ROZHLEDNÍK: Když domy padají a moře teče z kopce

Nebojte se, nebudu zde rozvíjet katastrofické vize konce světa 🙂 Jako obvykle se jedná jen o pár postřehů z fotografování…

Dnes bych chtěl ukázat dva jednoduché triky k vylepšení fotek. Znáte to. Snažíte se vyfotit krásnou scenérii a výsledek je sice ostrá fotka, která zachycuje to, co chceme, ale je to nějaké jiné, než si pamatujeme. Rovnoběžky mají tendenci se protnout mnohem blíže, než v nekonečnu a hladina moře či rybníka se rozhodně vodorovinou nazvat nedá.

Někdy to může být umělecký záměr, ale většinou to dojem z fotografie spíše ruší. Přitom ve většině fotoeditorů, i těch, které jsou k dispozici zdarma, existuje prostředek, jak takovéto fotky napravit. Jmenuje se srovnání perspektivy a vyrovnání horizontu. Vyrovnání horizontu je ještě jednodušší než úprava perspektivy, tak s ním hned začneme 🙂

Vyrovnání horizontu

Stane se to velmi snadno. Fotíte a nedržíte foťák rovně. Většinou mírný náklon fotky není až tak znát, ale pokud objektem focení je něco evidentně rovného, jako vodní hladina, nebo třeba obzor v rovinaté krajině, šikmost této linie na výsledné fotce do očí bijící. Jako na naší první fotce postavy, pozorující mořský záliv.

Většina editorů má nástroj jmenující se „srovnání horizontu“ dostupný z menu nebo ikonou. Jeho ovládání je velmi jednoduché. Na obrazovce se objeví po zvolení tohoto nástroje úsečka nebo přímka se dvěma zvýrazněnými body. Ty můžeme pomocí myši posouvat po obraze tak, aby výsledná čára kopírovala horizont zachycený na fotografii. Jako na našem druhém obrázku. Po potvrzení pak editor provede pootočení fotografie v takovém úhlu, aby byl horizont vodorovně.

Samozřejmě nám tím vzniknou bílé rožky (třetí obrázek) a musíme provést ořez fotografie (čtvrtý obrázek). Obvykle nám tento nástroj nabízí i automatický ořez tak, aby byla využita co největší plocha fotografie, ale já vždy dávám přednost manuálnímu ořezu. Tak si můžeme přesně stanovit, co na výsledné fotce mít chceme a co ne. Vzpomeňme si na pravidlo zlatého řezu nebo třetin, ze článku o focení Vánoc a umístěme horizont do zlatého řezu.

Někdy je výsledná fotografie lepší, když toto pravidlo nedodržíme, ale vždy se vyplatí to alespoň zkusit. Když se nám výsledek nelíbí, můžeme úpravy dát, na rozdíl od práce se zvětšovákem 🙂 , zpět. Výsledek pak může vypadat třeba jako na pátém obrázku.

 

Srovnání perspektivy

Pokud se nám zamýšlený objekt, jako třeba kostel z našeho šestého obrázku, nevejde do záběru, musíme poodejít tak daleko, abychom jej mohli vyfotit. Co když je ale za námi zeď? Nebo jiná překážka? Pak můžeme zkrátit ohnisko objektivu pomocí tlačítka přiblížit na aparátu. Případně přidat předsádkovou čočku nebo jako v případě této fotografie objektiv vyměnit za širokoúhlý. Krátké ohnisko ale zkresluje perspektivu a katedrála v městě XXX silně připomíná radnici města Kocourkova. Co teď?

Použijeme nástroj „srovnání perspektivy“. Ten nám zobrazí dvě svislé přímky se záchytnými body. Přetažením bodů myší můžeme vyznačit na obrázku linie, které mají cílově být rovnoběžné. Ale pozor! Svislé linie věží nakonec rovnoběžné být nemají. To proto, že snímek perspektivu potřebuje. Bez ní bychom neviděli, jak je katedrála velká. Takže s tímto nástrojem musíme velmi opatrně. Nejlépe zkusmo nastavit svislost a po potvrzení se na výsledném obrázku zkontrolovat, jak transformace dopadla.

Většinou se to na poprvé nepovede. Můžeme ale dát „zpět“, poupravit nastavení a tak stále dokola, až trefíme správné nastavení perspektivy jako na obrázku 7. Po potvrzení máme samozřejmě obrázek deformován a doplněn bílými rohy (obrázek 8), takže musíme provést ořez. V tomto případě není pravidlo zlatého řezu až tak určující, protože katedrála vyplňuje celý snímek (obrázek 9).

Takže si vybereme vhodný výřez a výsledek může být třeba jako na obrázku 10. Vidíte, že výsledek není ještě zcela dokonalý. Zejména pravá věž je mírně do oblouku (ve skutečnosti nebyla). To se také dá napravit, ale o tom zase až někdy jindy.

 

Závěrem

Kde jinde najdete spoustu vodorovných vodních hladin a uličky v městech tak úzké, že nemůžete couvnout o pár kroků, než…

Co myslíte, odkud fotky jsou?

Aktualizováno: 4.3.2011 — 20:56

139 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. OT – hlásím, že mám maily a články od Terry-san, Rputi (oba), Bláži (ano, všechny 🙂 ), Maričky a George. Všem zítra pořádně odpovím, dnes jsme se urvali na hory, Berrýška jela prvně lanovkou (na Černou horu), bylo sluníčko, sníh a krásně. Leč takto strávený čas jaksi chybí (wasntme) a já dostíhám zítra (blush)

 2. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Mojžíš dohnal svůj lid přes poušť až k Rudému moři, luskl prsty a zavolal: „Manny!“ Zadýchaně přiběhl Manny, jeho šéf propagace. „Lodi!“ “Cože?“ „Přece lodi. Kde jsou lodi, co se v nich dostaneme přes moře?! „Proboha! Mojžíši, já měl tolik práce s prohlášeníma pro tisk a s psaním článků, že… že jsem zapomněl…“ „Co žes?
  „Zapomněl jsem!“ „Ty jsi zapomněl na lodě?!“ zhrozil se Mojžíš. „Ty hňupe! Egypťané tu jsou co nevidět! Co mám asi tak dělat – promluvit si s Bohem, požádat ho, aby rozdělil vody, nechal všechny Židy projít a pak Egypťany utopit? Copak si myslíš…“
  „Šéfe,“ povídá Manny, když to zmákneš, seženu ti dvě plný stránky textu ve Starým zákoně!“

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný nedělní večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

  1. A ja jsem mela pocit, ze Brooke je dost vetsi nez se jevi na techto fotkach. A projevuje znamky zklidneni?

   1. Zklidnění? – chachacha. Stopovačka se jí prodloužila z 10 m na 20 m (rofl) – jeden den je za (angel) a druhý za (devil) .

    1. mám pocit, že se pinčové klidní po desátém roce života (rofl) Prý pak trošku zvolní (rofl)

  2. Tradičně pěkné, pěkné pěkné… Hezká stříbrná Toyuška s Brooky jsou kamarádky. Janohrad je Jendův hrad?

 3. Před chvílí jsme přišli z venku. Teda takhle z okna je tam docela hezky, sice víc mraků, ale sluníčko občas vyleze. Hm. Je tam podstatně větší zima než včera a hlavně tam ohavně fičí.
  Ono to jaro asi někde bude, ale obávám se, že někde úplně jnde 😛

 4. dotaz pro jakela. Nějak jsem přenastavila foťák a teď když fotím akvárium jako celek, tedy z pár metrů odstupu, tak je takový rozmazaný, nejasný. Zelené rostliny splývají v jeden flek… to dřív nebývalo. Netušíš, co jsem rozhodila? Vnímání bílé to může být? Fakt nevím, mám takový nastavovací foťák,kde se spousta věcí dá upravit ručně a já něco rozhodila

  1. Přepnutí na makro? Ale to se – alespoň u Canonů s vypnutím přepne zase zpátky. Nablízko zaostříš? Děje se to, i když zvolíč režim automatický režim?

  2. Copak to je za foťák? A fotíš to s bleskem nebo bez? Nastavení clony, času víš? Na hadopasech nebo na http://zviretnik.jakkel.cz mám mail.
   Může to být ostřením, časem, různě. Nějakou testovací fotku, třeba na rajče by to chtělo.

   1. mám canon SX120 IS. Akvárium fotím bez blesku, protože ho nemám odnímatelnej a jinak bych měla odlesky ve skle. Schválně jsem si koupila foták s vysokou světlostí, abych ho nemusel použít. Udělala jsem pár rychlých fotek v režimu P, TV a Auto: http://stetinka1.rajce.net/Ukazka

    1. podle EXIF (ty informace o fotografii na Rajčeti) jsou časy 1/30 až 1/20 s. To je moc málo. I když se to teoreticky s tak krátkým fyzickým ohniskem (6 mm) dá udržet, přeci jen jakýkoliv pohyb (objektu, nebo fotografa) fotku rozmázne. Druhá věc je moc nízká clona a tudíž hloubka ostrosti jak píše veram. Třetí by mohla být chyba v ostření. Chybu v ostření odhalíš, když vyfotíš něco s jasnou kresbou (mřížka, pruhovaná látka) za lepších světelných podmínek (venku nebo u okna). Pokud bude rozmazáno i nadále, musí foťák do opravy. První dva možné problémy vyřešíš, pokud zvolíš vyšší nabuzení čipu (ISO tebou použité je 400 – standard) Tvůj foťák je kvalitní kompakt, má velké možnosti nastavení a i ISO až 1600, možná víc. Pro akvárium bych klidně dal těch 1600, dá se to použít v režimech P, Av, Tv, M. Nastavení ISO pro Tvůj foťák je zde:
     http://www.canon.cz/Support/System/Search.aspx?TcmUri=tcm:126-685522
     Použil bych asi Tv a dal čas 1/60 nebo 1/100.
     Jinak když se podíváš do příručky, najdeš možná využití některého fotorežimu (tipuji „noc“)

   2. Mě se zdá, že je to foceno při hodně otevřené cloně, to je pak hloubka ostrosti malá. Jestli chceš, aby byly ostré i ty rostlinky, chtělo by to dát větší clonu, ale zas ne moc velkou, aby tam nebyla pohybová neostrost, aby ti rybky „neuplavaly“. Jakkel možná i poradí, co a jak přenastavit, já bych to musela hledat. Ale jestli to budeš potřebovat, dej vědět.

  1. Milí Zvířetníci, chtěla bych vám i tady moc poděkovat za to, že na moje Myšátka tak moc myslíte a tolik jim pomáháte. Jsem vám za to moc vděčná. Myšátka si díky vám mohou dovolit jet dvakrát do roka do ZOO, chodit každý měsíc do divadla a do kina a ještě využívat spousty rozmanitých a kvalitních materiálů při pracovním vyučování a výtvarné výchově. Tenhle týden jsme zrovna vybírali formy na výrobu keramiky, takže se nám korunky hodí. Strašně moc vám všem děkuju. (h)

  2. zano – Betka posílá láskyplné oblíznutí 😛 brejliček za tvoji práci strážkyně pokladu (chuckle) Jsi pečlivá (*) našeho účtu

  3. když se řekne „strážkyně pokladu“, vidím takovu tu roztomilou chobotničku, jak má všechna chapadýlka na truhle se zlatem. Furt jí objímá, přepočítává a hlídá. Celá naše zana… 🙂

 5. Jakkeli díky. 🙂
  Ono nejde až tak o to, hned začít fotky upravovat…
  Jde o to trochu tušit, že a jak to lze.
  Pak jednou něco vyfotíte, víte, že tu fotku nejde zopakovat a začnete laborovat… (Velmi doporučuji předem uložit pod jiným
  jménem).
  Beda – ano, každý program je trochu jiný.
  Ale asi skoro všichni máme v souboru základních programů v PC Irfan.
  (Irfan má samozřejmě různé verze, možná, že starší to neumějí. Já mám 4.28)

  Takže jak v Irfanu:
  Otevřeme obrázek.
  V horní liště je „Soubor“, Úpravy“, „Obrázek“ atd.
  „Obrázek“ – když rozkliknu, mám to jako pátou položku: Vlastní/jemná rotace.
  Po rozkliknutí se objeví tabulka se dvěma obrázky a okýnkem, do kterého napíšu číslo – úhel, o který chci obrázek otočit.
  Bod na levé straně – zvedám ve směru hodinových ručiček – kladné číslo. Pokud potřebuji dolů, je to záporné číslo.
  Běžně šikmá fotka cca 2-5°, i desetiny na doladění.
  Jakmile číslo napíšu, pravý obrázek se mi v zadaném úhlu pootočí.
  Kliknu na OK a mám fotku pootočenou.
  Držím levé tlačítko myši a jedu kurzorem po obrázku. Vytvořím libovolný obdélník – jako když chci dělat výřez. Stáhnu si
  jednu vodorovnou hranu k rovnané hladině a vidím, jestli jsem úhel zvolila dobře. Někdy se trefím a někdy ještě musím
  pootáčet.
  Upravím definitivní tvar výřezu a provedu ho (Úpravy, Výběr oříznutí). Uložím – ukládám pod stejným číslem, jen za něj
  připíšu „V“ jako výřez. Mám pak ve složce obě fotky za sebou.
  Jestli bude zájem, mohu postup nafotit a dát na Rajče, ale moje dodací lhůty bývají dlouhé…

  S vertikálami je to složitější – Irfan neumí upravit perspektivu, ale srovnat padající sloup uprostřed obrázku ano.

  1. nevím. Irfan neznám. Teď jsem to hledal na internetu a našel jen IrfanView- prohlížeč hudby a videa 🙁

   1. Mne Irfan vyhovuje tim, ze je v podstate velmi jednoduchy, coz je pro cloveka s mymi pocitacoivo-technickymi schopnosti a dysgrafii, a dys-vsecko mozny pozehnanim. Manzel pouziva podstatne slozitejsi programy, kde se musi klikat na radu ikonek, ktere mi ale uplne nic nerikaji. Pouziva to na restaurovani starych a castecne poskozenych fotek. Zasluzna cinnost, ale mimo muj radar.

    1. Tak našle jsem to, naistaloval. Vypadá to jako celkem přívětivý jednoduchý grafický prográmek. Ale oužívat nebudu. I jednoduché úpravy, jako třeba to srovnání horizontu jsou pracné. Ve fotoeditorech je lajna se dvěma bodama, ty potáhnu na obzor, dám OK a je to. 😀

     1. Než bych v Photoshopu (který mám jen v notebooku a ještě v EN) zjistila, kde a jak se to dělá, mám to v tom Irfanu, byť krkoloměji, hotové. Nějak jsem ještě nenašla mně přívětivý grafický editor. Teď zkouším Gimp, ale ten zrovna výřezy má složité a o srovnání horizontu jsem se zatím nepokusila (mám ho nainstalovaný týden…). Potřebuji mít možnost srovnat barvy v histogramu po jednotlivých kanálech, výřez a rotaci výřezu a někdy něco retušovat. A do budoucna pracovat v RAWu. Foťák to umí, já ne (rofl)

 6. Dobré ráno ze sluníčkového Pejřimova. Slibovali hnusné počasí, tak jsem odložila mytí oken a ono je nádherně sluníčkovo, i když hodně větrno, takže se ještě něco přižene. Peřinky jsou na balkóně a já jdu sednout k mašině a něco kloudného dělat. Krásnou neděli všem.

 7. Krásné dobré ránko i ze sluníčkové Prahy. (sun) 🙂

  Tady jsou taky ještě hodně zimní místa. U potka, kde v zimě bobujeme, jsou na jílovité půdě kusy ledu, jak promrzla mokrá půda. A u kraje potoka jsou ještě ledy, kusy ledu. Zem je promrzlá hluboko, to poslední ochlazení beze sněhu ji pevně zamklo.
  Ale právě toho jsem využila a vyčistila z nejhoršího svou zahrádku od jehličí, bylo ho přes půl velkého kontejněru. :O Ona když pak země povolí a všude začne něco rašit, tak se jehličí hrozně špatně vybírá..
  Přeju všem krásný den (h) – dnes mám práce v dílně. (nod)

  1. Potek jsem neřešila, pokládala jsem to za nějaký místní název, ale bobkovala jsem taky. 🙂

  2. „U potka“ jsem přečetla správně „U potoka“, protože to psala Vave. Ovšem, kdyby to psala Akden, tak by bylo správně „U potkana“. (nod)

 8. Hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Strašili změnou počasí, ale tady je opět mrazivé ráno a (sun) vstává… Jen je pravda na nebi víc mráčků obláčků. Ale původní vize až 7 cm nového sněhu se nevyplnila. Trochu mě to štve (ne kvůli odpočívajícím hrablům (chuckle) ) , ale je děsné sucho a země je u nás hrozně promrzlá. Trocha sněhové peřinky by ochránila a pak i zalila kytičky (f)

   1. když jsou zvyklí spolu doma, měli by spolu zůstat a u někoho jako je terra nebo ty…. (angel)

 9. Jakkeli, díky za další „foto-výuku“. Když jsem nástroj na srovnání horizontu objevila, ze zvědavosti jsem si tak několik fotek od moře hned srovnala. Je to fajn, ale přiznávám, že jsem na to abych to používala pravidelně dost líná a většinou to nechám jak to je, nebo – jako psali jiní – fotku vymažu. Ale je dobře tenhle šikovný nástroj znát. Vyrovnání perspektivy nepoužívám hlavně proto, že ve zdejší divočině nejsou žádné budovy k focení a pokřivený strom má také své kouzlo 🙂

  O.T. dneska jsem znovu dělala Zaniny mufíny. Ale experimentovala jsem. Dala jsem do těsta vajíčko (tedy 2, protože já zase dělala dvojitou dávnku). A pak místo, abych povidla kecala na každou mufínu, tak jsem dvě vrchovaté lžíce povidel rozmíchala do odměřeného mléka a pak přidala k ostatním. A nedala jsem tentokrát sodu. Mufínky byly nádherně nadýchané a ta perníková chuť byla mírně šmrncnutá chutí povidel. Zase jsme jich snědli polovinu na posezení. Jsou dobré obě varianty, s vejcem jsou více „vzdušné“ a takto připravené těsto mě docela svádí nalít do pekáčku a pak třeba rozkrojit a promazat. Kdo ještě nezkusil, doporučuji.

  Dede, předevčírem ti šly mailíky – odpověď vůbec nespěchá, jen abys měla avizo.

  Přeji hezkou neděli, u nás je stále sobota, od rána střídavě leje a má pršet i přes neděli. Ale zima není, stačí krátké rukávy.

  1. Maričko, já už jsem si říkala, že to někdy zkusím do pekáčku. Pěkně průzkumničíš (inlove) (y)

   1. eeee! Kde je recpect??? Zrovna se chystám je péct. Chtěla jsme nějaký najít na netu,ale když má zana dobré, tak bych zkusila její. Máte někdo odkaz, nebo přímo ten recpect?

 10. Len som nakukla-pretože sa balím a zavčas ráno sadám na autobus smer Hohe Tatra.Štrbské Pleso.Budem na vas mzslieť,beriem si foťak ale rady Jakkela su pre mna čo bY hrach na stenu hádZal-vždY je to loteria co na obraZkoch bude.aKsa zadarí pokúsim sa Vás nim i potešiť.sama som zvedava,čo kapitalizmus v tatrách dokázal a čo si za to bude v reštikách pýtať!Budem na Vás spomínať,všetkým,co budú oslavovať prajem len to naj,naj.Kruciš,to bude potom makačka,kým všetko prečítam.

 11. Jakkeli, díky za základní přehled. Jen se obávám, že při mých schopnostech focení jsou podobné rady téměř zbytečné. Obvykle totiž nezapomenu stisknout spoušť zrovna při průjezdu auta, průchodu skupiny turistů nebo podobné „maličkosti“. Teda pokud vůbec tisknu.

 12. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Říká policajt kolegovi: „Včera jsem koupil záchodovou štětku.“
  „No a jaká je?“
  „Toaletní papír byl lepší.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný sobotní večer, hezké sny, pěkně se vyspinkejte a těšte se na neděličku. ~o)

  1. Když oni k tomu nedali návod a to je pak těžký, že jo.

   Nastávající policista u pohovoru: „Kdo zabil Caesara?“ Nevěděl, ale doma řekl ženě „Představ si, nebyl jsem tam ani hodinu a už mi dali vyšetřovat vraždu!“

 13. OT: Tak já musím předně učunit s denním zpožděním hlubokosklon před mudrlantkou Pennuškou, s níž bych se jistě shodla i v preferovaných klasicích. Nebo člověcích. 😉

  Gorilkové měli dnes ráno milou návštěvu a s bývalým ošetřovatelem Markem Žďánským se malí kluci vyblbli a Richard mu vysvětlil, jak se řídí harém náročných krasavic. Jen Mojka se na svého zachránce zlobila, že ji opustil, tak mu ukázala jen kousek zádíček…

  Dneska videjko od orangutanů. Upitka je po malé operaci zotavená a když je trochu sluníčka, už se chodí ven. Uzříte Padyho zedníka, Upitku, jak si pucuje bazének, a ten kašpar, co kolem nich poletuje, je gibon Adam, kterýžto nemá zábran a klidně techtlí i mezidruhově.
  http://libkak.rajce.idnes.cz/Upita,_Pady_a_Adam_4._3._2011,_Zoo_Praha/#upita_pady_adam.jpg

  1. Ten kašpar mrňavej je naprosto k sežrání! 😀
   A konečně si umím představit, jak Knihovník lozí po Möbiových regálech.

   1. Kašpar Adam je úplně stejnej tajtrlik jak Tatunek – jesi tam v Tróji nemaj´něco ve vodě. V tomtéž albu na předchozím videu uvidíš Padyho nadšeně a poměrně neuvěřitelně blbnout s Adamem, fakt hoši zralí do cirkusu, zatímco Upita chuděra po nich uklízí pavilon. To vodněkad znám… 😛

    1. Bětuláskovo! Gorilky jsou gorilky, ale mně učarovali orangutani. Jsou tak šikovní a nápadití! A Pady v určitých chvílích vypadá jako nějaký svatý muž – tedy na fotkách umí moc hezky pozovat. No a gibonek jim zajišťuje trochu rozruchu a povyražení.

     Když nad tím tak přemýšlím, tak nejméně sympatiční primáti jsou pro mne šimpanzi – asi proto, že jsou nám nejpodobnější – ani ne tak vzhledem jako chováním (nod)

     1. On je Pady prý taky výjimečně pohodovej kluk, tím víc všechny těší, že ho bydlení s Upitkou a gibonky tady v Praze baví. :*

 14. Ukládám do intarsované kazety s foťákem, režim auto třeba taky někdy skončí, po čtvrt roce si ještě netroufám. Skvěle instruktívní!

 15. No, není třeba se trápit s holandskými úběžníky. Stačí liberecká radnice a člověk se dost vydovádí. 🙂 Díky Jakkeli. Tvoje lekce nemají chybu. Už se těším na další. Pilná žákyňka Z. (dance)

 16. jakkeli, tvoje články o focení jsou vždy zajímavé a jsou dobře napsané – teď už jen aby lidi ty příslušné nástroje našli… vzhledem k tomu, že píšeš pro všechny a těch programů k úpravě fotek je docela dost, není bohužel možné přesně říct, kde se jaký nástroj skrývá

  OT pro Renatu:
  „Vodivost slané vody jsme si zdůvodnily jaksi ze zkušenosti v souvislosti s potem (nechtějte, abych vám to popisovala, stejně byste mi nevěřili). “ – a to já teda rozhodně chci!!! páč jsem šíleně zvědavá a moc mě nenapadá, kde jsi jakou mohla dostat „šlehu“ , aby byla tak k neuvěření 😉

  1. Několikrát mě kousnul kuchyňský dřez na jedné chalupě. Bylo tam asi dvanáct lidí a nikdo jiný nic necítil. Když se tam octl z úplně jiného důvodu elektrikář, požádala jsem ho, ať to změří. Skutečně našel ve zdi za dřezem probíjející drát. Vysvětlil mi to tak, že mám zřejmě jiné složení potu než ostatní a proto jsem to cítila.

    1. A jestlipak ti taky praskaj žárovky, když se na ně podíváš? To je moje druhá specialita. Mám v předsíni falešný SDK podhled (odvětrávaný) se čtyřmi světly. Dokud tam byly halogenky, životnost se počítala na týdny. Celá záležitost byla kompletně předělaná a předrátovaná na podhledové reflektorky. Životnost žárovek se již počítá na jednotky měsíců 🙂 Elektroinstalací to opravdu není, už se na tom vystřídali čtyři elektrikáři a všichni mě svorně prohlásili za čarodějnici (rofl)

     1. Žárovky mi nepraskaj, ale pod drátama vysokýho napětí kopu. Někdy. Čím jsem unavenější, tím pravděpodobněji. 🙂

      1. Dobrý den, já přímo nesnáším chodit pod dráty vysokého napětí, dělá se mi tak divně po těle. Jednou jsme šli s Donem na procházku, procházeli jsme pod dráty, bylo vlhko a když jsem na Dona sáhla tak jsem pocítila jemné píchnutí nebo brnění. Prý to možné je.

  1. Sylvo, hodně zdraví, potom i to štěstíčko je potřeba a to zi vše přeji ze Severu Brna (sun) (f) (^) .

  2. Hezký narozeniny, ať ti svítí sluníčko celej rok právě tak, jak budeš zrovna potřebovat. (rose1)

  3. Milá Sylvo – krásný narozeninový den ti přeji, hodně štěstí, zdraví a spokojenosti. (h) (f) (h) (f)

  4. Sylvo. přeju hodně spokojenosti, zdraví a štěstí (a veselý trhače 😉 (inlove) )
   (y) (d) (h) (rose1)

 17. Díky za další příspěvek k polidštění opice 😉 , i když opice asi i nadále bude ty nejkřivější kousky zahazovat a u těch míň hnusnejch usoudí, že to vlastně ani není moc nápadný 😀 .
  Vždycky mě fascinuje, co se dá všecko dělat… Pomalu by se mohly oddělit dvě kategorie – fotka „z ruky“ a fotka „zpracovaná“; každá vyjadřuje jinej přístup autora k fotografii a ke světu 🙂
  Taky jsem tušila Holandsko, ale fakt jsem po první větě fakt uvažovala, jestli je to o Novým Zélandu nebo o jakým zase průšvihu

  1. Přilípnu se pod zanu, mám prastarý Zoner, kde se dá upravovat, ale nápověda stojí za starou belu, takže řešení se naskýtá v nějakém kurzu, ale ten si slibuji už mnoho let, donekonečna. Na to, jak jsem před lety začínala upravovat fotografie pomocí pokusů a omylů, už ztrácím trpělivost :@ .Takže to co je do očí bijící vyhodím! Ahojky zano, mávám do Prahy (wave) .

 18. Na rovnání perspektivy většinou kašlu, i když mi kácející se věže dost vadí (musím si to vyzkoušet). Daleko víc mi vadí voda do kopce. Horizonty rovnám.

  1. Upřímně řečeno, při správném vnitřním úhlu pohledu voda do kopce opačně teče s kopce a všechno je v pořádku. 😛

 19. Díky Jakkeli, za další vzdělávání 🙂 Já jsem s fotkama hrozná, všechny moje jdou na net prakticky nahé 😛 , maximálně ořezávám. Obávám se, že potíží s perspektivou jsem si jaksi nestačila ani všimnout! (tmi)
  Jinak hlásám, že nejhorší chaos se podařilo zvládnout, teď už je tu jen binec, ale bydlet se dá (blush) Malovátka jsou dosud v tašce pod stolem, páč jednak nemám čas, a jednak mám zase ruce v háji, takže musím počkat, až se mi zase povede něco vzít do ruky, aniž by to bolelo. Berry z toho zmatku byla včera celá zmatená a měla být proč, protože v rámci jarního úklidu jsme zároveň nechali udělat generálku čističce a zároveň mi přišel sadař odborně ořezat mé prastaré ovocné stromy. Jen díky jeho umu jim koruny dosud hrdě sedí na chatrných kmenech a dokonce stále ještě rodí – byť jen ob rok. (f) Ovšem pro jednu pejsku to znamenalo neustálou kontrolu, protože do všeho strkala nos a já jsem ji ani nechtěla lovit ze žumpy ani ji mít praštěnou padající větví 😀 Bylo to zkrátka včera hodně náročné, dnes snad bude líp. Dokonce odpoledne přijel i Andy, takže Dům je nejen opečovávaný (jak ten si libuje!), ale i plný a to on má rád (inlove)

  1. Výborně! Škatule vybaleny a ten nepořádek už se časem „utřepe“. Hlavně si teď zase chvilku hýčkej ruku.

  2. Tak už jsi za vrcholem stoupání (inlove) . Teď jen zase ukonejšit ruku a bude dobře (y)

   1. Teda za jeden den tři takové úkoly – jsi geroj, Dede, jen to ošéfovat, natož Vuvu k tomu a vybalování. Odpočívej, nech ručičku chudinku vydechnout!!!

  3. Ano, plný byt nebo dům těch nejmilejších, to je přesně to pravé ořechové. Tak a teď zaměstnej ostatní ruce a ty svoje namaž léčivým gelem a nech je odpočívat!

  4. Pravé stromy (nemyslím krátkoživé zákrsky) roí vždy ob rok. Tedy pokud nepodstoupí radikální řez, pak si může dát pauzu až na 5 let. Ale zato rodí třeba sto let. To zákrsek neumí. A neumí ani tak vypadat a působit na pěstitele. On je jen takové jednoúčelové zařízení. Tak si važ starých stromů.
   A až to půjde, maluj. Těm stromům to udělá radost.

 20. Tohle nechám přečíst MLP,protože já a náš foťák se k sobě máme tak, že MLP fotí a fotí a „kameruje“, jak říkávaly děti v naší rodině, no a já chodím a kochám se jako p. Hrušínský ve Vesničce mé střediskové.
  Takže všem krásný sluníkový víkend přeje z bohužel od rána zamračených Trenčianských Teplíc
  Laďka, která vyráží na návštěvu svokrovcov do Bojníc!!!
  P.s. Pokud se mi podaří je zlomit, aby se mnou šli do místní ZOO, tak podám po návratu raport ]:)

  1. Jé, Bojnice při fašangu. Moje nádherná vzpomínka. A v úterý před popeleční středou jsem tam jednou šla pohřbívat basu. Sněhu bylo hodně a noc nádherná. A hrad jako nadííívadle kulisa. (inlove) Prostě nehynoucí vzpomínka. Úžasný bonus ke služební cestě. (sun)

  2. V ZOO v Bojnici jsem byl někdy v 70-tých letech minulého století. Měl jsem dokonce suvenýrový odznáček 🙂 Jakpak to tam asi vypadá teď?

 21. U žabek je jinovatka, svítí sluníčko a my jedem pryč- jedeme malovat jeden byt. Což nemožno dělat s Borůvicí, takže jede na víkend k babičce. Ta si už dopředu dělala starosti, aby měla pro pejsinku masíčko 🙂

 22. Jasně že je to Holandsko, moře úplně na severu, na hranici mezi Frískem a Groningenem. Městečko je Dokkum. Tak úzké ulice nemají ani v Benátkách … nebo jich tam nemají dost 🙂
  Zato když opustíte městečko, oko se rozběhne krajinou a může svištět až k obzoru, o nic neškobrtne. Jen vítr, tráva a nebe. Tak namíříte nos proti větru, roztáhnete ruce … a na rozdíl od spousty racků a hus nikam neletíte. Nestačí na to ani šustivá bunda. Člověk má prostě na létání příliš krátké prsty ;(
  Fryslan (h) 😀

 23. Milý jakkeli (inlove) , rozhodně piš dál, prosím! Já rozhodně nebudu nikdy foto mág, ale moc ráda se přiučím, že se s fotkami dá dělat něco víc, než jen výřez – který pak ve fotolabu stejně oříznou podle svého, grrrrr! – nevíte někdo, jak se tomu bránit? Posledně mi pokazili novoročenky a protože už nebyl čas, musela jsem je tak ošklivé poslat. 🙁
  Přeju všem krásný den! (h)

  Jo! Meteo hlásání: nebe i země do šeda, východní obzor lehce růžový. Ano, šedo-růžová, to je krásná kombinace, ale jarně zelená s růžovou je mnohem mnohem hezčí!

  1. Při objednávání fotek přes internet tam je skoro vždy takové zaškrtávátko jestli přizpůsobit nebo ne a to právě znamená ten ořez. A pak vlastní výřez před posíláním do fotolabu musíš udělat v rozměrech jimi produkované fotky. Standardní pohlednice mají 10*15 cm, takže v editoru nastavit pevný poměr stran pro výřez 2:3

   1. Aha, děkuju. (f) Takže když udělám jiný výřez než třeba 2:3, tak mi ani žádné zaškrtnutí nepomůže? Ale co když mi to na daný výřez prostě nevyjde? Mám nějakou možnost, jak si nechat udělat fotky?

    1. Když prozradíš, který používáš, večer se tam kouknu – teda pokud používáš internetový. Většinou se fotky dělají na pás, který se řeže. Takže když nic neřekneš, oříznou to sami znovu na 10×15 a když jo, udělají 10 na výšku a délku nechají, jak to vyjde. Ale nevím, jestli v tomto módu pak fotky nejsou malinko dražší.

 24. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Další jasné ráno… (sun) vstává na růžové obloze, dosnídáme a půjdeme dělat fotky na kraj Jizerek 😉 Určitě i nějaké ty křivé… Protože kosatici v letu zachycovati… rovnou fotku neudělati (chuckle)

  Taky bych typovala Holandsko (wave)

 25. Ze by Pobalti byvaleho SSSR? Ta architektura by tomu nejak odpovidala. Nejaka cast toho Pobalti s nemeckym vlivem.

 26. Myslím, že Jakkel byl tentokrát v Holandsku. A skvělý článek, dokonce i pro nás, kteří na foťáku známe jediný režim „auto“ 🙂
  A jeden OT dotaz – úkol z francouzského školního předmětu fyzikochemie pro 9. třídu, který mi předhodila LenkaFR. Je sladká (míněno oslazená) voda elektricky vodivá? Že je destilka nevodivá a voda z kohoutku i slaná voda vodivá, to jsme daly dohromady snadno. Ale oslazená voda?
  Lenčina dcera navrhovala, že by to mohly ověřit pokusem, ale jaksi se nám nepodařilo během hodinového telefonátu navrhnout vhodnou bezpečnou experimentální sestavu, realizovatelnou v domácích podmínkách (rofl) Ani letmý náhled do hlubin internetu odpověď neposkytl, zmínky jsou jen o solích a plynech.

  1. Drátek, drátek, kameninovej hrneček, žárovička, baterky, destilka, cukr?
   Ale dostalas mě, začala jsem pátrat, proč krucibrko voda vlastně vede. 🙂
   Tady se člověk furt vzdělává.

   1. Jj, k tomuhle výčtu komponent jsme taky dospěly, ale nějak jsme to po tom telefonu nedokázaly poskládat ve správném pořadí (jsme obě spíš humanitně zaměřené) a taky nám nějak chyběla pájka a tak (rofl) Nakonec jsem praktikum zavrhla (rofl)

  2. No, ne ze ja bych to vedela, ale zeptala jsem se Cheta – ucitele prirodnich ved a mistra trivialnich znalosti. Pravi Chet: kdyz voda je absolutne cista – treba jako v laboratornim prostredi a utesnena, tak by nemela byt vodiva, ale jista vodivost by tam byla zjistitelna pouze velmi presnymi laboratornimi nastroji. Pro prakticke ucely je tedy tato voda nevodiva. Kdyz do teto absolutne ciste vody pridas absolutne cisty cukr, nic se nezmeni – (ne)konduktivita bude stejna. Voda z kohoutku bude prenaset elektriku priblizne stejne jestli ji osladis nebo ne. Co zpusobuje konduktivitu vody is the increased level of ionts – pardon, dodani iontu. Sul vylucuje ionty, kdyz se rozpusti ve vode. Absolutne cisty cukr nevylucuje ionty. Ale normalni cukr muze obsahovat sul – jako treba ze repa nabrala stopove mnozstvi soli ze zeme. Pak zalezi na jemnosti laboratorniho zarizeni, jestli na to prijde nebo ne.

   Taky hledej na googlu conductivity of solutions in water.

   Uffff, to jsem se zapotila.

   1. Koukám, že odpověď vůbec není jednoduchá, lépe řečeno, zadání není jednoznačné. Pokud tomu dobře rozumím, tak oslazená destilka (uvažujme „čistý cukr“) vodivá není, zatímco oslazená voda z kohoutku vodivá je? Nevodivost destilované vody jsme si pamatovaly ze školních let. Vodivost slané vody jsme si zdůvodnily jaksi ze zkušenosti v souvislosti s potem (nechtějte, abych vám to popisovala, stejně byste mi nevěřili). Vodivost vody z kohoutku jsme si zdůvodnily krimiliterárně – když hodíme zapnutý fén do vany….
    Pro ilustraci: úkol byl zadán na jakémsi okopírovaném cáru papíru, kde čtyři členové rodiny Simpsonových stvořili přístroj, který teoreticky může rozsvítit žárovku. Na obrázku je cisterna s nějakými dráty a žárovka (přibližně, co jsem tak z telefonního hovoru pochytila). Každý Simpson naplnil cisternu jinou vodou. Komu se žárovka rozsvítí?

    1. Tak když tak, tak bych odpověděla antiblbě, nerozsvítí se těm, co mají destilku a nepřisypali do ní sůl. 🙂

     1. Ne ne, otázka je, kdo žárovku rozsvítí (tedy která náplň je vodivá).
      Hezké duševní cvičení na víkend, že jo (rofl)

      1. Pak to bude naopak, svítí, kdo nemá destilku nebo solil. 🙂 To už je otázka logiky, to i my fyziky trapně neznalí humanisti dáme. 😉 Hlavní potíž, co jsem měla, bylo, co sakra dělá ten cukr. Asi stejně jako ty. Po zjištění, že cukr nedělá nic (v rozlišovacím měřítku drátek, drátek, baterka), je to obyčejná tabulka plus/mínus. 🙂
       Pěkný cvičení, rozhodně. Místní fyzikové mi velide rozšiřujou obzory. A ono se to někde určitě objeví…

      2. Sůl nemusí být jen kuchyňská sůl (NaCl) ale jakékoliv sloučeniny snadno ve vodném roztoku tvořící ionty, třeba i uhličitanové soli (minerálky i ty co nechutnají slaně) a podobně.

       1. A vzhledem k tomu, že cukr se rafinuje pomocí vápenného mléka a oxidu uhličitého, je uhličitan vápenátý v běžném rafinovaném cukru ve stopách přítomen.

        Nejlépe vodivá bude voda osolená, oslazená jenom maličko (těch iontů je tam prostě míň).

     1. Že ti udělá radost, že můj wannabe padouch vaří panaceu na rtuťovým základě (blb, to je fakt vohromně zdravý, taková rtuť) a podle toho, jak jsou zrovna postavený hvězdy? Můžeš za to! 😉
      Právě jsem mu to přiřkla.

       1. Jojo, a taky v kameni mudrců a ještě, pokud se moc nepletu, v nějakejch protijedech a laxativech. Odtud i inspirace. 🙂
        Bych chtěla vidět, jak si budou lidi za dvě tři století klepat na hlávky, co jsme si to tlačili do hlav my. 😀
        Jasněže ty – si neumíš představit, jak moc mě inspiruješ! Ty a pár dalších lidiček tady. Nebo témata. Třeba sůl v hrnku. 🙂

        1. Salvarsan je někdy z počátku 20. století, dřív se dávaly třeba i zábaly se rtutí. A jiné prapodivné léky. Ani nedávám odkaz na Wikipedii, ty fotky, co tam jsou, opravdu nejsou nic moc na koukání.

    2. S právná odpověď je určitě nevede 🙂 Jako doplněk – kdysi jsem někde četla, že se měření vodivosti používá v cukrovarnictví ke kontrole, jestli už byly z cukrového roztoku odstraněné všechny ostatní látky, co tam nemají co dělat – když vodivost dostatečně poklesne, je všechno v pořádku. A funguje to právě proto, že cukr proud nevede, ostatní způsoby mají trochu problém vedle velkého množství cukru najít malé množství zbytkových nečistot, ale vodivostní měření si cukru nevšímá a tak je najde snadno.

 27. Holandsko?
  A článek opravdu dobrý – já ale na srovnání perspektivy dost kašlu, ale rovinku, tu srovnávám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN