ROZCESTNÍK: Vzpomínka na přejezd východních Krkonoš (únor 2008)

Východní Krkonoše jsem „objevil“ poměrně nedávno, před několika roky, bylo to na podzim. Jejich část Rýchory jsou sice známé, ale vůči centrálním Krkonoším méně navštěvované. Mají svůj půvab s jehličnatými a listnatými lesy – na pozdní podzim tato část Rýchor bývá překrásně zbarvená a výhledy jsou také krásné.

Vlastně velkým obloukem se vzdalujeme nebo naopak přibližujeme ke Sněžce. Historii mají také bohatou, stačí se podívat zejména na Alběřice a na Malou Úpu a další. Tak tedy to rozhodlo, že se na ně musím jet podívat i v zimě.

S přejezdy na lyžích s noclehem venku, se dají uskutečnit, až když jsou delší dny, možno nejdříve od února. Zima tato, to nic moc co se týče sněhu. Ten nepřipadává, je v současnosti tvrdý, nepříjemně rychlý, kéž by na něm bylo 5 -50 cm prašanu – a marné čekání, tak jsem vyrazil.

Tedy vlakem do Svobody nad Úpou a s původním záměrem na Černou horu, ale on skibus jel do Pece pod Sněžkou – to nešlo odmítnout, odtud jsem nikdy nezačínal a nemusel jsem po silnici, po svých a dále až na Černou horu.

Pec (a podobná střediska), toť je lunapark v přírodě – rychle odtud – jdu po cestě na Lučiny, to po dlouhých rocích co jsem byl poprvé v Krkonoších v 7 třídě základní školy. Krkonoše tehdy na mne působily takovým dojmem, že jsem propadl všem našim československým kopcům.

Uprostřed „Velké Muldy“ míjím kapličku, její zbořenisko – škoda, ale i tak byla zajímavá. Dále přes Lyžařskou boudu, Liščí horu na Bufet na rozcestí. Tam si vzpomenu, jak si tady V. Klaus se svou vládou kdysi dával na běžkách sraz – asi měli v průběhu privatizace dosti času. Kdysi tu býval opravdu nevzhledný bufet.

Dále míjím nově přestavěnou Výrovku – chatu Klubu českých turistů. Jednou jsem se zde ptal, jakou slevu na nocleh zde mají členové KČT, odpověď byla taková, že sleva se nerovná ani ceně jednoho piva.

Dále nahoru na hřeben do sedla mezi Luční a Studniční horou, za hřebenem je památná kaplička obětem hor, se jmény těch co zemřeli v horách – je zavřená, tedy je chráněna před vandaly, ale také před návštěvníky, kteří by se zde rádi poklonili obětem hor.

A z kopce k Luční boudě, zde zabočuji doleva nad údolí Bílého Labe. Z kapsy vytahuji fotografii z časopisu, z roku 1960 a podle této hledám místo, kde se odehrával zimní spartakiádní sraz turistů, kdy jsme tam jako kluci s mnoha jinými tábořili na sněhu. Bylo to pod stany a naše parta jako jediná mimo stanů také postavila tři iglú. Ti co spali v iglú, těm bylo fajn, a pod stany i když tyto trochu chrání před větry, to už je horší.

Někteří, ne od nás, co si zakopali stany, tak na toto doplatili. Vítr tyto stany sněhem zavál do úrovně terénu a některé nápor sněhu a větru nevydržely, spadly a byly zaváté. Dokonce jednu osobu jsme ráno ze sněhu „vykopávali“ a ve společenském iglú silně prochlazenou „oživovali“.

Vracím se na Luční boudu a pokračuji ke Sněžce. Nahoru udusaná uklouzaná cesta až na led. Když tam půjdete všimněte si desky dvou členů HS, kteří zde zahynuli při záchranné akci, kdy terén byl klouzavý, byl pokryt ledem.Vrchol Sněžky se starou polskou kaplí – to zde patří, ale polská stavba „létající talíře“ a česká „nová poštovna“ na kuřích nožkách – ty tedy krásu ubírají.

Stihl jsem na vrcholu západ slunce, nebyl sice tak úchvatný na rozdíl od těch, které jsem tady dříve viděl, ale zajímavý tím, že slunce prokukovalo třemi vrstvami mraků. Spát jsem na vrcholu nechtěl, estetika je zde nevalná, to už jsem zažil – tedy dále. Obřím hřebenem směrem k Jelence a k Pomezním boudám se mi nechtělo nejen pro tvrdý uklouzaný prudký svah, ale proto, že na mapě jsem viděl v tomto směru vrstevnicovou lyžařskou cestu a tu jsem ještě neznal. Tedy dolů kus cesty pod lanovkou a potom po vrstevnici.

Chyba, žádná lyžařská cesta, ale šikmý udusaný sníh se stopami pěšáků, na tom se nedá jet. Takže lyže na bágl a pěšky – napřed řídkou kosodřevinou, poté hustým lesem až k Jelence. Tam už dorážím za tmy a následně na kraji lesa hledám místo na nocleh ve žďáráku s výhledem na východ slunce.

Druhý den ráno míjím sjezdovku nad Pomezními boudami, kde ratrak právě ukončil úpravu – ani ratrak nenačechral sníh, ten 1 cm načechraného jsem při smyku odhrnul a tak sjezdaři hned po první jízdě budou jezdit zase po „betonu“. Pomezní Boudy a následující silnička, pro běžky špatné – stopa pro běžkaře snad vede úplně jinudy, na tu jsem nenarazil. Ale Malá Úpa, bývalá vesnička se starým německým hřbitovem – ta je opravdu hezká.

Poučen jízdou po silničce, míjím známé Alběřice po hřebenu, po zelené hraniční značce Poláků a tak jsem se dostal na Rýchory. Rýchory, krásný poklidný kus Krkonoš s hezkými lesy a loukami s vyhlídkami na vzdalující se Sněžku. Známý je též Rýchorský kříž a Rýchorská bouda. A odtud dolů z kopce, i tam jsou bunkry prvorepublikového opevnění, okolo krásné studánky se silným pramenem do Svobody nad Úpou. Sjezdu v lese jsem si neužil – sníh ubývá, a musím posléze pěšky. Po 14té hodině mě odjíždí vlak.

Co říci závěrem – byl to krásný (tak jako každý přejezd nebo přechod), dvakrát půldenní přejezd, který jsem stále odkládal a čekal, že napadne sníh, aby stromy a příroda nabyla těch hezkých tvarů – to se neuskutečnilo – tak si toto rád někdy zopakuji.

Další (pozn. red. – velmi krásné) fotky najdete zde

Aktualizováno: 24.3.2011 — 18:35

113 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrou noc, spěte sladce jako to právě činí moje vykuchané princezničky. Ale ten starý límec nasazovat Tindře to byla tedy bitva. Nechtěla jsem ji pustit aby se mi někde neschovala a ránu si neotevřela. Ale při té rvačce jsem se bála že ji ránu otevřu já jak jsem ji pevně držela a ona se mermomocí snažila mi uniknout. Ještě nás tento týden čeká všelicos. Musíme se na to pořádně vyspat. :O |-) |-) |-) |-)

 2. Aaaach, Krkonoše. Ty já ráda. i když „ty moje“ jsou spíš nad Špindlem. Fakt je, že na Sněžku se to už nehodí. Hnusný stavby, hnusná cesta dolů… Jen ten rozhled zůstal stejnej (h) .
  Ale pořád je tam spousta krásnejch míst – a takhle mimo sezonu je tam nádherně vždycky(inlove) .
  Milane, krásný fotky!

 3. Vzdávám to, teď jsem zahlédla Tindru se mihnout bez límce. Nikde límec nevidím ale ani Tindru už nevidím. Tři patra pididomečku dnes nezvládám. Límec i Tindra mohou být kdekoliv ale jisté je že nejsou dohromady. Achich ouvej !!!

  1. Velká kočka není velká kočka jenom pro nic za nic. Na mne si malé kočky nepřijdou. Našla jsem límec po minulých kočičích generacích. Jen nemám ten gázový obvaz který se používá na zavázání. Tak zatím přes noc. A zítra se pokusím zajet do té prodejny kde by pruban mohli mít. Snad budou mít otevřeno. To bude asi noc !!! 🙁

   1. milá Velká Kočko – jsem až teď u počítače, tak jsem ani paleček nepřidržela, ale vidím, že jste to zvládly (h) (h) (h)

    s tím límcem je to nemilé – třeba si to nebude lízat, ale pokud ano, a že tu tendenci mají, mohla by si to otevřít (ty mršky jsou schopné si i vykousat stehy

    ještě – pokud bys přece jen dostala koupit něco jako ten pruban (samozřejmě pod kdovíjakým názvem, ale sakra přece se musej i ve Švédsku převazovat kolena, lokty a podobné části těla, kde je ten tunýlek tak výhodný), tak si kup i jeden normální úzký – pokud nemáš doma nic vhodného… musí se to kolem krčku uvázat – provlíkneš to kolem dokola těmi oky a vzadu za krkem svážeš (ná té fotce od sharky je to dobře vidět)

    no a na tělíčko se to natáhne tak, že prostřihneš (ono se to nepáře, tak bez obav) otvory pro všechny čtyři ťapky (třeba jsi to už z těch fotek sama vydedukovala, ale jen tak pro jistotu)

    moc na vás myslím a držím palce, ať se princezničky rychle hojí a se stehama nezlobí (h) (h) (h) (h)

    1. Milá Bedo, je to tak že lékárny mají pouze úpletové elastické tunýlky, velice silné a v tom by bylo kočkám nepříjemně a mimo to bych se neodvážila ránu tím přikrýt protože by k ní nemohl vzduch. Takže tak. Ale ještě to zkusím v tom obchodě se zdravotnickými potřebami, jak mi dnes kdosi poradil.

     1. a pak se stav Velká kočko v obchodě s punčochama a kup síťované podkolenky a z nich vyrob ty prubany… 😉

 4. Moji milí, děkujeme za podporu. Před chvílí jsme dorazily my tři kočky. Syn nám pomohl s přestupováním i teď odpoledne. A dobře tak, dostali jsme v obchodě veteriny mnoho darů. Drahý písek do záchůdku zkoušky granulí a já nevím co ještě. Byl toho velký pytel pro každou pacientku. Cítila jsem se fakt odstrčená. Syn to vzal k sobě domů, to bych byla neunesla. Mimochodem jsem ho moc vyděsila jak pomalu pajdám světem a hekám bolestí. On mne jinak vidí chodit u něho po bytě a to zvládám líp. Ale 12. dubna už mi udělají magnetický rentgen a zjistí se co na co tlačí a proč bolest střílí do nohou. Tak to je o Velké kočce, teď ta menší a nejmenší. Tindra už tu běhá s tím odporným límcem. Váží holka naše vytrénovaná 3,5 kg. Zato sedmikráska Daisy, náš drobeček váží jen 2,4 kg. Na tu asi uspání působilo silněji a tak se tu trochu motá. Rány nejsou tak velké a zašité nití co se vstřebá. Máme na týden kapky proti bolesti, s těmi začneme až zítra, dnes už jsou kočenky nadopovené. Ten síťový elastický obvaz v lékárnách neměli ale ještě zítra zkusím prodejnu se zdravotními potřebami, teprve dnes jsem dostala doporučení, že by to mohli mít. Moc bych princezničky chtěla zbavit těch límců, stresuje to nejen je ale i mne. A musely by je nosit celý týden. Tak teď budeme jen hlídat vykuchaná bříška a vnucovat princezničkám medicínu.

  Právě s hrůzou sleduji Daisy jak vyskočila na knihovnu a přes ní balancuje na druhou stranu pokoje. Snad se nezřítí dolů, holka jedna odvážná. No představte si málo průhledný límec kolem krku a lézt ve výškách. Tindra se cpe jak zjednaná, bodejď po takové dlouhé hladovce. A Garyka ta naše strašidýlka moc zajímají a žďuchá do nich čumákem až mají záda mokrá. Proto asi unikají do těch výšek. Snad ten týden přežijeme bez úrazu. (wait) :O (cat) (cat)

  1. zlatý trikoty, co dostávají (cat) u nás…držím palce (y) (y) a objímám VK (hug) (h) (rose1) a ať t\ bolesti pominou… (bat) (čaruju)

  2. Chuderky zfetovaný (cat) (cat) krasotinky, Ty taky chuderka, ještěže synek pomohl. Tak se všechny pěkně hojte a uzdravujte… (f)
   Garyček se asi snaží holky dezinfikovat. (dog)

 5. Halo halo, tak já teda hlásám (wait) -promoci všichni přežili, nikoho netrefil šlak (ani nic jinýho) . Hlídač dětí dorazil včas, zahráli si s Áňou fotbal před aulou, Sváťa spala v kočárku, bylo hezky, nepršelo, máma byla v klobouku (jako jediná z davu) , dojatá a ronila slzy, táta se tvářil nepřekvapeně (ale moc mu to nešlo (chuckle) ) , hrdinně a drsně (ale byl z toho taky asi naměkko-to se u něj pozná tak, že přestane mluvit a jen se drsně tváří) , oběd v Cafe Girafe úchvatný, odvoz rodičovstva klapl taky (už volali, že dorazili domů) , jdu koupat a krmit a uspávat a pak padnu taky. Foto dojatých, slzy ronících a drsně se tvářících účastníků dnešní důstojné taškařice dodám během víkendu (snad 😉 )
  Jo, a Ferda to taky přežil a jako bonus si potykal s mámou (chuckle)

  1. (h) Milá týno, málo jsem byla na Zvířetníku a tohle mi nějak ušlo. Tak tedy gratuluji a tady je náruč růží. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  2. (sun) (clap) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (clap) (sun)

   1. Týno převeliká gratulace jseš borec (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  3. Gratuluju k úspěšný akci – a vlastně vůbec obecně gratuluju!!!
   (rose1) (rose2) (rose1) (rose2) (rose1) (rose2) (rose1)

 6. Mám ke Krkonoším vztah poněkud rozporuplný. Vysvětlím dřív, než budete nuceni označit mě za barbara. Mám je ráda a v oblasti Janských Lázní, Černé Hory, Kolínské boudy, T-wegu a spol. jsem v dětství trávila část skoro každé zimy (naši rádi lyžovali). Kupodivu nikdy jsem tam nebyla na vandru tak, jako v Jeseníkách nebo Bílých Karpatech. My jsme totiž léta letoucí jezdili do Krkonoš na sportovní soustředění. A tak se mi krásné výhledy z Ptačích kamenů spojují s představou vyplivnutých plic, Zlaté návrší s ukradenými běžkami, cesta přes Výrovku na Luční së vzpomínkou na totální vyčerpání, neboť tehdy to naši trenéři opravdu přehnali a navíc bylo dost mizerné počasí… A k dovršení všeho jsem měla to potěšení se osobně utkat s příšernou (jak jinak než vápencovou) cestou napříč Úpským rašeliništěm. Tu cestu tam udělali, aby mohli odklidit zbytky vyhořelé Obří boudy, čímž se jim podařilo poničit rašeliniště… (vápenec jest nerost povahy zásadité, kdežto rašelina naopak, a ekosystém aby se z toho pak obkreslil… ) A tak musel všechnen ten zaválcovaný vápenec zase ven, cesta se dělala z dubových povalů a pomalu, zvolna se obnovuje vodní režim celé té plochy…

  A abych pro samé vlastní vzpomínání nezapomněla – povídání o setkání s Rýchorami je moc milé, a fotky… nedostává se mi (*) (*) (*) , pane Milane. Fakt.

 7. Trochu OT: vyměnila jsem včera v šatnovém záchůdku stelivo. To prášivé zůstalo jen v koupelně a pod psacím stolem. Tam to tolik nevadí, v té šatně mně to štvalo. Jenže miláčkové si hrábli a nic. Hluboká ignorace. Chodí na ty dva zbylé, kde se stelivo neměnilo. Tak teď mám dilema, co s tím. Ráda bych neprášivé stelivo měla všude, ale zvyknou si? Aby mi z nechuti se hrabat v něčem jiném nechodili někam, kam by se mi to zrovna moc nehodilo. Poradíte kočkařky! Díky. Není to stelivo silikátové, je to stelivo ASAN, které je jakási forma buničiny, takové velké lisované válečkové granule. Doporučeno pro kočky, fretky a drobné hlodavce. Má to prý dokonalé absorpční vlastnosti, dokonale pohlcuje pachy, vysouší hovínka, prostě dokonalost sama. Výdrž jedné náplně prý měsíc. Strašně mi to doporučovali a bylo to v zaváděcí ceně více nežli příznivé, no, nekup to, že! Tak bych ráda, kdyby to zafungovalo. Jednak je pytel s 10 l lehoučký jak chmýrko, také měsíc výdržnosti by se mi hodil, jen jak ty pidižvíky chlupatý přimět k tomu, aby do toho záchůdku chodili! To už návod na pytli nesděluje.

  1. Karolínko, v podobných případech (změna steliva) se doporučuje stelivo vyměňovat postupně – tedy přisypávat do starého nové tak dlouho, až usilovným vyklízením po částech v záchůdku žádné „staré“ nezbyde. Prostě ředit a ředit… většina kočičáků to nakonec přijme, ale i o zatvrzelých odmítačích (např. silikagelu) jsem slyšela. Prý raději nohy křížem a puknout, než tohle… Budu vám na dálku fandit (wave)

  2. tak pánové jsou staromilci, hm..tak smíchat, 2/3 prášivýho a třetinu ASANU…co naděláš…..a postupně nahrazovat prášivej ASANEM…a nebo se na to vykašli a v šatně jim hajzlík zruš! A máš to prášení taky vyřešený 😉

  3. zlatý moje holky (cat) chlupatý, ty s tím tolik cirátů nedělaly…ale silikát je stejně hrabací jako jílovej prášivej hrudkující, ale nehrudkuje a nepráší (velice maliiiinko) možná jim vadí ta konzistence toho ASANU.
   Kozlík bych měla strach tam dát, moje feťačky by se v tom hajzlíku pak válely…. (wasntme)

  4. Skutečně bys měla přimíchat dosavadní stelivo, aby pochopili, že i do tohohle můžou e-e.

   1. To je přímo zázrak – hele co tam píší:
    “ •430% absorpce vlhkosti znamená méně častou výměnu a tím nižší spotřebu steliva“
    430 % – no kdo to má (chuckle) (chuckle)

    1. Kolik? 430 %? To jako že toho bude skoro 5x víc? Tak to by mě zajímalo z čeho to je. Tohle ani dětské pílnky neumí. (chuckle)

  5. Karolínko, nechci tě zneklidnit, ale – se stelivem Asan mám velmi špatnou zkušenost. Naší smečce se příšerně nelíbilo, dávali najevo značnou nelibost a hlavně – stelivo vůbec neabsorbovalo pachy , strašně se vynášelo a vydrželo minimálně. Navíc se mi strašně špatně čistily kadibudky, stelivo nehrudkuje, víceméně se spíš rozmáčí.
   Zkus ten silikát, já vím, je dražší, ale fakt se osvědčil.

   1. Jojo, už jsem o tom i slyšela od jiných. Vyházím ASAN (už mám odběratelku chovatelku křečků) a zkusím do šatny silikát! Co by člověk pro ty svoje milášky neudělal, že? (inlove)

    1. jestli nemáš silikát,tak ho nekupuj, tejden to vydržej a já ti jedno Tigerino za výhodnou cenu ZOOHITU nechám, je toho 5 litrů ..to jim vydrží dost dlouho, když na to budou chodit, stačíš ho objednat…

 8. OT z Gorilkova: Bikirka je dle včerejšího slibu sama venku a celá rodina trapičů, co jim ta krasavice irská tak vadí, kteří jí už tolikrát namlátili, má úplně nervy v kýblu. Kde je ta holka? Kde je ta NAŠE holka??
  Shinda mlátí do šubru a hledá chybějícího člena rodiny. :*

   1. To je skvělý, hned mám lepší náladu. Ať mi ale nikdo neříká, že to nejsou lidi. :O
    A kdeže otravná, já se na tvoje hlášení vždycky moc těším! (inlove) A omlouvám se tímto, že pokaždé neděkuju, většinou se k tomu dostanu až později večer. Takže tímto děkuju jaksi hromadně, za minulé i budoucí zprávy! (f)

  1. Včera jsem se čirou náhodou nachomýtla k první vycházce goril venku. Celkem poklid, ale zase vypukly kolem Bikiry manévry a Shinda (myslím) si zase musela do ní trochu bouchnout, a Bikira ji pěkně od plic sprdla (neječela strachy), a já se přistihla, jak hulajdám „Pěkněs ji seřvala, Bikiro, příště jí jednu flákni“. Ani jsem netušila, jak mě gorilkovic berou (chuckle) Naživo je to přece jen jiné než u kamer.

   1. Jojo, to byla naše šéfka, dneska na ni fouká taky, ale to má pech, venku jí Bikira v pohodě uteče. Teď už mají zas otevřeno a hlavně Tatunek lítá jak na pérku, zrovna byl tetičku pozvat ven, ať si zaběhá s ním.

 9. Zimní přejezdy na lyžích je něco, co obdivuji. Já sice na běžkách jezdím ráda, ale bez zátěže. Představa, že zahučím do závěje a ještě mě tam přizdí batoh s výbavou na několik dní …. Brrrrr, děkuji nechci. A taky se ráda večer po návratu ohřeju. Pokud přes den vymrznu, tak se ve spacáku nikdy nezahřeju a tudíž neusnu. Ale můj bratr takové přejezdy občas absolvuje. Nevím, jestli každý rok, nebo jen občas. Každopádně každý rok je v zimě venku přes noc. A rozhodně můžu potvrdit, že iglů je mnohem lepší zimní příbytek, než stan. Ale pokud stan, tak tee pee, v tom jde topit, ale to zase nepovezete na lyžích, to jde jen pokud se stojí na jednom místě. S tím iglů je to ještě složitější, protože nejde postavit z každého sněhu a stavba docela trvá. Takže s lyžema jedině normální stan. Jo a lahev s pitnou vodou prý mít na noc ve spacáku, ale pokud ji skopete uplně do nohou a vy budete stočení ležet v opačné části spacáku, tak stejně zamrzne, pokud mrzne dost.

 10. Nejkrásnější kus Krknonoš. Vyrostla jsem s výhledem na Rýchory v chaloupce v Horních Albeřicích. Viděla jsem hořet Maxovu boudu, kterou zapálil blesk, dodnes jsou po ní zbytky základů na Rýchorách. Postavili novou, dřevěnou, krásně se v ní sedělo. Když jste doběhli na běžkách až na Rýchory a v útulné hospodě si dali rum a pívo a běželi zase dál, bylo to příjemné osvěžení. Jo, kde jsou ty časy, kdy jsme se tu scházeli s partou ze Žacléře a to pak bylo něco: „Ein, zwei, drei, vier, fünf borovitschka……“ a už to jelo! Nová Rýchorská je sídlem školicího centra ochranářů Sever a zdaleka už nemá ten půvab. Osvěžovna je v suterénu a maličká, v zimě je tu narváno. Přílišné oblibě nepřispívá ani protivná obsluha. Překrásný je Dvorský prales, kterým se dojde až na úpatí Prkenného dolu směrem na Žacléř. Chová se zde celoročně chundelatý horský skot, malá telátka jsou roztomilá. Od křížku se dá sejít Suchým dolem ke kamenolomu a na silnici do Lysečin a buď do Maršova nebo nahoru do Albeřic a dále na Lysečinskou boudu, Horní Malou Úpu, Pomezní boudy a přes Jelenku na Sněžku. Rýchory jsou rájem motýlů, chráněných květin, borůvky jako palce, brusinky, projít lesem zpátky do sedla nad Albeřicemi vždy obnáší koš hub, je tu krásně. Pamatuju ještě oranici mezi Polskem a ČSSR, hraničáře na koních, strážní dřevěné věže, ale také hodné polské celníky, kteří s námi vyměňovali koše hub a bandasky borůvek za cigarety a pití.

  1. Jo jo…obsluha na Rýchorech…námi zovaná „Doňa Pič*nda“… Hrůza a děs… Dvorský prales je kouzelný… pamatuji na jednu Štedrodenní procházku tam… Jé lidi, vy mi dáváte…měla jsem tam jet na Velikonoce, ale se Sosáčky v bedýnce je mi to zapovězeno…

  2. Tak to jste mě naladila – musím se na Rýchory podívat i v období borůvek a projít i další cesticky (i na Žacléř)
   díky

   1. Určitě se zajděte podívat i do Žacléře, je krásný a je tam funkční štola, do které se dá sfárat. Prkenný důl je taky krásná procházka. Smutné Sklenařovice s osudem pohnutým – ty krásné chalupy byly srovnány se zemí buldozery po odsunu německých rodin. Ty odtud šly prakticky všechny. Od nás z obou údolí jicho odešlo málo, spousta jich zde zůstala, dodnes žijí jejich potomci a nejstarší paní zemřela předloni. Obě údolí – jak Lysečinské údolí, tak Albeřické údolí jsou krásná svým způsobem. Lysečinské je divoké, strmé, cesta končí kus od odbočky z místní silničky a dál se dá jít jen pěšky. Ale je romantické a půvabné. Jen je k chalupám zde velmi těžký přístup, hlavně v zimě. Albeřické je placatější, mělčí, a podél potoka vede asfaltová, hodně rozbitá, silnička, která nahradila původní štětovanou. Je víc zalidněné a víc navštěvované, takže je v něm více vzruchu, nežli v tom Lysečinském, což občas nebývá zrovna příjemné. Za pozornost stojí místní lomy. Těžil se zde kámen, kterým se vyspravovaly cesty. Co si mám myslet o národu, který má drceným mramorem vyspravené silnice! Kamarád z Německa si vzal kdysi na rozbor vzorek a pak mi volal, že je to druh krásného mramoru, který se vyskytuje vzácně jen v málo lokalitách! No, taky ho mám pár kousků na zahradě, ale víc ho skončilo na těch silnicích!

   2. Ještě i v říjnu jsou tam borůvky jak palec…a jak jdou sladké! 😉

    1. nejsladší jsou, když přemrznou. Znám z Jizerek 😉 Letos v listopadu byly úžasné borůvky u Čertova sedátka

   3. Ač jsem z druhýho konce Krokonoš, tak musím říct, že ten Rýchorskej kout je opravdu nádhernej – jezdívala jsem tam na krnapácký letní brigády (hlavně se sušilo seno na loukách) – tak to tam mám taky pěkně proťapaný 🙂 Jeden rok nám udělali na chatě z borůvek koláče (tak na dva prsty borůvek na koláči) no úžasný.
    Díky za krásnej článek a nádherný fotky.

 11. Milane, dík za probuzení krásných vzpomínek na Krkonoše. V zimě jsou to nádherné hory. Sněžka ve veřčrním sluníčku, celá zářící, zledovatělé ledové pláně mezi Výrovkou a Luční boudou…Mléčná farma…Jarní svítání na sněžce po nočním výstupu. Haůůů, proč jsou Krkonoše tak daleko. A nebo proč mám tak velký zvěřinec…

  OT. Nakonec jsem se uvrtala do zítřejších závodů na Radíkově u Olomouce. Takže o víkendu s Alím a koloběžkou budem „závodit“. Přijede se někdo podívat?

  1. Mléčná farma už neexistuje, museli to zavřít, protože to bylo moc náročné, hodně práce, žádný velký zisk z toho neplynul. Děti neměly zájem pokračovat ve stopách rodičů a tak to už 2 roky nefunguje. Velká škoda, ty jogurty s borůvkami, domácí buchty, měkkoučký chleba s tvarohovo-česnekovou pomazánkou nebo medvědí mléko zůstanou nezapomenutelnými mňamkami.

   1. Cože? Ach jo |-( Ten chleba byl fakt výbornej…a podmáslí k tomu… Bohužel to bylo dost mimo oblíbené trasy… :@

    1. Jen tak mimochodem, když vidím tu spoustu jezevčíků, nejezdíš náhodou ke Karlovi? Ten jich má 5.

     1. Ty znáš Karla?! No přesně k němu 😀 Ty jeho jsou Béďovo a Kájovo příbuzní 😀 Svět je malej!

      1. Kdo by neznal Karla!!! No, tak až tam budeš, vezměte to horem nad tou jeho druhou chalupou, kterou teď rekonstruuje a po hřebenu se dostanete do půli Albeřického vrchu na Starou celní cestu. Po ní na rozcestí do Albeřic proti hotelu Stará celnice a tam kousek už já sídlím. Dej vědět a tlupa jezevčíků může dorazit na kafe, když tam budu.

        1. No, líp než já to budeš znát asi těžko 😀
         Myslím po svážnici, ano. Vyústí nahoře do Staré celní cesty. Nebo se dá jít i loukou. To vlastně dojdeš přímo k mojí chalupě. Starou celnici pamatuju jako opravdovou celnici, kdy dole byli ustájení koně, pak to chvíli chátralo a koupil to Kovopodnik Pečky. Ti z toho udělali „rekreační objekt“. Jeden děs – sucháče Ž a M venku na dvorku, kovové palandy, mýt se chodili do studánky vedle silnice (kam jsme si chodili léta pro vodu) a dole společná cimra, sloužívala jako kuchyň. Hrůza. Vlhko, jak tam mohl někdo jet na rekreaci jsem nechápala nikdy. Ale jezdívala tam moc príma parta lidí. Po 1989 to koupil „podnikatel“, který z toho udělal hotel. Dodnes dluží asi 20 drobným živnostníkům dost peněz. A celá řada lidí mu nemůže přijít na jméno! Dokud tam pracovala jeho rodina, šlo to. Pak zpychli, začali to pronajímat a od té doby to jde s hotelem s kopce.

         1. No tak jak ty určitě ne 🙂 to bych si ani netroufla tvrdit, ale mám to tam docela dost prochozené…zejména posedy, krmelce 😀

          1. No já se tu dost vytahuju, ale v poslední době jsem toho po horách moc nenachodila. Od roku 2006 prakticky skoro nic, protože ta noha mi otéká a bolí a nějaké krkolomné cesty-necesty, jako jsme byli zvyklí zdolávat dříve, to už teď nehrozí. Mám jednak strach a také nemám vhodné boty. Své krásné kožené pohorky už nenazuju a v běžných botaskách chodit po nějakých nepřístupných stezičkách nelze. Tak občas na houby. Ale bývaly doby, kdy jsme na běžkách sjezdili opravdu kdeco a prochodili také kdeco. Tak třeba někdy…………

        1. A vedlejší objekt u hotelu Stará celnice – bufet Hasičárna, přezdívaná Hašišárna, to byl náš společný ráj! Tam jsme se scházeli, hráli tam kluci z kapely Marodka, vešlo se tam trojnásobně lidstva, nežli jakou měla místnost kapacitu! Byly to krásné večery, které jsme tam strávili. Dokud to vedl kamarád, bylo to fajn. Pak se to taky nějak divně zvrtlo, prostřídalo se tam více lidí a už to není ono, už tam nechodíme. Vlastně tam nahoře nemáme hospodu. Do Staré celnice nikdo z nás nejde, Hašišárna už není co bývala, z hotelu Vápenka udělali rekreační objekt pro Prahu 4 – důchodci se střídají se školami. A úplně původní hospoda, která byla hned u Staré celní cesty, patřila panu Šafránkovi, tak ta je soukromá a slouží také jako penzion. Tak se scházíme po chalupách, jako to dělali rodiče když jiná možnost nebyla.

          1. Ale v té Hašišárně s klukama z Marodky to bylo stejně nejlepší! Vešla se tam basa, 2 kytary, banjo, někdy housle a ještě asi 40 lidí. Fakt je, že jsme si seděli i na hlavách, ale bylo útulno a milo! Jít na WC? To jsme museli hromadně! Jednotlivec neprošel. To se nedá zapomenout a už se to nikdy nevrátí.

          2. Taky jsme jednou zkusili „Zpívání předvánoční“ v té původní staré hospodě, co je z ní penzion. Známe se s majitelkou a ta nám půjčila penzion na sobotní večer. Hrálo se, zpívalo, navařily se 2 druhy guláše, narazil soudek piva a měli jsme z Moravy vynikající vínečko a všichni sousedi se „zastavili“ v předvánočním shonu a strávili jsme krásný večer na soukromém country. Kluci z Marodky hráli a bylo to úžasné. V neděli jsme vyšůrovali penzion a slíbili si svatosvatě, že se za rok akce udělá znovu! Hmmmm, nějak se to už 3 roky nepovedlo.

  2. k OT hlásím že budu provozovat parodii na canicross, až na trati předjedeš funící strašidlo s bíglem, jsem to já! (rofl)

   1. Coby úplnému mimoňovi ten kanikros připadá skoro jako kanikuly, ale to asi nebude ono. Pro jistotu budu držet veselé palce všem zúčastněným a hodně (sun)

    1. A mně zase spíš cani-balismus, ale to asi taky není to pravé ořechové (chuckle) (chuckle) (chuckle)

     1. Kdyby se to psalo caniball, tak by to byla psí míčová hra. Nebo taky psí koule. Nebo psí ples. Nebo psí kotrmelec v plném trysku.

   2. Cani cros je běžec se pes. Kdysi dávno v prvním povídání o Cakově jsem popisovala všechny kategorie 😉 . Petro, ja vím kdo jsi, potkaly jsme se kdysi na HŠ. Předpokládám, že kolobky pustí dřív, jako obvykle…

    1. Škoda, že to je tak daleko, já bych vám všem nadšeně fandila a záviděla! Neprovozuje se to někdy blíže Praze? Pěkně si to užijte!

 12. Jůůů! Rýchory a nejbližší okolí, to je naše oblíbené! Jezdíme tam ke kamarádovi na chaloupku na samotný vršek Suchého Dolu (přes kopec od Rýchorské boudy) Tam je to jezevčičí ráj 😉 Mám tenhle kousek Krkonoš moc ráda…nikde ani tůrista, nádherná příroda, spousta hub a borůvek a ten výhled na Sněžku!!! Tu trasu jak ji popisuješ jsem si prošla několikrát, i když spíš v koncem jara nebo na podzim a ne najednou… Nádherný kousek Krkonoš… A kaji se, že jsem si loni ani jednou nevylezla na Sněžku, snad to letos s holkama napravíme… (wasntme) Díky za připomínku krásných míst!

 13. Milý Georgi a terro-san, budu číst až večer. Za chvíli odjíždíme na pohřeb tchána. A Táda má teplotu, tak kdo ví, jestli s ho cestou zpátky vyzvedneme. 🙁
  Přeju všem krásný den. (h)

  Velká kočko! (inlove) Princezničkám držím palce! (h) (y) (h)

  1. Držím palečky, ať to dneska zvládnete a ať je Táda v pořádku a můžete si užít tu pouť. Takové radosti s vnoučaty jsou nejlepší náplast na smutek (h)

  2. Někdy se ty pátky fakt nevydaří…. tak se drž a Tádovi držím (y) , aby to do odpoledne rozběhal!!!

 14. Omlouvám se, číst budu později. Dnes je pro kočenky den D. Před šestou musíme vyrazit abychom byly v sedm hodin u veterináře. Syn na nás bude čekat u prvního přestupu na tramvaj. Tak jen aby záda vydržela cestu k autobusu a nástup. Musím se přiznat že jsem toho moc nenaspala, bála jsem se že zaspím. Holky se diví kde jsou jejich granule, musela jsem jim je večer sebrat když jdou dnes na operaci. Budeme vděčné za malou myšlenku na nás a za mírně přidržené palce. Děkujeme !!!
  No a máme 13, to je pro nás jistě číslo šťastné.

  1. Velká kočko, myslím na vás a držím pěsti, abyste to všechno zvládli.
   Pěkný den všem.

  2. Velká kočko, (y) , ať to všechno dobře dopadne. Kočičky budou brzy v pohodě, hlavně aby Tobě zdravíčko vydrželo ! (f)

  3. Naši chlapci už to mají za sebou, oba ufikl jim vet jejich ozdobičky už ve středu..jsou v pořádku,Oba (cat) i vet.
   Takže držíme holčičkám (cat) palečky (y) a tobě také (y) (h) (hug)

   1. Sarko, jak znám kocouří obranné prostředky, bála bych se o veta.
    jinak pochopitelně také držím alespoň na hojení. (y) (y) (y) (dog)

  4. No pochopitelně, že držíme tlapičky! Ať to holky zvládnou bez problémů. U kluků je to jednodušší, ale věřím, že vše dobře dopadne. Hele, taky 13 (h)

  5. Milá Velká kočko, držím palečky ať všechno dobře zvládnete – Ty i Tvoje princezny! (h)

  6. Budeme držet (y) , u nás už to má Polárka za sebou, nebylo to zlé- rozhodně jednodušší než s psicí….

  7. (y) držíme…i tlapy a tlapičky…a že jich těch máme požehnaně (dog)

  8. Také držím (y) (y) Nevím, jestli to kočenky teprve čeká, nebo už to mají za sebou, ale ony se palečky hodí i na hojení.

  9. Taky držím (y) , a protože pro mě je třináctka celý život šťastné číslo, tak to určitě dopadne dobře!!!!!!

  10. Kočenky, to zvládnete! Celá smečka na vás myslí (h) a palce a tlapky přidržuje (y)

  11. držíme všech 12 palců, netřesčata včetně (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN