VETERINÁŘ VE SLUŽBÁCH STÁTU: Ten řetěz by se hodilo zkrátit

Gró mé práce by měla být kontrola chovů hospodářských zvířat, jejich přepravy, kontrola jatek a obchodů se zvířaty. Předpokládá se, že ten, kdo má zvíře pro potěšení, se k němu chová lépe než ten, kterému slouží k obživě. Přesto prošetřuji řadu stížností na chov psů, koček, koní a drobnochovy hospodářských zvířat.

Někdy se toho nahrne opravdu hodně. A bývají to emočně vypjaté situace. Buď není spokojený stěžovatel nebo kontrolovaný, který je přesvědčený, že do jeho vlastnictví mu nemá nikdo co „kafrat“. 

A tak jsem jednou dostala anonymní stížnost na chov pejska u boudy. Prý je na krátkém řetězu a je na něj zoufalý pohled. Tohle bývá složité rozhodování. Nemáme zákonné normy na to, jak velký má být kotec pro psa, jak dlouhý má být řetěz, na kterém je pes přivázán. Chov psa na úvazu jistě není ideální, není ale ani zakázaný. A u některých útěkářů není jiná možnost – buď vybudovat kotec = vězení (z mříží, se stropem, s podezdívkou), na což řada lidí nemá peníze, nebo psa přivázat.

Takový voříšek na vesnici bývá přivázán od útlého mládí a nemá snad ani jiná očekávání. Pokud je pes veselý, má co žrát a pít a vidí své chovatele rád, nezasahuji, případně se snažím domluvit. Jednak bych právní spor prohrála a jednak přemýšlím dál – i kdyby na můj návrh obec zajistila psovi náhradní péči – což znamená nejčastěji umístění v útulku, není to řešení.

Psík je vytržený ze svého prostředí, nic neumí, ani zachovávat čistotu (vždy kálel v okolí boudy), na procházce se škrtí na obojku tak, že se buď pozvrací, nebo někdy až upadne do bezvědomí, a když si ho nějaká soucitná duše z útulku vezme, obvykle ho do týdne pro všechny tyto problémy zas vrátí. Stane se to ještě jednou, pes se s tím psychicky nevyrovná a většinou to skončí tak, že začne kousat.

Ale zpět k mé kontrole. Vždy jsem se psy velmi dobře vycházela, přes dvacet vyhozených nebo zatoulaných našlo u mě útočiště, nikdy jsem neměla problém ani s cizími za plotem, vždy jsem je tzv. ukecala. Proto obvykle sice opatrně, ale vstupuji, když se nemohu dozvonit nebo dovolat, na dvorky a zahrady.

Tak to bylo i v tomto případě. Dům jsem našla hned, pejsek u boudy tam byl, okno v domě otevřené, ale na zvonek nikdo nereagoval. Přešla jsem po silnici psovi za zády tam i nazpátek (hlídal svědomitě), znovu zvonila, volala, pak vešla na dvůr (to ten malý hlídač už skutečně nemohl přenést přes srdce) a nakonec vešla i na verandu.

Konečně jsem sehnala majitelku. Předložila mi očkovací průkaz, vysvětlovala důvod zvoleného způsobu chovu (přes padesát kusů zakousnuté drůbeže), ale chtěla jsem mít jistotu. Pes byl takový černý chundeláč, tam výživný stav pohledem těžko odhadnete. Požádala jsem tedy chovatelku, zda by mi pejska podržela, že si stav ověřím pohmatem. Zeptala jsem se, jestli kouše a byla ubezpečena, že ne. Nechala jsem se očuchat a pak jsem chtěla na psa šáhnout.

Rozzuřená černá dělová koule se bleskurychle vymanila majitelce z rukou a přes můj rychlý ústup zubatá tlama dostihla mou holeň. Kalhoty vzaly za své okamžitě, kůže byla také pošramocená, pramínky krve začaly stékat na trávník. Majitelka jen zírala, já také. Uvědomovala jsem si, že jsem oddaného chlupáče za celou dobu asi dost vydráždila, ale nemohla jsem se ubránit kacířské myšlence. Ten řetěz, ten tedy zkrátit!! 🙂

Aktualizováno: 1.5.2011 — 21:10

148 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Fuky, prima clanek, diky (y)

  Tak jsem se pred par dny vratila z teambuildingu v Malevilu (Sluknovsky vybezek) (flex)
  Je to kousek od Xerxove, ktere jsem se ve ctvrtek nejak nemohla dovolati, chtela jsem poradil dobrou libereckou hospudku na obed cestou tam. No nakonec jsme zapadli do jedne neproverene, taky to tam podle toho vypadalo (rofl)
  Ale na Malevilu jsme si spravili chut 😛 lidi to je krasa… Tri dny blbnuti s bandou vic jak sedesati dospelych (noooo (rofl) ) kancelarskych krys, fakt zazitek 😀
  Celou dobu nam tam vriskali pavi, hudral krocan, mekaly kozicky, rehtali kone (a narodilo se tam hribatko, videla jsem ho rano jeste cele mokre (h) (clap) ), slunicko slunilo, proste parada..
  Do meho tymu (zvolili si me vudcem, blahovi a nepoucitelni ]:) ) se vylosovoval i nas generalni reditel, takze jsme behem makani krasne nadavali dvojjazycne, ale jinak na nej vsichni dlabali a brali ho jako sobe rovneho 😛
  Nejdriv ve ctvrtek bojovka, lusteni sifer, plneni krasne prastenych ukolu, pak se vecer s perfektnim jidlem mirne spolecensky upravit (chuckle) a v patek cely den jedna aktivita za druhou – strileni z luku (epesni modrina na vnitrni strane lokte, vypadam jak obet domaciho nasili (punch) ), adrenalinovy park (uz jste se nekdy ve vysce cca 14m staveli bez jakekoli opory na v prumeru 30cm vrchol sloupu, ktery se kinkla ve vetru, a meli jste z nej skocit na 1,5m vzdalenou hrazdu?? huhuuuuuu), golfova akademie (vetsi nudu jsem v zivote nezazila, ale aspon jsme si to s kolegynkou zpestrily – hraly jsme golfovymi holemi baseball (rofl) ), vyjizdka na konich (fantasticka!!!) a nakonec ctyrkolky v drsnym terenu (uz nikdy me nebude bavit ridit auto 😀 ), vecer bowling do dvou do rana a v sobotu po snidani volny program, u me a dalsich par nadsencu samozrejme opet kone, tentokrat delsi a narocnejsi vyjizdka, clovek se paradna vyklusal, vycvalal a ani nespadl (chuckle).
  Teda reknu vam, sice jeste ted usinam za chuze (pondelni dovca nestacila :D), modriny od tetivy a od lanoveho parku ziskavaji zajimave zlutocerne odstiny, dvojcata (cat) (cat) se mnou doted mluvi jen na pul tlamky, ze jsem jim na tak dlouho odjela, ale bylo to ZUUUUZO (nod)
  Kdyz slycham, jak nudne a otravne dokazou byt tyhle zalezitosti jinde v jinych firmach, jsem moc rada, ze u nas se to takhle primove vyvedlo 🙂

  1. AD „uz jste se nekdy ve vysce cca 14m staveli bez jakekoli opory na v prumeru 30cm vrchol sloupu, ktery se kinkla ve vetru, a meli jste z nej skocit na 1,5m vzdalenou hrazdu?? huhuuuuuu“

   NEEE – a ani ředitel generálního ředitele by mne k tomu nedonutil (rofl) (rofl) (rofl)

   Ale jinak jsem ráda, že se ti podnikové tmelení líbilo …“jó, jaký si to uděláš, takový to máš!“ A že si tě vybrali za vůdce, tak to se vůbec nedivím, ty na to ty buňky máš (a vsadím botky, že jste se, jako tým, umístili někde hodně blízko špice, ne-li přímo na ní) (clap)

   1. Ygo, jsem četla „podnikové tlemení“ :O 😀 … no, možná se i tlemili, když to bylo tak fajn, že? 🙂

   2. Tak zrovna tohle popisované jsem si vyzkoušela- byli jsme pozváni do podobného lanového centra. Obrovské modřiny na nohách jsme měla dost dlouho. Na tom skoku ze sloupu je nejhorší se odhodlat, protože celou dobu tě jistí profesionální obsluha, je to jen o překonání bariéry v sobě. I když pro mě nebyl děsem ten skok, nýbrž se na tom sloupu postavit- je to malá placička ta šílená hloubka všude kolem… (tmi)

  2. Boxiková,Boxíková, kdybys dostala instruktáž,jak se střílí z luku (to je poslední fáze, důležité je držení těla a luku,nasazení šípu,natažení tětivy ),tak jsi tu modřinu nemusela mít, on by ti o tom mohl Dan vyprávět, měl modřinu i přes chránič, než se mu dostalo školeníčka od výrobce indiánskejch luků….a bolí to fest….

   1. No jo no – když Boxíková tam asi na Vinetua nenarazila (shake) , to je potom těžký 😉

  3. Malevil je naše domovské golfové hřiště… Jsme tam často – jen ten minulý víkend výjimečně neeee (rofl) Koníci dobří (mlaďaska tam dávno tomu jest dělala řidičák na koně – základní licenci) , zvířátka rozcapovaná a milovaná (kde jinde mají malí Pražáci možnost vidět prasátka, králíky, slepice, …) škoda, že už je stádečko ovcí a koz vyhnáno z hřiště – před pár lety se volně toulalo kolem… Znám tam každé psisko, každý zvířecí přírůstek… Jsem ráda, že se ti tam líbilo (nod)

 2. Lidičky, prosím o palečky, naše Ťapka (kočka) domů připajdala po třech nohou. Levá přední oteklá, ale pohybliv. Doufám, že je to jen naražené.

 3. Všem moc a moc děkuji za přání! Je to príma pocit, když člověk ví, že na něj myslí tolik hodných llidiček (h) !

  1. Chudinka malej 🙁 Já viděla takového fešáka přes okno. Pracovala jsem kousek od stanice metra Florenc. Přes noc jsme nechávali pootevřenou větračku a mezi okna jednou zabloudil z Vítkova. Tenkrát jsme ho nechali vyspat a on druhou noc odletěl.

  2. Treba se pospravi a dirky mu zarostou. Zrovna vcera navecer jsem si vsimla, ze i u nas se zas objevili. Jer je videt za sera a maji takovy eraticky let. A hlavne chytaj komary, s nemiz je u nas dost znacny problem.

  3. Jéje – netopýrek, to je moje srdeční záležitost. Doufám, že se pospraví a zas vyrazí na noční rej. Letos jich po zimě vyletělo u nás poměrně dost – bydlí totiž na našem sídlišti – myslím, že především vrápenci.

   A je krásný, i když malinko potrhaný.

 4. ………. ale nemohla jsem se ubránit kacířské myšlence. Ten řetěz, ten tedy zkrátit!! ………

  😀 😀 😀

  Fuky – paráda (y), díky za pěkný počtení před spaním.

 5. Alex, aspoň večerně přeju všechno nejlepší a hodně zdraví a radosti! :o)
  … a všem potřebným držím palečky a Karolíně přeju tu příslovečnou kapku štěstí! (wave)

 6. Hodně O. T.
  Před minutou se u nás ohlásili charakteristickými zvuky první rorýsi.

  1. u nás ještě z Ještědu ani z Jizerek nezmizel poslední sníh – a navíc zítra má připadnout… Takže tady to ještě chvilku potrvá, než rorýsové opanují oblohu.
   Docela by mě zajímalo, jestli náš loňský nalezenec přežil… odvezli jsme ho do záchranné stanice – viditelné zranění neměl, byl dospělý, uprostřed léta… prý ve slušné kondici – tak snad šanci na přežití měl.

 7. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Výplata. Policajti mají výplatu, nadporučík volá podle jména: „Novák!“ „Tady!“ „24.800 Kč“ a Novák si jde pro prachy. „Mrkvička!“ „Zde!“ „25.200 Kč“ a Mrkvička si jde pro prachy. „Souhrn!“ Nikdo se neozývá.“Souhrn!!!“ Zase ticho.“To je blbec, má tady 183.400 Kč a nechce si to vybrat…“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte! ~o)

 8. OT pro Xerxovou – téda, vy jste šikovní! Sice nejdřív úspěšnost nic moc, ale nakonec jste si vynalezli svůj vlastní krásný vikla, i se studánkou! Klobou dolů a velká gratulace na sever. 🙂 (y) (clap)

 9. Karolino: Drzim palce usilovne!!!!!! Zaslouzis si to moc a moc. A vubec – mas muj obdiv! (y)

  Alex: Vsechno nejlepsi, a hodne slunicka do zivota ! (sun) (rose1) (h)

 10. Milá Fuky, Tvůj pohled na zauzlované situace je úžasný. Moc se těším na další díl. Opravdu moc. (inlove)

 11. Nemám ráda pejsky na řetězu a vždycky mě udiví, když je na vesnici ještě vidím. Ale ono to není jen o tom řetězu. U nás v ulici chová jedna rodina dva velké psy na takovém pididvorečku a ven se dostanou párkrát do roka, jestli jim ale ještě příliš nefandím.
  Nicméně, s ukončením článku souhlasím, nedávno jsem na řetěz myslela, když se na mě z jedněch vrat vyřítil voříšek, zatímco jsem frčela na kole okolo 😀

 12. Milá Alex-všetko,všetko najlepšie prajem!!!Zajtra večer si na Tvoje zdravie dám malé Martini/nie,dám si veľké!!!
  Karolínka,držím palce a viem,že to dobre dopadne.Naša babička hovorili:Dievča pamataj,pan Boh sa pomalý,ale velepamatlivý-zaslužiš si to.

 13. Bezvadnej článek, Fuky má o čem psát a píše moc příjemně (y) .

  Milá Alex: všechno nejlepší, hodně zdraví a zdraví a zdraví – a spokojenosti a štěstí a optimismu. Ať se ti daří (rose1) (rose1) (rose1)

  Rovněž všecko nejlepší Zikmundovi, té šelmě ryšavé (cat) – doufám, že se panička ukázala ;.)

  Karolíno, držím (y) (y) (y) .

 14. Dotaz pro ty, co taky fandí: Kvůli dětskýmu kroužku jsem přišla o ČR-Dánsko. Nevíte zda je někde na netu nezkrácenej záznam? Nemůžu to najít. ;( Díky

 15. Fuky píše krásně a ještě pár dílů mám – můžete se těšit 🙂
  Jinak opožděně přeju vše nejlepší Alex (inlove) (h) (f) (d) (dance) a karolíně moc a moc držím palce, aby jí ta příležitost vyšla! (y) (h)

 16. Krásně píšeš, dokážeš najít humor i tam, kde by se jiný naprdnul. Třeba ten hafan správně vytušil, že mu chceš měřit míru vykrmenosti, a jestli si v tu chvíli třeba nepřipadal jako Jeníček????

 17. Fuky, při své profesi potkáváš asi různé lidičky a psiska a zvířectvo obecně a je moc fajn, že tady o nich píšeš – lehkým perem a s krásným nadhledem… Ta nenápadná černá kulička, která měla na svědomí slušné hejno domácího ptactva, muselo být pěkné číslo, a marná sláva – do hlavy těm chlupatcům člověk nevidí. Kdo ví, co mu přeletělo přes čenich právě v tu chvíli… Budu se těšit na další povídání, moc pěkně se to čte.

  1. Prosím, mám podivný dotaz (chuckle) V sobotu jsme našli v Jizerkách velký viklan. Nikde (a že se snažím, dost se o ně zajímám) jsem o tomto nenašla ani zmínku. Je mimo značené cesty (z vrcholu další jizerskohorské tisícovky – Milíř – jsme se vraceli ne zrovna udržovaným průsekem) . Máme odečtené souřadnice místa „objevu“ .
   Myslíš že by to někdo chtěl vědět ?? Správa CHKO, muzeum – přírodovědné oddělení?? Určitě jsou takových šutříků po Jizerkách stovky… o řadě z nich se dá najít alespoň drobná zmínka, tak aby to tomuhle nebylo líto (wave)

   1. Já myslím, že správu CHKO by to mohlo zajímat nebo alespoň mělo. To je přece moc zajímavý objev.

   2. Určitě Správu CHKO, občas mívají i vlastního geologa… V nejhorším by dokázali odpovědět líp než já – netuším, jestli si třeba někdo z amatérů nedělá evidenci a nespolupracuje s CHKO.

  2. Určitě se bál, že ho chce Fuky odnést, chuděra malá (chuckle) . Taky se mi Fukyiny články moc líbí a pěkně čtou. Ale nervy bych na tuhle činnost neměla, ještě, že existují lidé, kteří to zvládají a ještě i tom zajímavě napíší 🙂

 18. Díky moc, teď budu prožívat strašných 10-14 dnů nervozity a nejistoty.
  No, potřetí 11, tak snad je to šťastné znamení!

  1. přidáváme se s palečkama, pěstičkama, tlapkama i drápkama (h) (h) (h) (h)

   chicht, taky 11

 19. A taky všechno nejlepší Alex (rose1)
  A my dnes taky slavíme, protože Ferda má narozeniny

  1. Hele, já jsem přehlédl oslavence! Tak všem všechno nejlepší (rose1) , krásně to oslavte, užijte si to, mějte se rádi… rozmazlujte se (d) , však si to zasloužíte.

 20. OT: prosím ještě o palcodržnu, snad na dlouhou dobu přestanu otravovat. Je to na delší dobu, cca do 10.05., to už by mělo být vše jasné!
  Dneska v Německu začínají hlavní jednání investorů o podpisech dokumentů, nutných pro finalizaci akce, na kterou čekám už přes 5 let.
  Pokud vše dopadne, změní se mi život. Změní se všechno.
  Snad, chci tomu věřit, že spravedlnost je a že se ty roky dřiny konečně zúročí.

   1. Jakmile teta drbací dopadne (a doufám, že to nebude tvrdý dopad!), tak se ozvu. To bude na dlouhé vyprávění a na pořádnou oslavu nebo tryznu. Ať už to dopadne tak či jinak. Pevně věřím, že dobře.

  1. Huhuhuuuuuž jsem tady a držím všechno, co mám – smečku jsem taky zapojil. Karolínko, to by v tom byl čert, aby ten voves nechyt, jak se říkávalo u nás v oddíle (příležitostně vysvětlím 🙂 ) Všichni ti moc přejeme, aby to vyšlo!

   1. Tuhle jsem četla, že některé kruhy v obilí po mimozemšťanech byly i vypalované… jestli ten váš oddíl není tento… ýtý ?

    1. Mno… při pohledu na některé jedince by to i bylo možné. Ale geneze tohohle úsloví byla jiná. Jezdívali jsme každý rok na sportovní soustředění, kde jsme m.j. páchali večerní posezení u ohně. Poměrně blízko našeho oblíbeného místečka býval rok co rok vysetý oves. A tak, když plameny vyšlehly výše, obvykle se ozvalo: Přilož, to by v tom byl čert, aby ten voves nechyt! A ozývalo se to tak často, až to zlidovělo…

  2. Karolíno, držím moc všechny palce. Dej potom vědět, ať můžeme sborově zvolat Zdar a sláva Ti 😀

   1. tak jsem si to přečetla znovu a pozorněji a vidím, že není pozdě a že palce mám držet dál. A budu!
    (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

    1. A já se ještě později přidávám k Veram a držím a držím a držím a moc moc přeji aby všechno dopadlo tak jak si přeješ.

  3. držíme co můžeme – jestli se do toho vloží CD s Nejvyšším Kočkou, nemáš se čeho bát! (cat) 4x!!!

 21. OT. hlásím návrat z psího tábora. Psi jsou veeelmi hodní a spali jak zabití. My,na rozdíl od nich, musíme pracovat. Já si neužila svých psů, protože jsem cvičila. Ale z pěti jsem pustila na zkoušky 4 a všichni uspěli. Blekýs (loňský syn Áji) byl dokonce nejlepší z účastníků tábora (i když ne bez chybičky), lepší byl jen pes profesionální cvičitelky. Je šikovný a krásný. Holky chodily s MLP a Derry s Colinem cvičili se štěňátky. Collin si ještě s námi užil, doufám, že už seženeme skutečného páníčka. Jeden náš kamarád ho na táboře vodil, bohužel má takové zaměstnání, že by na něj neměl čas a jeho žena už psa na výcvik má a dva by nezvládla. Škoda, protože si kluci padli do oka. Derča je talentované nukleární hovado křížené s hurikánem, kamzíkem, prasetem a kdoví čím ještě. Collinek je daleko hodnější a rozumnější. Ale o Derče ještě uslyšíte. Ta má tedy paradoxní jméno – Popelka – tůdle. Leda ta divoká, co jezdila na Juráškovi a střílela z kuše. No aspoň bude o čem psát.
  Jinak postupně se vracím do civilizace, dočítám, a vůbec.
  Fuky má moc pěkné historky – a je pravda, že s některým psem se moc domluvit nedá (a to jsem veliký milovník psů). Už se těším na další (snad méně krvavé)

  1. určitě to byla fajnová akce (nod) Fyzicky si člověk neodpočině, ale nabije ho to tou správnou energií … A ten správný páník se snad už brzo najde

 22. A ještě jedno OT
  Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí!
  Dneska má narozeniny Alex (h) – hodně sluníčka a pohody (sun) a kytiček (f) a nějaký ten dortík (pi) a činčin (d) .

  1. Milá Alex, všechno, všechno nejlepší, samozřejmě přeju zdraví, zdraví, zdraví, pohodu a radost.
   (rose1) (rose1) (rose1)
   A mám příležitost poslat dnešní fotku z APODu, která je hrozivě krásná. Umíte si představit tornádo o velikosti dvou našich Zemí? (Na plochu, v průmětu) Tak takové je už léta letoucí, ani nevíme, jak dlouho, na Jupiteru.
   http://www.astro.cz/apod/ap110502.html

   1. Ty brďo! Ta fotka mi připadá jako pohled do tenkého střeva polknutou minikamerou
    Alex, vše nej!

    1. (h) Štěti, ty máš tak krásná astronomická přirovnání! 😀 (f) 😀
     Moc se mi líbil onehdá ten choroš a tohle dnešní, to teda je!
     😀 😀 😀

     1. No, omlouvám se, moje fantazie u těhle abstrakcí asi není moc přímočará. Ale ty klky i kulatá „trubice“, prostě první, co mě napadlo.
      Ale je k neuvěření, co to doopravdy je

   2. Jejda, pro Štětinku sice výstelka střev 😀 , ale mě by se to líbilo jako abstraktní obraz 😛 na zeď ! Díky veram, zajímavá „malba“ hurikánu.

    1. Milá Alex, taky vše nej nej nej . Už jsem zpátky na značce, leč nestíhám. Morava byla úžasná i když trochu víc pršascí, než jsem zvyklá. Ovšem, do sklípka neprší a tak….. vínko nebylo kyselé a “ ještě včil sa stydím, co jsem všechno tropil/a “ =)) (wave)

  2. Jůůů! Dobře jsi hlásila, milá YGO (inlove). (A Zikmundkovi prosím vyřiď přání od Modřanské smečky. )

   Milá Alex, přeju Ti hodně zdraví a hodně (sun) a hodně radosti a pohody. (h)

  3. Hezké narozeniny, milá Alex, hodně (sun) ale taky nějaký (rain) aby dobře rostly (f) a nějakou (rose1) do vázy a (d) dobrůtku a (coffee) a (music)

   1. Milá Alex, i když jsem přála už dvakrát, jako bych se toho nemohla nabažit, přeji potřetí.
    Nějak se mi zasekly smajlíkové kytičky, tož aspoň takto.

    ……………VŠECHNO NEJLEPŠÍ!!…………………….

  4. Alex, krásné narozeniny a do dalšího roku hóóódně (sun) (f) a zdravé rodinné mazlíky (cat) a (dog)

  5. Milá Alex, máváme z kocouřích pelíšků a přejeme hodně zdravíčka k narozeninám. (cat) Melíšek, (cat) Zrzínek a (cat) Ríšánek-uřvánek.

  6. Milá Alex, přeji ti všechno nejlepší a ještě lepší a tak vůbec a navrch ještě alespoň jedno tajné přání! (h) (rose1) (^) (d)

  7. Dnešní oslavenkyni Alex všechno nejlepšííí, hodně zdraví, štěstí a vůbec všeho plno 🙂

   1. Hm… Alex, jsem sice na chvostu, ale ještě to platí 🙂 Tak všechno nejlepší, hodně zdraví, radosti a (inlove) a (^) a (d) a (sun) a (rose1)

 23. OTík: Zítra má Vojta kontrolu s tou rukou. Podle zápisu bych si tipla, že mu sundaj dlahu a měl by mít RTG. Nevíte, za jak dlouho se asi tak dětem vyndavaj ty drátky z ruky? On se toho zase bojí

    1. Nevím přesně, ale myslím, že zhruba tak – ono to za půl roku o tolik nenaroste a jak jsem psala – záleží na lokalizaci a stavu srůstání. V oblasti růstové chrupavky by to asi bylo méně. Nějak mi nedošlo, jak mladý je – znám to vlastně až u dětí přes 10 let.

     1. tak to jsem zvědavá, stejně je to prý na tři dny v nemocnici. Nechápu, proč tak dlouho, když už se dneska tolik věcí dělá ambulantně

      1. Protože to je operace a po narkóze je lepší toho člověka pohlídat. Kamaráda pustili po celkem banální operaci dřív a chlapec má v nožce trombózu a sype do sebe prášky a píchá si injekce. Což by se prý asi nestalo, kdyby zůstal v nemocnici dýl a dostával ty správné léky pár dnů po operaci.

 24. Milá Fuky, díky za další pěkný a úsměvný článek! Vím, asi to bolelo, ale pejsek plnil svědomitě svoje povinnosti 😉 . Trošku mne zarazila věta v prvním odstavci – …předpokládá se, že ten, kdo má zvíře pro potěšení, se k němu chová lépe než ten, kterému slouží k obživě…. Můj osobní názor je, že i ke zvířatům, které slouží člověku k obživě se musí člověk chovat dobře, právě proto, že mu slouží k obživě. A v tom zřejmě spočívá Tvá práce.

 25. OT
  Dneska slaví svůj svátek nositelé královského jména Zikmund – tudíž přeju jednomu rezavému krasavci hezký den a pst … bude šunčička (cat)

  1. Milý Ziky! Přeji hodně zdravíčka a hlavně Ti přeji dobré bydlo s báječnou rodinou (cat) (inlove) !

  2. Tož si to, šelmičko ryšavá, krásně užij!! A nezapomeň připomenout páníkům, že umíš krásně zdobit postýlku, tak ať tě v ní nechávají co nejvíc (chuckle)

  3. Přejeme Zikmundovi stálé zdraví a kopec těch nejlepších kocouřích pochutinek (cat) (inlove)

 26. Milá Fuky – je vidět, že jsi do své práce tak zakouslá (nebo ona do tebe?), že pro ni přímo cedíš krev (chuckle) .

  Taky jsme měli kdysi doma takového psa – jmenoval se Blesk a byl snad vzdálený příbuzný s foxteriérem a taťka ho měl moc rád. No a ten taky na dvůr pustil, ale z něj nikoli (nod) . Tady to bylo horší, neb nebyl na řetězu (zaplaťpambu, moji rodiče byli natolik osvícení, že psi byli na řetězu maximálně za trest), takže nekousal do lítka, ale šel po intimnějších partiích.

 27. Kdyby Betka mohla, tak na mě dneska Fuky zavolá :O Jsem totiž tak drzá, že jsem si dovolila vzít jeden den dovolené… Kouká na mě jak na vraha, zalezla do mlaďasčina pokojíčku, že tam ji prý snad rušit nebudu (rofl) . Prostě po náročném víkendu (a to fakt byl) má mít psisko klííídek na odpočinek a ne aby se panička pohybovala domácností a rušila (chuckle)

   1. klidně mi pošli emailíka (e) – adresa je jmeno tečka prijmeni zavináč tul tečka cz

 28. Krásne dobré ráno všetkým! Čas letí ako blázon, toť nedávno sme si priniesli malého chlpatého (dog) – a včera mal 8 rokov. Dostal darčekov hafo a najväčší úspech malo gumové škaredé šedé prasa veľké ako malý králik – jednak ho nešlo hneď rozcupovať na mikroprasatá a jednak báječne pri každom pohybe zakrochká. A tak máme doma voľačo gumenné uslintané a krochkajúceho psa, ktorý po ťažkej práci s hračkou konečne hnípe. (h)

 29. Má čubinka (otec jorkšír, matka coton) považuje naše auto za svou pojízdnou boudu. Běda se o auto opřít nebo dokonce otevřít dveře a sáhnout dovnitř. Štěká a kouše bez zábran.V autě mohu jezdit jen já a moje tři vnoučata. Syna, například, se pokusila kousnout když dával dovnitř sedačku. Zná ho od mala, vítá se s ním a lísá se venku k němu. Nedávno nás zastavila hlídka policie ( mezi vesnicemi, vezla jsem nástavky úlů k včelám – tam se snad nikdy nemohla policie vyskytovat, ale ano) a co čuba začala dělat?! Okamžitě jsem zavelala ven a mladík policajt začal couvat. Čubinka si způsobně sedla k mé noze a byl klid na policejní kontrolu, která nevím proč byla.

 30. Milá Fuky (inlove) , moc ráda Tě čtu. 🙂 Tvá příhoda mi projasnila pondělní ráno; teď přemýšlím proč, vždyť já vůůůůbec nejsem škodolibá. (chuckle)
  A moc se mi líbí Tvůj velice rozumný přístup. Hned jsem si vzpomněla na nejrůznější „ochránce“ přírody, kteří vypouštějí zvířata z farem, laboratoří, ale i útulku „na svobodu“. Ono je potřeba vždycky věci domyslet, nekoukat jen na A, ale myslet i na B, C ….
  Děkuju Ti (f) . A všem vespolek přeju krásný májový den. (h)

 31. No jo no, tady se řetěz asi dá pochopit… Ale práci má teda Fuky fakt náročnou a záslužnou 🙂

 32. Mně je jen líto, že Fuky nezavítá i do komentářů. Jinak ale musím říci, že má náročnou práci (y)

 33. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Opravdu klobouk dolů – těžká a zodpovědná práce to je (nod) . A jeden se nezavděčí (shake) …

 34. a odečítači a pošáci by taky mohli přidat historky…..Já přidám jednu, kterou znám z doslechu. Basketbalista prvoligového klubu RH Pardubice,byl na treninku – měli výklus venku a běželi okolo zahrady,kde běhal a zuřivě hlídal německý ovčák..chlapi probíhali a ke psovi zalétaly citoslovce a zvolání ne zrovna vybíravá. Tento hráč psa litoval, nepokřikoval na něj,zlého slova nehodil, přesto když se podařilo psovi opustit hlídaný prostor, doběhl hráče a kousl ho do pr…do zadku… Basketbalista se dobelhal do sportovní haly, kde na něj všichni koukali jak na zjevení… a když v kanceláři trenérů vybuchli všichni smíchy a nekontrolovatelně řvali a s nimi každý,kdo se na hýždě tohoto hráče podíval. Tos mu nemohl utýct,ty debile! Soptil trenér, protože večer se hrál zápas a tento hráč patřil k nejlepším. Já utíkal, chabě se bránil hráč. Jo, to jsem viděl!….Zápas Rudá hvězda prohrála, ale tolik rozesmátých a škodolibých basketbalistů,jsme nikdy neviděli..ještě dlouho potom se občas za tímto sportovcem ozývalo: HAF,HAF,VRRRR. A on sebou ještě dlouho po zaslechnutí tohoto nervozně škubal. (dog)

 35. Kdysi dávno jsem šel vyzvednout něco od známých mého známého.
  Byl jsem předem varován, že mají „pejska“. A že když ke mě půjde, mám jen nehnutě stát. Hlavně nedávat ruce nahoru nebo neutíkat.
  Nu což, zopár psů už jsem za život potkal, myslel jsem si, že dělá z komára velblouda. Jak jsem se mýlil !
  Když jsem tehdy zazvonil u onoho vinohradského bytu, pootevřely se dveře a vykoukl onen pejsek. Já měřím 178cm a jeho hlava byla v úrovni mého hrudníku. V tu chvíli by se ve mě krve nedořezal, na jakýkoli pohyb jsem neměl ani pomyšlení. Byl jsem očuchán a pozván dál. Ale stejně jsem stál v předsíni a radši předstíral že hrozně pospíchám.
  Představte si bernardýna velikosti poníka, s postavou chrta a výrazem Adelheide von Kratzmarii…
  Oni ho totiž zachránili z nějakého statku, kde byl uvázán nakrátko u boudy, nažrat dostal jen občas a navíc po něm haranti cestou do a ze školy házeli klacky a kamení.
  Od tý doby nenáviděl zvednutý ruce a nic co by bylo menší než on. Venčit ho chodili ve dvou, na dvou vodítkách a měli prý co dělat, aby ho udrželi, když na něj nějaký šmudlpudl začal dorážet.
  Jak to s ním bylo dál nevím, ale rozhodně vím, že byl u lidí, co mu dali lásku a péči.
  A to přeji každýmu týranýmu zvířeti, od myši po slona.
  Howgh.

  1. Dane, nemusí být opes velikosti telete, aby dokázal vynutit a udržet poslušnost u nechtěného a nevinného vetřelce z řad přátel rodiny. majitele.Stalo se to už dávno a naše dcerky byly maličké, cca 3,4 roky. Kamarádka mne pozvala k sobě domů. Mělo to být jen na chvilinku, aby mi něco předala. Podotýkám předem, že mobily tehdy byly doslova v plenkách , takže je ještě lidi nemívali tak často jako dnes.kamarádka se však zapovídala někde u sousedky a na mou návštěvu zapomněla docela. Věděla jsem od ní samotné , že doma mají psa- malého trpasličího jozefčíka. Taky jsem od ní dostala instrukce, abych klidně vstoupila za plot jejich domku , i kdyby se ona sama na zazvonění zvonku neozvala, protože u domku byla rozlehlá zahrada, na niž zvonění nedoléhalo . No, bláhově jsem poslechla, děti svěžila sousedce s tím, že doma budu nejvýš za půl hodinky. No, chyba lávky!!!
   O tom, že na mou domluvenou návštěvu sousedka zapomene, jsem netušila. Co se dělo pak, bylo spíše jako fraška či nějaký skeč.když jsem podle kamarádčiných instrukcí jklidně vstoupila za jejich vrátka, z toho mrňavce se rázem stal vzteklý, rozuřený a nebezpečný hlídač vetřelce. Dovnitř mne sice klidně vpustil a nejevil přitom žádnou nevoli. Jakmile jsem se však ocitla na jím chráněném prostoru, stal se ze mne potencionální zloděj a tudíž nepřítel. už jsem se nesměla vůbec pohnout a vztáhnout jen ruku směrem ke klice vrátek nebo k nim pokročit blíže, byla obrovská troufalost. jakmile jsem se pokusila o sebemenší pohyb, pes zavrčel, zaujal nejvýhružnější postoj, co jsem kdy spatřila, postavil se mezi mne a vrátka, vycenil zuby a celým psem mi jasně sděloval: „Ještě krůček nebo jakýkoli další náznak neposlušnosti a roztrhám tě na kousky!! No, věřte nebo nevěřte, ale pravda je, že jsem s tímhle hlídačem strávila čas až skoro do soumraku, kdy nic netušící přítelkyně- zapomněnka – vesele přiskotačila od sousedky. Když se můj manžel vrátil z práce, děti i mne hledal. Nikdo nic o mém nedobrovolném uvěznění netušil, ale dostal velice vynadáno , protože hlídání našich dětí netrvalo jen čtvrthodinku, jak jsem slíbila. Ta doba byla cca celých 5 hodin a obě děti byly doslova uřvané a velice neš’tastné manželovi předány s tím, abych téhle ženě raději ani na oči nechodila . Závěr je zřejmý.: Nikdy nevstupujte na czí pozemek, i když ho hlídá maličký pes, který si vás při vstupu dovnitř nevšímá. Volně odejít vás bez pokousání opravdu nenechá. Od majitelky tohohle psa jsem se totiž teprve pozdě dozvěděla, že jejich pes je takto vycvičen schválně, a proto vůbec vrátka ani dveře domku nezamykali. Zdravím všechny , DO VEČERA NEBUDU, JELIKOŽ pádím na vláček, který mne poveze za dcerkou.

   1. no – já na svoji náturu bych odešla byť za cenu nějakého krvavého šrámu… Malý jezevčík může pokousat (nod) , ale nezakousne (shake)

    1. Taky tak. Kdybych měla někde děti, tak bych se josefčíkem zastrašit nedala. I když věřím, že dokázal vypadat děsivě nebezpečně. 🙂

     1. No nevím, děvčata – naše Blažena dokázala sejmout Norinu (Bláža – trpasličí jezevčice, Norka – boerboel dorostenec cca 40 kg v rozpuku) – prostě po ní skočila a trefila jí na lopatku a milá burbulice sebou sekla na zam jak podťatá a koukala jak blázen a s ní celá rodina 😀 Jezefčíky nepodceňovat!

      1. já je rozhodně nepodceňuju (shake) . Jezevčík je PAN pes !! Ale přesto si myslím, že bych odejít dokázala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN