ROZHLEDNÍK: Platím, platíš, platíme… (4) Finanční svět se mění

Vlastně jsem původně chtěla psát o padesátikoruně. Stejně jako jsem před časem referovala o padesátníku… Padesátikoruna (v této době stále ještě) je posledním českým platidlem, které má dvojí platné provedení – kovové a papírové. Ale už brzy se to změní. Bankovka s vyobrazením svaté Anežky České pozbývá dnem 1. dubna 2011 platnosti a obíhat bude pouze mince z dílny akademického sochaře Ladislava Kozáka.

Zase jde o náklady – mince mají mnohonásobně vyšší životnost než bankovky. Zatímco mince vydrží v oběhu desítky let, bankovky se musí měnit každé tři až čtyři roky. Na začátku tohoto roku bylo v oběhu 62,6 milionu kusů padesátikorunových mincí, bankovek bylo necelých 16 milionů (naposledy se tiskly v roce 2007).
Pokud doma najdete padesátikorunu po 1. dubnu, můžete si ji vyměnit (až do 31. března 2012) v jakékoliv bance. Od 1. dubna 2012 do 31. března 2017 neplatné bankovky vymění už jen pobočky České národní banky v krajských městech.

***

Narazila jsem na jedno pozoruhodné výročí, na které vás rozhodně chci upozornit: Velká Británie slavila letos v únoru 40 let decimalizace své peněžní soustavy.

Britská měna se původně (a protože v Británii rádi dodržují tradici, tak to znamená od roku 1066) skládala z liber, šilinků a pencí (£:s:d) a to tak, že 1 libra měla 240 pencí, resp. 20 šilinků po 12 pencích. Aby to nebylo tak jednoduché, existoval taky florin (2s), guinea (21s), koruna (5s), půlkoruna (2s 6d)… pamatujete si na ten zmatek, který v našich přísně decimálních hlavách působily zmínky o penězích v anglické literatuře?

O decimalizaci se v Británii začalo mluvit počátkem 60. Letminulého století; příslušný zákon (the Decimal Currency Act) byl Parlamentem schválen v květnu 1969. Den D byl určen na 15. únor 1971 s tím, že toto datum (polovička února) bude nejméně škodlivé z hlediska bankovnictví, obchodní sítě i přepravy peněz.

Základní mince se měla i nadále jmenovat libra, ale měla se nově skládat ze 100 „nových pencí“ (p). První nové mince 5p a 10p byly zavedeny už v roce 1968, tj. obíhaly společně se starými. Bylo rozhodnuto, že budou vypadat stejně a budou mít tutéž hodnotu jako původní šilink a florin. V říjnu 1969 byla zavedena mince o hodnotě 50p a, jak se blížil Den D, z oběhu byla stažena půlpence (ta už následkem inflace neměla vůbec žádnou hodnotu), půlkoruna a desetišilink.

Dlouho před Dnem D běžela v médiích masivní informační kampaň. BBC vysílala sérii pětiminutovek Decimal Five, další kanály nabízely informace všeho druhu i pojetí (včetně např. písně Decimal Song). Ve středu 10. února 1971 banky v Británii zavřely v 15,30. Znovu se otevřely až v pondělí 15. února.

Naštěstí se celá akce týkala jen mincí, nikoliv bankovek. Druhá věc, která pomohla překlenout přece jenom poměrně dlouhé období bez přístupu do bank, byly v té době nedávno zavedené bankomaty.

Velké potíže museli překonat všichni, kdo od veřejnosti přijímali platby v mincích – obchody, hotely, služby… S ohledem na ně banky zachovaly alespoň přístup k trezorům, aby se omezilo nebezpečí skladování velkých hotovostí.

V Den D začaly obíhat tři nové mince – půlpence, 1p a 2p. Den D sám proběhl – pravděpodobně i díky britské schopnosti nenechat se zastrašit problémy – tak hladce, že doslova nebylo o čem psát.

Zbytek starých mincí se stahoval ještě celá léta, jako poslední florin až v roce 1992.

***

A poslední zprávička do třetice: už jsem kdysi upozorňovala, že Česká národní banka nabízí zdarma prohlídku expozice Lidé a peníze. Nově je „prohlídka“ k dispozici i virtuálně:

http://www.cnb.cz/cs/verejnost/expozice_cnb/index.html

Aktualizováno: 1.3.2011 — 21:58

236 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Velmi aktuální článek, díky Zano, dnes mi v Penny marketu odmítli tu papírovou padesátku vzít, že prej už nesmí. Tak jsem trochu udělala rozruch, ale bylo mi to houby platné. (envy)
  A vůbec, jsem zvědavá, co bude do třetice, včera mi jeden mladíček nedal přednost a vletěl mi do z boku do auta a já musela vypisovat nějaké děsivé papíry, které jsem nejdřív nemohla v v autě najít a pak jsem je vyplnila úplně blbě. (devil) Utěšovala jsem se vědomím, že to odnesly jenom ty plechy. (envy)

  1. No jasně, když nejde o život…tak to člověka děsně namíchne, že jo. Lituju velmi, leknutí a pak ještě papírování :@ .
   Přijímat by papírový padesátky měli zatím samozřejmě všude, ale možná už začnou otravovat. Já už anežku strašně dlouho neměla v ruce, až tuhle mi ji vrátili v nějakým krámě (asi se jí chtěli zbavit). Přemýšlela jsem, jestli si ji schovat, ale pak jsem usoudila, že ji nechám, ať si ještě užije oběhu.

 2. ahoj Zani, článek jsem nečetla, ale nadpis je více než výstižný i pro mou současnou situaci (tmi)

  stihnu dopsat tu diplomku? nestihnu? (headbang) chudák vedoucí ji ještě ani neviděl (tmi)

  1. Heduš, věř mi, že stihneš. Stres poslední minuty v člověku vybudí naprosto neuvěřitelnou tvořivost (chuckle) .
   Držím palce 🙂 (y)

   1. Zano, děkuji za důvěru (angel) platím za ….. za málo času asi, Umberto Eco ve své knize „jak napsat diplomovou práci“ nabádá studenty, aby DP započali nejlépe 3 roky předem, aby mohli řádně bádati, ale minimálně 1/2 roku před odevzdáním. Chjo (dance)
    No jo no, zas na druhou stranu to bylo před 30 lety (bat) 🙂

    1. … a kdysi jsem četla výrok od p.Železného z Novy, že lidé jsou jako olivy, to nejlepší se z nich vymáčkne pod největším tlakem….
     asi jo, zejména když trpí chorobnou prokrestinací 😛 8-|

 3. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Přijde nečekaně manžel – celník domů. Manželka však stihne svého milence včas schovat pod postel. Manžel pořád chodí po bytě a něco se mu nezdá. Otevře skříň, vidí v ní samé kartóny cigaret, tak říká to je dobrý. Podívá se do peřiňáku, ten je plný flašek whisky, tak to je taky dobrý. Ale milenec pod postelí cítí, že je to špatný a tak z pod postele vystrčí ruku se stomarkovkou. Manžel to uvidí, vezme marky a řekne: „Pod postel jsem se už taky díval.“

  ~o) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny, pěkně se vyspinkejte
  a než si lehnete, tak se podívejte pod postel. Možná, že tam bude stomarkovka. ~o)

 4. Zano, moc zajímavé a poučné i evokující mých dobu mých pár návštěv v UK – dávno po decimalizaci, kdy jsem raději nabízela celý svůj měšeček s mincemi, aby si příslušní výběrčí sami posloužili, protože jsem z toho byla úplně mimoň ;( Ale já osobně tu změnu z bankovek na mince moc nevítám, protože začínám mít pocit, že moje peněženka bude brzy fungovat i jako dobrý obranný prostředek proti event. lupičům – její váha je díky těm dvackám a padesátkám občas rovna pořádnému obušku (chuckle) A navíc si v těchto dnech užívám ještě jeden měšeček s EURO mincemi tady na Slovači a vůbec jim to zatím nezávidím, protože díky svým nedostatečně dlouhým rukám a nechuti pořád vytahovat brejle, prosím, aby mi z měšce byly odebrány příslušné mince typu 1 až 3 centy apod. (headbang)

  1. stejně je zvláštní, jak cizí bankovky se člověk relativně rychle naučí rozeznávat. Mince ne. No jo, jednak jsou si docela dost podobný, druhak přece jen splíst si cent s deseticentem není takový drama jako splíst si deset euro se stovkou. No a třeťak – já si mince vlastně vůbec neprohlížím :O

 5. Právě papírová padesátikoruna je ten pravý dárek švagrové k padesátinám. No tak byla v bance vyměněna za tu nejhezčí, co měli a bude originální dárek. 😛

  1. To mi nedá ….. ono taková padesátieurovka by možná byla pro švagrovou také příjemný dáreček (rofl) (rofl)

   1. To jistě byla, ale tu padesátikorunu už nikde jinde neuvidí. A to víš, že to není všechno, co dostane (rofl)

    1. Že by dostala kovovou padesátikorunu zabalenou do papírové padesátikoruny :O – (chuckle) . A to mi připomělo loňskou oslavu padesátin jedné kamarádky, která dostala kytici růží … a ty růže byly vyrobeny z papírových pajcek – moc hezké!

 6. A jeste preju vsem Anezkam hezky svatek, vcetne Anezky virtualni a Anezky psove. 🙂 (h) (h) (h)

 7. Vážené soušky a vážení souhové (projev v češtině)!
  V poledne v pondělí došly převratné informace a došlo k převratným událostem. Od té doby jsem se věnovala za a) stěhování kanceláře, za b) stěhování svejch majetků k sobě dom, za c) klusáním na autobusy a péčí o svěřené spřátelené kočky, které dnes mimochodem příšerně poblinkaly paniččinu postel, čili za d) přepírání přehozu na postel, za e) zapojování dalšího, tentokrát čistě českého počítače u nás v Bětuláskově – za vydatné pomoci všech koček, které krabice s nádobím, knihami, všechny dráty a tašky a přestěhovaná palmička nesmírně zajímají, tudíž palmička už padla za vlast a byla paničkou vztyčena, vysypaná hlína umetena a kočkám zahrozeno bububu!, za f) už nevím, co sem to eště, jo – Gorilky absolutně nestíhám, prej byla rvačka, no podám zpravodajstvo časem…
  … to byste nevěřili, i když věřím, že mi uvěříte snadno, kolik se nashromáždí za pár let v takovým kanclíku podivností. A nevím, jestli se ještě platí za papír, ale zejtra zkusíme: mám pořádnou haldu, o překypující obří krabici s plasty a asi třech nefunkčních přístrojích čekajících na cestu do sběrného dvora ani nemluvě.
  Nožičky bolí, páč na stěhovací týden se porušil výtah, ruce vytahaný, Pusa i Babetka mi mrouskají sychronně, tzn. o půl 4 v noci mám k nosu přitištěnou kvílící prdelku a tak dále a tak dále.
  Fakt čas na panáka. (d)

  Jo, když jsme u toho chlastu, gratuluji všem oslavencům a držím palce pro ty, co níže naleznu v diskuzi. (rose1) (y)

  1. Vskutku perný den! (sweat) (inlove) (sweat) A nashromážděné podivnosti v práci – to znám! (mm) 8-|

   1. assolíku, jsem si připravila obří balík papírověutěrákový a balila do něj sklenky a hrníčky, k nimž mne něco víže (hrníček s Bohdančí po babičce a sváteční kafáčky po mámě, to vše a mnohé jiné jsem léty do kanclu natahala, popřípadě je před léty přetahala z předchozího kanclu, takže kanclují už skorem dvacet let…
    … různé ohyzdné šálky a podšálky jsem s klidem v duši zanechala nástupcům), ale abys padla na část dinosauřího zubu v kameni (to fakt vlastním!), letní boty, který jsi nenazula pět let, prastarý péefka od Klause nebo Topola – no na to už jeden musí bejt sběrač. Jen probírání knihovny mne stálo bolehlav: co už vyhodit, co mně, co šéfovi? Nakonec jsem vyhodila hrstku a nacpala čtyři velikánský krabice knihama a eště tam toho na dvě přepravky je…
    A co jsem vypreparovala drátů a kabelů a svorek a cédéček s programy a podobných podivností!! U podivnosti, kterou jsem původně hodila do koše, ale pak vytáhla na hladinu, brácha pravil: „Ejhle, náhradní klávesy, ty se někomu budou moc hodit!“ – Což mne poučilo a vyhazuji už jen po ověření odborníkem. Což značí, že velkou bednu starých modemů a mnoha drátů a rozdělovačů a spojovačů mám doma.
    Páč co kdyby se to hodilo.
    No a teď v tom rejděj´kočky, a eštěže se jenom otírají a nežvejkají… Áchjó… (sweat)

   1. Má milá, zásoby jsou tak akorát, abych zejtra VSTALA a oblíkla spíš teplákový oděv a byla schopna vyrazit na několikrát do sběrného dvora. Předtím ještě probrat haldy papíru a ty probrané svázat. Motouzem. 😀
    Wokna jim tam mejt už nebudu, sámo… Ale možná bych po sobě mohla aspoň zamést. Ba i vytřít. Kdyby mi ofšem někdo vloni tamtéž neukradl uklízecí soupravu.
    A v pátek si přijedou pro nábytek, tak bych tam měla tak ňák oscilovat… třeba pro případy uvíznutí ve výtahu, což se mi právě dnes s kočičím strejdou a skutečným Italianem stalo a byli jsme osvobozováni asi 15 minut.
    Huf! Jdou mi očka šejdrem, na mne je to moc akcí naráz. (wait)

    1. Ajta, Lásková (inlove) , to jsou vjeci! :O Nějak narychlo, ne?
     Ufff, ale ten nejhorší nápor jsi přežila – ustojíš i to další. Se nedáš – chňá! (y) :* (hug) (h)

   2. Zásoby alkahólu…………. Připomněla jsi mi příhodu z pátku. Jdu domů a jeden soused mi říká, že zase vykradli sklepy a že to zrovna sepisují policajti, takže jsem zamířila rovnou dolů. Oni už nám sklepy vykradli před vánocemi 2009 (to se vrátil z vězení jeden z „bratranců“ jedné naší sousedky), tenkrát do toho našeho pouze nahlédli a zkonstatovali, že u nás není co ukrást. U sousedů to bylo jinak, holt dávat do sklepa kola nebo motorovou pilu není dobrý nápad. Od té doby byl klid. V pátek přijdu do sklepa, náš sklep netknutý, ale tam zbrusu nová sousedka, která se o víkendu stěhovala. Do sklepa si s předstihem dala vysavač a nějaký alkohol. Už nemá ani vysavač ani alkohol (headbang) Byli hodně rychlí a je vidět, jak mají naše sklepy neustále v merku :@ (punch) Průmyslová kamera hadr proti nim. Prostě máme sousedku, která si do bytu dle své kultury zve neidentifikovatelné množství „bratranců“,teď už je plnoletá i její nejstarší dcera a samozřejmě je to tami samý její „přítel“ a „bratranec“. Tož tak, sousedce se dostalo opravdu „vřelého“ přivítání.

  2. Moje babi říkávala, že je lepší vyhořet, než se stěhovat a jak to tak čtu, tak měla pravdu, přecedo, tak honem jednoho panáčka do jedné a jedno do druhé nožičky, aby se to lépe rozdýchávalo (chuckle)

  3. už se zase za papír i železo platí 😉

   mrukající mám teď dvě, skončila Noriska, začala Pitina s Kačenkou….
   Pidikočka si o nich myslí,že jsou máklý..v noci lozit a kvílet, aby jsme my, dvě normální (Bonsaj a já) nemohly v klidu spát..

 8. Nojo, voni si zakážou bankovky a já příjdu na buben!
  Klucí už totiž moc dobře vědí, že papírovka je víc. Takže když chodí zubní víla, musí nadělit něco z papíru… Doteď to padesátikačka jistila, ale co od dubna!?
  Zano, zauguj to nahoře za nebohý matky 😀

  1. Hm, to je blbý… No ale tak tam máš tu prekluzi až do března 2017, to by mohlo stačit, ne? 😉

  2. Štětinko, k vám chodí taky Zubnička? Dcera mojí kamarádky to začala praktikovat a nějak nemají problémy s taháním prvních zoubáčků…. to je fakt sqělý nápad, vůbec mě nenapadlo, když jsem kdysi četla prvního Prattcheta, k čemu všemu nás bude inspirovat (rofl)

 9. Takové malé OT – i když ne docela 🙂
  Vzpomene si někdo, s kolikati librami štěrlinků ztroskotal Robinson na ostrově? Nějak se mi od rána honí hlavou, že to bylo dvacet tisíc – a nikdy jsem si neuměla představit, kolik by to bylo v naší měně (chuckle) . A libra šterlinků – tak to je krásný název pro měnu (nod) .

  1. Já nějak naivně žiju v představě, že Robinson byl rád, když si zachránil život, ale je to hodně dávno, co jsem ho četla a možná jsem měla nějaké socialistické vydání, kde o tom ošklivém buržoazním majetku pomlčeli. Nicméně jestli tam měl 20 000 liber šterlingů, to se na tom ostrově opravdu rozšoupl (chuckle)

 10. Dík za zajímavý rozhledníček, milá zano! (y) Napadá mě, proč vlastně existuje padesátikoruna v papírové i kovové podobě? Když je to od samého počátku neekonomické?
  OT – zaznamenala jsem při dočítání víkendové diskuse, že se chystáš do zmrzlinového ráje. Tak pozor, zmrzlinárna není v Ralsku, ale ve Stráži pod Ralskem. Můžeš zatím vybírat :
  http://www.zmrzlinastraz.estranky.cz/clanky/druhy-zmrzlin.html

  1. Zano – hlavně ta čabajková či balkánosýrová musí být – to zkus a pak poreferuj (nod) !

   1. Ježiš – ještě jednou jsem se vrátila do ZMRZR – zano, myslím, že tentokrát oceníš TEPLOU zmrzlinu … no to víš, léto ještě není, dojdeš zkřehlá z výletu a čím se osvěžíš – teplou zmrzkou (rofl)

    1. JJ, plavky z polární lišky a teplá zmrzlina, to je to pravé na dovolenou skoro v zimě. (chuckle)

    2. No taky prý mají svíčkovou zmrzlinu – jestli to je ze svíček nebo svíčková na smetaně? Už se tam taky chystám, ještě jsem tam nebyla a mám to za rohem. Já na zmrzlinu moc nejsem. Dlouho jsem nechtěla ani nanuk. Ta nechuť se táhne léta. Když jsem byla malá, moc toho tehdy nebylo, maminka mi v Liberci koupila nanuk na dřívku a ten mi v Pražské ulici upadl a zůstalo mi jen to dřívko ;( Od té doby jsem zmrzlinu ani nanuk dlooouho odmítala. A dodneška zmrzku nemusím, ne že bych ji nejedla vůbec ale nevyhledávám.

  2. Tedy to je výběr jako v Americe 🙂 To bylo totiž jedno z prvních šoků, které jsem zde zažila – ten výběr zmrzlin. Já do té doby znala jen tu vanilkovou, jahodovou (a smetanově jahodovou) a čokoládovou. A najednou jsem koukala na ceduli, kde jich byla nespočet. Tehdy jsem se prvně setkala s borůvkovou, kokosovou a dokonce i „štrúdlovou“ – tu jsem si dala hlavně ze zvědavosti. A ona opravdu chutnala jako štrůdl.

   A ten seznam zmrzlin mě docela rozklepal chladnem. Asi před půl hodinkou jsem teprve vstala, sedím tu v noční košili a tak si jdu udělat teplé kafe. Manžel ráno odjel na snídani s bývalými kolegy. Dělá to tak už léta a vždycky před odjezdem se mě ptá, jestli nemám nějaké drobné a hlavně „pennies“, kterých se chci zbavit. Takže mě jich nikdy moc peněženku nezatěžuje.

   Přeji hezký zbytek dne, u nás zase blankytně a po chladnější noci zase bude teplo.

   1. Na Mallorce jsme měla možnost ochutnant poctivou,dělanou – ne dovezenou vyrobenou v továrně! MÁTOVOU…lidi to byla chuť, málem mi umrznul žaludek i pusa..byla nepřekonatelná..hergot,slintám si 😛 na klávesnici,pro mne to byla nezapomenutelná zmrzlina (h) …čabajková mne neláká..čabajka to prostě není (shake)

  3. V Pardubicích hned po revoluci,dělali v Homolově cukrárně makovou a perníkovou, chutnaly skvěle..makovou občas ještě mívají – v létě… 😛
   ale Zmrzlinárnu ve Stráži přávidím…je to moc z ruky….

  4. 91. je ciao bimbo. Nevím jak to chutná, ale jedinec této přezdívky by měl ochutnat a poreferovat.

   1. ciao bimbo je speciálně pro děti-smetanová,mléčná prokládaná barevnými bombony a zdobená modrou sladkou polevou.. 🙂

  5. Hančo, díky za opravení, to bych fakt nerada minula :* . Taky vzpomínám, jak jsme na první dovče v Itálii ( Bibione, že 😀 ) byli úplně vedle sebe ze zmrzliny.

 11. A hele, vzpomnela jsem si na dobrou historku s obezivem, historku, ktera byla zejmena pro Cheta pikantni. To jsme jednou jeli z Olomouce rodinnou skodovenkou na den do Polska podivat se do Wieliczky a Krakowa. Bylo to v dobe neuveritelne inflace v Polsku a za sto dollaru byl neco pres milion zlotych. Kdyz jsem neco platila, tak jsem si prstikem pocitala nuly, abych se nespletla. Ale co mi nejvic utkvelo v pameti bylo, ze ve Wielicze nekde v dolu byl takovy rybnicek, kam lide obvykle hazeji mince pro stesti. jenze mince nebyly a rybnicek byl zaneraden plovoucimi barevnymi bankovkami. A meli tam lodnika – popojizdel na kanoi a ty barevne papirky sbiral.

  1. Hani, nám se něco podobného stalo na dovolené v Turecku před více než 15 lety, kdy jsem chtěla koupit domů nějaké dárečky a při cenách několika set miliónů za jedno potištěné tričko mě braly mory a nutila jsem svého vystudovaného matematika, aby to fofrem přepočítával na korunky, což bylo při smlouvání s místními prodavači docela zábavné 😉
   OT: K tvé zmínce o balneologii v US – ono to v té naší centrální Evropě už je také trochu kompikovanější. Já jsem byla v lázních na pojišťovnu jen jednou po operaci – jinak už dvacet let jezdím jako samoplátce, což je i současný pobyt, ale faktem je, že jsem si dle mého orthopéda tu operaci min. o patnáct let tímhle způsobem oddálila… a navíc pro nás v ČR pořád tyhle samoplátecké pobyty na Slovensku vycházejí cenově výhodněji než doma…..

 12. Mila zano, to mne zaujalo. A taky inspirovalo, abych se sla podivat do me cestovni penezenky, co za bankovky tam mam. (Vetsinou si drzim nekolik set korun, kdybych se treba nahodou minula s nekym na letisti, tak aby byla pohotovostni castka.) A hele, mam tam dve Anezky! nahodou se mi ta bankovka moc libila a jeji postava je mi velmi sympaticka. A vzdycky, kdyz mam na to v Praze cas, tak zajdu do Anezskeho klastera – hezky spraveny a i okoli mam rada. Tak holt poputuje Anezka na vystavu v kuchyni. Mam na jedne uzke stene vystavu byvalych bankovek – vevodi tomu ta slavna socialismusova zelena stovka.

  1. No, ono byly všelijaký skvosty. Teď ani nevím, měla být nějaká s Gottwaldem, těsně kolem ¨89, nějak si teď nedokážu vybavit, jestli se nakonec dostala do oběhu nebo ne (puke)

 13. Zvířetničkové rozmilí – všem vám moc děkuji za krásná narozeninová přáníčka, je radost to číst (h) (h) (h)

  a veram, Kočičí tlapka je báááječná (clap)

  1. Mila Bedo, vsechno nejlepsi k narozeninam!!!!!!!!! (h) (^) (dance) (music) . A doufam, ze kocickam se dari dobre.

 14. Zdravím všechny a rychlé OT- Eduardo se v noci vyspal do vesela, ráno se hlásil velmi neodbytně o snídani a opět se dvořil Else-ještě asi neví, že mu kousek chybí. Doufám, že brzy zapomene na to čurání a značkování. Felix mu pořád očichává prázdný nazelenělý pytlíček, asi zkoumá, do čeho taky půjde… (wave)

  1. 😀 😀 😀 já vím, že pro hošíčky to asi taková sranda není, ale takhle napsaný…. musím se prostě smát 😀

   1. =))
    Taky se tu řehtám nad tím popisem.
    „Zajeď si do Pelhřimova do krematoria ať víš, do čeho deš!“ mi to připomíná!
    Chudinky maličký kočkouří! (chuckle)

 15. Zano, díky za báječný článek. Mimochodem, víte, že při dražbách plnokrevných koní ve Velké Británii se dodnes počítá v guineích? Kůň je vydražen za tolik a tolik guineí. Hlavně, že se v tom vyznají prodávající a kupující. (whew) Žádná libra nebo nějaká jiná normální peněžní jednotka, ale guinee. Holt tradice je tradice.

 16. Ano, jako mnozí další zde – pamatuji se na zmatky v mé duši, když jsem se coby dítko poprvé setkával v knížkách s librami, pencemi, půlkorunami a floriny… nikdy jsem nevěděl, jestli půlkoruna spropitného je moc nebo málo a majetkové „niveau“ dotčených literárních postav mi tak zůstávalo utajeno 🙂 Takže Zano, díky za připomenutí anglického výročí i tradic, i za ten nenápadný nekrolog za českou papírovou padesátku…

  Je fakt, že Angličani to vydrželi nejdéle, ale jen tak mezi námi Čechy – zkoušel jste někdy někdo přepočítat např. 2 kopy grošů českých na groše míšeňské nebo na tolary? Nemluvě už o tom, kolik to asi mohlo být zlatých? MLP někde má docela podrobnou „převodní tabulku“, neb to k čemusi potřebovala, ale přiznám se, že jsem po nahlédnutí ztratil chuť to studovat. Zlaté libry! A pochopitelně ještě zlatější decimální soustava 😀

  1. Tam to hlavně potřebuje ten převodník na kupní sílu – na krávu … i když: kdo ví, co dneska stojí kráva? (a hlavně dneska je ta kupní síla zakotvená poněkud jinde 😛 )

 17. Copak zmatek v anglických penězích, to chápu – nikdy jsem jim nerozuměla a štval mne můj muž. Je v yučený matematik a měl v tom okamžitě jasno. Já mám problémy i s norskými korunami. Sice jiného druhu, ale přece. Norové mají hodnoty, bankovky i mince stejné jako Ceši. Dokonce jsou si podobné i vizuálně. Když jedu do Prahy, mám na hlídání dvě peněženky a všechno je mi jasné. Po desetidenním pobytu lezu v Norsku do autobusu, česky říkám Gaustad prosím a cpu řidiči českou dvoustovku. Naštěstí nejsou norští řidiči hulváti a jemně upozorní, že se paní spletla. Většinou se pletu jen po příjezdu do Norska, ale i v Praze se mi stane, že paní u kasy zvedne oči v sloup a vyjede Pani, co mi to sem dáváte!
  Joj, tohle jsem sem neměla psát! Zkušenosti říkají, že příměry my a vy nebo obráceně nevyvolávají zrovna přívětivé emoce. Ale nešt‘.

  1. Ale vůbec ne, JanoBa. – české pokladní bývají nevrlé, o to nic. A taky uspěchané a působící, že jsou pořád ve stresu (možná jsou, nevím). V malém krámku „na rohu“ by si paní prodavačka tu norskou stovku spíš se zájmem prohlédla. Ale potěšilo mě, že se nepletu sám. Párkrát jsem Norsko navštívil a je mi tam (jako hostu) příjemně, ale bankovky jsem si pletl a pokládal to za jakousi jen mně vlastní úchylku. Hned je mi líp… 🙂

   1. Tak to kdyz jsem byl jeste pred eurem v Holandsku, tak tam jsem se v bankovkach splest nemohl. Ty holandske byly tak barevne, ze vypadaly spis jak falesne penize z nejake hry. Dostihy a sazky, Monopoly nebo tak. Jak v mincich to uz nevim, ale ty barevne papirky me tehdy zaujaly.

   2. Ne, ne, Terro, myslím, že Dede by se také přidala 🙂 . Je to spíše takové vteřinové zaseknutí se z těch skoro stejných papírků a hodnot :S .

  2. Jano, koruna jako koruna (chuckle) .
   A co se týče pokladních – o kousek níž píšu, jak jsem včeta uspěla s tisícovkou (no, uspěla vlastně: jsem jí řekla, že teda chci zpátky ten ústřižek, co se proti němu opravený boty vydávají. Že přijdu jindy. A ona ho nemohla najít. Takže nakonec rozměnila 😉 ).

 18. No,anglická měna mně nikdy zvlášť nezajímala vzhledem k tomu,že jsem neměla šanci do Anglie cestovat.Ale úplně mi stačilo vyznat se v naší měně – pokud se nepletu,tak z raného dětství si pamatuju např.papírovou korunu,později z mincí 25ti haléř a p.Doufám,že teď se mince zastaví na kovové 50ti koruně a nebudou se razit do kovu další vyšší bankovky abysme si nemuseli pořizovat na nákup měšec 😉 🙂 .

  1. No, když je nějaká hodnota mince a ne bankovka, tak to taky něco říká o inflaci, že…

  1. Sharko, doufejme, že to ten puštík přežije, podle všeho se dostal do rukou vetovi včas (y) Bohužel se tohle stává nejen sovám, ale i vzácným dravcům. Železa jsou mimořádně brutální druh pastí a u nás se nesmějí nejen klást, ale ani vyrábět a prodávat… Jejich užití je kvlifikováno jako porušení hned několika zákonů. Jenže vykládej tohle pytlákům, kterých je víc, než se tak běžně myslí. Za nejlepší vysvětlení pokládám použití želez na některou z citlivých pytlákových částí – jenže to by mě zavřeli.

   Jinak puštíci jsou sympatické sovičky s mimořádně pěkným hlasem – dříve lidé připisovali to volání, při němž se slabším povahám ježí chlupy, hejkalovi… 😀

   1. Mám sovičky, sůvičky a hlavně puštíky moc ráda. Jednou jsem měla jednoho doma. Dospělýho, našla jsem ho zapletenýho do trnitýho roští. než jsem ho vyndala, tak syčel a cvakal zobákem, možná byl víc vyděšenej,než zraněnej.Jenže nevěděla jsem ,jak tam byl dlouho,tak u nás pobyl 3 dny. najedl se,napil,odpočinul a pak jsem ho odnesla zase na to místo…odletěl…ale to mi bylo sotva 20 😉
    Ale ty 3 dny, jsem si připadala jak Popelka (Libuška Šafránková) se svojí Rozárkou , i když to asi nebyl puštík 😉

   2. a těm zmetkům bych zlámala prsty, zápěstí a do želez taky něco zcvakla…. (punch)

    1. Mluvíte mi oba z duše – já bych v takových případech byla pro to starozákonní oko za oko, protože není větší svinstvo, než ubližovat tomu, kdo se nemůže účinně bránit!!!

  2. Chudák puštík. S hlasem téhle malé sůvičky jsem se prvně setkala ve filmu století „My cousin Vinny“ 🙂 A pak jsem jí asi před deseti lety slyšela na vlastní uši. Letěla jsem sama do Čech a přespala na naší chatě. Okna byla otevřená a najednou klidné svítání prošízl ten – naštěstí pro mne už známý hlas – ale trhlo to se mnou. Vřísknul si pak ještě několikrát, přesně jako v tom filmu (kdo ho znáte, víte o té situaci).

   1. chudinka puštík… snad Boží mlýny budou jako vždy mlít spolehlivě… zmetek!!! (devil) puštík je mimořádně půvabná sovička, heboučká a prachová! na pár akcičkách jsem ho měla na ruce bez rukavice, byl přátelský a zvědavý, jemně mi ozobával hladící ruku 🙂 sovičky mám moc ráda. hlásek teda nemá jako konipásek, ale každý nemůže klokotat jako slavík, že ano 🙂

 19. …pamatujete si ten zmatek, který v našich přísně decimálních hlavách působily zmínky o pěnězích v anglické literatuře?
  Pamatuju. Úplně mě to vždycky intelektuálně vyčerpalo. (whew)

  1. No však, vždycky jsem si sugerovala, že na to nesmím myslet, prostě to je tam daleko v cizině, to se mě vůbec netýká (a pravda, řadu let netýkalo (doh) ).

 20. No, to je senzace, zano. Jednak, že od roku 1066, to jsem zírala, i když, co je na tom divnýho, že? Jednak, že až zase budu číst znova Forsythy nebo cokoli jinýho, tak budu víc v obraze. Jistě, pane ministře.

 21. Zano, díky, osvěta a ještě s anglickým humorem. Jenom mě napadlo, že kdyby se u nás v současné době mělo něco tak zásadního měnit , copak by asi nastalo na politické scéně a následně i mezi občany 😛 !
  Virtuální prohlídku si nechám k odpolednímu kafi.

  1. Třeba …. kdyby nám Kalósek reformy odzpíval (music) …. třeba by to šlo. Nebo ne? (chuckle) (rofl)

  2. Alex, ono i ta samotná akce by stála za to. Představ si jen tu logistiku – těch kamionů s nákladem mincí. Bezpečnost. Načasování. Obchody…darmo mluvit. Slováci se na euro připravovali několik let a vybraný týmy specialistů (mluvím o stovkách, spíš tisícovkách lidí) poslední rok nedělali nic jinýho než tohle chystali. Ne proto, že euro, to je jiná píseň, ale proto, že to je monstrózní věc.

   1. Tak ja sa tu teda s tym nasim slavnym evrom prilepim, no. Bolo dost utrpenie prezit tu zmenu a teraz je utrpenie uvedomovat si, ako ta nova mena pekne ne-na-pad-ne ale sustavne vyhana ceny hore. Tak teda teraz mame co sme vraj chceli. Ale nemozem si pomoct, ja stale v hlave prepocitavam na koruny a ked mam niekomu povedat co nejaka vec stoji , tak vysypem tie korunove ceny, na cenu v evri si nie a nie spomenut (napr. Mami, v lidli maju v akcii mango. A po com? No, tak okolo 15 korun to bolo… (blush) ). Moja kolegyna, este trochu starsia odo mna, to zhrnula, ze my to s tym prepocitavanim na koruny uz mame asi nadosmrti. Mladi to neriesia, uz myslia v eurach. A ten mesec na drobne si asi kupim, stale mam polkilovu penazenku…

  1. Bedulko, k narozeninám vše nejlepší přejí kocourci Melda, Zrzík a Ríša a zpovzdálí mamča. Krásně si ten dnešní den užij (sun) (rose1) (h)

  2. Bedulko! (h) všechno nejlepší, a hlavně abyste všechny byly zdravé, všechno ostatní pak už přijde samo. 🙂 (h) (f) (sun) (h)
   Jovásci, díky za vaše hlídání všechn narozenin a svátků. :* (f)

  3. Tak mě Jovásci předběhli 🙂 Můj mobil hlásí, že má naše paní Bedásková narozeniny! (rose1) (rose1) (rose1) Posílám přání všeho nejvíc nejlepšího!!!!!! (inlove) (inlove) (inlove) (cat) (cat)

  4. Bedulko, tady ti přeju taky, stejně jako po skajpu…. (h) (rose1) (^) (d) (y) a moje holky (cat) taky (h) (rose1)

  5. Milá Bedo,přeju všechno nejlepší (^) ,hodně zdraví (rose1) ,štěstí a pohody! (y) (sun) (d) (h)

  6. Milá Bedo – krásné narozeniny (rose1) – hezky si je užij spolu s kočičkami (cat) (cat)

  7. Tak v tom případku, milá Bedo, stojí naše smečka pěkně v řadě a gratuluje. Přejeme ti všeecno, co si sama přeješ, a možná ještě o kousek víc – a pěkně to oslav (d) (rose1)

  8. Řadím se do fronty gratulantů (rose1) (rose1) (rose1) Hodně štěstí, zdraví a hlavně žádný trable.

  9. Bedulkooooo přejeme všechno nejlepší, všem zdraví přehršel, hodně pohody a kočičího předeníčka! všechny kočky z Pětikočičína + jejich oddané služebnictvo 🙂 (cat) (bat) (cat) (h) (f) (rose1)

 22. ejch to se mi přitížilo! Načíhnu a co nevidim – platím, platíš, platíme… Tak už nejen děs, když otevřu schránku a tam radostně poskakují složenky, ono už i když otevřu Zvířetník a tam radostně poskakuje zana a volá platím, platíš, platíme 😀 😀

  Anglie se svými mírami, váhami a platidly by mě dostala rychle k docentu Chocholouškovi. A určo by to nebylo jednou, maximálně dvakrát za deset let 😀

  1. Petro,
   „když otevřu Zvířetník a tam radostně poskakuje zana “
   jsem si to představila…. (chuckle) 😛 (chuckle)

  2. u složenek se mi vybaví Svěrák – v roli Louky (Kolja) – složenky, vy krávy zelený!!!!

 23. (sun) Dobré ráno, krásné ráno, přeji všem milým Zvířetníků.
  Nestíhám, budu tak týden dočítat. Díky za všechna krásná písání. (h)
  Dnes jedeme vyprovodit kamarádku za duhový most, Pavla měla teprve 56 let ,nedočkala se plánované transplantace. Je mi moc smutno.
  ;(

 24. Díky Bohu, že jsme na Ostrovy dorazili dávno po reformě 🙂 Ale i tak mají Angličané skutečně nadnormální množství mincí a vyznat se v nich chce aspoň nějaký čas soustředěného studia, jinak máte chuť při placení nabídnout prodavači hrst drobných, ať si vybere, nebo vám odpočítávání trvá nespolečensky dlouho 😀 Však jsem tam taky našla automat, který jsem jinde neviděla – anti-rozměňovač (wait) Tam nasypete kilo drobných a za drobný poplatek vám z toho vypadnou celé libry plus zbytek. 🙂

  1. nutně, ale NUTNĚ potřebuju anti-rozměňovač. Rozkrádám totiž systematicky rodinný rozpočet tak, že drobný -VŠECHNY- nenápadně zcizím a dávám do takový krabičky 😀 Jednou za čas, když už hrozí, že se boky krabičky vyvalí tíhou, jdu zásobu mincí někam posměnit, vypadám, jak když jsem vyloupila kostelní kasičku. Usyslené peníze poté použiju na nečekaný větší dárek. Takový ani-rozměňovač by se mi tedy velmi šiknul 🙂

   1. Ono je to jak kdy. Mne včera málem vyvedli z opravny obuvi, když jsem drze chtěla platit padesát korun tisícovkou…

   2. Když byly děti menší, tak mívaly v kasičce nastřádané drobné. Jednou za čas jsem vyměnila za papírové (kdo by se s tím furt počítal) a nosila veeelmi nacpanou peněženku. Dodnes si vzpomínám na zcela konsternovaný výraz prodavačky, které jsem zaplatila asi 140 korun v korunách a dvoukorunách… 🙂 Nikdy po mně už nechtěla drobné 😀

   3. Takhle křečkuje mince MLP, který odmítá nosit drobné v peněžence, takže stále rozměňuje, jako bychom byli nějací Róčildi, no a já pak taky vždycky dumám, kde sehnat ten antirozměňovač a já nevypadala jako ta paní, co sedává se psékem v Brně v dolní části Masaryčky na chodníku a před sebou má misku na drobné….

  2. Ad: nabídnout prodavači hrst drobných – přesně tohle v cizině běžně dělám (chuckle) . Ale je mi jasný, že tobě nezbývalo, než se s tím nějak poprat.

 25. Anglickou měnu jsem se učila před a zažila po decimalizaci. Ovšem to by nesměli být Angličané, aby přece jen neměli svůj šilink – i když neměl 12 ale jen 5 pencí. Nevím, jestli se to ještě používá, ale v 70tých letech se jim z mysli sholling neodboural 😉
  Jinak jen prolítám. Mám po drobné kosmetické plánované operaci štěně a tím pádem je té práce daleko víc. Zatím ho dva dny pašujeme do práce, abychom ho aspoň pár hodin oddělili od ostatních. Naštěstí je hodný a vůbec si to nedrbe, tak jsme sice se strachem, ale sundali kornout. Ku podivu je klid a rána se perfektně hojí. S kornoutem kvílel a bouchal do všeho, mezi sourozence nemohl, protože ti okamžitě začali lovit tu divnou věc. I holky z něj byly divoké. Tak dostal obojek (kvůli identifikaci) a den jsem ho hlídala. Zdá se, že je vče v pohodě, tak v noci spí se sourozenci, chodí s námi do práce (to se mu tedy nelíbí) a odpoledne ho pouštím s ostatními a doufám, že se nic nestane. Snažím se neustále hlídat, ale každou vteřinu to nezvládám. Teď spí… Zítra je třetí den, takže bude kritická doba pomlu končit. Po týdnu už bude riziko minimální, příští středu jde na stehy.

   1. Jo, chlupy na nose jsou kožní vír a trochu mu to stočilo víčko. Já se přiznám, že jsem to ani neviděla, ale naše pídrvet je oční specialistka. Kromě oholené lysinky má mrňous jen trochu červené oko (pro laika skoro neviditelně) a skoro neviditelnou řádku miniaturních stehů. Zjevně mu to nijak nevadí. A to je dva dny po operaci. Teď už se bude jen hojit.
    Já to radši řeším u nás, než bych ho dala s problémem. Doma si ho ohlídám a noví páníčci už budou mít štěně zdravé. Je to Cameron (křivý nos), říkáme mu Ron.

    1. Milá Evo, věřím, že Ron bude v nejlepším pořádku (inlove) , ale stále doufám, že někde najdeš 25. hodinu dne a napíšeš nám miniportréty celé jedenáctky 🙂 Jednak jsme zvědaví (já teda jo!) a jednak to třeba někomu pomůže, když bude hledat fletího kamaráda (f)

    2. Držím Roníkovi palce, aby se rychle zahojil. (h) (y) Evi (inlove) , a na ty portréty, co vymyslela Dede, na ty se moc těším! :*

    3. Evo, proč já nejsem na větší černé psy? Ty jsi tak zodpovědná chovatelka! Ron pod Tvou péčí bude naprosto normálně ,zdravě, spokojený pes (h) .

    4. To se operují i takoví prcci? :O Jinak u nás je to na hlavu – alespoň jednou denně rozháním buď náznak nebo už skutečnou bitku, Ellie už není nervózní jen u misky, ale má pocit, že si musí chránit i terasu. Žere jak nezavřená, tloustne, v pátek se páník vyděsil, že je jak slon, tedy ona, ikdyž i jemu do toho slona moc neschází. Jestli je toto jen faleška, tak potěš kotě, až bude doopravdy březí, to ji snad někam budeme muset odvézt na mateřskou. A taková to byla mírná fenečka :@

     1. Od sedmého týdne operovat lze. U fletů se občas objeví kýla,nebo podobná drobnost. To víčko u retrívrů také není vzácné. Do chovu by to němělo, ale velká vada to není. Máme to prvně na 28 štěňat. Já radši dávám štěně už „spravené“. Kdyby něco, tak se to stane ještě na „moje triko“ a nemusí se stresovat noví páníčci. A kdysi se mi stalo, že jsem nechala dalmatinku bez odoperované kýli a noví páníčci se na to vykašlali. Ono jí to nevadilo, ale stejně… Od té doby jde z domu jen pečlivě zkontrolované zdravé štěně.
      A teda u vás to, Ivo, graduje :O . To abys na ně, na potvory, pomalu vzala hůl. Upřímně tě lituji a libuji si nad svou klidnou smečkou. Jsem opravdu zvědavá, jestli je to faleška. Ale tipla bych si, že bys radši měla nachystat izolaci a porodní bednu. Člověk neví.. Horší, že u vás neví i vet 🙁 .

      1. Tak za nějakých 14-16 dní uvidíme 😉 . Cecíky má trochu naběhlé, ale to může mít i u falešky, bříško moc nemá, ale nějak se ztratil štíhlý pas 😀 😀 , hřbet má jak žehlící prkno. Ale praštěná je pořád stejně, pro míček by se přerazila, to Fleur se loni chovala jako důstojná matka. No oddechnu si, až to bude vše za námi.

 26. Hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Móóóc krásnej rozhledníček (nod) Úplně slyším, jak ty penízky cinkají (wave)

  zcela mimo: Písnu ti dneska emailka k vaší velikonoční výpravě do Mimoně – přeci jen ten kraj máme solidně prošlapaný (happy)

 27. Milá Zano (inlove) , jsem ráda, že pokračuješ ve svém přínosném seriálu o penězích. Člověk obvykle uvažuje spíš v kategorii mám / nemám, ale jak vidno z nabídnutého odkazu, ony jsou peníze vlastně velice zajímavé. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. V muzeu (ten třetí oddíl článku 😉 ) mě provázel bývalej šéf našeho peněžního oběhu. Když slyšíš člověka, co to měl celej život jako zaměstnání i koníčka, tak jen žasneš 🙂 .

 28. Jééé, tady se někdo vyzná v mincích!
  Z anglický měny jsem na palici. A ještě mnohem víc jsem na palici z historickejch měn. Ale našla jsem tabulku, kde se přepočítávají peníze na věci denní potřeby a to vše na cenu krávy.
  Ještě jsem nenašla převodní tabulku pro různý měny. Přestože nepochybuju, že když byly peníze ještě opravdový, šlo určitě i v té Anglii platit českýma grošema a naopak u nás šilinkama. Nebo půlandělama. Nebo jak všelijak tomu ti blázniví Angličani (Eco promine) říkají…
  (h)
  Jo a kovový padesátikačky se mi od začátku líbí mnohem víc než papírový.
  Prostě peníze mají být kovový. To pak má člověk pocit, že v té kapse i něco má.
  Staromilec a cvok, nojo.
  No a?
  😉

  1. Na komentare nemam cas.Byla jsem si koupit pastelky a tvorim co?Tvorim mandalu.Sice ten vytvor nemuzu nikomu ukazat,ale bavim se.Jen mam problem,ze jsem si to predkreslila mekkou tuzkou a ta se mi pastelkama rozmazava.

  2. No zrovna Anežka se mi docela líbila – ono i bankovky (nebo starý akcie a tak) můžou bejt pěkný 🙂 .
   Ale jinak taková hromada peněz vypadá v mincích jako poklad, že jo?

   1. A pak jdeš koupit dítěti prasátko, vybereš krásný, veliký, jásavě jarně zelený. A vůbec tě nenapadne, že někdo vyrobí kasičku, do které se nevejde nejen padesátikačka, ale ani dvacka. Nakonec se povedlo otvor přibrousit, ale byla to fuška 🙂

    1. 😀 Vybíral jsem Domče prasátko k narozeninám ( neb ho moc chtěla). Vybral jsem krásné, velké, s úžasným výrazem – světle hnědá, taková „přírodně vypadající“ keramika, jen tu mašli kolem krku má tyrkysovou. Vybíral jsem ho s padesátikorunovou mincí v ruce. Potvrzuji, že ne každé prasátko na ni „padlo“. Teď bychom ale zase potřebovali ten „antirozměňovač“, protože zatím tak funguju já a za „drobné“ si kupuju dobroty ve spřátelené pekárně.

    2. A já mám kasičku na mince i na bankovky, heč (chuckle) ! Jsem podědila po tchýni, plechovu (prázdnou 😛 ).

     1. A já vlastně taky, mám keramickýho Ptáka Loudila, umí mít v bříšku mince a v zobáku bankovky. 🙂
      Hlavně má takovej ohromně přirozenej výraz. (bat)
      No a na peníze jsem pořídila pravej měšec, nosím ho pěkně u pasu. 🙂

   2. A Anežka má dneska svátek – vlastně Anežka Česká Padesátikorunová svůj poslední, takže všechno nejlepší!

    Zano (inlove) , to se Ti fakt povedlo, napsat článek bankovce k svátku! (y) 🙂

    1. To je fakt – dokonalé načasování (nod) .

     Zano, díky! Zajímavý, čtivý… Tak jen houšť! 🙂

     1. Načasovala to Dede (inlove) . Ale Anežka, teda myslím sv. Anežka, má dneska taky výročí (doufám že se trapně nepletu a je to 800 let od narození).

  1. Renátko (inlove) , Ty jsi úžasná! (y) Sice jsem rozuměla leda tak slovu šilink, ale zpívaný výklad mě pobavil i tak. (nod)

  2. Nejsem si jistá – ono jich ve skutečnosti bylo víc (ba i v Austrálii měli jednu k jejich decimalizaci 😀 )

  3. Renato (clap) 🙂 (clap) 🙂 To je přesně ono – úžasné 🙂 Asi jsi to psala ještě včera, ale já to po poslání svého komentáře hned zavřela. Manžel jel pryč, ale až se vrátí, hned mu to pustím.

  4. To urcite neni ona, Tom Lehrer je american. Ale jeho pisnicky jsou skvely. Ja mam nejradsi Poisoning pidgeons in the park.

   1. Smarjajosef, JENDO!!!!! Ty znas Poisoning Pigeons in the Park!! To uz ani vetsina Americanu nezna. Ja jsem na to narazila pred mnoha lety v Ann Arboru a zamilovala se. Mam dve LP a opatruju je jak oko v hlave. Tom Lehrer – to byl chytrej clovek. Profesor matematiky na Harvardu, nepletu-li se.

    1. Jo, a je to v tom Renatine odkazu Tom Lehrer – ten neobvykly prizvuk, co ma, je bostonsky. A kdybys slysel promlouvat smetanku z Charlestonu v J. karoline, tak je to taky stara Anglie.

   2. Já jsem hledala, hledala a tahle mi přišla taková nejzábavnější 🙂 To ostatní byly jasně jinozemské mutace (Austrálie, Nový Zéland). Nezkusili byste vyšpiónit tu správnou?

      1. A tady je k tomu vysvetlujici film : http://www.youtube.com/watch?v=2rOzF3QpJcw
       Granny gets the point 🙂

       Mimochodem jeste v clanku Zane chybi farthing (pamatujete Lizu Doolitlovou a jeji „Not a brass farthing.“ ?), sovereign a double florin z nichz ty druhe dva nebyly pri decimalizaci zruseny.
       A pak existuje jeste cosi jmenem „Maundy money“ … oficialne v hodnote 1, 2, 3 a 4 pence ovsem s vyssi sberattelskou hodnotou. A pritom platne jako platidlo. Ne, v poctu zaroven platicich minci se zajimavymi prepocitacimi pomery se britove opravdu neomezovali.

 29. Milá Zano, díky za článek. Já jsem se do Anglie vystěhovala v listopadu 71, tedy už po decimalizaci. Ani jsem netušila, jak skvěle jsem si to naplánovala, co se peněz týče. Tedy věděla jsem, že Anglie poměrně čerstvě přešla na desetinový systém, ale až teď z tvého článku jsem se dočetla podrobnosti. Já byla za nvoý vděčná, místní lamentovaly a pamatuji se, že všude se ještě dost dlouho psaly ceny v obou systémech. Vůbec si nedovedu představit, jak bych tam já jejich starou peněžní soustavu zvládla, rozumět jím mi připadalo prostě nemožné. Ale dodnes jsou tací, kterým se po starém systému stýská. Jedním z nich je i můj choť, který v Anglii deset let žil a trochu ho podezírám, že lituje hlavně proto, že byl na sebe pyšný, že ten komplikovaný systém úspěšně zvládl – tvrdil, že snadno. Tak se ho snažil poctivě vysvětlit alespoň mně (aby mě přesvědčil, jak to bylo príma), ale já to dodnes nechápu a asi nikdy nepochopím. Už jen to sčítání čísel mi přijde nesmyslné (vždycky něco někde přebývalo) a navíc při hovoru o penězích jen tak pro zpestření měla skoro každá mince svoji přezdívku.
  Peněženka plná velkých pencí dokázala docela zatížit kapsu či kabelku.

  1. Maricko,vzdyt tady je to stejne.Myslim s tema mincema.Ja mam flasku,kde to sypu.Kdybych to mela nosit v kabelce,tak neporebuji posilovat. 🙂 😀

  2. Maričko, docela chápu nechuť místních vzdát se něčeho, co jim přišlo přirozený – a nikdo jinej to nebyl schopnej pochopit 😀 . Ale pro tebe, resp. pro každýho nováčka, bylo určitě klika už to nepotkat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN