ČLOVĚČINY: Sčítací úvaha

Nemám ráda, když mi někdo vyhrožuje. A popularizovat Sčítání lidu hrozbou desetitisícové sankce mi opravdu nepřipadá jako vhodná marketingová strategie.

Proč mám státu znovu deklarovat údaje, které již dávno má? Aha, databáze je zakázáno propojovat… proč asi? Nebo je propojení moc drahé, protože databáze nejsou kompatibilní?

Po prostudování sčítacích otázek jsem zjistila, že ode mě stát získá celkem jeden údaj, který ve svých databázích nemá – tedy zda mám či nemám počítač s internetem/bez internetu. Jsem ochotna s velkou tolerancí připustit existenci maximálně tří dalších takových údajů, některé otázky se mě podle nastavení dotazníku netýkaly.

Nejvíce mě zaujaly otázky 21 – 24 na osobním listu. Týkají se dojíždění do zaměstnání/školy. Podle nastavení dotazníku je to tak, že pokud v rámci např. Prahy (=bydliště) dojíždíte libovolně dlouhou dobu, nedojíždíte vůbec. Dojíždět prostě musíte do místa mimo obec trvalého bydliště, jinak se to nepočítá. Vzhledem k proklamovaným užitkům sčítání (plánování dopravy) mi to není úplně jasné. Doprava se plánuje jenom v krajích nebo snad DPP má nějaké vlastní kanály?

Jako správná dcera Švejkova jsem se rozhodla, že pokutu riskovat nebudu, i když je dopředu jasné, že stát by ji za stávajících podmínek nedokázal ani vyměřit, natož vymoci. V téhle situaci stát vystupuje v roli lehce retardovaného jedince. Zahraju si tedy na vstřícného občana, sečtu se po internetu a škodolibě budu očekávat, že se systém pod náporem sčítanců zhroutí.

Sečetla jsem se v první hodině po startu systému, dostala jsem potvrzení a vypadá to, že systém funguje. Že by snad tentokrát státní zakázka padla do kvalifikovaných rukou?

Pokud by sčítání po netu nefungovalo, hodila bych sčítací listy do tříděného odpadu a dokázala bych se obhájit. Nemám ráda, když mi někdo vyhrožuje.

Aktualizováno: 29.3.2011 — 08:27

283 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak jsem zase jednou napíchla hezké téma (chuckle) Možná bych k tomu měla sepsat ještě jeden článek. Prvotní pohnutka je zmíněna v perexu – nemám ráda, když mi někdo vyhrožuje. Nota bene sankcí, která je ve své podstatě fiktivní a má pouze zastrašovací účel, protože stát ji nemůže (až na nějaké pidivýjimky) vůbec uplatnit. Pokud je jediným dokladem vaší účasti na sčítání podpis při převzetí archu … Sama jsem podepsala převzetí pro další tři rodiny v domě,protože momentálně byly přítomny pouze děti pod 15 let a zželelo se mi sčítací paní.
  Stát prostřednictvím svého dodavatele, České pošty, nám sdělil, že musíme dotazníky převzít a pak je můžeme hodit do kanálu, protože skutečné odeslání, tedy splnění zákonné povinnosti, v tomto modelu kontrolovat nelze.
  Uznávám, že moje výhrada k dojížděcí otázce byla mylná. Na druhou stranu se považuji za alespoň průměrně inteligentního občana. Vychází mi z toho, že některé otázky jsou nesprávně/nejednoznačně formulované. A možná, že je jich hodně.
  Ano, to je moje další výhrada. Dotazník není blbovzdorný. Pokud vysvětlivky k dotazníku spolknou větší plochu než dotazník sám, něco není v pořádku.
  Jistě jste postřehli, že jsem se sečetla. Věřím, že výsledky snad budou k nějakému užitku a proč státu znovu neposkytnout údaje, kterými již disponuje?

 2. Ach jo. Je to tu s internetem bídné. Jsem připojen jen přes mobilní internet a to jen na jednu čárku, takže s nahráváním fotek to bude bída. A navíc jsem přijel večer, tak dávám jen pár večerních fotek bez úpravy. A odkud? Tentokrát to není exotika, je to docela blízko v ČR
  http://jakkel.rajce.idnes.cz/kde_je_jakkel_5
  😀

  1. Tak tohle taky nevím 😡 .
   Ale včerejší autosalon je dobrej 🙂 . Vykládala nám známá Francouzka, že teď je u nich trend, že „mladý důchoci“ si kupujou superluxusní karavany a brázděj s nima Francii, resp. Evropu.

 3. tak Kačka má opravdu relaps toho hnusného odporného lymfomu! jak já tu rakovinu nesnáším, nenávidím!!! Vzala mi už tolik kamarádů
  Ve čtvrtek začínáme s další chemo, bohužel ta už dle zkušeností veta příliš nezabírá 🙁
  Nakonec musím být ale ráda, že to tak dlouho bylo dobrý. Je to rok a půl, co se jí to objevilo

  1. Štětí, absolvovala jsem totéž z Arinkou, to je diagnoza na houby – lze jen protáhnout o nějaký rok či měsíc. Tak vám holky držím palce…. (y)

  2. Štětííí – držím palce, ať máte před sebou ještě hodně společných dnů, týdnů, měsíců … pokud možno pohodových nebo aspoň dost dobrých – držte se obě, děvčátka krásná (y) (y) (h) (h)

     1. Nebyl by nějakej inteligentní příspěvek od člověka, co považuje staré časy za ty nejlepší, taky k výše uvedené problematice kabelek?

     2. Coz znamena, ze 30% tech, kteri skoncili az na onkologii v Motole, se domu vrati. Kdyz zapocitame i ty ktere nemuseli poslat az do Motola, tak to cislo bude jeste vetsi.

  3. Celý večer přemýšlím, co napsat. Asi bude nejtěžší poznat, co bude pro Kačku nejlepší. Rozhodnout, co jí přinese nejmíň trápení a bolesti. Přeju vám oběma hodně sil. (y) (h)

  4. Včera jsem si na otočku (3,5 hodiny sem, 3 hodiny vystoupení a 3,2 hodiny zpět) odskočil na vystoupení jisté hudební skupiny, která v listopadu oslaví 65 let působení. Od loňského listopadu dostali rakovinu dva členové (1x ledvina + metastázy v kostech a 1x slinivka, zatím se neví, jestli je nádor zhoubný, ale dotyčný shodil 18 kg a vypadá jak reklama na smrťáka). Takže mám obavu, že místo oslavy bude spíš tryzna.

 4. Vážení, vidím, že kdo jest zaťat jak valaška do riti, toho nepřesvědčím, ti ostatní alespoň uvažují. Vřele doporučuji komentář Nightlily, třeba se snad někomu rozbřeskne. (sweat)
  Končím, jdu si užívat sluníčka. (rofl)

  1. Možná, že jsem tak trochu „zaťatá jak valaška do riti“, ale zase mě toto přirovnání ohromně pobavilo. Díky za úsměv, i když jsem já jsem tě dnes asi nepobavila. A jestli sčítání může trochu pomoci Nighttilly (i když já zrovna patřím k většinové populaci), tak se sečtu o něco raději 😉 . I když ten internet jim stejně asi zapřu 😛

    1. Uvažoval jsem a dospěl k názoru, že se jedná pouze o vyhozené peníze, tudíž blbost! A podporovat blbnutí by mělo být trestné!

 5. Ahoj všichni 🙂 !
  Tak mně vyplňování sčítacích archů nevytáčí,protože za svůj život jsem musela už vypisovat tolik dotazníků (wasntme) ,že nějaké sčítání mně fakt nerozhodí. Nejstarší má vzpomínka na dotazník je ze školy,kdy chtěli vědět, kolik nás doma bydlí , jestli mám vlastní postel (nod) a k jaké víře se hlásím,po roce 68 při každém nástupu do zaměstnání jak jsem se chovala v letech 69 – 71,což si ověřovali na uličním výboru (talk) .Já měla kliku,byla jsem na mateřské dovolené 🙂 .Sčítací archy jsem vyplnila jak jen mi to šlo,celý život se stěhuju mezi Prahou 8 a Prahou 10,míry mého 1+kk jsem opsala z nájemní smlouvy a evidenčního listu . Lidi,fakt nemá cenu se rozčilovat,zato chápu Vavíska s placením za výtah…

 6. Já jsem alergická na všechny podobné formuláře a když se sčítání lidiček prolíná s daňovým přiznáním, tak mi už naskakují pupínky. No, ještě, že se to dá nadatlit na PC.
  A OT – něco milejšího. Už jste slyšeli miminko slona volat „mamííííí“ a mámu, jak mu pádně odpoví? (sun) Tak tady je článek a ve spodní třetině je video:
  http://www.novinky.cz/koktejl/229192-slonice-z-ostravske-zoo-se-uz-s-mladetem-mazli.html

  1. To mě taky dojalo- že si tuhle sčítací ptákovinu musím přihodit k daňovému přiznání- jak v březnu vidím papír s kolonkama, dělá se mi nevolno…

   1. Místo podnikání melouchařím. Daně neplatím, lejstra nevyplňuji. Moc toho sice nezvládnu, vzhledem ke zdraví, ale zase mám tu výhodu, že dělám jen to, na co mám chuť a kdy mám chuť, (což jsem v podstatě dělal celý život). A nějaká ta pětka k důchodu se hodí vždycky.

    1. Nojo, no, řeší se, že nám stát leze do našich nor, to některý lidi naštve. (Já taky nerada otázky na svoje soukromí, a od Velkýho Bratra tuplem.)

     1. Víš, když se ten maličký narodil, tak to bylo moc napínavý, protože ho mamina hned nepřijala. Teď to je už nadějné. (inlove)

      1. Právě. (inlove) Jak za ním hnedka utíká a brumlá u toho „No jasně, už jdu.“ 🙂 A jak ho ošťubrává chobotem.
       Kéž se povede i ten druhej mrňous.

  2. Zdeni (inlove) , koukla jsem se – a pustila jsem si ten volací moment dokonce třikrát za sebou, jak se mi to líbilo. Mamina už svého chlapečka vzala opravdu za svého, je to moc dojemné. (h)

 7. Předesílám, že sčítání mi nijak nevadí. Těch pár údajů, které stát stejně už dávno má (například domovní list jsem dostala už kompletně vyplněný (chuckle) ), jsem mu s klidem vyplnila po stopadesáté znovu, stejně jako pořád dokola, každý rok vesele vyplňuji daně, sociálku, zdravotní pojišťovnu a moře dalších různých lejster. (Zajímavé je, že různé otravné marketingové firmy jsou schopné si moje údaje předávat bez mrknutí oka, zatímco státní správa ne.)

  Ale pokaždé, když slyším o pokutě za neodevzdání sčítacích listů, tak se vážně bavím. Ten, kdo by se nechal vůbec popotahovat a vyhrožovat si pokutou, nebo si ji dokonce nechal napařit, by byl asi vážně rozumu velmi mdlého. Já jsem se například s pošťačkou, která mi lejstra přinesla, dohodla, že je vyplněné hodím do schránky. Takže jsem vyfasovala obálku s předtištěným adresátem a je vymalováno. Dnes jsem ji (i s listy) hodila do schránky, čímž se nad ní zavřela voda. Jde obyčejnou poštou, žádné potvrzení, žádná registrace. Takže když se někde cestou ztratí, nebudu sečtená a bude se nade mnou klenout hrozba pokuty. Až přijde vymahač, řeknu mu, že jsem sčítání hodila do schránky. Může mi dokázat, že to tak nebylo? Nemůže, no tak. A ten, kdo se ze zásady nechce sčítat, to udělá taky tak. A kde jsou se svou slavnou pokutou?

  1. Tenhle argument už jsem také slyšela. A taky mne napadl, když jsem si říkala o obálku. Nicméně – mám fotokopii. To nelze zfalšovat. Fotokopii jsem si nechala potvrdit na poště, přesto, že na mne zírali jak na Marťana. Ale odmítla jsem se od přepážky hnout, dokud mi tam neplácnou razítko. A je klid! Klidně se to ztratit může a klidně může přijít vymáhač.

 8. Nu, jestli stát nutně potřebuje údaj o internetovém promoření, nechť zvedne zadek ze židle a uctivě POPROSÍ veškeré provozovatele o přehled…možná s ním vyrazej dveře, protože co je komu do soukromých smluv? Já se též domnívám, že nic, a navíc pomocí pohrůžek se mnou ještě nikdo nic nepořídil.
  Lízt s metrem po bytě mě taky ani nenapadlo – když dokážou předvyplnit adresu a číslo bytu, měli si tam zanést i metry – údaje o nich jsou už teď na mnoha místech. Nebudu ztrácet čas za lemplovský úředníky…
  K čemu jim je název zaměstnavatele, taky nechápu. Aby mě líp našli zmínění exekutoři?! 8)

    1. No, Honzo, tak nějak. Děkuji za Tvoje dnešní příspěvky, oáza zdravého rozumu v moři nesmyslů od jinak soudných lidí, kterých si moc vážím. Vůbec tu všeobecnou hysterii nechápu, asi jsem fakt vyplňovala něco jiného, ty moje dotazníky mi přišly naprosto nevinné (i MLP – do dneška je neviděl, vyplňovala jsem to totiž – po netu – já). Vyplněné a odeslané to bylo za cca 10 minut, děcka si vyplnily a poslaly svoje dotazníky samy.
     No nic, nechme to koňovi, má větší hlavu.

     1. No aido a jiný Honzo, ony jsou v celku nevinné … a dost zbytečné. Pokud se něco nazve sčítání lidu, tak bych očekávala dotazy typu – kolik máš roků (jak dlouho tu budeš ještě strašit) a kde žiješ, max. ty děti – ale kolik živých dětí celkem a kolik z momentálního manželství – není to trošku ujeté?

      1. Víš, ono pár lidí zajímá, kolik mají české ženy dětí než nás ti musulmani převálcují. Víš, ony registry na matrikách nejsou zrovna přesné -když se MLP vdávala, byla prý VŠ, když se rozváděla, byla ZŠ a když si mě brala, byla SŠ. Jak pak dopočítat naše 3 děti k jediné ženě. (O mé maličkosti nemluvě.)

   1. No, tak to jsem to asi pochopila špatně…akorát nevím, co tedy mělo být napsáno v kolonce zaměstnavatel? Já tam teda napsala „ano“… Jestli tam mělo být číslo bot, tak proč to neřekli rovnou? 😉 A adresa zaměstnání je asi taky něco jinotajnýho… Nebo prostě neumím číst ve formulářích, to je taky možný :S

     1. Je tam kolonka, kde chtějí „hlavní činnost zaměstnavatele“. Což spolu s dalším chlívkem „adresa pracoviště“ (nebo tak nějak podobně): k vyplnění obec, ulice i číslo, je celkem slušné vodítko, podle něhož si vás najde i absolvent základní školy. K čemu je to statistikům dobré, mi nedokázali vysvětlit – a že jsem poslala statistickýmu úřadu dost otázek! Odpovědí mi byl překopírovaný traktát o sčítání lidu, včetně onoho vyhrožování ne-dojezdem hasičů a plánování mateřských školek 😐

     1. Otazky c. 18, 19 a 20 vyplnuji zamestnani podle soucasneho a nezamestnani podle posledniho zamestnani. Ekonomicky neaktivni zaci, studenti a ucni pokracuji otazkou c. 21. Hledajici prvni zamestnani a ostatni ekonomicky neaktivni jiz dalsi otazky nevyplnuji.
      18. Zaměstnání [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] []

      Mam ten papir pred sebou. Nevim co nad timhle napadne statistika, ovsem vzit to jako dotaz na jmeno zamestnavatele mi neprijde nijak mimo. Jedna ze dvou moznosti.

      1. Hele a to jsi nezažil, že v jednom baráku je asi 20 firem? Nehledě na to, že třeba uklízečka u uklízecí firmy uvádí adresu místa, kde uklízí a ne zaměstnavatele? Dívat se a vidět je rozdíl, jak jsem tvrdil té frikulíně v pracovní agentůře. Nechápala…

      2. Jendo, stačí se podívat do vysvětlivek. Nechtějí tam jméno zaměstnavatele, nýbrž profesi, kterou momentálně vykonáváš. Tedy jde o sčítání např. kominíků, nikoli o určení Tvého zaměstnavatele.

       Taky nechápu ten rozruch či snad nutnost prchnout před sčítáním za hranice. Pravděpodobně je sčítání drahé, některá zjištění možná nemají praktické využití, jde spíš o zmapování probíhajících změn a pohybů, ale nepřijde mi zdaleka tak nebezpečné, jako jiné jiné úřední i neúřední databáze.

 9. Sčítání … manžel už 14 dní řve jak zjednaný, že to vyplňovat nebude, že radši zaplatí tu pokutu. Na to já mu s úsměvem odpovídám, že to vyplní, protože pokutu by na něm stát jistě vymohl, neb pracuje, na rozdíl od mých klientů (pracuji na sociálce – oddělení pomoci v hmotné nouzi 😉 ). A že to vyplní, je nad slunce jasnější, protože by jinak pokutou okrádal vlastní rodinu a to já mu nedovolím. Mí klienti se nějakým sčítáním netrápí, většinou mají adresy městského, případně obecního úřadu a na poštu si samozřejmě nedojdou. Pokud jim stát čistě náhodou nějakou pokutu vyměří (o čemž pochybuji), tak je to nerozhodí, jen jim přibude další k té hromadě pokut, co už mají.
  A ti mí klienti, co bydlí v obecních bytech, s minimálním nájmem na dobu neurčitou se nezmiňovali, že by jim se sčítáním někdo pomohl a fakt bych to chtěla vidět vyplněné od nich…
  To vyznívá trochu depresivně, samozřejmě nemám VŠECHNY takovéhle klienty, minimálně 1% je jiné 🙂 – ještě, že je mám. Pak má moje práce smysl.
  Rozměry bytu budou taky systémem přiměřeně. Jak taky přesně sečíst metry ve 200 let starém domě bez pravých úhlů, že. A výška je taky různě různá.
  Já jsem zaplaťpánbůh bez víry, manžel asi bude Jedi.
  A co se týče využitelnosti a úniku informaci – naše data unikají vesele i bez sčítání, takže tohle mě nemůže rozčílit. Ale pro jistotu se snažím svoje data sdělovat co nejméně a pak se můžu jen modlit, že určitý úřad po určité době moje údaje skartuje a ne vyhodí do popelnic k volnému rozebrání.
  Uvidíme, co z toho stát vytěží.

  1. Jano, přála bych ti poměr přesně opačný. 99% klientů, kteří jsou rozumní a snaží se s svou situací něco udělat a maximálně to 1% těch, kterým prostě není ani rady ani pomoci.
   Co se týká rozměrů bytu už vidím, jak zase počítají nadměrné metry – my jsme si „užili“ s naším domečkem své. CHtěli nám tam nastěhovat nájemníky jen proto, že tam po smrti babičky nebyl nikdo hlášený. To mluvím o 80. letech a ne o 50. letech toho nejzrůdnějšího komunismu. Prostě občanů, kteří na něj měli zálusk bylo hodně. Když si představím, že bychom případným nájemníkům bývali po „plyšáku“ ještě měli shánět bydlení……. brrrrrrrrr. Od té doby jsem hodně skeptická i v tomhle a tak nějak čuju ve všem čertovinu.

   1. Dědeček našeho známého v 80.letech vyměkl a pod pohrůžkou, že mu vilu vyvlastní, tak polovinu prodal. Po revoluci si jeho potomci tloukli do hlavy – v restituci by barák získali zpátky celý, místo toho je barák i zahrada totálně zprčený. Aby byl oddělený přístup do prvního patra, tak je venkem vedeno schodiště, uvnitř baráku je naopak schodiště zabedněné, zahrádka jako dlaň uprostřed ještě rozdělená plotem….a druhého majitele se nezbaví bo „to řádně koupil“… (devil) (devil) (devil)

    1. Promiň, ale co to má společného se sčítáním? Nebo jen pliveš? Tohle je ako staré pověsti české, jen ten Jirásek tady chybí.

     1. Přečtěte si příspěvěk nade mnou, reaguji na nadměrné metry, možná se chce naučit číst a chápat text. A Apinina poznámka o nadbytečných metrech není od věci – udává se metráž bytu a počet jeho obyvatel. No a jak se někdo smál, jak by se ten nadměrný byt našel – je uvedena přesná adresa, číslo bytu, podlaží a jména obyvatel včetně dat narození…. to je asi velký problém ty údaje spojit 😉 .

      1. Tady fakt někdo nechápe čtené – Úřad pro ochranu osobních údajů by se staťákem zametl, kdyby dovolil ponechání individuálních údajů s obecnými. Doporučuji četbu zákonů. (rofl) (rofl) (rofl)

        1. Hele, jen tak mezi námi: kdy staťák pustil ven důvěrné údaje (nepočítám roky 45 – tehdy přiznal německou národnost až 91 – to bylo v době papírových výkazů, ty se dnes nesmí uchovávat). Jen tak mezi námi. (chuckle)

         1. Neválely se loni vyplněné sčítací listy někde u popelnic, nebo je to zas jen pomluva? 😉

          1. To jako ze sčítání 2011 se našly vyplněné listy v roce 2010? (rofl) Nebo z roku 2001? Ty totiž v Praze odnesla povodeň – takže nezůstal ani jediný.

       1. Fascinuje mě vaše nezměrná loajalita vůči státu a bezmezná důvěra v dodržování zákonů.

        1. Mě také. Al na druhou stranu se tím vysvětluje, proč je u nás takový Kocourkov. Každý je, po 40 letech vlády všemocných soudruhů tvrdě vydrezírován k tomu, aby na sebevětší volovinu reagoval postavením do pozoru a zařváním ,,PROVEDU“! (A pak si šel stěžovat do hospody, nebo na internet). 😀

  2. Co z toho stát vytěží? Vyšší daně a nové poplatky! K téhle zlodějně mu pomáhat nebudu!

  1. Máš krásné fotky, ale mám dojem, že bydlíš v jiném zeměpisném pásmu než já- o narcisech si můžu zatím nechat jen zdát.

  2. Jajko! To je krása překrásná – hlavně ty modré kytičky. Ale já myslela, že modřenec je něco jiného – takové hrozínky modrých zvonečků (cibulovina). A ta kvetoucí broskev – tak to je něco!

     1. tak tak, ladoňka, modřenec a to, co mi roste v trávníku, je ještě něco dalšího modrého, taky to má cibulky. Zkusím večer zapátrat, jak se to jmenuje správně

       1. Byla jsi rychlejší, je to tak, je to ladonička, je ještě Ch. gigantea, Ch. sardensis a Ch. tmolusii. Ty moje jsou nejspíš ty Ch. luciliae. Potvrzuji, že zplaňuje, nejspíš se všelijak kříží a mutují, myslím, že i bílou jsem někdě zahlídla. Nepotřebuje žádnou péči a beru záznam na cibulky (rofl) . Ladoňky mám jen tu a tam, ale těch ladoniček je plná zahrada.

        1. Myslím, že se sadí na podzim – tak já bych si s dovolením vzal (chuckle) . A děkuju předem i zadem (nod) .

        2. Jasně! Máte pravdu, děvčátka krásná 🙂 , je to ladonička! To je z toho, že jsem nekoukala pořádně a ve spěchu.
         Já bych si s dovolením kousek vzal, i když nemám tu báječnou jihovýchodní stráňku. 🙂
         A Matyldo, botanické skalkové narcisky mi už kvetou taky, a začínají pomalu i ty o fous větší.

     2. Jojo . takový modřenec roste aj u nás, ale je docela možný, že v Praze modřenec vypadá jinak – totiž znám pár věcí, které se u nás jmenují tak a onde úplně jinak – to jsou ty krajové názvy. Ale kytičky jsou opravdu moc krásné a kapánek ti je závidím. U nás už to na jaro opravdu vypadá, ale tolik kytiček tu ještě není (ale brzy bude – já to vím!) (sun)

  3. Jajko! (inlove) To je krása – a jako vždy jsi napřed. (nod) Večer si fotky prohlédnu ještě jednou, pořádně.

  4. Tyhlenty květy mám hrozně ráda, a pak ještě to, co kvete na louce v červnu: kopretiny, orlíčky a tak.

    1. Jojo! (h) U nás na chatě je jeden kopec právě kvůli tomuhle chráněnej – má zvláštní hlínu, tak tam rostou vysokohorský kytky, i když jsou to jenom kotníky hor. 🙂

     1. Ona je hezká i obyčejná lužní louka – šak dočkejte času jak husa klasu a možná, když nezapomenu, vám nějakou lužní louku v plné kráse ukážu. Roste na ní barsco a je krásná.

   1. V Křižánkách (CHKO Žďárské vrchy), se objevila špirlice. Takže kdo ji chcete mít doma (nádherná masožravka) tak se tam rychle vypravte, protože správa CHKO ji chce, bůhvíproč, zlikvidovat!

 10. přiznám se, že jsem nepřemýšlela, nad důvody proč vyplňovat. Jsem poněkud člověk žijící jiném světě problémů a politiku, společnost a kulturu sleduju je velmi hooodně vletu. Tak jsem ani netušila, jak moc je to tresné. Jen při vyplňování dotazníku za tátu jsem se krapet zahřála, protože opravdu nevím, kde byla jeho mám, když se on narodil. Také s dojížděním kluků jsem měla problém a netušila jsem, zda je Ondra žák, když student a pracující není určitě.. Nakonec jsem to bezhlavě vyplnila a všech pět dotazníků po čtvrt hodině dala tchýni (pošťačce). Mimochodem ona mi vůbec nedokázala poradit, co kam vyplnit, ona to jen roznáší!
  p.s.: odpoledne jedu s Kačkou k vetovi, má oteklé uzliny, obávám se recidivy ;(

  1. Kačce i tobě (y) . Pošťáci měli několik školení – je vidět, že pilně študovali. (chuckle) Jo a ten dotaz je tam proto, že jako místo narození tatínka je porodnice ve městě, ale kde bydlela maminka – to je jeho rodiště a tak se zjišťuje, jak lidé cestují během života.

   1. Zrovna tenhle dotaz mi přijde úplně praštěný. Kdyby se zeptali na rodiště otce a matky, tak by byla výsledná informace prakticky stejná. Výjimkou může být případ, kdy matka porodila někde na cestách, ale kolik je takových případů, aby seo zamávalo se satistickou chybou, že… 🙁

     1. Ale jo, Jiný Honzo, to já chápu. Ale nevím, k čemu to bude vědět, kde jsem bydlela před pětačtyřiceti roky … nebo moje mamka před sedmdesáti! Stejnak tak nechápu nutnost údaje, jak mám velkou kuchyň – co to vypovídá o demografickém vývoji obyvatelstva? Kdysi byla moderní minikuchyň, teď zase spojení kuchyně a obývacích prostor … to je fakt údaj na prd.

     2. Ale jo, já chápu, jenže právě tohle je ten nesmysl. Není důležité, že jsi se narodil v porodnici, protože ta je u Čechů v 99% případů v nějakém relativně malém okruhu od místa bydliště, řekněme do 30 km. To nejsou data o migraci, ale pouhá buzerace. Ona i ta Ukrajinka, která tady porodí a vychovává děti tady, musí mít zpravidla nějaké bydliště tady, jinak ji, myslím, ani nepojistí. A informace o cizincích jsou schopni si jistě získat jinak.

      1. Narození v okruhu 30 km možná, ale kam tě zavál osud potom? Maminka třeba z Vysočiny, tatík odněkud z Polabí, oba bydlí v Havířově. To je to zajímavé na tom – migrační proudy. A intenzita migrace – ta je zas o tom, kde jsi bydlela minulé sčítání a kde před rokem.
       K čemu to je? Třeba takhle – ještě před rokem měl nejvíc obyvatel Moravskoslezský kraj, teď je první Středočeský kraj, druhá Praha a Jihomoraváci se taky snaží. No a takhle se zjišťuje, jak to s tím pohybem probíhá doopravdy.

       1. Honzo, nenapíšeš nám o tom něco? Klidně až po sčítání, pokud je teď moc práce. Mě by fakt zajímalo, k čemu všechna ta data slouží a budu mít z celého sčítání mnohem lepší pocit. Je to rozhodně složitější, než se zdá, a já bych nechtěla být z nevědomosti ignorant – jak se často nedobrovolně stává, když člověk nezná data ale mýty 😛

       2. JIný Honzo, opravdu nechci být jedovatá, ale ke zjištění, který kraj má zrovna více obyvatel než ten druhý a o kolik přibylo nebo ubylo, by přece úplně stačil součet podle prostého sečtení počtu lidí na příslušných adresách. A jak píše Jana Pešková o kus výše, nevím, nevím, jak to bude s těmi zapsanými na obecních úřadech. Takzvaný migrační proud to mi přijde jako číslo vycucané doslova z prstu, zvláště v naší kotlince, kde se dejme tomu stěhujeme o maximálně párset kilometrů a nejsilnější proudy budou směrem na Prahu. Reálně ale nevím, k čemu tohle číslo použít – žýe by k posílení dopravy směrem na Prahu? No, až dojde na opravdovou hladovou migraci odněkud z Afriky nebo až tu budeme nuceně tlouci hlavou o zem, to potom bude jiné kafe, o uznávám.

        1. Proč pracně sčítat lidi po adresách? Matrika je státní úřad, ať se teda stát zeptá sám sebe! 😉

  2. No já nevím, já mám v rodném listu o rodičích údajů poměrně mnoho, včetně adresy jejich trvalého pobytu (a taky povolání). Ve starších rodných listech to není? Jestli to tam má Rysík, bych se musela podívat. Krom toho člověk obvykle ví, kde jeho rodiče bydleli v době, kdy se narodil a já to teda vím nejen o svých rodičích (kde jejich rodiče tou dobou žili), ale i o babičce a dědovi přeslicových. U mečových se můžu jen dohadovat, ale táta by určitě věděl, kde se jeho rodiče narodili. Takže tuhle informaci mám hlouběji, než je třeba. Zvlášť, když není potřeba znát přesnou adresu, jen město, vesnici. Ale v naší rodině se na tyhle věci dbá. Maminka mi vždycky o dušičkách na hřbitovech vyprávěla, kdo je kdo, odkud pochází a životní osudy všech různých strýčků a tetiček a prababiček … Bohužel si toho moc nepamatuji, ale obecný základ ano.
   To ovšem nic nemění na tom, že nechápu, k čemu je jim tahle informace dobrá. Jistě, je to jistá informace o pohybu obyvatelstva, dá se tam asi vysledovat přesun osob z vesnic do města a teď zase částečně zpět, ale jinak nic. Ale to tak nějak v obecných číslech vědí například podle trhu s nemovitostmi. U mne mi přišlo legrační, že vlastně všechny adresy jsou pražské, takže jsem před rokem byla jinde než teď a narodila jsem se taky jinde, jenže stále v Praze.

   1. Obecně vzato myslím, že už jsme podchyceni v tolika databázích, že oni stejně mají slušný přehled o všem podstatném, tudíž toto sčítání považuji za velmi slušnou buzeraci a k potenciálnímu podchycení placení nějakých dalších poplatků. Ona určitě není náhoda, proč už se neptají na dnes hodně diskutované televize, ale na počítače a internet. 🙁 A jestli se někdo během života přestěhoval nebo ne, to se dá také zjistit. Přece se pořád někde hlásíme k pobytu a tak podobně. Prostě mi přijde strašně jednoduché si v těch databázích to projet od A po Ž a vysledovat změny trvalého bydliště. Na to by stačil výkonný počítač a příslušný program, případně nějakou úřednici, která zaznamená starší data, která v počítačích nejsou. Až na pár zlodějů, kteří mají důvod se na adrese nezdržovat a od nich ty informace stejně nezískají, by se dopracovali ke stejným číslům. JEnže to chce

 11. Pár uvedení na pravou míru:
  Koncesionářské poplatky na základě sčítání těžko někdo vybere, když data po odstranění duplicit přijdou o to nejdůležitější – prostě se ustřihnou identifikační hlavičky (jména, data narození – zbude údaj o věku a adresa domu s číslem bytu). Jak pak chcete někoho dohledat? A že se to opravdu udělá (včetně sešrotování dotazníků), tak o to se postará úřad, který na to máme.
  Velikost bytu se uvádí jednak celková, zvlášť je počet pokojů (a jejich celková plocha) a zvlášť kuchyň a její plocha. Když nebudou vědět, o který byt ve kterém domě se jedná, určitě vám tam chtějí někoho nastěhovat, co? (rofl)
  Jde o to, že jinak neexistuje klasifikace bytů (katastrofální úřad v tom má šílený hokej) a EU i naši páni by rádi věděli, jak si bydlíme. Ona to ta EU po nás chce a chce to (ta šikana!) i OSN.
  Co se obyvatel týče, optejte se Jenny, jak je na tom s počtem obyvatel v obci. Děti se totiž rodí v porodnici ve městě, takže pokud není přihlášen trvalý pobyt, obci nárok na státní peníze nevznikne. A pokud je, nedejbože, v obci ještě domov důchodců nebo LDN, kam se lidi nestěhují, ale umírají tam, tak má obec klidně i záporný počet obyvatel. Takže by měla daně vracet. Tak takové máme registry. Sčítání napravuje bilance v řádu desítek tisíc lidí.
  Renata taky nemá tak úplně pravdu s tím cestováním. Dotaz zní, zda pracuji na adrese bydliště a pokud ne, vyplňuji adresu zaměstnání a dobu a způsob dopravy. Jak jinak by se dala přesněji poskládat dojížďka a vyjížďka netuším.
  Materiál domů, vybavení bytů (jen záchod a koupelna, tv a lednička tam byla naposled za komančů) je zase kvůli různým dotacím z naší drahé EU – kolik by se jich dalo požadovat, kolik se vytápí neekologicky atd.
  Jediné, co tak úplně nechápu je, proč to ČSÚ zadalo poště – takovou bandu neumětelů aby jeden pohledal.

  1. No, koncesionářské poplatky sice skutečně nevyberou od konkrétních osob na základě sčítání, ale z minulých sčítání jim vyplynulo, že televizi má ja nevím cca 99,9% domácností a tak už před nějakým časem vymysleli zákon, že v momentě, kdy máš elektroměr, tak musíš automaticky platit i za televizi. A toto už důsledek sčítání prostě a jednoduše je. :S TUdíž od tebe naprosto legálně mohou poplatky vymáhat a jsi v situaci, kdy vlastně musíš prokazovat případnou „nevinu“ tedy nevlasnictví příslušného přístroje. Pravda, to 0,1% netelevizních může sepsat čestné prohlášení, že televizi nevlastní, ale naprosto je chápu, že to považují za ponižování a neskutečnou buzeraci už proto, že jsou automaticky považováni za podvodníky.
   A v televizi probírali případ, kdy paní někde v hospodě měla jako dekoraci prastarou nefungující televizi, která vůbec nebyla zapnuta do elektřiny a přišla jí tam TV kontrola. Po všech odvoláních byla odsouzena k zaplacení pokuty, protože z televize nebylo cosi odmontováno, co by definitivně znemožnilo tu historickou telku provozovat. To, že by na ni dnes už nikdo dobrovolně nekoukal, nikdo nebral v úvahu, stejně tak, že to byla evidentní dekorace. Myslím, že dotyčná paní pak měla platit i s poplatky za soudní řízení něco okolo 50 tisíc – pokutu + ušlé poplatky + náklady na soudní řízení.

   1. Apino, vysvětli mi, prosím, jak připojení na elektřinu z roku 91 může něco znamenat, když data bez anonymizace nelze předat soukromé firmě (ČT), ale rozvodné závody ten seznam klidně dají (soukromník soukromníkovi). A za to s tou pokutou za tv v hospodě může sčítání jak? (sweat)

    1. Kdysi jim z podobných sčítacích lejster vyšlo, že telku už má prakticky každý a elektřinu už úplně každý, pokud nemá trvalé bydliště někde v maringotce (o čemž skoro začínám uvažovat). A pro telku potřebuješ elektřinu, tudíž si to povinností platit ve chvíli, kdy máš elektroměr, ohromně zjednodušili. Na to nepotřebovali jednotlivé občany. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše, že.
     A ten hospodský případ je trochu jiný příklad. To je pouhá úřednická zvůle, která ovšem ze současného zákona vyplývá a ten zase vyplývá z nějakých dat, která byla kdysi shromážděna a statisticky zpracována. Takže to vidím asi tak.
     Vlastně už vidím, jak všichni přiznáme počítače a připojení na internet a zpoplatní i TV z internetu (o čemž už dnes velmi vehementně diskutují).

     1. jeden koncesionářskej poplatek platím, dva po mě chtít nemůžou..i když tady je možný všechno, jenže mě na mým prehistorickým počítači doma, televize nejde (whew)

      1. Já poplatek za televizi platím, ale potěšilo by mě, kdyby se tam bylo i na co koukat. To, co dávají v době, kdy já se k televizi dostanu a než u ní usnu, je obvykle příšerné, dobré pořady jsou buď dopoledne nebo pozdě v noci. Když byl Kája nemocný, tak jen zíral, co všechno zajímavého lze sledovat tehdy, když většina národa maká v práci. Zato večer jsme si mohli užít vynikající seriály, Superstáry a podobné hodnoty. 🙁

      2. Ale přesně na tohle jednoho dne dojdou. Usoudí, že lidi koukají na telku přes počítač a hned to zpoplatní. Pak už nikomu nevysvětlíš, že máš sice internet, ale pomalý a používáš ho kvůli Zvířetníku a ne kvůi TV. Já jim prostě nevěřím.

       1. Tohle už tu bylo, jsou to asi dva roky nazpátek. Nějaký mudrc usoudil, že jakýkoli počítač může fungovat jako televizní přijimač (stačí do něj strčit TV kartu) a chtěl, aby se z počítačů platily poplatky! Tenkrát to neprošlo, ale zloději se snadno nevzdávají. Takže teď se všichni troubové v dotaznících pochlubí, že mají doma počítač s internetem a pak se budou hrozně divit, až dostanou ouřední lejstro, že budou platit X set měsíčně za to, že můžou používat počítadlo jako TV přijimač! (call)

     2. Vyšlo v roce 91, od kdy je koncesionářský poplatek? Hele, je to daň, nic jiného, stejně by ji nasadili podle elektriky, to sčítání je v tom fakt nevinně, ale víra, ta zas hory přenáší. (chuckle)

   2. Mně se taky moc nelíbí, že u nás platí rovnice: máš elektroměr = máš televizi. Ale je to naprosto logický důsledek toho, že lidi podvádějí a nerespektují zákony. Pokud by každá druhá (nebo spíš dvě ze tří) televize nebyla načerno, tak by tenhle zákon nevznikl.
    To je jako s těmi revizory, ukazují v televizi ty brutální hajzly, které si DP najímá. Ale proč? Protože se lidi k revizorům chovají často hrozně. Nadávky, „vtípky“ a protahování, to jsem viděla mnohokrát, napadení revizorů na vlastní oči ne, ale četla jsem statistiku pracovních úrazů revizorů. Nechápu, proč se i jinak vcelku normální lidé tak chovají, (normální) revizoři nejsou škodná – to kvůli černým pasažérům se (mj.) zdražuje jízdné, protože někdo ty náklady zaplatit musí.
    Atd., atd. Ve státě to není jinak než v rodině – když děti nerespektují pravidla, následují omezení a tresty, na které většinou doplatí celá rodina.
    Krakonoši – emigraci před sčítáním lidu moc nechápu, ale když Tě baví si se státem hrát na schovku, budiž Ti přáno.

    1. Uznávám, že tento zákon schválili také proto, že čísla ze podobných sčítání jim neseděla se skutečně vybíranými poplatky. Osobně bych platila i ráda, kdyby se v té veřejnoprávní televizi bylo na co dívat. Jenže když já tak 90% času, který u televize jsem, pokud u ní vůbec jsem, strávím díváním na dokumenty na úplně jiných kanálech a na dvojce je najdu tak přinejlepším za rok, co už jsem je jinde viděla. Občas koukám nazprávy a někdy na 24. A jak vyplňují nyní vysílací čas stoletými pořady, to je k nedívání. Za tohle si ty platby prostě a jednoduše nezaslouží a měli by vstoupit na komerční trh a nebuzerovat nás povinnými platbami.

     1. Mně koncesionářský poplatek (správně daň) za televizi ani tak nevadí. Chápu, že na ČT se někdo dívá – buď z rodiny, nebo děti ve školkách na pohádky, jsou tam i menšinové pořady, já se taky občas na ČT dívám (vždycky si vybírám podle pořadů, ne podle kanálů).
      Co mi ale vadí hrozně moc, je poplatek za výtah. Bydlím v přízemí a platím měsíčně dnes už 350 Kč. Prý výtah mohu používat k cestě do sklepa. Tam jedu tak 2x do roka. Cesta trvá několik málo sekund … cesta dolů mě tedy stojí 1.050 Kč, a nahoru totéž.
      Je to největší luxus v mém životě, který si dopřávám. :@

      1. Hmm, já Tě nechápu. Proč se tedy nejdeš každý den na chvilku projet? Jen tak, pro radost! Ke sklepu, k půdě, ke sklepu, k půdě… A o víkendu klidně i víckrát!

      2. Vaví, to jsme na tom stejně, těch 14 schodů vyjdu a taky to platím..prej,až budou vejtahy na klíček – jako odemykatelný čudly na patra, aby to vůbec jelo,tak když klíček nebudu chtít,nemůže mne nikdo nutit platit.. 🙁

       1. Meli jsme v baraku vytah na chip (klicek je pasé) a platilo se za počet čipů. Pokud rodině stačí jeden, platí jeden. Pokud výtah nepotřebuje, neplatí.

      3. Vave, dobře uznávám, že jsou lidi, kteří ČT platí rádi a mají pro to své důvody. S tím výtahem, chápu tě, měli by ti počítat tak maximálně to 1 patro do sklepa a platby by měly být odstupňované podle patra, ale věř, že já na tom nejsem momentálně lépe. Sice jsem v 5. patře a výtah využívám, ale jak píšu níže, mnohonásobně za provoz výtahu nakonec doplácíme na naše snědé spoluobčany, kteří jako jediná rodina včetně rozsáhlého nepřihlášeného příbuzenstva a mnohých dalších známých výtah používají v míře mnohonásobně vyšší než je spotřeba celého zbytku domu (fakt 26 x za půl hodiny – počítáno). Může mě čert vzít a k tomu ty jejich zlodějny v domě – což je fenomén, který přece jenom zpočátku nebyl v takové míře jako v poslední době.

      1. Ten je fááákt hodnotnej (fubar) z toho jsem rostla už tenkrát , že bych si ho dala znova (headbang)

    2. Já zase nechápu, jak může někdo dobrovolně dávat v šanc svoje soukromí, protože do toho, jestli mám počítač, internet, nebo splachovací záchod je státu leda velký kulový! A ,,emigrace“ je jediná možnost, jak se téhle pitomině legálně a bez komplikací vyhnout, navíc je pro nás oba pobyt na Slovensku levnější, než v Praze, takže za tu dobu, co tam budeme ušetříme na výdajích minimálně 4,5 – 5.000 Kč a minerální termální voda je mnohem účinnější, než cpaní se předraženými prášky. Sčítání je naprosto zbytečné a dělá se jen proto, že úředníci jsou líní a neschopní; vše, co stát potřebuje vědět, si mohou sami dohledat v databázích, které mají. Jenže to by muselo panstvo s počítači, které v práci mají umět dělat něco jiného, než hrát hry a koukat na porno. (devil)

  2. Vysvetlovat neco agresivnim odmitacum je zbytecne, u nich totiz nefunguji argumenty, ale vira.

   1. Agresivní odmítači jsou vedeni zdravým rozumem. Víru, že sčítání nesmyslů bude pro někoho přínosem, máte naopak vy! V 91. jsem sčítání unikl vyplněním rubriky dočasně nepřítomen, letos jsme utekli na Slovensko a až se vrátíme, bude s tímhle nesmyslem dávno konec.

     1. v r. 2001 jsme do dotazníku napsali: Dočasně nepřítomen a dotazníky poslali poštou přímo na ČSÚ. Komisařce jsme oznámili, že dotazníky odešly poštou, což ji poněkud nakrklo, (přišla o výděleček), ale dávat takovéto lejstro do ruky obecní drbně jsme opravdu nepovažovali za rozumný nápad. A o kocourka se stará sousedka; má ho u sebe doma, takže byt je zamčený, voda a plyn zavřené a sousedka má, pro případ nutnosti, klíče.

    1. Aby ses s tím zbabělým útěkem nepřepočítal…
     Listonoška nedoručí, vyplní tedy podle registru – 2 důchodci, byt obšlehne podle toho pod ním nebo nad ním, odešle s tím, že jste někde u dětí. Jenže pak sjedou duplicity (kdybyste to jako vyplnili u těch dětí) a ejhle – Krakonošovi nejsou nikde. Tože ji tam pošlou znovu poptat se po sousedech. Pří mo to vidím: Pani, voni jeli někam pryč. Jo? A na jak dlouho? Nevímpaní. Teď na jaře? To asi jeli někam k móři, do tepla. Ti asi musí být bohatí, kdoví co všechno mají v tom bytě… A už to jede – když chceš o někom něco vědět, ptej se pošťáka a hospodského. (chuckle)
     P.S. a s kocourem jste udělali co?

     1. Co si bude pošťačka se sousedy povídat, je nám šumafuk. Drby jsou pro ČSÚ nepoužitelné. A sousedi vědí, kde jsme a proč tam jsme, (léčebný pobyt), i na kolik nás ten výlet přijde.

       1. Nauč se číst! O kousek výš je jasně napsáno, co s ním je. A podle hlášení, které obden dostávám, mu nic nechybí. (flex)

 12. A ja sa tesim na slovenske scitavanie a scitam sa tiez elektronicky konecne nebudem musiet vypisovat lastra svojim skrabopisom a uvediem ze som ateista ateisticky neveriaci.

 13. Chjo, jsem svůj sčítací příspěvek do diskuse napsala už včera večer, neb jsme se sčítali už včera. U nás byla paní sčítací komisařka taky ráda, že se chceme sečíst po internetu, protože tím pádem nám nemusela vyplňovat adresu do osobních archů. A my jsme v bytovém měli vzor, jak to máme vyplnit, tak nás opravdu štvalo jen to, že to musíme datlit třikrát, protože Adobe si prostě nedokáže pamatovat vyplňovaná políčka v předchozím dokumentu.
  Dole někdo píše, že má Linux, tak to vyplňoval v práci. My jsme si Adobe 9 kvůli tomu stáhli a po skončení opět odinstalovali. Kupodivu tohle fungovalo dobře.
  K nepravdivým údajům: Jak jsem psala už večer, v bytě plyn nemáme, ale dům má plynovou kotelnu. Předpokládám, že jde o nějakou dodatečnou přestavbu (dům není nejnovější) a tahat plynové trubky i do bytů by bylo příliš drahé, možná i technicky náročné, tak to nikdo nedělal. Jenže nám bytový dotazník odmítnul vzít, že nemáme plyn, ale vytápění je plynovým kotlem v domě. K matení statistik: manžel věří v Létající špagetové monstrum a jsem si jista, že nebude sám, kdo tam tohle vyplní. Zato jsem si jistá, že to bude pouze v on-line vyplněných dotaznících ;). A Rysík má zaškrtnutou jinou víru bez příslušnosti k církvi, neb bezmezně věří v neomylnost svých rodičů.

  1. Létající špagetové monstrum! Ano!!!
   No já zas nevím, jak vyplnit, když máme v domě vlastní kotelnu, odřízli jsme se od ústředního vytápění, protože sem ta voda chodila studená… ale v domě jako takovým ústřední vytápění i ohřev vody je. Tahle možnost – bytový dům s vlastním centrálním ohřevem vody a topením – tam buď není, nebo jsem nedostatečně kreativní. 🙂

  2. Jo a Sharka mi večer psala, že mám reklamovat chybějící metry. No jsme v nájemním bytu. Ve smlouvě metry nechybí, protože se tam nepočítají všechny. Sklep to nemá, balkon taky ne. A k reklamaci: pokud by se daly reklamovat všechny odchylky od inzerátu, tak by to bylo super, platili bychom tak poloviční nájem. Jenže smlouvu jsme nepodepisovali na základě inzerátu, ale na základě prohlídky bytu.
   Namátkou: V inzerátu plastová okna. Okna jsou stará dřevěná. Některá jsou při ochlazení zamlžená, při mrazech je mezi skly led. Pokud přes den zasvítí sluníčko a led nataje, voda steče dolu a další noc už zamrzá v dřevěném rámu, který slyšitelně praská. Jedno okno nejde otevřít. V místnosti jdou otevřít jiná, ale ani jedno v té samé místnosti nejde dovřít. Na zimu jsme jednomu vycpali 2 cm širokou škvíru a přelepili lepicí páskou, protože od něj citelně táhlo, teď už netáhne. My jsme tenkrát v realitce řekli, že ten byt vezmem, pokud nám dovolí ta okna do ulice vyměnit a bylo nám to povoleno, dokonce jsme se bavili o míře spoluúčasti majitele. Ovšem při podpisu smlouvy se zástupci majitele (zahraničního) tvářili, že o ničem nevědí a my už neměli čas cuknout. Tenkrát to hodili na dámu z realitky, ale dneska už nějak nevěříme, že by v tom neměli prsty i zástupci majitele.
   Pak člověku taková drobnost, jako inzerované dva záchody a reálně jeden, ani nepřijde. Dělali jsme si legraci, že realitní makléřka nepozná bidet. Ten inzerát jsme si vytiskli a vsechny odchylky jsme vyznačili a předali při podpisu smlouvy. Bylo jich asi 10 a to byly věci, kterých jsme si všimli po jedné krátké prohlídce. Správce kolem nás chodí po špičkách a my po něm už radši nic nechcem. Jinak sousedi ho taky zrovna nemilují.
   Jenže jediné co bychom mohli udělat je odstěhovat se. Byt je přes všechny vady dost pěkný a pro nás ideálně položený. Smlouvu jsme podepsali na tři roky a rádi bychom zůstali i déle. Teď jen čekáme, jak se nám tu bude bydlet v létě s tou ulicí pod oknem. A taky nám bylo slíbeno (ha ha), že majitel domu se chystá vyměnit okna v celém domě, jen je nejdřív chce vyměnit v jiném. Můžem se tam jít v létě podívat, jestli je tam vyměňují ;).

   1. takže platíš metry navíc…ostatně,jak to popisuješ,tam bych se nenastěhovala, leda, že by byl nulovej nájem a platila jsem jen energie… (whew)

  3. Sčítací komisař se ohlásil na 10. 3. 9. 3. jsme se sbalili a odjeli na Slovensko k přátelům, kde zůstaneme až do konce dubna. Internet mají, takže všechno nám funguje stejně, jako z domova, včetně levného telefonování přes VoIP (za 98 minut provozu zaplaceno 125 Kč vč. DPH a ceny z domova stejné, jako ze kteréhokoli místa na světě) a termální bazény také nemají chybu. Oproti Praze jsme na výdajích ušetřili doteď přes 2.000 Kč. Takže kdo chce, ať se sčítá, my to nebudeme.

  4. Víš, to monstrum je děsně vtipné. Asi jako když někdo rozkopne prašivku – vždyť na nic není, že? A zvířátka pak mají smůlu. ;(

   1. Vzhledem k tomu o ktera zviratka jde v tomto pripade … na tu prasivku jeste s gustem dupnu.
    A vyplnovat viru v situaci kdy Evropa bude do dvaceti let muslimska neni prilis rozumne. Jen nevim kam budou muslimove odchazet za lepsim pak.

       1. Maly zrzavy mi nevadi. Tadle byla (relativne) vysoka a tmavovlasa. Campeona de natación sincronizado (swear)

        1. Ještě, že mám strejdu googla, španělština je pro mne španělská vesnice. (chuckle)

  1. Pokud je to pravdivá odpověď …
   Uvažoval jsem, že bych jim mohl vyplnit velikost … jenže oni nespecifikovali jestli ho mám měřit v transportním nebo pohotostním stavu.

      1. Když jsem za totáče nastoupila do práce, tak se tam tradovala historka o šéfovi, jak měl jet do kapitalistický ciziny. Dostal vééélikej vízovej či jakej formulář s mnoha cizojazyčnejma otázkama. U kolonky: SEX se zamyslel a napsal: YES (chuckle)

 14. Teda lidi, vy me desite (rofl) chystam se na secteni se po netu, chystaaaam… a jak vas tak ctu, budu se chystati jeste dlouho (whew) 😀
  Sranda bude, az budu secitat naseho bosse s choti, on Nemec, ona Italka, cesky ani „Te pic“, zijou tu v pronajmu v Divoky Sarce v takovym palaci, kde je na dalkovy ovladani i splachovani a stlani postele (rofl) Jak jen tak namatkou procitam zazitky, jejich kuchyn velikosti tripokojoveho bytu ten nas systemek tutove zhrouti (chuckle)
  No, na nich se to naucim, tedy parkrat zvoram, a pak se pujdu secist na prvni dobrou sama 😛 to uz bude brnkacka… mam zapocist i 4x zelva (ma kazda vlastni bydlik + jeden velkoryse pojaty spolecny) a 3x zaba (spolecna vodni garsonka, potrebujici asanaci)??? (think) 😉 (dance)

  1. Ohledně těch želf a žab, bacha na to, jak psal někdo dole, stát bude exekučně vymáhat nezaplacené poplatky za TV a rádio a to se prohneš! 4x bydlík a nadstardantní vodní garsonka! (wait)

   1. By mě teda zajímalo, jestli budou vymáhat poplatky za tv, i když bednu nevlastním a nemám tv na čem pozorovat? (Ani já, ani pes? 😉 )

    1. A elektřinu do domácnosti zavedenou máš? V tu chvíli máš „hodiny“ a ze zákona povinnost platit za TV. 😉 Oni totiž počítají s tím, že dostupnost elektřiny automaticky předpokládá vlastnictví TV. Z minulých sčítání jim totiž vyplynulo, že telku už má prakticky každý. No, až ti z ČT přijde takový příjemný dopis a udělají na tebe bububu jakto že neplatíš poplatky, holt jim musíš odpovědět a čestně odpřisáhnout, že žádnou telku nemáš. Když jim neodpovíš, riskuješ pokutu 10 000 a následné placení poplatků. Tož tak. I toto může vyplynout ze sčítání – i když minulého.

     1. Prudce logické. Obdivuji Velkého Bratra. 😀
      Už jsem jednou odpřísáhla, že telku nemám, i když mám elektřinu. 🙂 Klidně jim to odpřísáhnu podruhý. 😛

      1. Telku mozna, ovsem pravdepodobnost, ze by vam do neceho nenamontovali radio je nizka. Jestli je pouzitelne je jina otazka.

    2. Jak je to s TV přesně nevím, ale za radio musí platit KAŽDÝ, i kdyby byl třeba hluchoněmej. A to bohužel není vtip.

      1. To máš sice pravdu, ale musíš jim čestně odpřisáhnout, že nemáš, jinak budeš za neplatiče. Prostě presumpce viny, to mě tedy docela štve, i když my zrovna platíme.

      2. Každý, kdo odebírá elektřinu, je, ze zákona, potenciálním majitelem R a TV přijimače (ty jsi, Jano někoho znásilnil? Nie, ale mám na to prístroj!) a tudíž je povinen R a TV poplatky platit, výjimka je jen pro osoby hluché a slepé. Je to trapné, ale je to tak, protože žijeme v ČR. (devil)

  2. Pokud nepodnikáte, tak se k počítači a internetu v žádném případě nepřiznávejte! Do toho, zda počítač nebo internet máte, nikomu nic není a státu už tuplem ne!

   1. Tak to je obzvlášť dobrý nápad – nenapsat internet, ale poslat jím výsledky. (rofl) (rofl) (rofl)
    A když bude málo internetu, tak si holt další sčítání (i volby) dáme zase klasicky, jinak by to byl argument pro net.

    1. Pokud použiješ internetové připojení u sousedů, nebo z wifi spotu, proč ne? Ale napsat, že počítač ani internet nemám a poslat to po netu z domova může jen …

 15. Dobré ráno všem, zvláště pak pěkný den přeji těm, co něco dneska slaví 😀

  Ke sčítání – dovolím si nesouhlasit.
  Pro mne, jakožto občana patřícího k národnostní menšině, je toto sčítání velmi důležité. Polská národnostní menšina je totiž více méně závislá na výsledcích takového sčítání – dle nich je například patrné, zda je v té které obci více než 10% Poláků, a tudíž obec má ze zákona povinnost utvořit nejen výbor pro menšiny (tady se jednotlivé menšiny sčítají), ale také lze prosadit dvojjazyčné tabule v obci.
  Pro mě jako mámu je zas důležité, kolik lidí se bude k polské menšině hlásti, z důvodu zachování polskojazyčného školství – chci, aby moje děti se mohly učit ve své mateřštině, stejně jako jsem mohla já, mí rodiče a prarodiče a praprarodiče… Kdybych bydlela někde, kde polské školy a školky nejsou, učila bych děti polštině sama, tak můžu využít možnost vychovat děti v dvojjazyčném prostředí i pomocí školství…
  Neposlední je určitě záležitost finanční – od množství občanů jednotlivých národností je odvozena finanční pomoc garantovaná státem a EU, a určená pro zachování tradic, pořádání národopisných a folklorních akcí a propagaci existence těchto menšin u nás.
  Takže jsem pro sčítání, i když mě taky některé blbé otázky štvou a obtěžují… 😉

  Co k tématu napsali jiní:
  http://polonica.cz/index1.php?m=2&o=polskosc&id=129685502085806271#x129685502085806271
  http://polonica.cz/index1.php?m=2&o=polskosc&id=129719042968916272#x129719042968916272
  http://polonica.cz/index1.php?m=2&o=polskosc&id=129737478940322771#x129737478940322771
  http://polonica.cz/index1.php?m=2&o=polskosc&id=129922629983297458#x129922629983297458
  http://polonica.cz/index1.php?m=2&o=polskosc&id=130074286283055751#x130074286283055751
  http://www.youtube.com/watch?v=Zih-j2Z3-qY&feature=related

  1. Ad dvojjazycne cedule … tedy uznavam, ze polstina je o neco vic jina nez cestina nez slovenstina ale … tohle je pro vas opravdu dulezite? Dva, ve vetsine pripadu skoro stejne, napisy? At tak nebo tak tohle by mela byt zalezitost obce. Mam ve meste 15% polaku, dam si do programu dvojjazycne cedule. A pokud to pro ty polaky bude tak dulezite, tak me zvoli. 15% je dost na to aby se nejake takovyhle gesto vyplatilo.
   Ad vybor pro mensiny … hodlate si do nejakeho takoveho sednout?
   Ad skolstvi … clovek by predpokladal, ze je dulezite kolik deti se do takovych skol hlasi a ono ejhle … ono je dulezite kolik lidi co vyplnilo pred X lety do jakychsi papiru. A tedy napriklad kterou narodnost si posledne zvolily deti ze smisenych manzelstvi.
   Ad dotace na folklor … vseobecne jsem proti ovsem … ony dotace na folklor zavisi na scitani lidu? Copak vsichni ti hanaci, valasi a co ja vim kdo dalsi? Ti taky zavisi na tom kolik z nich vyplni narodnost „ceska“ kolik „moravska“ a kolik „hanacka/valasska/hornodolnicka“?

   Sorry nepresvedcila jste me.

   1. Jendo, řekla bych, že na problém koukáš z pohledu majority. Pro minority jsou dvojjazyčné cedule určitě důležité, zrovna tak výbory pro menšiny.

    1. Tak at si do mistniho zastupitelstva voli zastupce, kteri jim ty cedule prosadi. On snad nekdo mestskemu uradu brani, aby si na zed povesil ceduli s napisem „Mestsky urad“ treba v cinstine?

   2. Jendo, zkus si sám sebe představit v roce 1940. Nesmíš na úřad pokud nemluvíš německy, dti se smí učit jen německy – fakt líbí? Máme 21. století – proč se nesmím učit jazykem své matky (podmínkou je SAMOZŘEJMĚ výuka jazyka většinového). Nebo chceš druhý rok ´38? Pro ty lidi je to důležité. Nebo jsi z povídání o menšinách nic nepochopil?

    1. Jakym jazykem se uci by melo byt zavisle na tom o jaky vyucovaci jazyk je zajem, ne to co (klidne pred deseti roky) kdosi vyplnil do formulare!
     Pokud je v obci dostatecny zajem o vyuku ve svahilstine, tak spanembohem at se klidne uci ve svahilstine. Pokud ovsem pulka mesta vyplnila, ze je narodnosti polske a do polske skoly/tridy chodi tri deti, tak ta skola patri zrusit at si profesionalni ochranci lidskych prav rvou jak chteji. Jinak je to nesmyslne vyhazovani penez.

     1. To samozřejmě má logiku, Jendo. Jenže u nás se nehraje na logiku, kdežto na právě na čísla, procenta. Ve městě, kde je 88 % Čechů bude nejspíš starostou Čech. Bude mít zájem hájit minoritu? Nebude. Proto se minorita opře o čísla, aby si něco vymohla, třeba školu. Někde třeba může být 20 % neČechů, ale nebudou mít zájem o nápisy a pod., někde jich bude 10 % a zájem budou mít. Pokud ale nebudou mít oporu v zákoně, tak jim to málokteré osvícené zastupitelstvo dopřeje.

      1. Už vidím, jak se podle výsledků sčítání někde něco změní. Podle ,,zodpovědných činitelů“ potrvá kompletní zpracování minimálně tři roky, pak se řekne, že data nejsou, vzhledem k časové prodlevě, relevantní a budeme tam, kde jsme dnes, jen o vyhozené peníze za nesmyslné úřadování chudší.

 16. Jsem rovněž odpůrce tohoto nesmyslu, ale co, sčítali jsme se v dobách, kdy zvídavost státu byla podstatně větší (taky jsem ovšem tehdy odmítla vyplnit počet tv přijímačů, praček apod.), tak jsem se sečetla i teď. Jsou to vyhozené peníze, které by posloužily někde jinde rozhodně líp. Přesný součet nepřesných údajů. Po domluvě se sousedem (všechny materiály o bytě mám v bytě a 160 km tam a zpátky kvůli tomu teda opravdu nepojedu), jsem vyplnila rozměry jednotlivých místností tak, aby to nějak vyšlo! Je mi srdečně jedno, jestli metr tam či metr tam. Odeslala jsem. Až pak mi došlo, které chyby jsem tam udělala. A je mi to taky srdečně jedno! Držím palce státu, aby vymohl svých 10.000,- Káčé pokuty od spoluobčanů, kteří se neumějí ani podepsat.

  1. Ta pokuta je nevymáhatelná, stát se spoléhá na to, že pod touto děsivou hrozbou každý změkne a poslušně vyplní. Co, to je patrně dost jedno.

   1. Mně teda určitě!
    Jak jsem pečlivá u spousty dokumentů, které ve firmě musím zpracovávat, tak tohle mi vrásky nedělalo a dělat nebude.

  1. Přeparkujte o několik kilometrů dál, tím pádem vás sčítací komisař nenajde a nemusíte nic řešit.

 17. malé OT: připomínám, že v sobotu 2.4. je v Pardubicích od 14:00 hod. – Dubení !!!
  Kdo jedete a ještě jste si na Hadech nestáhl jídelní lístek (je u pozvánky na I.straně) a nevybral si jídlo,prosím učiňte tak do zítřka, aby měl kuchař malinko náskok…a písněte mi na mail nebo na Hady do srazů-k Dubení. Děkuju!

  1. Jé, lidičky – já nejedu, mně to nevyjde ;( – ale jede EvaB.??? Jestli jo, mohl byste jí někdo vzít ode mě mandalku?

   1. EvaB nemusí jet, je místní – z Pardubic a jde, ty se nedíváš na seznam na Hadech? ;(

    1. Gmail mi vyhodnotil Hady jako spam – nechápu, jak na to přišel…
     Asi se popřesouvám s dotazem tam, co?

    1. Jseš úplně nejhodnější – teďka ještě tý půl republiky k tobě a mám to vymyšlený… 🙂

     1. Hihi, mně poněkud nedošlo, že jsi z Brna!
      No, vědět to minulý týden, bylo by vyřešeno, protože na víkend sem jela kamarádka z Brna, její dcera tu studuje. Byla by mandalu vzala. Škoda.

 18. Já si myslím, že systém se zhroutí 14. dubna hodinu před půlnocí. To totiž budeme posílat svoje archy my prokrastinátoři. 😛
  Jinak patřím k odpůrcům sčítání, štvě mě to a považuju celou akci za vyhazování peněz. Je v tom zmatek už od začátku a ty výsledky budou hausnumera taky. Chtěla bych vidět, co tam napíše asi 90% obyvatel naší roztomilé vesničky, o kterých někdy pochybuju, jestli vůbec umí číst. Tak,ráda bych se rozhořčovala dál, ale musím jít smolit daňové přiznání, což je další roztomilá a oblíbená činnost. (whew)

  1. Tak to je přesně to, co mi na tom sčítání nejvíc vadí. Že značné procento obyvatel této zemičky je mírně řečeno – pologramotné,
   a i kdyby celá tahle „sranda“ opravdu měla mít nějaký efekt a solidní výstup (jako že nebude, když 90 % dat má stát už k dispozici), tak by museli být pověřeni školení vyplňovatelé archů, kteří to budou na místě fyzicky zjišťovat, což by bylo pro změnu v rozporu se všemi možnými lidskými právy, na které jsem schopna si momentálně vzpomenout (headbang)

 19. Včera jsem nebyla, tak aspoň dnes posílám přání všeho nejlepší Karolíně (inlove) i Aidě (inlove) – ať jste děvčata stále zdravá, většinou veselá a spokojená (h) (party) (f) (sun) (d) (^)

  Jinak sečtená nejsem, ani jsem dotazníky zatím nečetla. Jak vidím dotazník, tak se mi automaticky zastaví myšlení (wasntme) , ale nejspíš se to pokusím udělat. Pokud tam chtějí velikost místností, tak jim dám nekvalifikovaný odhad – měřit to nebudu. 🙂 Kdybych měla aspoň pocit, že z toho něco bude (třeba ta odpovídající energetická koncepce), tak bych to asi snášela líp, ale mám dojem, že většina věcných a užitečných rozhodnutí, k nimž by takový soubor dat mohl sloužit, se stejně dělá jinak. Nejdřív se udělá politický kompromis o dané věci, pak se hádá o peníze a výsledek tomu odpovídá. Takže si nedělám iluze. Ale nad obrovskou a ne zcela přesnou databází se určitě pár statistiků zaraduje, bude si s čím hrát 😛

 20. Pekne ráno i celý deň.Som tu po pauzičke znovu a mam restySkoro všetko som prečítala,teraz oneskorene blahoželám všetkým,ktorí slávili meniny a narodeniny,dúfam,že palcodržna učin kovala a každému pomohla.Postupne Vám napíšem ako vyzeraju Tatry v dobe zúriaceho kapitalizmu/možno priložím aj fotodokumentaciu/,sčítacie hárky ešte nenosia-máme to až v lete.Zato chodia hgnusne doporučene obálky na zaplatenie nedoplatku na daniach,ročneho zúčtovania zdrav.poistenia,zaplatenie domovej dane,záhradkárskej dane,za smeti,poistka za auto…Som vytunelovaná.Možno to slovenské príslovie:Marec-poberaj sa starec je prave pre toto hnusne platenie.

 21. Chááá sčítání – včera jsem vyplňovala – samo, že přes net. Ovšem nejsem si jista, zda to mám správně – v otázce zaměstnání jsem špatně přečetla (anebo za to může ta má dislexie) a napsala, že pracují v na stejné adrese jaká je v záhlaví (ale myslela jsem tím, že pracuju ve stejném městě (think) ), ale dojíždím tam autem coby spolucestující – na chybu jsem přišla až po odeslání a vyplňování formuláře pro Jendu (chuckle) – snad nebudu popotahovaná za matení statistických údajů.

  Co mě ale naštvalo, to jsou rozměry jednotlivých místností – za prvé nechápu, k čemu to státu je (leda, že by do nadměru chtěl nastěhovat cigá … teda nějaké jiné občany 🙁 ), za druhé teda já v žádném případě nebudu lézt s metrem a přeměřovat a přepočítávat, jestli má kuchyň deset nebo jedenáct metrů čtverečních!

  A poznámka ke sčítacím listům – komisařka jejich záhlaví musela vyplňovat růčo – prý sídliště nebylo dodáno se strojovým vyplněním – to znamená, že místo dvou u nás setrvala dvacet minut – a to jsme málo početná rodina, nedejbože, když je jich v bytě šest (wasntme) !

  1. Však počkej, až se vrátí rudí bratři, tak hned budou vědět, kam nastěhovat naše utlačované spoluobčany tmavší pleti, kteří jsou nuceni žít v nedůstojných podmínkách….

   1. Raději mi o našich snědých spoluobčanech nevyprávěj. Od té doby, co začali bez jakýchkoli skrupulí krást i v našem domě, kde mají zároveň někteří z nich i trvalé bydliště, je nemůžu ani cítit. V našem domě oni bydlí doslova na úkor všech ostatních obyvatel tak, že neplatí nájem, služby a dlouhodobě zneužívají možnosti domu všemi dostupnými způsoby – randálem, stálým obýváním společné sušárny, neustálým luftováním tepla z téže sušárny, protože neumějí ani zavřít dveře (to teplo zaplatíme samozřejmě my ostatní obyvatelé – no řekla bych to jinak, ale jsou tu paragrafy), ježděním ve výtahu v té míře, že celý zbytek domu není schopen ho tak využít jako tato rodinka (společnou spotřebu výtahu také platíme a koho zajímá, kdo tím výtahem opravdu jede třeba 26 x za půl hodiny). Kromě toho zabydleli i sklepy, ve kterých kradou, co se jim naskytne, vloupali se i do kotelny. Naposledy ukradli krásná prvorepubliková madla z dveří (lítaček) v chodbě a pak i z vchodových dveří. Co si o tom myslím, nemohu říci, protože na to je tu paragraf.

    1. Tohle je jeden ze dvou důvodů, a asi ten větší, proč jsem se odstěhovala na vesnici. Už jsem to nedokázala vystát, ten neustálý řev, drzost, napadání, binec… (devil)

   2. Až se vrátí rudí bratři, zmizí nezaměstnanost a naši drazí spoluobčané budou muset jít pracovat. A pokud nepůjdou, skončí kde? V lochu! Já jen doufám, že tam s nimi skončí i naše současná srandavláda. Každopádně by to znamenalo rapidní snížení kriminality

 22. Jeste jedna poznamka k nekvalitni praci Ceske posty – to je problem posty, a ne statistiku. Par mesicu zpatky jsem zaslechla nejakou zpravu o tom, ze ministr John chce odvolat reditelku CP pro neschopnost, tenkrat to ustala, ale myslim, ze po skonceni scitani si muze zacit balit svestky.

  1. Jeden z dobrých vtipů pana ministra je, že už je dávno odvolaná a nikdo místo ní tam není, tedy statutární zástupce, ale asi velmi schopný, jak se zdá.

 23. Se sčítáním nemám problém. Jak Renata píše, jedná se o údaje, které se stejně dají zjistit i jinde. Co se týče otázky 21, tak tam se ptají, jestli je adresa pracoviště stejná jako v záhlaví formuláře, což je adresa bydliště. Pokud není, tak je to přece dojíždění a vyplním adresu. Od čeho by pak byla v otázce 22 možnost docházky do zaměstnání městskou hromadnou dopravou?

 24. Na bytovem liste se hodne otazek tyka energii a kdyz vedle toho polozim to, ze vlada bude muset co nejdrive prijmout energetickou koncepci CR na x pristich desetileti, tak mi to vychazi. Jinak za sebe, nemam ze scitani strach a nepodeziram stat, ze mi scitanim chce uskodit.

  1. Jo? K tomu, aby věděl jaká je/bude spotřeba energií, potřebuje sčítání? S prominutím, další marketingově vymytá hlavička 😛

   1. No, jaka bude spotreba, to se zrejme odvozuje od poctu obyvatel, typu jejich obydli a demografickeho slozeni. Myslim ale, ze stejne jako spotreba (mnozstvi) je dulezite pro dalsi rozhodovani o tom, zda napriklad dostavet Temelin, nebo radeji jeste jedeni plynovod z Ruska, znat typy vyuzivane energie (topeni drevem, solarkem, uhlim, slapanim na vlastnim dynamu atd.). Dalsi, s prominutim, alarmistickymi paraniodnimy weby vymyta hlavicka 😛

    1. Kdepak. Něco pro energetiky (elektro, plyn i teplo) dělám a přičichl jsem k tomu. Velcí odběratelé sjednávají odběrové křivky (říká se tomu u různých odvětví různě, ale je to plánovaná spotřeba až na hodiny) a malí se odhadují plošně podle matematických modelů. Jejich dodavatelé (třeba PRE) pak hromadně objednávají zase u výrobců a vše se to registruje u tzv. Operátora trhu, což je státní úřad dohlížející nad obchodováním s energiemi. Tam je poměrně přesný přehled, co je potřeba (tedy souhrně v jednotlivých regionech) a dle toho i ČEZ, RWE, přenosová soustava apod. plánují dráty a trubky atd. Součtem individuálních odhadů zatížených (každý odhad) chybou se získá tak nepřesné číslo, že je k ničemu.

     1. Aha. Priznavam, ze v tomto odvetvi nepracuji, takze jsou to pro me nove informace. Data do tech matematickych modelu se berou odkud?

      1. od prodejců energií (ČEZ, PRE, RWE, Pražská teplárenská atd) Je to v jejich zájmu a v jejich vlastnictví. Ten software si nějaký musí sami koupit a pořídit. Potřebují to zase k objednávání energií u svých dodavatelů (plyn pro teplárnu, u dodavatelů plynu pro nákup plynu ze zahraničí, u elektřiny pro objenání výroby v elektrárnách). Za nedodržení sjednané spotřeby od výrobce k obchodníkovi jsou tak mastné penále, že to toho obchodníka lehce položí. Ono totiž elektřinu nelze skladovat a vždy se jí musí vyrobit právě tolik, kolik se spotřebuje a s plynem nebo horkou vodou to sice o něco lepší je, ale ne o moc. A když výroba x spotřeba nesedí, hrozí to vypínáním „jističů“ na rozvodnách, u plynu na regulačních stanicích mezi dálkovodem a místním rozvodem atd. až k poškození rozvodné sítě. Proto se tomusí přesně balancovat a i proto na to ten státní úřad dohlíží.

       1. O pretizeni site v pulce Evropy, kdyz v Nemecku u more trochu foukne vitr, jsem neco cetla. Proto jsem taky odpurce vetrniku. To uz se ale poradne vzdalujeme od tematu 🙂

       2. My (firma, ve které pracuji) odebíráme část energie pro náš areál mimo Prahu, a tam po nás chce dodavatel na rok dopředu po měsících rezervovat nějakou kapacitu a ještě něco, nevim co. Teď nedávno to vylepšili o další údaj. Ačkoli vůbec nevím, co to je za numera, vyplňuji to již několik let já – Ferda Mravenec, práce všeho druhu. Naštěstí se u nás nic zvláštního nemění, tak jen stále opisuji tatáž čísla – ovšem kde se vzala ta prvotní, to fakt nevím. (blush)
        Aj to je plánování, že? (chuckle)

    2. A jejda – ty údaje jsou platné „dnes“, za rok budou jiné. A to jako „stát“ neví, jak se meziročně mění spotřeby energií, dopravci čekají, až jim statistický úřad sdělí, kolik lidí jezdí, pekaři hoří nedočkavostí, kolik že mají napéct rohlíků, hasiči před tím, než vyjedou zjišťují v databázi, z čeho je postavený hořící dům….směšné. Možná patříte k lidem, kteří jsou ochotni sdělovat své nacionále komukoli, já mezi ně nepatřím.

     1. No za socialismu to tak bylo. Proto bylo všeho zboží přesně tolik, kolik bylo potřeba 🙂 a v takové kvalitě, jaká byla potřeba 🙂
      To nemyslím ironicky. Mohlo být zboží více a kvalitnější, ale to by byl zbytečný luxus. Bylo jen tolik, kolik bylo potřeba.

      1. Tak tak. Skládaný toaletní papír byl zcela evidentne naprosto presne ta spravna kvalita. Obyvatelstvo se musi otuzovat.
       A vyber z jedne soupravy nabytku do obyvaciho pokoje (s dodaci lhutou mesic a nutnosti si vystat frontu prez noc) taky kazdemu staci. Stat prece vi kolik postavil bytu, kolik je novomanzelu a kam jim dal umistenku.

       1. Jendo, tak to my jsme po té noční frontě v r. 1978 čekali na soupravu do obýváku přesně DESET měsíců!!!!!

      2. Jo, jo. Jen jim ty počty drobátko nevycházely. Zrovna včera na dvojce o tom byla moc pěkná debata. Ono to tedy nějak vyšlo, ale jen tak tak. Oni ti papaláši snad dokonce počítali s tím, že lidi to tak nějak trochu odeberou „přímo bez placení“ přímo ve fabrikách a že se vlastně „postarají“ sami.
       Ale stačilo, aby vyhořela jediná fabrika na papír v republice a mohli jsme si pozadí utírat rudým právem. To mělo alespoň tu výhodu, že bylo velké a papírem se na něm nešetřilo. Jenže dámy mají i jiné potřeby a ty se rudým právem už nahradit nedaly.

       1. Tyjo, já si pamatuju, jak mě babička učila nahrazovat právě ty jiný potřeby… recyklovatelně… na způsob plínek… ee… tak jako pro hodně špatný doby dobrý, ale stejně. 🙂

     2. Aha. A vy neverite tomu, ze kdyz „dnes“ stat vi, kolik v nem zije deti, ze z toho nedokaze odvodit, jaky bude dalsi vyvoj? Ze za cas ty deti vyrostou a budou mit dalsi deti atd. To jsou vsechno jen priklady. Nemyslim si, ze by se daty ze scitani ridili pekari, ale hasici uz treba ano, i kdyz ne v te podobe, jakou uvadite Vy.
      Ne, nesděluji sve osobni udaje komukoli, napriklad to nikdy nedelam v internetovych diskusich. To mi prijde mnohem nebezpecnejsi nez je predat pri scitani lidu.

      1. Za cas ty deti vyrostou … a ejhle … deti zacnou delat o deset let pozdeji nez byvalo zvykem …

     3. Včera z nich ve zprávách vypadlo, že použitelné údaje budou až příští rok a efinitivně to bude zpracované ještě za další dva!!! K čemu pak takové údaje jsou? To si to může šéf ČSÚ rovnou vycucat z prstu, vyjde to nastejno a ještě se ušetří!

 25. Na jedné straně mě sčítání štve (především proto, že to považuji za zbytečné), na druhé straně si nemyslím, že by chtěl stát nějaké závratné množství choulostivých údajů. Všechny choulostivé údaje jsou nepovinné, ostatní už stát dávno ví (obávám se, že i ty informace o internetu – nevěřím moc na diskrétnost poskytovatelů). Je otázka, co z toho je schopen využít (a co bude schopen využít po tomto sčítání…) 😛 . Údaje o domu ví už dávno – to vše píše člověk do daňového přiznání.
  Tak si myslím, že celé sčítání by byla neškodná taškařice, kdyby to nebyly zbytečně vyhozené nemalé peníze. Což mě na tom štve víc, než že se mě ptají na velikost bytu nebo internet. Proto jsme se sečetli (nebudu jim navíc dávat pokutu, už takhle platím víc, než se mi líbí).
  A sčítat domácí zvěř?! to by se divili (chuckle) a to nemáme blechy 😀 Ale je fakt, že to jsou členové domácnosti.

  1. Velká část poskytovatelů internetu jsou drobní podnikatelé, kteří od velké společnosti odebírají nějakou kapacitu, vybudují vlastní místní síť a připojují koncové uživatele. Velké společnosti neví kolik je těch koncových uživatelů, ty malé nikdo neřeší ani nevyslýchá. Zas to s tím velkým bratrem nepřehánějte.

  2. Sčítání je na základě požadavků EU. Na druhou stranu EU nepožaduje plošné sčítání, ale stačí jí souhrné údaje nasčítané z registrů státu případně údaje získané průzkumem (ohledně internetu apod). Takže já to vidím jako skvělou příležitost pro určité osoby jak draho prodat nikým nepožadovanou službu. Tedy kromě té otázky na společně hospodařící domácnosti. Tam se z toho pošlou podněty exekutorům za nezaplacené televizní a rozhlasové poplatky.

   1. Rozhlasove poplatky jsou vubec skvela vec.
    Radio neposloucham, uz roky, vetsina toho co se v radiu hraje se mi nelibi a pokud uz to za neco stoji, tak do toho ten vykastrovany samec hoveziho dobytka nejmin pul minuty pred koncem pisnicky zacne kecat. Radoby vtipne.
    Ovsem to neni podstatne … prijimac mam. V televizi, v MP3ce, v mobilu, …
    Takze podle soucasnych zakonu jsem povinen platit rozhlasove poplatky.

  3. Asi nechám započítat i Kadlika a Béďu…btw štěníky mám napsat jen jako návštěvu? Nejsou tam přeci natrvalo…

   1. To by se v tom pripade uvadely jako navsteva i deti. Ty tam prece taky nezustanou naporad. Mozna. 🙂

 26. Mámdoma nainstalovaný Linux Mandriva, sečítání požaduje Adobe reader 9…, sčítám sebe,vyplňuju z amamku a protože jsem předseda SVJ, tak ještě Domovní list.. sečetla jsem se v práci,snad mi šéf promine..obohatila jsem mu počítač o vyšší verzi Adobe, protože jsem měli 8.(chuckle)
  nelíbí se mi,že si všichni okolo sčítání myslí,že pokud mám počítač s internetem,že používám zákonitě Wokna! (fubar)
  Vyplnila jsem,co jsem musela a nazdar, to sčítání v roce 2001 bylo lepší,však ta fixa,co ji tenkrát k archům dávali,pořád ještě píše…. (angel)

  1. My taky Wokna nemáme a nemíním to nijak řešit, pokud stát něco chce, tak ať se přizpůsobí i uživatelům jiných operačních systémů.

   1. jenže já si myslím, že měli mít dané možnosti: pro wokna,linux a mac….
    prostě ,aby to šlo rovnou a bez nějakých vopičáren…. 😉

    1. Daná možnost je (pokud náhodou nemáte) nainstalujte si Adobe Reader. Scitaci stranky jsem nevidel, ale pokud na nich tohle pisou, tak tam pravdepodobne maji i odkaz. Neco jako http://get.adobe.com/reader/
     A svete div se … oni adobaci nejsou uplne pitomi a podle toho co jim browser nabonzuje se ti pokusi nabidnout verzi pro tvuj operacni system.
     Takze staci nepredpokladat, ze „je to zase pro windowsy“ a kliknout si.
     Abych rekl pravdu tak me dost prekvapuje, ze tam Readera uz davno nemas nainstalovanyho.

     1. Mám, ale nižší verzi a nehodlám s tím cokoli dělat,mě to stačí….poslala jsem to z práce, z woken..linux z domácí sítě nevyhodím, protože to je jedinej systém,, kterej v našem paneláku není zavirovanej..jako ostatní počítače v baráku,na společný síti… 😉

      1. Takze vubec nejde o windows versus linux ale o to ze se ti nechce instalovat novy reader. Coz je samozrejme ciste tvoje rozhodnuti a da se uvazovat o tom jestli nebylo mozne to pripravit tak aby stacila i starsi verze, kazdopadne k zadnemu vynucovani woknous nedoslo.

 27. No nevím, ale co je komu po tom, jak se živím, čím a jak dojíždím, jak mám velký barák, z čeho je postavený, čím topím, jak likvidujeme odpad…., ty marketingové kecy jsou opravdu jen kecy, stát se pasuje do role Velkého bratra. Já tu pokutu risknu. MHP (moje horší polovička 😉 ) řekla, že ji za mně i mladého zaplatí.

  1. A taky nevím, proč bych měla státu, který nás obere na daních + pojistném o polovinu toho, co vyděláme, pak nám ukradne další již zdaněné peníze na DPH a SD, zdaní barák, dědictví, dary…což jsou věci již dvakrát zdaněné, něco dalšího sdělovat

   1. Jediná informace, kterou stát v registrech nemá a bez ní se těžko mu kontroluje výběr daní a poplattků je kdo s kým bydlí ve společně hospodařící domácnosti. To je v dotazníku explicitně průhledně požadováno jako údaj pro kontrolu vybírání televizních a rozhlasových poplatků.

  1. Při minulém sčítání zapsal náš kamarád svého Maxe jako Maxmiliána Drápa, prostě tam s ním jako jediný společník bydlel a patřilo se ho zapsat. Jak mohou takto zkreslené údaje něčemu pomoci… Ale sčítání chápu jako normální, nakonec to chce i jiný stát a chtěli to i byvší páni.

  2. já holky (cat) sečetla, mám je v rubrice ostatní…přece jen, dcery to nejsou, i když jsem jejich maminka. (chuckle)

   1. Já o té Majdě také přemýšlím, trávím s ní více času než s vlastními dětmi. Kočkouny nechám do jiné rubriky, ty jsou venkovno domácí

 28. Sčítací paní se rozplývala blahem, že se sečtu přes internet, jen mi nedokázala odpovědět na otázku, kde se mám sečíst? jestli tam, co jsem, nebo v místě trvalého bydliště? A co ten byt, kde mám trvalé bydliště? Ten by se nesečetl? Navíc jsme nečekali, že rozdávat archy budou přesně v tu dobu (i hodinu!) i v místě mého trvalého bydliště, kde se Mušketýr náhodou vyskytl a na ulici vyfasoval od pošťačky sčítací archy, aniž by i ona byla schopna odpovědět na tuto otázku. Tak mám dvoje a můžu si vybrat….

  1. Jako osoba je treba se secist v miste, kde opravdu jeden je. V trvalem bydlisti se secte ten co tam opravdu bydli (treba najemnik) nebo nikdo a jen se secte byt nebo dum.
   Scitani a statistika je VEDA a obycejny clovek je prudil, kdyz to chce pochapat 🙂

   1. Pokud tam nikdo není, nesečte se ani byt 😀 Máme domek na vesnici, před tím jsme bydleli v bytě ve městě. Ten máme (vlastníme) stále. Bydlí tam syn. Dostali jsme sice arch na byt, ale jen na adrese domku. Arch na byt ve městě dostal syn (formálně nájemník)

    1. Jj, tak nejak, a kdyby tam nebyl vubec nikdo, tak by mel prazdny dum-byt secist majitel – asi si vyzvednout formular na poste nebo tak neco. Je to blaznivy podnik.

     1. nee, ptala jsem se na horké lince, kvůlivá chatičkáma chalupám a dalším nemovitostem, (tolik jich tase nemáme), a chytrá paní povídala, že když v té nemovitosti nikdo zjevně nebydlí a sčítací komisař to nemá komu dát, tak si to sečte sám, jak to už neříkala, ale sečte sám. asi odhadne.

 29. Ještě jedno muhehe k dotazníkům. Pamětníci vědí, že dotazníky jsou oknem do duše pana Ouřady Zvídavého. Kdysi se sčítaly splachovací záchody v bytě, pak televize, posléze automatické pračky a teď počítače a internet. Vždycky mi přišlo, že pan Zvídavý je za pokrokem nejméně o půl kroku pozadu. A už dávno jsem přestala doufat, že když napíšu, že něco nemám, že to od státu dostanu – třeba jako od Ježíška. Tomu taky píšu, co nemám a co bych si přála. (chuckle)

  1. Vavevave – je vidět, že jsi archy ještě nečetla – splachovací záchody se sčítají opět (chuckle) !

   1. Jo? :O A to jsi mě potěšila, milá YGO. (inlove) Je příjemné zjistit, že některé věci mají svou trvalou hodnotu. (chuckle)
    (no, nečetla, jsem se níže přiznala (blush) )

 30. Hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Včera večer jsem vyplnila přes internet 7 listů – domovní, dva bytové a naše a babči s dědou… Takže musím zkonstatovat, že to kupodivu fungovalo, odeslalo se to rychle, potvrzení to vydalo… No máme to sečtený (wave)

 31. Muhehe! (chuckle) Drahá Renátko (inlove) , ještě neříkej hop! Pokud ses těšila na zhroucení systému, tak dočkej času – šiškote, jsme v Čechách! Většina lidí si půjde stoupnout do virtuální fronty až na poslední chvíli. Viz daňová přiznání, viz výměny ŘP a OP a podobně.
  Musím říct, že jsem si ještě archy ani neprohlídla, natož abych se sečetla. (blush) Ale píšeš jak na zavolanou, sečtu se dneska, protože pak pár dnů nebudu mít možnost, a vůbec, radši nechci riskovat.
  Přeju všem krásný den! (h)

 32. Sčítání mi taky leze na nerv, ale řeším to jinak. Nedám státu ani o jedinou informaci víc, než co už má. 😉
  Vůbec se mi nelíbí, jak strašně jdou tyhle informace zneužít…
  A při pohledu na přecpanou poštu si nemyslím, že zakázka padla do kompetentních rukou… (devil)

  1. V tom případě vyplníš tu jedinou kolonku o internetu? Nebo jsi našla ještě jednu z těch tří diskutabilních?
   Ohledně kompetentních rukou – vyjadřovala jsem se výhradně k internetové verzi sčítání a tam nemyslím, že by faktickým dodavatelem řešení byla Česká pošta.

   1. Ne – nevyplním všechny ty o národnosti, víře a jinejch věcech. Budu kreativní na místech, kde ani jedna možnost není správně (a těch je – můj způsob života není zrovna standard). A tak.
    Já zas nemám zkušenost se sčítáním po netu, já si řekla o trapnou obálku. 🙂 A vidím, že je u nás na poště fronta delší než na vydávání dopisů, a to je co říct, protože na dopis se tam čeká obyčejně od půl hodiny výš.
    Ta otázka na počítač a net mě štve – co je jim do toho? Vůbec mě to celý štve… Nevěřím tomuhle státu a chci pryč.

    1. Národnost a víra jsou nepovinné otázky, je to přímo uvedené v dotazníku. Nemusíš je tedy vyplňovat.
     Obálku s vyplněnými dotazníky stačí hodit do poštovní schránky. Tím stát (nebo pošta) zajistil absolutní nepostižitelnost odpůrců sčítání.
     Historka z natáčení – sčítací paní jsem sdělila, že se hodlám sečíst po internetu. „No, ale přece jenom,kdyby to náhodou nefungovalo, tak tady máte i tu obálku.“

     1. sčítací paní se u nás málem rozplakala blahem, když jsem ji sdělila, že se hodláme sečíst bez její účasti (chuckle) . A že je moc ráda, že od ní nic nechci – jen převzít archy. Ani obálku mi nevnucovala…

      1. U nás zase „slzela dojetím“ pošťačka na chalupě, když jsme jí tu sobotu, kdy to bábinkám donesla, ujistili, že nemusí nic vysvětlovat, že to vyplníme nejen za naši vlastní, ale i za všechny její „kámošky“ v okolí – tolik radosti fakt ta chudák pošťačka
       málem neunesla (chuckle)

     2. U nás sčítací paní málem omdlela, když ti staříci, co s nima jednala (Milan a já), jí prohlašovali, že se sečtou po internetu. Ale obálku nám pro jistotu vnutila a ještě ve výtahu kroutila nevěřícně hlavou.

      1. A s Milanem se zase pohádáme jako při minulém sčítání, já totiž zásadně píšu národnost moravskou a to on nemá rád 😀 😀 😀

      2. moje mamka zase dostala pošťačku tím, že to pošle přes internet. vy máte počítač,divila se pošťačka. Ne, odvětila matka, ale to snad nevadí.
       měla ode mne přikázáno,že řekne,že se sečteme po internetu.
       Pošťačka je z toho hin ještě teď. (whew)
       80ti letá paní se sečte přes internet. (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN