PSI: Desinka… ztracené zboží?

Pravidelným čtenářům Planety zvířat, či Zvířetníku, bude titulek povědomý. Naháč Damiánek z našeho chovu se dostal do nelaskavých rukou a byl vrácen ve zbědovaném stavu jako „špatně vybrané zboží.“ Jeho sestra Desinka se dostala do rukou laskavých. Majitelé, rodina žijící v lázeňském městě Poděbrady, o fenku pečovala vzorně. Přesto si i Desinka vybrala svoji dávku smůly.

Zlý okamžik, zábavná pyrotechnika hozená adolescentem, leknutí majitelky i fenky. Flexi vodítko vypadlo z rukou a vyděšená Desinka zmizela kamsi přes železniční trať. Situace o to horší, že v kalendáři bylo aktuální datum 5. února, sobotní mrazivé ráno. Majitelé Desinky hledali v okolí bydliště celý víkend. Marně. V pondělí nám chovatelům telefonuje zoufalá majitelka tuto neradostnou zprávu. Stejně jako v případě Damiánka, je pro nás taková situace novinkou a tak řešíme, co je dobré při ztrátě psa učinit.

Majitelé Desinky vylepují v okolí bydliště letáčky s prosbou o pomoc, kontaktují městskou policii a také Národní registr majitelů zvířat. Jako chovatelé Desinky rozesíláme informaci o ztracené fence ve stovkách e-mailů všem přátelům a známým. Obracíme se ne veterinární ordinace v okolí Poděbrad, místní úřady okolních obcí a v neposlední řadě oslovujeme útulky pro ztracená zvířata. Rád bych upozornil na existenci mnoha www stránek, ze kterých lze oslovit útulky u nás i v zahraničí.

V úterý odjíždí do Poděbrad moje manželka Markéta pomoci s hledáním. Vylepuje další a další letáčky, hovoří s poštovními doručovatelkami, prodavači v obchodech. Ozývá se svědkyně, která fenku viděla. Znamená to, že fenka naháče přežívá tou dobou třetí den a mrazivou noc venku. Majitelé Desinky stále bezvýsledně pátrají, obě děti smutně prohlíží každé křoví a zákoutí. Ve středu večer dostávám e-mail s informací o lokalitě, kde byla Desinka viděna, jak volně pobíhá. Přichází mrazivé čtvrteční ráno, v zaměstnání se setkávám s pochopením, dostávám volno a odjíždím do Poděbrad. Celý den procházím okolí, lepím další a další letáčky, vyptávám se kolemjdoucích, ukazuji fotografie. V odpoledních hodinách pomalu hledání vzdávám a mířím na nádraží.

Technička veterinární ordinace ve vzdálených Řevnicích objevuje na internetu informaci, že na služebně městské policie v Poděbradech je ztracená fenka naháče. Dostávám tuto zprávu a nevzpomínám si, kdy jsem naposledy běžel tak rychle, jako to odpoledne… Desinka leží v křesle na služebně, zabalená v jakési mikině. Bez obojku i flexi vodítka. Vysílená, apatická, neuvěřitelně vyhublá. Po těle odřeniny, na přední noze tržná rána.

Trojici přítomných strážníků matu informací, že nejsem majitel fenky. Majitelé Desinky jsou již na cestě a představuji se jako chovatel. Mám u sebe sice číslo čipu, ale čtečka identifikačních čipů v tu chvíli není k dispozici. Identifikaci tak usnadňují fotografie, které mám u sebe a také samotná Desinka, která mne náhle poznává a dává to bouřlivě najevo. Strážníci jsou nesmírně laskaví, ale pečlivě vše prověřují. Ve chvíli, kdy na služebnu přijíždějí majitelé Desinky, je vše jasné. Předkládají i kupní smlouvu na Desinku-štěně a majitelka radostně podepisuje předávací protokol. Jeden ze strážníků mi při loučení říká: „Víte, zdaleka ne vše, co řešíme, končí takhle šťastně…“.

Majitelé odvážejí Desinku na ošetření k veterinárnímu lékaři, zatímco já ve vlakovém kupé přemýšlím. Jak asi přežila malá sedmiměsíční fenka naháče pět dní a mrazivých nocí venku? Jak ještě lépe zabezpečit psa před ztracením a usnadnit jeho identifikaci? Co a jak se dalo v této situaci udělat rychleji a lépe?

V konkrétním případě ztracené Desinky bylo k přežití třeba značné dávky štěstí. Fenka se totiž pohybovala v lokalitě ohraničené frekventovanou výpadovkou a také hlavní železniční tratí. Máme často tendenci schopnosti zvířat podceňovat. Fenka si evidentně dovedla v nouzi, stresu i nepohodě poradit sama. Kromě toho se opět potvrdilo, že chybění srsti u psa není vada, ale vlastnost. Jak jinak si vysvětlit volně žijící peruánské naháče v jejich domovině, kdy tamní klima dokáže velice kolísat a to opravdu hodně pod bod mrazu. Stále častěji se potvrzuje, že plemena naháčů jsou velmi vytrvalá, houževnatá a odolná.

Při ztrátě psa je určitě nesmírně důležitá informace o této události. V případě Desinky to byla telefonická informace na městskou policii, která umožnila její nalezení. Není dobré spoléhat jen na identifikační mikročip, obojek s telefonním číslem se ukazuje stále jako praktický. Z Poděbrad jsem ale odjížděl s poněkud černým svědomím. Vylepování všeho možného na veřejných místech je samozřejmě přestupek. Na nárožích přes to visí letáčky nabízející „výhodné půjčky a zaručené diety“…Je takovým přestupkem i prosba majitele psa o pomoc při hledání? Bez nadsázky lze říci, že v tomto případě šlo o život, byť „jen“ o psí… Obrátil jsem se tedy s prosbou o vysvětlení na paní Hanu Fialovou Doleželovou z Oddělení komunikace s veřejností Městské policie hl. m. Prahy:

 “Výlep plakátů na jiné než povolené plochy je strážníky postihováno jako přestupek, nezaznamenali jsme ale (a předpokládáme, že se to ani nikdy nestane), že by byl majitel psa postihován za vyvěšení letáčku se zoufalou prosbou o pomoc při nalezení pejska. Za prvé takový lístek nedosahuje rozměrů plakátu a za druhé, z lidského hlediska by takové jednání strážníka – postih za uvedené jednání – nebylo v souladu se skutečným účelem práce strážníka Městské policie.“

Bylo by asi dobré dodat, že po úspěšném nalezení psa je samozřejmostí lístečky, fotografie a plakátky ze všech nároží odstranit. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že je to mimořádně radostná práce. Děkuji všem, kdo šířili informaci o ztraceném naháčkovi, dobrým lidem a zejména skvělým strážníkům Městské policie Poděbrady.

Další rady a pomoc:

http://www.utulky.estranky.cz/clanky/ztrata.html

http://www.upozpraha.cz/rady-a-doporuceni.html

http://www.narodniregistr.cz/

Aktualizováno: 9.5.2011 — 18:12

105 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dnes jsem sundala Desinku z nástěnky u MVDr. Herčíka 😉 Visí mu tam spousta hledacích inzerátů, a říkal, že je škoda, že po případném nálezu se majitelé ani neozvou. To nepíšu jako kritiku, jen jako skutečnost, že zoufalý člověk rozešle mailem výzvu k hledání všude možně, adresáti to rozpošlou zase dál, a už se nikdy nedohledá, kde to všude visí… A sbírání letáčků, které už nemají význam, hodnotím (y) , na to myslí málokdo ! 🙂

 2. Muselo to být o nervy, ale hlavně, že to dobře dopadlo. Nikdy jsme naštěstí žádné letáčky o ztracené kočce vylepovat nemuseli, ale jednou jsme naši bývalou kočku Kotě hledali asi tři hodiny a to mi úplně stačilo. Našli jsem jí ob dvě čtvrtě dál na stromě.

 3. Desinka je vážně hvězda! (*)
  Že jsou naháči třída, to vím od Krejga (h) . Jsou to pejsci, kteří klamou tělem, vypadají tak dekorativně, že člověk jen zírá, jak jsou šikovní, silní, hbití, zdatní, ba dokonce i mrazuvzdorní. (y)
  A taky se mi moc líbí Váš přístup – jako chovatel jste bezvadný. (f)

 4. Tímto bych chtěla poděkovat Ap za super den v Bohumíně a přilehlém okolí, z koňa mě ještě teď bolí nohy 😀 (bat) si teda stěžovala, ale už se na tom pracuje…Potom prospala zbytek neděle a půlku pondělí (naštěstí 😀 ,já byla celý den v práci tak hlídala mamka a bratr). No a dneska jsem s ní poprvé vyzkoušela kolo, teda řeknu vám že strach byl, ale přesvědčila mě že má i trochu rozumu v té blonďaté hlavičce 🙂

  1. Zdravím.Kolik je malé blondýně měsíců,není na běh u kola ještě mladá.Pozor na cval,to by neměl pes u kola vůbec.

   1. Ahoj, necelých 6, bylo to jen kolečko kolem parku, vše ve stínu, dlouho jen chůze-upřesnění kam může a kam ne abych ji nenabrala kolem, a kousek klus u kola, zase nejsem blázen abych ji strhala takhle mladou 🙂

  2. bacha na klouby a na bříška tlapek..cyklistika je pro lidi , pro psy moc ne..člověk se veze,pes maká a lidi někdy zapomenou na soudnost… opatrně Plivnice, hodně opatrně…

   1. Neboj, to byla hlavně zkouška jestli to s ní půjde, tatík chtěl věnovat moje kolo bratrovi, tak sem ho musela nějak umlčet 🙂

 5. Desinka je hvězda! Pět dlouhých zimních dnů a nocí venku, to zní opravdu neuvěřitelně!
  Rodiče naší snachy (nechtěně) vyzkoušeli, že naháč vydrží celou jednu noc venku. Shodou okolností to bylo taky v únoru, všude plno sněhu. Měli tehdy těch naháčů 5 kousků, panička pouštěla večer celou smečku na poslední vyvenčení na zahradu a nevšimla si, že nazpátek se vřítili a do pelechů zalehli jen 4. Venku zůstal Adámek, pejsek tichý a nevtíravý, a to do té míry, že si nezaštěkal ani nezaškrábal, celou noc čekal, až se mu otevřou dveře, truhlík jeden! Byl objeven až ráno (to byla panička překvapená! :O ) a kupodivu přežil bez sebemenšího nachlazení!

 6. Uf, to jsem ráda, že to dobře dopadlo. Nikdy bych nevěřila, že naháč přežije několik mrazivých nocí venku.

 7. Trocu Ot – připomělo mi to i pejsky – útěkáře. A protože moje krevní skupina jsou “ fufu „, tak dvě historky pro odlehčení.
  Měl u nás jeden pán moc hezkého mohutného psa a ten od jara do podzimu opouštěl domov aby prošel přes náměstí a zalehl do potoka, kde se potom slastně čvachtal. No a do Kouřimi jednoho dne přijeli dva – pejsek a fenka – vlakem. Policie je odchytla a jala se hledat majitele. Takže se zjistilo, že výletníci zvládli i přestup , přijeli vlakem do Peček a dále pokračovali čugálou. Pevně věřím, že kdyby je ti cajti nechali, vrátili se z výletu domů stejným způsobem

 8. Téééda, horor s dobrým koncem. Podrbání hrdince a díky za návod na podobné situace.

 9. Ztracený pejsek, to je životní trauma. Ještě , že se Desinka našla, ne každý má takové štěstí.
  I my jsme ho měli a to když nám Ája skočila z balkonu, o kterém jsme si mysleli, že je dobře zabezpečený, naštěstí to bylo 1. patro a dopad naší parušutistky vyšel je s malým zraněním. Hledali jsme více jako týden, nespali jsme, lepili plakátky,objížděli útulky, oplakávali, pak jsme dostali anonymní hlášku, že takové štěně se pohybuje v nedaleké vesnici u lidí, o kterých vesnice předpokládala, že by si boxera asi nepořídili, zavolali nám, okamžitě jsme vyrazili, přesun štěněte zpátky k nám spravily prachy. Zajímavé na tom bylo, že ten chlapík měl stejné jméno jako šéf městského útulku. Už jsem neměla sílu to pak řešit. Uf.

 10. To je moc dobře, že se našla!
  A je skvělá, že v té zimě vydržela!
  Jo, pamatuju protestní útěk Nesiny (co jsem ji vzala z útulku pro máti): „málo se mi věnuješ, tak abys věděla, vyškubnu se a chytej si mě!“ – asi tak první měsíc po přivedení z útulku. Tak jsem lítala po sídlišti, ta potvora byla pořád na dohled, ale ne na dolap. Šla jsem na trénink, protože když nejdu, tak není, vrátila jsem se – a zkroušenej pejsek čekal u dveří. 😀

 11. Umím si představit, že jste se za těch mrazivých nocí nevyspali… a jsem vděčná za dobrý konec. Jednou jsem basově čarodějnicky vypěnila na malé kluky pohazující petardy mezi chodce, ti teda metli. Už se vidím jako stará bába, co mlátí holí všechny kolem sebe… ach jo.

 12. Dobře to dopadlo…. Borůvka se sice rachejtlí dost bojí, ale má snahu spíš lézt po nás nebo zalézat na známá místa (domů, do auta).
  Desinka má krásnou chocholku 🙂

 13. Ufff, ale jsem si vydechla. Denýskův Velký útěk před jedenácti lety tak dobře nedopadl. Ačkoli byl nezvěstný pouze 48 hodin, stihl si pořídit trojnásobnou zlomeninu pánve. Dodnes se pohybuje hlavně díky předním nožkám a ty zadní slouží hlavně jako podpěra. Ale s útěky za háravkami přestal až po kastraci, Casanova jeden.

  1. To mi připomělo příběh, který jsem si nedávno vyslechla v čekárně u veta. Byla tam paní se dvěma maliňákama. Bylo úterý. Povídala, že v pátek přijeli domu a vjezdová vrata vypáčená a oba psi pryč. Absolovovali proceduru plakátů, veterin, útulků. Pak jim někdo zavolal, že podobní psi, leží na autobusové zastávce v 50 km vzdálené obci. To byla neděle. Přivezli je domů. Oba papíráci, pes šampion, fenka mladá a nadějná ze špičkového chovu. Oba asi utekli těm zlodějům. Byli vyčerpaní , plní bodláků, odřenin a hematomů. Pes měl zlomenou pánev. Hned mi to připomnělo, jak Li ukradli štěníka…

 14. Díky za článek,četla jsem ho stylem „skokem na konec“, abych rychle zjistila, jestli to s Desinkou dobře dopadlo.
  Pro autora:
  Znám pohlednice na E-cards. Jste autorem těch psích fotek? Jestli ano, dejte nám sem, prosím, nějaké odkazy, ať se potěšíme.

 15. Tedy, to mi spadl kámen ze srdce, jak jsem ráda, že se malinká našla!
  Ostatní si mohu přečíst až upravím Beníka. Ahoj večer

 16. Boze, to bol ale nervak toto, uz len to citat. Koniec dobry, vsetko dobre, kiez by to uz tak v Desinkinom zivote aj zostalo. Vdaka ze ste sa podelili o cenne skusenosti.

 17. Desinka měla kliku, tak ať má kliku pořád, ale ať ji nepotřebuje.
  Oni ti náháčci mají takový mile srandovní výraz. (inlove)

  1. Takový lidský, co? 😀 Chlupy jim nezastírají mimiku 🙂 Desinka měla velkou kliku a pomoc chovatele majitelům byla příkladná (inlove)
   Jo a ta prostřední fotka je skutečně z policejní služebny…

   1. Pořád mi připadali oškliví, takoví divní. Přece psíček má mít kožíšek a když ho nemá, je nemocný. A pak jsem se jednou potkala u nás ve městě s paní se dvěna naháči na vodítku. A nějak jsme se zastavily a něco si řekly a najednou jsem dřepěla na bobku a drbala a hladila ty dvě nahaté příšerky a vůbec mi nevadilo, že nedrbu kožíšek, ale heboučkou kůži (mají kůži jako mimino) a zjistila jsem, že mají strašně krásný kukuč. Nejsou moje krevní skupina, přecejen mám raději chlupáče, ale rozhodně mi nepřipadají divní a nemocní ani oškliví a jsou prima, přátelští a přítulní a koukají jak malé dítě, dychtivě, nadšeně, a nebo taky unaveně, jako na té fotce z policejní služebny.

    1. Já byla z naháčů taky dost rozpačitá, než jsem potkala Krejga. Toho psího prince a šášu nelze nemilovat. A od té doby mám k nahatým pejskům úplně jiný vztah. (inlove)

     1. Já jsem na tom podobně. V poslední době občas potkáváme při venčení naháče, jenže pán se ho zřejmě bojí pouštět, takže je pořád na vodítku, 🙁 a docela se natahuje po ostatních hrajících si psech, tak mi ho je líto. Arinka si ho šla jednou očuchat a pán ho bránil vlastním tělem – tak jsem si vzpomněla na Krejgovi fotky, jak řádí s jinými psy a přežije to bez újmy….

 18. Ach jak já tohle znám. Jinak poslušný koliák Garyk se výstřelů a jiného rámusu vyděsí natolik že se zcela zablokuje a prchá. A že je to psí Houdini tak se dokáže vyvléknout absolutně ze všeho, z obojků, z kšír i obojího najednou. Od posledního útěku je neustále přivázaný ale já si stejně nemohu být jistá že mi zase nezmizí. Je to nesmírně stresující pro nás pro oba. Desinko neber si z Garyka příklad, měla jsi zatracené štěstí. A Garyk zatím taky.
  A pane Šimeček, klobouk dolů. Se mnou by chovatelka ztraceného psa nehledala.

 19. Krásný příběh se šťastným koncem.
  Já byla kdysi ve vlatnictví kolie, ztratila se v létě a byla chlupatá. Ale tu hrůzu, to běhání v pracovní době (nepovoleně, nebyl čas), vyptávání se pejskařů, uběhnutí asi 10 km po okolí…nakonec pomohl ponechaný kontakt v útulku. Dag přes prasklou karabinu utekl z Kubánského náměstí až na Olšany! Zaplatila jsem za pobyt v útulku (pár hodin) a spadl mi taaaaaaaakový kámen ze srdce

  1. Ahojky :-)! Deniska měla štěstí, uff. A pro naháčí milovníky – měli jsme v neděli střapečkování a byl tam jeden naháček, který svým střapečkovýn nadšením moc připomínal Krejga. Přitom to bylo takové ustrašené neš´tastné stvoření, když se dostal k současným pánečkům…Taky měl chlapec štěstí. Fotky budou na Rajčeti od Wami, ale ještě je nestihla zpracovat, tak se jen těšte. Taky si přijela poprvé a velmi nadšeně zaběhat jistá mladičká modrooká kráska z řad Zvířetnických pejsků… 🙂 hádejte která?

    1. BINGO!!! A milá Plivnice si v závěru svezla zadek na moji Zorečce. To se ovšem sličné slečně Cordelii vůbec nelíbilo a žalostně si stěžovala celému světu. Ani ja jsem se ji nelíbila, že ji vedu :-).

      1. Smůla, Ap má jen 2 ruce, v jedné držela skřeta, který se v nestřežených chvílích snažil vylézt na koně za mnou (že se to Zorince moc nezdálo si jistě dokážete představit 😀 ), a v druhé ruce držela koňa, protože na tom jsem seděla naposled před 5ti lety (asi) a jak se to ovládá jsem stačila zapomenout 😀

      1. Honzo asi nic, pokud se jen tak nezjevím mimo pořadí. Pro letošní rok tak nějak ztrácím optimismus a vůbec nic neplánuju, což je kapku špatně, protože se ani nemám na co těšit. Ale! Jestli všechno klapne, budeme mít maďárky s PP od sestřičky Aurumky. Myslím, že budou :-). Takže jestli chcete ohaře a chcete si ho vychovat, aby nelovil slepičky (od štěníka naní problém)…dám vědět.

 20. To je moje černá můra – první pejsek se hned první večer u nás vydal pod vraty na cesty. Hledat dvouměsíční štěně ve tmě 2. ledna – nebylo to nic moc. Gastonek byl holt od útlého dětství utíkací a u něj jsme si nějak zvykli, protože se vracel. Za těch 30 let jsme se dopracovali k nukleární hovadce, která musí vše prozkoumat, s každým si pohrát a ztratuit se by asi dokázala. Byť jsou foundláci milionoví, je to obří pes a lidé se jí bojí. A tak mám strach, aby jí někdo neublížil protože se zaběhne a bude bez nás.

 21. To je fajn, že to zvládla a je zase doma!

  PS: Pamatovat si,kam jste vylepili všechna SOS..to je teda výkon a jít je sundat – to smekám. To udělá málokdo…

  1. Letáčky je dobré lepit na strategická místa – nákupní centra, hospody,… a to i ve vzdálenosti mnohem větší než by člověk myslel. Sundávání považuji za samozřejmost, jinak si lidé řeknou že tam zase visí nějaký starý cár a letáčky číst nebudou.

 22. teda ta fotka na tom křesle mluví za všechno 🙁 Je to šikovná holka, ať je to její poslední smůla

 23. Šikovný zvířátko s klikou. Sundávat letáčky je velká radost. A je moc pěkná Desinka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN