KOČKY: Mňautobiografie pana Profesora (25) Exploze

5. 10. 2007  Tak nevim. Asi seberu své sebrané spisy a myš Evelínu a provedu autoevakuaci. Jsem chytrej kocour a vím, že v případě přírodních katastrof je třeba spasit holý… totiž, chlupatý život. Obávám se však, že před touto kalamitou není úniku.

Velká, prostřední a nejmladší holka ráno zmizely. Tvářily se natěšeně tajemně. Vrátily se pozdě odpoledne. Velká holka postavila doprostřed obýváku přepravku. Řekla, že je v ní naše nová kamarádka. Že se máme seznámit. Že je malinká a máme na ní být hodní. Blbý postup. Měla tomu tečkovanému prskadlu, co se vymetelilo z přepravky, říct, že je ještě malinká a má tedy být hodná.

Holka to prskadlu zjevně neřekla. Prskadlo se rozhlédlo, naježením se nám pokusilo nakecat, že je velké. Holka se pokusila nás seznámit. Prskadlo třeštilo baterky. Když jsem k němu společensky čuchnul, nezdvořile se na mne osopilo. Prý se s moučníkama nebaví. TSSS! TSS! Myslím, že budu muset prskadlu plesknout jednu výchovnou.

První setkání - prskadlo a moučník

6. 10. 2007
Čekám, kdy se sousedi přijdou zeptat, jestli máme nový papiňák a co v něm tak dlouho vaříme, že pořád syčí.

7. 10. 2007
Čekám, kdy začnou uvadat kytky. Je tu horko a dusno. Prskadlo pořád syčením vypouští teplý vzduch.

8. 10. 2007
Čekám, kdy dojde k vraždě. Tsunamissy rozčiluje, že kam se koukne, tam se vidí. Nejvíc jí vytáčí, že se vidí zmenšeně.

9. 10. 2007 15.10
Pokusil jsem se s prskadlem vlídně pohovořit. Rozprskalo se tak, že Bubu vyletěl z křesla, kde spal, v domnění, že jsou vánoce, na stromečku už prskají prskavky a on zaspal večeři. Zklamání, že žádný kapr nebude, ho odrovnalo. Práskl sebou doprostřed obýváku a usnul. Prskadlo ho šlo prozkoumat. Nedivím se. Tam, kde bydlelo předtím, určitě hroši nebyli.

Prskadlo se pokusilo ulovit hrochův ocas. Když ho zakouslo po osmé, Bubu se znechuceně odebral na křeslo. Ocas si vzal s sebou. Prskadlo dlouho zkoumavě hledělo na můj chvost. Velmi jasně jsem prskadlu sdělil, že jestli to zkusí, spočítám mu tečky. Mám bohatou praxi ze sčítání teček Tsunamissy.

15.35
Nevim, kolik má prskadlo teček. Já mám šest škrábanců, tři kousance a 326 vyrvaných chlupů.

12. 10. 2007
Jsem mírumilovnej kocour. Nemám rád konflikty. Nemám rád hádky. Nemám rád prskadlo, protože všechny tři holky se kvůli němu hádají. Vedou boj o to, jak pojmenovat prskadlo. Prý to měla být Laskonka. Prostřední holka řekla, že Laskonka je něžné a sladké a k prskadlu se nehodí. Souhlasím. Navrhuji jméno Cholerika, Soptička nebo Tečkovanázkázamourovanýchocasů.

Malá Lassy - první setkání s Missy aneb prskadlo a Tsunamissy

15. 10. 2007
Je dobojováno. Prskadlo bude Alasca. Lassy. Považuji to za formalitu. Stejně bude slyšet jedině na Tosnadnenimožnýcostozasprovedla?? Já jsem prskadlo nazval Kalassymitou. No. Takže stejně žádné jednotné jméno nemáme. Ale aspoň už se holky nehádají.

16. 10. 2007
Už hodinu se hádají. Malá holka tvrdí, že ona tu šunku na lince nezapomněla. Prostřední holka řekla, že ani neví, že tu nějaká šunka byla. Mohu potvrdit. Byla. Škoda, že už není. Udělil bych jí vyznamenání Za zásluhy. Díky ní jsme totiž s Kalassymitou zjistili, že máme společné zájmy a cíle. Spolupráce na řešení logistiky – přesun šunky z linky a konzumace, skrytá očím holky – nás sblížila.

17. 10. 2007
Kalassymita oznámila, že teď tady šéfuje ona. Jestli nebudeme klást odpor, možná nás tu nechá i bydlet dál. Nevim, jestli říkala ještě něco. Musel jsem honem letět do kočičárny. Do kadibudky. Nehodí se, aby se kocour mého věku, zásluh a postavení počůral. Smíchy. Nemít to pár teček, tak je to sotva vidět, ještě to neumí ani pořádně hrát fotbálek a chtělo by to šéfovat?? Chachacha. Válel jsem se smíchy a bušil tlapkami do kadibudky. Holka přilítla. Řekla, že snad nemusím mít hned amok, když si udělala radost a pořídila si dárek. Jakej amok? Nepozná, že řvu smíchy??

16.10
A kruci. Mám křeč. Smích mi zamrznul na čumáku. Došlo mi totiž, že za rok bude mít holka zas narozeniny. Kruci. Kruci. KRUCI!! Přežil jsem Tsunamissy. Snad přežiju Kalassymitu. Třetí bengálskou apokalypsu už bych asi nepřežil…

Piškot Pišutka v. t.

Blízké setkání kočičího druhu

 Čaumňau, milé dvounožkyně a milí dvounožci, povidala moje dvounožkyně, kterou už nějaký čas vlastním, že bych se vám měla představit. Tssss…vona si snad představuje, že jako budu dělat, co vona řekne, jo?? Nebudu. Nebudu, protože jsem hrdá, nezávislá, svobodomyslná šelma. Ovšem představa, že bych mohla být někde představena, není zas tak úplně špatná…mňaufix, tak já se vám asi představim.

 Jmenuji se Alasca Arien. To ale jen oficiálně v různých dokumentech. Jinak mi říkají Lassy, Lasynko, Lasalko, Costozasevyvedla, Neškubejsedačku a Cojsemřeklaneleztam! Nechápu, to nejsou schopné si zapamatovat jedno jméno? Asi ne. Jinak, narodila jsem se v Plzni, bydlela jsem tam s mojí maminou (měla kromě mne ještě 5 kluků a jednu holku) a její dvounožkyní. Bylo mi tam fajn, ale jsem docela ráda, že si pro mě jednoho dne současná dvounožkyně přijela, protože tam jsem měla jen maminu, která citýrovala mě, kdežto tady mám další koucouře, které mohu citýrovat já. Klidně mi říkejte šéfe, miluju výstižná oslovení!

Malá Lassyčka - velký Mňaunitou, sleduj mne a opatruj

 Cestu sem do svého nového území raději vynechám, protože dodnes – a už uplynuly 4 roky! – nejsem smířená s některými výroky dvounožce, který řídil tu protivnou, hlučnou krabici, ve které mně vezli. Poznámky „Myslel jsem, že jedeme pro kotě, a on je to zatím pavián“, „Ještě nejsme tak daleko, vážně se nechceš vrátit a TO vrátit?“, „Netušil jsem, že kočka může mít víc decibelů než start letadla,“ a podobné, rádoby duchaplné komentáře, mne hluboce urazily.

V pauzách, kdy jsem se nadechovala k dalšímu pokřiku, jsem občas zaslechla, jak mi dvounožkyně maluje zářivou budoucnost a vykládá, že na mne čeká krásný pelíšek, plno dobrot a hlavně tři noví, báječní kámoši. Má vrozená nedůvěra mi napovídala, že to nebude zdaleka tak růžové… a taky nebylo. Pelíšek byl v zelené barvě, která se mi absolutně nehodí ke kožichu. Dobroty v lesklých obalech vypadaly pěkně, než se ukázalo, že v nich nejsou ani granule, ani šunka, ani jemně nakrájené kuřecí maso, což je jediné jídlo, které jsem ochotná sníst.

A kámoši? Noví, báječní kámoši? Pche! Dvounožkyně si vzala do hlavy, že nás představí postupně.
Nejdřív mne přinesla před jakousi velkou, černou hromadu, na které se po chvíli udělala žlutá škvíra… a hele, hromada má oko! Hromada měla také čenich, a když jím zjistila, že nejsem k jídlu, takže není důvod se vzrušovat, zas oko zavřela. Dvounožkyně si hrála na strašidlo, povídala Bubu… Tebe se tak leknu, myslela jsem si.

Pak mě postavila před chlupatého manekýna… měl frajersky bílou náprsenku a asi si o sobě dost myslel. Hned ke mně šel drze přivonět, tak jsem poodstoupila a zasyčela, že k princeznám se nečuchá! Dvounožkyně vrkala, něco jako Piškotku, to je naše nová kočička, Lasynko, podívej, to je Piškotek! Dala jsem najevo, že s moučníkama se nebavim a že ty báječné kámoše jsem si představovala jinak.

Další tečkatka, to bude prima bengál

Dvounožkyně kupodivu pochopila a nesla mě zas jinam, že prý snad aspoň Misynka se mi bude líbit. Páááni kocouřové, já najednou koukala na sebe… jenže na sebe po roce… byla jsem zmatená jak lesní včela. Stejná barva, tečky, pruhovaný ocas… jenže všechno větší… a ještě jsem k sobě najednou čuchla a olízla se… no moment, na hlavě mezi ušima se přece nemůžu olíznout… aha, tak to je asi další kámoška.

Tak to ne, mě nikdo cizí olizovat nebude. Naježila jsem se, nahrbila a syčením oznámila, že s kámošením ať nikdo nepočítá. Jak jsem byla rozčilená, tak jsem trochu kousla dvounožkyni, která mě chtěla uklidnit. Rafla jsem a zatěšila se, že se naštve a odveze mě domů k mamce. Jenže ona mě začla hladit a říkala, ať se nebojím, že se mi tady bude líbit. No. V zájmu objektivity musím uznat, že v tom měla náhodou pravdu.

Začlo se mi líbit asi po týdnu, kdy jsem pochopila, že setrvávat v opozici asi nepůjde, protože z neustálého syčení a prskání mě škrábe v krku. Takže došlo k přátelskému vyjednávání a následně jsme vytvořili koalici, jejíž jednotné působení pod mým vedením nejlépe vystihuje zoufalé zvolání dvounožkyně: „Nechám se zapsat do Červené knihy jako kočkami ohrožený druh!“

 Na to se jí dostalo hlasité oponentury mourovaného moučníku, který jí oznámil, že má smůlu, protože o zapsání a hlavně zachránění už požádal on a očekává, že záchranná mise dorazí co nevidět. To dvounožkyni dorazilo, zmlkla a o další protestní akce se již nepokoušela. Pouze slabým hlasem prohlásila, že doufá, že příští dny, týdny a roky přežije v relativním zdraví, zejména duševním.

Chi chi…doufat může….

S radostným pozdravem „Kočkám zdar, tečkovaným zvlášť“

Lassy

Aktualizováno: 20.3.2011 — 19:16

144 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
   1. Není to komín, ale částečně ubouraný sloup ze stodoly. Vylezl si tam sám, koza jedna horská 😀

  1. Ten západ slunce včera byl nádherný, fotily jsme taky ale tak vybarvené jako vy to mít asi nebudeme. Ještě se tak naučit rajče, mě už to má stará hlava sama od sebe nevezme. A ještě úplněk – nemáte? Vždycky máte tek nádherné fotky. (*) (*) (*)

  2. jůůůůůů Jakkel + Ri… škrabkám tlapičkou, můžu si prosím tu fotečku s růžovým západem půjčit a nechat si ji vytisknout na tričko? je tááák krásná!! to by nikdo neměl široko daleko ( tedy, pokud by to nenapadlo jiného Zvířetníka! 🙂

   1. já myslím že jo (toto je oficiální svolení pro Evu B. + kočky)
    kočky dostanou růžová trička ? 😀

    1. přesněji:panička se bude nadnášet v růžovém trišku a kočičky na něm budou doma spinkat při siestě 😀 děkuji za svolení vyfotíme se v něm, až bude hotovéééé 🙂 (cat) (cat) (bat)

 1. Velký Mňaunitou, také prosím, opatruj malou, sladkou Laasy, je dojemná svou odvahou,tak malá a statečná – prosím.

 2. Pri pondelku, kdy ze sebe soukam do pocitace dlouhe a suchoparne vety, mi toto vypraveni vskutku rozjasnilo den. (sun) Jo a mimochodem, jedna moje kamaradka ma nekolik taky takoveho puntikovaneho kocoura krasneho. Ale je to podes a obcas terorizuje starsi kocici osazenstvo. Tenhle je ale obzvlaste povedeny – nasla ho v nejake zachranarske stanici a kocour ma i dost zdravotnich problemu.

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Stern, představěj si, jaký neštěstí mně potkalo. Muj jedinej syn a dal se pokřtít!
  Mně to budou povídat, Kohn! U mně nemlich to samý!
  Co s tím budem dělat Stern?
  Jdou se mnou, poradíme se s rabínem.
  Přijdou za rabínem a svěří se mu se svým problémem.
  Mně to budou povídat, taky jsem měl jediného syna a ten se nechal pokřtít.
  Pojďte zeptáme se Hospodina.
  Přijdou do synagogy a rabín povídá:
  „Hospodine, poraď. Velké neštěstí nás potkalo, naši jediní synové se dali pokřtít!“
  A shůry smutně zahřmí mohutný hlas: „MNĚ TO BUDOU POVÍDAT!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný veřer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. (chuckle) (clap)
   No a takhle jednou Ježíš káže a vtom děsnej brajgl, řev – a bude se kamenovat Máří. A Ježíš se do toho vloží a říká: „Kdos bez viny, hoď první kamenem.“
   Lidičky zkoprní, šutry jim vypadávají z rukou a už už to vypadá nadějně, když vtom prásk! zezadu přiletí šutr jak hlava.
   Ježíš se tam ublíženě zadívá a praví: „Ale, mami…“

  1. Xerxová, ty umíš bejt taky pěknej prevít (rofl) .

   Jinak se přidávám k všeobecné a převelice zasloužené chvále – pojednání moučníku Pišutky a bengálské apokalypsy je dokonalé! (clap) (inlove)

 4. :-bd Milá Lassy(čko), souhlasím s tím, abys byla oslovována ne šéfe,
  ale velký šéfe. Držím palce. :-bd

 5. Pán profesor sa snáď nenahnevá na OT
  V sobotu sme mali podivný zážitok. Už niekoľko rokov máme pred domom na strome krmítko pre drobné vtáctvo. Kupovala som ho ešte v Quelle a boli sme s ním veľmi spokojní, nedostali sa tam väčšie vtáky, nepršalo doň, vietor, ktorý je v Dúbravke prakticky stále, krmivo nevyfúkal, ale to už je minulosť. Kvôli terajšiemu ochladeniu ešte dokrmujeme a tak v sobotu pred obedom išiel manžel dosypať slnečnicu. Po štvrtej, keď sme odchádzali z domu, sme ešte pohľadom chceli skontrolovť obsah a zistili sme, že krmítko je preč. Teda presne povedané na strome ostala visieť strieška, ale spodok bol preč. Neverili sme vlastným očiam, prehľadala som okolie, či len nejaký barbar neodtočil spodok a neodhodil ho, ale nikde som ho nenašla. Pochopila by som, keby niekto ukradol celé krmítko, ale kto sa ulakomil na tú trochu slenečnice, to nepochopím, na zemi totiž nebolo ani zrniečko, niekto musel pracne zobrať spodok krmítka aj so slnečnicou, ktorá mu z neho vypadávala cez otvory na kŕmenie. Najviac ma štve, že také šikovné krmítko ako bolo to, ktoré zmizlo som už nevidela. Nad ľudským počínaním mi fakt niekedy zostáva rozum stáť.
  Ale aby som nebola len depresívna, práve som dopozerala Piknik klub na STV, čo sa mi normálne nestáva. Ale hosťom bol Paľo Barabáš a potom aj Tomáš Hulík, tak to bolo potešenie pre takého tatranského a zvieracieho nadšenca ako som ja. A ako bonus som sa dozvedela, že Muro a Líza sa majú k svetu, darí sa im v divočine a majú o nich stále dobré správy. Kto nevidel ich film Návrat rysov, tak pre informáciu: Muro a Líza sú rysí súrodenci, ktorí sa narodili v ostravskej ZOO a dnes žijú voľne. Trvalo to vyše roka, ale podarilo sa.

  1. Tak to se mi líbí (ti rysi). Jen tak na okraj – paní, která kdysi před lety s programem vypouštění rysů začínala, teď jako prdůch pracuje ve vedlejším kanclu. Její historky jsou fantastické.

 6. Pán profesor, ste dokonalý ako vždy (h) a nepochybujem, že prežijete aj Kalassymity a budete nás ďalej vzdelávať.

 7. to je přenádherná tečkatka!!!!!! (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  jooooo, živelní pohromy – Tsunamissy, Kalassymita… panprésor, mají to to těžké (chuckle) (inlove) (rofl)

 8. Ještě jsem zapomněla napsat, že malá tečkatka je moc krásná, ať už zrovna ouška má, nebo ať je nemá. (chuckle) (h) Musím přiznat, že se mi bengálky líbí čím dál víc, ale P-Š-T před všemi – přednostou, CD i mou čtvernohou smečkou. 🙂

 9. Panpréésore Piškůtku. Jsta úžasný tiktak ééé taktik (chuckle) Jít cestou nejmenšího odporu, to se vždycky vyplatí. Tak hodně zdaru. (inlove) Ale nic ve zlým, to tečkovaný nadělení je ale náááádherný. (sun) (*) (tmi)

 10. Panprésor jako vždy nezklamal!!! Jen se mi zdá, že ty tečkované přírůstky mají s těmi našimi evropskými společné už jen to rodové jméno – ty kouzelné fotky vypadají jako odněkud ze zoo a ne z kočekplné domácnosti, zvlášť ty, kde má Lassyčka uši přílípnuté k lopatkám (chuckle)

  1. Pan profesor nám opět nachystal perfektní vědecké pojednání (clap) Díky (rofl) A jak moc Lasy vypadá jako trošku větší kočkovitá šelma, to mě tedy docela překvapilo.

   1. Jsou to šelmy (ičky) . To, že jejich prapraprababička pobíhala svobodně někde po bengálské džungli , je na nich pořád znát. Neuvěřitelné instinkty, obratnost…a taky tvrdohlavost a nezávislost. Navzdory tomu Missy je micka , která se na klín cpe a mazlení se dožaduje velmi intenzivně. Lassy ne, ta je opravdu velmi nezávislá…ale přesto vím, že mezi námi je krásné pouto a že když chce, mazlit se umí.

 11. Kalassymita! Na tu já se tak těšila – a ona překonala veškerá nadšená očekávání! Pohromička jedna bengálská, malá. (clap)

 12. Prosím o palečky pro Zkumavky MLP, ráno ho odvezla sanitka s podivnými, ale vážnými příznaky (ztráta vědomí, tlaky na prsou,…). Zatím nic nevíme

  1. Taky držím – to je fakt nadělení při pondělku…. ale je první jarní den a to se MUSÍ všechno k dobrému obrátit!!!!!

  2. Jo takhle nám odvezli tatínka, a nakonec z toho byl akorát nedostatek hořčíku 😀 Dostal kapačku, celý večer byl veselý jak radioaktivní rybka, zatímco já s mamkou jsme měly před očima ty nejčernější scénáře! (flex)

 13. Kalassymity je nádherná šelmička. To už snad ani není kočka domácí (chuckle) . Ale pan Profesor Moučník (chuckle) má nadhled (a šunku) . Jako obvykle jsem se báječně bavila.

 14. Mam takový OT dotaz:
  Jak je to s kastrovanou fenkou a výstavami – myslím si, že není možné kastrovanou psici vystavovat, ale radši se zeptám odborníků, že jo.

  1. Papírově to nemožné je, teoreticky ji můžeš vystavovat a kastraci zatajit, ale prakticky proč? Výstavy jsou cesta k uchovnění, což u kastráta jaksi…
   A kastrace proč?

  2. Ve výstavním řádu není nikde napsáno, že se nesmí kastrovaná fena vystavovat. Čili co není zakázáno, je povoleno. Jde o exteriérové kvality. Vystavovat pro chovnost je u většiny plemen nutné, ale řada lidí vystavuje i „pro radost“, na některých exteriérově úspěšných fenách dokonce ani neodchovají (nebo 1 vrh ve vyšším věku). U psa je to problém, protože se kontrolují správně sestouplá varlata. Tam by kastrovaný jedinec neprošel.

  3. Pro upřesnění: ve výstavním řádu je, že se nesmí vystavovat zvířata kupírovaná a s operativně odstraněnými exteriérovými vadami, kam by patřil třeba i implantát varlat u kastrovaného psa – samce. Kastrace feny nespadá ani do jedné kategorie, na kastraci se nikdo v přihlášce na výstavu neptá. Takže vystavovat kastrovanou fenu je plně legální.

   1. Máš pravdu, teď jsem koukla do řádů… Brala jsem to podle psů, kde se právě posuzují varlata, tedy kastrát má smůlu… Ale stejně mi to přijde tak nějak divné.

    1. Kamarádka takhle leta vystavuje fenu, asi pro radost. No a taky aby ostatní záviděli, holčička je to velmi hezká.
     Nakonec proč by se neměli vystavovat i jedinci, kteří se pro plemenitbu neužijí? Alespoň by bylo vidět jak vypadají jedinci po určitých rodičích. Nebylo by to pro budoucnost plemene lepší?? Například Majda – povahově Ok, postava též, jen ta hlava – teda jen ten rozoumek, ale to se lety zlepší. Dobře nemá zuby, u nás to vadí, ale bylo by třeba vidět, že tatínek byť maličký dokáže zplodit dítě zcela odpovídající požadavkům standardu. Matinka nemá zuby – dobře, najde se k tatínkovi vhodná maminka…..

     1. V Anglii zuby vůbec neřeší 😉 . Zato si velmi dávají pozor na povahu – pes bázlivý nebo agresivní nemá šanci. Připadá mi to docela rozumné…

      1. Ony se ty zuby spojovaly s problémy se srdcem – budiž, u takhle velkých psů je to problém. Ale jinak neříkám že by mi nedělalo radost kdybych měla IA jedince nechovnýho kvůli takovéhle pitomosti a jezdila na výstavy dělat na ostatní dlouhej nos

      2. Škoda, že u nás se zuby řeší- ty nám zkazily kariéru 🙂 Povahově by psice určitě prošla…

    2. To je zvláštní. Mě teď napadlo – o výstavách nevím nic, jsouc přesvědčený voříškovec – jestlipak nejsou výstavy i pro to, aby se dostali nahoru nejlepší psi, od kterých se dají čekat nejlepší štěňata? Pak by tam kastrát v podstatě zabíral místo těm perspektivním…
     (Myslím fena kastrát, u psa je to kvůli té kontrole varlat daný.)

     1. ber to i tak, že rozumný chovatel sleduje všechny své odchovy a je rád, když se prezentuje jeho zvíře na veřejnosti – i když se třeba v chovu neuplatní. Rozumný zájemce o štěně sleduje nejen narozená ňunítka na fotkách, ale zná i rodokmen rodičů a snaží se zjistit, jak vypadají starší „vlastní i nevlastní“ sourozenci z předchozích vrhů, jak vypadají sourozenci rodičů, jak je to s chovností a zdravotním stavem u příbuzenstva…
      Určitě jsou výstavy určeny především pro budoucí chovnou elitu. Ale na straně druhé, proč se neprezentovat krásnou čubinou, i když nechci štěníky. Koneckonců, my taky vystavovali a uchovnili Aronu I Xerxe, a nikdy jsem ambice na štěníky neměli. Ale je pravda, že kastrovaní nebyli 😉

      Stále si sleduji situaci u dog. Snažím se sledovat výsledky výstav (tady i v Evropě), sleduji bonitační kódy… hlídám inzerci… weby. Prostě informace, informace, informace (nod) a pak si koupím žíhaného klidného psa… Kosatku dravou (rofl)
      Ale je fakt, že jsem znala tatíka, tetu, maminku, oba rodiče byli solidní v typu i v povaze, oba byli už věku pokročilého (u dog důležité, mnoho jedinců umírá mladičkých), prostě informace byly a tak nebylo těžké se rozhodnout rychle jinak.

      1. Aha, tak to jo. Já říkám, že nevím, já se specializuju na Městská Pouliční Překvapení. 🙂
       A na malý, protože jsou přenosní a žijou dýl než velcí…
       (Ale kdyby byla taková rasa, jako je Penny – Pes Obyčejný Šikmouchý Mírně Vlkovitý – tak bych asi měla oblíbenou rasu…)

        1. Musím psa dokázat strčit do batohu. Když Vuvu trošku zmenšíš… 🙂
         Šiperka vypadá dobře a stejně dobře vypadá i špic.
         (Hmm, možná nějakej kříženec špice…? )

    3. Vôbec to nie je divné. Pekné a výstavne úspešné zviera zvyšuje hodnotu svojich rodičov a chovnej stanice. Predsa aj u koní sa cena chovnej kobyly a žrebca posudzuje aj podľa úspechov potomkov. Prečo by to nemalo platiť u psov? Len u nás na to nie sme zvyknutí.
     U mačiek je to úplne normálne, existujú triedy kastrátov od najnižšej až po európskeho premiora, čo je obdoba európskeho šampióna. Niekoho jednoducho baví chodiť na výstavy. Mňa to baví tiež, ale len obzerať, moje mačky vystavovanie nebaví (chuckle)

 15. Drahý Piškotku (h) (h) (h) , tvé spisování mě vždycky rozesměje i pohladí po duši, a dnes obzvlášť. (y) Zdá se, že malá kalamitní tečkatka obohatí nejen tvůj život. (chuckle) (inlove)

  Milá Lassyčko (inlove) , na to jak jsi malá, tak jsi hodně šikovná sepisovatelka. (y) Doufám, že občas něco taky škrábneš. 🙂

  Přeju všem krásný den (h) a ještě jednou vám děkuju za palce i za projevy účasti. (h)

 16. Vítej Kalassymito…. (rofl) To zas bylo počteníčko (rofl)
  ovšem „…Dvounožkyně si hrála na strašidlo, povídala Bubu… Tebe se tak leknu, myslela jsem si…“ to mě dostalo a na veselý tabulky jsem to neuhrála 😀

 17. Luci – no…. původně jsem sem chtěla okopírova pár vět, pak jsem zjistila, že to je zbytečný, páč bych okopírovala valnou část článku 😀

  Jak jinak, než že dokonalý, dokonalý, jen člověk teda u toho nesmí konzumovat, to je fakt, jinak mrkev v klávesnici a čaj taky 😀

 18. „Rozprskalo se tak, že Bubu myslel že už jsou Vánoce a on zaspal večeři“. Bubu, miláčku… (h) ! A Lassyčko, ta fotka jak žádáš MŇaunitoua! Piškotku, dík za hezký pondělí.
  A všem děkuji moc za včerejší přání k narozeninám, pohladily mě po duši. Dede, zřejmě máš s Montym telepatické spojení, ano, už měsíc mi podstrkuje pejska, štěňátko vetaje, zatím ještě vzdoruju. 🙂
  Pro Veram – ten úplněk je fascinující až děsivej.

  1. No, no… děsivej, děsivej… Je to prostě úplněk fotografovaný výborným fotografem s výborným televybavením a na výborném místě… 😀

  2. Milá Abyt, také dodatečně přejeme vše nej nej k narozeninám a Piškot posílá pusu čumákovku. (f) (cat)

 19. Vážený pan profesor má moji nehynoucí úctu a obdiv za svoji vytrvalost a úsilí, se kterým vzdoruje všem nenadálým kalamitním jevům, aby mohl v rámci vědy a výzkumu sepisovat své úžasné poznatky! (inlove)

 20. „Myslel jsem, že jedeme pro kotě, a on je to zatím pavián“ (rofl) . No, silna osobnost sa pozna uz od malinka malinkateho!!!

 21. Bubu se znechuceně odebral na křeslo. Ocas si vzal s sebou. (rofl)
  Pane Profesore, Vaše deníčky prostě nemají chybu!

 22. Milý pane profesore Pišutko! Co ti to ty holky dělají – samé pohromy na tebe sesílají. Ještěže se dokážete s elegancí sobě vlastní s nima vypořádat.

  Milá bengálská Lassy – hezky jsi se představila. Doufám, že malý černoušek ti vrací to, co jsi prováděla panu Piškotkovi, milému Bubu a tečkatce Missy.

  Tak ať se vám hezky spolu žije (nod)

    1. počítač je pičítač, klávesnice je klábosnice…tady máme spoustu slangových výrazů (angel)

    2. to víš, Polabská nížina!! ahojky, mourci!!! dneska mám lítací a zařizovací a mám zase zpátky pěknou rýmu a bolí mě v krku. ach joooo chci sluníčko a teplo, to je jediná šance na záchranu 😀 (cat) (bat) (cat)

      1. zejtra dáme… čokoládu pálivou 😀 ve 13 pohovor vypukne… asi prosím trošku držte tlapičky???

 23. Přeji hezký první jarní den- u žabek svítí sluníčko, ale je zima jako hrom.
  Pan profesor utrpěl další šok- ale na vyjadřovací schopnosti to vliv nemělo, což je dobře. Nová tečkatá kolegyně je nesporně přínosem pro smečku, už pro tu schopnost podílet se na transportu šunky… 🙂

 24. Krásne dobré ráno všetkým! Obloha je modrá ako chrpy. Čičinka je nádherná, aj keď som človek skôr psí. Tak nech sa vám spolu darí.
  (cat) (h)

 25. Kalamity je opravdu nádherná, věřím, že nám i nadále budou oba spisovatelé vylepšovat rána.
  Jinak trochu OT – nejen Dede má doma co dělat, minulý týden začla hárat Majda a dnes jela s tatínkem poprvé do práce. Nevím kdy přesně začla, ona kápne jen sem tam, pečlivě se meje a hlavně se dá její stav poznat podle toho, že prostě neposlouchá. Takže včera už se venčila bohužel jen na vodítku. Takže puberta + hárání = ohluchnutí a oslepnutí. Nechci říkat držte nám palce – to se tady využívá pro důležitější věci – jen na nás trochu občas pomyslete ať se nestane nic špatného. Stále váhám okolo kastrace, stejně musím počkat až po druhém roce.

  1. Čičinka je nádherná a píše taky úžasně. Pro všechny, kteří potřebují držet palečky: připojuji se k ostatním držícím. A pro tebe, Inko: pokud nechceš štěňata, neváhej s kastrací. Moje vetka, které bezmezně důvěřuji (a četla jsem to i na netu) tvrdí, že fena nemusí hárat ani jednou. Kolikrát proběhne hárání, tolikrát se snižuje ochranný faktor kastrace – nevznikne rakovina mléčných žláz. My jsme to nevěděli a už máme za sebou dvě operace mléčných žláz u Šerinky (obzvlášť ta druhá operace byla hrůza) a doufáme, že to samé nebudeme muset absolvovat i s druhou fenou – taky nekastrovanou.

   1. Co se týče rakoviny mléčné žlázy kloním se k tomu, že záněty při faleškách jsou jedním z možných spouštěčů rakoviny. Rakovina dělohy je jasná – co není nemůže rakovinné bujení napadnout. Jednou jsem už napsala, že pokud by se mělo preventivně uříznout co může být napadeno – tedy k čemu jsou genetické dispozice – tak já jsem bez hrtanu, plic, tlustého střeva a krvetvorného aparátu. Vezmu – li logicky kolik ženskejch je po padesátce takzvaně vybranejch, tak fena okolo sedmého roku je tak asi ve stejné situaci. A kupodivu často to tak je.
    Nechci tím propagovat protikastrační ani prokastrační politiku, sama v tom nemám jasno, ale pro dobrý rozvoj bych se přikláněla k době, kdy už je zvíře psychicky i fyzicky a tím i pohlavně zralé.
    Mimoto i příroda to u smečkových šelem zařídila tak, že všechny samice mladé nemají. Ovšem nevím, zda jdou do říje či ne…
    Zatím nevím, jak se rozhodnout a ani jedno rozhodnutí nebude pro všechny zůčastněné ideální.

    1. Jak je to ve volné přírodě nevím, ale když jsem viděla svého psa rozříznutého od přední tlapky skoro až k přezce, tak jsem trpce litovala, že jsem se o kastraci feny nezajímala dříve. Chudinka měla cca 30 stehů – ani to nešlo přesně zpočítat, z toho jich asi 6 prasklo krátkce po operaci, protože je hubená a k „liftingu“ už došlo při předchozí operaci. A s falešnou březostí to možná souvisí, možná ne, naše feny na to netrpěly.

     1. Já bych si tipla, že dispozice k rakovině budou prostě individuální.
      (Tím chci říct, že když jedna moje fena měla rakovinu, druhá ji mít nemusí.)
      Na druhou stranu, má první fenka měla šedej zákal, žila s tím šest let – a u Penny hlídám oči jak divá. Takže tě chápu.
      (A může to být jako s tou Penny, která neslepne, ale naopak hluchne. Vždycky je něco, co živýho tvora dostane. Jsme prostě smrtelní. Můžem pomáhat hodně a taky to děláme, ale stejně nás nakonec všechny Paní najde a zavolá.)
      A každej zákrok má i negativní vlivy.
      (Proto já osobně velmi váhám u zákroků na ZDRAVÝCH zvířatech. U preventivních zákroků ze strachu.)
      ((A v otázce kastrací mi leží v hlavě ještě jedna věc. Ono je to pro veterináře velice výnosné. Čím víc lidí zblbne, tím větší má zisk…))
      Znovu upozorňuju, že si tohle myslím o zákrocích na ZDRAVÝCH zvířatech. O nemocných zvířatech nediskutuju. Ty se prostě léčí, tečka.

      1. Ano, co člověk, to názor. Nikomu nevnucuji ten stůj, jenom ho říkám nahlas. A podezírat moji vetku z finanční vypočítavosti bych si netroufla ani ve snu, za ty roky, co k ní chodím se vší zvěří, co jsme kdy měli, ji už trochu znám a řekly jsem si na rovinu i nepříjemné věci, nejenom ty hezké.

       1. Netrpělivě očekávám pokračování Psí abecedy (No holky, kde se to seklo?!) – doufám, že u písmene K bude kastrace – nikdy není na Zvířetníku tolik váchní, než když se rozvíří toto téma.

       2. Neříkám všichni veti. Zobecňovat se nedá.
        (Taky mám u toho svýho důkaz, že ze mě netahá víc peněz než je nutný…)
        Ani já svůj názor nevnucuju. Vidím to tak, že tohle je situace lose-lose. Stoprocentně dobrý řešení neexistuje. 🙂

        1. Souhlasím. Ale už teď vím, že pokud si někdy v budoucnu ještě pořídím fenu, tak půjde na kastraci nejpozději po prvním hárání.

         1. Zkus si něco zjistit o souvislosti kastrace s nefunkčností štítné žlázy u fen. Nádor se dá kdyžtak operovat, ale štítnou žlázu prostě neprobereš, tak co je menší zlo? (U výzkumu co prováděla kamarádka u hovíků takhle dopadlo tuším 66% kastrovaných fen, procento problémů s mléčnou žlázou nebo dělohou je podstatně nižší, většinou odoperovatelné a řežeš až když je to fakt nutné)

          1. Omlouvám se, že jsem opět a zase to téma pootevřela, ale je to věc která mne trápí. Mám zjevně zdravé zvíře a nevím, zda když přistoupím k onomu zákroku udělám vše nejlepší pro ni. Jsem rozpolcená a zjevně mne na tuto situaci nepřipravilo ani studium veterinárních věd. Moje pohodlí je mimo uvažování, nejsem sakra přesvědčena o naprosté zdravotní výhodě, Ach jo……..

          2. Zkus tohle říct těm, co jim fena zemřela v poměrně raném věku na nádor mléčné žlázy nebo na pyometru, kdy se to už nepodařilo zachránit. Tihle lidé jsu totiž velcí zastánci kastrací. A já se jim ani nedivím. Myslím si, že když máš psa- samce- vidíš to jinak.

          3. Matyldo, zkus výhodu preventivní kastrace nahodit před tím kdo do psa denně musí rvát prášky na štítku nebo s někým kdo musel zlikvidovat koberce, protože se kastrovaná fenka počůrává… (my k tomu s Bardou taky nemáme daleko). Nádor mléčné žlázy je v naprosté většině operovatelný, pyometra taky. Kastraci už ale zpátky nevrátíš. Většina studií k negativům kastrace je v angličtině, ale když hodně hledáš, najdeš i něco v češtině. Minimálně příspěvky lidí co se teď bijou do hlavy.
           Veterináři samozřejmě bojují za své prachy, nehledě k tomu že to co je učej ve škole je často děs (headbang) .
           To že mám psa ještě neznamená že jinak žiju ve vzduchoprázdnu – a jestli tě to potěší, kamarádka u svých tří nekastrovaných fen žádný problém nikdy neměla, takže rozhodně neplatí že „jednou to dostane každá“. Ohařka jí zemřela v devíti na srdce, teď má desetiletou šeltii a devítiletou NO. I u jiných fen okolo je těchto problémů minimum, zatímco kastrandy tak 50:50. Nehledě k tomu, že kastrace má velmi špatný dopad i na psy-samce. A to jsme pořád jen u změn fyzických…

          4. Inko, já osobně bych do preventivní kastrace nešla. Mám dojem, že tohle je případ, kdy nulový riziko nezískáš nijak, takže já osobně volím variantu menšího procenta rizika. Já bych riskla tu mlíčnou žlázu a pyometru. Tam jsou nižší procenta.
           Podle mě ty hormony k něčemu jsou, a proč psa vystavovat vysokýmu riziku kvůli nedostatku hormonů…
           Stejně jako denně riskuju, že mě něco zajede – prostě jednou nás Smrtka dohoní. Ale právě tak jako nenechám preventivně uřezat prsa sobě, i když tu je možnost rakoviny, docela stejně nenechám preventivně vybrat psa.
           No a když se stane a můj pes bude mít tu smůlu, že bude jeden z těch tří, čtyř ze sta, co ho dostane pyometra… dobře, tak jsme měli smůlu. Docela stejně ho mohlo srazit auto.
           Říkám, je mi jasný, že tu hraje roli i děs z předchozího případu – komu takhle umřel pes, jasně se děsí předem, naprosto to chápu. Ale to hrajou emoce, ne logika. Logika říká, že by bylo škoda, kdyby se takovej člověk musel přesvědčit i o nevýhodě kastrace na vlastní oči…
           Smrtku nepodvedem, to nejde, ona je prostě silnější. Snažíme se o to, ale nejde to. Každýmu dala už při narození pár slabejch míst a na jedno z nich nás dostane.
           Kdybychom o těch slabejch místech věděli… ale nevíme.

 26. Hezké jarní (sun) pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Poslední člen „základní“ smečky je představen (nod) Tečkatky jsou krásné, i když chápu, že jejich vědecké zkoumání je pro mourovatého profesora velmi obtížné. Ale co by pan profesor pro vědu neudělal… (inlove)

 27. Dobré ráno, čtení si nechám na později – jen chci všem popřát krásný první jarní den!!! Hurá, už je jaro i podle kandeláře (f) .

 28. Mohou být bengálské kočky želvovinové? Já že bych mohla Piškotkovi přispět k cuchání nervů plivníkem. Požadované vlastnosti má…. 😀

  Jinak díky za veselé ráno! Puntíkovaná číča je nádherná!
  (sun)

 29. Mohou být bengálské kočky želvovinové? Já že bych mohla Piškotkovi přispět k cuchání nervů plivníkem. Požadované vlastnosti má…. 😀

  Jinak díky za veselé ráno! Puntíkovaná číča je nádherná!

 30. Piškote, jako vždy excelentní (h) , Lassy – vítej a piš často. jsi krásná košiška. (y) (clap)

 31. neděle večer, právě jsme se vrátili z návštěvy a celou cestu nás provázel ohromný pomeranč na nebi. Lidi já jsem ještě takhle velikánský měsíc snad v životě neviděla :O :O :O Takže, sotva jsme přijeli domů, vyběhla jsem ho vyfotit. Jenže nemám to správné nářadíčko, na foťáku jen 10 zoom a to nic není. Někdo s teleskopem by si tu užil – nádherně jasná obloha plná úžasných hvězd a oranžový měsíc zatím tak nizoučko, že jakoby seděl na střechách a kdybych se odpérovala od trampolíny, tak na něj dosáhnu. Prostě neco úžasného. Tak jsem jednu fotku přidala, ale to není vůbec ono, na co jsem se dívala „živě“.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/2011-03-19_uplnek/#uplnek_2_016.jpg

  Povídání malé tečkované Lassy si vychutnám až zítra, dneska už jsem unavená a napucnutá akorát na padnutí (hostitelka podávala steaky větší než moje dlaň, tlusté na dva prsty, šťavnaté a upečené venku na grilu. Jako předkrm byly krevety obalené plátkem tenoučké slaniny a také grilované – to jsem jedla prvně. Oboje výborné a jsem najedená na tři dny dopředu.

   1. Maricko, ten je nadherny!! ja ted taky koukam na kulaty stit, neni takovy, jako tvuj, mesto sajnuje, ale je to velmi tajemny uplnek, svetle zluty s vyraznou kresbou dalekych hor a roklin…

 32. Alasco, moc krasné povídání na konec dne, wow, kočky bengálské, to musí být…inu bengál! K princeznám se vážně nečuchá, ale ani k princům, asi šlechtická přízeň s naším zrzavým veličenstvem, které se minulý týden mohlo usprskat, kdyz jsme meli na hlídání malou rozkošnou kočičku. Jediný problém byl, že dáma shledala hostitelovu oháňku tou nejlpší hračkou…. A´t je vám všem dobře, dík za krásné čtení na dobrou noc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN