105×148: Osobní složky

Máme v práci nový informační systém a v jeho rámci nový modul Personalistika. Snažím se teď vytvořit v tomto programu nějaký smysluplný systém, a proto potřebuju do počítače zadat množství údajů z papírových osobních složek, které jsem si do kanceláře nanosila.

 

Probírám se jimi a u některých jmen mi hned naskočí obličej a třeba i přezdívka a drobné i již legendární historky, jiné lidi si vybavím jen stěží. Některé složky jsou útlé, obsahují skutečně pouze to nejnutnější – pracovní smlouvu, doklady o pravidelných lékařských prohlídkách a odborných školeních a zkouškách, jiné složky jsou nabobtnalé nejrůznějšími potvrzeními, úředními sděleními, osobními doklady, soudními i exekučními rozhodnutími. Tyto složky často vypovídají o barvitých osudech, ale říkají něco podstatného o jednotlivých lidech? Jací jsou, co cítí, co mají rádi a co ne, na co myslí? Je to jejich pravdivý obraz, nebo mi ty papíry dovolují jen omezený a zkreslující pohled na jejich život?

 

Vzpomněla jsem si na jinou osobní složku, svou osobní složku, která mi začátkem devadesátých let byla předána na mém tehdejším pracovišti. Ještě ji doma mám. Je skutečně jiná, obsahuje dokumenty odlišného druhu – hlavně posudky nejdříve učitelů ze základní školy, potom kantorů z gymnázia a nakonec vedoucích z mých zaměstnání, a také různé „připomínky“ k mému chování od lidí, kterým by do toho nemělo vůbec nic být. Vlastně, proč ten eufemismus – byla to udání. Někdy podivná a dnes směšná, tehdy škodlivá či nebezpečná. Přemýšlím nad tím, jaká jsem byla v očích druhých, a jakou stopu tato udání nechala v mém životě a jakou v životě těch, kteří je napsali.

 

A nedá mi to nemyslet na ještě jiné osobní složky, do kterých nejspíš nebudeme mít možnost nahlédnout nikdy. Co TAM je asi o nás napsáno?

 

Možná, že je lepší, že se do nich nebudeme smět dívat. Nebo snad… jednou budeme muset?

 

 

 

Aktualizováno: 10.5.2011 — 19:55

193 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrý večer, omlouvám se za O.T., ale dnes jsme se dozvěděli pravděpodobnou diagnózu našeho malého kočkourka (asi 10 měsíců) – hrůzná zkratka FIP. Prosím, jestli máte někdo konkrétní informace k průběhu, léčbě a budoucnosti, můžete mi k tomu napsat něco pozitivního??? Díky…

  1. Cleo, píšeš „pravděpodobnou“ – moc a moc vám držím palce, aby se nepotvrdila!!!!! mám s touto hnusnou chorobou velmi smutnou zkušenost, vzala mi mou Zuzanku, už je to pět let a pořád to moc bolí 🙁

   asi nic moc pozitivního nevymyslím – věřte a doufejte a užívejte se navzájem (inlove)

   jo a píšeš tu pod včerejším článkem, málokdo už tě tady najde (já jen náhodou), spíš jsi měla napsat k novému, dnešnímu

   1. Bedo, díky za reakci.
    Ano, zatím je to pravděpodobná diagnóza, ale asi hodně jooo pravděpodobná… Vetka nám řekla, že to asi bude „vlhká“ varianta, naplnění bříška tekutinou, budoucnost 3 – 6 týdnů…
    Já se s tím zatím nikdy nesetkala, a proto mě vyděsila „nutnost“ mít psy a kočky odděleně, marně přemýšlím, kam dám ty své 3 štěkavce a 1 další kočku. Prý je společný chov spouštěčem – co dělat proti tomu do budoucna… A jak vysvětlit kočce Rozárce, že by neměla jíst z Mikouškovy mističky… Prý nebezpečí dalšího rozšíření, kruci…. Blbej pátek 13.

 2. Si tady louskám povídání o složkách, a pořád mi vychází: co si kdo poznamená o mně, to je jeho starost a jeho zodpovědnost. Ale my si děláme svoje vlastní složky o svých lidech a dokonce o lidech, které jsme v životě neviděli, třeba o jisté paní učitelce, co ji teď potkala pěkná drsárna. A je radno si ty záznamy dělat hodně pečlivě, aby se pak jeden nemusel stydět, co za nesmysly si to nechal nakukat.

 3. Pěkné téma… Ani nevím, jestli jsem kdy nějakou osobní složku dostala (převzala) – pokud ano, patrně jsem ji hned hodila do koše. Vůbec mě nezajímá, proč jsem se nedostala na školu (však se to později dalo dohonit) nebo proč jsem se po deset let každoročně marně snažila vycestovat…teda nezajímá – já vím, proč (i si pamatuju jedno zdůvodnění mého dlouholetého uvěznění mezi ostnatým drátem): nebylo to v zájmu socialistického zřízení. Mno, socialističtí zřízenci mi mohli… Já, a podobně postižení – my jsme na to byli hrdí! Ne že bychom nechtěli do školy nebo na výlet…ale věděli jsme úplně přesně, kdo je v právu. Naopak, přiřadit se k zvýhodněným jedincům (co „mohli“), bychom byli považovali za naše selhání a ostudu 🙂 Takže se necítím ukřivděná, a zmínění zřízenci a podobné domovnice mi i nadále můžou…
  Co mě rozhodně trápí víc, je ta moje osobní složka, uložená v myslích mých blízkých…a čím jsem starší, tím víc mi leží na srdci…tu bych si ráda přečetla, dokud je čas! Tedy čas na její případnou korekci…

  Mimochodem v posledním roce, který byl pro mě osobně (slovy anglické královny 🙂 ) „anus horribilis“, mi na rakovinu zemřela o dost mladší kamarádka…a teď řeším tu samou chorobu u druhé. Ani jedna neměla/nemá partnera…takže kromě vyjednání té nejlepší péče (díky kontaktům) funguju jako doprovod, rodinný příslušník…vrba…utěšitelka…ale i prudič…To jen k těm úvahám, jak pomoct bližnímu v podobný situaci: Člověk může dělat jen to, co sám zvládne…zázraky, jakkoliv je druhá strana možná očekává, jsou nemožný. Důležitý je vědět, že jsme dělali, co jsme mohli. Kvůli té složce, kterou si nosíme s sebou (a po nocích v ní listujeme).

 4. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Paní Kohnová umírá a prosí manžela:
  „Já vím,že se s mojí maminkou nemáte rádi, ale alespoň v den mého pohřbu, alespoň před lidmi se k ní chovej slušně a mile.“
  „Slibuju, ale celej den budu mít zkaženej.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny, pěkně se vyspinkejte, ať nemáte zkaženej zítřejší den. ~o)

 5. O.T. Prosím poradu asi právní.
  Je možný, že osvojený dítě nemá nárok na dědictví? Ferdovu mámu si děda osvojil, když jí byly 4 měsíce, měla jeho příjmení. Děda se po mnoha letech rozvedl, znovu oženil, zplodil s druhou ženou dvě dcery. Děda v lednu umřel a Ferdova máma prej nemá nárok na dědictví,, protože nebyla vlastní dítě?

  1. Týno, je potřeba vědět, jestli byla opravdu osvojena. Ale tohle je třeba řádně posoudit s doklady v ruce. Já bych šla na nějaké notářství.

   1. No má nějakej papír z matriky, má v rodným listě jeho příjmení-tak asi jo.
    Myslím si, že i když je „jenom“ osvojená, tak by měla dědit, stejně jako vlastní. Ona je z toho docela špatná, že by neměla mít na nic nárok

    1. Příjmení ještě nic neřeší. Myslím, že dřív existovaly dva druhy osvojení – z toho jedno tzv. nezrušitelné, kdy osvojitel byl následně zapsán (a všude veden) jako otec, se všemi z toho plynoucími důsledky (přičemž původní, biologický otec vymazán ze všech „papírů“). Důležitý je tady rodný list, který se právě proto vystavoval znova.

  2. Jestliže je děda zapsán v rodném listě je otec a tedy dcera i osvojená dědí.Radím dojít na soud v místě trvalého pobytu dědy,zjistit který notář projedná dědictví a za notářem dojít,ukázat rodný list.O zastupování v dědickém řízení může požádat i advokáta.

   1. Právě, že dědické řízení proběhlo před měsícem, nebyla tam ani pozvaná. Zjistila to včera. Když volala notářce, tak se dozvěděla, že o ní vůbec nevěděla, že se o ní ostatní nezmínili a že už se s tím nedá nic dělat.

    1. Dá se s tím dělat dost.Dojděte za advokátem .Takto se to nedá vyřešit.Dcera i osvojení je neopominutelný dědic a jestliže nebyla účastíkem dědického řízení,musí se to projednat znovu.

    2. MUSÍ s tím jít něco dělat. Mám pocit, že zatajení spoludědice je dokonce trestný čin. Zavolejte znovu notářce, že to dáte k soudu. Týno, napiš Ele, ona Ti poradí možnosti a pak si vezměte advokáta. Tohle je svinstvo.

     1. JO! A té notářce tuto informaci s ofoceným rodným listem pošlete písemně, s dodejkou. Ona je odpovědná za správné vyřízení dědictví a pokud bude oficiálně informovaná, tak by měla asi taky konat. Minimálně to nějak pozdržet.

      1. OBČANSKÝ ZÁKONÍK:
       HLAVA ŠESTÁ OCHRANA OPRÁVNĚNÉHO DĚDICE
       § 485
       (1) Zjistí-li se po projednání dědictví, že oprávněným dědicem je někdo jiný, je povinen ten, kdo dědictví nabyl, vydat oprávněnému dědici majetek, který z dědictví má, podle zásad o bezdůvodném obohacení tak, aby neměl majetkový prospěch na újmu pravého dědice.
       (2) Nepravý dědic má právo, aby mu oprávněný dědic nahradil náklady, které na majetek z dědictví vynaložil; rovněž mu náležejí užitky z dědictví. Jestliže však věděl nebo mohl vědět, že oprávněným dědicem je někdo jiný, má právo jen na náhradu nutných nákladů a je povinen oprávněnému dědici kromě dědictví vydat i jeho užitky.
       § 486
       Kdo v dobré víře něco nabyl od nepravého dědice, jemuž bylo dědictví potvrzeno, je chráněn tak, jako by to nabyl od oprávněného dědice.
       § 487
       Ustanovení § 485 a 486 platí i tehdy, jestliže dědictví připadlo státu.

       TAKŽE AŤ SE FERDOVA MAMINKA BRÁNÍ, JE V PRÁVU.

       1. S Vave i Jiřinou souhlasím, babičce tohle udělali vlastní sourozenci, už nikdy s nima nepromluvila, ale většiny svých práv se domohla. „Nejde s tím nic dělat“ se nesmí brát vážně. Tuhle větu už umím vytěsňovat.

        1. Já bych tu větu spíš přeložila jako: „Nedělejte potíže, je to pracný, koukejte se na to vykašlat “ I-(

       2. Ještě úplně poslední věc – notářka zřejmě cosi zanedbala. Příbuzní maminky ji zjevně zatajili, ale ona si měla ověřit na matrikách, zda nejsou další příbuzní. Takže se nenechte notářkou odbýt, ona pochopitelně nechce komplikace – je to její průšvih, tak se to snaží zahrát do ztracena. Týno, možná bys měla za notářkou s maminkou zajít, protože TY se určitě odbýt nenecháš. 🙂 (y)

    3. to je zvláštní toto, notář vždycky zjišťuje okruh oprávněných dědiců. podrobnosti jsou v OSŘ a notářském řádu, ale to tě teď asi nezajímá. pokud má mamka zapsáno v rodném listě dědu jako otce, muselo proběhnout tzv. nezrušitelné osvojení, jak to bylo svého času upraveno v zákoně o rodině, jinak se podle mého do rodného listu jen změna příjmení nezaznamenávala. teď čaruju z vody, nemám doma ASPI, abych se podívala, jak bylo toto dříve v zákoně. v každém případě, nebude od věci s fotokopií rodného listu notářku kontaktovat buď písemně nebo zároveň i osobně. na podnět bude muset reagovat a další viz poznámka Vave – dědické řízení se na návrh otevře znovu, i např. pokud se po jeho skončení objeví další majetek, který dědicové neznali v době projednávání a rozhodování o dědictví. pokud by neuspěla u notářky, lze se ještě domáhat určení toho, že je dědičkou, soudní cestou a na to naváže další projednání dědické věci. je to nadlouho, ale stojí to za to. ve věcech musí být pořádek, a v těchto obvlášť, aby mohl děda nerušeně spát. tak držíme tlapky. a myslím, že Ela ti to vysype z rukávu, já taky dědické věci moc nedělám 🙂 max. ti ještě třeba doporučím advokátaq, když mi písneš, kde vy holky bydlíte 🙂

     1. Týno, ať se paní NEDÁ!!! My jsme se sestrou musely půl roku čekat, jestli se neozvou bratranci z Ameriky a z Brazílie, kteří s náma měli dědit dohromady padesát tisíc v hotovosti po společným strejčkovi, a přitom adresy byly dávno neplatné, ale zjišťovalo se to přes zastupitelské úřady. zatajení spoludědiců JE trestné.

 6. Štětinko – možná by se děti ve škole mohly složit a paní učitelce koupit nějakého malého plyšáka. Může ho mít v nemocnici v posteli, bude jí připomínat děti a povzbuzovat k návratu do školy. Taky by bylo dobré, kdybyste se domluvili s novou paní učitelkou a každé dítě by nakreslilo do nemocnice obrázek. Myslím, že z toho by měla určitě nemocná paní učitelka radost. I když – jak píše Pů – bude mít chvíle, kdy jí nepotěší nic. Ale určitě budou chvíle, kdy jí tohle dodá odvahu.

  1. Tedy co si vzpominam, tak behem radio ozarovani, kdy ke mne tydny nikdo z rodiny a kamaradu nesmel (jen pod okno za plot arealu, mavala jsem jak Kate a William (rofl) ) a i sestricky s doktory za mnou chodily ve skafandru a za plexisklem (byla jsem takovej malej Cernobylek nebo spis soucasnejsi Fukusimka (chuckle), jsem hlavne cetla cetla cetla.. Na bednu ani na filmy na ntb jsem se nemohla soustredit dele nez minutu, to bylo sileny, muzika mi zpusobovala pravidelne strasnou bolest hlavy (vcetne me oblibene klasiky, coz byl sok, do te doby pusobila presne opacne), ale knizky, na tech jsem prezivala…
   Mamce jsem kdysi na nekolik pozdejsich serii chemo (ty prvni absolvovala ambulatne, dodnes nechapu, kde na to brala silu) prinesla do spitalu plysovyho lachtanka, milovala ho… Vavis ten plysak je dobrej napad (nod) Muze se k nemu i pritulit, az ji bude hodne ouvej…

   1. fujtajxlik, chodiliiiiiiiiii samozrejme… (shake)

    A vite ktera knizka tehdy byla temer zazracne lecebna? 😉 Maly princ, jak jinak… (h)

    1. (sun) Ahoj, to jsem ráda, že tě čtu (inlove) Nepamatuješ si, kolik ti bylo roků, když sis zamilovala tuhle knížku? Já až v dospělosti. Ale moc. Joe nedokázal číst, ani poslouchat muziku. Spíš ocenil net a skype a testíky a obrázky. Až když se jeho stav zlepšil, tak dokázal průvodní potíže chemoterapie zdolat s optimismem. (*) Co kosí bratři? (cat) (cat)

    1. Jj tu jsem v ty dobe uz mela komplet prelouskanou (tedy co do te doby, r. 2002) vyslo, a ve spitalech jsem jela druhe kolo (rofl )
     Zdeni prvne jsem ho cetla jeste jako hodne velky mlade, kolem 8 let.. pak pred pubertou, v puberte, pak v te nemocnici, ted nedavno znovu.. a pokazde je to jina knizka 😉 pokazde v tom jandu jinou rovinu, neco co aktualne leci… 🙂
     Kosi bratri jsou nejlepsi lek na vsechno 😀 Zrovna vcera jim zas houklo v palickach, zacali fotonit (litat jak foton po zdech a po strope) a oba, tesne po sobe, mi hupsli na cerstve vyklopeny cheesecake :@ tomu se rika lecit se z lpeni na vecech materialnich (rofl)

 7. Teda Vavís, to je zase téma. (inlove) Taky jsem tu složku od zaměstnavatele dostala. Dostavila jsem se na osobní oddělení a musela jsem podepsat převzetí. Když jsem ji prolistovala, tak jsem postrádala „proper“z roku 70. s dotazem na r. 1968 a můj postoj ke vstupu vojsk. Ten papír tam nebyl. Tak jsem se po něm poptala a kádrovák loupal očíčkama a sekal jazykem. Složku jsem teatrálně na dvoře s kolegy spálila. Stejně nebyla kompletní, tak co. 😛
  A ta důležitější složka? Snažím se, ale iluzi si opravdu nedělám. (blush)

 8. Štětinko, to je bohužel každá rada drahá protože každý jsme jiný. Já jsem při těchhle procedurách neměl náladu a sílu cokoliv číst, cokoliv poslouchat (a to jsem sakra vášnivý vstřebávač hudby!), jen jsem se utápěl v bolesti a hrůze. Co mně udrželo nad vodou je věc jiná. Každý jsme jiný, jsou různé druhy chemo i radio, různé stupně, různé preparáty, různě to snášíme. Existují léky kterými lékař dokáže vyvolat „protiúder“ vůči negativním účinkům, mají také různé stupně účinnosti a používají se různě. Je to blbé, ale zatím nelze univerzálně určit co by tu paní učitelku potěšilo. Možná bude léčbu snášet v pohodě, možná z ní bude naprostá troska (říkám to tvrdě, ale nechci nic přibarvovat).
  (Květiny neradím, pravděpodobně vás tam s nimi nepustí.)

 9. Děkuju vám všem za reakce a vzpomínky, někdy i bolestné. Hano W, nechtěla jsem Tě rozesmutnět. Lásková, těžko na Tebe reagovat, protože co k tomu říct? Možná jsi tehdy o něco přišla (a kdo ví, kam by ta cesta vedla), a možná jsi něco získala. Ty ženské mají šrám na duši a zápis ve složce TAM.
  Radanovo, přimlouvám se za Plivníčka Sárinku. Kočičky želvičky jsou velmi výjimečné, potvrzuje mi to tu Rozárka všemi tlapkami.
  Myšičko, blahopřeju! Já věděla, že to zvládnete levou zadní. 🙂

  Ještě k těm složkám, pořád mi to leží v hlavě. Před pár dny tu zaznělo, že bych mohla napsat o tom, proč někteří lidé odcházejí zbytečně brzo. Jenže to já nevím, neumím. Spíš jsem začala přemýšlet o tom, jaké stopy tu lidi zanechávají, jaké v kom a jaké kde. Třeba někdo, kdo je v práci (osobně i svou složkou) velmi nenápadný, může být skvělý akvarista nebo filatelista čí táta a děda, nebo přečetl všechny encyklopedie, jenže jeho stopa nás míjí, kdežto jinde je její otisk silný, zřetelný a trvalý.
  A možná někdo, kdo do naší osobní pozemské složky někdy udělal nějaký záznam, zanechal v našem životě stopu tak silnou, že změnila naše bytí. A my toho člověka ani neznáme.
  Tohle je hodně silné téma a já vám děkuju, že jste mi pomohli si některé věci lépe srovnat. (h)

  1. No, levou zadní to zrovna nebylo, chybička se taky vloudila, ale celkově to vyšlo docela dobře. Ony zázraky se až tak moc dělat nedají a my jsme udělali maximum, co bylo v našich silách. Možná něco z toho předvedeme i v Brně, bude-li kde.

   1. Já vím, Myšičko (inlove) , že se za úspěšnou besídkou skrývá hromada Tvé práce. Ale taky vím, že dokážeš děti povzbudit, že zvládnou víc, než by kdokoli čekal. A malá chybička? Ta jen podtrhne krásu toho povedeného. 🙂

 10. nestíhám a už mi to podruhý kleklo,mě omyjou….

  Před zmizlým příspěvkem mi volala Alča, děkuje za zájem i snahu, JÁ TAKY. Ptala se i jinde a ozvali se jí lidi z Jablonce odpoledne se jedou podívat na kočičku i s malou. Pokud by se nějak nedohodli s těma lidma, dá vědět a dojeli bychom nějak silama společnýma do Mnichovic nebo Prahy pro plivníčkovou Sáru, zvládla-li by to Rpuť z druhý strany.

  Sárinka je krásná, našim jsem předloni přivlekla podobnou i s černým bráškou a je to taky pěkná ranařka, bráchu drží zkrátka, velitelka s dlouhýma nohama a přísným kukučem.

  Taky by CD mohla milostivě shlédnout na Sáru. Budu se ptát. Slibuju na holej pupek

   1. Rputi, vím o kámoškách, co taky sháněj kočku, uvažujou o ní už nějakou dobu a teď chodí k jiným kamarádům si tu jejich drbat a vyptávat se na podrobnosti, můžu kdyžtak přeposlat fotky Plivníka plus tady uvedenou adresu, kdyby měly zájem?

    1. Ježíš, to bych ráda! Ona fakt potřebuje paničku nebo páníka (nejlépe obojí 🙂 ) jen a jen pro sebe. Jinak je to tulítko a mazílek a taky chytrá jak opička.

     1. Učinila. Za výsledek neručím, rozhodnout se musej samy. Byly by to dvě paničky. 🙂 Plus několik návštěvových přátel.
      (Já bych si ji i jako moc ráda sama, ale… nee… momentálně nemůžu… tak radši nekoukám, jaký čumáčky na mě z těch fotek dělá. 😉 )

       1. Zatím nevím, jak zvím hned dám vědět. Kéž by to Sárince vyšlo. Kdekoli. Rputi sestav o ní Rputí poudání, kratičký, psala jsi o ní v komentářích viď, ale kde to je? Najít neumím.

 11. Vavi, ty tvoje slozky mne dostaly skoro k slzam. Kdyby nebylo komunistickych slozek, tak bych dnes nesedela v Jizni Karoline. Neco jsem o tom nad ranem napsala, ale server mi sdelil, ze odesilam rychle, nacez mi to sezral. Ted uz musim mazat do prace na den plny jednanich a zbytecnych schuzi. Ale tohle tema mi bude viset v hlave dost dlouho. Ono tam visi stejne, ale nejak se mi to pripomnelo. (h)

 12. Děkujeme za palečky, besídku máme zdárně za sebou, maminky slzely, Myšátkům svítila očíčka radostí, dokonce i oblíbený twist na závěr s maminkama byl, tak snad dobrý. Ze mně spadl jeden šutérek a začneme s přípravou na tu velkou závěrečnou akademii, kde většinou bývá kolem stovky lidí. Zase jsem si na sebe vymyslela a ušila bič, ale těším se. Krásné odpoledne.

  1. Moc Ti přeju dnešní úspěch Myši, i Myšátkům a držím palec na akademii. Před pár dny jsem viděla akademii základky a byla skvělá. Snad ani nehrozí nemít úspěch. Já se účastnila jen výrobou masek a trošinku si ozkoušela ten pocit být při tom. Nasmála jsem se na rok dopředu a si pochopitelně zaslzela, většinou tedy když jsem musela smích udusit. Bylo to skvělý. Děcka nacvičily vtipný kousky a bylo vidět, že se baví, ale i třesou trémou. A ta radost školou šla po ukončení akademie ještě dlouhou chvíli. A to nezastírám, že neteřka Aňa školu nesnáší. Kolem akademie tam chodila skoro spokojeně. Díky za takové akce. Držte se Myšové

 13. Nikdo doposud nereagoval na mé složky? Ne? Dalo se to čekat!
  Škoda. Váš problém a bejvala bych si i pokecala, kdyby mi před chvílí nevolala bráchova přítelkyně, ano ta, co má za sebou po 25 let léčby rakoviny a asi třicet operací, co jí od podzima nabízejí umělý vývod, neboť už jí zbývají jen dva metry střev.
  Jdu volat jí, když Vy jste tak mělcí…

  1. Dobře jsi i po těch letech napružená, jak říkám, nejlépe nevědět. Alespoň já bych nechtěla vědět a jsem ráda, že JZD se rozpadlo a složky asi někde hnijí či byly spáleny.
   Je to za námi, stejně se to nedá nijak vrátit a prožít život znovu za jiných podmínek. Co já vím jestli bych byla šťastná kdybych bývala mohla studovat a dělat to, co jsem chtěla. Jestli bych poznala Bimbouše a další jiné věci.
   Kamarádka Tvého bratra musí být velmi silná žena a dovoluji si jí držet palce aby buď nebylo nutné takovéto omezení a nebo aby pomohlo

   1. Obávám se, že to definitivně vzdá, brzo, alespoň tak dnešní telefonát zněl.
    Brácha odjel a nezvedá telefon a ONA NEMÁ KAM VOLAT, tak jak to asi skončí?

    1. No vidíš, ona je v situaci kdy bych já už nebyla, proto obdivuji její odvahu. Veškerá další slova jsou nesmírně plytká a už jsem asi 3 věty smazala……..

  2. nestíhám nestačím načtu, těším se na stopětku i komentáře, vypadá to VÝŽIVNĚ

  3. Bětuláskovo, nezlob se. (inlove) Taky mám k tomu co říci, ale víš, nějak se mi nechce. Byly roky, kdy jsem skřípala zubama a nedokázala přijmout, že jsem sice základku zmákla s jednou dvojkou, ale …. vyučila jsem se elektromontérem a na průmyslovku jsem se propasírovala na 5. pokus po změně příjmení, dálkově a bez nároků na studijní úlevy (vždy přijímačky řádně složené, ale…) Bylo by toho dost, ale nějak se mi nechce to rozebírat a živit v sobě zlobu. Co to změní? Jen to, že budu otrávená jak malajský šíp. Krásný den Tobě a plyšákům (sun)

 14. Nejdůležitější je ta složka, kterou si nosíme v sobě – ta jediná je kompletní a pravdivá a jednou bude i objektivně posuzovaná. Můžeme se jen snažit, aby se v té složce nacházelo hlavně to pozitivní.
  V té papírové nemusí být všechno a někdy je lepší ani nevědět, co všechno obsahuje.

  OT – 2 zeměpisné hádanky: 1) Kde byste hledali cestu jménem Halič? 2) Kde všude se dá – dle vašeho názoru – najít hotel jménem Krakonoš?

 15. OT:
  posunuju ze včera
  Kdyby někdo věděl o koťátku co by už teď bylo k odběru ( já vím že není dobrý termín) mohlo by jít do Rokytnice nad Jizerou k jedný malý slečně do domku se zahradou. O víkendu má narozeniny a tatík trochu na poslední chvíli svolil, že už je dost velká, aby mohla mít vysněné zvířátko. Rodiče vědí co kočičí spolužití obnáší. Ptali jsme se v Dášence, teď zrovna mají jednu roční bojácnější a jinak starší kočičky. Nápor koťat bývá později. Zvažuje se návštěva tam jestli by se holčička s nějakou odrostlou třá nezakoukaly, ale přeci jen kotě by bylo pro dívenku lepší.
  Dejte vědět, budu nakukovat.
  Děkuju

  1. radanovo, já tu mám pořád plivníka Sárinku a ona by moc moc chtěla svého vlastního páníka.
   Je jí třičtvrtě roku a je to velmi drobná, želvovinová kočička. Drobná už zřejmě zůstane – tak akorát pro dětskou ruku. Spíš vypadá jako půlroční kotě.

   1. Rputí bylo by fajn bydlo pro Plivníka, jen ta doprava dálková. Se bojím, že tak daleko paní s dětma nepojede (tatík povolil, ale na cesty přes půl rep se nevydá), já bych jela ráda, bohužel mám hoodně vysoko do žlabu. A práce nad hlavu.

    1. Poslyš, a když tak daleko se pro výjimečně zajímavou kočku nepojede – je ta rodina vážně na kočku připravená?
     Co když ta kočka bude kakat nebo blinkat, ha? Nevimnevim, s tatínkem, asi moc kočičí nebude, asi si myslí, že kočka je plyšák a dá se postavit do rohu.

     Já jen, teda nechci reptat, ale když jsem se rozhodla, že si kočku pořídím, nehleděla jsem na vzdálenost, jen na fotky nebo charakteristiky, a bylo hodně složité pro mne zařídit si na celej den auto a řidiče a cestou ho nakrmit, ale tu Bětu jsem si nakonec přivezla. Ale myslím, že tak by to udělal každej, kdo se o kočku opravdu starat CHCE!

     Tohle má bejt dárek a má to bejt zblízka – to je hodně tristní charakteristika. Radi, jdi od toho. Oni se o to kotě nepostarají.

     1. Jenom aby tatínek nepoložil problém kočičky jakmile by přišlo na větší výdaje. Já mám kočky zdravé, 11 let bez veterináře pokud nepočítám kastraci a když náhodou jede tatínek pro jídlo a všimne si ceny, tak má poznámky. Nakonec ony myslím sežerou za víc než Bimbouš, ale to on si zase nespočítá. Takže ho od výdajů za krmení držím trochu dále, ovšem sami víte, že je to trochu darda. Jedna kočenda se nají při rodině a kvalitně, čtyři už ne. Zas na druhou stranu těch ubožáků, kteří se venku potácejí špinaví, hladoví a zablešení, každý tvoreček zachráněný je plus. Dejte tatínkovi šanci, ony to kočenky umějí a za pár dní třeba bude jeí největší fanda

   2. Ježiš, to je nápad, RADKO!! To je sice hodně daleko, pravda, ale ta kočanda je fakt krásná, a pomohla bys na všech stranách, jé, prosím, dojeďte si pro plivnici…

    1. Na ja Bětulásko, vem to jinak, a) je to místo pro kočku-těch není moc b) Alenu znám, je to pečlivá a schopná holka(maminka), dopředu mi říkala, že moc daleko nedojede

     Najdu někde Sárinky fotku, abych jí předala? Nebyl o ní článek? Dám jí vědět. Třeba cestu nějak vymyslíme.

  2. Radko, teď teda trochu nevím po přečtení komentářů – ty ty lidi znáš? postarali by se dobře? plus samozřejmě ty klasické dotazy – co je to za bydlo, dům či byt? nepřejede tam číču něco? jaký mají ti lidé režim – kotěti by dlouho samotnému bylo doma smutno, a pokud nechtějí jet daleko, hádám že dvě by si asi nevzali… mají nějaké zkušenosti, vědí co to obnáší mít doma kočku?

   jinak miminka opravdu teprve budou, ale o nějakých přece vím a taky jsou ještě podzimní puberťáci – dejme tomu půl roku, či 7-8 měsíců… hm, no to je vlastně jako Sárinka

   1. bydlo ok, kolem málo obslužná komunikace, na dvě jsem se ptala hned, bohužel, kočičí režim jsme probíraly s mamkou dle mě je znalá dostatečně, kastrace se předpokládá

    1. Inko, ale do Hradce či Nového Města n.M. je to asi 65 km a do Pardubic jen o fous víc – to není zas až tolik, ne?

   1. nebo Evička, Myšička, Hvězdička, Matylda, Klaudinka – odkazy můžu rovněž dodat 😉

    ale za plivníka Sárinku bych se přimlouvala – je nádherná (budu závidět!) a Rputince by to pomohlo (h)

  3. Radko – moc bych se přimlouvala za Sárinku. Rputi to pomůže, Sára bude mít své doma, malá slečna bude mít svůj dárek…

   Zvířetníci ?? Nemáte někdo cestu směrem od Bechyně na Sever ?? My to máme opravdu z ruky…

    1. radanovo, kdyby byli schopní přijet aspoň do Mnichovic?
     Sárinka mi tady strašně žárlí na Evelína a napadá ho a pronásleduje, že je z toho Evelín nešťastnej. A je to všechno jen proto, že by mě chtěla mít samu pro sebe. A já tady okolo žádného páníka nemůžu sehnat.

     1. Jsem zapomněla napsat – mám v Mnichovicích kamarádku, takže bych u ní mohla čekat než by dorazili.

      1. Fotky – takhle vypadala, když k nám přišla. A samozřejmě můžu vyfotit a mailmo dodat čerstvé.

         1. Přiznávám se i bez mučení – želvinky se mi opravdu nelíbí, ale je to moc pěkná šelmička když si odmyslím ty chlupy a vidím ji třeba prouchatou

 16. se divím stejně jako Štětinka, přestože já už tou dobou dávno procesovala – ony se vydávaly lidem složky kádrováků?? :O … a technicky, jestli se mohu zeptat – to vám řekli dojděte si tamatam pro svou složku? nebo vám ji přinesli na stůl? prostě si to nějak neumím představit

  je teda pravda, že naše nakladatelství byl trochu „zvláštní“, na tu dobu nezvykle a převelice slušný zaměstnavatel (a to šlo o knihy! dokonce i VŠ učebnice! vlastně bych čekala že budou hlídaní hodně ostře) – dlouho ho držel jeho ředitel, ale i po jeho odchodu atmosféra zůstala… no třeba si to tak jen maluju, protože jsem tu složku nedostala? ale ne, opravdu nás nikdo ničím nedusil

  zas je ale pravda, že jednou jsem si dovolila požádat o devizový příslib – a ten jsem nedostala… můj tehdejší šéf byl zvláštní člověk, měl docela dost známých, ale přitom to byl slušný chlap… i odhodlala jsem se za ním zajít a poprosit ho, zda by se někde (ani jsem vlastně nevěděla kde) mohl přimluvit a zařídit mi to – dost jsem to potřebovala… přišel pak za mnou nějak podivně přešlý a sdělil mi, že mi to někdo „pohnojil“ – dodnes nevím kdo a nevím, jestli bych to chtěla vědět… dokonce jsem si zcela nezávisle na to před časem sama vzpomněla (přišla mi informace, že zemřel a má pohřeb), tak jsem opět zauvažovala – vůbec nevím, zda to bylo z okruhu pracoviště, bydliště, školy… asi je ale lepší, že to nevím, možná by mě to žralo v duši

  jak to ale, že my jsme ty složky tehdy nedostali?????

  a tam TU složku – tu si myslím nosíme sami v sobě, nikde neleží… nevím, zda do ní někdy nahlédneme, ale řekla bych, že ji zaplňujeme my sami, tak je na nás, abychom se případně nemuseli stydět, pokud nám předložena bude

  1. Bedo, možná to záleželo na vedení, možná si o to člověk musel říci.
   K nakladatelství: nejspíš někomu zodpovědnému došlo, že v nakladatelství vydávajícím VŠ učebníce (= pomůcky pro výchovu nových odborníků) jsou důležitější lidi schopní a ne angažovaní. I ten režim měl určitou míru sebezáchovy.

  2. Vydávali, ale pokud vím, tak na požádání. Náš podnik to oddaloval, jak jen to šlo a výsledek byly velice probrané a vytříděné složky. V té mé například byl životopis a pak velmi slušný posudek ze školy, kde kvůli normalizaci končili i pedagogové, tak se snažili aspoň ještě trochu pomoct. A pak za celých dvacet let už nic, takže jsem se o „dobrodincích“, kteří se podepsali na mých problémech, nedozvěděla nic. Ale nemrzí mě to, tyhle věci si stejně musí srovnat každý sám v sobě.
   Tu pravou složku máme určitě někde jinde a věřím, že jednou na ni dojde. Pro mě je teď rouhodující jedno kritérium – jestli se na sebe můžu podívat do zrcadla.

  3. Já si pro složku šla na personálku. Při listování jsem opravdu měla stísněný pocit. Do osobních materiálů psali z pozice vedoucích svoje cinty lidé, kteří mě vůbec osobně neznali …

   Tu mojí složku se snažím udržovat ve stavu za který se, až přijde čas, nebudu muset stydět. 🙂 (whew)

 17. Hm, tu nejdůležitější složku si nosíme v sobě a je škoda, že někteří ji neumí otevřít a přečíst si ji, nebo v okamžiku čtení propadají dyslexii a vidí tam něco úplně jiného.

 18. OT: nešlo Vás nepotěšit:
  Při cestě taxíkem se obrátí cestující na taxikáře s prosbou o pomoc:

  „Žena je mi nevěrná, potřebuji, abyste šel se mnou domů a dosvědčil
  její nevěru, určitě tam bude mít chlapa.“
  Dohodnou se i na ceně za tuto službu. Když doma v ložnici muž odkryje
  deku, opravdu je tam ukryt vedle ženy cizí chlap.

  Manžel vytáhne pistoli a namíří ji na něj.
  Manželka začne zoufale křičet: „Pepo nestřílej, to on koupil Mercedes,
  ve kterém jezdíš, to on nám zaplatil dovolenou v Karibiku, to on přispívá
  při Tvém platu na chod domácnosti, nestřílej!“

  Manžel smutně sklopí zbraň, podívá se na taxikáře a zeptá se ho:
  „Co byste dělal Vy?“

  „Tak to já bych si toho pána přikryl, aby se mi nenachladil.“

 19. OT – zítra si, prosím, na nás kolem desáté vzpomeňte, jdeme s mlaďoškou Airou na RTG kyčelních kloubů. Už teď mám svírání kolem žaludku, je to takové pako, větší než její máma a ta nechtěla ani za boha usnout….S její mámou a tetkou Ellie jsme byli přímo u vyhodnocovatele v Hradci, s mladou to musíme risknout a necháme ji zrentgenovat v Olomouci a snímek pošleme do Hradce k vyhodnocení, tak snad to dopadne (blush)

 20. OT: jsem od včera dost špatná. Měli jsme třídní schůzky a paní učitelka je probrečela, nemohla mluvit. Pak se tam všem veřejně svěřila, že má rakovinu prsu a že zítra (dnes)nastupuje do nemocnice. Měla velké obavy, že to už metastazovalo, protože jí bolí prý celá ruka. Nad jménem každého dítětě ji vzdy zachvátil další nával pláče. Má každé to dítě moc ráda. Bylo to znát, že se s nimi loučí. Dávala nám rady dopříštího roku,…bylo to děsivé. Všichni rodiče sklopené hlavy, nevěděli jsme co dělat. Měla jsem chuť vstát a obejmout ji, ale nevěděla jsem, zda se to hodí. Teď to mám furt v hlavě. Nemáte někdo nějaký nápad, jak ji potěšit? Napadlo mě, odnést k nim domů pro ni kytičku. aby ji to předali v nemocnici. Ale jestli má chemo, tak třeba kytky na oddělení nesmí?
  Nebo nějakou pozitivní knihu. Nevíte jakou? Bude mít náladu číst?
  Ona je to taková Myška. Dětem furt pomáhá, stará se o ně, doma vymýšlí hry….

  1. Kytky ne, ale kdyby jí děti namluvily kazetu nebo CDčko…a každý přidalo svoji oblíbenou písničku a popřály jí hodně zdraví a daly se tam i fotky…

   1. to je asi těžký na zorganizování. My, rodiče, nejsme nijak zatím ztmelení, takže to asi bude idividuální, jako za všechny,a le ode mě. To CD není špatnej nápad. Ale její určitě ta 55 let, možná víc, nevím, co poslouchá. Spíš bych tipla, že hudba ji nezajímá.
    Furt na to myslím, chtěla bych něco udělat.

    1. Výborný lék na depky je Hawaii Music, bohužel u nás ,,oficiálně“ nesehnatelná, čili pohledat na Youtube.

    2. Když padáš pod tíhou diagnózy, neposloucháš (jakoukoli hudbu) a nečteš (jakékoli, i nejgeniálnější, knihy).
     Pošli nebo dones jí kytku, třeba v květináči, co hodně dlouho vydrží, Štětí, a kluci ať na přáníčko vymalují srdíčka, to stačí.

     1. Lásková, ze špitálu ,pokud tam pančelka leží Štětinku s kytkou vyhoděj…alespoň já je tam mamce nosit nesměla,diagnoza stejná…

      1. Taky jsem mé matce měla zakázáno nosit cokoli, ale tu kytku jsem tam občas procpala. Chce to přijít v sobotu odpoledne a být věrohodný.
       Chce to chodit každý den za našimi umírajícími a pak na to přijdeme. Co dělat.

  2. Štětí, obávám se, že ten první pád je až na samé dno a tam asi není pomoci, tam se s tím musí každý poprat sám. Ale po nějaké době, kratší či delší podle založení, se ten člověk odrazí a pak je každá pomoc nejenom vítaná, ale taky hodně platná. Hlasuju zatím pro kytku, jakoukoliv.

  3. Na tu kytku se zkus zeptat. Ale možná by jí potěšilo, kdyby za ní občas děti na chvilku zašly, raději po menších skupinkách a jen ty, které budou opravdu chtít (nemá smysl někoho nutit).

  4. Mne sa paci ten napad s pozdravmi od deti (Betulaskovo naznacila) – co keby deti sami nieco namalovali, napisali k tomu nejake versiky, zelania a niektory z dospelych by jej to potom odovzdal? To by snad ani v nemocnici odmietnut nemohli?

   Toto iste som zazivala pred 10 rokmi – s vlastnou mamou. Prva diagnoza na to nevyzerala, ale pri operacii sa ukazalo, ze uz mala pozitivne aj lymfaticke uzliny pod pazuchou. No, lahke to nebolo. Ale je tu s nami dodnes. A za tych poslednych 10 rokov liecba zase strasne pokrocila, vidime to aj na pravidelnych kontrolach, na ktore este stale kazdeho pol roka chodime (a este stale uziva lieky). Strasne ale zalezi od konkretneho lekara a nemocnice, my sme mali stastie. Tak vela stastia a vela sil aj pani ucitelke …

  5. Díky za tipy. Já její rodinu vůbec neznám. Vím jen, kde bydlí (loni na konci roku pro děti u sebe na zahradě uspořádala piknik). Tak že bude asi všechno divné. Možná fakty koupím kytku v květináči a oni ať ji ji nechají doma? Snad v té nemocnici nebude nonstop? Strefit se do hudebního vkusu téměř cizího člověka je těžké.
   Včera jsem tam s ní byla sama, tak jsme jí pohladila a slíbila, že to bude dobrý, že se to dnes už dobře léčí a aby sena mě obrátila, kdyby cokoli potřebovala. Ale to je takový neosobní, platonický. Chtěla bych ji nějak potěšit

   1. Já tu musím dát za pravdu Rputi. CD s Annou K, nebo Naďou Urbánkovou není jen muzika. Jsou to zpěvačky, které tímto peklem prošly.

 21. Jo, o posudcích bych taky mohla vyprávět.
  Vždycky ale záleželo na lidech, kterým skončily v ruce. Vzpomínám na strašný posudek, který se mnou šel v rámci delimitačního přesunu z PZO Čs.keramika do OZO ZSE, kde jsem zakládala útvar obchodní politiky a integrace. Z Čs. keramiky jsem musela odejít kvůli jedné dámě, která mi šéfovala a která měla díky své politické zaměřenosti takový vliv na celý PZO, že se o tom nikomu ani nezdálo. Díky své aktivitě v tajných službách apod. se jí od vrátného báli všichni až po gen.ředitele. Já se nebála a občas jsme měli velmi zajímavou výměnu názorů až se okna třásla a ostatní kolegové se snažili zneviditelnit. Po 6 měsících práce v OZO ZSE jsem byla předvolána ke svému přímému nadřízenému, náměstkovi gen. ředitele ZO. Ten mi popřál k dobré práci i k tomu, jak jsem se nelehkého úkolu zhostila a dal mi posudek přečíst. Udělalo se mi poněkud nevolno a očekávala jsem, že se se mnou zdvořile rozloučí. Místo toho papíry vzal (3 celé formáty A4 o mně ta hnusosoba nabl………), přetrhal je a prohlásil, že si zkrátka bude muset zdůvodnit jejich ztrátu z mých materiálů, ale kopii od původního zaměstnavatele vyžadovat nebude! Vážím si ho pro tento přístup dodnes, to by hned tak někdo neudělal.

  1. Mělo by správně být ……… občas jsme MĚLY výměnu názorů………., protože jsem si teď při zpětném čtení uvědomila, že se to týkalo jen mne a jí, nikdo jiný se jí nedokázal postavit. No, taky si na mně pěkně smlsla.

  2. Tentýž problém jsem vyřešil přestupem do dělnické profese. Tím pádem se závadové materiály automaticky skartovaly, čili nevratně zmizely ze světa a bylo. Ochcat blbého bolševika nebylo až tak těžké, když se vědělo, kde má slabiny.

   1. No, nemá se to, ale nedá mi to: CHYTREJ BOLŠEVIK VĚDĚL JAK OCHCAT BLBÉHO BOLŠEVIKA????
    Tomu se snad ani nemůžu smát!

    1. Představ si, že věděl a uměl… a hlavně chtěl.
     Zásadně se vyhýbám politickým tématům, ale toto je vyjímka už proto, že mně osobně pomohl člověk s vysokým stranickým postem.

 22. O.T.
  Prosím, kdo se chcete ještě přihlásit

  na PRAŽENÍ (beer)

  (info : sloupeček vpravo), udělejte to dneska. Je nás zatím málo, pokud to tak zůstane, pokusím se sehnat jiný lokál – tady bysme to nezaplnili a asi by s tím byl problém.

  Vave, o tvejch složkách si budu přemýšlet…

 23. Jo a tu složku, do které se od porodnice psalo jak človíček je či spíše není stádní – tak tu jsem nedostala a ani bych ji nechtěla. Nechtěla bych vědět, kdo se podepsal pod prohlášení že nesmím dále studovat a já se musela jít učit dojičkou. Nechci vědět, kdo všechno mne sledoval, nejsem sice programově mstivá, ale přece jenom….. Co všechno kdo věděl, co všechno si kdo vymyslel, ne.

 24. Ne, myslím že ty osobní složky uložené na personálních útvarech, ať už v kovové registratuře nebo na discích podníkových serverů nic podstatného nevypovídají. Vypovídají to, co potřebuje vědět zaměstnavatel. Mimochodem, proč se učitelům tak vytrvale a zatvrzele říká „kantor“ ? To znamená předzpěvák, ne učitel.

  1. Myslím, že se mýlíš, Pů. (inlove) Ve složkách našich lidí jsou rozhodnutí nejrůznějších soudů s popisem sporné záležitosti a obsáhlým odůvodněním rozsudků. Jsou zde exekuční příkazy, oddací, rodné a úmrtní listy. Nic z toho vlastně zaměstnavatel vědět nechce a nepotřebuje, ale protože zákon zaměstnavateli ukládá za zaměstnance vyřizovat (většinou) daně a také mu ukládá povinnost srážet různé zaměstnancovy závazky, tak se k zaměstnavateli dostanou často velmi citlivé údaje.
   Hodně to o lidech říká, ale samozřejmě mnohé také ne. Ale to už se opakuju.
   Jinak jsem ráda, že ses po delší době objevil mezi máni. A doufám, že Ti je lépe. 🙂 (h)

   1. joooo rozhodnuti soudu … ty byly i ve slozkach zakladaku kdyz jsem pred lety slouzil vlasti. Tedy … nekdy. Nekdy taky prisly az v prubehu.
    Takze jsme treba zjistili, ze nam uz pul roku se samopalem v ruce obchazi municak clovek pravomocne odsouzeny za znasilneni. Coz podle predpisu nesmi. … No jo ale … podle rozsudku byla znasilnena pohlavi zenskeho, mezi plotama kolem municaku s nim sami chalani … tak obchazel dal. Strazeschopnych byl nedostatek, u naseho utvaru bylo lidi bez zdravotnich omezeni setsakra malo.

  2. Jééé, ahoooj! (h)
   Myslím, že se říká kantor proto, že kdysi dávno byl právě tohle jeden z mála lidí, co uměli číst – a tak to mohl děti učit. / nezasvěcenej odhad. 🙂
   A ty složky – myslím, že nejdůležitější je stejně ta poslední. A tu si nosíme v sobě. Myslím, že je zbytečný se jí bát. Když se opravdu něco chceme dozvědět, měli bychom se do ní naopak začíst…

   1. Možná je to proto, že žáci po svém učiteli jen opakovali – takhle se učilo velmi velmi dlouho. Kdepak Komenský, kdepak Myška, žádná škola hrou, ale učení se nazpaměť.

    1. Jo, to taky – a taky mě ještě napadlo, že kantoři ještě na začátku minulýho století museli ovládat aspoň jeden hudební nástroj. Ne virtuozně, ale dostatečně, aby mohli s děckama zpívat.
     (A ještě mi tak blesklo hlavou – pamětní učení vs. dril…)

 25. Ty „poslední složky“ by měl člověk nosit v sobě a snažit se žít tak, aby se nemusel stydět je na té poslední cestě odevzdat k posouzení 🙂 Pokud jde o jiné složky, tak jsem se kdysi na vysoké stala vedoucí studijního kruhu – vzhledem k slušnému prospěchu jsem si měla vybrat funkci „státní“ nebo stranickou. Vybrala jsem si „státní“, které obvykle spočívala v „komunikaci“ s profesorským sborem, obvykle hlavně ve chvíli, kdy se kantor na cvičení zpozdil a celý kruh se jaksi někam vypařil (do hospody 😀 obvykle), nebo se pro změnu vypařil kantor (ti měli obvykle vznešenější důvody 🙂 ). Jenže na konci prvního ročníku jsem dostala za úkol vyplnit pro studenty jejich osobní složky – vlastnosti, cíle, schopnosti, zájmy… I pravila jsem – napište mi každý na papír, co tam chcete mít a dejte mi to za týden. Dopadlo to jako vždy v těchto situacích – takových 70 % lidí se na to vykašlalo. (Byl rok 1983, to už většinou vládla všeobecná rezistence). Tak jsem se svou přítelkyní jedno krásné odpoledne zapadla do Černého pivovaru na Karláku, objednaly jsme si láhev vína a začaly na tom pracovat. Jaké my si vymyslely kraviny! Ty zájmy! Já sama jsem si tam napsala mimo jiné chov zvířat… to lidi na ekonomce fakt zajímalo 😀 Samozřejmě dotazníky vyplňované v hospodě na stole (a předtím beznadějně vláčené v tašce) získaly takový charakteristicky použitý vzhled. No a pak přišly státnice a já jsem ke svému (v té chvíli mírně hysterickému) pobavení zjistila, že ve složce před vedoucím zkušební komise je právě ten unavený papír vyplňovaný v hospodě…

  1. Nikdy nevíš, kdy na tebe něco vyplave. Kostlivec ce skříni…
   Proto razím zásadu, že nic, opravdu nic nejde doopravdy utajit. Utajení se podaří jen náhodou a odhalení je obvykle v nejnevhodnější chvíli.
   Můj oblíbený aforizmus zní: Člověk by měl žít tak, aby se nemusel stydět prodat rodinného papouška. (případně o něco dramatičtější: Nemysli! Pokud myslíš, nemluv! Pokud mluvíš, nepiš! pokud píšeš, nepodepisuj! A pokud podepíšeš, tak se nediv!)

   1. Evo! (rofl) Hmm, tak už vím, proč nepěstuju papoušky a … už se ničemu nedivím. (whew)

 26. Ve 4:25!!

  – mi vlezl kočičí strejda, v patách Italiána, na práh ložnice a pokoušel se mne vzbudit mluvením. To se mu kupodivu povidlo, páč jinak se se mnou musí zaklepat – akorát mi vešel do sna a stihlo se za ty tři vteřiny do procitnutí zdát úžasné dění.
  Jedou do Italiánova a potřebovali pár chechtáků, prej první benzinka, která prodává za Eura, je až v Jindřichově Hradci (pokud jsem v polospánku správně slyšela a já vím, proč jsem v r. 2004 hlasovala proti vstupu do EU). Ahoj, Jindřichu. Hradeckej.

  Taky jsem dostala složkuvložku, chňa. Potěšilo, a polichotilo mi, když jsem zjistila, že někdejší můj nadřízený (do r. 86) se opravdu vynasnažil, přestože jsem tehdy dostala z práce vyhazov (prej jsem nějak špatně reagovala na Černobyl, že máme ta výročí), popsat mne zdvořile a vychytaně, takže použil sousloví asi tohoto znění: „… společenská, pracovitá, v kolektivu oblíbená, pouze má jisté problémy se vztahem k našemu společenskému zřízení…“
  – a neskutečně mne pobavilo, když o rok dva později kádrovák z Vodních zdrojů formulku doslova opsal, a to to psal jen preventivně, já se totiž tehdy vdala a tehdy byl nárok na tuším 6 týdnů volna po svatbě – nebo na přerušení zaměstnaneckého poměru. Nebo už nevím. Rozhodně jsem si dopřála další léto a dotyčný posudek byl jeho doprovodný znak a Chňa!

  Další složky, které vlastním, jsou z půli 90. let, a měli jsme tehdy škondělí (školení v pondělí – žertuju – víkendové školení manažerů ODS, tzn. Pátek sjezd a ubytování a chlastačka, Sobota třeštění očí na lektora a vyplňování testů po paměti a stylem sem prdnu a) a tam prdnu d) a chlastačka, Neděle místo snídaně prášky na bolení hlavy a odjezd) a po týdnu jsme jeli za panem psychologem, aby nám řekl, co zjistil. Když mi začal povídat, jak jsem společenská a pozitivní, propadla jsem záchvatu rdění, kuckání, až smíchu, po třech minutách řečnění pan doktor řekl: „Vy snad s něčím nesouhlasíte?“ a tak jsem živě zakejvala a pravila, že nutně mi čte SLOŽKU jiné kolegyně.
  A vono jo. Četl mi omylem kolegyni kolegyni z Hradce, chňa. (rofl)

  1. Teď jsem si připomněla (a patřičně se u toho znovuopětdokola nažhavila), že nejen tehdy nevinnou mladou rozevlátou holku pro zanedbatelný exces vyhodili z práce, která ji bavila a kterou fakt výjimečně dobře dělala, ale také se postarali, abych podobnou práci nedostala, abych nesměla pracovat v kultuře či školství.
   To ve složce nebylo, to šlo jen telefonicky nebo osobně (i tak jsem se dozvěděla /všechno jednou někdo poví/, že smím bejt maximálně poslední písařka v posledním JZD v kraji, tak jsem halt byla poslední písařka ve Vodních zdrojích – do roka nejlepší zaměstnanec, ale bylo zakázáno mne ocenit, byť blbým rudým karafiátem).
   Rozpálila jsem se proto, jak si uvědomuji zpětně, že jsem si tehdy sama našla dobrou, ba výtečnou a užitečnou, jinou práci, knihovnici na velké střední škole: už jsem se těšila, jak se naučím nakládat s diaprojektorem a podobnými audiovizuálními pomůckami, a šlus. Takže mnoho toho ve složkách chybí, kapišme. Například že tím, kdo mi zničil profesní život, byla, v zárodku všeho dění, matka mé kamarádky z devítiletky a počátků tanečních – matka té holky, kterou jsem líčila a česala a doprovázela do tanečních, povzbuzovala, oblékala do svých věcí, seznamovala s klukama a kryla ji na prvních randech… A jejich sousedka, manželka předsedy tehdejšího MNV.
   Tehdy jsem se měla jít omluvit, oběma těm ježibabám, a poprosit je za odpuštění – a prej by se to trochu smazalo a třeba bych si místo udržela. Jsem na sebe dodnes hrdá, že jsem byla i v blbejch dvaceti a něco tak hrdá – a neodprosila jsem.

   Hluboce se všem, nikoli Vaví, která to pochopí, omlouvám za hodně osobní příspěvek, ale krev ve mně pění, když si ty časy vybavím, dodnes. 😀

   1. Betulaskovo, citat ta je proste parada, ale zazivat to na vlastnej kozi, to musel byt iny zahul! (h)

   2. Bětulásková… omlouvat se není zač…jediné, co ale můžeš pro svoje vlastní dobro a klid v duši udělat, odevzdat to všechno do tlapek Nejvyššího… Ty se s tím určitě netrap. těm dvěma dobračkám to osud oplatí vrchovatě na dětech, to už tak v životě chodí. a ty máš nakonec bohatý život… kočičky, sloníci, gorily… skoro nikdy nemám čas na tvoje vyprávění reagovat, ale vždycky mi to prosluní den. neboj, nejsi v tom sama. občas, když je počasí divné nebo docházejí peníze nebo zrovna zrzek dělá, že zapoměl, jak ho máma kočka učila čistotě, mě popadají vzpomínky neveselé na některé časy před revolucí. ale pak je zase sluníčko a muškáty a rodina a kamarádi a Snížek nebo Luisa mi přijdou ukázat huňatá bříška a šťouchnout čeníškem… a je zase dobře. co nás nezabilo, to nás posílilo !!! smajlíky asi nejedou, tak posíláme “ cat bat cat flower cake+candle“ 😀

    1. Je strašně zvláštní, ač nevěřím na osud, že syn první ježibaby spáchal úspěšnou sebevraždu (to byl ten kluk, kterého jsme současně s mou kámoškou a mým synovcem vodily pracně do školky a častokrát se nenechal dovést) a syn druhé ježibaby přišel na dovolené ještě v Jugoslávii o nohu –
     až se bojím, že osud se naplnil až moc a aby se to nevrátilo mně; ježibaby obě již sice nežijí a do konce života si neuvědomily, jak mi ublížily (byla jsem pro ně jen číslo v pořadníku), ale co kdyby?
     Asi je načase bejt trochu pokorná. A kontaktovat někdejší pubertální kámošku a konečně jí vysvětlit, proč jsem jí ani nezvedala telefon, když se se mnou za posledních dvacet let pokusila třikrát setkat – brácha a máma její jsou už tak dlouho mrtví, no snad jí to vysvětlím, maximálně mne pošle slovně do pekel, víc neudělá, znám ji.
     Vždycky to byla, narozdíl od svých rodičů, opravdu hodná holka – proto mi také byla kamarádkou.
     Abych ji šla hledat, že jo? Vím, v které vesničce bydlí, hned za kopcem tady bydlí, ale musím jí to celé konečně popsat, vím. A ach jo.
     Vaví, našla sis nebezpečné téma. Pro nás, kteří dlužíme nějaká ta vysvětlení.

     1. Ježibaby nepochopí nikdy.
      Ale jestli dokážeš pokecat s tou holkou, jak líčíš, tak jsi extra borka! (inlove)

      (Snažím se přijít na to, proč ubližujou lidi, co ubližujou tak moc, že to člověku vykolejí život… a nemůžu na to přijít a nemůžu. Jediný, co jsem vysledovala, je, že si to většinou vůbec neuvědomujou, a těch pár, co si to uvědomuje, má nějaký úžasně chytrý vysvětlení sprostě zvaný racionalizace… )

      1. Hrozně se bojím, jsem dočista pode-raná, ale už to musí bejt, roky to potřebuju a cejtím, že to jednou udělat musím. Chuděrka Iva, až jí povím o mámě, ta mne zmlátí anebo uteče, ach jo.
       Ale my spolu prožily první menstruace a první lásky se vším všudy, na to trochu sázím, že tam ta důvěra eště nějaká zbejvá.

       No a ještě bych potřebovala potkat svou bejvalou švagrovou, že bydlí ve stejné vesničce a doposud se mi neozvala, aby mi vysvětlila, proč se zabil můj bejvalej manžel, buď jsem pochodující katastrofa, nebo jsem tu na světě skutečně omylem. Nyní nežertuji. Tohle s sebou furt všechno tahám, to je pak těžké být šťastná nebo i jen klidná.

       1. tak jsem vše pročetla, jak slíbila udělala, a je mi z toho nějak těžko. Neminulo mě lecos hnusnýho v žití ale na většině jsem měla nějakej podíl, byť třeba jen vlastní blbost, naivita, důvěra tam kde nepatřila. Těžko se srovnávat s křivdama od CIZÍCH pitomců.
        Láskokočková jestli se odhodláš buď něžná jak na svý kočky. Vono znáš to, svý rodiče a sourozence si raději každej hodnotí a sepsuje sám a zlý o nich slyšet nechce. Tak ať si neublížíš.

        1. Vím. To je moudrá rada, ježiš, mně tohle říct někdo o mamce, tak skáču do stropu – ale nějak to udělat a říct musím. Budu HODNĚ šetrná a budu ji držet za ruku a povím Ivě jen nejnutnější. Pokusím se to udělat tak, abychom se nakonec v slzách zasmály nad svým i rodiči.

         1. Je otázka, jestli jí to opravdu říci musíš. Komu to prospěje? A co to vyřeší? A co se stane, když to neřekneš?

          1. Zlatej Zvířetník.
           Vy jste mne, holky, tak zmátly, že ne. Ne. Nemusím to akutně říct. Řekla jsem to dnes tady a mohutně se mi ulevilo (a moc děkuju, asi to chtělo ven) a zatím stačí. Mám odvztekáno a pomstěno.

           Ale pokud chci ještě někdy svou kamarádku z dětství vidět, budu jí muset nějak vysvětlit, proč jsem před ní tolik roků prchala. Takže jí řeknu jen kousek. Rozumíte?
           Možná zjistím, že plno věcí sama ví, co my víme… možná to bude v neskutečné pohodě, jako když nám oběma bylo 14.
           Dám vědět, držte mi preventivní palce.

       2. Každej něco táhne…ošklivýho i hezkýho…pro změnu zkus vydolovat z paměti to hezký… (h)

       3. Omylem tu nejsme nikdo, všici jsme sem chtěli. 🙂
        Jinak do toho moc nemůžu kecat, protože když člověk neví celou situaci, tak nechápe možný důvody a pak má obrovskou pravděpodobnost, že bude plácat bludy.
        Takovýhle zásahy ale bolej – smrt, opuštění, ublížení…
        Na druhou stranu, všecko se dá brát jako lekce. Co se stalo, se neodestane, ale člověk by to moh pochopit, aby příště nesekal ty samý chyby. (Byť by to byly jenom chyby z přílišný důvěřivosti nebo slepoty nebo tak něco. )
        Nesekat žádný chyby asi nejde, ale mohly by se sekat pořád nějaký nový. 🙂 Lepší než bejt zacyklenej furt ve stejnejch, ne. 🙂

     2. stačí jediné: asi neublížily jenom tobě, ale i jinak a jiným. TY jim tu odplatu nesmíš přát. protože to by se potom vrátilo k tobě a mnohonásobně. ať odpočívají v pokoji, odpustit je těžké, někdy ale stačí už na to nemyslet. co víš, možná tvoje někdejší kamarádka zjistila ledacos až po dlouhé době a chce ti to vysvětlit ona. ale – nechci ti radit, ale možná, že ty bys jí nic o tom, jak se na tobě podepsala její matka, říkat nemusela. teď už jí plusy a minusy sečetl ten nahoře a už se nic nedá změnit. říct živým něco, co mají slyšet, pro jejich i tvůj klid, to je jiná píseň. zeptej se sama sebe a svých moudrých kočiček, co je správně… přijdeš na to, buď bez obav. a až to správně uděláš, budeš se cítit jako vykoupaná v živé vodě. držíme tlapky!!!

      1. Ano, máš svatou pravdu a krásně jsi to napsala. Vlastně potřebuji zpátky Ivu, a tuším, že o své mámě něco ví, jenže neví, proč se jí už skoro 25 let vyhýbám.
       Doufám, že čas spoustu věcí zahojil a zajizvil a že se budeme držet za ruce a plakat společně, to poslední je, že bych tý holce snad chtěla ublížit. Naopak ji chci potěšit tím, že se k ní vrátím.
       Opravdu jí neublížím, to je mnohem pravděpodobnější, že neřeknu vůbec nic, budu se jen ptát na děti a manžela, jsem taky pěknej posera přes tyhle vyříkávací věci.

       1. musím vypadnout, jsem tu moc ráda a dnes jsem zase zapříspěvkovala až běda, jenže mi tu jiný činnosti padají na hlavu, musím, musím prostě musím

        taky si myslím, že to vyplyne ze situace, protože kdo dokázal by se plachá Běta zaláskovala a rozkecala ten jistě najde správnou cestu k Ivě

 27. Vavísku, přečtu později, ale teď musím splnit slib. Dnes mají myšata vystoupení před vyprodaným sálkem maminek a babiček a tatínků a dědečků :
  MYŠI A MYŠATA – TFUJTFUJTFUJ (y) (y) (y) (y) A ať je pořádný potlesk. (inlove)

  1. MYŠI A MYŠATÁÁ, pěstujte koťatáá, země je kulatá a místa je tu dost…
   (y)

  2. Myšičkové a pančelko Myš, držím vám palce! (y) Ničeho se nebojte, určitě se budete všem líbit. 🙂

  3. Jen před maminkami- mají to maminky jako dárek k jejich svátku, jen jsme to museli o týden odložit kvůli marodění dětí. Máme pro ně připravený keramický hrneček a růžičku. Děkuju za palečky, zkoušeli jsme a snad nic nezvořeme.

   1. Možná je už pozdě, ale v každém případě VÍM, že Myšky a Velká Myš (po vzoru Velká Kočka – chichi) všecko zvládnou. A jestli se přinatrefí malé zaškobrtnutí – no a co, to se stává i v Národním divadle.
    Jste naše malé hvězdičky a sluníčka dohromady. (*) (sun)

 28. Do sveta zamestnaneckeho som „vplavala“ presne v roku po revolucii a zatial som ich stihla vystriedat len dve (som stara konzerva, no). Tieto moje osobne zlozky su teda naozaj tenucke a nezaujimave. Ale s kadrovanim som sa stihla stretnut, este na skole. Mala som moznost ist na vymennu brigadu do Zapadneho Nemecka a potrebovala som (dnes neuveritelne) posudok od predsedu zvazackej organizacie na fakulte. To bol asi najtrapnejsi pohovor mojho zivota, ako sa ten zhruba o 3 – 4 roky starsi chalan snazil na mna robit ramena tymi zvazackymi kecmi… A mal moju zlozku! hoci som bola na konci prveho rocnika. Co tam tak o mne za ten rok mohli evidovat je mi dodnes zahadou. A chalanova najvacsia starost bola, ze sa odtial nevratim a on si to zodpovie. Nakoniec to klaplo, bola som v roku pana 1986 tri tyzdne v Sievershausene pri Hannoveri s mladymi ludmi asi 10 narodnosti. Opravovali sme budovu starej fary a davali do poriadku aj k nej prilahlu zahradu a boli to jedni z najkrajsich tyzdnov v mojom zivote. A ako vidite, vratila som sa 😉 (a nikdy som to neolutovala). Vdaka Vavi, za vyvolanu zivu spomienku.

  1. Jsem na tom podobně – do prvního zaměstnání jsem nastoupila v prosinci 1989. A jsem stále ve svém druhém zaměstnání (už to bude 19 let). Holt konzerva. A má složka, co jsem obdržela na začátku 90. let, byla tenoučká a nudná.
   A doufám, že ta moje poslední složka tam bude taky alespoň nudná. Hlavně abych se za ni nemusela stydět.

   1. Bubu, ja 17. V tom druhom. Zle len pomysliet.
    A do bodky suhlasim – hlavne sa nemusiet hanbit a hlavne sam pred sebou.

  2. A to Vás ani po návratu nepopotahovali za to, že jste opravovali faru, místo třeba prasečích chlívků v místním LPG? 😉 😉 😉

   1. Veru nie 🙂 ! Ja vlastne vobec neviem, ako je mozne, ze mi toto preslo. Asi preto, ze koncom tych osemdesiatych sa na to uz vcelku vseobecne kaslalo…

 29. Jediná složka, která není jen povrchní je TA, kterou asi nikdy neuvidíme (nebo pozdě?). Jak ta s udáními (u nás to kádrováci číslovali a je zajímavé, že číselná řada nebyla úplná, vlastně tam bylo dost děr, když jsem složku dostala do ruky….). Ty současné sice odpovídají normám ale jsou jako „normovaná rajčata“ – bez chuti a bez zápachu. Taková osobní výpověď s neosobní chutí polystyrénu. Dozvíš se spoustu zbytečností, ale víc o člověku vypoví ty pestré tradované historky. I když nepřesné, ilustrují osobnost.
  Dnes mi připadá, že snaha o „hygienicku čistotu“ převládá jak v reklamách na skvělou domácnost,tak v ledských vztazích na dost pracovištích. Sterilní, nezajímavé, neinspirující. Trocha nečistoty je užitečná jak doma, tak v kolektivu. Nemyslím špína, jen určitý přirozený, inspirující nepořádek.

  1. Snad i ta vyložená špína má nějakou funkci – člověk si aspoň procvičí imunitní systém. Nepříjemný důsledek je, že špína má ulpívavé vlastnosti a vůbec člověka poznamenává…

 30. To mě docela zaujalo. Že jsi pak dostala do ruky tu svou složku. To bylo běžné? Naši mi o tom nikdy neřekli a já byla v té době v 7. třídě

  1. To na tebe ještě žádná pořádná složka nebyla. My, starší, ji měli již zaplněnou různými posudky. Začínalo se obvykle kolem odchodu ze základky, to je u nás v 8. nebo 9. třídě. Pak byl posudek k přihlášce na vysokou školu no a pak šlo kádrování celkem pravidelně…. Několik perel jsem si nějakou dobu schovávala, ty největší zřejmě někdo odstranil…

  2. Asi jo. Taky jsem jí začátkem 90.let dostala. Ale já tam neměla nic světoborného. Mnohem víc mě zaujalo, když o pár let později mi moje obvodní doktorka dala složku zdravotní s tím, že jí stačí výpis a poslední doba, takže mám doma svoje dětský nemoci od narození do dospělosti i s poznámkama doktorů.

   1. Hm, jak to tu tak čtu, tak se fakty ty složky vracely! No budu se na to muset mamky zeptat. Co tam měl táta, to už se nedovím, jeho řeč stále stagnuje na naprosto stejném místě.
    Myslím, pokud někde je moje osobní složka, tak v ní jednoznačně dominuje: NEPŘIZPŮSOBIVÁ. To mě jednoznačně charakterizuje v prac.procesu. Jsem blbá, hádavá a nenechám si nic líbit. Moji nadřízení se setkávali s velkým odporem a moje os. ohodnocení hodně klesalo. Tedy ne, že bych nebyla v právu, prostě jsem jen řekla to, co ostatní si jen šuškají. Nesnáším nespravedlivost a neumím být taktní

    1. Upřímnou soustrast!
     Za bolševika si to vybraní jedinci, pokud je firma potřebovala, mohli dovolit. Dnes nemají absolutně šanci.

    2. Tak na tom jsem stejně, zatím nevidím důvod proč mám zapírat svoje přesvědčení, ale za chvíli kvůli tomu (a spoustě jiných a mnohem důležitějších věcí) končím v práci s báječným kolektivem a vedením absolutně na h…o!!! Takže si tak říkám kdybych držela hubu a krok, jestli bych se dokázala zapírat, že by to možná v dlouhodobé perspektivě vyšlo lépe…

 31. Asi nebudeme mít možnost nahlédnout do složky TAM a tak bychom se měli snažit ji plnit tak, aby misky vah zůstaly alespoň v rovnováze. Tedy vědomě neublížit – nevědomky ublížíme asi častěji než si myslíme. Nějaké ty Boží mlýny asi také jsou, nebo prostě když ta minusová miska je už opravdu příliš těžká tak někdo? něco? zasáhne. Alespoň já tomu věřím

 32. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  To zas je téma :O … Kam ty na to Vavís chodíš ?? Alespoň budu mít cestou do školy o čem přemýšlet…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN