto centrum ji může napsat ambulantní neurolog.
Včera jsem na to „svém“ byla a shodou okolnosti jsme se s panem doktorem bavili o novém léku, který byl dán nedávno na trh. Je vyroben z marjánky a také se užívá nosní sliznicí ve formě spreje. Ale nevím přesně zda je přímo proti migrénám, ale myslím že v naší diskusi padlo – bolesti hlavy. Všech lidí je mi moc a moc líto, když trpí nějakou chronickou bolestí ;(!
Omlouvám se mám nový prohlížeč, musela jsem z Exploreru přejít na Fire Fox a neuvědomila jsem si, že se musím po těch letech opět přihlásit :P.
celkem bez komentáře..stejně jako nechápu, proč chodí občas číst Zvířetník lidé, které zvířata nezajímají, nemají k nim vztah, případně je přímo nesnášejí, není mi zcela jasný důvod páně autorova psaného projevu zde. na výstavy jsme jezdili ( s pejsánkem ), výstavy jsem pomáhala pořádat v pořadatelském výboru ( kočičí ) kdo do toho jednou strčil tlapku a vousek, ví proč a ví jaké to bylo a podle toho buď nadšeně pokračuje nebo lehce odkládá na ignorlist. my jsme si tedy užívali oboje – a potkali jsme lidi fajn i na zakousnutí, prostě lidi se vším všudy 🙂 ale po pravdě, tento autor mě silně znepokojuje 😀 mám-li to komentovat prostřednictvím pana Snížka Bílého, je to uražené prsknutí a odchod s ocáskem zdviženým nahoru (cat) (bat) (party) 😀
EvoB., pokud je Váš komentář směřován na mě, snad je mi omluvou pro tu drzost se účastnit místní diskuse, že i když žádné zvíře nechovám, přeci jen jsem veterinární lékařka?
Nechapu jak jsi ze zcela evidentni jemne receno neobliby vystav odvodila absenci vztahu ke zviratum.
Nekoho ty vystavy stvou, nekoho bavi … o vztahu ke zviratum to nerika nic.
ne, miláčkové, měla jsem na mysli ty typy lidí ( chodili i na Neviditelného psa), co se vyskytli,aby mohli prudit. nikdo je neznal, nikdo je nezval, hodili do konverzace perlu a odkráčeli. nejvýraznější je např. ten jeden, co se tu vyskytl nedávno u debaty o dobročinnosti, nick jsem zapoměla ( sharka by si jistě vzpoměla :-)). každý někomu nesedneme… já určitě taky. ale tento autor ( myslím autora článku, aby nebylo pochyb) na mě dělá dojem, že píše z pozice “ já mám pravdu, vy jste hloupoučcí „. a to mi vadí. jestli jste si to vztáhli na sebe, nebyl důvod a nepatřilo to na vaši adresu.
Bohužel jde o stručné a trefné vylíčení všednodenní reality a to nejen zvířecích výstav. Dokud nebudou vyhodnocení exponátů dělat pečlivě zaplombované počítače a dokud nebudou k dispozici účinné nástroje na eliminaci chorobně ctižádostivých páníčků, nejsou takovéto podniky objektivní a tudíž ty diplomy a poháry mají pouze cenu, odpovídající ceně materiálu, použitého na jejich zhotovení.
Dámy, píšu to už někde jinde – oprostěte se od psů a zkuste si článek napasovat na jakékoli jiné téma, ve kterém jste „doma“ (práce/škola/výzkum/jiný koníček/sport), a pak zjistíte, že se autor trefil. Např. EvaŽ a Apina – práce ve vědě a publikace článků (míň v impaktovaných časopisech nebo víc v neimpaktovaných?, účast na konferencích (víc neprestižních nebo míň prestižních), atd., atp. – když se na to kouknete „nepejskově“, podle svého oboru, najdete se myslím všichni a všechny. Já když to ráno četla, hodně jsem se pobavila, vzpomněla jsem si, jak vznikal náš klub, jak to bývá na soutěžích, atd., atp. Že Vás všechny peskařky netrklo to vymyšlené plemeno, to už je jen vedlejší. Neberte se tak vážně a zkuste se někdy pobavit.
víš – ty se dobře bavíš proto, že nejsi psí… To neber jako výtku, ale jako fakt. Kdyby někdo do časopisu „vodníků“ napsal něco takového podobného (znevažujícího tréningovou dřinu, námahu, náklady) , třeba by tě to taky trochu nadzdvihlo.
Ony totiž ty přetékající útulky a nabídky inzerátů plné zaručeně čistokrevných psíků bez PP (přece ty výstavy jsou na nic a jen pro snoby…) ale každý chce zaručeně jorka a bišonka a zlaťáka a ričbééka a naháčka… Prostě tyhle řeči o nepotřebě alespoň trochu regulovaného chovu veřejnosti neprospívají…
Schválně si vyjeď nabídku psů třeba na seznamu nebo na bazoši…
Ano, přesně tak, nejsem psí, takže mám odstup; fakt to chce nebrat se tolik vážně. Od těch vodních věcí mám snad odstup taky – sice pomáhám, kde můžu (teď po sobě několikatery vícedenní závody, hrozný záhul a vypětí a nechtěla jsem za to ani ň) – a právě proto mi ten článek přišel legrační.
myslím, že se vážně neberu… ale ty stovky utrácených zdravých psů vážně beru… a i to je za rozsáhlým chovem bez PP (nejen za ním, ale hlavně za ním ) – nemá cenu před tím zavírat oči a tvářit se, že se to neděje.
A ty mrtvolky za loděma a článkama prostě nejsou…
A pak – u těchto článků mi chybí odezva od autora. Třeba se nám může vysmát, třeba může polemizovat… nesouhlasit, oponovat… ale on se nenamáhá…
To je na tom fakt zajímavé – provokativním způsobem nahozené ožehavé téma a mlčenlivé pozorování hmyzího hemžení pod kamenem, kterým se tak automaticky pro autora stává celá tahle diskuse. Ne, že bych takový postoj nějak zvlášť oceňovala.
Baty, třeba autor jen nemůže k internetu a sledování tohohle hemžení pod kamenem není jeho úmyslem (porucha, nedostatek času, omezené připojení atd., atp., ad libitum…), jen to tak prostě vyplynulo. I u minulých článků myslím moc nediskutoval, pokud vůbec – jsem sklerotik, takže si to nepamatuju.
Ten smajlík tam být neměl, měla tam být obyčejná závorka uzavřená.
Batýsku, to je ono, vyhmátla jsi to, pojmenovala jsi pocit, který mám (nejen) od rána.
Kdyby pan Šimeček byl milovník výstav a jejich aktivní účastník a napsal tento článek, tak se to dá brát tak, jak to bere Aida. Prostě sebeironie a humor.
Ale ono to je úplně jinak. Souhlasím s Xerxovou, že chov a množení psů je vážná věc – plné útulky jsou důkazem. Ještě mám v živé paměti bouřlivou diskusi o tom, že aby se mohli nějací psi do útulku přijmout, musí se jiní utratit.
Ono tady skutečně nejde o to, že někdo bere vážně sebe, ale že bere vážně zvířecí životy.
Nějak se začít musí a já vnímám tento článek jako velmi potřebný a důležitý první krok. Jenže jak je to o ohrožení byznysu (a to pro chovatelské stanice takovýto článek bezesporu je), tak je to špatně. Náš kocour je pouliční směs, ale za nějaké ,,profesionálním“ chovem zmršené zíře bych ho nevyměnil a rozhodně má mnohem lepší povahu, než nějaký čistokrevný. U psů už je dávno notoricky známo, že čím míň ,,čisté krve“, tím míň problémů.
Aj, toť velké téma do diskuze. Jenže, kdyby nebylo čistokrevného chovu, kde bychom našli psy různých plemen? Vždyť by pes byl pouze roztodivný koktejl velikostí, povah a barev. Ke všemu a k ničemu dobrý. Čistokrevná plemenitba je nutná, třeba proto, aby bylo uchována snaha našich předků o různost ve spolupráci člověka a psa ( nechci napsat využití psa člověkem). Vždyť právě ta různost plemen je velký poklad, který nám byl předán. A my bychom se měli snažit o to, předat ho zase těm dalším. a to je bez řízených chovů nemožné.
O tom, jak to na výstavách funguje, vím. Za těch více než čtyřicet let chodění na ně a členstvím ve třech chovatelských klubech i kynologické ZO, vím své. Je to o povaze člověka, že dnes komerce přebíjí snahu o udržení kvality a zdravého genofondu. Že mnohá plemena ztrácejí, za cenu líbivosti, své dobré vlastnosti.
Nevím proč, ala nám neodbytný dojem, že tento článek jsem četla před několika lety buď ve Psu příteli nebo Světu psů…
Hezký dobrý den!
Moc se omlouvám, ale komentáře mohu číst až večer, kdy už by asi moje reakce nebyly aktuální. Snad to nebude považována za nějakou reklamu, pokud prozradím, že celý den pracuji v dioptrickém sklenářství, aplikuji lidem kontaktní čočky, vybírám a zasklívám brýle. Prostě jsem celý den off-line. Prosím tedy za prominutí…Jinak od roku 1977 jsou v mé domácnosti vždy jen pejsci s PP, vystavoval jsem od roku 1979, tedy v dobách, kdy kynologie byla hobby a ve chvíli, kdy se objevily „živnostenské listy na chov psů“ a vše ovládla „tvorba zisku“, mě výstavy prostě přestaly bavit.
Honza Šimeček
To je fajn, že jste se ozval. 🙂
Úplně vše „tvorba zisku“ neovládla. Je pravda, že u plemen, která jsou zrovna módní, se pohybuje mnoho lidí, kteří vše podřizují svému zisku, a autor to vystihl přesně. Ale mezi majiteli všech plemen se najde i spousta takových, kteří jsou zapálení pro pejskaření všeobecně a pro svou konkrétní milovanou rasu/rasy obzvlášť, těší je zasoutěžit si, rádi pokecají se sobě podobnými blázny, chtějí se podívat na vlastní oči jaká po tom či onom krycím psovi jsou štěňátka, atd. atd.
Jinak – jojo, jsme praštění 🙂 Pro pochopení konání pejskařů doporučuju nepejskařům dnes už klasické „dílo“ pí Lukešové Homo kynologicus:
http://www.cibela.cz/homo_kynologicus.html
Asi tuším, jak to myslíš a zřejmě jsi byla jen špatně pochopena. To přirovnání ke sportu je docela trefné. Občas mám na závodech neodolatelnou chuť těm kolem sebe říct – ,,proboha, lidi, je to jen sport, zábava, tak se bavte a nedramatizujte to tolik!“
Jenže na výstavách jde, nebo by aspoň mělo jít – o budoucnost a kvalitu chovu některých plemen. O to, aby do chovu šli ti nejlepší a nešířily se vady a dispozice k onemocněním. Proto je to všechno trochu vážnější a je smutné, když i tady se dá uplácet a využívat protekce.
Já v tom žádnou „nepotřebu“ nečetla. Spíš jen to, že to není jen slast 🙂
Koneckoncu o souteznim tanci by se dalo napsat neco dost podobneho. Znam pary ktere si to sve pismenko (soutezni uroven) vyjezdily … s peclivym vyberem soutezi na kterych bude mala konkurence ale dostatecna ucast.
S tim rozdilem, ze v mladsich kategoriich nejsou v pozici cesanych a nervovanych sampionu psi, ale deti. U tech starsich jsou tam tanecnici aspon za sebe a ne jako odchov.
Jsem ráda, že spolu aspoň jednou souhlasíme, i když jindy vesměs ne.
Podobná situace je např. i u lodních sportů, a že bych mohla vyprávět. Holt to ale nejsou pejsci, jen lidi, tak už asi mlčím. 😉
Jakákoli činnost, původně pojatá jako zábava, převodem na byznys zákonitě zdegeneruje.
Zlatá slova! Do kamene je vytesat.
A ještě jedno O.T. – nemáte někdo zkušenosti s léčbou migrény? Moje kolegyňka v práci je totiž naprostý chudák. Trpí tím prý od dětství, ale teď se záchvaty stupňují až na několik týdně. Během záchvatu je jí zle, přestává vidět a pravidelně jí ochrne jedna ruka. Neuroložka na ní, myslím, s léčbou spíš experimentuje, ale výsledek je nulový.
Připadá mi to už dost nebezpečné, nástup záchvatu je během dvou – tří minut a trvá to několik hodin…
Kolegyně je navíc mladinká slečna ze Slovenska, tady nemá nikoho, takže je odkázaná na naši pomoc.
Migréna je věc příšerná, jediné co na ni platí je – zaspat to.
Což v procesu moc nejde.
Ta doktorka – je to neuroložka?
Já mívám migrénu naštěstí jen slabou, stačí mi (myslím, že se to jmenuje) Suniga. To může snad napsat i obvoďák, ale na to, co píšeš, by to asi bylo málo.
Upřímně lituju. Migrénu nezaspíš, já se s ní většinou budím, v noci. Příchází nezvaná a hlavně něčekaná, jedno kdy. Mlátím hlavou do zdi, je mi zle mnoho hodin
a i několik dní po záchvatu jsen na….nic Mě po letech konečně uvěřili lékaři, že si nevymýšlím a dostala jsem Sumatriptan Actavis 50 ( slabší) a Sumigra 50 ( silnější) když se to vezme včas ( při prvních příznacích ) pomůže to. No jen je někdy težké odhadnout kdy začíná „jen bězná“ bolest hlavy a kdy už je to ta „sviňa“
Ťuky, ťuk přes rok jsem neměla záchvat, díky těm lékům.
Také jsem kdysi podobné stavy míval. Pak jeden chytrý lékař zjistil nerovnováhu žaludečních šťáv, předepsal Ortanol a od té doby je klid.
Lucko, úplně přesně neporadím, ale existují Centra proti bolesti. Většinou fungují při nějaké nemocnici. Dokážou řešit různé druhy bolestí. Je pravda, že se hodně věnují rakovinám, kde je problém nejpalčivější, ale mají ve svém ranku bolest jako takovou. Mezi nimi jsou určitě specialisté na migrénu. Potom jsou neurologové, kteří se na migrénu specializují. Ač sama trpím migrénami, s nimi to neřeším, protože už jsem jí celkem přišla „na kobylku“. Já totiž trpím „aurou“ a ač je velmi nepříjemná (přestávám vidět, protože mám mžitky před očima), tak mě včas varuje a řeším to zpravidla ibalginem. Nicméně existují specielní prášky přímo na migrénu – je jich celá řada, jeden z nich je Immigran, který existuje i ve sprejové formě do nosu. Ta se hodí při rozjeté migréně, protože v ten moment už žaludek „nebere“ a prášky nemají smysl. Zkus tam někde u vás najít to centrum proti bolesti a měli by tě nasměrovat přímo na odborníka. Je zbytečné, aby kolegyně trpěla a aby ji to na několik dní vyřadilo z procesu.
Kolegyni bych ještě doporučila, aby vysledovala, kdy na ni migréna přichází a snažila se takovým věcem předcházet. Prostě je třeba si uvědomit ten spouštěč a v rámci možností se mu vyhýbat. Může to být různé – já to mám třeba při blesknutí světla do oka (nosím sluneční brýle) nebo z mihotavého světla nebo při velkém stresu (tomu se bráním hůře). Může to být ale i z některých poživatin – červené víno, čokoláda, oříšky…
A aury jsou také různé – má to jen asi 25% lidí, ale mohou to být příznaky na očích (můj případ), změněná chuť, změněný sluch…
Ještě jsem přemýšlela nad tou kolegyňkou ze Slovenska – vlastně tu auru má – zrak a k tomu to ochrnutí. Což si říkám, jestli ji vyšetřili na CT, tam může být nějaká vyložená překážka třeba typu aneurysma nebo cokoli jiného. Má to vyšetření? Něco tam může nevhodně tlačit.
Migrena je vec naprosto zaludna. Nekomu staci brufen, na jineho plati speciality. Opravdu to chce zkouset a hledat. A taky je opravdu dulezite vyloucit „migreny“ zpusobene spatnym stavem patere, na kazdou takovou bolest se musi jinudy. Jestli ma kolegynka kovanou migrenu s aurou, ztratou citu atd…, mohly by pomoct leky zakadajici se na triptanech Rosemig, Cinie, Sumigra, Sumatriptan, eletriptan (Relpax), frovatriptan (Fromen), naratriptan (Naramig) a zolmitriptan (Zomig). Nebo obycejny byt na predpis Panadol ultra rapis, nebo jestli se jeste da nechat napsat Ergofein. Ja uz si po letech s migrenou pripadam jako saman. A taky musim poznamenat moznou souvislost s antikoncepci. Ale opravdu to chce zkouset a zkouset. A hlavne vzit lek co nejdriv, opravdu jde o vteriny, cim pozdeji se lek vezme, tim mensi bude mit ucinek. Kdyby neco, piste snugi na seznamu. Drzim palecky 🙂
Rosemig jsem vyzkoušela, mně bohužel nesedl. Migréna sice po něm nepřišla, ale měla jsem vyloženě pocity jako při horečce. Prostě jsem se cítila úplně divně. Jednou jsem zkusila ten sprejový Imigran (je tam velký doplatek, bohužel) a má krátkou dobu expirace, ale jednou mi vyloženě pomohl. To jsem měla svou auru, ale menší než jindy. Tak jsem si řekla, že z toho nic nebude. Přitom jsem měla odjet vlakem pryč. Za nějakou dobu jsem pochopila, že nejsem schopná odejít ani na nádraží a žaludek jako na vodě. Tak jsem si vzpomněla na ten svůj sprej, dala jsem si ho. Nebylo to příjemné, ale sliznice v nose dobře vstřebávají. Výsledek byl, že jsem tím vlakem přece jen odjela bez větších problémů. Od té doby, jak mám auru, tak si beru prášek, už to mám vychytané tak, že to postřehnu ještě před těmi mžitky před očima.
u maminy bylo spouštěčem vypadnutí z deního rytmu. Prostě nesměla ponocovat a ráno si nesměla přispat… Naštěstí to s věkem odeznělo.
A taky je u někoho spoštěčem nedostatek tekupin – takže i pitný režim to může někdy ovlivnit… Prostě migréna je děsná věda
Jako starý migréňák jsem nedávno posílala odkaz Milce, která chudák na migrény taky trpí. Zajímavější než článek je související diskuse, já jsem se z ní dozvěděla o lécích, o kterých jsem neměla ani tušení. Třeba tam známá taky něco vyloví:
http://www.prozeny.cz/magazin/zdravi-a-zivotni-styl/nase-zdravi/22776-migrena-nenechte-ji-vyhrat
Já nebudu nijak zvlášť radit, moje „migrény“ jsou patrně od páteře (ale i tak pěkně hnusný, když v těhotenství nesmím léky, tak třeba i třídenní totální upostelení). Tak jen k těm spouštěčům: hodně velká potvora je glutaman! Já přestala jíst polévky v restauracích a pokud kupuju nějaké kořenící směsi či polotovary, tak vždy kontroluji, aby tam nebyl. Pokud je tu holčina sama, ať se zamyslí, co vlastně jí.
Řekla bych, že bude asi víc „spouštěčů“ migreny. Trpím jí taky – stavy obdobné – hlava třeští, žaludek se bouří, světloplachost – prostě člověku je na umření. Pomůže jen zalézt do tmy a ticha a zkusit to zaspat. U mne, jsou tyto záchvaty způsobeny pravděpodobně nízkým tlakem – jediné co mi od migrény opravdu pomohlo byl jiný stav :-)) Takže jedinná moje rada zní – být celý život těhotná… :-)) Akorát by se asi množily ty následky….
Lidičkové, díky všem za cenné rady, Janě všechny předám a snad něco zafunguje. Nejhorší je, že tu vlastně nikoho nemá, takže ta péče jaksi zbyla na mě. Už jsem ji dvakrát vezla k neuroložce ve stavu, který neměl daleko k bezvědomí a nepomohly ani infúze. No a chování paní doktorky… když jsem k ní volala, jestli Janu můžu přivézt, skoro se tvářila, že jsem zbytečně hysterická a proč se vlastně starám o cizí… Ale nakonec jsem ji ukecala, že vypsala žádanku na CT, Jana tam jde zítra, tak uvidíme, držte, prosím, aspoň trochu palce.
Držím. A viděla bych to na jinou doktorku.
zítra mi přijde kámoška, co má s migrénou co do činění, písni mi na Hady a já ti tam nechám odpověď a její tel.číslo, když to odkejve…..
Já sama jsem nikdy vystavovací nadšenec nebyla, ale kamarádka, nesmírně úspěšná chovatelka Bernských honičů, se svými ušatými krasavci jezdí po celé Evropě. A podle mého dobře dělá, její psi jsou velmi úspěšní i v zemi svého původu (y) Štěňátka pravidelně cestují k zahraničním majitelům a šíří dobré jméno chovu i v USA a Finsku. Jen členové místního klubu jí to jaksi nemůžou odpustit…
OT
Představ si milá CD, jakou ten náš nalezenec má smůlu. Pořád na něj musím myslet.
Tak jsem se zase dneska koukla na útulek v Olomouci a tam tohle ,
Cid z Hranic :
„smolař podruhé vrácen v prvním případě dostalo dítě osvojitele alergii na psa, ve druhém případě měli osvojitelé pejska a tito si nesedli“
;( ;(
Prosím, prosím, milý Ježíšku, nechci žádné Vánoce už vůbec, jen když najde aspoň ten náš pejsek domov.
Ale to je mi líto, taky na něj občas vzpomenu, tak mu držím palce, aby do třetice už to bylo i naposledy a našel nějaké krásné doma. (y)
Chuděra, ale on někoho nakonec najde, věřím tomu. Už aby to bylo. Držíííím.
Vrtá mi v hlavě ta rasa portugalský buldok, může mi ho někdo přiblížit?
Podle Googlu neexistuje… zřejmě chtěl autor naznačit, že pokud je plemeno velmi vyjímečné, tak právě ty šampiony severní a jižní točny získá snadno… 😉
no a nebo je to anglický buldog z Portugalska dovezený… Taky znám „italský“ dogy – tedy ne caníky ani neapolky… ale „poctivou“ německou dogu z italského chovu (mimochodem některé jejich linie jsou moc povedené)
Ano, umíte si předtavit reakci chovatelských klubů, kdybych uvedl skutečné plemeno? Funkcionáři by měli opět za co bojovat, činili by opatření a tak podobně…proto ten psí Jára Cimrman…
Honza Šimeček
Prosím, mohl by někdo něco napsat k těm písmenům? Totiž, jako laik jsem si kdysi myslela, že písmena (resp. jména podle písmen abecedy) se přiřazují chovné feně. Pak mě napadlo se zamyslet (chuckle) a došlo mi, že se písmeny „číslují“ štěňata v chovných stanicích.
Netuším, zda je to někde psáno, ale přijde mi to jako praktický zvyk. Poznám hned, zda to jsou první štěňata v chovu, nebo zda už je to stanice s tradicí a tudíž se dají dohledat nějaké informace (např.) o zdraví pejsků z této stanice.
Neplánuji v dohledné době pejska, ale kdybych si pořizovala, poprosím někoho, koho to baví, o vytipování nějaké vhodné chovné stanice vybraného plemene. Kritériem by byla povaha a zdraví.
Každá chovatelská stanice začíná od A a pokračuje podle anglické abecedy, zcela nelogicky se objevuje písmeno CH, takže bývá dost často nerozpoznatelné, zda se jedná o vrh C nebo CH. Vrhy se číslují v rámci stanice (stejné plemeno), tzn. že pokud je více fen, tak feny nemají své vrhy popořadě. Když stanice „dojede“ abecedu, začíná znovu od A, jména štěňat se musí lišit od předchozích vrhů. V zahraničí, ale ne všude, bývá pro daný rok vyhlášeno písmeno, podle kterého se musí jmenovat všechna štěňata narozená v tom daném roce.
Iva nemá tak úplně pravdu. Jede se podle české abecedy, jen písmena s háčky, ch, q, x a y je možné vynechat, většina chovatelů vynechává ta s háčky, proto asi ten dojem anglické abecedy.
Dále se takto nepojmenovává v rámci chovatelské stanice, ale v rámci plemene, tedy když chov. stanice chová více plemen, každé plemeno má svojí abecední řadu začínající A, jen jména se nesmí v jedné stanici opakovat že jako dvě štěńata různých plemen se nesmí jmenovat stejně, i když vrhy začínají od stejného písmene.
Dříve bylo možné začínat abecedu vrhů odkukoliv, třeba odprostřed abecedy, ale teď už pár let je povinnost začínat s A.
S tím plemenem to tam mám 😉 , s těmi neháčkovanými písmeny je to logické, zkuste někdo vymyslet třeba šest jmen od Ť.
Ťang,Ťung,Ťong, …. (chuckle) (rofl)
Ťing, Ťang, Ťong – my jsme děti z lidové Číny…… (happy)
Ťapka, Ťapín, Ťutínek, Ťaf… (rofl)
Děkuju vám oběma. (f) Mayo, děkuju za doplnění. Nějak jsem vůbec nezvažovala více plemen v rámci CHS, měla jsem prostě na mysli pojmenovávání jedno plemene podle abecedy. Tohle je rozhodně přesnější informace.
Ještě jedno upřesnění. Chovatelská stanice může jet abecedu u každého plemene zvlášť nebo jet abecedu bez ohledu na plemeno (např. A, B C, může být kavalír, D třeba zlatý retrívr, E foxteriér, F kavalír atd…) Velké chovatelské stanice obvykle jedou pro každé plemeno extra abecedu, menší jedou abecedu dohromady. Jména se nesmí opakovat ani pro stejné, ani pro jiné plemeno (Ale může být třeba Ann z Morávky a Betty Ann z Morávky a mohou být stejné i jiné plemeno). Takže pes je identifikován jménem (Ann), jménem chovatelské stanice (z Morávky), dostane přidělené číslo zápisu, které je současně tetovacím číslem (vytetuje se mu do ucha nebo do slabin – nyní lze nahradit čipem).
Takže podle písmene nelze přesně usuzovat na zkušenosti (pokud přejde chovatel na jiné plemeno, začíná obvykle od A – přitom může mít zkušenosti). Navíc v chovu je dobré mít i teoretické znalosti a ty se léty chovu sice také získávají, ale pomalu. Snazší je třeba genetiku nastudovat. A pak má někdo „chovatelský cit“ a dokáže vybrat pár tak, že dá vynikající štěňata. To se naučit nedá, to je dar. Trochu se to vypěstuje, ale ne úplně. No a poslední je chovatelská poctivost. Tu zjistíš jen přes osobní reference od důvěryhodné osoby, která plemeno slušně zná a zná odchovy. A stejně je to loterie – příroda se nedá předpovědět. Ptala jsem se zkušeného chovatele, jak si vybírá štěně. Prý které ho chytne za srdce (samozřejmě ví spoustu věcí o rodičích, předcích, genetice ale nakonec dá na vlastní cit…)
Když smajlíky chci, tak je to nedělá, když nechci, tak tam jsou a šklebí se. Grrrr
EvoŽ, promiň, ale nemáš pravdu, to je právě ta novinka v Zápisním řádu platná už několik let, že každé plemeno v chs musí mít svojí vlastní řadu začínající A. To co píšeš ty platilo dřív, kdy mohla být jedna řada pro celou chs bez ohledu na plemeno a mohla začínat odkudkoliv v abecedě. Ale dnes již to neplatí.
Jen na vysvětlenou, proč to vím tak jistě – špicové asi jako jediné plemeno měli dvě číselné řady a tudíž hodně chovatelů používalo pro ně i dvě abecední. A s tím právě kvůli této změně v ZŘ museli přestat a i jedna číselná řada se rušila, takže teď už se používá jen jedna jak číselná tak abecední.
Ale jinak naprosto souhlasím s tím, že podle písmene nelze usuzovat na zkušenosti, znám chovatele, co abecedu otočili už několikrát a neopřela bych si o ně ani kolo. Podle písmene se pozná tak počet odchovaných vrhů, ale o jejich kvalitě a kvalitě chovatele to nevypovídá nic.
To jistě nevypovídá! Psala jsem jen o tom, že mi „vyšší“ písmeno na první pohled napovídá, že už možná budou někde k sehnání informace o předchozích odchovech z té CHS.
Děkuju všem za informace, je to složité a velmi zajímavé pro člověka mimo chovatelský svět.
Jak na to tak koukám, připadne mi to „lehce na palicu“ a snad bych byla pro ten francouzský systém, někde zde zmíněný – každý rok se vyhlásí písmeno a je to. Aby se všichni pejskouvé jmenovali jen od A, B nebo C, to mi přijde praštěné, zvlášť, když se jména ani ve variantách nemají opakovat. A taky bych ubrala na těch pózách ohledně názvů chovných stanic i pejsků samotných, ono je to takové divné – obdobně jako když se kuchaři snaží „zpestřovat“ názvy jídel jejich rádoby zahraničními (a chybnými) překlady.
Já nevím. Pana autora neznám. Ale nebyla to jen taková nadsázka, vyzdvyhnutí i záporů? Ano,jsou tam chyby, ale celkově mi to přišlo jen jako pohled na druhou stranu
Není to první článek tohoto autora. Když koukneš na ty předtím, třeba na rozhovor s Janem potměšilem, tak ti to dá další souvislosti.
No, mě to jako nadsázka přijde, stačí si to „přehodit“ na jiný obor (co já vím, třeba na sport, klidně i ty naše lodě) a je to dost pravdivé.
Tak my se zúčastníme až bude pořádána nějaká výstava útulkových kočiček a kocourků, myslím, že Melda se svýma očima a elegancí, Zrzínek se svou mohutnou postavou a nádhernou hlavičkou a Ríša se svým čtveráctvím a miloučkou povahou budou oceněni jak si zaslouží, tudíž všichni I s hvězdičkou!!!
OT: vyměkla jsem! Zítra v 10.15 jsme objednaní s Ríšovým očičkem k MVDr. Beránkovi, kterému vypadl pacient a tudíž nás vezme. Ríša má očičko lepší, už pootevřené, ale nelíbí se mi barva zorničky a vůbec celý ten sliz co mu z něj pořád teče. Chloupky okolo oka má slepené, stále mu ho čistím, takhle to prostě dál nejde. Dr. Beránek je údajně nejlepší specialista na oči v ČR a tak jsem ráda, že nás přijal, čtvrtky slouží v Praze a ještě ke všemu nedaleko od nás. I v mailu byl neskutečně příjemný a laskavý, takže se těším, že to dá do pořádku. Nerada bych cokoliv zanedbala a tohle už se mi nelíbí. Takže Ríšovi zítra v 10.15 držte palečky, prosím.
Držet budeme (y) a budeme vyžadovat referát na Pražení!
Určitě! Jen já, Ríšu nechám doma!
To víš, že přidržíme palečky….
Držíme
Karolíno, ty si asi děláš srandu, ale každoročně se pořádá Miss Kočka což je výstava a soutěž domácích mazlíčků, „normálních“ micinek útulkových, nalezených atd. … i tam většinou chodím, bývá to tuším na podzim – tak chutě do toho 😉
Ríšovi samozřejmě palce přidržím (h) , snad už budu po EEG (nemám chtít taky čtvrt palečku? (chuckle) moc dobře se poslední dobou necítím, ale snad to bude ok)
neciiiiiiii bejt haňonim :O :@
Ty si zasloužíš všechny palečky i tlapičky!!!
Srandu jsem si dělala, samozřejmě! Já bych je nikam nevezla. Umíš si představit, jak by byl Zrzínek vyděšený? Ríša jakbysmet, snad jedině ten seladon Melíšek by se předváděl. Ale šanci by jistě všichni měli!
Našemu Ferdíkovi bohatě stačí, když se s ním pochlubíme v řeznictví, kam jezdíme nakupovat cestou na chatu. Minule jsme si s ním užili; seděl v přepravce, kulil kukadla a prodavačky mu postupně zblízka ukazovaly sortiment. Kocour reagoval naprosto jednoznačně. Po tom, co mu vonělo, natahoval skrz mřížku tlapku, co mu nevonělo, ignoroval. Holky byly vykulené jak pulci po první jarní bouři, takže když projevil zájem, kousek uřízly a daly mu (mým prostřednictvím), ochutnat. Ferdíkovi se to velice líbilo a na nakoupeném masíčku (skoro půl kila zadního hovězího), si na chatě pochutnával tak statečně, že v pondělí odpoledne zbyl jen papír. (začal v pátek odpoledne).
Má to, chudák, těžkej život! Objednává za dva, s nějakým placením si hlavu neláme a ještě jsou z něj všichni na větvi.
Samože, a nielen stvrť jedného, aj všetky! Nech je to OK!
(y) (y) (y) (y)
(y) (y) (y) (y)
Držíme i Ríšovi i Bedě, my zvládneme palečků… (y) (y) (y)
Přesně tak! (y)
Bedo, taky držíme (y) (cat) (cat)
Držím popredu a budem aj zajtra. Zaslúžil by si, milášek, už mať pokoj od takýchto problémov! (y) (y) (y) (y)
To ano. Chytne se ho kdejaká nezdoba a strašně dlouho se z těch problémů dostává. Ale teď si myslím, že se dostane do nejpovolanějších rukou a bude dobře. Díky za palcodržení, to tady moc moc pomáhá.
Karolínko (inlove) , jasně, že budu držet palce. (y)
OT: Vím, že máš jiné starosti, ale čas běží. Prosím, je něco nového ohledně ZU?
Vavísku, pracuju na tom, ale tento týden prožívám děsný stress. Pokud se vše podaří jak má, tak hned zkraje příštího týdne dám vědět. Moc se omlouvám, ale jsem už docela na kraji sil, všechno se zase zkomplikovalo!
Držím Ti palce, Karolínko, už aby to vyšlo. (d)
Jasně že držím. Oběma (inlove)
Psy miluju odjakživa, na všechny výstavy v Brně jsem chodila očumovat už jako dítě. Když jsme si pořizovali psa s PP, nechtěli jsme vystavovat, že je to moc složité, moc odborné, že se to nenaučíme, nepotřebujeme to… Pak mě kamarádka přesvědčila a prožili jsme úžasné tři roky výletů, krásných výstavních míst (Litoměřice, Senec), máme plno nových známých, několik lesklých pohárů a plno pěkných vzpomínek. Nejsem snob, o našem psu si beztak většina lidí myslí, že je to „nějakej vořech“. Nejezdíme na exotické dovolené a už vůbec ne někam bez psů, já nemám moc jiných koníčků, mám prostě ráda psy. A mám ráda výstavy, protože je tam psů hodně (inlove)
Vikulenko, napsala jsi to moc hezky. (h)
My jsme s boxeří holčičkou také jezdili, byla úspěšná, měli jsme i zaregistrovanou chovnou stanici ale už jsme nerealizovali štěnátka, starábabička potřebovala nepřetržitou péči takže to nešlo. I tak nám naše boxerka přinesla hodně radosti.
Také ale vzpomínám na jednu nechutnou bonitaci, která se za totáče dokonce řešila v tisku, jestli u soudu, to nevím. V šíleném vedru tam nechali tenkrát pochodovat psy, boxery, několik jich tenkrát zkolabovalo a uhynulo, asi byli dehydrovaní a šéfici bonitace se dokonce v družném debatě bavili o pěkné selekci chovů, která se prolínala s nářkem jednotlivých páníků. To je fakt pravda.
Bohužel i takoví byli lidé, vždycinky záleží na člověku, jaký je. (bat)
Na tu aféru, tuším v Pardubicích, nezapomene žádný pejskař. To byla hrůzná záležitost. Pamatuji se na to.
Vzpomínám také na výhřad mrtvých chrtích těl před hlavní branou Brněnského výstaviště. To je hloupí majitelé nechali zavřené v autě na slunci. Šla jsem tehdy kolem a brečela jako by byli moji.
Ahoj všichni! To není vůbec objektivní článek o výstavách. Jsou tam pravdy, ale zkreslené. Osobně mám výstavy ráda, ale beru je s rezervou. Vystavuju ráda, pokud to psa baví a některé to skutečně baví. Předváděla jsem spoustu cizích psu, většinu jsem si pro výstavu vyloženě připravovala, bavilo mě to, bavilo to i ty psy :-). Koníčky jsou různé…
Přidávám odkazy na koníčka sportovního-coursing http://brut.rajce.idnes.cz/Coursing_Bohumin_-_8.5.2011/ hledejte Zvířetnického psa!! A taky na nové rodící se stránky Z bohumínské mokřiny s pozvánkou na střapečkování a s oznámením o radostném očekávání…jsme blázni, vím 🙂 http://zbohuminskemokriny.cz/
Nesouhlasím. Kdybych měla zdravou čubu, tak ji taky na nějaké výstavě ukážu. Už jen proto, že je to můj miláček největší a krasavice inteligentní a chtěla bych se s ní pochlubit. A taky vědět, co si o ní myslí rozhodčí. A taky ji uchovnit. Proč ne? Jenže je čuba nemocná, do chovu nevhodná a tudíž ji ani nevystavuji.
A vůbec, takové jednostranné soudy se mi nelíbí. Pro chovatele je to hlavně koníček. A každý koníček může zvenčí vypadat praštěně. No a? Kdybyste viděli moje koníčky….
Samozřejmě pomíjím jedince, kteří si přes svého psa něco dokazují, a snoby a lidi, co pro úspěch udělají cokoli. Ale takoví lidi jsou všude. A samozřejmě že na všech soutěžích je napětí. Musí být, někdo vyhraje a někdo prohraje. Jenže panu Šimečkovi jsou proti srsti i psi s PP. Tak to je jasné, že výstavy mu také nebudou po chuti.
Jovovi, tenhle vtip znáte? (ZA MALÉ OT SE OMLOUVÁM):
Jedu domu vlakem z práce je mi 73 let a o řidičák jsem již přišel jako zdravotně nezpůsobilý.
Poté co mi ve vlaku štípne lístek průvodčí s berlemi vystupuji.
Z lokomotivy, vytahují strojvedoucího na invalidním vozíku.
Procháyím nádražní halou, kterou hlídá poloslepý policista podpírán dvěma hluchými kolegy.
Vycházím ven a jdu na tramvaj, řidička žádá cestující,aby jí řekli, kde má zastavit má ztrátu paměti.
Vystupuji a mám hlad,v restauraci mi číšník oznamuje, že jídlo dostanu jakmile se podaří dostat kuchaře z komatu
Objednávám si pivo které číšník kvůli třesu rukou vylije, než dojde k mému stolu
Chci zaplatit, ale číšník nerozezná stovku od tisícovky!
Jdu domů, tam se mě ptají mé děti ve věku 48 a 50 let, tati, nemohl by jsi nám najít nějakou práci?
Ne děti moje, na to jste ještě příliš mladí a odložím obě protézy.
Pustím televizi a sleduji celostátní oslavy narozenin prezidenta Kalouska, který se k naší radosti v plné síle, zdraví a svěžesti dožívá 120 let
Sharko, tohle je smutná realita a přehnaná jen trochu. Hlavně si myslím, že je velký rozdíl mezi profesemi, kde potřebujeme jen a jen tělo (tím nemyslím žádné necudnosti, prosím) a tam, kde je zapotřebí hlava. Tělo do 70 a více prostě nevydrží fungovat a jen výjimky v tomto věku budou stačit řekněme třisátníkům a mladším. Vím ale třeba o chlapovi jako hora, který fakt nebyl fňukna (výcvik u cizinecké legie). Ten si manipulací s balenými vodami dokonale strhnul záda – ono v té fabrice jich bylo trochu více než máme doma.
Ale i intelektuální úroveň nemusí být vždy zachována do vysokého věku. Ony jsou různé formy mentální nedostatečnosti v mnohem mladším věku.
Kromě toho má máma říkala, že ta energie v tom věku už prostě opravdu nebyla a musela přejít na pomalejší tempo. Má máma si přitom prakticky celý mladší penzijní věk (šla v 61, měla nárok v 57) přivydělávala náročnými odbornými překlady. To je práce fakt jen pro důchodce, protože zaplaceno dostaneš nejen, až přeložíš celou knihu, ale dokonce až poté, kdy doopravdy vyšla. A rok a více se nedá žít z ničeho. Překládala i pro překladatelskou agenturu jako svého času já. Někdy po 70 letech ale řekla dost. Prostě dál nesnesla, aby jí překladatelská agentura buzerovala kratičkými termíny dodání a ani u knih to nebylo o mnoho lepší – termín sice delší, ale vždy velmi náročný. TErmíny vždy dodržela, ale prostě usoudila, že už jí to nestojí za to. Že chce mít raději radost z kytiček na záhoně, ze zahrady a vůbec chodit za kulturou a nestresovat se. Při představě, že naplno makáme doslova do padnutí…. No uvidím, jestli budu mít nějakou rezervu, se kterou bych třeba na důchod počkala, kdyby bylo třeba.
Je to tak, sloužila jsem kvůli zachování oboru a akreditace na fakultě do devětašedesáti a i když poslední dva roky jsem to stáhla na pouhých nezbytných 0,5, poslední dva semestry pro mě už prostě neměly konec k dočkání, na zkoušení ne víc než deset lidí za den (o to víckrát se ovšem zkoušelo, chichi), státnice ve třiceti stupních byly taky chuťovka – nikdy jsem nemyslela, jak ráda budu z ničehož nic bez toho všeho a to na sto procent. A nestýská se mi a že by mělo po čem.
Vidíš,mě to dneska rozřehtalo na celej den….miluju realisticky černej humor..jsem asi hrozná….
Vymyslet odchod do důchodu v 70. letech, když od 50 v podstatě nemáte šanci sehnat zaměstnání může opravdu je ,,odborník“ (spíš by se hodil odporník, ale odporník je, na rozdíl od politika, užitečná věc).
Tentokrat nesouhlasim, nektere aspekty pan Simecek uplne pominul – treba u pomerne vzacnych plemen jsou vystavy to co udrzuje plemeno „ciste“ bez primesi jinych ras – nebyt vystav tak napr. basenji jiz nebude ve sve puvodni podobe existovat… Sam se ve vystavach moc netrapime, – v sesti letech jsme byli s Pizdou jen asi na sesti, ale take rozhodovani rozhodcich , prestoze Pizda nevitezi nepokladam za plane placani – asi zalezi na zemi.
Tohle mě celkem zajímá. Jak výstavy pomáhají udržet plemeno „čisté“? Proč by basenji byl bez výstav již kříženec? To nějak nechápu.
Protože je jich tak málo, že se jinde chovní jedinci skoro nepotkají. Navíc je to příležitost získat informace. Dnes, s internetem, jsou informace dostupnější, ale i tak.
Oni maji casto ruzna onemocneni, pokud se krizi dva prenaseci napr., takze dnes je tendence krizit vysetrene prenasec – cisty nebo cisty cisty…
Četla jsem už mnoho článků o výstavách, ale tento k mým favoritům určitě patřit nebude. I když se tváří jako objektivní zhodnocení, je to prostě subjektivní negativní názor autora. Neberu mu ho, téměř každý pejskař na výstavy má nějaký, ale nejsem si jista, jestli je nutné o tom stále znovu a znovu psát.
Minulý týden jsem balila „množství různých cetek, stužek, medailí a pohárů“ do krabice. Přidávala jsem k nim desky s pečlivými záznamy a fotkami Elišky a Darlenky, které jsou od loňského roku u pana Sýkory.
Poháry, medaile, ocenění a diplomy jsou z pozůstalosti naší Li a posílala jsem za holkami.
Byl to její život, cítila jsem to z každého kousku papíru a každého kousku kovu. Li byla skvělá a pečlivá chovatelka. A vystavovala ráda, protože měla ráda psy a také lidi, kteří je mají rádi taky.
Celý balík vážil asi sedm a půl kilo, ale věřte, že každý kousek v něm měl obrovskou váhu Lídina života.
Ano, v této debatě jsem si na Li vzpomněla. I ona byla nesmírně hrdá na úspěchy svých psích „dětí“, chodila se dívat i na „vnoučata“. Výsledky na výstavách jsou potvrzením, že člověk chová pěkné psy. Výsledky odchovů jsou pro chovatele cennější, než výsledky vlastních psů. Proto každý chovatel, který do toho dává srdce, výstavy sleduje a dme se pýchou nad „svými“ štěňaty. Už jsem se také mohla dmout a bylo to krásné. Proto nemohu odsuzovat výstavy, ani ty, pro které je to životní styl. Já se psy radši pracuji, ale také objíždíme soutěže.
S dovolením bych přidala odkaz na Lídin článek o jejím prvním vrhu „Bumlíci – chovatelská zpověď“:
http://lajdn.unas.cz/prihody/bumlici.htm
Nic proti výstavám nemám,jen je nemusím a účastním se jedné z povinnosti protože je to podmínka k uchovnění a právě s touto podmínkou já osobně nesouhlasím.Vždyť na bonitaci se posuzuje pes celkově,tedy i vzhled a úprava a povaha.Kdo chce ať navýstavy jezdí a tím i propaguje své psy před
veřejností a ostatnímu chovateli,ale že je výstava povinná to považuji za „buzeraci“.Vždyť geneticky může být přínosnější jedinec bez výstavy ale perfektního původu,po předcích kde nejsou žádné vady.A výstavně úspěšný jedinec, kdy on sám vady nemá ale je z vrhu kde sourozenci mají závažné vady, v chovu je a dál přenáší vady.Je to všechno o odpovědnosti chovatelů,nepodléhat módním vlnám,držet se standardu plemene.
Některé kluby nemají bonitaci exteriéru, jen povinné 2 výstavy (různé rozhodčí).
Tak to je potom výstava potřebná,proti tomu nic nemám.Když jsem měla pudly,na výstavy jsme jezdili,zejména Dixi si výstavy užíval.Byl to exibicionista.
Pěkný článek, taky výstavy nemusím, ale obout se i do pojmenovávání štěňat a ještě špatně, to už je trochu moc. Nejvyšší autoritou chovu u nás je ČMKU a ta přikazuje a ne doporučuje pojmenovávat vrhy podle abecedy a kluby s tím fakt nic nenadělají. A není to jen náš národní výmysl, třeba ve Francii národní organizace vydá každý rok písmeno a všechny vrhy v roce musí být od tohoto písmena.
Ono je tam nepravd více, autor si s tím moc havu neláme. Třeba to, že si šampiona vyjezdíš v různých zemích. Český šampion se dá „vyjezdit“ jen v ČR a aspoň jeden CAC musí být z mezinárodní výstavy v ČR. Slovenský na Slovensku, rumunský v Rumunsku atd. Takže jsou cennější šampionáty (třeba ten český se získává hůř, než šampion BaH). A na interšampiona musíš mít tituly CACIB z různých zemí. Jenže ten nápad mívají i lidé z jiných států, tak to také není nejjednodušší, protože na každé výstavě jen jeden pes a jedna fena mohou dostat CACIB).
Existuje pro ta pismenka nejaka zaminka?
CAC je čekatel národního šampiona. Když jich máš určený počet (podle toho, jestli jde o pracovní nebo „okrasné“ plemeno), můžeš zažádat o přidělení titulu šampión té které země, ze které ty čekatele máš (tedy pes má tituly, ty žádáš, že). To znamená že příslušný počet CAC z Česka = šampion ČR (Slovenska, Polska atd. zase s tituly z příslušné země).
CACIB je totéž pro mezinárodního šampiona, tam je jen rozdíl, že naopak tituly musí být z různých zemí.
BaH je Bosna a Hercegovina (Nic ve zlém, je to krátké a psů je tam relativně málo, tak jsem to použila jako příklad).
Já myslím, že Jenda se ptal na začáteční písmenka u jmen jednotlivých vrhů. Jako jestli je nutné mít první vrh na „A“ a druhý na „B“.
Presne tak. Predpisovat zacatecni pismena jmen narozenych stenat mi pripada jako naprosto bezduvodna buzerace. Kdosi to delal ve sve mnozirne, aby v tom mel pri tech desitkach vrhu aspon trochu poradek a pak dostal funkci a cosi, co ma jakysi smysl u stanice, ktera stihne za deset let protocit komplet abecedu, naridil i tem, kteri za celou svou pejskarskou karieru stihnou dvoje stenata.
Ono je vlastně jedno, jaké jméno je zapsané v PP. Naše Bára se jmenuje Clayre Daysi Art. Než to vykoktám, zešedivím. A stejně je to Bára, Barunka, Bárinka, Barbucha, Pusinka, Vodník, Chrapucha, Zlatíčko,…
Krásne dobré ráno všetkým! Trochu od veci – nemám doma žiadneho CACIB ani nič podobné – ale príkladného zlodeja. Naposledy sa preorientoval z prádla a častí odevu maximálne prakticky. Vybrala som nedávno z mrazáku pečivo na rozmrazenie a položila ho na stôl v kuchyni. Keď som si ho chcela vziať – zrazu prázdny stôl. Nikdy doteraz to „chudáčik hladný“ nespravil, aby vzal zo stola. Ale nuž, nikdy nehovor nikdy. A tie nevinne vyvalené oči : ale ja? To sa ti len zdalo! (dog)
Jedna věc je „cena“ šampionátu. Ano, může jít jen o lesklý nevkusný pohár (mmch za splnění šampióna vám nikdo pohár nedá – dostnete jen kus papíru – poháry bývají jen na výstavách z vyšší umístění). Nebo o to, předvést svého psa jak psala Lucíšek – aby se o vás vědělo, abyste okoukly případné ženichy.
S jednou věcí bych si dovolila nesouhlasit. Že jsou výstvy úplně na nic. Je to, sice subjektivní, ale jediné posouzení exteriéru psa, které je nutné pro zařazení do chovu. To znamená, že obvykle zabrání tomu, aby se do chovu dostali jedinci, kteří evidentně neodpovídají standardu a pro plemeno by znamenali potenciální problémy do budoucna. Čili na výstavách je důležitý ten negativní výběr (a argument, že pokud znám rozhodčího, vyřeším vše, neobstojí – trochu zodpovědné kluby požadují posouzení od dvou různých rozhodčí).
A ještě k poměrům na výstavách. Měla jsem opakovaně možnost dělat tlumočníka rozhodčím z různých zemí, tak znám trochu i zákulisí výstav. Obvykle si velmi pochvalovali, že u nás je nikdo neovlivňuje, že jsou chovatelé i organizátoři velmi korektní. V jiných zemích je to prý horší. Neznám poměry u společenských plemen, mohu mluvit jen za retrívry a slídiče v KCHLS. Samozřejmě jsou v klubu animozity (neřekla bych nenávist). Kdekoliv je „soupeření“ nutně vzniká i napětí – je to v práci, sportu, většině koníčků. A někteří to unesou lépe, jiní hůře. To, že se někteří deprivovaní jedinci mohou „povznést nad ostatní“ tím, že si pořídí špičkového psa a vychloubají se s ním, je poměrně neškodný způsob hojení si svých problémů. Rozhodně neškodnější, než když se opíjejí, něco rozbíjejí apod. A nenávist mezi kluby? Letos byla významná část psů na výstavě jednoho klubu v majetku členů „konkurenčního“ klubu a z rozdaných titulů si nejeden odnesla „konkurence“. Přítomní zatleskali všem vítězům….
U nás se nesou klubovky v přátelském duchu, jsou dost velké skupiny lidí, kteří se znají, ať už z klubových akcí nebo z výletů, které si majitelé během roku pořádají. Ale není to selanka, už se párkrát lidi slovně posekali na fóru a ještě hůře na veřejnosti při nějaké ?národní výstavě?, kde to došlo tak daleko, že polemizovali s rozhodčím… A i u nás jsou tací, kteří obráží výstavy v blízkém i širokém okolí a sbírají tituly jak jahody, ale to je jejich věc, mně by bylo líto toho času stráveného na cestách a koneckonců i těch peněz
Když pes vyhrává, tak to líto není… a když to zkusíš a vyhraje a vyhraje i druhou a třetí…
Je fakt že vystavování málopočetného plemene by mě asi nebavilo, stejně jako to objíždění dalekých zemí (na to ani nemám), ale když pes dostane na klubovce BOBa ze 140 zúčastněných, když vyhraje třídu ve které bylo skoro 30 psů…
Petro, tak nějak jsem to myslela – my jezdíme jen na klubovky – klub vyžaduje k uchovnění absolvování klubové výstavy právě proto, že je tam velká konkurence, umístění na jiných neakceptuje. Ono je to někdy směšné – vítěz třídy jeden z jednoho, nejlepší veterán z celých dvou kusů, BOB někde na slovenské krajské výstavě, kde bylo 5 psů…
teď mi přišla líto ta věta – veterán jen ze dvou 🙁 To je jen povzdech – u dog prostě těch veteránů nad osm let, kteří jsou schopni absolvovat výstavní kolotoč je mocmocmaličko. Ale jsou !! A hrozně jim fandím – mít třeba desetiletou dogu ve skvělé kondici je prostě krása (inlove)
Je to smutné, že se velká plemena nedožívají moc vysokého věku. U choďáků se veteránského věku dožívají skoro všichni, mnozí i ve veteránském věku běhají agility, hrají frisbee, jsou schopni absolvovat dlouhé výlety…
Veteráni už jsou fakt něco jiného, u mě je vítěz každý kdo se do třídy veteránů v dobré kondici dopracuje.
Oblastní a krajské výstavy jsou papírově v podstatě výstavy na nic, na vyzkoušenou. Nejnižší výstava se zadáváním CACů je národní. A za mě – když už platím (vstávám, jedu,…) výstavu, dám přednost mezinárodce nebo klubovce. My byli i na obou světovkách okolo (Poznaň, Bratislava), taky zajímavý zážitek.
Petro, pořád se držíme, hlavní letní klubovka, kterou jsi zmiňovala okolo 120 přihlášených bývá , na malé klubové a na speciální okolo 100. A k těm veteránům, letošní malou klubovku vyhrál (BOB) mladý dospělý pes, ale neoficiální titul (BOS- Nejlepší z opačného pohlaví než je BOB), vyhrála 14ti letá veteránka hlavně za vitalitu, kondici a radost ze života , s jakou si vystavování užívala. Na nadcházející klubovce máme přihlášených veteránů tuším 6 napůl kluci a holky 🙂
A kde se má mladý psík naučit a zvyknout si výstavnímu rumrajchu? Jedině na krajských a oblastkách? Na mezinárodce už musí psík být aspoň navyklý na hukot kolem kruhu. A také, co mají dělat Ti, kteří se na světovku za celý život psa nedostanou?
Teď už klubovku se 140 psy těžko najdeš. Lidi šetří a dost jich jezdí jen povinné dvě výstavy. A titul z klubové ti pro šampiona nestačí, tam musíš mít aspoň jeden titul z mezinárodní (i když je třeba na mezinárodce menší konkurence). Na druhé straně už se najdou rozhodčí, kteří titul nezadají, když se jim pes nelíbí. On není totiž žádný titul nárokový. Takže jsme zase u lidí. Kompetentní rozhodčí dovede „udělat“ výstavu, špatný ji dokáže zabít.
Byla to klubovka bíglů 2005 – rozhodčí z Anglie. Když jsem jezdila, byli bíglové na výstavách jedno z nejpočetněji zastoupených plemen. 9 psů ve třídě (na mezinárodkách) byl běžný počet. Občas mnohem víc. Na světovce v Poznani 25-30 ve třídě, tam byli bíglové dokonce ve třech kruzích. Ono se ty počty mění i podle toho které plemeno zrovna „letí“. Jak je to dnes nevím, naše poslední byla světovka v Bratislavě, vloni jsem musela Bardu vykastrovat, ale to už ho stejně výstavy dlouho nebavily, jen tu světovku jsem ještě chtěla jako poslední…
Já neříkám, že nejsou jedinci, kteří neúspěch neunesou. Jsou takoví, kteří se hádají mezi sebou, jsou takoví, kteří se hádají s rozhodčím. Ale není to úplně pravidlo a těch pár „výtečníků“ už ostatní znají. Zažila jsem výstavu, kde bylo dusno, zažila jsem výstavu, kde byla pohodička. Nelze paušalizovat.
My nejsme moc výstavní, nemáme popsaný ani první list rodokmenu. Znám chovatelku, která absolvovala v jednom roce 42! výstav. To je každého věc. Nejsme neúspěšní, nejsme ani veleúspěšní (máme na Áju Ch ČR a Ginny má CAC a res. CAC). Baví nás víc práce. Ale nezatracovala bych výstavy a z osobní zkušenosti bych si netroufla zevšeobecňovat. Vadí mi, že pan Šimeček kritizuje vše v tzv. papírovém chovu (byť asi sám chová nebo choval). Přitom kritizuje jen povrchně, často nesprávně (viz písmeno chovu) a zanechává představu, že chovatelé a vystavovatelé jsou banda podivných frustrovaných existencí a je zřejmě lepší si pořídit fenku z útulku (nic proti tomu, ale vše má své pro a proti). To mě naštvalo.
Taky mi páně Šimečkova kritika chovů s PP přijde zvláštní… jak jinak by se člověk dostal k psovi, který bude splňovat to, co by člověk od svého psa chtěl, a to co se týče povahy, velikosti i vzhledu? Kříženci jsou vždycky sázka do loterie, co nám příroda vybrala.
Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
Nemám ráda jednostranné soudy. A pan Šimeček je dává rád …
Nemám ráda výstavy. Přesto znám dost lidí, kteří na ně rádi jezdí. Popovídat s kamarády z druhé strany republiky, podrbat konkurenci za ušima, zanadávat si na rozhodčího, nakoupit levnější psí ňamky… prostě společenskopsí událost. A že se musí brzy vstávat – no a na coursing, agility. treky, či jiné psí zábavy se nevstává?? A necestuje??
Znám hodně psů, co se na výstavy těší – je to prostě vzrůšo, společná akce, spousta cizích pachů, kámošů, podnětů. Jasně, znám i takové psy, pro které je to za trest. Znám psy, kteří se v kruhu chovají zcela suveréně a jsou předvádiví – u některých je za tím spousta hodin drilu, jiným je to opravdu vrozené.
Mimochodem Beta nebyla nikdy na výstavu (byla jen na jedné) připravována a stojí ve výstavním postoji velmi pěkně…
Xerda měl posudky od různých rozhodčích různé – od dobré po „kartičky“ … jde o subjektivní názor rozhodčího v jeden konkrétní čas – mění se pes i nálada posuzovatele. že jeden preferuje pohyb a druhý mohutnost, že jeden preferuje hlavu a druhý suverénní chování… to je prostě normální. Není normální, když se vyhrává díky známostem nebo když posuzuje člověk, který snad standard nikdy nečetl.
Musí se umět vyhrávat i prohrávat. Jasně že tituly se dají vyjezdit – hodně lidí to má jako velekoníčka a cestování za „kartičkou“ není vůbec výjimečné. No a?? Když je to baví ?? A mimochodem řada těchto lidí má úžasný vztah se svým šampionem a společně tráví každý víkend. A to je snad taky dobře.
A o chovu ?? No já bych ženicha nikdy jen podle „kartiček“ nevolila. Ale výstavy slouží hlavně jako prezentace plemen před veřejností. A pro ni hlavně výstavy jsou. Kde jinde mají lidi poznat plemena, kde si vybrat eventuální štěně, kde se poptat, co které plemeno vlastně potřebuje. A třeba i na výstavě zjistí, že jsou i psi „hezčí“ než rozhodčím zvolený vítěz. A začne je zajímat i něco víc, než „kartičky“ a pohár. Až bude v Liberci výstava – zase půjdu. S Betou – ne nebude se vystavovat, bude se zase povinně socializovat a koukat, co konkurence… A na dozí klubovce jsme každý rok – i když nevystavujeme.
Mluvíš mi z duše – včetně toho, že pan Šimeček je mistr jednostranných soudů. Ostatně, když ho výstavy iritují a funkcionáři rozčilují, proč tam jezdí (a podle článku tam zcela určitě nejméně několikrát byl)?.
Výstav se účastníme, ale radši máme práci. I když letos zkusíme, jestli bychom přece jen s Ginny toho posledního CAC neudělali, že by byla taky šampónka (šampionka práce je, kráse říkáme šampóni).
Že jsou funkcionáři klubu frustrovaní neúspěšní jedinci? Nevím, asi jak kterého klubu. On totiž také musí ty funkcionáře někdo volit, nemůžou se sami nominovat. Určitě funkce určitý typ lidí přitahují. Ale většina funkcionářů, které znám jsou, především kynologové v tom lepším slova smyslu. Opravdu mají psy rádi a na oblíbeném plemeni jim záleží. Dělají to ve volném čase (nikdo z nich není nezaměstnaný). Mají své mouchy, jako každý, ale jsou to většinou slušní lidé.
A do chovu? Proto jezdím na výstavy, že potřebuji otce štěňat znát (i když lépe se pozná na zkouškách). Nejen vidět fotku a sadu pohárů. Protože volím podle povahy, zdraví a schopností a nakonec i podle exteriéru.
Já si taky vždy vybírala otce štěňat podle toho, jak jsem je vídala na živo. Tenkrát, poprvé jsme si ho nechali doporučit od poradkyně chovu. Mimochodem velmi mediálně známé osoby. Doporučila nám dva psy. Příbuzenská plemenitba na úrovni prarodičů a velikost psa (vůči feně) ji nezajímali..Pes měl 17 kg, fena 10!
Jinak ale musím říci, že u nás v klubu (máme jen jeden) je rivalita maximální. Kdo má jméno, může za sebou tahat třeba pytel brambor a vyhraje. Hrozně se pomlouvá, kouká přes prsty a kolikrát příjdete o dlouholetého kamaráda, aniž byste tušili proč…
Je to o lidech, ne o výstavách
Moc hezky napsáno, pan Šimeček mi mluví z duše
Jojo, Iva má pravdu.. Já výstavy rozhodně nemiluju, ale mám psa, a pokud chci, aby měl někdy nějaká štěňata, tak se na výstavě ukázat musím. Mít všechna zdravotní vyšetření je sice fajn, ale pro většinu chovatelů je to stále hlavně o exteriéru a získání nějakých těch titulů, takže je jim milejší titul před jménem než zdravé kyčle a srdce. Navíc pokud člověk nezná poradkyni chovu nebo někoho podobně vlivného, kdo bude navrhovat jeho psa na krycí listy, má jedinou šanci předvést se na výstavě a doufat, že si jeho krasavce všimne majitel nějaké nevěsty. Do katalogu plemeníků (byť umístěného na netu a s fotkami) se dívá málokdo…
Jo a získávat šampionát v zemích, kde je pes ve třídě sám, má ještě jeden aspekt, jak jsem nedávno zjistila. Pokud má pes v některé členské zemi FCI získán titul šampion, může pak v kterékoli jiné zemi chodit ve třídě šampionů – tam je mnohem menší konkurence než v té nejběžnější třídě=otevřené (je rozdíl mít konkurenci 3 nebo 10 psů) a tím pádem pak může majitel psa „ujezdit“ titul i v zemi, kde by to normálně vůbec nezvládl nebo jen za vynaložení velkých financí.
Souhlasím – pokud chceš plemeníkovi najit nevěstu, musí být vidět. U feny je to jedno, ze zájemců o štěňata se zajímá o původ snad jeden z 10.
A s tou třídou šampionů – ano bývá tam málo psů, ale zase větší konkurence (kvalitnější a lépe výstavně protřelí psi). U nás je nejlepší si udělat třídu pracovní (i když už to také není pravda, posledně nás bylo v pracovní víc, než v otevřené)
Konkrétně u kavalírů jsou vztahy mezi oběma kluby dost tristní, jak to tak sleduju, proto jsem se nechtěla stát členkou ani jednoho z nich. A pokud se vítězem stane pes, který při předvádění znečistí většinu kruhu… no, nějak se mi to nejeví správné. Nicméně až budu mít štěně s rovnýma zubama, tak si nějakou výstavu zkusíme. Čistě pro tu zkušenost.
Všude jsou jen lidi. A když je nějaká skupina tak naštvaná, že má potřebu se odtrhnout a založit vlastní klub, tak to vždy skřípe. U retrívrů jsou také dva kluby a vztahy nejsou idylické. Ale problém je na úrovni klubu jako organizace, členové to zas tolik neřeší. Klidně zatleskám „konkurenčímu“ psovi (feně). „Konkurentka“ z druhého klubu mi chválila fenu, dokonce doporučila od nás štěně zájemci. Plemeníci se využívají bez ohledu na příslušnost ke klubu. Prostě záleží na lidech. Musím říci, že jsem „u psů“ potkala daleko víc zajímavých a dobrých lidí, než frustrovaných intrikánů. Jsou tam, jako všude, obojí. Ale dá se vybrat.
A spory? Někdy z nich je jen zle, ale někdy katalyzují žádoucí změny. Neviděla bych ten svět černobíle (to není na tebe, samozřejmě).
dogy mají jeden klub. Jasně, že ne všechno je bezkonfliktní, ale jde to. A když si vzpomenu na naši první klubovou akci – bonitaci Arony – tak musím všem klubovým funkcionářům tam tehdy kolem nás jen poděkovat… Jeden z prvních dotazů tříčlenné komise byl : to je váš první pes a jste na takové akci poprvé ?? (rofl) Je to vidět – uklidněte se (rofl) (rofl) A Arona dostala úžasný bonitační kód, i když panička s ní běhala v protisměru a byla vyblázněnější než čuba…
Jó výstavy a rozhodčí 😀 a „objektivita“ posuzování, o tom by se daly psát romány. Naše nejstarší fenka Fleur, která je poněkud barevnější, než je momentálně prosazovaný standard, dostala ocenění V. Mladší Ellie, která 100% tomuto standardu odpovídá, dostala od stejné rozhodčí VD, že prý není ve výstavní kondici (byla v létě dokonale vyčesaná ze staré srsti, lesklá jak kaštánek), o rok později u stejné rozhodčí získala res. CAC, vypadala stejně jak rok předtím (ani jsem tam proto nechtěla jet). Jinak pro mě je vystavování nuda, ale bohužel se aspoň jednou do roka člověk musí na nějaké akci ukázat – aby bylo vidět, že ještě žije, aby ukázal svoje psy a okoukl konkurenci a případné ženichy 😉 .