KOČKY: Matýsek hledá nový domov

O kocourkovi Matýskovi se toho napsalo již mnoho. Připomeňme si však v úvodu pár důležitých faktů. Kocourek se dostal do našeho útulku nemocný a zdevastovaný z oblasti Rakovnicka. Postupem času bylo u kocourka diagnostikováno více onemocnění a všechna tato onemocnění Matýska velmi sužovala.

Matýsek prodělával od méně závažných nemocí, až po nemoci závažnější a mnoho dnů, týdnů a měsíců bojoval doslova o holý život. Jedna z nejvážnějších chorob, která Matýska bohužel neminula, nese název herpes-virus. Onemocnění, které kočičku různým způsobem poškozuje a mnohdy zanechává na tělíčku „vrásky“, jindy se ale naopak v budoucnu nikterak zásadně neprojeví.

Čas plynul dál a my jsme měli možnost kocourka Matýska postupně sledovat. Měli jsme možnost dát kocourkovi čas a zjišťovat, v jakých intervalech a síle se projevy herpes-viru vracejí. Za poslední měsíce kocourek neprodělal nic závažného, neměl rýmu, neprodělal ani kašel, vůbec nic, nad čím by se měl člověk více pozastavit. Kocourkovi však zůstal slzící vzhled, Matýskova očka se zdají být stále jakoby vlhká. Výtoky se zpravidla nevyskytují, jen očka mají výraz, jakoby chtěla začít právě plakat. Matýskova břišní stěna je slabá, a tak si můžete sem tam všimnout, že v určité poloze Matýskovi vystupuje boulička na boku bříška. Vystupující boulička představuje tlusté střevo, které je vzhledem k slabé břišní stěně hmatatelné.

Matýsek časem dokonale vyměnil srst. Výměna srsti začala u krčku a postupovala stále dál. Z dlouhosrstého oškubaného kocourka se stalo rázem upravené zvířátko s legračním ocáskem, kterému s nadsázkou říkáme krysí ocásek.

Kocourkova imunita zůstává samozřejmě i do budoucna oslabená. Co to znamená? Matýsek musí dostat veškerou péči od A po Z, ale o nic náročnější péči, jaké by se mělo dostat každé kočičce. K Matýskovi se musí zkrátka přistupovat se zvýšenou opatrností, ale nic to nemění na situaci, že Matýsek umí řádit stejně tak jako jeho kočičí vrstevníci. Matýsek je jen citlivější a my počítáme s tím, že až dospěje, bude z něj silný a statný kocour, tak jak už jsme to zažili mnohokrát.

Matýsek musel prodělat tolik hořkosti, příkoří a trápení jen proto, že někdo, kdo si říká „člověk“, nechal Matýska bezcitně ležet pohozeného kdesi na statku a nedokázal Matýskovi poskytnout základní péči. Ten někdo o Matýskovi moc dobře věděl, přesto nechal kocourka napospas osudu, jen tak ležícího, nemocného a bezbranného. Díky slečně, která se náhodou ocitla v přítomnosti kotěte a zachovala duchapřítomnost, se podařilo Matýska zachránit. Kdyby byli lidé citlivější a vnímavější, nemusel by prodělat Matýsek měsíce trápení, ale také by nemusel čekat na osudovou náhodu v podobě všímavé slečny, která rozhodla o jeho dalším osudu. Byla bych nejšťastnějším člověkem na světě, kdyby lidé jednou pochopili, že zvířata jsou také živá a vnímavá stvoření, která potřebují pomoc. Stejně tak, jako my lidé, tak i zvířata vnímají bolest a trápení. Tak si říkám, jak je možné, že v dnešním vyspělém světě existuje stále tolik utrpení.

Stav kocourka Matýska je v současné době stabilizovaný. Matýsek je na tom ze všech kočiček, které nám útulkem prošly s diagnózou herpes-viru, zdravotně nejlépe. Následky jsou nepatrné a my jsme šťastní, že Matýsek ze všech sil bojoval a vybojoval si krůček po krůčku svůj život a věříme také, že kocourkův život bude spokojený a dlouhý.

A jaký je kocourek Matýsek vlastně povahově? Je to takový dá se říct páníčkův mazánek a mazlíček, který se ihned hlásí o pozornost mňoukáním a kňouráním, rád se tulí, mazlí a usíná páníčkovi na hrudi, nade vše miluje lidskou společnost. Je klidnější povahy, ale to neznamená, že se neumí pořádně rozparádit. Je velmi mazlivý, kontaktní, jemný a úžasný zároveň. Někdy se na nás přisaje a nechce se za žádnou cenu pustit. Každopádně, Matýsek vyžaduje pozornost, o kterou se umí patřičně přihlásit. Matýsek je velmi čistotný kocourek, rád a dobře papá.

Zde si můžete prohlédnout Matýskovu fotogalerii:

http://srdcemprokocky.rajce.idnes.cz/Matyskova_fotogalerie/

Nastal čas a my bychom velmi rádi Matýskovi našli nový a trvalý domov u milujících páníčků, kteří by byli ochotní poskytnout kocourkovi bezpečí a jistotu. Myslíme, že nastal pravý čas a Matýsek může odejít do světa. Jen, chtěli bychom, aby ten nastávající Matýskův svět byl rozhodně bezpečný. Matýskovi hledáme láskyplný domov bez možnosti výběhu ven do zabezpečeného bytu či domečku, kde by nebyl vystavován nebezpečí okolního krutého světa. Matýsek by chtěl mít v novém domově kočičího kamaráda, aby mu nebylo samotnému smutno.

Na závěr bychom velmi rádi poděkovali všem dárcům a milým lidem, kteří Matýska podporují, jezdí za Matýskem na návštěvy, posílají finanční či materiální dary a starají se o kocourkovo pohodlí a bezpečí. Velké poděkování patří také Nadaci na ochranu zvířat, která Matýska zařadila do projektu – kampaně na podporu týraných zvířat – a kocourkovi Matýskovi dne 29. 4. 2011 vyplatila veterinární náklady na léčbu v hodnotě 14.401,-Kč.

Nadace na ochranu zvířat ve spolupráci se Zapakatel.cz realizovala v období od 1. 1. do 7. 3. 2011 Kampaň pro týraná zvířata, kterou jste mohli podpořit a po celou dobu sledovat na internetových stránkách www.ochranazvirat.cz  a www.zapakatel.cz.

Nadace na ochranu zvířat a Zapakatel.cz přerozdělí 70% z vybraných finančních prostředků v celkové výši 179 642,- Kč na konkrétní případy týraných zvířat, jejichž kompletní přehled naleznete zde: http://www.ochranazvirat.cz/275/663/cz/file/

Srdečně všem děkujeme za ochotu pomoci, a také za obrovskou podporu. Děkujeme, že zůstáváte s námi a pomáháte nejen Matýskovi.

Za srdíčkového Matýska,

Kristýna Kacálková

www.kocky-utulek.cz

www.srdcemprokocky.cz

mobil: + 420 777/757 445

Aktualizováno: 8.5.2011 — 13:39

4 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Matýsku přejeme Ti laskavý domov, hodně dobré bašty, dlouhý život a neustále mazlení. Ať se máš dobře a tví budoucí sloužící ať Tě mají moc a moc rádi a vynahradí Ti to prožité utrpení.

  2. Bezpečný domov… to je důvod, proč jsem si nevzala kotě z depozit. Většina depozit trvá na tom, že kočka od nich nebude mít přístup ven a to u nás, kde jsou za teplých dní pořád otevřené dveře na terasu, aby mohl pes volně na zahradu, není možné.

  3. Matýsek mi velmi připomíná „našeho“ Chlupíka, Kterého jsme s bolestným srdcem dali jedné hodné pani. Děti ho téměř obrečeli (a my také), byl to velký miláček a mazlivec.
    Po pár měsících mi ta „hodná pani“ zavolala a stěžovala si, že jsem jí dala děsně nemocných kocoura, který umřel na nemoc, kterou její vet nazval tak, že tu nemoc nikdo z mých veterinářů nezná. A ani popisované příznaky…
    Přeju Matýskovi, aby měl lepší osud

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN