MLSOTNÍK: Jogurt

Mám ráda dobré jídlo. Podporuji farmářské trhy (tím, že na nich nakupuji). Učím svoje děti, že vývar souvisí se slovem „vyvařit“, které nemá žádnou souvislost se slisovanou kostkou v supermarketu. A občas podnikám i objevitelské výpravy. Tentokrát jsem si umanula, že budeme jíst domácí jogurt.

Už při první internetové rešerši mi bylo jasné, že jogurt bude běh na dlouhou trať. Prvotní rozdělení: jogurtovač (mašinka) versus samodomo bez přístrojů. Jogurtovač nevlastním a ani nechci vlastnit, zvolila jsem variantu samodomo.

Při dalším zkoumání problematiky jsem narazila na dva zcela odlišné přístupy. Jeden předepisuje zahřát mléko na cca 80 stupňů (tedy pasterovat), zchladit na 42 a potom naočkovat živým jogurtem. Druhému postačuje před očkováním pouze zahřátí na 42 stupňů bez předchozí pasterace. Rozhodla jsem se vyzkoušet oba postupy a zaznamenat rozdíly ve výsledných produktech. Pro úplnost ještě dodám třetí variantu, kde se očkuje zakoupenou jogurtovou kulturou – tu jsem pro logistickou a finanční náročnost zavrhla.

Jako výchozí suroviny jsem zvolila mléko z mlékomatu a Jihočeský jogurt ve skleničce. Jihočeský jogurt nakonec nebyl k mání, nahradila jsem ho Hollandií. Mléko mi dovezl exchoť, se kterým mě mimo dvou dětí a jiných záležitostí pojí velká záliba. Jsme oba prostě prožraní, neváháme experimentovat a své zkušenosti včetně slepých uliček sdílíme.

Mléko pochází z nově objeveného mlékomatu v Roztokách. Ondřej dovezl dva litry a druhý den ho nejvíc zajímá, jestli lahve skladuji naplacato či nastojato a jak je to se smetanou. Na stojaté lahvi předvádím uspokojivou pěticentimetrovou smetanovou vrstvu. Jednu stojatou lahev jsme vypili.

Třetí den je jogurtově-experimentální. Odolala jsem pokušení vyjíst lžičkou usazenou smetanu, mléko protřepala a zahřála v rendlíku. Jak ale odhadnout těch 80 stupňů? Teploměr tohoto rozsahu nevlastním. Odhadovala jsem za pomoci vlastního umytého malíčku. Usoudila jsem, že až už prstík v mléce neudržím (cca 60), tak ještě chviličku (začne stoupat pára, ale ještě nevznikají bublinky) a bude to ono.

Tak, teď rendlík usadit na studené dlaždičky a kontrolovat ochlazování. Ve vzniklé pauze jsem slavnostně odtrhla víčko z jogurtu (pokojová teplota je důležitá, to si přečtete všude). Také jsem horkou vodou vypařila dvě zavařovačky, aby se budoucí jogurt neotřásl zimou. Lékařský teploměr, který by těch 42 stupňů uměl změřit, jsem nenašla (o dva dny později byl nalezen v kočárku, kde Víla měřila teplotu plyšovému tygrovi). Pro udržení tepelné pohody budoucího jogurtu jsem zbudovala hnízdo z peřin.

S odhadem 42 stupňů jsem si věřila, každá matka přece pozná, že má dítě horečku! Když jsem si tenhle výkřik trochu zracionalizovala, tak tedy: prstík, ponořený do mléka by měl pocítit teplo. Nořila jsem několikrát, spíš mnohokrát. V domnělém okamžiku 42 jsem do mléka zamíchala jogurt a vzniklou kejdu rozlila do nahřátých sklenic. Od pohledu to nevypadalo moc slibně, ale těch deset-dvanáct hodin v teplém pelíšku určitě způsobí ten zázrak! A ráno se z peřin vykulí krásný pevný jogurt s lasturovým lomem…

Zázrak se nekonal. Po dvanácti hodinách jsem z pelechu vyňala dvě sklenice, ve kterých se volně promenovaly améboidní útvary. Potlačila jsem chuť vylít améby do záchodu. Dala jsem jim za uši. Vyložila jsem cedník plátěným kapesníkem, améby trochu zahřála a hmotu nechala trochu vykapat. Měli jsme báječný plnotučný tvaroh a k němu jsem koupila rané brambory z Egypta. A styděla jsem se jenom trošku, protože prostě nové brambory s tvarohem a máslem miluju.

Pokračování někdy příště. Ale já se k tomu domácímu jogurtu dopracuju, i kdybych si měla koupit teploměr!

P.S.: Za odborné konzultace děkuji aidě a několika internetovým zdrojům. Omluvte, prosím, popularizační charakter článku 8)))

Aktualizováno: 6.4.2011 — 21:59

301 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Kdysi dávno mi zbyla skro celá plechovka slazenýho kondenzovanýho mlíka a nevěděl jsem co s tím. Tak jsem zkusil jogurt a mě se povedl. Použil jsem zákvas z živýho kupovanýho jogurtu a nechal jsem ho kysat při cca 50°C přes noc. Vyšel mi pěkně hutnej – možná náhoda

 2. Nejnovější zpráva z Kremlu, pardon, z Mechova – Sharka jde na sál. A pak že prej hned po ránu… 😉

  1. jáááááá ti dám z Mechova (punch) – částečný Hradečák (chuckle)

   jinak, už piš prosím vedle, k dnešnímu článku, ju? oni se sem moc lidi nevracejí… díky!!!

 3. Hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Píšu si do kalendáře. Sice je týden před tím klubová výstavka doguší (skoro na stejném místě z pohledu Liberce), ale tak tu letošní zcela výjimečně oželíme. Zvířetnický mejdánek má přednost.

  ke spacákům a náhradním dekám – vloni mě předsunutá hlídka (Louk se Zdenou b.p.) varovaly, že si mám přivést spacák, neboť moji deku už dávno zestátnily… Málokdy stačí za studených zim (je to dávno po Anně) ta pokrývka ze základního vybavení letních chatiček… Takže můžou být vedra a bude to zbytečné, ale raději bych se dece navíc nebránila.

 4. Dělávala jsem jogurt v jogurtovači, do mléka jsem kromě jogurtu přidávala i sušené mléko, když to mělo být hóóódně zdravé, tak kozí, a možná trochu cukru – výsledek byl vždy skvělý, neb jogurtovač si teplotu hlídá sám. 😛
  Šárce vše nej a držím palce, jakož i všem, kdož to potřebují. (y)

  1. Odpověď všem na jogurtové téma – sušené mléko nechci přidávat, protože takhle se jogurt zcela jistě nevyvinul. Pokud budu nadále experimentovat, podám zprávu 🙂 Co se týče tvarohu – zkyslé mléko se musí zahřívat velmi opatrně, aby nevznikl „tvrdý“
   tvaroh, který je sice chuťově dobrý, ale nehodí se všude.

   1. No to máš pravdu, „dřív“ neměli k dispozici sušené mléko, zato disponovali velkým množstvím volného času a paliva – mléko se svařovalo na polovinu původního množství. 😉 😉 , tak vař, děvče, ať to máš autentické 😛 😛

 5. ooooo já Pětikočka dvoubarevná, hlava děravá!!! tak dlouho mi sharka říká, že k narozeninám se půjde uvelebit do špitálu, až jí k nim zapomenu popřát!!! tak to stíhám napravit, neděle ještě neskončila 🙂 sHARKOOOOO od koček z Pětikočičína ještě moc a moc krásných kočičích let, plných pohůdky a předeníčka a spokojený a krásný vztah s „tatim“ a hooodně větrníků, indiánských bitev, Dubení a Pražení a ségru hodnou a zdraví… a vůbec ffšecko!!! a taky ti to samozřejmě přejeme i za Irču 6kočku, protože kdyby věděla, že máš narozeniny, přidala by se taky 🙂 (f) (party) (sun) (cat)

  1. Sharka mi dala bojový úkol odpovídat na příspěvky a děkovat jejím jmémem za blahopřání a podobně. Zatím ví prakticky vše co se tady děje, zítra jde na operaci, tak jí držte palce – ne pěsti, jak je dnes zvykem.
   Mám se jí starat o kočky – to je docela problém. Před chvílí tu byla hromada vřískajících a rvoucích se koček a jen vstanu, nikde ani chlup.
   Po chvilce hledání jsem je našel pod vanou, jak na sebe navzájem vrčí a syčí.
   Jediná Norinka taky neví co s nima, ta tam nebyla. Vykoukla za mnou, ale až když jsem je našel.

 6. Děvčátka krásná, poraďte – co proti holubům? Totiž, poslední rok si nějak zvykli létat na okolní balkóny, asi je tu někdo krmí. No a dneska se nám pustili do hrášku, který jsme s dcerou před 14 dny vysely, zbyla ho snad jen půlka. Uvítám tip na nějaké plašidlo – díky předem.

  1. Zasíťovat, jak radí Dan. Statického dravce podle mé zkušenosti poměrně rychle prokouknou. A asi nejjednodušší bude nad truhlík udělat „klícku“ třeba z králičího pletiva nebo i textilní sítě s menšími oky, to může později posloužit i jako opora pro rostliny.

   1. Králičí pletivo mě taky napadlo, holt zítra vyrazím k Žouželkovi. Mrchy jedny. Máme tu hodně důchodkyň, které je krmí. Do loňska byly všechny rostliny a byliny na balkóně bez problémů, teď to holt bude boj. Bylinky a kytky tu pěstuju od té doby, co tu bydlíme (1990), zatím nikdy problém nebyl, ach jo.
    Navíc nám tu už cca dva roky kolem okna lítá papoušek, možná jste to někdo četl, jak se ztratil a nenašel. Je pořád živý, vídávám ho tak 2-3x týdně, dcera častěji, lítá jí kolem okna. Bydléme ve 12. poschodí.

  2. Naučit psa honit holuby. Vyděsí i přes balkonový dveře. Když jsem jim jenom vyhazovala hnízdo, nechápali a vždycky si ho udělali znovu, co na ně Penny řve přes okno, už tu nejsou. 🙂

    1. Ani kočku. Jen jednu dvounohou, moc pěknou 180cm/65kg, 17 let, naturblond, která si zrovna myslí, že je moc tlustá (a ten hrášek sela ona).
     No nic, dobrou, jako vždy po trenále jsem ušlá a už skoro spím.

     1. 180/65 ? Aha. A kolik by chtela vazit? Ctyricet?
      Tak drzim palce, at se brzo najde nekdo, kdo ji presvedci, ze je tak akorat 😉

 7. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Něco málo z historie.
  Kohna si předvolají na kádrové oddělení.
  „Soudruhu, tak vy nám tady do kádrového dotazníku uvádíte falešné údaje! Vy zde máte uvedený proletářský původ, doslova jste tu napsal „práce v dole“. A přitom se prokázalo, že jste ve skutečnosti před Únorem vlastnil prodejnu kožešin na Národní třídě!“
  „No to teda pardon, ohrazuje se Kohn, přece mi nechtěj namluvit, že ten kšeft na Národní nebyl zlatej důl?!“

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. „Soudruhu Kohne, vy jste tady vyplnil, že nemáte příbuzné v zahraničí, ale my víme, že váš bratr žije v Izraeli.“
   „Ale on přece není v zahraničí, on je doma…“
   😉

    1. Já myslel že jsem tu jen na záskok, než se Sharka vrátí…
     Nechtěl jsem si tady s ní nějak dopisovat, aby to nevypadalo jako rodinnej podnik. Až se vrátí, tak se o tom rozhodne. Já jen dostal úkol udržovat komunikaci. 8)

      1. Ze Zvířetníku znám lidi hlavně „pér huba“, tedy z vyprávění, nebo z reakcí na fotoalbum.
       To jsem já, kdo fotí Amiši, Žandu a všechny ostatní…
       Ryba42 na rajčeti, můžu to dokázat.
       😉

     1. ale néééé jaký záskok, klidně dojdi vícekrát 🙂 zprávy přímo z Kadlova a Amišího doupěte vítány!!! a teď budeš povinně referovat , jak je den za dnem v Mourkově!! 🙂 (cat) psala jsem sharce, že jí držíme tlapky a zítra se budu vtěrkovat, abych zvědělam, jak je…jestli ty to tady neuvedeš dřív 🙂 ale z práce nemám moc čas sem koukat, nedá se svítit 🙂

      1. V Mourkově je to zatím stejný jako když je panička doma, ta největší a ta nejmenší jsou posery vrčivé, druhé dvě jsou jakžtakž v pohodě. Ale s paničkou spěj v posteli všechny, zato já jsem zdárně ignorován. Trucujou v obýváku.

      2. Co se Amišího doupěte týče, minulý čtvrtek přibyli Šmihuláci, to jsou ti tři černí bratříčci, co byli na zahradě. No, černí, proti Matesovi a Krtkovi vypadaj spíš jako odbarvený kikáni, jsou do hněda. Zítra jdou na kastraci, pak budou z rušené zahrady ještě evakuováni další tři sourozenci, Činda, Číla a Pacík. Tím se počet koček opět vrátí na stav ze září 2010, tedy čtrnáct. Sharka nás pořád nabádá, abychom adoptovali ještě toho zrzouna, ale to se ještě uvidí.

  1. Jj, jednoduchá by byla, kdyby byla fotka ostrá (chuckle) Že by mýdlo? No, Lénin to nebude (dance)

  2. Rozluštění fotohádanky: kdo hádal mýdlo, má pravdu. Je ovšem ohlodané od myši, původní kousek vypadal trochu jinak (rofl)

   1. A sakra (whew) potkani už dorazili aj k vám?? No já říkala že je pošlu (chuckle)
    A vítezem se stáváá (music) (music) (music) Zdena b.p. (f) (f) (f) to je voko (tmi)

    1. Já jsem tušila, že zrovna tebe tahle hádanka potěší 🙂 Nad Dalmatinovem nemáme potkany, ale obyčejné myši. Ještě ke značce mýdla – je to opravdu Fragonard, kamarád jich přivezl z cest větší počet, nasbíral je v hotelích. Zajímavé je, že to není klasická hotelová velikost (nebo spíš maličkost), ale celkem standardní rozměr. Kromě mýdla myši sežraly pytlík sójového masa a sáček chipsů 🙂

     1. Ja halt nejsem žádnej troškař, když myš tak Big. To víš že jsi mě potěšila,alespoň nejsem jediná s hlodavcema (handshake)

      1. Já jsem to tušila, že jsem na něco zapomněla ;( Budiž mi omluvou, že: jsem na to pomyslela chvíli po příjezdu na chalupu. Vzápětí následkem vichřice vypadla část elektřiny a šla jsem s dodělávající baterkou zkoumat, co se přihodilo. Jistič zásuvkového okruhu při sepnutí podivně jiskřil. Poměrně složitou konstrukcí se mi podařilo zajistit funkčnost lednice. To bylo dost důležité, protože jsme si přivezli čerstvé ryby na druhý den. Zbytek večera jsem se snažila topit v krbu tak, aby se mi topný systém nepřehřál a případně nevybuchl, ke své dobré funkci totiž potřebuje čerpadlo. Čerpadlo je ovšem nafurt připojeno do zásuvkového okruhu, který nefungoval 🙂 Druhý den, kdy odpoledne rozvodné závody elektriku spravily, už jsem na penetraci dávno zapomněla. Byla jsem šťastná, že za závadu nemůžu já, ale přelomený strom u sousedů. A protože mám do chalupy přívod 380, byla jsem na tom ještě dobře, vypadl mi jen jeden okruh. Ti, kdo mají 220, byli bez proudu úplně.
       Tak promiň, aido, nejpozději po Velikonocích, jo?

       1. Jo, jasně, po Velikonocích to stačí, zatím s tou dosavadní impregnací od IKEA vystačíme.
        Dokonce i linka už je skoro hotová (a to jsme si ještě dneska vymysleli a dokoupili dva šuplíky do soklu navíc oproti původnímu plánu). Někdy tak příští týden by to konečně mohlo být hotové. Už se MLP ptám, jestli se mu nebude stýskat – vždycky, když nebyl někde odjetý (a to je odjetý furt, tak 3-4 dny v týdnu), po večerech montoval. Ci teď bude po večerech dělat? 😉 Skřínky už jsou všechny hotové, i s panty a dvířky, jen ještě chybí dodělat sokly a utemování linkové desky a spížky, to je malina, do 14 dní to stihne. 😉
        Hlavně, že už trouba peče – snad poprvé jsem nepřipálila buchtu – pekla jsem ten Tvůj pečený tvaroh, se sušenýma brusinkama, bylo to moc dobré – děcka z toho byli bez sebe – mamka peče, a nepřipálila! (ta plynová trouba byla opravdu za trest), myčka myčkuje, ještě tu novou ledničku zapojíme a bude.

        1. Já teda nevím, co po večerech budete dělat vy, ale my, když jsme si kdysi dávno pořídili první pračku se sušičkou, tak jsme párkrát opravdu seděli v kuchyni na stoličce a fascinovaně tu mašinku sledovali (rofl) A fakt je, že dodnes, když v IKEA vidím tu jejich předváděcí průhlednou myčku, tak se na minutku zastavím 🙂

         1. 🙂
          Jo a nakonec jsem si do myčky koupila tablety v DM -30 kousků za 99,- – jediné na trhu jsou bez fosfátů, myjou docela dobře. My i prášky kupujem bezfosfátové, i když dražší, nechcem škodit víc, než musíme.

          1. To je docela dost peněz, jsou to nějaké 3in1 nebo se jenom prsí tím, že jsou bez fosfátů ? Zkus omrknout variantu prášek plus sůl plus leštidlo, to je vždycky zlomková cena a navíc můžeš snížit dávku prášku při menším zašpinění (třeba když myčule myje jenom sklo a porcelán). Mycí složka tablety – a tedy i prášku – funguje nejenom jako detergent, ale má i značnou abrazivní (mechanickou) funkci, proto se časem „ohoblují“ zlaté proužky z porcelánu i sklenic. Já jsem v případě myčky rezignovala na ekologii a hledím na cenu a funkci. Jedna várka mi vychází tak na 1,50 Kč. Právě na Aukru sháním novou (teda starou) myčku na chalupu, zrovna včera mi jedna utekla, přelezla stanovenou cenovou hranici. Už jsem zhýčkaná a umývat nádobí po jedenácti lidech nebaví ani mě, ani děti všech mých hostů (rofl)

    2. To není vokem. To jen gerontík se zamrzlou pubertou má bujnou fantazii. Vždyť to mohlo být cokoliv. Nejvíc je mi líbil ten Leninův mozek v jogurtu (rofl) (rofl) (rofl)

 8. Dobrý večer ,
  tak já se ráno u kafe potěšila Betím týdeníčkem,pokochala fotkami (y) a pak dorazila návštěva a teprve před chvílí odešla.Teď jen zírám,co se tu sešlo starostí a problémů :O – moc držím palce Vojtíkovi,aby to brzy přestalo bolet (y) (y) (y) (h) ,Štětince,aby jí ještě vydržely její železné nervy (whew) (inlove) ! Palce držím i Karolíně a Sharce (y) (y) (y) . Prostě všem potřebným .
  Pohladily mně fotky Vavích vnoučků; koukám,že z Tády je už kus mužskýho 🙂 . Přeju všem klidný a bezbolestný nedělní večer (y) (toivo) .

  1. Už jsem z toho počítače dneska pidlooká, tady čtu přání Šárce k 68. narozeninám… :^)

 9. Moc děkuju všem za hezký slova. Vojta ráno dost plačtivej, měl strach, že tam bude dlouho. Tak jsem s ním furt povídala, přečetli jsme dvě knížky,ale ruka pekelně bolí, tak se moc nesoustředí a jen se kroutí, aby si s tou těžkou sádrou (vlatně s. dlahou), našel nějakou nesitelnou polohu. Pak mu sestřička dala Brufen a manžel sehnal vypůjčenej NB a ze slziček bylo sluníčko, co mě nakonec pustilo dobrovolně domů. Takže doufám, že už to půjde líp
  Karolínko, držím palce aby se nejhorší nepotvrdilo. Mokrá Fipka se spíš projevuje trošku jinak a suchejch je mí’n, tak ti budu držet palečky!
  a ostatním taky…
  teď mažu uklízet týdenní bordel, prádlo a vařit (lidi ale co???)

  1. Něco, co se dělá samo.
   Upéct maso. Nebo nějakou primitivní buchtu. V mejlech běhal štrůdl pro chlapy – je to dobrý a rychlý, jen je třeba mít to všecko doma.

 10. Samozřejmě, jsem si nestihla opravit chyby, omluva. Zvonil mobil, myslela jsem, že už jedem, tak ne až chvíli.
  No a Karolina, ta je také pod drobnohledem. Samozřejmě nějaké palce ještě seženu, netrapte se Karolínko, ti vaši kluci jsou tak opečovní, že to zvládnou, jen to holt člověka trápí. Já vím, že to nezmenší vaše starosti, ale jak na potvoru mi včera úplně přestal jíst kočičák, už chvíli trocu zlobil, ale šlo to, nejhorší je, že odmítá se nechat chytiti´, koukla bych mu do tlamky, jestli zuby nebo co, ale plouhá se, ale dost s náskokem, a ty moje chromajzlové nohy jsou pomalé, uvidíme, jestli ho dostihnu.Moc s vámi cítím, když čtu, jak se radíte, znám to, strach člověka vykolejí a hledá radu. A tady vás Zvířetníci podržejí, nebojte.
  Tak summa summárum, shrnuto a podtrženo:všechny palce držím a doufám, že budou účinkovat.Šárko, moc na tebe myslím, Štětinko, napište,jak je mladýmu a Karolina ta už je asi za vodou, doufám
  P.S.Děvčata, mohu vám tykat?

  1. (inlove) Hexe, jak sem dlouho chodíš, že se ptáš? Tykají si tady všichni. 🙂 A koukej se zdravit a zdravit, až do úplného uzdravení. (sun)

  2. Budu moc ráda, když si budeme tykat (inlove) Tykali jsme si tu všichni, aniž bychom se znali. O to je to tady krásnější. (clap)
   Díky za podporu. Za vodou opravdu jsem. To je totiž název ulice, ve které bydlím! Ale to by tak bylo asi všechno!
   Teď jsem si právě opařila loketní jamku na pravé ruce vylítlou párou z hrnce, kde vařím pro Markétiny toulavé kočičky jídlo. Bolí to jak čert, chladím, mažu, asi se namažu i já! Zevnitř. :@
   Ríša baštil, mazlil se, teď spinká. Už nezalezl pod postel, ustlal si ve „vlnce“ škrábací a je mezi námi. Dýchá normálně. Tak uvidíme. Já už raději nic nepředvídám.

   1. Karolíno, jestli můžu poradit – na spáleniny a opařeniny se dá koupit speciální gelová náplast nebo krytí. Rána se hojí „v mokru“, takže nepraská strup, neudělá se jizva a hojí se několikrát rychleji než normálně. Nebo se dá koupit speciálně na loket nebo koleno – je větší, pružný, takže vydrží ohýbání. Mám vyzkoušené, dvakrát jsem si opařila předloktí párou z rychlovarné konvice (headbang) . Než seženeš, bylo by dobré dát kus obvazu poskládaný do polštářku a přes to náplast, aby se nestrhl puchýř, bo to potom bolí jak sfiňa.

   2. Sharka ví jak se jmenuje ta zázračná mastička od kamaráda z Ukrajiny, tam je to „Spasatěl“, ale prodává se i v Polsku a podobně. Já si spálil ruku o žehličku, hned namazal a neudělal se puchejř, ani to neoteklo, ale rovnou stroupek. Já vím, pozdě, ale lepší vědět pro příště.

    1. Jedna zázračná mastička na kuchyňské spáleniny a opařeniny se jmenuje Triamcinolon, z lékárny na předpis.

     1. Tahle není jen na spáleniny, ale na jakékoli poškození kůže. Třeba škrábance, vyzkoušeno při práci na šípkových keřích.
      Reklama to není, u nás není v prodeji.

      1. Jasně, jenže já ji mám v kuchyni v lednici. Naopak trní v kuchyni nemám a tam, kde se prodírám trním, nemám mast (rofl) Ale fakt je, že bych si měla pořídit ještě jednu.

 11. Děvčata a hoši, co se to jen děje? Chvili tu nejsem a takové zprávy , ni a nejsem tu, protože od noci ze čtvtka na pátek na mne padl takový chcíp, že jsem se ani nedoplazila k doktprovi. Zatím to řeším mega dávkami Coldexu, snad zítra tam dojdu. To na mne skočilo ze zvířetníku, nejspíš.
  Včera jsem už neměla nic do hu..tedy do úst, ani kočičáci a lék, tak jsem dolezla do nejbližšího Tesca, je tam i lékárna. A ono prd… Od února jen do pěti, ale leták jak plachta, že do 20h.
  Dnes mi lék doveze kluk, hodí mne ještě na nákup a zase budu chcípat.
  A teď to nejdůležitější: Nejdřív velká gratulace žralokovi a blokuju nějaké palce na zítřejší špitál. Věřím pevně, že to ustojíš bez problému,milá Šárko, tak držím.
  Štětinku čtu poctivě a hrozně moc s ní cítím,a jak jsem zachytila nějaké reakce na Zvířetníku, tak palce budou, já se také připojím. Snad každá prožila nějaké problémy s potomkem,dodnes si vybavuju jak sedmiletý synek letěl ze zahrady a upadl na schod se železnou hranou. Hlava rozseknutá na kost, fofr do špitálu, šití atd. a Aby se to nepletlo, přifařila se během několika dní veký průjem – slmonelosa. Taky paráda. Bylo to o prázdninách, měl nastupovat do první třídy.

  1. Milá Hexe, nejste z HK? (myslím, že jo, ale možná si to blbě pamatuju) Jestli jo, tak já jsem sice v práci od nevidim do nevidim, ale dopravit někam základní poživatiny bych určitě v případě potřeby zvládla (kontakt je na hadech). Jinak doufám, že už bude líp. (y)

 12. Ježkovy zraky….to se to zase sešlo….

  Karolínko, držíme, moc držíme kocourkovi tlapky, určitě bude lépe, musí být…

  (y) (h)

  Štětinko, já vím, jak ti je, svého času si obě moje holky pořizovaly úrazy pravidelně a často za sebou, včetně zlomenin pažní kosti a tak…Neboj, Vojta pobyt v nemocnici zvládne a zas bude dobře. (h)

  Sharko, všechno nej nej k narozeninám (f) a….také držíme tlapy . (y) (h)

  1. Jejda, zapomněla jsem na Sharku. Sharko všechno nejlepší, hodně zdraví a rychlý návrat z nemocnice a ještě rychlejší rekonvalescenci (rose1)

   1. Američan si chce v Čechách v hotelu objednat dva rumy na pokoj 222, tak vezme telefon, vytočí recepci a povídá: „Two rums to room two two two“, chvilku nic a pak se ze sluchátka ozve: „Tátydádydá, ty debile“. 😀

    Jinými slovy, Sharka už je ve špitále na pokoji 222. Tak dlouho se tomuhle vtipu smála, až se ucho utrhlo. Ještě ji dnes čekají nějaká vyšetření, budu průběžně informovat.

    Dan, tatí od Sharky

    1. Tak to se opravdu povidlo (rofl) Díky, Dane, za hlášení, a doufám, že nás budeš i nadále informovat!

      1. No zrovna dnes jsem chtěla počkat na půlnoční příspěvek a napsat Sharce že držím palečky a tlapky (y) (y) (dog) (dog) pozdě (headbang) . Ale drzím, držím .držím tedy i natajno ono se to k ní donese (wave) (wave) (wave)

    2. Anebo, jak pravi mistni rceni: sometimes you get what you wish for. 🙂 Doufam, ze se Sharka zasmala umisteni a cela zalezitost se ponese v rovnez optimistickem duchu. Jo, a vim, ze Sharce dluzim recepty na vareni na ACW. Uz nejake jednoduche, ktere jdou zpatlat v kotliku nad ohnem mam, tak to zahy odeslu – muze se tim zaobirat v rekonvalescenci.

     1. Tak vyšetření má za sebou a zítra jde hnad jako první nebo druhá na sál.
      Hlavně aby všechno dobře dopadlo.

    3. Díky, milý Dane, směju se jak blbec, moc Šárinu pozdravuj a starej se dobře o její chlupatice.
     Po přečtení toho fóru vidím,že má Šárka šťastnou ruku na výběr jak kočičáků, tak mužskýho.
     Držím, zdravím

          1. Tak to se musí vyrovnat, něco s tím dělěj nebo tě ty holky sežerou za živa :O :O

          2. Sharka už ten nápad měla hned jak nám domů přibyl Cvrček, to je obdoba Bonsajky (taky zakrslík), že by z nich měla koťátka a ty nejmenší by zase měly spolu…
           A ve finále by z toho vznikly „kapesní kočky“. Já se snažím jí to vymluvit.
           Pravda, kočky veliký 15 – 20cm by se určitě prodávaly, peněz spousta, jasně vidím jak si celebrity pořizují nejnovější hit…
           Jenže známe kočky, z vrhu by byla jen jedna a co s těma ostatníma??

 13. Stále myslím na Štětinku a její trable (teď nejvíc na Vojtu) a na Karolíny Ríšu. (y)
  Já jsem prožila podivuhodně pokojné a produktivní dopoledne. Ráno jsem šoupla králíka do trouby a prádlo do pračky a šli jsme s Rysíkem na hřiště (MLP doučoval, tak aby na to měl klid). Po návratu jsem v pohodě zvládla dokončit oběd a ještě před obědem jsme s Rysíkem zadělali kynuté těsto. On strašně rád pomáhá s pečením a uplně nejradši, když se může v těstě matlat rukama. Na prádlo v pračce jsem zapomněla, tak to šlo z pračky až po obědě a taky jsme s Rysíkem po obědě umatlali to těsto. MLP ho pak zahnal do postele, já to dala péct a ještě mi zbyly síly na vytření kuchyně. A víte co? Zatím mi stále není špatně! Ale pro jistotu jsem vytírání zbytku bytu nechala na později. Přece jen mi v posledních dnech bývalo špatně i po polovině takových činností. Ale mám děsnou radost! Asi jako HanaW z toho, že se může ohnout ke kytičkám (chuckle)
  A teď si za odměnu prohlédnu Vavíliny vnoučky a možná zbude čas i na Betíček. Doufám, že se máte všichni tak hezky nedělně. (sun)

  1. Neřikej hop … Když mi zapípala minutka a já šla otevřít troubu, kde se peklo posledních pár kousků, tak se na mne vyvalil dým. Naštěstí kouřové efekty byly horší, než výsledné škody na pečivu. Ale vyděsila jsem se pořádně.

   Vaví, máš ty vnoučky opravdu pěkný. A jak tam podotýkáš, že tys Matýskovi ofinku nestříhala, tak já soucítím s tím, kdo stříhal. Rysík je mimo jiné docela vlasatý a přitom málo trpělivý. Teda od té doby, co je za stříhání vlasů čokoláda je to trochu lepší, ale že bych si mohla třeba vybrat, jak bude vypadat výsledný účes, to nemůžu. Prostě se snažím, abych co nejrychleji zkrátila co je třeba a aby to bylo jakž takž souměrně a co nejméně zubaté. Vlásky má jemňoučké, na nějakého ježka, co by se objel jednou za čas mašinkou to nejde, tak prostě častěji stříhám kousek. Nevíte o kadeřnictví, kde by slušně ostříhali dvouleté dítě?
   Taky bych potřebovala, aby zase jednou někdo ostříhal mě, jenže já byla u kadeřnice akorát před svatbou a předtím někdy v dětství. Mě vždy stříhá někdo z rodiny a momentálně nevím, koho požádat ;).

 14. Včera jsem prožila krásné odpoledne s Bedou a úžasný drbací (verbálně drbací, nikoliv kocourově drbací) večer s Kaštan. Holky díky, obojí bylo super. :*
  Ríša se mazlil, byl v pořádku, Melda taky, Zrzínek Bedě dovolil drbat pupíček, prostě pohoda. Když jsem ale přišla domů v noci, Ríša chrčel a chroptěl, dýchal tlamičkou a vypadal hadrovitě. Řekla jsem si, že to nechám do rána a místo na objednaných 12.30 pojedeme k vetovi dříve. Pak jsem usnula a ráno byl stav stejný, spíš horší. Jeli jsme k vetovi. Melda dostal přeočkování, opět 3 injekce do kožíšku, neměl mně rád. Vyčítavě mňoukal a stěžoval si, že mu ubližuju. U Ríšy byl zkonstatován zánět průdušek, opět se vrátily nudle do nosánku a slzavá očička, dýchal těžce, chrčel, ráno vůbec nejedl ani nepil, ani na záchůdek nešel, jen tam tak ležel a lapal po dechu. Dostal 4 injekce, přitvrdila se ATB a vet vynesl verdikt, že by to mohlo být podstatně vážnější, nežli se původně zdálo. Po návratu domů se nabaštil a napil, ale vůbec se mi to nelíbí. Navíc mně vyděsil s tím, že by klidně mohlo jít o příznaky FIP, jsem docela na prášky.

  1. MOc držím palce nachlazenejm kocourkům!
   A vzpomněla jsem si, že když jsme s Penny léčily jedno to nalezený kotě, tak dostávali ATB oba, kotě i Penny, protože Penny ho furt olizovala. Tak vet říkal, že sichr je sichr.
   Později řek, že nebejt toho věčnýho olizování a masírování bříška, bylo by kotě studený.
   Je fakt, že vypadalo na umření, když jsme ho našly.

  2. Melíšek se zdá v pořádku. I vet konstatoval, že u něj léčba zabrala. Má jasné oči, nepčíká, plíce, srdíčko – vše poslechově čisté.
   Kdoví, čím si Ríša prošel. Halt nějak přežíval venku a pud sebezáchovy ho nějak chránil, teď má své doma a ty neduhy zřejmě vyrážejí na povrch.
   Můžu já mít chvíli klid? Na jednu stranu radost, že se mi něco povedlo, na druhou stranu zoufalství nad tím, že je mu tak zle. To tedy byl víkend! A obávám se, že není všem dnům a ani průšvihům konec.

   1. S kočenami je ta radost i starost v jednom uzlíčku… držíme vám všem palce, ať to brzy dobře dopadne. Karolí, snaž se taky odpočívat!!! (h) (y)

 15. Štětinko, asi bychom si měly vyrazit na dlouhý mejdan, protože když se něco s…, tak se něco s….! Můžu já mít nějakou radost ze života?
  Přeju Vojtovi moc moc ať se to zlepší a ať je v pořádku.
  Sharko omlouvám se, chtěla jsem ráno být první, kdo Ti popřeje hodně zdraví k dnešním narozeninám, ale trochu se mi to s Ríšou zamíchalo. Takže až teď, jsme doma od veta, hlášení dále. Hlavně se nestresuj z operace a vzpomeň si na mně: těch narkóz, co já už absolvovala, bylo nespočet a pořád ještě se zdá, že na mozku to žádné změny nezaznamenalo, probudila jsem se vždy a to samé bude i v Tvém případě. Bude dobře! Vím to. Mráz kopřivu nespálí a Ty jsi silná osobnost. Hned tak Tě nějaká banální operace nedostane! Držím palce a přeji vše nejlepší. (h) (rose1) Ségra drž se a hlaš se!

  1. Vave,chlapci sú roztomilí!!! My máme tiež chutnu Terezku-ešte môžeme byť rodina./večer stvorím mailík-teraz som v praci a ešte neboli dávky/sociálka/ tak si to viete predstaviť!!-bitky,hadky,teploty…/

  2. Vave, krásné fotky. Sálá z nich pohoda. A kluci jsou úžasní, okatí, prostě správní kluci a bráškové. (sun)

    1. Jo, stihla jsem zatím jenom to nejnovější album, ale kluci jsou fakt jak „dva hrášky v jednom lusku“. A podobný babičce! (wave)

     Všimla jsem si taky na konci Rozárky – Vave, jseš si jistá, že je to koška a ne mladá tygřice? :O Vždyť je strašně velká! Abys nedopadla jako Pučálkovi. Moje Mrňa je proti ní jak z chudobince.

 16. Dobré ránko všem (sun) . Dnes je dle velikonoční pranostiky Smrtná neděle a tak jdu za chvíli s děvčátky vynášet Mořenu, jdeme po celé dědině a zpíváme, chichi, já teda jen otvírám hobo. Ráno byl teploměr na nule ale slůňo svítí.
  Štětinko ať už je té smůly konec, děvče drž se, mladíci nesou zlomeniny celkem dobře, náš mladej byl celý dětství buď zlomenej nebo naraženej, později musel absolvovat i plastiku vazů po úrazu ze sportu- hokej. No , vyvázl a ještě ve 40 letech rejreačně hraje. Držím palečky . (y)
  HanoW,to je dobře, že je s nožkou líp, jak už jsi na zahrádce, ta je to bezva. (h)
  Fotečky a cestománii Xerxové si nechám jako zákusek po obědě. (chuckle)
  Přeji krásnou neděli . (wave)

  1. hm, tak mít narozky na Smrtnou neděli a ještě nastupovat do špitálu…to jsi sem snad ani neměla psát ;(

    1. určitě (y) (h) (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) (h) (y) (y) (y)
     a dodatečně děkuji za pardubickou snídani (inlove)

   1. Milá Sharko (inlove) , děkuju za mlsotník (teprve dnes jsem po třech dnech pořádně u počitadla) a do toho špitálu ti držím palce – ať jsi brzy doma a zdravá jak kočička (ne rybička, to by tě tvoje tečky a pruhy mohly ulovit 😀 )
    A pokud máš navíc dnes narozky (jestli jsem to dobře pochopila), tak všechno nejlepší, zdraví a radost na každý den! (h) (party) (^) (d) (dance) (cat) (cat) (cat) (cat)

   2. Sharko, to je přece moc dobrý znamení (sun) , smrtka je konec zimy, my ji dnes upálíme a utopíme, už bude jenom líp, krásně, jarně, síly země a rostlin nabývají na intenzitě a tudíž i všech lidiček. To je ta správná doba na léčení veškerých neduhů.
    Přeji všechno nejlepší k narozeninám a budu držet palečky s celou smečkou. Všechno bude dobrý, uvidíš. Síly jara jsou mocné. (sun) (f) (sun) (h) (inlove)

   3. Sharko, ahoj beranice (wave) To bude dobrý, akorát trochu otrava. Držíme (y) (cat) (cat) a přejeme (sun) (h)

    1. Sharko, žádný strachy, o Smrtné neděli se čte evangelium o vzkříšení Lazara. A všecko nejlepší k narozeninám a v pořádku a vylepšená se vrať ze špitálu (h) (rose1)

     1. Sharka,držím palce.neboj sa-všetko bude fajn.K narodkám blahoželám. A vieš čo,po OP si kup nejaku drahú hovadinu/pardon za výraz/ to ako za odmenu.

   4. Mila Sharko, vsechno nejlepsi k narozeninam (rose1) (rose1) (rose1) (^) . V tomto pripade do prani zahrnuto i brzke uzdraveni. Drzim palce. (h)

    1. Všechno nejlepčejší. Tentokrát dvojnásobně, aby bylo do zásoby na následné události nemocnicové (sun)

 17. Nemůžu spát. Většinu noci sem prbděla. furt musím myslet na Vojtíka. Včera ten den probrečel, on je takovej cí´ta a furt měl ze všeho obavy (bál se operace, bál se, že mu tu ruku uříznou, bál se, že si neužije víkend, bál se že si nebude teď moct hrát, bál se, že ho spolubydlící kluci viděj nahatýho,..), navíc ho to opravdu moc bolelo i když dostal něco do žíly proti bolestem. Prostě těch 6 hodin, co jsem tam s ním čekala na operaci bylo velký nápor na mé nervy. Když ho přivezli ze sálu a začal se probouzet, tak zase mu bylo moc špatně a měl žízeň,…protě celou noc jsem ho viděla neš´tastného. Bojím se, že se tam neskamarádí s klukama, protože je hlavou postele od nich a jsou starší, bude mít dlouhou chvíly. Prostě jsem hysterická matka.
  stalo se mu to tak (znám to z doslechu, já byla zrovna s Kačkou u veta na kontrole), že si špatně obul boty, snažil se sešlápnout patu tuhejch kotníkovejch bot a šel z asi 5 schodů. asi se mu podlomila noha… strašně brečel, švagrová mi ho přivezla před nemocnici (já tam jela od veta přímo), ale nezafixovali mu to a on brečel jak želva. Pro matku hroznej pohled.Ale byla tam ochotná sestřička, tak jsem hned, jak jsem viděla, že půjdem ještě na RTg poprosila o dlahu a ta mu malinko ulevila.
  Má jednu zlomeninu na pažní kosti, těsně u loketního kloubu, tu mu právě operovali a druhou má zloneninu okovce

   1. Prokristapána, Štětí, já nemám moc přehled, ale teď prolítávám diskuse a zjišťuju tvoje trable.
    Tohle už je určitě poslední malér, určitě! Strašně moc na tebe myslím! O Vojtíka se neboj, ono to děti zvládnou. Nedá se nic dělat, ruka je přednější. V které je nemocnici? (h)

     1. Tak tam bohužel nikoho neznám, ale mám na ně dobrý reference. Jestli se nepletu, dali tam dohromady malého Vojtíkova jmenovce, na kterého spadl kus ledu ze střechy – Bedy příbuzného. Opatrujte se všichni!

   1. já vůbec nevím, říkali něco o dvou dnech,a le když mi včera říkal dr co budo dělat, přišlo mi to na dýl. teď jsme tam volala, je prý smutnej, tak mi dovolili, že po desáté už můžu přijít. Koupím mu něco na zub, na pokoji tam kluci maj svoje notebooky a ty různý hrací placičky a on chtěl taky. Chuděra neví, že na NB opravdu nemám. 🙂 našla jsem doma nějakého takového gameboye,a le je to na dvě ruce, nevím, jak to udělá: Maj tam krásnou placatou Tv, ale tak zrní, že na to nejde pořádně koukat. Doufám, že to nějak ukoulím
    Neexistuje nějaká půjčovna třeba takovej těch jako notebooků, jak se na tom přehrávaj DVD?Nevíte někdo?

    1. Lidi, lidi, nemáte aktuální mejl na Štětinku?
     Něco bych pro Vojtíka do nemocnice měla, tak bych se s ní ráda spojila…
     Nejlepší by byl mobil, kdyby mi někdo písnul do mejlu na: pavla.capkovazavináčgmail.com
     Díky

    2. Štětinko neboj, tohle jsou pro mámu hrozné chvíle, ale děti se opravdu rychle hojí, Vojtík (inlove) to zvládne, zato ty budeš brzy na prášky, až začne mít roupy a ty ho budeš muset krotit 😀 ) A třeba to s klukama půjde, někteří starší mají sklony vést a ochraňovat ty mladší, a velké kluky by mohlo bavit Vojtíkovi lecos ukázat. Moc na tebe myslím (h)

    3. K těm velkejm klukům. Jestli ono to není trochu schválně, že dávají dohromady různé věkové skupiny. Brácha si asi v tomhle věku naštípnul obratel. Byl s tím nějakej čas v nemocnici a to byl za „staršího“ a říkal, že na pokoji měli „mrňata“ a tak nějak se očekávalo, že se o ně trochu postaraj.

    4. Držím palce. Jak už psali jiní – obvykle to bejvá pro mámu horší než pro toho rošťáka – ten se z toho za chvilku oklepe. Kdyžtak mu vezmi nějakýho japončíka – bude mít něco, co kluci mít nebudou a mohl by se mu trochu hodit i na rehabilitaci – budou po něm chtít aspoň trošku hejbat prstíkama a do toho se mu nejdřív moc chtít nebude. Tohle by se mu mohlo dobře muchlat v nemocný tlapce. Držte se. (y)

    5. No, jo dětičky a úrazy…. (puke) romány bych mohla psát. Ale zatím co já šílela, tak oni po prvních nejhorších okamžicích, pookřáli. A nejvíc jsem milovala rady lékařů při propouštění…a maminko pacienta DRŽET V KLIDU (sweat)
     Štěti to bude dobrý (wave)

  1. Chudák Ty a chudák Vojtík. K poučení:“nebuď línej, vohni se a nazuj si boty pořádně“, přišel za hooodně vysokou cenu. (h)

  2. Štětíku neboj! On to zvládne, asi byl hodně v šoku, ale to přejde.
   Držím palečky moc! (y) (h)

  3. První, co mě napadlo, když jsem se o té zlomenině dozvěděla, bylo „jak se to stalo?“ No, už to vím. Vojta se zahojí a je dobře, že se z toho vybrečel, musel se příšerně leknout. Držíme (y)

  4. Držím Vojtíkovi palce (y) (h) (h) – věřím, že na rozdíl od Tebe určitě spal dobře. (nod) Už to bude jen lepší. A pro Vojtu je lepší, když se j většími dětmi než s menšími. Děti se o sebe v nemocnici dokáží báječně starat, neboj. (h)
   Kaštanovi jsem poslala na tebe kontakt.

  5. Držím mu palce, klukovi – jestli už je probuzenej, tak to teď bude už jenom lepší a lepší, dokonce rychlej než se sádrou, potvrzuju z vlastní zkušenosti. Akorát jestli je železo, bude muset ještě tak za rok ven, a ten rok bacha, nesmí se s tím mlátit do ničeho pevnýho (ale já s tím cvičila džudo, takže při troše opatrnosti…). Když se to vyndává, tak je to už sranda, to pak jenom zaroste kůže a dobrý. (h)

 18. Krásné dobré ránko přeju ze slunečné, ale chladné Prahy. 🙂

  Betíček jsem zvládla ještě včera ( (y) (clap) 🙂 (nod) (y) ) , ale všechny fotky neee. Ale připomněla jsi mi, že jsem od října nedělala album kloučků ani zvířátek, tak jsem si dnes přikázala fotoden, chjo.

  Přeju všem krásný den! (h)

 19. Hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je krásně, (sun) svítí, ale na střeše je šedivák… :O Betka se tváří zcela v pohodě, ani schody jí vůbec nevadí – zdá se tedy, že s nohou to nebylo nic vážného … ťuk, ťuk, ťuk !!! …

  1. Takhle má správně začínat ráno (chuckle) (clap) .
   Beta prostě už potřebovala svůj gaučík (inlove)

  2. Haló, Xerxová – po snídani jsem si dala betíček a užila si každou řádku (rofl) „Tomu říkají dovolená“ bych Betě podepsala, mě by asi vaše tempo zabilo nejpozději za tři dny (whew) 😀
   Ale fotky jsou parádní a Kosatka zdobí kam vleze (inlove)

   1. Ty fotky jsou fakt moc vydařený – však taky ta, jak páník klečí s foťákem na schodech, mluví za vše (chuckle) .
    Jo a taky jsou vidět ty nekřesťanský hodiny, kdy výletíte. Nikde ani noha, Francouzi mají ještě půlnoc.
    Moc ráda sleduju vaše dovolený. Pro mne by to takhle až tak úplně nebylo – měla bych pocit, že mám málo zelenýho. Ale je mi jasný, že když máte les za zádama, tak ty priority máte postavený jinak 🙂

    1. moment – tam nebyla noha nikde nikdy. Opatství Pontigny – asi tak 4. hodina odpoledne – sami… , slavný poutní kostel ve Vézelay – těsně před polednem – sami – v podzemní kryptě u „ostatků“ Máří Magdalské – sami… Naučné stezky v národním parku Morvan – neděle (dopo i odpo) úplně sami… a tak bych mohla pokračovat. O Opatství Fontenay z 12.století jsem měla hodně načteno – věděla jsem, že je to hodně navštěvovaná památka. Byli jsme tam skoro sami (jen v kostele myli okna – z náklaďáčku s plošinou… výfukové plyny byly dost dominantní vjem (chuckle) ) … Opravdu bylo jedno, jestli jsme někde byli ráno (ano – jsme vstávací), v poledne nebo večer (to Betka většinou spinkala doma) … prostě není sezóna a prý ani v sezóně nikde davy nejsou…

     Ale je pravda, že Beta proto mohla na volno i tam, kde by jindy musela asi být na vodítku. Takže i když to pro ni na rozdíl od loňské dovolené v „divokém“ kraji Skotska byla dovolená v civilizaci, tak si běhání na volno užila dost.

   2. Moje polovička ti Dede vzkazuje, že prý prd (no řekl to ještě jinak (tmi) ) vydržíš (rofl) Že když dovča, tak poznávací…

  3. Betíček i deníček – krása. Betka by měla dostat libovohovězí řád za výdrž (chuckle)

 20. Bozinku, Stetinko, Karolino, drzte se, bude to urcite dob (cat) , tolik problemu a komplikaci…ale zda se, ze vse speje k lepsimu, neni to tak? drzime palce i tlapky (vsechny) (cat) (y)

 21. Tak jsem se prisla dovnitr ochladit ze zahradniceni. (y) (clap) Ano, tleskam si sama sobe – tohle jsem pres 4 roky neprovozovala – jen tak obcas ve stoje ostrihat nejake kere anebo rict Chetovi, kam zasadit bylinky a tak. No, na ryc si jeste netroufnu a taky se mi jeste nedela moc dobre delsi dobu v predklonu. No, vzdyt to jeste nejsou 4 mesice po vymene jednou jiz vymeneho kycelniho kloubu. No, tak na dalku ta zahrada docela ujde, ale pri blizsim ohledani….. Neco uhynulo, protoze nebyli lidi aby se hnojilo, neco naopak vypada jak zazraky Micurina (rofl) . A uz zacinaji kvest popinave ruze, akorat ty kvety jsou takove nic moc. Ukazalo se, ze prednosta sice loni na jare koupil hnojivo na ruze a byl instruovan, jak casto to provozovat – zadna makacka to neni, zahrabe se to do zeme kolem korenu a zaleje hadici. Dnes, kdyz jsem cosi hledala v zahradnim pristenku, tak jsem to hnojivo nasla jeste v igelitaku i se slozenkou z lonskeho brezna, samozrejme nerozdelane. Ale listy vypadaji zdrave.

  Ale proste ta radost, ze si muzu poprve po letech kleknout a hrabat se rukou v hline. Malem jsem slzela radosti. 🙂

  1. To je fajn, že už ti končetina dovolí mazlit se s hlínou a rostlinkami! (y)
   Jinak se zdá, že šly nějaké telepatické vlny přes oceán, protože já jsem asi před dvěma dny na tebe taky vzpomněla. Šla jsem kolem naší místní hospůdky, koukám, co to tam vyrostlo na trávníku – a on to jídelníček! Na plechových tabulích, co položka jídelníčku, to tabule, bylo jich tam asi deset a mě upoutaly „kuřecí prsa Williams“ – nejdřív jsem přehlídla, že chybí ON a říkala jsem si, že tohle jídlo půjdu někdy ze srandy ochutnat. Až na druhý pohled mi bylo jasné, že to asi váš rodinný recept nebude. 🙂

   1. Je, tak ja ti vymyslim kureci prsa Williamson. Zacina se mi to rodit v hlave – me oblibene prisady a kombinace pro CR. (inlove)

  2. Jé, Hani, to je prima! Moc ti to přeju. Není nad to hrabat se v hlíně. (f) (sun) (f) Zvlášť na jaře, kdy tak krásně voní.

  3. Hanka,teším sa s Tebou,viem,čo je to za krásu prplať sa v zemi,cítiť vôňu zeme,pozorovať ako naším pričinením rastie niečo…Pred týždňomsom zasadila dve stromčekove ruže dvojfarebne-mám ich z Brna.Na obrazku vyzeraju prekrásne.
   A dakujem Xerxovej za ranne pozdravenie-som v práci a div sa svet-usmievam sa.

  4. Hani, jak já ti rozumím! Taky se strašně ráda hrabu v zemi, obhlížím, jak co roste, jestli rostlinky nemají hlad nebo žízeň…. Nemohla bych pěstovat bonsaje, já musím mít všechno dobře živený, pohnojený, spokojený. Už asi na starý kolena blbnu, už i rostliny a stromy jsou pro mě živý bytosti a polámanej strom, který občas vídám v lese po těžbě, mi připadá jak nedobitý zvíře a je mi ho líto.

   1. Dalmi, vzpomněli jsme si na tebe v Burgundsku několikrát – vždy u ohrad s puntíkatými dalmatinskými kravkami (chuckle) Jednoznačně všude bylo nejvíce bílých kudrnatých velikých krav plemene charollais, ale našli se i kravky jiné. A ty puntíkaté byly úžasné. Bohužel jsme je nenafotili, že příště budou lepší… s lepším světlem… a už na ně nedošlo. Takže není dalmatin jako dalmatin (wave)

  5. Milá Hanko, tohle ti ze srdce přeju (inlove) , vím, jak se asi cítíš a o rostlinky se neboj, co přežilo doteď ukazuje silnou náturu a přežije dál. A ty si svoje rostlinky postupně určitě vymazlíš (h)

 22. Vážení, poraďte mi film pro Kačku- právě viděla Fantoma opery a byla z toho unešená. Takže kostýmní, nejlépe muzikál a hlavně románotický (inlove)

  1. La cage aux folles – ten francouzsky original. Myslim, ze to splnuje parametry, a snad uz je dost velka, aby zvladla gay.

  2. Maškaráda aneb Fantom opery – Terry Pratchett a bylo to i zfilmované…
   a je to skvělé…
   jestli se jí líbil děj a zpěv, tak Tim Burton -mrtvá nevěsta, by se jí taky mohl líbit ..

 23. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) V obchodním domě nabízí prodavač přepychové dámské prádlo a stále vykřikuje: „Chcete být sexy? Kupte si toto krajkové prádlo ještě dnes, protože od zítřka platí nové ceny!”
  Po dvou hodinách prádlo úplně zmizelo z pultu. Přiběhla ještě jedna opozdilá zájemkyně a smutně se ptá, kolik to prádlo bude stát od zítřka. „Bude levnější o třicet procent!” říká prodavač. .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny, pěkně se vyspinkejte a těšte se na neděličku. ~o)

 24. podstatně stručnější verze je Betí zápisník z cest… http://www.drporkert.com/dogy/images/beta/0411/index.html

  jinak Kosatuce obživla – už se netváří znaveně, ale jako že by se mohlo snad i jít ven – lovit chlapy. Má smůlu, děvenka jedna předvádivá.
  Riček se zlepšil (jestli za to můžou tři bodance na veterině, nebo háravka na zahradě… ?? )

  1. Hurá, tak už jste doma! (inlove) Vítej, však jsi tu citelně chyběla. (party) Na čtení a koukání se zatím jen teoreticky těším, čeká mě obrovská mrtvá teta = žehlení (tmi) Ale dočkám se 🙂 Tak ať je Ričkovi líp (h)

  2. Jéé, sláva nazdar výletu… A hurá, že jste zpátky (inlove) . Zatím jsem zhlídla jen zkrácenou verzi, ale rozhodně je nač se těšit. Hlavně, že Betku nakonec nohy donesly (h) . A na zpestření s nápadníky jste dostatečně trénovaní (chuckle) .
   Snad se Riček ještě zmátoří (y) .

  3. Teda Xerxova, vy jste dabelsky rychli a zorganizovani. Az vam zavidim – to jsou mety, o kterych se mi jen zda. tak v praci jsem taky ucinna a zorganizovana, ale tim to konci, zbytek meho zivota je spis nahodna inspirace… 🙁

   1. plánovat cestu mě moc baví (tím se bavím tak na podzim, na Vánoce jsme zaplatili ubytování a to už bylo doplánováno) No a páník každý večer stáhne fotky do noutbůčku a hned je zpracuje a udělá deníček. Doma na to není už pak čas – to by se to nikdy nedodělalo… takže každý (no skorokaždý, taky někdy máme resty) večer vznikne kompletní zápis dne – při skleničce burgunského… to jde samo. Dneska se jen přesypal hotový záznam na web.

  4. Uuuuf, tak jsem to prolítla – máte výletění báječně zdokumentovaný (y) . Hlavně to chce zkouknout v klidu.
   Díky, užijte si ještě neděli 🙂

   1. vzpomněli jsme na vás – bydleli jsme blízko Burguňského kanálu – a od lodních tras jsou pěší (a cyklo) stezky po památkách v okolí. Doprava je daná (kanál), hotýlek je jasný (kajuta), památek je kolem mocmoc a pěší stezky jsou…

   1. chutě… chutě… 😛 našlo by se tu bílé Chablis Premier Cru, několik různých ročníků… z červeného třeba Irancy – na můj vkus moc suché (jediná červená vinice v bílé oblasti – toto víno měl předepsáno král Ludvík, vozili mu ho do Paříže… asi měl jeho lékař v Chablis příbuzné (chuckle) )

 25. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hlásíme návrat. Burgundsko je úžasný kus světa – přírodou i historií. Fotek je mocmoc, deníčky jsou hotové (psaly se každý večer při vínečku), jen se musí vywebit. Bylo tam jaro a sluníčko (na mě až moc teplo – včera 28…) Aby bylo veseleji, Betka začala v pondělí hárat (jak jinak, když byla dovča) (rofl) . V úterý ráno nás vyděsila kulháním (holt to křivé koleno se muselo někdy ozvat… a tři dny výletů mu stačily) Naštěstí zvolnění a trošku klidovější režim ji ihned vrátily do normálu. Ve středu byla výrazně lepší a od čtvrtka už normální. Ale přesto jsme ji šetřili.

  Uvidíme, jestli Betka háravka zvedne trošku staříka Rička – dneska je mu nějak hůř, asi ho jeho věk dostihuje… 🙁 (u) Vypadá špatně.

  1. Ahoooj, zrovna jsem si dneska říkala, kdy dorazíte. Moc se těším na hlásání a na fotky.
   Rickovi (h) (y) !
   A Betynka už doufám leží na oblíbeným pelíšku a relaxuje (inlove) .

  2. Jé hele, neztratili se. Vrátili se. (sun) No a Betka nezklamala 😀 Přece musela reprezentovat a trochu pozvednou línou burgundskou psí smetánku. (inlove) Takhle na ni nezapomenou 😉 Už se těším na fotečky a hlásání. Ričkovi (y) (h) . Ať je líp.

  3. Sem si myslela, že dorazíte až zítra. Tak vítejte doma a už se těším na vyprávění.

  4. Vítejte, už se nám stýskalo po ranním pozdravu. Betka kudy chodí, tudy zdobí, samozřejmě. Ričkovi asi nedělá dobře to větrné a proměnlivé počasí. Náš Doník také více odpočívá. Kolik je Ričkovi? (h)
   OT, potřebuji urychleně radu: Luxík se zmazal od smůly, lezl po kládách, srst má na boku jak cukrovou vatu . Čím to dostaneme dolů? Vyčesat to asi nepůjde. Jen člověk není chvíli ve střehu a je alespoň malý průšvih.

   1. Ričkovi je asi patnáct (asi – původ čistokrevného barváře je útulkový…) Čtrnáct určitě.

    Smůlu z Bety vystříhávám – což chápu, že u dlouhosrstého elegána není řešení. Takže nevím

   2. Strejda google radí odlakovac, technicky benzin, lih, olej, maslo, sadlo a … dětskou kolu. Co lidi nenapadne …

    1. Ten olej, máslo a sádlo mě nenapadl. To jsem používala na dětičky, když přišly od asfaltu. Ale ředidlo a odlakovač bych asi nevolila. To by si haf opravdu nezasloužil. S jeho čichem. |-(

 26. Renatko, četlo se to hezky, ale nenechám se zlákat. Nemám poblíž šélesnou krávu, která by dala čerstvé mléko. Tak si dáme holandii s Mourynem napůl (cat) Mína je přes tučný tvaroh. (cat)

 27. Hlásím, že katastrofám není konec. Vojtu právě operují, ráno si na dvakrát zlomil loket…

  1. Štětí, Ty abys měla nervy ne z oceli, ale z betonu. Dej si snad na to (d)
   Moc na Tebe myslím. (rose1)

  2. Tedy Štětí ty s těch průseroidů nějak nemůžeš vyjít. Moc na tebe myslím a Vojtíkovi držím moc palce (y) (y) (y) (y) (y) (sun)

  3. Chjo, Evi myslím na tebe, ale hlavně na Vojtu, aby se operace povedla. Aby měl tlapku OK. (inlove) (hug)

   1. Pro obveseleni, Stetinko: Kdyz muj bratr Vojta, zrovna tak neposedny a ozlomkrk jak ten tvuj, si zlomil v podobnem veku ruku a vratil se ze spitalu se sadrou, tak prvni otazka byla, jestli ta sadra vydrzi, kdyz s tim nekoho prasti po hlave. Pry jako ze bude mit vyhodu.

  4. Štětinko, moc na Tebe myslím! Loket i další klouby jsou prevíti, ale Vojta je mládě, tam by neměl být problém, pokud operace bude dobře provedená! Moc moc s Bedou držíme palce (je u mne, přijela na návštěvu mých marodů). (y) (h) (rose1)

  5. Teda Štětí, ty seš fakt magnet na maléry. To by mě zajímalo, co na Tebe život chystá, že si Tě tak tvrdě prověřuje. Já na Tebe myslím skoro pořád, tak teď přidám palec pro Vojtu (y) Aby se to doktorům povedlo a aby se rychle hojil.

  6. Myslím na vás, na celou smečku. Už aby se to zase odlepilo ode dna. Vojtíškovi přeji aby ho to moc nebolelo a dobře se to hojilo (sun) (y) (y) (y) (h) (sun)

 28. Renato, díky za jogurtovou detektivku. Jogurty můžu, nejraději mám ty selské bílé a pokud s ovocem tak jedině cavaliery, jsou super.
  Ale až pojedete někdy z Prahy na Moravu vemte to na Mohelnici se zastávkou v Lošticích, tam je těsně před námětím vlevo speciální prodejna na tvarůžky asi milion druhů na způsobů, odér v prodejně le vyloženě šmakózní a výrobky naprosto úžasne. Teď se mi zadařilo před týdnem a konzumujeme téměř denně. Mňam, mňam. A ještě na tom náměstí za prodejnou jak stojí oranžový coop, tak v té uličce je tohle http://www.mcteroz.cz/lahudky/dorty-zakusky-​chlebicky a tam pod tím obrázkem jsme do sebe rvali tvarůžkové zákusky, no , nemělo to chybu.
  (chuckle) (clap) (y)

  1. Tvaruzkove zakusky – prohledla jsem to a vypada to dobre. Tak to budu muset zkusit az budu v Olomouci. Tvaruzky ja rada. 🙂

   1. u Mohelnice je motorest tuším, že Loučka nebo Studená Loučka a dělají tam z tvarůžků i lívance a spoustu dobrejch mňamek….. (inlove)

     1. Studená, hani..a najeď na stránky a v jídelním lístku sjeď dolů na Tvarůžkové sspeciality….já slintám jak bernardýn 😛

 29. Tak teda do domácího jogurtu jsem se nepouštěla a asi pouštět nebudu.
  Ale na farmářský trh chodíme. Máme každou sobotu trh na náplavce ve Výtoni, tak popojedem tramvají a děláme si sobotní dopolední vycházku. Ale budeme to muset omezit, stojí to dost peněz. Na druhou stranu jsme dneska po několika frontách usoudili, že kvůli cibuli do další fronty nepolezeme, a pak sem si dost nadávala, když jsem zjistila, jak vypadá cibule u místního Vietnamce. On ji má špatnou už dlouho, ale dneska to byl extrém. Použít to šlo, když sem vybrala poslední tři snesitelný, ale minulý týden z trhu byla prostě dokonalá. Chybami se člověk učí. Jenže já nevydržím dlouho stát a už sem toho měla dost. A Rysík taky, i když jemu se tyhle vycházky taky líbí.
  Obdivuji Kaštana, že v osmém měsíci bílí strop. I když mně bylo v osmém měsíci minule skoro nejlíp, tak třeba na to ještě dojde.

  1. Milá karakal, netřeba nic obdivovat. Stále ještě jsem ve fázi přípraf 😀
   Kdyby mi mělo být, jako Tobě, tak se nechám pouze obskakovat a prťavce vrazím na celou dobu k babičkám a chodila bych ho pouze navštěvovat.
   Už teď je jasné, že strop bude ne bílit, ale modřit manžel. Vymyslela jsem si totiž, že než přijde Nr. 2 na svět, bude strop bledě modrý s obláčky. Ještě, než se namodří, musí se natemperovat nějakým jiným sajrajtem a to udělám já. Díky bohu, že se Nielsík nevzpouzí a na mých nápadech, které mu spadnou na hlavu, spolupracuje (chuckle)

   1. Já chtěla malovat kuchyň, když jsme čekali Rysíka. Což o to, vymalovat bych asi zvládla, ale ty přípravy sem nezvládla. No a nakonec jsme jí nevymalovali a loni jsme se přestěhovali do čistě vymalovaného. Teď toho chystáme méně, ale nějaké budování přece. Jenže MLP právě moc nespolupracuje, tak je to těžký. A já sem ráda, že teď aspoň udržuju čisto, a že už normálně uvařím. To je pro mne maximum. Rysík jezdí k babičce teď už po 14ti dnech, ne každý týden. Tchýně ještě pracuje a moje máma má, kromě jiných neduhů, hodně špatný koleno, takže je to pro ní taky dost velká zátěž. Pokaždý když mi ho vrací, je jí hůř, než když ho přebírá. Ale my jsme si už s Rysíkem zaběhli takový režim, že to celkem ujde. Pokud se teda uplně nezasekne, ale to už taky neřeším, prostě si dělám svoje a čekám, až ho to pustí. Jen s ním skoro vůbec nechodím ven, protože venku si můžu tak maximálně sednout vedle něj na chodník a čekat. A na to nervy fakt nemám. Naštěstí je většinu času hodný a respektuje, že maminka ho vůbec nezvedá. Když chce otulit, musí si vylézt do klína sám. A do postýlky taky. A vůbec všude, jen mu ukážu jak a případně přidržím. Je to naše sluníčko (sun) (inlove)

 30. Lidi já už asi fakt slyším trávu růst!
  Přijdu nahoru, Ríša pod pohovkou spinká. Melíšek PČÍKÁ!!! Zrzínek PČÍKÁ!!!
  Tak jsem pomazlila, vydala tyčinky a Ríšánek vylezl a dožadoval se papu. Dostal plnou mističku BBQ s kuřecím a jehněčím. Chudínek chrchlá a nemůže pořádně dýchat nosánkem, ale baštil jako zamlada. Pak se šel napít. Je vidět, že je mu lépe. Ale jestli to teď zase začnou provozovat ti dva, tak se fakt jdu oběsit do potoka.

 31. Tak já se právě vrátila z farmářského trhu v Holešovické tržnici. Bylo tam naprosto úžasně. Venku dost fučí, ale tam bylo příjemně. Měla jsem v peněžence 500,- Kč a když jsem si chtěla koupit ještě sklenici domácího medu jsem se po nahlédnutí do peněženky, ke své hrůze musela panu prodavači omluvit, že peníze došly. Tak příště. Lákadel tam bylo nepočítaně: davelské klobásy, domácí jaternice, ryby čerstvé i uzené, spoustu druhů sýra, zelenina všecho druhu, bylinky čerstvé i sušené, jahody, koření, pečivo, mléko a domácí jogurty, čerstvé houby, o spoustě nádherné satby nemluvě; všechno krásně čerstvé a voňavé… Lidí spoustu, ale je bezva, že se to tak ujalo a lidi chodí, aby se to farmářům vyplatilo jezdit i z poměrně velké dálky.

   1. Farmářské trhy pořádáné každých čtrnáct dní v sobotu pak běžný sortiment obohatí o domácí uzeniny, mléčné výrobky, pečivo, víno, mošty, medové produkty apod.
    Farmářské trhy každou druhou sobotu od 8 do 14 hod., konkrétně: 26.3., 9.4., 23.4., 7.5., 21.5. atd..

    Určitě tam jdi, stojí to fakt za to. Doporučuju ale finanční hotovosti s sebou spíš více než méně 😀

    Jinak Karolíno, hlavně, ať se konečně z těch chorob vylížete.
    Štětinko, držím (y) , tchán má Alzheimera, tak vím, jak je člověk proti chorobám v hlavně bezmocnej…

    A ach EvoŽ, nad Tvým článkem o prťavcích mi usedalo sérdce… My se teď chystáme na prťavce lidského, ale později, až budou děti starší, určitě pejsek bude… (toivo)

    1. Snad už bude líp!
     Doufám, že už jsme si to vybrali na hodně dlouho dopředu. Když si tak spočtu, jak dlouho mám Melíška a co už ho dohnalo různých chorob, Ríša dtto, tak si říkám, že bych možná měla být méně starostlivá! Asi to bude jako s dětmi. Cikáně slupne kdeco, s čistotou si starosti nedělá a je zdravé, opečovávané dítko chytne kdejakou chorobu. Když jsem přišla s oběma k vetovi, vypadalo to, jako když je týrám nebo jsem je našla v popelnici. A přitom se mají jak v bavlnce. Není to nespravedlnost? :@

  1. Taky jsem byla na farmářském trhu, a to u nás v nově otevřené Galerii Harfa. Jsou tam na střeše takové malé stánky, ale že by to byl nějaký „trhák“, to tedy není. Při té příležitosti jsem se tam najedla u Thajců a pokoupila suroviny na vaření. Teď se mi tu cmochtí segedínský guláš, mám nakrájené a připravené vše na hovězí s houbami. Ve čtvrtek totiž slavím opožděně s Autoklubem své narozeniny a protože je obvyklé, že každý oslavenec napatlá housky nebo chleby nějakými pomazánkami domorobo nebo koupenými a přihodí nanejvýš kus okurky nebo rajčete, tak já jsem se rozhodla pro teplou večeři. Ještě k tomu budou masové smažené kuličky s omáčkou Bérnaise a s omáčkou brusinkovou na bambusovém párátku s mini rajčátkem. Ať jsme tlustý na tři prsty!
   A už mi úžasně voní celá kancelář neb pracuju, běhám mezi kocourky a počítačem a přitom vařím.

   1. Hele, nenaložila sis toho náhodou málo? Mohla bys mezi tím ještě třeba šůrovat, malovat a co já vím, co ještě 😀
    Koukej se holka trochu krotit a odpočívej. Ať na Tebe nevletí jarní ounava, stačí, že kosouři chcípají…
    Na Harfě jsem byla, ale nějak mě to tam neoslnilo. Teda až na stánek, kde měli fantastickou tlačenku a jitrničky. Tlačenka byla z úplně libovýho masa… Když jsem si jí pak večer tlačila do hlavy, Niels na mě jen zněchuceně zahlížel (smirk)

    1. (rofl)
     Já jsem si z Pardubického Perníkového Dubení přivezla od Sharky tlačenku, ta byla fantastická. Taky 2 jitrničky, lepší snad nedělal ani můj děda a ten je nějak uměl! A kousek uzeného masíčka, to si tak dávám pláteček na měkký chleba a přikousnu mladou cibulku……
     Ale s tím úklidem jsi to trefila: míchám guláše, chodím kontrolovat chlapečky chlupatý, dodělávám nějaké nabídky na přístroje a přitom uklízím v zadní místnosti, abych si měla kam dát věci, které sem potřebuju uložit.

     1. Jo a kdybys chtěla výbornou zabíjačku: skvělou tlačenku černou i světlou, úžasná jelita a jitrnice, škvarkovou pomazánku, domácí škvařené sádlo, škvarky a další mňamky (salámy a klobásy tam jsou např. bezkonkurenční), tak v Po, St a Pá asi od 10.00, to ale nevím jistě, stojí pojízdná prodejna nějakého řeznictví za Prahou u metra B stanice Českomoravská. Fakt tam mají vynikající věci, vřele doporučuju. Někdy se stane, že za hodinu už nemá to, na co si dělám chutě.

     2. Jsi nechutně akční! Jak si pak mám případat já?
      Chystám se pouze vymalovat strop v Sebíkově pokoji. Ten je deponovanej u babičky, Niels v Mnichově, tak si to tu budu v klidu šurdit. Je pravda, že s tím pupkem (začátek 8. měsíce), co teď tahám mi to bude trvat dlouho… Si připadám jak velryba na břeh vržená k pohybu nucená 😀

      1. Hele nechceš pomoct? Já bych doběhla, mám to kousíček!!! A donesla bych vzorek segedínu!

       1. Si se zbláznila!!! Mi budeš pomáhat a sama toho máš nad hlavu!
        Stejně začínám uvažovat o tom, že to nějak vožulim…. Niels mě sice nabádal, ať s tím počkám na něj, ale zase já si to ráda dělám po svým. Hele, ale co večer nebo k večeru? Nechceš skočit na skleničku někam za roh do knajpy?

          1. Príma, těším se, že vypadnu z toho kolotoče a že se uvidíme!
           Za chvíli přijede teta drbací Beda se podívat na maroda/y, tak bude to odpoledne hned veselejší!

      2. No, na osmej měsíc taky nejseš žádný ořezávátko. Tak hodně zdraví a síly (y) .
       Tíky za tržnici – když se mluví o řezníkovi, tak úžasnej (pravda, trochu z ruky) je v Kněžmostě (kousek od Mladé Boleslavi – Drábské světničky). Já moc tlačenková nejsem, ale tu jeho jsem jedla bez chleba z papíru, ještě mezi dveřma (nod) .

       1. Souhlasím, tlačenku má úžasnou. A taky maso ve vlastní šťávě-prase, kráva, mix. Mňam.

        1. Týno, v jakým stavu byli Vaši, když zjistili, že se účastnili promoce? Jsem se těšila, že bude nějakej bericht a buď jsem to propásla, nebo nebyl a nebo jen nepatřím mezi zasvěcené 😉 Děsně by mě to zajímalo, jak to všechno dopadlo….

         1. No, přežili to. Netušli až do konce (teda do začátku celé akce) . Máma ronila slzy a byla dojatá ;( , v klobouku a za dámu. Táta byl neobvykle zamlklý 😡 . Holky měly hlídače venku a přežily to taky. I hlídač je přetrpěl bez úhony na psychice.
          Slibovala jsem fotky, ale ještě jsem se k tomu nějak nedostala, bo přestavujeme ložnici. Ale ono k tomu dojde, možná už zítra

          1. No, tak tahle režie se ti povedla (sun) Až je příště pozveš na narozeniny, nebo dětský mejdan, tak ti nebudou věřit. (rofl)

       2. A bezkonkurenčně nejlepší masné výrobky má u Turnova v Pěnčíně Krejcarovo řeznictví. Párky dodávají do Prahy /myslím do Savoye/ a do dalších hotelů.

        1. Když už jsme u těch řeznických reklam, tak úžasný je PAN řezník Šrol v Trutnově. Ta sekaná!!!! To si takhle koupím pláteček a než dojdu k Modráskovi, mám jen mastné prsty a hubu.

         1. Nás tak zmlsali, že párky jinde nekoupím, tlačenku a bílé nebo grilovací klobásy také ne. Já tedy uzeninu nemusím skoro vůbec, já jsem spíš na ty jogurty, tvaroh nebo sýry. A sýry jen kvalitní tvrdé a to tady máme také blízko mlékárnu, kde vyrábějí máslo a sýry. Dobré, za přijatelnou cenu. Ó, my se máme- Pivovar Svijany, Mlékárna Příšovice, moštovna Lažany , Mlýn Perner, jablka od Thoře atd…

     3. a o chlebu žádné ódy nenapsalas 😉
      máme tu FT každou sobotu,u pošty …tak se ráno proberu a jdu,protože to,co se tam dá koupit,nemá chybu,jen to musíte mít vychytaný…dneska byla i sadba a parádní, no a u uzenáře jsem koupila skvělej polosuchej koňskej salám (pardon, já ho moc ráda) a drš´tkovku 4 porce…taky je skvělá…já jsem zvědavá,až si Karolína dá tu prdelačku…co bude říkat 😉

   2. Karolíno tys nezmar. Ještě bys mohla ve volných chvilkách plácat cihly. (sun) (wave)

 32. Renato, to bylo napínavéééééééé!!!!!!!!!!! :O :O :O … normálně jsem to hltala, ovšem byla jsem lehce zklamána, že to tak brzy skončilo ;( , celou dobu jsem čekala, že na nějaký n-tý pokus se k tomu jogurtu dopracuješ

  tak prosím zase poreferuj, jak budou tvé experimenty pokračovat, moc dobře se to četlo (h)

  1. Opravdu záživně podané experimentování 🙂
   Musím říct, že tohle povídání je mi profesně velmi blízké – člověk by si myslel, jak exaktně musí věci v medicině chodit, ale někdy i experimenty s rozcházením různejch laboratorních metodik dělají podle podobného schématu.

 33. také chodím tady u nás v Plzni pravidelně na farmářské trhy. U nás začaly zase minulý víkend. Nakupuju tam moc ráda.

 34. Jogurt jsem taky kdysi pokoušela vytvořit, podle receptu v řecké kuchařce od jedné mně milé zpěvačky. Za teploměr posloužil malíček (lidské tělo je stejně úžasné). Naočkované (z koupeného jogurtu) mléko jsem nechala v míse, která se mi vešla do litinového hrnce (šikovně se v něm vzpříčila, takže neseděla na dně), a hrnec jsem postavila na plotýnku zapnutou jen na přihřívání. V hrnci se drželo příjemné horko, nerozpaloval se. Po 6 hodinách jsem nevydržela a do jogurtu se pustila – nebyl hustý na lasturový lom, ale asi by se k tomu dopracoval, protože byl rovnoměrně zahuštěný bez améb a slizu a podezřelé táhlosti, takže předčasně padl za vlast. Kamarádka očkovala koupenou násadou, teplotu jen odhadovala a nechala sklenice v peřinách – výsledek byl prý právě ten divný kompaktní sliz. Usoudila, že je to nedodržením teploty, v pokusech bude pokračovat, násady má asi na tři cisterny mlíka. 😀 Já jsem na vlastnovýrobu rezignovala a kupuju jogurt od Němcových na trhu.

 35. A ještě jednou já:
  ke včerejší diskusi o očkování zda ano či ne, jsou-li kočenky pouze bytové. Já jsem si myslela, že se na celé očkování vykašlu, když měl Ríša takovou bouřlivou reakci. Ale teď vidím, že i přesto, že nikam ven nejdou, i přesto, že jsem víc jak čistotná, i přesto, že jsem já nebyla nemocná a ani nikdo nemocný u nás nebyl na návštěvě, Ríša takhle onemocněl. Jestli nastydl na parapetu nebo něco vlítlo oknem ze dvora, kde se pohybuje spousta bezprizorných kočiček nebo jestli jsem z toho dvora na botách něco dotáhla já, to už nikdo neodhalí. Ale raději risknu reakci Ríšy, nežli abych je ohrozila tím, že je očkovat nenechám.
  Ríša má zřejmě hodně sníženou imunitu, kdoví, jak dlouho se někde toulal, nežli dorazil k Markétě na terasu. Co jedl, jaké nemoci měl……. to už se nedozvíme. Ale je znát, že reakce na očkování byla hodně ošklivá i průběh té nemoci, co má teď, takže bude asi dost choulostivý. Raději mu poskytnu veškerou ochranu, kterou můžu, aby se mu nic nestalo.

  1. Karolíno, taky nezapomeň, že jednotlivé vakciny (značky) se liší a ten Biofel co dostal Ríša, na ten prý jsou nejčastější špatné reakce… jestli budeš očkování „hlásit“ za rok předem, připomenu ti to, aby sis řekla o jinou vakcinu

   1. Jsi hodná, díky, já už to taky vím a slyšela jsem to i od dalších, co jsou omotáni okolo hedvábných tlapiček.

  2. Chuderka malej, snad už má nejhorší chřipajznu za sebou. ;(
   Nojo, to máš pravdu, Babetka se věčně povaluje kolem bot a studuje, kudy chodily, tak my se tady radši necháme ďobnout… (wave)

  3. Karolíno, my jsme v dobách dávných, kdy se ještě očkovalo minimálně, přinesli naší kočence kočičí mor zřejmě na botách….

   1. No právě proto jsem své uspěchané rozhodnutí důkladně přehodnotila! Očkovat se bude, ale něčím jiným, nežli tím, na co Ríša měl takovou špatnou odezvu.
    Zouvat se budu už za dveřmi a denně postříkám rohožku savem. Boty nenechám v předsíňce, ale šoupnu je do tašky a obuju je zase až za těmi dveřmi. A chcíp má smůlu.
    Na tom dvoře skutečně může být cokoliv, je tam spousta volně se pohybujících, očividně i nemocných kočiček, krom toho v té svobodárně bydlí spousta různých existencí, občas ráno je chodník od dveří svobodárny až na křižovatku posetý plivanci, kdoví, co jsem na těch botách domů donesla.
    Ach jo!

  4. Já raději očkuju,i když jsou holky doma….a Ríšovi přeju,ať je brzo zdravej…. (wave)

 36. Renáto krásně napsané vyprávění o jogurtování, moc hezky se to četlo. Tohle jde mimo mne. Jogurty nejím, jediné z mléčných výrobků, co pozřu, jsou dobré tvrdé sýry a kefír. Sýry tavené nejím, mléko nepiju, používám jen zakysané smetany do omáček a sem tam šlehačku, to je vše. Kefír si teď vyrábím s pomocí kefírových houbiček od Liky sama a mám denně tu dobrotu k snídani.
  Ale těším se na to, že se Ti jednou jogurtík povede dle Tvých představ! (wave)

  1. No jo, tak to já právě jsem jogurtovej maniak – snídaně znamená jogurt (a půllitránek mlíka 😉 ). A sejra taky ráda. A tvaroh. Bych mohla mít vlastní krávu (chuckle) .

   1. No, MLP snídá jogurt denně a když náhodou snídáme spolu, tak dost divně zahlíží na moji tlačenku s cibulí nebo kus masa na chlebu.

    1. Takhle na dovolený, to snídám třeba i ten kus masa (tlačenku jsem teda ještě neměla, ale gulášovou polívku jo (clap) ). Ale jogurt tam potřebuju taky 😀

     1. Tlačenka je ideální snídaně na sobotu … když jsem sloužil vlasti, tak byla každý týden … někdy světlá, někdy tmavá … s octem a cibulí. Ideální zahájení volného výkendu … (fubar)

    2. taky miluješ Postřižiny? Schmitzer kj snídani chleba a hrnek bílýho kafe, Vašáryová kotletu nebo dvě a chleba (chuckle) a pivo

   2. taky se hlásím jako „mlíčňák“ (inlove) – mlíko si liju do kafe a chutná mi i jen tak, vychlazené z ledničky… jogurty bílé i ovocné, tvaroh s bramborama nebo do pomazánky, sýry tavené (mám speciálně jedno oblíbené Lipno, takové modro-červené) i tvrdé, ale taky „smrduté“, jako jsou tvarůžky (ale Romadur ne), oblibuju Nivu (tu i do teplé kuchyně, spousta mňaaaam), no a zbožňuju Hermelín, toho se můžu doslova užrat

    😉 (y) 8) (h)

    1. Tak já mlíko jenom do kafe, jinak teda ne. Ovšem to neplatí pro tvaroh, jogurty, sýry všech druhů a smradů, zakysané pití a tak. Jenom to mlíko v té čisté podbě mi nějak nejede….

     1. Mléko jen tak nemůžu, ale v jakékoliv kysané formě už ano. Nezapomenutelné bylo kysané mléko na chalupě, když jsem byla malá.
      A do kafe smetánku nebo šlehačku.

     2. Jo no u mě je nereálná představa že vypiju mlíko, nebo něco zakysaného 😀 Bych se radši nechala mučit…To samé tvaroh, bléé (puke) Ale sýry můžu velice, šlehačku (tu strojovou, tuhou 😛 ) taky 😀

    2. mlíko, ledový a nebo v horkým kakau, kefír a podmáslí miluju opepřený a osolený…jogurt si koupím občas řecký… (angel)

 37. Nesnáším to!!!! 2x jsem napsala dlouhý příspěvek a 2x je v háji!!!!!!! (headbang)
  Tak znovu a nejméně nadvakrát, delší mi tahle bedna prostě neodešle!
  Stav našeho kocouřího lazaretu:
  měla jsem v plánu odjet s kytičkami, které jsem dílem nakoupila a dílem dostala k narozeninám na chalupu a nechat je tam. Jenže situaci změnil zdravotní stav kocourstva.
  Ríša se včera večer hodně zhoršil. Nosánek plný nudlí, oči jak štěrbiny zalité slzami a žlutým výtokem. Strašně špatně dýchal, chrčel, při pčíkání nudle lítaly všude kolem. Tak jsem čistila očička, čumáček, hladila, mazlila, brečela……….. Až jsem z toho usnula, protože si Ríša zalezl z mé náruče pod pohovku, aby měl klid. V noci jsem spala jak na vodě, poslouchala, jestli se něco neděje. Byl klid. Ráno Ríšánek vstal, očka čistá, chrčí mnohem méně, ubyly i ty nudle v nosánku a pčíkání. Nabaštil se, vyčůral, vykakal, hodně se napil, znovu lehce slupnul další kousek konzervičky a nechal se pomazlit. Vrnět nemůže, na to má nosánek ještě dost ucpaný. Teď zase spinká pod pohovkou v klubíčku stočený myšáček můj proužkatej!

  1. Z toho usuzuji, že včera se vše vyhrotilo a už to jde k lepšímu. Snad bude vše v pořádku. Dneska tedy na žádnou mimořádnou návštěvu u veta nepůjdeme, i když jsme domluvení, že kdyby něco, tak máme přijít, půjdeme až zítra na tu kontrolu, na kterou jsme objednaní. Je mi ho strašně líto, jak je tam bezmocný a pere se s tou nemocí. Asi všichni, co máte zvířátka, umíte posoudit, jak mi je. Dítě aspoň řekne, co ho bolí, ale zvířátko ne. Kde mohl k tomuhle přijít, to je mi záhadou.
   Melíšek má očička čistá, jasná, velká kukadla, jako vždycky. Nepčíká, je to mazel a mlsal. Ale má průjem. Zřejmě reakce na ta ATB. Protože je to čuník, tak si nečistí prdelku a ta teda podle toho po noci vypadala. Takže jsem ho odlovila, mokrou houbičkou odstranila nejhorší a pak už si ten mokrý zadeček dočistil sám. Ale vůbec se mu mé zásahy nelíbily a dal mi to dost razantně najevo. Ještě štěstí, že jsem na tom mamografu byla včera. Jinak by volali policii za účelem šetření týrané ženy.
   Tož tak. Snad už bude líp, proč já musím mít vždycky nějakou tu „radost“ navíc?

   1. Karolínko, tak s Ríšánkem to opravdu už vypadá líp. Jsou to teda nervy. Ale pořádný spánek dělá divy, taky by ses měla vyspat. Zkus u veta koupit na zkoušku jednu konzervu od Hill’s pro kočky rekonvalescenty (teď si nevzpomenu na konkrétní označení), ale je to hodně výživná věc a dává se kočkám, které nemůžou (nechtějí) moc žrát, tak aby příliš neslábly. Možná by to Ríšovi udělalo dobře. Ovšem nevím, jak zajistit, aby mu to nesežrali ostatní – je to prudce jedlé. Možná na prstu… Konzerva je ovšem asi dvojnásobně dražší než běžná. Je to jen takový návrh, u nás se to celkem osvědčilo jako součást léčby, hlavně při ATB, kdy nastupuje nechutenství a tak – ale nekupovala jsem jich víc, protože těm mlsným potvorám se omrzí všecko. Dál držíme (y) (cat) (cat)

  2. Před pokusem o odeslání, dokud ti ještě bliká kurzor v okénku na text zmáčkni CTRL+A (celý text se modře podbarví) a pak CTRL+C (zkopíruje se do schránky). Pokud se to neodešle, tak stačí kliknout mišítkem do okénka na text a CTRL+V a máš text zpátky. Pokud ti sčot zlobí, tak si tohle zkus zautomatizovat ať to nepíšeš několikrát 🙂

   1. Jendo díky za radu, už jsem si poznamenala (wave)
    Já se vždycky můžu radostí zbláznit, když napíšu dlouhý příspěvek, klik a je kde? No, přesně tam!

    1. To se mi stává často – s načítáním Zvířetníku mám stále problém, i když menší než dřív. Klikám v tom případě na šipku ZPĚT a text se mi objeví zpátky pokouším se znovu a znovu to odeslat, někdy i 10x. Je to fakt špatné, ale jelikož ty problémy mám asi jen a já a Karolína, tak se prost snažím o trpělivost.
     Nesmím ale kliknout na F5 nebo obnovit, to mi napsaný text zmizí. (To CTRL+C je bezva, jenže od doby, kdy jsem si nalila do klábosnice ananasový džus, někdy CTRL nefunguje. Tak radši používám zpátečku. 🙂 )

  3. Karolíno (hug) nebreč, to jsem předpokládaly, že to bude kulminovat….on tě potřebuje silnou a klidnou…to mu taky udělá dobře… (h) (y)

 38. Aby byl jogurt hustý, je třeba dát do 1 l mléka cca 70g sušeného. Bez jogurtovače se dělá dost špatně, opravdu potřebuje mít teplotu kolem 40 stupňů.

 39. Žjůva, to je skoro napínavé. Hezky to vypátrej a pak mě poučíš, jo? Jen ten mlékomat tady asi není (mm)

 40. „Odolala jsem pokušení vyjíst lžičkou usazenou smetanu“ …no jo, tohle experimentování je záležitost pevný vůle 😀 . Taková smetana… 😛 (to je olizovací smajla) …pak má bejt člověk hubenej, že jo (chuckle)

 41. Renčo, já jogurty dělám doma běžně, měla jsem vědět, že potřebuješ radu. Jogutové mléko, zahušťuji sušeným a pak nechávám dojogurtovat na topení. V peřinách je asi málo času, protože ten jogurt pracuje do druhého dne. Jsou kyselejší, než jsme zvyklí, ale dobré.
  Dělám i tvaroh, zakysanou smetanu,.. ale teď co zrušili „můj“ kravín, tak už musím taky kupovat mlíko z automatu…

 42. je, Renato, ja taky podporuju mistni trh a jakmile se rozjedou farmarske trhy, tak vetsina ovoce a zeleniny v me domacnosti je mistni, a taky med a ruzne zavarene mnamky a chutovky. A i slusne obchody prodavaji „mistni“, cimz prohlasuji ze „mistni“ je nejvic 100 mil daleko. A nakonec kupuju i mistni mouku, protoze velky mlyn u nas v Columbii patri rodine nasi kamaradky, a navrch mlyn je dominanta centra mesta a vetsina kukurice a psenice, co zpracovava, je z Jizni Karoliny.

  Ale domaci jogurt delat nebudu, protoze na to tady proste mliko nekoupim. Ale nasla jsem zdroj fantastickyho reckyho jogurtu a i Chet, ktery zasadne ji jenom ovocny jogurt, tohle muze dost. Misto zmrzliny recky jogurt pokapany dobrym jiho nebo severokarolinskym medem (zejmena kdyz pochazi ze stromu sourwood) a par lisku maty – uz mi roste na zahradce – prezila zimu – MNAM !!!!

 43. Šiškote, Renátko (inlove) , se z Tebe picnu! Netušila jsem, že jsi takový alchymista. (chuckle)
  Ale četlo se to napínavě 🙂 a rozhodně stojím o pokračování, ať už s teploměrem nebo bez. (wasntme) (chuckle)
  Jo, a musím ještě poznamenat, že jsi buď cvok nebo chrdina (chuckle) :* ; měřit 80 stupňů vlastním malíčkem, do toho bych se teda nepustila. :O

  1. to je zajimave experimentovani. moje mamka delavala domaci yoghurt tak, ze vylila mleko do misy, smichala s kelimkem yoghurtu a posadilo to na radiator na dva dny, a byl moc dobry.
   ja jsem nedavno experimentovala s vyrobou tvarohu protoze tady se nedostane, to se zahreje zkysane mleko na presne 60 stupnu, a precedi pres platynko. muj pokus celkem vysel, vypadalo to opravdu tvarohove ale chutnal trochu nakysle a zvlastne, na pomazanku to bylo dobre, smichane s mekkym syrem, ale na kolac by to nebylo jak jsem chtela. uvidime jak dopadne dalsi pokus.

   1. Takhle jsme dělávali tvaroh doma, když ještě nebylo trvanlivý mlíko – chci říct občas nedobrovolně, protože už třeba bylo trochu nakyslý. Vždycky mi moc chutnal – jak píše Renata, třeba na brambory. Máš ale pravdu, na koláč si ho neumím představit…

    1. My taky, a teď jsem si zkusila udělat kyšku znovu, byla nějaká divná, tak tvaroh z toho… no, psovi chutnal… a dál neexperimentuju a piju normální mlíkomatový doma pasterizovaný sladký, stejně mi chutná nejvíc…
     … ale o jogurtu jsem uvažovala…
     … jenže když se mi nepoved ani ten tvaroh? 8-|
     (Jdu pro další nálož mlíka a chleba a pak psát dva drablíky…)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN