VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: Dětství v pravěku (2)

Po válce se do uprázdněných bytů, domků a vilek po vyhnaných Němcích, nastěhovali noví nájemníci. My jsme tak získali nové kamarády. Němčina z našeho slovníku zmizela. Z našeho čtvrtého patra zmizela moje oblíbená „tante Jóži“ i se svojí andulkou „Beschissen“, která všude nechávala svoje navštívenky. Ve známém bytě a jeho zařízení se objevili noví lidé a hlavně nový kamarád! Mirek, stejně starý jako já a tak jsme začali vyvádět lotroviny dohromady. Doteď si posíláme majlíky a jsme v kontaktu.

Středem naší pozornosti byly tehdy vzrušující hry v okolí, které bylo plné válečného materiálu, tak vhodného k dětským hrám. Rozdělat si ohníček na nedalekém smetišti a do něj hodit pás plný nábojů do kulometu patřil k těm méně nebezpečným. To odpalování panzerfaustů našimi staršími kamarády na „Plandě“, čili Planýrce, prostoru dnešní Ponavy, Bobby centra a kopce za stadiony až k bývalé cihelně za kopcem, už bylo zajímavější, zrovna jako střelba z různých zbraní různého kalibru. Dodnes se s kamarády, kteří zbyli, divíme, že jsme to ve zdraví přežili.

Ještě než spadla klec v r. 1948, jsem stihl zacvičit si v Sokole a hlavně jako vlče místního Skautu nádherný prázdninový měsíční tábor ve Vysokých Tatrách v Tatranské Lomnici. Poté se život jaksi pozměnil. Od nových pánů jsme se dověděli, že vedoucí v těchto organizacích byli naši úhlavní a hlavně zakuklení nepřátelé. Zavřeli je i Skaut a Sokol. Nás učili milovat a provolávat slávu SSSR. Byli ale špatní učitelé a nezadařilo se. Jak by mohlo, když jsme skoro všichni v rodinách slyšeli pravý opak.

V této době jsme přímo zbožňovali jednoho správnýho chlapa, co bydel se svojí rodinou ve vilce kousek výše na Slepé ulici. Byl to takový prototyp úspěšného muže a sportovce. Chlapi mu mezi sebou říkali Tunal. Jinak pro nás to byl pan Karel Divíšek. http://encyklopedie.brna.cz/home-mmb/?acc=profil_osobnosti&load=2843 Mimo toho, že provozoval svoji autoškolu, tak se ještě potápěl v Moravském Krasu v Punkvě za účelem jejího průzkumu a závodil na lyžích. Že měl v garáži mimo červené Aerovky také motorku, na které jezdil, že skákal na lyžích i padákem, a že také létal v letadle jaksi už se rozumělo samo sebou. Prostě pro nás kluky superman. Co jsme ale oceňovali nejvíce, že vlastnil Jeep, co zbyl z války.

5. obecná (1951/52)

Do tohoto nás vždycky, smečku kluků, naložil a pak vyjížděl a sjížděl s námi „smrtelňák“ jinak prudký svah na konci ulice Kladivové. Někdy s námi dokonce jel i na „Plandu“, čili Planýrku, kde se jezdilo terénem křížem krážem k radosti všech zúčastněných. Opět, v otevřeném Jeepu nás bylo nejméně 10, žádné pásy a nikomu se nepodařilo vypadnout. Prostě pan Divíšek to s námi kluky uměl. Možná proto, že doma měl samý ženský, manželku a dvě dcery. Starší Tamaru a mladší Ninu, která je dodnes známá herečka. Jejich maminka, Elmarita učila okolní dívenky kterak se graciézně pohybovat a dávala jim hodiny rytmiky. Měla kde, v posledním patře jejich vilky byla taková malá tělocvična.

Mimo podobných radovánek, bylo v těchto i následujících letech spousta vážných starostí. Soudruzi neupustili od válečného hospodářství a tak bylo vše na příděl, na lístky. Jídlo, oblečení, boty, uhlí na otop a i když jeden lístky měl, tak kvelby zely prázdnotou.

Kdo měl nějaké příbuzné na vesnici, tak se mu občas podařilo získat skutečnou stravu. Jinak mléko byla namodralá tekutina, maso a uzeniny jsme znali tak jednou za 14 dnů, zelenina a ovoce skoro nic, a když tak unavená a ovoce zkažené. Pečivo, výrobek velkopekáren „Dělpe“ (zkratka pro Dělnické pekárny) po pozavírání malých pekařství, ať bílé nebo chleba bylo konzistence kvalitní gumy. Dalo se žvýkat jako žvýkačka. Tedy to za předpokladu, že jste nějaké dostali. Doma jsme od rodičů slyšeli pohádky o čokoládě, pomerančích, banánech, rýži a jiných laskominách, které jsme si nedovedli představit. Místo rýže se jedly kroupy, pak hodně knedlíky a brambory, pokud tedy byly nezkažené, neshnilé, nebo i někdy nezmrzlé.

Vše se tehdy nakupovalo tak, že před předpokládanou dobou dovozu zboží do obchodu se u tohoto vytvořila óóbrovská fronta přes stovku lidí. Takže kdo se do fronty zařadil pozdě a byl někde za polovinou, tak se na něj už nedostalo. Skutečný čaj byl luxus. Většinou jsme popíjeli bylinky. A když se uvařil skutečný čaj, tak jen malá špetka na velký hrnec a pak se z toho dělal ještě druhák a třeťák. A to byl pouze jeden druh, ruský – gruzínský. Čaj v sáčku byl pojmem neznámým. Káva? Tak o té se jen hovořilo. Co jsme pili jako kávu byl vývar z praženého žita, obarvený cikorkou. Obvykle neslazený, cukr byl vzácnost na lístky a obvykle k nesehnání. Pixle s Nescafé co nám zanechala tetička UNRRA, byla už dávno prázdná. http://encyclopedia2.thefreedictionary.com/Unra http://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Relief_and_Rehabilitation_Administration

Polotovary ještě tehdy nebyly, a co se mohlo to se dělalo doma. Nudle, knedlíky, různé buchty a podobně. Ale tak jednoduché to také nebylo, protože máslo, cukr a vajíčka byla také na lístky a ne vždy k dostání. A že toto se netýkalo jen jídla, ale také oblečení a bot to snad nemusím dodávat.

Většina mamin byla tehdy ještě doma a tak čarovaly v kuchyních a u šicích strojů, aby rodinka nehladověla, nebo nechodila s holým pozadím. Do práce začaly hromadně chodit až tak kolem roku 1953, kdy také začaly ve školách družiny, kde se dítka po skončení výuky denně pod dozorem „vyžívala“.

Pohled z bytu na zapad do zahrad

 

My jsme se s kamarády z domu a blízkého okolí vyžívali raději po našem. Sice z toho mohl někdy dlouholetou domovnici Kvardovou trefit šlak, ale to jaksi patřilo k věci. Stejně pak byli Kvardovi vystěhováni a místo domovnice začala zastávat zasloužilá soudružka Nevrlová, které jsme pak vyváděli takové lumpárny, že se o tom ani psát nesluší.

To jsme se jednou octli s mým novým kamarádem Mirkem v jejich bytě sami, jeho mamina někam odkvačila. Nás napadlo, že bychom si rádi zajezdili na lodičkách. Mělo to však zádrhel. Nebylo jezero, řeka a ani lodičky. To nám, klukům s fantazií zjevně vůbec nevadilo. Jezero jsme si vytvořili v kuchyni, když jsme z dřezu lili vodu na dlaždičky na zemi a lodičky zastoupily stoličky obrácené nožkama vzhůru. Voda se v kuchyni dobře držela, mezi předsíní a kuchyní byl vysoký práh a podlaha kuchyně byla o pár centimetrů níže než ta v předsíni. Moc jsme se ale na těchto lodičkách nenajezdili. Mirkova maminka se vrátila a při pohledu na vlnící se hladinu v kuchyni málem upadla do mdlob.

Byla to však silná a hlavně praktická žena z lidu. Okamžitě se vzpamatovala, čapla nejbližší mokrý hadr a tím nás oba spráskala jako psy. Mě vyhodila na chodbu s poznámkou, že jestli mě ještě někdy načapá u nich v bytě, že mě roztrhne jako hada. V tuto pohnutou chvíli vyšla do našeho patra nájemnice z bytu, co byl pod tou kuchyní proměněnou v rybník. Hlasitě lamentovala, že jim prší ze stropu a že je všecko promáčené, zařízení zničené. Pro jistou nám jich taky pár vlepila, věděla o nás svoje, protože její synek Zdeněk, jen o rok starší než my, byl z naší party.

V tu dobu ještě dožívaly obchody a hospody, které pamatovaly lepší časy. A tak v přízemí „našeho“ činžáku bylo obuvnictví pana Lauše, ke kterému si celý barák a blízké okolí dával podrazit boty a kterému jsme s kamarády prováděli lotroviny. Vedle bylo krejčovství pána, jehož jméno jsem už zapomněl a pak tu byl koloniál pana Čeňka Pražáka, kde bylo kdysi mimo jídla k dostání skoro fšecko co domácnost potřebovala. Z jeho exoticky voňavého koloniálu udělali rudoši nejdříve „Včelu“, tedy družstevní prodejnu a pak pan Čeněk Pražák raději umřel, aby se na tu spoušť nemusel dívat.

Jen přes ulici byla na rohu ulice Slepé a Merhautky hospoda, kam jsme s kamarády chodili našim tatíkům se džbánkem pro točené pivo, které jsme cestou zpět tajně upíjeli. To prosím jako šesti až devítiletí hošíci. Když jsme byli venku na ulici uřícení naší bohulibou zábavou, tak jsme chodili k šenku a hospodský nám natočil půllitr vody k uhašení žízně a zchlazení vášní. Vychovával si tak budoucí štámgasty. Jenže jako tehdy mnozí netušil, co budoucnost chystá. Později komanči tuto hospodu zavřeli a z prostorů udělali agitační středisko.

Hned vedle hospody bylo rodinné zelenářství pana Lauterbacha, kde se svou ženou prodával ovoce a zeleninu. Tedy pokud mu nějakou přivezli, že ano. Oba byli vyhublí, pobledlí a vypadali neduživě. Vedle tohoto zelenářství, ani ne dva tucty kroků daleko, byla mlékárna paní Cecílie Sumové. Byla to statná žena středních let. Mléko nalévala z velkých dvacetilitrových aluminiových konví odměrkou do přinesených konviček na mléko. Jak v létě, tak i v zimě, kdy v tom jejím kvelbu bylo zima jako za polárním kruhem.

Ona stála na dlaždičkách v jakýchsi válenkách, byla navlečená do jakéhosi prošívaného mundůru, co možná byl s Wehrmachtem u Stalingradu a na rukou měla tlusté, doma pletené bezprsté rukavice. Její bohaté, stříbrem protkané vlasy, kryla prozaická ušanka. Jinak by ten mráz a jinovatku co ve kšeftě v zimě byla, nepřečkala. Další a poslední v řadě obchodů na této straně ulice bylo řeznictví pana Májka. Tento na řezníka vůbec nevypadal, byl drobný, hubený třasořitka, s knírkem pod nosem. Velice úslužný a k mladým paničkám obzvlášť. Povídalo se o něm, že neprodává pouze maso a uzeniny, ale že poskytuje i útěchu některým osamělým paničkám v okolí. No co měl chudák dělat, když po většinu času zel jeho kvelb prázdnotou.

Ve všech těchto kšeftech, mimo hospodu, obuvnictví a koloniál se nakupovalo tak, že se jeden postavil ráno do fronty, když na něj došla řada, koupil, co ještě zbývalo, pak šel s kořistí domů a nezřídka s prázdnou. Frontové bojovnictví jsme měli vymakané. Třeba mléko, které se kupovalo denně. Už jako žáček třetí obecné jsem byl ráno o půl čtvrté vzbuzen, abych ještě potmě ve čtyři mazal do tvořící se fronty. V zimě to byla obzvlášť lahůdka. O půl páté vstal taťka, aby vypil kafe a chytil autobus do Zetoru, tehdejší ZKL – Líšeň, kde mu v 6 ráno začínala šichta. Byl tam jako nežádoucí elelment přeřazen z místa úředníka v pojišťovně do výroby kde pomáhal budovat jasné zítřky socialismu.

Kolem páté ranní dovezli k mlékárně z Lacrumu mléko, ve dvacetilitrových aluminiových konvích, se kterými si statná mlékařka hravě poradila. V 6 hodin otevřela mlékárnu a v 7 hodin měla vyprodáno. Kdo přišel do fronty pozdě, ten byl bez mléka. Se zeleninou a masem to byla podobná historie, jen se však nekupovalo každý den, ale jen tehdy, když něco přivezli, což bylo tak jednou za týden, nebo 14 dnů. Tyto fronty však bývaly větší a dlouhodobější než ta na mléko a tak se v nich rodinní příslušníci střídali na směny. Nezřídka nastávaly krizové situace, kdy vznikla fáma, že třeba v pátek ve tři odpoledne dovezou maso. Fronta se vytvořila už časně zrána, ještě za tmy, někdy už předešlý večer a pak nakonec žádné maso nedovezli a lidem nezbylo než jít domů s prázdnou, ubrblaní a naštvaní. Po 24 hodinách stání ve frontě se není čemu divit, že ano.

Fotky najdete zde

První díl najdete tady

Aktualizováno: 28.3.2011 — 22:00

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Uz davno som necitala takyto sviezi a putavy popis cohokolvek.Pribeh je zivy, usmiaty ale i tragicky. Nevedela som, ze vyhnali nemeckych obyvatelov aj z inych oblasti nez Sudety. Vedela som, ze ich vyhnali peso, krute,bez ludskosti.
  Dufam, ze este pisete.

 2. Uz davno som necitala taky sviezi a pulzujuci popis detstva. Nevedela som taktiez,ze vyhanali nemeckych obyvatelov i z oblasti mimi Sudet. Je mi luto, ze vasu rodinu rozdelili a sposobili smrt vasej babicky.
  Pisete putavo a vase slova nasadili aj siroke usmevy na moju tvar. Dakujem Vam za tento zazitok.

 3. Je, tak tady jsem se chtela dneska rozepsat, a ono nic. Musela jsem zaskakovat v necem za kolegu se chcipem. Ale vzpominky zajimave to vyvolalo. Jo, tak jeste k te soutezi: Myslim si, ze Jiri je na fotce 5. tridy v druhe rade druhy zprava (blond). Tak mam pravdu nebo ne????? 🙂

  1. Jo. Jako odměna ti je udělen metál z nevydělané volské kůže. Mezi dvěma holkama a učtelovi po ruce byli dva největší sígři ze třídy. Jeden vedle něj a druhý před ním…..

   1. Jejda Jiri, tak jsem to fakt uhadla a neco vyhrala, byt virtualne. Soudila jsem podle usmevu, ty se nemeni. 🙂

 4. Jj, vzpomínám.
  Taky už jsem nezažila to úplně nehorší, ale … ještě v roce 1988 (!) kolega vítězoslávně vletěl do kanceláře (mne přehlíd jak krajinu) a hulákal vítězoslávně: „Chlapi, na Štrosu maj vložky!“
  A my vstali a šli jsme tu drogérku vzít útokem.

  1. A já zas vzpomínám na nezapomenutelnou dovolenou na Střípském mlýnu, kdy jsme si s sebou zapoměli vzít strategický papír. Už ve středu byl každý kousek papíru placen zlatem a v pátek jsem knihu (něci jako Bible kralická v prvním vydání (chuckle) – asi to byla Angelika po padesáti letech (rofl) ) bránila vlastním mladým tělem – a pořád mám před sebou Ivanovické náměstíčko, na něm zšeřelý kvelb zovající hrdě Drogerie a papírnictví a v něm ni hajzlpapíru ni papírové servítky (o papírových kapesníčcích či dokonce utěrkách jsme nečetli ani ve sci-fi literatuře)!

 5. Jako vždy zajímavé vyprávění, které mi evokovalo dobu pozdější, protože já jsem začala vnímat své okolí a být posílána do front až kolem roku 1960, ale přesto ještě pamatuji prodej mléka z aluminiových konví do našich vlastních konviček, ze kterých jsme ho pak přelévali do kameňáků po babičkách. No a ty konvičky jsme pak o prázdninách po přelití mléka používali na sběr borůvek nebo malin…. Jinak o zmíněném panu Divíškovi moc hezky vyprávěla nedávno jeho dcera Nina Divíšková, kterou mám moc ráda a která často hostuje v Brně (obvykle v DBP) s různými divadelními představeními (já osobně nejvíc miluju její roli ve hře Mrchy, kterou jsem viděla už třikrát – dámám divadla milovným tuto hru vřele doporučuji, protože je o „přátelství“ čtyř žen a její autorkou je Dáša Bláhová, která tam rovněž hraje). Takže pane Jiří, díky!

  1. Mate doufam na mysli vladu ktera je zodpovedna za vetsinu novych narizeni a zakonu. Tedy tu sedici v bruseli. Ano, pilne na tom pracuje. Pro blaho vseho lidu. A bacha, mysli to s nama uprimne … v roce 2050 napriklad pod jejim vedenim nebude dochazet k zadym smrtelnym nehodam na silnicich.
   A obyvatele velkych mest si na stehovani budou zvat formana s konma protoze auta budou mit zakazan vjezd do mesta.

 6. Tak tohle opravdu nepamatuji, sem moc mladá. Sice vím, že ještě za mého dětství rodiče před Mikulášem zoufale sháněli větší zásobu ovoce, protože k Mikuláši patří pomeranče a banány a taky vím, že občas byl problém sehnat toaletní papír, ale nedostatek potravin jsem už nevnímala. Rohlíků a mléka bylo v nové samoobsluze na sídlišti vždycky dost (u nás obchod nebyl, ale sídliště bylo kousek). Teda vím, že pro některé potraviny se chodilo konkrétní den a museli jsme my hned po škole, protože než přišli rodiče z práce, už to nebylo, ale nebrala jsem to jako nějaké drama. Maso nosila máma z centra. Ale naši říkají, že v Praze to snad bylo lepší, než jinde. Když byla malá naše máma, tak můj pradědeček rozvážel mléko (s koňma) a dostával mléko od zaměstnavatele mimo přídělový systém, takže mléka měli vždycky dost. Ale to je asi tak to jediné, čeho měli dost. Teď je všeho všude dost, ale občas mám pocit, že i to škodí.

  1. Zásobování Prahy a (např.) malého města ve spřáteleném pohraničí se naprosto nedá srovnat. Co měli v sídlištní samoobsluze na Praze 9 běžně, to u nás nebylo k vidění ani v předvečer státních svátků, ani před Vánoci.
   A průběžně chyběla nějaká komodita či komodity, bez kterých se žilo velmi špatně.

    1. Hihi, Ty jsi na to kápla! Já jsem se v roce 1985 stěhovala do Prahy hlavně kvůli Tuzexu a prodejnám ESO. (chuckle)
     ….. jo, u nás v Modřanech tehdy bylo mraky lidí a jedna sámoška, fronty v sobotu na hodinu, nikde nic, všechno jsem vozila z centra, kde jsem dělala. 🙁

     1. kámoška tam bydlela v roce 1988, ve stejném baráku jako herec Petr Oliva, do sámošky chodila, ta měla dva vchody, jednou vyšla tím druhým a na tom sídlištiv Modřanech ,se ztratila a dom aměla dvě děti. došla k jediný budce,zavolala mi do práce a hystericky brečela,že neví kudy má jít domů…na nějakým setkání mi to připomeňte, je to dobrá historka…. (chuckle)

   1. Jojo, na služební cesty do Prahy jsem za socíku jezdila s padákovou brašnou. V metropoli se postupně zaplňovala toaletním papírem a banány 🙂
    I do celního a devizového prohlášení jsem při cestě z NDR poctivě zapsala, že si ze spřátelené země vezu 10 rolí kakacího papíru…

   2. Zásobování v Praze bylo lepší. Na vesnici zase měli lidi vlastní zdroje. Asi nejhůž na tom byly menší města…

 7. Krásne dobré ráno z dnes chrpovomodro nebovej Bratislavy želám všetkým. Bohužiaľ pamätám – tiež som chodila s konvičkou do minipidi obchodu pre mlieko a to, čo tam mali. Využila som to a kúpila si často za dvadsať halierov „krumplicukor“ a keď som raz po ceste stratila peniaze – to teda bola tragédia! A moja mamina čarovala – varila takmer z ničoho. (rose1)

 8. Tohle znám jenom z vyprávění- mamka říkala, že když byly opravdu hodnotné fronty, tak cestou ze školy šla do fronty vystřídat svou babičku- ale to bylo už po roce 1956. Taky dodnes s úděsem vzpomíná na rajskou omáčku, která se dělala z jedné plechovečky protlaku do velkého hrnce majdy, takže barva byla lehounce oranžová. A to měli občas dodávky z venkova, protože moje babi je z lontu. Takže tu nejhorší dobu znám z vyprávění mé babičky, jak byli šťastní, že děda pracoval v tiskárně s jedovatými barvami, takže dostával lístky na trochu mlíka navíc.

 9. Milý Jiří – tvé vzpomínky na dětství jsou sladkohořké. Musela jsem se smát, když jsem si představila návrat maminky domů, která místo kuchyně našla moře a dva námořníky (no – a měla to levnější než s cestovkou). Ovšem ten zbytek je daleko smutnější.

  Zaplaťpambu, já se narodila až v polovině šedesátých a na vesnici a velice zručným rodičům, tudíž hlady ani holou zadnicí jsem netrpěla, leč fronty, tak ty jsem znala taky – na mlíko, na chleba, na knížky, na rifle, na Čedok, na fšecko!!!!

  1. Knižní čtvrtky, jak já na ně ráda vzpomínám…chodila jsem do fronty už v 6 ráno a čekala poctivě na vytoužený Hotel,Kola….na spoustu jinejch nádhernejch knížek a poslouchala ,jak do fronty na něco užitečnýho bych si stoupnout nešla. Ale šla,na vánoce, do té na mandarinky a banány…a taky si moc dobře pamatuju na ty slzičky v očích,když mi moj evlastní rodička řekla: Tady si stoupneš,budeš tu stát,ani se nehneš,já budu stát o několik lidí za tebou a kdyby něco,tak se ke mě nehlas a neznáme se! no řekněte,jak jsem si v té makovičce měla srovnat,že jinak nebudou dvě plechovky ananasového kompotu, kterej jsem milovala a mlíko Tatra v plechovce na sváteční kakao. Tak jsem frontu proplakala,koupila co jsem měla a kus od obchodu jsem s tou taškou a plechovkama mrskla na zem a plačíc běžela pryč…hledat si jinou hodnou maminku.
   Jojo, a te´d na to se smíchem vzpomínám. (angel)

   1. Když se narodil brácha, tak prací prášek pro miminka Batul byl jen dvě krabice na člověka, protože to prý vykupovali důchodci (dodneška si to pamatuju, přišlo mi to už jako dítěti hodně absurdní). Takže jsem před drogerií hlídala kočárek, přišla máti s dvěma krabicemi, podala mi peníze a já šla koupit další dvě, aby byla splněna podmínka nákupu, že jednomu člověku dvě krabice… Samozřejmě se musely koupit do zásoby, protože k dostání byl tenhle prášek jen občas….

    1. Já vzpomínám na jiný druh hygienických potřeb, kterých byl nedostatek a byl to větší průšvih. Copak Batul, prádlo se v nejhorším dalo vyprat i v nastrouhaném mýdle, ale to, co každá ženská jednou za měsíc potřebovala, to byla hoňka. Kvalita strašná, zboží žádné! Fronty a tik v oku, když zásoby nebyly a čas se chýlil. Improvizace v tomhle případě byla vždycky zoufalý pokus o přežití.

   2. V Jindřišské ulici bylo obrovské dvoupatrové knihkupectví. Já pracovala naproti v ulici V jámě. Pochopitelně, že jsem v tom knihkupectví měla známost, takže knížky na mne čekaly v pátek úhledně zabalené pod pultem. Ale když náhodou neměl ve čtvrtek ten dotyčný směnu, tak jsem frontu vystát musela. Přímo proti oknům soudruha generálního ředitele, soudruhů náměstků, kterým jsem se vymluvila na nutnost lékařského ošetření. Inu, pod svícnem bývá nejvíc tma.

   3. Frontu na mandarinky a banany pamatuju jeste v osmdesatych. Na malem meste.
    Jinak jsem to moc nevnimal, precejen kdy vozi maso a tak to opravdu nebyla moje starost. A babicky na vesnici zasobovaly zeleninou a bramborama a kralikama a kuratama.

   4. ja se jako mala divila, proc maji vsude (tj.maji nasi i u vsech na navsteve) stejne knihy v knihovne… no kde by vzali jine, ze – jak mi tehdy maminka se smichem vysvetlila, ale to uz je taky davno…

 10. Jo, aluminiové konve s mlékem taky pamatuju, chodila jsem pomáhat mlékařce naproti domu a za to jsem dostávala mléko a ztvrdlé rohlíky nebo jiné pečivo z předchozího dne. Taky jsem krájela a vážila máslo, které vozili v takových uhňácaných hroudách. Díky té paní, která strpěla mé pomáhání, jsme přežili i ty kruté časy, kdy po návratu do Prahy z Krkonoš jsem nastoupila do školy, maminka nepracovala kvůli své nemoci a tatínka vyhodili ze školy a balancoval mezi kriminálem a nějakou činností. Maminka z těch zbytků pečiva a mléka dělala žemlovku, která byla u nás od pondělí do pondělí a dodnes jí nesnáším. Jablek jsme měli hafo.

 11. Na fronty a aluminiové konve samozřejmě pamatuju – ty vydržely u babičky přeslicové i mečové déle než u nás.
  Byslela jsem v domě postaveném v roce 1960, byl to takový cihlový „panelák“ (Li bydlela přesně v takovém, jen ten náš byl třívchodový), dole pod námi byla mlékárna, později maličká sámoška, později pultovka potravinová, vedle obr masna, kdysi s jídelničkou, pak byla půlka plochy prázdná za šňůrou, a vedle cukrárna, která se vymykala, protože ji vedla Paní Cukrářka.
  Takže do front jsem to neměla daleko, stačilo seběhnout z druhého patra a zapojit se … už v pět ráno člověk dááááávno nebyl první na řadě.
  Jo, a malého Jirku asi poznám. Si teda myslím, že ho poznám skrzevá neoptimistický kukuč. 🙂

 12. Tuhle dobu znám jenom z vyprávění svojí babičky.
  Ale Georgi, o kousek vedle a babička by tě učila!

 13. Vyhlasuju soutez: Hledejte Jiriho Svehlu na skolnich fotkach. 🙂 Myslim, ze jsem ho identifikovala na fotce z 5. obecne.

  1. Skvělá soutěž! Ale vzhledem k tomu, že na starších fotkách nepoznám ani sama sebe, cenu přenechám jiným (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN