ČLOVĚČINY: Na návštěvě u pastora Jana Schwarze

Pastor ThDr. Jan Schwarz je charismatický moudrý muž nevšedního osudu a nádherného smyslu pro humor. Ministrant v kapucínském klášteře a skaut nemohl v době nesvobody předpokládat, že mu budou otevřeny dveře škol a univerzit dokořán. Vyučen tedy instalatérem pracoval jako dělník, topič, údržbář. Třináct let bydlel v maringotce jako měřič vodních pramenů. Mezi tím vším ale intenzivně studoval.

Poznával také Bibli i další duchovní směry. Z vlastní zkušenosti zjistil, jak chutná život politického vězně v komunistickém kriminále. Později pracoval jako redaktor několika deníků i jako poradce poslance Parlamentu. Po vysvěcení na kněze působil jako farář v rodné Třebíči. V roce 2001 byl zvolen patriarchou Československé církve husitské. Dnes působí v Náboženské společnosti českých unitářů. Jeho myšlenky i úvahy promlouvají k čtenářům, rozhlasovým posluchačům a všem citlivým lidem, ochotným se na okamžik zastavit a zamyslet… Byla to právě jedna z jeho nadšených posluchaček, která mi napsala o tom, že pastor Schwarz si pořídil psa a že jako majitele naháče by mě to prý mělo zajímat…

Čínský naháč je plemeno překvapivě prastaré, některé dokumenty o jeho chovu v Asii se datují do doby několik set let před narozením Krista. Dnes je toto psí plemeno označováno jako výstřední, extravagantní. Jak se pes takového plemene stane členem domácnosti pastora?

 

Íťa se objevila v televizním pořadu. Tvářila se vyplašeně a má přítelkyně Jolana, která v pořadu pracuje jako redaktorka, ji druhý den přivedla k nám. A já spráskl ruce. Ten pejsek byl nejen nahatý od hlavy až po paty, ale vděčně olizoval ruce své nové paní a mé stokilové maličkosti si ostentativně nevšímal! No, nemůže tohle přezírání nabourat mužskou ješitnost? Nakonec jsme se rozjeli vypátrat důvody takového chování do bývalého bydliště malé Ity. Bývalí majitelé nám vyprávěli, jak Itinku hýčkali v době, kdy ještě neměli rodinu. Ale pak přišly konečně děti a Itinka to snášela… čínsky? Maminka třeba domlouvala dcerušce nevhodné chování a Itinka hned šla a přes punčocháče tu neposlušnou holčičku výstražně kousla. A tak to pokračovalo. Teď se k něčemu přiznám. Od té doby, co jsem slyšel o rodinném přírůstku, který zavdal trápení malé Itince, mám ji ještě raději. I když je to dnes devítiletá dáma a střeží svou nezávislost, máme doma z její suverénnosti radost. Je to prostě naše Íťa a proto ji někdy i posloucháme.

 

Nápadně mnoho mých ateisticky založených přátel s jistotou tvrdí, že se někdy někde ještě se svými pejsky setkají. Z čeho pramení tento pocit, či útěcha?

 

Každý, kdo hleděl svému pejskovi do očí, poznal, co to je ušlechtilý cit a přátelství. Dodnes vzpomínám na své psí kamarády a taky věřím, že se ještě jednou setkáme, tam, u nebeské brány. Stejně a užasle jsem někdy přijímal laskavosti našeho nového huňatého kocourka Tygra, který se objevil na dvorku husitské fary a při volání – Tygře! – se tvářil potměšile, ale blahosklonně všechno přijímal. A za týden se kocourek okotil, v ošatce olizoval pečlivě svá koťátka a z Tygra se stala tímto mateřským důkazem kočička. Na jméno už slyšela, a tak jsme ji začali říkat Tygr – Bára. A Tygr – Bára pobaveně mhouřila oči a slyšela na Báru i na Tygra, a tak to zůstalo.

Jako starozákonní teolog jsem poznal osudy koček i při své návštěvě v dnešním Izraeli, kde je kočka vnímána často jako nečisté zvíře a kočky tulačky v noci okupují parky a lavičky na sídlišti.

Při procházkách jedním z rozlehlých pražských parků jsem občas narazil na malé hroby. V rozporu s platnými předpisy zde lidé občas tajně ukládají do země své uhynulé zvířecí kamarády. Překvapilo mne, jak často jsou tato místa označena znamením kříže… jak dalece je toto jednání odsouzeníhodné, nebo dokonce urážlivé?

 

Není urážlivé, možná jen touha vyjádřit bolest v srdci a smutek symbolem oběti na kříži je nemístná. Já na faře přinášel Tygra – Báru a potom i své psí kamarády k dětem na biblickou hodinu a součástí výuky byla otázka – Víte, proč jsou zvířátka němá? – A děti mi pak už sborem odpovídaly – Protože vědí o Pánu Bohu víc než náš farář. – A já se usmíval a říkal – Výborně, děti. – a za odměnu se Tygr – Bára a všichni pejsci nechali rádi pohladit.

Někdy si povzdechnu a říkám, že „čím jsem kdy v životě byl, tím jsem byl nerad a z donucení“ … Na tento bonmot jsem si vzpomenul, když jsem si přečetl v kolika a v jakých profesích jste kdy pracoval. Z četby vašich textů se mi ale zdá, jakoby vás na cestě vždy radostně doprovázela nějaká zvířata, většinou psi? Mimochodem, vaši knihu jsem otevřel a náhodně, kdesi uprostřed jsem se dočetl že „Marie Terezie hárá…“

Vše začalo v dětství, když bábi Baštová přišla z Poušovského dvora k nám a vedla německého ovčáka Binga. Rozlícený majitel ho chtěl utratit, ale bábi si stoupla před pána, který hodlal svého psa zastřelit za to, že mu trhal slepice. Bábi věděla, že Bingo slepice trhá z hladu a byla by ochotná se nechat zastřelit. Majiteli nezbylo, než se uklidnit a psa ji vydat. A statný německý ovčák jedl z misky u nás, cizích lidí, v neznámém bytě, koblihy s marmeládou. Tak mě tou hltavostí a neklidem z právě prožité události dojímal, že jsem vyskočil ze židle a zezadu psa objal. Vylekaný Bingo se lekl, zavrčel, ohnal se po mně, a já měl na čele šrámy. A tekla krev. Maminka mě vezla do nemocnice a její verdikt byl jasný. Pes, který kouše děti, je zkažený a musí se utratit. Plakal jsem srdceryvně a tak dlouho, dokud nebyla vyhlášena psí amnestie a Bingo se stal mým věrným kamarádem.

Dodnes vzpomínám na společné procházky. Budily obdiv našich sousedů. Malý školáček vedl na vodítku ovčáka, hlavy jsme měli stejně vysoko a Bingo mi hleděl do tváře a když jsem ho pustil a zavelel – Volno – vděčně mi olízl nos a vyběhl. Léta předchozího strádání, nucený pobyt o hladu v ledové boudě a prochlazené ledviny však vykonaly své dílo. Ani dnes nedokážu bez pohnutí vyprávět o posledních událostech a našem přátelství. Nemoc, otékání zadních běhů, bolesti, a pak, jednou, poslední pozdrav a poděkování. Později jsem měl foxteriérku Zorinu, po Zorce bílého špice Montyho, pak bernardýna, fenku Gábinu z Jizerských hor, po ní se objevila důstojná trpasličí jezevčice Marie Terezie a nyní máme Íťu, čínskou chocholatou psici a učíme se spolu žít a vycházet si vstříc. Přátelství psa a člověka vydá na román, ale to už věděl Jack London, když psal Bílého Tesáka.

Prosím o vysvětlení myšlenky, kde říkáte: „Jen tři jsou vždycky vidět na první pohled – pes mezi savci, kohout mezi ptáky a Izrael mezi národy…“

 

Ta myšlenka je citát z hebrejského talmudu a prastará moudrost rabínů svědčí o poznání podobnosti osudu ušlechtilých tvorů na světě, lidí i zvířat. Někdy jde krásný pes po ulici a najde se člověk, že zvedne kámen nebo hůl. A pak se objeví třeba slabé dítě a vznikne přátelství. Bella a Sebastián, to bylo pokračování mé dětské biblické čítanky.

„V politice nevěřte nikomu, ani psům svých stranických protivníků.“ Docela zajímavé poučení. Není toto vaše tvrzení ale přeci jen k zmiňovaným psům trochu nespravedlivé?

 

Politika myslí ve válečných termínech: žádné slovo se neopakuje tak často jako slovo boj. Ať je to boj na frontě, na barikádách, nebo jen volební boj mezi stranami, politika touží udělat z člověka výhradně vojáka v tomto boji, nástroj v zápase o moc, schvaluje na člověku jen ty vlastnosti, které to usnadňují, na ostatních nemá zájem nebo je přímo dává do klatby – to napsal kdysi Ferdinand Peroutka, znalec politiky. Poměr obětavosti a ušlechtilosti, vztah mezi psem a člověkem, to se zdá politicky neupotřebitelné. Proto děkuji Londonovi za Bílého Tesáka a Karlu Čapkovi za Dášeňku, čili život štěněte. Takové knihy by měly děti dostávat zdarma do výbavy, a možná by na světě ubylo v budoucnosti krutosti a hlouposti. Lavina blbosti se dá jen těžko zastavit bez bolavých následků. V Alpách stále stojí pomník bernardýna Barryho, který 40 lidí zachránil z lavin a 41. člověk se ho ve sněhu lekl a svého zachránce bodl dýkou. A zabil. Každý dobrý pán na konci dnů staví pomník svému psovi. Kolik je v srdcích lidí takových pomníků?  

Proč je pohled na psa tak diametrálně odlišný v různých světových náboženských směrech?

Islám i judaismus hovoří o nečisté psí duši… na druhé straně na televizních záběrech vidíme kněze, jak žehná v kostele domácím zvířatům. Těm „užitečným“ i lenošným mazlíčkům…

Islám i judaismus řeší vztah ke zvířatům a současně je to i náboženský zákon do jídelníčku. U nás je pejsek kamarád a u sousedů skončí na talíři. Je to složité, jako všecko, i náboženství. Z Bible se učíme poznávat duchovní zákon, že neviditelný Bůh se ve světě projevuje… láskou. Je to příměr, symbol, tajemství víry. A psi by si zasloužili své vlastní oltáře a kostely. Naštěstí je nepotřebují a dál hledají ve světě dvounohého tvora, svého hodného pána, člověka.

Míru bolesti trápení se zatím naštěstí nezdařilo změřit, či zvážit. Je cosi nesprávného na tom, pokud jeden z mých přátel porovnává bolest nad ztrátou životní partnerky a později ztrátou milovaného psa? Přítel ostýchavě popisuje obě traumata jako srovnatelná… (což kdekoho pohoršilo…).

 

Naučil jsem se přijímat od svých psů důvěrné signály o tajnosnubných povahách blízkých lidí. A musím dnes konstatovat, že já se pletl v lidech kolem sebe často a někdy i bolestně, ale můj pejsek kupodivu ne. Nikdo o člověku neřekne tolik jako psí řeč. Jde jen o to naučit se rozumět slovům, jaká říkají naši čtyřnozí přátelé pokrčením čenichu, staženým slechem, přátelským pozorováním, dechem, úsměvem, a tak dál,. Mimochodem, žádný člověk se nedokáže tak upřímně smát jako pes, který je fanda do každé legrace a má člověka rád, zvyká si na povahové vlastnosti svého pána a dokáže mu taky nejvíc odpustit.

Setkal jsem se nedávno s názorem, že i zvířata („tvorstvo“) dojde spasení. Na podporu tohoto tvrzení mi byl předložen tento biblický text:

V Novém Zákoně v listu Římanům (psal apoštol Pavel), je v 8. kapitole:
18 Soudím totiž, že utrpení nynějšího času se nedají srovnat s budoucí slávou, která má být na nás zjevena.
19 Celé tvorstvo toužebně vyhlíží a čeká, kdy se zjeví sláva Božích synů.
20 Neboť tvorstvo bylo vydáno marnosti – ne vlastní vinou, nýbrž tím, kdo je marnosti vydal. Trvá však naděje,
21 že i samo tvorstvo bude vysvobozeno z otroctví zániku a uvedeno do svobody a slávy dětí Božích.
 

 

Stav lidského srdce může přivést celý svět k bráně nebeské, anebo do pekel. Člověk panuje světu a jeho vláda může přivést zemi do zkázy. To víme. Ale člověk, který o Bohu nejen mluví, ale který miluje svého Průvodce na cestách ducha, nemůže při modlitbě trápit zvíře nebo dokonce zabít svého psa.

„Pro každého pejskaře je vůbec nejlepší, když svého prvního psa dostane ve věku, kdy se ještě učí malou násobilku“ Toto vaše tvrzení mi je velmi sympatické. Často ale vidím, jak v tomto věku školák raději pečuje o virtuálního Tamagočiho kdesi v kyberprostoru přikován klávesnicí k monitoru…

 

Dětské přátelství ke zvířatům je školou života. Tamagoči je náhražka, jakási zvláštní škola, není zlá, ale míjí se účinkem sounáležitosti s životem živých tvorů.

Od manželky, či partnerky stojící u šatníku často slýcháváme okřídlenou větu „nemám co na sebe!“ Přeci jen mne ale překvapilo, když jsem doma z vedlejší místnosti zaslechl manželčino zoufalé povzdechnutí: „Naši pejsci nemají co na sebe!“ Naháč, ale i třeba starší pes oblečení potřebuje. Ptám se tedy, má Iťa co na sebe?

 

Íťa má doma své oblečky, ale protože je nervózní a nesnáší oblékání, naříká při navlékání kalhot, jako dítě. Ale pak si hrdě vykračuje, flirtuje po cestě, pózuje při nastupování do auta, snad mi to dámy prominou, chová se prostě jako správná ženská.

Nedávno jsem viděl v TV jakousi českou pseudocelebritu okresního formátu, kterak věšela na svoji čivavu drahé kameny od slavného klenotníka. Jde s prominutím o výron bezbřehé blbosti, nebo cílenou provokaci, která má naštvat rodiny zdejších sklářů?

To je různé. Často se stane to, co říkáte, bohatá paní chce zvýšit svou prestiž, posadit se na piedestal úspěchu a dát všem těm neúspěšným zevlounům na ulici najevo, jak má být pejsánek honorované dámy nastrojený a vyšperkovaný. Ale může nastat i jiná situace. Paní, která těžce snáší nějakou tajnou bolest a její pejsek je jediný kamarád, který to poznal a ví. A paní u klenotníka vyjádří svou vděčnost. A postaví ze zlatých klenotů pomník svému nejlepšímu příteli a od nás je neprozřetelné to šmahem odsoudit. Vždyť i ten pejsek si třeba myslí své, ten vzácný klenot na obojku by vyměnil za obyčejný škvarek, ale nic nenamítá, nosí svůj těžký obojek a svou paní dál miluje. Víc k tomu říct neumím. Leda, abyste zkusil naší Itince nabídnout dobrotu a třeba ji vymění za svůj obleček. Kdo ví?

Etologie jako by ustoupila kamsi na okraj. Jedinečnost člověka tkví třeba v tom, že si například uvědomuje vesmír. Hledí do minulosti miliardy světelných let, zatímco pro psa je a patrně vždy bude Měsíc pouhým světlým bodem, o který netřeba mít zájem, protože nevoní… Také se vám ale stává, že stále častěji jednáte se psem, jakoby měl většinu lidských vlastností?

 

Jsou psi, kteří v noci zoufale vyjí na měsíc v úplňku. Co o tom vlastně víme? Zvíře a hlas přírody. Námět na román. Má trpasličí jezevčice Marie Terezie nesnášela zajíce a někdy je honila kilometry a vracela se uřícená z vedlejšího polesí a provinile klopila oči, když jsem jí za ty úprky peskoval. Jednou v zimě se potkala na lesní cestě se zajícem, který neutíkal. Neměl sílu do běhu. Jen seděl na bobku, chroptěl a sípal. Marie Terezie se zastavila metr od svého úhlavního nepřítele. Neštěkala. Neútočila. Hleděli jsme dlouho na sebe. Já, zachumlaný v kabátu, u mých nohou nakrmený pes, kterému se ještě pářilo z teplé srsti a vyhladovělé, prochladlé zvíře. To setkání proběhlo beze slova a trvalo snad věčnost. Zákony přírody, člověk a zvěř. Bůh stál nad námi jak Zákon Všehomíra. Pak jsme šli dál. Hudebník by řekl, že uslyšel píseň, farář se zmíní o modlitbě, básník o verši svého srdce. Kdo ví, co a kdy je víc? Zeptejme se svého psa. Třeba nám to prozradí.

Více informací na http://www.pastorschwarz.cz

Text a foto Jan Šimeček

Aktualizováno: 27.3.2011 — 20:20

125 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji všem za přání k narozeninám. (inlove)
  Bašta se nám povedla, kocourkové se mazlili jako kdyby tušili, byly to klidně strávené příjemné narozeniny. (wave)

 2. Tak jsme se konečně sečetli. Nejdřív jsme museli nainstalovat nový program, protože na našich linuxových strojích Acrobat nemáme a jiné programy na manipulaci s pdf soubory nám to nevzalo. Že to neví, že tu bydlíme už půl roku jsme věděli, ale díky geniálnímu způsobu vyplňování, jsme tam tu adresu museli opravdu naťukat 3x. A pak to ještě odmítalo pochopit, že ač máme ve sklepě domu plynovou kotelnu, která nám dělá teplo i teplou vodu, tak v bytě plyn nemáme. Jinak to docela ušlo. Jen jsme při přeměřování bytu (nikdy sme to tu nezměřili včetně koupeny a záchoda atd) zjistili, že další věc, která byla v inzerátu na byt lživě, byla velikost bytu. Vyšlo nám to míň o cca 10 metrů. Ve smlouvě je nějak ještě míň, ale tam se neudává celková rozloha, jen něco podle zákona.

  1. A chci popřát oběma oslavenkyním (^) (rose1) Ať se mají krásně na světě a nestraší je žádné problémy. A pokud už nějaké straší, ať se rychle vyřeší.

  2. reklamuj to, pokud nezapočítali plochu třeba sklepa..reklamuj to, jste tam půl roku,to promlčený není….

 3. Dekuju za moc pekny clanek a material k premysleni. Uz asi potreti si ctu konec posledniho odstavce. Moudre receno. Obcas mi to taky tak pripada, akorat to neumim tak pekne rict.

 4. Milé dnešní oslavenkyně, všechno nejlepší! Karolíno a Aido, hodně štěstí, zdraví a pohody (rose1) (sun) (rose1) .

  1. Se zdovolením přilípnu: oslavencům, dnešním i dodatečně, přeju štěstí a zdraví, co se do nich vejde! 🙂

 5. A jeste jednou gratulace – pro aidu. Hodne uspechu, stesti, zdravi a tesim se na pokec u zajimavych receptu. (^) (d) (rose1) (rose1) (rose1)

   1. Aido, hodně zdraví a splnění všech osobních přání , vinšuje celá moje smečka. (rose1) (d) (music) (h)

 6. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Pan Kohn se v hospodě obrátil na pana Roubíčka, o kterém bylo známo že koupí vše, prodá vše, sežene vše:
  „Prosím jich, pane Roubíček, voni jsou takovej zkušenej, nesehnali by mi nějakýho pěknýho jamníka? “
  „Ale samozřejmě, pane Kohn, vim o jednom krásnym jamníkovi. Přijdou se zeptat po neděli.“
  Pan Kohn uspokojen odešel a pan Roubíček se obrátil na své spolustolovníky:
  „Prosim jich, pánové, neví někdo, co je to jamník?“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

   1. =)) Jezevčík je starobylé plemeno, které bylo po staletí chované jako „jamník” neboli „norník”, což znamená pes určený k vyhánění zvěře z nor. =))

   2. (chuckle) Jamník je také potok, který pramení u obce Výškovice cca 6 km směrem na severozápad od Bílovce. Protéká severní částí Bílovce a v Bílovci se vlévá do místního rybníku, který byl na jeho toku vybudován. Poté pokračuje dále do obce Bravantice – zde ústí do říčky Seziny. (chuckle)

 7. Je to krásné a líbezné povídání – ThDr. Jan Schwarz je moudrý člověk a mám ho moc ráda.

 8. Mila Karolino, vsechno nejlepsi k narozeninam, necht se ti dari v praci i osobne. Doufam, ze jidlo v kancelari na oslavu se povedlo a kluci kocouri stali v pozoru a mavali pacickama na oslavenkyni. (d) (rose1) (rose1) (rose1) (h)

  1. Óóóó,vzbudili hafíčka,to se dělá. (h) Přesně tak chrupkala naše Ajuška.
   Jazyk ven (rofl) , vždycky jsme ji polochtali na špičce jazyka a ona ve spánku zasunula tu pokladničku zpátky do mordy. (rofl) (h) (h) (h)

   1. Madame Mína taky umí chrápat jako protřelý matros, ale nemá při tom jazykoplazení (sun) Umí to od maličkého koťátka.

    1. UUpps, sorry Anešku (wave) , mě to bylo furt divné, že to znělo jinak, to jméno. Ale byla jsme blízko ne?

     1. To jo , říkám “ těsně vedle “ (wave) Já dávám Aneška k dobru každou chvíli a vždycky s ním mám úspěch (chuckle)

      1. Anešek je úplně supr (h) C.opak asi dělají dva malí bilí krtci, které povil? už z nich musí být pěkní dorostenci.

 9. Pane Šimečku, děkuju Vám za rozhovor s panem Schwarzem. Velice ráda naslouchám moudrým a laskavým lidem. Jejich názory jsou vždy obohacující, i když se třeba s nimi člověk v plné míře neztotožní. Ale to není případ pana Schwarze. 🙂
  🙂 (h) 🙂

 10. Názory a postřehy pastora Schwarze jsem pravidelně sledovala na ČRo 2. Ale to už je dávno. Měla jsem je ráda. Někdo mocný ne. Velice si ho vážím pro jeho neohebnost a laskavé srdce. (sun)

 11. Zvířátkové mají určitě duši (dog) (cat) (heidy) (hug)
  AIDO A KAROLINO VŠECHNO NEJ NEJ NEJ (rose1) (rose1) (rose1) (f) (f) (f) (d)

 12. Milá spoluoslavenkyně – přeju vše nej nej nej! A všem gratulantům moc děkuju za přání, udělali jste mi radost.
  Jinak, my už tak trochu slavili včera s celou posádkou – vytáhli jsme poprvé loď na vodu, bylo to fajn.

 13. Konečně mi někdo ( a odpovědný!!!)potvrdil, že zviřata mají duši. Jistě po svém, ale mají!!! (wait) Přeji oslavenkzním všechno nejlepsší, zpožděně, ale přece a velmi upřímně. Hodně všeho nej (rose1)

 14. OT !!! Prosííííím a vzývám CD (angel) , kdybyste někdo mohl… či aspoň o někom věděl, kdo by strašně nutně potřeboval psa, co vypadá jako labrador. Našel se u nás v malé obci u Hranic, však víte. Je v útulku v Olomouci, foto má na stránce útulku č. 2 , pejsci k adopci, pojmenovali jej CID, je moc hodný, celý den si hrál s dětmi na hřišti.

  http://www.djax.cz/olomouckyutulek

  Všechny Vás moc zdravím a objímám. (inlove)
  Dávám to sem ještě jednou, pro jistotu pro odpolední návštěvníky zvířetníku.
  (h)

  1. Sem se přilípnu. Všechno nejlepší a splnění krásného tajného přání. Oběma!!! (rose1) (inlove) (^) (d) (dance) (sun) (rose1)

  2. Též se přilepím s přáním pro obě oslavenkyně : štěstí, zdraví, dlouhá léta, živijó a čin čin ! (rose1)

 15. Ahojky. díky za rady (handshake) ohledně pejsinky kníračky, ze včerejší diskuse .Viceméně jsou vaše názory a rady stejné jako moje. Budu se jí snažit to prezentovat, třeba když uvidí názory někoho jiného,tak o tom bude alespoň přemýšlet. (wave)

  1. Ygo, ty podivné rostlinky jsou přesličky. Jarní obrázky jsou opět velmi něžné a milé.

  2. YGO, fotky jako obvykle pekne. Ovsem strom s vyplazenym jazykem mne dostal. (y) (clap) Jednak sam o sobe, ale hlavne, ze to tak krasne pojmenujes.

   Jeste k tem Zaninym fotkam ze Svajcu. Taky mne zarazilo, ze v Lausanne kvetou visterie ve stejnou dobu jako u nas v Jizni Karoline. Ale pak jsem si vzpomnela, ze mi rikal kamarad, ktery tam zije, ze to okoli, zejmena Lausanne, ma sve vlastni mikroklima a proto se tam rari rostlinam, ktere by v takovem prostredi jeden necekal.

  3. Parádní fotky.
   Hanko, přesně tak, oni tu oblast kolem Montreux označují „Montreux Riviera“

 16. Mno, tak teď doufám, že to tu nebude dvakrát… Bedo, já se zkusím trochu polepšit, poslední povídání tu bylo 2. prosince loňského roku – a mně to připadá jako včera 😀 Mám rozepsané cosi o tom, co všechno patří do „zařízení“ kočičího teritoria a proč, ale ono se to „samo“ jaksi ne a ne dopsat (…se samo nenakope, no…)

 17. Moc hezké povídání… a spousta věcí k zamyšlení. Jen tak namátkou: jsem zaujatý proti hračkám typu „tamagoči“. Prostě proto, že jsou to pořád jen hračky. Na druhou stranu nevím – je lepší, když dítko „ublíží“ špatnou péči tamagočimu, nebo třeba živému křečkovi? Vůči křečkovi to není zrovna správné, ale – není právě ten moment nenapravitelnosti některých chyb největší školou (nijak příjemnou, připouštím)?

  A pokud jde o tu etologii – ne, myslím, že jako věda zdaleka nikam neustupuje, jen bohužel sdílí osud jiných přírodovědných „mezioborů“ a většině laiků připadá komplikovaná. Naštěstí ji ještě nepostihl podobný posun významu slova jako ekologii – má ale zase jiné slabé místo: snadno se stane, že zvířatům přisuzujeme lidské vlastnosti, které nemají, a očekáváme něco, co nám tím pádem nemohou dát. Ale zvířata mají jiné vlastnosti, své a jedinečné, úžasné a velmi složité vzorce chování, učení, vnímámí – a tím se právě zabývá etologie. A svým způsobem i každý, kdo (chovaje kočky nebo psy nebo fretky nebo… (hug) ) stává se sám tak trochu psem, kočkou, fretkou…

  V každém případě díky za seznámení se zajímavou osobností…

  1. terro, už dlouho nevyšlo žádné tvé nahlédnutí do různých zákoutí etologie… nenašla by se chvilka času? prosim prosim, smutně koukám… (cat)

 18. Zatím OT (článek jsem ještě nestihla, ale v autobuse od doktora jsem si kdovíproč vzpomněla na Samíka – Lenny? Zotavujete? (y) )
  A copak asi Velká kočka a její dvě Velké Zastehované Výtržnice? (whew)

  Přináším všem, zejména oslavencům, a ještě zejméněji kočičí mamce Karolínce… co jiného, než vopici. 😀 (^) (rose1)

  Mexiko, zoo Guadalajara:
  http://www.youtube.com/watch?v=AWEEohQ6G7E&feature=autofb

   1. Viď? To je cachtalka miláčková… A já zrovna dokoukla stejně kouzelný odkaz veram. 🙂

  1. Jééé! A nejlepší, jak skáče toho placáka. 🙂
   Jen jsem si uvědomila, že s těma všema lidma kolem je tam děsnej řev…

  1. Jéje – Aido, krásné narozeniny, hodně štěstí, zraví, spokojenosti. Na zdraví (d) (rose1) (rose1)

  2. Tak oběma oslavenkyním posílá naše smečka hromové mňááááúúúú, přání všeho dobrého a ještě lepšího, a krásně to oslavte (d) (^) (rose1)

  3. Tak všechno nejkrásnější a hodně hodně zdraví Aidě a taky všem dalším slavícím. (rose1) (rose1) (rose1)
   Obrázek jsem posílala už ráno všem, tak ještě jednou ten odkaz dám sem. Stojí to za pokoukání a nezapomeňte si zapnout zvuk.
   http://www.astro.cz/apod/ap110328.html

  4. Oslavenkyním přeju všechno nej nej, pohodu a zdravíčko. Hezky si to oslavte! (f) (rose1) (sun) (rose1) (f)

  5. Aido i já se připojuji ke gratulantům a krásně si ty narozeniny oslav! (h) (rose1) (d)

  6. Milá Aido (inlove) , i Tobě přeju všechno nejlepší, dobré zdraví i pohodu a radost. (sun) (f) (music)

 19. OT prosííííím a vzývám CD kdybyste někdo mohl… či aspoň o někom věděl, kdo by strašně nutně potřeboval psa, co vypadá jako labrador. Našel se u nás v malé obci u Hranic, však víte. Je v útulku v Olomouci, foto má na stránce č. 2 , pejsci k adopci, pojmenovali jej CID, je moc hodný, celý den si hrál s dětmi na hřišti.

  http://www.djax.cz/olomouckyutulek

  Všechny Vás moc zdravím a objímám. (inlove)

 20. Takže pejsci už můžou mít duši? Na tom jsem se kdysi s jistýma lidma kousla… Jsem říkala, že nechci do nebe, když by tam nesměl být můj pes. (chuckle)

  1. Pro mne mají duši všechna zviřátka, ač bezvěrec,věřím v místo za Duhou, kam chci za Šarikem jednou jít…a za všemi svými chlupatými i pernatými společníky.. (h)

   1. Že mají? Taky si myslím.
    (Mám vlastní kůl a sehnala jsem si k němu i benzín, pro všechny případy.) 😉
    Bylo by strašně smutný, kdyby se s nima člověk už nikdy neviděl.
    (Ale s Penny jsem domluvená, že se vrátí. Jen se zas musíme najít.)

    1. jó do toho asi zaživa nevlezem – jak to bude jednou na onom světě.
     Ioannino – znáš povídku o knihomolovi v nebi (bohužel si nepamatuju, jak se to přesně jmenuje) od Jar. Havlíčka? Tak mi to nějak spadlo do tématu, myslím, že by se Ti líbila.

     1. Neznám nebo nepamatuju – jdu hledat!
      Trochu do toho vlezem, třeba při klinický smrti, právě jak tady stojí v článku. 🙂

 21. narozeninové OT:
  (h) Moje nejmilejší ségro! (h) (jinou nemám)
  Chtěla bych Ti popřát ( a osobně to v sobotu udělám ) k Tvým narozeninám (angel) (clap) hodně zdraví, zasloužené pohody a moře času pro splnění všech přání a tužeb, které máš. (sun) Ať jen kveteš (f) , ať Ti tvoji (cat) kocouří chlapečkové dělají jen samou radost a ať jsi pořád taková Karolína,jakou jsem Tě poznala a našla v Tobě já jedináček někoho,koho jsem podvědomně celejch 41 let hledala. (rose1) (h) (y) (Vždycky jsem chtěla staršího bráchu, ale to jsem ještě nevěděla,že existuješ Ty, člověk kterej mi bude tak blízkej.)
  Místo toho dortu si vymysli nějakou dobrou masovou mňamku (^) …
  A měj krásnej den!!!! (d)

  1. Aha, tak naše Karolina slaví! Tak moc a moc pohody a radosti s kočičími kamarády a hlavně, jako přeju vždycky, tak zdraví, zdraví, zdraví!
   (rose1) (rose1) (rose1)
   A fotečku – tu máš avizovanou trochu níž a určitě se na ni koukni, mě se to moc líbilo.

  2. Milá Karolíno, všechno nej nej nej a hlavně zdraví (h) (sun) (f) (^) (d) (cat) (cat) (cat)

  3. Milá sestřičko, (h)
   díky za krásná slova, skoro mi slza ukápla (h)
   Je zvláštní, jak se někdy 2 človíčci sejdou, kteří si tak sednou, jako my dvě. (rose1)
   Dívám se na obrovský nakvetlý rododendron, který mi dala firma k narozeninám a už vidím místo, kam na zahradě přijde.
   V kuchňce se nám griluje masíčko, salát čeká na zálivku a já nehodlám dneska nic dělat, což půjde dost těžko, neb neustále zvoní telefony.
   Těším se, že to spolu někdy dooslavíme bez auta a nutnosti někam odjíždět. (d) (^) V sobotu bude přípitek pouze virtuální, ale i tak se na něj moc těším.
   Jsem ráda, že Tě mám. (h)

  4. Připojují se též dva naši gerontíci (cat) (cat) jedna Valinka (cat) jedna roztoužená Majda (dog) a jejich věrná opatrovatelka

  5. Karolíno, všechno nej, nej ! Ať se Ti splní všechna Tvá přání, oslavte to s kosourky krásně. (inlove)

  6. Milá kočkouří Karolínko – krásně si užij dnešní slavnostní den (rose1) . Přeji ti do dalších let hodně štěstí, zdraví a spokojenosti a splnění jednoho tajného přání. Jo – a hodně hodně hodně společných let s kočkouřími třemi krály – činčin (d)

  7. Milá Karolíno, pevné zdraví, mnoho kočičích i jiných radostí, spokojenost a pohodu a taky nějaký to štěstíčko! (f) (sun) (d) :* (f)

  8. Moje milá Karolínko, přeji Ti k narozeninám jen všechno dobré, lepší až nejlepší. (rose1) Ať se Ti daří na co sáhneš a hlavně se opatruj a nerozdej se celá aby zbyl ten největší kousek Tebe pro kocourky. (rose1)

  9. tak ještě jednou i tady – Karolínko, vše nej, ať se ti daří a plní se tvá přání, a užíváte si život společně s tvými kosourky (h) (h) (h) (h)

   to ti přejí (hug) a (cat) a (cat)

  10. Karolínko, za sebe a zbytek smečky hóódně (sun) a pohodičky s Tvými třemi (cat) vč. důkladné oslavy (^) (d)

  11. Milá Karolíno, přeji Ti všechno nejvíc nejlepší a ještě trochu navíc. Hlavně, aby Ti tví (cat) (cat) (cat) dělali jen radost, firma vzkvétala, zahrada kvetla a aby Ti zůstal Tvůj mlsný jazýček a hlavně chuť ho hýčkat. Krásné narozeniny. (rose1) (d) (^) (cash)

  12. Milá Karolínko (h) , přeju Ti k narozeninám všechno nejlepší – hlavně zdraví, a aby se Ti dařilo v práci a aby Ti Tví tři chlapi chlupatí dělali jen a jen radost a žádnou starost. 🙂 (sun) (music) (f) (d) (dance) (cat) (cat) (cat)

 22. Tak, lidičky, zase mám O.T. No, třeba to až tak moc O.T. není, kdo ví.
  Dnes APOD předhodil takové obrázky, že to prostě musím poslat. Udělejte si tak dvě minutky pohodlíčko, pěkně se posaďte, pusťte si muziku a pusťte si tu sekvenci. A posílám to jako dárek všem. :* (f)
  http://www.astro.cz/apod/ap110328.html

  1. Veram, díky moc (h) Dopřála jsem si to v rámci polední pauzičky a bylo to úžasné – taky bych to moc a moc chtěla vidět naživo!!!!!

 23. Krásne dobré ránko všetkým zo zamračenej Bratislavy. Pekný článok.
  Chcem sa opýtať – ako sa má ten bedlington čo tu raz bol? Nič viac som nenašla. (dog)

 24. Děkuji za zajímavé povídání se zajímavým člověkem.

  A ještě hlásím, že jsem vyzkoušela mlsotníkovou empadu, těsto a půl náplně tuňákové, půl náplně gallega (ta byla lepší teplá, tuňáková studená). Všem chutnalo, můžu doporučit… (pi)

 25. V Augsburgu ještě před pár lety žil jeden starý pán, houslista kdysi z Karlových Varů. Měl moc rád kočky, ale protože byl velmi nemocný a každou chvíli ve špitále, nemohl je mít doma. A tak ty jeho kočičky žily v parku a on je tam chodil každý den krmit (když nemohl, zařídil, že je tam krmili od Ochrany zvířat)
  Kočičky žily celkem spokojeně, až na to, že se velice bály psů, kteří je tam dost proháněli. A jednou jsme se tam se starým pánem a s kočičkami potkaly, když byla Arina na volno. Povídala jsem si se starým pánem a Arina pobíhala kolem, evidentně si uvědomovala jak moc se ty kočky bojí a tak celým svým jednáním dávala těm kočkám najevo:“Já vám neublížím.“ A skutečně ty kočičky, které normálně prchaly, jen psa zahlídly, klidně seděly u svého pána na lavičce a krmily se.
  Arina ani okem nemrkla, ale když starý pán a kočičky odešli, prošmejdila nosem každou molekulu zbytků z těch mističek. 🙂
  (sun)

 26. Trochu OT: včerejší diskusi na téma „stelivo“ a „pčíkání“ jsem dočetla až ráno, o víkendu jsem měla jiný program a počítač jsem nechala v kanceláři. Díky za rady, odčervím a uvidíme, ale myslím, že tím to nebude. Zrzínek už tolik nepčíká, zdá se mi, že opravdu trochu přistydl na tom parapetu nebo že mu nedělaly dobře osvěžovače vzduchu, které jsem používala. Ani Melíšek už nepčíkl docela dlouho. Kluci se naučili chodit na silikát do šatny, kde je pouze čistý silikát. Míchanice silikát-staré stelivo mají v koupelně. I tam bylo použití záchůdku ráno znát. Takže to teď pojmu tak, že promíchám i staré stelivo v záchůdku pod psacím stolem se silikátem a ten budu postupně doplňovat. A uvidíme, jak to bude pokračovat. Evidentně ale na záchůdky chodí, takže si myslím, že si zvyknou. Rozhodně po generálním úklidu šatny a třídenní přítomnosti siliátu v záchůdku nemám nikde ani prášek.

  1. super, že berou silikát…a budeš mít po problémech…až najedeš jen na silikát,tak tuháče můžeš splachovat do WC..zbytek stačí opravdu poctivě prohrábnout, aby se krystaly promíchaly a více se uzamkly….
   (clap)

  2. Karolíno, jestli jsi odčervila jak jsem ti radila, tak ted neodčervuj, je na to brzy, měl by tam být časový rozestup!
   A všechno nejlepší (f)

   1. Děkuji za přání i za radu. Ani jeden nepčíkl už celý víkend, myslím si, že jim opravdu vadila nějaká ta chemie. (h)

 27. Hezký den,
  krásné povídání pro duše pohlazení, s člověkem, který věru žije se svými pejsky.
  A bolest nad ztrátou blízkého člověka a zvířete, které s námi žije velký kus našeho života? Není stejná, nelze srovnávat, ale že to teda bolí, to ano. V obou případech je ztráta nenahraditelná

 28. Bohužel jsem článek nestihla dočíst, tak si to musím nechat na pozdnější odpoledne – celý den budu mimo PC na semináři.
  Přeju všem krásný den! (h)

 29. Hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hezký rozhovor se zajímavým člověkem. Děkuji (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN