PSI: Jak Nastěnka roste (1. únor)

S Terrynkem mi seriál nevyšel, tak to napravím s Nastěnkou 🙂 Nastěnka má 4 měsíce a zrovna začala přezubovat, a tak se snaží okusovat kde co, moji bradu 🙂 třeba. Na návštěvě u paní chovatelky Terrynkové jsme ji změřili, takže je 35cm vysoká a 35 cm dlouhá. Váží 6,5 kg.

Napřed ale jak jsme ji dovezli domů. Na letišti jsme si s Alexandrem předali vše potřebné, a vyrazili jsme na dlouhou cestu k domovu. Malá byla tak unavená, že spala v sedě. Celou cestu byla moc hodná a tak jsem ji chválila, že je hodná ovečka. A během cesty se z ovečky stal Ovečkin a Nastulinka dostala první přezdívku. Doma se trošku najedla, očuchala s klukama a šli jsme spinkat. Jak jinak než do postele. Ráno seskočila z postele, rozhlídla se a okamžitě byla doma. Tvářila se, že si jen odskočila na výlet Moskva –Praha – Lípa.

Neděle byla seznamovací, Nastěnka se znovu očuchala s klukama, s Terrym naprosto v pohodě, na Frogáška trošku vrká, nevím proč to dělá, možná se jí zdá zbytečně veliký… Frogi by si s ní i hrál ale ona nechce. Petřík raději usoudil, že nemusí být u všeho a prý ve stodole je taky dobře, hlavně tam není to malé černé zubaté… Linda zůstala statečně doma, přestěhovala se ovšem do vyšších pozic, tam kam ta malá zatím nemůže a nejbezpečněji je u mě na klíně 🙂

Od paní chovatelky jsem dostala přesný popis toho, co Nastěnka papá, nicméně krasavica usoudila, že papat nebude… teda svoje, prý už je velká holka a chce taky ty dospělácké granule! Tak zatím bez problému baští tvaroh s piškotkama, pokud dostane do granulek maso, tak napřed vyháže všechny granule kolem misky, vyžere maso a pak sbírá ty granule, nebo si je po jedné nosí do pelíšku a pečlivě žvýká 🙂 že by jí byl osamocený zbytek jídla sežrán strach nemá, protože to si mezi sebou vyříkali všeci rychle. Prostě do cizích misek se neleze a hotovo.

Venku je ve svém živlu. Běhá, lítá, honí se s Terrym, hodně se ho drží. Učíme se chodit na vodítku, kluci fungují jako vodiči. Za něma Nastěnka cupká hezky. Jenomže trénujeme i samostatnost a to se jí moc nelíbí, jak si uvědomí, že je sama tak nastupují piškotky, co krok to kousek do pusinky 🙂 Taky trénujeme jízdu autem. Někdy blinká, někdy jen slintá, zatím se do auta nehrne. Ale Terryho začátky jízdy autem byly dlouho ve znamení blinkání, představa, že jeho bychom vezli z Prahy… To je Nastěnka ještě šikovná.

No, a protože u nás na cvičáku vedu školku pro štěňátka, měla Nastěnka první lekci. Mezi ostatníma štěníkama byla úžasná, vůbec se nebála, hezky se přidala ho hoňky, neřešila jestli je tam Terry (byl) občas se přiběhla pohladit. Statečná holčička moje.

Doma je báječná, už je naše 🙂 chová se jak správná kerrýčka, která ví, že všechno na světě je její. Může být kolem 100 hraček, ale ona chce tu co má Terry!!! Nevadí, že si před chvilkou hrála s torzem žirafky (Frogášek usoudil, že žirafka bude hezčí bez hlavy a vlastně budem mít ze dvou hraček dvě ne?) teď nutně!! potřebuje gumovou činku co má Terry!!!

A když nutně tak nutně. Tak za ním běhá, skáče po něm, Terry bručí ale tak hezky, výchovně. Nakonec jí tu hračku nechá… a najde si jinou… nebo si hrají spolu, to je kraválu 🙂 ale radost pohledět. A venku ty hoňky. Těším se za pár měsíců, zatím Nastěnka semtam nedopočítá nožky a už se kutálí…

A už jsme se učili „sedni“ chytrá panenka pochopila rychle… třeba nebude tak netoužící po vzdělání jak Terry 🙂

Tak zas za měsíc…

Napsala Pája pod dohledem všech výše jmenovaných

Aktualizováno: 23.2.2011 — 13:53

71 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zdravím všechny, včera jsem se na net nějak nedostala…..

  jsem ráda,že se Vám Nastěnka líbí, mě taky, klukům už asi mín protože začíná být pěkná potvora, dneska jsem s Terryho vytáhla chlupy!! já je pečlivě pěstuju a ona mi z něho dělá naháče (rofl)

  Nastěnka se jmenuje protože je z Ruska,z Ruska je proto, protože je tam větší chovatelská základna než u nás, letěla v letadla v přepravce na klíně, vešla se do předepsané váhy 🙂

  Terrynek je už krásně modrý (y) zlatíčko moje kudrnaté

 2. Pájo, Nástěnka je krásná kudrnatá holčička a když bude pod dohledem takhlě krásných a zdatných obránců – nemusí se bát vlka nic. Ať je vám všem spolu blaze na duši i těle. (h)

 3. je to úplně nejhezčí holčička. jenom je mi smutno po našich pejskách když koukám na kerryčky. jakpak to, že je z takové dálky?

   1. diky maricko, ja ctu vsechny clanky, jenom ne kazdy den ctu diskuzi, mam moc malo volneho casu.

 4. Mila Nastenko,ja jsem sice kocici,pejsku se docela bojim,ale ty jsi krasna.Kdyby u toho byla panicka,hned bych si te podrbkala.

 5. Jé, to je krásná princezna. A z daleka. No, vždyť krasavci hafuší k sobě nějakou šeredku nemůžou mít. (inlove) Pájo, ta spodní fotka je přímo za román. (sun)

 6. Pájo, ta poslední fotka je nádherná (inlove) . A Nasťa je krásnej mrňousek – doufám a těším se na hlášení 😉

 7. To jsem ani netušila, že si Utěrka pořizuje nevěstu. Snad jsem pochopila správně, že je importovaná z Ruska? Tak jí přeju do vínku spoustu rošťáren a krásnou výstavní kariéru.
  My byly dnes se Zkumavkou s jejím poloadoptovaným kocourem (sousedům už se nehodil, tak ho vyhodili ven). Nějak se jí nezdál a má dobré oko. Vypadá to, že ho někdo něčím přetáhnul, prý buď páteř nebo kyčel. Zítra ho čeká RTG. zatím má ATB a něco na bolest. Musel do tepla a klidu , tak ho mamka propašovala k těm sousedům zpět, ale kdy ho vyhodí, to nevíme 🙁 Přitom je to takovej pěknej kocour, jako whiskas,ale ne stříbrná,a le hnědá barva je základní

 8. Nastěnka je krásná a vůbec máš krásnou smečku. Myslím, že si teď docela užijete spousty legrace a těším se na další hlásání.

 9. Musím říci, že Nastěnka je nádherná. Prostě krasavice. Kukuč má také nádherný. Moc se těším na další reportáže. Je poutavé dozvědět se něco ze života štěněte a tady má ještě dva strejdy. O tomhle plemeni nic nevím, tak se alespoň poučím. Jestli jsem to pochopila správně, barva srsti se ještě bude měnit. Je to tak?

  1. ano, kerrýci se narodí černí a do 18 měsíců můžou být černí pak by měli světlat do modra, je to ovšem u každého jedince jiné, Yorča byla světlá v 9 měscích, Terry byl ve 3 letech krásný černý, pak jsem jednou jela na stříhání s černým psem a vrátila se s modrým 🙂 přesně jak jeho tatínek, zmodral přes noc (y)

   Nasta asi bude modrá dřív….al zatím má čas děvenka, teď se soustředí na zoubky

 10. taky jsme se teď potkaly s teriéří malou slečnou. Hladkosrstou foxinou… ještě nedorostlou – tipuju tak 5 měsíců starou. Když spatřila Betu – obě na vodítku, bylo to v „civilizaci“, tak zkameněla. Zastavila se a zírala. Panička jí tiše povídala „snad se nebojíš? Neboj“ …a malé zasvítilo v očkách, naježila se, vycenila zuby a vrhla se na Betu (rofl) Panička jí strhla, sprdla že tak si to nebátí nepředstavovala a v klídku jsme se rozešly (chuckle) Inu teriér (chuckle)

  Betka je vylítaná a my jdeme zkusit s páníkem obout brusle. Přehrada je zamrzlá, huráááá

  1. Naprosto typická foxteriéří reakce. Měl jsem po sobě tři a všichni byli postrach Starého města, kde jsem v té době bydlel. Druhej pesan (Cord Hvězda Vysočiny) byl z toho slávista, tedy sešívanej. Měl v kožiše nastřádáno kolem 40 stehů, jako by product jeho mezipsích diskuzí. Vet se vždy bál na něj sáhnout, ale když ho Korďák umyl , tak si dal říct a šil bez obav a bez zbytečností, jako košík, anesteze a pod. Děti s ním mohly dělat cokoliv, jeho filosofie byla dělejte se mnou cokoliv, ale něco se mnou dělejte. Jinak to byl ale nekompromisní hlídač. Jo a nežral nic co bylo levnější než 5,50 za 10 Dkg. Na to že se narodil 1978 a dožil se rozpadu Československa to byla docela mlsná potvora

   1. Ano, teriéři!. Já sama je nikdy neměla, ale naši sousedé odnaproti jsou teriéří lidé již přes třicet let. Poslední dvě byly a je, welšík. Až ta poslední je jakž takž „klidná“ 😉 , jestli se dá u teriérů o klidu a pohodě hovořit. A to jenom proto, že chodí na trénink a na soutěže v agility. A je dobrá! Stejně si tu a tam umane a jde se projít na čtyři hodiny po vesnici. A to ji potom absolutně nic neujde. Od dětí v kočárcích, přes novou kočku u vzdálených sousedů i po nové auto 😀 .

   2. O teriérech raději potichu. (chuckle) Náš Dasty (jork) má těch štychů zhruba stejně a pokud pamatuju, tak jediný spor, kterému se vyhýbal, byl s 50 kg hovíkem – bráchou nebožky Fily. Jinak jde do všeho po hlavě. (headbang)

 11. Všichni jsou nádherní chundeláčci, ale tomu štěnátku na horní fotce, stojícímu jako na výstavě, kouká z pravého oka pěkných pár rarášků. Tak si to s ním krásně užívejte!!!

 12. Tyjo, do těch kudrlinek bych hnedle zabořila tlapky! Nádherná holka.
  (Samozřejmě nádherní všichni, ale známe to, štěňata se muchlají nejvíc, žejo. )

 13. Pájo,nááádhera ! A fotka ! Ta nemá chybu. (handshake) Zdravím celou smečku. (h) (y) (wave)

 14. Páni, ti jsou! Všichni dohromady a každý zvlášť. A díky tvému krásnému povídání, Pájo, jsem si konečně utřídil ty Nastěnky – už vím, že ta, co mi ji MLP s takovou jiskrou v oku popisovala jako hosta posledního Pražení ( a toužený objekt Ešusího zájmu 🙂 ) je mosevský pes a je to takové opravdu malé zviřátko… Zatímco tahle Nastěnka je kerry blue teriérka, mladá slečna a nováček ve vaší domácnosti. Dobře, tak pořádek bychom měli. Tak ať je vám všem s Nasťou od Alexandra dobře a krásně a možná trochu i divoce – to patří k věci. (h)

 15. jéééé, pejsinka (inlove) … hlavně ta poslední fotka je úžasná!! (h)

  P.S. kerrýčka – to je od čeho? co je to za plemeno – jako ofiko, ať to můžu najít???

  1. To je důstojné terriéří plemeno s ofiko historií už přes 100 let. Původem z Irska (je to irské národní plemeno) z hrabství Kerry. Je to trochu větší než Foxlíci (ti mají tak 10-12 kg, kerrýci mají 15-18 kilo). Povahou jsou to čistí teriérští magoři. Doma obrovský ňunáci, když se to potká s jiným hafem tak je to Serval ze Rwandy. Nej výhoda je jejich srst. Kudrnatá a stříbrná ako pudl, a nelíná to. Takže nikde chlupy. Ale zase se to musí co 2 měsíce ostříhat, jinak nemáte psa, ale kouli chlupů. Kdo má 2 jako já, tak se to musí naučit a vybavit se, jinak zkrachuje. V salonu chtějí za kerrýčka i 700. Krát 2 krát 6 do roka. To se už vyplatí si koupit slušný strojek (pod 4000,- to ty chlupy nevezme) a dělat si to sám
   A že jsem solidní vložím odkaz. Kochněte se.
   http://www.hafici.cz/profily/detail/1514/

   1. Jsou fakt nádherní a moc se mi líbila i fotka páníka na lízing!! Zajímavé je, že i naši psi mají ve zvyku spávat „za, resp. nad sebou“ s packami a hlavou ve stejném směru, že by nějaký smečkový úzus?

   2. milý Jindřichu, s těma bitkama si dovolím trošku nesouhlasit. Důsledná výchova dělá divy a Terry nemá problém s ostatníma psama……na kerrýka je velmi trpělivý 🙂

 16. Nastěnka jak dřepí mezi dvěma velikánskými ochránci, to je hezounkej záběr. :*
  Vzhledem k tomu, že doma furt kulhám na půl připojení, pozdravuji aspoň takto a zpětně (wave) : Medvídka Pů, krásnou medvědici Majdu, Ríšu z trojkarolína, chuděrku Nynyšku a již téměř zotavenou Polárku a tak dále a tak dále.

  Dneska z Gorilkova něco sladkého, ne?
  http://nero89gorilky.rajce.idnes.cz/Pohodari_video-foto_22.2.2011/?p=pomahamegorilam.cz#Kibu_usina_podv_2202_20011.jpg

  1. Ťuťu ňuňu, prstík v nose! Je tak miloučký a tak člověčí. (h) Díky, Lásková milá. (f)

 17. To je krásná trojka! Nastěnka (bude se pořád jmenovat Nastěnka? Připomíná mi to jednu blboučkou, skromnoučkou, ukníkanou filmovou postavu. Promin, je to tvoje volba a moje asociace ti mohou být ukradené.) má parádní figuru, rozměry přímo manekýnské. Bude to krásná fena a přeju vám, at je vám spolu dobře (inlove) .

  1. Tohle je jeste dobry, myslim, ze by ceska panicka pochopila, kdybych na jeji Nastenku na prazeni zahudroval „Nasťo, ty zmije jedovata“ ;-)))
   Ovsem cekam kdy na nejake tangove akci narazim na rusku (byva jich celkem dost) a ta pri predstavovani prohlasi, ze se jmenuje Nasťa. No reknete … jak ji budu vysvetlovat az ze me vypadne „Náástěnku chci za ženu, he, he, he, heee“ 😉
   Rusove tu pohadku neznaj. A chapu proc, originalni zvuk stoji za starou backoru.

  2. Jani, tož původně byla Nastěnka myšlena jako krycí název, že když fenku z Ruska tak nastěnku…..no tak jsme o ní furt mluvili jako o nastěnce až je opravdu Nastěnka i v PP 😀

   no taky jsem si říkala,že Nasta je blbé ale jak jsem ji viděla poprvé jsem věděla, že je a bude Nastěnka (y)

   no a už je i hezky moravsky Nanynka

 18. Pájo, nádherná zdravá a krásná smečka (h) ! Nastěnka bude šikovná a že nedopočítá při honičkách s takovými profíky nožky? Vždyť je to zatím ještě mrně! Však ona jim to ukáže! A s tím zvracením. VYDRŽTE! Klérka trpěla kinetozou do svého třičtvrtě roku. A to jsme ji vezli z Teplic (v Čechách) až do Brna ]:) , to byl zážitek!

 19. Milá Pájo – to je překrásná smečka – těžko určit, který pejsek je hezčí. Vedle „plesnivého“ Terrynka vypadá Nasťa jako čerstvě vyloupnutý kaštánek. No a Frogi se svojí bílou náprsenkou jako rozevlátý dandy.

  Moc se těším na další povídání o Nástěnce a spol.

 20. OT. Ke včerejší diskusi o ultrazvukovém vyšetření feny (rentgen bych nedělala). U nás se vet obvykle docela trefí. Asi to docela umí. Známé předpovídali jedno štěně – měli jedno – císařem a mrvé, jak to u jedináčků bývá. Kamarádka s borderkami chodí pravidelně a +-1-2 se vždy trefí. U nás poprvé přesně, podruhé a potřetí trochu podhodnotili situaci (chuckle) (místo 8-9 jich bylo 11 a místo 9-10 celkem 12) – vícečetné vrhy se špatně počítají. Tak do 5-6 jsou docela spolehliví. Přes 7 podhodnocují. Pokud se dělá před 30 dnem březosti, mohou se vstřebat. Později už je to nepravděpodobné.
  Takže moje zkušenosti s UZ jsou veskrze dobré a stres není tak děsný (no nastávající matce se to nelíbí, ale strpí to, nikdy jsme neměli problémy.) Holčička je pak odměněna a vše zvládáme. Ale asi opravdu záleží na tom, jak to umějí. U nás jsem spokojená.

  1. Tak ten náš to asi neumí :S , dokonce přiznal, že někdo přišel s nechtěně nakrytou fenou, nic v ní neviděl a pak porodila. Já mu fakt asi koupím tu křišťálovou kouli 😀 😀

   1. U vás to posledně taky neviděl :S . To je fakt na křišťálovou kouli (nebo spíš koulí do kebule.. 🙁 )

    1. Ona je Fleurka nosila v batohu 😀 😀 . Tak do konce šestého týdne je měla schované někde pod žebry, až pak začala trošku tloustnout, bříško měla nakonec jen zarovnané s hrudníkem, žádná cejcha se nekonala. Ale rozjetý hrudník a zadek už jí zůstal, takže teď v zimě vypadá velmi blahobytně 😉 😉 , na jaře budeme muset nasadit dietku, pravda, nejen u ní, my to taky budeme potřebovat

  2. Ultrazvuk je metoda, která vyžaduje opravdu praxi a cvik. Mám s ním zkušenost z nedestr. kontroly materiálu. Bez cviku se to opravdu rovná věštbě. 😛

 21. Nastěnka je takový malý černý kudrnatý čertík, je moc krásná. (h) Jen jak psala dole Xerxová, milá Pájo (inlove) , že Princ Utěrka I. zmodral – týýý jo! Není to na reklamaci? Takové krásné černé štěnítko to bylo! (chuckle) :*
  Přeju všem krásný den! (h)

 22. Parádní malá kerrýska, ta s emá, že má doma strejdy… teda až bude časem hárat, tak si to užijete.. 🙂 Že nutně potřebuje hračku těch druhých? No jo, Borůvka je zase krade kočce- když měla Polárka hladovku před kastrací, dala jsem jí na hraní plyšmyš a zabránit Borůvce jí to sebrat dalo ale hodně práce. Vždycky zahrála hodnou, že jí to nechá, a oběhla místnost druhýma dveřma v naději, že si jí nevšimnu a bude to moct kočce sebrat 😉
  Polárka vypadá docela dobře, pruban ze sebe neservala, žere jako kombajn a všude leze- jenom když potřebuje seskočit dolů, tak huláká, aby přišla zodpovědná osoba a sundala ji, protože chuděrka kočička má přece bolavý pupek! 🙂

  1. Dobře že se Polárka zotavuje. Držela jsem taky palce.
   A že si kradou?! Včera jsem připravila hračku do výbavičky pro Cormacka. Něco jsem ještě hledala a hračka nebyla. Jak jsem roztržitá, myslela jsem, že jsem ji nevyndala. V pytli nebyla. Tak jsem hledala, nenašla. Vytáhla a předala novou.
   No a co myslíte, kde byla původní? To hovado staré – naše Ája si ji ukradla a ukousla očička a načala hlavičku. Bába jedna pitomá. Stačilo asi 20 vteřin nepozornosti. Nenápadně se odklidila za křeslo. Hračku jsem našla až dnes (v noci byly čuby v kuchyni). Uvidím, jestli půjde zašít, jinak musím kupovat novou. Kdybych ji při tom chytla, tak ji přizabilu, potvoru jednu nenechavou. Ona je strašný trhan. Plyšák jí vydrží tak 10 minut. Tohle byl oslíček pro štěňátko!!! :@

   1. Já bych nezašívala – mlaďoch bude rád, že už má načato (chuckle) a že se s tím nemusí sám párat (chuckle) (chuckle) !

  2. Matyldo, co jsem Ti včera psala! Vidíš a je to dobré!! Mám radost, že jste to holky zvládly na jedničku!!!

 23. Jé kerrýsek (tedy kerrýska…) a až z Moskvy?! Má pěknou figuru a je šikovná. To jste ji mohli mít v letadle na klíně? Já myslela, že smí cestovat jen ve schráně.
  A že nutně potřebuje především to, co má ten druhý?! No to je asi u všech psů, u nás Ája, nebo Ginny provokuje a běží za ní celá smečka včetně té druhé dospělé 😀 Je psina se na ně dívat. Naši budou mít skoro 2 měsíce (v úterý), takže si to umím představit. A Frogi že prchá před malou piraňou? Jako bych to viděla. I když Ája neprchá, Ája vychovává. Leží a provokuje a když se štěně přiblíží zavrčí. Pokud hned malý neudělá podřízený postoj, tak ho sekne (nekousne, sotva se ho dotkne, ale štěně ječí). Hraje si s nimi krásně, ale jen když ONA chce. Je to zajímavé o kolik víc si nechá líbit správný pes. Feny jsou daleko větší vychovatelky a dokáží být i tvrdé. Prostě vědí, co mládež do života potřebuje. Od fen jsem se o výchově psa naučila hodně, hlavně o tom, jak dokážou štěněti říci, že ony šéfují a že ony určují, kdy si budou hrát a kdy vychovávat.
  Nádherná holčička, tahle Nastěnka. Doufám, že o ní uslyšíme častěji

 24. Hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Kerrýsková roste krásně, ale největší radost mám z kerrýska. Vždyť ta tvoje černá nemodrající potvůrka je krásně modrá… Dával si kluk načas. Sluší to všem třem (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN