MLSOTNÍK: S vařečkou Andymu v patách (9) Galicijci – 2

Milí mlsotníci, vítejte znovu v sychravé, ale kuchařsky zdatné Galicii. Konečně jsme totiž dospěli ke snad nejznámějšímu pojmu galicijské kuchyně, a tím je empanada. Tohle svižné, praktické jídlo vtrhlo k nám domů už před lety a cestu mělo usnadněnou, protože jsme v té době znali (a pekli) lotrinské quiche nebo alsaské a vogézské slané dobroty. Myslím, že si zaslouží být samostatnou kapitolou v našem cestování s vařečkou.

Empanada, velký slaný a šťavnatý koláč, který je vyhlášenou galicijskou specialitou, bývá tradičně plněný různými druhy směsí masa, zeleniny – především paprik – a cibule. Základní těsto (kynuté nebo s práškem do pečiva) je na přípravu jednodušší než těsto na pizzu a je také křehčí. Empanadas se tradičně podávají jako hlavní chod, raději vlažné než horké, spolu s různými zeleninovými saláty. Mohou mít i poněkud jiný tvar, připomínající spíše masové šátečky – pak se jim ale říká empanadillas a často se v této podobě podávají jako předkrm nebo jako drobnější občerstvení k vínu. Základní a nejběžnější je asi galicijská empanada.

Empanada gallega

 

Suroviny: 500 g polohrubé mouky, 70 g másla, 2 vejce, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička soli, šálek vody, 100 g sádla, 4 středně velké cibule, sůl a černý pepř podle chuti, dále 200 g klobásy chorizo, 400 g vepřového, 200 g vařené šunky, 200 g telecího, navíc 1 žloutek smíchaný se špetkou šafránu, chilli.

Příprava: mouku smícháme se solí a práškem do pečiva a vysypeme směs na vál, nožem do ní pak zapracujeme máslo a nakonec uděláme v hromádce směsi malý důlek, do kterého rozklepneme vajíčka. Ta rovněž zapracujeme do těsta a přidáme tolik vody, aby těsto bylo vláčné a pevné – hněteme tak dlouho, až se nelepí ani na vál ani na ruce. Těsto uložíme v míse na teplé místo a překryjeme utěrkou, necháme asi hodinu odpočinout. Mezitím si připravíme náplň:

Rozehřejeme sádlo, ale ne na příliš vysokou teplotu – vložíme na ně nadrobno nakrájené cibule, pánev přikryjeme poklicí a pomalu cibuli smažíme. Jakmile začne měnit barvu, přidáme chorizo, oloupané a nakrájené na jemné plátky, dále vepřové a telecí maso a šunku, všechno pokrájené na drobné kostky. Dochutíme drcenými chilli papričkami a trochou šafránu. Případně můžeme směs ještě upravit solí a pepřem podle chuti.

Pánev zakryjeme a zvolna směs vaříme asi 45 minut, nebo dokud maso není zcela měkké. Mezitím si rozehřejeme troubu asi na 200 stupňů.

Těsto rozdělíme na lehce pomoučeném vále na dvě více méně stejné části, jednou částí pečlivě vyložíme formu na koláče, přičemž ponecháme trochu větší (asi 1,5 cm) okraj přesahovat přes formu – bude se nám hodit. Na těsto rozložíme veškerou připravenou náplň, jen asi 2 lžičky šťávy si ponecháme stranou na dokončení. Druhý díl těsta rozválíme a položíme na náplň, nakonec stiskneme oba přečnívající okraje těsta pevně k sobě a celý povrch potřeme žloutkem rozšlehaným s trochou studené vody a špetkou šafránu. Uprostřed těsta uděláme otvor a empanadu pečeme asi 15 minut při 200 stupních. Jakmile je povrch zlatohnědý, vyjmeme ji z trouby a otvorem, který jsme uprostřed těsta vyrobili, vlijeme šťávu, ponechanou před časem stranou. Necháme lehce zchladnout a krájíme na porce.

Tohle byl tedy základ, dalo by se říci klasika. Další empanada, kterou se budeme zabývat, má poněkud složitější přípravu náplně, ale milovníci výrazněji kořeněných chutí si ji zřejmě i tak oblíbí.

Sváteční empanada gallega.

 

Suroviny:

Na marinované vepřové: asi 500 g vepřové panenky nakrájené na větší proužky, 2 lžíce panenského olivového oleje, 2 lžíce sekané petrželky, 1 lžíce mleté papriky (sladké nebo pálivé podle osobního vkusu), 1 lžíce dobromysli a 3 rozdrcené stroužky česneku.

Na těsto: 600 g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 1 lžička soli, asi 100 ml vody, asi 50 ml olivového oleje, 1 – 2 vejce (podle velikosti).

Na náplň: 4 středně velké cibule, 2-3 velké kapie, 4 středně velká rajčata, 100 g sušené šunky (jamón serano), 2 lžíce suchého bílého vína, sůl a špetka šafránu.

Kromě toho: 1 větší rozšlehané vejce

Příprava: na širší proužky nakrájenou vepřovou panenku marinujeme ve směsi bylinek a olivového oleje, nejlépe tak, že je všechny dohromady zavřeme do mikrotenového sáčku, kde maso s kořením řádně promneme a uložíme asi na 2 – 3 hodiny do ledničky (postup s promnutím směsi alespoň 3x zopakujeme). Mezitím si připravíme těsto.

Ve velké míse smícháme mouku s práškem do pečiva a solí, nejlépe šlehací metlou. V jiné míse spojíme vodu, olej a vejce a rovněž rozšleháme. Postupně přidáváme tekutinu k mouce ve velké míse a mícháme, dokud se nespojí. Pak těsto přeneseme na pomoučený vál a lehce prohněteme, aby bylo vláčné a hladké (pozor, může se vám stát, že tekutinu nespotřebujete všechnu, nebo budete muset přidat trochu mouky). Těsto rozdělíme na dvě části, přikryjeme folií, aby neoschlo, a necháme asi 30 minut odpočinout.

A je tedy čas na poslední přípravný krok – náplň. Velký kastrol nebo pekáč lehce vymažeme olejem a zahřejeme na střední teplotu. Vložíme marinované vepřové a mírně přisolíme. Maso osmahneme ze všech stran, restujeme asi 5 minut – kousky by měly být světlé, ne růžové. Přidáme nakrájenou cibuli a kapie a ještě asi 5 minut vaříme. Kastrol zakryjeme, snížíme teplotu a na mírném ohni vaříme asi 20 minut, dokud zelenina nezměkne (vzdorují zvláště kapie). Teprve pak přidáme očištěná, oloupaná a na kostky pokrájená rajčata, sušenou šunku a špetku šafránu, směs nakonec zalijeme 2 lžícemi dobrého suchého bílého vína. Necháme ještě asi 5 minut bublat.

Troubu předehřejeme asi na 180 stupňů.

Těsto tradičně rozdělíme na dvě části, a každou rozválíme na pomoučeném vále na placku asi 30 cm v průměru. Jednu placku přeneseme do formy lehce potřené olejem a urovnáme tak, aby okraj těsta lehce přesahoval formu. Na těsto rozložíme náplň – je docela vhodné použít na nabírání náplně děrovanou lžíci (naběračku), protože příliš mnoho šťávy z připravené směsi by mohlo být na škodu. Náplň přikryjeme druhou částí těsta a okraje obou placek svineme do sebe a pevně stiskneme. Celou empanadu potřeme rozšlehaným vejcem a do horního těsta uděláme několik otvorů tenkým nožem nebo vidličkou. Pečeme při 180 stupních asi 30 minut, dokud povrch těsta není zlatohnědý. Necháme lehce vychladnout a krájíme na porce.

A na závěr této galicijské klasiky poněkud stručněji dva recepty pro milovníky ryb:

 

 

Empanada gallega s tuňákem

 

Na těsto budeme potřebovat: 500 g polohrubé mouky, 300 ml teplé vody, 100 ml olivového oleje, asi 20 g droždí, 1 lžičku mleté sladké papriky a 1 lžičku soli, na potření 1 vejce.

 

Náplň: asi 200 g tuňáka ve vlastní šťávě, 3 pol. lžíce olivového oleje, 2 velké cibule, jednu velkou zelenou papriku, 200 g rajčat, 2 stroužky česneku, 2 vejce uvařená natvrdo, hrst jemně nasekané petrželky, sůl, pepř a sladká paprika podle chuti.

Především si připravíme těsto, tentokrát kynuté: smísíme mouku, droždí, sladkou papriku a sůl, přidáme vodu a olej a hněteme tak dlouho, dokud nevznikne hladké, pevné těsto, které se nelepí na stěny mísy. Kouli těsta lehce poprášíme moukou, přikryjeme mísu utěrkou a postavíme na teplé místo vykynout (podle kondice použitých kvasnic to bude trvat asi hodinu). Máme tedy dost času na přípravu náplně.

V pánvi rozpálíme olej, vložíme na něj nadrobno nakrájenou cibuli a zelenou papriku a několik minut restujeme. Přidáme nasekaný česnek a pokračujeme v restování. Když jsou všechny přísady mírně osmahnuté, přidáme na pánev oloupaná a na kousky nakrájená rajčata, ochutíme solí a pepřem. Snížíme trochu teplotu a necháme na mírném ohni probublávat asi 10 minut, během kterých zelenina změkne a omáčka se trochu redukuje. Ochutnáme a podle výsledku případně přidáme sůl, pepř nebo mletou papriku. Nakonec do směsi vmícháme odkapaného a najemno rozdrceného tuňáka, jemně nasekaná navrdo vařená vejce a nasekanou petrželku.

Teď se můžeme vrátit k těstu. Rozdělíme ho na dvě více méně stejné části a na pomoučeném vále si vyválíme 2 velké kruhy, silné asi 5 mm. S pomocí vlastní šikovnosti a válečku jeden kruh přeneseme do kulaté koláčové formy s vyšším okrajem a těsto pečlivě do formy vtiskneme. Navrstvíme náplň (při uvedeném množství surovin by měla být vrstva asi 2 cm vysoká) a překryjeme druhým plátem těsta, nakonec okraje obou plátů pečlivě spolu spojíme, nejlépe tak, že se nám podaří okraj spodního plátu lehce přetáhnout přes horní a stisknout dohromady – dá se to udělat dokonce i ozdobně…

Celý koláč potřeme rozšlehaným vejcem a uprostřed uděláme malým ostrým nožem otvor, aby měla pára kudy unikat. Pečeme v troubě předehřáté na 200 stupňů, asi půl hodiny – empanada by měla být na povrhu krásně zlatohnědá. Pak ji vyjmeme z trouby a před nakrájením na porce necháme trochu vychladnout.

 

Empanada s tresčí nádivkou a rozinkami neboli empanada de bacalao con pasas

 

Těsto: 1200 g hladké mouky, 1/2 l mléka, 3 celá vejce, 100 g másla, 40 g kvasnic, 1 lžička soli. Nádivka: 1/4 l olivového oleje, 2 cibule nakrájené na kostičky, 2 drobně nakrájené papriky, 1 kg drobně nakrájené tresky, 150 g rozinek.

Připravíme si vláčné kynuté těsto jako v předešlém případě. Rozinky, podle mého soukromého mínění čím větší, tím lepší, předem namočíme do bílého vína. Z uvedených přísad uděláme nádivku tak, že na oleji osmahneme drobně nakrájenou cibuli a papriky, přidáme kousky tresky a po krátkém osmahnutí směs dusíme, dokud se treska nerozpadá a případná kapalina téměř zcela neodpaří (což netrvá nijak dlouho). Nakonec vmícháme rozinky*, a lehce prohřejeme. Těsto rozdělíme na dvě poloviny a rozválíme na pláty přibližně 30 cm v průměru. Jeden plát dáme do lehce vymaštěné koláčové formy s vyšším okrajem, rozprostřeme nádivku a zakryjeme druhým plátem. Okraje přehrneme a stiskneme k sobě, nakonec empanadu potřeme rozšlehaným vejcem, těsto propícháme vidličkou a pečeme cca 20 minut v horké troubě. Podáváme teplé i studené jako samostatný chod, obvykle doplněné některým salátem. Jako nápoj se hodí víno – obě rybí empanady si však znamenitě rozumějí s českým pivem.

Poznámka:

* vyzkoušeli jsme variantu s pikantními rozinkami podle zde všeobecně známé labužnice sharky.68, a můžeme doporučit.

Myslím, že při pročítání dnešních receptů už nejednoho mlsouna napadlo, čím vším by se taková empanada dala ještě naplnit. Samozřejmě, osobnímu vkusu a fantazii se meze nekladou. Jediné, co bych s klidným svědomím nemohla doporučit, je použití sýrů – nejen že by to nebylo příliš „originální“, ale způsob přípravy obvykle vede k tomu, že sýr dříve nebo později získá podivnou a ne právě příjemnou konzistenci…

A varianta nakonec: není vždycky třeba péci koláč. Pokud z těsta vytvoříte čtverce o straně asi 15 cm a naplněné složíte do tvaru trojúhelníku, dostanete empanadillas – masové šátečky, které se snadno přenášejí (např. jako pohoštění k přátelům), nekapou a dají se pohodlně konzumovat i bez talíře (zvláště vhodné pro hodování v plenéru).

Berte tedy tenhle díl putování s vařečkou i jako nenápadné, ale rozhodně naléhavé přivolávání jara, teplých večerů a přátelských posezení pod širým nebem.

A abych nezapomněla – dobrou chuť!

 

Aktualizováno: 24.3.2011 — 18:14

73 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Hmmm, pozdě ale přece – musím říct, že ta empanada mi zní moc dobře (clap) .
    Ještě že Terru-san máme (y)

  2. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

    .(*) Ve školní jídelně si přisedl student k nerudnému profesorovi a ten říká: „Prase si nezaslouží, aby sedělo s labutí.“ Student se zvedl s odpovědí: „Tak já letím.“ Čímž pana profesora namíchl a ten se rozhodl, že mu dá zabrat u zkoušek. Bohužel pro něj, student na všechny otázky odpověděl bezchybně. Proto mu dává poslední otázku: „Kdybyste si mohl vybrat ze dvou pytlů, v jednom by bylo zlato, ve druhém rozum, který byste si vybral?“
    Student po chvíli řekne, že by si vzal ten se zlatem. Profesor vítězoslavně: „No vidíte, a já bych si vybral ten s tím rozumem!“ Student neváhá: „Vždyť jo, každý si vybere to, co mu chybí.“ Profesor už je tak vytočený, že na studentův test napíše BLBEC a pošle ho pryč. Student odchází, aniž by se podíval na hodnocení, ale za chvíli se vrátí s připomínkou: „Pane profesore, vy jste se mi tu sice podepsal, ale nenapsal žádnou známku…“ .(*)

    ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny, pěkně se vyspinkejte
    a dávejte si pozor vedle koho si sedáte. ~o)

    1. To mně připomíná toho profesora, co dával jako poslední otázku, když nevyrazil studenta jinak, „Kolik je žárovek v této místnosti.“
      Student se rozhlíží, počítá… pak praví: „Pět.“
      Profesor sáhne do aktovky, vyndá žárovku a suše odpoví: „Ne. Šest. Takže příští termín, pane kolego.“
      A příště pěkně znovu: „Kolik je žárovek v této místnosti?“
      „Šest,“ dí student.
      „Omyl,“ usměje se profesor. „Dnes v aktovce žádnou nemám.“
      Student zaloví ve vlastní tašce. „Ale já ano.“

  3. Terra-san: vynikajici!!! I ja rada slane kolace. A mne pujde udelat dost jednoduse, protoze v jednom kramu prodavaji cerstve testo na pizzu, ktere dobre vydrzi v lednici par dnu. takze jenom roztahnout testo a naplnit. Stejne je zajimave, ze vsechny mozne kultury maji nejaka plnena testa nebo kapsy. A ty jiznejsi kultury to maji chutove veselejsi. 🙂 Dik za recepty.

  4. Taky trochu OT, ale taky o jídle: včerejší noční pokus o výrobu jogurtu se nezdařil, zatím netuším, kde je chyba, patrně v teplotě. Ráno jsem z peřinového pelíšku vydolovala pikslu s jen velmi lehce zahoustlou tekutinou. Takže jogurt to sice není, ale tvaroh jsem z toho udělala výborný (rofl)

      1. Já ani nevím 🙂 Přd dvěma týdny jsem si udělala rešerši, vstřebala dva postupy (napřed vysoká teplota a zchladit X pouze nízká teplota). Mezitím jsme ovšem mlíko od krávy vypili. Včera jsem tedy z nové várky mléka zkusila první postup, nicméně se nepodařilo, asi jsem mléko zchladila moc. Takže dnes jsem koupila čerstvé pasterované a zkusím znovu, tentokrát postup druhý, protože ta reakce, která probíhá při vyšší teplotě zřejmě již proběhla. Jediný teploměr, který vlastním, je lékařský, tak ho zkusím použít (rofl)

        1. Pokud se mohu přimíchat do jogurtové diskuse. Dělám jogurt běžně, mám k dispozici čerstvé mléko ze statku. Nechám mléko odstát (litr) , seberu smetanu a mléko převařím. Bez převaření mi to nefungovalo. Po vychladnutí vmíchám do mléka jogurt. Jeden nebo dva kelímky, ale vždy takový, na kterém je napsáno, že obsahuje ŽIVÉ jogurtové kultury. Jogurtové kultury jen tak nestačí. My přísaháme na tmavě modré kelímky s nápisem od k. Protože mám jogurtovač, teplotu mléka neřeším, klidně z lednice. Jogurtovač udělá teplotu sám. Jen nevím, jak bez něj udržet tu stálou teplotu 6 až 8 hodin, po kterou dobu se jogurt vyvíjí. Když na jogurt zapomenu vyrazí se z něj „voda“ a naše dětičky pak takový nerady (blush) , ale jíst se dá.
          A teď se jdu podívat, jestli jsem opakovala opakované 😀

          1. Stálá teplota se drží tak, že se nádoba se zaočkovaným mlékem zastele do peřin a ponechá přes noc (min. 6 hodin). To ale znamená, že se musí očkovat teplé mléko cca 42-45 stupňů a to se mi ponořením prstu zřejmě nepodařilo odhadnout. Ráno jsem ve sklenicích měla něco, co vypadalo jako cucky jogurtu volně plovoucí v mléce – tak jsem to mírně přihřála v hrnci, nechala vykapat a máme z toho skvělý tvaroh k novým bramborám (velkoryse jsem přehlédla, že přijely z Egypta, protože nové brambory miluju).

            1. Když vytahuju skleničky z jogurtovače mám pocit, že jsou horké. Ale určitě není vždycky stejná, protože jogurtovač nemá termostat, jen žárovičku a u nás teplota dost kolísá.
              Ale páník dostal od ježíška grilovací teploměr. Sezóna zatím nezačala, tak jsem mu ho zabavila na mléko. Od té doby se mi daří i sýr. 😀 Odhad teploty pocitově rukou teda těžce nezvládám.

        2. Renato, když tak mrkni na ten článek od Kami, do diskuse ke konci, oni tam ty jogurty docela dost probírali, třeba přijdeš na to, čím to bylo (tipnu si – moc vysoká teplota při pasteraci mlíka). Vím, že víš, kde to je, ale pro jistotu: http://www.cuketka.cz/?p=2069

          1. Právě jsem strávila hodinku u Kami Na kopci 🙂 , podle mě jsem měla moc studené mléko. Pasterovala jsem při teplotě, kdy už jsem v mléce neudržela malíček, což bude podle mého někde těsně nad 60 stupňů plus nějaká setrvačnost rendlíku.

            1. Kami a Klára z kopce jsou dvě jiné osoby (Klára je ta z kopce, Kami je ta z městské kuchyně). 😉 Jinak, optimální teploty pro jogurtové kultury jsou +- 42 st. Víc i míň je špatně a nic Ti nevyroste.

              1. Aha, to různé osoby jsem nepostřehla 🙂 Tak jsem tedy byla Na kopci 🙂 42 stupňů by mi měl vydržet i lékařský teploměr, později se na to ještě jednou vrhnu. I když tvaroh sklidil velký úspěch, takjsem si přece umanula, že udělám jogurt 😀
                Jak se ti daří v nové kuchyni?

                1. No, už se pomalu začíná rýsovat. 😉 Korpusy stojí (to už 14 dní), mikrovlnka mikrovlnkuje, sporák vaří (ještě jsem ale nepekla), police a šuplíky už jsou taky většinou nainastalované. Myčka ještě nemyje a ani nová lednička v provozu není. Hlavní problém v je montérovi, nemá čas – minulý týden byl pryč celý týden, tento týden sice jen 2 dny, ale pak s dcérou počítali odlívací ročníkovku, včera smontoval tři šuplíky. Ale teď přes víkend na to skočíme a snad už to trochu tu kuchyň připomínat bude.

                  1. Teda mít v kuchyni novou myčku mimo provoz, to by mě kleplo 🙂 A proto umím myčku napojit, je to úplně jednoduché. Ale chápu, že když jsi ji dosud neměla, tak tyto infarktózní pocity nemáš 🙂

                    1. Napojená je, jen nemá přidělaná dvířka – a taky jsem ještě nekoupila žádné ty tablety a spol. Po neděli už to ale bude v pořádku (teďka už montér zaslouženě spí, měl těžký týden).
                      P.S. Jak jsem se tak koukala po těch tabletách, prášcích, leštidlech apod., zjistila jsem, že jsou všecky plné fosfátů. Protože vidím, jak kvůli fosfátům vypadá prýgl, prádlo už dlouho peru bezfosfátově. Existuje něco podobného i u přípravků do myčky?

        1. Diskusi jsem nenašla, ale doma už mi to šlo pustit bez problémů. S tím, co tam říkají souhlasím.

  5. Já nevím, proč nepeču slané koláče když je miluju. Peču šátečky z listového těsta s různými náplněmi, hlavně co zbylo a mohlo by se zkazit a je to. Taky s houbama, to je moc dobré. Záviny se špenátem, anglickou slaninou a sýrem – KOUPIT TĚSTO!! – to si musím vypálit do mozku, papírky zásadně nechávám doma. Ale klasické slané koláče, třeba francouzské umím, jasně že umím, ale nedělám. Přitom vařím velmi často, ale vlastně tak polovinu na zakázku – udělej nám ty svoje lasagne …… Takže jedno jídlo taky máme třeba co týden

    1. slanej sviňák byl u nás v závodce ve středu. kapusta,mletý maso,paprika a vejce v jednom, co byl sypaný kmínem a solí…mleté maso,sýr a rajčatovej protlak s bazalkou v druhým, nevím proč sypaný byl mákem.
      Ale jedlé to bylo….. 😉

    2. No jooo, slané záviny. Kdy já naposled dělala masový závin. A přitom listové těsto bez vajec máme pořešené! Teda dělávám občas něco, co se jmenuje zajíc v pytli, ale dělá se to z králíka (kuřete) a hermelínu a kukuřice a bylinek … Je to mňam a jako příloha už je jen zeleninka.tak já vymyslím nějaký masový závin a uvidíme. Děkuji za nápad.

        1. Na mlsotník to není, je to velmi jednoduché. Mám to z takového toho magazínu Albert, nějakého předvelikonočního čísla před pár lety.
          Maso z králíka (většinou šetříme a použijeme kuřecí stehení řízky) na malé kousky orestujete na pánvi s rozmarýnou, trochu osolit. Plát těsta rozválet. Záleží na tom, kolik je těsta, z těch větších (zásadně kupuji polotovar) jdou udělat i 4 čtverce. Na každý čtvereček se dá část masa, trocha mražené kukuřice (ne moc, voda z kukuřice rozmáčí těsto) a pár plátků hermelínu. Na ty 4 čtverce stačí jeden hermelín, když je ho moc vyteče při pečení ven. Cípy čtverců se mají esteticky zatočit, aby to vypadalo jako pytel a zároveň to drželo zavřené. Na závěr se to potře klasicky vajíčkem a dá zapéct. Jen na dobu upečení těsta, maso tam je hotové a kukuřice je hned(mohla bych zkusit najít přesné údaje, ale od stěhování jsem ten časopis neviděla). Jako příloha se talíř obloží zeleninou, neměl by chybět listový salát a rajče, ale v zásadě je jedno co. Upozorňuji, že na první pohled ty balíčky vypadají docela malé, ale mně vždy stačí jeden, MLP sní dva a pak funí.
          Jediný problém, který mívám, je, že mi spodek pytle občas moc zvlhne, připeče se a pak se trhá. Na chuti to ale neubere, pokud nevyteče všechen sýr.

          1. Zkus dávat ten sýr přímo na těsto, až pak maso a kukuřici. Roztavený sýr funguje jako izolace proti vlhkosti 🙂 Lepší je samozřejmě izolovat plátkovým, kladeným beze spár.

          2. Ty nejíš vejce , potíráš tedy jen vodou? Když nedáš mraženou kukuřici,ale spaříš ji horkou vodou a necháš vykapat a v utěrce osušíš,tak to nezvlhne 😉

            1. Vejce nejí Rysík, potřu mu to jen vodou. Tady jde udělat jeden pytel bez a zbytek s vejci. Jinak řeším potírání u každého jídla jinak.

              1. Kukuřici bych zblanžírovala a důkladně osušila, tyhle mokré věci jsou v listovém těstě blbé. Jinak vynikající bylo také takové ragů – cibule, masíčko, žampiony a nakonec krůtí játra zapečené v těstě

  6. Terro-san, jak mám hubnout???? 8-| UÁÁÁÁÁÁÁ Hláááád!!! Takové dobroty mi tady předhazuješ, jedno vypadá líp než druhé! Ihned tisku a odpoledne předám MLP s tím, že tohle prostě chci!

    1. Milý Honzo, neptáš se té pravé. Kdybych to věděla, neměla bych konfekční velikost 48 😀 A taky bych asi nedráždila chuťové buňky Zvířetníků různými mlsky. A po jedné empanadě přece nepřibereš…

      1. A hele – zase jsem tu pod pseudonymem 😀 Ne snad, že by to terra neuvařil, ale s tou konfekční velikostí by mohl mít problém – hlavně na výšku…

      2. Viď, že nejsme tlustí, jen s potrpíme na dobré jídlo, že jo? (chuckle) Já prý měl odevzdat občanku už před 5 lety a 10 kily. (bow)

  7. Vypadá to lákavě, ale … Nedávno jsem přišla na to, proč jsem najednou přestala ráda vařit. Přečtu si recept, dostanu na to chuť. Přečtu podruhé a chuť mne přejde. To vajíčko v těstě bychom prostě nějak vynechali, nebo dali vajahit, ale čim nahradit papriky, které nemůžu já? Dřív jsem je mohla, takže cítím, že v těch jídlech chybí, ale bylo by mi zle. No a po přečtení pěti takových receptů, kde bych něco musela nějak měnit mě přejde chuť.
    Navíc zásadně trpím v těhotenství nechutenstvím (stále mám dvě kila pod původní váhou a blížím se k půlce, naštěstí má prcek z čeho brát). Jen občas mě přepadne příšerná chuť na něco, co doma neni. A nejlépe na něco nezdravého, třeba včera na dobrej hamburger (ani nevim, kde bych něco takového sehnala, u MacHnusu určitě ne).
    Ale slané koláče já ráda, možná zaběhnu do vedlejších dvěří pro jeden, až Rysík usne. Máme to pár kroků do jedné asi turecké vývařovny, to je taková chvilička, že spícího prcka klidně nechám samotného. Dnes bude k obědu dietka, rýže s mrkvičkou, tak si pak potají spravím chuť ;).

  8. halóoo holky Brňačky a z okolí:
    Ochutnávka pravé čokolády
    31. března, sál Břetislava Bakaly v Brně
    V Brně se bude degustovat nejkvalitnější světová čokoláda z dílen zahraničních mistrů čokolatiérů. Budete moci ochutnat i exotické čokolády, které získaly ocenění na zahraničních soutěžích jako pařížský Salon du Chocolat nebo londýnská Academy of Chocolate. Naučíte se také rozeznávat chutě čokolád připravených z různých odrůd kakaových bobů. Ochutnávat by se mělo deset vzorků od zahraničních rodinných pařížských čokolatiérských podniků, od italské značky Domori nebo bolivijské El Ceibo. Degustační vstupné je 200 korun

    1. Jú, Sharko, to je super zpráva – to si fakt nenechám ujít, protože čokoládu miluju, i když poslední roky mám nejraději tu s vysokoprocentním obsahem kakaa. Nemáš prosím nějaký link, od kolika do kolika to tam bude, protože je to všední den a já budu muset taky trochu pracovat, páč jsem zatím nepřišla na lepší způsob, jak přijít k penězům (fubar) Díky předem, na brněnském KAMu to zatím nevidím!!!

      1. ne, jen jsem objevil a v lidovkách na netu tuhle zprávičku,odkaz tam není,tak tam třeba zavolej….taky bych šla,ale Brno je daleko…

        1. No já když jsem to tam vkládala, tak se mi to nezobrazilo jako aktivní, tak jsem myslela, že to nepůjde otevírat (chuckle)

    2. Sharko, haúúúú! Vyju jak šakal. Brno je daleko, času je tak akorát málo, budu muset počkat, až bude čokoládová degustace někde poblíž… a vím i kde…

    3. Sharko, haúúúú! Vyju jak šakal. Brno je daleko, času je tak akorát málo, budu muset počkat, až bude čokoládová degustace někde poblíž… a vím i kde… 😀

        1. Tady tohle občas pořádá Paukert, ale fakt jen občas, tak dvakrát do roka, z toho jednou před vánoci…

  9. Tak obidve tie rybacie varianty ma VELMI oslovili! Tlacim a zakladam! Hlavne ta tuniakova, kombinacia tuniaka, cibulky, papriky a chrumkavo upeceneho cesta musi byt eno-nuno… no, a uz zase idem vyhynut od hladu … :S

      1. Smarja nestras! Ja nekupujem tuniakovu drt, ale podla moznosti aspon vacsie kusky, tak to si fandim, ze maso cicavca by som asi od rybacieho mala rozoznat. Ale uz vidim, ze to teda spravim radsej z tej tresky!

        1. Neboj, km11 – když jsou to kousky a není to konzerva nějakého podezřelého původu, ten delfín by se od tuňáka se poznal… Stejně jako bys poznala velrybu. Hlavně nevyhyň hlady, to by byla ztráta… (wave)

  10. Tak tyhle slané koláče já můžu – mám vytištěno a zítra nastane velké pečení! Udělám si asi to kynuté těsto a zkusím napůl základní náplň a napůl tu tuňákovou. Musím si ale koupit taková to udělátko, co je kulaté a když se s těstem přehne, tak vznikne pěkne ozdobené půlkulatá taštička.
    A jeden dotaz: u těch malých tvarů se také musí udělat dírka? |-(
    Děkuji za podařený mlsotník! (y)

    1. Ano, Alčo – i ty malé doporučuju alespoň propíchnout špejlí – jak je náplň vlhká, mají ty taštičky sklon chovat se jak zmenšenina papiňáku a roztrhnou se namátkou, kdekoliv je napadne… A kde je pak to estetično, že… 😀

  11. Terro-san, dodám pálivý hrozinky a ty upečeš rybí empanadu. Jen dej vědět, kdy a kam se mám dostavit 😉 ¨
    Vezmu sebou i nakládanej česnek ve víně a nějaký jiný lahůdky…. (chuckle)
    ———–
    PS: kdybyste někdo dělal jablkový závin,řečený štrůdl anóbrž sviňák (svinuje se), dejte tam ty pálivý hrozinky taky, stačí troška promíchaná s normálními sladkými.

    1. Ten česnek ve víně je úúúúúžasnej. Otevřela jsem pixličku a ďobala jen tak párátkem s kouskem měkkého chleba s máslem. Božská mana. To mně musíš naučit.
      Jinak kdybys potřebovala malé skleničky na pálivé rozinky a nakládané česneky a jiné mňamky, mám jich dost.

      1. Ségra,receptík na nakládaný česnek ve víně, je u mého česnekového pojednání v Mlsotníku..a je odporně jednoduchej. Nemáš na tom co zkazit…jen vyloupat vždycky ty dvě -tři kilča česneku,to je votrava a když si nevezmu rukavice,tak potom pálej konečky prstů a někdy sleze i kůžička….to jsem ráda,že ti chutná:P (slintací mlsnej smajlík)
        malý skleničky se budou hodit,na tyhle lahůdečky….jen je skladuj 😉

    2. Nemůžete mě prosím nasměrovat na ten recept na pálivé hrozinky? Nemůžu ho najít. Děkuji

  12. Hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

    Čtu Galicie a hned myslím na Asterixe. Já vím, že ten bydlel někde jinde (však za týden jedeme pod kopec, kde je Cézar porazil) – ale z jejich receptů bych si dala divočáka (chuckle) podle Obelixe (chuckle)

    Jdeme s Kosaticí ven, a pak akce okna část druhá…

    1. (rofl) Jak to tak v rychlosti projíždím, tak mě slova „kde je Cézar porazil“, přehodila na toho čtyřnohého Cézara a představila jsem si, jak tam tak ti bojovníci stojí, najednou odněkud vyběhne chlupatá střela, nadšeně k nim přibíhá, jak je chce honem rychle přivítat, tak se nezvládá ubrzdit, skáče na ně a po krátkém a nepřehledném okamžiku se všichni válejí v blátě a Cézar je nadšeně oblizuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN