Již druhou zimu mohou obyvatelé Olomouce pozorovat při krmení labutí a kachen na řece Moravě kachničku mandarínskou. Jde o krásně vybarveného samce, kterého nelze přehlédnout. Září totiž takřka všemi barvami, od zelené přes fialovou až do kovově modré. Má červený zobák a oranžovohnědé ozdobné peří na křídlech i na tvářích.
Na první pohled je patrné, že jde o exotický ptačí druh. Pochází totiž z Japonska a severovýchodní Číny. U nás se ve volné přírodě vyskytují pouze jedinci uprchlí z domácího chovu. A to je jistě i tento případ. Pokud jich unikne více a začnou se rozmnožovat i ve volné přírodě, může vzniknout volně žijící populace, jak se tomu již stalo ve Velké Británii.
U nás by se to mohlo stát již brzy a nejpravděpodobněji v Praze na Vltavě, kde již ornitologové zaznamenali výskyt největší skupiny kachniček mandarínských. Žije zde asi jedenáct ptáků tohoto druhu. Další tři jedinci žijí v jižních Čechách ve Vodňanech. Po jednom kuse se vyskytují v České Lípě, v Benátkách nad Jizerou, v Brně, v Prostějově, v Přerově a v Olomouci. Ornitologové však předpokládají, že jich u nás ve volné přírodě žije daleko více, ale zatím o nich nemají zprávy. Pokud se tedy někde setkáte s kachničkou mandarínskou nebo i kachničkou karolínskou, která se již také občas objevuje, dejte vědět ornitologům. Přispějete tak k rozšíření vědeckých poznatků o těchto exotických druzích v naší přírodě.
Jiří Šafránek
místopředseda MOS
Společnost pro ochranu ptactva
606 324 763
Foto: Jiří Šafránek
Jedna je i na přehradě v Liberci, zachyceno na video
https://www.youtube.com/watch?v=d4VBo3yTp88
Tato kachniška žije v Brně.Jundrově a taktéž v Náměši n/Osl.
Jedna kachnička mandarinská se již druhým rokem objevuje uvnitř hejna kachen divokých ve Zlíně na Dřevnici u splavu na Podvesné VI. Přetrvává tam i přes zimu.
Jen jedna? To je nezvykle, cekala bych, ze budeme mit aspon druha nebo druzku… 🙂
Dnes dopoledne jsem v Olomouci vyfotil kačenku mandarínskou ve společnosti kachen divokých pod mostem přes Bystřičku (Hodolanská – Divišova). Fota jsou na :
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.549689698378201.139730.100000115279130&type=1&comment_id=6671849#!/josef.skurek
Dobrý den,
také máme tuto kačenku mandarýnskou na rybníku v Pelhřimově.
Spoustu let toužím tyto kachničky mít. Musím s tím něco udělat.M.
Kachnička je nádherná a dále zdravím z malé moravské vísky v okr. Přerov.
Podle ornitologické stanice v Přerově jsme zavedli “ soví dny“. U nás sídlí kalous ušatý, těším se vždy na všechny akce v PR. Třeba, úžasné jsou vycházky po Michalově, chtělo by to rozšířit na Žebračku, o té tu byla nedávno řeč, v souvislosti s vonícím divokým česnekem. Takže zdravím! (y) (clap) (wave)
Nebýval párek těchhle kachniček v botanický zahradě v Troji? Loni si teda neuvědomuju, ale předloni mám dojem, že jsem je vídala na rybníčku u východu z expozice.
Jsou moc krásný (inlove)
Tak to je frajer! Fakt je, že je znám jenom ze ZOO Brno. Mohou se sami takhle uživit v „divočině“? Myslím mimo města. Co predátoři, to jejich zbarvení je přece jenom trošku extravagantní na naše poměry v přírodě 😉 ? Opravdu přímo záží, i když samičky jistě tak parádivé nejsou.
yslím, že nám mohou být vděční,že se tu kachničce mandarínské daří…na světě už těch v přírodě moc není..
http://drubez.chovzvirat.com/druhy/kachnicka-mandarinska.html
a je to dobře ji nechat namnožit u nás, když tu není přirozeně? Aby zas nebyla nějaká ta ekokatastrofa… :O
Jaká ekokatastrofa? Víš co tu má predátorů? :O
Štětinko a ostatní, na biologickou katastrofu to zrovna v případě kachničky nevidím – je to sice druh z chovů uprchlý a nepůvodní, ale naštěstí ne nebezpečný (alespoň o tom nevím). S nepůvodními raky (rak pruhovaný a signální) je to trochu jinak, jsou totiž přenašeči tzv. račího moru, což je plísňové onemocnění schopně hodně poničit i populace domácích raků. Malé šelmičky (mink nebo psík mývalovitý) jsou zase čilí predátoři, nemají u nás přirozené nepřátele, kteří by tuhle věčně hladovou společnost drželi na uzdě a „vyjídají ledničku“ našim domácím usedlíkům…
A pokud jde o kytky, tak asi nejznámějším nechtěným „dárečkem“ je spála růžovitých, dovezená k nám někdy v 70. letech se sadovnickým materiálem (tuším to byly skalníky). Konec konců, bažant je taky čistokrevný Asiat, a dneska už nad tím nikdo nemedituje…
Ono co si budem povidat … definice invazniho druhu je „nerostlo/nepoletovalo/nelezlo nam to za barakem kdyz jsem byl malej“.
Takze co je invazni pro sedesatnika je pro tricatnika puvodni druh.
Třebas americký brouk, že ju (wait)
Jj, bijte je nepřátele z USA, volal Ferda mravenec. (rofl)
Inu, proto se také rozlišuje druh nepůvodní a invazivní… ne, není to totéž 🙂 To, co popisuješ, je druh nepůvodní. Druhy invazivní se vyznačují jistým druhem škodlivého nebo nebezpečného chování, zhusta jsou vyjmenovány nějakou vyhláškou (např. invazivní rostliny) a je stanoveno, jak s nimi zacházet, případně jak postupovat, abychom si nepořídili nějaké další.
Jéje, na podzim jsem jí viděla na rybníku v Horoměřicích (kousíček za Prahou na severozápad). Tak to se tam půjdu podívat s foťákem, jestli na ní budu mít ještě štěstí 🙂
Kachnička je překrásná – znám ji z Hodonínského Zookoutku. Ale jak říká Jenda dole – nemohli by se časem stát pro naši přírodu stejnou pohromou jako jiná zvířátka, k nám zavlečená? Myslím třebas jako rak pruhovaný nebo nutrie apod.?
Americká veverka…asi ne,kachničky mají spoustu přirozených predátorů a nepřátel…myslím si,že ona nám naše větší kachny likvidovat ani vytlačovat nebude….a choroby sem asi taky nezavlekla, to už by se o tom mluvilo…
No ale fuj! Vzdyt je to invazni druh … 😉
Krásná, nezlobila bych se, kdyby plavala i u nás na řece. 🙂
Já jsem včera číhala s foťákem na ptáčky u krmítka, tak si dovolím dát link na úlovek: https://picasaweb.google.com/tulie.renie/Krmitko#
Jé, mlynaříčky jsem neviděla už kolik let! (y) Jeden čas jsem měla kancelář v přízemí, před oknem byla taková křivá jabloňka a z ní ptáčkové lítali na venkovní parapet, kam jsem jim dávala slunečnici a jiná semínka. Nikdy dřív ani potom jsem neviděla tolik druhů ptáčků tak zblízka! 🙂 Opatrně jsem volávala i kolegyňky odvedle a těšily jsme se společně. Nedaleko byl totiž velký areál – něco mezi parkem a zpustlou zahradou.
Pět na jedné lojovce – foto předevčírem… http://www.kaaden.ufouni.cz/pub/IMG_8063a-st.jpg – a když jsme u těch lojovejch koulí – zájemců je dost: http://www.kaaden.ufouni.cz/pub/IMG_7974a-atyp.jpg 😉
A ještě kachnička – http://kaaden.ufouni.cz/Fotoalba/ha-I-08/img00029.htm – byla tu ja jaře, pak zmizela a v dalšíxch letech nebyla.
Děvčata, všechny ptačí fotky jsou moc krásné. (y)
Krásný fotky – všecky!
Krásné fotky ptáků (y) !
Určitě jsem tuhle kachnu párkrát viděla – doma projedu fotky kde všude ji mám zachycenou… Ale KAM dát vědět? Sem?
V článku se píše že ornitologům. 😉
Já mám dojem, že jsem je viděla v Průhonickém areálu, v té míň šlechtěné části, možná i u nás v Plzni na řece, ale ne letošní zimu.
Dobrý den,
pozorování kachniček a pokud máte i fotku, tak ji můžete poslat Moravskému ornitologickému spolku na e-mail: mosprerov@seznam.cz.
Díky
Jedna známá mi říkala, že jednu viděla v Brně na Svratce u Jundrovského mostu. Náhodou o nich zahlédla nebo zaslechla nějakou zprávu o výskytu.
Jsou kouzelné 🙂 – ano, pamatuju se na ně z Liberecké ZOO. Kachničky, kamerunské černé kozičky a šimpanzi, to byla moje nejoblíbenější zvířata.
U nás na potoce mezi sídlišti jsou kachny jen obyčejné. A je tu hodně bažantů. Netokají teď? Chovají se totiž tak podivně.
jsou krásné. Na našich častých cestách českou krajinou jsme je nikde nepotkali. Znám je dobře – jako malé jsme se na ně chodily koukat do liberecké ZOO – bývala tam malá jezírka a na nich malé barevné kačenky – mandarýnská a karolínská.
(h) A partnerku nebo partnera jim přidat nemůžete? Vždyť tu nádheru někdo musí chovat? Být jen sám musí být i pro kachničku mandarínskou frustrující. (y)
Že jo? Odchytnout ty osamělé a přidat k mandarince olomoucké.
„Mandarinka olomoucká“ ve mně vzbouzí pozoruhodný asociace (rofl)