ROZCESTNÍK: Klokánie, země budoucnosti?

Pátý kontinent sice mlékem a strdím, jako kdysi za praotce střed Evropy neoplývá, ale i přesto má své mléko jaksi kvalitnější a chutnější. Strdí sice není v plástvích, jak je nalezl praotec Čech, ale chutného, voňavého medu tu jsou čtyři přehršle. Avšak pouze někde. Polovinu klokaního kontinentu tvoří pouště. Pro mnohé pouště nádherné, už jen z toho důvodu, že jsou k obývání pro většinu homo sapiens nevhodné a tudíž civilizací nedotčené.

Tento nejsušší kontinent na Zemi má vhodné podmínky k zemědělství evropského charakteru pouze v relativně malých lokalitách, a ty ještě musí být v mnoha případech zavlažovány. Na většině farem se zde hospodaří trochu jiným způsobem. Přesto je Klokánie významným exportérem potravin. Největší rozlohy zde zabírají farmy pastvinářské nebo, chcete-li, ranče. Například farma, kterým se tu říká stanice, Anna Creek station v Jižní Austrálii, má rozlohu 24 000km čtverečních, tedy je větší než Izrael a jen o trošku menší než Belgie.

http://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Creek_station

Na okrajích kontinentu, blíže k pobřeží, se už dají pěstovat různé plodiny a tam je rozvinuto intenzivní zemědělství.

http://en.wikipedia.org/wiki/Agriculture_in_Australia

Zemědělství v Klokánii vytváří 12 % GDP (hrubého domácího produktu), neboli zemědělství vyprodukuje produktů v hodnotě 155 miliard klokaních dolarů ročně. A to vše bez vládních subvencí jak se děje v socialistické Evropě.

Většina průmyslové výroby se během posledního desetiletí odstěhovala z Klokánie do Číny a jiných zemí. Je tam levnější pracovní síla a vyrábí se tam levné, podřadné a nekvalitní výrobky, avšak v obrovských množstvích. V minulém století byla Austrálie soběstačná, co se týkalo průmyslové výroby. Byla zde odbornost a schopnost vyrobit si vše co bylo potřeba. Nyní se většina produktů dováží. Průmyslová výroba v Klokánii umírá na úbytě.

Čím však tento geologicky nejstarší kontinent na světě oplývá měrou vrchovatou, je nerostné bohatství. Těžařský průmysl je zde hlavním zdrojem příjmů, a téměř vše co se zde vytěží, jde na export. V poslední době hlavně do Číny.

V devatenáctém století proběhlo nejvíce nálezů aluviálního zlata. Zde na odkazu je jejich historie. http://www.google.com.au/search?q=australia+alluvial+gold+history&hl=en&client=firefox-a&hs=aaD&rlz=1R1RNFA_en___AU345&prmd=ivns&tbs=tl:1&tbo=u&ei=wZ9uTbzrBoievgOEvNy9AQ&sa=X&oi=timeline_result&ct=title&resnum=11&ved=0CGEQ5wIwCg

Nyní se zlato těží převážně ve velkých povrchových dolech, jako třeba v Kalgoorlie, v Západní Austrálii.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kalgoorlie

Tam už je vykopána a v zemi vystřílena díra 3,6 km dlouhá, 1,6 km široká a 512 m hluboká. Zlatonosná hornina se dopravuje na povrch, kde se zpracovává, v super náklaďácích. Každý uveze ve sklopné korbě 225 tun. V tomto dole panuje nepřetržitý provoz, 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu, 365 dní v roce. Zaměstnanci bydlí v nedalekém městečku.

Toto je zde dost rarita, protože většina podobných těžebních podniků, většinou na nějakou rudu, zde pracuje tak, že zaměstnanci jsou letecky dopraveni na místo práce, zde 14 dnů pracují na 12 hodinové směny a pak na týden jsou zase letecky vráceni svým rodinám do civilizace, aby se za týden vše opakovalo. Tam kde pracují, jsou dost drsné podmínky, i když je o jejich komfort řádně postaráno. Dobrá strava, klimatizované ubytování s příslušenstvím, prádelna, společenská místnost, satelitní TV a internet a navíc odměna za tuto práci je vysoko nad průměrem a tito lidé si ročně s různými příplatky vydělají přes 120 000 klokaních dolarů. To dnes činí zhruba 2 137 000 Kč.

Mimo rudných a dolů na zlato se zde také těží opály, safíry a jiné drahokamy, včetně diamantů. Zlata se za minulý rok vytěžilo pouhých 266 tun, v ceně 11,76 miliard klokaních dolarů a diamantů jen v jednom dole, který je druhý největší na světě, Argyle diamond mine, se od roku 1979 už vytěžilo přes 120 tun diamantů, z 95 % průmyslových. Je to největší producent diamantů na světě a produkuje se zde 95 % celosvětové produkce růžových diamantů vhodných k vybroušení jako drahokamu. Minulý rok diamanty šperkové kvality z tohoto dolu byly oceněny jako nejkvalitnější a nejdražší na světě. Cena? Až 1 000 000 US$ za jeden karát. Ročně se prodá zhruba 50 karátů těchto diamantů, povětšině vybroušených do tvaru briliantu.

http://www.argylediamonds.com.au/

Železné rudy se nejvíce těží v Západní Austrálii, kde v oblasti Pilbara http://en.wikipedia.org/wiki/Pilbara je tolik kvalitní rudy, že tradiční kompasy zde nepracují. Vysoce kvalitní zásoby jsou zde ukryty ve zhruba 7 miliardách tun hematitu http://en.wikipedia.org/wiki/Hematite a goethitu, http://en.wikipedia.org/wiki/Goethite méně kvalitních, 2,5 miliard tun, je v magnetitu. http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetite Ročně se zde nyní těží zhruba 333 milionů tun.

Pak se ještě v podobných množstvích v Klokánii těží bauxit, mangan, zinek, olovo, a jiné kovy v menších množstvích pak nikl, platina, palladium a jiné.

Odhaduje se, že v Austrálii je nejméně 24 miliard tun zásob uhlí. Z toho 7 miliard tun antracitu, vhodnému ke koksování. Není vyloučeno, že se najdou ještě další naleziště. Tři čtvrtiny vytěženého uhlí jde na export, ze zbytku se vyrábí elektřina v tepelných elektrárnách. V roce 2009 bylo vytěženo 487 milionů tun, převážně na povrchových dolech.

Pole zemního plynu jsou štědře rozsety po celém kontinentu. Vytěžený plyn pokrývá celou domácí spotřebu a ještě zbývá na export. http://www.aph.gov.au/library/pubs/rp/2007-08/08rp25.htm#_Toc187990340 Používá se ho také k pohonu aut. Zásoby jsou při stávající těžbě na zhruba dalších 150 let. Odhaduje se, že v Austrálii jsou zásoby zemního plynu jdoucí do desítek trilionů tun.

Olej, tedy ropa, je v Klokánii těžena z četných ropných polí, zvláště u pobřeží Západní Austrálie. Celkové zásoby ropy se nyní odhadují na 3,3 miliard barelů. Těží se přibližně 590 000 barelů za den. http://www.eia.doe.gov/cabs/Australia/Oil.html Takže ropu sice kupujeme, ale většinu máme ze svého. To ovšem neznamená, že by tu byl levnější benzin, že ano. Zde vidíme, jak prakticky pracují „výhody“ globalizace.

http://www.ret.gov.au/resources/fuels/alternative_transport_fuels/Documents/GTL_Part5.pdf

Čeho však má Klokánie zásoby největší, je palivo budoucnosti, uran. Velké pánve vysoce kvalitní uranové rudy se nachází na mnoha místech kontinentu. http://www.aph.gov.au/house/committee/isr/uranium/report/appendixe.pdf

Těží se zde 21 % celosvětové produkce uranové rudy, tedy ročně se exportuje 10 620 tun už zpracovaného rudného koncentrátu, oxidu uranu. Téměř vše jde na export, protože Klokánii „moudří“ politici prohlásili za „nuclear free“. Takže zde máme jediný a velice kontroverzní nukleární reaktor pro vědecké a zdravotní účely. Austrálie má největší zásoby uranu na světě, 24 % všech známých celosvětových zásob. Nejvíce jich je v Jižní Austrálii a Queenslandu. http://en.wikipedia.org/wiki/Uranium_mining_in_Australia

Když to tak vezmeme kol dokola, tak v Klokánii bychom nemuseli nic dělat, jen prodávat nerostné bohatství a válet si šunky. Jenže, když lid má moc času na vymýšlení ptákovin, tak potom nastanou ve společnosti problémy. A tak naši moudří levicoví labourističtí politici to zařídili tak, že naši zemi zadlužili takovým způsobem, že dluhy budou splácet ještě naši vnuci, a lid musí makat, až se z něj kouří, aby bylo na provoz správy a vlády země. Co bychom si bez byrokratů a politiků počali, že ano!?

Aktualizováno: 7.3.2011 — 20:43

55 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) V newyorském metru sedí černoch a čte noviny. Přisedne si vedle něho Žid, nakoukne mu přes rameno a vidí, že ty noviny jsou v hebrejštině. Zakroutí hlavou: „Pane, to Vám nestačí, že jste černoch?“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. Jéje – chudách afroameričan (chuckle) .

   A to mi připomíná, jak přijel cikánský baron se svou suitou do New Yorku, vejdou do hotelu a domáhají se ubytování. „Máte rezervaci?“ táže se recepční. „Ci boha, si myslíš, že zme indyjáni?!“

 2. Georgi, opět díky za poučné čtení, ale protože jsem momentálně na lázeňské rehabilitaci, tak si aspoň pro dnešek odmítám připouštět fakt, že co se týká politiků a spol. je to bohužel na celém světě dost podobné….. Z malinké slovenské dolinky zdravím i paní Mílu do krásné Klokánie, kam už se zřejmě podívám jen prostřednictvím těchto povídání (sun)

 3. A ještě bych se …asi dost drze (blush) …zeptala: nemohla by Klokánie mít vlastní rubriku, nebo aspoň podrubriku? Ono se to špatně hledá…
  Článků je na to určitě dost a jsou takový, že stojí za to se k nim vrátit (y) í

 4. Když vynecháme troly, zbývá konstatovat, že článek je zajímavej jako vždycky. Už jsem z nějakýho dřívějšího článku pochytila skepsi stran australskýho národního hospodářství…
  No jo, , bohužel to touhle dobou asi tak nějak chodí. Jeden naspoří, druhej vyháže. Nevím – asi že moc demokracie (zejména pro některé) taky škodí (whew) . Ale ne že bych tu chtěla rozpoutat novou politickou diskuzi 😡

 5. Milý Georgi (inlove) , od rána přemýšlím o Klokánii coby zemi zaslíbené. Kdysi bych řekla, že máte obrovské štěstí, protože Tvá nová vlast je ostrov, i když obrovský. Dnes, když nikdo nevíme, komu vlastně které peníze patří, je ale každý stát vlastně bez hranic.
  Moc si přeju, aby Klokánie své bohatství uhájila – ať už to nerostné, nebo to, které má v lidech. Díky Tvým článkům jsem si totiž Klokánii zamilovala. (h)

  – Teď jsem četla Krakonošovy vstupy. Nebudu krmit trolly, je se – s dovolením – podepíšu pod Terru-san i pod Apinku. Ano, není to u nás dnes ideální, ale bylo hůř, mnohem hůř.

 6. Proboha, co se to tu vede za diskusi? Jen zírám! Vrátila jsem se ještě na skok do kanceláře než půjdu pomuchlat ty svoje tři (cat) (cat) (cat) delikventy a tady taková vášeň. No, Krakonoše se teda rozhodně zastávat nebudu, akorát mně jako patriota Krkonoš dost štve, že si jako přezdívku vzal zrovna Krakonoše. Neštve, uráží! Ale nojo, co naděláme, tak ať si tu přezdívku nechá, on mu to jednou ten pravý Krakonoš nahoře přičte k dobru. Nebo že by dole? Tam zas nebude ten pravý Krakonoš. Nejsem v rauši, jen se tak trochu směju a tak trochu je mi z těch jeho příspěvků nanic a smutno.

 7. Ta charakteristika vlády padne jako ulitá na norskou. S jedním rozdílem: ropa a plyn proudí a jsme tedy bohatě v plusu. Ovšem tohle je memento! Zdravím z nekončící zimy.

 8. Ježiš, teď mi došel e-mail s vtipem, to se nedá nedat dál … a nakonec sem kapánek patří (nod) .

  Autobus výjezdního zasedání vlády se v horské krajině zřítil do rokle a objevil jej místní farmář … začal kopat velkou díru a všechny politiky pohřbil …
  Za pár dní autobus objevila policie a tak v okolí zajišťovali svědky. Až když přišli k našemu farmářovi – ten přiznal, že A policajt se ptá: „A to jako už byli všichni mrtví..?“
  Farmář povídá: „Nóóó, někteří říkali … že nejsou … ale znáte to…politikům se nedá věřit …….“

 9. Milý Jiří – jak je vidět, Klokánie je země bohatá … bohužel i na špatné politiky (i když jsem přesvědčená, že i dobrých se u vás nachází v průměru víc, než v kterékoli jiné zemi, neřku-li světadílu). A jak říká Pů – co je platné, že je země zavalena bohatstvím, když její hospodář je lajdák, lenoch či špatný obchodník, ne-li dokonce darebák!

  1. Buďte rádi, že tam nemáte ODS! To už by vám z toho nerostného bohatství nepatřilo vůbec nic a nejen, že byste, jako stát měli dluhy ještě větší, ale neměli byste ani ty sociální výhody, co máte teď!

   1. Krakonoši, strany nekradou, kradou vždycky jen LIDI !!!! A zloděj bude v první řadě vždycky jen zlodějem!!!

   2. Já bych jim spíš přála, aby tam neměli komunisty! Ani ty, co zůstali i 20 let přesvědčením takoví, jací byli před rokem 1989, ani ty, co překabátili a jsou z nich dneska politici na slovo vzatí. Ale už vůbec bych jim nepřála zapšklé dědky, kteří si v sobě a v okolí živí tu svojí frustraci.

   3. Krakonoši, krakonoši… že nám toho našeho nerostného bohatství před rokem 1990 ale patřilo 🙂 Vzpomínáte na uranové doly? Teď nemyslím ty tisice obětí nejlidovějšího ze všech lidových režimů – teď mám na mysli výhradně vytěžený uran. Kolik myslíte, že nám ho po vytěžení zbývalo? A kolik nám ho z východu „vrátili“ přepracovaného pro mírové účely? Nedejte se vysmát. A za kteréže z vlád ČR odmítla firmy, hodlající zde těžit zlato způsobem přinejmenším drancovacím a devastujícím? Mno, bylo to někdy mezi lety 1995 – 98…
    Jsem člověk svobodymilovný, tedy miluji i svobodu projevu. Beru na vědomí, že vaše parketa je velký, mocný a všezaštiťující stát, který se postará a rozdělí a zařídí, neboť my občané, bez nichž by stát neexistoval, to nedovedeme a nevíme, co je pro nás nejlepší. Dokonalý stát však neexistuje. Pro mne se dokonalosti blíží ten, který je co nejmenší, nejskromnější, nepřehrabuje se mi příliš v peněžence a řeší jen to, co si jednotlivec sám řešit nedokáže. Jistě – není to ten současný, a ani náhodou to nebyl ten minulý. Zkuste hádat, proč.

   4. Napsal Krakonoš na svém letitém XTčku ze smeťáku usilovně šlapaje na stařičkém velocipédu, aby se zahřál a vyrobil dostek elektřiny pro počítač před odchodem k místnímu McDonaldu, aby vyžebral zbytku oschlých hamburgerů.

    Von to Krakonoš vidí tak ňák třídně.

 10. Víš Georgi, že se dá země, abych tak řekla obvyklé velikosti, zadlužit na celé generace, to je fakt, který mě nemůže překvapit. Ale veliká, bohatá a z mého pohledu zdravě podnikavá Austrálie? To mě překvapilo dost – a ne mile. A zase děkuju za tvoji vytrvalou snahu seznámit nás s pátým kontinentem – činíš tak svěžím stylem a s nepopiratelnou láskou (inlove)

  1. Mně to zas tak nepřekvalo, oni jsou holt politici všude na světě v průměru stejní šmejdi.

   Takové Rusko je na tom s nerostnými surovinami podobně. Uhlí, drahé i „levné“ kovy, drahokamy, ropa a zemní plyn…tak proč jsou tam chudý lidi a je jich tolik? Je to samozřejmě jiný případ než Austrálie, uvádím je jen jako další ukázku toho jak bohatství země kolikrát lidem v té zemi k ničemu není.

  2. Hm, to mě překvapilo taky, ale George tu už několikrát naznačil, že sociální systém je nastaven až příliš štědře a některé vlny přistěhovalců necítí potřebu se zapojovat do pracovního procesu, zato brát plnými hrstmi ano. To asi nemůže utáhnout ani nejbohatší stát.

   1. Takže i jinde dělají podobné věci ,jako tady? Rozdávají těm, co se jim nechce dělat? 🙁

   2. Kapitalismus je špatně rozdělené bohatství, socialismus dobře rozdělená bída! Čili nula od nuly pojde! Ale kdybych si, jako obyvatel ČR, mohl vybrat, tak bych byl všema deseti pro tu ,,bídu“! Za socíku se s průměrným platem nejen dalo vyjít, ale ještě se ušetřilo a na ten průměrný plat dosáhlo přes 90% pracující populace. Dnes je mezi statistickým a reálným průměrným platem rozdíl 10.000 Kč (ten reálný je, samozřejmě, nižší) a reálný průměrný plat stačí s bídou na holé přežití. A pokud nedojde co nejdřív k převratu, bude ještě hůř.

    1. Bez ohledu na jakýkoliv postoj k problému mi matematicky není jasné, jak může 90 % lidí mít průměrný nebo vyšší plat – to říkáte, že těch zbylých deset procent mělo plat tak katastrofálně nízký, aby se to srovnalo? To by byli docela chudáci, ne?

    2. Oni totiž za „socíku“ měli všichni stejně, všechno bylo průhledné a takové dnešní zapšklotiny, jako je autor se nikterak neodlišovaly. Že se taky kradlo, že byli taky „rovnější“, že se šmelilo více než teď, protože řada věcí i tak banálních, jako byl toaletní papír nebo vložky byla nedostatková, že se dávaly úplatky za pořadníky na auto, za kýtu u řezníka nebo za příjem na VŠ či devizový příslib, to asi bylo normální, že?

    3. Až na to, že ten socík zašel na vlastní nekonkurenceschopnost. Naprosto nekonkurenceschopná skladba průmyslu orientovaná hlavně na těžký, absence lehkého průmyslu. Stačilo, aby vyhořela jediná fabrika produkující papír a nedal se koupit toaletní papír, ani dámské vložky. Fronty na banány, pomeranče nebo na maso byly legendární. Přitom v okolních státech kromě NDR na tom byli ještě hůře včetně SSSR, kde to byla naprostá katastrofa. Naprostá počítačová nekonkurenceschopnost, když už tu bylo embargo, ani jsme si neuměli vyrobit přádné vlastní za rozumnou cenu. On totiž počítač se na konci 80. let prodával za zhruba 120 – 150 tis. Kč. Ze západu se tyto věci pašovaly polosoukromě a pak prodávaly státním firmám. Prostě je nutné si přiznat, že tohle nemohlo pokračovat. Kdyby to pokračovalo, ta bída by dnes byla nevýslovná, čímž neříkám, že dnes je hej.

     Plat mé kamarádky středoškolačky byl v 80. letech 1200,- hrubého, tedy asi tak 900,– Kčs čistého. Já jsem měla jako začínající VŠ cca 1800,- hrubého, tedy asi 1500,- Kčs čistého, přičemž 1 pár bot stál zhruba 300,- Kčs, to je jako bych dnes 20% platu dávala za jedny boty. Než jsem tuto částku, kromě dalších nutných výdajů jako byl příspěvek rodičům na bydlení, vlastní strava, doprava MHD a pod., našetřila uplynulo několik měsíců. Každý měsíc asi tak na půlku jedné boty. Kamarádce na boty už musela dát její máma. Tak prima to bylo a takových nás bylo. Tak kde je těch 90%, co měli ten průměrný plat? Jo, dojička měla větší peníze než její šéf zootechnik nebo i než univerzitní profesor. A na ÚV KSČ se také neměli špatně. A ani to jíslo nebylo tak zázračně levné, když to porovnám s platem. Ono se totiž vydávalo nejméně 50% platu právě jen na jídlo a vlastně stejně nebylo za co jiného. A to nemluvím o benzínu. Speciál stál 7,50 Kčs, Super 9,- Kčs, to je asi tak, jako kdyby dnes stál okolo 70 – 90 Kč. To by lidi teprve křičeli, kdyby tohle dnes museli platit. Na tohle si pamatuji dobře, protože pro mě to znamenalo, že jsem prakticky nemohla jezdit autem neb a protože jsem neměla na benzín.

     Jo, dnes z nás ty peníze vypumpují bohužel jiným způsobem a bude ještě hůře, ale v průměru je dnes lépe, o tom jsem přesvědčená.

    4. Tak tak … na hole preziti … staci se podivat k nejakemu supermarketu kdekoli. Lidi tahaj narvane tasky zradla a kolem postavaji Krakonosove. V jedne ruce igelitku s jidlem, v druhe lahvac a spoustu kecu o tom jak jim plat nestaci na hole preziti. Teda kdyz nerozebiraj fotbal na ktery cumeli vcera v televizi. Hole.

     1. Hole?
      Hole na ně tam mělo být, že?
      Dostal mně ten kapitalismus = špatně přerozdělené peníze. Tzn. jeden nic nedělá, druhý ano, ten co nic nedělá nic nemá, ten druhý se má dobře. Takže je povinen dát půlku, minimálně, tomu, co nedělá, aby se měli oba stejně? To už tady taky kdysi bylo a moc dobře to nedopadlo!

      1. Ne. To jsem byl zas příliš líný na to, abych psal s nabodeníčky (já ty onabodeníčkovaný písmenka těžko hledám) a spisovně. Mělo tam být „Holý“. Ty televize byly holý. 🙂 Vlastně spisovně „holé“.

   3. Humanismus, ani multikulturalismus se holt nesmí přehánět. A země, ve kterých už na to přišli, se u nás teď označují za totalitní.

    1. Výborně! Konečně jste kápl na to pravé! Nechcete se do některé z nich odstěhovat a přestat tady strašit? Taková Kuba pro vás jako stvořená! Hlavně tam není internet, takže se ty hlubokomyslné myšlenky nebudeme mít šanci dozvědět.

     1. Andreo klíííd – Krakonoš nás tady čas od času zkouší (chuckle) – nemá cenu se rozrušovat (shake) .

      1. Já jsem dneska vyjímečně u počítače, protože mám volný den a vyjímečně nemám jinou práci, resp. si chci odpočinout u Zvířetníku. Ale tenhle člověk mně nadzvihává ze židle a zuřím tu při čtení jeho příspěvků, že si snad dojdu nalít panáka. Není to tu politická diskuse, takže nechápu, co tím sleduje, asi se dobře baví, že někoho vytočí. Není mi 20, za bolševika jsem toho zažila hodně zlého, hodně ublížili celé mé rodině, táta zavřený, mámu stál rok 1948 později život, nesměla jsem dostudovat, v roce 1968 mi bylo 20 let, takže nejsem žádná mladice. Nicméně takovéhle kreatury tady nemají v diskusi co dělat a jestli to ten tvor nepochopí a nenechá toho dobrovolně tak by se mu v tom mělo nějak zabránit. Ať si nas.rá někde jinde někoho jiného. Tady jsou normální lidi se zvířátky a spoustou zájmů, tenhle záškodník tu nemá co pohledávat.

       1. Andreo, já vás chápu, ale krakonoš je prostě exot – tady na Zvířetníku občas přeletí a zasmrdí, on je totiž schopen udělat politikum i ze štupování ponožek. Nalejte si něco dobrého na uklidnění a nekrmte trolly 😀 (I když já jsem o kousek výš taky neodolala,hm…)

        1. Když já nevím, co si mám pod tím exotem představit – jen duševního chudáka, který si jezdí na tu svojí socialistickou chatičku svou Škodou 105, kterou neustále u chodníku v sídlištním bytě s umakartovým jádrem opravuje a oprašuje, s kšiltovkou, ne-li hadovkou na hlavě a v hlavě jen tu křivdu, že někdo má víc a jen ty staré původní bolševické názory v sobě živí a stýská se mu po starých časech? Nebo provokatéra, který se směje, jak nás tu všechny vytočil a nemyslí to vážně? Obávám se, že bod č. 1 je správně a takových lidí je, bohužel, docela dost. Taky netvrdím, že je vše v pořádku. Taky mám vztek na celý svět za to, co se tu děje. Ale tyhle názory nemůžu a nechci sdílet, protože jen zapšklý bolševik je může vyslovit. Ale už jsem se uklidnila.

         1. Nic ve zlém, ale na tyhle soudy bacha. Urážet někoho jen za to, že má jiný názor, mi přijde kapku nevkusné. Můžu s někým nesouhlasit, nemusíí se mi líbit co říká, ale urážet ho za to, to je kapku (spíš dost) pod úroveň.
          P.S. Zajímavé je, že mezi mými známími jsou nejvíc nalevo a nejkritičtější zrovna ti, kteří jsou tzv. za vodou; na druhé straně mám jiné známé, kteří jsou v invalidním nebo předčasném důchodu, opravdu třou bídu s nouzí a jsou to pravičáci jako poleno. To je fakt těžké někdoho soudit jen za to, co napíše.
          Ale opravdu nic ve zlém, ano?

          1. Ne, opravdu nic ve zlém! A nadávat lidem do dobytků je snad lepší, než to, co jsem napsala já? Příspěvek níže. Příště jakýkoliv Krakonošův blábol prostě přejdu a nebudu číst. Proč si mám kvůli zmetkovi postbolševickému zadělávat na vředy.

          2. Andreo, nepsala jsem přímo Vám osobně (to se jen tak zařadilo), ale tak obecně (nejvíc se tuším „vyznamenal“ Jenda).
           Jo a s Krakonošovými názory taky nesouhlasím, aby bylo jasno.

  3. Ano, pravicová vláda nás za 8 let svého vedení z dluhů co nasekali levičáci vytáhla. V roku 2007 převzali veslo opět levičáci a už za rok jsme byli v dluzích řádu miliard klokaních dolarů. Teď to už je průšvih. Poblém je v tom, že v současné vládě nikdo nespravoval a nebo nevedl ani kšeft s občerstvením někde na rohu. Nemají páru o tom jak se hospodaří, aby se nepřišlo na buben.

   1. Vážený, ono to není o pravici a levici, ale o schopnosti a neschopnosti a u vás trochu i o morálním kreditu politiků. U nás platí, že jakýkoli politik napříč politickým spektrem je neschopný ksindl, hrabající pod sebe a na potřeby občanů, kterým by měl svou prací sloužit, z vysoka kašlající. Až se jednou takovíto politici dostanou ke korytům i u vás, což bych vám nepřál ani v tom nejhorším snu, poznáte, co si teď prožíváme.

    1. Politici jsou vsude stejni. Rozdil je jen v tom o cem vsem a o jake casti nasich penez rozhoduji. Zapad neprevalcoval „pokrokovy“ socialisticky vychod, protoze tamni politici byli lepsi, ale protoze nemeli zdaleka tolik moci.

   1. Naprosto bezkonkurenční dobytek je zapšklý bolševik, který sem k našemu pramalému nadšení občas hojně přispívá!

 11. Jirko, protože jsem nejprve četla „norský“ článek a kochala se fotkami a videem, už teď večer nemám čas na ten tvůj. A nechci ho jen tak proletět a tak si ho nechám až na zítra. Ale těším se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN