PSI: Jak přivolat jezevčíka

Všichni víme, že základem pro bezproblémové spolužití člověka a psa je správná výchova. Nevím, jestli přivolání spadá ještě pod výchovu, nebo je to už výcvik, ale faktem zůstává, že pokud nechceme být celý život spoutáni vodítkem, je dokonalé zvládnutí povelu „ke mně“ nevyhnutné. A jak takový nácvik probíhá?

Nejlépe během procházky na bezpečném, klidném a nerušeném místě.

Nejdřív ze všeho se ujistíme, že si panička nachystala ty správné pamlsky. Pokud má nachystaný sýr, zatímco my máme chuť na šunku, ignorujeme ji a výcvik přesuneme na příště. Předpokládejme, že panička tentokrát překvapila a ty správné pamlsky vzala. Po odepnutí z vodítka předstíráme čmuchání a počkáme, až se panička vzdálí. Jak daleko, necháme na paničce. Panička, poučena ze psí školy, poodejde pár kroků.

Postaví se do pozoru a jásavým hlasem volá: „Denny KE MNĚ!“ Zvednutím hlavičky dáme najevo, že jsme slyšeli a pokračujeme ve čmuchání. Panička opakuje povel: „DENNYKEMNĚÉÉÉÉ!!!“ Přerušíme čmuchání a v klidu hledíme na paničku. Mírným couvnutím můžeme naznačit, že se chystáme odejít na opačnou stranu. Panička, která ví, že v žádném případě pejska nehoníme, zatleská, zadupe a předstírá útěk.

Stojíme. Nepanikaříme – neuteče daleko. Až se zastaví, přehodnotí situaci a sáhne do kapsy pro pytlík s pamlsky. Zavrtěním ocásku jí dáme najevo, že je na správné cestě. V momentě, kdy vybere z pytlíku pamlsek, rozběhneme se nejkratší cestou k paničce. Zastavíme nárazem o paničku, sežereme pamlsek i s rukou a necháme se jásavě pochválit. Toto během procházky několikrát opakujeme – až panička pochopí, že pamlsek má vytáhnout ihned. Nikdy nepřibíháme, pokud není pamlsek nachystán v natažené ruce!!! Buďme důslední a trpěliví.

Některé paničky se to naučí během jedné procházky, některé potřebují procházek několik. Když to má panička dokonale zafixované, naučíme ji používat povel „KE MNĚ“ vždy, když máme chuť na něco dobrého. Je to jednoduché. Prostě se zastavíme a počkáme, až si panička všimne, že je bez psa. Povel následuje okamžitě. Pokud zároveň s povelem nevytáhne i pamlsek, zůstaneme stát a opakujeme nácvik…

Na další hodině v psí škole paničce vysvětlí, že existuje také „přivolání za pochodu“. Tento cvik je trochu složitější a musíme si jeho nácvik správně rozfázovat. Začátek je stejný – ujistíme se, že panička má ty správné pamlsky a po odepnutí z vodítka počkáme, až se panička vzdálí. „Za pochodu“ znamená, že se panička nestaví do pozoru, ale že po vyslovení povelu K NOZE, se soustavně vzdaluje.

Některé paničky mají snahu si myslet, že už to je dostatečný důvod k tomu, abychom v panice přiklusali. To však nikdy, ale opravdu nikdy, nesmíme připustit! Pamatujeme si, že panička nám utéct nedokáže! Čtyři nohy jsou vždy rychlejší než dvě a kdyby se nám náhodou ztratila, díky vynikajícímu psímu čichu a skvělému orientačnímu smyslu, budeme doma dřív než ona. (A ještě si stihneme střihnout nějaké to dobrodrůžo.)

Dál tedy zůstaneme na místě a v klidu vyčkáme než vytáhne z kapsy pamlsek. Teprve poté radostně přiběhneme, navážeme oční kontakt, vyskočíme si pro pamlsek a rychle zmizíme z dosahu. Při tomto cviku nesmíme připustit, delší kontakt s paničkou. Vše musí proběhnout v pohybu – cvik se jmenuje „přivolání za pochodu“.

V druhé fázi cvik postupně zdokonalujeme tak, aby panička nejdřív vytáhla pamlsek a až pak vydala povel. Pokud se jí to povede, na povel nečekáme a přibíháme ihned. Pořád pracujeme na upevnění očního kontaktu. Budeme ho potřebovat. Když toto panička zvládne, přistoupíme ke třetí, nejtěžší fázi cviku. Přiběhneme bez zavolání, zařadíme se k noze, navážeme oční kontakt a telepaticky si vyžádáme pamlsek. Po jeho obdržení rychle mizíme z dosahu. Cílem je vytvoření podmíněného reflexu: pes poblíž nohy = pamlsek do tlamičky.

Není to jednoduché, některé paničky se zdráhají vydat pamlsek bez povelu. V tom případě musíme vychytat okamžik, kdy je zamyšlená a moc se nesoustředí. Pak bez povelu přiběhneme k paničce k noze, rozdychtěně se jí podíváme do očí a předstíráme slepou poslušnost. To že žádný povel nebyl, jí v tom okamžiku nedojde a pamlsek ochotně vydá.

Pokud ne, chvilku vyčkáme a cvik opakujeme. V žádném případě se nevzdáváme. Jezevčí vytrvalost nejen hory přenáší, a proto tento cvik opakujeme během každé procházky tak často, až si ho panička zautomatizuje. Až se to podaří, procvičujeme ho pokaždé, kdy mám chuť na něco dobrého.

Spoustu trpělivosti a inteligentní paničky Vám přeje skorojezevčík Denny J

Aktualizováno: 12.3.2011 — 08:02

233 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jen k těm krásnejm fotkám Betky s mlaďochem- měli jsme teď na hlídání čtyřletou vnučku a ráno jsme se s Majdou povalovaly v posteli a je fantastické jak naše rozjívená tramvaj, které je zcela jedno na co mi šlápne, dává pozor na dítě. Posléze si hrály na aport a i když s námi svádí o různé hračky líté boje, Klárce vydávala oblíbenou hvězdici bez ožižlání.

 2. No jo, taky už jsem vycvičená… A to nemám jozefčíka, ale naší tupoučkou českou strakatou slečnu Bony…

   1. beze slov zatím joo – ale bez zvuků to není. On je Vilibald dost ukecanej a uječenej (rofl) a vypráví jí toho docela dost…

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Kohn jde do muzea a vidí tam obraz Narození Páně a povídá si:
  „Jsou ti křesťani divní. Na šaty to nemá, spí to v chlévě, ale musí se to nechat vymalovat od Rembrandta!“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 4. Jsem tu jen na skok. Denny je parádní józečíček a jeho výcvik paničky je naprosto příkladný 😀 .
  Oslavencům přeji vše nejlepší, kočičím marodům Samíčkovi i Malíškovi držím palce, ať jsou brzy v pořádku.
  RenataE: Bydliště matky v době narození. Tak to je u mě půvabné, máma se totiž narodila v městě, které je velmi, velmi historické, založené naším králem Přemyslem Otakarem II., ale dnes už vlastně neexistuje, alespoň ne v té podobě, kdy se máma narodila. Ona e totiž narodila v Königsbergu neboli Královci. Jenže pak toto město nejdříve díky válečné vřavě prakticky zbořili Rusové a pak ho obsadili, tudíž mu dnes říkají Kaliningrad, jenže to už není město, kde se máma narodila. Tady se z jednoho dne na druhý vyměnily nejen režimy, ale kompletně i obyvatelé a národy. No, po stránce kádrové to měla docela dobré, protože do konce války se říkalo, že se narodila v Königsbergu, což v německém městě bylo v pořádku, za války měla v občance napsáno, že se narodila v SSSR v Kaliningradu, takže to bylo také v pořádku. Jen se nikdo nikdy nepodíval, kde byly před válkou hranice. Tož tak.

  1. ach jo, … PO válce měla napsáno, že se narodila v Kaliningradu, ne za války Ale věřím, že mí milí Zvířetníčci mi rozumí i s překlepy.

 5. Pro LenkuS;Leni,nedivim se,ze se bojis o kamardku.Ty zabery jsou strasne.Radeji se je snazim ignorovat.Ja vim,ze kdyz se na to nebudu divat,tak problem nezmizi,ale pokazde me to nuti zapremyslet co by bylo.kdyby se to stalo v Californii.Uz jen to,ze by nebylo kam utec je dost deprimujici a neverim,ze tady maji nejaky plan jak takovou situaci zvladnout.Zemetreseni uz tady bylo dost,ale nejsilnejsi tak 3 a neco.To posledni bylo o tom,ze se to vlnilo vic jak minutu.Zkus zavolat rodicum kamaradky a dej vedet jak nto dopadlo.Zajima me to.
  Vsem nemocnym kocourkum preji uzdraveni.A fenecce co ma miminka hodne sil na jejich vychovu.
  Moje Mia uz je dobra.Asi to fakt byly zaludecni stavy.Na noc jsme byly zavrene v loznici.Mame tu nejvetsi postel co je na trhu.S manzelem se klidne vlezem,ale s nemocnou Miou jsem mela problem.Lehla si doprostred doprostred a tvarila se tak nemocne,ze jsem ani z pod ni nevytahovala perinu.Tak jsem spala pod dekou.Nad ranem se z klubicka stala spagetka a to jsem uz vazne nemela misto.tak jsme vstavaly za svitani.Prskavka nemohla uverit,ze jsem ji to mohla udelat,ze ona musela spat na kresle v obyvaku.Tak jsem se ji musela venovat.Mia jde ve stredu na ockovani,tak hodim rec s vetem.Zda se mi ze dost pije.
  Preji vsem pekny nedelni podvecer.

  1. My v Japonsku máme také známou Kikušku, naštěstí nebyla ani v Tokiu, kde má byt,takže je v pořádku. V jejím tokijském bytě se ale rozbil veškrerý křišťál, který u nás nakoupila, nebo jsme jí ho postupně darovali. Jo vím, přišli tam lidé o celé existence a bohužel je i hodně mrtvých, ale přijít o vzpomínky mrzí také hodně. No, jestli ještě někdy přijede, tak jí nějakou tu vázu zase darujeme.
   V Kalifornii to jednoho dne bude také výživné. Zlom San Andreas pouze spí a kdo ví, na jak dlouho. Mám dojem, že z toho tzv. žhavého okruhu, jehož součástí Kalifornie je, se teď postupně uvolňují síly a tektonické desky přesouvají. o, hodně štěstí do Kalifornie, ať to ještě hodně dlouho spí.

   1. Problém je v tom, že čím déle ten zlom odpočívá, čím déle se akumuluje energie, tím je výsladné zeměTřesení horší. Ta energie se jednou uvolnit musí, když se zlomy otřásají častěji, uvolněná energie v jednom otřesu je pak mnohem menší.
    Ona existuje taková velmi hrubě odhadnutá pravidelnost na jednotlivých typech zlomů a v Japonsku se velké zemětřesení očekávalo už od počátku osmdesátých let. Opozdilo se přibližně o třicet až čtyřicet let a o to je to teď horší. Chudáci ubozí!
    Mimochodem, nechci strašit, ale San Andreas v Kalifornii už taky nejakých třicet let přetahuje…

    1. No,Vy dovedete potesit.Ja to vsechno vim. Uz nejakou dobu stojime pred rozhodnutim zda se stehovat domu nebo do Viginie.Snad to jeste tak cca 2 mesice pocka.Ono je to porad neco; bud se to tu trese nebo jsou nicive pozary a tento rok dokonce i povodne.Jedna pani co ji shorelo uplne vsechno plakala,ze nejvice ji mrzi,ze shorely vsechny fotky co mela.Ale i u nas ty povodne jsou strasne.Clovek si uvedomi,jak se ma dobre,kdyz ma kde slozit hlavu.Californie pokud bouchne nebude to pekne,ale jak bouchne Yellowstone tak to posmejem i v Evrope.Fuj,to je tema!Radsi si budem psat o zviratkach.

     1. Nevím, jestli se sem ještě vrátíš. Vypadá to sice triviálně, ale přijít o fotky nebo jiné vzpomínky moc a moc bolí. Po pravdě raději člověk oželí nějakou tu skříň nebo stůl než fotky nebo něco jiného, co je spjaté s nějakými vzpomínkami. Tvé známé se tedy vůbec nedivím, že nejnešťastnější byla pávě kvůli fotografiím. Proto té naší známé někdy v budoucnu darujeme zase nějakou tu vázu. Ona to, pravda, měla také jako jistou materiální pojistku, ručně broušený křišťál tam není levný.
      Já nemohu zapomenout na chvíli, kdy jsem po povodni v roce 2002 musela do popelnice házet naše zničené vánoční ozdoby. Byly spojené s mým dětstvím a celkově pozitivními vzpomínkami, takže jsem přitom hodně brečela, přitom v tu samou chvíli jsem věděla, že lidé u nás přišli o celé domy a já ze 3. patra brečela kvůli nějakým ozdobám, které holt byly ve sklepě. Na Kampě lidé po povodních sušili parte svých známých, řekne se blbina, ale byly to pro ně vzpomínky na lidi, které měli rádi.

      A přestěhujte se raději do té Virginie, budete mít větší pravděpodobnost, že se vám taková katastrofa jako v Japonsku vyhne. CO se týká návratu do naší kotlinky, o tom si musíte rozhodnout sami. Není to tu ani úplně černé ani úplně růžové, ostatně jako nikde na světě.

     2. O kaldeře v Yellowstone jsem viděla hodně výživný dokument. Skoro mám dojem, že při jejím výbuchu by nás možná nějaká opravdu vzdálená budoucnost ani nemusela příliš zajímat. Doufejme, že zůstane v klidu.

    2. Charleston v Jizni Karolne a Savannah v Georgii taky sedi na zlomu Savannah River. Tam se to naposledy vydatne traslo kratce po skonceni obcanske valky, ci Jihu proti Severu 🙂 . Charleston byl dost znicenej. Nedavno vetsina pojistoven neuveritelne zvedla cenu pojisteni na skodu pri zeme trasu v JK. Tak nevim, treba hosi vi vic nez prosty lid – pry na to maji jakesi modely. A – velmi vtipne – primo u reky na zlomu je ze strany Georgie velika jaderna elektrarna a na strane Jizni Karoliny tzv. Savannah River Plant, kde se vyrabely jaderne naloze a skladuje se tam nejvic plutonia na svete – vcetne toho ruskeho. Jooo, tak to kdyz se pohne….

  2. Jani. mé kamarádce bylo vloni 66let a její rodiče již dlouho nežijí. naštěstí se mi včera večer ozvala ona sama. Sice velice stručně, jelikož všichni Japonci jsou neustále vyzýváni, aby šetřili energiemi a používali internet jen v nejvyšší nutnosti, ale přišla mi od patricie tato zpráva, že je v pořádku, ale zem se stále otřásá a nic není jisté. Patricie napsala tento kratičký emílek taky proto, aby uklidnila všechny své příbuzné a přátele. obsah je hodně deprimující, ale zatím je kamarádka v pořádku. Co a jak bude dál, nikodo netuší.

 6. Hezky nedelni vecer preju. Kocourkum Samikovi a Meldovi drzim palce. Moc jsem se pobavila nad jidelnickem Sharcinych mourynek a taky nad tim, jak si jezevcik umi cloveka vychovat. (rofl) Na mne prisla ozvena puvodniho chcipu a tak misto planovaneho jarniho uklidu pospavam, chrchlam a snazim se najit hlas. 🙁

 7. Jen jsem se potěšila Betím týdeníčkem s krásnými fotkami a Betím vyprávěním (y) ,tak mně překvapila zpráva o nemocných kocourcích :O – moc oběma držím palce,aby bylo brzy líp ! (y) (y) (y) (h)

 8. Xerxová, fotky z dnešní „prochajdy“ jsou parádní a toho sněhu. Fotky z Falkenštejnu- mám radost, když vidím Betku jak krásně překonává prudké úvozy. S lehkostí a elegancí (y) !

  1. Ona je opravdu v pohybu zcela bezpotíží (nod) – šikovná, elegantní, rychlá, obratná (ťuk, ťuk, ťuk) . Boule na obou kolenech jsou hrozné ( (tmi) ) , ale slouží zatím bez chybky. A ona je stále stejně temperamentní Kosatka dravá – a to měla za sebou včerejší výlet na Mumlavu a po Harrachově…

   Bude jí už pět, šediví víc a víc, ale na pohybu to zatím vidět není. Ale letí to hrozně (tmi)

   1. Strašně to letí, ještě před chvílí byla Batynka nohaté doze. 🙂 (h) Ale jiskru má stále, a na fotkách vypadá pořád báječně. (y)

 9. Tak nejslabší Chickina fenčička nepřežila. To je mi líto. Asi to tak mělo být. 🙁 ;(

  1. 🙁 ach jo to je dnes den. Moc přeju aby zbytek miminek byl v pořádku a dost silný.
   A K tomu Götteborgu… natáčela tam film s Janem Hřebejkem. Hodně těch lidí je ve filmu i vidět. Takže jestli jsi viděla film Kawasakiho růže mohla by jsi krajany poznat. Natáčelo se ve staré krásné továrně v přístavu a lokace byla vybrána především kvůli Toníčkovi Kratochvílovi, který tam dlouhá léta jako exulant žil.

   1. Ne, ten film jsem neviděla. Mne ač profesionála nepřibrali. Já byla vždycky ta odstrkovaná. 🙁 :^) 😉 🙂 😀 (rofl)

 10. Melda s…. kudy chodí, takže vet nás zítra nemine. Nejhorší je, že za ním chodím jak stín a utírám mu ušpiněnou prdelku. Což se mu ovšem ani trošku nelíbí. Smrdí si rád a kaštany prý bude oklepávat až na podzim! Houby s octem. Nedovolím, aby mi tu orazítkoval čistou domácnost kdykoliv si někde přičapne. Přitom si ale stačil pohrát s Ríšou a miloučké je, jak spolu teď leží na parapetu v jednom klubíčku, Ríša má opřenou hlavičku o Melíška a láskyplně ho olizuje. Asi tuší, že něco není s adoptivním bráškou v pořádku. Zkoušela jsem teplotu, nemá, tak jestli něco špatného snědl, ale proboha co????? Kytky nemáme, vše hlídám, žádné zbytky nejsou….. Nebo mu něco nesedlo. Nevím. Pije průběžně a dost, takže dehydratovaný není.
  Teď jsem opustila svoji celodenní práci, u které sedím od rána, už mně z toho bolí záda. Mimo jiné je tam i úprava Domažlic, která mi dala nejvíc zabrat! Došla jsem si dolů do kanceláře, kde je rychlejší připojení. A jdu do Intersparu koupit kuřecí prsíčka klukům, sobě čínu k obědovečeři. Prsíčka uvařím (zítra bude polévka k obědu) a kus té suché rýže, kterou nikdy nesním, jim k nim přidám. Jinak nedostanou už nic jiného, krom granulek.
  No, snad bude vše v pohodě.
  Samíku, pořád držíme palečky i tlapičky. Budeš v pořádku, neboj. (h)
  Právě proto jsem se rozhodla, že i když by mohli na chalupě mít kluci výběh venku, tak je nikam nepustím. Ta silnička vedle chalupy je nebezpečná a obsah půdy s granulemi proti krysám atd. také, ne, nechci držet v náručí bezmocné zvířátko a něco si vyčítat. Budou doma a basta. A vůbec to nepovažuju za trápení zvířátek, jak mi bylo sousedy vyčteno. Jenže oni jsou všichni od té cesty hodný kus a jejich kočky a kocouři se od domu nevzdalují a když, tak do horní louky k lesu. Přes potok obvykle nejdou a tak jim toho tolik nehrozí, jako u nás.

  1. Tak Melda má katar? A zatrtatr. Kdyby to byl Sam věděla bych…to čunče miluje vyjídání sítka ve dřezu. A protože tam splachuju to co cpu do myčky je toho dost. Už jsme naučení, že to musí okamžitě pryč. Karolínko neboj to bude jen jídlem.Člověk fakt nemůže mít oči všude. Naše 4 kočky jsou prostě neuhlídatelné. Určitě mu zítra bude mnohem líp.

  2. Suchá rýže s vařeným kuřecím mi byla vždy doporučována od zkušených jako to nejlepší na úpravu stolice koček. V té konzervě mohlo být nějaké éčko či kdoví co, a kočky mají citlivé zažívání. A s tím nepouštěním ven, když víš o značných rizicích, jsem na Tvé straně. Když mají kočky doma dostatek zábavy, slunce, pohodlí a skrýší, jsou spokojené. Moji kocáni nalezenci můžou jen na balkon, kam se chodí opalovat, ale jakmile se něco šustne, mažou dovnitř na (za/pod) gauč.
   Tak držím Melíškovi palce, ať střeva brzo poslouchají 🙂

   1. No, sluníčko tady v Praze teda máme jen nakreslené na zdi! Ale v Maršově je byt prosluněný celý, takže tam si ho užijou, krom toho chci dát terasu zasíťovat a pak budou mít výběh i tam. Ale strádat tu určitě nebudou.

  3. Karolínko, nemůže Melíšek takto reagovat na stres? Minule myslím měl problém po očkování, včera jsi psala, žes provedla velký úklid…kočky jsou citlivky, naše Missy na změny reaguje zvracením… prostě ji něco rozčílí, zvrací.

   A taky může být Melíšek citlivý na čisticí prostředky…stačí, abys něčím vycídila podlahu, on se párkrát projde, olíže packy a je vymalováno….

   Moc držíme všechny tlapky, aby to brzy přešlo a zase bylo dobře.

   1. Ano, myslím, že máš pravdu! Není to stres z vysavačů, těch on se nebojí. Ríša taky ne. Ale jak jsem čistila koberec párou a nějakým sajrajtem, co k tomu vysavači Němci dali, tak se možná po tom vlhkém koberci prošel, ještě tam mohl být zbytek a olízl si tlapky. Smrdělo to jako savo, tedy chlórem. Jen pevně doufám, že toho na těch tlapičkách neměl moc a že to není jedovaté! Nic se tam nepíše, že by to mělo nějakou lebku se zkříženými hnáty jako vrcholný jed…… Ach jo! Ale to bude určitě ono, protože Melda je neuhlídatelný a když jsem to pocákala a odkládala tu stříkací nádobu tak se tam mihnul. Ostatním nic není, Zrzín byl v bezpečí za postelí, Ríša na parapetu.
    Teď vařím to kuřecí, já jsem si dala v thajském bufíku smažené kuřecí kousky, půlka rýže zbyla, takže to tu v kanceláři dovařím a jdu jim to naservírovat. A hlavně zkontrolovat, jestli je Melíšek v pořádku. Dneska asi toho moc nenaspím a pořád ho budu monitorovat, jestli je v pořádku. I když si myslím, že koncentrace nebyla nijak závratná, postupovala jsem při ředění podle návodu a opravdu to nebylo nikterak hutné. Tak nám taky držte palce. Já snad radši budu mít tu hlubokou podestýlku! Ale zase na druhé straně nějak jsem tu svíčkovou z toho zátěžáku dostat musela! Zakysaná smetana, šlehačka, to vše zapracované do vlasu koberce, už to začínalo docela slušně zavánět.

    1. Karolínko, tak to bude určitě tím . Stačí, aby měl citlivější zažívání a i troška olízané „chemie“ mu způsobí průjem. Ta rýže + dieta by to měly spravit , určitě to bude ok.

    2. Chlór – to je jasné! (punch) Máš zkušenost. Kočky jsou nesmírně citlivé na chemikálie, ale i různé přírodní záležitosti – třeba éterické oleje v lampách i v mizivém množství. O natírání poliček údajně „bio“barvou nemluvě…

     1. Jo, pořád je co hlídat! Zrzínek v Maršově ohlodal umělou trávu a blil ještě 2 týdny po návratu do Prahy, Melda si oblizuje naředěný chlór z tlapek………….
      Ale teď jsem přišla domů, uvařila jsem najemno krájené kuřecí prsíčko (taky jsem si říkala, že ty reklamy na „levný Interspar“ bych jim omlátila o hlavu – 159,90 za 1 kg kuřecích prsíček, to je fakt nehoráznost!) a do zbylé rýže po mé porci číny, kterou jsem pojedla k večeři v čínském bufíku jsem masíčko vmíchala. No, že by se po tom utloukli, to tedy tvrdit nemůžu, ale ďobli si. Solidárně nic jiného do misek nedám! Melíšek se teď olizuje, takže asi požil, hned se šel napít čerstvé vody a když jsem dorazila, plácnul sebou na zádíčka a těšil se na podrbání bříška. Takže není nijak apatický, nepanikařím jako obvykle, podle mně je to opravdu z těch oblízaných tlapiček a přejde to.

    1. Jejda, no jo, popleta jsem popletená…tož se kocourkům omlouvám, že jsem si je spletla.

    2. No mohlo by to být z nějakého čistícího prostředku. Někdy před třemi týdny jsem při úklidu nastříkala záchod takovým tím modrým gelem a Jamie, pitomec jeden, do toho záchodu skočil. I když jsem mu tlapky pořádně umyla, tak dva dny měl velmi zrychlené vyprazdňování.

  4. Melí,Melíšku, co to děláš mamince????Co jsi to zase stláskal? Bude dobře, uvidíš…
   nemůže to mít po tý sejrový pastě???? nebo kuličkách se sejrem?

 11. Leny!!!! (u) ted prijela Beda a hlasila mi to, nic jsem nevedela…
  Holci drzte se, braskove budou posilat Samikovi pozitivni vlny a vsichni drzime palce!! (y) (y) (y)
  Hlavne ze pije, uf (whew) (h) Panev se s sikovnym vetem da resit, kocky maji neuveritelnou schopnost regenerace a Samicek ma snad ted nadlouho dopredu vybrano… :* (cat)

  Tohle je moje nocni mura, budu ted zarizovat zasitovani balkonu, protoze tady je vecna skoda kluky nepustit ven, navstevnici vedi 😉 Mate btw nekdo kontakt na nejakou siskovnou firmu? Vavisku Ty jsi to myslim resila nesvepomoci, nebo si to pletu? :S

    1. Profesionálně jsme si ale nechali vyměnit u balkónových dveří spodní sklo za bílou desku, do které jsme si nechali zabudovat kočičí dvířka. Ale od koho, to bych musela moc hledat. Myslím, že firma se jmenovala oknaservis nebo tak nějak. 🙂

  1. Hlásání k našenu Parašutistovi. Spí, pokud nespí nadává a jí vybrané kapsičky – vše vleže v pelíšku. Je jasné, že ho to moc bolí. Veškeré pokusy o nějaké přemístění musí po dvou krocích vzdát. Odmotali jsme obvazy po pokusu o kanyly, tak to je zase nepatrně lepší situace. A technicky: my máme okna zasíťovaná všechna, dělala to firma od oken Solára – okno se otevře dle potřeby a roleta se stáhne a zahákne za spodní dřevěný rám. Někdy to vyfotím, je to velmi chytré řešení a jak to tak bývá vlastně hodně jednoduché. Arkýřová okna mají roletové sítě, které na zimu sundáváme. Tohle byla neuvěřitelná smůla a bohužel Samíkova hyperaktivita sehrála taky svoje. On běžně dělá, že je na několika místech najednou…

   1. Chůdě malý chundelatý! (h)
    Asi ho to bude hodně bolet, ale když baští a pije, tak to bude nějaká zhmožděnina-zlomenina, která se dá léčit, chvíli to potrvá, ale pak zase bude zhmotněný všude, někde i 2x. Věřím tomu a držím palce.
    Jdu nakupovat kocouří dietu.

   2. Ale chůďátko malé! Foukám moc na bolístku a držím vám všem doma palce!!!!!!! Taková hloupá náhoda…a je to hned… (y) (y) (y) (h) (h) (h) (cat) (cat) (cat)

  2. Nám na společné balkony dělala zasíťování proti holubům firma ADERA (www.adera.cz), proti úniku kočičáků by museli dát akorát víc kotviček kolem dokola. Doporučuji černou japonskou síťovinu, není zvenku ani zevnitř vidět a usazený smog se nepozná.

  3. Sí´tovat budeme sami, síť jsem koupila na ZOOHIT a domluvil ase s klukama montážnickejma, že mi dle náhresu přivrtají závitové tyče a na ně našroubují matky, do matek nachytám očka -kovová a v nich bude dlouhá tyč – šroubovaná ze 4 kusů 1,5 m dlouhejch, přes celej strop lodžie, na tom navlečená oka ze sítěpřes to nastřelený svorky, aby se oka nehejbala a po stranách bude každý oko chycený do malýho kovovýho očka-lustrháčku. dole to bude chcený k zábradlí a v polovině taky k zábradlí. Sí´t je průhledná,tak nebude tolik nápadná a ještě mám koupený stínění na zeleninu-taková tkaná umělina, tak to dám okoko zábradlí,aby kočky viděly ven, ale nesnažily se hryzat tu síť…

 12. 8. března by bývalo mamince 102 roků. Už je to osmnáct let od její smrti.

  Ale večer na mamčiny narozeniny začala sestřina fenka papillona Chicki rodit. Druhý den ráno už byli na světě tři páry malých buřtíků, tři fenčičky a tři pejci. Tak jen ať jsou všichni v pořádku a sestra ať má dost sil to nadělení opečovávat a posléze i uhlídat. Já už bych nic takového nezvládla.
  Žádnou jinou radostnou zprávu pro vás nemám a tak vás všechny jenom zdravím a přeji brzký příchod jara. Tady si ještě počkáme. Třikrát pac a jednou pusu. (cat) (cat) (dog) :*

  1. Velká Kočko, děkuji ! A že jsem tak smělá, pochytila jsem tu, že žiješ ve Švédsku ? Víš mám mnoho osobní zkušenosti s tím jak malý bývá svět. Má dcera točila před téměř již dvěma roky film v Götteborgu a byla nadšená a unešená z tamní české umělecké komunity. Tak jsem si říkala…třeba náhodou (?) i když si uvědomuju jak moc je to směšné…asi jako : jé Vy jste z Prahy neznáte Pepu Nováka z Nuslí ??? …tak se tím současně i omlouvám 🙂

   1. Leny-aewyn, myslíš tím že se tvoje dcera setkala se členy české organisace Sokol? Já na jejich setkání nechodím tak často. Jinak se stává že slyším sem tam češtinu turistů a nebo mladých fotbalistů a jejich vedoucích když sem přijeli na Gothia Cup. Ano, ano svět je opravdu malý a na Čecha lze narazit všude. Ten náš holubičí národ lítá po celém světě. 😉 🙂

   1. hele – to svítání nebylo až tak svítání… (sun) zase tak brzo jsme tam nebyli – bylo kolem půl desáté (wave)

   1. mumlala mumlala – ale na Kosatici… Já totiž jela po zadku naschvál. Toto je konec dojezdu – není vidět, odkud jsem startovala (chuckle) Svah od cesty k vodopádům byl strmý a jeden led. Tak jsem usedla a jela (a rychle to jelo (nod) ) . Jen ta mrcha psí to vzala jako děsnou srandu a celý sjezd mi skákala po zádech a zakusovala rukávy.

    1. Jé, Ty jsi celá po mě, já taky ráda jezdím po zadku na sněhu a Don z toho míval veeelikou srandu, dokázal celou stráň přeskákat po zadních a přední měl zadrápnuté na mých ramenou. Dneska by to už neustál. Jsem ráda, že ujde nějaký ten kilák / asi 2/ bez potíží. A doma nechce zůstat, to fňuká. Snažíme se mu to stáří zpříjemnit a tak Jana jde s Luxem pěšo a my spolu sedneme do auta a jdeme jim kratší cestou naproti. Betka je opravdu pěkná, lesklá a plná pohybu a jestli se Ti nelíbí její kolena – tak každý je nemůže mít jako manekýna, hlavně, že slouží.

     1. líbí nelíbí… ona má na každém koleně už zvětšenou chrupavku tak mocně, že to vypadá opravdu jak dva veliké kostní nádory. Ale nebolí jí to a v pohybu ji to neomezuje. Už jsem si zvykla…

  1. To běhání po psí kladině ti moc jde, milá Xerxová- jo, kvalitní výcvik je kvalitní výcvik- pes dole a panička na kladině (rofl)

   1. Taky jsem si říkala, jestli stačil povel, nebo Betka měla připravený nějaký pamlsek (wave)

   2. a to páník nepoužil následující fotku, kde já zdolávám elegantním přeskokem „skočku“ a ta mrcha (bat) černobílá ji obíhá… (rofl) . Fakt to vypadá, že ona navádí na parkuru mě (wasntme)
    Jen jsme přestaly „trénovat“ slalom. My tedy vždy švindlovaly a probíhaly jsme ob jednu tyčku – jinak bych ji zlomila (chuckle) ale nedávno blbla, hopsala a jak je veliká, tak se nabodla (tmi) krkem na vršek kovové tyče . Fuj – naštěstí se jí nic nestalo (jen vykvíkla a lekla se) , ale už se bojím. Je fakt přerostlá (nod)

    Už má půlnoc… odpoledne ji „zlobil“ Vilém – dřív k němu ňuchala a on se jen ksichtil a odvracel hlavu, že nechce být oblemstnut… teď už jí chytá za fousy, za ucho, za tlapy… už není tak bezbranný a ona je celá nesvá, co má dělat, pokud ji mrňavec svírá v ručkách (chuckle) A ta hrozná muka, když on ručkama patlal domácí piškotový dortík s tvarohem a ovocem… a cpal si to do pusy a ona nesměla omýt ani jeho ani jeho talířek … Přitom dortu dostala podstatně větší kus, než Vilém.

   3. Kdysi jsem zkoušela lézt po kladině a teda fuj. Ta věc je zkonstruovaná jasně pro čtvernožce. Když jsem tam šla po dvou, motala se mi hlava, jak jsem slezla na čtyři, hned to přestalo vypadat takový vikslajvantový vachrlatý. 😀 Penny ze mě měla dost srandu. 😀

 13. Tak Sam je doma v pelíšku a nevíme přesně co mu je. Pan ortoped bude až zítra, takže budeme moudřejší zítra po půl čtvrté. Jisté je, že to odnesla pánevní kost. Buď je zlomená nebo naštíplá, ale jak říkám snímky musí zhodnotit odborník. Obě přední packy zafačované, snažili se mu dát kanylu, ale je to ještě Malíček a nepovedlo se. Kolem podvečerních hodin to odmotáme. Vleže olízal několik jogurtově namočených prstů, snědl proplanové granulky – taky jen trošku, nechci, aby chudák zvracel a HLAVNĚ napil se s chutí vody. Vše vleže hned u pelíšku. Je dojemné dívat se jak má třetinu těla z pelíšku ven a pozoruje cvrkot domácnosti. Moša ho maminkovsky celého umyla a vůbec se smečka zajímá o maroda. Problém bude záchůdek i když ho má hned vedle pelíšku a musíme hlídat močení – ledviny můžou být odražené. Je mi to tak líto. ;( A děkuji všem co drželi palce opravdu to bylo třeba.

  1. Zlatíčko maličké mňoukaté. Držím palečka ať ho to moc nebolí a je co nejmíň komplikací

  2. Zlatíčko maličké (cat) (h) . Hlídej ho. Budeme ty tlapky držet stále dokud nedáš zítra vědět. Ale pije, trochu baštil, tak to by měl být signál, že vnitřní zranění by mít neměl.
   No, my tu máme taky nakročíno k vetovi. Melíšek má zase ty mžurky na očičkách a měl před chvílí velký průjem, hodně řídký a silně nevoňavý. Baštil, teplotu nemá, mohlo to být po té ranní konzervičce, třeba mu něco nesedlo, nevím. Vyčkám do zítřka, stejně teď nemůžu nic jiného dělat. Ale ráno se mazlíkoval, takže se zdá relativně v pořádku, no snad to nic nebude. Teď se tu olizuje v pelíšku a poslouchá ten hluk zvenčí, někdo má za dveřmi diskusní kroužek a není přitom zrovna střízlivý. Ach jo! Zkusím ho udržet jen na granulích.

   1. ach jo, holky naše! Pětikočičín drží tlapky ostošest (cat) snad je to u Melíška jen nějaká olízaná tlapka! zase klika, když zvrací, všechno jde ven… myslím, že suchou rýží a kuřetem nebo rýžovým vývarem se vůbec nic nezkazí.ale ze stresu to může klidně být taky – u nás se konají scénky i když se vytírá mopem, protože pan Snížek mop nesnáší. ze starého vysavače byli všichni úplně zjevení (devil) . Samíček je ještě mladý kocouříček, tak i kdyby to byla nedejbože zlomenina, určitě by se z toho vylízal! Luisa tu zatíná drápky do deky a přede mi, že si mám vzpomenout na paní Černou (= (cat) Kulíšek) – je to necelé dva roky, co se jí přihodila zlomenina pánve, 4 dny po operaci lítala po kuchyni a hrála si, dneska vůbec není poznat, že by jí kdy co bylo. čekáme na zprávy!! (cat) (f) (y)

  3. Protože jsem tu málokdy a nestačím číst tak vlastně nevím co se stalo. Ale palce a tlapky – drápky držíme. (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h)

  4. Leny (inlove) , moc a moc držím palce přes vodu. (y) (h) (h) Hlavně, že mrňousek pije a jí, snad to bude dobré. To si člověk neuvědomí, je to jako s dětmi, stačí mžik a neštěstí je hotovo. 🙁
   Snad zítřek přinese dobré zprávy. (h)

 14. OT – nevšímejte si, jenom potřebuju něco zkusit (když tu není možnost náhledu 🙁 )

  DOMŮ

 15. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak jsem si ráno početla, sbalila věci na výlet, a odjela… až cestou mi došlo, že jsem zapomněla popřát Zvířetníkům hezký den… (tmi)

  Dobyli jsme Starý Falkenburk nad Petrovicemi (kousek od Lemberku a Jablonného v P.) Na jižních svazích skorojaro, na severních skorozima. Ale bylo krásně – jen ten kopec se nějak zvětšil… ta jarní kondička není ještě zcela o.k.
  Jdu směr kuchyň – mám tu mít dost lidiček, tak ať mě nepomluví (wave) (třeba Vilém (chuckle) )

  1. Jejda Xerxová, Lemberk. Dnes jsem dočetla knížku od pana Vondrušky- Zdislava a ztracená relikvie- a to se odehráva na hradu Lemberk 🙂 .

   1. To je náhoda (wasntme) já dnes dočetla „Tajemství abatyše z Assisi “ taky Vondruška
    (nod)

  2. Jj, je zajímavý sledovat, jak přes zimu, v době vegetačního klidu, rostou kopce a vzdálenosti (chuckle)

 16. Hezkou neděli od žabek všem. Sice není tak krásně jako včera, ale je teplo a není šedá deka, je bílá 😀
  Včera byl pálící den, ale vítr foukal přesně na hřiště, kde právě probíhal velký turnaj v americkém fotbalu- no a to jsem těm chlapcům nemohla udělat. Takže vánoční stromeček je stále v koutě zahrady…

 17. Ještě nikdy jsem to nemusela udělat, ale teď moc , moc prosím o palcodržnu. Samíček jeden z kosích bratříčků nám vypadl z okna. Padal 10 metrů. Stalo se to neuvěřitelnou a hloupou náhodou. Máme tu na návštěvě syna a ten ještě nemá zažité rutinní zabezpečovací zařízení a otevřel u sebe v pokoji střešní okno a nestáhl sluneční roletu, která kočičkám brání ve výstupu na hranu okna a z okna. Samík byl rychlejší ;( . Muž jel hned na veterinu, laicky si myslím, že je úplně v pořádku, kromě zadní levé nožičky. Nepostaví se na ní vůbec a na levý bok okamžitě padá. Modlím se , aby to bylo jen vykloubení. Jinak nadával jak špaček (kos) a trochu mi vyhrožoval, když jsem ho ukládala do přepravky. Nikde žádná krev, oči úplně normální, myslím zorničky, ani žádné stresové zrychlené dýchání. Máme o něj strašný strach a syn je úplně na hadry. Děkuju všem…

  1. achbože, Samíčku, ať jsou to jen pochroumané kostičky, ty se lépe spraví – nebo vůbec jen naražené (h) (h) (h) (h) (h) (h) … hlavně ať tam není žádné vnitřní zranění!! (y) (y) (y) (y)

  2. Samozřejmě, že držíme všichni palce a přejeme, aby dobrý konec vše napravil. Jsem si jistá, že vašeho syna celá ta událost trápí a je mu líto kočičáka, no holt smůla. Nevím jak najít v Lid. novinách od Petušky Šustrové Poslední slovo, v kterém popisovala podobný malér, s tím rozdílem, že oni snad ani nevěděli, že se to přihodilo, bylo to v noci a kdosi na ně zvonil, že dole leží pochroumaný kocourek, už si to přesně nevybavím, myslím, že to bylo otištěno v r. 2009. To jen pro informaci, že se to může stát velmi lehko. Opakuji, držíme, držíme. A dejte zítra vědět. Hodně štěstí.

 18. Hezkou neděli všem přeju!
  V Praze 10 je chladné ráno,ale (sun) vykukuje za mlžným oparem,ptáci štěbetají, zpívají ,vrkají,docela je ve větvích stromů rušno 🙂

 19. OT – Zvířetníkovské email adresz odtajněny ve velkém

  Došly mi dvě kopie emailu od Vave o připravovaném Dubení v Pardubicích. Nic neobvyklého, řeknete si. Až na to, že oba vzkazy obsahují asi 153 soukromých emailových adres, z nichž mnohé obsahují skutečná (tj. občanská) jména. Vzhledem k tomu, že mnozí Zvířetníci si, atˇuž z jakýchkoliv, přejí zůstat v anonymitě, je toto, podle mého, porušením jejich soukromí.

  1. Pro případ, že tenhle system zase ignoruje moje jméno (i když jsem ho tam poctivě natˇukala), tak ten anonym jsem já, Judith Saebel.

   1. Judith (inlove) , to je moje vina, vždy posílám hromadné maily jen jako skrytou kopii, ale tentokrát se mi to silně nepovedlo. Moc mě to mrzí. Sice většinou na sebe kontakty stejně máme, ale tohle se prostě stát nemělo. Bohužel stačí uklepnutí, a už se to nedá vzít zpátky. Jen se uklidňuji tím, že všechny adresy patří Zvířetníkům, nikdo jiný v této skupině není, ten mail byl rozeslán jen mezi námi. A předpokládám, že k žádnému zneužití nedojde.
    Prosím vás, milí Zvířetníci, nezařazujte si do svých adresářů adresy, které jste ode mě náhodně získali, a hlavně na tyto adresy neposílejte nevyžádané maily. Děkuji vám a ještě jednou se vám všem velice omlouvám. (h)
    Přeji vám krásný den. (h)

    1. Kdo by se v tom probíral ! Co potřebujeme, to si stejně mezi sebou vyjednáme. Vždyť se to nedostane nikomu cizímu a my se přece mezi sebou nijak neobtěžujeme. Nic si z toho nedělej srdíčko (h) zlaté.

      1. sharko, proč můj??????? :O :O :O jako že za vysírku? 😉 😀

       nene, já Vave naopak plně chápu, že jí to hodně mrzí, je to fakt nemilé 🙁 , ale stane se, nikdo nejsme stroj a ona si to vždycky hlídá… jinak jsem něco jako „komentář“ poslala přímo jí (h)

    2. Milá Vave, netrap se, chybička se vloudí, však ti tady i jiní říkají, že to jsou zbytečné obavy, kdo z nás by zneužíval emailové adresy Zvířetníků a k čemu? Podle mne je toto čistě interní záležitost a pokud budu potřebovat kontakt na někoho z nás, tak napíšu sem nebo na Hady a fertig, kdo by se brodil tím labyrintem adres?
     Myslím, že jsme si všichni zvykli tak trochu nadužívat tvoji ochotu a pracovitos- včetně mne- a obracíme se na tebe s každou prosbou.
     Nic se nestalo, nekaž si zbytek neděle a buď v pohodě. Jsi naše milá, malá víla.

    3. Vavísku, zapomeň na to, vždyť se nic nestalo… myslím, že sice někteří chtějí zůstat v anonymitě, ale před světem, nikoliv před ostatnímu Zvířetníky 🙂 mě mailík od tebe sice nedošel, ale chodí mi pravidelně, díky mým zlatým kamarádkám, takové spousty obrázků a příběhů s 20-30 adresami, že adresy v kopii vůbec nečtu 🙂 😛 kromě toho, jsi taky jenom člověk. (rose1) z Pětikočičína zdraví (cat) a certifikovaný administrativní škůdce ( = já ) (party)

  2. Mně takto s emailovými adresami a jmény přišlo předloni přání (ne od Vave),ale myslím,že pokud toto chodí jen mezi Zvířetníky,tak to nevadí – aspoň mně ne.Rozhodně mi od té doby nechodí žádné divné maily , nemůžu říct,že by někdo mojí adresu se jménem zneužil.

   1. Mně taky přišlo, vloni o vánocích, od zvířetníka mi neznámého, adres uvedených v kopii nespočítatelně 🙂
    Takže pozor před odkliknutím by si měli dávat všichni, kdo používají adresář kontaktů.
    (Díky adresářům, v souvislosti s pozváním několika přátel na oslavu svého jubilea, prý kdysi jedna paní získala poměrně početný fanklub, v řádech stovek osob 🙂 )

  3. Tak já např. na zneužití už nemám šanci. Mail jsem hned po přečtení vymazala, protože o Dubení vím a na podrobnostech se domlouvám přímo se Šárkou. Také jsem ani nezkoumala, kolik je v něm adres. Tak snad příště!
   Ale věřme si. Jsme přece všichni Zvířetníci.

  4. Judith, myslím, že porušením soukromí by bylo, kdyby Vave nedejbože rozeslala mail s adresami MIMO zvířetnický okruh….což se ale nestalo. Nepředpokládám, že by Zvířetníci získané adresy jakkoliv využili nebo zneužili….

   Jsem si toho, že tam je spousta adres, vůbec nevšimla, prostě jsem přečetla mail a začala špekulovat, jak to udělat, abych na akci mohla přijet….

   A je mi jasné, že to Vave moc mrzí….stane se, klikne se a už nejde odkliknout…..Skoro se mi chce použít výroku mojí babičky Chraň pámbu většího neštěstí. 🙂

   1. Tak nějak si to myslím taky, sice jsem odepsala Vave osobně, ale připojím se i tady. Stanou se horší věci, co kdyby mi třeba Vave vyznala lásku (inlove) (inlove) (inlove) a pak to posla všem 😡 😡

 20. OT: tak jsem dnes na vlastní oči letmo shlédla sčítací dotazník. A opravdu obsahuje položku „Bydliště matky v době narození“. Tento absurdně formulovaný dotaz je menšími písmenky dovysvětlen, že se jedná o vaši matku v době vašeho narození. Ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, nedokážu si představit, k čemu tento údaj poslouží.
  Vzhledem k tomu, jak sčítací infrastruktura doteď funguje, předpokládám, že až v rozhodnou dobu odešlu data via internet (a určitě nebudu jediná), celé se to zhroutí (rofl) Poněkud škodolibě přiznávám, že se na to těším (rofl)

  1. Renato, také to budu posílat elektronicky (chuckle)

   jinak „datum matky v době narození“ bych sice asi pochopila (ještě jsem to ani neprohlídla), ale celkem na to čumím… v naprostě většině případů se zřejmě bude krýt s údajem „místo narození“, který se občas uvádívá (není náhodou i v OP?) – výjimkou bude samozřejmě, pokud matka porodila třeba na dovolené Ugandě 😀 😀 😀 … a taky pokud matka měla jiné TRVALÉ bydliště než to, kde skutečně žila, bydlela – ovšem v tom případě je ten údaj skutečně naprosto k h*** … no prostě k ničemu 😛

   1. Ono dokud se rodilo doma tak na tom nezalezelo, ale ted vychazi „misto narozeni“ na spadovou porodnici.

    1. To totiž náš drahý stát dbá na to, aby věděl, kam nám posléze dát bronzovou nebo mramorovou desku na rodný dům, rodná porodnice jednak nemá tak velký zdi a jednak to nejni vono. (think) 😛

 21. Malé OT: (bat) si někde uhnala asi zánět močáku, čurá jak protržená, a zítra ráno budu chytat moč do skleničky, na což se vyloženě těším 🙂 Máte někdo zkušenosti s tímhle?

 22. Drazí zvířetníčci moc moc děkuji za milé ohlasy. Všechny pochvaly jsem poctivě tlumočila Jeho Tvrdohlavosti. Spolu s celým naším zvěřincem včetně rybek máváme, potřebným držíme palce, tlapky a ploutvičky a přejeme dobrou noc

 23. Vždycky nám bylo záhadou, proč Reny miluje jezevčíky, obzvláště ty zrzavé. Teď je to jasné – chodí se k nim učit lumpárny!

 24. Ovšem pardon! Ten zrzavý živočenich vedle je prostě úžasný! Podrbání. :*
  A povídání bylo krásné. Vzpomínám na trpasličího jezevčíka Tobíčka, kterého měl soused Ivan. Děsně tvrdohlavý pejsek, neposlechl nikoho, páníčka Ivana nejméně, ovšem ten mu taky dělal věci! Jednou přišel a měl nos jak čarodějnice, obrovský, zakrvácený, barva modrozelenočerná. Po dotazu, kde k tomu přišel, jsme se dozvěděli, že v hospodě zkoušel hrát na Tobíčka jako na dudy, tomu se to moc nelíbilo, tak ho hryznul do nosu. U nás na chalupě Tobík miloval poležení na okně na parapetu. Vždycky si vyskočil a ulehl a hlídal. Jenže jednou v zimě jsme do oken dali odizolované vkládací rámy se sklem, aby se trochu oteplilo. To jsme ještě neměli nová termická okna. Tobík přišel s páníčkem, vyskočil si na parapet, odrazil se od toho skla a dopadl na zádíčka na pohovku. Nevěřícně zíral na okno, znovu si vyskočil a stejný výsledek. Zkoušel to snad 20x než pochopil, že tudy cesta nevede a někdo mu tam něco nastražil. Raději jsme se mu nesmáli, abychom neporanili jeho ego. A nezapomenutelný byl jezevčík drsňák mé kamarádky, který měl snad všechny tituly z norování, co jich v republice bylo za jeho život a byl neuvěřitelně poslušný a jezevčí zlatíčko. Toho jsem měla moc ráda a trávil se mnou i dost času na chalupě, když Květa někde lítala. Je myslivec, takže pejska měla cvičeného a pro mne byl nezapomenutelný.

  1. Jo, jo, já tady přece VŽDYCKY ležím na parapetu…. (inlove) . Někdy je ta jejich tvrdohlavost k zešílení. Na podzim jsme si zkracovali cestu z procházky přes pole. Pak pole rozorali a už se tam chodit kvůli blátu nedalo. Asi měsíc jsem tudy musela Dennyho vodit na vodítku, protože ON přece VŽDYCKY chodil přes pole!

   Jo a pán a vládce Všehomíra, Montýsek, pozdravuje kosourky 🙂

   1. Že by Anka měla v genech taky josefčíka? 8-| My vždycky chodíme cestou kolem potoka. Že tam ze svahu v zimě děti bobují? No tak půjdeme vedle hlubokým sněhem. Že tam děti nebobují, protože tam je led? Paničko, sedni si na zadek a sjeď to. Že tam jsou žaludy na trávě a fungují jako kuličková ložiska? Nevadí, když si nameleš hubu, já tě na zemi zachráním olízáním. Že je u potoka bahno, protože se včera rozlil? Mně to nevadí a ty si doma boty umeješ.
    Mám pocit, že bychom tam musely chodit, i kdyby tu prázdnou vodonádrž zasypali. 8-|

    1. (chuckle) Yummča je výjimka potvrzující pravidlo, ale obecně platí že knírač a jezevec v podstatě jedno jsou (chuckle)

 25. Parádní návod 🙂 Taky jsem prošla jezevčičí výchovou, takže vím své 😛 Jen se divím, že většinu svého života (mimo asi první tři roky) byl náš Max jezevčím natolik poslušný, že v podstatě nepotřeboval vodítko. To jsem začala používat až kolem jeho 14 let, když jsme šli někam do civilizace, protože tou dobou už skoro neslyšel a neviděl, takže potřeboval vodítkovou pomoc.

  Jinak hlásím, že včera nám začala poprvé hárat Berry. Nic nechápe, mazlí se o duši a Kazan je zatím v klidu. Je to tak poklidné, že se bojím, abych neminula tu rozhodující fázi a časem mi tu neběhala kazaňata… (angel) V tomhle jsme „prvničky“ obě (blush) , takže kdyby byla nějaká rada, tak ji uvítám a Berry ji buď přetlumočím nebo zamlčím 🙂

  1. nenechávej ji bez dozoru. Ani na zahradě, ani doma. Nebyla by první skoroštěník, který měl štěníky… Pokud s ní někdo není, pak ji zavírej. A když s ní někdo je, tak po ní musí fakt občas okem kouknout (ne se zapracovat a nevidět a neslyšet). Pokud krýt chceš, tak se často nechce psovi, feně, dlouhá předehra, složité provedení… pokud nechceš, je to hned !! předehra netřeba…

   Pokud hárá, tak je jasné, proč Bertík tak vyváděl… Rick taky po Betě šílí už tak o měsíc dřív… (proto se obávám, že OPĚT pojedeme na dovolenou s háravkou… – Riček začíná otravovat…)

   Držím palečky, ať následující období proběhne tak v poklidu, jak to zatím vypadá.

   1. Vážně to mohl vědět takhle dlouho dopředu? Myslím Bert? Kazan je úplně v klidu, jen nesmírně důsledně ehm ochutnává a přečůrává každou loužičku, kterou děvče udělá (blush) Když začala včera, tak by to mělo začít být nebezpečné tak za 5-6 dní?

    1. hárání je hrozně individuální. Některá fena se nechá nakrýt celou dobu hárání, jiná třeba jen pár hodin. Některá má ovulaci dost posunutou dopředu, jiná splodí štěníky až na konci hárání. Navíc první hárání může být jiné… Některá fenka zblbne celou vesnici (to bych ti fakt nepřála), jiná psy až tak neprovokuje a je to docela klidové období (Beta) … Takže počítat s pěti dny klidu… můžeš, ale nemusíš…

     Pes je schopen nakrýt i fenu, která nehárá – třeba se zánětlivým výtokem… Jsou erotomani, kteří budou naskakovat už 14 dní dopředu i ti, kteří si počkají na správnou dobu. To se prý často stává u psů, kteří žijí v trvalém páru, že fenu neobtěžují celou dobu, ale jen kolem ovulace.

     Být tebou, tak nepodlehnu klíííídku, a hlídám. Hlídej i zahradu – ať chudák Kazan neutrží nějaký ten zbytečný šrám v eventuální bitce – protože můžou přijít ženiši z okolí … a jsou experti, kteří zdolají každý plot a domácí pán jim bude stát v cestě…

     Doporučila bych hodně dlouhé procházky mimo bezprostřední okolí – vyvez je autem kousek dál, ať jsou unavení a nemají moc náladu „na blbosti“. Mimochodem jsem viděla zajímavou věc – v Německu na společné výlety větší skupiny psů, pokud je tam háravá čubina (ne v nejlepším!) nandávají „kalhotky“ přítomným psům :O nikoli feně :O Prý je to bezpečnější (chuckle) Přiznám se, že ta skupinka oplavečkovaných pesanů vypadala dost srandovně (rofl) Ale myslím, že to ustojíte s Kazanem i bez plavek (chuckle)

     1. Jo, s Kazanem máš pravdu – náš chlupatý Othello (bat) , jak jde o jeho holčičku, tak se nezná – a takový to býval klidný pes 😀 Já plánuju ve své nepřítomnosti zavírat Berry v domě a Kazana na zahradě… to by snad mohli dát pokoj i ženiši, když tam holka nebude, ne?
      Kalhoty na Kazana mě už taky napadly díky Matyldě, která tu někde psala o té chovatelce kavalírů, která, když jí hárají feny, obleče mužským členům smečky miminí body 😀 Problém je v tom, že v Kazanově velikosti se miminkovské oděvy už nevyskytují (whew)
      No uvidíme, zavírat budu, snad to uhlídám (tmi)

      1. ženichům je bohužel jedno, jestli je Berry v domě nebo venku. Takže za Kazanem přijít „kamarád“ může … Ale plot máte solidní a snad Kazanova přitomnost udrží nápadníky za plotem, pokud krasavice nebude přímo provokovat…

       1. Dede, ještě k níže, o hárání Berrynky.
        Ani Kazan neudrží za plotem cizí psy. Až dojde na „lámání chleba“ (chuckle) , kdy Berry bude ochotná, tak Kazan se přestane naparovat před soky a odhánět je, protože bude mít plné tlapky práce sám se sebou. Radím hlídat a hlídat a dveře se zavřenou princeznou zamykat na klíč. Nám se kdysi jeden ovčácký nápadník proboural do domu přes „jenom“ zavřené dveře na kliku. Od té doby jsme všechny dveře, když hárala fena, pečlivě zamykali na klíč. Na vesnici se to velmi brzy rozkřikne mezi vesnickými seladony a to se budou dít věci. Zavírat-zamykat, na vlastní zahradě venčit na samonavíjecím vodítku, tak jak radí Xerxová, naložit na domácí půdě do auta, vyézt o kus dál a tam na vopdítku na prochajdu a potom zase na vlastní půdě slečnu opět vyložit z auta. Já to prováděla v garáži a připadala jsem si jako při cvičení s radioaktivním zamořením. Aby naše háravá princezna nekontaminovala okolní půdu. Ale stejně se nějací ženiši vyskytli. A přicházeli z dalekých částí vesnice. Prostě se to rozkřiklo!

  2. Naše heslo je, „buď zavřená vevnitř, nebo na vodítku se mnou po celou dobu hárání“. Stoprocentní úspěšnost.
   Čím míň bude Kazan vědět, tím míň bude vyvádět. Oddělila bych je, pokud možno. Mám v nehynoucí paměti, jak šílel Dag po Rikince (oba blahé paměti) – snažili se vyrábět vlčáčky bonsaje (fenka byla ta menší z páru, fyzicky nemožné, ač byli velmi vynalézaví) a chudák Dagouš byl schopen přitáhnout rodinu na chatu, aby mohl být u své milované, jen proto, že si k ní čuchnul její první hárací den. (Ale zas ji hlídal, takže nebyl problém se smečkou nápadníků – prostě s nima vytřel trávník. (chuckle) )
   U prvního hárání ani nevíš jistě délku, to je jednak taky individuální, stejně jako u lidí, druhak prvnička v tom má ještě bordel. Takže cokoli od 14 dnů po 4 týdny. Může barvit hodně nebo málo; poslední týden už barvívají míň, takže pokud barví obecně málo, jako Penny, je to potíž poznat. Ona ti (ještě) neřekne (Penny už mi hlásí začátek i konec), ale toaleťák to jistí. 🙂

   1. třeba Beta napoprvé krvácela mnohem víc, než při dalších háráních. U fen je to krev nikoli ze sliznice dělohy, ale z toho, jak se zvětšuje a nalévá a prokrvuje „ono zařízení“ . Proto v nejlepším období krvácení již není tak silné, protože je vše připraveno a již se nezvětšuje. A třeba Betě se ještě silnější krvácení vrátí k závěru – jak se stahuje… což nebývá až tak běžné…

    Fakt je to hrozně různé a předpovědět se nedá vůbec nic. Když porovnám hárání Arony a Bety, tak nesedí vůbec nic – četnost, délka, intenzita, ovulace, zájem ženichů, nálada, věk při prvním hárání… vše je jinak…

  1. Ten je úžasný!!! Takhle vypadal Melíšek jako koťátko. I ten čeníšek mají stejný. A jsou stejně okatí. Moc Ti ho přeju. I když Bubu byl Bubu, tak tenhle bude taky velká osobnost. (h)

  2. Vypadá stejně jako Polárka, až na tu její bílou hvězdu pod krkem. Malá hlava, nekonečné nohy a skáče to jako koza. Pokud navíc neustále žvaní nebo huláká na celý barák, tak je s ní příbuznej.

   1. JO ! Tak to jsou příbuzní. Pořád tu lítá, hopsá a neustále cosi pokřikuje….jenže on nemňouká, ale skřípe , vrže a mutuje. Takže příbuzenství s Polárkou je jasné….. 🙂

  3. Luci, je nádherný! (inlove) A fotky jsou prakticky profesionální – každý, kdo se snaží fotit černé zvíře o tom ví své 😀

   1. Jo, fotit Melíška není vůbec jednoduché, zvláště když máme černý zátěžák, černý nábytek, černého kocoura.

   2. Dede, děkuji, ale fotky jsou máznuté, přímo úměrně hemživosti a neposednosti kůzlete….ééé, pardooon, kůtěte. Z cca 50 fotek jsem většinu vytřídila, na většině…kus mizejícího ocasu, vykopnuté zadní nohy bez kotěte, kotě bez hlavy, rozmazaná černá skvrna, plachtící vzduchem….je to koza, Kašpar , hemžidlo.

    1. Takže Kašpar? 🙂 …. To je móc hezké jméno pro černého akčního kozourka. (y) (h)
     A fotky máš úžasné, už jsme pod nimi áchala. 🙂

    2. Ty ty svoje kozlíky, ech! Chci říci KOTÍKY imrvére pomlouváš. Pak není divu, že má pamprésor k velký holce připomínky… 😛
     Je slaďoučkej. Kozlík.

    3. Áááá, pro SHARKU: tak jsem se tím třetím chytila!! (clap) A kůtě je to náramné, ty vykulené oči, nadšení… 🙂

     1. ten Baltazar by mi k němu šel víc…on z toho vyroste a bude nádhernej a bude se na něj volat Kašpare…chudák (angel)
      Tak tuhle výhru ti Liko nezávidím…… 😉

      1. To se celkem tady dalo čekat (inlove) že to bude ten třetí a po zveřejnění tšch fotek, tuplem (rofl)

      2. Sharko, stejně neznám kočku, které by se říkalo prvně přiděleným jménem, ono se to s životem vyvrbí (inlove)

  4. Ano ,potvrzeno je to nový druh kozkočka (wait) ale nic si z toho nedělěj my zas máme srnkopsa 😛

  5. Nejkrásnější zvířata na světě jsou černá!
   (To můžu prohlásit bez obav z uraženosti ve smečce!)
   🙂

  6. kočkokoník Kašpar 🙂 je úžasný, mávám a posílám pohlazení. Syn mojí učitelky jezdectví si takovéto černé kotě naučil sedat na rameno při uklízení boxů. Nevěděla jsem to a byla jsem hodně překvapená když na mě při čištění koně „něco“ skočilo a začalo mi šplhat po zádech na krk (rofl)

 26. O.T. Tak se mi zdá, že havrani to zabalili nebo aspoň prudce balí. Včera měli strašnou spoustu kráků, jako když se loučí bratrská delegace, a dneska žádné černé brko a ani hlásku nikde. Pokud vypadli, jaro už bude!

  1. Baty, určitě jaro bude!!! Dopoledne jsme byli na procházce v areálu Zlobice a už jsou jehňata i kůzlata, i když zatím nejsou ve velkých výbězích, ale jen „na dvorku“ v závětří, u stáje. Dnes tam byly vepřové hody a odpoledne masopust. My jsme si jeli dopo pro dobrůtky. Pár fotek je tady:
   http://dig.rajce.idnes.cz/ZLOBICE/

   A v závětří na sluníčku už kvete podběl!

   1. Moc pěkné, milá Alex 🙂 Všechno, ale nejvíc se mi líbila ta, jak sedíš s maminkou (?) a Klérkou a schováváte se před větrem… je plná pohody (inlove)

  2. Jaro bude, poněvadž to říkali různí sousedé, když mě viděli na zahrádce. Prej když se hrabu v hlíně, je jaro ouředně potvrzený. (nod) (chuckle) (wave)

 27. Myslím, že se můžu přidat do dikuze neb mou paní je naše milovaná drsňanda Linduška, jak dobře víte, a mou výchovu má dávno zmáknutou. Abych jí nekřivdila, základní poslušnost zvládla i její tvrdohlavá osobnost. Když se jí jó nechtělo přijít na přivolání, zradila jí její zvědavost – stačilo sednout na bobek, koukat do země a zvolat “ jů, hele, co to tu je?!“ a v tom momentě přilítlo zvědavé ušaté stvoření, čmuchýk zavrtalo do země a pak mě sežehlo pohrdlivým pohledem „vždyť tam NIC není!!!“. POchvala následovala a nějaká mlska taky. Když se ale rozhodla, že chodník je pro její tlapky a nemocná záda fakt tvrdý (pan doktor přece jasně řekl, že musí chodit jen po měkkém, aby bolavá páteř netrpěla otřesy), sedla si na zadeček a čekala, až si pro ní dojdu a naložím jí do kárky. Moc dobře, potvůrka, ví, že bych jí tam sedět nenechala. Teď už jí je 15,5 a moc neslyší ani nevidí, takže na přivolání musím zatleskat a ona se přišmrdolí, někdy se jí při tom zamotají tlapky do vánočky a ona vykuleně hledí, co že se to stalo, že je na zemi. Babulka moje. Denny pokračuj pečlivě ve výchově, určitě to stojí za to.

  1. Na zvědavost jsem Dennýska nachytala jen zpočátku, brzy mě prokoukl. Teď už je dost hluchej (jelikož ve středu oslaví 15-té narozeniny, tak asi doopravdy), takže povely moc nefungují, ale že sahám do kapsy pro pamlsky to vidí vždy. Konečně se můžu chvástat, že mi pes poslouchá na posuňky 😀 .
   A vozí se taky moc rád. Když byl mladší vyhazoval Sarin z kočárku panenky a dělal miminko. A pak nemohl pochopit, že jsme mu nedovolili vyhodit z kočárku čerstvě narozenou neteřku. (chuckle)

  1. Zapomněla jsem upozornit – pusťte si pak ještě ten doplněk s noční kamerou. Kocour vlekoucí o půlnoci ukradenou podprsenku je boží!
   😀

 28. Všichni jsou už v Mexiku … eee teda v Zoo. A já nikam nemůžu. A děsně jim závidím, slunce mi tu svítí oknem a já trčím doma. Aspoň že Rysíkova vyjadřovací schopnost se prudce zlepšuje, užiju si večer rozzářené oči a velmi vzrušené vyprávění.
  Já chci do Zoooooooo!
  No nic, teď jsem tu několik dní nebyla, nebo jen nakukovala, tak můžu dohánět.
  Pokud jsou třeba nějaké palečky, tak preventivně držím, oslavencům gratuluji a teď jdu číst.
  Jo výcvik paničky jsem četla a je úchvatný. Ale chápu, že u některých paniček je třeba veliké trpělivosti. Jen by mě zajímalo, jestli to funguje i na pánečky.

  1. No, zimu tam máte ještě pěkně vidět. Ale zamrzlý rubníky byly nakonec minulej víkend i v Praze ve Stromovce (včera na nich zbývala už jen místy šlupička).
   Pedro je Mistr psí model (inlove) !
   Zdravím na výspu!

  2. moc pěkný… (nod) u nás taky ledu je ještě dost a na stinných místech se i kusy zamrzlého sněhu ještě najdou. Ale už jsem vytáhla botasky. No – jsem blbec – dneska jsem na nich šla zdolat Mumlavský vodopád a tam je tedy ještě zima zimovatá. Ten kousek přímo k vodopádu z cesty jsem jela po pozadí (nespadla jsem, jela jsem tak schválně…) neboť jinak to nešlo. Beta z toho měla děsnou bžundu a celý „sjezd“ po mně skákala…

   Harrachov si užívala řada lyžařů – docela rušno tam bylo, takže se děvenka psí docela solidně socializovala. Na těch ledových cestách (vše včera natálo a dneska v noci zmrzlo) a nikdo již rozhodně písek nesype – je přeci jaro (rofl) to bylo dokonalé dobrodrůžo. Tolik hezkých pádů jsem během chvilky neviděla už hodně dlouho – všichni bruslili jak o život…

   1. Teda Xerxová! Já už sice oprášila sandály, když slezl sníh a hlásají patnáctistupňové hice, ale vydat se v půli března do Harrachova v botaskách? Seš lepší! (clap) 😀

    Těším se na fotky! (happy) Na vodopádech muselo být touhle dobou krásně. Jen těch lidí asi bylo na váš obvyklý vkus až až. Ale holt sem tam trénink Betce neuškodí. A panička je s posilováním trénovaná 🙂 .

    1. „hlásají patnáctistupňové hice“
     Je tu ještě někdo, kdo by tomu provokatérovi zakroutil krkem?

     1. Hm, já si včera koupila semínka bylinek a kytiček… (f) (sun) (f)
      Sice klepu kosu, ale slůňo je na světě, tak přivolávám jaro. 🙂

      1. Ioanino, já takto přivolávám jaro už skoro celý měsíc. Stále se však někde loudá a otálí s příchodem úplně stejně jako náš Hokinek. Ty sis teprve semínka koupila, ale já už mám na jihozápadním okně plné police vzrostlých rosltinek- kytiček, paprik, bylinek asijských(- mizuny, mibuny, perily), řeckých i českých a italských. Pěstuju si už delší dobu sadičky pravého řeckého oregana, bazalky, tymiánu , rozmarýny, česnekopažitky, petrželky, rokety,majoránky a ještě dalších bylinek, co potřebuju k vaření. Jsem toho názoru, že kdo má opravdu jižní nebo aspoň jihozápadní okna a trošilinku širší parapet s místem, jako mám já , neměl by takovou šanci k pěstování zahazovat. Do kalíšků rozsazené papriky, pórek zimní i letní už volají po volné půdě. a Dávno zaseté kedlubny už mají krásné listy a silné stonky. Tu volnou zem jsem dneska dopřála sazeničkám salátu dubáčku a česáčku, které už v kalíšcích od ramy vážně přeživat dál nemohly. Už jsou v improvizovaném pařeništi. A v dalším menším truhlíku je nedávno čerstvě zasetý minikopřík-tedy kopr kompact. Jelikož jsem dneska při pletí záhonků s kytičkami zjistila, že zem je sice už rozmrzlá, ale ještě hodně studená, půjdou zítra do země i semínka superraného hrášku ,kterému tohle nevadí.Semínka ředkvičky , ředkve a taky karotky budou hrášek následovat. Dnes , právě před chvílí jsem z obyčejné izolační pásky dokončila přípravu výsevních proužků, abych nemusela vzešlé rostlinky jednotit. Mám připravené ředkvičky, mrkvičku karotku a dvě různé ředkve. Jen doufám, že zítra ještě nezačne pršet. Až bude všechno ve volné zemi. ať si klidně lije jak z konve. Na záhonkách sice u mne na zahrádce půda suchá není, protože jsem veškerý sníh ještě dlouho před oblevou a průběžně celou zimu házela z cestiček na záhonky ,ale kompost je jak troud.Zítra večer musím ještě vysévat rajčátka, jejichž semínka která přece jen rostou trochu rychleji než papriky. Na net se skoro nedostávám. Jakmle je už možné dělat něco na zahradě, často tu nebývám. Zdravím všechny.
       Mám pné okno rostlinek, ale bohužel nemám možnost vlastní dokumentace. Můj dvorní fotograf Jiří je až do úterý u maldší dcerky v Holubově, kde jí instaluje elektřinu po celém domě. Až dorazí, zkusím ho donutit k dokumentaci, aby byl důkaz, že se nevytahuju. Už roky, co bydlíme v Bělé, si pěatuju bylinky za oknem. Nemám ráda byliny sušené. Není nad ty čerstvě ustřižené. Ty voní a chutnají zcela jinak. Pěstovala jsem toho hodně a už v době, kdy jsme ještě žádnou zahrádku ani neměli. od doby, co ji máme, pěstuju si všechny rostlinky ze semínek sama. aspoň jasně vím, co všechno při pěstování používám a co v rostlinkách tedy je. A zalívání mám i doma zadarmo. Na zahradě mám nasyslené hromady plastových lahví, do nichž jsem si nastřádala dešťovou vodu. Stačí jen donést plastovky domů a zalívat. Jen se mií bohužel zdá, že i ta semena jsou čímdál dražší.

     2. U nas je 25 a blizici se prizrak tsunami.Manzel mi vcera volal z Ceska at neblbnu a nejedu k mori.Tak jsem se omlouvala klientum,ze budu az v pondeli.More se zvedlo asi o 25cm a bylo po srande.Ale v tom Japonsku jim nezavidim.Tady jsem zazila par zemetreseni,ale nejsilnejsi bylo 3 a neco.Moc prijemny pocit to nebyl.Plovouci podlaha opravdu plavala a my byli jak na vlnach.Nevedela jsem co driv,jestli se bat nebo chytat kocky.Nastesti mam velky bytelny stul,to je takova jistota,ze kdyz bude padat barak,tak pod nim bych to mohla ustat.Fuj,radsi nemyslet.

      1. jani. to je hrůza! Mám bv Japonsku veklice dobrou kamarádku. Přistěhovala se tam teprve nedávno, takže zatím ai netuším, ve které části Japonska bydlí. Už skro týden se mi neozvala, takže se o ni velice bojím. Možná, že si dělám zbytečné starosti , možná jen nefunguje nebo špatně funguje kvůli zemětřesení elektřina. Vím o výpadcích a průšvizích dvou jaderných elektráren, takže třeba musejí všichni Japonci elektřinou velice šetřit a třeba mohou být i zminimalizované dodávky pro domácnosti, ale stejně klidná nejsem vůbec.

     3. Jarko F, já dneska byla na zahradě celou dobu jen ve slabém triku . Na slunci těch 15 jistě bylo , když vpoledne náš teploměr , který je směrem na severovýchod a slunce na něj nesvítí skoro vůbec, ukazoval celých + 13.

    2. normálně by mě nikdo dopoledne v sobotu za tak krásného počasí do centra Harrachova nedostal… Ale polovička tam musel odvézt nějaká lejstra, tak jsme spojili nutné s příjemným… Betka potrénovala před Burgundskem pohyb v civilizaci (na tom ledu to byla sranda – ale byla docela v pohodě, lidi jí jsou ukradení, auta ani lyžaře taky neřešila). U vodopádů jsme byli sami… ale jinak lidí mocmoc.

  3. Louk, moc pěkné fotky a závidím ti, že Pedro postojí. Taky chodím ven s foťákem, abych měla nějaké fotky naší stařenky, ale většinou tam mám jen její ocásek nebo krk, jak se hbitě dokáže otočit. Vypadá to, že už skoro nevidí, ale jak vytáhnu foťák nebo i jen mobil, je abnormálně čiperná a mizí nebo se aspoň otočí. Chjo!

  4. Je tam u Vás skutečně trošku jináč. U nos sice též mrazivo, ale po zmražené vodě ani památka, sucho příšerné!!!
   Fotky jsou jako obvykle krásné, podrbej za mne Bobrovníka Pedroníka (h) .

  5. Jjjjjjjjo – na fotkách moc hezký. Já teď v tom předjaří hrabala klacejky a listí a nějak jektám…. 🙂
   Ty listy zamrzlé vledu jsou krásně nostalgické!

   1. tady se ještě hrabat nedá. Nakupené hromady sněhu ještě odtávají a je z nich hodně mokro

 29. Miki, ty jsi u sebe někdy měla nebo aspoň v reálu a v akci viděla našeho Hokinka? Je to skorojozefčík, který má přesně jejich povahu a myšlení. Jen nožky nemá ty správné- statné,křivé a krátké. Jinak se chová přesně jako Tvůj Denny. Bohuže, myl jsme si Hokina brali z útulku už jako 1,5 letého dospěláka. Tehdy uměl pouze trošku chodit na vodítku, což ho patrně stejně naučili až v plzeňském útulku Na Valše. Venčit se už uměl správně, takže žádné hromádky a loužičky doma se nekonaly nikdy. Protože však k nám dorazil jako naprosto zubožený kostlivec potažený jen kůží( podle ošetřovatelky v útulku naprosto odmítal potravu, jelikož svůj vynucený útulkový pobyt považoval za velezradu dříve patrně milované původní smečky), bylo nám ho velice líto. Byla jsem taky tehdy úplný psochovatelský začátečník a negramot a ještě jsem nevěděla, kde užitečné vědomosti ohledně výchovy a výcviku už dospělého psa načerpat, zkazili jsme, co se dalo. Náš Hokin bude nevychovanec a rozmazlenec do konce svého života. Zkrátka : nyní už není takový erotoman, jelikož mu letos bude úctyhodných 16 , ale přivolání ani základní poslušnostl opravdu nemá. Myslím si, že dnes už je pozdě na jakékoliv cvičení. Pokoušeli jsme se všichni aspoň nejzákladnější povely cvičit, ale protože jsme tehdy neznali fígle s odměnkami za splnění, mnoho úspěchů jsme nesklidili. Krom toho je Hokin opravdu už stařičký senior a jezevčík z něj přímo trčí do všech stran.Tehdy jsem ho litovala, jak je ubohoučký, takže nějaký cvičitelský dril jsem neuplatnila. Má jasné chvilky, kdy je ochoten přijít na zavolání, ale až poté, co si v klídku došte svoje veldůležité PeSeMesky. S nějakým schováváním a odcházením paničky se naprosto vzrušovat nedá. Mán přešce čich a svoji hlavu, že. Ale jinak je to hafuša kontaktní a přátelský ke všem našim známým, které už dávno přijal do své smečky. Zdravím a děkuji Miki a Dennýskovi za velmi pěkné povídání . Mějte se všichni krásně a zaslouženě užívejte víkendovou pohodičku. U nás od rána svítí sluníčko, takže jdu konečně zkusit něco udělat na zahrádku.

  1. No jo,pred 15 lety nebyl internet tak rozsireny,aby clovek jen naklikal problem a neco si nastudoval.Me kdyby nekdo rekl pred 2,5 lety,ze budu mit doma kocicinec,tak bych ho poslala k psychiatrovi.Kdyz k nam prisla (tedy byla odlovena) Prskavka,tak jsem vedela akorat,ze kocka lovi mysi.A jinak vsecno jsem hledala na netu.Diky netu jsme to vsichni prezili a vedeli jsme co a jak.Hlavne s vychovou.

 30. Josefčík je ideální pes do rodiny bez psích zkušeností. Do dvou měsíců má rodinu perfektně vycvičenou.

  1. Řekla bych, že pro jakoukoli rodinu. 😀 Výchova jezevčíkem je natolik specifická, že jakékoli předešlé zkušenosti jsou nanic (chuckle)

 31. Chytré knihy praví,že jezevčíci jsou norníci a protože v noře při zápasu s liškou nebo jezevcem se museli rozhodnout sami,co mají dělat ,tak používat vlastní rozum mají v genech.Můj jezevčík Ferda používá vlastní rozum často,ale řekla bych,že je to spíš vychytralost a tvrdohlavost.Je to zlatíčko i když někdy bych ho přetrhla,zvlášť když chytí stopu hárající fenky – v ten moment jsem dvacátá a kdybych ho nechala jít tam,kam chce,nejspíš bysme došli až k domu,kde ta voňavá fenka bydlí :^) …

 32. To je pěkný čtení (clap) 😀 (clap) ! Bezva, díky (y)
  Tuhle jsem se vybavovala s paničkou – prvničkou, následkem zdejších diskuzí jsem byla chytrá jak rádio a radila a radila (chuckle) .

  1. Hi, není nad teórii. Jsi mi připomněla – umím vést báječné protikuřácké přednášky, ba filipiky a na několik slabších jedinců i zabraly (chuckle) .

   Noco, Menšík Hrušínského v Jak se budí princezny taky naučil plavat. A jak dobře, panečku (wave) .

 33. Miki, perfektní! A ze života (rofl) . Áno áno, trpělivost a důslednost… a podmíněný reflex – paničky. Zažila jsem a doteď se rosím při vzpomínce na mnohahodinové nedobrovolné vycházky. Čím to, že na vlastní kůži to nebývá tak legrační? 😛 Přidám se k Maťě, k mojí roztržité nátuře spíš telátko boží. Eh, klidně dočista blbé 🙂 .

  I na západní výspě (sun) , příjemnou sobotu všem!

  1. Vždycky jsem si myslela že nejvíc vychytralí a tvrdohlaví jsou knírači a že po Zorrovi mě už moc nemá co překvapit. Po 15 letech s Dennym mi Yumminka občas připadá jak to telátko boží (inlove) . Hodné a poslušné (h)

   1. Určitě co kus, to originál a existuje plno podobných zaťatců. Ale jezevčíci jsou holt legendární 🙂 .

 34. Při zahlédnutí nejméně jednoho tvrdohlavého jezevčíka tejdně a nadpisu článku jsem se nadechla a chtěla vysvětlovat, že jezevčík se nejlépe přivolá bědováním a podbízením se s několika druhy pamlsků. Pak jsem dočetla do třetího odstavce a zas vydechla: nic nemusím vysvětlovat, Denny to má v tlapce. :*
  I když, pravda, tuhle jsem potkala tak vzorně ťapajícího jezevčíka, že jsem se málem pánečka voptala, kde ho měl na vojně. 😉

  O malém sloníkovi je nejlepší čtení tajdlenc, k sobotnímu kafi:
  http://www.novinky.cz/domaci/227581-osetrovatele-slonu-prenaseli-mlade-v-brankarskych-rukavicich.html

 35. Dobré sobotné ránko všetkým! Tu je (sun) a snežienky vystrkujú zvedavé čumáčky. Konečne!! Článok super, na jozefčíka by som asi nemala. Ja potrebujem také teliatko božie ako Astor. (dog) (f) (f) (f)

 36. Milá Miki (inlove) , děkuju Ti moc za článek – konečně vím, ke komu Anka chodila do Vyšší psí všeobecně vzdělávací školy (VPVVŠ). Zřejmě tam dávala hodně pozor a pilně cvičila, protože cvik, kdy přiběhne paničce k noze, rozdychtěně se jí podívá do očí a předstírá slepou poslušnost, čímž přesvědčí nejistou paničku, že povel „ke mně“ vydala, ten Anka zvládá dokonale. (chuckle)
  Přeju všem krásný den! (h) A hlásím, že Praha má (sun) .

  1. Denny má ten pohled fakt dokonalý. A když náhodou vím, že jsem nevolala, vypadá to takto:
   Denny přiletí a čeká pamlsek.
   Já: Miláčku já jsem tě fakt nevolala.
   Denny: Ne? Ale chtěla si….

 37. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jezevčíci jsou opravdu specifický potvůrky… (rofl) Naštěstí doga tolik intelektu nepobrala (chuckle) a tak přivolání funguje i když v kapsičkách nic není (wave)
  Jedem ven, bude krásně (sun) svítí, je mrazivé ráno, ptáci ječí, kytky kvetou – jaro se hlásí (nod) Jen dokud bude na Ještědu a v Jizerkách sníh, tak se bude stále jen nesměle hlásit… přijde výrazně později

 38. Na to je dobré mít auto!
  To se takhle sedne do auta a pubertální Blesánek praví: „Áááále, mně se ještě domů néééchceee.“ A oči mu svítí lumpárnou, jako, že se budem honit.
  Tůůůdle!
  Tak se nastartuje auto a Blesan poněkud znejistí. Auto se rozjíždí, auto jede a to je pak fofr: „Vona mi ujedééééé!“ Bulvy na čenichu, jazyk na vestě a všechny čtyři v luftě… 🙂
  Tak jsem zabrzdila a otevřela dveře. Nastoupil tenkrát, ani necvak! A hlídá si mne od té doby!

 39. Jo, také jsme měli skorojezevčíka a byl neuveřitelně chytrý, no tedy spíš vychytralý.

 40. Zdravim a omlouvam se,ze dotaz na kocku cpu tady.V posledni dobe mam s kozichama trochu trapeni.Pred mesicem byl nemocny Medik.Cely najezeny,pohubly a nezral.Ale dostal se z toho sam.Uz jsem byla pripravena na odchyt drave zvere.Ted zas Mia.Dneska bylo krasne,tak jsem pila kafe na zahrade a to vzdycky pustim holky na chvili ven.Mia za chvilku vsak sla domu a zacala zvracet.Kdyz nezvraci tak ji natahuje.Je to cire a s bilou penou a vypada to jako hlen.Mam se znepokojovat nebo jde jen o cisteni zaludku.Mia moc stastne nevpada.Ted jsem ji zavrela do loznice,abych ji mela i pres noc pod kontrolou.U nas je ted vecer.Moc prijemna noc me neceka.Prosim pokud nekdo vi co to je at pisne par slov.Dekuji,preji pekny den.

  1. Takhle na dálku vědět, to je těžké – ohmatej jí bříško. Jestli ho má tvrdé, mohly by to být škrkavky a chtělo by to tabletku na odčervení.

   1. Brisko ma mekke.Blije porad.Sice po troskach,ale porad.Nejvice me znepokujuje,ze je to takovy sliz co se tahne (sweat) .Na noc jsme se zavrely do loznice.Prskavka a Mouri byly vyexpedovany do obyvaku.Dala jsem ji tady jeji deku na zem,vycistila jsem zachudek,abych videla kolikrat jde na wc a jestli nema prujem.Samozrejme ma misticku s vodou.No musim preckat noc a rano poficim k vetovi.Jenze to mam 50 mill a nechce se mi ji v tom stavu prevazet v aute.Na druhou stranu cekat az do pondeli se mi nechce.

    1. To jsou žaludeční šťávy, to samo o sobě není žádná tragedie.
     No, doma asi stejně nic nemáš, tak bude lepší ten vet.
     Ještě by to mohl být bezoár – smotek chlupů, který je natlačený k vrátníku a brání odchodu čehokoliv z žaludku dál do střev.
     Na to jsou takové „masti“, tady se to jmenuje Bezopet a kočičáci to mají docela rádi. Tím se ten bezoár promastí a je šance, že proklouzne.

 41. Ještě komentář ke včerejší diskusi. Kdybych po vzoru Petry s Barym štouchla do pesa, který sežral asi kilo a půl vanilkových rohlíčků, myslíte si že by se z něj prášilo?? :^) :^)

  1. Já myslím, že by spíš z něj vylezly další rozhlíčky – leč tentokrát čokoládové (nod)

 42. Prosím (clap) to je návod jen pro pánečky jozefčíků číi pro pánečky všeobecného psovstva ?? jJ mi to velmi povědomé, jsouc takto vychovávána … (wave)

  1. Já bych tipla, že je to návod vymyšlený jozefčíky a následně nezištně rozšířený do všeho psovstva. Koneckonců, když si jeden svou smečku nevychová, tak se s ní nedá žít, žejo. 😉
   Akorát že někteří psejci nejsou tak důslední. No a pak taky nemají takovou poslušnost. Třeba se jim stane, že jejich páníci netahají po kapsách pamlsky, ó hrůzo! (tmi) 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN