ČLOVĚČINY: Úklidové vzpomínání

Tak jako opice na holé a chlupaté, i lidi dělí se na chudé a bohaté… to je citát z jedné starší písně Voskovce a Wericha. Dělení podle majetku je jedním z hlavních, těmi, kdo se mají dobře, důsledně zamlčovaným, ukazatelů. Lidově se také říkávalo, a možná se to někde ještě říkává, že lidé jsou různé, a toto hodnocení se užívá hlavně v tom případě, že chceme zpochybnit správnost nebo rozumnost jednání úřadů nebo prostě jen našich bližních. Mně ale teď napadlo jiné dělení lidí: na pořádné a nepořádné.

Jedna i druhá kategorie má četné podskupiny, a nevím jistě, zda by bylo účelné je vyjmenovávat. Uvažuji ale někdy z tohoto hlediska pořádkumilovnosti sám o sobě, a zůstávám při tom, na rozdíl od Mé Lepší Poloviny, velice klidný. Nejsem ani chorobně pořádný, tím méně, že bych otravoval své bližní nějakou přehnanou snahou o čistotu a pořádek, nepatřím ale také mezi tzv. bordeláře. Jsem prostě normální, trochu méně úzkostlivý člověk.

Proto také mám návyky, s nimiž jsem se setkal u mnoha mých známých: uklízím po sobě, snažím se udržovat ve svých věcech takový pořádek, abych se v nich sám vyznal, mám ale zároveň jakési kouty, které bych mohl pojmenovat „ztráty a nálezy“. Mám na stole lesklou uzavíratelnou dózu, snad kdysi sloužila pro doutníky nebo cigarety, a do té dávám drobnosti, s nimiž si okamžitě nevím rady: mám tu různé, náhodně odložené šroubky, několik hřebíků, drobné součástky elektroniky, menší podložky, klíčky, spínací špendlíky… Jednou budu muset tu schránku vzít a její obsah zčásti roztřídit a zčásti vyházet.

Mám ale také v psacím stole dost objemný oddíl, do něhož jsem dával těžko zařaditelné doklady a písemnosti. Jak pokračuje spolehlivě stárnutí paměti, je to také takový koutek „ztráty a nálezy“ a jednou za čas se musím donutit se do něj podívat. Udělal jsem to právě včera, a našel jsem tu věci, o nichž jsem sice věděl, že existují, ale během času jsem na ně pozapomněl. Několik záručních listů, jejichž platnost dávno vypršela, sešit se zápisky z doby normalizace, zajímavé verše méně známé autorky, které se přepisovaly jako samizdat, a fotografie mé přítelkyně, s níž jsem žil skoro patnáct let.

Ty fotografie jsou černobílé, když má přítelkyně, fenka Gina žila, barevná fotografie byla dost drahá a náročná. O té mé přítelkyni jsem už kdysi psal, a dodnes na ni vzpomínám nejen jako na průvodkyni významného dílu mého života a života Mé Lepší Poloviny. Gina měla mile kudrnatou srst, která jí začala šednout a řídnout, když byla vážně nemocná, a dostala krásnou nahnědlou barvu, když se po náročné operaci uzdravila, aby pak žila ještě další tři roky. Hlavně ale nikdy nezapomenu na její nádherné hnědé oči, nejkrásnější oči, s nimiž jsem se v životě setkal…

Našel jsem také pohlednici s vyobrazením jezevčíka. Poslal mně ji kdysi dlouholetý přítel, který sám sice nikdy psa neměl, ale nejspíše pohlednici se psem vybral záměrně. Na straně, určené pro adresu a psaní, je vlastně jenom pozdrav, který se nikdy nebude opakovat. Přítel prožil několik různých životních zvratů, o nichž by se dalo napsat delší vyprávění, ale k tomu teď nemám odvahu.

Je to již hodně let, kdy skončila životní pouť mého přítele, jeho paní a malého chlapečka. Těžko říci, co zakončilo jejich život: nešťastná náhoda, neopatrnost, nebo nepředvídaný záměr, spolu s podmínkami, které dnes již nejsou. Do domku, kde bydlel můj přítel, byl zavedený plyn, tak jako skoro všude ve větších městech. Tenkrát ale, když rodina mého přítele žila, to nebyl ještě zemní plyn, ale běžný, méně hořlavý, zato jedovatý svítiplyn. Jednoho rána se rodina neprobudila. Jak uklízím ty své „ztráty a nálezy“, vyvolávám v mysli vzpomínky. Tak už to bývá…

V hromadě prohlížených věcí je velký sešit s tvrdými deskami. V sešitě je mnoho volných listů, ale je tu i návod na skládání Rubikovy kostky a několik listů schémat různých slaboproudých zařízení:

regulátor teploty ústředního topení, nízkofrekvenční zesilovače, hlídače prostoru, předzesilovače televizního signálu… Hodně let už to není k ničemu. Všechna ta navržená zařízení fungovala, dnes ale jsou již zastaralá. Počítalo se u nich se součástkami sedmdesátých let, nyní už dávno vývojem elektroniky a moderní velkovýroby překonanými.

Zastihl jsem éru rozhlasu po drátě, který měl nejspíše ovlivňovat jednotný způsob myšlení posluchače, a spolu se svou obsahovou nenáročností přetrval místy až do konce minulého století. Viděl jsem první černobílé televizory s maličkou obrazovkou, vyžadujícími pro příjem signálu jediného vysílaného programu rozměrné antény. Viděl jsem zánik lampových radiopřijímačů a později i televizorů, viděl jsem elektrické gramofony se stále modernějšími přenoskami, přehrávající stále dokonalejším podáním zvuku černé desky větších i menších formátů. 

Dodnes si myslím, že reprodukce hudby z těch desek byla věrnější, než z dnešních vinylových kotoučků. Mohl jsem postupně sledovat, jak ovládnutí vysokých kmitočtů a technika křemíkových integrovaných obvodů vede k barevné televizi a později i k počítačům a mobilům. Ach bože, to je let, jak já jsem starý! Co jenom v té elektronice všechno pamatuji…

Nejen v elektronice. Kdysi dávno mně spolužák ukázal krystalku, tedy přijímač, který jako jediný zdroj energie využíval signál z vysílače. Přijímač to byl velice prostý: rezonanční obvod, složený z cívky a kondenzátoru, detektor, usměrňující přijatý signál, a na konci sluchátka s vysokým ohmickým odporem. S tím spolužákem a některými dalšími jsme chodívali na jednu takovou malou pouť na okraji jednoho pražského parku. Muselo to být někdy na podzim, nebo v zimě…

A chodívali jsme na tak zvanou lochnesku: to byl kolotoč se soustavou článků, napodobujících tělo jakéhosi ještěra či draka. Ten, kdo lochnesku pouštěl a obsluhoval, měl zvláštní zvyk: několikrát během produkce nechal zhasnout světla, a přitom pustil běh atrakce na vyšší rychlost. A my, nevinní študentíci, jsme tu tmu využívali k tomu, že jsme vyřvávali z plných hrdel krásné české slovo… no samozřejmě, však víte, mělo by se to rýmovat…

Proč jsme křičeli to známé, zvukomalebné slovo potmě? Protože, představte si, slovo prdel se tenkrát považovalo za sprosté… Jak je to všechno dávno… Ó časové, ó mravy… Ach ano, já jsem asi opravdu velice starý…

Aktualizováno: 31.3.2011 — 08:14

127 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A heleme se, na Zviretniku se pilne uklizi. Vcera Vave a dnes pan Pavel. Tak ja snad taky pujdu do sebe a taky neco udelam – treba se proberu suplatama a roztridim to.

  Pane Pavle, vase psani jako vzdycky velmi pekne. Ale to vam musim rict, ze Gina opravdu byla moc pekna pejskova a s tema ocima mate pravdu. 🙂

 2. O.T. – jaro je fakt tady! Dneska jsem Ráchel jela kolem místního rybníčku. Myslela jsem, že budu muset změnit trasu, všude byly žáby a skoro nešlo projít. Nakonec jsem slezla a ty zpitomělé obojživelníky uklízela z cesty. Chvíli jsem je počítala, ale u čísla 84 mě to přestalo bavit. Ráchelka opatrně ťapala schovaná za mnou – těch hrozných skákacích tvorů se děsně bojí (rofl)

   1. Tak to je i bez žab 😛 Dráček sice každou chvíli někomu z nás sdělí, že je ,,ťoťo“, ale u ní to fakt sedí, je to potrho střelený! (Ale neměnila bych, jinak je úžasná (inlove) )

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Přijde Mordechaj za rabínem a ptá se:
  – Rebe, proč jsem chudý?
  – No když voni, Mordechaj, neinvestujou. Voni jsou moc velkej dobrák a všecko rozdaj.
  – A co mám dělat, abych zbohatnul jako Mayer?
  – No jestli chtěj bejt bohatej jako Mayer, tak se musej ze všech sil snažit, aby se chovali jako úplnej lump – nejmíň sedum let.
  – A potom, po sedmi letech?
  – Pak už jim to ani nepřijde… .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny, pěkně se vyspinkejte
  a dávejte si pozor na lumpy. ~o)

 4. tak tu nezlobte 😉 Konečně dorazila polovička z práce, až si dobalí noty ke kytaře (to jediné nebalím) , tak začneme plnit Yarýska (chuckle) Betka už hlídá zavazadla – tuší, že se něco děje a Apríl to nebude…

  1. Krásnou dovolenou (wave) , milá Xerxová (inlove) , a hodně piš a foť a choď, ať si zase trošku zacestuju v židli. (chuckle)

  1. Milá Ivo (inlove) , babiččina zahrádka se mi moc líbí, ale šije se to celé v ruce a na to já nemám nerva. (blush) On je tedy prý nějaký trick, jak to ošulit na stroji, ale nepochybuju o tom, že bude ještě pracnější, než to v ruce.
   Ale krásné věci z toho jsou, to jo! (y) 🙂 (h)

   1. touhle hrůzou si krátíme deštivé nebo i pěkné dny na našich akcích, máme z tzvrdého papíru vystřižené šestiúhelníky a obšíváme je látkou tak, abychom je pak po sešití celé kytičky mohly vyndat, deky už máme cca polovinu – chceme ji mít celou na piknik, velikostně asi jako manželská postel. Taky nám z toho hrabe, ale když vidíme sečité ty kytičky a jak to přibejvá, tak to je paráda…a všechno v ruce…..ono stříhat ty látkové šestiúhleníky taky není žádnej med. 😛

  2. No teda – nic ve zlým, ale to by mne asi jeblo … teda to bych asi skončila v blázince, ledvá bych obšila jeden šestiúhelník … a ono prý kytičky a do řad a do plochy – bóže, eště teho trocha (chuckle)

 5. vas clanek se mi moc libil jako vzdy; ale muzu trochu odbocit a zeptat se pani xerxove na radu. za tri tydny jedeme do ceska na svatbu, tak jsem si rikala, ze vezmu chrise nekde po blizkem okoli, treba do liberce na jested a do zoo, vite jestli tam muzeme i s mrnim? koukala jsem na stranky zoo liberec a o psech jsem tam nic nenasla.

  1. Liberecká zoo psy neoblibuje (shake) . Ale není-li to žvíře lido a dětížravé, můžem pohlídat před branami (nod)

   1. Nóóó – taky do Brna – teda do brněnského ZOO. Ale to je možná od Liberca kapku z ruky (chuckle)

    1. díky moc. mrně není lidožravé, ale zbabělé, tak by možná nebyl rád kdybysme ho nechali před branama. na ještěd snad může, ale taky si nepamatuju jistě jestli jsme ho tam posledně vzali nebo ne. tak uvidíme kam chrise vezmu. v listopadu mrmlal že je všude sníh a není kam jít. ale já se s mrním tak málo vidím a on mě hrozně moc miluje, tak když jsem na vždycky na pár týdnu u mamky na dovolené tak s ním chci strávit co nejvíc času.

 6. Zrovna jsem se rozhodla, že se za váma na chvilku na Dubení stavíme, jestli trefíme. Taky teda jestli se vejdeme s kočárem do šenku? Pojedeme totiž zkontrolovat bábinku, tak si trochu sjedem z cesty.
  Berete i neohlášené kolemjedoucí?

    1. A já myslím, že tento jo – on je ten „nukleární inžinýr“ (podle vzoru dírkovaný inžinýr)

   1. Taky si myslím. Paní Drábové si nesmírně vážím jako špičkové odbornice a ani druhé jméno není zcela neznámé…

    1. Druhé jméno rozhodně není neznámé – a na Zvířetník přispívá pod pseudonymem Martin. (chuckle) (inlove) 🙂

    2. dneska ráno od 8 měla přednášku u nás na škole. Bohužel jsem měla dálkaře, jinak bych moc ráda šla

  1. Neznám a je to skvělý, díky, Honzo.
   Ani bych to – vzhledem k těm dvěma jménům 🙂 – jiný nečekala (y)

 7. Pane Pavle, kdyby vaše pesinka na těch fotkách byla černá, tak věřím na reinkarnaci, protože mojí kamarádce vloni v šestnácti letech věku odešla za Duhový most pesinka Dášeňka, která byla v černém provedení úplně stejná (i velikostí) jako ta vaše a v pohledu těch jejích tmavých očí se dalo utopit… tisknu si váš článek, abych mohla kamarádce ukázat dvojnici její Dášeňky. Jinak díky za hezké povídání a zamyšlení.

 8. Mnó,tak dneska se to hodí. Příspěvek by se dal nazvat “ My už nic nemáme“. Momentálně tvrdě finušujeme, přestavujeme starou školu z 20. let. Byla krásná a tak ji chci zase trochu vyšperkovat. Dosud v ní podnikal pán, šily se tam rukavice a pracovní oděvy a ve zbývající části bydlela p. bývalá učitelka. Dostala ta nemovitost, která pamatuje generace a kvalitní učitele poněkud na frak. Pančelku jsme tam ponechali a ostatní místnosti přetavujeme do podoby minimuzea generála Bohuslava Závady, rodáka, který byl popraven vr. 1942 za odbojovou činnost v Obrodě národa. Druhá místnost pak bude věnována životu obce napříč stoletími. Chodíme po obci po přestavěných gruntech, prohlížíme půdy a podkolní a snášíme a snášíme, tedy ne vejce (chuckle) ale různé artefakty pro expozici. Otevřela se dóza pana Milana Pavla a nacházíme spoustu věcí i nářádí, které bylo dávno zapomenuto. Už se těším až očistíme a budeme aranžovat. Máme řemesla, kováře, sedláře,obuvníka,švadlenky,krejčí, chovatele koňů,zemědělské staré nářadí, sedla,dřevěné pračky,malou mlátičku, nářadí na šindele,na výrobu beček, staré dokumenty, fotky, no úžasné. Ani jsem nečekala takový samosběr. (chuckle) Jen ten čas schází, kdyby se tak dala otevřít ta dózička a vyletěl by nějaký ten čásek navíc. (o)
  Všechny Vás moc zdravím a objímám. Mějte se krásně jarně, pořádně se vydubeňte, případně pokochejte Vavílími patchworky. Jinak se připojuji k denní mantře Xerxové pro všechny. (h) (inlove) (hug) (wave) (f) (sun)

   1. Milá Vavílo a ty jsi ten nejšikovnější člobrdík, kterýho znám a ještě k tomu krásně píšeš a vůbec nám tady nosíš jenom radost, prosím opatruj se a buď v pořádku, páč Tě všichni moc potřebujeme. (inlove) (wave) Pozdravuj celou smečku a pohlazení posílám pro všechny Tvoje milé. (h)

 9. OT – pozvánka pro Ty, kdo nejedou na Dubení – pojeďte do Dubče! 🙂 Je tam obvyklá patchworková výstava, která je spojena s promítáním a různými workshopy. A já tam budu mít svůj quilt Prolínání. 🙂

  Pozvánka je tady, zarolujte si kousek dolů, prosím: http://www.bellus-gallery.com/aktuality.php

 10. Hezký den všem Zvířetníkům a hezký a mnohem hezčí víkend, který slibuje tolik, že je to až k neuvěření. Dubení a hezké počasí a tak vůbec…
  A teď otázka pro všechny Kočkopoddané ! Kdo jste kočičkám koupili Bozitu a jaké jsou na ní reference ?

  1. Leny, zkusili jsme, ale ačkoliv mi na pohled, prozkoumání obsahu a očuchání připadaly poměrně kvalitní, naši kočkouři mnoho nadšení nejevili. Ze slušnosti zlikvidovali asi dvě krabice a pak se začali tvářit, že je týrám jídlem… tak jsme to vzdali. Podle mě to ale nebylo Bozitou, alébrž mlsnými kočkoury.

   1. Děkuju za odpovědi, koketuju s tím, že zakoupím na zkoušku, jenže po té co Veličenstva nežrala Felixe ve vaničkách a svorně lumpové drželi basu a nechali to v miskách do druhého dne řádně ohnít jsem rezignovala a podobně jako Sharka jsem vaničky dala pražskému kocourovi své dcery, který je chudák ze studentských peněz zvyklý jen na Kitecat a ten se mohl blahem nad miskou uvrnět. Vranské mlsouny hned tak něčím neuctím. Přitom muž říká, dej tam dvě vajíčka na másle orestujeme pár ředkviček a cibulku a nikdo nebude mít ánunk co je to za dobrota… (chuckle) A že ten je zvyklej fakt na nějakej ten gurmetskej zážitek !!! (rofl)

    1. mě to vykládej, onehdá jsem sem psala,jak matka otravuje,ať jí koupím ty dobrý rybičky..kočičí Cosma-zlatej mořan. (whew)

    2. No ale popsaná úprava ředkviček s vajíčky je fakt dobrá, taky je takhle můžu (syrové pouze pod pohrůžkou násilí).

     1. ředkviček s vejci se sní u nás strašně mooooooc, je to jedlé,dobré a na topinkách skvělé….

  2. u nás je to z Bozitou podobné, když dostaly krabičku s želé a masem, zmizelo želé, když konzervu a je jedno s čím (jelen,ryba,kuře) – ty ksichty mi za to nestály…..když jsem Bozitu dovezla do Prahy kočkám u mojí skorotchýně – málem mi ukousaly ruce – pražský kočky. (wait)

   1. Milá sharko.68, je jedno o jakou značku konservy pro kočky jde, Göteborgské princezny vždycky slížou želé a potom někdy snědí to co bylo v želé uloženo. Žádná z mých starých kočenek to nedělala, tak nevím proč tomu tak je. Že by byly líné kousat si nemyslím, granule křoupou bez váhání.

  3. Občas koupím Bozitu Paté (starší kocour toho už moc nepokouše) 360g, ale i to je bohužel na nás velké balení (máme dva kocány). První třetinu kocáni celkem zblajznou, ale s tím zbytkem je to horší – ohřívané jim moc nejede. Ale onehdy jsem zjistila, že ráno opovrhovaná dávka do večera zmizela, neb jsem se opozdila s příchodem. Na našem žebříčku je Bozita lehce v horní půlce.

  4. Jen pro upřesnění. Je to švédská výroba?
   Jestli ano – nepamatuji si přesně název, tak našeho kocoura jsme nepřinutili to jíst ani hladového. Nevím proč, inzerují tam samé pravé maso a želé. Tak jsme to odvezli na venkov, toulavky sežerou naštěstí vše, ale co jsme toho předtím vyhodili zkaženého z kocourových misek do záchoda.

 11. …jde jen o to vybrat si, co kdo chce míti: z života mít legraci či peníze míti… No, a ono to s tou pořádností bude asi tak nějak podobně. Člověk si prostě musí vybrat, jestli bude tolerovat trochu toho chaosu, nebo prožije život obklopen vysavači a oblakem odéru z mycích prostředků… Osobně dávám přednost troše času před kupou pořádku – svou úchylku týkající se nádobí nepočítám 😀 Probírat se krabicemi s neznámým, přepestrým a po léta schraňovaným obsahem je ale v každém případě dobrodružství s nádechem nostalgie. To člověk objeví věci! A návody k použití a technické specifikace dvacet let starých „udělátek“, to je kapitola sama pro sebe. A když pak třeba člověk objeví takovou 8,5 palcovou disketu HP, nebo starou šelakovou desku s nahrávkou bojových písní Rudé armády… Joj! to jsou šoky. A úplně na konec bych si s dovolením vypůjčil citát, který tu před časem „zviditelnila“ baty: O tempora, o mores – o asini, o boves… Prý je asi tak 600 let starý. Bez komentáře 🙂 A díky za další laskavé povídání…

  1. S dovolením se připojím pod Terru. (inlove) Lépe bych to neřekla.
   A bojové písně mi připomněly můj poklad. Po „plyšáku“ se začaly objevovat u popelnic brožované knihy v červených deskách. Občas jsem do nich hrábla a vytáhla poklady s návody, kterak vést schůze nejen odborové nebo jak udělat zábavné schůzky ČSM a podobně. Z těchto jsem pak s úspěchem předčítala vybrané pasáže na různých sedánkách; bohužel zábavné schůzky mi někdo odcizil a já marně přemýšlím nad tím, zda to bylo proto, že ho zaujala některá z mnohých kouzelných svazáckých her. (chuckle)

   1. Chichi, Vave (inlove) takhle já jsem přišel k brožurám s „moudry“ soudruha Lysenka a soudružky Lepešinské… Nedal bych ty hlody ani za nic (už ten jazyk!), vždycky když mě posedne příliš velká pýcha na schopnosti přírodních věd, prolistuju si je. A když mě do deseti minut zase nepřejde, přidám Mičurina. Ach jo…. 😀

    1. To jste mi připomněli, že jsem kdysi získala cintáty Velkého Maa. Byla to temně rudá knížečka velikosti A5.Kde jen může být?? 😀

     1. A já jsem měla v té rudé úpravě a velikosti ruskou antiknížku na Maa – z doby, kdy se SSSR a Čína rozkmotřily. Taky nevím, kde je…

  2. Ó časové, ó mravy (nebo ó nemravové?). Původně bylo, jak víte, tempora mutant at noc mutamur in ilis – bohužel je to i v dnešní době pravda, četl jsem ovšem také v jednou svazku „moderních“ překladů znění časové stejně jako nos se mění. Ovšem znění, citované Vámi – Ó tempora, ó mores, o asini et boves – je vtipnější a také výstižné…
   Děkuji. (wait) 😀 (f)

    1. … a mutantur, mění SE, ale to je v podstatě detail.
     O asini jsem už zařadila do používání. Je skvělý.

 12. Vave,ach som strašne rada,že si v poriadku a doma!!!Dnes popoludni cestujem autom do Brna,sestra zajtra slavi narodky/už mnohú jar videli jej oči/,budem myslieť na Vas v Pardubiciach.Ozaj,ako ste to nazvali?Pardubičení? alebo Konění?To ParduBičení je nebezpečné:ako hovoria bratia Rusi adna bukva i što nibuď drugoje…

  1. Drahá verenko (inlove) , před chvílí jsem Ti odpovídala na vtip pod 105. (chuckle) Včera mi do skoku nebylo, ale dnes už mám zase ráda i anesteziology. :*
   Užij si výlet do Brna a krásně oslavte narozeniny. Je na světě vždycky krásně, když lidi mají chuť slavit. (h) 🙂

  1. Toto je ovšem skvostné. Už se těším na Víta s fungl novou fasádou (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) A jak mám dlouhé vedení, na vteřinku mi to přece jen zahlodalo, protože u nás je možné snad opravdu všechno – než jsem si vzpomněla kolikátého dnes vlastně je (chuckle)

   1. Tak jsem prave vyhral obed … diky aprilu.
    Jeden externi spolupracovnik takovy pekny poslal … a sef neveril, ze je to april … tak mam u nej obed 🙂

     1. Ne ne. Poslal nam a klientovi (on ma smlouvu primo s klientem) ze dostal nabidku jaka se neodmita a ze ho ta firma vyplati ze vsech zavazku a v pondeli se stehuje do Britanie, takze projekt nedodela a snad nekoho sezene kdo to udela misto nej.

 13. Omlouvám se za OT.
  Jsem už doma a děkuju vám všem (h) za podporu palcovou i sms-kovou. Až se trošku rozkoukám, vrhnu se na Zvířetník. 🙂
  A přeju všem krásný den! (h)

  1. Vítej doma. To je dobře, moct si lehnout do vlastní postele, co? Já je v únoru ukecala na to, že v té jejich posteli se nedá ležet, že v té svojí budu ležet mnohem víc (a byla to pravda, tam sem furt posedávala, jak mě bolela záda). Tak ať se přes víkend rychle zotavíš. Však pomocníčci a pomocnice se o tebe postarají (cat) (cat) (cat) (dog) (h)

  2. To je dobře, doma už je vždycky líp. Odpočívej, ať jsi co nejdřív zase úplně fit. (h) (y)

  3. Tak hezké poležení ve vlastní postýlce. Vave nepotřebuješ něco…cokoliv. Ráda podám, přinesu, vyvenčím… v nejhorším i uvařím (rofl)

  4. Dkuju vám moc (f) (sun) (f) – už je dobře. Doma jsem dostala čtyři chlupaté obkládky a ty mě postavily na nohy. 🙂

   1. To je dobře, že už je ti dobře a že péče chlupatých zdravotních sestřiček a bratříčků nese ovoce! (h)

  1. Mušketýr se dneska účastní programu při nočních prohlídkách na zámku Holešov. Přijede zítra ráno a pak vyrazíme na návštěvu ke tchýni. To je program, který bych vyměnila za cokoli, třeba i za návštěvu muzea uschlých pampelišek. 🙂

 14. Nerada přebírám věci- obvykle to, co vyhodím, za 14 dní sháním, protože to potřebuju. Nicméně ve výsledku mám nasyslené hromady nejrůznějších krámů, kterých se s těžkým srdcem zbavuju. 🙂

 15. Pořádkumilovnost mé matky je v rodině známá a všichni vědí, že celá rodina nastoupena v autě čeká na matku, která v kombiné ještě vytírá lino přede dveřmi. Jako děti nás vysílala na pokračování aby otec nevyskočil z kůže a šmudlala hrnky od snídaně. S postupujícím věkem se to nikterak neumírnilo až teď, kdy na jedno oko nevidí a to druhé se začalo rapidně zhoršovat. Následovala operace a matčino prohlédnutí. Co jsme si vyslechli, v jakém bordelu jsme ji nechali bydlet….až sestra moje rodná vyslovila to, co jsme si mysleli všichni. Že dokud neviděla byl svatý klid.
  Nwevyhazování a skladování všeho máme s Bimboušem geneticky zafixováno: při likvidaci bytu po mém dědečkovi jsme našli dosti slušnou krabici špačíčků tužek, které byly tak malé že nešly upevnit ani do násadky, byly však všechny vzorně ořezané.Naproti tomu Bimboušův dědeček měl v pozůstalosti opravdu velkou krabici nadepsanou “ Provázky krátké zcela nepoužitelné “ a hádejte, co v ní bylo

  1. na tohle je jeden krásnej vtip:
   ptá se manžel manželky: My nemáme doma cukr?
   Ona: ale máme, ve špajzu.
   On: Jo? A kde, jsem ho tam nenašel?
   ONA: v horní polici.
   On: tam cukr není!
   Ona: Je, v krabici od kakaa, s nápisem Sůl…
   (chuckle)

    1. Dámy, tohle když slyším, jde mi mráz po zádech. V té láhvi od vodky, co si z ní můj mírně již ovíněný kamarád přihnul, byl totiž tetrachlor… A celý život do mě buší: nelít nic do nepopsaných nebo špatně popsaných lahví! Brát lahve se žíravinami štítkem do ruky! Všechny uzávěry okamžitě zavírat! No jo, já vím, že od octa a kakaa, které je v krabici od cukru s nápisem „KROUPY“, moc nebezpečí nehrozí. Ale dril je hrozná věc – jsem divnej, jsem divnej, jsem divnej… 😀

     1. ale nejsi terro, jen víš víc jak my…ostatně,kdysi u nás v domě – u rodičů, bydleli ve vchodě lidi,co jejich holčička vypila v koupelně nějakej sajrajt,co byl nalitej ve skleněný lahvi od limonády…nezachránili ji, oni se pak odstěhovali někam moc daleko…
      Taky mám doma potraviny v krabicích,jejichž označení neodpovídají obsahu, ale chemikálie nepřelívám, mám je popsané a s bezpečnostními uzávěry.A nemám je ve špajzu! 😉

     2. Terro nejseš divnej, naopak tvůj přístup je veskrze rozumný, ten můj citát (a teď mám dojem, že jsem možná přehodila ocet a olej, nicméně ne vitriól) pochází z jedné divadelní hry (nepamatuji si které) a můj táta ho s oblibou citoval. Pohybuji se v laboratořích a tak o nebezpečí chemikálií vím své. I když na druhou stranu jsem docela otrlá, já kyseliny a louhy za takovou hrůzu nepovažuji (tedy uznávám, že polévat se těmito tekutinami nebo je popíjet na zdraví nepřidá). NIcméně při správném zacházení jsou bezpečné. Mnohem větší vítr mám z organik, které se mohou odpařovat a člověk se nadýchá než by řekl švec. A některé lidi přesvědčit k důsledné práci v digestoři snad ani nejde 🙁 Případně mám obavy z takových roztomilostí jako jsou třeba polyakrylamidy – takové ty neurotoxické roztomilosti. To už dám přednost případné MALÉ díře do kůže po ukápnuté kyselině. Ta totiž zaroste a nechá maximálně jizvu. Ale kdybych zvorala něco s akrylamidem (tedy nyní s ním nepracuji, ale dříve ano), ak bych mohla skončit paralyzovaná na vozíku, případně na následky zemřít.

      A ještě jeden oblíbený recept od táty – a to snad bylo kdysi dávno představení „Jezinky a bezinky“: dvě lříce strychninu, na špičku nože arsenu a jen špetičku cyankáli….. mňam, dobrou chuť

      1. Apino, tak já jsem měl vždycky nejvíc nahnáno ze všeho, co mělo benzenové jádro (nebo dvě) a čouhaly kolem toho podezřelé substituenty, třeba aminové skupiny. A pokud jde o to PAA – provozoval jsem dost dlouho elektroforézu na PAA gelech. Gely se připravují čerstvé, že. Ale vůbec největší postrach – jedovatý pouze omezeně, zato neomezeně smrdutý – byl můj oblíbenec metylmerkaptan 😀 Ten smrdí i v koncentracích blížících se analytické nule, měl jsem ho a)pod dvojitým zábrusem (špunt, klobouček), b) v igeliťáku, c) v mrazáku, to vše najednou. Stejně smrděl… Ale bát se v laborce není čeho – je potřeba znát a nepodceňovat. Což víš asi dobře sama, jsi-li laboratorní myš 😀

       1. No jasně – PAA a elektroforéza. Také jsem se s ní kdysi potkala při této příležitosti – stanovení fytochelatinů a metalothioneinů… Když jsem přes ty kovy, že…. Jestli jsem si někdy dávala obzvlášť majzla, tak to bylo tenkrát. A máš pravdu – od benzenových jader a podezřelých větviček okolo raději dál… Fakt mi kyselinky proti tomu přijdou jako neškodné vodičky – tedy ne v rukách Sadáma Husajna nebo podobných lidumilů, že.
        A metylmerkaptan….. tedy kdybych to necítila už jen při zmínce…. asi bych se strašně smála (rofl)

        1. No, já jsem spíš unikal snahám o inzultaci vlastními kolegy. Ale když on ten metylmerkaptan fungoval jako velmi šikovný a velmi specifický inhibitor jednoho enzymu (co jsem ho pak honil po té elektroforéze 😀 ) Při otevřených oknech se to dalo přežít.

  2. Inko!v Včera už jsi asi nenakoukla, chěla jsem podrobnosti o tom tvém parním válci..eee, čističi. Písni!

   1. Já jsem si koupila normální parní mop – je to ten co ho loni furt cpali do televize, ale teď už jsou i modernější typy. Koberec vysaju protože chlupy se na tom hadrovém nástavci jen žmolí. Poté normálně rozpustím tou párou všechny ty slinty, bahno, mastnotu ze srsti kterou NF prostě mají, i jiný bordelíček použité návleky vyperu a je. Já nevím, kde bydlíš, ale pokud bych to neměla daleko, mohla bych předvést inusanka@seznam.cz piš

    1. no já včera večer šmejdila po diskusích a prej je lepší, když to má jakoby i vysavač, že se furt nematláš s těma hadrama. Mně spíš jde o to, co řeknou koberce na páru?
     Ale pak jsem se dočetla dál a že prý ty levný maj nízký tlak a že to nefunguje, takže do drahýho nejdu a levnej je na prd. Takže asi zůstanu u půjčovny čistících strojů na koberce 🙁

     1. Parní vysavač je ohromná záležitost, používáme v práci parní čističe s vysáváním, ale myslím že na běžnou domácnost je to až zbytečné. Pokud Ti doma běhá robůtek a sbírá a sbírá… Jinak já mám koberce 30 let z bývalé NDR nějakou umělinu. Mimi se jednou na něj vyčůralo, uschlo to a my nic nevěděli. Pak jsem na to místo rozlila teplou vodu a holt jsme věděli. Jedna obchodnice se starožitnými koberci mi poradila normálně to hodit přes klandr, důkladně vyprat, ostříkat hadicí a nechat uschnout. A stejně lze zacházet s vlněným kobercem. Takže pára mu nijak nerve chlupy, já si to nemůžu vynachválit.

     2. na nejhorší fleky stačí napařovací žehlička nebo parní čistič na kuchyň….jen to chce trpělivost……

 16. Dobré ráno (wave)
  Takovéhle uklízení je poměrně časově náročné, beru jednu věc po druhé do ruky, vzpomínám a výsledkem je, že to všechno vrátím na místo. Závidím lidem, kteří se dokážou rozloučit s věcmi 🙂 🙂

 17. Hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Následujících osm rán si na vás vzpomenu, ale nic vám tady nenapíšu. Můžete si rozdělit za mě ranní služby (o)

  A ještě jedna připomínka. Je o mně známo, že mám ráda Zvířetník zvířátkový. To není nic proti ostatním článkům, jen bych chtěla poprosit zvířetníky zvířatové, aby se zase trošku rozepsali… a zase jsme se vrátili k systému – jeden zvířecí, jeden nezvířecí (inlove)

  1. Hezky si to zahraniční tůristování užijte a doufám, že bude následovat zpráva ze služební cesty… 😀

   1. zpráva určitě bude – ale ještě jsem ani nezačala balit (chuckle) Užívám si s dálkaři (fakt užívám, učím je moc ráda – mají zájem o studium a je to na výuce vidět) … Vyjedeme až na noc – máme rádi noční prázdné silnice a snídani ve vybraném probouzejícím se městě – bez davů, s ranním (sun) , čerstvým ovocem z tržnice… Třeba návštěva Mantovy v sedm ráno byla nezapomenutelná. Zítra chceme stejně dobýt Dijon. Snad to vyjde (wave)

  2. Šťastnou cestu, milá Xerxová (inlove) . Ať vám dovča vyjde podle představ. A kolem Betky se ometá co nejmíň nápadníků 🙂 . Moc se těším na rozcestníky.

   1. ještě naštěstí hárat nezačala… takže mi udělala radost, doufám, že ještě vydrží… Ona je nevyzpytatelná – od 6 do 9 měsíců pauza a jarní značkovací přípravy má hodně dlouhé

  3. Ahoj Xerxová 🙂 Dlouho jsem se nezapojila do diskuse (asi tři roky),ale snad si ještě pamatuješ na Paschu ?! Zvířetník si stále čtu,ale poslední roky mě život tak trochu převálcoval,že jsem byla raději jenom tichá čtoucí. Užijte si dovolenou a Bětku zdraví Pascha a Mikeš.

   1. Ahoj Jindro! Jak se má Pascha? Napiš, i když ti není hej (mně taky ne, Kačce se včera nepodařilo napíchnout kanilu…)

    1. Ahoj Štětinko 🙂 Pascha je stále nemocný,je mu už 14 let.Julinka minulý rok zemřela na rakovinu 🙁 Hezký víkend tobě i kočičkám!

   2. Jmenovkyni si pochopitelně pamatuji (wave) Jsem ráda, že jsi se vynořila, zastav se na kus řeči častěji (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN