PSI: Heč!

Poz. red.: Dnes je den posledního rozloučení s Lídou Švecovou a já jsem usoudila, že vzpomínka na ženu plnou lásky a jemného humoru by neměla být smutná. Takže jsem na dnes zařadila jeden z jejích opravdu starších článků, který vyšel na Zvířetníku už v roce 2000. Tak vzpomínejte se mnou na naši Li…

Dede

„Tak si moji pejsci představte, že jsem se ve Zvířetníku dočetla, že tam chybí Heč články. Máme nějaké to Heč?“

„Jasně“ pravil Dráček. „Jsme strážci jelenů.“

„Ano, ano. Máme práci, ke které jste nás vy lidé staletí chovali,“ dodala Nastěnka.

„Jůů a je s nima legrace,“ podotkla Boominka.

„Ty mrňavko mlč. Akorát s nima dovádíš. Práce zůstává na nás,“ neodpustil si poznámku Drak.

„Ale no tak, pejsci moji, přece se nebudete hádat, raději si pojďme říkat to HEČ.“

„Tak já začnu – Heč máme svůj domeček a každý má svou zahrádku, je to to správné heč paničko?“

„Správně Nastěnko.“

„Heč, já mám svůj rybníček a sám jsem si ho vymyslel a páníček mi ho pomohl udělat,“ ozval se Dráček.

„Ále, to je toho,“ vmísila se do hečování Nastěnka. „Já mám svůj gauč, heč.“

„A furt se na něm jen válíš, proto jsi tak líná a tlustá“, chechtal se Drak, až z toho udělal kotrmelec.

„ Já, že jsem líná a tlustá, ty jeden, vždyť mám CACIBa a ty neé, kyš, kyš.“

„Ále, výstavy jsou pro ženský, to je toho, vrrr.“

„Co na mě vrčíš ty obludo zrzavá – hele paničko – žárlí, hé hé.“

„Proč bych žárlil, ty stříbrňásku poťouchlej, já abys věděla, když jsem byl v mladejch, jo, tak jsem dostal CAJCe i s Vítězem plemene BOB, abys věděla. Jenže BOB je klučičí záležitost, to taková praštěná holka jako ty nikdy nedostane, heč, heč.“

„ No počkej ty Draku Mraku, já ještě s výstavama nepřestala, já ti ještě ukážu, vrrrr.“

„Paničko, nejsou oni sprostí?“ šeptla Boominka.

A v dálce se objevil pán se psem a všichni tři pejsánci se šli podívat, zda-li farmě neškodí.

Lída s Drakem a Nastěnkou

 

Co nakousli, musím za ně dopovídat zase jenom já.

Ano. Mají svůj domeček se zahrádkama. Jak to vzniklo? Původní plán byl takový, že budou na farmě stále. Jenže toto se brzy ukázalo být nepraktické. Na farmu se dováží krmivo – brambory, řípa, zelí, veškeré opadané ovoce, senáže. Do té doby jsem netušila, kterak je pojem „dneska“ široký, že obsahuje také zítra, a nebo také vůbec.

A tak se stávalo, že byli psíci někdy úplně zbytečně celý den zavření v klecích, tedy kotcích, nebo naopak mi rozzuřený agronom volal, že již byli na farmě třikrát a psi jsou volně puštění. A pak se stala nepříjemná událost, že psy jeden traktorista přehlédl a než stačil za sebou přirazit vrata, udělali mu „děti moje“ z montérek třásničkovou sukýnku. Naštěstí to vzal tento člověk s humorem, hlídací pes je od toho, aby hlídal, a nakonec, tenkrát to byla ještě štěňata, ale…

Bytostně nesnáším kotce. Jejich význam uznávám jen v době hárání fenky. Horečně jsem přemýšlela, jak to udělat, aby pejsci nemuseli být celý den zavření. Nápad přišel. K farmě ještě patří stará konírna, kdysi sloužila pro třicet koní, a k tomu jsou i dva odpovídající, dostatečně prostorné výběhy.

Stačilo málo. Trochu poopravit ploty, vyčistit baráček a moji hafíci se mohou právem chlubit, že mají největší kotce ze všech psů. Heč.

U Nastěnky jsem si udělala takovou malou pracovničku, kde mám stolek, psací stroj, židle i zmíněný gauč. Velmi ráda tam pracuji, čtu, relaxuji. Jediné co mě mrzí je fakt, že tam nemám elekrický proud a tudíž jsem tam bez počítače.

Do mé tamní pracovny rovněž velmi rádi chodí moji přátelé v letním období, kdy je venku nesnesitelný žár a uvnitř konírny je teplota tak na lehčí svetřík. Pro kavkazské chlupatce je to přímo ráj.

Vodomilný Dráček ve svém výběhu objevil prohlubeň, kde po dešti zůstává voda. Nejenom, že se tam chodil válet, ale pomohl náhodě a začal v těch místech i vydatně hrabat. Tím inspiroval mého manžela Jirku a společnými silami vyhloubili pořádný rybníček. Jirka jámu pak ještě doupravil pískem a štěrkem a natahal tam vodu. Od té doby vidět Dráčka v jeho výběhu čistého a suchého je téměř nemožné.

Každý z nás má nějakou tu slabůstku. Tou mojí jsou psí výstavy. Velmi ráda na výstavy chodím a ještě raději se svým psem chlubím. S erdelákama jsem moc štěstí neměla. Všichni byli samozřejmě ti nejkrásnější, ale rozhodčí si vždycky nějakou tu vadu krásy našli. Největšího úspěchu jsem dosáhla se svým posledním erdelem Ajvíkem. Na Světové výstavě v Brně v roce 1990 jsme získali známku „velmi dobrý“. Měla jsem velkou radost. Později na krajské výstavě získal Ája titul – Nejlepší veterán.

Přišli kavkazani a já neodolala. Draka i Nastěnku jsem přihlásila na Speciální výstavu ovčáckých a pasteveckých psů, která se tradičně koná ve Vojanových sadech. Nastěnka ji bohužel prohárala. Ale Dráček… Heč, třikrát heč, ve třídě mladých získal titul CAJC, v rozeběhu o titul BOB jsme převálcovali dokonce republikového šampióna a v závěrečné soutěži Primus Junior, kterou posuzoval polský rozhodčí, jsme získali třetí místo. Radost jsem měla obrovskou.

Růžovými brýlemi jsem ho již viděla jako Šampióna. Dráček dospěl… Drak je pes hlídací a po kavkazácku agresivní vůči cizím psům. V kruhu rodinném dobračisko a mazel převeliký, ovšem v kruhu výstavním, plném dominantních kavkazích samců, se z něj stává dominantní kavkazský pastevecký pes. Ne že by šarvátky sám vyhledával – ale jak říká manžel: „Bezdůvodně nezaútočí, ale důvod si vždy najde.“

Na normální procházce si vystačím povelem. Předvídám, vyhýbám se psům. Ve výstavním kruhu je zapotřebí mít psa zvládnutého nejen psychicky, nýbrž i fyzicky. To jsem si uvědomila na jarní výstavě v Českých Budějovicích, kde se Dráček vůbec nepředvedl. Chodil přískokem a já z povelu „K nóóóze“ téměř přestala mluvit. Byla jsem ráda, když jsme se vůbec z kruhu dostali ven. Bez ocenění.

Měla jsem ještě psíčka přihlášeného hned na další týden znova do Vojanovek. Spíš z nostalgických důvodů jsme se s manželem domluvili, že to nevzdáme a Dráčka s výstavní kariérou rozloučíme pravě tam. Tam, kde jsme začali.

Dráček se po úvodních vzteklých záchvatech uklidnil a v kruhu se krásně předvedl. Z rovnováhy ho vyvedl pouze útok psa Sadžara, který se mi tak zalíbil, že už ho mám na krycím listě k Nastěnce, ale to odbíhám. Dráček na této rozlučkové výstavě získal titul Res. CAC, za psem, který tam získal posledního CACe pro šampionát. A psa, který před týdnem v Budějovicích získal CACIBa, toho jsme zde nechali daleko za sebou. Bylo to důstojné rozloučení. Heč.

Na výstavy jsem si již nechala pouze holky, které zvládám v pohodě i fyzicky. S Nastěnkou již máme „zaděláno“ na šampionát a doufám, že se povede i Boomíškovi.

Lída s Nastěnkou, Boomi a Drakem

 

„Baf,“ pravila Boominka, štípla mě do kolena a odskákala do trávy.

„Ty potvůrko, to se dělá kousat paničku?“

„Jóó.“ Rozeběhla se s pískacím míčkem, přerazila se o Draka a upadla na Nasťu.

„To jsou teda poloměry,“ zabručela Nasťa a hopla ke mě na gauč. „Vrrr, teď prosím neobtěžovat, teď se jdu mazlit.“

„Já taaakyyy,“ praštil mě přátelsky Drak tlapou do zad.

„Pííísk, vrrrrrr, jdeš pryč ty Daráši jeden protivný. To je můj gauč, moje panička, můj domeček, moje zahrádka. Běž si do toho svého odporně mokrého bazénu, nebo tě kousnu, ty čokle jeden opelichanej, píííísk, vrrrrrr.“

„Draku, co ta teta zase tak piští?“ ptá se Boomíška.

„To nic štěně, pojď, půjdeme se raději vykoupat a ono to tu naši Nastěnu přejde.“

„Jóóó, to je bezva nápad, jupíííí – do vodičky, už letím.“

„Konečně sami,“ mrkla na mě Nastěnka a labužnicky se rozvalila na zádíčka.

„Cha cha, vzpomínáš si paničko, jak se Drak rozeběhl po nějakém psovi a přehlídl, že mu ležím v cestě. Musel mě přeskočit a dopadl do louže ve které se tak báječně rozmáznul?“

„No jó, a jak se pak rozhlížel, jestli ho náhodou nikdo neviděl, jestli neutrpěla jeho důstojnost, abych si to Nasťo nepamatovala, to bylo dobrý, fakt. Ale ty moje myško, pamatuješ si, jak jsi páníčkovi naštípla prstíček vodítkem?“

„Hmm. Ale Dráček tuhle říkal, že páníčka na výstavě strhnul na zem a pár metrů ho za sebou po zadku vláčel? Je to pravda, nebo se jen vytahoval?“

„To je pravda. Dráčkovi se zalíbila jedna asiatka a chtěl se s ní spřátelit. Pěkně mě vyděsili, kuliši moji milovaní, jeden jak druhý.“

„Hézky. Nó a pak… Jauvas, písk, Boomino, kolikrát ti mám říkat, že se do uší kousat nemá.“

„Co je šeptem, to je čertem,“ oklepala se Boominka.

„A co je čertem, to je žertem,“ oklepal se Drak.

A gauč a Nastěnka i já jsme vypadaly, jako kdybychom v bazénku byly my.

„No počkejte vy dva, já vás proženu, já vám dám, voda na Nastěnku, brrrr.“

„Jó, že nás proženeš, takovej tlustoprd, hé hé, a že née.“ poskakoval před ní Dráček.

„A že jóó,“ a Nastěnka seskočila z gauče a rozeběhla se zahrádkou, na jednom uchu jí visela Boomíška, na druhém Dráček Mráček Eskymáček.

Zahrádkou se ozývá kavkazí smích, dupání, pískání, broukání, a tu kolem mě proběhla dělová koule Nasťa, tu odněkud vypadla Boomina a tamhle kolem plotu letí nukleární hovado Drak…

HEČ. Mám skvělé pejsky, bezvadné kamarády. HEČ, HEČ.

Aktualizováno: 4.5.2011 — 11:29

54 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Uniká mi v poslední době spousta událostí, nějak nestíhám sledovat, co se děje, a tak jsem se až teď dozvěděla, že dnes bylo rozloučení s Li a Jirkou. Jsem ráda, že obřad byl jaký byl. Vave, díky za fotky, aspoň tak jsem tam mohla být, osobně bych stejně nedorazila.
  Li byla vlastně první Zvířetník kterého jsem poznala. Myslím tedy první, kterého jsem poznala na Zvířetníku. Ještě za doby Míši Neffové, na starém Neviditelném Psovi. Už tehdy jsem si názorově sedly a v komentářích se nám spolu dobře komunikovaloy. Setkaly jsme se osobně jednou. S Li i s Jirkou. A pro mě to bylo moc prima setkání. S Li jsme si v té době hodně „povídaly“ na dálku, při osobním setkání jsme více méně mlčely, ale s ní se mlčelo moc pěkně.
  Často na Li a Jirku myslím, kdysi, když jsem měla víc času, jsme s Li plánovaly probrat hodně věcí. Mně se život změnil a už jsme to nestihly. Zatím. Jednou, Li, jednou to probereme. A času bude dost.
  Jsem ráda, že jsem měla příležitost tyto dva dobré lidi poznat osobně. A Dede, díky za krásnou vzpomínku.

 2. Na Li jsem teď intenzivně myslela už několik dní. Viděly jsme se jen párkrát a vlastně jsme spolu nemluvily. Ona stejně všechna její moudrost a láska byla v tom, co napsala. A v tomhle článku je té lásky opravdu vrchovatě. Však už se tam se svými pejsky potkala a zase jí tu lásku opětují svým drsným způsobem.
  Je mi líto, že jsem dneska nemohla přijít, ale nezapomněla jsem. (rose2)

 3. Myslela jsem na ne. Ale clovek nezmizi, dokavad si lide vzpomenou… A ten obrad vypadal dustojne.

  1. Milá Vave – jsem ráda, že na obřad se vcelku vyčasilo a svítilo sluníčko. A zvířetnická kytice byla krásná – díky za ni.

  2. Myslím, že Li se musela na obláčku opravdu bavit. Určitě totiž sledovala Louk a Jarku na cestě ke hřbitovu stejně jako já. V dáli vidím dvě známé postavy s pojízdnou taškou, přes tašku má Louk přehozenou bundu. Za těch sto metrů cesty se holky třikrát zastavily a cosi kutily s bundou, která se stále courala po chodníku. Propadaly přitom záchvatům smíchu, což jsem moc nechápala. Pochopila jsem, až když se dokodrcaly před bránu hřbitova. V pojízdné tašce byl ukryt Pedro a šlo o to, aby nevyčníval ven. Vyčníval vehementně. Před bránou padlo rozhodnutí – černý lázeňský švihák bude přemístěn do černého batohu. Věci z batohu do tašky, Pedroník s mírnými obtížemi do batohu. Přes batoh opět naaranžována bunda a hle – Louk má velmi aktivní hrb. Ke cti psíka musím podotknout, že při obřadu se choval vzorně, jen některým účastnicím občas cukaly koutky.
   Sbohem, Li (u)

   1. Renato, Li by se určitě náramně bavila, vlastně co by, prostě se tam někde na věčně zelených pastvinách smála ! A její smečka s ní (rolf)

   2. Mno, Li jistě bedlivě a velmi pobaveně sledovala i můj boj s vydáním karty pro vjezd na parkoviště, popojíždění a couvání, získání karty, špatné najetí, zavření brány před nosem, další zacouvání na skenované místo a konečně vítězné získání druhé karty. Taktéž její potupné odebrání strážcem parkoviště. Následný úprk na místo rozptylu – já nevím, to snad byly dva kilometry nebo co. Cestou jsem minula a přehlídla neznámé pozůstalé i známé Zvířetníky a do cíle dorazila jako druhá, hned za Asteris. Ovšem bez kytky. A došla mi baterka ve foťáku a svíčky zhasínaly. Po návratu na parkoviště jsem třikrát vysypala kabelku a hledala neodebranou kartu. (whew) Nakonec se mi ale přece jen podařilo přejet na jiné parkoviště a převzít od Pavlíny poháry pejsků z Dráčkova.

    1. Vave, parkoviště jsou přece tvůj koníček (rofl) . Já jsem moc dobře věděla, proč jsem kytici vyzvedla už včera večer.
     Ráno v půl osmé jsem se od Víly dozvěděla, že měla být ve škole v 7.05, že jdou na exkurzi do sběrného dvora. Několika zvídavými dotazy jsem zjistila, které smetiště to má být. Naskákaly jsme do auta a odsvištěly ke sběrňáku. Tam jsem dobře deset minut strávila dotazy, zda čekají exkurzi dětiček. „Já nevim a ze služebního telefonu nesmim volat…..my sme tu jenom ostraha, ale něco jsem zaslech…. tak sem s nim mluvil, prej vám to řekne, až příde…ano, je plánovaná exkurze, ale až v půl deváté.“
     S paní učitelkou vyjasněno, že zápis v notýsku neměl být „sraz 7.05“, ale „sraz 7.50“. Tak jsme se aspoň podívaly na nově dostavěnou Zuzčinu bývalou MŠ.
     Stihla jsem se převléci, popadnout kytici. Stihla jsem autobus. Ovšem metro, to se na pět minut zastavilo v útrobách tunelu (rofl) . Opravdu to Li měla zmáknuté 🙂

    2. Vavísku – ty zhasínají svíčky, to má snad Lídošek předplacené (vzpomínka na loňskou Mikulášskou).

     A vůbec – do té tragedie trochu komiky patří, a tak si myslím, že si Lili dnešní rozprach užila – něco pláče a něco smíchu a namíchat, tak to ma byt.

     A jsem moc ráda, že tam byl Pedro – tam nějaký pes prostě musel být (nod) (nod)

  3. Slzím, jsem ráda, že jsem se s Li mohla alespoň jedenkrát setkat. (h)
   Díky. že jste tam byli za všchny Zvířetnky, (h)

 4. Pro Li (h) , sice jsem ji nikdy nepoznala, ale povídání mívala vždy krásné.
  Pro všechny marody (y) , vzpomeňte i na mně, oficiálně patřím mezi alergiky (ne, není to na palec, jen si potřebuju postěžovat (:D) ) a zcela OT: na hady jsem hodila prosbu, kdyby někdo věděl, pomoc uvítám 🙂

 5. No, krásně zvolený článek. Je to o Li, o tom, jak se dívala na své psy. Jsou to její oči, co takhle koukaly a teď koukají na nás. Doufám, je mi tak líto, že její odchod nebyl pro ni snazší..

  1. Dobrý večer všem, teprve jsem přišla a tak se už jen dovolím, že se přilípnu za Štětinku. Dobře to napsala.
   Jo a svíčička na okně hoří, Lídošku, pro Vás dva. Není to fráze – nezapomenu.

 6. slzy… úsměv skrz pláč… díky, Dede, za zařazení tohoto článku (rose1)

  Lídošku, jsi se mnou dnes celý den už od rána – věřím, že jsi našla svůj klid a je ti navždy už jen a jen dobře, ve společnosti těch tvých chlupáčů, kteří tě už předešli… byla jsi velká a svébytná osobnost, nezapomenu na tebe (h) (h) (h)

 7. Pro VAVE: Nechtěla bys napsat stopětku – zamyšlení na téma, proč někteří úžasní lidé odcházejí tak brzy, zatímco jiní ……. já se tímhle trápím prakticky pokaždé, když odejde někdo, o kom jsem přesvědčena, že by tu měl být min. do sto padesáti let.

  1. Milá Laďko (inlove) , to bych asi nedokázala. Ale možná velmi blízko je námět příští 105, kterou mám v hlavě. A jak už mají věci ve zvyku se spojovat, je to myšlenkově kousek od Knihy hříchů, která se Li líbila. Takže i když téma vzešlo z úplně jiného podnětu, nějak se nakonec k té Li dostanu. Nebo obecněji k tomu, co po nás zůstává.

 8. Rozloučení s Li a Jirko bylo důstojné a dojemné. (u)
  Pár z nás se ale shodlo, že Li si – s humorem sobě vlastním – dnešní den užívá po svém. 🙂
  Kytice za Zvířetníky byla krásná, žluté růže, které se prolínají celou Pustinkou. I svíčky jsme zapálili. udělala jsem pár fotek, dokud se mi nevybila baterie (Li, fakt dík!). Mezi námi mohu prozradit, že na pohřbu byl i Pedroušek, v přestrojení za hrb na Louk. Svítilo sluníčko – no prostě, Li a Jirkovi se to určitě líbilo. Jsou spolu na pěkném místě u stromku.
  A ještě něco, v autě mám bednu s poháry, které půjdou k panu Sýkorovi, a taky tam prý jsou nějaké složky povídání o pejscích. Podívám se ale až doma.

 9. Tak budu zase jen těžko vysvětlovat červené oči….. Li, ať je Ti tam za Duhou s Jirkou a všemi Tvými pejsky, kteří Tě tam už čekali, líp než bylo tady (u) Zatím mám zapálený jen kalíšek z aromalampičky, ale na večer mám nachystanou velkou svíčku…..

  1. Svítilo sluníčko a obcházela tam hrdlička. (rose1)
   A taky tam byl jeden utajený (dog) 🙂

 10. Nemohu být dnes u posledního rozloučení s Li na Olšanech a jsem proto ráda za tento krásný článek dnes zde.

  Li, neznaly jsme se osobně, ale budu vzpomínat na plachou hrdou dámu, která zasvětila svůj nelehký život krásným psům. Věřím, že tam za Duhou už je dobře a jste tam všichni spolu – Li, Jirka i celá smečka pejsků. (u) (u) (rose2) (rose2)

 11. Zrovna včera jsem si četla na Lídiných stránkách LAJDN…posílám pozdravy za Duhový most…(h) (rose2)

 12. Li, nějak mi došla slova..a Ty bys určitě nechtěla,abychom Tě doprovázeli pláčem..jenže ta síla nebrečet prostě chybí…a já věřím, že každé zrnko Tvého popela dá vzniknout něčemu dobrému…měj se tam za Duhou krásně…došla mi slova milá Li, ale to nevadí, Ty si to ve mě přečteš…. (u)

 13. Krásné povídání – celou dobu jsem se usmívala, abych se nakonec rozbrečela, protože jsem si uvědomila, že Lída se svým tříspřežím pobíhá po jinačích pastvinách. Na těch fotkách je vidět, jak byli spolu šťastní.

  Až se po desáté hodině rozletí její popel po větru, budu s ní – krásný let smutná psí vílo. (rose2)

  1. Měla jsem to stejně jako YGA. Li jsem znala jen podle psaní, ale cítila jsem z ní množství lásky ke všemu živému. (u) (h)

  2. Já bych se s dovolením přidala……moc krásně jsi to Igo napsala (rose2) (rose2) (rose2)

 14. To je krásná vzpomínka na Li. Já budu dnes na cestách, takže svíčka jí bude hořet až večer. (h)

 15. (h) Tak tohle trio už zase svoji paničku tam za Duhou doprovází, a říká HEČ, heč (wave) (h)

 16. Li milovala své pejsky a oni milovali ji. A teď jsou všichni zase pohromadě, i s páníčkem. (h)
  V den rozloučení s Li nemohlo vyjít nic lepšího. Děkuji, Dede. (inlove)
  Přeji všem krásný den. (h)

 17. To jsem ráda, že jsem tohle krásné povídání neminula. (u) (rose2) Díky Dede, díky Li.
  Jinak zdravím od kaktusů – dneska poprvé se mi podařilo večer neodpadnout úplně a trochu kouknout, co se tady děje.
  Brou noc (wave)

   1. Helčo! (h) Je bezvadné, že ses ozvala, už jsem měla starost, jak jsi docestovala. Přeju Ti tam za louží rychlou aklimatizaci a hodné lidi okolo.

  1. pozdravuj kaktusy… A koukej hezky kolem sebe – těším se na podrobný Rozcestníček z druhé strany světa (nod)

  2. Mám radost, že tě čtu 🙂 Tak krásné a úspěšé dny. Už se těším na tvoje hlásání. (sun)

 18. Moc hezké, díky Dede. Povídání jsem neznala a tak jsem se dozvěděla něco více o jejích psech. Jak Li, tak její krásné psí trio si ty Heče plně zasloužili. Vy, kteří se posledního rozloučení s Li zůčastníte – přidejte prosím i vzpomínku i za mne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN