VETERINÁŘ VE SLUŽBÁCH STÁTU: Jak to začalo

Asi je něco pravdy na tom, že člověk by měl měnit každých 7 let své zaměstnání. Po 21 letech u stejného zaměstnavatele, i když náplň práce byla velmi rozmanitá, stala jsem se přece jen částí firemního majetku a dá se říct, že jsem dostala inventární číslo. Našla jsem odvahu a v 46 letech nastoupila do nového zaměstnání – jako veterinární inspektor veterinární správy se zaměřením na welfare – pohodu zvířat.

A jak se říká, risk je zisk. Sice jsem jako padesátiletá bába musela absolvovat další studium a zkoušky před přísnými pány profesory, sice jsem takovým policajtem, kterého většina lidí moc nemusí, ale s nadsázkou řečeno, jezdím si po výletech a mám za to zaplaceno (a mám na starosti krásný okres). Ne nadarmo mi manžel říká slovy z filmu: „Vy už jste se zase kochal, že, pane doktore?“

Také se snažím měnit náhled lidí na nás, státní úředníky. Kde mohu, působím preventivně, co mohu, vyplním za žadatele, jak mohu, splním žádost na počkání. A občas, občas se mi podaří udělat i něco dobrého pro ta naše zvířátka. Leckdy lidé, snad z nevědomosti, snad z pohodlnosti a lenosti, se dopouští v chovu zvířat krutých chyb. A někteří jsou skutečně vědomě suroví a zlí. Proto jezdím ke každému podnětu, i anonymnímu.

Většina je jen vyřizování sousedských sporů, ale přece jen, pokud je někdo takový hnusák, že dokáže zaživa upálit kotě, není se co divit, že se ho ostatní bojí. Problémem našeho právního systému je, že pokud je podnět oprávněný a je zahájeno správní řízení, obviněný má právo nahlížet do spisu a pořizovat si z něj kopie. Proto se asi lidé často bojí upozornit na něco, co není v souladu s dobrými mravy.

Protože šlapete lidem na paty, setkáte se někdy s odplatou. Pobavila jsem se při článku o ČEZ komandu, kde je zdůvodněno, že členové netechnických ztrát se musí umět bránit (proto ten výcvik a zbraně), protože za den udělají 40 kontrol a během 12 let byli 28krát fyzicky napadeni a 38 krát pokousaní psem. Já za 4 roky práce pro stát, kdy udělám nejvýš 1 kontrolu denně, jsem byla napadena již dvakrát a pokousána jednou.

Napadení se odehrálo hned první rok mé nové práce a dnes na něj vzpomínám s úsměvem. Muž, invalidní důchodce, daroval mladého německého ovčáka, kterého měl na zahrádce v chatové osadě přivázaného tak natěsno, že mu řetízek, sloužící i jako obojek, zarostl do kůže. Pejsek byl ošetřen a mně byl dán podnět k prošetření s údajem, že chovatel by měl vlastnit ještě druhého psa. Při kontrole mi byla ukázána bouda, kde předtím žil německý ovčák a bylo mi tvrzeno, že žádný jiný pes tam není. Při obcházení dřevěné chatky se mi ovšem zdálo, že slyším tiché kňučení.

 „Otevřete mi, prosím, tu chatku.“

 „Proč, tam nic není.“

„Je tam pes, otevřete ji!“ Skutečně. Ve tmě, na hromadě dřeva, byl přivázaný nějaký černý pejsek. Kola, kočárky, nářadí, vše u vstupu, zabraňovalo další prohlídce.

„Pusťte mi toho psa!“

 „Já nemohu, já jsem hin na záda, až přijdou děti ze školy.“

 „Ne, teď hned. Nebo se mám jít podívat dovnitř sama?“

„Tak jděte, ale až vás pokouše, tak si nestěžujte.“

Abych přelezla to harampádí, sundala jsem z ramene úřední brašnu se zákony, formuláři, peněženkou a bohužel i mobilem a pustila se do tmy chatky. Má odhodlanost chovatele natolik rozlítila, že práskl dveřmi a se slovy: „Tak si tady zůstaň, ty krávo,“ mě zamkl. Zůstala jsem ve tmě, v dřevěné boudě, ve vylidněné chatové osadě. Mobil venku. Volání: „Neblázněte, budete mít z toho problémy, jsem veřejný činitel“, asi nedolehlo k těm správným uším. Dopracovala jsem se alespoň ke psovi, který ze mě měl upřímnou radost. Tak co ještě zkusit zavolat: „Pusťte mě nebo na vás pustím vašeho psa?“

Nakonec se to kontrolovanému také rozleželo v hlavě a přišel mi zas otevřít. Dokonce i protokol s popisem porušených zákonných norem mi podepsal. Sice jsem si občas vyslechla ještě nějakou nadávku, ale dotáhla jsem kontrolu ku zdárnému konci.

Týden na to jsem dostala anonymní stížnost, že se chovatel nestará o svůj dobytek. Všude sníh (únor), to se nedalo dlouho odkládat. Vyrazila jsem proto na kontrolu, ovšem v nervozitě jsem zapomněla v kanceláři číslo popisné. No nic, jméno vesnice jsem si pamatovala a měla jsem dokonce telefon onoho údajného hříšníka, nějak to dopadne.

Projela jsem vesničkou sem a tam, žádné krávy ze silnice vidět nebyly, parkovat také nebylo kde, tak nakonec jsem zastavila u kapličky a nezbývalo než zavolat.

„Dobrý den, tady Krajská veterinární správa. Dostali jsme žádost o prošetření způsobu vašeho chovu, mohl byste mi ho ukázat? Jsem už tady, jen nevím, který je váš dům. Ta hnědá vrata? Dobře. Samozřejmě, 5 – 10 minut počkám.“

Po chvíli čekání se otevřela vrátka. V nich chlap jak hora, musel se pořádně sklonit, aby prošel. Černý klobouk na hlavě, zarudlá tvář. A hlavně, v ruce puška! Krve by se ve mně nedořezal.

Hlavou mi běžely myšlenky: Pane Bože, ženská, kam ses zase připletla? Naštěstí má s sebou psi a ti nevypadají, že by tě chtěli pokousat. Tak na kolena, hříšnice, seznam se se čtyřnohými, na toho dvounohého se budeš muset trochu vydejchat.

Dobře, už je líp? Tak vstaň. V klidu!

„Ještě jednou dobrý den, tady je můj služební průkaz. Můžeme jít?“

„Jistě, prosím“ a pokyn zbraní.

Bože, tohle asi neustojím. Jdeme po frekventované silnici, já první, on za mnou. Má tu pušku ještě v ruce nebo už na rameni? Ohlídnu se. Ještě v ruce.

 „Doleva, prosím.“

Je to tady, polňačka. Deset metrů, padesát metrů, sto metrů. A ticho. Už začíná remízek. Mám toho dost. Otáčím se, dívám se do těch modrých, trochu vodnatých očí, a slyším, jak říkám: „Heleďte, tak na férovku. Jestli mě chcete zastřelit, tak do toho.“

Ani nemrkl a odpověděl otázkou:

„Jaké máte boty?“

Cože? Mlčky vyhrnu nohavice.

„To vypadá slušně, tak prosím.“ Úkrok 2 metry stranou. Hele ohradník! Pažbou pušky mi ho snížil tak, abych ho mohla snadno překročit a jen lehký úsměv mu přeběhl po tváři: „Na to to mám.“

Ach, to je úleva. Ten dobytek taky vypadá docela pěkně, i telata, žrát mají co, napájení přinejhorším z potoka, schovat se mohou do lesa, jsou chlupatá jak medvídci, masné plemeno, zcela přivyklé venkovnímu chovu. Asi bych chovateli měla taky něco vysvětlit…

Aktualizováno: 17.4.2011 — 21:05

105 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Sir Smith jde kolem trhana, hodí mu libru a povídá: „Dej si v nejbližší hospodě whisky na mé zdraví.“ „Jsem abstinent, pane.“ „Tak tady máš pět liber a kup si dobrý tabák!“ „Díky, pane, ale já jsem nekuřák.“ „V tom případě ti dávám sto liber a běž k nejlepší prostitutce, ať si aspoň něco užiješ!“ „Promiňte, pane, ale já nikdy netoužím po takových ženách.“ „Víš co? Tady máš dvěstě liber, zajdi k mé ženě a řekni jí, ať se podívá, jak vypadá muž, který nepije, nekouří a nesmilní s prostitutkami!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. A žena si trhana umyla a vyklubal se z něho zábavný a vtipný bohém. a když byl starej opilec Smith za holkama, tak se dobře bavili. A jestli neumřeli, baví se ještě dnes 😉

 2. Zcela OT: (bat) a kýla: Tak nám vet doporučil teďkon jenom hlídat, aby se neuskřinulo střevo, a odoperovat to až budem dělat kyčle. Jinak ji mohla mít už předtím, ale dokud se to nenaplní tukem, tak je to nezjistitelné, tudíž chovatelka to ani nemohla vědět…A tím že je divočák se to prostě hnulo a naplnilo… Je to rrebel 😀

   1. Aaale je to skřet, žádná chuděrka 😀 Mamka dneska dělala řízky, nějak pozapomněla že má pod nohama psa, a (bat) toho řádně využila! Zhltala ten ukradený flák masa tak rychle, jako kdyby měla jít na popravu 😀

     1. Za co? 😀 Je pravda že jsem strašný tyran, dle naší všetečné sousedky, když nenechávám (bat) schňapnout všechny piškotky, co nechává přede dveřma právě pro takové malé týrané pejsky jako je (bat) !

  1. Tak tomu bych moc nevěřila, že to chovatelka nevěděla. Veterinář štěňátka před očkováním vyšetřuje a kontroluje mimo jiné, zda nemají kýlu.

   1. Jo ale jí se to objevilo před třema dny, předtím tam nic neměla, a podle veta se klidně může stát že to nejde vědět dokud se to nenaplní tukem…Každopádně na první prohlídce u veta když jsme si ji přivezli tam nic nebylo.

 3. Fotící děvčátka (Emteska, Zana, Yga, Nelinka, Xerxová a Betynka, snad jsem nikoho nevynechala) – dala jsem si maratón po vašich fotkách, tentokrát bez komentářů, neboť se snažím šetři pravé zápěstí, jak se dá. Tak alespoň tady hromadně chválím, úpkochala jsem se znamenitě. 🙂 (h)

  Bětulásková (inlove) , dík za videjka dnešní i včerejší, gorilky i sloníky sleduju jen díky Tobě. A u orangutanů není nic nového? Jo, a Tvé příhoda s přepravkou je skvělá! DDD! :o)

   1. Ten sloneček (inlove) je takovej vyzunek (nebo vizunek???). Slovo „vy/izuna“ běžně používám, ale ještě jsem ho nepsala :-S

 4. Zano a Emtesko, teď jsem se dostala na vaše fotky. Je to nádhera oproti našemu zmrzlému oudolíčku. Ale zase nám to jaro dýl vydrží.

 5. Fuky, to je čtení – skvost. Já vím, není to žádná psina, když se to žije, ale čte se to náramně. Díky (*)

 6. Fuky, paráda! I když si myslím, že ne každý zásah je úsměvný, moc se těším na pokračování! 🙂

 7. Sharko Mourkováááá seš tadýýý??? dorazím před 19, ještě jdu na Magistrát a pro knížky. buchta se nese, dvoubarevná s rozinkami, co se máčely v medovině. zatím papapa a já kmitám 🙂

 8. Milá paní Fuky Herriotová, článek je príma a těším se na další, jen se obávám, že Vás při pondělku trumfnu.
  Odložte kafe a polífky a poslouchejte:
  Volám veterinu (dneska je pěkně, to se to bude očkovat), pídr. je přítomna a souhlasí, prdnu do kabelky chechták a očkovací průkaz, přenosku přenesu z ložnice do chodby ke vstupním dveřím, vedle si připravím boty a dvířka, drapnu rozespalou Bětu, která už hodinu chrní na slunečním pruhu na gauči, Bětuška se, pravda, trochu vzpírá, ale zatlačím na prdelku, zalígruju, slíbím, že hnedlinky jsme zpátky doma, a vypochoduju do slunce.
  Rosí se mi čelo a na konci druhé ulice už potřetí přehazuju přepravku do druhé ruky, ještěže to mám 4,5 ulice celkem: „Bětule nenažrando, Ty máš snad 10 kilo!“
  Ještě míjím študáky, z nichž se tři vrhají k přepravce a tvrdí, že to je celej Májkí, uff, už jsem v čekárně, utírám si čelo, dřepám k přepravce a nevěřím vlastním očím:
  Z pod Bětuščiny levé zadní nohy vykukuje Babetina hlava!!
  Vona ta naše rejdilka v té půlminutě, než jsem vzala Bětu do náruče, vlezla v chodbě do přepravky, páč Babetka musí vlízt všude.
  Čili nedivme se, že Běta se vzpírala nastoupit, že ze mne lil pot a vůbec – že se taková věc přihodila právě nám! Dno přepravky je vycpaný takovým polštářkovým sedákem s fleky béžové a žluté, čili i když jsem cestou spouštěla občas zrak i na boční škvíry, neviděla jsem nic, než černou na žluté, a tak to má i byť.
  Složitě jsme namanévrovaly přepravku na vyšetřovací stůl, abych vyndala opravdu jen „přední“ kočku, Bětulce se dostalo pigára a prohlídky a na zkoušku jsme nafasovaly nějakou vodičku, která se přidává do vody na pití, a pak jsem pronesla: „Tak moc děkuju, už jsem zas nabrala sílu, tak já s mou kočičí delegací zas pudu…“ a paní doktorka se opravdu za břicho popadala. (cat) (cat) (fubar)
  Gratulace můžete tady pod příspěvek, já jdu eště nakoupit s PRÁZDNOU, neboť ZKONTROLOVANOU, nákupní taškou. 😀

  1. No Bětulásková – ale když už jsi tam měla obě kočky, tak jsi měla nechat prohlídnout i Babetku – ať ví, zač je v Pardubicách pernik (chuckle)

   1. Babetka má očkování v létě, paní dr měla v ordinaci svého psa a vykloubené rameno, protože po ní skočil včera pes v útulku, jak bychom za této relace mávaly dvěma totálně vyděšenýma kočkama, netuším. Navíc Babeta byla zcela přilepena k zadní stěně a jen blikala lampičkama a nevypadala, že se ještě někdy odlepí.
    Ale teď jsem se musela smát, před chvílí seděly Běta s Babetou naproti sobě na koberci jak dvě sfingy a hypnotizovaly se, tak jsem jim povídala: „To byl zážitek, holky, co? Eště celý tumpachový, co?“ (rofl)

  2. To nevymyslíš! Ale je s podivem, že se Babetka neozývala zvukově, viď? Asi byla tak perplex, že ani nepípla! Škoda že nejdou smajlíci, představ si aspoň kupu vykulených očí a čtvero srdéček!

   1. Ale ona si křikla – když jsem přišla k přechodu, jely tři náklaďáky, tak jsem couvla zpátky za roh, aby ten randál nebyl z první ruky, a slyšela jsem v tom hluku nějakej jekot. A ještě jsem si říkala, že to už se Běta musí opravdu bát, protože takhle zvláštně ona nekřičí, ona kdyžtak jentak upípne.
    Ale zas měla Babetka nafutrovanou hlavičku v Bětine zadince, tak to moc pokřikovat nedá… 😀

 9. O.T. Tak si představte, co se stalo kolegově mamince. Byla venčit svého bišonka, je to její všecko. Přistoupil mladý kluk, odhadem tak 17 let a prý: Jé, ten je hezký, můžu si ho pohladit? Paní nic netušíc svolila a ještě si myslela něco o nezkažené mládeži, když tu mladík během hlazení pejskovi odepnul obojek a prchal se psem v náručí!!! Naštěstí šel kolem urostlý soused a ihned zakročil a pejska předal majitelce zpět. Ale lidská drzost nezná mezí. Dávejte si tedy prosím pozor na tento nový nešvar.

  1. Tak to je fakt síla! Doufám, že disponovaný soused nezůstal u slovní domluvy. (punch)

 10. Milá Fuky, tak příhoda se zavřením do chatky mi zcela potvrdila Tvou identitu. Tak jen krátké hlásání. Za Sama z celého srdce děkuju. Je to báječnej kocour s velkým kocouřím srdcem. Omlouvám se za to, že nám vypadl z okna a polámal si nohu. Ale je už fit, z oken má pěkný vítr a tak škodí jen v bytě. Trámy jsou jeho, myši jsou jeho,všechny míčky a bohužel i misky se žrádlem jsou jeho, terorizuje kotěcím způsobem zbylou smečku a mě osluníčkovává každý den. Ráno se přijde přitulit, vrní do ucha a moudře hledí z oka do oka. Děkuju !

  1. (inlove) Hurá, Samík je zdravý!
   Ríša je už taky zdraví a blbne s Melíškem, to je taková radost je pozorovat!

   1. (headbang) Ríša je pochopitelně ZDRAVÝÝÝÝÝÝÝ!!!
    Nečtu po sobě hned a pak to takhle dopadne!

    1. Karolínko, mně jsou nějaká í/ý úplně fuk, hlavně ža naše Výsosti jsou v pořádku. Věděla jsem o tom, že jsou kluci nemocní, vlastně o nich vím všechno co napíšeš, jen nebývá čas reagovat a někdy už přede mnou napíše někdo co bych psala…tak nač se opakovat, ale jsem ráda, že mám čtecí kontakt a přehled. Tím zdravím všechny, kteří teď měli co do činění s nemocnicemi a jinými fujtajbly a jsem ráda, že je tu všeobecně optimistický tón a všichni se pomalu a nezadržitelně hojí a mají chuť k jídlu, viď Berry , viď Sharko?!

     1. Ano, ano, dobře napsáno, se mnou je to podobně, čtu, držím palce, ale občas nestačím psát….

     2. u mě to s tou chutí k jídlu není tak úplně košer, jím jen švestkovej kompot a občas to něčím proložím, musím jíst po troškách,protože mě jinak moc bolí bříško-teda stehy uvnitř…..ale EvaB dovalila dobře vypadající bábovku,tak si ráno udělám kafe a ochutnám…..

  1. Nelinko to je nádhera!!!!!
   Kdybych celý tento víkend nestrávila praním, žehlením, uklízením, přehazováním televize, prací v kanceláři, tak jsem se taky mohla jít projít! Nejsem já tak trochu blbá?!
   Od příštího týdne začneme jezdit ven a to už si rozkvetlou Prahu teda fakt neužiju!
   No nic, stejně bych kýchala. (chuckle)

   1. Milá Karolinko, prosím Tě, nauč se trochu relaxovat, procházka je moc užitečná. Věř mi, že síly mohou taky někdy dojít, opatruj se aspoň trošinku. Kosourci jsou zaplaťpánbu zdraví, tak pohlaď trošku i sebe. (h) (wave)

 11. Pěkně vítám novou autorku a děkuji za povídání – je dobré vědět, že i mezi zvířaty záleží hlavně na lidech…

 12. Moc pěkné a vtipné – připojím se k dalším, kteří se těší na další pokračování. Musí být těžké se ovládat, když narazíš na nějaké hrozné případy zaviněné zlou vůlí… Snad Ti to vynahradí jiné pěkné chvilky a hlavně „kochání“ 🙂

 13. Tak velikánské O.T., samozřejmě astrofotka. Dneska je velice speciální: Tak předně: je to video. Za druhé – je dost dlouhé, trvá 16 minut. Za třetí – je to vytvořená obrazová fikce, pouze v některých okamžicích se dají poznat některé použité astrofotky, ovšem pozměněné. Nezapomeňte si pustit hudbu! Za čtvrté, raději sem dávám odkaz na anglickou verzi APODu, zdá se mi, že funguje líp, než česká.
  Takže, budete-li mít čas a chuť se dívat, tady to je
  http://apod.nasa.gov/apod/ap110418.html
  A přeju přitom moc a moc zdraví, pohody a radosti všem zvířetníkům, všem jejich blízkým a vůbec …

  1. Veram, to je úžasný! Říkala jsem si, že jen tak kouknu na chviličku, ale to za těch čtvrt hodinky času bohatě stojí.

  1. YGO, ten je úžasný! Mám slabost pro zrzavé kocourky.
   Ale čekala jsem, že bude obrovský, on má zatím takovou malou hlavičku, to se nedá srovnat se Zrzínkovou palicí. 😡

   1. Já mám slabost zase pro kočičky Zrzínkova typu – takové hezky macaté s kulatou hlavičkou 😉 – ale Ziky je kočka středomořského typu – trojúhelníká hlava, dlouhé nohy a na žebra mu můžu hrát Žebráckou operu (chuckle) – i když už kapku přibral.

    1. Tak to Zrzínek je cvalda, obrovská hlava, kdyby měl ocásek, tak bude mít chlupatý dlouhý chvost, vznešeně by ho nosil, to si umím představit. Váhově má tak 5-6 kg! Středomořský typ je Melíšek, ten je droboučký, hlavičku trojúhelníkovitou, dlouhé nohy. Ríša je typická česká venkovní – hlavu má taky velkou a je takový podsaditý. Ale zase oproti Zrzínkovi má velmi subtilní tlapičky. Zrzínek má tlapky mohutné, krátké, ale hodně silné.

    2. moje éterická bytost Noriska, je to ho taky živým důkazem…Dan jí pro její jemný chlupy a muší váhu říká Peřík (od peří)

    3. moje éterická bytost Noriska, je toho taky živým důkazem…Dan jí pro její jemný chlupy a muší váhu říká Peřík (od peří)

  2. Samozřejmě že zelená mu jde nejlépe k pleti- vždyť je to zrzek! A že ho tam Brooke nechala??

   1. Krásné fotky, je vidět ten obrovský rozdíl na takovém kousku – nejsme až tak daleko a začíná nám teprve kvést zlatý déšť a koniklec, z narcisů kouká špička…
    Ale jedno je společné u vás i u nás – kolisti už se probudili a vesele drandí. Akorát, že Radek jezdí (na rozdíl od Jendy) v šusťákovce a pod ní má ještě svetříček, v lesních partiích vytáhne i rukavičky… :o)

   2. Je vidět, že jste o kus jižněji, tady teprve začínají broskve a hrušky. A třešně… teda ta naše ne, uschla přes zimu, tak musí dolů. Jenže jak jsem řezal větve, jedna velká mi spadla přímo na pumpu, což nepřežila litinová rukojeť. ;(

  3. Ale chudinka malej! Ho dávaj pryč ze zelenýho pelíšku. Ygo, omlouvá tě jen to, že fotodokumentace je dokonalá. 🙂

 14. Ahoj Fuky, tak při čtení se mi okamžitě vybavil můj milovaný James Herriot, máte podobný styl i téma. Doufám, že toho sepíšeš taky hodně, moc by mě zajímal pohled na SVS od zaměstnance, na to, co ta práce obnáší. Člověk se dočítá jenom o těch nejkřiklavějších případech, kdy SVS selhala. Ale ono asi spíš selže konkrétní člověk, že? Těším se na pokračování.

  1. se s dovolením přilípnu, bo mi bereš slova z úst…
   Chtěla jsem taky napsat, že je to jako z mého milovaného Herriota, jakási má Bible. Taky jsem moc ráda, že je tu někdo „z druhé strany“. Protože z medií je publikován přístup kontrolních úřadů k týraným zvířatům velmi laksně a co já jsem měla zkušenost, tak jsem taky tak dopadla. Takže budu ráda, pokud budu číst, že nevšude je to stejné (y)

 15. Milá Fuky – super článek. Díky za něj a těším se na další pokračování. A jsi žena – hrdinka – že jsi našla odvahu a vydala se na cestu státního veterináře – je mi jasné, že tě ne všude vítají s rozvinutým oslavným transparentem.

 16. Fuky, zdravím! Těším se na další příběhy i když vím, že nebudou zrovna z těch veselejších. Máš těžkou práci, s lidmi, a když vídávám v TV i krátké šoty, je mi z nich zle a většinou, na rozdíl od Tebe, já je hned vypínám. Ty máš v těchto tragédiích jednu z hlavních rolí.

 17. Jé, nová autorka! A prima čtení, moc mě to zajímá. Jsem ani netušila, že takové činnosti veterinární správa provádí, vždycky jsem to měla nějak spojené spíš s hygienou zaměřenou spíš směrem k lidem. Obecně jsem získala dojem, že stěžovat si na špatné zacházení se zvířaty je zbytečné, protože to někdo odloží na stůl a naše zákony jen napomáhají tomu, že se dotyčnému nic nestane…. Jsem ráda, že je to jinak.

 18. Jsem moc ráda, že budu číst příběhy veterináře ve státních službách, byť to asi nebude vždycky to nej. Při takových příležitostech bych teda ráda měla v ruce toho kdo rozhodl, že nesmím studovat, protože můj tatínek se choval tak jak se choval a moji předci byli takoví a onací. Když jsem byla mladá, tak to bolelo, teď mi to jenom připomíná, že raději přitáhnutý opasek než to co bylo…..

 19. Tak tohle je psaní, které bude muset vycházet na pokračování. (nod) Něco jako Zvěrolékař .. :o)
  Milá Fuky (inlove) , pěkně Tě vítám zpoza buku mezi námi. :o)
  Přeju všem krásný den! (h)

 20. Zdravím, Fuky, pěkný článek pro pondělní ráno. Doufám, že jich bude časm víc.

  U nás se v sobotu oficiálně otvírala cyklistická sezona, akcí tzv. Velkopavlovická šlapka, a v rámci Dne země si rodiny mohly vysadit svůj strom. Stálo to 500 Kč, obec všechno nachystala a cca 35 rodin, převážně s malými dětmi, hromadně sadilo, házelo hlínu zalívalo a fotilo. Myslím, že to byl dobrý nápad a hlavně pro ty děti to bylo neobyčejně výchovné. Tady je pár fotek:
  http://tmilada.rajce.idnes.cz/Duben_2011/

  1. Hezká akce, a taky užitečná. Moc se mi líbily fotky z výletu. Ty kosatce jsou obdobné těm, co momentálně květou na záhoncích, nebo ty na těch záhoncích jsou nějaký vyšlechtěný druh, nevíš?

  1. Tak už tě budou párat, milá Sharko? Držím palce, ať je ti stále lépe a lépe. (y) (h) (f)

  2. Jestlipak sis neprokousala pruban? No hlavně že Ti nemuseli dávat kornout 😀 Moc Tě zdravím (F)

   1. ne, límec ani pruban, tak velkej pruban nemají,límec by jim byl k ničemu, já neměla tendenci si ty jizvy blízat ani párat stehy…..jenže při vyndavání mi zjistili alergii na jod a vše s jodem a podobné desinfekce, mám spálenej pupík a třísla, takže mi dala pídr mastičku pro kojící matky, že je velice účinná,no asi jo,dneska mám většimu bez svědění a drbání a ne zarudlou…..

  3. Jako zabukista, nebo spíš jako špion, jsem potichoučku pravidelně sledovala, jak se ti daří, s radostí jsem konstatovala, že Dan je prima korzár, kočičáci na tebe nezapomínají, tak bych mohla uvolnit jeden palec pro ostatní potřebné. Měj se krásně a odpočívej, mazli se a spi, ať se dobře uzdravíš. A piš a komentuj, je to sranda skoro vždycky, jsi prima baba.

 21. jen tak dál a další povídání…..sice se to o těch špatných a zlých bude číst se slzama a bezmocným vztekem, ale realita růžová není…..
  a vítej mezi námi……

 22. OT. Už nám doma zbývá poslední pejsek Collin. Je moc pěkný, hodný. Není tak vlezlý, proto ho vždy bráškové předběhli, došli si pro přízeň páníčků rychleji. Ale je to velký mazel a je takový klidnější (hlavně proti Derče).
  Už byli na procházce i na vodítku. Mají slušné přivolání (zatím je odvolám, když odcházíme od cizího psa. Když jdeme kolem psa, nejde je udržet, musí se jít kamarádit, zatím je nikdo nezbouchal a velmi dobře rozumějí, když na ně někdo nemá náladu – rváče ale neznají, to by mohl být problém). Dva dny byli úplně čistotní (v noci ještě ne, nemám odvahu je v noci budit a pouštět, rádi bychom se vyspali), dnes ráno některý z nich vyrobil louži. Ale zlepšují se (nejhorší na učení čistotnosti je pes, který zůstane doma. Celou dobu směl dělat potřebu na vyhrazeném místě a najednou nesmí. Ti, co odešli, byli doma čistotní prakticky hned).
  Tak držte palce, ať co nejdřív najde své páníčky. I když dvěma štěňatům už se dá věnovat víc než když jich bylo 5 a bude slušně předvychovaný.
  Deruna je dračice, s tou si užiju.

  1. Evo přeji vám, že vymazlení štěníci mají nové spokojené domovy a vaše práce bude oceněna /nemyslím finančně, to snad ani nejde/

 23. Bezvadné povídání, zdravím novou autorku. Zase někdo z jiného ranku a ještě s literárním talentem, bezva. Člověk si rozšíří obzory a ještě se pobaví.

  1. koukala jsem, že Vám odešel domů další kluk. Gratuluju – ten poslední chybějící pelíšek se taky už určitě brzy najde

   1. Jo a vůbec nezbyl ten nejhorší. Někdo získá opravdu pěkného a šikovného pejska, Bára už naznačovala, že si ho v nejhorším vezme do Prahy. Ale nebyla bych pro, pejsek by měl najít nový domov, mezi holkama by to nedělalo dobrotu (bába, máma a ségra – to by fakt bylo blbé hlídání). No ale samozřejmě ho nevyhodím… ostatně je to tak trochu machánek, proto se nehnal k „cizím“, ale zvykne si a přilne k nové rodině velice rychle. Ti poslední bývají prima.

    1. a budou ještě veselé příběhy…bezdomáče jsi udala teda docela rychle…..jsi dobrá….

 24. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásné povídání, další zajímavé příběhy určitě budou následovat. Těšíme se na ně (nod)

 25. No tohle! Nový človíček zvířetnický a hned takhle zajímavé povídání! Tak moc zdravím a vítám a opravdu se to čtlo výborně.
  (rose1) (rose1) (rose1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN