ČLOVĚČINY: Znám já jeden krásný zámek nedaleko Jičína…

…a v tom zámku žila… Pardon, pardon, to je omyl. Znám jeden krásný domek, není u Jičína, žije v něm hodná, laskavá a obětavá duše, o níž bych vám ráda pověděla.

Domeček je to zdánlivě nenápadný. I když novostavba (cca 15 let), působí velmi vkusným „starovenkovským“ dojmem, použité materiály (třeba laťkový plot) byly zvoleny citlivě. Při procházce zahradou vždycky znovu a znovu obdivuji, jak šikovně dokázala majitelka propojit užitnou, okrasnou i obytnou část. V zahradě si lze utrhnout ovoce, vyrýt zeleninu, potěšit se květinami, najít stín, polostín i přímé slunce, poobědvat u stolu, uspořádat piknik (a přitom se nepopálit o kopřivy), vykoupat v bazénu. A považte – i zahlédnout rybičky mezi lekníny v malém jezírku a i kačeny na malém rybníčku.

I moje maminka, která ve svých 95 letech snad oprávněně říká, že už „mnohé spatřil její znavený zrak“ při návštěvě u této ženy pronáší cosi o tom, že jde o další div světa. A víte proč, vždyť tohle všechno mají jistě mnohé další zahrady. Ta majitelka totiž žije úplně sama, rodinu v podstatě nemá, je tělesně postižená (narodila se v koncentračním táboře), zvládne sice řídit auto, ale chodí velmi, velmi těžce.

Upřímně řečeno, pořád nedokážu pochopit, nechci se dotěrně vyptávat, jak vlastně tu zahradu může obhospodařovat (mj.její pravá ruka je zdeformovaná, místo prstů má pahýly a palec nemá vůbec, používá berle a špatně dýchá). Jistě, něco podědila, něco přinesla restituce, něco přibylo jako válečné odškodnění, ale přesto – milionářka to rozhodně není a dnešní ceny materiálů a služeb – víme všichni.

Ráda bych vysvětlila, proč své povídání píšu právě na Zvířetník. Ten domeček je totiž kočičí ráj. Jeho majitelka propadla kočičí lásce a kráse tak moc, že se stala opravdovou kočičí mámou. Velmi pečlivou, starostlivou, milující maminkou. Abych přiznala objektivně i jinou stránku její duše, psy teda fakt ráda nemá a někdy o nich mluví docela nazlobeně. Tak je k ní na návštěvy nevodím a snažím se ji v hovoru nedráždit. Řeknu si, že každý jsme nějaký (abych k ní byla i spravedlivá, psi už několik koček napadli, v jednom případě to dopadlo velmi špatně).

Kočičky jsou u ní všude. Převažují venkovští mourkové, hnědošedočernorezavá stvoření, kocouři, kočky, koťata, všechna pěkně chlupatá. Najdou se i jiná zbarvení, jednou dokonce pobíhalo po zahradě cosi dost vznešeně vypadajícího, povídala paní něco o něvské maškarádě, jestli jsem to nepopletla, já jsem spíš přes ty pejsky, tak nevím.

Všechno jsou to „zvířátka v nouzi“, tj. buď přímo nalezenci nebo tzv. polonalezenci – tedy majitelé známí nebo aspoň tušení, však o zvířátko se nestarající. V tomto azylovém domě jsou dveře otevřené pro všechny. Dostanou najíst, napít, chtějí-li pohladit, tak i to v míře vrchovaté, chtějí-li volnost, tak ji mají.

Díky této ženě nebývám už tak moc nešťastná ze stavu naší současné společnosti, protože po určité době i veterinář z nedaleké vesnice (tedy mezi námi, nemyslím to tak úplně doopravdy, ale docela „ras doktor“, takový ten kvalitní, pečlivý, ale velmi, velmi nemluvný a přísně vyhlížející lékař), tak i tento muž pochopil, že snad „potkal anděla“, návštěvy u kočiček neúčtuje a léky přináší za velmi lidové ceny. Paní by asi bez pomoci nemohla zvířata transportovat, tak přijíždí pan doktor často a prý ochotně. Tak bych řekla, že svou péčí a láskou ho žena docela okouzlila.

A nejen pana doktora. Asi jsme všichni v životě už potkali někoho, kdo „cosi“ vyzařoval, kdo nás okouzlil, něčím učaroval. Měla jsem spolužačku, která to něco měla. My, ostatní dívky ze třídy, holky střapaté, puberťačky rozjívené, vzájemně si závidějící kde co, od štíhlé postavy přes lepší oblečení až po větší pozornost spolužáků, jsme svorně vnímaly její kouzlo osobnosti. Nebyla výrazně hezčí, nastrojenější ani chytřejší, ale měla v sobě zvláštní kouzlo.

Dneska, když si na ni někdy vzpomenu, si myslím, že to bylo v jejich pohybech. Měla jakési jiné držení těla než my ostatní holky, pohybovala se tak nějak vznešeně a taky si vybavuji, že měla nápadně hezké ruce i paže. Když mluvila a gestikulovala rukama, bylo to jako „tanec motýlí“. Zní to legračně, ale něco v ní muselo být, když to působilo i mezi pubertální „drsnou“ mládeží.

Tato stará dáma, postava o berlích, po operaci štítné žlázy mluví jen sípavým, chraplavým hlasem, s pokřivenými zády a pahýlnatou rukou, by mohla působit spíš jako pohádková postava (a princezna by to tedy nebyla, prostě jsem se ostýchala napsat ježibaba). Ale stačí se podívat do jejich očí. Vlídnější a zářivější jsem snad neviděla. A když se téma hovoru přenese na kočičky, tak mám před sebou něco mezi Sophií Lorenovou, Claudií Cardinalovou… (dosaď krasavice každý dle svého vkusu).

Myslím, že svou lásku a své kouzlo dokáže přenést i na své milované chlupatice. I ti divocí přitoulanci (sama jsem byla překvapená, nemám s kočkama zkušenosti, jak se dovedou kočky škaredě porvat) po jejím zavolání a doteku jsou najednou mazlivými polštářky. Je pro mě živým důkazem toho, že může fungovat kvalitní „mezidruhová komunikace“, a to nejen mezi člověkem a jeho dlouholetým čtyřnohým kamarádem.

Pobývat ve společnosti této ženy je pro mě zdrojem zvláštního osvěžení, jakéhosi „potěšení ze života“ a hlavně připomenutím toho, že dokud žijeme, máme šanci udělat něco pro někoho jiného. Je jedno, jestli po své úplně nejbližší, pro děti v Africe, pro veverky v sousedním lese nebo pásovce v Americe. Jenom pro to najít sílu sami v sobě a chtít. Nesobecky chtít a nečekat co za to.

Aktualizováno: 15.5.2011 — 21:59

134 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. buh (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) :* :* :* :* :* :* :* (inlove) (inlove) (inlove) (inlove) (inlove) (inlove) (inlove) (inlove) at nad námi stojí

 2. zcela OT ke krásnému článečku o krásné osůbce… kočičky, někdo jste tu před časem avizoval, že jste nakoupil více furminátorů pro koičky, než doma užijete a rád byste nějaký prodal… jestli to ještě platí, jeden bych si pro naše huňáče vzala…díky 🙂

 3. OT – ČTVRTEČNÍ PRAŽENÍ

  Dovoluju si upozornit, že jarní Pražení je už tento čtvrtek! A kdo ví, jestli ještě nějaké do prázdnin bude – nenechte si ho ujít. (party) Více informací je na Nastěnce. 🙂

 4. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Baví se dva policajti:
  „Nechal jsem si včera udělat ten test na IQ.“
  Opravdu? A jaký máš výsledek?“
  „Chválabohu negativní…“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny, pěkně se vyspinkejte a dávejte si pozor na osoby s negativním IQ. ~o)

 5. Mám ještě dotaz k názvu článku. Vloudila se mi totiž do hlavy otázka. Nezpíval náhodou někdo tuhle hezkou písničku ve filmu (v pohádce?)? Nějak se mi mlhavě vybavuje, jak nějaký člověk (myslím muž), kráčí a tuhle písničku si prozpěvuje. Nebo se pletu???

  1. Znám já jeden krásný zámek nedaleko Jičíná a v tom zámku jest ovčáček má překrásnýho syna.

   A v tom zámku žila panna,ta ovčáčka milovala,psala jemu v tajnosti srdce plným milosti.

   Vstaň,ovčáčku,čestně zrána,dřív než bude svítati,poženeme do háječku tam se bude vítati.

   Pod dubem v zeleném háji ptáčkové libě zpívají ty já ráda poslouchám,jen když tě,ovčáčku,mám.
   (hi) (wave)

    1. Jé aido, to je krásné. Já jstem vlastně nikdy neměla to potěšení Naše furianty vidět, vlastně už ani nevím proč, protože do divadla jsme jinak chodili hodně. Tak jsem si alespoň teď poslechla i ta ostatní videjka. Díky. A ano, také se mi nějak vybavuje Smolík, nebo Pešek – jen nevím v čem to je.

   1. Jenny moc děkuji za slova písničky. Já si ne a ne vzpomenout na tu poslední větu, furt mi to nějak nesedělo – tak teď už vím.

 6. tak jedna veselá historka ze života… V sobotu jsem klopýtla o Bobešovo vodítko a po několika krocích jsem nemohla došlápnout na nohu a začalo mi otíkat koleno. Manžel mě odvezl na chirurgii ke sv. Anně (brněnská nemocnice). Odtamtud mě vyhnali na lékařskou službu první pomoci v Úrazové nemocnici. :-). Po 4 hodinovém čekání jsem byla odeslána na rentgen. Na chodbě, přede dveřmi je vozík v lůžkové úpravě, na něm pod plachetkou osoba. Nejdříve jsem si nevšimla, byla jsem ráda, že jsem se vyplazila do prvního patra na rentgen. Opřela jsem se o vozík a čekala až odevzdám žádost o snímeček. A… zpoza plachetky se vynoří ruka, zatahá mě za sukni, vykoukne fousatý pán a řekne: “ kuk paní, já jsem ještě živej…“ Takový odskok asi nikdo se zraněným kolenem ještě nikdo neudělal… 😀 . Výsledek celé akce – natažený a kousíček natržený vaz, ortéza, berličky, klid. 🙂 .

  1. No, noha – nic, moc, ale pán na lehátku nemá chybu (rofl) To je skvělé, když jsou živí tak veselí marodi. 😀 😀

  2. nééé, tohle jsem nečekala a měla jsem čaj… naštěstí neslazený… (rofl)
   Ať se noha zdárně hojí!

  3. Epulko, no já bych asi také nejen nadskočila, ale i zařvala a nic za to nedám, že možná i počůrala.

  4. Tak tohle nesnáším Já jsem vyhlášená svou lekavostí. Obvykle se mi z toho udělá špatně od žaludku (tedy ne úplně!)
   Na končetinu držím palce. To mu sí bolet jak svi.a (y)

  5. Teda Epulko! (rofl) Samozřejmě, s nohou Tě moc moc lituju hug) , ale živý stařík mě naprosto odrovnal. (y) Uááááá!

  6. Epulko, samozrejme, ze mne mrzi, ze mas narazene koleno a drzim palce k rychlemu uzdraveni, ovsem ta historka absolutne nema chybu. Ja bych se teda taky napred lekla ale pak bych se asi smala jako blazen. (rofl)

  7. To se teda fakt povedlo, chlápek na lehátku dobrej!
   Koleno celkem naprd. 🙁
   (Ale Úrazovky se drž, mě tam taky sešívali, to samý, a nemůžu si stěžovat.)

  8. Krásná story, ale bacha na koleno, vazy jsou sfiňa! Dodržuj pravidla, rádo se to vrací.

  9. Nádherná historka, to sa nedá ani vymyslieť (rofl) ! A ten kľud treba brať doslova, koleno je fakt mrcha.

 7. VERAM (h) – děkuju Ti za dnešní odkaz, je to krásné až k pláči, cítila jsem se hodně pokorně – něco jako v kostele 🙂

  BĚTULÁSKOVÁ (h) – dodatečně Ti děkuju za včerejší odkazy, jak Richard s chlapečky, tak koupající se slonice byly úžasné. A majla dostala, pícnu večer. 🙂

 8. Violo, díky za článek o ČLOVĚKU (inlove) Mám velikou radost, že jsou i takoví mezi námi. (sun)

 9. Jen jsem prosvištěla – krásný článek o krásné paní.
  OT pro Ivu. Airy je škoda z hlediska chovu, u vás asi taky horší než 2/2 nejde? (a ani bych do chovu nepouštěla). Ale pro život psa to není žádná tragédie. Osvalit, udržovat váhu.
  Moc nevěřím na to, že pohyb v mládí zničí klouby. Příčiny nejsou jasné, něco je genetika, něco výživa. Špatně je vynucený pohyb, skoky, běh u kola (do roka ne!). Ale přirozený pohyb? Áju jsme měli v 8 měsících na lyžích – až 20 km ve sněhu, večer zalezla pod postel a spala – kyčle 0/0. Ginny lítala jak magor (párkrát skočila až mě zatrnulo, myslela jsem, že aspoň lokty to odnesou, navíc rychle vyrostla, měla měkké zápěstí – kyčle i lokty má 0/0). Jediný z odchovů, kdo má 0/1 je Ferda, který měl nejméně pohybu (a je nejhůř osvalený). Takže si nemyslím, že je to pohybem. Něco mohlo být horší výživou… Ale to, že má otec 0/0 neznamená, že nemůže dysplazii přenášet. Navíc záleží, kdo dělal rentgen… Znám případ, že u MVDr Snášila v Brně měla fena 3/3 a pak ji nechali uchovnit mimo republiku s výsledkem 0/0!!! Její štěňata mají obvykle 2/2 – byť po „negativních“ rodičích?! A do Brna už tyto odchovy k vyšetření neposílají. Takže nejen jaký výsledek, ale i u koho. Ovšem pokud v chovu dysplazie jsou (a u choďáků si myslím, že to je problém, se kterým klub trochu bojuje -a věřím, že bude nakonec úspěšný), nikdy nevíš, co ti vyskočí. V této fázi je každé štěně loterie. Tak bych se netrápila tím, že za to můžeš. Myslím, že nemůžeš. A Aira bude fungovat, tenhle nález není nijak strašný. Nevím, jak moc jí dávat už teď chondroperotektiva – možná jednou za čas kratší kůru, ale to ti lépe poradí vet. A hlavně osvalit, nepřetěžovat, ale nešetřit. Kvalitně krmit. Pokud plave, honit ve vodě (ale ne už v ledové – choďáci nejsou tak rychleschnoucí. Chápu, že je to velké zklamání, ale holka může prožít plnohodnotný život. Jen bez těch štěňat… Hladím po tlapce – letos se vám moc nedařilo, viď? Bude zase lépe.

 10. OT pro Dede:
  dorazil nakonec ten večerní emailík, nebo ho máme večer zkusit přeposlat znova ?? Jak jsi na tom s poštou ??

 11. OT Aido!! Mám zprávu od synátora, že jste se poznali, díky Tobě. Musím z něho více vytáhnout . (clap) (wave)

  1. Jsem zvědavá, co bude říkat 😉 – já byla hodně unavená, od pátku odpoledne jsem „pořadatelovala“, takže jsem mírně pletla nohama, bylo to opravdu náročné. Závody z pohledu závodníka jsou úplně jiné, mnohem jednodušší.

 12. Hned jak jsem četla Jičín, myslela jsem, že je to snad o moji kamarádce Irence ale ona je z Nového Jičína, tedy tam co není ten zámek, nicméně jakoby bylo psáno o jedné a té samé osobě, jen s tím rozdílem, že naše Irenka je podstatně mladší a s léky ,odchytem,kastrací, hlazením, atd, ji pomáhají kamarádky i veterinářka kamarádka. Od Irenky vím přesně, co mám dělat s čičinama, když se něco přihodí.
  Takže oběma těmto duchovním bytostem s kočičí duší patří obrovský dík za jejich péči o kočky. Ta naše Irenka má i pejska, musím ji brknout, už jsme se dlouho neslešly.
  Díky za krásné milé napsání příběhu o starající se , staré hodné paní. (hi)

   1. Nene, zámek je v Novém Jičíně, Starý Jičín má hrad. Dokud ještě nebyl opravený, strávila jsem v jeho ruinách v dětství spoustu času 🙂

 13. Pěkný článek o několika dobrých lidech a zvlášním kouzlu, které sebou někteří lidé nosí 🙂
  Také mi blesklo hlavou, jak je to s kastrací, ale Viola už níže odpověděla, takže jsem ráda, že má paní nejen dobré (kočičí) srdce, ale i rozum a zodpovědnost. Veterinář je zřejmě také člověk, který má zvířata opravdu rád. Violo díky, moc pěkně se to četlo 🙂

 14. Violo, krásné povídání o moc šikovné paní. Je zvláští, jak postižení některé lidi zlomí a zatvrdí a jiným jakoby dalo křídla. (h)

 15. Přeji všem moc hezký den a trochu OT si tu dovolím poprosit o maličké přidržení palců – dcerka mi dnes odpoledne maturuje! Učila se poctivě, tak snad to bude dobré, ale – zvířetnická palcodržna má magickou moc, tak jen krapet, pro sichr, sím sím…

  1. Jitčo – klííííd, to bude dobrý! Radši běž koupit šampiko a kus dortu, ať to můžete náležitě oslaviti.

   No ale – pro jistotu – držím (y) (y) (y) (y)

  2. Držím všeckyx čtyři pěsti, určitě to dobře dopadne! Stejně z toho mají větší nervy maminky, než ty děcka (vloni touhle dobou jsem se taky nervovala) a místní palcodržna pomohla. 🙂

  3. Hurá!!! Hlášení o matuře: Tak zatím by to bylo 4 x 1 :-). TAk ještě ty písemky, a budeme mít doma vysokoškolačku – v pátek, minutu po dohraném utkání ČR, jí přišly výsledky z přijímaček na práva do Brna, a tak jsme místo smutnění jásali – strašně si přála se tam dostat, bála se, ale zadařilo se… Podmínkou přijetí je už jen maturita. Tak ještě jednou všem veliký dík – moc ZVÍŘETNÍKU je obrovská!!! (h)

   1. šikula šikovná je to (nod) Gratuluju

    Neteřka jde na řadu zítra, kámošky synek ve čtvrtek a sousedka taky zítra… Prostě maturitní týden

    1. No prosím – za čtyři! Velikánské blahopřání jak k dnešku tak i k pátečnímu přijetí na práva – máš velice šikovnou dcerku.

     Xerxová – chceš mi tvrdit, že Šoušedka Terezka už maturuje (rofl) ?!

     1. šoušedka nee, ale její starší ségra joo. Ony jsou holky spoustu let od sebe (nod) Takže jedna maturuje a druhá končí druhou třídu (chuckle)

   2. Než jsem měla možnost držet palce, šikovná dcérka od Jilči už odmaturovala. Tak alespoň gratuluji

 16. OT, musím to zklamání ze sebe dostat – v pátek jsme byli s mlaďoškou Airou na RTG kyčlí. Výlet začal špatně – vyjeli jsme dost pozdě a na konci dědiny, kde už je jen autobusová zastávka, tak skryti za stromy měřili rychlost. Tak bohužel 2 trestné body a 1000kč. Když jsme dojeli na parkoviště před klinikou, tak se mi udělalo dost zle, sevřel se mi žaludek v předtuše, že to nedopadne dobře. A bohužel to tak je – Airinka má DKK 2-3, hranaté kloubní hlavice, prý nadějné vyhlídky na artrózu… Nejvíc mě mrzí, že jsme to nemohli nijak ovlivnit, vrátila se nám skoro v půl roce a vůbec netuším, co s ní dělali, jak jí živili….Ale vzhledem k tomu, že hned první den skočila víc než metr vysoko za míčem, tak si nedělám iluze, že by jí nějak šetřili, majitelé měli několik vnuků, hrála prý s nimi fotbal…Snímky jsme ani neposlali k oficiálnímu vyhodnocení a já si lámu hlavu, čím ji krmit a jaké pro ni zvolit aktivity, aby problémy nastaly co nejpozději ;(

  1. Ivko, je to smůla. Ale ona ani nemusí mít problémy. Spousta psů se 4/4 žije v pohodě a ani nekulhá. Pro tebe je teď jen důležité udržovat její svaly pevné (plavání?), nepřekrmovat a preventivně chondorprotektiva a depotní Céčko.
   Moje sestřenka má labradorku, která má DKK 3/4 a je jí 15 a furt chodí v pohodě. Jo, občas se hůř zvedá,ale je to OK!

   1. Svalnatá je, váží 23.4 kg, což se zdá na choďandu dost, ale dají se jí spočítat žebra a obratle. Když ji manžel dovezl, tak měla něco přes sedmnáct kilo, byla málo osvalená, dostali jsme k ní zbytek granulí Royal Canine pro velká plemena (choďák je střední), takže asi v tom nejdůležitějším věku neměla dost bílkovin na růst svalů (jako první složka je u těch granulí uvedena kukuřice !!!) a jestli ji nějak přetěžovali, tak to ty svaly-nesvaly neudržely.

    1. Zeptej se Dede, ta zase krmila Kazana střeníma granulema a má problémy. Podle mě je to upravený tak, aby tak rychle nerostli a měli čas se udělat klouby, takže já toho našeho taky krmím granulema pro velký štěňata. No, má v roce 33 kg…střeďáček náš 😀

     1. Když jsem si o tom četla, tak to vypadá, že co veterinář, tak to názor. Dědičnost určitě hraje největší roli a bohužel po Aiřině otci, který má 0/0 sem tam vyskočí nějaké trojky…. Ale když se člověk podívá napříč celou databází, tak je to skoro u všech psů – občas má fena vrhy „čisté“, pes také a jejich společní potomci dopadnou všichni špatně.

      1. Ivo, to je mi líto, že má pejsek takové problémy, my jsme naši boxinku měli na condrosulfu a proenzi od téměř dvou let a dožila se 13 let, ke stáru jsme museli přidávat něco na bolest a nepřetěžovat. (h)
       Policajti u Vás ? No to je tedy nevídané, já je tam neviděla 30 let . (tmi)

       1. Jo, ti se postaví jen tam, kde se nic nemůže stát – nejlépe na kraj dědiny přímo pod ceduli konec obce. Na skutečně nebezpečném místě uniformu nevidět. :@

       2. Jo, byli schovaní na kraji lesa, hned pod Florykových chatičkou, sfině jedny. Čubina zatím žádné problémy nemá, lítá jako pako. Chtěli jsme jí uchovnit, proto jsme byli na tom RTG. Její otec má záchranářský výcvik, dědek má snad všechny zkoušky z poslušnosti, stopařské a obranářské a ona se dobře namixovala, kdyby byl čas a chuť, tak by asi byla ve výcviku výborná.

    2. Karolína má nějaký účinný pilule pro lidi na klouby, snad by to mohli i psi???? Když pošle název a ofocené složení..snad by to vet mohl posoudit….

  2. Ivo, to fakt zamrzí… ale je to ještě mladá holčička, určitě to půjde aspoň zlepšit… zkusím se taky zeptat Irči ŠestiKočky, jestli nemá něco kvalitního …napadá mě vápník na kosti, ale to musím konzultovat s ní. kdyby ji něco napadlo, tak písnu. držíme tlapky!

   1. S vápníkem opatrně, důležitý je poměr vápníku a fosforu.
    Příčina DKK je stále velký otazník, může v tom být i výživa, spíš ale pohyb v mládí a genetika. I po čistých rodičích se může vyskytnout potomek s vysokou dysplázkou, i když bude mít stejné krmení i zátěž jako sourozenci. Obecně – žádné skoky, hodně plavání a tahání.

  3. Ivo – neházej flintu do žita. Na chov to nebude, ale spokojeného šťastného psa určitě mít budete. DKK závisí na řadě faktorů. Něco se ovlivnit dá, něco ne. Nepřemýšlej nad tím, co jsi mohla a nemohla ovlivnit – čas nevrátíš a její minulost nezměníš.
   Jinak omezování pohybu u štěňat prý taky není nejlepší nápad – jasně, nepřetěžovat, ale zabraňovat všem hrám, honičkám, skákání… ?? Co by ta štěňata ze života měla…

   Ano, slyšela jsem o životě mladých ovčáků určených pro výkup služebáků. To se nechají v kotci, nesmí se moc hýbat – vycvičí se v klídku zájem o aport a chůze u nohy a základní poslušnost. Pak se jde na RTG – ten dopadne slušně (bez pohybu se opravdu nález nevytvoří), pes se vykoupí… a po roce výcviku ho musí utratit, protože se reálný stav kloubů projeví v celé kráse…

   Opravdu to chce kvalitní kloubní výživu, přiměřený pravidelný pohyb pro vytvoření pevných svalů a vazů – holky nebojte, zvládnete to (nod)

   Znám hodně dog, co hrozně špatně chodí – a přesto se pyšní RTG A/A . A Znám dogy, které s C/C zvládají služební výcvik !! i perfektní výstavní kariéru a nikdo na jejich pohybu nic nepozná.

  4. Ahoj, zkus jí dávat Alavis, já ho dávám naší molossici na kloubíky. Jinak granulemi nekrmím, krmím barfem a tak, aby mi pomaleji rostla. A s pohybem je to těžké, moje droběna Norda má v šesti měsících 43 kilo a protože vyrůstá s raslákem, myslí si, že je malé bílé štěňátko a lítá jak blázen. Dle našeho veterináře jí v tom nemám nijak zvlášť bránit, tak teď babo raď, že?

   1. co je to za drobečka ?? Teď jsem koukla do záznamů a Betka byla jen o maličko těžší – taky rostla děsně rychle a nešlo to zbrzdit. A pohybu měla mocmoc, taky nešla brzdit…

    1. Je to burbul, brala jsem si schválně jedno z menších štěňat, ale zdá se, že bude stejný monstrum, jako mamka a taťka 😀 tak jí aspoň říkám Droběna 🙂

       1. Krásnej berbel-rebel .-D
        Nejlepčejší je ta mapička na bříšku. Člověk má chuť přiložit pusu a „prdnout“. Ale fotka ocásku vypovídá o „klidné“ povaze vše

        1. No, v popisu plemene jsem četla, že je to silný, inteligentní a poslušný pes. Tak silná to ona je, poslušná zatím jakž takž (na štěníka), ale o té inteligenci tedy pochybuji zejména v okamžiku, kdy stočí jazyk do ruličky a tázevě na mě upře zrak 😀 včera zrovna lítala s Pikanem po lese asi dvě hodiny, já přišla zmořená a děvenka moje zlatá byla plna elánu. Musím dát na rajče aktuální fotky, už je to kus pesena.

  5. Ze zkušeností s Psinou (kříženec asi NO a retrívra) mohu k DKK říct asi tolik. My ji zjistili v 9 letech, dle RTG a vyjádření veterináře 4/4- (kdyby bylo něco horšího než 4, tak to tam dám), v těch 9 letech počínající artróza. Psina má 15 let. Chodí teda posledního půl roku s občasnými potížemi, jsou dny, kdy ani na procházku nechce, ale třeba včera ráno si i poskočila a popoběhla, většinu dní jde na procházku ráda.
   Myslím, že chodí v tomto věku i s tak těžkou DKK díky několika faktorům:
   – nikdy neměla nadváhu
   – od 4. měsíce měla kvalitní stravu (Psina je nalezenec-útulkář, k nám přišla ve 4 měsících, co žrala předtím nevíme)
   – vždy měla dostatek pohybu a byla slušně nasvalená
   – NIKDY NEBYLA NUCENA do aktivit, které nechtěla dělat. Kdysi jsem měla představu, že by mohla běht u kola. Tvrdě mi to odmítla, i když jinak se venku pohybovala rovnoměrným klusem, ke kolu ideálním. Obdobné to bylo se skoky. Plavání měla celkem ráda, ale jen do určitého věku. Nejraději měla dlouhé procházky ve svižném tempu – klusu.
   – od toho 9. roku mívá léčebné „kůry“ Gelacanem, Alavisem atd….

   DKK 2-3 by zas neměla být taková hrůza. Na chov to teda podle mě není, ale jinak, při troše péče může být pesa v pohodě. 🙂

   1. Chtěla jsem ji do chovu, píšu to nahoře, podle klubového řádu smí mít maximálně dvojky, je otázkou, ke kterému stupni by se přiklonil certifikovaný posuzovatel (smirk). Třeba ještě vyměknu a zajedeme k němu, ale ta dálka…..

    1. ono je taky na zvážení, zda chceš tuhle zdravotní komplikaci šířit dál (wasntme)

     1. To je otázka do pranice…., choďáci v podstatě povstali z asi pěti jedinců, postupně byli ještě použiti tzv. regeneráti. Takže oni si ty dispozice nesou v podstatě všichni a je jen otázkou, jak to konkrétně dopadne – znám vrh, kde otec má 2/2, matka 1/1, ze sedmi potomků jsou tři 0/0, jeden má 2/1, stejný otec, matka 0/0 – dva mají 0/0, jeden 1/1 (naše Fleur), jeden 2/2…

      1. To je F1,a le co dál? Já to pochopím u jedince, co má šanci do chovu dát něco výjimečnýho, ale jinak? Ale chápu tě… I když Kačka byla taky uchovněná,ale kvůli vbočenejm loktům jen na VD a na tom já chovat nechtěla.

  6. Ivo, nesmutněte. I s takovou DKK může pes spokojeně žít. Naše šarplaninka má DKK 4/4 a většinou je v pohodě, nekulhá. A to je štěně po rodičích s DKK 0/0, její dědeček dokonce legendární pes přenášející právě skvěle DKK 0/0,prostě jsme si vytáhli Černého Petra, jak pravil vet. Chce to rozumně krmit, aby neměla zbytečnou nadváhu, Alavis popř.podobný přípravek napořád, Colafit pro psy, zbytečně nezatěžovat, míru zátěže si psinda určí sama, pokud má bolesti tak léky. Hlavně aby byla dostatečně osvalena.Naše Biruna někdy stávkuje a krom hlídání a pobíhání po zahradě na procházku nejde,prý má zrovna klidový režim, tvrdí, někdy mě do lesa žene 2x denně a někdy (třeba včera ráno) máme hry po šarplaninsku, tj.zběsilý běh po zahradě, nahánění paničky, zakusování, boj o hadr, patřičné zvukové projevy, u kterých se sousedka kácí a ve výsledku unavený a šťastný pesan ležící na zádech a drbééj, unavená a oslintaná panička špinavá jak čuník, ale taky spokojená. A ta intuice – tak ta mě nikdy nezklame. Když jsme jeli na rentgen, bylo mi hodně šoufl, bohužel jak se ukázalo tak oprávněně.No, ale pesani naštěstí nad svým zdravím nebádají, hlavně když je bez bolesti a spokojená.

 17. Úžasné povídání a úžasná paní! (h) (f) (h)
  Zvířetníčci, nějak málokdy vám posílám astrofotky. A tak vám přeju krásný den, pohodu a zdravíčko. Představte si nepředstavitelné, že byste měli celý den volna v krásném dni, povalovali jste se v příjemném lehátku a koukali na nebe. Asi byste viděli část toho, co zachytily kamery na Tenerife. Ty navíc jsou na krásném ostrově a sbíraly materiál celý rok. A tady máte shrnutí během necelých čtyř minut. Takže si pohodlně sedněte, uvolněte se a pusťte si videjko.
  http://www.astro.cz/apod/ap110516.html

  1. To je nádhera, jak se ten vzduch fakt chová jako voda a mraky jako pěna na ní! A ten kopec, co si nad sebou vždycky udělal mrak, jako když je v peřeji kámen a dělá si kolem sebe takovou tu hrbatou vlnu.

   1. No – a nejlepší je ten záběr, kde ty mraky tečou jako malý vodopád – ale dá se říct, že všecky mají kouzlo.

  2. Milá Veram, tvé odkazy jsou vždy krásné, ale toto je nádhera. My tady včera měli krásně jasný měsíc (už skoro jak mazaneček) s obrovskou skoro oranžovou svatozáří. Jenže se mi to nepodařilo vyfotit, tak jsem se jen kochala. A ohledně toho zrychlení. Už několikrát se mi stalo, že když jsem pozorovala obzvláště zajímavé seskupení mraků, na moment jsem zaváhala, kdo že je vlastně v pohybu – mraky nebo já. Dokonce jsem se musela o něco opřít, abych se ujistila. Protože jak jsem měla zakloněnou hlavu, tak se mi zdálo, že utíkám a točím se já. Podobný pocit mám, když sleduji měsic, jak proplouvá mezi mraky, obzvláště v zimě, kdy je tu hvězdná obloha neuvěřitelně nízko.

 18. Tak jsem jen letem-světem nahlédla do včerejšího povídání o Míšovi, moc miloučké. Celý víkend jsem se na Zvířetník nedostala, dočítat komentáře budu večer.
  I dnešní kočičky mne dojaly. Číst pořádně ale budu také až později.
  Víkend jsem zkrátila, abych mohla kapat, mazat a čistit Ríšovo očičko. Povedlo se nám ho otevřít, zánět ustupuje, mžurky už se stáhly a Ríša už si zase hraje a dovádí. Vypadá to, že z nehoršího jsme venku. Tak snad. U něj to, u chudínka maličkého, trvá všechno strašně dlouho.
  Mezitím ovšem léčím očičko já, protože při ranní hře s Melíškem jsem ho chtěla přemístit na druhou stranu polštáře, abych mohla líp drbkat pupíček a jemu se to moc nezdálo, takže sekl pacičkou a já mám rozseknuté dolní víčko. Bolí to jak čert, krve jak z vola a vypadám, jako kdyby mi někdo dal pěstí. O pár mm výš a mohlo být hodně zle. No, mám si zapsat za uši, že kočky mají drápky a když se jim něco nelíbí, tak je zkrátka použijí. Jak jsem stará, tak jsem blbá!

  1. Karolíno, máš kocourky jenom doma, ven nechodí, ostříhej jim trošičku drápky na předních pacinkách. Stačí jenom trošku, jenom špičku. Dělám to v případě, že potřebuju kočku častěji ošetřovat. Třeba když jsme kapali Prachovce dvakrát denně do uší. Ona je tak trochu čúza načuřená, co si jen tak nenechá foukat do polívky, a tudíž při ošetřování malinko bojujeme. Já to beru, se jí to nelíbí, ale je to v jejím zájmu a nemusím se nechat zranit. Takže jí přistřihnu drápky na předních packách a ona se sice pere, ale nezraňuje. Za chvíli to doroste, neomezuje ji to, leze po stromech, myši loví i tak a zrovna v sobotu ráno jsem jí z drápů vysápla kosáka. Bohužel pozdě.

   1. ahoj Bubu, moje holky jsou taky doma a díky škrabadlům mají drápky ohoblované-tupé, bez špiček, asi je to individuální…když jsem včera viděla segru, jak vypadá…takhle já vypadala,když jsme se s holkama seznamovaly a občas jim ujela drápkatá packa…
    drápky klučíkům u segry (Karolíny) stříhá Beda, ta je u nich za zlici..kdepak maminka 🙂

    1. Jo, máš pravdu, jsem jak týraná žena. Ruce mám zdrápané, nohy, záda – Melíšek se nechce chovat. Když ho vezmu do náručí, tak se vysápe přes rameno na záda, já se skloním a on se pohodlně usadí a kouká z výšky do kraje. Jenže mně za chvíli ta záda začnou bolet, tak se pomalu napřimuju a on pomalu zatíná drápky, aby nespadl………. Tak nějak vypadali otroci po bičování.
     Nohy – to když mi chce naznačit, že si budeme hrát, ručičkama se pevně opře, zatne drápky……… Průlez růžovým trním by snad byl méně znatelný. Já mám k tomu ještě tu vadu, že jizvy mi zůstávají vidět – kůže se i barevně změní, takže jizvy ztmavnou a vypadám fakt hrozně.

   2. Jak níže podotkla ségra, tak to u nás zastává Beda. Poslední manikúru dělala Ríšovi. Ten má drápky jak jehly. Melíškovi jsme to neudělaly a bylo to špatně. Ale i tak – pod očním víčkem je kůže velmi jemná, tam stačí škrábnutí a je malér. Ale aspoň by to nebylo rozseknuté tak hluboko.

    1. Prašivka má taky k dispozici škrabadlo a stromy, ale přesto má drápy jako nože. Takže semo tamo stříháme. Někdo to zavrhuje, ale vocamcaď pocamcaď. Kdyby se se mnou neprala o kapání do uší, tak ať si má klíďo drápy metr dlouhý. A u oka fakt stačí malinko. Nojo, teta Beda manikérka bude muset přijít na pokec a…. 😀 😉

     1. Ještě že její dcera Polárka není tak nevrlá- drápy nestříháme a pokud provádím zákrok, obvykle ví, že ji stejně přeperu. Když se jí trochu podebral štípanec od klíštěte a já jí z toho vymačkávala jakýsi binec, držela, necukala a ani se neohnala….

 19. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ráda si přečtu o výjimečných lidech (nod) a ta paní určitě výjimečná je (nod)
  Pokud by paní pomohlo, tak na účtu jsou korunky na podporu kastrací… Znovu připomínám všem Zvířetníkům – koukejte kolem sebe a nebojte se požádat o uvolnění částky, pokud zařizujete kastraci jakékoliv kočičiny „v nouzi“ (volně žijící, nalezená, od sociálně slabých lidí…)

  1. Připojím se ke Xerxové. 🙂 Článek jsem četla už ráno doma a přemýšlela jsem celou dobu, jestli ta laskavá paní má kočičky kastrované, zda má na to prostředky. Protože jedna věc je se o kočičky starat, krmit je a zajistit jim veterinární péči, druhá věc je nedopustit vznik kočičí kolonie, nevyhnutelně se rozšiřující. 🙁
   Není jednoduché zorganizovat kastrace venkovních kočiček, ale už se to několikrát podařilo. A peníze na to jsou! Takže pokud víte o kočenkách potřebující kastraci, neváhejte!
   Viole děkuju za pěkný článek a přeju všem krásný den. (h)

   1. Ano, jsem s myšlenkama stejně jako vave, pokud paní kastruje, tak je příběh pohádkový. I pejsky ji člověk odpustí.
    Velmi mě zaujala poznámka o tom, že se narodila v koncentračním táboře. To je taky tak trochu zázrak, že to přežila, ne? Zajímaly by mě podrobnosti, ale nechci rušit kouzlo pohádkového příběhu

    1. Štětinko, tam se narodilo dětí, paní není výjimka…zajímavé je, že patří k ne mnoho těm dětem, co přežily…třeba i na Pankrácké sekyrárně popravovali nacisté těhotné ženy…
     jestlůi tě tohle zajímá, zkus si sehnat knížku Nahý mezi vlky od Bruno Apitze…myslím, že ti to mnohé osvětlí,ale čtení je to depresivní…
     Já teď čtu Pankráckou kalvárii- Žaluji I. a II. a říkám si, že tohle by měli dát jako povinnou četbu….aby lidi nezapomněli, aby nesympatizovali s ideologiemi, o jejichž důsledcích nemají ani ponětí nebo před nimi zavírají oči….

     1. Vezmu to v jedné odpovědi. Kočičky jsou kastrované, pokud vím, téměř všechny, pan doktor účtuje jen narkozu a myslím, že v některých případech závěrečnou injekci antibiotik (ale tohle nevím přesně), svou práci ne. Myslím, že bere 180,- Kč. Přesně jsem to nezjišťovala, jen mám pocit, že při některé návštěvě tahle částka padla. Na to paní snad má, nikdy v tomto směru nic nenaznačila, ale zkusím se taktně vyptat. Snaží se zodpovědně, určitě nechce množit a tvořit kolonie kočičích bezdomovců. Je pár případů, kdy se nezdařilo zvíře odchytit, sama jsem zkoušela pomáhat, tak třeba časem. Některé polozdivočelé kočky jsou dost nepolapitelné, ale paní to určitě nevzdá. Spíš mi přijde hodně smutné to, že bylo i pár následujících případů. „Šikovní“ sousedé chtěli ušetřit za kastraci (oni by to jistě neměli za 180,- Kč), tak jakoby kočku podvrhli za bezdomovkyni (na čas přestali krmit, vhodili do zahrady apod.), když ji paní začala krmit a nechala vykastrovat, tak lákali kočku zpět nebo i drze přišli předvést scénku typu “ Jé paní, vy máte naši kočku, co my jsme se jí nahledali…Pojď, micinko, honem domů, my jsme se o tebe tááák báli…“ Člověk jen trochu bystrý se celkem brzy zorientuje…Někteří lidé se asi opravdu stydět vůbec neumí…
      K tomu narození. Na tohle se člověk asi ptát nedokáže, lidé taky někdy moc napovídají. Jisté je to, že paní je narozená koncem roku 1944 (listopad-prosinec), kde přesně nevím, snad v tom lágru se jí měla ujmout kupodivu nějaká Němka jako úplného novorozence, matka při porodu údajně zemřela. Nic dalšího nevím, někdo tvrdí, že je paní židovka, tohle téma, jak jistě všichni chápeme, je v běžném hovoru naprosté tabu a zas tak velké přítelkyně nejsme, spíš dobré známé, občas nějaké to kafe, pomoc s nákupem nebo poradit v domácnosti. Lidé hodně naplkají, její vzdálená rodina tu dříve žila, tak každý chce něco tzv. určitě vědět.

      1. Tak to je skvělé a té paní moc a moc fandím. Patří k těm příkladným, co jsou rozumné. Opravdu úžasná paní.
       K tomu jejímu narození, já se nechtěla fakty ptát. Mě to jen zaujalo. Jako zvláštnost, že to přežila.

       1. No, ženy odsouzené na smrt v době Protektorátu, v případě těhotenství, nechali porodit a popravili je až 3 měsíce po narození dítěte..když už dítě nebylo třeba kojit, kdy už byla šance, že ho odchová kojenecký ústav… k tomu nemám co říct…
        Ty ostatní – jen odsouzené k deportacím nechali porodit a dítě jim většinou odebrali, buď také 3 měsíce po porodu nebo v lágru,….
        Jednou jsem bydlela v Praze ve vilce – penzion to byl, kde byla pamětní deska ženám, co tam byly ponechány ke slehnutí a potom popraveny..mezi nimi byla i maminka jednoho známého pražského knihkupce – sestra jednoho z parašutistů….nespalo se tam dobře…jw to kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad….

      2. Violko, tak to je moc dobře, paní i veterinář jsou skvělí. (y) (h) Kdyby bylo potřeba, je možné přispět na další potřebné kočenky.

     2. Díky za tip. Já nedávno pročetla Svědkové továrny na smrt od Erica Friedlera a zanechalo to ve mě tak hlubokou rýhu, že se od té doby o takovéhle střípky zajímám.

     3. je přesně 66 let od konce druhé války… dost magické číslo. cítím ty vlny všude kolem sebe, tok vzpomínek, strachy a naděje…část rodu má předky s šesticípou hvězdou… naštěstí tolik generací zpět, že neměli potíže obdržet vysvědčení o bezvadném původu :-/ . obdivuju vás, holky, jak dokážete číst knížky, které jste uvedly. dřív ano, hodně mě 2. válka zajímala, protože jsme měli výborného dějepisáře a nedbaje příkazů zákazů líčil nám všechno se souvislostmi. co jsem načetla tehdy, zůstalo. teď už nemůžu, mám moc živou představivost.

      1. Tahle doba mě moc zajímá, ale z té strany uniforem a regulérních armád. Téhle odvrácené straně se taky vyhýbám, po přečtení pár stránek mívám chuť vzít kvér a některé nadlidi… A je celkem jedno, jestli měli na čepici umrlčí lebku nebo rudou hvězdu.

      2. My právě měli nejhorší dějepisářku, jaká šla. Jen strohé věci z učebnice učit nazpaměť. A babička o tomhle nějak nemluví. Vůbec nevím, jak válku prožívala. Na tu knížku jsem náhodou narazila v knihovně. Vzala mě dost silně. Bylo to strašné číst. Třeba to, jak měli Němci spočítáno,že tři mužská těla hoří déle než když jedno vymění za ženské, protože to má více tuku a tak to rychleji hoří. O nádražích, kde to dotáhli do tak dokonalé iluze, že tam byly nakreslené i hodiny,… o přídělech házených přes plot těm méně šťastným,…prostě hrůza hrůz. Tohle, takhle detailně, jsem to nikdy neslyšela a když jsem se o tom zmínila mamce, tak mi nevěřila!
       Chvílema je při čtění člověku hodně zle,ale pak se nad tím zamyslíma čtu dál. Chci vědět co Hitler všechno prováděl.

       1. Štětinko, ne Hitler, ale lidi. Obyčejní lidi jako ty nebo já. Jen do práce chodili na směny a místo starání se o zvířata (nebo čísla nebo stroje) se starali o hubení lidí. A ani jim to až tak nepřišlo. Vždyť to byli jen trestanci, úchylové a podlidi – vlastně ani skuteční lidi, jen takové… zvířátka… bytůstky… Prostě něco míň než oni, velcí organizátoři světa. Brali to asi jako zabíječi na jatkách. A pak, po směně šli zase domů, za manželkami, dětmi. A pak najednou byl konec a někdo jim řekl, že jsou vrazi. A oni nechápali proč, vždyť jen plnili rozkazy a dbali na čistotu rasy.
        Nebo takový gulag – vždyť tam byli jen trestanci, úchylové a nepřátelé strany a vlasti – vlastně ani skuteční lidi, jen takové… zvířátka… bytůstky… Prostě něco míň než oni, občané největší a nejpokrokovější země světa. Brali to asi jako zabíječi na jatkách. A pak, po směně šli zase domů, za manželkami, dětmi. A pak najednou chcípl Stalin a oni prozřeli (někteří) – jen nebyli potrestáni (žádní) a nechápou dosud.

        1. To máš pravdu….jen nevím, zda se jim dá říkat lidi…když Štětinka čte tuhle literaturu,doporučím ještě Pankrácká kalvárie- Žaluji I. a II. to jestli seženeš a přečteš, tak pochopíš, že se cítím dlužníkem vůči těm lidem, co byli popraveni,zlikvidováni…a ten dluh splácím předáváním informací a odkazu lepšího žití a ideálů…bohužel, takové knihy do povinné četby SŠ nedávají..a měli by…

       2. oba rodiče druhou válku pamatují, ještě jako malí. z rodiště mamky se vrátilo z 10 židovských rodin jen několik lidí, kteří vzápětí odcestovali do ciziny. ale za celou dobu nikdo nikoho neudal a že by bylo za co… až po dědečkově odchodu jsem se vlastně dozvěděla od babičky i maminy, že celou válku pilně pomáhal partyzánům / v brdských lesích byli dobře zahnízdění, prý se tam nikdo za nimi neodvážil/ a nebyl jediný. když pak přišel únor bílý, mohl to jistě použít, ale kašlal na to . a že by mu to jistě leckterý rád dosvědčil. namísto toho se nechal označit za kulaka 🙂 s 8 ha polí, vskutku kulak jako víno 😀 vlastně občas lituju, že jsme se neměli čas potkat. jako otec , manžel měl svoje mouchy, ale jako člověka – starostu,muzikanta, písmáka bych ho byla ráda poznala. vlastně se nepotkal se žádným ze svých vnoučat, což je škoda, zdědili jsme po něm dost zajímavých genů 🙂

   2. Po přečtení mě napadlo totéž… veterinář mi onehdy vyprávěl o podobné paní někde tady nedaleko, prý jí účtuje jen léky, péči vůbec, ale ta její kočičí kolonie se nevyhnutelně zvětšuje, protože na kastraci koček nemá peníze. Jeho názor byl, že lidé by měli mít jen tolik zvířat, kolik dokážou zaopatřit. Jenže některé starší paní ty bezdomovce prostě nedokážou odmítnout….

    1. Matyldo a nedalo by se s tím veterinářem domluvit, že ty kastrace zaplatíme? Na tohle přispěju ráda.

     1. Já tu paní vůbec neznám, nemám tušení, kdo to je, padlo to jen tak mimochodem, když jsem domlouvala Polárčinu kastraci…

 20. Ta paní má krásnou duši a jednou bude mít i duhovou svatozář….nádherný čtení Violo.
  Něvská maškaráda…to je moje platonická láska…. (h)

  1. já myslím ( a naše kočky by přikývly), že bys maškarádu klidně mít mohla… ať je sebehedvábnější, pořád je to sibiřka 😀 s mourkovatým komandem by se sladila jedna báseň 🙂 naši Luisinku vychovali 4 sibiřáci – to nejsou žádné buchtičky 🙂 a víš, že Pětikočičín je takový hezký název 😀

   1. Jsem se bála, že napíšeš, že by se mohla jmenovat Lenin nebo Iljič, když je „něvská“ – a Něva teče Petrohradem (chuckle)

    1. jak vidím, myšlenky se ubíraly oběma zajímavými směry 😀 každé na jinou světovou stranu. jedna myslí na fantasy, druhé tanou na mysli teroristi… mno ale, ona nebo on by ti to dokázal naplnit oboje 😀 ale nebudu tady provokovat se stránkami sibiřských kočiček… ještě bys mi mohla začít připomínat Sněženku ( chuckle )

 21. Ojoj, zapomněla jsem poděkovat všem vám, kteří dála pro Dixie držíte palečky. DIKY MOC A MOC.

  1. Maričko, my pořád držíme tlapky, jen mi teď nezbývá moc času na Zvířetník ale se polepším. (h)

 22. Milá Violo, tohle se moc hezky četlo a jsem přesvědčená, že bych si s takovou paní skvěle notovala (tedy až na ty psy, ale moc bych za to nedala, že kdyby se k ní přibelhal nějaký psí chudinka, asi by ho také nevyhodila). Jedinec nemůže zbavit svět od zla. Ale může najít radost a vlastní uspokojení v tom, že pomáhá alespoň těm, „které má na očích“, třeba zrvona toho pásovce 🙂 Jak jsi hezky napsala „mít šanci udělat něco pro někoho jiného“. Nakonec, kdyby se takhle choval každý, on by ten svět byl hned veselejší. Tak prosím tě při své příští návštěvě tuhle vzácnou paní od mne vřele pozdravuj.

  Naše kočička Dixie dále bojuje a my to rozhodně nevzdáváme. Stále je to kostřička potažená kůži, ale pohybuje se po domě, přede a její pohled je živější, než když jela na veterinu. Jenže stále odmítá sama jíst a pít (kromě trochy rozšlehaného vajíčka a nepatrné uďobnutí masa nebo ryby), takže bez mého stříkání žrádla a vody přímo do pusy by rozhodně nepřežila. Ale četla jsem, že regenerace nemocných jater může trvat až 6 týdnů, tak naděje stále je.

  1. Milá Maričko – vždyť ty máš duši stejnou, jako paní v článku. Vždyť to, co jsi udělala a stále děláš pro Trixie, pro kočičku Indi, pro želvičky, vačice či pásovce, co teď dělá pro Dixie.

   Myslím na Dixie a věřím, že nakonec bude v pořádku. (y) (h)

   1. YGo, moc děkuji a ostatní též. No s těmi želvičkami…o Velikonocích se nečekaně ze země vyklubalo dalších 7 novorozeňat – opravdu nečekané překvápko!!!! Muselo to být pozdní hnízdo o kterém jsem neměla tušení, vajíčka přezimovala a teplý déšť jim pomohli na svět. Tohle se mi ve výběhu stalo poprvé. Takže mrtvé želvičky byly nahrazeny!!!!

  2. Dixinko, drž se! Já už mám očičko skoro v pořádku, teď je řada na Tobě! Mňauky a držím tlapičky, kámošové Melíšek a Zrzínek taky. Ahoj, Ríša

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN