KOČKY: Penzion U CEDRU – Ruby, děvče z Vysočiny

Nikdy jsem se netajil tím, že moje člověčí „JÁ“ je přesvědčením, založením i výchovou přísně monogamní. Dokonce ani v dobách divokých studentských večírků jsem nerandil se dvěma dívkami zároveň (ať už by o sobě navzájem věděly nebo ne), protože mi připadalo nemožné věnovat se oběma stejně s vědomím, že některou z nich tak jako tak opustím.

Možná dokonce obě. Kocouří část mé osobnosti podobnými zábranami ovšem netrpí, a jsem schopen se zamilovat přibližně jednou do roka, aniž bych své předchozí kočičí lásky opouštěl. Jen proto vám dnes mohu představit svůj nejnovější „objev“. Je úchvatná (jak jinak), a jmenuje se Ruby.

Asi tak před půl rokem se na Zvířetníku poprvé objevilo jedno úžasné, měkounce slovensky mňoukající britské kotě – kocourek Simba, lilový krasavec a suverén. A tehdy jsem udělal cosi, co jsem patrně dělat neměl. Nebo měl? Postávala snad už tehdy Nejvyšší Kočka kdesi opodál s přimhouřenýma očima a vědoucím výrazem okolo vousků? Napsal jsem totiž do diskuse osudovou větu:

Jak to, že ještě nemáme doma žádnou britku?

Nikdy předtím mě nenapadlo, že bych mohl být svým tupým čeníškům a hedvábným kožichům nevěrný. Teď se k tomu schylovalo, a rychleji než jsem vůbec tušil. O náhodách, které mě zavedly k Céčkům (pamatujete si, jak jsem původně sháněl jednoho černého peršana?), k Dalímu (takového krasavce přece nebylo možné nechat v útulku – co kdyby ho nikdo nechtěl?), a nakonec k Ebonymu (konečně perský černý, vzpomínáte?) tedy – o těchto náhodách vím své. Ta, která mě zavedla na stránky jedné chovatelské stanice v jižních Čechách, byla ze stejného rodu. Chovnému páru krásných britek se tam právě narodila koťátka, a mezi nimi černá polodlouhosrstá kočička – highlander. Protože byla z vrhu R, dostala jméno Ruby.

Malá odbočka na vysvětlenou a pro zvýšení vaší zvědavosti: jako highlander se označují polodlouhosrsté (dlouhosrsté) britské kočky, které se – kromě specializovaných chovatelských stanic – čas od času narodí i krátkosrstému páru. Je to dáno tím, že v průběhu šlechtění (zhruba od 50. let minulého století) byly do linií britek občas cíleně přikříženy kočky perské. Zvyšovala se tak kvalita i hustota srsti, britky získávaly robustnější stavbu těla, protože pro peršanky je typická pevná a masivní „cobby“ postavička na krátkých, silných tlapkách. A v neposlední řadě se tak v chovu britek rozšířila i paleta barev.

Dlouhosrsté britky se skrývají i pod označením lowlander (spíše v USA) nebo brittanica (v Evropě) a přestože se tohle plemeno s huňatou a hebkou srstí a přívětivou, klidnou povahou těší po celé Evropě stále větší oblibě, nejsou polodlouhosrsté britky uznávány většinou organizací. Sami Britové si, podobně jako u psů, s delší srstí hlavu příliš nelámou, zatímco svižné americké TICA a CFA mají už jednotný rodokmen. V Evropě vedoucí FIFe a DRU nikoliv, většina českých chovatelských stanic, které alespoň částečně chovají tento typ britských koček, je proto registrována u některé tzv. „Non FIFe“ organizace (např. Bohemians Edelkatze, původně německé). Samozřejmě, že to chov i vystavování těchto nádherných ukázek kočičího rodu činí zbytečně složitým, ale pokud jde o mne, chovatelem být nechci a po výstavních úspěších neprahnu. Prostě jsem se zamiloval.

Nebylo to ovšem vzplanutí bez překážek. Naprosto vynechávám úvahy na téma, zda potřebujeme nebo nepotřebujeme ve smečce další kočku. Zkoušeli jste někdy smlouvat mezi láskou a potřebností? Hlas srdce mi ječel do obou uší, hlas rozumu zosobněný pohledem na bankovní účet mě ujišťoval, že teď tedy opravdu ne. Ale kdy, když ne teď? Taková krasavice přece nezůstane dlouho na ocet! Přijdu pozdě… Říká se, že příležitost má jen jeden pramen vlasů vpředu na hlavě, a jen za ten ji lze zachytit. Už v tu chvíli, kdy jsem se rozhodl, že tedy opravdu ne, jsem mohl přímo pod svými prsty nahmatat ten klouzající pramen vlasů… Kupodivu, na omak se nápadně podobal kočičí srsti. Rozhodli jsme se počtem dvou hlasů, že mou platonickou lásku Ruby necháme osudu. Pokud ji bude chtít někdo dřív, má ji mít. Zaslouží si ji. Přesněji – Centrální Distribuci dojde trpělivost a Ruby přidělí na to nejlepší možné místo. Vypadalo to rozumně.

Lehkonohá příležitost měla být podle všech předpokladů už kdesi za horami, čas šel a já jsem dál nenápadně nakukoval na stránky chovatelské stanice. Ruby tam stále byla… Bylo jí sedm měsíců a rostla do krásy. Pak osm. Nakonec jsem nevydržel a velmi opatrně napsal do CHS, zda a za jakých okolností by Ruby pustili do čtyřhlavé perské smečky obývající předměstský domek. Dostalo se mi neméně opatrného a malinko rozpačitého sdělení, že paní chovatelka právě řeší poněkud pikantní záhadu: je nebo není Ruby dívka svedená a opuštěná? V podezření byl polobratr z vedlejšího vrhu… jenže Ruby se nechovala jako kočka s outěžkem a ultrazvuk se nedokázal rozhodnout.

Zato já jsem – zcela proti smyslu věcí – od tohoto okamžiku rozhodnutý byl. Jestli si kočičí mladá dáma se založením rodiny tak pospíšila, ať tedy přivede na svět potomky a až bude celá rodinka v pořádku, uvidí se. Já nepotřebuji teď hned kočku. Já jsem se zamiloval, a tenhle cit mi obvykle vydrží dost dlouho. Já chci Ruby. A zdaleka ne hned, když to nepůjde. Možná moje umíněnost (jsem přece kocour, ne?) promluvila v náš prospěch: Ruby zmizela z nabídky CHS a prošla důkladným vyšetřením na citlivém „sono“. Za týden tu byla zpráva, že podezřelý polobratr byl beze zbytku zproštěn viny, žádného násilí se zjevně nedopustil a Ruby může odjet za svou novou smečkou třeba zítra. Ve svých devíti měsících sice rychle dospívá a začíná svému okolí dělat nemravné návrhy, ale březí není.

A tak dostala naše smečka pátého člena.

Když se Ruby za bedlivého přihlížení smečky vybatolila z přepravky, stalo se několik věcí naráz. Do dětsky obdivného: Jéééé, ta je ale krásná!“ vpadlo zlostné zasyčení papiňáku jménem Célina a šedobílý, notně naštvaný chomáč chlupů se vklínil mezi stěnu a krbová kamna – naštěstí se právě netopilo. Odtamtud, s pečlivě krytými zády, dával svou nelibost najevo zřetelně a stále více nahlas. Ruby několikrát silně mňoukla a přestala si Céliny všímat. Využila tak příležitost nám předvést, že na devítiměsíční kočičku, vážící malinko přes tři kila i s bohatou srstí, má hlas jako zvon. Její zamňoukání rozdrnčelo skleničky v polici a poněkud lekavější Cedrik nadskočil všemi čtyřmi do vzduchu. Když zase dopadl, měl v očích zděšení.

Co to je? Další černá kočka? No potěš koště! Kdo to sem dal? Co to tu chce?

Skoro to vypadá, že to tu bude bydlet… Velký Kocoure, a ty to tak necháš?

Nechám, milý Cedriku, nechám. A rozhodně ti nebudu prozrazovat, jak moc za přítomnost slečny Ruby ve tvém teritoriu doopravdy mohu. V tu chvíli už si Ebony vyměňoval s Ruby první opatrné pozdravy a zdálo se, že tihle dva si porozumí – k černému černá, k suverénovi suverén… nedivil bych se. Britské kočky bez ohledu na délku srsti mívají klidnou, přívětivou povahu a nevyhledávají konflikty. Dokonce se čas od času stane, že jim temperamentnější plemena (třeba bengálky nebo i nervní peršule) doslova a do písmene pijí krev. Ebony, jak se zdá, s novým členem smečky potíže mít nebude. Alespoň něco. Célina stále ještě bivakovala za kamny a prskala jako křeček. Její bratr Cedrik si nedůvěřivě prohlížel to nečekané černé nadělení, ale v podstatě se nevzrušoval. Možná věděl, že Célinka zvládne protestovat a „kušnit“ za oba. Neměla a dosud nemá s něčím takovým potíže.

Hrozící idylku pokazila Ruby tím, že se zdvořilým očenicháním pozdravila s Dalím – následkem toho očenichání však bylo, že charakteristickým způsobem zavrkala a to vrkání ukončila dechberoucím zaječením. Paní chovatelka měla pravdu, že Ruby rychle dospívá… jestli tohle nebyl ze strany naší horalky nemravný návrh, pak o kočkách nevím vůbec nic. Cedrik se vznesl pod strop a zmizel v útrobách tunelu na šplhacím stromě. Ebony, který ovšem už dávno netuší, jakým způsobem a proč vůbec by na podobné nabídky měl odpovídat, trochu poodstoupil, a kdyby to bylo možné, nejspíš by pohoršeně povytáhl obočí.

Takhle bez obalu, mladá dámo? To se dělá? Co vás to v té prestižní britské škole učili?

Jen Dalímu se zachvěly vousky, jak mohutně nasával vzduch. Přiznám se, že mi zatrnulo – Dalí na rozdíl od všech ostatních kočkourů vůbec nezapomněl, kým kdysi býval, a ačkoliv je kastrát, čas od času se u něj objevovaly náznaky říje, nebo spíše pokusů o ni. Někdy dokonce tak nápadně, že jsme uvažovali, zda nedošlo při kastraci k nedopatření a urostlý kocour byl skutečně připraven o veškeré své ozdoby „lege artis“. Na mysli mi vytanuly všechny ty více méně zábavné historky na téma kryptorchismus, příběhy o kočičkách, které se až při kastraci prokázaly být vlastně kocourky… I neposkvrněné početí bělostného Aneška se těmi vzpomínkami mihlo.

Tím spíš, že Dalí nezůstal k návrhům temperamentní Rubišky ani trochu lhostejný. Pečlivě se navzájem očenichali, a pak následovalo svádění: Ruby se vztyčeným ocáskem pochodovala vpředu a po očku se ohlížela, jestli ji rezavý Don Juan následuje. Jistěže následoval – s čenichem dychtivě nasávajícím příjemné zprávy u Rubyiny zadní části ztrácel rovnováhu duševní i fyzickou, těžko říci, kterou z nich rychleji. Nakonec se Dalí přiblížil po způsobu všech kocourů k Ruby ze strany a jemně se jí zakousl do šíje. Zavrkala a celou kočkou dávala najevo, že je s takovým počínáním nejen svolná, ale dokonce spokojená. V duchu jsem jim oběma hrubě nadal (že to vůbec nebylo slušné, omlouvá snad jen mé upřímné zděšení) a chystal se tohle nezákonné počínání překazit. Ve vzduchu se kromě horkého erotična vznášel problém, a to podle všeho ne jeden.

Než jsem stačil začít uvažovat o řešení kteréhokoliv z nich, vyřešily se samy.

Dalí, zlatožluté oči jiskřící zamilovanými srdíčky a zoubky jemně zakousnuté do voňavé Rubiščiny srsti, totiž viditelně ztratil nit. Kouzlo vzpomínek zřejmě vyprchalo.

Co to dělám? A co jsem to vlastně chtěl? Něco je špatně, ale za žádnou cenu si nevzpomenu, co… Ale kočička je to pěkná a milá a tak nádherně mi voní! Je mi s ní dobře, moc dobře…

 

Nakonec viditelně rozpačitý Dalí povolil kocouří stisk a za mohutného předení začal Ruby jemně čistit její rozkošná špičatá ouška. Neprotestovala. A tak se lososový elegán Dalí a černé kotě s uhrančivýma očima mazlili spolu uprostřed pobaveného kroužku přihlížejících. V následujících dnech se z nich stala nerozlučná dvojice, každou chvíli jeden druhého hledá kdesi po domě, ale nutno přiznat, že v naprosté počestnosti. Z Dalího se obratem stal pozorný strýček, platonicky zamilovaný do pohledné a mladičké neteřinky, které je ochoten snést modré s nebe. Možná by chtěl i něco víc – a ale ne a ne si vybavit, co by to mělo být a jak by to měl vlastně provést.

Skutečnost, že Dalí je kočkour mimořádně vitální, přitažlivý a na svou kocouří minulost pomalu a dlouze zapomínající, se ovšem potvrdila. Cedrik ani Ebony Rubišce nevoní a ona se k nim chová jako k sobě rovným. Naopak to platí stejně.

Přes všechny erotické nepatřičnosti je Ruby ještě kotě, a je náležitě hravá: nejoblíbenější hračkou jsou odřezky králičích kůží, kterých dokáže mít najednou v provozu klidně několik, číhá na ně ze zálohy a vrhá se po té, která se podle jejího odhadu „pohne“ první. Zpočátku se trochu bála velkého šplhacího stromu, ale teď si ho oblíbila a je to vlastně jediná kočka, která bez zaváhání prolézá všemi otvory a tunely, které jí naše „monstrum“ může nabídnout. Možná i proto, že se jimi nemusí pracně soukat – britky dospívají docela dlouho, takže Ruby je zatím poměrně drobná. Ale pokud genetika funguje alespoň trochu, Ruby drobná nezůstane – oba rodiče Rubišky jsou opravdu nádherné, masivní kočky.

Na rozdíl od zbytku smečky je Ruby zvířátko upovídané, nějaké poznámky má skoro ke všemu, co právě dělá nebo by dělat chtěla; když míjí některého člena smečky, krátce mňoukne na pozdrav, a to i pokud je člen smečky dvounohý. Nerada se chová – zřejmě má dojem, že je v lidské náruči omezována v možnosti pohybovat se a lovit ty úžasné chlupaté „myši“. Jako každé správné kotě střídá chvíle nadšeného plynutí prostorem s neméně nadšeným spočinutím, kdy se obvykle usadí na pozorovatelně kočičího stromu, zvolna a rozvážně si čistí kožich a poklimbává. A my si docela rychle zvykáme na skutečnost, že máme doma britku. Přesně tak, jak jsem to Centrální Distribuci neprozřetelně napověděl.

Je úchvatná a jmenuje se Ruby. Je to děvče z Vysočiny se srdcem na správném místě, a navíc má pro strach uděláno. A na její počest jsme naše skromné rodinné sídlo přejmenovali na penzion U CEDRU. Protože tu bydlí Céčka, Ebony, Dalí a Ruby…

A kromě toho… kdybyste dovolili… ještě my čtyři… obyčejní lidé. Neumíme příst a nedovedeme zatahovat drápky. Místo myší lovíme konzervy a granule a Pribináčky. Při běhání strašně dupeme, mluvíme nahlas a nevejdeme se do umyvadla. Nikdo z nás není Highlander.

Ale baví nás žít s kočkami a děláme, co můžeme, aby je bavilo žít s námi…

Aktualizováno: 8.5.2011 — 13:45

148 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak sme momentálne odporne namyslení a hrdí – totiž Simba pochádza z našej chovnej stanice / a dostal sa k najlepším majiteľom na svete/, kde sa občas rodia práve dlhosrsté mačiatka. Ja im hovorím pampúšiky /asi preto že sú na zožratie /. A teraz pre potešenie oka a ducha máme dvoch dlhosrstých dvojmesačných modrých kocúrikov – obrázky na http://www.lustracats.sk. A ich mená Yetti a Yvor hovoria za všetko….
  Viali

  1. Ježiš, ti jsou nádherní. Yetti mne úplně uchvátil, eštěže ředitelka Bětuláskova Bětulka jasně dala najevo, že další kočku už rozhodně NE! 🙂

   1. Jojo – Lásková, máš pravdu – jsou krásní (a jedna by je hnedle muchlonila (chuckle) ). Ale ruku na sérdce – ŽÁDNÁ sebešlechtěnější kočka nemá na ty naše mindy a macky – každá jiná a každá krásná – zkrátka na kočky domácí, kočky evropské (rofl) .

   2. Pre všetkých milovníkov – na budúci týždeň fotečky obnovíme – sú zo dňa na deň krajšie.
    Viali

 2. Je to krasavice. Kdyby tehdy Sazka vypsala kurz na to, jestli se slečna Ruby usadí u terrů, byla by v ještě větších finančních problémech, než opravdu je – rozhodně bych vsadila, že se jim smečka rozroste (a určitě bych nebyla sama (chuckle) ). Smečce posílám podrbání, třeba kouskem šunky na čumáčku.
  P. S. Dalí má nejspíš Alzheimera, ale není v tom sám. http://www.modrykocour.cz/diary-kocour.php?id=2251 Je to smutné, že ten němec přepadá už i kocourky.

 3. Tak jsem neodolala a o Ruby si přečetla, asi mě ta černá čarodějka uhranula či co. Ani mi ještě nic nebrní. Chválím CD, osazenstvo Penzionu u CEDRu i Terrovu češtinu. Dalí ať raději nedokoukne, by se taky mohl naštvat 🙂

 4. Ta je krásná (inlove) Nedivím se ani maličko, že jsi ji musel mít (sun)
  Do domečku pod cedr posílám spoustu kočičích pozdravů. (*)

 5. Ruby je krasavice inteligentní…. Fakt jste se hledali, až jste se našli. A s Dalím budou dobrá dvojka. Přeju, ať je vám ve smečce měkkoučko a hebko.

 6. Áááách, to krásné povídání, ouplně předu. Díky. Mějte se rádi, přeji Vám nádherné kočičí dny. (cat) (clap) (wave)

 7. Terro fotečky jsou parádní, článek se přiznám jsem nečetla, je lákavý a zřejmě se k němu i k předchozím vrátím. Na souvislý texty nějak nemám trpělivost, po chvilce u compu mi brněj nohy, pak v hlavě a mívám takovej přetlak jak by mi z monitoru sem chodilo něco jinýho než informace 😀 . Spíš semo tamo nakukuju do komentářů, bych věděla co kolem lítá a pobyla „mezi lidma“, jsem ráda za tu možnost. Vyrobit nějakou tu praczprávu nebo malůvku bývá docela tvrdej ořech, sním o rýsovacím prknu a ručně psaných dokumentech. Vyvalila bych se na louku, připínákama řádně lípla papír na desku, naplnila tuží pera………brala slunce a plácala mravence….mňam

  Dobrý den zvířetníci 🙂

 8. Milý Terro, vaše kočičí smečka je nádherná, a ač je mým dlouhodobým favoritem krasavec Dalí, tak Ruby je skutečně okouzlující (inlove) a to teprve slibuje, jaká může být! No a o tom, že si články od tebe i Terra-san vychutnávám i jako jazykové skvosty, jsem už psala mnohokrát… ale ráda to zase zopakuju 😀

 9. Tedy,co Terrovic kočka,to krása a elegance (y) !Ruby je úžasná, vůbec celá kočičí smečka je parádní – tak ať se vám s tou hebkou krásou i nadále daří (inlove) !

 10. Čtyřkočičín zdraví pětikočičín. Ufff, to je ale pořádná nadílka… Ale úžasná… V posledním přírůstku se snoubí všechno, co se mi líbí: barva, původ, povaha… Mějte se fajn a už teď se těším na další povídání.

  1. Jo a ještě nějakou opičku. Né že by u gorilek Tatunek furt nedělal opičky a také nedospíval – v posledním týdnu začal chodit pro oběd hned po velitelce Shindě, jasné znamení, že už se cítí /někdy/ mužem. 🙂
   Ale nesu jiné miminko, makaka vepřího, o kterého celá skupina, a zejména rodiče, pečlivě pečují:
   http://libkak.rajce.idnes.cz/Makak_vepri_2011%2C_Zoo_Praha/#

  2. Děkuju za odkazy, Lásková. (inlove) Chlupatá holčička je rozkošná; chlapečka jsem obrečela, i když už několik dnů bylo jasné, že je hůř a hůř. ;(

   1. Taky děkuju za odkazy, ráda se na ně dívám, i mě sloníček trhnul osrdím, smolníček nešťastnej, hodně mě překvapilo, že v přírodě prý přežije míň než půlka sloních mláďat. Sloní holce držím palec. Má nakročeno mnohem líp tak ať jí slunko svítí

    1. Ahoj, Radko, FURT dlužím ten mejl jen pro Ti!! – teď jsem dopracovala a mám myší křeč (dvanáct hodin v kuse u počítače, ale práce právě zpracována odešla a hurá – i počátač hlásí, že správně odešlo, to je bláho), brácha čeká na myš a mne čeká rvačka o televizní ovladač jesi hokej nebo né, ale nejdřív půjdu na kafe.

     Je to bohužel tak, až asi 60 % slůních mláďat v přírodě nepřežívá. Ale holka vypadá HODNĚ životaschopně, o ni už se snad ani nebojím, a tetičky ji evidentně také budou mít rády a táta Calvin jen prej hodně pohodovej slon, nic jí snad teda nebrání v dobrém žití.

     Já Ti napíšu, fakt. U mne se furt něco chumelí, tak Ti vo tom napíšu. A vyptám, jak chumelí na kopci. 🙂

     1. Díky moc za zvířátka! Sloníka jsem taky obrečela ;( . Ale maličká si plácá ušima jedna radost. 🙂 (bat) A natahující se mamina je 😀 😀 😀

      Jinak jsem úspěšně přežila psací měsíc. Jsem vcelku spokojená. Příběh se mi krásně rozvíjí, ještě mi z jednoho kousku toho maratónu hned vyrostl další malinkej příběžíček. Nemám z toho měsíce žádnej kousek, se kterým bych byla vyloženě nespokojená, a mám tak kolem pěti kousků, který se mi povedly fakt nadprůměrně. Dobrá akce. 🙂

      Tak jsem se pochválila, pochválila jsem zvířátka a můžu jít na večeři. 🙂 🙂 🙂

      1. Člověk se občas musí pochválit, nikdo jinej to za něj pořádně neudělá (chuckle) .
       A správně jsi se pochválila 🙂

        1. Je pravda, že nepíšu pochvaly, ale čtu ráda a často, jen teď s tím M. maroděním jsem se k tomu ani nějak nedostala. Ale s gustem si zase vše přečtu. (f)

      2. Ahoj Ioannino, kde se dají ty tvé texty najít? Ráda bych nahlédla 🙂 Jo a ještě jedna věc – nemáš nějakou zkušenost a tím, jak by fungoval internetový kurz na mandaly? Mě to fakt zajímá, ale jaksi jsem nic nenašla ve svém okolí a přes net by mi to nevadilo – kdybych od někoho slyšela, že to funguje 😀

       1. Pořád na tý samý profláklý adrese v Refugiu: http://ioanna-ioannina.livejournal.com/ Pro lepší orientaci v chlívečcích jsou tam v levým sloupci odkazy. A u každýho příspěvku z dubnovýho šílenství jsou poctivě odkazy na to téma i na celou šílenou akci.

        Internetovej kurz? Sama jsem nezkoušela, ale vím, že něco dělá kolegyně Lenky Rogožanový (zkus googlit jméno Lenky a trefíš na to). Ale v podstatě nejjednodušší, jak začít, je vzít si nějaký předtištěný vzory a kupu pastelek a hrát si. Žádnej jinej návod než „maluj tím, co ti skočí do ruky, začni uprostřed a postupuj směrem ven“ stejně člověk na začátek nedostane. 😉

        1. halo halo do Brníčka – za nové práce moc psát nestíhám, jen večer nakouknu a chrupkám brzy 🙂 David už čte, cos poslala, Jeho Pekelné Veličenstvo bohužel odvolaly věci naléhavé až nejnaléhavější ( pracovní cesta do Španělska, výměna střechy ve mlýně) od zajímavého čtení, tak jsme na to sami 🙂 ale určitě dočteme a pošleme poznámky dřív, než pojedeš do Prahy s mojí mandalou 😀 slibuju ( cat bat cat flower veverka) jinak písnu Karolině a domluvím s ní osobně předání mandalky.. kdypak do Prahy jedeš? a podrbání za ouškama pejsce Pennušaté!!!

     2. Jak na mne brácha mával hokejkou, nestihla jsem dovypsat pocit.
      Dnes už skupina slonů v Ostravě není skupina, dnes je to rodina, a jsem si docela dost jista, že se o malou holčinku perfektně postarají, a kdo ví… třeba za dva tři roky Vishvesh přinese do rodiny nového mimíska a ten tentokrát přežije.

      Pinďo, broučku, ale byl jsi a zůstaneš TEN PRVNÍ! (rose)

     3. Je to moc smutný. Asi nesmutnější pro ošetřovatele ve sloninci. Psala jsem jim poděkování.

      1. Taky jsem jim napsala, asi hodně nás napsalo – ale to je jen dobře, ať ti pánové vědí… jak jsme držely palce.

     4. Ahoj Bětílásko, já vím že máš odkaz v šuplíku a že na mě přijde řada. Čekám trpělivě. Protože já vím že to přijde 🙂 , vím že funguješ a to je fajn. Pa a polechtej kožíšky

  3. Lásková, musím to znovu poděkovat za zoohlášení – díky tobě jsem v obraze a na jednom pohovoru jsem mohla být za chytrou 😀 Abych řekla pravdu, píšeš o těch zvířatech podstatně zajímavěji než většina odborníků – užívám si výrazy jako „ty staré kotrmelíny“ (rofl) jestli se dopouštíš „trestuhodného polidšťování“ jejich chování, tak mě to vůbe nevadí, já to moc ráda čtu a baví mě to (inlove)

   1. Děkuji, to je od Tebe milé.
    Konečně užívám poklidu, v pohodě koukám na hokejík, kočičí slečny mi jedna za druhou drápou do kolen, že se málo věnuji – a pravda, trochu jsem je zanedbávala, ale po hokeji půjdeme krájet a nakládat maso na čínu a když opominu zeleninu, čekám vesmírný zájem kolem tří talířků kolem krájecího prkna a všechno mi bude odpuštěno.
    Ten sloník mne srazil na kolena – tak jsem doufala, že to zvládne – ale asi byl vážně „podraženej“ a „nedonošenej.“ Achjo.
    Zdravím Berru a Strejdu K.!

   2. Mimoto Shinda a Kička a Kamba JSOU kotrmelíny – starý a votravný! To já věřím nejen Bikirce, ale i sobě. (rofl)

 11. Milí Zvířetníci, díky za laskavé přijetí děvčete z Vysočiny i mého povídání o tom, jak jsme se nakonec přece jen sešli… Kdo už před několika měsíci tušil, že neodolám, nemýlil se. CD je prostě neodolatelná skoro stejně jako Ruby.

  Smečka zdraví všechny, lidičkám přeje krásné jaro, chlupatcům posílá podrbání – a těm, kdo mají něco nepříjemného před sebou (nebo v tom právě jsou až po uši) držíme nadále palce, tlapky a ocásky. Ať se všechno v dobré obrátí! (h)

 12. Mili Terrovic: ctyrkocicin a jeden pes radostne mavaji a blahopreji. Jeji britska vznesenost je krasna.

  Tez mam hlasiteho kocoura; ale u neho je to spis pomatenim ze stitne zlazy. Starecek Kocur zejmena v noci vydava VELMI hlasite zvuky, jako by ho nekdo vrazdil. Tento rev se zintenzivni, kdyz vypousti bezoar anebo je precpany psima granulema. Vzhledem k tomu, ze je cely cerny, a ma skoro stojate dlouhe chlupy a vypada jak kostlivecek, i kdyz je dobre ziven, tak mu obcas rikame Halloween cat. Ale je zas ke mne takovy nezny…

 13. Téda Terro, nedivím se ti. Ač ženská a převážně psí, ty nádherné zlaté oči a sošnou postavičku jsem obdivovala už tenkrát, když se tu objevil odkaz na její domovskou chovku. (h) Je nádherná. Ještěže zdravý rozum má v mém případě devadesát kilo a dvě pevné ruce, kterýma mě drží pod krkem kdykoli se zmíním o navýšení počtu zvířecích členů rodiny. Jinak bych asi špatně skončila. Co CD činí, dobře činí (h) (h) (h)

 14. Terro, tak tomuhle říkám pohlazení na duši. Ten boj (jestli ano nebo ne) přímo vidím, musel být strašný. Ale dobro zvítězilo a nadavkem ještě váš dům získal krásné jméno! Gratuluji a posílám podrbání celé smečce.

 15. terro, jestli já to netušila, že to tak dopadne (inlove) … terra-kocour se zamiloval, a jak píše níž Vave, jiné cesty prostě nebylo – ostatně Rubiška je tak kouzelná kočička, že tvé vzplanutí naprosto chápu (y) (nod) (f)

  a povídání hebké jako vždycky – „Už v tu chvíli, kdy jsem se rozhodl, že tedy opravdu ne, jsem mohl přímo pod svými prsty nahmatat ten klouzající pramen vlasů… Kupodivu, na omak se nápadně podobal kočičí srsti“ … je to kus chlupaté poezie, díky za ni (h) (h)

 16. Prosím o radu. Dostali jsme naráz dvě tašky plyšových hraček. Pro takové množství prostě nemáme uplatnění. Přeci nenaplním dětský pokoj plyšáky, aby v tom dvojčata plavala.
  Zajímá to třeba psí útulky? Děkuji.

  1. Prosím, sem s nimi!
   Pro děti s mentálním postižením. Děláme teď jeden SNOEZELEN-projekt a tam by se to náramně hodilo.
   Fakt si je nenechám! Od doby, co mám 3 plyšáky živé už mně náhradní plyšoví neberou. Dokonce jsem rozdala spoustu těch svých!
   Děkuji

   1. Kam možno dodat? Po Praze si udělám výlet s kočárkem, mimo Prahu je cestu nutno naplánovat.

    1. Díky moc, já si klidně i někam pro to dojedu.
     Jinak jsme stanice metra Českomoravská, trasa B, vrátit se kousíček zpátky a 2. příčná jsme my.
     Nebo tramvaj č. 19 a 15, stanice Divadlo Gong, stojí hned u naší ulice.

     ETH spol. s r.o., U svobodárny 12, Praha 9

     Tady je jednak sídlo firmy a také prodejna drobných rehabilitačních pomůcek, kdybych tu nebyla, lze to nechat na prodejně. Ale znovu opakuji, že si ráda někam přijedu.

     Ještě jednou moc díky, už vidím, že po dokončení dílka jim ty plyšáčky rozprostřu po tom pokoji, to bude radostných očiček.

      1. Jinak tel. sem psát nechci, ale třeba Vave, Beda, Veram, Jajka, Nelina, Sharka a celá řada dalších Zvířetníků ……… mají na mne spojení.

 17. Tak se nám britský princ oženil, já mám najednou doma dvouapůlletou britskou vévodkyni v závoji z ustřižené záclony a koruně od ťamanů a terrovi mají britku. Žeby impérium sbíralo síly k znovuzrození?

 18. Milý terro (h) , ještě musím dodat, odkud pramenila má jistota, že Ruby skončí u Tebe.
  Totiž když gentleman veřejně prohlásí, že se zamiloval, když dámu svého srdce veřejně jmenuje, ba dokonce ukáže její sličnou tvář celému světu, je možná jen jediná čestná cesta – je nutné dotyčnou kompromitovanou dámu pojmout za svou, děj se co děj. 🙂

  Moc se líbí i vyústění celého příběhu. Céčka zůstala Céčky, Dalí se dočkal své princezny a Terra spolu s Ebonym může slastně mhouřit oči a spokojeně příst, sedě na nejvyšší větvi kočičího stromu nad svou smečkou. :o)

  1. Vave, ty jsi opravdu střelec do černého (inlove) , tak nějak to vypadá. Ebony je přesně ten kočkour, se kterým se dá sedět na větvi, spokojeně příst, popíjet burgundské a pozorovat, jak se smečce daří… Má pro takové počínání smysl a cit. Jen toho času na pozorování kdyby bylo víc…

  2. Vave! Jestli je Terra básník (jak napsala JanaBa) – a to on je! tak ty jsi královna červené knihovny! Kam se na tebe hrabe tadleta … Píčlerka! Ovšem – červené knihovny přímo ze života (chuckle) (chuckle) (chuckle)

 19. Terro, ty jsi básník a Ruby je kočičí sen! Blahopřeji k celé smečce, jsou krásní, krásní! Ale vidím tam přece jen trochu disharmonie. Cedrik má Celinu, Dalí okouzluje Ruby. A co Ebony, ha! Bude si půjčovat?
  Prosila bych ne do hlavy! Ačkoliv od tebe bych to ani nečekala :).

  1. JanoBa., Ebony si nebude půjčovat, on totiž tak nějak nemá „tu potřebu“. Ebony je zvláštní kus kocoura – na jednu stranu suverén, kterého nic nevyvede z míry, na druhou stranu věčné kotě… hravý, přítulný, agrese neznalý, věčně nad něčím žasnoucí, naivní. Takového kočkoura jsem ještě neměl…

 20. Terro je to překrásně napsané povídání a mám velkou radost, že je Ruby u vás. Určitě to takhle mělo dopadnout, ona CD ví moc dobře, co dělá. Je opravdu úžasná!
  Ríšánek ma očičko lepší, kapeme, mažeme, čistíme…….. Ale prý to bude trvat dlouho, nežli se mu to úplně vyhojí.
  Díra na boku po strženém strupu se zaceluje, měla jsem jí máznout framykoinovou mastí, což jsem udělala, nebyl to dobrý nápad, začalo to mokvat. Tak jsem to vyčistila a zasypala žlutým penicilínovým práškem. Už je to suché a hojí se to.
  Ríšánek je trpělivý pacient, Melíšek mu dává najevo, jak ho má rád, olizuje mu hlavičku, hrají si spolu, dovádějí, ale je na něj velmi opatrný. Zrzínek projde kolem, otře se hlavičkou o Ríšu, ducne přátelsky do něj a jde si po svých.
  Jsou to moje zlatíčka.

  1. Karolínko, to chce trpělivost – myslím, to Ríšovo očko. Ebonyho jsme dostali s doléčeným zánětem spojivek a stejně měl problémy s očima ještě dalšího půl roku… a choulostivý už na ně zůstal. Smečka posílá podrbání tvé smečce – a je to nějaké podrbání, protože máme o čtyři tlapičky víc!

   1. Já vím, však taky trpělivě mažu, kapu, čistím, chlácholím, aby se na mně nezlobil, že ho pořád tak trápím, ale že je to pro jeho dobro……..
    Je to takový můj malý šudínek, kdejaká nedobrota se ho chytne. A přitom on je takový miloučký mazel.

    1. na tyhle mokvavé rány je dobrý silný hypermangan. Ten totiž, na rozdíl od slabého, jen nedesinfikuje,ale stahuje i ránu k sobě – zmenšuje ji.
     Jinak nevidím sice,jak ta rána vypadá. Ale pokud se tvoří strup, tak to není dobré. je potřeba ho strhávat…

     1. Čistím mu to.
      Strup strhnul (ten velký!) vet. Teď je to zacelené, ale taky takovým zaschlým stroupkem. To si vůbec neumím představit, jak bych strhávala, to by ho strašně bolelo!

      1. jde o to, aby to pod tím nehnisalo. S těmahle ránama mám velké zkušenosti od psů i koček, strupy jsou nebezpečné. Ale musela bych to vidět. Je strup a strup 🙂 Zvládneš to vyfotit?
       Jednou takhle měla kravka na vemeni malinkej, tak 2 cm strup, nakonec, po stržení v tom měla kráter do kterého se vešla pěst (puke)

       1. Na otevřené rány je vynikající Drags Imun od Energy – měla jsem možnost ve čtvrtek zkusit přímo na sobě, držela jsem s maliňákem stejný klacek a miláček překousnul. AU! po příchodu domů vyčištění, zakápnutí DI a dnes jsou na ranách slušně vypadající neobtěžující stroupky. Celý palec je ejště oteklý, modrý, ale jde to

  2. Karolíno, ať je tvým zlatíčkům čím dál lépěji a veseleji (a tím pádem pak i tobě).

 21. Krásná Ruby, prosím, promiň, ale moc se potřebuji svěřit a snad si nechat poradit. O co jde. Mám dva pejsky křížence – kastráty.Jsou menší, už klidná postarší zvířata. Pejsek má 10 let (asi 8 kg) a fenečka 9 let (asi 12 kg). Léta si užíváme procházek po loukách, polích i v lese. Chodíme volně, drží se u mě, samozřejmě poblíž silnice jsou na vodítku. Nikdy nikoho nenapadli, žádný konflikt nevyvolali. Pokud potkáme jiné psy, někdy zvědavě popoběhnou se přivítat a pozdravit, v mladších letech se rádi po louce proháněli s jinými, teď jsou klidnější. Včerejší podvečerní příhoda mi však asi naprosto změní celý „života běh“.Potkali jsme muže se psem, které jsme dosud nikdy neviděli.Elegantní muž (40-50 let), velký a mohutný černý pes (laický odhad NO) byl volně, bez náhubku.Můj pejsek popoběhl, zalehl a vrtěl ocasem.Vzhledem k tomu, že jsem tu dvojici neznala, čekala jsem na mužovu reakci. Vycházím vždy z toho, že pán zná svého psa nejlépe a snad vědomě nechce ubližovat nikdo. Navíc v tomto případě byla váhová převaha zcela jasná. My jsme nemohli představovat naprosto žádné nebezpečí. Muž stál a mlčel, jeho pes opodál vedle něj. Když byl můj pejsek jen necelý metr od psa, zjevně se chtěl s „černým obrem“ seznámit, já s fenkou asi pět metrů za ním, pronesl muž, že „to nedopadne dobře“. Pes vyjel opravdu hrozivě, byl to skutečný ostrý výpad, jeho pán ho přitáhl za stahovák. Dopadlo to dobře, můj pejsek ustrašeně odběhl, já s fenečkou jsme v šoku prošly. Odcházejí muž zcela zřetelně pronesl výhružku: „Dejte psovi vodítko, jestli Vás ještě potkám, nechám tomu volný průchod a to si pište, že to nedopadne dobře“. Nerozumím tomu. Má agresivního psa, který bezdůvodně přímo útočí i na výrazně menší zvířata,nedá psovi náhubek a ještě vyhrožuje. O co mu jde? Moji psi nemůžou rozhodně pro jeho psa představovat nebezpečí. Bojím se. Mám přestat chodit ven? Mám si pořídit obranný sprej? Uvazovat už navždy zcela bezproblémové malé psy? Stěžovat si? Kde? Muže neznám. Promluvit s ním v klidu? Kde ho hledat? Budu se vyptávat ostatních pejskařů, ale teď už vím, že klidný spánek mi skončil. Mám prostě strach, strašný strach. Je jedno kolik mám let a kilo, ten pes je velký a zlý, jeho pán asi šílenec. Poradí mi někdo?

  1. Spíš blbec než šílenec. Každopádně myslím, že příště už si ti vaši seznamování rozmyslí a vyhnou se tomu „černému obrovi“ obloukem, takže bych se spíš bál o jiné psy. Rozhodně varujte ostatní pejskaře!

  2. Byl to blbec, co si leštil svoje ego. Kdyby šel proti němu chlap, ani by neškytnul. Když víš, jak ten chlap vypadá, tak můžu leda poradit dát si na něj pozor a sotva ho zahlídneš, zavolat svoje psy k sobě. Pokud by přesto odcházeli se očuchat, raději na chvíli dát na vodítko. Jakmile bude ten chytrolín kousek za vámi, zase psy pustíš. To bych udělala já. Jo a dala bych řeč s dalšími pejskaři, aby věděli. Možná ho už někdo bude znát. Ale dělat se s tím nedá v podstatě nic. Taky tu potkáváme útočné nesocializované psy. Vím, kteří to jsou, a psici si volám k sobě, abychom se jim obloukem vyhnuli.

   1. Dělám to samé, Majda je pošuk který se chce kamarádit s jakýmkoli psem. Pán zjevně není duševně v pořádku, takže dívat se, psíčky vzít na vodítko, nechat blba přejít a pejsky pustit.

  3. Violo, určitě nebude od věci být v těch místech ostražitá, pejsky včas odvolat, připnout a radši s nimi i odejít kousek dát – srážka s blbcem je vždycky riskantní. A říkej to všem pejskařům, třeba se to donese i k někomu, kdo bude natolik silný, aby se onomu „pánovi“ postavil.

  4. Violo,já tohle říkala těm důchodkyním, co nechávaly ty svý ňafíky nevychovaný,co chodili štěkat Šarikovi pod hubu, taky. Cedule jak kráva – Volné pobíhání psů zakázáno! A baby? Slepý jak patrony. Líný se sehnout i pro to h…o! Argument: Je malej! Je mi jedno,jestli je pes malej nebo velkej.když je volný pobíhání zakázaný. A ňafíci si dokazovali na ovčounovi na vodítku,jak jsou stateční. Šarik na mě vyčítavě koukával – prej bude za blbce. Sprej jsem nosila, ale ne na Šarika, spíš na ty ňafíky. Stačil rozprašovač s vodou a s troškou citronu.
   A teď k tvému problému. Na chlapa kašli a příště se mu vyhni i s pejskama. Pokud má psa,co napadá i z vodítka, nebude to trvat dlouho a je mi toho dotyčnýho,co to odnese líto, kdy se mu pes vyrve a půjde do toho! Jak píšou holky,upozorni na něj ostatní…hlavně na psa..podle něj chlapa poznají!Sám ho nepustí, to by měl průšvih, ale když mu nechá volnější voďák…on vyhraje,protože jeho pes vodítko měl….rozumíš???? To je ta sviňárna….(za vulgarismy se omlouvám)

   1. Sharko – ale Viola píše, že pes byl navolno. A když potkám psa bez vodítka, taky si svého na vodítko taky nedávám. Což je logícké – na vodítku by neměla vůbec žádnou šanci zdrhnout (i když v jejím věku by to teď taky byl problém).

    Jinak souhlasím s ostatními předřečnicemi – budeš se muset Violo koukat kolem a při možném setkání si své pejsky budeš muset vzít na vodítko a k noze.

    1. Naše torpédo na vodítku za těchto okolností být musí, stále nechápe, že jsou pejskové kteří si nechtějí hrát. Jen volfčáci ji neberou, ty už zná

    2. No YGO, já teda přesně naopak. Pokud se k nám žene pes navolno, tak ty svoje chytám, protože psa na vodítku šoupnu za sebe a udržím ho tam. Nenechávám psy rvát, rvu se za ně já. Honit rvoucí se klubko psů po louce je totiž kapku zajímavější, než si to vyříkávat s nabuzeným psem tváří v tvář. Ale úplná katastrofa nastane, když ti jeden ze psů zpanikaří a hlava nehlava se od útočníka pustí pryč – silnice nesilnice…..
     Jinak, zatím jsem potkala jen jednoho útočícího psa, co měl snahu jít i proti mně, jinak se všichni zastavili, když mezi nimi a mým psem stojím já. Většina fakt nejde přes člověka. Někteří se pokouší mě oběhnout … a proto mám psy na vodítku, točím je za sebou.

    3. Pes vyjel opravdu hrozivě, byl to skutečný ostrý výpad, jeho pán ho přitáhl za stahovák.

     Já mám stahovák jako vodítko,ne jako obojek..tak nevím,jak to Violka myslela

  5. Tak díky moc za vše, už jsem provedla rychlé místní šetření. Je fakt kupodivu, že jsem s tímhle individuem zatím neměla „tu čest“. Je to prý známá firma, jeho černý ďábel, o kterém mluví jako o „osobním strážci“ má prý na svědomí už nejedno veliké psí utrpení, včetně hospitalizací na různých klinikách. Dokonce i psí úmrtí už „zvládl“. S tím elegánem-frajerem prý není řeč, jen se vyhnout, je zlý a arogantní. No jaký pán, takový pes. O psovi úporně tvrdí, že je vzorně vycvičený a on ho potřebuje na svou ochranu. Pokud útočí, je prý vždy vyprovokován. Tak nevím, majitelé velkých psů je snad necvičí tak, aby nepoznali přirozený zájem psích kolegů a rovnou útočili, nebo ano? Obvykle slýchávám, že velké psy ti malí vůbec nezajímají.V každém případě jsem na internetu vyhledala varianty obranných sprejů do kapsy, jen bych potřebovala poradit, v jakém typu obchodů se to prodává, když nechci přes internet, moc se nevyznám. Třeba v mysliveckých potřebách nebo les a lov??? Děkuji za všechny poznatky, zkušenosti a informace. Moc ráda bych ještě mnohou chvilku dopřála svým chlupáskám (=chlupatým láskám)v bezpečí a míru na lukách i v polích.

   1. Violo, až se s daným pánem opět potkáš – bohužel jako na potvoru se asi potkáte – zeptej se ho, kam máte chodit aby Tvoji pejskové a Ty jste neohrořžovali na životě onoho pána a jeho psa.
    Jinak velké psy malí zajímají, Majda je považuje za hračky, pokud je pes normální tak hrát si bude a pokud není hravý tak se povzneseně vzdálí. Když na něj ale nějaký ten …..prcek řve, může se ohradit a může to vypadat vzhledem k velikosti soupeře nehezky. Majda navíc jako výzvu ke hře používá štěkání a vrčení a nemá hlásek jako dáma, takže každý člověk má pocit, že je s pejskem ámen. Pejskové čtou její hlas a projevy správně neb většinou reagují adekvátně

   2. Violo, ano, já jsem kdysi sprej kupovala v mysliveckých potřebách. A od té doby, co ho nosím, jsem klidnější. A kdybych očekávala nebezpečí bezprostředně, tak si pořídím elektrický paralyzér, což mi doporučovali kamarádi.

   3. Violo, moje rada zní, nenechávej své psy seznamovat se s jinými bez předchozí DOMLUVY s majitelem. Podle prvního popisu má pán psa skutečně slušně vycvičeného – Muž stál a mlčel, jeho pes opodál vedle něj. Podle popisu se Tvůj pes přiblížil k nim.
    Bohužel jste oba stáli a vyčkávali, Ty i pán. Občes je lepší nevyčkávat a pokud chci nechat svého psa se seznámit, tak se zeptat – zavolat. Ano, i pán mohl zavolat na Tebe, že si máš psa přivolat, že se nehodlají seznamovat. Neudělal to, neudělala jsi to ani Ty. Varovala bych ostatní pejskaře spíš před přesvědčením, že se každý pes rád seznamuje a kamarádí a před přesvědčením, že ostrý pes musí být na vodítku. Pán psa evidentně ovládal. Ovládat lze i bez vodítka a náhubku.
    Ano, pán je zřejmě zvláštní člověk, ktrerého ty konflikty těší, protože jinak by jim sám předcházel. Ale lidé jsou různí a na podivná idividua lze narazit všude. Když člověka neznám, jsem o to víc na pozoru.

    1. souhlas s Toscou. Pokud psa neznáš – své k němu bez domluvy s majitelem nepouštěj. I já si Kosatku vždy přivolám, a jakéholiv psa míjím tak, že ji přidržuji za obojek nebo kšíry (podle toho, co zrovna má) . Pak ji hned zase pustím – ani na vodítko ji nedávám. Koncentrace psů je obrovská a není možné očekávat, že všichni jsou nadšení z psích kamarádů. Na dálku nepoznáš, jestli je to pes, fena, pes nemocný (po operaci, úrazu) nebo hodně starý a nerudný a nebo pes ve výcviku (třeba slepečtí či asistenční psi si hrát „v práci“ nesmí).
     Pán svého psa nepoštval, měl ho na volno zrovna jako ty. Měl ho pod kontrolou – tak při příštím setkání musíš mít své pod kontrolou taky. To že tvůj pes je bezkonfliktní neznamená, že svojí zvědavostí konflikt nevyvolá.

     1. Vím, vím, už jsem si za svou naivitu hned po „akci“ děsně vynadala. Když já ve svém věku jsem pořád blbě předpokládala, že každý pejskař má rád pejsky obecně a zbytečně žádného nevystaví nebezpečí. Takže jsem fakt s „úsměvem idiota“ se přibližovala s tím, že když chlap mlčí a žádným signálem nenaznačuje STOP-NEPŘIBLIŽUJTE SE, tak že je normálně bezpečno! S tím, že vždycky je třeba být ve střehu, ale tak nějak normálně. Takovou míru agrese u psa doslova pod dohledem jeho pána jsem fakt ještě nezažila. Samozřejmě jsem mnohokrát zažila situace, kdy majitel psa z dálky signalizoval“Paní pozor, k nám NE, my to nechceme. “ Ihned reaguji, poděkuji za upozornění a naprosto respektuji. Byla jsem úplně nablízku, mí psi nelítají bůhvíkde bez dozoru, proto jsem dozoru v šoku z té zlomyslnosti, škodolibositi nebo čehosi ještě horšího – nechat přiblížit v dobrém a pak těžce ublížit. Jeho pes se neměl čeho obávat, pán ho nemusel před námi bránit, tak o co mu šlo! Z té zákeřnosti až mrazí! Nikomu své psy nevnucuji, ale zase tolik volného místa tam není, psů je hodně, je nutné, když se mají všichni vyběhat, spolu komunikovat. Znám mrzuté staré lidí, nemluvné maminy s kočárkama, reaguji na náznaky nevole ihned, ale toto jsem fakt ještě nezažila.

      1. Violo, trochu bych polemizovala. Pán dal jasně najevo, že svého psa ovládá a že nemá zájem o kontakt – stál, nepřibližoval se, psa měl zřejmě u nohy – jinak by ho nestihl chytit za obojek¨) a čekal až si pejska zavoláš. Ale TY jsi neudělala NIC (aspoň podle toho co píšeš) . Jen sis tak v klidu šla, nijak si nenaznačila, že máš pejsky pod kontrolou, bez jediného slova si nechala pejska seznamovat se (obtěžovat ho) a čekala jsi že bude nadšený. Přitom z toho popisu mám dojem, že se nevynořili nečekaně, že jsi je viděla už předem a mohla jsi zareagovat. Nedivím se, že byl pán naštvaný, dva psi jsou už smečka, vzájemně si dodávají odvahy a on nemohl vědět, jestli se nespojí a nezaútočí. Není nutné abys měla pejsky na vodítku, ale je nutné je mít pod kontrolou a NEPUSTIT je k cizímu psovi bez domluvy s majitelem. Holky mají pravdu, ne každý pes je povinen se kamarádit. Ten pán to udělal. Ty ne. I když v zájmu objektivity – i on mohl houknout „můj pes je rváč, chyťte si ty vaše“

       1. Nevim, nebyl jsem tam, ale predpokladal bych, ze „pan stal a mlcel“ znamena spis, ze nechaval psy, at si to domluvi sami, nez ze nemel zajem o kontakt. Zrovna tak u toho psa bych si „nemam zajem o kontakt“ predstavoval jinak nez tise stat a pak zcistajasna vyrazit.

        1. Mně se to stává dost často, když jdeme s kolem psa, který nás nemusí, že pán stojí psa si drží u sebe a počká než „bezpečně“ přejdeme. Hlavně ti co mají větší plemena. Takže já, když vidím, že někdo stojí se psem a kouká na nás, automaticky dávám čubu k noze (ta se nebratříčkuje) a jezevčíka, který si rád jde čuchnout, raději na vodítko, aby se k sobě nedostali.

   4. Omlouvám se, ale nedá mi to. Úplně chápu, že se chcete cítit v bezpečí, ale sprej je věc nevyzpytatelná – foukne a máte ho v obličeji vy, nebo vaši pejsci – navíc jestli ten pán vyhledává konflikty, nakonec budete obviněna z napadení a dokazování by bylo hrozně těžké… No a co se paralyzéru týká, ten bych zavrhla úplně, to je už opravdu zbraň a v netrénovaných/nepovolaných rukou může způsobit obrovské škody. Obecně jakékoliv takové prostředky se musí používat s rozvahou a chladnou hlavou a bezpečně fungovat mohou pouze ve zkušených rukou.

    1. SaNaa, souhlasím, nicméně, pokud by šlo o život mého psa a byl v tom nevinně, pak bych udělala maximum pro jeho záchranu. A holýma rukama proti velkému psovi nic nezmůžu. Vyzkoušeno.

     1. Děkuji moc za všechny podněty, určitě mám v sobě pocit toho, že jsem úplně situace nezvládla a nebráním se připustit si díl své zodpovědnosti. Jen je mi špatně z toho, že ten chlap věděl, že chybu dělám já, ale odnesl by to malý pes. Současně jsem stále plna děsu z té velké míry zloby a zákeřnosti toho člověka, připadá mi to podobné, jako bych viděla běžet dítě, viděla jámu a čekala až do ní spadne a pak pronesla něco v tom smyslu“Paní, máte si ho líp hlídat“.
      Z toho, co teď už vím, měli ti dva, tedy muž i pes, mnoho konfliktů, jednoho malého psa už pes i zakousl. Nevím, proč je ten člověk takový, ale mám stále pocit, že chce mít psa jako zbraň a z mého pohledu je to člověk zlý. Musím být ve střehu a s těmi obrannými prostředky si to fakt ještě promyslím, máte pravdu, že bych mohla udělat víc škody než užitku. Ještě jednou díky za postřehy a připomínky.

      1. napadla mě nějaká houkačka/alarm/tak něco – hodně ostrý zvuk by mohl psa minimálně zbrzdit… i když také následně obrátit proti vám (sweat)

 22. Ruby je opravdu nádherná panenka a já jen slintám, že bych si taky jedno svoje zvířátko ráda vybrala……. Zatím musím udržovat stav fauny v mezích dosažených, už tak je to dost na Bimbovu nervovou soustavu. Oni už plánovitě spějí v ložnici, kočky volně vskakují a vyskakují z a do okna, když se skok vydaří tak jedinec padne jednomu v lepším případě na záda, v horším na břicho. Při Brášulkovejch pěti kilech to už něco je. Valinka zjistila, že mnou sobě zakoupený u Karolíny specielní perličkový polštář je přesně to, na čem ona toužila celý život spát. Malý kousek vždycky vybojuju, ale o ortopedické pomůcce si mohu nechat zdát. O Majdině čumáku v obličeji o víkendu v 5.12 raději ani nepsat

 23. Milý Terro – Ruby má nádherný pikantně zvednutý nosík – no kdo by se do ní nezamiloval? A vůbec mne nepřekvapilo, že s Dalím utvořila duo – Dalí je zlatíčko krásné a k Rubince určitě hezky pasuje.

  Akorát je mi trošku líto Célinky – přece jenom byla královnou na vašem kočičím dvoře a teď taková podlost – bude se mít co ohánět, aby svou pozici neztratila (nod) .

  Přeju krásné spolužití v penzionu u CEDRu – hebké jako kožíšky a zářivé jako oči

  1. Děkujeme za přání, YGO – ona to Célinka nakonec zvládne, ale bohužel malinko neurotická je zřejmě už od narození a když se rozhodne, že bude nevrlá, k dobrému rozmaru ji nepřiměje ani tatarák… Ruby se nepokouší být dominantní, ale je to ještě kotě a uvidíme, jak se všechno vyvine. Je pravda, že Célina není vrchol tolerance a jediný, komu průběžně nenadává, je jeí bráška Cedrik…

 24. Mimochodem mě napadla nevhodná otázka. Pokud jsi, Terro, přelétavý (nebo spíš přelétavě věrný) a zamiluješ se jednou do roka, s kolika kočkami skončíte?!
  U Ruby se vůbec nedivím, líbí se mi velice – černá s delším čeníškem, krasavice… Dlouhé čenichy (a v poslední době i černé), to je moje. Ale krásné jsou i jiné barvy jak britek, tak „tvých“ peršanek.
  Ne prosím, nebít. A ani nepřát dalšího psa. My jsme plně obsazení. A samozřejmě ani u vás ani nenaznačuji, aby se CD zase nechytla příležitosti. Jen mě článek ponoukl k troše jedovatosti. Tuze bych si přála být dobře zaopatřená s velikým domem, abych si nemusela zakazovat další zvířata. Takhle musím většinou dát prostor rozumu. I když to srdce si občas svou prosadí. A CD mu vydatně pomáhá (není vlastně CD jen výmluva, aby to nezůstávalo na nás?!).
  Přeji mnoho radosti se smečkou.

  1. Díky, EvoŽ. – jedovatosti stran našeho kočičího osazenstva mi nevadí 🙂 Ale když o tom tak uvažuji, vždycky se mi líbil termín „pětikočičín“, možná jsem k němu tak nějak podvědomě směřoval… Máme předměstský rodinný domek úctyhodného stáří, žádné Palais Cardinal – větší počet kočkourů už by mohl představovat diplomatický problém.

   Tvým dlouhým černým psím čenichům držím palce, aby všichni podle svých a tvých představ štěstí a úspěchů došli…

 25. Ach, to bylo krásné čtení, Terro!!!! Sleduji, že se stále ještě usmívám. Takže máte krásnou hebkou britku! Dííky za představení jejího britského Veličenstva (h) !!!

  1. Áno, tiež som po prečítaní zistila, že mám h… totiž ústa okolo celej hlavy. Vďaka vaše kocúrstvo 😉

 26. Terro! Nádherně napsané. Myslím, že se v tomhle pěkně rozvinulo tvé prazaické „střevo“. Fakt moc hezké obraty.
  Co se týče Ruby, tak mě nějak minuly tvé náznaky na Zv., takže dnešní článek byl pro mě velkým překvapením. Vlastně se zahanbením přiznám, že měminul i Ebony (blush)
  K Ruby mohu jen říci, že je fakty krásná. Nádherná kombinace delší srsti a černé barvy. Taky se musí česat? Nebo je ještě samočesací?

  1. Štětinko, Ruby má v srsti ještě zbytky „kotěciny“, jemné jako peříčka – ta se musí čas od času trochu vyčesat. Až úplně vymění srst, bude „bezúdržbová“, nebo skoro bezúdržbová. Ostatně, my i peršanky češeme tak jednou týdně, i když nám to málokdo věří. Důležité je, aby kočkouři měli kvalitní srst, sice je to náročnější na výživu, ale hrozně to zjednodušuje úpravu srsti.

 27. Tak toto ma pohladilo po duši 🙂 Simba máva Ruby a srdečne ju zdraví.
  Ale ak má Ruby podobné hlasové nadanie ako Simba, tak sa máte na čo tešiť 😀 Keď náš, ešte stále pomerne drobný kocúrik zahuláka, tak sa trasú steny a Filip uteká pozrieť, ktože to krivdí je mladšiemu kamarátovi. Najradšej huláka v noci, všetci spia, nikto sa s ním nehrá, čo je to za poriadok 😀 A nikde žiadna ženská, ktorá by ho brala vážne. 🙂
  A máte to teraz pekne zrovnané. Dali sa venuje Ruby a nenadbieha Celine, takže nerozčuluje Cedrika. Ani neotravuje Ebonyho.
  Ako tvrdí Cezar Milan o psoch a ľudoch: Nie každý dostane psa akého chce, ale dostane psa akého potrebuje. Platí to aj o mačkách. Aj vy ste potrebovali niekoho, kto zabaví Daliho, Ruby niekoho, kto sa jej bude venovať bez následkov 🙂
  A ja, hoci som chcela tmavú highlanderku, mám svetlého krátkosrstého kocúra a nedala by som ho za nič. Je zrejme, že som ho tiež potrebovala, veď kto vie. Možno by mi tá dlhosrstá mačka nesedela pri práci na linke a nekomentovala všetko čo robím. Ale Simba, ten sebavedome kráča v Bonyho šľapajách a robí mi spoločnosť.

  1. EditoK., není pochyb o tom, že Ruby je hlasově nadaná kočička. Její hlasové nadání prudce zvyšuje pocit nudy (její) i jen zdánlivý. Kde jste všichni? Hrajte si se mnou! Zanedbávají koťátko! Proč tu mám tak málo myší? A taky chci Pribináčka. Říkala jsem smetanového! Ještě trochu! Proč ten čmelák za oknem tak divně poletuje a já k němu nemůžu? Chci čmeláka, teď hned!

   A tak stále dokola…

   Posíláme mnoho kočičích pozdravů fešnému Simbovi i ostatním členům smečky.

   1. Hm Terro, jak patrno ani nepotřebuješ požít maso z bílého hada, abys rozumněl řeči zvířat, že? (chuckle)
    Vlastně jsem zapomněla, vždyť ty jseš KOCOUR! (cat)

 28. Krásný článek, úžasné čičiny 😀 No jo, CD…vzpomínám si…po Čadovi (NO) nechci malého psa…mám pětikilovou Jackrusllici…v žádném případě do bytu nechci kočku (až do domku), a od října máme mourovatou Felicitu…jo jo člověk míní a CD mění…

  1. Poslouchala, barvičková Vakandi, a kde napsala svým čtyřnožkách portréty? Ona jedna!

 29. Milý Terro (inlove) , jsem moc ráda, že jsem se v Tobě nezklamala 🙂 Škoda jen , že jsem si to na nevsadila, mohla jsem se teď mít královsky.
  … Ale co! Hlavně, že se máš královsky Ty, se svou malou okouzlující princeznou Ruby. Mělo to tak být – důkazem je to, že smečka je i s novým členem stejně hebká a předoucí. Tak ať je i nadále a hodně hodně dlouho. (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Díky, Vave (inlove) . Smečka je s novým členem především poněkud více upovídaná… je u nás prostě veselo. Ledva jsem se vyrovnal s akustickými dopady Domčina cvičení na housle, máme tu Ruby mňoukající, komentující… Nenudíme se, to fakt ne.

 30. Je překrásná, hedvábná Ruby. Argumenty typu „bankovní účet“ fungují pouze dočasně, to všichni víme 🙂 S takovým množstvím koček u vás musí být veselo…

  1. Ehm, chm… Matyldo, připouštím, že nuda vypadá jinak. Ale co, vždyť nám by nakonec ten zmatek ještě i mohl chybět…

 31. Člověka potěší, že není jediný blázen… (nic ve zlém, jak říkáme dceřince, s těmi normálními není žádná s.. – legrace). Sice každý do trochu jiného živočišného druhu, ale…
  Hlásím, že jsme na (doufám) definitivním stavu psů (fen) -tedy třech kouscích. Collin už konečně našel své „doma“ a nebude to v kotci, ale v pražském bytě poblíž Stromovky. Nakonec jsem ho obrečela, byl zlatíčko milé, ale psa jsem si k fenám zakázala. Jednou jsme to zkusili. Jediným řešením by byly kotce při hárání a to se mi nechce. Holky bydlí s námi.
  Jdu pracovat, zkusím nahlídnout ještě během dne. Musím do konce týdne dodělat článek a mám z toho sotva půlku a hromadu jiné práce.

  1. Tak ať ti práce co nejrychleji ubývá, napdají tě jen samé geniální formulace a brilantní argumenty…
   A máš naprostou pravdu, s normálními jedinci je nuda. A co to vlastně vůbec je – být normální? Přežil bych to? Přežila bys to? Liboval by si v „normálnosti“ kterýkoliv ze Zvířetníků? Pochybuji…

   1. No já mám jasno, jako „normální“ bych nepřežila já, nepřežil by to se mnou MLP a já s ním, no a jaké mouhou mít takoví jedinci potomky?! Co nedodá genetika, „vylepší“ výchova. Nestěžuju si.
    Nad článkem usínám…Asi použiju úsloví“ co můžeš udělat dnes,… odlož na zítra a dnes máš zase volný den“. Jsem demoralizovaná, utahaná. Radši půjdu se psy.

 32. No jo, no – co mám asi tak napsat, než že nezřízeně závidím? Ruby je naprosto nádherná a je mi jasné, že odolat nebylo možné. 😀

  Měla jsem kdysi černého kočkoura Mulisáka. Když už mu bylo 11 našla jsem na chodníku u domu kočičku (též černou), která pojmenována Kikina. Ledva se Kikinka vzpamatovala z útrap začala též činit nemravné návrhy, na což Mulisák znuděně zíral.
  I snažila se Kikinka dva dny marně a tak se ukrutně dožrala. Skočila na Mulisáka jako kocour na kočku, zakousla za krkem a třepala s ním jak se šnuptychlem!
  A vytřepání zřejmě zabralo. Mulisák se vztyčil, bulvičky mu lezly z kebulky, jak se usilovně rozpomínal, pak se mu najednou oči rozzářily poznáním a on skočil! A splnil svou kocouří povinnost!

  Ptala jsem se známého veta, jak je to možné – 10 let po kastraci – a on se, blboun začal hrozně chechtat. Prý síla vůle…. (rofl)

   1. Nádhera, Rputi! Takže Mulisák se pochlapil – třeba jen potřeboval dostat „návod na použití kočky“… Nemysím sice, že by Ruby dokázala takhle znásilnit Dalího, který má přes 7 kilo živé váhy (Ruby lehce přes tři), ale třeba když se mu ještě párkrát vyzývavě projde před čenichem, i on si vzpomene na pokračování toho, co tak zdárně začal…

  1. Rputi, neodolám a musím napsat, jak móóc se mi líbí kocouří jméno Mulisák 🙂 🙂 Škoda, že kočička Kikinka také nebyl kocourek, to bys mu pak mohla dát jméno Bulisák. A já to slyším jak na ně něžně voláš „Mulisy-Bulisy kde ste?“.

 33. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  chicht – už když jsi o tom psal v komentářích a odkaz na Ruby sem dal… tak jsem tušila, jak to dopadne (rofl) (cat) A dopadlo to – gratuluju (nod)

 34. Jupíííííííííííííííí Ruby je doma. Díky CD, zařídila jsi to skvěle, vždyť jsem ti to říkala,že neodolá…..že je to sice částečně kocour, ale hlavně chlap. (chuckle)

  Tak vítej krasavice…máš nejlepší domov a lidičky,jaký sis mohla přát…. (clap)
  a zase napiš ….

 35. Terro (Terrovic), to je překrásné povídání. Pamatuji se na diskuzi a zvířetnícké „dohazování“ Ruby do vaší domácnosti. Pokud se pamatuji, tak jsi se nedal přemluvit (a možná jsem pak něco propásla). No a vida, teď je tu takovéhle překvapení – v penzionu U CEDRu mají 5 koček – jednu hezčí než druhou. Ruby je překrásný huňáč a už by ani nemusela růst, mně se líbí právě tyhle maličké proporce. Ovšem, až dospěje do plné krásy, Dalí z ní bude teprve paf. Přeji hodně veselých dnů v dokonalé kočko-lidské harmonii a těším se na další povídání

  1. Maričko, i když jsem Ti to ještě nenapsala, pořád myslím ma Tebe a Dixie a jsem ráda, že už je doma v Tvé péči.

  2. Maričko, díky za přání. Myslím na tebe a na Dixie, aby se všechno zase k dobrému obrátilo, a na držení tlapek teď máme dalšího černého huňatého pomocníka…

 36. Depa, CD ta se nemýlí (happy) kvůlivá tomu já chodím na Zvířetník.Pohladí duši, potěší oko, zvláště takhle v noci v práci že, HCHO ?? :X
  Díky Terro, moc. 🙂

  1. HCHO já už blbnu, ty nejsi v práci ty jsi v Emerice, že? Ještě jsem se nedostala ke všem komentářům, jak probíhala cesta ??

 37. Teď mi napadlo…tedy jako nechci být za pokušitelku, to vůbec, kdepááák…ale… počkej, až tě někdy, Terro, napadne – jak to, že ještě nemáme doma bengálku ? 🙂

  Ne, ne, nic jsem neřekla, mlčim, mizííííím…

  1. Luci, já vím, že máš pro bengálské nadělení slabost (narozdíl od Piškotka, zdá se mi…). Já ale moc ne, a navíc temperamentní dvojnice Tsunamissy by nám patrně udělala ze spořádané smečky „kůlničku na dříví“ a naše peršule by „kleplo“, protože přes veškeré pošťuchování milují svůj klídek. Bengálky jsou krásné, plavné a bystré šelmy, ale stejně jako třeba siamky nejsou „můj typ“. Odtud nebezpečí nehrozí. Obdivím, pochválím, uznám… ale nepořídím. Nicméně přeji vaší vysoce akademické smečce krásné jaro (sun)

 38. Terro, díky za krásné kočkočtení. Co, kočkočtení! To je přímo vyznání lásky. Psáno srdcem…
  Ruby je prostě osudová kočka…Je nádherná, osobnost na první pohled i z těch fotek!
  No jo. Co CD činí, dobře činí.

 39. Přeloupla se půlnoc a zjevila se Ruby. To mám radost! Milý Terro, sledovala jsem komentáře, ve kterých jsi psal, jak půvabná britka zacloumala Tvým osrdím. Někteří škudibíci psali cosi o CD.
  Nejsem schopna vymyslet vlastní myšlenku, použiji citát: „Jak ta musí být krásná! Znám ji zatím pouze z vyprávění, a už hořím. Co teprve, až ji spatřím. „

 40. budu první, kdo to okomentuje, i když asi ne první, kdo věděl, že Nejvyšší Kočka si opět prosadil svoje 😀 Ruby je nádherná micinka!!! zdá se mi to, nebo je dost podobná Ebonymu? 🙂 a teď je v domě U Cedru konečně plný počet, jak si to CD naplánovala. ale že se realizace povede tak luxusně, to možná netušila ani ona sama 🙂 Pětikočičín posílá kvetoucí kytičku, kočku, netopýra, dort, oslavu a hlavně velikáááánské podrbáníčko za hedvábnými oušky!!! 🙂

  1. Čerstvý pětikočkový dům U cedru děkuje a usilovně mává vaší smečce. Ruby se Ebonymu podobá jen když nesedí oba vedle sebe (pak je ten rozdíl patrný) a pokud možno viděno „en face“… Highlandeři mají větší kus perské krve než jiné britky, ale dost jinou hlavu – subtilnější, s kulatýma očima blízko u sebe posazenýma, „vyššími“ pozornými oušky a především zřetelným, lehce ohrnutým nosíkem. Zkusím vyrobit spoolečný portrétek – nemělo by to být obtížné, ti dva si docela rozumějí.

  2. A teď Ty EvoB, kdypak pojedete pro Sněženku,co? Já auto k dispozici dám i s řidičem…… (wait)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN