PSI: Zprávy o Habsburcích

Že jeho veličenstvo Maxmilián začal před časem kousat svoje okolí včetně pánů, to pravidelné čtenářstvo tohoto listu jistě v podvědomí má. Zkoušeli jsme kde jakou radu na změnu tohoto nežádoucího chování, ale velký úspěch to nebyl. Maxe jsme dát uspat také nechtěli, i když léčba česnekem se mihla hlavou a tak nastal dlouhodobý a pro nás, jako penzisty, dosti nákladný proces převýchovy.

Nejprve jsem načerpal co nejvíce vědomostí z internetu a od čtenářů Zvířetníku. Pak nám Dede poslala prášky Allegris Canis na uklidnění, které začal Max každodenně dostávat a pak, za tři týdny, nás poprvé navštívil psí psycholog. Pobyl 2 hodinky, z toho jsme asi 45 minut cvičili s Maxem na zahradě a zbytek času vykládali o pejskách a jejich zlozvycích a chování. Hned tehdy tento odborník zjistil, že Max není agresivní, ale jen popletený díky našemu, z psího stanoviska, nevhodnému chování a jeho „výchovy“ mlácením bývalým pánem. Max jaksi nyní nevěděl kdo je alfa. Tedy Habsburci měli mezi sebou jasno, to si vyřešili hned, jak se tu Max ukázal, ale tady šlo o nás. Max se snažil, díky našemu příliš přátelskému chování zaujmout vedoucí úlohu, a když byl v době jeho vzrušení umravněn, tak kousal. Tedy ne v pravém slova smyslu, pouze rafal po psím způsobu, aby si získal autoritu, jenže kůže psa a naše je trochu rozdíl a hned tekla červená.

Max

 

Takže pak následovaly dva týdny cvičení Maxe na zahradě a žádné výšlapy na volno do buše. To se dělo se střídavými úspěchy až do druhé návštěvy odborníka. Tyto 2 hodiny byly podobné těm prvním, s tím rozdílem, že se už cvičilo na ulici. Tady to jde, skoro nic tu nejezdí, naše ulice končí v buši. A pak zase promluva o tom, kde tento odborník vidí problém. No, nevidí ho v Maxovi, ten je prý v pohodě, ale v nás a našem přístupu. Ne, že bychom na něj byli měkcí, to jsme se už odnaučili, ale že mu nedůvěřujeme a tak mu dáváme nepřímo najevo obavy z toho, že by mohl zase rafnout. A tak se tedy snažíme změnit naši „body language“ a dáváme mu i tak najevo kdo tu je pánem. Už máme za sebou téměř celých 14 dnů cvičení po ulici. Žádné očuchávání zpráv a značkování, jen chození a cvičení. Výsledky se pomalu dostavují, myslím, že jsme na správné cestě. Čokl poslouchá a zuby necení, ba ani nevrčí. Navíc oba Habsburci jsou každý den, tedy když zrovna nezapomeneme, na 2 – 3 hodiny uvázáni, jako součást cvičení.

Původně jsem začal cvičit i s Ferdinandem, ale projevil naprostý nezájem. Po pár minutách si lehl a dostat ho z fleku to by znamenalo přivázat mu kolečkové brusle nebo ho na obojku uškrtit. Celkem se mu v jeho věku nedivím a navíc on problémový není. Starého psa novým kouskům nenaučíš. Přesto se Ferďas stačil minulý týden „vyznamenat“.

Bylo po Velikonocích a na konferenčním stolku v obýváku stál asi 30cm vysoký čokoládový zajíc zabalený v potištěném staniolu či alobalu. Já seděl v jídelním koutě, asi 4 metry od toho stolku a předělával Operační systém na starém kamarádově Dell Notebooku z Windows 2000 Professional na Linux Kbuntu. Byl jsem zabrán do práce, když jsem zaslechl chroupání kosti. Chvíli mě to trvalo, než jsem to zaregistroval, byl jsem zabrán do práce na tom počítači. Pomalu mě došlo, kde jsem a že tu žádný kosti nejsou. Podíval jsem se tam, odkud zvuk vycházel, a měla mě klepnout Pepka. Ferďas ležel natažený na koberci vedle stolku. Mezi předními prackami měl pečlivě vybaleného toho čokoládového zajíce a spokojeně ho chroupal. Vůbec mu nevadilo, že je pro něj čokoláda nevhodná, ba jedovatá. Ta mrcha ji má rád!

Ferda

 

To jsme také jednou byli tady kousek od nás v parku u tenisových kurtů a Ferďas byl volně loženej. Pobíhal mezi stromy a keři, já si sedl na lavku a vládla pohoda. Mimo nás nikde nikdo. Pak jsem zahlédl, jak Ferda leží a něco morduje. Moje volání ho nijak nevzrušovalo a mordoval klidně dál. Než jsem k němu těch nějakých 50 metrů došel, tak zrovna dožíral tabulku 250 gramové čokolády, kterou tam asi nějaké dítko zapomnělo nebo ztratilo. Ještě mu tekly žgryndy z koutků tlamy jak si pochutnával. Jak si tu čokoládu dovedl tak rychle a pečlivě vybalit to nevím, normálně když po něm chceme, aby něco udělal, tak se tváří jako „muchy sežerte si mě“ já nic neumím. Já jsem pak čekal, co z toho čoklovi bude, ale nic se nedělo.

Takže jsem vyletěl od počítače, na mongrela zařval jako co si to dovoluje pánečkovi žrát velikonoční dobrotu a tento se jen nonšalantně po mě podíval a ještě stačil sežrat velký kus, než jsem se k němu dostal a těch pár oblemstaných zbytků mu odebral. V tu ránu dostal Ferďas po čuni, pak i po prdeli, nasadil jsem mu obojek s vodítkem a přivázal ho k noze od židle. Ferda si spokojeně lehl a jal se zažívat. Prostě flegmatik. Nebo, ví něco co my ne?

Mě nezbylo než prázdný staniol, nyní značně pomačkaný vyhodit, zbytky zajíce omýt a schovat na horší časy. Takže cvičit to ne, na to jsme už staří, deset let je deset let, su letos staré tak jako ty pánečku ale sežrat kde co dobrýho na to mě užije. Asi jako pánečka. Možná to ale Ferda se mnou myslel dobře. Sežral to, co bych já neměl. Tak se vlastně obětoval. Neměl bych se mu omluvit???

Aktualizováno: 9.5.2011 — 18:03

108 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Georgi, pozdě ale přece. Díky za Maxe. Každý by se nesnažil přijít na to, kde nastala chyba. A skvělé je, že Max nakonec za nic nemůže. Jen se chová podle své psí přirozenosti, kterou je ovšem třeba razantně usměrnit. Teď už s paní Mílou jste suverénní superalfa pár a to by bylo, aby si to Max nesrovnal v hlavince. A Ferda? Asi je něco na pořekadle, že starého psa novým kouskům nenaučíš… Přeji hodně zdaru i nadále

 2. OT – tak jsem opět hodnotila jednu diplomku a jsem z toho docela špatná. Schopnosti studentů, v tomto případě studentky, psát gramaticky správnou češtinou, jsou rok od roku tragičtější a tragičtější. Dnes jsem jazykové zpracování diplomky (1 bod ze 14) ohodnotila poprvé jako nedostatečný. Ono ostatních 13 bodů to spraví, ale já prostě nedokážu překousnout věty jako je: Vrby mněli…, pruty byli…, jedinci byly…, vrby byly tvořeny dvěmi samostatnýma vzrostlýma jedincema (v druhém případě jedincemi) – zopakováno asi tak 8x v různých verzích. Další perly: …lidi, který využili, .. teplý stanoviště, …. suchý stanoviště…., v největší možný míře….. a další hromada podobných hovorových výrazů. Nejsem schopna to ani zdaleka všechno napsat, to by bylo nadlouho. K tomu hromada překlepů, protože studentka si to po sobě evidentně ani pořádně nepřečetla. Tohle bude jednou naše vysokoškolská elita? Co jsem s tímhle měla dělat? Já to nakonec pustila, protože tam byly naštěstí jiné kladné body – těch 13… ale…

  Mimochodem jiná studentka, kterou jsem měla na starost, „ovládala“ gramatiku stejně „úžasně“, jako tato studentka. Tu svou jsem neustále kritizovala, práci dokončila v mnohem lepší úpravě (díky mým neustálým opravám a kontinuální buzeraci). A pak mi napíše do mailu „achylova pata“… Načež se od ní dozvím, že ona na tom nebyla až tak hrozně (teď už jí věřím) a že je vlastně v pohodě. To když jsem ji důrazně upozornila, aby si na gramatiku dávala pozor.
  Jsem za starou protivnou bábu, ale jak mám toto bez mrknutí oka pouštět?

  Já si musela ulevit….

  1. Já bych se přimlouvala, abys byla za starou protivnou babu dál. Páč kdyby to nepouštěli bez mrknutí oka už odspodu, tak to k tobě v tomhle stavu nedoleze, to dá rozum. A někdo to zarazit musí. Když študák nereaguje na slušný doporučení, tak trochu i jeho chyba.
   Mám kámošku dyslektičku. Odmítla do školy papíry o dyslexii odevzdat, protože v normálním životě nebude zaměstnavatele zajímat, jestli má nebo nemá dyslexii, ale jenom jakej je schopná odevzdat výkon, a tak se to chtěla naučit zvládnout na úrovni nedyslektiků už na škole. To je přístup, kterýho si cením.

   1. já narychlo také píšu hlouposti, chybička se vloudila i sem (jazykové zpracování je nedostatečné, že (blush) a červenám se hanbou), ale toto není můj úřední dokument, který musím někde prezentovat a obhajovat. Diplomky ještě tak před pěti šesti lety takto nevypadaly, ale to ještě byli studenti, kteří měli alespoň první stupeň za ostřejších podmínek.

    1. Šak já tudleto taky píšu nespisovně. Todlencto tady nejni ďyplomka. 😉
     Nedalo by se nějak s těma kantorama na základkách promluvit a něco s tím vyvést?
     Já vím, taky by se mělo promluvit s rodičema, aby nechtěli pro fracínky kde jaký úlevy, jenomže… jenomže rodiče jsou někdy míň soudní. Fracínek se musel učit *celé půl hodiny*!!! ó hrůzo!!!
     Ale už zase přibývá děcek, už zase bude konkurence, snad, doufejme…
     … a tahleta rozlenošená várka prostě proletí papírovým dnem.
     (Abych jenom nenadávala, i oni se dají přitáhnout k práci a když se najde člověk, co má zájem… jenže ten zbytek, ten zbytek! 🙂 )
     Mně je jasný, že nepustit je ke státnici je dost pozdě na nápravu a že vejška taky dostává prachy per capita, tudíž tam ta těla potřebuje… ale… podřadnej výstup…
     Taky mně to pomyšlení nedělá dobře.

     1. Ano smrdí to o základky až nahoru. Základka je nenaučí a vejška potřebuje ta těla…. to je přesné.

      1. Problém je v tom, že většina dětí nečte klasické knihy buď vůbec, nebo jen minimálně. Ono to totiž funguje tak, že intenzivním čtením lze získat povědomý obraz textu (za předpokladu, že ty texty jsou gramaticky v pořádku) a subjekt získá povědomí o tom, jak by měl text vypadat, kde by mělo být i a y, kde čárky a t. d. Počítačové hry a brouzdání po internetu tohle, bohužel, nikoho nenaučí a hrozba horší známky z češtiny je pro učitelku, znechucenou bojem s hovězími nápady puberťáků a vystrašenou agresivními rodiči neakceptovatelné řešení.

   2. Chicht, ja jsem castecne dyslexicka – a ve dvou jazycich. (chuckle) A to se zivim sepisovanim pravnich spisku v anglictine. Proste si to jeden musi srovnat v hlave. A tak obcas mame nejake zamestnace, kteri pisou, s odpustenim, jak prasata. A pokavad to jde pres mne, tak to vracim.

  2. Apino, ten trend je šílený a za poslední tři – čtyři roky se úděsně zrychlil, oni píší jako google překladač, chvílemi to vůbec nedává smysl. (Nemluvě o tom, že vyplívat z něčeho /nikoli plít záhon/ je naprosto běžný tvar a podobných perel nasekají na stránce patnáct.) Co jsem z fakulty pryč, tak už tři roky práce nevedu, ale teď mám šest oponentur a do toho čtvrtka, kdy to mám odevzdat, snad budu osypaná od hlavy k patě.

   1. Ale co s tím? Poslat je to přepsat a nechat státnicovat za rok, aby se gramatiku naučili? Poslat je před odevzdáním za jejich češtináři, aby to sami opravili, když je to nenaučili? Tohle je první generace, která už zažila pouze a jedině polistopadové školství a už ani nepamatují počátek 90. let, kdy se úroveň ještě drobet držela. Oni studenti jsou v pohodě, vidí, že ti ostatní jsou na tom stjně (viz ta má studentka), takže vlastně nemají důvod se snažit. A do hlavy jim to já násilně nenatluču (headbang) .

    1. Za á. 😉 Bude víc těl; budou dostatečně nasraní, aby si lekci pamatovali; kdo nepochopí… smůlu má.
     Jestli by teda šlo. Jestli.
     Já bych hlasovala, aby se standardy nesnižovaly. Už jsou dost nízko.

  3. Apino, já bych si taky ulevila, je proč. A stará protivná bába? Ani v nejmenším. Mě čeká letošní nálož bakalářek a magisterských prací do konce týdne, už teď jsem na to celá „zajímavá“.

  4. jsem dyslektik,ale z tohodle bych se pozvracela a holku bych s diplomkou vyrazila..je to její vizitka nebo ne????

   1. Zase se snažím to posuzovat komplexně a jiné věci zase byly lepší. Ale rozhodla jsem se jí v tom namočit nosánek, protože si ji představuji třeba někde na úřadě, jak píše úřední dopis a jde na mě hrůza. Docela by mě zajímalo, jak tito elementi píší CVéčka a motivační dopisy.

  5. Uz se nedivim, ze sestre diplomku doporucili vytisknout jeste jednout, napsat na to Disertacni prace (nebo tak neco) a odevzdat jeste jednou.
   Kdyz uz je nefackuje hanba, meli je fackovat ucitele. (Jo, jsem liny psat nabodenicka. Tady.)

   1. Měli, jenže nesmí.
    A já si zkusila známkovat podle standardů svých učitelů, jo! „Máma říkala, že za váma přijde, a to uvidíte!“ – „Tyjo, to znělo jako výhrůžka!“ – „Však taky jo!“
    Dost málokdo má nervy na to hádat se s každou další várkou rodičů…
    Nevím, odkud to začít spravovat.
    (Že se snaží bejt podtivě přísnej jeden kantor je pěkný, jasně – však taky té nenávisti, co to vyvolá u kolegů, nejen u rodičů – „jseš na ně moc přísná, to nesmíš, to by nám tu nikdo nezbyl“… Na druhou stranu to vyrovnávají věci typu „já bych radši měla s váma latinu než jít do blbýho mineralogickýho muzea“ – jsem myslela, že si dělali prdel, ale fakt nedělali… jsem to teda rozdejchávala dlouho, že by radši, abych po nich házela hnusný věty a ždímala z nich krev, než se flákat mezi šutrama. Jenže oni viděli, že rozuměj srandovnímu textu (originálu), že se můžou pořehtávat druhý půlce třídy… že jejich člověk dvakrát po sobě vyhrál celorepublikovou soutěž…
    … to se tehdy snažili jak diví, aby ho podporovali, tolik knih snad v tý třídě naráz ještě nebylo, co tam snesli, aby měl z čeho študovat…
    … a já z toho měla čokoládu, heč. 🙂 Od vítěze.)

  6. Teda tomu se mi nechce ani věřit. Já jsem s Češtinou trošku na štíru. Občas si nejsem jistá jak se co píše a navíc mám hokej v interpunkci. Ale tohle?! Manžel učí na střední průmyslovce (a taky na technickém lyceu) a když opravuje písemky z fyziky, tak opravuje i hrubky a někdy je to fakt k vzteku. Taky tam píšou všelijaké práce a tam je to taky zoufalství. Ale to jsou většinou kluci, co nikam dál nepůjdou (výjimka jsou ti z lycea, ale u těch je to o něco lepší). Když vidím, jak píšou ti, co se dostali na VŠ a doklepali to tam až k diplomce, tak už se těm průmyslovákům nedivím.
   Jo chudáčci se museli půl hodiny učit? Naše máma s námi psala diktáty, když jí učitelky upozornily, že já i brácha v tom plaveme. Který rodič dneska dává svému dítěti diktáty? Brácha se napravil a píše celkem dobře, se mnou je to horší. Problém je ve školství, ale nejen v něm. On je totiž velký problém v rodičích. Za chvíli budeme negramotní a budeme muset vyrobit jednoduchou češtinu, tak jako mají Američani Simple English. A nebo ještě líp, slezeme na tu úroveň všichni, aby někdo neměl pocit, že je diskriminován za své neznalosti.

   1. Nejsi sama, kdo má hokej v interpunkci. Takovéhle prkotiny vůbec neřeším. Dokonce ani „s“ a „z“ většinou nekomentuji. Také tam ta studentka měla takovou perlu. Teď je ale trend do odborného textu vnášet hovorové výrazy a s gramatikou si nedělat nejmenší problémy. Přiznám se, že jsem poprvé viděla tvar minulého času slovesa „mít“ jako „mnělo“ nebo mněli“ – v tomto případě bylo podmětem slovo vrba. To už opravdu nechápu. Prostě už začíná být problém složit dohromady podmět, přísudek, předmět. Někdy nedejbože vytvořit dokonce větu rozvitou. A to já nejsem češtinář, měla bych si hledět pouze odborného textu. Jenže já jsem jako malá přelouskala kdekterou knihu a mám to nějak v hlavě. Oni si dnes přečtou nějaký ten bulvár, v lepším případě jiné noviny, ale redaktoři dneš píší také se strašlivými hrubkami a korektory tam snad ani nemají.

  7. Moje oblíbené téma (rofl) . Jako matka dvou školňat vám osvětlím, kde je zakopaný pes. On je to tedy spíš celý psí hřbitov. První mrtvolka jsou nejrůznější „pokrokové koncepce výuky jazyků“. Ty se vyznačují naprostou absencí drilových cvičení. Dětičky se sice cosi doslechnou o shodě podmětu s přísudkem a podobných záležitostech, ale nikdo je nenutí psát cvičení tak dlouho, až budou shodu ovládat i ze spaní. Další hrobeček – děti velmi málo čtou (beru průměr, v každé třídě se nějaký čtenář najde). A výstavná hrobka – když už nějakou knihu přelouskají, tak má až na výjimky naprosto otřesnou jazykovou i stylistickou úroveň. Úroveň překladů je příšerná. Za všechny, které mě rozžhavily do běla, uvedu posledního Dicka a Felixe Francise. Překladatelka Edda Němcová sice neopomněla poděkovat svým konzultantům a osvětlit některé své podivné myšlenkové pochody, ale zcela jistě si neráčila přečíst překlady Jaroslavy Moserové.
   Anketní otázka pro běžné čtenáře s vyloučením koňáků: Jestlipak víte, co je to mistování?

   1. No, zrovna u Dicka Francise si vzpomínám na jeden překlad, jehož autorem NEBYLA paní doktorka Moserová. V tomto překladu byla ohlávka přeložena jako chomout a rovinové dostihy jako plochodrážní závody. :O A souhlasím, i kvalita překladů klesá, v poslední době to nejčastěji slyším u překladů televizních dokumentů. To někdy nevěřím svým uším. A hrubky se již objevují i v knihách, bohužel.

    1. Jeden z mnoha důvodů, proč odmítám investovat, byť i minimální částky, do klasických knih. Buď si stáhnu E-knihu zdarma z vhodného serveru (je jich dost), nebo koupím od autora za max. dvoucifernou částku surový rukopis.

   2. a místování ještě umím (rofl) .A s tím psím hřbitovem máš naprostou pravdu, bohužel.

    1. V překladu ovšem uvedeno opravdu „mistování“, nepřeklepla jsem se. Také zřejmě zcela běžně srozumitelný výraz „cígle“ jsem jako laik četla poprvé (Francise jsem přečetla všechny a co jsou otěže, to vím).
     Duševní pochody překladatelky ilustruje citace z její poznámky: „Jazyk…..si občas pomáhá přejímáním – třeba v ekonomice a obchodu jsou již běžně rozšířenými termíny hedgeové fondy a offshorové společnosti, ač většina lidí možná netuší, co se za těmito pojmy skrývá.“
     Ani překladatelka nám toto tajemství nevyjevila, ačkoliv pro osvětlení zápletky by se to opravdu hodilo.

     1. Simtě a můžeš mě osvítit? Já akorát vím, že kůň má na jedný straně hlavu a na druhý ocas, takže nějak polopaticky? 🙂

      1. Můžu tě osvítit leda v terminologii koňské výstroje atd. (mám načteno z Moserové). Hedgeové fondy a offshorové společnosti jsem si nevyhledala, zápletku jsem si pro sebe z kontextu přeložila „něco jako nezajištěný obchod, který umožňuje snadný podvod“, překladatelku jsem zařadila k hovězímu a knihu odložila navěky.

   3. Jsem pro různý novinky ve výuce jazyků. (Do dětiček rvu strukturální syntax. Člověk by nevěřil, jak moc pomůže, když si takový souvětí na 10 řádků namaluje.)
    Ale toho geniálního jedince, co prohlásil, že dril je přežitek, toho bych zasadila do kompostu hlavou dolů!
    🙂
    Jo, pěknej přehled psích hrobek.

    1. Strukturální syntax ale není novinka. Naše paní učitelka to do nás cpala už před 35 lety a myslím, že baty a její přednosta by mohli zabrousit i do hlubší historie.

     1. Není – a přece není obecně rozšířená. Moje děcka na to všecka čučela jako puci. Přestože mají několik jazyků. (A někteří kolegové taky.)
      Ono to trvá skoro století, než se nějaká novinka dopracuje na střední, nedejbože základní školu.
      Teda funkční, dobrá novinka. Pitomosti jako „nebudeme děti unavovat drilem“ jdou mnohem rychleji. 🙂

 3. OT – adresa na pana Sýkoru

  Prosím vás, nemá někdo adresu na pana Sýkoru, který má pejsky od Li? Mám zabalené poháry, ale adresu nemůžu najít. Děkuju.

 4. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Volby v Čechách. Ptá se synek tatínka, táto, co jsou to volby do parlamentu?
  Pojď já ti to ukážu na příkladu. Na zahradě přistoupí ke keři plnému vrabců
  a zatleská. Frr, všichni vrabci uletí, ale za chvíli jsou zpátky. Táto, vždyť
  jsou zase zpátky. To ano synku, ale každý sedí na jiné větvi. .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a hezky se vyspinkejte. ~o)

  1. To je skoro jako ta vojenská výměna prádla: Novák si vymění prádlo s Pokorným, Hubač s Vonáskem, … 😉

  2. Plný keř vrabců? Kdypak naposled? Tak dva, tři kousky jednou za měsíc! Ne že by se mi po nich nějak stýskalo, Vždycky mne dokázalo vytočit, když začali v šest ráno na střeše řvát, nezbylo, než vylézt z postele, vzít vzduchovku, nejuřvanějšího sestřelit a zkusit znovu usnout. Dnes už to nehrozí; vzduchovku jsem prodal, bydlím jinde a vrabčáci zmizeli. (Ono toho zmizelo víc, ale zrovna vrabčáci mi nescházejí.)

 5. Jirko a Mílo – velký dík za vaši snahu a kéž je už nafurt korunovaná úspěchem. Max má nádhernou masku a velmi výmluvné oči. Ferda je také krasavec a jako ostatní i mne se nechce věřit, že už je to deset let, co byl malé štěně.

  To přivázání Ferdy k židli mi vyvolalo vzpomínku. Když jsme k nám na zahradu začali vodit od vedle mladou, bílou Sadie, zjistili jsme dvě věci – nesnáší být uvázaná a bojí se hole. Byla tu tenkrát zrovna maminka a seděla venku s hůlkou. My přivedli po procházce Sadie (jako jiné dny) a ona vesele k mamince přiběhla. A jak jí maminka chtěla pohladit, povalila hůlku opřenou o židli. Sadie stáhla ocas a bleskově od ní utekla, stála opodál s ocasem na břiše a kňučela. Trvalo notnou chvíli, než jsem fenku přemlouváním přesvědčili, že jí maminka neublíží. Maminka z toho měla slzy v očích, myslela, že to byla její chyba a pak už si dávala moc pozor, aby se situace neopakovala. A s tím přivázáním. To bylo o pár dnů později. Chystali jsme se jít se Sadie zase na procházku v okolí, ona natěšeně poskakovala jako kůzle. Jen jsme pak ještě honem něco chtěli udělat a tak jsem na moment pro jistotu vodítko jen tak lehce omotali kolem nohy zahradní židle a odešli. Sadie si toho nějak nevšimla a jak se chtěla za námi rozběhnout, zjistila, že je uvázaná. A propadla panice. Trhla sebou, tím pádem cukla se židlí, to jí ještě více vylekalo a vystřelila po zahradě, s židlí v závěsu. Židle je kovová, docela těžká, s opěradly, takže to chtělo docela fortel. Rámusící židle její strach násobila a byla jak pominutá. Než jsme k ní doběhli, židle se zapasovala u kmene stromu, Sadie tam stále a celá se třásla strachy. Jasně čekala nějaký trest. Bylo nám z ní do pláče, její vzpomínka musela být děsná. A vzpomněli jsme si i na tu hůl. Prostě jí musel někdo dříve trestat tak, že jí přivázal a pak bil holí – jiné vysvětlení jsme neměli. Když jsme pak učili Sadie chodit na vodítku, pokaždé, když se při čmuchání „omylem“ omotala kolem stromu, nebo sloupu – propadala stejné panice. Trvalo dost dlouho, než jsme jí klidným přemlouváním a povelem „zpět“ naučili, aby se uklidnila a sama vrátila, případně vymotala. Teď už je tohle dávno zapomenuté a nějaké omotání (i třeba několikrát) kolem sloupu jí nemůže vyvést z míry. Ale je to smutné, když člověk tímto způsobem může „nahlédnout do mozku“ zvířatům a přečíst si tam jejich hrůzné vzpomínky. A jistě takové má někde uložené i Max a tak vám oběma ještě jednou děkuji, že se je snažíte z té jeho kebulky vymazat i když to dá spoustu práce.

  S Dixie je to lochneska, sobota i neděle vypadaly nadějně, včera večer nastal zase zvrat a kočka nám připravila špatnou noc. Ale dneska už zase vypadá čipernější, asi dvě hodiny ležela venku pod keřem, dokud jsem jí nepřinesla dovnitř. Je tam přes 30 a bála jsem se, že jí to horko vysuší stále ještě nedostatečně zavodněný kožich. Stříkačkou do ní nutím jak vodu, tak žrádlo a ona už se o to i několikrát sama pokusila (tedy jen vlhké žádlo, vodu sama nepije). Ale jsou to takové mini-porcičky. No lepší než nic, bojujeme dál. Alespoň že Smoky přestala syčet, dokonce se Dixie pokusila olíznout hlavu, než ta od ní odešla.

  1. U vzpomínky o Sadie jsem zapomněla dodat, že (teď už bývalá) sousedka Kris byla už třetí majitelka Sadie. Ty smutné vzpomínky byly z jednoho z jejích předchozích „domovů“.

  2. Maričko, úplně to naživo vidím, Penny byla nemlich to samý, strach z holí, ale takovej! A strach dělat nový věci.
   Trvalo to moc, moc, moc, ale nakonec se mi povedlo naučit ji, aby lidem podávala spadlý berle. Osobně to považuju za svůj největší cvičitelskej úspěch. Celej trik s otáčením ruky a vkládáním věci je proti tomu u Penny brnkačka. Podat spadlou berli. Člověku do ruky. Až mě děsí, jak moc mi ten pes věří, že vím, co chci. Navzdory starým zkušenostem. (h)
   Na Dixinku moc, moc myslím.

  3. Maričko, myslím na Dixie, přeji vám všem, aby jí bylo brzy lépe. Moc doufám. Pejsek si pamatuje špatné zkušenosti a Sadie bohužel také. JE mi líto, jakou hrůzu musela prožívat, doufám, že u Kris už bylo v zásadě dobře. I když teď, co se rodina odstěhovala už Sadie nemá v sousedství vás, ale doufám, že se má pořád dobře. Při takových příležitostech si vždycky vzpomenu na fenečku, kterou jsme kdysi měli – ta měla hrůzu z opilců, asi dobře věděla proč. ;(

 6. Velké díky vám za Maxe, ať vám síla a zdraví v tom úsilí trvá.
  .
  Na Ferdovi je názorná ukázka, že 10 let je opravdu jen chvilka.

  Potrestání Ferdyse bylo okouzlující: … nasadil jsem mu obojek s vodítkem a přivázal ho k noze od židle. Ferda si spokojeně lehl a jal se zažívat. Prostě flegmatik.
  Představa velkého psa přivázaného doma u židle s jeho myšlenkami, je odlehčení dnešního dne.

 7. to zase byla procházka… Mládežníci vypadli až včera – takže Betka měla právo na odpočinek a dospání. Ale dneska už jsme ji vytáhla do lesa. Všechny duby jsou holé, s černými trsy zcela zmrzlých výhonů. Ostatní stromy vypadají dobře. Co mě potěšilo, že zcela zmrzlé jsou výhony křídlatky (ale je mi jasné, že nakonec obrazí a přežije…) Jinak je spíš léto – zeleň už zcela zabránila dalekým výhledům, tráva je vysoká, pampelišky a jiné (f) kvetou naplno, ptáci řvou, všude lítá pyl a chmýří… (sun) se snaží, je vedro
  Betka nemá vedro ráda (já taky ne), navíc je měsíc od hárání a tak je líná a pohodlná. Rychlejší krok dělá nerada, popoběhne jen když se otočíme zpátky na cestu domů (zajímavé je, že na výletech se chová zcela normálně, tam řádí jak tajfun. Má to každou falešku, tak už mně to nevzrušuje…)
  Na „Cvičák“ chodí i jeden „bišonek“. Jeho panička (vždy perfektně oblečená a upravená) každému vypráví, jak nechtěla ten snobský PP, že výstavy jsou stejně uplacené, a že ho má pro radost. „Bišonka“ nechává profesionálně upravovat (jak sama říká za drahé peníze) , ale bišon to prostě není. Myslím, že je v něm rasl či bígl – má špičatý čeníšek a občas barevné fleky v dlouhé strsti (prostě bišonek (rofl) )
  Daleko podstatnější je, že psisko vůbec neposlouchá – je velmi aktivní, otravuje všechna psiska, odvolat se nedá… panička ho „přece nebude omezovat“ , vždyť je malý a hravý a nikomu neublíží… Nebudu komentovat 😡 No a dneska mně zvedl náladu. Pod rybníkem je bažina – hluboká, plná mazlavého rezavého jemného bahýnka. Vím to moc dobře, kdysi se mi v ní vykoupal Xerxes… Však taky Beta od malinkata ví, že ještě krok a udělám z ní malé bostonky… a bažině se automaticky vyhýbá. No a dneska se vracíme – my na jedné straně bažiny (Beta navolno), na druhé straně světlá dečka a na ní se slunící panička od „bišonka“. Ten nadšeně zaječel, a vrhnul se k nám. To co se vynořilo na našem břehu nelze popsat (rofl) – rezavá odkapávající koule, ze které koukala dvě vykulená očka. Navíc zděšeně zjistil, že zblízka je Beta trošíííčku přerostlá, když se k němu sehnula, zaječel a mazal zpátky. Kam ?? No na bílou deku paničce do náruče (rofl) Raději jsme šly dál … Škodolibost se nevyplácí – prošla jsem po chvíli jedinou kaluží, která je kousek dál napájená malým pramenem. Takže mám bílé ponožky od bahna nakonec i já…

  1. škodolibost není pěkná (shake) (shake) (shake) , ale musím přiznat, že mi „bišonek“ pozvedl náladu

    1. omlouvám se nějak se nezadařilo (rofl) budu se učit číst i psát to je trest za tu moji škodolibost

  2. Já bych si radši počkala jaká bude reakce na bílé dečce :D. Asi jsem holt škodolibější.

   Ví někdo, proč jsou v poslední době problémy se smajlíky?

   1. nevím – nejde to od nějaké poslední aktualizace systému (psala Dede) . Víc než chybějící smajlíci mi vadí, že dřív, pokud bylo „ucpáno“ a objevila se hláška, že se odesílají komentáře moc rychle, tak to šlo vrátit zpátky a po chvilce znovu odeslat. Teď se to po návratu zpátky neobjeví… komentář to sežere… (devil)

    1. Tobě taky? To jsem ráda, já myslela, že jsme si nějak blbě nastavila prohlížeč. Zatím mě to naučilo jediné: před odesláním kopírovat.
     Jsem zvědavá, kdy zapomenu (chuckle)
     Ale Betka na bostony mě rozesmála!

     1. vždyť v Americe je zbarvení plášťové doga nazývané „boston“… tak na co bych ji asi tak měla naporcovat ?? (rofl) (rofl) A navíc se mi bostoni líběj (nod)

  3. I ty jedna Xerxová… (rofl) Jestlipak se „bišonek“ taky nějak příhodně oklepal? Třeba se to dozvíš příště na cvičáku 🙂

   1. není cvičák jako cvičák (wait) – je to historický název velikého lesoparku, co máme kousíček za zahadou – dávno předávno to bylo vojenské cvičiště…

  4. Hehehe hihihihi chachacha! (clap)
   (já vůůůůbec nejsem škodolibá, ani trošilínku – jen někdy, chicht)

 8. … ejhle tu muže, který všechno zmůže … Sláva mu on je pašák! Piškumpré a krucajda, žumpajda a hujaja! Zdar zdar zdar!
  VW

  Skvělé, Georg!

 9. Zdravím do Klokánie a držím moc a moc palce při dalším výcviku Maxe a páníků. (wave)

  A včera se do Pavlovic vrátily po zimě vlhy pestré ! (sun)

  1. No není to nádhera??? Doufám že jsi jim nachystala přivítací mecheche. Jo a esli seš v Pavlovicích, neznáš tam nějakou Hanku Loziášovou??? To enom tak, že svět je malé.

 10. Počítač dopadl jak? Já jsem poctivě upgradoval Ubuntu až do 10.04, kdy jsem zjistil, že ovladače pro moji grafiku nejsou to pravé ořechové. Takže jsem se vrátil k 9.10 a další upgrady stopnul.

  1. Ne každá distribuce (distro) Linuxu si povídá s každým hardware. Je třeba si vybrat tu, co jede nejlépe. Jako třeba u té co jsem zrovna dělal. Poslední distro PClinuxOS si nerozuměl s klávesnicí a „touchpadem“, Ubuntu se nelíbilo majiteli, Kbuntu 10.10 jede nyní a nejlépe. Kbuntu 11.04 mělo problémy přes SW plugins. No a tak by to mohlo jít ad infinitum. Prostě to je otázka dát dohromady distro a verzi které si nejlépe rozumí. Pak to je nádhera jak to jede. A nebo na webu hledat příslušné ovladače a postupně je instalovat a to chce soustu času.

   1. Tak tak. Ty časy, kdy se libovolný O. S. nainstaloval na libovolný stroj a všechno jelo, skončily s W 2000. A u Linuxu už to bohužel začíná platit také. Ono je mnohem výhodnější (pro výrobce všeho), udělat novou verzi O. S. která je co nejméně kompatibilní se starším HW, vnutit lidem upgrade (PC negramoti rádi vyhodí peníze za to, že jsou IN) a následně dovolit výrobcům HW, aby se zcela zbytečným prodejem nového HW napakovali také. Kdysi jsem řešil otázku upgradu z XP na Vistu a z XP na Win 7. Po zjištění, že bych musel koupit dva úplně jiné skenery, tři tiskárny a přišel o možnost levného provozu těchto strojů (dosypávání/dolévání kazet), jsem hezky zůstal u XP, udělal jsem jen to, že jsem si Xpčka upravil tak, aby nevyžadovaly aktivaci a nemohly na internet, čímž jsem se zbavil 99% problémů, které s tímto O. S. lidé mívají a pro práci s internetem doinstaloval Ubuntu. Widle jedou naprosto bez problémů už třetí rok, antiviry a antispyware neřeším (není internet, nejsou potřeba) a v Linuxu zasvinění počítače jakýmkoli svinstvem nehrozí.

  1. hmmmm, mělo to bejt celý tlustě (headbang)

   !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! \:D/ :o3 \:D/ :o3 \:D/ :o3 \:D/ :o3 \:D/ :o3 \:D/

 11. Jirko, Mílo, gratulace převeliká! (y) Jste fakt dobří, zcela změnit systém chování, vlastně navyklý denní režim, to není sranda. Jsem moc rád, že to s Maxem vypadá lépe. A Ferdovi se nediv, kdysi jeden vyskočil kvůli každé prkotině, teď si to dvakrát rozmyslíme jestli to stojí za pohyb – ať člověk nebo pes. (chuckle)

  1. Tak sem se přilípnu, abych to nemusela opisovat. Jíří a Mílo, posílám veliké poděkování za Maxe. (sun) (inlove)

 12. Tedy ta Austrálie! Klokani tam pijou červené víno z plecháčku a psi vybalují zajíce ze staniolu!

 13. Zdravím do Klokanie, přeji hodně dalších úspěchů ve vzájemné převýchově psa a jeho smečky (clap) (chuckle), mám radost, že Maxík může dál pobýt u Vás.

  Naše boxerky byly čokoládové maniačky, dříve se o škodlivosti čokošky toho tolik nevědělo a jim to nijak neškodilo. Edynka, boxerka druhá, která byla největší dáma z našich boxerek a jen tak něco nesnědla a vždycky věděla kdy má dost, tak milovala čokoládu, že umně stíhala otevřít bonboniéru a perfektně vybalit čokoládová potěšení. Někdy jsme se i podezřívali, kdo z nás to udělal (rofl).

 14. Tak chudák Ferda byl zmatený z rozdílu výchovy původním pánem a vámi. No to chápu, některý pejsek se zaraduje a užívá si volnosti a lásky a jiný z toho má v hlavě zmatky. Ale je to těžký se převychovat, co? Zdálo by se, že převychovat psa bude stačit a on se musí převychovat páníček. Tak držím palce, ať vám to jde.
  Já jsem prej taky měkká. Ovšem ne panička, ale maminka. S Rysíkem se pokouším dohodnout, opravdu velím jen občas. Jenže on je po mně, když se na něj jde moc zhurta, tak se šprajcuje. On je docela hodný, ale chce to občas kus diplomacie, když ho chci třeba dostat do postele (bonbon mu za to slíbit nemůžu). A MLP se to nelíbí. Jenže, když vydáte opravdu přísný povel, musíte vědět, že jeho splnění dokážete vynutit. A to já vím, že většinou nedovedu, protože pod postel už pro něj nevlezu a vlastně ho ani nepřeperu (nesmím ho zvedat). Na druhou stranu, když na něj opravdu houknu silným hlasem, tak se přinejmenším zastaví. Možná se pak rozbrečí, protože má pocit, že fakt něco provedl, ale zastaví se. Kdybych na něj hulákala celý den, tak už to pak fungovat nebude. Tak si říkám, že to nakonec snad není taková chyba, že s dvouletým dítětem „diskutuju“ o plnění pokynů, když se většinou nakonec dohodnem. Přece jen to není pejsek, ale člověk. Uvidíme, jak nám to půjde, až přibude miminko.

  1. Milá Karakal, myslím, že to s Rysíkem děláš báječně. Je to sice zdlouihavější metoda, ale dlouhodobě se zatraceně vyplatí. Tátové to většinou nechápou, protože – jak pravili vědci 😀 – muži se většinou ať vědomě nebo nevědomě drží výchovných steretypů, v jakých byli vychováváni, a dřív se na děti křičelo přece jen častěji. Já jsem hluboce přesvědčená, že stanovit mantinely chování a trvat na nich lze i bez křiku a případného vyhrožování. Ovšem má to jednu výjimku 😛 a tou je úklid dětského pokoje. (wasntme) V těchto případech jsem se nechala po celé roky čas od času vyvést z míry, křičela jsem a vyhrožovala. A výsledek? Prakticky žádný (rofl) jen mě se možná na chvilku ulevilo. Takže pokračuj v přesvědčování, stejně nebudeš moct hulákat, když ti vedle bude spinkat nemluvňátko (inlove)

 15. To jsem ráda, že jste přišli na to, v čem je problém a máte možnost ho začít řešit. Držím dál pěsti.

 16. Mně se ohromně ulevilo, že jste přišli na příčinu Maxova chování a že je situace řešitelná, takže můžete dělat něco smysluplného. Maxovi se podle mě taky ulevilo, že nemusí brát vůdcovství do pracek, ona každá funkce má své zápory 🙂 Takže vaší smečce hurá, Velkému psovi obzvláště (y)

 17. Milý Georgi a milá Mílo (h) (h) , děkuju vám oběma za Maxe a obdivuju vás, jak to všechno zvládáte. (y)
  Člověk se jen nerad srovnává s tím, že někteří psi potřebují víc než jiní PÁNA. Jak psala kdysi Dede, ona psům doporučuje, ne přikazuje. To je i můj problém – taky bych potřebovala asi jít do výcviku. Ale co, jsem už taky stárnoucí pes a Anka taky, my spolu ty vrtochy snad nějak v dobrém doválčíme. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h) A do Klokánie posílám :* a (f) a (sun) (wave) .

  1. Milá Vave, musím tě kapku opravit – já jsem vždycky byla přesvědčená, že přikazuju! (angel) To na cvičáku mě kdysi, když jsem tam přišla s Nazgúly, vyvedli z omylu! Tak jsem se osm let snažila pilovat příkazovou techniku, abych se teď s Berry dozvěděla prakticky totéž (wasntme)

   1. (nod) (nod) (nod) – přesně to jsem měla na mysli, milá Dede (inlove) , jenže jsem to napsala hodně nešikovně. (blush) Já jsem si taky myslela vždycky, že velím, ale stálé sebevzdělávání na Zvířetníku mě vyvedlo z omylu. Doporučuju a občas přemlouvám, to je špatně, jasně. Ale já to jinak moc neumím.

 18. Milý Georgi, jste skvělí, že jste se nevzdali a začali s kolektivní převýchovou (inlove) A vrtochy starého psa? Také je znám a jak sám říkáš, není v nich ani špetka agresivity, zato hodně silné vlastní názory (rofl) Oni už vědí, co je doopravdy důležité a to dávno respektují. No a ten zbytek jim člověk rád odpustí (sun)

 19. Pane Goergi,máte můj velký obdiv a od mojí stařičké maminky velikáááánské poděkování. Jak už jsem psala, moc Maxe prožívá, dokonce tak, že se „odvázala“ a mám Vám od této staré lady, opravdu maminka je skutečná dáma ze staré školy, zvyklá snad ještě upustiti kapesníček, aby ji mohl muž oslovit, tak od této ženy Vám mám poslat polibek za Vaši péči a snahu o Maxe.

  1. Violo taková byla i má maminka – dáma každým coulem. Co jsem se jí nasmála, když stála půl hodiny před zrcadlem a šlechtila se, pak se oblékla a já se ptám: „Ty někam jdeš do společnosti?“ „Ne, jdu vysypat odpadky a do sklepa pro naložené okurky.“ Já na to: „Proboha, proč se kvůli takové kravině maluješ, češeš a oblékáš, když jdeš na dvůr k popelnici a do sklepa???“ A maminka mne vyčítavě sjela pohledem a pronesla: „No promiň, ale co kdybych někoho v domě potkala?“ Na to už jsem argument neměla. Byla zkrátka taková. Sousedka na ní dodnes vzpomíná, taky už je to stařičká paní a dodnes říká, že elegantnější dámu snad nepotkala za celý život.

 20. To jsem ráda že jste našli v Klokánii jakéhosi Cesara Millana a že vám pomůže přesvědčit Maxe, že on není a ani nebude vedoucím smečky. Tak vám přeji abyste byli vždy vyrovnaní a klidní a nepřenášeli na Maxe nejistotu.
  Ferda měl z pekla štěstí že ho čokoláda nezabila. Co on, pes věrný, pro páníčka a jeho zdraví neudělá. Takže omluvit se a poděkovat mu by se opravdu slušelo.

 21. Tak len rychlo jedno VELKE (h) pre Georga, za vsetko. A idem zas robit, no ja viem som s tym uz otravna, ale net zatial doma neni. Ale bude! (a potom sa ma uz nezbavite (chuckle) )

 22. Super, máte nakročeno správně, teď jen vydržet. Tleskám a obdivuju, dovedu si představit, že to není snadné.
  A mám velikou radost.

 23. Mávám do klokánie a mám radost, že jste se pustili do převýchovy a snad to už bude s Maxem jen a jen lepší! Moc držím palce!!! Často na Vás myslím, ale nějak jsem se bála zeptat, jak Max pokračuje…Ferda je už pan pes, všechno ví, všechno zná, poslechne, když skutečně musí, jinak má svůj rozum 🙂 . Takový byl každý můj starší pes a aktuálně je takový Borisek, táta mého Alíčka. Na starnoucího psa se nejde pro jistou neposlušnost zlobit. Chce svůj klid, své zvyky a stereotypy a už ho přece nic nemůže překvapit, protože všechno viděl a zažil…stárnoucí pes má své kouzlo.

  1. Mluvíš mi z duše, teď je to pro nás aktualita- starý pejsek, kamarád má opravdu svůj svět, do kterého nás pustí jen když on chce. ;( OT kamarádce v sobotu odešla 13 letá choďanda jsem z toho trochu smutná.

 24. „Pomalu mě došlo, kde jsem a že tu žádný kosti nejsou“
  Tak tahle věta by se měla tesat. Jak já ji v různých obdobách znám.
  Zrovna nedávno. Sedím si u monitoru a čtu Zvířetník. Po chvíli se mi do hlavy vkrade, že prší. Za další vteřinu mi dojde, že je venku jasno. Tak asi někdo čůrá na záchodě. Jsem tu sama. Tak co to kruci je? Zvednu oči a ono mi přetejká akvárko!!! (napouštím hadicí, má 400 l )
  Jinak stanioly pravidelně uklízím z psích pelechů po Velikonocích. Kluci věčně zapomenou košíčky s výslužkou někde na zemi a zejména Kačka se ráda obslouží
  Jsem moc ráda, že už víte, proč se jeden Habsburk pokoušel o vzporu a že máte chuť a energii (to je asi nejdůležitější) ho zvládnout. Stejně jako Xerxová mám pocit, že je to nedávno, co jste Ferdu dostali.

  1. Ano, Ferdu jsme dostali nedávno…. Je to strašný jak ti psi a děti rychle stárnou. My už jenom zrajeme….

 25. Díky za Maxe – i když jsme se pokusili diagnostikovat na dálku, potěšilo mě, že se většina Zvířetnických diagnóz shodla s „psím psychologem“, který ho viděl zblízka. Ale jedna věc je diagnostikovat a druhá věc je investovat do psa peníze, čas a spoustu práce. A to je zcela a výhradně vaše zásluha. Smekám! A věřím, že se vše v dobré obrátí a Max bude sekat dobrotu.
  K Ferdovi… Je zajímavé, že starý pes už poslouchá docela neochotně – nebojuje už o vůdcovství ve smečce, ale nepřetrhne se poslušností – i když v mládí byl zvyklý poslouchat. Že by i psi měli nějaký druh penze? A za staré zásluhy nemuseli ve smečce poslouchat? Že by nějaká „rada starších“? Nevím, ale stejné příznaky jsem viděla na více starých psech (samozřejmě na všech svých). Nikdy k tomu nebyli agresivní, jsou to jen vrtochy.

  1. Jsem taky moc ráda, že je to s Maxem na dobré cestě.

   Můžu potvrdit, že náš staroušek Renoušek, dříve poslušný pejsek, je nyní schopen na zavolání Ke mně drze pohodit hlavou, otočit se a odkráčet opačným směrem.

  2. jojojo, zrovna předevčírem jsem holky pouštěla ven. Chelsea jako vždy na zavolání vyskočí a okamžitě cupitá ke dveřím. Pak dlouho nic, pak se ozve štrachání a pomalu, pomalinku sleduju, jak se druhá černá postava kolíbá ze špajzu (tam maj pelechy), zopakuju svou výzvu důrazněji. Čtyři tlapičky se stále pohybují velmi pomalu, sice bez přestávky, ale rychlostí šneka. Rozčílím se a tu 5 m vzdálenost třemi kroky překonám a postavím se jí za zadel a houknu. V tu chvíli se objeví, jak čile umí klusat a během vteřiny je venku.
   Přesně to: v jejím věku se nepotřebuje přetrhnout, dokud nejde do tuhýho 😀

  3. Jsem ráda, že se vše v dobré obrací, samozřejmě za vydatného přičinění páníčků. Takového krásného psa by bylo škoda. A k tomu poslouchání ve stáří: u nás je tomu přesně naopak. Obě psice byly v mládí dost rozlítané a nesoustředěné. Teď stačí na Šeri jen syknout, maximálně zašustit pytlíkem s odměnami, aby seděla přede mnou a smála se od ucha k uchu. O něco mladší Jesie ještě občas ohluchne, ale taky se to lepší měsíc od měsíce. Holt už ani jednu nebaví nechat na sebe hulákat, případně nechat se potupně doběhnout funící paničkou.

  4. Sem se přilípnu. Moc moc držím palce, aby se vám v nakročené cestě dařilo a z Maxe se stal stejně pohodový společník jako z Ferdy. A hlavně aby se vám povedlo překonat tu podvědomou nedůvěru a ostražitost. Vím z vlastní zkušenosti, že to je velice těžké, chovat se přirozeně, když se pes už párkát „zúbkom zachytil“ jak říká jedna moje známá .-) .
   A s tím starým psem je to taky přesné. Ač byl Denisák na jezevčíka hodně poslušný, teď už si žije svým životem a my se můžeme akorát tak přizpůsobit. Ale přizpůsobujeme se rádi (h)

  5. Penyna se teda pořád může přetrhnout – když slyší.
   Jenomže mi účelově hluchne. 😉
   Ona teda hluchne i doopravdy, akorát někdy zázračně slyší a někdy ne. 🙂
   Zrovna včera mi ale zakufrovala na 100 m2. Jely jsme na trénink, na kole (na předním košíku hadry, na zadním košíku přivázaný zvenku zbraně, uvnitř v košíku pes, pohled pro bohy) a já ji nechávala před cestou vyčurat. Nějak se do toho zabrala a neregistrovala, kterým směrem mizím, nebo snad zapomněla. A pak neslyšela, odkud volám, kvůli ozvěně mezi domama. Tak tam tak nešťastně pobíhala dokolečka: „Já bych poslechla, ale kde sakra jsi???“ A tvářila se chudák tak strašně zkroušeně… 🙂
   Tak jsem jí to po tréninku vynahradila psíma prolízačkama. Když si oťapala kladinu, tak po ní běhala stejně nadšeně jako v těch dvou letech. 🙂

 26. Tak to je prima zpráva. Držím palce, ať to dobře pokračuje.
  Ferda je šikovný, jak umí pěkně vybalovat :-))

 27. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Pamatuju si na články, kdy byl Ferdinand malé štěnítko. To snad není pravda, že už je to 10 let :O
  Za Maxe děkuju – jste skvělí, že jste se pustili do vlastní převýchovy (nod)

  1. Tak nad tímhle jsem se právě zamyslela taky. A že to bylo roztomilé štěndo .))
   Jsem moc ráda, že situace s Maxem vypadá nadějně a dál držím palce .)

 28. Georgi,Ferdovi se omluv…víš jak by ti bylo zle,kdybys toho zajíce snědl celého sám????

  A za Maxe děkuju…jste skvělí!!!!!!

 29. jéé to jsem ráda, že jste se Habsburkové ozvali 🙂 myslela jsem pořád jak to s tím kousacím prevítem 🙂 vypadá. Tak ať se daří

 30. Dobrou půlnoc přeju. Sic mi tady bliká velmi špatný signál, ale Habsburky mi to načetlo.Bloumám nad nedodělaným projektem a potěšila jsem se čokoládovým Ferdou i míň zlobivým Maxem. Popleteným Maxem. Moc moc držím palec, aby se Vaše vynaložená snaha Vám i Maxovi vyplatila. Abyste se si žili bez strašení a vorvanejch rukou. (y)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN