BTW: Cesta tam a tam a zase zpátky

Sedím ve své nové pracovně v rohu velkého pokoje a koukám na zahradu. Naši zahradu! Je zatím zmrzlá, místo růží jsou v zahrádce pod oknem vidět jenom hromádky chvojí. Na první pohled nevypadá zanedbaně, ale jen já dobře vím, co mi tu před pěti lety všechno rostlo – tam, kde je teď krtky rozrytý trávník.

Jsme doma už tři neděle a teprve nyní skončil maraton prací vyvolaný naplánovanou a takřka provedenou přestavbou. Ne, že by bylo všechno hotovo, ale v Domě se už dá normálně existovat. Přesto se cítím být v jakémsi bezčasí. Naše věci z Anglie jsou totiž pořád někde na cestě. Darebáčtí stěhováci od Pickfordů si nacházejí jednu výmluvu za druhou, aby mohli zdržovat. To proto, že chtějí naši zásilku zkompletovat ještě s nějakými jinými, a přitom z Anglie do Čech se asi mnoho lidí touto dobou nestěhuje.

A tak žiju s omezeným šatníkem a rozevlátými myšlenkami. Kdo vlastně teď jsem? Jak moc se moje dnešní já liší od toho, které tu před lety nahonem sbalilo bedny a vyrazilo do Norska, protože tam mého muže jeho zaměstnavatel potřeboval?

Uběháme Šerika!

Jsem starší, to nechybně. Mám spoustu zážitků, viděla jsem kus Evropy, založila a opustila dva další domovy. Podvakrát jsem si vytvořila domácí rutinu – jednou v malém dřevěném řadovém domku kousek od břehu Oslofjordu, podruhé v krásném cihlovém domě v hloubi anglického venkova. Když tu sedím a postrádám mnoho svých osobních věcí, tak mám pořád tak trochu dojem, že jsem jenom na návštěvě, že najednou přijde den, kdy mi poletí letadlo a já budu muset Dům zamknout a opustit.

Vůbec Anglie mi vězí v hlavě hodně silně. Kolikrát už jsem měla nutkání sednout do auta a zajet nakoupit k Morrisonům, zajít do Oxtedu okouknout obchody a chvilkami se přistihnu, že čekám, kdy už zase bude malování – každé úterý jsem takhle strávila spokojené dvě hodiny nad pokusy zvládnout akvarel. Ale není to jen nutkání vyrazit zpátky proti proudu času – horší je, že moje podvědomí tkví v Anglii mnohem pevněji, než jsem sama tušila. Ano, jde o řízení auta.

Myslela jsem, že přechod domů bude snadný – vždyť jsem v pravostranném provozu žila celý život! Ale ukázalo se, že to není tak jednoduché. V Anglii jsem si musela velmi násilně a ve velmi krátké době přeprogramovat mozek na řízení na opačné straně silnice a mozek si to zapamatoval. Jak jsem se ze začátku v Anglii bála, že v případě nějaké krize automaticky zareaguju špatně, tak jsem zjistila, že nyní čelím stejnému problému.

Na první pohled to bylo – stejně jako v Anglii – v pořádku. Pravda projet první kruhový objezd opačným směrem stálo značné přemáhání, ale jinak to šlo celkem snadno, hlavně na známých místech. V noci a na neznámých cestách se však objevoval a občas i objevuje záblesk strašné nejistoty – jedu správně??? No, a aby byl malér dokonán, stačila jednoduchá věc – náhradní auto z autoservisu. Špatné počasí, horečné hledání správných páček a hle, kudy to jedu? No dobře, ten naproti stál, já jela pomalu… Ale stejně!

Berry a Kazan na loukách

Kdo však nemá žádné pochybnosti o správném umístění, jsou psi. Kazan je spokojený, klouby ho zjevně bolí méně než v deštivé Anglii a svoje doma bezesporu poznal. A Berry? Ta svoje doma rychle našla a nejen proto, že jsme s ní tady my. Hodně dělá velká bezpečně oplocená zahrada, kde může být tak dlouho jak chce, kde může honit ptáky, štěkat na okolní psy a lovit myši. A hlídat.

V Anglii jsme měli také dvorek, zahradu a ještě i přilehlou louku, ale oplocení bylo jen symbolické a psi mohli být venku jen s tím, že jsem měla čas na ně dávat pozor. Stejně se mi kolikrát stalo, že mi Berry přivedl tamější „šafář“ Paul, když si slečna vyšlápla na svatbu nebo k rybářům. Hlídání na ni přišlo brzo, už na pěti měsících ostražitě sledovala okolí a spolehlivě vyštěkávala nejprve příchozí, posléze i kolemjdoucí. Jenže v tom byla určitá nejistota. Dělá správně? Zřejmě jsme jí – tím, že jsme žili v pronajatém domě – nedávali ty správné signály.

Kdežto tady rychle pochopila, jak se věci mají. Sice doteď příliš nerozumí tomu, proč by měla lítat jako idiot kolem plotu a štěkat jak na lesy jen proto, že na zahradě přes cestu stojí sousedovic knírač Šerik, ale solidárně s nadšeným Kazanem aspoň běhá. Rituály se mají dodržovat… aspoň některé. Rozhodně ale zatím nepřevzala Kazanův zvyk lehnout si na pozorovatelnu a sledovat okolí pouze převřenýma očima a natáčením radarově vztyčených uší. Po zahradě chodí, běhá, lítá tryskem, prozkoumává její mnohá zákoutí. Pozoruje kotec se psy u sousedů, hledá krtky a poslední dny – ach ano – hloubí jámu na mamuta.

Proč se domnívá, že nejlepším místem pro výkop je asi půlmetrová mezera mezi dřevěným pódiem a stěnou domu, to netuším. Byla tam udusaná hlína přikrytá drobným narůžovělým štěrkem, aby tam neprorůstala tráva. Teď je tam bezmála půlmetrová jáma a odhazovaná směs štěrku a hlíny již do poloviny pohřbila velké prázdné květináče, které tam čekají na jaro. Pokud je budu chtít použít, budu potřebovat krumpáč.

Berryýý, ke mně!

Kdykoliv mě venku radostně přivítá s čenichem zakrytým silnou vrstvou jílu, tak mám silnou tendenci zavírat oči před krutou skutečností – kde je nová jáma? Copak nám nestačí ty stovky krtinců? Možná Berry v zahradě bojuje proti nedobrovolné konkávnosti krtčích hromádek svými konvexními výkopy. Popravdě mi poslední dny připomíná nadšené dítě, které přiběhne domů jen na důtklivé vyvolávání rodiče, aby natáhlo špinavou ruku pro chleba se sádlem a po dvou kousnutích utíkalo zpátky ven, protože, maminko chápeš, já mám ještě strašně moc práce!

Marek jí začal říkat Hoppsík, protože v novém prostředí s novými podněty je naše Vuvu opět skákací. Pikantní je to, když odněkud přijíždím. Kazan se obvykle spokojí s tím, že přiběhne k vrátkům a zaštěká nebo zavyje uvítací serenádu. Beruška skáče. Proti brance. Vysoko. Plot je tady dřevěný, metr padesát vysoký a nad ním se v pravidelných intervalech se širokým úsměvem zjevuje černá střapatá vlčí hlava. Prakticky to znamená, že příchozí si může velmi zblízka prohlídnout Berryiny působivé tesáky. Popravdě se divím, že nám ještě chodí pošta – schránka je totiž přímo na brance 🙂

Zkrátka jsme doma, a jak jde čas, tak mi to i dochází. Nezapomenu na onu sobotu, den, kdy jsme ve dvě ráno přijeli konečně domů, a já jsem někdy kolem poledne vyrazila s Markem do Dvora Králové na nákup. Chodila jsem místním supermarketem a snažila se aspoň v základech zorientovat, abych našla přinejmenším ty nejdůležitější věci. V koutku se zeleninou jsem vzala do ruky svazek petržele s natí a automaticky mě napadlo – to je moc, to nestačíme sníst. A pak mi to najednou došlo. S radostným úžasem jsem zírala na petržel. To se ví, že ji sníme! Vždyť už nikam nejedeme… jsme doma.

Západ slunce na Zvičině

Aktualizováno: 21.2.2011 — 12:02

199 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá pani Dede.
  Prosím Vás o radu, ako sa dá teraz napísať článok na Zvieratník. Už som tu dlho nebola, pracovala som v zahraničí a chcela by som napísať aktuálnu správu o Levuške – tá už bude mať 10 rokov a o Minkovi II.
  Prosím, napíšte mi domov.
  Na Vianoce som chcela napísať p. Líde Švecovej a so zdesením som zistila, že už nemám komuhttp://naszviretnik.net/wp-content/plugins/smilies-themer/Skype/21.gif

  1. Milá Yetti, na Zvířetník se píše pořád stejně – nápovědu najdete nahoře na stránce v liště – jmenuje se to Jak napsat článek 🙂 Jinak vítám doma (inlove)

 2. Mila Dede, jak dobre to znam, tohle napul doma ajeste na ceste….ja jsem taky tulak z povolani asvoje zvirectvo (kocici) taham s sebou. Nejsou nadseni, ale nasleduji nas verne a vzdy si zvyknou…
  Vuvuzelka ma prvniho ceskeho napadnika (inlove)

 3. jak jsem nakoukla do komentářů budu se opakovat, vítej Doma Dede (h) (f)

  nevím jeslti bych uměla tak odjet jinam, co cizí země…..když jsem byla na podzim s Tomem na svatbě v Polsku tak se mě ptali jestli bych tam zůstala, vůbec jsem neváhala s odpovědí

  ale člověk když musí tak asi musí a zvykne si na všechno

 4. Milá Dede :
  Josef Václav Sládek
  Domove, domove
  drahý a jediný,
  nejdražší, nejsladší
  nad světa končiny.
  Nemůžu si pomoct, vrátila jsem se z místní hopůdky, dala jsem si dva šedé vlky a je to tady. Slza z oka kane,na fotce vidím místo Berrynky Daníka, je to jak deja vu, tak vítej doma, opravdu doma, pozdrav za mně Berrynku i Kazana a vůbec celou smečku. (inlove) (hug) (h) (dog) (dog)

 5. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Do domu vedle početné katolické rodiny se nastěhoval Žid. Každý pátek, v den tradičního katolického půstu, když katolíci žvýkali svou neochucenou rybu, Žid griloval na zahradě hovězí steaky. Vůně masa katolické sousedy dráždila. Rozhodli se proto, že Žida obrátí na katolickou víru. Po delším přemlouvání ho vzali k faráři, aby ho pokřtil. Farář Žida pokropil svěcenou vodou se slovy: „Narodil se jako Žid, byl vychovaný jako Žid a tímto je z něj katolík.“
  Přišel další pátek a katolíci nemohou věřit svým očím. Žid opět griluje. Po chvíli, co svého souseda pozorují, vidí, jak bere svěcenou vodu a kropí steak: „Narodila se jako kráva, vyrostla jako kráva a tímto je z ní ryba.“ .(*)

  ~o) Vinšuju všem přítomným a hlavně Dede, klidný večer, hezké sny a pěkně se vyspinkejte. Vše v dobré se obrátí a velkého jmění nabydeme! ~o)

 6. Hm, tak to mám za to, i když fakt nevím za co! (whew) Přijel taťka s Bertíkem a nastal problém – velikej! Bertík se zamiloval do Vuvu a s neuvěřitelnou razancí a vytrvalostí ji obtěžuje. Berry sice nechápe, o co mu jde, tak střídá útěk (když na ní visí) se sváděním, když Bertíka někdo drží (koketa jedna černá!). Ovšem to by nebylo až tak zlé, kdyby se mi Kazan nenašel v úloze Othella – tahle holčička je JEHO a basta! Že já jsem vůbec vyslovila, že je Kazan moula… Jak by bylo dobře, kdyby byl! (tmi)

  1. a cos myslela ?? Že Kazan bude z Bertíka u Vuvu nadšený ?? Hlídej, hlídej, hlídej… a řvi, když se nebudou chovat tak, jak ty chceš. Berta nenech otravovat Vuvu a Kazana nenech nadávat Bertovi. A Vuvu nedovoluj provokovat. Nezávidím ti to – ale jak si to teď nastavíš, tak to budeš mít i v budoucnu.
   Však ono si to sedne… Ale smečka Kazan s Berry je prostě jasná…

   1. Však řvu! (zatím úspěšně) Až sama sebe udivuju, protože normálně fakt neřvu (mám bolavý hlasivky, no!) Ale hlavně rozděluju. Já jsem především nedocenila, že by to Bertíka mohlo takhle rafnout – vždyť se velkých psů bojí! Spíš jsem čekala, že ji bude žárlivě odhánět od taťky (on je pekelnej závislák). Kazan si jeho provokací normálně vůbec nevšímá, jako malej pejsek je Bert pod jeho rozlišovací laťkou. Jenže zamilovanej Bert a provokující koketa, to je fakt na zbláznění (fubar) No a chlupatej Othello navrch… to si fakt líp popovídámě po skypu! (wasntme)

  2. Milá Dede, ty nemáš šanci se nudit ani chvilku! A když už se schyluje k idylce v kruhu rodinném, rozdělí si chlupatí ochotníci dramatické úlohy a legenda o vášni může začít ! 😀 Já vím, že k smíchu je to jen chvilku a postupem času už je to poněkud vyčerpávající. Tak ať hlasivky vydrží!
   A přeju příjemné zabydlování! (h)

 7. Milá Dede,vítej doma (h) !
  Držím palce,aby se vše brzy vrátilo do starých kolejí (před odjezdem do ciziny) a aby Berry přestalo bavit hloubení jam 😉 . Snad i letos přijde jaro,sluníčko (sun) jistě zvedne náladu a budeš mít už domeček i zahrádku (f) takové,jak chceš mít (happy) .
  VŠECHNO NEJLEPŠÍ LENKÁM ! (rose1)

  1. Nevstoupíš dvakrát do stejnejch kolejí 😛 – člověk se hodně mění a čím víc zažije, tím víc se změní. Ale je spousta hezkejch kolejí (inlove)

  1. Holky asi založí taneční kroužek! 😉 (blush) A Mojka jaká je už velká, dřív jsem si toho nějak nevšimla…

 8. Teprve nyní jsem dorazila do hospůdky ani jsem se nedostala k diskusi. Milá Dede, jak já na Tebe stále myslím! Jsi obdivuhodný člověk, takhle zvládat po pět let- doma. A nyní kdy už konečně jsi v tom pravém doma, to musí být jistě jiné, ale ono to časem a všedním životem zase vklouzne do starých kolejí. Něco v okolí a ve Tvém životě bude jinak, ale základ zůstane stejný. Zatím je pořád zima, opravdu jakési časoprázdno, rozjaří se a život ve starém domově nabude starý řád. Vím, i synkové už nejsou těmi mladými jinochy, možná i v sousedství někdo ubyl ale zase jistě i přibyli noví lidé, prostě za pár týdnů to bude opět ten starý, pevně zakořeněný domov, který důvěrně znáš a ty dva v daleké cizině budou krásnými vzpomínkami. Jsem ráda, že jsem mohla tuhle Tvoji životní zkušenost sdílet s Tebou, protože i pro mne je to obohacení. (h) (f)

  1. Alexina zlatá slova do kamene tesat. Nic víc se (snad) přidat nedá.
   Vitaj děvčičko Dede doma. Sedni si, oddechni si a buď ráda, že se vracející zavazadla pozdržela.
   Smutné přirovnání: přivezla jsem nějaké věci z tetina bytu, ale, kam je dát? Ono to potřebuje čas, aby se to usadilo, přetřídilo a všechno si našlo své místo. No a pak přijde další vlna. A zase potřebuje čas na to, aby se rozplynula mezi tím, co bylo doma dřív.

 9. Pridavam se k pranim vseho nejlepsiho Lenkam. Doiufam, ze jste mely spokojeny svatecni den. (h)

  1. Milé Lenky a Bláži (inlove) – všechno nejlepší k narozeninám, hodně zdraví, radosti a spokojenosti (rose1) (d) (rose1) !

 10. a ještě jeden „vzdělávací“ (rofl) článek k tématu od psího autora… (chuckle)

  http://neviditelnypes.lidovky.cz/psi-xerxes-kozel-zahradnikem-dj4-/p_zviretnik.asp?c=A060517_012041_p_zviretnik_dru

  Hrozně to letí… , když mrknu do diskuze, žádná Xerxová nemusela existovat, její tiskový mluvčí (inlove) to tenkrát pohodlně stíhal… a obsah článku podepíšu i s Kosaticí dravou. Udržovaná zahrada dokáže přežít psí péči v pohodě (nod)

 11. tak tedy nevímnevím (think) . Mně zima nevadí (shake) . Celý den pere (sun) – úplně jasno bylo celou noc i celý den… sníh mizí (krásně vymrzá přes stádium ledových krajek na trávníku), ale pocitově je děsná zima (no pocitově… jen zapadlo (sun) a teploměr už zase padá k desítce). Měla jsem sice botasky (když už jsem je před týdnem konečně vytáhla), ale dokonce jsem měla rukavice… Ale snad bych i tlusté ponožky a kulicha dneska užila… O to víc jsme toho s Kosaticí naběhaly.

  Na konec procházky přišlo vzrůšo – nějací tři mládežníci do sebe mydlili sekerama a mečema, štíty duněly… a Beta je seřvala jak malý kluky… Nechali toho, i když byla na vodítku a rozhodně je nijak neohrožovala… Jeden byl asi trošíčku slabčák, neboť vyhlásil pauzu (rofl)

  1. To byli ale rozumní mádežníci! Rozhodně lepší řešení, než začít po psovi, kterej, chudák, nerozlišuje mezi cvičným bojem a reálnou rvačkou, poštěkávat nazpátek!
   Aha, Kosatice asi nemá takový trauma z holí, jak Penny, co, Kosatici asi nikdo (nejspíš) klackem nemlátil…
   No někdy budu vypravovat, kterak se Penny učila řídit náš trénink… 😀
   Se máš, že se ti po lese potulujou takoví ti s mečema a sekyrama! Tomu aspoň říkám lesní osazenstvo! 😀

   1. Kosatice (ani moji předchozí psi) žádnou negativní životní zkušenost nemá. To je výhoda rozcapených štěníků z dobrých chovných stanic – znám rodiče, chovatele, prostředí… Za všechny eventuální chyby si můžu sama

    1. To máš štěstí.
     To víš, někteří adrenalinoví sportovci jsou zatížení na nalezence. 🙂 Bože, co mi to dalo práce, aby mi Penny podala berli ( „Cos to dovlekla domů za klackový hrůzy?!!“ ) , nebránila mě při tanci ( „Ale když on CHLASTAL!!! Jedno pivo!!!“ ) a nesnažila se mi soudcovat moje vlastní tréninky s mečem… ( „Zabíjejí paničkůůů!!!“ ) 😀
     Uf. (whew) Ale nakonec se povidlo. (whew) ( „Zas se budete zabíjet, jo? No dobře, já… vás… teda… když myslíte… otáčím se zadkem, lehám si tu na batoh a NEVIDÍM vás, je to jasný? A budete mě pak drbat, jo? Jo? Jo?“ — „Seš nemehlo, zas ti ta hrozná vě… ehm, ta věc spadla… Hele, jak jsem šikovná, sakra, to je nemotorný, no HELE, jak jsem šikovná!!!“ a tak… ) 😀
     Zas je pak nějaká sranda. 😀

 12. Děkuji moc všem za přání a připojuji se k přání svým jmenovkyním (sun) (f) (inlove) 🙂

 13. Tak předně, děkuji za i mě adresované přání Lenkám. Jsem sice po anglicku Leny (děda lítal u RAF a moc si tohle jméno přál u první vnučky…asi nějaká láska (inlove) ), ale slavím samozřejmě dnes. A Dede jízda autem v Oxfordu byla něco tak strašného, že já přeučený ( a fakt přes ruce mlácený) levák jsem byla úplně nešťastná a často se ocitala mírně v protisměru a údivu, že je něco blbě. A k Tvému moc hezkému, něžnému a půvabnému popisování zžívání se s opravdovým doma. Já moc rozumím tomu dočasnému vykolejení, tomu porovnávání a okamžitému nutkání dělat věci jako ještě před měsícem. Prostě si to sedne, pomalu odejde a bude nahrazeno tím novým – tady teda spíš tím starým…jako všechno v životě. Vím, že je to takový jako klišé a řeči co se vedou, no jo, ale ono to tak prostě je 🙂 Tak ať je to pro Vás s přicházejícím jarem návrat pořádně kořenový ! Ze srdce ! (h) A vyřiď prosím Berušce a Kazanovi, že je prostě „žeru“ (wave)

 14. Milá Dede, ať je doma vlídně! (inlove)

  Podrbání Náčelnici hrabošivé i Kazanovi 🙂 .

  Holt si zjara můžeš zasadit (když už bys pohrdla pražci), třeba ony dobré zahradnické oumysly (chuckle) .

 15. Mila Dede, to je parada, ze si muzes planovat svou zahradku. I kdyz s Berry to bude nervni zalezitost. Mne se docela osvedcily ruze, kdyz byla Grizzlinka malinka – to jak behala jak splasena, tak jednou narazila cumakem do velkeho trnu a usedave plakala. Ale ruzim se uz navzdy vyhybala, tak jsem je sazela jako ochranny val. Docela mne dojmulo, ze Kazan vi, ze ma sve doma a je spokojeny. Tak at se dari, domecek vzkveta a zahrada kvete. Hodne stesti preju. (h)

 16. Milá Dede, vítej v Domě 🙂 Já myslím, že opravdové doma nedělají balíky zdržované spediční firmou, a až se rozhodneš, který ze dvou svetrů je lepší na českou zimu, bude zase o fous líp. Ježdění vlevo je moje několikaletá můra (od té doby, co občas jezdím služebně na ostrovy), ten horror by se pracovně mohl jmenovat „Po cestách Británie“, nebo tak něco. Nikdy, opravdu nikdy tam nejsem tak dlouho, abych si zvykl, a tak jezdím krok sun krok…

  Pokud jde o neznámá auta – kolega je poměrně temperamentní řidič a na můj vkus příliš často používá klakson. I půjčil si jednou v Londýně auto, které neznal – kdykoliv chtěl zatroubit, ostříkl si přední sklo a automaticky spustil stěrač. Tvrdil, že se málem odnaučil troubit… Jako kdyby ho to auto chtělo „zchladit“…

  Všem LENKÁM zjevným i skrytým posílám (rose1), potřebným palců předržení (y) – a chlupatcům podrbání tam, kde to mají nejraději…

 17. Já mám taky jedno OT. Takové, no copak pánové nepochopili, že se mluví o nich bez nich? Taky jim mohli dát k dispozici mikrofon 😀

 18. Stěhování nemám ráda, i když na to poslední jsem se těšila hodně. Krabice jsme si tahali sami, ale to neznamená, že máme vybaleno (stěhovali jsme se na konci září), nemáme totiž ještě všechen nábytek.
  Soucítím s Tebou, že Ti chybí Tvé věci, ale zase jsi měla čas se trochu doma usadit, než přijde to definitivní vybalování a zařizování. Nejhorší je, když se člověk pokouší sžít s bytem, který je totálně zavalený krabicemi a nábytkem, který ještě nemá svoje místo. Tak snad vše dorazí v pořádku a pak budeš doma konečně opravdu.

  1. OT: Jinak se začínám příšerně nudit. Víkend byl prima zpestření a dokonce jsme tu měli od nedělního dopoledne až do rána Rysíka. Bylo to moc fajn, ale zjistila jsem, že takováhle zpestření špatně zvládám, i když na práci tu mám lidi. Večer mi bylo o poznání hůř, než o den dřív. Jen jsem si tím ověřila, že ho tu opravdu mít nemůžeme ;(
   Je to zlatíčko, teď je zase u jiné tety a večer pofrčí zpět k babi a dědovi, kteří si za ty necelé dva dny snad trošku odpočali.
   Když ho přivezli k nám, tak zajel ke mně pod peřinu a blaženost z něj přímo vyzařovala. Jen se bojím, aby nezačal protestovat, až zjistí, že místo domu jede zase k babičce. Babička je fajn, ale má trochu pohybové omezení, tak si nemůže hrát, jako táta. Teď jen nevím, jak dlouho to všechno bude trvat. Na kontrolu jdu pozítří.

 19. Milá Dede – myslím, že ty sis dokázala udělat domov všude – ať už na Dalekém východě, tak na Severu i na Ostrovech – ale doma, Doma se domov přece jenom dělá líp.

  Vždycky jsem obdivovala tvoje anglické fotky, ale západ slunka ve Zvičíně mně uchvátil. Ono snad i to slunko doma zapadá hezčeji.

 20. Milá Dede, díky za krásné povídání. Je vidět, že tentokrát jsi opravdu Doma. Člověk si zvykne ledaskde, myslím, že pobyty v Norsku i v Anglii byly určitě krásné (a to nemluvím o předchozích „toulačkách“ ve světě). Člověk bude vždy rád vzpomínat na pobyt venku, ale mít kus vlastního domova je opravdu k nezaplacení. Přeji vám všem, aby tu bylo všechno tak v pohodě, jak jen může být. Fotečky Berry i Kazana jsou krásné, Berrynčino ouško už skoro stojí, myslím, že ještě chvilku a bude špičaté jako to druhé. Co mě ale opravdu uzemnilo – je ta poslední fotka. Ty růžové stromy v západu slunce – to je skvost. Přeji, ať se vše daří…… (h) (sun) (sun) (sun)

  1. Já se také připojuji s přáním. A hlavně hodně sluníčka, abyste se mohly těšit na jaro (a my taky). (rose1) (sun)

  2. Všechno nejlepší Lenkám a taky tak trochu A-Lenkám, He-Lenkám, Mi-Lenkám, Apo-Lenkám
   (sun) (rose1)

 21. Tak teď jsi definitivně doma, když je o tom BTW. Takže Tě tady ještě jednou vítám. Z Pickfordů si nic nedělej, tenhle stav nezatíženosti hmotným okolím umožňuje lepší postupné vnímání a prožití změny a taky se neudřeš víc, než je zdrávo, když je to na etapy. (rose1) (rose1) (rose1)
  A je to pravda, mám desítku.

 22. Jsem opravdu ráda, že se v doma usazuješ. Je sice pravda, že denně řešíš „problém“, které, ze všech dvou triček si vezmeš, protože ostatní oblečky si lebedí někde ve skladu, ale jsi doma. 😛 Jak se dalo čekat, Kazan se jako domácí pán osvědčí a žákyňku Vuvu hravě uvede do hlídací praxe. Tak ještě ty kontejnery a bude zabydleno. (sun) Moc se těším na Tvoje povídání o Norsku a hlavně Anglii. Bude se Ti líp psát, až trochu ukročíš na české půdě. Viď, že bude povídání. Prosííím. (h) 🙂

  1. Veram, to si už pár let shromažďuje K.k., která sem občas taky zavítá. Holt, archivářka se nezapře.

   1. Klikla jsem si na „kurvítko“, o kterém tady kdysi přednášela Bubu. Moc hezký link!

    Náhodně z diskuse:
    Ja som mal šťastie na zle nastavené kurvitko. Televízor mi odišiel dva týždne pred koncom záruky takže týždeň pred koncom záruky som ho stihol dať do opravy.
    P. S. Z uvedeného vyplýva že aj kurvítko môže zlyhať a byť zle nastavené. Ach tie dnešné nekvalitné výrobky.

    http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/36273/start/0

    1. Kurvítko mne dostalo smíchy do kolen. Když jsme dělali střechu na chalupě, měli jsme tam 2 pokrývače a 2 tesaře. Šikovní, príma chlapi a skvělí řemeslníci. Soused se chodil dívat a vždycky zdaleka už halekal: „Nazdar kurvítka, ještě jste nespadli a jak pokračujete?“ Od té doby toto slovíčko občas použiju, ale ne v souvislosti s přebývajícím kouskem něčeho!

    2. Hmmm. Vy se smějete, ale já měla jednou životní kliku taky. Nebo žeby to špatné nastavení kurvítka? 😀 Můj mrazák měl zcela nestandartní záruku na kompresor – 5 let. 16 dnů před vypršením záruky si kleknul (rofl) Opravář jen kroutil hlavou a brblal“ Jak to ti konstruktéři dělaj???“ (wasntme) Byl přesvědčený, a já s ním, že takové sekačky, vrtačky, a jiné stroje jsou konstruovány na dobu záruční a ještě melilinký fous přes. (chuckle) (dance)

   1. (rofl)
    Ono toho tam není víc – ale v poslední době to nejak flákám. Budu muset jít do sebe začít zas pravidelně doplňovat, už mám v poči zase velezásobu zajímavostí. :S 😉 😀

    1. Ale je to skvělé. (f)
     Doufám, že tam dáš odkaz na pražské kašny, který jsem tu dávala včera (chuckle)

     1. tvůj včerejší link jsem nepostřehla, ale pražské kašny už tam jsou: mrkni do kapitoly historie-památky:)

        1. a právě jsem zjistila, že si pletu chlíveček na email s chlívečkem na nadpis – no nic, lidstvo tím o žádné zásadní informace nepřišlo (chuckle)

 23. Sharko, co jsem si prohlídla fotky čtyřkočičína od Bedy tak vidím, že se od sebe mourynky dají rozeznat. Pitina=bojová kočka Pitipajda? Bonsajka a Noriska jsou takové něžnější a Kačenka ta je taky jiná.

  1. o Bonsajce říká přednosta, že kouká jak Jezinka 😀 a ty prej něžnější…. (chuckle)

   1. Když ona má tak ňuchánek místo čumáčku, jen se podívej na tu svou kočku Pitipajdu na bojový uši a zuby! :*

    1. Pitinka je bojová, ta se nezapře…Bonsajka je miloučké zviřátko,já to vím, ale tati pořád -Jezinka a nejhorší,co jí řekl, že čumí jak Jitka Zelenková a to naštval i mě (wait)

  1. Já teda svoje vlastní černé kočky rozeznala i zezhora, ale tyhle pruchovatý krásky by mi chvíli trvaly. A to mám pruchovatýho kocoura už skoro 11 let a poznám ho běžně venku. Očička se musí natrénovat. Ale jsou moc hezký

 24. Náčelnice Hliněný Nos zdraví Zvířetníky a žaluje, že jsou výkopové práce zastaveny – poté, co bylo v noci -13 se nedá pracovat ani v zákrytu domu 😉 Jinak ten hliněný nos jí musím drhnout houbou a slečně se to ukrutně nelíbí. Tak se pomstila – zapomněla jsem jednou houbu venku a ejhle, co se nám to modrá na zamrzlém trávníku? Nejsou to pomněnky… je to rozškubaná houba. Darebnice jedna – viděla jsem ji, jak se zbytkem houby sviští zahradou, byla usvědčena a ještě se tvářila: Kdo, já? Nikdy! To páneček!

  1. Zdravím Náčelnici Hliněný nos. U nás taky zima jak sviňa -10.
   Barunka už nehrabe a neničí, nicméně vcelku snadno se dalo vysvětlit, že 15cm vysoký plotek sice pro ni není nepřekonatelná překážka, ale plotek říká, co je za ním, je moje a ne její. Ale taky jsem měla nělikrát výřad růžiček.

   Konečně DOMA! To je fajn pocit, že. Teď už jen ty zatracené bedny.

  2. Tak páneček lítá po zahradě a cupuje houbičku :O . Kdo by to byl do něj řek´? (chuckle)

  3. Jo, tak takové modrání na bílém trávníku znám taky, jenže u nás to byl zapomenutý míček na softtenis. Jinak v naprosto neuvěřitelných místech zakopávám o dřevěné špalky – dámy zjistily, kde mám dřevo na grilování a ve volných chvilkách fušují bobrům do řemesla. :@

   1. Jo, houbičky! Když se naše rozvětvená rodina sejde na obrovské zahradě, kterou má můj syn, vymýšlím pro děcka zábavy. A asi tři roky za sebou bylo ve vysokém kursu hledání hub – poschovávala jsem hafo houbiček a pak jen uprostřed zahrady stály kbelíky – sourozenci měli kbelík dohromady – a soutěžilo se, kdo víc. Ale synátor mi to už zatrhl. Ony se totiž nikdy nenašly všechny houbičky (neb jich bylo moc moc), sem tam se našla některá z minulého roku – a když se pak sekala tráva, od sekačky někdy lítaly krásně zbarvené molitanové cucky.
    (Pořád ještě mám v kuchyni zásobu houbiček z minulého roku)

    1. To je ještě ta lepší varianta. Horší je, když se do sekačky dostane nějaká ta zapomenutá hračka (nebo když MLP zasadí nějakou kytku a neřekne a neoznačí).

   2. Které dámy? Příšera a kdo? Dasty je fena? Já žiju v domnění, že ne- nebo mě mate, že je to TEN jorkšír Dasty? (think)

        1. on už naznačuje dlouho… a stále nic nic nic… Asi na něj na příštím mejdanu pošlu Kosatku dravou… (rofl) Ona mu domluví…

         1. Tuhle něco naznačoval nějakým PST, ale informace z něj člověk nevypáčí a nevypáčí…
          Mimochodem, jak jste řešili hárání Příšery a Fily, když máte doma ještě psa? teda Dastyho?

          1. Dasty nedosáhne, hlídalo se jen, aby si nelehly. (rofl)

      1. Ale když říká jH dámy, tak tím možná myslí manželku a dcery … ačkoli moc ráda bych je viděla, kterak si na zahradě pro ukrácení dlouhé chvíle vesele bobrují (chuckle) (rofl) .

        1. Jsem tušila (nod) , že to PSSSST! je čtvernohé, má ocásek, štěká …. a bobruje. (chuckle) Ale jestli je to bloncka nebo brunetka, jestli je nahatá, nohatá, chlupatá nebo ušatá, to se nám tady tají, a to není ani trošičku hezké! (shake) (wait)

         1. Ono to trochu souvisí s tím, co jsem psal v pátek, ale neboj, dočkáš se. (chuckle)

 25. milá Dede, z toho povídání cítím velikou radost a nějak to asi hodně prožívám, protože i já mám už jen z té myšlenky, že jsi DOMA, taky velikou radost (h)

  tak ať se vám tu všem daří, líbí a je vám spolu fajn (h) (h) (h) (y) (y) (y)

  P.S. Berryška má na fotkách sojací uši, viď? (inlove)

  1. Eh, řekla bych – stojací s podmínkou 😀 Tedy jen ve chvíli nejvyšší ostražitosti…

   1. Já bych byla pro, aby se říkalo SOJACÍ. Vuvu, například, má jedno ucho typicky sojací. 🙂

    1. Já jsem taky pro SOJACÍ – určitě to zní líp, než nestandartní, jak některé zlé jazyky označují Toyiny uši. A Berruška má překrásně sojací ucho, konečně, přece nebude trapně stejná jako ostatní vlčáci (chuckle) (chuckle) – individualismus, to je to, co se cení (nod)

     1. Nestandartní! No co to je? Kdežto když se řekne sojací, všichni to hned vidíme jasně a plasticky, že. 😀

      1. Ano, sojací! (y) A někdo zřejmě zaspal, když taková ouška nejsou doporučována jako žádoucí ve všech kynologických příručkách.
       Mmch., všimli jste si, jak názorné je toto slovo? Je záměrně vypuštěno písmeno „t“, tedy písmeno vzpřímeně a nepřirozeně trčící vzhůru. Naopak zůstalo rozkošné „j“, naznačující, kterým směrem se má stáčet špička správného sojacího ouška.
       Inu, profesionální přístup ke slovům Bedulka nezapře. (chuckle)

 26. Dede, vítám doma. Myslíš si, že ten domov už zůstane definitivním útočištěm? Jak jsem poznala Tvoji dobrodružnou pohahu a cestovatelské sklony, myslím, že slovoa doufat v Tvoje usazení na jednom místě jsou pouhou fikcí. měj se moc dobře apodrbej svoje chluatečky.

 27. 🙂
  vitajte doma.
  s pravou a lavou stranou mam problem odvzdy. (ked niekto povie zaboc vlavo sekundu trva kym si spomeniem ktora strana to je). zvyknut si na jazdu v lavo bol trosku stres ale dalo sa, ved som bola na opacnom konci sveta kde je vsetko naopak ( viete ze aj zamky sa otacaju naopak?(australia rok v Sydney). len packu na stierace som si musela prilepit o volant (rofl) .
  navrat domov bol horsi. pol roka som bola uplne popletena. napr z ktorej strany auta nastupujem ? mam taku malu pomocku k spravnej strane cesty: musim sedet blizko stredovej ciary. horsi pripad nastava ak je pruhov viac (think) .
  vsetko dobre prajem.

  1. Milá Stano, jak dobře to znám! Nasedám na místo spolujezdce, řadicí páku hledám ve dveřích… Pomůcku se středovou čárou používám taky, ale právě že problém u nás je, že většina silnic v okolí naší vísky ani ve Dvoře žádnou středovou čáru nemá (blush)

 28. Tak ahoj! doma, Dede. (h) I když se to zrovna dneska moc nezdá, jaro už podupává za dveřma, ale, hm, obávám se zrovna jako Vave, že ti na zahradě pokvete hlavně Berry. 😀

  1. Zahrada se psy se vytváří tak, že se nejdříve nechá udupat od pejsanů a pak na ten zbyteček se může něco zasadit 😀

 29. Dobrý den Dede, vítám Vás doma. Velmi pozorně čtu Vaše příspěvky, vždy mě potěší Váš pohled na život. Protože nebydlím daleko od Dvora Králové ( Semily) a do oblasti Zvičiny, Pecky a dalších krásných koutů v letním čase ráda zajíždím na kole – věřím, že někdy zahlídnu vlající uši, usměvavou tvář a spoustu tlapek a potkám radost z pobytu doma. Zdravím.

  1. Jen zavítej (inlove) My jsme tady u nás na vsi nepřehlédnutelní 😀 A směrem na Semily a Kozákov to taky přece jen znám – taťka je z Krkonoš (f)

 30. Milá Dede, jak moc ti rozumím a jak moc ti přeju, abys byla DOMA šťastná a spokojená. Berry a Kazan budou šťastní s vámi.

 31. Přes všechny zmatky s levo-pravostranným ježděním z toho článku čiší uvědomění, že jste Doma- a to je dobře. Stěhování je vždycky velká změna, nota bene když se stěhuješ z jedné země do druhé a ne z jednoho okresu do druhého jako my. I já jsem musela v hlavě přešaltrovat na jinou rychlost a spoustu věcí si znovu uvědomit.
  Jedno však máme společné- obě psice hrabou a hrabou… Borůvka ne na zahradě, jen vedle na poli, protože ty myší díry musí úžasně vonět… 🙂
  Jo a hlásím mínus jedenáct, to je na zabití…

 32. Milá Dede (inlove) , tak si Tě představuju s hlavou plnou plánů, možná zasněně prohlížíš katalogy, možná už jsi i nějaká semínka váhavě koupila, ačkoli možná by bylo lepší koupit jiná … váháš, zatímco slečny Berry má jasno. Na zahradě pokvete ona a Kazan! 🙂
  Jsem moc ráda, že jsi zpátky doma (h) a pomalu si rovnáš věci do přihrádek …. eh, ano, mám na mysli ty, co sis sem dovlekla na zádech. A moc si přeju, aby ta jízda vpravo byla to nejhorší, na co si tu budeš muset zvyknout.
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Obdivuji optimizmus, který Dede nepochybně vykazuje. Berry a okrasná zahrada. To spíš okrasná Berry a zahrada … ehm, ekologická. Tak to máme doma. Hnojení trávníku je přirozené… 😀 Stromy přežívají dobře. Trávník… no, nechme toho. A jinak – na růžích si právě štěňata brousí zuby… 😀 (devil) . Vloni užrala Ginny jeden keřík (to už byla formálně dospělá…. tedy psice, vlastně růže taky).

  2. Jedna kavkazí známá doporučuje na zahradu zasázet železniční pražce (a nejlépe betonové). Ty prej vydrží 🙂

  3. No, Vave, to ti pěkně děkuju! 😀 Oni kvetou už teď (tmi) Ale já doufám, že do opravdového jara Berry přejde tohle první nadšení a nechají mi aspoň oplocenou zahrádku pod okny. Sice mi Berry předvedla, že osmdesáticentimetrový plůtek přeskočí z místa a to s veškerou elegencí (dopadla do neostříhaného keře loňské máty a meduňky (whew) ), ale zase ji to tam moc nezaujalo (zatím!) Psí pěšinky kolem plotu respektuju, tak jen doufám, že nechá na pokoji aspoň velké květináče, které mám místo truhlíků (pokud je vykopu, že). Na bezpečných oknech totiž kytky mít nemůžu – okna jsou špaletová a otvírají se ven…

   1. Velké květináče …. Berry …. co jen mi to připomíná? (chuckle)
    Ale doufat můžeš vždycky, to jo, milá Dede. 😛

   2. Milá Dede, vítej v klasických domácích starostech. Doufám, že tyhle budou to nejhorší, co tě potká. (h) A podrbej Berrinku i Kazana.

  1. Milé Lenky, Leničky i Blažolenky, přeju vám všechno nejlepší k svátku. (h) (f) (sun) Moc ráda bych vám dala i kousek jara, ale bohužel ještě není na skladě. Prý ho ale čekají brzo! 🙂 (sun)

   1. Vave, dík za přání, pokud patřilo i mně. Sama totéž přeju i ostatní(přítomným i nmepřítomným spoluLenkám).Hlásám, že já už jaro skoro mám. Zatím jen doma, na jihozáladním okně, kde rostou ze semínek nejroztodivnější kytičky , papriky a nejrůznější bylinky. Neskutečně se už na jaro těším, takže se na něj pečlivě připravuju. Moje zahrádka bude jistě hýřit všelijakými barvičkami kytiček a bude oplývat zeleninkami. Moje prsty a dlaně mne svědí nedočkavostí. Dnes však teploměr ve 2. patře a ve stínu ukazuje -10. Sluníčko se však vesele směje na celou Bělou, takže jsu na zahrádku, vyndám si křesílko, rozvalím se a budu se vyhřívat , slastně protahovat a nastavovat celou tvář slunečním paprskům. Velmi zdravím všechny zvířetníky

     1. Sem se přilepím – Lenkám i LENKÁM všechno nejlepší! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (^) (d)

  2. Lenky, Leničky, Blažolenky a i vy všichni ostatní, co něco slavíte! Všechno, všechno nejlepší, pohodu, radost a hlavně zdraví, zdraví, zdraví. Dnes zase dodal APOD moc zajímavý obrázek:
   http://www.astro.cz/apod/ap110221.html
   Tak ho posílám, připadá mi až neskutečný.
   A Dedé, neboj, ona už se Berrynka spolu s Kazanem o zahrádku postarají.
   😀 (rofl) Ne, do hlavy neeeee!

  3. Milé Lenky, Leny, Blažolenky… přeju všechno nejlepší k svátku (inlove) , hodně zdraví, radosti a šťastných náhod (h) (f)

   1. Ať žijí všechny Lenky a Blažolenky. Zdraví, štěstí, lásku a splnění krásného přání. (inlove) (^) (d) (dance) (sun) (rose1) (rose1) (rose1) 🙂

  4. Všem Lenkám, Blažolenkám i LENKÁM všechno nejlepší a ještě kousek štěstí k tomu! (h) (rose1) (^) (d) (cash)

  5. Milé LENKY, Lenky a Blažolenky – krásný sváteční den vám přeji, hodně sluníčka a málo mrazu. A splňte si jedno tajné přáníčko.

   A posílám kvetoucí kytičky, ať si jaro pospíší (f) (f) (f)

  6. V tuto pozdní hodinu kdy se dostávám ke zvířetníku také přeji vše nejlepší všem Lenkám a abych to zítra nezazdil podobně tak hned i všem Petrům na zítřek
   (rose1) 😀 (party)

 33. Tak ti držím palce, ať se ti při tom budování staronového domova daří. Brzy bude jaro…. (sun)

 34. Vítejte Doma! Co víc k tomu říci.
  OT. Já teď bojuji s přesilou. kromě jedenácti naprosto nevypočitatelných ďáblíků mě chytla záda tak, že při každém otočení v posteli úpím, sedím na krajíčku židle, vstávám výhradně s oporou (o dveře, stěnu, stůl…). To se to pracuje (sweat) .
  Jinak máme naočkováno, otetováno, odčerveno (nebylo co, ale preventivně). Vše s mými zády (chytat štěně zvící cca 5-7 kil s bolavými zády je fakt chuťovka).
  Štěňata byla pochválena (jsou docela povedená). Jen jsem se dozvěděla smutnou zprávu, že toto spojení (od kterého si dost slibuji) už nezopakuji. Otec štěňat už nežije – auto, pod které vběhl bylo odolnější …. Tak vám asi nakonec přece jen představím Derču – Dračici (vlastním jménem Cinderella Tercius – to byl hloupý nápad tohle žihadlo pojmenovat Popelka…). Protože tato kombinace genů mi připadala velmi žádoucí a Bingo byl PAN pes, moc jsem si chtěla nechat fenku. Ale až z příštího vrhu za 2 roky….
  Ve středu půjde z domu první výtržník, za týden další, za 2 třetí. A ještě zbývá 7 psů – krásných zdravých kluků. Jeden je trochu nestandardní a nebude do chovu (Cameron – Ron). Dva vysloveně hodně pěkní (Cid a Columban – Collin) a 4 pěkní.

  1. auuu, záda…to není dobrý, to znám, soucítím s Tebou Evo.
   Popelka – hihi, i když připomenu-li si tu Popelku USA-ITA, jak ji hrála Bonnie Bianco, tak to taky žádná poslušná holčička nebyla 😉 ale zpívala skvěle….

   1. Jsem ji na DVD koupil MLP jako připomenutí starých časů a zmocnila se jí naše Jana (10). Než jí to pustilo, viděla jí asi 10x za sebou. (chuckle)

    1. Jojo, taky si ji občas pustím, ta holka má úžasnej šmrnc..ale ten chudák navlečenej v tý maškarádě, to teda bylo něco…ten mě moc nebral…

  2. Evi (inlove) , znám Pohádku Tři oříšky pro Popelku, tohle asi bude nějaké nová, ne? Popelka aneb tři oříšky pro paničku. (chuckle)
   S těmi zády Tě moc lituju, v téhle zimě a s tolika černými torpédy pod nohama … (hug)

   1. Tohle bude nová verze – thriller… 😛 Ta potvora je jako bývala Ája. Torpédo. Když jsem u nich v kleku, olizuje mě s výskokem, hrabe se do náruče, bez ohledu na množství kůže, kterou ze mě sedře. Mrcha je to. Jestli přežije do dospělosti…. do všeho jde po hlavě. Jsem blázen, chtěla jsem klidnější soustředěnou fenečku. Tohle uklidnit bude zážitek… Ale bude šikovná.
    Jinak zadek si mohou ukroutit všichni, když se s nimi člověk baví. Vrtění ocasem mají už snad vrozené (prvně vrtí už ve věku 2-3 dny, když pijí). Vítají člověka tak, že slabší jedinci se s nimi mohou vítat jen opřeni o zeď. (inlove)

    1. Evo, tatíka psíka je mi moc líto. Ale tvá reakce na dračici Popelku je přesně ta správná – padli jste si do oka! To je moc dobře.
     Záda jsou prevít, bacha hlavně na prochladnutí a průvan (se to radí, když musíš zvedat štěňata venku, já vím). Držím palce, aby se to rychle zlepšilo!

  3. Pořád jsou vhodní páníci nedostatkoví? Ale pro taková krásná štěňata se určitě najdou…
   S těmi zády tě lituju, zakopnutí o štěně je pak málem pokus o chovatelkovraždu…

   1. Šoupu nohama a prohrnuji. Ale víš kolikrát denně se musím shýbat pro ho… to, co příšeráci ukradli, nastlat papíry… Chůze jde. Lovení štěňat (už mají mezi 5-8 kg), to je problém. Ti 4 netlustší se bojí ze a do schodů, takže venčit vynáším… Chudák já

  4. Milá Evo (inlove) , já jsem tak nějak čekala, že pokud jde o Popelku (h) , tak dostaneš „pokyn osudu“ 🙂 Jen jsem netušila, že to bude takovým smutným způsobem. A nechtějí pánečci od tatínka štěňat některého z jeho nadějných synků? Já bych asi v tomto případě určitě chtěla…
   Jinak lity lity se zádama – taky z osobní zkušenosti. Nezapomenu, jak se mi to stalo jednou, když byly Andymu asi tři roky. Bylo šílené, se slzami v očích se mi ho povedlo nějak ustrojit a vedu ho do školky, abych si mohla zajet k doktorovi. Bylo to v hluboké zimě, takže se toho na něj balilo… ojojoj! No a v půli cesty jsem zjistila, že jde v bačkůrkách… (tmi)

   1. Páneček Binga štěně samozřejmě nechce. Má od něj chovné fenky, takže tam ta krev zůstane a má už objednaného nového pejska v Dánsku. Ono po Bingovi zůstalo štěňat hodně, byl to výborný pes a v chovu byl přes 3 roky. Je ho škoda. Lituji o to víc, že jsem ho znala dobře osobně. Byl takové lízátko (všechny olízal), přátelský a hodný.

    1. Prohlížela jsem před časem jejich stránky a píšou tam, že si chovné psy dovážejí ze zahraničí, kdežto chovné feny jsou z jejich domácích spojení. Myslím, že je to naprosto profesionální přístup v tom nejlepším slova smyslu.

  5. Auvajs, lity lity, bolavá záda k téhle smečce nejsou nic moc. (h)
   Ale stejně to musí být prima!

  6. Škoda Binga, podle fotky to byl krásný pes. Jinak jsem ráda, že banda 11 černoušků je v pohodě. Těším se zase někdy na souhrnnou zprávu a hlavně ať najdou všichni ten nejsprávnější domov. Tedy kromě Derrynky, která už ho evidntně má 😉 A těším se na příští zprávy o Popelce Derrynce. Podle popisu to bude velmi nadšená „studentka“ vyšší psí školy. Už se těším na reportáž z výcviku z donášení zamřelých kachen a dalších lesnických specialit.

   1. A bolavá záda znám – když je to jako zabodnutí nože do příslušného místa… brrrrrrrrrrr ……….. ozkoušela jsem a snad to příště nehrozí. Jinak já se zase na oplátku díky mému roztomilému kolenu pajdám jak De Peyrac. Tak jsem dnes byla u obvoďáka, vyfasovala jsem lístek k ortopedovi a uvidím.

   2. No ještě 3 další už jsou v očekávání odchodu z „od nás“ směrem „nový definitivní domov“. Už pozítří jde Scout (Cormack). Bude bydlet kousek od nás a bude s námi chodit cvičit.
    Začátkem března jdou obě holky. Hned 1. jde Tia a další týden Eliška (Contia a Cassandra). No a pro ostatní kluky hledáme…

   3. Přesně. Oni mají pohled chovatele – plemeník je důležitý. Ale psy mají vychované a i v tom počtu se dostanou denně aspoň na chvíli ven na procházku. A páníček Binga želel opravdu hodně (a nebyl v tom ekonomický záměr, prostě ho měl rád). Nojo, život jde dál… a jsou tu jeho děti.

    1. Binga je mi líto. CD je mrcha mrchatá, takhle ti přece Popelku nutit nemusela, určitě by ti stačilo říct jemněji.
     Ale že u tebe jedna pejska zůstane… stejně jako jedenáct štuclíků… já ti nevím, nějak je to místní věštecký oddělení podezřele přesný! 😛
     Se zádama tě lituju, au. (sweat) Hodně teplýho, třeba obklad psy nebo tak něco… Já vždycky vlezu Penyně do pelechu, co ho má u topení, a jak mi to pomůže! 😀

    2. Nakonec teda ta třetí holčička bude (inlove) . Vždyť jsi ji chtěla…
     Škoda že k tomu došlo tímhle způsobem, ale určitě si krásně spolu užijete 😉 (h)

 35. Hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví (Lenky a Blažolenky (chuckle) ) , přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dede, ahoj (wave) Jsem ráda, že už se domeček „uzdravil“ a že bedny nedojely do rozestavěných prostor. No, tři týdny už dávno uplynuly, tak by bedničky konečně dorazit mohly – držím palce, aby se anglické služby polepšily…

  Pes je spokojený tam, kde je jeho smečka. Pes v paneláku je šťastný a spokojený, pokud s ním páník aktivně žije a často chodí ven. Ale vlastní zahrádka (nod) to je něco navíc (nod) … nenahradí to lásku páníka, ani dlouhé výpravy za poznáním a jinými kamarády… ale když je vlastní zahrádka… (nod) (inlove) Tak je pes přešťastný majitel nemovitosti (chuckle)

   1. Milá Xerxová, tak si to tam nechte , tady je -6°C a nadšení z toho fakt nejsme. přijde mi to od přírody jako nějaká zatěžkávací zkouška na nervy. Vědět, kde má příroda to, no,jak s epřestávají záda jmenovat slušně, tak jí do těch míst už vážně nakopnu! (angel)

    1. Ten mráz nám poslali ale včera jsem o sluníčko musela napsat požadavek. Ale stejně byla vlezlá zima.

      1. Bedřichov hlásil – 20 :O To asi Ešusovcům umrzla ráno tlapátka (chuckle) Chtěli zimu, mají ji mít (chuckle)

 36. Milá Dede, ať Vám je všem dobře v domečku a ať se Vám v Česku daří. Fotky pejsků jsou tradičně pěkné, Berrynka je už pořádně veliká pejska. Západ slunce je nádherný.

  Dneska mají svátek Lenky, tak všechno nej, nej, nej …. (f) (sun) (f)

 37. Dobré bydlo se těžko opuští a Anglie ti zůstane pod kůží na furt. To ježdění vlevo je přirozenější a naprosto civilizované. Tak si na jízdu v pravo budeš zase muset zvyknout. Hlavně že už máte v domečku skoro vše hotovo a Vuvu si zvykla a koná výkopy. Ta fotka západu slunce na Zvičině je špica!!
  OT s Maxem to tu zatím jde

  1. Milý Georgi, to víš, že to v sobě mám. Mám kus duše norské (h) a kus anglické (h) . Každá země se do mne zapsala jinak, obě svojí krásou, ale v Anglii to bylo silnější díky porozumění jazyku – poznala jsem hodně prima lidí, byli jsme tak součástí společnosti, místo abychom ji jen pozorovali z dálky. Mám obě země ráda a vím, že cokoliv se tam stańe, budu brát tak trochu osobně… 🙂

   1. Vítej doma!
    Stejně je k nezaplacení mít tu pořád nějaký místo, kam se můžeš vrátit, to máš obrovský štěstí!
    A jezdit nalevo je normální, to mi nikdo nevymluví. Čert spral francouzský vozky a Hitlera! 😉 Kdo se jich prosil? 😉
    Můj soukromej tip je, že se ti bude po Anglii stejskat a že se tam možná… pššt, místní věštění je až moc přesný.

    1. i moje polovička si vždy jízdu vlevo pochvaloval, že je přirozenější. Ráno cestou do práce (díky tomuto článku) jsme na toto téma diskutovali… taky vzpomněl Hitlera…

     1. Promiňte absolutnímu Neználkovi dotaz – v čem je řízení a vůbec jízda vlevo přirozenější?
      (Podotýkám, že s řízením dopravních prostředků jsem skončila ve chvíli, kdy jsem odložila koloběžku.)

      1. V zásadě se dá říct, že většina lidí jsou praváci a takhle máš provoz napravo od sebe. Je fakt, že jsem měla chvíli problém odhadovat vzdálenosti od levého (vzdálenějšího) boku auta (to když se plížíš úzkou cestou nebo parkuješ) – jako pravák mám lepší odhad vpravo. Ale jinak je jízda vlevo skutečně pohodlnější – jak si zvykneš… Snad by to tu někdo vysvětlil odborně 🙂

      2. Já ti nějak nevím. Vím, že to vzniklo z nasedání na koně (nalevo meč, napravo kůň, do vozovky budiž rytíř koněm, ne mečem).
       Teoretizuju, ale jako že fakt moc a moc divoce, že by to mohlo mít něco společnýho s tím, proč v supermarketech zatáčejí vozíky na… sakra, kterou stranu, napravo? Asi, žejo? Protože na tu stranu se praváci (většina) otáčí častěji.
       No a když jezdíš na levý straně, máš napravo protilehlej pruh a ne chodník.
       Tak a teď mi někdo tu divokou teorii opravte. 🙂

 38. Dede, poštovní schránka na vratech – taky jsme ji mívali. Skákali k ní 3 ovčáci, pošťačka tam poštu taky dávala a jednou jsem ji měla možnost vidět. Stála jsem za záclonou u okna. Fren vydal velice divnej zvuk, psi naběhli pod schránku a čekali, pošťačka dojela na kole a vylovila z brašny noviny, ve chvíli, kdy je vsouvala do otvoru, zacvakaly Frenovy zuby, hned vedle Bářiny a ruka s novinami cukla. pak se paní pokřižovala a nedýchajíc opět sunula noviny do schránky. To se ozvalo takové radostné zavytí a zacvakaly další zuby, tentokrát Šarikovy. Ale ten si z ní dělal legraci, tamti dva by ji asi fakt pokousali…tu paní jsem obdivovala. Znali ji všichni psi z vesnice a všichni ji svorně nenáviděli…. (angel)

  1. Naši psi spory s pošťačkou neměli a myslím, že nemají. Štěkat se musí, to se vr, ale myslím, že v tom není nic osobního 😀 Naše pošťačka má psy ráda a s většinou vychází…

   1. Spory ne, oni jí chtěli samou láskou jen sežrat…přitom jim ta paní nikdy nic neprovedla, ani je nedráždila…jenže to prostě nevysvětlíš..když se nesl štěkot dědinou, že ona jde..a to si ti psi předali velice rychle…z línejch ,ospalejch mršin, povalujících se na trávě, se staly rakety…ona říkala,že naši jsou proti jiným zlatí… (chuckle)

    1. Naše paní poštovní je psí. Takže dokud jsme měli schránku na baráku a tudíž za brankou, Barunka paní poštovní přivítala, přinesla jí polínko na hraní, mezi dvojím trojím hozením aportku se nechala drbnout a pak za ní smutně hleděla, když pečlivě zavírala vrátka zvenku. Nojo, Bára není hlídací. Ona je vítací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN