KOČKY: Norinka píše (6)

Ahoj moje tety a strejdové, zdravím vás v roce 2011. Maminka mi říkala, že bych si ve svém bilancování (řekla drbání), měla udělat pořádek a nějaké shrnutí. Ale já nic nikam hrnout nechci, stačí, když vidím, jak se člověci (lidé, se říká Norísku), no jo, tak když vidím, jak se lidé dřou, při hrnutí sněhu. A to je pravda, Noriska sleduje uklizeče pátravým pohledem vrchního kontrolora. Někdy mám dojem, že má i takovej poťouchlej výraz v obličejíčku.

Jedině, že bych vám řekla, že to soužení, teda soužití s těmi Vizigotkami, to je věc. Někdy to jde, to se packujeme, kouličku spolu v hadovi naháníme, papouška na gumičce učíme lítat. . . to je legrace. Ale někdy to Kačena divoká přežene a pak dostane világoš (kde tohle slyšela, to mi hlava nebere – že by předci ?! ) od Pitiny a když už se Pitina rozhodne vychovávat, tak to odneseme všechny. To na nás zasyčí, zaprská, mlaskne a když to nepomůže, dostaneme herdu do zad. O Kačici říká, že je to spratek nevychovanej a k pidikočce Bonsajce vždycky zavrčí, ať na ni tohle ani omylem nezkouší.

Malá kočka se tak útrpně podívá, jako, že Pitina asi spadla ze škrabadla na hlavu a dělá si, co chce. Jen když je Pitina nebezpečně blízko, tak sebou práskne na bok, zvedne nohy a nehnutě leží. U mne už to vzdala, protože já jsem neskutečně hodná, a když nejsem na škrabadle nebo nespím v pelíšku, tak objímám maminku a brumlám jí, že ji moc a moc miluju a nikdy ji nevopustím. A pokud neobjímám, tak ležím někde hodně blízko ní. Tati říká, že jsem záprdelník. Nevíte, co to je?

Šrabadlo je taková dobrá věcička. Divím se, že to maminka doma před námi neměla. Jak bez něj mohla být? O co si škrábala drápky? Má sice takovou směšnou placatou drbací věcičku na paty a ještě menší, skleněnou na drápky, ale tý práce a toho času… to my přejedeme po škrabadle a je to hned. Dá se po něm parádně lozit a v bydlíku v mezipatře i spát nebo šťourat jinou kočku (chichi). Nejlepčejší je to nahóře. Tam jsou takový 4 větvičky a na každý z nich je proužkatej míček. Do něj, když šťucháte packou, tak lítá sem tam a chrastí. A na těch větvičkách, když stojíte, tak se s vámi houpou. A dají se okolo nich dělat kočkomelce.

Jsme zkrátka doma 4 kočky. Přibylo nám víc věcí na hraní. Někdy je fajn, že nedostaneme vynadáno, že jsme něco provedly, protože maminka nepozná, kdo to byl. Ale většinou pozná. Jak to dělá, když tu není, to teda vážně nevím. Většinu rozbitých věcí má ve své knize hříchů Kačenka. Ona je to takovej Hromburác-Valibuk, co vše řeší silou a pak teprvá mozkem. A někdy i maminka pochybuje, že ho Kačenka má.

Takže nám rozbila rachtací myšky a to tak, že už nerachtají. Z pískacího papouška na gumičce napřed udělala němýho, pak přišel o oko, ocas, druhý oko, křídlo a urvala ho z gumičky, nakonec ho stáhla z kůže, a když ho maminka našla v koupelně na pračce, napřed nevěděla, co ten zmuchlanej, oslintanej kus něčeho vlastně je. Tak nám alespoň na tu gumičku navázala rachtací zelenou rybku, která už taky vypadá, jak kdyby prožila několik přírodních katastrof.

Pořádníčkové by sem už snad ani přijít nemohli, i když mám na ně pořád pifku. Protože by je Káča zlikvidovala podobně jako toho papouška. Nevím, kdo chodí napravovat kočky, za rozbitý věci, ale doufám, že až přijde, bude napravovat jen Kačenku. To máme: konvička skleněná – rozbitá, utěrky nové s kytičkami – rozdrápané a ožvýkané, display na lednici – zdrápaný, zvířátka na magnet – zašantročená, tkaničky od bot – okousané, dobré jídlo – vysypané a na zem sražené, prskavky – roztahané, záclona-naškubnutá, papoušek – zlikvidovaný. To se mi to bilancuje, jde to skoro samo.

Musím vám říct, že kdykoliv si chceme s něčím hrát, tak se do hry vloží Kačenka a hra pro nás končí, protože ona si vystačí sama. Hračku zabaví a hraje si tak intenzívně, že je to o strach se do hry zapojit.

Nejhorší je, že ona je jak k jídlu, tak k dílu. Maminka nám dává jídlo stranou, protože řekla, že od příchodu Vizigotek se dějí neuvěřitelné věci, ze mne se prý stává éterická bytost, lehoučká jak peříčko a prej se zmenšuju.

Kačenka je ve svejch 7 měsících těžší a větší jak Pitina, který je 2, 5 roku a Pidikočka Bonsajka prý taky pomalu roste, takže za chvíli budu fakt nejmenší já. Ale já se už nedám. Se slušností je konec. Žádný – já počkám, jen si dejte, když Vám chutná… nenene! Už si svoji misku a příděl bráním. Vrčím jako hladovej tygr. Vyděsila jsem tím i tatiho.

Pidikočce dělá dobře voda z pračky a voda vůbec. Pořád je naložená v koupelně, a když maminka pustí tu rachtací bednu, co jí říká pračka, je Pidikočka v sedmým kočičím nebi. Když není špinavý prádlo, tak si vystačí s vodou v kuchyni, to sedí u dřezu nebo v něm a šťárá packou v kohoutku, jestli z něj něco nepoteče. Maminka jí občas vodu pustí a Pidikočka pak chytá pramínek a meje si hlavu a packy a někdy se meje celá.

Pak vyleze mokrá, chlupy ná slepený v takových trsech a maminka se směje, že vypadá jako malej chlupatej Stegouš (stegosaurus . Za tu vodu, je ta malá vodnice ráda, takže se začala s maminkou i mazlit. Přijde k ní, píchne jí drápkem, svalí se na záda, nastaví pupík a nechá se škrabkat. Ale jen chvilku, aby to nevypadalo, že je už ochočená a plně domácí.

Stejnej vodník nebo instalatér je Kačenka. Já vím, že to asi nikoho nepřekvapí, když jsou s Pidikočkou sestřenice a věkově je Bonsajka jen o měsíc mladší. Ale rozdíly tam jsou. Asi to bude tou velikostí. A Bonsajka je taková uvážlivá. Tati o ní říká, že kouká jak jezinka. Nevím, co je jezinka. Ale Pidikočka má někdy tak pichlavej pohled, až jeden nikdy neví, co se z toho vyklube. Teda na tatiho. Na maminku kouká jinak.

My s Pitinou, si někdy dáváme kočkodo, ale musíme být ve střehu, aby se do hry nezapojil někdo další. Zkoušela jsem ho naučit i Bonsajku, ale ona to bere moc vážně a drápe a kouše doopravdy. Kačenka by si hrála, ale když mne zavalí, tak mám co dělat, abych se z toho dostala. Tuhle jsem koukala na televízi, nějaký Vteřiny před katastrofou… no bylo to přesně ono, ležet pod betonovým sloupem, to je stejnej pocit, jako když se na vás svalí Kačenka. Pitina s ní kočkodo nehraje, Pitina si s ní vůbec nehraje. Kačenka za ní dolejzá, ale Pitina je zásadová, jako neutralizační kapacita. (Norísku, Jako co je Pitina zásadová? Kdybyste viděli ten pohled. )

Pitina si hraje s koulodráhou a chodí pinkat do míčků na škrabadle a miluje, když jí maminka pouští červený světlíšky. Nebo alespoň žlutý, když vezme batérku. Lítá za nimi jako šílená. Pro světlíšky by se uštvala. To fakt neví kdy přestat.

A číhá i na ty zvenčí. Když jede taková krabice s klackama a prská fialový jiskry (trolejbus asi chtěla říct), co jsou u nás vidět oknem, tak Pitina vyskočí na televízi nebo na opěradlo gauče a štěká na ně. Fousy jí přitom trčí rovně vpřed a je napnutá jak struna.

A příště vám napíšu něco o našem jídelníčku. Abyste věděli, jak si nacpáváme nácíčky. Třeba si podle nás taky něco uvaříte.

Vaše u nás doma skoro nejmenší kočka Norinka v. p.

Další fotky i s popisky najdete zde 🙂

http://sharka-68.rajce.idnes.cz/Vanoce_pro_kocky_2010/#

http://sharka-68.rajce.idnes.cz/Ostrogotky_a_Vizigotky…budou_co_nevidet_jenom_Gotky/#

Aktualizováno: 8.2.2011 — 16:52

388 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. moc mi chibí ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( (tmi) (tmi) (tmi) (tmi) (tmi) (tmi) (tmi) (tmi) (tmi) (tmi) ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat)

 2. kdo márát kočki a musítejí vrádit tak chcete mít dalši (cat) víte jak ta paní měla tu kočku tak jáká stará paní hřekla žetu kočku zabila tak proto hi nemám a ta kočka se menuvala burinka (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat)

 3. já miluju kočki (cat) (h) já hi ci (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cz) měla jsem ale muselisme ji vrádit ;( achjo (cat)

 4. Pani Šárka.
  Vy máte 3 mourovaté kočičulky?
  Ja mám jednu 10 ročnú mourovatú Levušku ( Levuška je malá lvice) a 3 ročného kocúrika Minka II. druhý preto, že toho prvého som musela nechať uspať. Minko je kombinácia bielo mourovatá.
  Aký je pekný, taký je zlý. Stále vymýšľa, čo zlé by Levuške urobil. Jedine pred manželovým muchárom a mojou šlapkou má rešpekt.
  Už dostal výprask obomi.
  Bohužiaľ, mačka nie je pes, a autorita vodcu svorky tu nefunguje. Platí iba ‚ hrubé násilie‘. Je jasné, že muchárom, alebo šlapkou z vietnamského obchodu mu veľmi neublížime, ale získa rešpekt. 😀
  Darebák jeden pásikovaný 😀

  1. paní Zetti , mám 4 pruhovaný holčičky…Pitina, ta Alfa kočka,terorizuje takto Kačenku (tu velikou a poněkud hodně hyperaktivní 8mi měsíční kočku)…sic ejen vrčením a občas plácnutím packou, ale jiným to nedělá…možná ji vychovává a vždy se za tu reakci na Kačenku přijde omlouvat mě, ne |Kačence…někdy bych byla ráda, kdyby se Kačenka něčeho bála, občas je to s ní fakt na prášky a Pitině se nedivím.
   pozdravuji Vaše (cat)

 5. Norinko, pekne jsi nam popovidala jak se to vsechno u vas ma. 🙂 A v celkove hnusnem dni zazarilo kocici slunicko. (sun)

 6. Ano, ano. Nejkrásnější kočičí kožíšky jsou přece mourovatý (inlove) Taky mám doma 2. A každý je úúúúplně jiný. (*)

 7. Sharko, teď jsem konečně v klidu dočetla a dodívala. To je ouplnej balzám na duši za celý dnešní den. Pohlaď za mně ty Tvoje kočičí holky,Norinka to pěkně naškrabkala,není divu, když má tak úžasnou maminku a zdobené bydlíčko. A honit světlíšky je taková zábava. (h) (y)
  Šťastná to žena, která může kočce sloužit. (rofl) (inlove) (clap) (wave)

 8. ;;) R O Z V E R N Í Č E K . ;;)

  .(*) Chcete-li odnaučit kočku míchat tlapkou v akvárku, až rybičky, písek
  a rostlinky divoce víří, míchejte pravidelně vodou v akvárku sami a nechte kočku, aby se dívala, jak rybičky, písek, rostlinky divoce víří. .(*)

  ~o) Vinšuju vščem přítomným klidný večer, hezké sny
  a pěkně se vyspinkejte. ~o)

 9. hlásím se zpět na příjmu, díky za palce-pomohly k 1-1-2-3 (dance)
  A teď bych potřebovala poradit, jak nenápadně vlákat moje drahé rodiče na promoci – oni totiž netuchají, že jsem trávila zbytky mládí ve škole a bude to pro ně tak trochu překvápko (blush)

  1. Týjo, Týno (h) , pamatuju si, že jsi začala studovat na tajno a tak trochu pro tátu, ale že jsi to utajila celou dobu, to jsem netušila. Jsi fakt dobrá! (y)
   Co ale rodičům nakukat, to netuším. Snad … co kdyby jako měl nějakou slávu Fanda?

   1. Fanda není Fanda, Fanda je Ferda 😉
    Obávám se, že máma pojme naději, že se budu vdávat a pak bude lehce zklamaná 😛
    ale nějak to vymyslím, potřebujou trochu zvednout tlak a provětrat pírka ti moji důchodcové

    1. Ale já ho mám fixnutého jako Fandu. Nemohl by se přejmenovat? (chuckle) … s nadějí na svatbu to je průšvih. Mno, mohla bys to vysvětlit, že nejdřív škola a pak svatba a pak … vlastně předtím děti. (chuckle)

     Ale vážně: Batýsková má pravdu, asi by to to chtělo nadávkovat – ona krásná pozvánka důchodce taky začne pěkně větrat. (nod)

     1. Budu k důchodcům jemná, budu naznačovat lehce předem.
      Přejmenovávat Ferdu nebudu, už si na to zvyknul (a já vlastně taky). Ale klidně mu říkej Fando, on slyší na kde co 🙂

      1. Já bych naznačila velmi důkladně. Aby pak mamince nebylo líto že si nekoupila nové šaty- nenechala udělat nový účes-nekoupila dárek-nepřibalila dostatek kapesníků a tak všelijak podobně.
       A moc gratuluju, jsi úžasná!

  2. Tý jo,to tedy bude příjemné překvapení,chtěla bych být muška jenom zlatá a vidět reakci.

  3. Jseš dobrá (rofl) (rofl) (rofl) . Taky se mi zdá, že buď z polovičky udělat návnadu, nebo suše říct, že pro ně máš překvapení a ať tě následujou 😉

  4. vozíš Áňu do hudebky… Tak vymysli vystoupení nejmenších žáčků hudebníčků. Na vnučku se chytí… Jen holt jim bude muset mrňavka zabubnovat jenom doma po té maminčině slávě (rofl) dodatečně

   1. Hudebka je v LB a promoce v Suchdole, takže to asi neklapne. A navíc to mají tak trochu z ruky, oni jsou pod tím kopcem Pradědovým

    1. Áááále, to chce jen trochu přitvrdit. Co když Anina hudebka postoupila do celostátního kola soutěže trpasličích hudebníků a Aňa bude mít sólo, navíc Fanda dostává vyznamenání za ….. za povodňovou aktivitu … teda PROTIpovodňovou aktivitu (whew) , není snadné si vymýšlet lsti na nic netušicí rodičové. (tmi) (chuckle)

     1. vidím, že ten Fanda se tě drží a drží a nepustí 😉 . Ale on je fakt Ferda (nod) , i když je to jen jedna z jeho nejschůdnějších přezdívek, ale to nevadí. Hlavně, že víme, o kom je řeč 😀

      1. Fanda nebo Ferda oobojí je na Fň (rofl) Důležité je že Tě podržel ,né ?!! (dance)

        1. Slovem klasika“ Šťastná to žena “ (wait) Taky jsem měla doma sqělého chůvu. Někdy to inak nende (happy)

  5. No tohle, to kdyby se stalo mně jako mamině, tak bych Tě udluchmala samou radostí, dmula bych se jako páv, taky bych brečela jak stará želva, jestli by mně ale netrefil napřed šlak, takže prosím buď opatrná, raději ať to na Tebe někdo nenápadně napráší.
   Ještě jednou gratuluji !!!! Jseš borec nakonec. (y) (h)

   1. Jsouc matka ve věku, taky bych si dovolila Ti poradit, abys to nechala trošku nějak prasknout předem, nejlíp sama osobně z oka do oka. Je to hodně velká radost, Týno, a to je velký stres. A my postaršíci stresy už zvládáme těžko. A takhle se ta radost bude i líp vychutnávat – nejdřív s tebou doma, pak se to poví příbuznejm a sousedům, pak se budou chystat a strojit, pak pojedou a pak bude ta sláva. A navíc, aby se fakt nestalo „bé, promoce, já myslela, že se vdáváš“. Tu obrovskou dřinu zhodnotit jediným efektem zničehonic promoční auly – to je spíš pro vrstevníky, než pro rodiče. A to jsem recesistka a ranařka a dělové překvapováky mi byly denním chlebem od mé matičky. Ale tohle by se mělo rozdejchat na etapy, zvlášť, když si to tatínek moc přál. Si myslím ovšem já.

    1. Týno, já souhlasím s Baty. Ta úžasná novina by mohla být degradovaná maminčiným doufáním na svatební veselí. Byty má pravdu, moc velké překvapení se může zvrtnout. Tak, jak to Baty popisuje, tak to vychtnají pomalu jako seriál (inlove) Posílám Ti obrovskou gratulaci a veliký obdiv.

   2. Anžto už jsem věkovitá důchodkyně a tak trošku si umím představit ty reakce, tak taky doporučuju nějaké malé naznačení předem. Ono i nečekaná radost může být velikánský stres, jo my postarší už musíme na srdíčko opatrně.
    A to jsem obyč pro každou špatnost.

    1. Tak jsem si odhadla, kolik roků tak může být Týně a pak i kolik může být jejím rodičům, no tak tam ten šok by asi na srdíčko nehrozil, ale stejně nějaká malá skrytá napověda předem by asi nebyla marná.

     1. Týniny rodiče budou ještě asi dost ,,mladí“ tak to překvápko bude radostné a svatba ta není dneska in a je to škoda peněz.

  6. Haasky!!
   Moc Ti to preju a rodice vykul, pozvi na snubni, vyrocni, jakoukoli hostinu – a tam jim to vybal. Preblafni je. (y)

  7. Taky bych chtela takovou dceru.Takovych milych prekvapeni je v lidkem zivote malo.Gratuluji.

   1. Ja se na to dneska vybodnu.Nejsem schopna napsat prispevek bez preklepu.Vzycky to vidim po tom co zmacnu odeslat.

  8. Týýýýno tak to jsi dobrá, fakt…tlapky jsem držela podvědomě od doby nákupu šatiček…. dneska ráno jsem nečetla, tak až gratulace 🙂 ale že utajíš celou školu (handshake) já jsem utajila první swemestr na právech, pak se to nějak proláklo…protože se přišel spolužák pro skripta z českých dějin 😀 no zírali, starouškové moji, ale byli ve finále rádi a pak mě ve všem podpořili. dávkuj raději opatrně…najednou by to byl šok…a tohle je sláva, kterou byste si měli užít v pohodičce (rose1)

  9. Milá Týno, ještě jednou blahopřeji a co se týká utajení – já osobně strašně nerada lžu, takže bych řekla, že je to taková malá slavnost, na které asi ani Ferda nebude, protože kdo by hlídal mimouška, že ano (tím odpadnou domněnky na svatbu) a pak bych jen tak mimochodem mamince mezi čtyřma očima řekla, aby dohlédla na taťku, ať je šik a za elegána, že jsou Tvoje kamarádky dost kritické (a maminka tím pádem docení význam celé akce).

 10. Skvělý čtení (rofl) , akorát to tady už všichni ocitovali a okomentovali – díky, příležitostí zasmát se není zase tolik (y)

 11. Norinko,mate to doma dobre zarizene.Tvoje zapisky jsou skvele.Hlavne to bonzovani na Kacenku 🙂 Jak Vas mamka s tatinem pozna,kdyz jste skoro stejne?
  Musim si postezovat na moji smecku.V posledni dobe se moc nevyspim.Pred 3 dny jsem v noci zabavolava sterkaci micek,vcera piskaci mys a dneska(vlastne vcera )nez jsem sla spat,tak jsem uklizela vsechno co dela nejaky kraval.Bohuzel zustal u dveri pytlik z nakupu.Tak ten jsem zabavovala ve 2 AM.To nepocitam buzeni se pokazde,kdyz se chci obratit nebo zmenit polohu.Oblozena 3 kockama,tak abych je nevzbudila to jde tezko.Zacinam mit z toho kruhy pod ocima.
  Tak Norinko pobrbej maminku a tatiho.
  Souhlas-dirigujici kocka je muj favorit (wave)

 12. OT – tetina přítelkyně dnes dokončila ozařování, ale původně plánovaná operace se konat nebude 🙁 . Místo toho jí dají do 22. února klid a pak údajně nasadí chemoterapii. Mají to být v podstatě tablety, které bude brát doma, žádné infuze. No, nevidím to růžově, hlavně fakt, že to zřejmě nejde operovat a v druzích chemoterapií a způsobech podávání se opravdu nevyznám. Věřím ale, že pro ni lékaři vybrali tu nejrozumnější možnost. Rodinná situace není lehká, na této dosud velmi čiperné 79leté paní kompletně závisí její dcera s těžkou formou roztroušené sklerózy, tak budu vděčna za palečky, aby se to alespoň stabilizovalo na tak dlouho, jak to jen jde. Iluze si nedělám.

  1. Milá Apino, jen jsem nakoukla a četla tvoji zprávu. Moc té paní držím palce. (y) (h) (y) (h) (y)

   1. Taky to nevidim moc pekne, Apino. Moc palcu, trochu nadeji… (y)

    Tebe, Velka Kocko, naopak vidim pekne: napis, ze Garycek neblinka a neprcha a holky ze jsou mazlive; a budu spokojena… :*

 13. Dobrý večer.Já se ještě na chvilku vrátím k diskusi na otázku Plivnice.Když jsem si přečetla komentáře tak je ještě třeba něco dodat.Plivnice bydlí u rodičů a potřebuje pomoc s péčí o pejsku od rodičů i bratra.Měla by to tedy být ona kdo bude třecí plochy odstraňovat a nepřilévat olej do ohně.Není to tedy ona kdo diktuje podmínky.Takže se kloním k radě která již zazněla,pokusit se s rodiči i bratrem dohodnout pravidla soužití a pejsku nenechat skákat.Netrestat za projev radosti,ale při vítání být aktivní,třeba pejsku přidržet,přivést k vítané osobě a po přivítání pejsku odvést a zabavit.Jsou to totiž rodiče kteří rozhodují o tom co se v bytě bude dít a jak se tam kdo má chovat.Plivnice není nezletilá a jestli jí podmínky nevyhovují bude s tím muset něco dělat.

  1. Ja myslim, po tech poznamkach, co jsem cetla, ze Plivnice je sice mlada (sborem my stareny zavidime!), ale pozitivni a ucenliva holka (slecna :* ) a rozhodne se za chundelku citi dost zodpovedna a bude se umet o ni postarat.
   Jen se tu s nami radi a stezuje si na tatku v trenkach, no to bych si taky stezovala. (chuckle)
   Urcite chundelku Corinku cela rodina miluje, a ted jde jen o jedno: naucit rodinu, aby pejsku milovala spravne. 🙂

   1. Já bych to taky tak nějak viděla. Hm, Plivnice asi dřív než její vrstevníci dojde k poznání, že s rodičema je leckdy docela těžký pořízení 😛 . A jinak než pomalu a diplomaticky to fakt nepůjde…

   2. Trenky v tom hrály roli pouze z toho pohledu škrábacího 😀 Mě je celkem jedno v čem doma lítá, a pokud se cítíte pohoršeny, tak se omlouvám 😀 😀 😀

  2. U nás jsou třecí plochy ve dvou případech:Když nesouhlasím s chováním bratra, a když Corinka dělá něco co podle nich nemá.S bratrem nesvedu nic, to už vím, ale Corina je moje(prosím nezaměňovat s rozmarem, šetřila jsem poměrně dlouho a těšila se ještě dýl 😀 ) a proto nechci aby ty třecí plochy vznikaly v důsledku mého psa. Že máme spolu s otcem mírně komplikovaný vztah(nejde o nic strašného ale občas to zajiskří 🙂 ) je věc druhá. Ale před chvílí přijela mamka s bratrem z Ikey, tak hned vyzkoušeli variantu sklánění se k (bat) , já to jistila rukama a vodítkem z toho nezubatého konce, a fungovalo to (party) .Samo že se musela uvrtět a ukňučet, ale dalo se to 😀 A mladá no celkem jo, a vy ze sebe nedělejte stařeny, kdo je mlád duchem, je mlád celkově 😛

   1. V TVYM veku mela kazda druha z nas komplikovany a leckdy neresitelny vztah s otcem. Klid! 🙂
    Vsechno bude v pohode, vidim, ze co si usmyslis, to zvladnes. Muck. :*

 14. Milá Sharko, máš nádherné kočičky, které si u vás doma žijí blažený život. Podle té spousty nádherných fotek si tě živě představuji, jak při jejich rošťárnách sedíš poblíž s digitálem v ruce a s láskou jen cvakáš a cvakáš. 🙂 (h) Já bych určitě dělala to samé, sledovat spokojené hrátky koček mě nikdy neomrzí. A souhlasím s ostatními, že nejhezčí je asi ta druhá fotka s Bonsajkou v košíku. Vypadá tam jako by ty další dvě chtěla usmířit. Kačenka s Noriskou se na sebe dívají a Bonsajka jim říká „No tak, už se na sebe přestante zlobit a podejte si vzájemně packu“. To škrabadlo je úžasné, promyšlené do detailů – i ty podlážky jsou ve tvaru kočičích tlapek.

  Naše Smoky také miluje tekoucí vodu, sotva vejdu do koupelny, běží tam za mnou, hupsne do umyvadla a čeká, až jí pustím tenký pramínek. Ráda jí vyhovím, jenže ona tam u toho sedí dlouho, já tedy odejdu a často pak vodu zapomenu zavřít a často takhle plýtvám vodou dost dlouho. Kdysi jsme proto kočkám koupili také fontánku, vlastně dvě. Z první vyvěrala voda ze středové trubičky – kočky na to kašlaly. Druhá byla zároveň jako dekorace – ze 3 kruhovitě poskládaných malých hliněných nádob voda kaskádovitě padala na kamínky. Smoky fontánce věnovala pozornost jen pár dnů, pak si jí přestala všímat. Nechala jsem kašničku nějaký čas na stole stát, ale často jsem zapomněla vodu doplnit a málem jsem spálila motor – tak jsem jí dala pryč. A Smoky zase dál běhá do koupelny

  1. ahoj Maričko,
   sedím nebo stojím s foťákem, ale ty záběry jsou tak poloviční, ony dokážou lepší pozice ve chvílích, kdy ten foťák leží v poudře na stole…Pidikočka nikoho neusmiřuje, ona je obě v tu chvíli šťourala,protože chtěla do jednoho pelíšku…máme jen dva, na ten radiátor se jich víc nevejde, ale jsou permanentně obsazené. (angel)

 15. Sharko, Tvoje trojkombinace nemé chybu (wasntme) a je vidět že škrabadlo si fakt užívají. Ovšem ,co jsem to tam viděla na těch fotkách?? (talk) Potkana ? I ten růžovej ocásek má (tmi) A když jsem Ti je nabízela já, tak si dělala haryky (envy)

  1. Myslíš tu 1000x zabitou krysu i Ikey? Tak to dostala Pitina,jako malý kotě od tatiho. 😉

   1. Jo tu,to víš na potkani já mám voko (tmi) A z Ikei jsem ho kdysi dovezla dětičkám taky (nod)

 16. zcela OT:
  jen hlásím, že od pátku do pondělí budu bez pošty. I doma používám školní adresu a celý systém bude mít technické změny… Takže jen hlásím, že emailíky od zítřejšího večera budou utajené až do pondělí (doufám, že ne dýl)

  1. Supééér 😀 😀 😀 nechovají oni náhodou bassety? 😀 Oni ti gaskonští jsou malinko jiní, jemnější, ale stejně tu příbuznost nezapřou. A koho si jednou získali, je ztracen navždy (h)

   1. mají tu kliku , že je má v majetku polorodý bratřiček našeho někdejšího pejsánka 😀 tenkrát jsme se ptali,po kom je ten náš takový střelenec… a zjištěno bylo, že po mamince Sheri 😀 ale to se nám doneslo, až když už byla tlapka v rukavici 🙂

    1. Když mě by teď koukání na štěňátka měl někdo úředně zakázat. Zatím jsem neměla sílu o tom psát, ale Argusek už není. Nebyl to jen ten zub (u) Napřed jsem si říkala, že dlouhý holky jsou sehraná dvojka a dva psi mi úplně stačí. Jenže Buffinka truchlí a tu třetí misku jsem ještě nebyla schopna uklidit… Rozum velí, že Xena už je starší dáma a o žádné mladé potrhdílo nestojí… ale co kdyby?

     1. Lucko (hug) (hug) Já vím že rozum říká né, to už tady bylo víckrát, ale za čas ….třeba … bude další (dog) nebo (cat)

     2. je mi to moc líto. Ušoun jeden veselej ;( už běhá za Duhou… ;(
      Jak tě znám, tak na jaře si pojedeš pro dlouhého francouzského chlapečka s veledlouhýma ušima… (inlove)

      1. No, možná máš pravdu… a nebo taky splním sen Péti a seženeme honáckého australáka… a nebo půjdu opět za hlasem srdce a podlehnu naléhání jedné nejmenované zvířetnice a odvezu si od ní hafušáka, kterého už víc jak rok tajně miluju (dog) Ale teď je moc brzy a Argusek tu moc chybí…

       1. australáka honáka (tedy dva – psa i fenu) má kamarádka od Petry K. Pořádá i akce pro toto plemeno a je někde od Berouna… Takže v případě „nouze“ kontaktuj Ešusku – určitě by ti poradili, kde sehnat dobrý chov (inlove)

       2. Lucko, to jsem snad neměla ani teď na noc číst ;( je mi to moc líto, zvlášť když my doma máme starouška (u) . CD snad zařídí aby bylo nějaké štěndo, abyste měli rozptýlení.

     3. Lucko ;( ;(
      Argus byl tak úžasnej pes (u) .
      Držím za tlapku, život není peříčko. Moc na vás všecky myslím!

     4. Lucko, je mi to tak líto! (hug) (u) (hug) Já tak věřila v ten zub, chtěla jsem věřit, že se to spraví. Argusek byl úžasnej pejsek. (h)
      Přeju Ti, abys pro své dvě holky i pro sebe našla brzo toho nejsprávnějšího kamaráda. (hug)

     5. Luci… (hug) to je mi líto moc a moc…byla bych o basítkách nezačínala, tušit to, omlouvám se 😡 ježkovy voči, rozmazává se mi klábosnice 🙁 ale… jsem našeptávač… až to malinko přebolí… myslím, že ve Valmezu mají ještě volné ušáčky z vrhu E…Agasíčka jsme si tenkrát taky přivezli, když už byl Arčí zasloužilý důchodce a pookřál s tím mladým třeštidlem jako po živé vodě! (h)

     6. Ach, Argusek už lítá po krásné louce za duhovým mostem – Lucko, hladím tě po pacce. A přeju, aby se něco dalšího prima čtyřnohého zas u vás objevilo.
      (rose2)

     7. Lucko, to je mi moc líto, Argus byl můj oblíbenec. (h) Doufám, že si co nejdřív najdeš důstojnou náhradu (pokud ti mezi tím CD nedohodí někoho úplně jiného).

 17. Milá Sharko (inlove) , mohla bys poprosit své pruhované ženstvo, když už si tak často čtou v letácích, aby daly vědět, až budou zase v Lidlu kočičí dny? 🙂 Děkuju jménem modřanské smečky. :* (f)

  1. Milá modřanská smečko. I my sledujeme LIDLové letáky i přesto, že škrabadlo máme funkční tady i v Maršově. Ale máme kámošku kočičí, která ho moc chce, tak jsme jí to slíbili. Protože ona ve svém městečku LIDL nemá. Jinak občas mamča přinese domů z LIDLu něco, co tam mají i mimo letákové slevy, např. teď dotáhla espresso, které si chtěla v prosinci koupit jako vánoční dárek sama sobě, ale už ho neměli a teď tam vyhodili poslední 3 přístroje. A prý měli i pro kočičky boudičku, ale jen tu malou, tu nechceme, na podlaze už toho máme víc než dost. Tak kdyby náhodou to objevila, tak Ti to rovnou koupí. Slíbila nám to. Ahoj, barevní kožíškové-košiškové.

   1. Drazí (cat) (cat) (cat) , prosím, vyřiďte Karolínce (inlove) , že je moc hodná, ale ať to nekupuje, protože to asi nemám kam dát – budeme předělávat šplhadlo domácí, až si ujasním, co vlastně chci v obýváku mít. Ale ráda bych se podívala na další věci – závěs na topení a podobně. (nod)

  2. Vave, ptala jsem se teď Norisky a povídala,že dá Rozárce vědět. Aby měla taky takový…. 🙂

 18. LEHCE OT:
  VZKAZ PRO LENKUS – KNÍŽKA DOŠLA V POŘÁDKU, NA PRAŽENÍ PŘEDÁM VERAM. DÍKY ZA MILÝ DOPIS A ZA PSANÍ SE NEOMLOUVEJ, JSEM ZVYKLÁ LUŠTIT.
  TVŮJ TEL. JSEM NĚKAM ZALOŽILA, PROTO TOUTO CESTOU! ALE JÁ HO NAJDU, NEBOJ A KDYBYCH JELA DO DOMAŽLIC, TAK SE OZVU A PŘIJDU NA KAFE A PODRBAT HOKINKA (TEBE DRBAT NEBUDU!).

 19. OT pro Sharku
  Na bažantí peří jsem nezapomněla. Ale přišli mladí a vykradli všechna dlouhá pera, že prý budou dělat pro děti „indiánské“ čelenky. Takže sice na tebe myslí, ale příště budu muset vše pečlivěji schovat.
  Drobné pestré peří chceš? To nevykradli. Když tak písni, máme vedle banner na chovatelskou stanici a v něm je mail (sekce Kontakt)

  1. Silně jsem o ní uvažovala, ale rozporuplné komentáře mne nepřesvědčily, to jednak a také mi říkala kamarádka, že je s ní nespokojená, protože se to špatně čistí a nedrží pohromadě a měla dost výhrad. Tak nevím. Asi by to chtělo vidět a ošáhnout si.

   1. a teď mluvíš o té mojí nebo o té,jak se na ni ptá Vave…. ta moje se čistí velice dobře a může se dát do myčky, sesadit si ji musíš na sucho a pak s vodou, chce to trochu zručnosti a technických znalostí…stejně mám kromě ní ještě dvě misky s vodou po bytě..

    1. Já nechci misku na pití, kočičáci pojí spolu s Ankou z velké mísy na podlaze, malé misky ignorovali. Chci vodu hejbací, aby měla Rozítko a kosourci radost. 🙂

     1. Kočičáci na fotkách vypadají tuze spokojeně a mně se líbí ten pramínek vody, jak běží po „valše“. 🙂 …. Jen mám problém, kam ji dát, chjo.

      1. Já bych byla dost skeptická vůči tomu čerpadlu. Měli jsme podobné ve fontánce, která fungovala jako zvlhčovač a postupně se zanášelo vodním kamenem a bylo pak hlučné. Nakonec se přestalo točit úplně.

       1. Ja jsem pred rokem koupila fontanku, pravda, levnej kramik, u „Vietnamcu,“ prvni dny chodily Beta pozorovat a Babetka i sahat na sitko na kaminky, za chvili je to prestalo bavit, mne prestalo bavit to zapinat a vypinat – uz tak pred spanim obejit televizi, lampicky a pocitac je obchuzka O – a za par dalsich dni se taky zanesla vodnim kamenem. Este jsem ji zkusila probrat octovou vodou, marny. Sny o fontance jsem opustila. 🙂

 20. To pruhované nadělení je úžasné, budu to muset doma přečíst těm svým dvěma tygrům, jedné tygřici – Popelce Bety a jedné bílo-zrzavo-tygrované (cat). Bude se jim to moc líbit, ale budeme číst na pokračování, neboť Bety neposedí na místě. Jen tak mimochodem, než jsem stačila domluvit kastraci, tak se začala mrouskat, holky, to je vám jízda! Co mám posledních 6 let jen vykastrované kocoury a kočku, tak jsem zapomněla, co všechno to obnáší a diví se hlavně dcera (10), co všechno ta mrňavá kočička umí zavřískat a že s ní vůbec nehne, když se válí přesně uprostřed předsíně, přeskakují jí lidi, psi, další tři kočky a ona nehne brvou. Až budu mít víc času, tak to všechno sepíšu, včetně toho, jak jsme před týdnem absolvovali se Šerinou druhou velkou operaci – odstranění nádoru a mléčné žlázy, včetně kastrace. Tak vydržte a budou i fotky, slibuji.

 21. sharko, už jsem se na Norisčino vyprávění těšila a nezklamalo mě – je celé takové… proužkaté (h) (h) (h) (h) (h)

  fotky jsem už všechny viděla dřív (což neznamená, že jsem se nepokochala ještě jednou), neb Rajče je děsnej bonzák (chuckle) (rofl)

 22. Sharko, to je krásný den prosluněný čtyřmi pruhovanými kožíšky. Dělám něco v laborce a mám bolavou nohu, takže odskakuji ulevit nožce a přitom vždy kouknu sem. O kočkách si vždycky ráda něco přečtu a Norinka zprávy ze čtyřkočičína píše naprosto dokonale.

 23. teda Norísku, Pitinko, Kačenko a Bonsajko vy jste tedy zábavná čtverka.
  U nás také máme pelíšek na topení, ale spí na něm jen Honásek.
  Hepča miluje kancelářskou židli k PC. Má jí syn v pokojíčku a ona mu tam věčně leze až rezignoval a židli jí přenechal a vzal si jinou.
  Připravuji se, že také něco napíšu o těch našich dvou
  “ zlatíčkách „.

  1. Jé, von si ji vobírá a vokusuje, úplně jak jsi tuhle psala, že si vokusujou svoje maličký! A Biki jak ho hladí po hlavě, to je pěkný… 🙂

  2. Koukla jsem se u oběda, jsou tak roztomilí! (h) Jak je to dávno, co Tatu křičel strachy, když omylem zůstal s Biku sám v „pokoji“? A dneska už ví, že teta malé opičáky nejen že nežere, ale že je má ráda. 🙂
   Díky moc, Lásková (inlove) , nebýt Tebe, tak se k záběrů nedostanu, nemám čas je hledat.

   1. Jojo, chvalne prosluly Tatunkuv kvikot – tak ten byl 22. prosince.
    A ted Tatusek uz druhej tejden furt osahava Biki, ozdibuje Biki, okupuje Biki, okukuje Biki, snazi se ji vetrit k prsickum – ze kdyby tamtudyma neco teklo – a predevcirem jsem se zrovna nachomejtla k situaci, kdy sedela Biki v parkosech naproti Mojce, obe prezvykovaly vetvicky a tvarily se jak na dovolene, a Tatu docela poradnym klacikem busil Bikirce do zad. Esteze je ta svata holka tak klidna a rozumna: jinej dospelec by mu udelil stulec a vubec ho zababusil. :*

     1. Betulaskovo, jak je na tom rodinna pohoda? Uz je Bikirka doma? Deti ji zrejme berou, ale co dospelacke , jak ty rikas „Kotrmeliny“?
      Zabery jsou fakt dojemne, tolik bych si chtela sahnout na ten gorili kozisek 😛 . ale asi by mi to nedovolily, tak nic (happy).
      BTW nenudi se tam? Toho prostoru zase nni tolik, i kdyz maji moderni vybeh…..jungle to neni.

      1. No: tak Biki jeste v rodine neni, to rici by bylo troufale. Zvykani na rodinu trva u gorilu az dva roky. I kdyz tady asi bude rychlejsi. Protoze je Bikirka tak rozumna.
       Kdyz si vzpomenu, jak se cely fanclub trasl: prijde nova gorila – aby nam nekousala do deti – a do puldne se do ni vsichni zamilovali. 🙂

       Vsechno si to na sebe navzajem totiz zvyka velmi dobre. I kdyz jsou rvacky a tahacky, nebo aspon kriky (takovej jecak, jak Biki, tu fakt nikdo nema, taky leckoho zazene!).
       Pomaha to, ze Moja a Tatu se s Bikirkou bratri a sestri. Pomaha to, ze Shinda se vyfoukla a s pritomnosti krasne konkurentky se jakz takz smirila. Posledni rozhodny a nezlomny bod je Kamba teticka a chuvicka. Ta se porad moc zlobi a porad moc zarli, ale pokud Kamba nevyprovokuje rvacku, kdy se k ni vsichni z puvodni rodiny pridaji, tak pak lze rici, ze panuje poklid.

       Akorat mladata rejdi, mysi rejdi, Richard houka, kdyz nechce spat sam, na co ses to este ptala?
       Aha, na vybeh.
       Je pravda, ze v Belfastu mely gorily nejakou zelen primo v obyvaku – a nevim, jestli neslo o reklamni video, pritomnost goril zadna zelen neprezije – ale videla jsem videa z venkovniho vybehu, to nebylo nez plocha trava.
       Uz se tesim, az pujde Biki prvne ven u nas. Mozna to je na min arech, ale je to dvorek na probehnuti.

       No a hlavni je to, ze Biki cykluje. To v Belfastu prestala. Tam byla sama, i kdyz mezi vsemi, tady ji Mojka a Tatu vtahuji do deni, uci ji mazlit a muchlat a no ano – i boxovat. Jsem si uplne absolutne jista, ze Biki se stane clenem rodiny a dokonce vim (temer), ze jeji prvni dite bude holcicka. Faktys.
       (blush)

       1. Diky, jak vzdy fundovana odpoved (inlove)! teda, ale dva roky si zvykat na rodinu….inu jiny druh jiny mrav, kdyz je to tak v poradku. zapomnela jsme, ze maji jeste venkovni vybeh, tam to bude na jare snas inaci (blush)

 24. Milá Sharko, z tvých mňoukajících teček a pruhů mi přecházejí oči, ale co čtu inkriminované zápisky tak se přiznám, že radši zůstanu u psů – přijde mi to bezpečnější 😀 I když musím uznat, že Noriska má skvělý sloh (chuckle)

  1. Tééda, jsi mi sebrala poznámku z plachty. Chňa. Zrovna jsem si dala ke kafi fotoalba a taky jsem chtěla podotknout něco o mžitkách před očima. Móc pěknej stromeček mají holky, až si zas něco přivydělám, taky něco takovýho pořídím, kout v pokoji už čeká…

   1. Lásková,nestál ani tisícovku a je z Lidlu, tohle je tak jednoduchý,že by šel i vyrobit….

    1. Vím, vím, už jsem četla – já už mám takový podobný dva vyhlídnutý, taky do tisícovky, přesně se rozměrem vejdou do kouta, jen realizovat, akorat nemají teda kolotoč s míčky, ale zas mají škrábací skluzavku.

     1. ten jsem viděl a v ZOOHIT samostatnej,jen na podestě….juknu po tom a přilepím to sem

      1. Jó, bezva, ukládám do paměti – to se mi strašně líbí a vejde se to kamkoli. (clap)

  2. Dede,někdy si taky říkám : zlatí psí smečka….. (angel) , ale to je tím, že už jsou všichni za Duhou a já si pamatuju jen to dobré…. (h)

 25. ZPRÁVA od TÝNY:

  Zrušte poplach, pusťte palcem volejte sláva a tři dny se radujte. Komise utlučena argumenty kapitulovala a já mám hotovou školu. Prosím o zveřejnění na Zvířetníku. Týna

  Tak jdeme na to, ne? 🙂 Tři dny radovánek si Týna určitě zaslouží, je to nesmírně šikovná holka. (y) (h) Blahopřeju! (f)

  1. Ona bude Týna platit celý Pražení? Ta je hodná…za tu školu to stojí… (chuckle) (angel)

  2. Hurrrráááááá a halelůůůůůjááááá – naše Týna je žena činu a žádná komise ji nemůže zastavit. Večer si dovolím jí připít nějakým dobrým vínkem. Zatím jí posílám náruč růží (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) a velký aplaus (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) (clap) .

  3. (music) (dance) (ninja) (d) (o) (sun)
   (music) (dance) (ninja) (d) (o) (sun)
   (music) (dance) (ninja) (d) (o) (sun)

   (překlad: volám sláva a tři dny se raduju)

  4. Tak to posílám velkou gratulaci a obdiv,ono dělat školu s rodinou a dětmi to je zabíračka.

   1. to máš svatou pravdu (chuckle) . Loňského roku jsem takhle školu, při práci a dětech , dokončovala… Ale ta úleva až bylo hotovo

    1. Tak s ročním zpožděním, Epulko, hurá, sláva, kytky si samozřejmě zasloužíš i po roce. (f) (f) (f) (f) (f) (f) (f)

  5. Slááááva, slááááva, sláááva, gratuluju! Týna je moc šikovné děvče!
   (rose1) (sun) (rose1) (sun) (rose1) (sun) (rose1) (sun) (rose1)

  6. JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!

   TÝNA JE NEJ !

   (clap) (clap) (clap) (clap) (clap)

   1. Týno, gratuluji (d) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (ninja) hurá, máš to za sebou!

  7. bombáááááá !!! Týna je pašák!!! zapojujeme se do slavení hou hej hou, kočky tancujou!! (party) (music) (f) a samozřejmě GRATULUJEME VŠEMI TLAPKAMI!!!

  8. Šikulko šikovná nejšikovnější (y) (y) (y) teď už můžeš (coffee) (^) (beer) (d) (dance) (ninja)

 26. Docela jsem se vyděsila.
  Jdu na dvůr k autu a u něj sedí černý kocourek. Oči skoro jako Melíšek, byl mu hodně podobný.
  Začala jsem panikařit – proběhl mi ráno dveřmi, to bych si snad všimla, zavřela jsem okno, vždyť jsem ho vůbec neotevírala, proboha jak se dostal z bytu??? (wasntme) No, utekl, na hřbetu měl nějakou strženou kůži, takže evidentně to nebyl on, ale co se mi tou hlavou honilo, to se dá těžko popsat. Pro jistotu jsem šla ty své lenochy zkontrolovat, vydala přitom 2 tyčinky a ujistila se, že to fakt Melda není.
  Uf (shake)

  1. „Oči měl jako Melíšek…“ Karolíno, jseš si fakt jistá, že CD slyšela tvé rezolutní „3 kočky stačí“? (chuckle)

   1. Evo! (rofl) (rofl) (rofl) (whew)

    Díky za zprávu z bedýnky, kuchyně i zahrady. 🙂 Už mi to tu chybělo. Koukala jsem na fotky, Gina je matka-hrdinka. (h) A mrňousci jsou kouzelní! (h)

  2. Jo ,to se mi stalo s Pitinou….odmykám auto a najednou pocit, že mě někdo sleduje,otočím se a asi 1,5 m ode mne sedí mourovatá kočka jak soška. Co mě porběhlo hlavou…a tak říkám: Pitino? Kočka naklonila hlavu. Udělám krok a kočka poposedne dozadu. Tak jsem se běžela podívat domů,jestli mám lovit nebo ne..Pitina byla doma. Ta představa,že bych chytla venku kočku. Cestou jí nadávala a pak jen odemkla,šoupla jí do bytu,rychle zabouchla a mazala do práce…ta mě pronásledovala ještě dlouho, zvlášť,když jsem zjistila,že to mourovatý stvoření,je kocour. (chuckle)

   1. No co, kocour by udělal kočičkám sexuální přednášku s názornými ukázkami a Noriska by měla zaděláno na další článek (chuckle)

    1. V tý době, jsem měla jen Pitinu…takže kdyby se tohle stalo, asi byste žádný povídání od Norisky neměli, protože bych měla Pitininy dětičky a jejich tatíčka. (whew)

     1. Ale Šárko, vždyť by ses jinak nudila, ony se ták snaží, abys měla zábavu a taky co dělat. (chuckle) . Článek i fotky jsou moc pěkné a kočenky bych si hnedle pomuchlala! (nod)

 27. Jsem sice psí, pobavila jsem se, kočičí vyprávění se mi líbí (y) (např.“záprdelník“) (chuckle) .
  Ne,fakt pěkný článek a krásné fotky! Díky (clap)

 28. Děkuju všem za radu i za pomoc 🙂 Díky Vám jsem si uvědomila že problém není ani tak ve psovi jako spíše v rodince…Tedy zkusím vysvětlovat tak dlouho, než to pochopí (angel)

    1. 🙂 v psovi bývá problém málokdy. Vychovat lidi kolem sebe je těžší, než vychovat pséka. Obzvláště u rodičů. Dokud ostatní nepochopí, je každá metoda (a že jich tady padlo) houby platná. Jestli jsi nervák, neřeš to v momentě kdy je situace vypjatá, ale popros ostatní, jeslti by měli čas na válečnou poradu a vysvětli jim, že od nich potřebuješ POMOC, nedávej to úkolem, popros je o pomoc. Vysvětli jim, že tu pomoc potřebuješ jednak kvůli nim samostným, abyste se někam dostali a jednak kvůli tomu, aby bylo možné společnou rukou vychovat slušného psího jedince, který nebude skákat ani venku po cizích. Vysvětli jim jak psík chápe, co může z lidského jednání pochopit, a co ne. že nejde rovnou zakazovat, že se musí ukázat co se po psékovi chce, co je to správné chování. A že se to psík pochopitelně nenaučí hned z první, řekni jim, že to je jako kdyby chtěli po batoleti, aby psalo diktát. Až bude ze štěnda školák, můžou už ten diktát po něm chtít, dřív ne, protože to jeho mozek ještě nemůže pobrat a bude se jich tak akorát bát, bude nervák. 🙂

     1. My už to probírali v rodiném kruhu několikrát, bylo mě odkýváno že to chápou, a stejně to vede leda do…(někam 🙂 )Nevím jak jim to mám podat aby vážně pochopili 🙁 Vždyť jde o tříměsíční štěně, ne o děcko které už rozumí co mu říkáš 🙂

      1. Musíš tátovi vysvětlit, že pejsková se k němu bude chovat přesně tak, jak ji to ON SÁM naučí. Že základy dáš ty, ale že s pejskem je to tak, že si ho vždycky každý z rodiny vychovává podle sebe – přesně tak, jak to píše Xerxová. Řekni tátovi, že stejný pes se jinak chová k malým dětem, jinak k velkému klukovi, který s ním blbne, jinak k tomu, kdo ho cvičí, jinak třeba k babičce, na které vždy něco vyžebrá.

       Táta prostě musí pochopit, že pes jen odráží to, co se na něj vyzařuje. Že bude mít z malé přesně takového parťáka, jak ON SÁM to stanoví a dovolí. Tohle by na něj mohlo zabrat, ale nesmíš být nervák, ale s tátou promluvit v klídku u kafe.

       Neboj, zvládneš to. V klidu si promysli, jaká slova volit, abys tátu nenaštvala, nýbrž popíchla jeho ješitnost. Jo! nezapomeň dodat, že si s tím táta určitě dobře poradí. (nod)

       1. Teď ji měl celý výkend sebou na chatě, neb já makala od pátku rána do něděle do půlnoci, a když po něm hopsla dneska, a on nadával že je nevychovaná(ne přímo takhle ale vyznělo to tak), měla sem neuvěřitelnou chuť se ho zeptat proč ji to skákání neodnaučil, však měl na to celý výkend ne? No udržela sem se… 😀

       2. Vave má pravdu, najdi si s tátou klidnou chvilku, zkus potlačit podráždění a kazatelský hlas, a připrav si jednoduché (!) vysvětlení a návrh, co by se dalo dělat. Ten návrh by sis měla připravit tak do maximálně tří (!!) jasných pravidel – chlapa nesmíš utopit v řečích, páč potom se ztratí a vůbec neposlouchá (nod) Na bratra se připrav podobně – nesmíš vypadat, že kážeš a rozkazuješ, na to jsou chlapi alergičtí – nekonec po nich něco chceš, takže si holt musíš najít nějakou pěšinku, po které to pro ně bude schůdné. A jako šikovná holka ji určitě najdeš.
        Jak pravili předřečníci (předpsavci???), tak se psem to bude jednodušší! (rofl) Jinak Berry na nás skákala taky, taky jsme byli podrápaní, taky jsme ji nechtěli trestat za projevy lásky a radosti. Určitě se Corince nesnaž šlapat na tlapky (snadno bys jí ublížila a pes by si tě nikdy neměl spojovat s bolestí), jen ji přidržujte na zemi a jásejte a vítejte se v předklonu 🙂 Ona pochopí! U nás si Berry zaskáče tak jako tak, ale dnes už na pokyn – kluci si s ní tak hrajou. Ale když povel není, tak neskáče… mohu napsat teď, byť před pár měsíci bych jen vzdychala. Uvidíš, že to zvládneš.

   1. Jo – to je jak u nás. Stokrát můžu říkat Jendovi „Nedělej na ty psy opičky!“ a stejnak je dělá. A pak se diví, že na něj skáčou (teda Brůča, Toye je to jedno, i kdyby předvedl celou orangutaní rodinu včetně tchyně, tak ji to nevzruší).

    1. Bratr to samé, taky provokuje a pak se strašně diví že po něm jde jak po uzeném…

    2. Ygo! Ty zvíře! (rofl) Nestačí, že kašlu i když vzorně mlčím, jak myslíš, že přežiju, když se chechám jako blbec? Prej nedělej opičky… a orangutaní tchýně… (rofl)

    3. ………… předvedl celou orangutaní rodinu včetně tchyně, tak ji to nevzruší…………

     😀 😀 😀 😀 😀 VRA-HU! 😀

   2. OT – Jarko F, když tě tu vidím. Jak se daří Darlence a Elišce, máš nějaké zprávy? Poslední fotky jsou někdy z listopadu.

    1. Se Sýkorovic jsem si vyměnila vánoční a novoroční přání, hlásili že holky jsou v pohodě a že mají radost ze sněhu. Tito páni jsou óbrklika…

  1. Chuděrka netopýrka (bat) a Ty taky chuděrko, Plivnice. Co až jednou chundelka ze samého nadšení zatne taťkovi drápky pod trenky, takříkajíc do bimbáska? (rofl) To pak bude plakat do tepláků, který doma nenosil…
   To jsem zvědavá, jak si drobek povede ve školičce na cvičáku, dej pak vědět.

   1. No tohle čekáme každým dnem, výskok má čím dál vyšíí 😀 Ale pak ať si brečí sám někde, já mu to říkám pořád 😀

    1. VRA – HOU – NI !!!
     Víte doufám, kde mám teď čaj, jo?
     A víte, jak blbě se na ty ulepený klapky klape, jo? =))

     1. a kdopak ti radil, aby sis ten čaj sladila, co? odpověď asi Norinka nebo Kačice Vačice 🙂

   2. Drápky pes nejspíš nee, ale taková dobře mířená trefa čumecem… Z rozběhu… Joj!

 29. OT štěňata. Včera mě Ginny překvapila. Sežrala granule a pak je vyklopila štěňatům. Je to atavismus, který u „kulturních“ plemen moc častý není. Krmení natrávenou potravou je přirozené (byť z našeho pohledu lehce nechutné). Naštěstí to udělala venku. Tento způsob krmení znám, ale ještě nikdy ho naše feny nepředvedly. Jinak baští sami z pekáčů. Stačí položit pekáče na zem a štěňata se na ně vrhnou sama.
  Jinak smečce už bylo 5 týdnů a řádí. Moc se jim nelíbí v ohrádce, širý svět je zajímavější. Chodí ven (ale aktivní vydrží tak půl hoďky až hodinu, pak je musím uklidit, venku je spát nenechávám), propátrávají všechny kouty (tedy jen blízké, na vzdálenější konec zahrady si ještě netroufli). Včera první vylezli asi tři schody a pak řvali „kdéé´to jsmééé, pomóóóc, ztratííííl“. Nahoru jdou schody lépe. Dolů se bojí. Párkrát denně se musí proběhnout po kuchyni (mop a toaletní papír jsou v pohotovosti), jinak se nudí. Když zjistí, že jsme poblíž, chtějí společnost. Už máme první šrámy od zubů.

  1. Takže začneš i mamině dávat štěněcí masisko, nebo je to jedno?
   (Já jsem tak ráda, že je zase zpráva z bedny, já to tak ráda čtu!!!)

   1. Holky mají podobné maso, jako štěňata. Kupuji krmná kuřata, vetamix nebo vnitřnosti z řeznictví. Štěňata nedostávají kosti (velkým je stříhám nůžkami na drůbež) a maso jim melu (je to rychlejší, než krájet na drobno). Jinak mají maso a granule půl na půl obě skupiny psů. Krmím proti všem předpisům (střídám vařené a granule) a psům to jde k duhu.

  2. Ani se nedivím, že Ginny raději vyklopila štěňatům granule. Viděla jsem na stránkách vaší stanice Tercius fotku, kde ji ti malí černí „upíři“ na zahradě vysávají. Vypadala ohromně trpělivě, ale ssi už toho má plné zuby, navíc asi nějak instinktivně ví, že pouze mléko už nestačí a chce se postarat sama. Ti velcí dvounozí psi jí možná nepřipadají dost spolehliví 😀 . V každém případě je to zajímavé. Viděla jsem to natočené u hyen a psů hyenovitých.

   1. Velcí dvounozí psi krmí jak o závod. Ostatně ona nejprve sežrala granule štěňatům a pak jim je vrátila 😉 .
    Naštěstí top nedělá pravidelně, spíš mě překvapilo, že to vůbec udělala. Ája takhle nekrmila a Kora také ne. Jinak že je to u psovitých šelem normální vím. Vlci, psi hyenoví… skoro všichni krmí takto. V žaludku se to mladým přinese nejsnáz. Z domácích psů tohle dělávají „přírodní“ nebo „primitivní“ plemena. Ale občas se to objeví i u velmi domácí feny.
    Krmím úplně normálně, jen feny dostávají krmení, když jsou mrňavci zavření. Ono to jinak nedělá úplně dobrotu. Malí lezou do misek velkým a Ája je docela nevrlá. Tuhle sežrali mrňavci zátěžovku granule a trochu je to projmulo. Prostě jsem si nevšimla, že holky nedojedly, štěňata byla všímavější. Jinak holky dojíždějí po štěňatech. Ale mají smůlu, není moc co dojíždět. Štěňata se pokoušejí sežrat i větší kusy masa, občas chroupou suché granule. Už nemusí být na masové kaši.
    Ginny je fakt chudák docela orvaná. Ale má děsnou trpělivost a haranty nevyklepne. Občas jim uteče. Ája už pomalu odstavovala. Ginny je trpělivější.

     1. Taky trochu chudák chovatel. Nám vypomohla Ája, jinak jsme museli nastoupit na plnou mateřskou a přikrmovat flaškou. 14 štěňat už fena sama neutáhne. 10 dokázala Ája sama krmit asi 10-14 dní, pak jsme přidávali mléko pro štěňata z flašky 3x denně.
      Od 3 týdnů jsou stejně na masové kaši.
      A že jsou kouzelní – souhlasím, ale která štěňata nejsou kouzelná?

      1. Ty o který se musíš starat 😉
       ta kouzelná moc nejsou..po určité době…. (tmi)

    1. Milá Evo, miluju tohle tvoje povídání a nad fotkama se mi cukají ruce, jak bych muchlala a trochu i zlobila (blush) Ginny je bezvadná máma a je skvělé, že si můžeš říct, že to má prostě z rodiny – psí i vaší 🙂

    2. Na té fotce vypadá chudinka mamina tak odevzdaně…. Jsou kouzelní, svrbí mě ruce, hned bych se s nima muckala a válela 🙂

  3. No,tak to máte doma pěkně rušno 🙂 – hlavně,že jsou štěňátka zdravá a matka s babičkou taky (inlove) (h) !
   Dík za zprávu (y) (sun)

 30. Sharko- no koukám, že smečka se rozhodně nenudí a chudák Noriska, aby furt shrnovala a shrnovala 😀 .
  dík za moc prima čtení a fotky. a ta prostřední u článku – tak ta je naprosto dokonalá 😀

  1. Prostřední foto (rofl) , přijde mi, že zrovna říká – Vážení přátelé, ano!, řešit se to musí…

   1. (rofl) (rofl) (rofl)

    pomooooooooooooct, s tím Tvým komentářem je to ještě hrošíííí (rofl) (clap)

    1. Jo! Abyt dobrá, ale s Tvou poznámkou je to nejhrošejší! (chuckle) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

 31. Tak na ten jídelníček jsem zvědavá 🙂 Polárka většinou vrká, mňouká málokdy. Naštěstí není takový škodič- když dělá něco, co nemá, a já zahulákám, tak jí to Borůvka jde ještě výchovně vysvětlit, že tohle ne- dojde k ní a zabrblá jí u hlavy. Myslím tím třeba broušení drápů o koberec nebo proutěné křeslo.
  Na buzení mi stačí jedna kočka, která po mně šlape a přede nebo s vrkáním skočí jako Tarzan. Čtyři si teda kapku nedovedu představit. :O

  1. Spí se mnou Pitina a Noriska, Pidikočka nebo Káča občas v nohách…ráno budí Kačenka – protože je hladová. Granulema se cpe v noci průběžně, ale konzervička s masíčkem k snídani…to mne i o víkendu budí v těch 5 ráno,jako když vstávám do práce…..není to zas tak strašný…. 😉

  2. Taky jsem si v životě svém dokázala původně představit jen jednoho kocourka. No, je to jinak. CD se zase vyznamenala.
   Nicméně není to tak strašné Matyldo.
   Ráno mne budí Melíšek sladkou čumáčkovou a ducáním hlavičky, pak vyžaduje úporné mazlení. Je jedno, kolik je hodin, 3.36 nebo 5.58.
   Když na to přijde Ríša, přitulí se z druhé strany a mám to obouruč.
   Zrzínek sedí u postele a píská.
   Oni mají vůbec každý jiné hlasové projevy: Ríša kudy chodí, tudy si kecá, Melíšek vrká a Zrzínek píská.
   Tím mi dají najevo, že teda ty prázdné mističky si můžu tak leda umýt, ale lepší by bylo, kdybych je hned poté naplnila. Anebo je vůbec umývat nemusím, hlavně už aby v nich zase něco bylo.
   Spaní je u nás takové, že musím zaujmout pohodlnou polohu před usnutím, protože pak mám v nohách dvě pětikilová závaží a už se nehnu.

   1. No, ale mě v nohách postele spí Borůvka. Takže pokud mi v pět Polárka skočí na záda, ještě to jde, ale pokud si jí nevšímám a schválně skočí na Borůvku, která začne hudrat a mlet sebou, čímž dosáhne toho, že se poloprobudím a zpacifikuju obě, tak by mě to v čtyřnásobném vydání asi zničilo. I když dneska v noci se tady asi dělo něco špatného, ve dvě ráno někde houkal alarm a ve čtyři začala Borůvka štěkat (normálně to nedělá). Vylezla jsem z postele podívat se k oknu, co se děje, ale auta tam byly obě a na ulici jsem nikoho neviděla. Ale utišit ji mi chvíli trvalo, takže něco se dít muselo. :O

   2. Jo – když chce jenom hladit, tak to je pohoda. Horší je, když si ve tři ráno vzpomene Zikmund, že je třeba trochu posportovat a nutí mi aportky. Takže půl hodiny hážu zmuchlanou tkaničku nebo psí granule z ložnice do obýváku.
    Někdy se stane, že mě neprobudí a já se ráno vzbudím a jsem obložená tkaničkami a granulemi tak, že si připadám jak princezna na hrášku.
    Zikmund je naše jediné zvíře, které opravdu aportuje.

    1. Penny mi nosí hračky, když něco chce. Jako na výměnu, asi.
     No a jednou jsem se vzbudila příšerným kvilem.
     Lehla jsem si plnou p*delí na pískací gumovou kost…

    2. … ej jediné zvířw, které u nás aportuje… UÁÁÁ, Ygo, máš mě, i se svým rezavým veličenstvem, na svědomí. Odcházím, tady se nedá pracovat… (rofl)

 32. Pruhaté nadělení je zážitek. Ona by na katastrofu asi stačila Kačenka. Takhle je to pestřejší. Díky za kočičí zážitky.

 33. Norinko vidíš, konečně jsi se dočkala svého povídání a maminka ti po návratu domů bude číst komentáře, ty si u toho budeš slastně vrnět a protahovat se a dávat všem ostatním najevo, jaká jsi škovná kočička. A Pitina bude žárlit a Kačenka si vezme ponaučení a zastydí se a půjde „do sebe“ a Pidikočka bude přemýšlet o tom, co by kde zbodla, aby brzy dohnala váhou i vzrůstem ostatní. Bude u vás doma zase pohodová domácnost. Musím se na tebe zase brzo přijet podívat, jen co bude kontrolní den na stavbě, už mně máš doma a budu ti drbat kožíšek.
  Melíšek, Zrzínek a Ríša mávají tlapičkami (wave)

 34. Pospíchám do procesu tak jen rychle písnu. Sharko ten DIRIGENT na fotce je kdo ? Je to moc hezká fotka. (clap)
  Norisko hezky jsi nám to napsala… !

  1. Jestli myslíš toho kočičího ukřižovanýho..tak to je Pidikočka Bonsajka, vlevým pelíšku je Noriska, v pravým Kačenka.

   1. juj, chtěla jsem se zeptat na to samý (inlove) – a tipovala jsem si Pidikočku, prostě to na ni tak nějak mypadá, je pidi (chuckle)

    taky se mi ta fotka (a ta kočka) moooooc líbí (h) (h) (h) (h) (hned po Norisce, psssssst)

   2. houbičky, to ona provádí denní rozdílení směn 😀 Norísku, parádně píšeš, jak kdybych u vás doma seděla s kamerou 🙂 ale holky, doma to smečkám určitě nečtěte!!! já tady u toho ležím smíchy, protože je už znám všechny 4, proužkaté kožíšky…ale to stačí jít se sharkou na kafe a přijdu domů, jsem očichána a nejdýl do hodiny začnou holky i se Sněhem řádit jako černá ruka! jak kdyby si ty kočičí nápady posílaly faxem nebo co! pak mi ten smích zamrzá na rtu (wave) 😡 díky Nejvyššímu Kočkovi, vodu ještě nekopírují, my máme pákové baterie – umíte si to představit???? (cat) (bat) (cat) (*)

    1. kačenčin druhý bratr Krtek – černej s bílou kresbou na obličejíčku,ten pákovku umí spustit,nadzvedává ji hlavičkou….. (chuckle)

 35. Milá Norinko (inlove) , už jsem tvé spisování četla doma a moc jsem se u toho bavila, ale nemohla jsem napsat komentář, pořád mi to padalo.

  Je to kouzelné, jak máte všechny stejné (no, podobné) proužkaté oblečky a jste každá jiná. A taky je kouzelné, jak je všechno relativní. Z pohledu Pitinky jsi ještě nedávno byla ty ten „škodík“ a hle! Už tě trumfla Kačenka. 🙂 (chuckle)

  Doufám, že budeš i nadále spisovat, i když těch Kačenčiných hříchů je fakt hodně a dá ti to moc práce. 🙂 Moc ráda totiž o tom Sharčině pruhovaném naděleníčku čtu. (h)

  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Jo Vaví, nic jiného nepotěší tolik, jako cizí neštěstí 😉 Rozárka je proti kačence andělíček, sice rohatej, ale určitě sis vydechla,že takhle akční to u Vás ještě není.
   Den po odeslání tohodle povídání si Norinka mohla zapsat toto: Ráno Kačenka skočila na vázu s monstrózou (monstera), voda, co se vylila,umyla plyšáky a natekla do gramofonu, maminka musela rychle vstát, cestou pro papírovou utěrku šlápla do vyblitejch granulí a ten krasobruslařskej skluz,co předvedla, to teda bylo na nejvyšší známku. Takže si umyla nohu,uklidila to blitíčko,pak šla pro plyšáky a zatím,co je probírala, který jsou umytí,Kačenka ukradla tu roli papírovejch utěrek a udělala z ní trhací kalendář. Maminka syčela jako papiňák a vůbec se ta slova nedají opakovat. Pak těma cárama vytřela gramofon, vše uklidila a Kačence řekla,že má podmínku, že příště jí zabalí pirglíček a Káča půjde do polepčovny,aby se polepčila. Sedla jsem si vedle ní a třela se o ni hlavičkou,aby věděla, že jsem ta nejhodnější. Totéž dělala Pidikočka a Pitina na ni soucitně koukala ze škrabadla. Myslíte si,že to Kačenka vzala vážně? Pche! Včera lezla po zácloně za klošem a jak je těžká,zlomil se pod ní plastovej kroužek, co držel záclonu..no,maminka byla opravdu nadšená..když to opravovala, Káča si radostně povrkávala (ona neumí mňoukat) a říkala si: Hele, ono to jde sundat i s tou tyčí celý..to je príma, to jsem nevěděla.

   1. Muhehe! to je ale číslo! (cat) (y) (rofl) Mno, musím uznat, že Rozítko je přece jen menší škodík. 🙂
    To šplhadlo je ze Zoohitu? Teď jsem objednala v akci jedno malé, to ,co je u mě v pokoji na skříňce u PC (dostala jsem od spolutchýně takové jeté), je děsně vratké a kočeny mi i s ním padají do květináče, případně na hlavu. (tmi)

    1. Ne, to je z LIDLU, stálo 7 nebo 8 stovek a nemá chybu.není ani vratký, původně jsem si to myslela, ale jak máš vrstvený ty patra, tak to těžiště je fakt vyvážený. Lidl tyhle věcičky mívá 2x ročně…..tak sleduju letáky. Ty závěsný pelechy jsou taky z Lidlu, jeden za 105 kaček…

     1. cože???? z Lidlu za 105,- korunčeských??? tak teď sedím s pusou dokořán.. jestli tady někdo umí nakupovat, tak jsi to ty 🙂 topení se u nás okupuje pořád, visací pelíšek by chtěli všichni… ale za 600,- jsem jim radši koupila granulky, co to stálo v jiných obchodech. asi se tomu Lidlu budu muset věnovat víc – nojo vlastně, ony si holky pořád čtou ty letáky, tak tím se to vysvětluje (*)

     2. Tyvogo 600? Ja taky zavidim 105 penez, koupila jsem visaci pelech tady v jednom zveraci za 3 kila. Ale vyplaci se, Babetka v nem spinka docela casto a Pusinka si ustele nad ni na tom plysi, co jde pres vrch topeni – tak mi to pripada jako dobra investice.
      Prave i ten skrabadlovej strom nebo ci stromeckove skrabadlo ci jak se tomu koupim u nich, az teda sklepu chechtaky. Mozna jsou o nejakou padesatku drazsi, nez internetove obchody, ale zas je to bez objednavani a vyhlizeni a placeni posty.
      A musim se pochvalit, po svatcich jsem si na jednom urade rekla urednici, aby mi ustrihla sachor (ma tam vokno PLNY nadhernejch sachoru, tam by kazda kocka OMDLELA) a uz mi tri hlavicky rasi. Ted este koupit pytel raseliny a par kvetinacu a budu mit furt zasobu.

    2. Vaví,to tvoje u PC taky vypadá na Lidl, ale mě na tom odrazovala ta malá budka a vysoký sloupek..u té středové podesty by měla být ještě jedna podpěra, pak by to bylo stabilnější..ale našroubovat na tu budku „íčko“ závěsek a prošroubovat to do zdi (2 budou lepší)..nebylo by to ani vidět… (wave)

   2. 😀 😀 😀 😀 😀 😀

    tak jsem si to celý hezky promítla….. 😀 😀 😀
    jo , je to tak. cizí neštěstí potěší 😀

   3. „ono to jde sundat i s tou tyčí celý..to je príma, to jsem nevěděla“ – cely cas sa tu (suc v praci) tajne tlemim okolo celej hlavy, ale na toto som uz vyprskla. mimovolne sa mi furt tlaci na mysel nieco o tom prislovecnom medvidkovi myvalovi, ktovie preco asi? vdaka za super rozpravanie o pruhovanej skvadre a prejasnenie dna! (sun)

     1. Muhehe! Jako by Tě viděla, jak se opatrně plížíš jako indián. 🙂 Já chodím většinou jako druhá, takže to nevidím a neuklízím, zato musím poslouchat žalování. (wasntme)

 36. Milá Norisko,
  pruchovanejch koček není nikdy dost, to mi můžeš věřit. U nás doma černo kam se podíváš a u vás tak nádherný pruchy a proužky – nebylo by občas místo pro sice stárnoucího, ale o to srdečnějšího milovníka pruchů?
  Váš Brášulka

   1. Ani náhodou, Brášulka je naše gerontní potěšení a Princezna by bez něj nevydržela. Upřímně si nedovedu ani představit až jednou jeden odejde. Jsou spolu celý svůj dlouhý život a i když občas slyšíme syčení, tak je to spíš u jídla, protože mají společný talířek. To jenom že všechno ostatní je u nás černé jako bota

    1. Kačenka má bratra, jmenuje se Karel, je váhově poloviční co ona,trošku pomalejší…a je volnej…

    2. Poté co nám odešel za duhu táta a vzápětí i kočka, kocour z toho byl v těžké depresi přes dva měsíce a i poté se z toho sbíral hodně pomalu. Já takovou reakci u kočky vůbec nečekala. A dnes je z něho dost bázlivé a převelmi opatrné zvíře. Přitom Micinka, rodná matinka, ho celý život fackovala a vlastně se k němu nechovala příliš hezky. Přesto viditelně trpěl. Na zvíře, které bezvládně leželo dva měsíce v koupelně a došlo se jen najíst a vyprázdnit, byl hodně smutný pohled.

     1. Tenhle pruhatej Brášulka byl strašnej kamarád s Mimim a když jsme přijeli z nemocnice, otevřeli dveře a Brašulka seděl uprostřed chodby a čekal. to jsem teprve začala pořádně bulit. hledal ho dost dlouho a vlastně po smrti Mimiho od nás odešla i Shame.

 37. OT:Nevíte náhodou jak odnaučit (bat) skákat po členech domácnosti po ránu když vítá?Dneska se kvůli tomu zrafala celá rodina (sweat) .

  1. na to je odborník Petra + Barry. Místo abyste byli rádi,že je nadšená,že jste vzhůru (angel) , tak se Vám to nelíbí…..a to je to tak malej pejsek,teda pejsková…. (dog)

   1. Krucinál já jsem ráda že je vzhůru a dokážu si ji zkrotit, ale zbytek ne a když se jim to snažím podat takhle tak to neberou tak nevím co mám dělat…

    1. vždyť já vím, naši byli taky na zabití,když jsem měla Báru a Šarika….. 😉

     1. Napadá mě ještě varianta odstěhování, ale to bych musela urychleně najít jinou práci 🙂

  2. Kačer svou pitinku Abie odnaučovala skákání důsledným „Ne, nesmíš“ a nastavováním kolena do cesty skoku. Musí to ale naprosto nekompromisně a důsledně dělat všichni. Ideální je, když to dělají i lidé, které pravidelně venku potkáváte a které takhle zdraví.

   1. Takhle to dělám taky, venku neskáče, jen když naši a bratr vstanou nebo přijdou z venku.

  3. Četla jsem radu – přišlápnout zadní nohu. Nebo cáknout vodu. Nemusela jsem to řešit, u nás stačil zákaz. Zase jsem měla modřiny na stehnech od ran vrtícím ocasem. S tím nešlo dělat nic 😀

   1. To sem taky slyšela, jako přišlápnou když vyskakuje?nebo než stačí vyskočit?Ono je to doma těžké, mamina se tu po ránu promenáduje v noční košilce, tatik v trenkách, no a pak se strašně zlobí že je škrábne když vyskočí.A prý ji to mám hodně rychle odnaučit 😀 Fakt rada nad zlato. když se snažím jim vysvětlit jak na to, stejně neposlouchaj.Tatik po ní akorát ječí nesmíš, tím pádem si (bat) myslí že je to hra a skáče víc a víc, a mamka jí to zakazuje mazlivým hláskem, jako Corinko, nesmíš skákat, a brácha je kombinace 🙁

    1. Odnaučit nebo dávat najevo,že vítat může, ale bez skákání, by měli oni a hlavně stejně,aby v tom psová neměla zmatek. je vidět, že rodiče zvířatům moc nerozumí,co? Nebudeš to mít holka jednoduchý….Ale když k nim naběhne, možná by stačilo ji chytit za obojek a přidržet dole a poplácet – přivítat se s ní. Dá to práci, neodnaučí se to za jedno ráno nebo den, ale pochopí,že na tyhle lidi se neskáče, že se vítají ze země….ještě,že máš malýho psa…kdyby na ně skákalo nějaký velký „tele“, co by z nich servalo spací oděv nebo trenky..to by bylo horší…

     1. Asi tak, jestli rozumí nebo ne, to nějak nedokážu posoudit, je pravda že když měla minule svou večerní desetiminutovku(lítá doma jak pometlo, štěká, skáče na všechny), tak nadával a chtěl ji vzít na vodítko a držet u nohy, a pak se na mě naštval, když sem mu to zakázala, a spacifikovala sem ji pomocí tahací hadry a balonku během chvilky.Nedokázal pochopit že je po vyspání , nakrmená, vyvenčená a teď si chce hrát.To už je na budku, vážně.

      1. stáhni z netu nějakou příručku – pořídili jsme si psa (nebo tak nějak)…třeba by si ji mohli přečíst,aby trochu pochopili,že je to jak s malým akčním dítětem…..

       1. To už tady taky bylo a výsledek?Nula od nuly pošla 🙁 v sobotu deme poprvé na cvičák, tak až od tama dojedeme, prohlásím to co tady radí Petra+Barry, prostě sehnout a drbat na zemi. Když to budu vydávat za radu ze cvičáku, třeba to poberou….

          1. Je blbé, když se zesinchronizujete – to potom můžeš počítat (*) (*) (*) (*) (*)

          2. YGA:Tak sem dnes otevírala dveře od bytu 😀 Jednou rukou jsem otevírala, druhou odstrkovala natěšenou (bat) a otevřela sem je přímo sobě do čela 😀 těch (*) bylo nepočítaně 😀

        1. Na našeho skákače stačí koleno–nastavit né kopnout |-( Ale synchronizace je nutná, proto že, v lepším případě máme olslintanou optiku,případně ji rovnou zdemoluje . 8)

    2. Vona má taky vostrý drápky, časem se jí vobrousí a bude to bolet miň… 🙂
     Jsem říkala, když jsem měla malou Penny: To mě nemlátí můj chlap, to mám doma štěně…
     Vony štěňata ještě nemají odhad, co na holou kůži už bolí. Na chlupatý kůži by tohle stopy nenechalo. Vony se to dají naučit, já třeba Penynu učila na Au! Bolí! – a odtáhla jsem se a přestala si hrát – a naučila se mě i mlátit košem tak něžně, že je to skoro pohlazení. 🙂 Jenom to nějakej ten roček trvalo…

     1. Tohle všechno vím 🙂 Taky vypadám jak po boji věčně 🙂 Ona je děsná potvora, neb stačí chvilka nepozornosti a z mazlivého štěněte je (bat) 😀

   2. Tak to s tím přišlápnutím je pěkně blbá rada, co když si v tom výskoku pes natrhne vazy?

   3. Jen ne přišlapovat nohy, to pak se může naučit ohánět a rafat po vás. Určitě to pejskovi není příjemné a on se bude bránit. Pak stačí aby mu dítě maličko šláplo na nožičku a na malér je zaděláno.

  4. členové domácnosti by si to měli řešit sami… Mají-li s ní žít, musí chápat, že je má ráda a že si chce hrát. Musí se jen navzájem naučit, kde je ta správná míra . Pes je inteligent – pochopí, že na osobu A se skákat nesmí nikdy, na osobu B se nesmí skákat, pokud je v obleku a na osobu C se může skákat vždycky – neboť jí to vlastně neva – i když u toho děsně ječí a nadává …

   Pokud to ostatní řešit nechtějí, musíš jí zakázat na ně skákat a musíš jí místo toho nabídnout nějakou jinou pro ni příjemnou variantu (míček, mlsek, drbání bříška…) Protože trestat psa za projevy radosti a lásky je blbost.

   1. To já vím, na mě skočí jednou a ví že o další skok se ani pokoušet nemá, ale vážně mě baví jak mě ji hází na krk abych ji naučila na ně neskákat |-( Brácha ji provokuje a pak na mě ječí abych si ji zavolala…Jenže čím dál víc mám pocit, že mě ani nevnímaj když se jim to snažím vysvětlit 🙁

    1. Všechny rozumné rady (koleno, přišlápnout tlapu – to podle fáze, kdy zareaguješ, povel nesmíš nebo fuj) tady padly. Jak odnaučit členy rodiny, chovat se pro psa nesmyslně, to nevím. Rozblbnout a pak ječet je pochopitelně děs. Tohle není otázka pro výcvikáře psa, ale pro psychologa nebo pedagoga.
     Jedině ji ráno rychle vyvenčit, aby se uklidnila a vybila a pak vzít vítat ostatní na vodítku a strhnout, jakmile vyskočí (se slovy „nesmíš“ nebo „fuj“). Je to náročnější, člověk musí dřív vstát, ale mohlo vy to fungovat.
     Je to škoda, pes má zřejmě děsnou radost, že ostatní vidí a ti ho neumějí (nebo nechtějí) srovnat.

     1. Mě to mrzí o to víc, že ona má nefalšovanou radost že je vidí, a oni se chovaj takhle ;(

    1. Asi tak, dneska to bylo ráno už hodně napjaté, a když tatkovi řeknu tak ať si veme něco na sebe a de si to s ní vyřšit, tak akorát prohlásí že j to mám naučit…

     1. Já bych mu na to řekla po cimrmanovsku: Bratře,Otče,blbče – jdi do háje!
      To snad nemůže myslet vážně????

      1. Ale myslí.On si chce po ránu vypít svoje kafe a mít klid, no samo že v trenkách a na židli je ideální cíl pro vítacího pejska 🙂 Sem mu dneska řekla ať se k ní normálně sehne a přidrží si ji aby nemohla skákat, tak prohlásil ať nepoučuju a že se jí toto chování musí zakázat:D Si připadám jak v blázinci.A když se bratr včera divil že na mě neskáče, tak si taky nenechal poradit…

  5. POZOR! Odborník nastupuje! (rofl)
   Já to řeším tak že se k vítacím psům sehnu a pomazlím když má všechny packy na zemi, pokud i tak skáče, dá se rukama mnohem líp usměrnit tak aby ty packy na zemi měl. Pokud o velké vítání nestojím, tak to moc nepřeháním, spíš uhlazuju do klidu. Nemazlím pokud pes nemá packy na zemi. Funguje mi to i u prcků co při prvním vítání chtěli vylézt až na hlavu.

   1. Tohle na ni funguje nejlíp, takhle se s ní vítám když mě dlouho nevidí a má radost že sem konečně doma.Ale doma je to jak mluvit do dubu!!!

   2. Odborníku a teď poraď něco na ty dospělce, co se chovají jako….nesvéprávní. 😉 A nepiš sem, vzít vodítko a seřezat – to Plivnici neprojde! (angel)

    1. Přesně, metod, jak uklidnit psa je spousta, záleží na velikosti a věku psa, která je nejlepší. Ale jak donutit lidi, aby nedělali na pejsku tytyty, případně nepodávali stížnost písemně s dvěma kopiemi, ale snažili se pochopit, to fakt nevím. Ale holt nejsem odborník…

    2. No, jenže na lidi jsem spíš odporník, tam mám často chuť (narozdíl od psů) poradit (punch) .
     Ještě by šlo ostatní lidi úplně odstavit, ale je to hodně práce a může se ti to vymstít. V něčem si tím polepšíš – v ovaldatelnosti a tak, ale nesmíš být nemocná, nesmíš nikam jet bez psa,… Vzbudí se brácha – psejku ke mně, jdem si hrát. Vzbudí se mamka – pejsku ke mně, dáme snídani. Nešahejte na ni, nepovelujte ji, nevenčete ji, nekrmte ji. Všechno si dělám sama, je to můj pes a vy ho vůbec neřešte. Ale dobře si rozmysli jestli to u vás jde a jestli to bereš i s následky.
     Obecně – vykašli se na zákazy, směřuj psa do toho co má dělat – nežer mi botu, žer si hračku, neskákej na mně, radši se vyval na záda ať ti podrbu bříško. Místo činnosti o kterou nestojím udělej tohleto a já tě pochválím a podrbu.

     1. Odstavení nemůžu, díky tomu kde pracuju 🙁 Bohužel…Ale snažím se jak to jde aby jim nebyla na obtíž, hlavně v době příchodů a odchodů a stejně je mě to na pytel 🙁 grrrrr

  6. Dle mého názoru je třeba napřed vycvičit lidi aby uměli s pejskem jednat.
   Pes není lidský genius aby reagoval na lidské stížnosti a naprosto zbytečný křik. Takže napřed vycvič domácí. (chuckle) (wave)

   1. To je těžké, mamka docela chápe že má (bat) radost že je konečně někdo další vzhůru, ale s tatíkem je to jak s jeho oteckem(jenže když mu to řeknu tak mě asi odstřelí 🙁 )Takže jak v blázinci.Jo a do bráchy to můžu hučet zleva doprava, astejně mi řekne no jo ale když tebe poslouchá (think)

  7. Mně fungovalo víceméně sehnout se dolů. Ne že by pes přestal, ale aspoň mi nepotrhal věci. 🙂
   Jinak máme povel Seš bahno! a uhejbám a uhejbám…
   Jo a ve výtahu jsem ji radši naučila dávat tlapy na zeď výtahu – ona je původně dávala na ty projíždějící dveře…
   Ale samozřejmě skáče, žejo. Když mi něco potřebuje říct. Nějak jsem si zvykla a pokud není bahno nebo nemám nějaký snadno trhatelný věci, tak mi to moc neva… 🙂

   1. My máme ve výtahu busové dveře, tak sem ji naučila na zůstaň u té opačné strany ať ji to necvakne…A venku když je od bahna tak ji říkám že je prase a ať na to ani nemyslí 😀

   2. My jsme to se psicemi vyřešili nějak podobně, když je mokro, tak na ně houknu nesmíš, většinou si nechají říct. Pokud je sucho, tak mazlíme na zemi, jen je to při třech psech poněkud náročné. Manžel, který není přes týden doma a tudíž ho bouřlivě vítají při každé příležitosti několikrát denně, nosí koženou vestu, aby zabránil škodám (máme mnoho dírkovaných trik).

    1. To je to řešení co se snažím navrhnout doma, že dokud ji to nenaučí oni sami, maj nosit něco aby je neoškrábavala!Já první dny nosila jen dlouhé rukávy a nohávy, teď už doma lítám v mikině a kraťasech, semtam škrábanec nevadí 🙂

     1. Asi to nemáte s rodinou jednoduché. Mně nevadí, že na mě skáčou, když mám na sobě „hadry na ven“, ona je to opravdu upřímná radost, že zase člověka vidí.

      1. Borůvka taky skákala, ale rodinu jsem vyškolila, že musíme postupovat všichni stejně a vždycky jsme ji stáhli dolů, a drbali důkladně, dokud neskákala. Pokud skočila, dali jsme ruce za záda. I tomu štěněti do došlo brzy a přestala mi trhat silonky. Vítá tak, že vrtí celým psem, vrazí mi hlavu mezi nohy a vrtí a vrtí a já drbu a drbu…. 🙂 Bohužel je to o tom, že všichni musí stejně- jako s malým dítětem, taky jeden nemůže povolit a druhý zakázat. Mimochodem, ten brácha vypadá na pubertu- tak 14?

       1. 11 a půl, jsme o 10 a půl roku od sebe a je to mazánek, klasické druhé dítě dlouho po prvním 🙂

        1. Tak pokud to projde u rodičů, nech v tom mazánka trochu vymáchat. V tomhle věku není nad vlastní zkušenost. U nás byla situace – dítě necelých šest, tříměsíční štěně. Rozumu pobrali stejně a radit jim v jejich sporech bylo beznadějné. Takže malá slečna provokovala, štěně se velmi rádo rozdovádělo a následoval jekot: ,,Mamííííí, Argus mě štípe do prdítka!!!!“ 😀 A co udělala maminka? Vůbec nic, jen vydala radu, jak štěně uklidnit. Slečna má jiný názor? No tak si to vyřeš sama! Velmi rychle pochopila co a jak a byli z nich nerozluční kamarádi. (h)

         1. Asi nechám, on je prostě v některých věcech beznadějný případ, jako malý nemocný, teď je to klasický rozmazlenec 😀 Ale daří se mi ho pomaloučku polehoučku otesávat do přijatelné podoby 😀 Takže ho nechám vyválet se v tom samotného 🙂

      2. Mě to také moc nevadí, když jsem venku, když si hrajeme je jasné že se nebude držet jen u země, je to štěně 😀 Ale doma po mě neskáče, ví že nesmí a že důsledky můžou být nepříjemné 😀

     2. bydlet sama by bylo ideální řešení, ale to asi nehrozí… my jsme měli oba bassety vítací a když po člověku skočí 25-30 Kg živé basetí váhy ( že jo, Lucko V.?) , to je znát 🙂 basseti mají samozřejmě svoji hlavu, pokyny si nechávají projít nejprve schvalovacím řízením . náš fíglík byl tento: vítajícího pesa jsme drapli za přední packy a se slovy “ tancovala žížala“ jsme ho chviličku podrželi, on mohutně máchal ocasem, pak jsem ho složila dolů se slovy “ šikovný pejsek hodný, neskákej“ a drbalo se na zádech. když to pobral, po čase už člověk stihl sundat kabát po “ tancovala“ a mezitím se ten šašek hemžil po předsíni a těšil se na další drbáníčko. jenže každý pejsek je jiný . se ši-tzu problém nebyl, to jsme pořešili stejně jako Matylda – a pokud jsem neměla oděv luxusní, vzala jsem ho do náruče a on se muchloval jako kočička. je to u vás trošku bláznivé, ale vydrž – jestli důslednost funguje na psa, na rodiče a brášku by třeba taky mohla zabrat? (wave)

      1. Jo jo, baseti… Xena neskáče, ale podává ruku. Rána basetí tlapou přes achilovku je taky zážitek, dobrá je taky přišlápnutá bota 😀 Buffinka mi prostě na uvítanou musí dát pusu, takže se radši skloním dobrovolně, pokud z toho chci vyjít čistá 😀

       1. Buffinka je něžná jemná bassetí pejsinka…ten náš pakoš bláznivý by mi buď býval přeskočil hlavu nebo mě cinknul do brady, že bych se (*) nedopočítala 😀 těším se na Buffču moc, jestli přijedete na Dubnění!!! už basetíčky nemáme 5 let, ale kdo jim jednou propadne, je ztracen navždycky! co obdivuju nejvíc, jak výborně vycházejí s ostatními zvířátky v domě – kočky, morčata, králíček, nic nebyl problém.

  8. To není o tom jak to odnaučit pejskovou,ale o tom jak k tomu přistupují lidi.Zlobit se na pejskovou že vítá je přinejmenším nerozum.Mohu naučit pejsku vítat jinak,chce to čas a snahu všech zúčastněných.Je tady zřetelně vidět,že rodina na pejsku nebyla a není přichystaná.

   1. No že bude pes se vědělo 3/4 roku do předu, sami tvrdili jak se na ni těší atd. Radama o výchově jsem je předzásobovala dost, stejně jako vyprávěním že to nebude úplně jednoduché, sami měli doma pejska, jak mamka tak tatka, tak já už nevím jak víc jsem je měla připravit…

    1. S tou přípravou – ono je jedna věc, mluvit o pejskovi v teoretické rovině a druhá, mít ho doma. Loni jsme měli štěňátka, jednu fenečku si zamluvili lidé, kterým to rok předtím nevyšlo (v té době byl enormní zájem o choďáčky), takže na štěně se připravovali minimálně rok. Už před odběrem měli spoustu problémů, štěně šlo o dva týdny později než ostatní a za dva dny volali, jestli si ji nemůžeme vzít zpátky, že to nezvládají – pejsek (9 týdnů), bože div se, štěká, běhá podle plotu, nechce být v ohrádce a snaží se z ní utéct, při hře kouše…a spousta dalších „důvodů“, proč ho nechtějí

     1. Tohle udělali sousedi od prarodičů, taky vrátili štěně protože kouše a štěká, překvápko že? 😀 Někdy se nestačím divit…

  9. Zkřížit ruce, otočit se a nevšímat si jí dokud bude skákat. Je nějaká možnost jak Ti poslat mail (třeba přes Hady) ?

  10. Nejsem takový odborník jako Petra+B, ale někde jsem četla, že má člověk, jak bych to řekla, jít k nim dolů (tedy asi na bobek nebo na kolena) a současně říkat ne, ne. Je to blbý? Náš neskáče, takže nevím, jestli to funguje.

   1. Je to nejlepší řešení, ona potom nemá důvod skákat když si na její úrovni, a jenom se může ukňučet a uvrtět 😀

     1. Oni razí heslo že se musí naučit neskákat.A kdo ji to má naučit?Já.A že občas nejsem doma?Koho to zajimá že když já doma nebudu, tak na ně prostě bude skákat protože já ji to neřeknu?Jak u blbých na půdě :@

      1. Jenže ona se to odnaučí právě tím že se k ní všichni budou sklánět a naučí ji tím jak se chovat MÁ (všechny tlapky na podlaze). Časem ji skákání ani nenapadne, bude se motat okolo, vrtět celým psem, ale skákat nebude.

 38. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Norinko – jsi skvělá kronikářka vaší kočičí bandy (nod) Vše podstatné zapíšeš, nic nezamlčíš. Budu se těšit na další pravidelné hlášení od čtyř mourinek

  1. Milá Xerxová, Norinka – náš nešťastníček…kdybys ji viděla, jak sedí u zničenejch věcí, má tak smutnej výraz a celým svým kočičím těličkem mi říká – to já ne, to já fakt ne….to Kačenka je jinej formát, ta se k tomu dokonce dokáže i přiznat. to není normální kočka, to je hyperaktivní perpetuum mobile. (whew)

 39. Dovolím si malé O.T.-bude-li někomu kolem půl desáté přebývat volný palec, prosím o jeho lehké přidržení, neb se budu potit u státnicové komise a budu se tvářit, že všecko vím a všecko znám. Po návratu podám hlášení. Děkuji. A teď jdu spát, šaty jsem vyžehlila, botky vyleštila, kabát odchlupila, sváču nachystala.

  1. Tyno, defce mile, drzim palce. (y) (y) Sme si obcas rikaly s holkama na vysoke, ze i kdyz by se u zkousky naskytla otazka, co „nahodou“ (rofl) nezname, tak aspon at vypadame dobre. Jednou to pekne skoro haprovalo. Meli jsme oblibeneho profesora sociologie, ktery byl na ceste k politickemu vyhazovu, jeste nas ucil seminar, ale nesmel uz zkouset. Soudruh, co byl dosazen ke zkouskam byl neprijemny blb a nesnasel zenske, zejmena lepe vypadajici. A chtel papouskovani z ucebnice, kterou prave vydal. Takze v dobe ultra minisukni jsem ze sebe udelala cosi nevabneho. Od tety jsem si pujcila sukni, co mi sahala pod kolena a sedy olezly svetrik, botky s rovnou podrazkou a dlouhe kudrnate vlasy jsem svazala do utazeneho drdulku a zadny make up. Ale fiiha, soudruh Blb nahle onemocnel a povolili „nasemu“ profesorovi zkouset. On mne chudak zkraje ani nepoznal, az podle hlasu (taky dost spatne videl). A rikal : pani kolegyne, Hano, nejste nemocna?“ „Kdepak, pane profesore, jenom nachystana na kolegu Soudruha a za mnou sedi venku nekolik kolegyn podobne pripravenych. A bylo to pro nas za vyborne, a po zasluze, i kdyz za to, co jsme u te zkousky rikaly, by nas Soudruh vyhodil.

   Mne vzdycky po zkouskach potesily „valecne“ historky jinych. Zvladnes, neboj. (y)

   1. To je dokonalýýý!!! 😀 (rofl) (whew)
    My měli takovou jednu paní docentku – nesnášela ženský. Celkem průser na oboru, kde je to tak 1:5 ve prospěch ženskejch… Taky jsme to hrály na dlouhý sukně a zelený šminky.
    A jeden pan profesor, nestor pětaosmdesátiletý, pán ze staré školy, nás zase vyhazoval, když jsme přišli v riflích. 😀 On sám chodil v obleku s vestou, kloboukem a holí. V létě světlém, v zimě tmavém.
    Toho dodnes miluju – od toho jsem se naučila strašně moc, hlavně jak učit.
    Učil i naše profesory a ti nám říkali, že máme štěstí, že už je rozumnej a vybouřenej… Jako udělat u něj zkoušku, to bylo něco – a při představě, že už JE rozumnej a vybouřenej… (whew)

    Jo a samozřejmě držím.

  2. Milá Týno (inlove) , nebuj nic! Zvládla jsi Fandu, Jáju Pupa, jednu okatou slečnu, druhou okatou slečnu, povodně, slečnu prodavačku, lézt do jeskyní a asi milión jiných věcí, zvládneš i státnice. A bude Ti to u nich moc a moc slušet. (h) (y) (h)

  3. Držím! (inlove) Milá Týno, stihla jsi toho dokázat už tolik, že na těch státnicích prostě zabojuješ a zvládneš je taky (y)

  4. Milá Týno,
   moc držím palce, v létě jsem se takto potila já. Ráno jsem odcházela s pocitem prázdné hlavy a bez snídaně, kterou mi snědl Bobeš… 😉 . Ale před komisí najednou světlo, moc hezky jsme si popovídali a bbylo to…. Neboj se zvládneš to

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN